Koszykówka 3×3 to dyscyplina, w której łatwo się zakochać. Jest szybka, emocjonująca, pozbawiona dłuższych przerw, które są tak charakterystyczne dla tradycyjnego basketu. No i co również istotne – Polacy odnajdują się w niej naprawdę dobrze. Zespół Przemka Zamojskiego, Szymona Rducha, Pawła Pawłowskiego i Łukasza Diduszko otrzymał na początku 2022 roku wsparcie od Totalizatora Sportowego. Teraz jako LOTTO 3×3 Team liczy na świetne występy w prestiżowych zawodach FIBA 3×3 World Tour. W tegorocznym sezonie Polacy będą mogli powalczyć też o (kolejny!) medal mistrzostw świata.

Polscy koszykarze otworzyli nowy rozdział. Co czeka LOTTO 3×3 Team w sezonie 2022?

Wczoraj opisywaliśmy świetny początek sezonu w wykonaniu LOTTO 3×3 Teamu, który zajął drugie miejsce w turnieju w Dubaju (Expo 3×3 Super Quest), uzyskując tym samym przepustkę na zawody FIBA 3×3 World Tour Masters w Manili. Nie ukrywajmy jednak – laikowi to wszystko może niewiele mówić. Wytłumaczmy zatem realia, w jakich znajdują się polscy koszykarze 3×3.

W tym środowisku za najważniejsze wydarzenie uchodzą (nie licząc oczywiście igrzysk) mistrzostwa Europy oraz świata, a także zawody spod znaku World Tour. W pierwszych oglądamy zespoły wystawiane przez federacje, reprezentacje krajów. W drugich… w praktyce często te same ekipy. Tylko grające pod innymi nazwami.

Stąd mamy Team Antwerpia (wygrał wczorajszy turniej w Dubaju), którego barwy bronią Belgowie, czwarta drużyna igrzysk w Tokio. A w Polsce LOTTO 3×3 Team, który wcześniej grał na olimpijskiej imprezie czy mistrzostwach Europy jako reprezentacja Polski.

Aby występować w turniejach World Tour (których w 2022 roku będzie trzynaście), trzeba jednak zgarniać do nich kwalifikacje (poprzez zajmowanie wysokich miejsc w pomniejszych zawodach). Co wczoraj udało się Polakom – wywalczyli jedną z dwóch przepustek dostępnych podczas Dubaj Expo 3×3 Super Quest. Tym samym przed naszymi koszykarzami otwiera się szansa do zdobycia niezłych nagród, a także awansu w światowym rankingu FIBA (Międzynarodowa Federacja Koszykówki).

Zawiłości tej odmiany basketu tłumaczy nam Mirosław Noculak, komentator koszykówki i trener, który w latach 2014-2018 prowadził reprezentację Polski 3×3. – Myślę, że bardziej prestiżowe są mistrzostwa Europy, mistrzostwa świata oraz igrzyska olimpijskie. Natomiast w World Tourze się zarabia pieniądze. Liman [zespół z Serbii przyp-red.] trzy sezony temu uzbierał w ciągu roku około 380 tysięcy dolarów. Jak się to podzieli na czterech graczy, to wyjdzie przyzwoita kwota. A przecież ci zawodnicy w życiu nie zarobiliby takich pieniędzy w koszykówce 5×5.

Odświeżone zestawienia, jeszcze lepsze wyniki?

Sezon 2021 polscy miłośnicy koszykówki zapamiętają na długo. Nasi zawodnicy awansowali na igrzyska olimpijskie, a także – we wrześniu – zdobyli brązowy medal mistrzostw Europy.

Ostatnio otworzył się natomiast nowy rozdział. Polski zespół otrzymał wsparcie od Totalizatora Sportowego, które będzie miał zagwarantowane do 2024 roku. To oznacza, że może swobodnie skupić się na budowaniu formy pod najważniejsze imprezy, a także pięciu się w światowym rankingu. Podpisywanie kontraktów z zespołami z tradycyjnej koszykówki? To już w przypadku Łukasza Diduszko czy Przemka Zamojskiego przeszłość – idą w stu procentach w stronę swojej pasji, dynamicznie rozwijającej się gry trzech na trzech.

