post Avatar

Opublikowane 17.05.2018 17:58 przez

Przemysław Michalak

Dwa lata temu nie wiedział jeszcze, czy będzie mu dane zaistnieć w seniorskiej piłce. Rok temu o tej porze miał na koncie sześć meczów w I lidze. Dziś Szymon Żurkowski jest jednym z największych objawień Ekstraklasy, znalazł się w szerokiej kadrze na mundial w Rosji, a latem na pewno otrzyma ciekawe oferty transferowe z najlepszych lig. Poznajcie historię piłkarza, która może być mocno budująca, bo pokazuje, że choć w życiu trzeba mieć czasem szczęście, to pewne rzeczy wynikają przede wszystkim z odpowiedniego charakteru i pracowitości, a to już zależy od samego zainteresowanego. 

Na początek pewne wyjaśnienie. Pewnie nie zauważyliście, ale w żadnym internetowym profilu Szymona nie podawano miejsca jego urodzenia (90minut uzupełniło to dopiero teraz po moim „przecieku” na Twitterze). Okazuje się bowiem, że wcale nie przyszedł na świat w Jastrzębiu-Zdroju, tylko – tak jak Arkadiusz Milik i Jakub Świerczok – w Tychach. Dlaczego? – Podobno tam rodzą się pewniaki na piłkarzy. A tak poważnie, to w tyskim szpitalu pracował lekarz prowadzący, była zapewniona opieka w razie gdyby Szymon kopał za mocno w brzuch – tłumaczy Arkadiusz Żurkowski, jeden z jego starszych braci.

Szymon jest najmłodszy z czwórki rodzeństwa, ale… to w zasadzie mało powiedziane. Między najmłodszym z najstarszych braci a nim jest aż 17 lat różnicy! – Byłem oczkiem w głowie całej rodziny. Wojtek jest starszy o 21 lat, Arek o 20, a Tomek o 17. Trafił się bonusik z nieba po latach. Opiekowali się mną. Nie musiałem jednak korzystać z „nietykalności” na placu, raczej nie wchodziłem w konflikty – mówi Żurkowski, z którym spotkaliśmy się w Katowicach. Wzrost ma po Wojtku (185 cm), Arek i Tomek dobili jedynie do 1,70 m.

Kilkuletni Szymon na rękach u św. Mikołaja. Fot. archiwum rodzinne

Trzyletni Szymon na rękach u św. Mikołaja. Fot. archiwum rodzinne

Sport od zawsze był obecny w jego rodzinie. Tata kopał sobie dla przyjemności, dziś jest uważnym kibicem. Mama grała trochę w piłkę ręczną. Wojtek doszedł dość wysoko w siatkówce (obecnie pracuje w więziennictwie), Arek od początku był przy baseballu, a w międzyczasie grał w piłkę w III i IV lidze. W baseballu później sprawował nawet funkcję selekcjonera reprezentacji Polski. Tomek uprawiał sztuki walki. – Powiedział, że jeśli zobaczy objawy sodówki, to pierwszy da mi gonga na otrzeźwienie, ale na razie nie było takiej potrzeby i oby tak zostało – śmieje się pomocnik Górnika Zabrze.

 Sądzę, że dziś wszyscy mamy normalne relacje jak brat z bratem. Wcześniej chyba też nie byliśmy młodszymi ojcami. Gdy Szymon się urodził, zaczynałem studia na AWF-ie – byłem na roku z legendą Piasta, Jarkiem Kaszowskim – w domu często mnie nie było. Przyjeżdżałem raz w tygodniu, nieraz się trochę pobawiliśmy i wędrował do rodziców. Więcej zaczął z nami przebywać, gdy trochę podrósł. Po pięciu latach studiowania wróciłem do domu. Szliśmy na boisko – Szymon z nami. Byliśmy na siłowni – Szymon z nami. Wszystko chciał podpatrywać i naśladować. Nie miał czasu na głupoty. Ale też nie wymagał jakiegoś wyjątkowego prowadzenia. To zawsze był mądry chłopak, nie ładował się w kłopoty. Grunt, żeby w domu była dobra atmosfera, czuwający rodzice plus jakaś ciekawa organizacja wolnego czasu – mówi Arkadiusz Żurkowski.

Na razie młodego „Zupy” problem popularności dotyczy w niewielkim stopniu. Już kilka miesięcy temu mówił, że rzadko ktoś go rozpoznaje na ulicy. – Nadal nic się nie dzieje. Na naszą rozmowę musiałem przejść przez galerię na dworcu w Katowicach i nic. Kilka razy byłem w sklepie w Zabrzu i nic. Nie jestem tym zmartwiony. Mam robić swoje na boisku – zapewnia.

Fot. Przemysław Michalak

Fot. Przemysław Michalak

Nieraz to bardziej Szymon i jego otoczenie musi sprowadzać innych na ziemię niż na odwrót. I tak nieco się to uspokoiło, mimo że Adam Nawałka właśnie teraz go powołał. – Więcej sygnałów dotyczących reprezentacji dostawałem po jesiennej rundzie. Już wtedy niektórzy wspominali o mundialu, każdy pytał, czy ktoś dzwonił ze sztabu. Musiałem tonować nastroje. Miałem na koncie 20 meczów  w Ekstraklasie, a chwilami stawiano mnie nad Grzegorzem Krychowiakiem, który wygrał Ligę Europy z Sevillą i strzelił gola w finale, za wielkie pieniądze poszedł do PSG czy ostatnio grał w Premier League. Od kogoś takiego mogę się tylko uczyć. Co do szerokiej kadry, nie powiem, że byłem w totalnym szoku, ale niczego nie mogłem być pewny. Po prostu czułem się szczęśliwy, że selekcjoner mnie docenił. Wiosnę zacząłem od dwóch kontuzji, z których dopiero niedawno na dobre się wygrzebałem i znów mogłem grać na sto procent możliwości – tłumaczy.

Przyznaje, że występy za wszelką cenę nie były najlepszym pomysłem. – Grałem z blokadami. Jestem młody i jeszcze czasami głupi. Większość odradzała mi granie, wychodziłem na boisko na własną odpowiedzialność. Teraz wiem, że to było bez sensu, bo i tak nie mogłem dać zespołowi tego, co chciałem, a dodatkowo ryzykowałem.

 – Teraz tak mówi, ale podejrzewam, że następnym razem w takiej sytuacji zachowałby się podobnie. Nie odpuści. Żurkowscy mają już taki charakter. Szymon zejdzie z boiska dopiero wtedy, gdy będzie pewny, że nie może grać, a i tak będzie wkurzony, że nie może pomóc drużynie. Dlatego jak zaczął wiosnę z problemami zdrowotnymi, nie mówiłem mu, że ma odpuścić. Pytałem, jak się czuje, czy jest lepiej. W trakcie meczu widziałem, że coś jest nie tak, że inaczej się porusza. Najgorzej było przy niskich temperaturach w lutym i marcu – uważa Arek.

Szymon jak dotąd unika poważniejszych kontuzji. Być może to efekt tego, że jego świadomość po zawitaniu na Roosevelta jeszcze wzrosła. – Na kilka rzeczy oczy otworzył mi dopiero nasz fizjoterapeuta w Górniku, Bartłomiej Spałek. Za pierwszym razem trzy dni krążyłem wokół jego gabinetu, miałem skręconą kostkę. Bałem się podejść, bo może spławiłby młodego i kazał iść na wałek. W końcu jednak wylądowałem na jego stole i zaczął rozluźniać mi powięzi (śmiech). Jak cię coś boli, rozluźnij powięź i powinno być dobrze. Wtedy trudniej o kontuzję. Bartek dał mi też odpowiednie ćwiczenia na inne rzeczy. Dawniej zdarzało się, że bolało mnie biodro, a to tylko przez to, że byłem taki „pospinany”. W kwestii prowadzenia się czy odżywiania od początku starałem się być profi, ale i tutaj Bartek był w stanie jeszcze coś poprawić. Trzyma pieczę nad tym wszystkim, potrafi ochrzanić z szyderką – chwali świeżo upieczony kadrowicz.

Fot. Michał Stawowiak/400mm.pl

Fot. Michał Stawowiak/400mm.pl

Żurkowski jest najczęściej faulowanym piłkarzem Ekstraklasy, ale nie ukrywa, że w jakimś stopniu sam się do tego przyczynia. – Dawniej zdecydowanie za często holowałem piłkę, zresztą to chyba ogólny problem większości zawodników przechodzących z juniorów do seniorów. Jeszcze w I lidze starsi koledzy musieli mi to wybijać z głowy, czasami w dosadny sposób. Adam Danch, Olo Kwiek i Rafał Kosznik wiedzą, o czym mówię. Teraz im za to dziękuję, przekonałem się w praktyce, że nieraz trzeba szybciej zagrać. Trochę te faule prowokuję swoim stylem gry, nadal zdarza mi się za wolno rozstawać z piłką. Nie sądzę, żeby rywale się na mnie uwzięli, bo niby z jakiego powodu? – pyta retorycznie.

