Kat polskich drużyn i nadzieja Macedonii. Dashmir Elezi, talent ze Szkendiji Tetowo

Opublikowane 26.01.2022 16:25 przez

Szymon Janczyk

Szkendija Tetowo przypomniała się polskim kibicom podczas zgrupowania w Turcji. Mistrz Macedonii w sparingach pokonał najpierw Piasta Gliwice (4:1), a potem Wartę Poznań (3:1). Katem naszych drużyn w tych spotkaniach okazał się Dashmir Elezi, autor trzech z siedmiu bramek. Dlaczego warto zwrócić na niego uwagę? Bo 17-letni talent z Tetowa niedawno został wybrany jednym z 60 największych talentów świata w swoim roczniku. W Turcji poznaliśmy bliżej i jego, i klub, który przed laty wyrzucił z pucharów Cracovię.

Dashi! To jest kiler! – krzyczy jeden z członków sztabu szkoleniowego Szkendiji po bramce Eleziego w meczu z Wartą Poznań. Napastnik macedońskiej drużyny wykończył dośrodkowanie z prawej strony boiska precyzyjnym strzałem z powietrza. W spotkaniu z Piastem 17-latek popisał się czym innym: wygrał pojedynek sprinterski z obrońcą, minął bramkarza i płaskim strzałem lewą nogą pokonał Jakuba Szmatułę. Parę minut później na pewniaka wykorzystał też rzut karny.

Polskie drużyny szybko i boleśnie przekonały się o jego wszechstronności. Ale w przypadku Dashmira Eleziego praktycznie wszystko dzieje się właśnie w takim tempie.

Dashmir Elezi. Kim jest największy talent macedońskiej piłki?

Elezi miał 14 lat, gdy debiutował w reprezentacji Macedonii do lat 17. Skaut Jacek Kulig, który później śledził jego karierę i przygotowywał raporty na jego temat, mówi nam, że początkowo nie mógł znaleźć go w żadnej bazie statystycznej. WyScout, InStat — po Dashmirze nie było tam śladu, mimo że on sam swoją obecność na boisku zaznaczał natychmiastowo, wyróżniając się na tle kolegów. Ciężko było więc zbierać dane na jego temat, jednak nie trwało to zbyt długo. Niedługo potem chłopak z Tetowa był już w pierwszym zespole Szkendiji.

Zawsze kochałem grać w piłkę, razem z kolegami kopaliśmy na podwórku. W wieku 9-10 lat, wtedy dołączyłem do akademii Szkendiji Tetowo. Gdy miałem 14 lat zadebiutowałem już w pierwszym zespole, w meczu sparingowym z Prisztiną, strzeliłem wtedy bramkę. Rok później podpisałem kontrakt z klubem i zacząłem regularnie trenować z drużyną. Kiedy miałem 16 lat i 1 dzień zaliczyłem debiut w lidze, strzeliłem bramkę ze Skupi Skopje, wiceliderem ligi. Byłem najmłodszym piłkarzem w historii ligi macedońskiej — opowiada nam Dashmir Elezi.

Ważną postacią na drodze talentu z Tetowa był Erhan Selimi. To aktualny asystent trenera Bruno Akrapovicia, jednak wcześniej Selimi przez lata pełnił rolę dyrektora akademii Szkendiji. To on dbał o rozwój Dashmira i wysłał 14-latka na treningi pierwszej drużyny. W akademii dbano także o to, żeby Elezi miał warunki do rozwoju odpowiadające skali jego talentu.

W akademii Szkendiji Tetowo pracowałem z trenerem personalnym, doskonaliliśmy technikę. Teraz gdy chcę zrobić coś dodatkowego, rozmawiam ze sztabem i organizujemy dodatkowe treningi. Zacząłem także pracę nad cechami mentalnymi, raz lub dwa razy w tygodniu mam zajęcia z psychologiem — tłumaczy nam 17-letni zawodnik.

Słyszymy także, że nastoletni talent wyróżnia się pod względem przygotowania fizycznego. Ma najlepsze wyniki w drużynie. Pod względem body fat wypada idealnie, jak piłkarze z topowego poziomu. Poza piłką nożną Elezi dba też o edukację. Zna język angielski, rozmawiamy bez żadnych problemów. On sam ma jednak inny ulubiony przedmiot. – Najbardziej lubię historię. Podoba mi się to, że poznaję przeszłość naszego kraju, lubię się tego uczyć — wyjaśnia.

Dashmir Elezi świętuje gola w meczu z Wartą Poznań. W tle Ferhan Hasani.

Dashmir Elezi świętuje gola w meczu z Wartą Poznań. W tle Ferhan Hasani.

Być jak Cristiano Ronaldo

Dashmir Elezi nie ma problemu ze wskazaniem swojego idola. – Moim ulubionym zawodnikiem jest Cristiano Ronaldo. To tytan pracy, podoba mi się jego podejście i charakter. Też mam mentalność zwycięzcy, chcę go naśladować — mówi piłkarz klubu z Tetowa.

CR7 Macedończyk jeszcze nie spotkał, na pewno nie na boisku. Elezi opowiada nam jednak o jeszcze jednym piłkarzu, który mu imponuje. – Miałem też swojego idola w Macedonii: to Ferhan Hasani. Kiedy byłem młodszy grał w Szkendiji z dziesiątką, był kapitanem zespołu. Teraz wrócił do klubu, więc mamy szansę grać razem — tłumaczy, a my przypominamy sobie obrazek z meczu z Wartą, gdy Elezi i Hasani wspólnie świętowali bramkę dla swojego zespołu.