Podobnie jak w poprzednim roku – podstawę LOTTO 3×3 Team oraz reprezentacji Polski stanowią Zamojski, Paweł Pawłowski i Szymon Rduch. Zmiana miała miejsce, jeśli chodzi o czwartego zawodnika. Na dalszy plan został odsunięty Michael Hicks, który bez wątpienia stanowił wizytówkę koszykówki 3×3 w Polsce.

„Money in the bank” miał znakomite mistrzostwa świata w 2019 roku, podczas których nasza kadra zdobyła brązowy medal. Trafiał ważne rzuty – w tym ten w meczu z Serbami o trzecie miejsce, kiedy upadając i będącym faulowanym, zdobył dwa punkty. Ale niestety – podczas igrzysk w Tokio Hicks nie był sobą. Podejmował złe decyzje w końcówkach meczów, nie „wpadały mu” podobne rzuty, co w przeszłości.

Trener zespołu Piotr Renkiel uznał po olimpijskiej imprezie, że czas na korekty w składzie. Dlatego zastąpił 38-letniego Hicksa parę lat młodszym i bardziej skupionym na grze zespołowej Łukaszem Diduszko. Jak na razie – ta decyzja się broni. Polacy zdobyli wspomniany brąz ME, a jako LOTTO 3×3 Team udanie rozpoczęli sezon 2022.

Oczywiście sprawa nie jest tak prosta – bo Hicks to wciąż świetny gracz, który w formie potrafi wygrywać mecze. Na ten temat wypowiedział się Mirosław Noculak: – Michaela uznano winnym wszelkiego zła, jakie miało miejsce podczas igrzysk. Co jest według mnie niesłuszne. Ale to opinia sztabu szkoleniowego. Czemu nie jest brany pod uwagę? Myślę, że przede wszystkim jest trudny w prowadzeniu, co nie odpowiada obecnemu trenerowi.

W związku z zaistniałą sytuacją niewykluczone, że Hicksa w koszykówce 3×3 już nie zobaczymy. Obecnie Amerykanin mający również polskie obywatelstwo skupia się na organizowaniu obozów sportowych, szkoleniu młodzieży. A co możemy powiedzieć o jego „następcy”, Łukaszu Diduszko?

Noculak: – Był też w kadrze, którą ja prowadziłem. Powołałem go w 2018 roku. Miał początkowo problem z przestawieniem się z tradycyjnej koszykówki, ale w końcu to zrobił. Bo 3×3 mu się bardzo podobało. On jest dosyć dobrym obrońcą, świetnie zbiera piłki. Ma nietypowy rzut, ale potrafi zdobywać punkty z dystansu. Ma też odpowiedni wzrost do koszykówki 3×3, bo najlepiej mierzyć pomiędzy 1.90 m a 2 metrami.

Będącym dokładnym: Diduszko mierzy 196 cm. Jest dość mobilny, szybko porusza się po placu gry. To wszystko oznacza, że może swobodnie kryć mniejszych, szybszych graczy, jak i wyższych zawodników, stanowiących większe zagrożenie bliżej kosza. Co ciekawe – w LOTTO 3×3 Team to samo możemy powiedzieć o wszystkich zawodnikach. Bo Pawłowski, Rduch oraz Zamojski też charakteryzują się dużą wszechstronnością.

To jednak przy ostatnim z nich szczególnie warto się zatrzymać. Bo jeśli nasza drużyna ma w 2022 roku, a także kolejnych latach odnosić wielkie sukcesy, konieczna będzie świetna postawa „Zamoja”. Mówimy o koszykarzu, który nie tylko odnalazł się w nowej formie basketu, ale znakomicie radził sobie w przeszłości na parkietach Polskiej Ligi Koszykówki.

Noculak: – W mojej opinii jest najlepszym zawodnikiem 3×3 na świecie, jeśli akurat nie gra Robbie Hummel, czyli amerykański koszykarz, który ma za sobą przeszłość w NBA. Obecnie jednak jest komentatorem w ESPN, więc nie zawsze może jeździć po turniejach. Przemek grał na mistrzostwach Europy z kadrą Polski, jest dziesięciokrotnym klubowym mistrzem kraju – to jeśli chodzi o tradycyjną koszykówkę.