W mediach na ten temat najgłośniej było po ostrych wejściach zawodników Wisły Kraków i Legii Warszawa. – W akcjach z Wisłą i Legią musiałem pociągnąć z piłką do przodu, w tych przypadkach trzymanie jej było uzasadnione. Victora Pereza nawet nie widziałem, potem sfaulował mnie Marcin Wasilewski. W niedawnej sytuacji z Krzysztofem Mączyńskim wiedziałem, że będzie robił wślizg, ale zdążyłem uciec, na szczęście nie trafił. Nie mam żalu, nie podejrzewam go o premedytację. Od razu po gwizdku i żółtej kartce przepraszał mnie za to, po meczu też podszedł i pogadaliśmy. Jeżeli spotkamy się na zgrupowaniu reprezentacji, nawet nie będzie potrzeby, żeby do tego wracać. To są emocje, każdy chce wygrać. Byleby nie kończyło się to czymś poważnym – komentuje młody pomocnik.

 – Żeby go dziś sfaulować, trzeba zagrać naprawdę brutalnie, bo specjalnie się nie przewraca – mówi bramkarz Górnika, Tomasz Loska.

Wielu uważa, że Żurkowski powinien być bardziej chroniony przez sędziów. – Po prostu musimy respektować przepisy, nie bać się ich egzekwować. Tyle można w tej sytuacji zrobić – kwituje Marcin Brosz.

Trener Górnika wiedział o istnieniu Żurkowskiego jeszcze przed jego transferem do Górnika, ale musiało minąć trochę czasu, nim jego młody podopieczny stał się gotowy do wyzwań w pierwszym zespole. Wychowanek MOSiR-u Jastrzębie przez pierwsze pół roku na zapleczu Ekstraklasy rozegrał jedynie pięć minut z Wisłą Puławy. – Nawet w tak krótkim fragmencie zdołał wiele pokazać. Jeśli ktoś spojrzałby na ten urywek fachowym okiem, mógłby wyłapać sporo pozytywów. Szymon czekał na swoją szansę. Widział, jak zespół się spisuje i był pewny, że mógłby pomóc, ale musiał być cierpliwy – wspomina Arkadiusz Żurkowski.

 – To nie było tak, że „Żurek” z miejsca rzucił nas na kolana. Wchodził do seniorów, gdzie już są inne obciążenia, inne tempo, inne oczekiwania. Nie bał się wyzwań, krok po kroku szedł do przodu. Ale nie ukrywam, miał też trudne momenty. Dziś widzimy silnego pomocnika, od którego inni się odbijają. Z początku ciężko mu było na treningach, miał problemy przy grze kontaktowej, jeden na jeden. Nie zrażał się jednak, cały czas pracował, dużo dały mu występy w trzecioligowych rezerwach. Jakość podań, szybkość gry do przodu, poruszanie się po boisku – patrząc na to, co było rok temu, zrobił wielki postęp, ale może być jeszcze lepszy w tych elementach. To ciągle początek jego rozwoju – tłumaczy Marcin Brosz.

 Nie można powiedzieć, że Szymon już bardzo dużo umie. W każdym elemencie może być jeszcze lepszy, ma spore rezerwy w ogólnym rozwoju. On o tym wie, podchodzi do tematu z pokorą. Wymagania wobec środkowych pomocników są coraz większe. Trzeba i niesamowicie zasuwać, i umieć wszystko w elementach czysto piłkarskich – w tym samym tonie mówi Jan Żurek. To on, jeszcze jako trener próbujący uratować Górnika przed spadkiem, zainicjował starania o sprowadzenie Żurkowskiego, a Marcin Brosz potem całość „przyklepał”. Dziś Żurek znów wyszukuje talenty dla klubu z Roosevelta.

Piłkarz w tamtym czasie miał inne oferty, ale wybór był dla niego prosty. – Odzywały się też Cracovia i Piast, ale tam byłem bardziej przymierzany do drugiego zespołu z możliwością przebicia się do pierwszego. W Górniku od razu mogłem trenować z „jedynką”, miałem większe szanse na zaistnienie. Nie ukrywam też, że chciałem iść do Górnika, bo już wcześniej chodziłem na jego mecze – zdradza kulisy.

Efekty współpracy Brosza z Żurkowskim musiały być dobre, ponieważ spotkało się dwóch ludzi, którzy po prostu kochają tę robotę w podobny sposób. – Szymon lubi ciężkie treningi, szczególnie te na początku tygodnia. On wie, że to jego czas, że może się wykazać. Ma z tego radość. Moi zawodnicy wiedzą, że poprzez trening stają się lepsi. Czekają na niego, chcą próbować nowych rzeczy i się rozwijać. Nie działa to na zasadzie „byle do meczu”. Mecz to już podsumowanie i rozliczenie całego tygodnia naszej pracy, wykonanej z przyjemnością – zapewnia Brosz.

I dodaje: – Nieraz się zastanawiam, gdzie jest szczyt moich młodych zawodników i oni ciągle mnie zaskakują. Jeżeli mamy zawodnika z dłuższym CV, to patrząc na przebieg jego kariery mniej więcej możemy określić, czego się po nim spodziewać. Inaczej w przypadku Szymona i jego kolegów. Ich sufit cały czas się podnosi. I to jest najfajniejsze w tej pracy. W jednym momencie człowiek analizuje: dojdziemy do pewnego momentu i co dalej? A zaraz okazuje się, że dalej widać jeszcze wielką przestrzeń do zagospodarowania. Trudno dziś wyrokować, gdzie może dojść Szymon czy ktoś inny. Oni muszą trenować, grać i dopiero po pewnym czasie będziemy mogli powiedzieć więcej. Teraz możemy tylko snuć przypuszczenia.

Fot. newspix.pl

Fot. newspix.pl

To właśnie od Brosza Żurkowski usłyszał jedno z najbardziej pamiętnych zdań. – Trener Brosz po pierwszym powołaniu do młodzieżówki powiedział w żartach: „Co tu się dzieje? Jak ty już jesteś w kadrze, to ja pierdolę!”. Potraktowałem to jako ogromny komplement. Dzień wcześniej normalnie pogratulował, dopiero potem rzucił to hasło, ale było mi bardzo miło – śmieje się 20-latek. – Trenera Brosza najbardziej cenię za solidność, powtarzalność na wysokim poziomie. Jeżeli widzi gdzieś problem, to nie przechodzi do kilku następnych, tylko eliminuje ten pierwszy i z czasem zajmuje się kolejnymi sprawami. No i taktyka: zawsze powtarza, że najpierw to, a dopiero potem reszta – dodaje.

Z trenerami nigdy nie miał problemów, zawsze ich słuchał i nie dyskutował. Na początku musiał jednak zrozumieć, że troska o jego rozwój niekoniecznie przejawia się tylko w poklepywaniu po plecach. – W Jastrzębiu trener Wojciech Kania lubił na mnie pokrzyczeć na boisku. Byłem jeszcze bardzo młody, bardziej mnie to wkurzało, ale kiedyś wracaliśmy z treningu na obozie i dłużej porozmawialiśmy. Powiedział wtedy, że nie krzyczy po to, żeby sobie pokrzyczeć i się wyładować, tylko wie, że stać mnie na więcej i chce mnie zmotywować. Chodziło o konkretne uwagi, nie coś na zasadzie „co ty robisz baranie?!”. Zapamiętałem to i już w kolejnych miejscach też wiedziałem, że jeśli trener krzyknie, to dla mojego dobra – przypomina sobie Żurkowski.

Wojciech Kania wyjaśnia: – Jeżeli widać, że zawodnika stać na więcej, to trzeba od niego wymagać i go bodźcować, żeby dał z siebie wszystko. Nie zawsze to wychodziło, ale zależało na mi na tych chłopakach. W tamtych czasach mógł zaciskać zęby i myśleć, że trener znów coś stęka, jednak chyba wyszło mu to na dobre. W wieku juniorskim egocentryzm często jest jeszcze na tyle duży, że zamiast grać zespołowo, chęć indywidualnego błyszczenia bierze górę. Jedna strata, druga strata, bo chce się mieć piłkę. Wiadomo, że to w jakimś stopniu specyfika piłki młodzieżowej, ale im szybciej załapie się, że współpraca z zespołem ułatwia sprawę, tym lepiej. Przy lepszej i szybszej współpracy drużyny również jednostki mogą bardziej błyszczeć.

