Najciekawsze sparingowe spotkanie na zgrupowaniu klubów Ekstraklasy w Turcji? Pod względem poziomu sportowego pewnie zachwycimy się meczami Pogoni Szczecin czy Rakowa Częstochowa z Karabachem Agdam, ale kibicowskiego zwycięzcę rankingu już znamy. Kilkuset fanów Hansy Rostock na trybunach sprawiło, że kontrolna gra z Cracovią miała niecodzienny — jak na obóz przygotowawczy — klimat.

Impreza na sparingu Cracovii. Kibice Hansy Rostock rozrabiają w Turcji

Kibice z Niemiec sławę w Belek zdobyli na długo przed rozpoczęciem spotkania. W hotelu, w którym stacjonują, latały kufle, a bójki i awantury budziły gości nawet nad ranem. Fani Hansy Rostock najwidoczniej nie słyszeli o umiarkowaniu w jedzeniu i piciu, bo potrafili przechwycić nawet szampany powitalne, które czekały na gości. Grupa kibiców bardzo szybko zyskała ochroniarzy, którzy podążali za nimi krok w krok, a organizatorzy zastanawiali się, czy dobrym pomysłem nie byłoby przeniesienie i ukrycie spotkania, żeby podobne incydenty nie przydarzyły się podczas sparingu.

Ostatecznie jednak trybuny zapełniły się do ostatniego krzesełka, a Niemcy oglądali spotkanie także z dachu zaplecza na obiekcie i z pola golfowego, które sąsiaduje z boiskiem jednego z hoteli.

Cracovia – Hansa Rostock. Kibice z Niemiec przylecieli do Turcji

Wspomniane pole golfowe w dużej mierze „obstawili” neutralni obserwatorzy — spotkanie oglądał Lee Jin-hyun razem ze swoim menedżerem, obecni na nim byli także przedstawiciele Legii Warszawa. Swoich podglądaczy miały również sztaby Rakowa Częstochowa i Śląska Wrocław, kolejnych wysłanników można było łatwo zidentyfikować jako przyszłych rywali Hansy Rostock w 2. Bundeslidze. Sezon zaplecza niemieckiej ekstraklasy rusza lada dzień, co dało się zauważyć także porównując poziom przygotowania zaczynającej obóz Cracovii i rywala zza Odry.

Szybko okazało się, że pole golfowe było — mimo braku krzesełek i ławek — optymalnym miejscem do oglądania tego spotkania. Turecki sędzia gwizdnął i pierwsze minuty gry były z głowy: dym z rac, świec dymnych i wszelkich innych błyskających, dymiących i kopcących się przedmiotów przysłonił pół trybuny. Na początku drugiej części gry było jeszcze weselej, bo wówczas kibice Hansy Rostock raz za razem odpalali wyrzutnie konfetti, które zasypały niewielki sektor znajdujący się przy budynku klubowym. Brakowało tylko bębnów i gniazdowego, choć może i lepiej – gdy jeden z fanów chciał dyrygować dopingiem i stanął przed resztą, trzeba było go ratować, bo był o włos od upadku z trybuny.

Wtedy też wyjaśnił się przedziwny rytuał, w ramach którego wytatuowana od stóp do głów kibicka rozlewała wodę mineralną do kubeczków i mieszała ją z colą lub fantą. Docenić trzeba jednak fakt, że nawet w stanie nieważkości goście po końcowym gwizdku wyjęli worki i grzecznie posprzątali pozostałości tego, co spożyli. Pół godziny później tylko błyszczące papierki konfetti świadczyły o tym, że doszło tu do niecodziennych, jak na sparingi naszych drużyn, scen.