31-letni ofensywny pomocnik, który wrócił do ojczyzny w zimowym okienku transferowym, faktycznie może być przykładem dla młodszych. Tak jak Elezi pochodzi z Tetowa i wychował się w akademii Szkendiji. Potem wyjechał do Niemiec, grał także w Danii i Arabii Saudyjskiej. Dashmir ma pracować na to, żeby osiągnąć jeszcze więcej.

Dziś nie jest łatwo dotrzeć do zawodników urodzonych po 2000 roku, zainteresować ich, zmotywować, utrzymać ich koncentrację i uwagę. Wielu z nich mówi o swoich idolach, o Cristiano Ronaldo, ale nie każdy chce pracować jak oni. Akurat nie mówię o Dashmirze, bo on ma dużo chęci do pracy. Oczywiście i tak chcę go ciągle motywować, szukać dla niego nowych bodźców. Tak, żeby po dobrym meczu nie zadowalał się tym, tylko myślał już o kolejnym spotkaniu i o tym, żeby być jeszcze lepszym. Tego wymagam, posiadania mentalności, która sprawia, że ciągle chce osiągać więcej i więcej — tłumaczy nam Bruno Akrapović.

Szkoleniowiec Szkendiji opowiada, że stara się umiejętnie wprowadzać młodego piłkarza do zespołu. Dashmir Elezi nie gra od deski do deski, jest jeszcze zbyt wcześnie, żeby powierzać mu odpowiedzialność za wyniki drużyny.

Mam nadzieję, że zostanie dostrzeżony i zrobi dużą karierę. Na ten moment potrzebuje stabilizacji na przestrzeni całego sezonu. To oczywiście nie jest łatwe, bo wciąż ma 17 lat. Czasami ludzie oczekują od niego zbyt wiele, zapominając o tym, że to bardzo młody zawodnik. Wciąż potrzebuje pomocy kolegów, trenerów, żeby wejść na wyższy poziom.

Jednocześnie widać, że nie jest to przypadkowy chłopak. Koledzy z zespołu nie boją się podawać mu piłki na boisku, on sam chętnie schodzi po nią i pokazuje, żeby zagrywać do niego, nawet gdy ma rywala na plecach. W meczu z Wartą Poznań Elezi miał przed sobą spore wyzwanie. Dosłownie, bo grał na testowanego Davida Malembanę, czyli silnego, dwumetrowego defensora. Szybko okazało się jednak, że to Mozambijczyk miał problem, bo młokos urywał mu się bez problemu. Raz efektownie uciekł mu balansem ciała przy przyjęciu piłki.

Zawsze znajduje sposób na to, żeby poradzić sobie z rywalem. Nawet jeśli ten dominuje nad nim warunkami fizycznymi. Gdy mierzy się z rosłym obrońcą, ogrywa go na ziemi. Drybling i odnajdywanie rozwiązań w małych przestrzeniach — to są jego duże atuty. Potrafi też świetnie przewidywać to, co stanie się na boisku. Jak na jego wiek to wręcz niespotykane. Styl, którym gramy, jest dla niego bardzo dobry. Kombinacyjna gra na jeden, dwa kontakty, żeby wejść w ostatnią strefę, atakowanie wolnych przestrzeni. W zimowych sparingach widać, że jego forma rośnie — twierdzi Akrapović.

Bruno Akrapović, czyli kolega Kloppa. Jak gra Szkendija Tetowo?

Szkoleniowiec Szkendiji Tetowo to także ciekawy przypadek. Akrapović pracował w tym klubie już wcześniej, zdobywając z nim Puchar Macedonii w 2016 roku. To on był opiekunem macedońskiej drużyny, gdy ta dwukrotnie pokonała Cracovię w Europie. Ma na koncie sukcesy w Bułgarii, ale jeszcze ciekawsza jest jego piłkarska kariera. Przez lata dzielił bowiem szatnię z Jurgenem Kloppem, którego spotkał w Mainz. To tam kształtował się Akrapović-trener.

Razem z Jurgenem Kloppem grałem w Mainz u Josipa Kuze i Wolfganga Franka. Pierwszy z nich lubił wertykalny futbol, drugi był pierwszym trenerem w Niemczech, który zrezygnował z libero i grał czwórką obrońców. Od nich się uczyliśmy, czerpaliśmy z nich wzorce. Staram się to łączyć i dawać zawodnikom grać w piłkę. To oczywiście zależy od jakości graczy, których masz w składzie, ale możesz ułożyć program treningowy tak, żeby oni się rozwijali, żeby zaszczepić w nich chęć do rozwijania samych siebie — mówi nam bośniacki szkoleniowiec.

Widzimy, że Szkendija sprawia duże problemy polskim drużynom. Jasne, to nie jest miażdżąca różnica klas, ale jednak wysoki pressing, agresywna gra i urywający się obrońcom Elezi pozwalają Macedończykom kontrolować sytuację na boisku. Pytamy więc o konkrety stylu ekipy z Tetowa.

