Ze względu na powiązania z Rosjanami pochodzenia czeczeńskiego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydowało o „zamrożeniu środków finansowych i zasobów gospodarczych” High League. Decyzja nadeszła na niespełna trzy tygodnie przed planowaną galą MMA High League 7, a w związku z nią pod znakiem zapytania stanęła nie tylko gala, ale też przyszłość spółki – Jesteśmy zaskoczeni tą sytuacją. Analizujemy ją wraz z naszym działem prawnym. Prosimy o cierpliwość – to na razie cały komunikat High League w tej sprawie.

High League w tarapatach. MSWiA zamroziło środki federacji za powiązania z obywatelami Rosji

Mówi się, że decyzja MSWiA to podobno efekt prawomocnego skazania Andrzeja Poczobuta, polskiego dziennikarza, na osiem lat kolonii karnej przez białoruski sąd. W związku z tym MSWiA podjęło decyzję o wpisaniu na listę sankcji 365 obywateli Białorusi, ale też o zamrożeniu środków finansowych i gospodarczych wielu podmiotów powiązanych z rosyjskim kapitałem. Do tych ostatnich zalicza się właśnie High League.

Federacja na polski rynek weszła w 2021 roku, a jej twarzą został raper Malik Montana. Do tej pory zorganizowała sześć gal, w trakcie których fani mogli oglądać między innymi Artura Szpilkę, Marcina Najmana, Maję Staśko, Ewę Brodnicką czy nawet Jarosława „pashaBiceps” Jarząbkowskiego. Od początku mówiło się też o powiązaniach High League z obywatelami Rosji i Czeczenii, a przez nich – nawet z Ramzanem Kadyrowem, czeczeńskim dyktatorem, zaangażowanym w wojnę w Ukrainie.

W oświadczeniu opublikowanym przez Ministra Spraw Wewnętrznych przeczytać można, że o ile w zarządzie znajdują się Sławomir Bielski czy Magdalena Rzewnicka, to rzeczywistymi beneficjentami spółki są jednak – również wpisani w Krajowy Rejestr Sądowy jako członkowie zarządu – Khazhbi Edelbiev oraz jego siostra, Diana Edelbieva. Oboje to obywatele Federacji Rosyjskiej pochodzenia czeczeńskiego, którzy mają utrzymywać kontakty ze wspomnianym Kadyrowem. W dodatku inny członek ich rodzeństwa, Baysangur Edelbiev, zarządzał MMA Absolute Championship Akhmat, rosyjską federacją.

CZYTAJ TEŻ: RAMZAN KADYROW. CZŁOWIEK, KTÓREGO BOI SIĘ NAWET PUTIN

„High League Bielski sp. Komandytowo-akcyjna działa w ramach federacji High League, która zajmuje się organizowaniem gali typu freak show fight. Beneficjentami rzeczywistymi tego podmiotu są m.in. obywatele Federacji Rosyjskiej pochodzenia czeczeńskiego: Khazhbi Edelbiev i jego siostra Diana Edelbieva. Rodzina Edelbiev ma utrzymywać relacje z przywódcą Czeczenii – Ramzanem Kadyrowem, znajdującym się na listach sankcyjnych Unii Europejskiej, Ukrainy, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Australii, Nowej Zelandii i Japonii. Oddziały specjalne Ramzana Kadyrowa zaangażowane są w działania wojenne Federacji Rosyjskiej na Ukrainie, a rekrutacja do nich odbywać ma się m.in. za pośrednictwem klubów mieszanych sztuk walki” – można przeczytać w uzasadnieniu MSWiA.

Co ciekawe, wniosek o nałożenie sankcji na High League i powiązane z nią osoby złożyła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a MSWiA się do tegoż wniosku przychyliło. W tej sytuacji nie wiadomo, co z planowaną na 17 czerwca galą High League 7, która miała odbyć się w krakowskiej Tauron Arenie. Wystąpić mieli tam między innymi Marcin Najman, Jacek Murański czy też Jakub Flas. W obecnej sytuacji trzeba się jednak liczyć z możliwością, że całe wydarzenie nie dojdzie do skutku.

Ze strony High League jedyny komunikat zawarty został do tej pory w krótkim tweecie. „Jesteśmy zaskoczeni tą sytuacją. Analizujemy ją wraz z naszym działam prawnym. Prosimy o cierpliwość”. A że jeszcze wczoraj federacja reklamowała galę, można założyć, że nie spodziewano się tam takiej decyzji. Na to, co dalej z federacją, odpowiedź powinny przynieść kolejne dni.

Fot. Newspix

Najnowsze

Piłka nożna

Krychowiak nie schodzi ze sceny niepokonany, ale też nie odbierajmy mu, co jego

Paweł Paczul
Suche Info

Prezes kolumbijskiego klubu zastrzelony po porażce

redakcja
2
Suche Info

Grzegorz Krychowiak kończy karierę reprezentacyjną

redakcja
44
Suche Info

Media: Piłkarz Championship na celowniku FC Barcelony

redakcja
3
Premier League

Rudzki: Tottenham ma swojego Teda Lasso. Czy to będzie serial z happy endem?

Przemysław Rudzki
Suche Info

Tebas: – FC Barcelona szkodzi LaLidze

redakcja
15

MMA

Inne sporty

Mateusz Gamrot zwyciężył w walce wieczoru po kontuzji Fizieva

Szymon Szczepanik
5
MMA

Muay thai, Matrix i kirgiska policja. Kim jest Rafael Fiziev, rywal Mateusza Gamrota?

Szymon Szczepanik
Weszło

Mistrzowie obronili pasy – zwycięstwa Parnasse’a i Czużygajewa na KSW 85

Damian Smyk
1
Fuksiarz

KSW 85. Dwa pasy na szali w Nowym Sączu

redakcja
Inne sporty

Błachowicz może czuć się pokrzywdzony? Pereira wygrał walkę w UFC 291

redakcja
14
MMA

Alex Pereira – trzeźwy alkoholik, Kamienna Pięść i pogromca Adesanyi

Szymon Szczepanik