Tak, nastroje fanów z Niemiec były szampańskie. Ich drużyna grała na tyle dobrze, że największym dramatem okazało się kopnięcie puszki z Efesem, co spowodowało utratę mniej więcej połowy jej zawartości. Inne trunki także lały się strumieniami, a pogoda dopisywała na tyle, że pomysł jednego z kibiców, który wziął ze sobą spryskiwacz z wodą i chłodził w ten sposób siebie i swoich kolegów, był całkiem trafny. Na wszystko to z niepokojem patrzyła turecka policja, jednak goście zza Odry trzymali się umowy zawartej przed meczem: jeden wybryk, jedna awantura i kończymy całe widowisko. W ramach tego specyficznego paktu o nieagresji ograniczyli się więc jedynie do przyśpiewek o tym, co trzeba robić z kibicami St. Pauli.

I — choć język niemiecki nie jest moją mocną stroną — nie chodziło w tym o to, żeby ekipę z Hamburga szanować.

Zieliński niezadowolony, Filipiak wyszedł przed końcem meczu

Jacek Zieliński był przejęty. Chyba nawet bardziej od jednego z niemieckich kibiców, który dopytywał o to, czy zdjęcia z meczu będą w jakichś niemieckich mediach. Wolałby takiej sytuacji uniknąć, bo jego wyjazd do Turcji był oczywiście urlopem, tyle że zdrowotnym. A szef raczej nie uwierzyłby, że lekarz zalecił mu leczenie się lokalnymi trunkami w klubowym kapeluszu i koszulce. Cracovia zagrała słabiutkie spotkanie i zebrała zasłużone baty. Szkoleniowiec „Pasów” irytował się po kolejnych stratach swoich podopiecznych, którzy zdecydowanie przesadzali z próbami akcji indywidualnych.

– Grajmy prościej, piłką! Zakiwamy się! Pozbywamy się piłki tylko! – poprawiał ich zza linii Zieliński, ale niewiele to dawało. Błędy popełniali nawet ci, którzy jesienią byli nieomylni, jak Virgil Ghita. Rumun zagrał fatalnie. – Virgil, bój się Boga… – rzucił trener po kolejnej akcji, w której stoper próbował wprowadzać piłkę, ale ją stracił. W pierwszej połowie druga linia Cracovii stanowiła lej po bombie. Każda akcja, która przechodziła przez środek, kończyła się odzyskaniem futbolówki przez dziewiątą drużynę 2. Bundesligi. Niemcy byli takim obrotem spraw zaskoczeni, twierdząc, że Hansa to średniak, który do końca będzie bił się o utrzymanie.

Niepocieszeni z przebiegu spotkania byli także działacze Cracovii. Janusz Filipiak oglądał mecz z „loży” wspólnie z dyrektorem Stefanem Majewskim. O ile w drugiej połowie Jacek Zieliński w końcu po prostu usiadł na ławce, wyraźnie podłamany, tak właściciel klubu w pewnym momencie — po czwartym lub piątym golu — wyszedł ze stadionu i nie oglądał tego, co wyprawiają jego zawodnicy.

Ekipa z Niemiec wbiła krakowianom jeszcze jedną sztukę, czym dołożyła kolejną cegiełkę do sparingowych upokorzeń naszych drużyn przez zespoły zza Odry. Zimą konfrontacje polsko-niemieckie wyglądały tak:

  • Radomiak Radom – RB Lipsk (Bundesliga) 0:6
  • Miedź Legnica – Dynamo Drezno (3. liga) 0:5
  • Cracovia – Hansa Rostock (2. Bundesliga) 0:6
  • Górnik Zabrze – Rot-Weiss Essen (3. liga) 3:1

Zabrzanie uratowali honor, ale w Turcji będą jeszcze okazje ku temu, żeby poprawić wizerunek polskiego futbolu. W środę Zagłębie Lubin zagra z Magdeburgiem, a za cztery dni „Pasy” będą mogły wziąć rewanż w starciu z Norymbergą. Z Niemcami zmierzymy się także w Hiszpanii (Piast Gliwice vs Arminia Bielefeld) i w Dubaju (Lech Poznań vs Eintracht Frankfurt). A jeśli wszystko zawiedzie, to może chociaż czwartoligowa Alemania Aachen polegnie z Radomiakiem, z którym mierzy się na zakończenie obozu.

