Dwa gole Białka, Wiśniewski bohaterem, Glik spadkowiczem || STRANIERI

Przemysław Michalak

Autor:Przemysław Michalak

15 maja 2023, 11:19 • 7 min czytania 18 komentarzy

To był bardzo udany weekend dla naszych zawodników w ligach zagranicznych – zarówno tych z czołówek portali, jak i z drugiego czy nawet trzeciego szeregu. Zapraszamy na podsumowanie.

Trudno nie zacząć od dwóch goli Roberta Lewandowskiego w derbach Barcelony z Espanyolem. Duma Katalonii wygrała 4:2 i przypieczętowała mistrzostwo Hiszpanii, a „Lewy”, zdobywając bramki nr 20 i 21, odskoczył Benzemie na cztery trafienia w snajperskiej klasyfikacji.

Mistrzami w swoich ligach zostali także panowie Szymańscy – Damian wygrał ekstraklasę grecką z AEK Ateny, a Sebastian ekstraklasę holenderską z Feyenoordem. Damian strzałem głową na zamknięcie rzutu wolnego ustalił wynik na 4:0 z Volos. To jego drugi gol w sezonie.

Czwartą i piątą bramkę w Eredivisie zdobył Bartosz Białek, zapewniając Vitesse ważną wygraną z ostatnim w tabeli Cambuur. Polak przełamał się po dziesięciu meczach strzeleckiej niemocy.

Jakub Kamiński tym razem dobrze przymierzył głową i doczekał się swojego trzeciego gola w Bundeslidze, a Wolfsburg pokonał 2:1 Hoffenheim.

We Włoszech bohaterem Spezii z Milanem został Przemysław Wiśniewski. Raz, że bardzo pewnie grał w obronie, to jeszcze sytuacyjnym strzałem otworzył wynik meczu. Spezia zwyciężyła 2:0, wykonując ważny krok w kierunku utrzymania. Nas cieszy, że poza Wiśniewskim pełne 90 minut rozegrali także Drągowski i Reca, a z ławki wszedł wracający do zdrowia Żurkowski.

Krzysztof Piątek tydzień temu przełamał się strzelecko, a teraz zaliczył asystę przy zwycięskim golu Salernitany z Atalantą.

Asystę na swoje konto zapisał także Kamil Glik, ale pokonanie Modeny nie uchroniło Benevento przed spadkiem do Serie C. Pierwszą połowę w barwach gospodarzy rozegrał Krzysztof Kubica, za którego Górnik Zabrze ciągle nie otrzymał należnych pieniędzy.

W MLS z rzutów karnych do siatki trafiali Mateusz BoguszKarol Świderski, któremu jedenastkę wywalczył będący ostatnio w bardzo dobrej formie Kamil Jóźwiak. Nasz skrzydłowy zaliczył też „normalną” asystę, niestety zszedł z boiska powodu problemów zdrowotnych.

Lens grało w dziesiątkę z Reims i przegrywało, a mimo to wygrało 2:1. Duża w tym zasługa Przemysława Frankowskiego, który znów pewnie wykonał rzut karny. Polski skrzydłowy błysnął też taką akcją, kojarzącą się niektórym z Garethem Balem ścigającym się z Markiem Bartrą.

Dopiero dziś swój rozegra Empoli, ale warto odnotować, że chyba na właściwe tory powrócił Sebastian Walukiewicz, który w trzech ostatnich kolejkach Serie A nie schodził z boiska i zbierał pozytywne recenzje. Empoli w tym czasie przegrało z Sassuolo (1:2) oraz wygrywało z Bologną (3:1) i Salernitaną (2:1).

ANGLIA

• Łukasz Fabiański (West Ham United) – 90 minut z Brentford (0:2)
  • Jakub Moder (Brighton) – poza kadrą (kontuzja)
  • Matty Cash (Aston Villa) – od 90. minuty z Tottenhamem (2:1)
  • Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut z Fulham (0:2)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) – 90 minut z Brighton (0:3)

ARABIA SAUDYJSKA

• Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab) – 90 minut z Al-Ettifaq (0:1)

BELGIA

• Radosław Majecki (Cercle Brugge) – 90 minut z KAA Gent (0:4)
  • Patryk Walicki (Gent) – poza kadrą
  • Aleksander Buksa (Standard Liege U-21) – 70 minut z Lommel SK (1:6)
  • Kamil Piątkowski (Gent) – 90 minut i asysta z Cercle Brugge (4:0)
  • Karol Fila (Zulte Waregem) – koniec sezonu

