post
Avatar

Opublikowane 13.10.2019 09:09 przez

redakcja

Bałkański kocioł wrze na tyle często i głośno, że charakterystyczne bulgotanie niejednokrotnie było słychać na stadionach piłkarskich, nawet w ostatnich kilku latach. Pamiętamy przecież wszyscy lot drona z podczepioną flagą „Wielkiej Albanii”, który stał się podłożem bójki serbskich kibiców z zawodnikami broniącymi sztandaru. Pamiętamy gesty pochodzących z Kosowa Szwajcarów skierowane w stronę Serbów na mundialu. Zresztą, ledwie kilka dni temu Crvena Zvezda Belgrad musiała zawrócić na granicy z Kosowem, bo władze tego drugiego państwa nie zgodziły się na mecz… Pucharu Serbii, w jednym z serbskich miast leżących na spornym terytorium. 

Najgłośniejsze są oczywiście targi związane z najlepszymi piłkarzami i najsilniejszymi reprezentacjami regionu – Chorwacją, Serbią czy wciąż negowanym przez wiele państw Kosowem. Ale i nasz dzisiejszy rywal ma swoją burzliwą historię. Czy może być inaczej, jeśli mówimy o narodzie stłoczonym pomiędzy trzema silnymi państwami, z którymi współpraca przebiega wielokrotnie w sposób wyjątkowo burzliwy?

Jak zwykle w przypadku Bałkanów, niemal każdy element sporu politycznego momentalnie zyskuje odzwierciedlenie jeśli nie na trybunach, to chociaż w gabinetach klubów piłkarskich.

STADION NA PEWNO NIE FILIPA MACEDOŃSKIEGO

Zacznijmy może od stadionu, na którym reprezentacja Macedonii Północnej rozgrywa swoje mecze. Stadionu im. Tose Proeskiego, piosenkarza i aktora, który jest patronem obiektu dopiero od kwietnia tego roku.

Z nazwy zniknął Filip II Macedoński, co stało się oczywiście po długich politycznych targach. Czym zawinił historyczny władca, że musiał ustąpić miejsca tragicznie zmarłemu artyście? Cóż, wykluczenie tego typu bohaterów z macedońskiego nazewnictwa to efekt kompromisu zawartego wreszcie na linii Ateny – Skopje. Macedonia Północna, kiedyś nazywana również oficjalnie Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii, od lat walczy przecież z Grecją o prawo do identyfikowania się ze spuścizną geograficznej Macedonii z czasów antycznych.

Z naszej perspektywy, w której spory z sąsiadami kojarzą się z nieco poważniejszymi i bardziej brutalnymi zdarzeniami niż targowanie się o używanie przymiotnika „macedoński”, całość może się wydawać dziwna. Ale dla Greków i Macedończyków miała fundamentalne znaczenie, co pozwoliło konfliktowi przetrwać praktycznie dwie i pół dekady. Problemy zaczęły się już w momencie ogłoszenia przez Macedonię niepodległości, a bardzo wstępnym kompromisem można nazwać dopiero zdarzenia ostatnich dwóch lat. Grecja zdecydowała się uznać język macedoński za macedoński oraz pozwolić Macedończykom na określanie się jako ludzie o narodowości macedońskiej. Macedonia… Macedonia po prostu musiała stać się Macedonią Północną, ze wszystkimi konsekwencjami tego ruchu. Z nazw autostrad czy lotnisk zniknęły wielkie postacie tej „greckiej” Macedonii, a tamten wiatr zmian porwał też postać Filipa II z pełnej nazwy stadionu w Skopje.

Ktoś całkiem słusznie zapyta – tyle hałasu o nazewnictwo, czy ich pogrzało? Oczywiście będzie mieć rację, ale Bałkany nie byłyby Bałkanami, gdyby w tle nie tlił się konflikt, dotyczący przemieszania grup etnicznych. Macedońscy nacjonaliści mniej lub bardziej jawnie puszczali oko w kierunku sporej grupy Macedończyków zamieszkujących przygraniczną część Grecji. Greccy politycy po prostu obawiali się rewizji granic, zaczynającej się zapewne od słów: skoro my Macedonia i wy, już po stronie greckiej, też Macedonia, to czemu się nie połączyć.