Przydałby się jednak jakiś pozytyw, bo po trzech dniach obozu bilans polskich klubów to dwa remisy i cztery porażki.

WIĘCEJ O ZGRUPOWANIU W TURCJI:

fot. własne/Kamil Warzocha

Suche Info
30.01.2023

Jacek Zieliński: – W tej chwili mamy najlepszą defensywę w Ekstraklasie

Cracovia pokonała dziś przed własną publicznością Górnik Zabrze 2:0. Na konferencji prasowej Jacek Zieliński, trener „Pasów” nie ukrywał zadowolenia i w samych superlatywach wypowiedział się o postawie swojego zespołu. Największą uwagę zwrócił na świetną grę w defensywie.– Bardzo się cieszę z tego zwycięstwa. Było ono jak najbardziej zasłużone, mieliśmy mecz pod kontrolą, choć w końcówce świadomie oddaliśmy pole, aby wprowadzeni z ławki zawodnicy mieli miejsce do wyprowadzania kontrataków. […]
30.01.2023
Suche Info
30.01.2023

Nicola Zalewski: – Piotr Zieliński jest moim przyjacielem

W przerwie meczu Napoli – AS Roma doszło do ostrej wymiany zdań między reprezentantami Polski Piotrem Zielińskim, a Nicolą Zalewskim. W przestrzeni publicznej zaczęły pojawiać się takie teorie, że piłkarze są ze sobą skonfliktowani. Dziś zawodnik Romy stanowczo zaprzeczył tym domysłom, podkreślając, że „Zielu” to jego przyjaciel.Jeśli ktoś przegapił wspomnianą ostrą wymianę zdań między reprezentantami Polski, wyglądało ona następująco:Zieliński: – Czego spier****Zalewski: – Następny jesteś.Zieliński: […]
30.01.2023
Weszło
30.01.2023

Górnik zgłasza akces do „walki o spadek”. Rożne i gole stoperów zapewniły Pasom wygraną

Jeżeli tracisz pierwszego gola po tym, jak trzech twoich piłkarzy zderza się ze sobą po dośrodkowaniu rywali z rożnego, to nie możesz łudzić się, że zdobędziesz jakieś punkty nawet w meczu naszej Ekstraklasy. Jeśli nie oddajesz chociażby jednego celnego strzału w trakcie całego spotkania, to nie masz czego szukać na jakikolwiek poziomie rozgrywek. Górnik zalicza poważny falstart na początek wiosny. Cracovia wykorzystała słuszny wzrost swoich środkowych obrońców i pewnie pokonała zabrzan […]
30.01.2023
Suche Info
30.01.2023

Oficjalnie: McKennie w Leeds United

Pomocnik Juventusu Weston McKennie najbliższe pół roku spędzi na wypożyczeniu w klubie z Premier League. Amerykanin trafił do Leeds United.„Pawie” pozyskały Amerykanina w ramach płatnego wypożyczenia. Angielski klub musi zapłacić „Starej Damie” 1,2 miliona euro, a w umowie jest zapis o wykupie za 33 miliony euro.McKennie trafił do Juventusu w 2020 roku z Schalke 04. Najpierw na zasadzie rocznego wypożyczenia za 4,5 mln. Rok później Włosi zapłacili za kartę tego […]
30.01.2023
Suche Info
30.01.2023

Gattuso zwolniony z Valencii

Valencia wydała oficjalny komunikat, w którym informuje, że Gennaro Gattuso nie jest już ich trenerem. Umowa została rozwiązana za porozumieniem stron.– Klub pragnie podziękować trenerowi za jego zaangażowanie i ciężką pracę w ciągu tych miesięcy prowadzenia pierwszej drużyny oraz życzyć mu wszystkiego najlepszego na przyszłość – czytamy na oficjalnej stronie Valencii. COMUNICADO OFICIAL | Gennaro Gattuso — Valencia CF (@valenciacf) January 30, 2023Gattuso pracował w tym klubie od początku tego sezonu. […]
30.01.2023
Suche Info
30.01.2023