Kiedy robiłem licencję UEFA PRO, tematem mojej pracy był „futbol przyszłości”. Pisałem o tym, jak może on wyglądać: pojedynki na całym boisku, agresywny futbol na połowie rywala, pressing, kontrpressing. To staram się teraz robić. Kiedy tracimy piłkę, chcę widzieć pressing, kontpressing. Tłumaczę to zawodnikom na treningach, to kluczowa sprawa. Musisz być dobrze zorganizowany, dzięki dobremu kontrpressingowi nie musisz długo biegać. Kiedy Barcelona przeżywała swój najlepszy czas, każdy zwracał uwagę na jakość poszczególnych piłkarzy. Ale oni byli kapitalnie zorganizowani w kontrpressingu, to zapewniło im sukcesy. Zależy to od jakości, od tego, jak szybko piłkarze to przyswoją i będą w stanie powtórzyć to, co robią na treningach, w trakcie meczu. To dla mnie najważniejsze: przenosić treningi na mecze. Moje ustawienie to zwykle 4-3-3, ale teraz gramy 3-5-2. Przyszedłem późno, w sierpniu, po odpadnięciu z pucharów i słabszym początku sezonu. Zobaczyłem zespół bez motywacji, więc nie było łatwo ich podnieść i nauczyć czegoś nowego. Zmieniłem charakter drużyny, w ostatnich meczach widać było już wyraźną poprawę — wyjaśnia Akrapović.

Potrzebuję jego elastyczności, dzięki której dopasowuje się do różnych sytuacji na boisku. Kiedy rywal ma jakieś problemy, musimy przekuć je w korzyść dla nas. Dashmir jest w tym dobry, dostrzega te rzeczy i potrafi to wykorzystać. W Macedonii mamy przepis, który nakazuje nam grać jednym młodym zawodnikiem w meczu. Będzie pierwszym wyborem, żeby spełniać ten przepis, nie tylko z powodu wieku, ale dlatego, że pomaga drużynie na boisku — dodaje, zapytany o rolę Eleziego w tym systemie.

Bruno Akrapović przed meczem Cracovia - Szkendija Tetowo. W tle Ferhan Hasani.

Bruno Akrapović przed meczem Cracovia – Szkendija Tetowo. W tle Ferhan Hasani.

Dashmir Elezi – uniwersalna broń w ofensywie

Elastyczność Dashmira Eleziego nie dotyczy tylko tego, jak radzi sobie z rywalami na boisku. To zawodnik, który może występować na praktycznie każdej pozycji w ofensywie, co czyni go jeszcze ciekawszym talentem.

Nosi numer dziewięć, ale lepiej sprawdza się na skrzydłach, może też pełnić rolę drugiego napastnika. Obunożny, szybki, zwinny i inteligentny także bez piłki zawodnik pełni bardzo ważną rolę w ofensywie, atakując z głębi albo ścinając z piłką do środka — pisał o nim “Guardian”, nakreślając charakterystykę jednego z 60 najlepszych piłkarzy świata z rocznika 2004. W tym samym zestawieniu trafimy na Gaviego, Youssoufę Moukoko czy Polaka Kacpra Urbańskiego.

Moja ulubiona pozycja to „dziewiątka”, ale tak naprawdę nie ma to znaczenia, bo mogę pełnić różne ofensywne role. Skrzydła i „dziesiątka” – wszystko jedno. Według mnie moimi największymi atutami są drybling, wchodzenie w wolne przestrzenie i skuteczność pod bramką rywala. Nad tym ostatnim pracuję najbardziej. Chciałbym strzelać jeszcze więcej goli — to już opinia samego zainteresowanego.

NA CO BYŁOBY STAĆ KADRĘ ZJEDNOCZONEJ JUGOSŁAWII?

Bruno Akrapović wystawia go jako jednego z dwóch napastników. W drugiej połowie spotkania z Wartą Poznań z przodu towarzyszył mu zdecydowanie większy i silniejszy zawodnik, więc taki duet dobrze się uzupełniał. Elezi chętnie schodził po piłkę niżej, a przy kontratakach czekał na podanie, które pozwoli mu ścigać się z defensorami. Jacek Kulig porównał go do Diogo Joty. Akrapović wskazuje nam innego zawodnika klasy światowej.

Przypomina mi Sergio Aguero. W tym jak się porusza, jak zabiera się z piłką. Zatrzymuje się i rusza w jednym tempie. W jego wieku nie jest to często spotykane. Dlatego jego styl bardzo przypomina mi Aguero. Myślę, że to największy talent, jaki widziałem. Jestem dla niego nowym trenerem, staram się uczyć go nowych rzeczy z niemieckiej i włoskiej szkoły, na których się wzoruję. Jeśli będzie pracował tak jak teraz, zwłaszcza tak, jak w ciągu minionego miesiąca, ciężko będzie go utrzymać w naszym klubie na dłużej — uważa trener Szkendiji Tetowo.

Oczywiście to nie oznacza, że Dashmir Elezi już gra na poziomie argentyńskiego snajpera. Natomiast nie można odmówić mu tego, że nie widać po nim stresu, niezależnie od rywala. Jego cel jest prosty: strzelać i wygrywać. Młody piłkarz pokazuje nam swoje pierwsze zdjęcie na Instagramie, sprzed pięciu lat. Trener z akademii Szkendiji pociesza płaczącego Dashmira — jego drużyna przegrała wtedy mistrzostwo kraju. Na kolejnych zdjęciach widać już jednak głównie radość. Także z pierwszego seniorskiego tytułu, do którego Elezi dołożył się strzelając bramki wicemistrzowi (Skupi Skopje) i czwartej w lidze Makedoniji. To najważniejsze mecze, w których dotychczas zagrał.