– W rankingu FIBA [prowadzone są też zestawienia indywidualne przyp-red.] nie jest wysoko sklasyfikowany, bo wyprzedzają go zawodnicy, którzy częściej grali w World Tourach. Ale on świetnie wywiązuje się z roli lidera. Zresztą nawet z Hicksem w zespole był przynajmniej tym liderem mentalnym. Michael pełnił funkcję egzekutora, ale Przemek jeszcze świetnie grał w obronie i był spokojniejszy, bardziej wyważony na parkiecie.

Długi sezon, wiele do zgarnięcia

Z Przemkiem Zamojskim rozmawialiśmy w 2020 roku. Tłumaczył nam wówczas, jak trafił do środowiska basketu 3×3:

– Zdecydowała przede wszystkim miłość do sportu i chęć przygody. Chciałem spróbować czegoś nowego po kilkunastu latach grania w lidze. Od 3×3 zaczęła się zresztą moja przygoda z koszykówką – zdarzyło się jeździć z kolegami po całej Polsce. A teraz na przestrzeni lat, ta odmiana basketu poszła niewiarygodnie do przodu i jest bardzo profesjonalnie zarządzona.

Polak był wówczas świeżo upieczonym mistrzem Polski w barwach Stelmetu Zielona Góra. Miał za sobą zresztą niezły czas pod kątem indywidualnym – zdobywał prawie 10 punktów na mecz na bardzo wysokiej skuteczności. Mało kto wtedy spodziewał się, że wkrótce w pełni porzuci grę na pełnowymiarowym boisku na rzecz koszykówki 3×3.

Większa profesjonalizacja rozgrywek spod znaku FIBA, większe zainteresowanie sponsorów otworzyły jednak nowe możliwości. Jako zawodnik LOTTO 3×3 Team Zamojski może spełniać marzenia (jak gra na igrzyskach olimpijskich), latać po świecie, brać udział w prestiżowych, mocno obsadzonych i dobrze opłacanych zawodach.

Polacy do Manili na jeden z turniejów z cyklu World Tour udadzą pod koniec maja. A potem – aż do grudnia – być może będziemy oglądać ich w kolejnych imprezach tej rangi. FIBA zaplanowała rywalizację m.in. w Pradze (końcówka lipca), Montrealu (początek września) czy Hongkongu (data jeszcze nieustalona). Na sam koniec sezonu najlepsi z najlepszych zmierzą się natomiast – jak wspomnieliśmy – w finale w Abu Zabi. To tam również na zawodników będą czekać największe nagrody pieniężne.

W grę wchodzi jednak nie tylko kasa, ale uzyskiwanie wyższych miejsc w rankingu 3×3 FIBA (co pomaga potem na przykład w kwestii kwalifikacji do turniejów). Na ten moment LOTTO 3×3 Team (znany też jako „Warsaw”) zajmuje w nim 25. pozycję (awansował o cztery po turnieju w Dubaju). Co oczywiście nie oddaje rzeczywistego potencjału polskiej drużyny. Wyżej od niej w globalnym zestawieniu znajdują się bowiem nie tyle co mocniejsze zespoły, a takie, które w ciągu ostatniego roku jeździły po większej liczbie turniejów.

– To ekipa, która jest bardzo doświadczona, która zdobyła w ubiegłym roku brązowy medal mistrzostw Europy – zauważa Mirosław Noculak – Choć co prawda w roku olimpijskim impreza Starego Kontynentu ma trochę niższą rangę. Nie grali w niej Łotysze, mistrzowie olimpijscy, bo postawili na przygotowania do igrzysk. Wartość Polaków w pełni potwierdzimy zatem, kiedy spotkają się w zawodach World Tour z najmocniejszymi drużynami. 

Będziemy zatem obserwować poczynania zawodników z LOTTO 3×3 Team. Nie ma co ukrywać, że basket 3×3 ogląda się po prostu dobrze – i fajnie byłoby, żeby nasi reprezentanci rozdawali w nim karty. Co istotne – na sezon 2022 zaplanowane zostały również mistrzostwa świata w Antwerpii. Przemek Zamojski, Łukasz Diduszko, Paweł Pawłowski i Szymon Rduch naprawdę mają zatem o co grać.