Karta Szymona Żurkowskiego z MOSiR-u Jastrzębie Zdrój

Karta Szymona Żurkowskiego z MOSiR-u Jastrzębie Zdrój

W Jastrzębiu pracowali ze sobą aż osiem lat. Dobre relacje mają do dziś, choć gdy zawodnik odchodził do Gwarka Zabrze, nie było jednomyślności. – Trener Kania na początku nie był zadowolony, że Szymon wybiera się do Gwarka. Następnego dnia po powrocie z testów, wysłał go do biegania kółek dookoła boiska, a reszta chłopaków w tym czasie normalnie trenowała. W jakimś stopniu trudno się było dziwić, Szymon był kluczowym ogniwem w jego drużynie, robił mu robotę w środku pola, a jego odejście wszystko burzyło. Z czasem emocje ostygły, atmosfera się uspokoiła, trener chyba też zrozumiał, że chwilami trzeba spojrzeć szerzej, nie tylko na tu i teraz. Dziś mają z Szymonem dobry kontakt – potwierdza Arkadiusz Żurkowski.

 – Mogłem być zły, bo chłopcy mieli zapewnione naprawdę dobre warunki. W tamtym czasie siłą rzeczy patrzyłem też przez pryzmat swojego podwórka. Nie miałem poczucia, że musiał odchodzić, by dalej się rozwijać, że tam pod każdym względem będzie miał lepiej. Jeżeli ma się pewność, że transfer gwarantuje wykonanie kroku do przodu, w porządku. Odchodził z fajnego zespołu. Pierwsze nasze spotkanie z Gwarkiem po tym transferze – wygraliśmy 4:0, a gdyby nie Szymon w składzie rywali, to byłoby drugie tyle. Wyszło jednak na to, że wszystko wspaniale się potoczyło. Szymon jest zadowolony i – po czasie – ja również, mamy wciąż dobry kontakt. Ale nie jest powiedziane, że gdyby został, to też nie mógłby wypłynąć – uważa Wojciech Kania, który w ostatniej kolejce będzie z trybun wspierał swojego byłego podopiecznego w meczu z Wisłą Kraków.

Arek nie ma jednak wątpliwości, że zmiana otoczenia była wtedy konieczna. – Nadeszła pora, żeby coś zmienić u Szymona, wskoczyć na wyższy pułap, nabrać taktycznej ogłady. Wiedziałem, jak pracują w Gwarku, bo jeździłem tam nieraz z Krzyśkiem Bodzionym, który był w Gwarku w tej samej grupie co Łukasz Piszczek czy Tomasz Bandrowski. Zdzwoniliśmy się z trenerami i Szymon przyjechał na trening. Janusz Kowalski po dziesięciu minutach stwierdził, że biorą ten diamencik i będą go szlifować. Dbali tam o niego – mówi „średni” z trójki starszych braci.

Szymon Żurkowski w barwach Gwarka podczas Puchar Prezydenta Miasta Zabrze. Fot. Paweł Franzke/gwarekzabrze.eu

Szymon Żurkowski w barwach Gwarka podczas Puchar Prezydenta Miasta Zabrze. Fot. Paweł Franzke/gwarekzabrze.eu

 – Nie jeździmy i nie szukamy zawodników, nie mamy na to środków. Ogłaszamy nabory i chłopaki sami się do nas zgłaszają. „Mistrzów świata” raczej nie bierzemy. Konkurencja jest niesamowita. Najlepsi chłopcy z reguły wybierają Górnika Zabrze, Ruch Chorzów, GKS Katowice, GKS Tychy i tak dalej. Generalnie akademie podpięte pod kluby. Do nas najczęściej przyjeżdżają chłopcy, którzy w tych akademiach ligowych nie byli pierwszym wyborem. Często są z mniejszych miast, z mniejszych klubów, są bardzo ambitni i można z nimi fajnie popracować. Taka była droga Łukasza Piszczka, taka jest Szymka Żurkowskiego – zaczyna swoją opowieść Janusz Kowalski, trener Gwarka Zabrze.

 – Pierwsze wrażenie? Widziałem przede wszystkim upór, chęć do pracy, to rzucało się w oczy od razu. Czy od razu był zawodnikiem, o którym można było powiedzieć, że zaistnieje w dorosłej piłce? Nie, to stało się widoczne dopiero po roku czy dwóch – dodaje.

Podkreśla on, że Żurkowski na wszystko sobie zasłużył. – Jak ktoś ma odpowiedni charakter, szybko robi postęp. Te cechy determinują to, że ktoś odnosi potem sukces. Pamiętam, jak Łukasz Piszczek wyjechał z młodzieżówką na turniej do Korei Południowej. Przyleciał do Polski we wtorek, a dzień później graliśmy z ŁKS-em półfinał mistrzostw kraju. Łukasz wystąpił, dwóch jego kolegów z ŁKS-u już nie, bo twierdzili, że są zmęczeni podróżą. Nie muszę mówić, gdzie jest dziś Łukasz, a gdzie ta dwójka z Łodzi. Szczerze mówiąc, przez tyle lat nie podam panu choćby jednego przykładu odwrotnego, nawet takiego, że ktoś po długim czasie zmienił postawę o 180 stopni. Jak ktoś jest łajzą na początku, to prawdopodobnie będzie nią też później. Nieraz próbowałem kogoś zmieniać, przez jakiś czas się poświęcał, angażował, ale przychodził moment załamania i koniec. W jeszcze większym stopniu wracał do tego, co przeszkadzało mu w rozwoju. To nie jest przypadek, że ktoś się rozwija, a ktoś nie – nie ma złudzeń Kowalski.

Wszyscy rozmówcy zgodnie podkreślają, że w przypadku Żurkowskiego był i talent, i chęć do pracy, i właściwa postawa ze strony otoczenia. O ten trzeci element nieraz najtrudniej.

Wojciech Kania: – Jeśli są dziś jakieś problemy, to najczęściej z rodzicami chłopców, z ich otoczeniem. Nie z nimi samymi. Rodzice i bracia Szymona cały czas go wspierali. Najbardziej Arek. Zdarzało się, że gdy Szymon miał jakąś przerwę w treningach z powodu kontuzji, to potem z boku pracował indywidualnie z bratem. Dzięki temu szybciej wracał do formy.

Janusz Kowalski: – Zasługa rodziny jest tu wielka. Tak jak mówił trener Kania, często otoczenie zawodnika to większy problem niż sam zawodnik. W przypadku Szymona jego rodzina była kolejnym atutem. Rodzice i bracia śledzą rozwój jego kariery, byli na każdym meczu, ale zawsze z boku, zawsze z zaufaniem do trenerów. Dziś regularnie po meczach dostaję smsy od rodziców Szymona, to miłe, że pamiętają. Trudno o większą satysfakcję dla kogoś pracującego z młodymi.

Marcin Brosz: – Szymon lubi harówkę. Pochodzi z rodziny szanującej pracę. Jest mocno związany z bliskimi, często widzę ich w komplecie na meczach. Ma w nich oparcie. To niezwykle istotne, bo na razie mówimy o samych pozytywach, ale w piłce są też bardzo trudne momenty, wtedy wsparcie rodziny bywa kluczowe.

Szymon szybko opuścił rodzinne gniazdo. – Ze względu na wyjazd do Gwarka, od trzeciej klasy gimnazjum uczyłem się w Zabrzu. W Jastrzębiu w okresie gimnazjalnym było jakoś… inaczej. Byłem bardziej spięty, zestresowany. Ogólna kultura, cisza i spokój na lekcjach, ale odczuwałem napięcie. W Zabrzu w szkole od razu złapałem luz, tam mogliśmy sobie na więcej pozwolić, co nie zawsze mogło podobać się nauczycielom. Jak wrócił luz, to nawet oceny się poprawiły. A matematyki uczył mój gwarkowy „dziadek” Marian Ryndak, jednocześnie prezes Gwarka – przypomina sobie pomocnik Górnika.

Nie dał się wciągnąć na złą drogę. – Pokusy w bursie były znacznie większe, ale granic nie przekraczałem. Teraz i tak jest już tego mniej niż kiedyś. Jest monitoring, trzeba się meldować z wyjściem i powrotem. Ogólnie większa kontrola, temat nie kończy się na wieczornym obchodzie. I tak wszystko zależało od twojego podejścia. Jak chciałeś zdać maturę, to zdałeś. Zdałem polski, matmę i angielski, dałem radę – podkreśla Żurkowski.