Napastnik z Tetowa ma za sobą także pierwszy kontakt z kadrą. W okresie pandemii selekcjoner sprawdzał piłkarzy z lokalnej ligi, którzy mogliby wskoczyć w miejsce zawodników, którym kluby zabroniłyby wyjazdu na mecz drużyny narodowej. – Macedonia ma coraz mocniejszą reprezentację. Potrafimy już rywalizować z silnymi rywalami. Byłem na zgrupowaniu kadry przez trzy dni, świetnie było móc trenować z zawodnikami, których później widziałem na EURO 2020 mówi nam Elezi.

Dashmir Elezi mija Jakuba Szkatułę. Za moment padnie bramka dla Szkendiji Tetowo.

Dashmir Elezi mija Jakuba Szkatułę. Za moment padnie bramka dla Szkendiji Tetowo.

Shkendija Tetovo. Jak wygląda topowy klub i akademia w Macedonii?

Dashmir Elezi i jego droga do wielkiej kariery jest nierozerwalnie połączona z akademią Szkendiji Tetowo. O rozwoju tamtejszego futbolu opowiadał nam już Tihomir Kostadinov. Szkendija to bez wątpienia największy klub w Macedonii Północnej. Klub, który dysponuje ok. 4 milionami budżetu, wspierany przez potężnego sponsora — koncern Ecolog International. Być może na nas nie robi to wrażenia, jednak tam oznacza to możliwość zdominowania ligowych rywali. A także rozgrywek juniorskich. Zaglądamy więc za kulisy funkcjonowania tego klubu.

Akademia Szkendiji Tetowo się rozwija, wciąż możemy poprawić wiele rzeczy. W naszym regionie, w Macedonii, Albanii i w Kosowie jest wielu piłkarzy z potencjałem, którzy mogą wskoczyć na wysoki poziom. Powinniśmy być lepsi w tym, żeby potrafić tych zawodników wyszukać i ściągnąć do nas we właściwym momencie. Kiedy byłem tu po raz pierwszy, próbowałem to wprowadzić — mówi Bruno Akrapović, który przytacza ciekawą historię dotyczącą innego wielkiego talentu macedońskiego futbolu.

Namawiałem klub, żeby zainteresował się Eljifem Elmasem. Mieliśmy szansę ściągnąć go do nas, stać nas na to, miał wtedy 17 lat, tak jak Dashmir teraz. Elmas trafił wtedy do Fenerbahce, potem do Napoli. Musimy zadbać o to, żeby nie popełniać więcej takich błędów — uważa bośniacki trener.

GORAN PANDEV. HISTORIA MACEDOŃSKIEJ LEGENDY

Szkendija Tetowo dysponuje boiskiem treningowym z naturalną murawą i drugim boiskiem treningowym, gdzie murawa jest sztuczna. Ma także boisko treningowe w innej części kraju, z którego korzysta, gdy gra wyjazdowe mecze. Planuje również odnowienie swojego obiektu. Znów możemy powiedzieć, że porównując to z Polską, nie mówimy o nowoczesnej, imponującej akademii. Ale choćby Kostadinov mówił nam, że w Macedonii kluby często mają problem z choćby jednym boiskiem z dobrą murawą. Szkendija takich kłopotów nie ma. Z kolei finanse sprawiają, że przyciąga czołowych trenerów. A Bruno Akrapović twierdzi, że co jak co, ale trenerzy w krajach byłej Jugosławii to “Zibi TOP”.

Z Jugosławii pochodzi wielu bardzo dobrych trenerów. To z kolei wpływa na to, że w tym regionie świata wychowuje się dobrych piłkarzy. Trenerzy z byłej Jugosławii to bardzo duża dyscyplina i zwracanie uwagi na technikę. Łączymy też technikę z taktyką, nie tracimy czasu na bieganie, żeby zbudować formę fizyczną. Wszystko łączymy z taktyką, ćwiczymy na dużej intensywności, dzięki czemu piłkarze szybko się uczą. To stara szkoła, ale piłka aż tak się nie zmieniła. Są nowinki techniczne, gra się trochę szybciej, jednak podstawy są wciąż te same.

W najbliższej przyszłości możemy spodziewać się kolejnych juniorów w pierwszej drużynie klubu z Tetowa. – Lubię stawiać na graczy z akademii w pierwszym zespole. Od kiedy tu jestem pięciu adeptów akademii zaczęło grać w Szkendiji. W jednym meczu postawiłem na czterech zawodników. Mieliśmy cel, żeby grać młodzieżą, ale nie zakładano, że będzie jej aż tyle. Ja chcę stawiać na młodych piłkarzy, bo widzę w nich motywację do rozwoju — tłumaczy Akrapović.

Tak Guardian przedstawił Dashmira Eleziego. W zestawieniu największych talentów z rocznika 2004 znaleźli się także Youssoufa Moukoko, Gavi czy Kacper Urbański.

Elezi i marzenie o Premier League. Droga prowadzi przez Polskę?

Wróćmy jednak do Dashmira Eleziego. Jaka przyszłość go czeka? Z Macedonii będzie mógł wyjechać po swoich 18. urodzinach. Już teraz słyszymy, że zgłaszają się po niego z Turcji oraz Holandii. Pytamy otoczenie zawodnika o to, jak spojrzeliby na ofertę z Polski i słyszymy, że to także interesujący rynek. Każda liga, która zapewni napastnikowi przeskok i przedsmak najwyższych lig w Europie, będzie rozpatrywana jako potencjalny kierunek transferu. Bruno Akrapović też uważa, że Elezi powinien rozwijać się stopniowo, krok po kroku.