Fot. Newspix.pl

Uncategorized
18.08.2022

Benfica i Maccabi bliżej awansu. Podsumowanie środowych meczów el. do Ligi Mistrzów

W środę mogliśmy obejrzeć pozostałe trzy mecze eliminacji do Ligi Mistrzów. Pierwsze spotkanie rozpoczęło się już o 18:45. Było to starcie Karabachu Agdam z Viktorią Pilzno. W tym pojedynku padł remis. Owszem, Azerowie mieli przewagę, która miała pokrycie w statystykach. Oddali dwanaście strzałów, w tym siedem celnych. Ponadto częściej niż Czesi utrzymywali się przy piłce. Viktoria natomiast tylko raz zdołała posłać futbolówkę w światło bramki rywala. […]
18.08.2022
Suche Info
17.08.2022

Oficjalnie: Domenico Berardi przedłużył kontrakt z Sassuolo do 2027 roku

Włoski skrzydłowy złożył dzisiaj podpis pod nową umową ze swoim dotychczasowym pracodawcą. Nowy kontrakt 28-latka ma obowiązywać do 30 czerwca 2027 roku. Dla wielu tym samym Berardi definitywnie zamknął sobie drzwi do tego, aby zaistnieć w świecie wielkiej piłki. Spędził on bowiem całą seniorską karierę w zespole „Neroverdich”, którego jest wychowankiem. Co prawda latem 2013 roku przeszedł za 4,5 miliona euro do Juventusu, aczkolwiek „Stara Dama” postanowiła […]
17.08.2022
Inne sporty
17.08.2022

ME w Monachium. Dwa medale na 400 metrów! Srebrna Ewa Różańska!

Co za dzień Polaków w Monachium! A właściwie to Polek, gdyż dzięki fenomenalnej postawie naszych rodaczek zdobyliśmy dziś aż trzy medale. W biegu na 400 metrów znakomicie spisały się Aniołki Matusińskiego. Natalia Kaczmarek i Anna Kiełbasińska zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce, ulegając jedynie znakomitej Femke Bol. Ale to nie koniec dobrych wieści. Kolejny raz okazało się, że Polska młotem stoi. W finale tej konkurencji kobiet nie zobaczyliśmy ani Anity Włodarczyk ani Malwiny […]
17.08.2022
Suche Info
17.08.2022

TVP Sport pokaże również rewanżowe mecze Rakowa i Lecha

Już jutro Raków i Lech rozegrają u siebie swoje pierwsze mecze w ramach czwartej rundy eliminacji Ligi Konferencji. Obydwa spotkania będzie można obejrzeć na antenach oraz w aplikacji TVP Sport. Dziś stacja poinformowała, że będzie transmitować również spotkania rewanżowe naszych drużyn w europejskich pucharach. Wspomniane rewanże odbędą się 25 sierpnia. Raków rozpocznie swoje starcie o 19:00, Lech zaś o 20:30. Jutro częstochowianie rozpoczną spotkanie o 18:00, […]
17.08.2022
Suche Info
17.08.2022

Paco Alcacer zagra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Paco Alcacer opuszcza Europę. Odchodzi do Sharjah FC. W ostatnich miesiącach Hiszpan zaliczył spektakularny zjazd i stał się zbędnym ogniwem w układance Unaia Emery’ego. Na domiar złego jego pensja nie należała do niskich, więc Villarreal postanowił pozbyć się 29-latka. Mówiło się o potencjalnym transferze do Valencii lub Celty Vigo, natomiast na doniesieniach się skończyło. Ostatecznie Paco Alcacer trafił na roczne wypożyczenie do klubu ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W tej drużynie występuje […]
17.08.2022
Suche Info
17.08.2022

Atletico nie chce sprzedać Joao Felixa do Manchesteru United

Marca informowała, że Czerwone Diabły przymierzają się do pozyskania Joao Felixa. Okazuje się, że Atletico nie jest zainteresowane sprzedażą Portugalczyka. Według Fabrizio Romano angielski klub złożył ofertę kupna Joao Felixa, ale Los Colchoneros ją odrzucili i nie zamierzają tego lata pozbywać się swojej największej gwiazdy. Diego Simeone nie chce stracić 23-latka, widzi w nim lidera Atletico, a jego zdanie podzielają najważniejsze osoby w klubie. Piłkarz ten zaliczył […]
17.08.2022
Inne sporty
17.08.2022

ME w Monachium. Dwa medale na 400 metrów! Srebrna Ewa Różańska!