BUŁGARIA

• Kornel Osyra (Chebyr Pazardżik) – na ławce z Pirinem (1:2)
  • Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) – mecz dzisiaj

CHINY

• Adrian Mierzejewski (Henan) – poza kadrą

CYPR

• Karol Struski (Aris Limassol) – od 62. minuty z Apollonem (2:0)
  • Mariusz Stępiński (Aris Limassol) – od 70. minuty z Apollonem (2:0)
  • Filip Majchrowicz (Pafos FC) – na ławce z Omonią (0:1)

DANIA

• Kamil Grabara (FC Kopenhaga) – 90 minut z Broendby (3:1)

FRANCJA

• Marcin Bułka (OGC Nice) – na ławce ze Strasbourgiem (0:2)
  • Przemysław Frankowski (Lens) – 90 minut i gol z Reims (2:1)
  • Adam Buksa (Lens) – na ławce z Reims (2:1)
  • Łukasz Poręba (Lens) – na ławce z Reims (2:1)
  • Mateusz Wieteska (Clermont) – pauzował za czerwoną kartkę
  • Mateusz Lis (Troyes) – na ławce z Rennes (0:4)
  • Rafał Strączek (Bordeaux) – na ławce z Quevilly Rouen (0:0)

GRECJA

• Damian Szymański (AEK) – 90 minut i gol z Volos (4:0)
  • Tymoteusz Puchacz (Panathinaikos) – od 83. minuty z Arisem (1:1)
  • Tomasz Kędziora (PAOK) – 90 minut z Olympiakosem (0:1)

HISZPANIA

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) – 90 minut i dwa gole z Espanyolem (4:2)
  • Piotr Parzyszek (CD Leganes) – na ławce z Burgos (3:0)

HOLANDIA

• Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – 90 minut z Excelsiorem (0:0)
  • Przemysław Tytoń (Twente Enschede) – na ławce z Nijmegen (4:0)
  • Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam) – 62 minuty z Go Ahead Eagles (3:0)
  • Kacper Kozłowski (Vitesse Arnhem) – do 75. minuty z Cambuur (2:0)
  • Bartosz Białek (Vitesse Arnhem) – do 68. minuty i dwa gole z Cambuur (2:0)
  • Bartłomiej Smolarczyk (Dordrecht) – 90 minut z Den Haag (2:2)

IRLANDIA

• Krystian Nowak (Bohemians) – 90 minut z Derry City (0:1)
  • Kacper Radkowski (Bohemians) – 90 minut z Derry City (0:1)

IZRAEL

• Patryk Klimala (Hapoel Beer Szewa) – mecz dzisiaj

JAPONIA

• Jakub Słowik (FC Tokio) – 90 minut z Kawasaki (2:1)

NIEMCY

• Rafał Gikiewicz (Augsburg) – poza kadrą (kontuzja)
  • Robert Gumny (Augsburg) – od 68. minuty z Bochum (2:3)
  • Jakub Kamiński (Wolfsburg) – do 90. minuty i gol z Hoffenheim (2:1)
  • Marcin Kamiński (Schalke 04) – 90 minut z Bayernem (0:6)
  • Jacek Góralski (VfL Bochum) – poza kadrą
  • Adam Dźwigała (St. Pauli) – na ławce z Fortuną Duesseldorf (0:0)
  • Michał Karbownik (Fortuna Dusseldorf) – od 71. minuty z St. Pauli (0:0)
  • Dawid Kownacki (Fortuna Dusseldorf) – do 86. minuty z St. Pauli (0:0)
  • Damian Michalski (Greuther Furth) – kontuzja
  • Martin Kobylański (TSV 1860 Monachium) – na ławce z RW Essen (2:2)
  • Dominik Steczyk (Hallescher) – do 76. minuty z Saarbruecken (0:2)
  • Adrian Małachowski (Waldhof Mannheim) – 0d 46. minuty i gol z Oldenburgiem (1:3)