Najlepszą ścieżką dla Dashmira byłoby przejście do lig takich jak austriacka czy belgijska. Później myślę, że powinien postawić na Hiszpanię czy Włochy. Nie na Niemcy, nie na Anglię, to bardziej fizyczne ligi, we Francji też starłby się z bardzo silnymi zawodnikami. Musi zostać dobrze poprowadzony i da radę.

A sam zainteresowany? Ma swoje marzenia. – Skupiam się na swojej pracy w Szkendiji. Słucham trenera, który mówi mi, co mam robić, żeby osiągnąć sukces, strzelać więcej bramek. Może jednego dnia dzięki temu uda mi się trafić do wielkiego klubu. Moim marzeniem jest gra w Premier League. Jestem kibicem Liverpoolu, podoba mi się styl tego zespołu — mówi nam Elezi.

Teraz zawodnik powalczy o to, żeby Szkendija Tetowo obroniła mistrzostwo kraju. Mistrzowie Macedonii tracą osiem punktów do Skupi Skopje, ale mocno przepracowany okres przygotowawczy ma pozwolić zespołowi Bruno Akrapovicia na skuteczną pogoń za liderem tabeli. Patrząc na skuteczność Eleziego w sparingach — poza spotkaniami z polskimi zespołami trafił także w trzecim meczu kontrolnym – 17-letni piłkarz może odegrać w tym pościgu znaczącą rolę.

WIĘCEJ O MACEDOŃSKIEJ PIŁCE:

fot. FotoPyK

Suche Info
23.05.2022

Piotr Tworek odejdzie ze Śląska Wrocław. Brosz kandydatem na następcę

Piotr Tworek utrzymał Śląsk Wrocław w Ekstraklasie, ale jego misja dobiega końca. Taką informację podało „TVP Sport”, które typuje na jego następcę Marcina Brosza. Informacje o tym, że posada Tworka nie jest pewna i bezpieczna, pojawiały się już od kilku tygodni. Teraz potwierdza je Bartosz Wieczorek z „TVP Sport”. Po weekendzie miało się odbyć spotkanie […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

To nie był wielki sezon bramkarzy

Bywały takie sezony, kiedy bramkarz odgrywał główną rolę w walce o mistrzostwo, żeby tylko wspomnieć Arkadiusza Malarza i Legię Warszawa. Bywało również, że golkiperzy należeli do ścisłego grona gwiazd swoich drużyn, które zajmowały miejsce w czubie tabeli – choćby Stipica rok temu. Natomiast miniona kampania 21/22 jest w tym temacie odmienna, mianowicie: golkiperzy nie byli […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Kulesza: PZPN przedstawi plan modyfikacji przepisu o młodzieżowcu

Sprawa przepisu o młodzieżowcu w Ekstraklasie wzbudza emocje. Dziś zarząd PZPN zdecyduje o przyszłości tego zapisu, ale Cezary Kulesza już podzielił się sugestią dotyczącą ostatecznej decyzji. Prezes polskiej federacji w social mediach skomentował sprawę, która zostanie dziś przegłosowana przez zarząd PZPN. – Temat młodzieżowca wywołuje szeroką dyskusję. Zwolennicy i przeciwnicy mają swoje argumenty. Łączy nas cel: […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Gustafsson: Rozglądam się po Skandynawii za asystentem

Jens Gustafsson, nowy trener Pogoni Szczecin, udzielił wywiadu szwedzkiemu „Fotbollskanalen”. Szkoleniowiec mówił w nim o pracy w Polsce i poszukiwaniach asystenta. Rozmowę Gustafssona ze szwedzkimi portalem przetłumaczył Piotr Piotrowicz, polski trener mieszkający w tym kraju. Nowy trener „Portowców” mówił w niej o decyzji o zmianie pracy. – To było całkiem nieszczęśliwe, timing nie był perfekcyjny. Często […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

OFICJALNIE: Kosta Runjaić trenerem Legii Warszawa

Szok, niespodzianka i niedowierzanie. Legia Warszawa zaprezentowała Kostę Runjaicia, który został nowym trenerem ustępującego mistrza Polski. O tym, że Niemiec zostanie szkoleniowcem Legii wiadomo było od dawna, jednak obie strony wstrzymywały się z oficjalnym ogłoszeniem tej decyzji. Doszło do tego dopiero 23 maja, po zakończeniu ligowego sezonu w Polsce. Klub poinformował, że Runjaić podpisał kontrakt […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Skra Częstochowa wygrała Pro Junior System. Kto jeszcze zarobił na młodzieży?

Za nami ostatni akord sezonu zasadniczego w 1. lidze, więc poza rozstrzygnięciami w tabeli znamy także wyniki Pro Junior System. W tym roku poza oficjalną premią kluby mogły liczyć także na specjalny dodatek od PZPN. Kto zarobił najwięcej? Zwycięstwo przypadło Skrze Częstochowa, która tym samym powtórzyła wyczyn z drugiej ligi. Na premię załapały się także […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

To nie był wielki sezon bramkarzy

Bywały takie sezony, kiedy bramkarz odgrywał główną rolę w walce o mistrzostwo, żeby tylko wspomnieć Arkadiusza Malarza i Legię Warszawa. Bywało również, że golkiperzy należeli do ścisłego grona gwiazd swoich drużyn, które zajmowały miejsce w czubie tabeli – choćby Stipica rok temu. Natomiast miniona kampania 21/22 jest w tym temacie odmienna, mianowicie: golkiperzy nie byli […]
23.05.2022
Tenis
23.05.2022

Iga po swojemu. Szybko, skutecznie i z setem do zera. Jest II runda Roland Garros