Wielu młodych zawodników po odejściu z rodzinnych stron miało problemy aklimatyzacyjne, ale on tego uniknął. – Nie płakałem, nie miałem kryzysów, że chcę wracać. Trafiłem na bardzo w porządku drużynę, do dziś z niektórymi chłopakami jesteśmy na łączach. Co nie znaczy, że zawsze panowała sielska atmosfera. Czasami trzeba było postawić na swoim, nie mogłeś być pizdeczką, ale całościowo wspomnienia są tylko dobre. Na początku wyzwaniem była potrzeba samodzielności, załatwienie wszystkiego samemu. Ale prania i tak nie robiłem, bo na weekendy przeważnie wpadałem do domu i mama brała to na siebie. Niektórzy jednak siedzieli w bursie bez przerwy po trzy miesiące. To mogło być trudne, oni chyba bardziej byli narażeni na niektóre pokusy– uważa „Zupa”, choć jak już zauważyliście, wielu nazywa go też „Żurkiem”.

Po maturze próbował kontynuować edukację, natrafił jednak na niespodziewane przeszkody. – Studiowałem wychowanie fizyczne na AWF-ie, ale nawet nie dotrwałem do pierwszej sesji. Nie do końca było mi po drodze z niektórymi wykładowcami. Przychodziłem na zajęcia lekkoatletyczne i nie zaliczyłem skipu A, choć wiedziałem, że zrobiłem to dobrze. Myślę, że piłkarze są nielubiani przez resztę, dlatego na lekkoatletyce mają ciężej. To nie powinno mieć znaczenia. Masz trening, jesteś zmęczony, ale jednak jedziesz na tę lekką, starasz się, a tu ktoś ci nie daje zaliczenia, bo masz nieco bardziej krzywe nogi i jesteś piłkarzem. Sorry, ale to nie na miejscu. Nie wiem, z czego wynika ta niechęć. Może faktycznie chodzi o to, że niektórzy lekkoatleci uważają, że są niedoceniani, za to piłkarze przeceniani? Nie wnikałem, nie pytałem. Szanowałem wszystkich wykładowców, ale nie rozumiałem takiego podejścia – stwierdza wprost.

Dodaje: – Chciałbym kiedyś studiować, przez te pół roku też poznałem sporo fajnych ludzi. Wielu wykładowców też było w porządku. Lubiłem nawet panią od anatomii, mimo że miała opinię „kosy”, a zaliczenia i tak nie dostałem.

Fot. Michał Stawowiak/400mm.pl

Fot. Michał Stawowiak/400mm.pl

Żurkowski przedstawił się szerszej publiczności jako środkowy pomocnik, ale nie zawsze było oczywiste, że to jest jego miejsce na boisku. – Zaczynałem jako napastnik, ale jak w Jastrzębiu przeszliśmy na normalne bramki, to instynkt snajperski mi się stępił. Wtedy zostałem wycofany do środka pomocy. W Gwarku występowałem bardziej jako dziesiątka pomagająca Marcinowi Urynowiczowi, a w Górniku znów zostałem szóstką-ósemką, już na dobre – tłumaczy Szymon.

Tak naprawdę cały czas był zawodnikiem zdecydowanie ofensywnym, tyle że mniej przywiązanym do pozycji. Wiadomo, jak się gra na mniejszym polu: wszyscy bronią, wszyscy atakują. Wtedy był malutki, filigranowy, dziś to kawał chłopa – wtrąca Wojciech Kania.

 Pamiętam jego pierwszy sparing, graliśmy z Bruk-Betem na początku przygotowań. Marcin ustawił go jako defensywnego pomocnika. Świetnie sobie poradził, obaj byliśmy zaskoczeni. Pokazał, że potrafi również walczyć, że nie pęka. Dodajmy wysokie umiejętności i mamy materiał na klasowego zawodnika – wspomina Jan Żurek.

Żurkowski ma spore umiejętności techniczne, ale najwięcej się o nim pisze ze względu na niesamowite zdrowie do biegania. W Pucharze Polski z Sandecją razem z dogrywką uzbierał 16,5 km i nie wyglądał na szczególnie zmęczonego. – Najfajniejsze u niego jest to, że od 1. do 90. minut pracuje w „kole” na wysokim poziomie motorycznym. Nie ma przestojów – chwali Marcin Brosz.

Arkadiusz Żurkowski zwraca uwagę, że jego młodszy brat ma wyjątkowo specyficzny sposób poruszania się po boisku, co niektórych potrafi mocno zmylić. – Łączy w sobie rzadką cechę, bo i szybko biega, i ma dobrą wytrzymałość. Nie brakuje w naszej lidze pomocników z gazichem i jakimś fajnym zwodem, ale będących do zmiany po godzinie, bo paliwo się skończyło. Szymon ma tutaj przewagę nad rywalami. Na pierwszy rzut oka nie widać jego szybkości. Śmiejemy się, że biega jak sarna. Kolega z czasów GKS-u Jastrzębie, Mariusz Adaszek, krzyczy kiedyś w trakcie meczu: „Kurde, Szymon ma kontuzję, chyba kuleje!”. Tłumaczyłem mu, że nic z tych rzeczy, on po prostu tak się porusza – mówi.

Prędkość biegu u Szymona oscyluje w granicach 33-34 km na godzinę. To dobry wynik. Jest coś w tym jego sposobie biegania. Tak już ma, tak jest zbudowany somatycznie, to jego naturalny rytm. Obserwując bieg „Żurka” ma się wrażenie, że nabiera tempa z każdym kolejnym metrem, natomiast w piłce często kluczowych jest pierwszych pięć metrów. W tym aspekcie możliwości Szymona – szybki odbiór i podanie – są jeszcze większe – dodaje Marcin Brosz.

Żurkowski jest spokojnym człowiekiem, ale meczowe emocje potrafią mu się udzielić. – Często tracę nerwy na boisku, ale najwidoczniej kamera tego nie wyłapuje. Chodzi głównie o złość na siebie, lubię sobie poprzeklinać pod nosem czy machnąć ręką, gdy coś mi nie wychodzi. Może to słabo wyglądać, wiem o tym. Jeżeli gramy w sobotę, to w niedzielę podczas mszy w kościele często wyłączam się na kazaniu. Rozpamiętuję sytuacje meczowe, to takie 10-15 minut dla mnie. Jeżeli wtedy chciałbyś mnie zapytać, o czym było kazanie, to za wiele nie powiem.

Oby nie czytał tego jego proboszcz.

Długo rozpamiętuję nieudane zagrania, ale dopiero po meczu. Wtedy potrafię jeszcze przeżywać przez 2-3 dni. W trakcie spotkania o tym nie myślę, nie jest tak, że jeden zły moment wytrąca mnie z rytmu na następne 10 minut. Nadal za często zdarza się, że tracę koncentrację, że zapatrzę się na piłkę, a nie spojrzę, czy nie mam kogoś za plecami. Robię postępy, ale to jeszcze nie jest poziom, którego po sobie oczekuję – przyznaje samokrytycznie.

Nie wszyscy wiedzą, ale do pewnego momentu Żurkowski łączył piłkę nożną z… baseballem. Wyglądało to obiecująco, grał nawet w juniorskich reprezentacjach, zdobywał młodzieżowe mistrzostwa kraju. – Najpierw na miejscu grali moi bracia, wkręciłem się w ten sport. Później powstały Gepardy Żory, które prowadzi Arek i tam zacząłem grać więcej. To jednak był tylko dodatek, nigdy nawet nie zakładałem, że stanę przed dylematem, którą dyscyplinę wybrać – mówi Szymon.

Szymon Żurkowski jako miotacz w reprezentacji baseballu. Fot. archiwum rodzinne

Szymon Żurkowski jako miotacz w reprezentacji baseballu. Fot. archiwum rodzinne

Młodzieżowa reprezentacji Polski w baseballu, Szymon z nr 41. Fot. archiwum rodzinne

Młodzieżowa reprezentacji Polski w baseballu, Szymon z nr 41. Fot. archiwum rodzinne

Szymon z kolegami z reprezentacji baseballu (trzeci z lewej). Fot. archiwum rodzinne

Szymon z kolegami z reprezentacji baseballu (trzeci z lewej). Fot. archiwum rodzinne

Znacznie więcej do powiedzenia miał brat Szymona, do dziś związany z dyscypliną, która u nas pozostaje niszowa, ale w USA i kilku innych państwach jest niezwykle popularna. – Chłopaki w Jastrzębiu grali na osiedlu. Jak była przerwa od piłki, to poszedłem raz na trening. Poprosiłem, żeby dali sobie porzucać. Potem miałem wolne, a jechali na jakiś turniej, zabrałem się z nimi i wciągnąłem w temat. Dziś mam papiery trenerskie i do baseballu, i do piłki nożnej. Teraz pracuję w Żorach w szkole mistrzostwa sportowego, gdzie jest sekcja baseballowa – opowiada Arkadiusz Żurkowski.