Oficjalnie: Karol Fila w Zulte Waregem

Karol Fila został wypożyczony do końca sezonu z RC Strasbourg do 16. drużyny belgijskiej ekstraklasy Zulte Waregem.Latem 2021 roku RC Strasbourg pozyskał z Lechii Gdańsk Karola Filę za 1,5 miliona euro. Polak szybko wywalczył sobie miejsce w pierwszym składzie, ale im dalej w las, tym tych występów w Ligue 1 było coraz mniej. W poprzedniej sezonie wystąpił w 16 meczach francuskiej ekstraklasy, a w obecnej kampanii ma tylko dwa spotkania na swoim koncie.24-latek […]
30.01.2023
Weszło
30.01.2023

Górnik zgłasza akces do „walki o spadek”. Rożne i gole stoperów zapewniły Pasom wygraną

Jeżeli tracisz pierwszego gola po tym, jak trzech twoich piłkarzy zderza się ze sobą po dośrodkowaniu rywali z rożnego, to nie możesz łudzić się, że zdobędziesz jakieś punkty nawet w meczu naszej Ekstraklasy. Jeśli nie oddajesz chociażby jednego celnego strzału w trakcie całego spotkania, to nie masz czego szukać na jakikolwiek poziomie rozgrywek. Górnik zalicza poważny falstart na początek wiosny. Cracovia wykorzystała słuszny wzrost swoich środkowych obrońców i pewnie pokonała zabrzan […]
30.01.2023
Piłka nożna
30.01.2023

Wróciła Ekstraklasa, wrócili Weszłopolscy! Gość: Dariusz Adamczuk

Ekstraklasa znów jest z nami! Weszłopolscy w składzie: Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Mateusz Janiak i Jan Mazurek omawiają wydarzenia w 1. kolejce Ekstraklasy. Ich gościem będzie dyrektor sportowy Pogoni Szczecin, Dariusz Adamczuk. Zapraszamy od 21:00.
30.01.2023
Weszło
30.01.2023

Nienawiść stadionowa powszednia

Fani Tottenhamu śpiewają: „Zrobimy imprezę, kiedy umrze Sol Campbell”. Zranił ich dwie dekady temu. Nie kopie od dziesięciu lat. Kibicowska wrogość napawa go przerażeniem. Nie chodzi na stadiony. Nie zabiera na nie dzieci. – To prawie tak, jakby ludzie zapominali, że są ludźmi i że ja jestem człowiekiem. Mieć nadzieję, że ktoś umrze? Zapowiadać imprezę na cześć czyjejś śmierci? W jakim świecie żyjemy? – pyta. I dodaje, że plemienność futbolu zawiodła ten sport w żałosne […]
30.01.2023
Piłka nożna
30.01.2023

Majchrowicz nie zdąży zadebiutować w Pafos? „Wiosnę chyba spędzę na doleczaniu kolana”

Filip Majchrowicz zaskoczył wielu odejściem pod koniec letniego okienka z Radomiaka Radom do Pafos. Bramkarz, który w zeszłym sezonie został jednym z odkryć Ekstraklasy, miał spore nadzieje związane z tym ruchem, ale zdrowie krzyżuje mu plany. Niewykluczone, że nawet nie zdąży zadebiutować w nowych barwach.Radomiak już w maju nastawiał się na sprzedaż Majchrowicza, jednak długo niczego nie udało się sfinalizować. Sam zainteresowany w rozmowie z nami przyznawał, że w pewnym momencie był już myślami […]
30.01.2023
Ekstraklasa
30.01.2023

Kto w górę, kto w dół? Czyli jaka jest prawda o Cracovii i Górniku?