Bez trenera, którego z przyczyn osobistych na razie w Paryżu zabrakło. Ale i bez kłopotów. Iga Świątek 6:2, 6:0 ograła w I rundzie French Open Łesię Curenko i w niespełna godzinę awansowała do kolejnej fazy turnieju. Była z tego zresztą zadowolona, bo – jak mówiła – został jej czas na zwiedzanie Paryża. Celem na dziś […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

Musiałowski na wylocie z Liverpoolu? „Media zafałszowały jego poziom” [WYWIAD]

Jeszcze rok temu wydawało się, że Polska ma kolejny wielki talent. Mateusz Musiałowski błyszczał w klipach puszczanych na Twitterze. Imponował dryblingami i golami. Nastolatek ćwiczył z pierwszą drużyną Liverpoolu. Podczas treningów symulował grę Viniciusa Juniora, aby Trent Alexander-Arnold był lepiej przygotowany na starcia z brazylijskim skrzydłowym Real Madryt w Lidze Mistrzów. Dziś 18-letni Polak jest […]
23.05.2022
Siatkówka
23.05.2022

Nie bądźmy zdziwieni, jeśli ZAKSA wygra Ligę Mistrzów po raz trzeci

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle po raz drugi z rzędu wygrali wczoraj Ligę Mistrzów. W finale znów nie pozostawili wątpliwości włoskiemu Itasowi Trentino. Pytanie, które można sobie teraz zadać, brzmi: gdzie leży granica ich możliwości? W końcu już przed tym sezonem mówiono, że tym razem szans na końcowy triumf nie mają. W poprzednim też nie byli faworytami. […]
23.05.2022
Ekstraklasa
23.05.2022

10 najlepszych zimowych transferów w Ekstraklasie [RANKING]

Całościowo zimowe transfery w Ekstraklasie nie rzuciły nas na kolana, gdy często niezłe referencje na papierze musiały zostać sprawdzone w praktyce. Bez problemu jednak mogliśmy wskazać dziesięć ruchów kadrowych, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie. Niektóre kluby dzięki nowym piłkarzom ratowały sobie tyłek.  Przygotowując to zestawienie braliśmy pod uwagę różne czynniki. Najważniejszy był rzecz jasna […]
23.05.2022
Na zapleczu
23.05.2022

„Zarządzający klubami robią głupie ruchy i długi. Chrobry Głogów taki nie jest”

Chrobry Głogów awansował do baraży o Ekstraklasę i ma szansę na pierwszy w historii awans do tej klasy rozgrywkowej. Na Dolnym Śląsku szykowali się na to od lat, powoli przekształcając ligowego średniaka w klub, który stać na walkę o coś więcej. O tym, jak zmienił się Chrobry i o efektach tych zmian opowiada nam Zbigniew […]
23.05.2022
Liczba komentarzy: 14
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ADAM WAM WAŁKA
ADAM WAM WAŁKA
3 miesięcy temu

Ciekawy text brawo

Mieszek Lilewski
Mieszek Lilewski
3 miesięcy temu

Tekst super, ale ortograf w tytule razi mocno… Zbitka IJI niezbyt przyjemna xd

Isabel Taylor
Isabel Taylor
3 miesięcy temu

I’ve made $84,000 so far this year working online and I’m a full time student. I’m using an online business opportunity I heard about and I’ve made such great money. It’s really user friendly and I’m just so happy that I found out about it. The potential with this is endless.
Here’s what I do… http://Www.WORKS16.com

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki(@zawisza-czarnecki)
3 miesięcy temu

Pażywiom, uwidim. W wieku lat 14-tu Freddy Adu był ósmym Pele.

igor91
igor91
3 miesięcy temu

Tu jest raczej zwrócenie uwagi na ciekawy talent, który może odpali, może nie, nie jest to „hajp” taki jak w przypadku innych „diamencików” typu Adu czy Mastour, którzy jako 14-latkowie wciągali wszystkich nosem, a których dorosły futbol po prostu zjadł, przetrawił i wysrał. Generalnie takie jaranie się utalentowanymi dzieciakami, zakładnie im oficjalnych kont typu „Kacper Bywalec – piłkarz” (8-latek) czy robienie filmików z podpisem „remember the name” uważam za przesadę i robienie im krzywdy, zwłaszcza, że tyle się mówi o tym, że do pewnego wieku gra ma być zabawą, a dopiero później rywalizacją o wynik

Cwks Makkabi Kostiuchnówka
Cwks Makkabi Kostiuchnówka
3 miesięcy temu

Tylko nie każcie mu grać od dechy do dechy bo mu się Fati załączy

Lizak
Lizak
3 miesięcy temu

Nie kumam tego, naszych gromią a u siebie w jeszcze gorszej lidze nie są liderami. To nasza liga chyba już naprawdę spadła na samo dno

OrtalionowyRycerz
OrtalionowyRycerz
3 miesięcy temu
Reply to  Lizak

A Widzew zremisował z Unionem, wniosek? Widzew to ten sam poziom co Union

Lizak
Lizak
3 miesięcy temu

Tylko matołku Szkendija gromiła naszych już w pucharach

Stefan
Stefan
3 miesięcy temu

Wygląda na 27 lat.

Adam.
Adam.
3 miesięcy temu

No cóż mimo wszystko Macedonia grała na Euro :).
To też kluby polskie wygrywają z takimi.
Poza tym Polska wygrała w el me 2021 ale wszyscy krzyczeli na styl.
Z takimi drużynami tak trzeba grac.