 – Piłka zawsze była u Szymona na pierwszym miejscu, baseball stanowił uzupełnienie. Runda w piłce kończyła się przeważnie w listopadzie, to wtedy mógł sobie z nami porzucać. Albo w lipcu, gdy było roztrenowanie, a my przeważnie mieliśmy jakieś turnieje baseballowe. Razem z nami grywali też Rafał i Kamil Szymura – dziś profesjonalni siatkarze – czy obecny hokeista GKS-u Tychy, Mateusz Bryk. Nasz „gepard” Artur Strzałka podpisał potem profesjonalny kontrakt z New York Yankees, a aktualnie gra w mocnej lidze japońskiej dla Kagawa Olive Guyners. Szymon grał z nimi w młodzieżowej reprezentacji baseballowej. Do dziś są przyjaciółmi, nieraz jeżdżą na swoje mecze – zdradza Arek.

To być może jedyna okazja w życiu, żeby porozmawiać więcej o baseballu. Skorzystałem. Arkadiusz Żurkowski uważa, że jak na możliwości panujące w Polsce, wynikami można się chwalić. – Jest postęp, powstają boiska. Niektórych dyscyplin nigdy nie przegonimy i nawet nie próbujemy, ale nie stoimy w miejscu. Baseball stał się dyscypliną olimpijską, co działa na naszą korzyść. Nie potrzeba nie wiadomo ilu drużyn, najważniejsze jest dobre szkolenie. Potrzeba też kolejnych takich historii jak Artur Strzałka. Mimo że mamy dwie ligi, grając w kraju bardzo trudno utrzymać się wyłącznie z baseballu, to pojedyncze osoby. Bez większych pieniędzy pewnej granicy jednak nie przekroczymy. Jakiś czas temu w ministerstwie broniłem wyniku, jako reprezentacja utrzymaliśmy się w dywizji B. Na cztery reprezentacje jest 200-300 tys. zł, na wyjazd na mistrzostwa Europy seniorów w swojej dywizji dostaliśmy 50 tys zł. Zajęliśmy tam trzecie miejsce. Jak na środki, którymi dysponujemy, to nie są małe osiągnięcia. W hokeju, gdzie pieniędzy jest dużo więcej, kadra spada do dywizji trzeciej. Mówię, że jeśli będziemy mieli możliwości, możemy sprowadzać zawodników. W USA jest wielu dobrych zawodników z polskimi korzeniami. Tylko to są konkretne koszty, samo ubezpieczenie może być kwotą z sześcioma zerami. Przyznano mi rację, ale większych kwot nie dostaniemy, więc musimy ciułać z tego, co jest.

Szymon Żurkowski z lewej. Fot. archiwum rodzinne

Szymon Żurkowski w barwach Gepardów Żory (z lewej). Fot. archiwum rodzinne

Szymon podczas baseballowego turnieju w Chorwacji. Fot. archiwum rodzinne

Szymon podczas baseballowego turnieju w Chorwacji. Fot. archiwum rodzinne

Arek, jako najbardziej przesiąknięty piłką z trójki braci, najczęściej podpowiadał Szymonowi. To już jednak coraz rzadziej jest potrzebne. – Widać, że trener Brosz robi dobrą robotę i Szymon się rozwija. Czasami mówił mi, jakie uwagi przekazywał trener, a ja tylko kiwałem głową, bo wnioski miałbym podobne. Teraz, jeśli już, nagrywam mecze najbliższych rywali Górnika i analizuję ich grę. Na przykład mówiłem Szymonowi przed Wisłą Płock, że Merebaszwili cały czas schodzi do prawej strony, a on na to, że trener Brosz już zwracał na to uwagę – mówi z uśmiechem.

Co nie znaczy, że już nigdy nie jest w stanie niczego wychwycić. – Jesienią, również przed Wisłą Kraków, mówiłem mu, że rywale często siadają koło 70. minuty. Wtedy jest jego czas, wtedy może jeszcze bardziej uwypuklić swoje atuty, można pohasać, obrońcy nie nadążą.

Sprawdziło się. Żurkowski na Wiśle w 72. minucie strzelił gola po rajdzie w swoim stylu, a Górnik wygrał 3:2.

Szymon gra w Zabrzu, ale jak wielu przyjezdnych piłkarzy mieszka w Katowicach. W tym samym bloku urzęduje Mateusz Wieteska, a dwa bloki dalej mieszkanie ma Paweł Bochniewicz. Na treningi jeżdżą razem, ustalając wcześniej, kto tym razem będzie prowadził. – Poznaliśmy się najpierw na kadrze Czesława Michniewicza, dopiero potem spotkaliśmy się w klubie. Gdy przyjechał na reprezentację, mało kto go prywatnie znał. Zazwyczaj gdzieś tak od U-15 czy U-16 wszyscy przewijamy się w tym samym gronie na kolejnych szczeblach. Mimo to szybko złapał kontakt, zwłaszcza że był już kojarzony z dobrych meczów w Ekstraklasie – mówi Bochniewicz, który do Górnika jest wypożyczony z Udinese.

Żurkowski bardzo szybko dostał od Czesława Michniewicza opaskę kapitańską. Reprezentację U-21 wyprowadzał na boisko w meczu z Danią. Biało-czerwoni wygrali 3:1, „Żurek” zdobył jedną z bramek. Czy to znaczy, że mowa o urodzonym przywódcy? – Jeżeli selekcjoner i zawodnicy tak szybko uznali, że może być kapitanem i to przed kluczowym meczem, mówi to samo za siebie. Nie da się z tym polemizować – twierdzi Marcin Brosz.

Na samym początku Szymon był trochę onieśmielony, bardziej badał i obserwował niż się odzywał. Z czasem nabierał pewności siebie i stał się bardziej otwarty w relacjach. I tak już zostało, jest wesoły, można z nim pożartować. Pamiętam mecz ze Stomilem Olsztyn, ten od 0:2 do 4:2. Strzelił wtedy gola, po raz pierwszy pokazał, że może być wartością dodaną dla zespołu, wszyscy nabrali do niego pełnego przekonania. Mamy młodą szatnię w Górniku, w większości jesteśmy w podobnym wieku, łatwiej znaleźć wspólny język – dodaje bramkarz zabrzan Tomasz Loska.

Spokojny, skromny chłopak. Kiedy trzeba, potrafi pokazać charakter. Ma cechy przywódcze, ale to nie ten typ, który będzie rzucał butami w szatni czy walił w szafki – uważa Bochniewicz. – On nie ma ochoty, żeby dyrygować resztą, żeby być najgłośniejszym. Nawet gdyby mógł, to chyba nie chciałby mieć ostatniego słowa w drużynie. Robi swoje, za to jest doceniany i szanowany – przytakuje Loska.

Co nie znaczy, że Żurkowskiego omijają żarty w szatni. – Mamy niepisaną zasadę, że jak ktoś został ofiarą dowcipu, to musi się zrewanżować. Szymonowi najczęściej obrywa się za skarpetki. Lubi chodzić w pstrokatych, z kolorowymi wzorkami czy w jakieś mango i inne banany. Wpisujemy mu kary: 500 zł za obciachowe skarpetki – wybucha śmiechem Loska.

Szymon Żurkowski dojeżdża teraz na treningi z Pawłem Bochniewiczem (z lewej) i Mateuszem Wieteską (z prawej). Fot. newspix

Szymon Żurkowski dojeżdża teraz na treningi z Pawłem Bochniewiczem (z lewej) i Mateuszem Wieteską (z prawej). Fot. newspix

Przed Żurkowskim niesamowicie ekscytujące tygodnie. Może pojechać na mundial, a potem będzie musiał decydować o swojej klubowej przyszłości. Już zimą do Zabrza zapukała Fiorentina. – Wiem, że temat był, ale do rozmów kontraktowych nie doszliśmy. Wszystko rozegrało się między klubami – mówi krótko.

W minionym okienku podchody pod tego zawodnika robiła też Wisła Kraków, ale trąciło to absurdem. Żurkowski znajduje się dziś poza zasięgiem kogokolwiek z Ekstraklasy. – Uśmiechnąłem się. Fajnie, że ktoś się interesował. Jestem w takim wieku, że naprawdę nie ma co palić mostów. I tyle – ucina.

Prawdziwe dylematy dopiero go czekają. – Nie grzeję się. Wszystko na spokojnie do omówienia ze wszystkimi ludźmi, którzy mają na to wpływ. Na co dzień w ogóle się tym nie zajmuję. Mam jeszcze dwuletni kontrakt i zobaczymy. Każdy w Górniku wie, czego chcę. Jestem młody, to nie jest ostatni dzwonek – tłumaczy ze spokojem.