Dziwna to była zima w obu klubach, bo więcej mówiło się o nich w kontekście rozmaitych afer i aferek. Na tym polu wygrała Cracovia, która zanotowała m.in. zatrzymanie wiceprezesa oraz wymianę ciosów na oświadczenia ze swoim piłkarzem. A jak będzie na boisku? Starcie „Pasów” z Górnikiem Zabrze pozwoli nam przybliżyć się do odpowiedzi na pytanie „kto pójdzie w górę, a kto osiądzie na półce ze średniakami”.Choć przerwa w Ekstraklasie trwała 2,5 miesiąca i te ponad 70 dni upłynęło nam […]
30.01.2023
Ekstraklasa
29.01.2023

Największe zaskoczenie meczu Lechia-Wisła? Zobaczyliśmy gola

Niedziela 17:30 to termin, który kojarzy nam się z ciekawszymi zestawami niż Lechia Gdańsk – Wisła Płock. Dobry dzień, dobra godzina, można powiedzieć: prime time, więc prędzej widzielibyśmy tutaj na przykład Widzew z Pogonią, ale okej, szczególnie w pierwszej kolejce na wiosnę trudno kogoś skreślać przed startem. No, ale cóż… Gdybyśmy dali sobie za ten mecz uciąć rękę, to wiecie co, teraz, kur…, nie mielibyśmy ręki. Aż dziwne, że tutaj padł […]
29.01.2023
Liczba komentarzy: 24
Subscribe
Powiadom o
guest

24 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr Staruchowicz
Piotr Staruchowicz
20 dni temu

DONALD, MATOLE, TWÓJ RZĄD OBALĄ KIBOLE!

Marian Marianowicz
Marian Marianowicz
20 dni temu

Staruch MATOLE – wybiłem Ci zęby pindolem!

Karpov
Karpov
20 dni temu

Donek nie jest zły. Jest to tylko „Nasz człowiek w Warszawie”

Sentino
Sentino
20 dni temu

Działaczy dziwi, że polskie zespoły z Ekstraklasy dostają wpierdol od klubów 2 Bundesligi? Serio?

BoIi Was Wielki Lech
BoIi Was Wielki Lech(@boii-was-wielki-lech)
20 dni temu
Reply to  Sentino

mnie dziwi, że MIEDŹ dostała wpierdol od trzecioligowca 5:0, LOL to w jakim miejscu znajduje sie nasza liga

zgredek
zgredek
20 dni temu
Reply to  Sentino

Orle a znasz jakieś niepolskie drużyny Ekstraklasy?

Imię*
Imię*
20 dni temu
Reply to  zgredek

Jagiellonia – Białoruś
Pogoń Szczecin, Górnik Zabrze, Piast Gliwice – Niemcy (czekamy jeszcze na Ruch Main Kampf Chorzów
Cracovia, Widzew – Izrael
Stal Mielec, Śląsk Wrocław – Ukraina
Radomiak – Rumunia

Bax
Bax
20 dni temu

Janczykowi sie nagle race podobaja i kibole?
Jak chorągiewki w tym weszlo są niektórzy.

Jan
Jan
20 dni temu
Reply to  Bax

Janczykowi i innym pismakom nie podobają jedynie Polskie race i rodzimi kibole, natomiast te w wydaniu zachodnim są całkiem w porządku.
Takie cywilizowane, europejskie.
To zupełnie inny poziom niż nasze, powszechnie nazywane „bydłem”.