Co za dzień Polaków w Monachium! A właściwie to Polek, gdyż dzięki fenomenalnej postawie naszych rodaczek zdobyliśmy dziś aż trzy medale. W biegu na 400 metrów znakomicie spisały się Aniołki Matusińskiego. Natalia Kaczmarek i Anna Kiełbasińska zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce, ulegając jedynie znakomitej Femke Bol. Ale to nie koniec dobrych wieści. Kolejny raz okazało się, że Polska młotem stoi. W finale tej konkurencji kobiet nie zobaczyliśmy ani Anity Włodarczyk ani Malwiny […]
17.08.2022
Inne sporty
17.08.2022

Lisu. Dziewczyna z Warmii, która została mistrzynią Europy w maratonie

To nie jest tylko opowieść o tym, jak skromna dziewczyna z Warmii przeszła do historii polskich biegów długodystansowych. Jej losy są lustrzanym odbiciem tego, z czym w trakcie kariery musi zmagać się wielu biegaczy długodystansowych, chcących uprawiać ten sport w Polsce na profesjonalnym poziomie. To starty w zawodach, w których do wygrania było 200 złotych. Nieustanne uzależnienie dalszego kontynuowania kariery od tego, czy otrzyma się stypendium. Wreszcie, próba pogodzenia startów i treningów z pracą. Ale to też […]
17.08.2022
Kolarstwo
17.08.2022

Mistrzostwa Europy. W kolarstwie i pływaniu medale. Na lekkoatletów czekamy

Mistrzostwa Europy w nowej formule mają zapewnić więcej emocji w tym samym czasie. Dlatego są rozgrywane równocześnie w wielu dyscyplinach i miejscach. W Rzymie na przykład rywalizują pływacy, a w Monachium kolarze torowi i lekkoatleci. Dziś traf chciał, że tylko ci ostatni nie dali nam medali, choć blisko była Ewa Swoboda. Na pływalni po srebro sięgnęła za to Katarzyna Wasick, a na torze popisała się Urszula Łoś, która drugim miejscem w keirinie udanie zamknęła ostatni dzień zmagań […]
17.08.2022
Tenis
16.08.2022

Serena Williams. Pięć najważniejszych momentów z kariery Amerykanki

Trudno podsumować karierę tak wybitną, jak ta Sereny Williams, która – co ogłosiła sama Amerykanka – po US Open dobiegnie końca. Nawet gdyby napisać książkę grubą na 600 stron, mogłoby nie starczyć miejsca. Spróbujmy jednak inaczej – pięcioma momentami, które w jakiś sposób występy Amerykanki na korcie i poza nim zdefiniowały. Od pierwszego tytułu wielkoszlemowego, z przystankami w Indian Wells i Australian Open, aż po dominację w Londynie. Będzie tu o przekraczaniu granic, o powrotach i o niesamowitych […]
16.08.2022
Inne sporty
16.08.2022

Pompki, sztuczki z psem i potrawy na „P”. Co Ola Mirosław potrafi zrobić w czasie swojego rekordu świata?

16.08.2022
Inne sporty
15.08.2022

Polska dominacja. Cztery medale mistrzostw Europy we wspinaczce, Mirosław ze złotem!

Wiecie, kiedy mamy do czynienia z dominacją? Wtedy, gdy trzy osoby z jednego kraju stają na podium mistrzostw Europy. Powiedzmy sobie wprost: raczej nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że w takiej roli występują nasi reprezentanci. A dziś to właśnie Polki rozniosły konkurencję w rywalizacji we wspinaczce na czas, zajmując… cztery pierwsze lokaty. Do tego srebro wśród mężczyzn zdobył Marcin Dzieński. Nie da się tego opisać inaczej, niż tak, że w tej konkurencji jesteśmy potęgą.  […]
15.08.2022
Liczba komentarzy: 1
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lopez
Lopez
4 miesięcy temu

I dobrze, że już bez Hicksa! Przecięć typ ewidentnie sabotował grę Polaków na ostatnich IO. Przetrzymywał piłkę, grał pod siebie, rzucał byle jak i byle kiedy, był wolny i schematyczny.