Adam.
Adam.
3 miesięcy temu
Reply to  Adam.

twu poprawiam kluby Macedońskie

11:11
11:11
3 miesięcy temu

Na miejscu Lecha bym się mocno zastanowił. Jest Ishak który dochodzi do siebie, Sobiech którego sponiewierał covid i ewentualnie Marchwiński. Na wypożyczeniu w Gieksie jest Szymczak. Amaral na szpicy traci swoje atuty. Gdyby wzięli 17 latka i gość by odpalił, to w wieku 19, 20 lat rekord transferowy Modera pękłby z racji tej że Macedończyk jest napastnikiem, a za nich cena zawsze jest najwyższa.

Dusan Penis
Dusan Penis
3 miesięcy temu

SzkendIJI w tytule i 16 razy w tekście xD zlitujcie się.

Suche Info
23.05.2022

Piotr Tworek odejdzie ze Śląska Wrocław. Brosz kandydatem na następcę

Piotr Tworek utrzymał Śląsk Wrocław w Ekstraklasie, ale jego misja dobiega końca. Taką informację podało „TVP Sport”, które typuje na jego następcę Marcina Brosza. Informacje o tym, że posada Tworka nie jest pewna i bezpieczna, pojawiały się już od kilku tygodni. Teraz potwierdza je Bartosz Wieczorek z „TVP Sport”. Po weekendzie miało się odbyć spotkanie […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

To nie był wielki sezon bramkarzy

Bywały takie sezony, kiedy bramkarz odgrywał główną rolę w walce o mistrzostwo, żeby tylko wspomnieć Arkadiusza Malarza i Legię Warszawa. Bywało również, że golkiperzy należeli do ścisłego grona gwiazd swoich drużyn, które zajmowały miejsce w czubie tabeli – choćby Stipica rok temu. Natomiast miniona kampania 21/22 jest w tym temacie odmienna, mianowicie: golkiperzy nie byli […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Kulesza: PZPN przedstawi plan modyfikacji przepisu o młodzieżowcu

Sprawa przepisu o młodzieżowcu w Ekstraklasie wzbudza emocje. Dziś zarząd PZPN zdecyduje o przyszłości tego zapisu, ale Cezary Kulesza już podzielił się sugestią dotyczącą ostatecznej decyzji. Prezes polskiej federacji w social mediach skomentował sprawę, która zostanie dziś przegłosowana przez zarząd PZPN. – Temat młodzieżowca wywołuje szeroką dyskusję. Zwolennicy i przeciwnicy mają swoje argumenty. Łączy nas cel: […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Gustafsson: Rozglądam się po Skandynawii za asystentem

Jens Gustafsson, nowy trener Pogoni Szczecin, udzielił wywiadu szwedzkiemu „Fotbollskanalen”. Szkoleniowiec mówił w nim o pracy w Polsce i poszukiwaniach asystenta. Rozmowę Gustafssona ze szwedzkimi portalem przetłumaczył Piotr Piotrowicz, polski trener mieszkający w tym kraju. Nowy trener „Portowców” mówił w niej o decyzji o zmianie pracy. – To było całkiem nieszczęśliwe, timing nie był perfekcyjny. Często […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

OFICJALNIE: Kosta Runjaić trenerem Legii Warszawa

Szok, niespodzianka i niedowierzanie. Legia Warszawa zaprezentowała Kostę Runjaicia, który został nowym trenerem ustępującego mistrza Polski. O tym, że Niemiec zostanie szkoleniowcem Legii wiadomo było od dawna, jednak obie strony wstrzymywały się z oficjalnym ogłoszeniem tej decyzji. Doszło do tego dopiero 23 maja, po zakończeniu ligowego sezonu w Polsce. Klub poinformował, że Runjaić podpisał kontrakt […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Skra Częstochowa wygrała Pro Junior System. Kto jeszcze zarobił na młodzieży?

Za nami ostatni akord sezonu zasadniczego w 1. lidze, więc poza rozstrzygnięciami w tabeli znamy także wyniki Pro Junior System. W tym roku poza oficjalną premią kluby mogły liczyć także na specjalny dodatek od PZPN. Kto zarobił najwięcej? Zwycięstwo przypadło Skrze Częstochowa, która tym samym powtórzyła wyczyn z drugiej ligi. Na premię załapały się także […]
23.05.2022
Tenis
23.05.2022

Iga po swojemu. Szybko, skutecznie i z setem do zera. Jest II runda Roland Garros

Bez trenera, którego z przyczyn osobistych na razie w Paryżu zabrakło. Ale i bez kłopotów. Iga Świątek 6:2, 6:0 ograła w I rundzie French Open Łesię Curenko i w niespełna godzinę awansowała do kolejnej fazy turnieju. Była z tego zresztą zadowolona, bo – jak mówiła – został jej czas na zwiedzanie Paryża. Celem na dziś […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

72. tytuł w historii Boca Juniors

Argentyńskie Boca Junior ma gablotę pełną trofeów. Dosłownie, bo właśnie zdobyło swój 72. tytuł w historii. Tym razem jeden z najbardziej znanych klubów w Ameryce Południowej wygrał Copa de la Liga Profesional. Zwycięstwo w pucharowych rozgrywkach gwarantuje awans do Copa Libertadores. Turniej rozpoczyna się w lutym, a udział w nim bierze 28 drużyn. Boca Juniors […]
23.05.2022
Weszło
23.05.2022

Musiałowski na wylocie z Liverpoolu? „Media zafałszowały jego poziom” [WYWIAD]