 – Jeżeli nie u Marcina Brosza, to u Juergena Kloppa (śmiech). Obaj potrafią wycisnąć maksimum ze swoich piłkarzy, sprawić, że przełamią swoje bariery. Przy nich rozwija się skrzydła. To oczywiście mega marzenie. Moim zdaniem, jak spadać, to z wysokiego konia, po rywalizacji z najlepszymi. W takim miejscu można nawet na początku nie grać, a przy sumiennej pracy treningowej i tak pójdzie się do góry – mówi Arek Żurkowski, ale od razu podkreśla: – W Górniku Szymon ma dobrze, świetnie się tu czuje. Ma kibiców, otoczkę i naprawdę jest związany emocjonalnie z klubem. Po niektórych czasami widać, że są tu tylko na chwilę, mają się wypromować i iść dalej. Górnik ma Wojtka Hajdę, fajny chłopak, w razie odejścia Szymona mógłby go zastąpić. Podejrzewam, że trener Brosz powoli zaczyna patrzeć pod tym kątem. Ale nie jest przesądzone, że Szymon odejdzie już teraz, nie szalejemy, nic na siłę.

Co na to Marcin Brosz? – Jako trener muszę brać pod uwagę różne scenariusze. Górnik jest dziś bardzo dobrym klubem do rozwoju kariery i to nie tylko młodych piłkarzy, co pokazują Szymon Matuszek czy Igor Angulo. Jeśli chcesz iść do przodu i solidnie pracować, w Górniku masz taką możliwość – odpowiada.

 – Szymon zanotował gigantyczny przeskok. Teraz kluczowa jest stabilizacja. Trzeba potwierdzić formę, rozwinąć nowe elementy w grze, a w takim wypadku Górnik to idealny klub – dodaje.

 – Szymon dopiero co zaczął grać w seniorach, moim zdaniem optymalna pora na jego transfer dopiero nadejdzie. Niczego nie można wykluczać, ale dla jego rozwoju chyba najlepiej byłoby, żeby został jeszcze przynajmniej na rok – wtóruje Broszowi Jan Żurek.

 Skalę swojego przeskoku uświadamiam sobie, gdy ktoś mi o tym mówi. Na co dzień nad tym nie rozmyślam. Jestem szczęśliwy, że tak fajnie się to wszystko układa, ale spokojnie – podsumowuje sam Szymon.

Cokolwiek się wydarzy, chyba można założyć, że Żurkowski wybierze mądrze. Choć w ciągu roku pokonał etap, na który w normalnych przypadkach potrzeba co najmniej kilku lat, najlepsze dopiero przed nim. Trudno nie życzyć powodzenia – być może już w czerwcu w Rosji.

PRZEMYSŁAW MICHALAK

***

Sprawdź inne materiały z cyklu „Kierunek jest jeden”:

Karol Linetty: Jeszcze nie gram w kadrze tego, co potrafię w Sampdorii

– Lodówka pełna celów. Damian Kądzior nie przestaje marzyć

– Bereszyński: Gdyby nie transfer do Legii, widzę siebie w drugiej lidze

 Piotruś został w Ząbkowicach. Rodzinne pogotowie, nagrody na zeszyt, łzy we Francji

– Najskromniejszy chłopak z najlepszą lewą nogą

– Fabiański: Wyciskam ile mogę z tego, co mi jeszcze zostało

– Sport był mu pisany. Ale na Premier League zapracował już sam

Fot. FotoPyk

Opublikowane 17.05.2018 17:58 przez

Przemysław Michalak

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 28
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mareck1
mareck1

Chłodnej głowy i spokoju. O ile ominą go kontuzje szykuje nam się co najmniej solidny środkowy pomocnik klasy europejskiej. Tak trzymać!

Raducioiu
Raducioiu

Szczerze powiedziawszy, ja go widzę w pierwszym składzie z Krychą.
Z Chile i Litwą próba , z Senegalem ogień.

Takata
Takata

To właśnie posadziłeś na ławcę Kubę, Milika albo Zielka. Jesteś pewny, że chcesz zaznaczyć tę odpowiedź? Może jednak warto skorzystać, z któregoś koła ratunkowego?
Ja też jestem wielkim fanem Żurkowskiego, ale miejsce w 11 mógłby mieć tylko przy 3-5-2.

theczarek
theczarek

Nie licząc jakiegoś test meczu to conajwyzej w systemie 1 9 1 i to i tak z ławy. Dajcie chłopakowi poki co spokój rozdmuchsliscie balonik a tymczasem facet jest póki co tylko poprawnym ligowcem, wyróżnia go wiek i to jest tak naprawdę szansa i kapitał ale czy się rozwinie?ilu juz przed nim było u nas jszcze lepszych którzy zamiast rozwoju zaliczyli regres albo stabilizację? Masa! W ostatnim meczu nie istniał właściwie, a czy Legia grała jakimiś tuzami w środku? No niekoniecznie!

Amaretka
Amaretka

Więcj niż poprawnym,Rozdmuchany to jest Szymański.Wiadomo Legia …. Tylko kto z tej legii na zachodzi europy zaistniał ? Nikt.

JOzKSG
JOzKSG

Możesz wymienić tych lepszych w jego wieku w ostatnich latach w eklapie?

Raducioiu
Raducioiu

Ja go rozpatruje jako konkurencje dla Maczynskiego ,Linettego i Goralskiego i w tym zestawieniu nie widzę go na straconej pozycji.
A co do Kuby i Milika(Zielka na lawce pod uwage nie biore), to oczywiście przy ich obecnosci miejsca dla Zurka zaczyna brakowac, ale jesteś pewien,ze Nawalka wyjdzie 4 4 2 ?Ja mam wątpliwości, bardziej wydaje mi sie, ze do srodka do Krychy i Zielka moze chciec dorzucic kogos z trojki Maka ,Linetty , Goralski.I to wlasnie w porownaniu nimi Zurkowski moim zdaniem zle nie wypada , a warunkami fizycznymi bije ich na leb na szyje ,co szczegolnie w pierwszym meczu moze byc nie bez znaczenia.
Ma rzecz jasna duzo innych atutow i naprawde moim zdaniem w porownaniu do ww trojki nie odstaje, a w wielu elementach przewyzsza ich.

theczarek
theczarek

Nie no bez jaj. Póki co jest poprawnym pomocnikiem, ale nie wyróżnia się jakoś znacząco.
Jak by podsumować te wszystkie turbo gwiazdy górnika to powinni na dziś mieć 10 punktów przewagi nad 2 miejscem a tymczasem prawdopodobnie nawet pucharów nie zobaczą. Furman na dziś jest zdecydowanie lepszym środkowym.

Takata
Takata

Czy ja wiem czy Furman jest zdecydowanie lepszy? Nawałka go nie zauważa. W dodatku jesli chodzi o gole wykreowane dryblingami to Żurkowski ma na koncie kilka, a Furman tylko tego jednego ostatnio z Legią ^_^

czeczyn
czeczyn

Masz na myśli tego Furmana któremu trener i jego sposób trenowania musi odpowiadać? No to jeśli jest lepszy od Żurkowskiego, to dlaczego gra w Płocku, a nie jest powoływany do repry? Według mnie to Furman za dużo gwiazdorzy, a przede wszystkim przestał się rozwijać. Natomiast jak piszesz o turbo gwiazdach, to pomyśl gdzie ci piłkarze byli rok temu? Według mnie i tak osiągnęli dużo, przed sezonem nikt się tego nie spodziewał, a czy będą grać w pucharach to nie jest chyba takie istotne. Takie jest moje zdanie.

theczarek
theczarek

Oczywiście że dużo, i dla części z nich to max. Mam nadzieję ze dla pozostałych dopiero początek, ale kurcze zespołów na poziomie Górnika jest w eklapie kilka i jakoś nikt się nad tymi piłkarzami nie rozplywa.
Po prostu zapanowała moda na chwalenie Górnika bo ma trzech czy czterech dobrze rokujacych Polaków ale nic ponad to. Przykład pierwszy z brzegu to Kurzawa przecietniak od zawsze w Górniku a nagle przełom. Super naprawdę, ale pokazuje to, ze być może chłopaki zrobili świetny start ligi na rozpędzie, ambicji i ttym, że długo byli olewani jak wielu beniaminkow i jak również wielu, na koniec zwolnili.

czeczyn
czeczyn

Właśnie POLAKÓW, i to jest istotne. Rozumiem, że dziennikarze na każdym kroku liżą dupę Carlitosowi, ale dlaczego nie chwalić zawodników typu Kurzawa, Szymański, Żurkowski? To jest przyszłość naszej repry, a nie jacyś tam Carlitosi, Kaczarawy i inni, z całym szacunkiem do tych piłkarzy. Jest takie powiedzenie: „cudze chwalicie….”