Czas jednak mijał, Macedonia coraz mocniej zbliżała się do NATO i ogólnie „zachodniej” strefy wpływów, a Grecja miała na głowie tysiąc innych, o wiele pilniejszych problemów. Raz jeszcze potwierdziło się, że czas leczy rany i łagodzi nastroje – pod koniec drugiej dekady XXI wieku już coraz trudniej wyobrazić sobie jakieś konflikty zbrojne akurat na tej granicy. Dlatego w 2018 roku zawarto kompromisy, które od lutego wchodzą w życie – wśród nich właśnie zmiany w nazewnictwie. Macedończycy po rozwiązaniu szarpaniny z Grecją mogą się w pełni skupić na…

ALBAŃSKIE DERBY

…szarpaninie z Albanią.

Pamiętacie jeszcze mecz ze Shkendiją Tetowo? Pamiętacie kibiców? Stroje piłkarzy, które zamiast macedońskich barw zawierały krwistą czerwień charakterystyczną dla Albanii? To nie przypadek. Już kilkanaście lat temu praktycznie co czwarty mieszkaniec Macedonii był Albańczykiem, a obecnie proporcje są jeszcze mniej korzystne dla słowiańskich mieszkańców tego regionu. Albańczycy, podobnie jak choćby w Kosowie, stanowią na tyle istotną część państwa, że tworzą własne kluby sportowe, instytucje kulturalne czy polityczne. Najbardziej namacalną i rzucającą się w oczy emanacją macedońskich Albańczyków jest właśnie ich klub, który zdobył dwa mistrzostwa Macedonii z rzędu.

Konkretne upokorzenie, prawda? Wyobraźcie sobie, że w Polsce dwa mistrzostwa zdobywa na przykład 1. FC Kattowitz, a na trybunach tego klubu regularnie pojawią się niemieckie flagi i treści.

Macedończycy myślą podobnie, dlatego też Shkendija ma kosę właściwie z całą resztą macedońskich klubów. Poza tym stanowiący ponad połowę Tetowa Albańczycy rzadko pozostają dłużni wobec swoich wrogów, a już pobieżny przegląd flag daje obraz z jaką grupą mamy do czynienia. Wyjazd na mecz z The New Saints w europejskich pucharach? Obok flagi Albanii i Shkendiji wisi płótno z literami UCK – Armii Wyzwolenia Kosowa. Dla Albańczyków? Partyzanci, którzy przyłożyli rękę do uzyskania niepodległości przez Kosowo. Dla reszty świata? Posłużmy się Wikipedią.

Albańska zbrojna organizacja partyzancka i terrorystyczna działająca na terenie Kosowa. Swe powstanie zasygnalizowała pod koniec 1992 r. Po raz pierwszy do przeprowadzonego przez siebie zamachu UÇK przyznała się 11 lutego 1996, podczas serii pięciu zamachów bombowych na obozy serbskich uchodźców z Krajiny.

Zaczyna się klarować, czemu atmosfera jest napięta. Nastroje podsyca pamięć o akcjach już z XXI wieku, które zresztą powracają co parę sezonów. Macedonia na krawędzi wojny domowej stanęła już w latach 2001-2003, gdy musiało dojść do interwencji wojsk NATO, rozładowujących atmosferę pomiędzy zwaśnionymi stronami. Zapach wojny raz jeszcze wzniósł się nad tymi terenami 7 lat temu, gdy doszło do serii mniejszych bitw na tle etnicznym. Podłoże? Gdybyśmy cofnęli się do zarzewia konfliktu w Kosowie, pewnie usłyszelibyśmy podobne teorie.

To nasz teren!
– Ale nas tu jest więcej!
– Panoszycie się!
– Nie, to wy nas uciskacie!

I tak dalej. Albańczycy twierdzili, że mają za małą autonomię, Macedończycy – że ta mniejszość dąży do odłączenia się od państwa. Gdy nałożymy na to jeszcze konflikt religijny, bo większość Albańczyków to przecież muzułmanie, mamy gotowy przepis na katastrofę. Zwłaszcza, że UCK po dopięciu swego w Kosowie, teraz lubi zadziałać na terenie Macedonii Północnej. W 2015 roku założone przez Albańczyków a działające na terenie Macedonii UCK w sile około 40 bojowników napadło na policyjny posterunek przygraniczny, wiążąc i bijąc policjantów oraz okradając budynek.

Tak, trzy lata później Shkendija została mistrzem.