Jeszcze rok temu wydawało się, że Polska ma kolejny wielki talent. Mateusz Musiałowski błyszczał w klipach puszczanych na Twitterze. Imponował dryblingami i golami. Nastolatek ćwiczył z pierwszą drużyną Liverpoolu. Podczas treningów symulował grę Viniciusa Juniora, aby Trent Alexander-Arnold był lepiej przygotowany na starcia z brazylijskim skrzydłowym Real Madryt w Lidze Mistrzów. Dziś 18-letni Polak jest […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Boniek: Mbappe nie jest wart takich pieniędzy

Zbigniew Boniek, były prezes PZPN, był gościem „Mocy Futbolu” w „Kanale Sportowym”. „Zibi” skomentował plotki transferowe dotyczące Roberta Lewandowskiego i Kyliana Mbappe. – Robert zawsze jak na coś postawi, to to osiąga. Kiedyś powiedział, że jak nie dostanie oferty kontraktu od Bayernu do końca lutego to odchodzi i wygląda na to, że tak będzie. Czy […]
23.05.2022
Siatkówka
23.05.2022

Nie bądźmy zdziwieni, jeśli ZAKSA wygra Ligę Mistrzów po raz trzeci

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle po raz drugi z rzędu wygrali wczoraj Ligę Mistrzów. W finale znów nie pozostawili wątpliwości włoskiemu Itasowi Trentino. Pytanie, które można sobie teraz zadać, brzmi: gdzie leży granica ich możliwości? W końcu już przed tym sezonem mówiono, że tym razem szans na końcowy triumf nie mają. W poprzednim też nie byli faworytami. […]
23.05.2022
Ekstraklasa
23.05.2022

10 najlepszych zimowych transferów w Ekstraklasie [RANKING]

Całościowo zimowe transfery w Ekstraklasie nie rzuciły nas na kolana, gdy często niezłe referencje na papierze musiały zostać sprawdzone w praktyce. Bez problemu jednak mogliśmy wskazać dziesięć ruchów kadrowych, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie. Niektóre kluby dzięki nowym piłkarzom ratowały sobie tyłek.  Przygotowując to zestawienie braliśmy pod uwagę różne czynniki. Najważniejszy był rzecz jasna […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Wisła Kraków srebrnym medalistą Ligi Mistrzów

Kibice Wisły Kraków nie mają za sobą najlepszych tygodni. W całym tym smutku znajdą jednak i powody do radości. Na przykład srebrny medal Ligi Mistrzów dla AMP-futbolowej drużyny „Białej Gwiazdy”. W 2022 roku finały Ligi Mistrzów w AMP Futbolu odbyły się w Polsce – konkretniej w Krakowie. Do walki o trofeum stanęło osiem drużyn, które […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Sunderland wrócił do Championship. Na Wembley przyjechało 46 tysięcy kibiców

To się nazywa miłość do klubu. Kibice Sunderlandu przybyli do Londynu w sile 46 tysięcy osób. Wszystko po to, żeby obejrzeć, jak ich ukochana drużyna walczy o powrót na zaplecze angielskiej ekstraklasy. Cztery sezony w trzeciej lidze spędził Sunderland, klub, który może się pochwalić wielkim zapleczem kibicowskim. W tym czasie The Black Cats trzykrotnie grali w barażach […]
23.05.2022
Na zapleczu
23.05.2022

„Zarządzający klubami robią głupie ruchy i długi. Chrobry Głogów taki nie jest”

Chrobry Głogów awansował do baraży o Ekstraklasę i ma szansę na pierwszy w historii awans do tej klasy rozgrywkowej. Na Dolnym Śląsku szykowali się na to od lat, powoli przekształcając ligowego średniaka w klub, który stać na walkę o coś więcej. O tym, jak zmienił się Chrobry i o efektach tych zmian opowiada nam Zbigniew […]
23.05.2022
Stranieri
23.05.2022

Cash przeszkodził City, Buksa dalej strzela, Frankowski dogonił Messiego | STRANIERI

Za nami ostatnie akcenty ligowego sezonu w czołowych rozgrywkach w Europie. Jak radzili sobie Polacy, którzy za moment udadzą się na wakacje i zgrupowanie kadry narodowej? Najwięcej – jak zwykle – działo się w USA. Wiemy już, że Gabriel Słonina nie zagra dla reprezentacji Polski, wiemy także, że Adam Buksa przedłużył swoją serię kolejnych meczów z golem […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Ktoś ukradł złoty medal Stefano Piolego

Stefano Pioli latami czekał na taki sukces, jakim było mistrzostwo Milanu. Szkoleniowiec jest bez dwóch zdań ojcem tego triumfu, ale nagrodą za niego długo się nie nacieszył. Trener zdradził, że ktoś podwędził jego medal. Po zakończeniu meczu Sassuolo z Milanem doszło do potężnego zamieszania – fani Rossonerich wtargnęli na murawę. Potem zrobili to raz jeszcze, już po […]
23.05.2022
Suche Info
23.05.2022

Robert Lewandowski zwycięzcą Złotego Buta

Sezon zakończył tydzień temu, ale to nie oznaczało końca nagród. Robert Lewandowski zdominował klasyfikację najlepszych strzelców w Europie. Oznacza to, że Polak otrzyma „Złotego Buta”. Przypomnijmy, że jest to coroczna nagroda przyznawana autorowi największej liczby bramek na Starym Kontynencie. Oczywiście w klasyfikacji uwzględniany jest przelicznik, dzięki któremu bramki zdobyte w topowych ligach ważą więcej niż […]
23.05.2022