Mertens
Mertens

Niezły grajek, stosunkowo młody, może nawet przeskoczy poziom Matiego Klicha.

Takata
Takata

„Dawniej zdecydowanie za często holowałem piłkę, zresztą to chyba ogólny problem większości zawodników przechodzących z juniorów do seniorów. Jeszcze w I lidze starsi koledzy musieli mi to wybijać z głowy, czasami w dosadny sposób.”

Mam nadzieję, że nie wybiją mu tego z głowy kompletnie bo to jeden z najlepiej prowadzących piłkę zawodników w Polsce. I w dodatku potrafi z tego skorzystać, robiąc przewagę z przodu i pomagając uwolnić kolegów z drużyny.
Z całym szacunkiem do Kwieka i Dancha ale jednak lepiej jakby Żurkowski radził się co do stylu gry Krossa czy Gundogana, albo nawet Zielińskiego.

mareck1
mareck1

Nie wiemy jak to wyglądało, gdy wchodził do zespołu. Może być tak że zupełnie nie widział lepiej ustawionych kolegów. Niemniej zgadzam się, że obecnie ten aspekt gry w obecnej chwili jest jego dużym atutem.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

fan kibolkiewicza
fan kibolkiewicza

Naturalna kolej rzeczy powinna być taka, że przejdzie do Legii, Lecha czy Jagielloni. Pogra tam trochę, zaistnieje w pucharach, nabierze doświadczenia, będzie grał w reprezentacji i pójdzie za grubszą kasę, do dobrego klubu w mocnej lidze. Ale znając życie, to pójdzie za czapkę gruszek, albo na jakieś zadupie, albo do klubu, w którym będzie grzał ławę. Ale ważne, że menago się nachapie.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Pumpkin
Pumpkin

Fan Kibolkiewicza ma rację, problemów jest kilka:
– większość klubów nie jest samowystarczalna i w mniejszym lub większym stopniu jest dofinansowywana przez samorządy.
– co przekłada się na lenistwo w kontekście finansowym dowodzących klubami i brak chęci pozyskiwania funduszy ze zdywersyfikowanych źródeł (I tak dostaniemy kasę od Państwa, więc na chuj się wysilać?).
– Ponadto kluby są w dużej większości zakładnikami kibiców („co kurwa, do Legii go sprzedacie? Chuja, macie wpierdol, a ty jak pójdziesz do Legii to masz przejebane na mieście, gówniarzu”) i nawet, jeśli opłaca im się sprzedać zawodnika do Legii/Lecha (w mniejszym stopniu)/Jagiellonia (aspiruje do tej dwójki) nie zrobią tego ze względu na powyższy argument.
– Do tego dochodzi ważna kwestia – popyt na „młodych, zdolnych” zdecydowanie przewyższa podaż, stąd ceny za nich osiągają kosmiczne wartości, nieosiągalne dla żadnego, polskiego klubu.
– Tymczasem wystarczyłoby tak skonstruować umowę, żeby zyskami z transferu Legia/Lech->klub zagraniczny były dzielone między Legię/Lecha i poprzedni klub zawodnika.
– Sam zawodnik zyskuje (mówiąc na przykładzie Żurkowskiego), bo ogrywa się co by nie mówić w lepszym klubie (bez urazy kibice Górnika), z szansą na puchary (lub z w miarę regularną grą w pucharach), w otoczeniu lepszych graczy, próbuje innego środowiska (presja, większe miasto, zagraniczni zawodnicy i często trener spoza Polski w drużynie).
– Przy scenariuszu, kiedy Górnik oddaje Żurkowskiego do Legii/Lecha za 1-1.5 mln Euro, gwarantując sobie przykładowo 40% zysku z kolejnego transferu, nie wydaje mi się, żeby zabrzański klub stracił. Patrząc na kwotę, za jaką miał być wytransferowany do Gladbach Gumny (8 mln Euro), który robi gorsze wrażenie, niż pomocnik Górnika wydaje się, że przy utrzymaniu przez Żurkowskiego aktualnej formy i progresu kwota dwucyfrowa nie jest wzięta z kosmosu. Czy Górnik ma szansę wytransferować go samodzielnie za kwotę 4-5 mln Euro na zachód? Śmiem wątpić.
– Sytuacja win-win-win-win. Na plusie są wszyscy (oba kluby i zawodnik), włącznie z reprezentacją, która ma ogranego w Polsce zawodnika, idącego na zachód w roli potencjalnego gracza pierwszego składu (casus Lewandowskiego), a nie aspirującego do ławki (okres adaptacji na zachodzie).

fan kibolkiewicza
fan kibolkiewicza

Pumpkin: dzięki za rozwinięcie mojej myśli. Jedna uwaga: młodzi perspektywiczni są drodzy nie tylko w Polsce:-)

Mertens
Mertens

Lech z palcem w doopie mógłby go kupić, ale nie wiem czy by się nadawał.

fan kibolkiewicza
fan kibolkiewicza

@markus1977: może i w Zabrzu ma dobre warunki do rozwoju ale przyjdzie moment sprzedaży bo Górnik jest biedny. Mój scenariusz jest lepszy co daje przykład np. Kapustki.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

StryjekSylweriusz
StryjekSylweriusz

Szanse oceniam tu 50 na 50. Tzn Lech by chciał, Żurkowski nie 😀

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Eskel
Eskel

po kolei:
1. czemu Górnik czy jakikolwiek inny klub miałby oddawać swoich zawodników Lechowi czy Legii za frytki? Kudłaty to palnął w jakimś wywiadzie i teraz ktoś z weszlo to na siłę promuje. niech L L szukają sobie głupszych od siebie
2. czego miałby nauczyć się Ż w L L ? Już prędzej Szymański powinien pójść do Brosza po naukę niż męczyć się z jakimiś Jozakami, Hasni, Klaufami i całą zgrają przypadkowych trenerów
3. Ż powinien grac w I składzie repry – albo razem z Krychą (w 4-4-2) albo zamiast niego w (4-5-1)
4. po mundialu niech wyjeżdża jak najdalej i nigdy nie wraca do polskiej myśli szkoleniowej
5. dla mnie to jest materiał na „polskiego Effenberga” a może nawet „polskiego Krossa”
6. największy talent w polskiej piłce od czasu Lewandowskiego

McMurphy
McMurphy

Dla mnie przegość … Nie dość , że zasuwa na boisku aż miło , któż nie pamięta tych rajdów na pełnej w 90 minucie 😉 to jeszcze pokazuje profesjonalizm godny doświadczonego gracza , a nie nieopierzonego młokosa. Nie zapomnę jak po meczu z Piastem na jesieni , w którym był najnormalniej w świecie najlepszy na boisku i miał święte prawo być zrąbany , to jako JEDYNY został ze 20 minut po meczu cierpliwie rozdając kibicom autografy i pozując do zdjęć … Przekozak 🙂

Weszło
22.09.2020

Michniewicz na tle poprzedników, czyli czy CV prawdę ci powie?

Kultowy niedźwiedź z wieloletnim doświadczeniem w rosyjskich klubach. Albańczyk, który w Belgii przewrócił się na piłkach. Mentor, który wychował tłumy młodych. Romantyczny twórca nowych definicji piłkarskich, który nie nadawał się na trenera. Jego efemeryczny następca. Awanturujący się wagabunda o wdzięcznym pseudonimie Ryszard Lwie Serce. Pan od zapieprzania. Oto poprzednicy Czesława Michniewicza na ławce trenerskiej Legii […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Kenny Saief, czyli nadzieja Lechii na choćby przyzwoity sezon

Lechia Gdańsk w ostatnich latach – delikatnie mówiąc – nie słynęła z obsady pozycji numer dziesięć. Cholera, być może trzeba się cofnąć aż do czasów Razacka Traore, by znaleźć naprawdę konkretnego piłkarza, a i on wędrował przecież na boisku w różne rejony, od skrzydła po napad. W każdym razie w kolejnych latach nikt lepszy się […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Legia z prezentem, a później pokrzywdzona. Wilusz zasłużył na wykluczenie