USA

• Mateusz Klich (DC United) – 90 minut z Nashville (1:1)
  • Jarosław Niezgoda (Portland Timbers) – od 64. minuty z Vancouver Whitecaps (3:1)
  • Kacper Przybyłko (Chicago Fire) – od 72. minuty z St. Louis City (1:0)
  • Jan Sobociński (Charlotte FC) – do 71. minuty z Atlantą United (3:1)
  • Karol Świderski (Charlotte FC) – 90 minut i gol z Atlantą United (3:1)
  • Kamil Jóźwiak (Charlotte FC) – do 64. minuty, asysta i wywalczony rzut karny z Atlantą United (3:1)
  • Mateusz Bogusz (Los Angeles FC) – od 80. minuty i gol z Real Salt Lake (3:0)
  • Dariusz Formella (Oakland Roots) – do 84. minuty i gol z Orange Country (3:0)

UZBEKISTAN

• Przemysław Banaszak (Paktator) – poza kadrą

WĘGRY

• Lukas Klemenz (Honved) – 90 minut z Debreczynem (0:0)
  • Rafał Makowski (Kisvarda FC) – 90 minut z Ujpestem (2:0)
  • Wojciech Golla (Puskas Akademia) – 90 minut z MOL Fehervar (2:1)

WŁOCHY

• Bartosz Bereszyński (Napoli) – do 62. minuty z Monzą (0:2)
  • Piotr Zieliński (Napoli) – 90 minut z Monzą (0:2)
  • Paweł Dawidowicz (Hellas Verona) – do 46. minuty z Torino (0:1)
  • Krzysztof Piątek (Salernitana) – 90 minut i asysta z Atalantą (1:0)
  • Karol Linetty (Torino) – na ławce z Hellas Verona (1:0)
  • Łukasz Skorupski (Bologna) – 90 minut z Romą (0:0)
  • Kacper Urbański (Bologna) – poza kadrą
  • Wojciech Szczęsny (Juventus) – na ławce z Cremonese (2:0)
  • Arkadiusz Milik (Juventus) – od 24. do 83. minuty z Cremonese (2:0)
  • Nicola Zalewski (Roma) – 90 minut z Bologną (0:0)
  • Jordan Majchrzak (Roma) – na ławce z Bologną (0:0)
  • Arkadiusz Reca (Spezia) – 90 minut z Milanem (2:0)
  • Bartłomiej Drągowski (Spezia) – 90 minut z Milanem (2:0)
  • Szymon Żurkowski (Spezia) – od 63. minuty z Milanem (2:0)
  • Przemysław Wiśniewski (Spezia) – 90 minut i gol z Milanem (2:0)
  • Dorian Ciężkowski (Cremonese) – poza kadrą
  • Sebastian Walukiewicz (Empoli) – mecz dzisiaj
  • Marcin Listkowski (Brescia) –  poza kadrą
  • Jakub Łabojko (Brescia) – do 70. minuty z Pisą (1:1)
  • Mateusz Praszelik (Cosenza Calcio) – od 75. minuty z Ascoli (1:1)
  • Adrian Benedyczak (Parma) – do 59. minuty ze SPAL (1:0)
  • Kamil Glik (Benevento) – 90 minut i asysta z Modeną (2:1)
  • Krzysztof Kubica (Benevento) – do 46. minuty z Modeną (2:1)
  • Filip Jagiełło (Genoa) – od 74. minuty z Frosinone (2:3)
  • Patryk Peda (SPAL) – na ławce z Parmą (0:1)
  • Przemysław Szymiński (Frosinone) – na ławce z Genoą (3:2)

Jeżeli uznać, że prowadzenie stronki o Realu Valladolid też się liczy, o piłce w świecie internetu pisze już od dwudziestu lat. Kiedyś bardziej interesował się ligami zagranicznymi, dziś futbol bez polskich akcentów ekscytuje go rzadko. Miał szczęście współpracować z Romanem Hurkowskim pod koniec jego życia, to był dla niego dziennikarski uniwersytet. W 2010 roku - po przygodach na kilku stronach - założył portal 2x45. Stamtąd pod koniec 2017 roku do Weszło wyciągnął go Krzysztof Stanowski. I oto jest. Najczęściej możecie czytać jego teksty dotyczące Ekstraklasy – od pomeczówek po duże wywiady czy reportaże - a od 2021 roku raz na kilka tygodni oglądać w Lidze Minus i Weszłopolskich. Kibicowsko nigdy nie był mocno zaangażowany, ale ostatnio chodzenie z synem na stadion sprawiło, że trochę odżyła jego sympatia do GKS-u Tychy. Dodając kontekst zawodowy, tym chętniej przyjąłby długo wyczekiwany awans tego klubu do Ekstraklasy.