Tajskie kopyto
Tajskie kopyto
20 dni temu
Reply to  Bax

To nie tylko na weszło to generalnie u tych „dziennikarzy” to norma. Dochodzi w każdym roku do wielu awantur na stadionach, zadym, burd i to w tej cywilizowanej jak to oni mówią europie. Dochodzi do sytuacji gorszych niż te, które czasem zdarzają się w Polsce wtedy dla Janczyka to jest indycent albo jak tutaj impreza zaś w Polsce to patologia i bydło. Taka tak sytuacja…

Janczyk to klamca i hipokryta
Janczyk to klamca i hipokryta
19 dni temu
Reply to  Szymon Janczyk

Janczyk, jaki Ty jesteś kłamczuszek. Widzisz rzucone race tam, gdzie kibice nie rzucali, w innych meczach Ci nie przeszkadzają, a na koniec jedziesz do Turcji i się tym jarasz. Jak lubię Twoje teksty, tak hipokryzja bije w oczy. A wymuszanie na trenerach po meczu krytykowania kibiców to już poziom dna. Pierwsi krytykowaliście ludzi pytających Pana Trenera exSelekcjonera Czesława Michniewicza o 711 połączeń, a siejecie gównoburze gdzie Wam pasuje.

Może warto w końcu zając się pisaniem o sporcie i przestać bawić się w kreatora opinii?

numerouno
numerouno
8 dni temu
Reply to  Szymon Janczyk

Dla mnie to nie jest żadne zaskoczenie, że nie umieją 🙂

Tralalalala
Tralalalala(@tralalalala)
20 dni temu

Szymon, trzeba było pójsc na ten mecz z Warzochą. On za jedyne 2 procent wynagrodzenia by ci bardzo ladnie wszystko przetlumaczyl z niemieckiego.

męczy nas piłka
męczy nas piłka
20 dni temu

A co tam robi Stefan? Jest nieformalnym doradcą Janusza, czy ma jakieś stanowisko w Craxie? Pewnie jakiś ekspert ds. szkolenia ;))

napalony wikary
napalony wikary
20 dni temu

Stefan jest dyrektorem sportowym u Filipiaka

Proboszcz
Proboszcz
20 dni temu

Kolejny dyletant w Cracovii ,Probierza w końcu nie ma to wzięli równie mądrego Stefana ,profesor jest naprawdę hardkorowy

Kaka
Kaka
20 dni temu

„Sezon zaplecza niemieckiej ekstraklasy rusza lada dzień, co dało się zauważyć także porównując poziom przygotowania zaczynającej obóz Cracovii i rywala zza Odry.”

Szymuś, Hansa zaczyna ligę w ten sam weekend co Cracovia.

FilipO
FilipO
20 dni temu

No i OK. Solidny oklep w pierwszym meczu sparingowym może być dobrym znakiem, o ile, rzecz jasna z meczu na mecz będzie widoczna poprawa.

korek
korek
20 dni temu

Ciekawe czy Cracovia wróci ze zgrupowania z trenerem, bo Janusz jaki jest to każdy wie.

Kandyzowany
Kandyzowany
20 dni temu
Reply to  korek

Akurat Cracovia bardzo rzadko zwalnia trenerów. Od kwietnia 2015 i zwolnienia Podolińskiego (twórca słynnego Pilarz-5-2, pokazuje to jakich mamy „ekspertów” w TVP) roku prowadziło ją tylko dwóch trenerów.

Irgun
Irgun(@irgun)
20 dni temu

Po 3-ciej góra 4-tej bramce Cracovia powinna skoncentrowac sie na obronie korzystnego wyniku. Jak sie lekcewazy najnowsze zalecenia polskiej mysli szkoleniowej, to zwykle konczy sie pogromem.

MKSFan
MKSFan
19 dni temu

Rostock to wciąż mentalne NRD i widać to po „kibicach” Hansy. Mieszkam w Szczecinie i jako stolarzowi, zdarza mi się robić zlecenia dla Niemców. Generalnie, od granicy do Magdeburga mieszkają homo-sovietikusi, na zachód od tego miasta zaczyna się cywilizacja europejska.

numerouno
numerouno
8 dni temu

Breaking news!!
Stefan Majewski is alive. I repeat Stefan Majewski is alive!