Czy Legia została skrzywdzona? A może tym razem zyskała na błędach sędziów? Czy Maciej Wilusz powinien pić meliskę przed meczami? No i co z tymi przeklętymi zagraniami ręką w polu karnym? Kolejny weekend znów przyniósł nam kilka weryfikacji w Niewydrukowanej Tabeli. Choć tak po prawdzie, to nie była łatwa kolejka do sędziowania. Zaczynamy od meczu […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Przeklęte Wyspy Owcze i technologiczny skok. Sukcesy i porażki Michniewicza w kadrze U-21

Czesław Michniewicz jest już jedną nogą poza reprezentacją Polski do lat 21. Odejdzie z niej raczej prędzej niż później. Ale co po sobie zostawi? Jaki bilans po trzech latach sprawowania stanowiska przez Michniewicza, mają biało-czerwoni? Co mu się udało, a co zawalił lub najzwyczajniej w świecie mógł zrobić trochę lepiej? Nie ma wątpliwości, że bilans […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Jeden klub, jeden trener. Klich i Kapustka od Tarnovii do kadry | KOPALNIE TALENTÓW

Ich pierwszy trener mówi o przypadku, twierdząc, że Mateusz Klich i Bartosz Kapustka poradziliby sobie gdziekolwiek by nie zaczynali, a on akurat miał szczęście, że na nich trafił. Większe zasługi niż sobie przypisuje rodzicom swoich najbardziej znanych byłych podopiecznych. Chyba jednak prowadzący ich za młodu Krzysztof Świerzb jakąś cegiełkę do tego dołożył, skoro nawet teraz […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Chodyna na radarze, Makowski cofa się w rozwoju

Za nami cztery kolejki nowego sezonu Ekstraklasy. Gdy patrzymy na ten okres przez pryzmat młodzieżowców, trochę brakuje nam odkryć. Jasne, poprzedni rok pokazał, że warto w tej kwestii trochę poczekać, bo choćby Michał Karbownik, Bartosz Białek czy Jakub Moder wypłynęli na szerokie wody dopiero z czasem, ale byli też tacy, którzy zaskoczyli od pierwszej kolejki […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Spokojnie, zaraz się rozkręci. Boruc jak film o facecie w łódce?

Powrót Artura Boruca do Legii Warszawa to bez dwóch zdań największe wydarzenie trwającego jeszcze okienka. Celowo nie użyliśmy w tym kontekście słowa „transfer”, bo ten ruch wykracza poza same kwestie sportowe, ale jedno trzeba wyraźnie zaznaczyć – to właśnie one wciąż powinny być na pierwszym planie. A na starcie tego sezonu nie ma co kryć […]
22.09.2020
Włochy
22.09.2020

Sfałszowany egzamin z włoskiego, czyli w co pogrywa Luis Suarez?

„Spoczywa na tobie wielka odpowiedzialność. Jeśli go oblejesz i gość nie dostanie obywatelstwa, to dopiero się zacznie. Rozpoczną atak terrorystyczny” – mówi na nagraniu rozmówca Stefanii Spiny. Czy to fragment filmu akcji? Nie. To konspiracyjna konwersacja uniwersytecka w sprawie językowego egzaminu Luisa Suareza, koniecznego do uzyskania włoskiego paszportu. Egzaminu, który Urugwajczyk podobno zdał z łatwością. […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Czereszewski: Holendrzy w Stomilu? Dzięki mnie klub zarobi na nich niemałe pieniądze

Temat Stomilu, dziwnych transferów do klubu i zmian, które w ciągu ostatnich dni zaszły w Olsztynie, nie schodzi z ust kibiców. Wczoraj przyjrzeliśmy się jednej stronie sprawy, o której rozmawialiśmy także w I-ligowej części „Weszłopolskich”. Dziś oddajemy głos drugiej ze stron, a konkretniej Sylwestrowi Czereszewskiemu, który nie stroni od mocnych słów. Doniesienia portalu stomil.olsztyn.pl nazywa […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Gdy rozum śpi, a Lewandowski zagrywa krzyżakiem, budzą się demony

Środkowy pomocnik przejmuje piłkę na środku boiska, zagrywa ją na prawo do skrzydłowego, ale nie zatrzymuje się, tylko biegnie na pełnej w pole karne. I słusznie, bo zaraz dostaje podanie zwrotne od kolegi, wystarczy dołożyć nogę i po wszystkim. Tak też się dzieje – pewny strzał i bramkarz nie ma szans. Ale co to? Kibice […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

„Ring cię zweryfikuje. Nie masz za kim się schować”

– Moja walka? Jakbyś Rocky’ego oglądał. Cały mój plan szybko poszedł w pieruny. Myślałem, żeby dużo tańczyć, atakować seriami i odskakiwać, tak miałem zaplanowane treningi. Ale walczyliśmy na najmniejszym możliwym wymiarze ringu, więc nie było za bardzo gdzie uciekać. Trener powiedział mi więc „Kamil, musisz się bić”. A że lubię się bić, to się biliśmy. […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Pół roku transmisji sportowych za darmo – promocja specjalna PKO Banku Polskiego

Nasi partnerzy z PKO Banku Polskiego mają do zaproponowania kapitalną promocję dla wszystkich ekstraklasowych świrów. I nie tylko! Do zgarnięcia półroczny darmowy dostęp do transmisji sportowych lub filmów na platformie CANAL+ telewizja przez internet. Na czym polega cała akcja? Już tłumaczymy. Najpierw trzeba założyć PKO Konto za Zero z Oficjalną Kartą Ekstraklasy. Jedną z tych, […]
22.09.2020
KTS
22.09.2020

Podryw na zerwane więzadło i kolejny rekord! KS Bednarska 1:15 KTS Weszło

Idziemy jak burza. W rywalizacji z ostatnią w tabeli Bednarską wydatnie poprawiliśmy bilans strzelecki. Drużyna nie zawiodła i zaaplikowała rywalom aż 15 bramek. Łapcie obszerne kulisy ostatniego spotkania KTS-u Weszło.  fot. FotoPyk
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

PRASA. Strejlau: Legia robi błąd. To Jacek Zieliński powinien zostać jej trenerem

Temat dnia w prasie jest oczywisty – Czesław Michniewicz w Legii Warszawa. W „Przeglądzie Sportowym” o nowym szkoleniowcu wypowiadają się eksperci. Mocną tezę wysunął Andrzej Strejlau. – Zastanawia mnie, kto zdecydował o zwolnieniu trenera Vukovicia. Strategię klubu wyznacza prezes, wiceprezes albo dyrektor sportowy. Któryś z nich popełnił błąd, decyzja o zwolnieniu była tego dowodem. Uważam, […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

„Bielsa uczy: największe błędy popełnia się w chwilach triumfu albo tuż po nich”

– Bielsa wychodzi z założenia, że największe błędy popełnia się w chwilach triumfu albo tuż po nich. Wtedy najłatwiej jest coś zepsuć. Trudniej wtedy spostrzec, że zespół potrzebuje zmian, żeby się rozwijać. Bo przecież jest wciąż wynik. A pewna formuła może się właśnie kończyć i trzeba nie lada geniuszu, by dostrzec ten moment nim będzie […]
22.09.2020
Anglia
21.09.2020

Wilki się nie położyły, ale na Citizens to i tak za mało

Nadspodziewanie dobrze zaprezentował się zespół Wolverhamptonu na tle Manchesteru City. A może raczej wypadałoby napisać – zaskakująco niewielki był opór Citizens przed powstrzymywaniem ataków Wolves. Oczywiście, Manchester City przeważał przez większą część spotkania. Oczywiście, utrzymał również korzystny wynik do 90. minuty. Ale chyba nikt nie przypuszczał po bramce Fodena na 2:0, że gospodarze zdołają jeszcze […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Jagiellonia ściągnęła Piasta na dno

Piast miał się podbudować meczem z Jagiellonią przed starciem z FC Kopenhaga, tymczasem tylko się dobił. Za nami już cztery ligowe kolejki, a gliwicki zespół ciągle czeka na premierowego gola. Na dodatek nie pomógł dziś Frantisek Plach i w efekcie „Jaga” przełamała passę czterech kolejnych porażek z podopiecznymi Waldemara Fornalika. To nie tak, że Piast […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

WESZŁOPOLSCY: MICHNIEWICZ W LEGII WARSZAWA, WIELKI MECZ GÓRNIKA

Powiedzieć, że to gorący dzień w Ekstraklasie, to nic nie powiedzieć. I trzeba przyznać, że termin naszego programu zgrał się idealnie: ledwo Legia ogłosiła Czesława Michniewicza, a wjeżdżają Weszłopolscy w składzie Mateusz Rokuszewski, Jakub Białek, Paweł Paczul, Adam Sławiński, Szymon Janczyk, Samuel Szczygielski. Jaka będzie ta Legia? Co dalej z Vukoviciem? Kto w szatni Legii […]
21.09.2020