Swoją drogą, tak liczna reprezentacja Albańczyków w Macedonii musiała zostawić jakiś ślad również na reprezentacji, która dziś zmierzy się z Polską. Enis Badhi z Levante to taki przykład. Choć sam zapewniał, że marzy o grze dla Albanii, ostatecznie zdecydował się na reprezentowanie barw Macedonii Północnej. Jeszcze ciekawszy przypadek to Arijan Ademi, który zagrał w większości chorwackich młodzieżówek oraz w sparingach dla dorosłej drużyny. W wywiadach jednak głośno narzekał, że nie interesuje się nim Albania, w której również ma korzenie. Ostatecznie zdecydował się grać dla Macedonii Północnej.

Dla nas to równie trudne do przetrawienia.

***

To nie jest Chorwacja, gdzie piłkarze po zwycięstwach wskakują na stoły i śpiewają balladę „Moja Domovina”. To nie jest Bośnia i Hercegowina, której drużyna to miks trzech narodów, z których każdy ma nawet własnego prezydenta. Nacjonalistyczne poglądy nie buzują tutaj tak mocno, jak w Serbach czy Albańczykach, w których wciąż świeże są obrazki niedawnych wojen. Macedonia Północna to jednak skrawek ziemi typowo bałkański, gdzie nadal przywdziewanie koszulki z godłem właśnie tego skrawka stanowi ogromny zaszczyt.

Jakoś podskórnie boimy się meczów z takimi rywalami.

Fot.FotoPyK

redakcja

Opublikowane 13.10.2019 09:09 przez

redakcja

Weszło FM
11.04.2021

Poniedziałek na Weszło FM. Co dobrego w radiu?

Poniedziałek na Weszło FM rozpoczniemy od „Dwójki bez sternika”, a zakończymy Hyde Parkiem z ekipą Weszłopolskich! Premiery naszych audycji, a także mecz Ekstraklasy! Co jeszcze przygotowaliśmy w programie? Szczegóły poniżej. 7-10: „Dwójka bez sternika”. O poranku przywitają was Wojciech Piela i Michał Łopaciński! Panowie zarażą was dobrą energią na nadchodzący tydzień, a także porozmawiają o […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

To był hit kolejki? Aha

Byliśmy pewni, że nikt w tej kolejce nie zagra bardziej męcząco dla odbiorcy niż Warta Poznań ze Stalą Mielec, ale chwilami podczas oglądania meczu przy Bułgarskiej nachodziły nas wątpliwości czy się nie rozpędziliśmy. Ostatecznie aż tak źle nie było, spotkanie Lecha z Legią okazało się trochę lepsze. Trochę. To miał być hit kolejki, starcie czołowych […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Liga Minus: kiedy Makowski strzela gola w lidze

Dzisiaj Ligę Minus przejmują Dwaj Zgryźli Tetrycy.  – Milewski – Olkiewicz – Roki Prowadzi Paczul. Startujemy o 19:45.  
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Podbeskidzie podaje tlen Stali

Futbol jest taki złośliwy, że czasem pracujesz ciężko na wynik, a jednak nie będzie ci on dany. Ale to nie przypadek dzisiejszego Podbeskidzia. Bielszczanie ciężko popracowali bowiem na to, by Zagłębie miało zwycięstwo i ich praca nie poszła na marne. Górale mogli osiągnąć dzisiaj arcyważne w kontekście walki o utrzymanie trzy punkty, dzięki któremu wyprzedziliby […]
11.04.2021
1 liga
11.04.2021

Styl nędzny, wynik rozczarowujący. Arka remisuje z Odrą

Co za piach. Co za kopanina. Efektywny czas gry w starciu Arki Gdynia z Odrą Opole szacujemy na jakieś 15 do 20 minut. Na ogół jest tak, że mecz piłkarski przerywany jest faulami, wybiciami, zmianami – tutaj było odwrotnie. Oglądaliśmy faule, wybicia i zmiany, a od wielkiego dzwonu składną wymianę podań. Ostatecznie starcie zakończyło się […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

LIVE: Paździerz w hicie

Dzisiaj wiadomo – na tapet ładujemy głównie Lecha z Legią, ale i wcześniej nasza ukochana liga potrafi coś przygotować. Konkretnie starcie Zagłębia z Podbeskidziem. Miedziowi w trzech ostatnich meczach dostali w czapkę, Górale mogą przeskoczyć Cracovię. Liczymy, że będzie się działo. Fot.FotoPyK
11.04.2021
Weszło FM
11.04.2021

Poniedziałek na Weszło FM. Co dobrego w radiu?

Poniedziałek na Weszło FM rozpoczniemy od „Dwójki bez sternika”, a zakończymy Hyde Parkiem z ekipą Weszłopolskich! Premiery naszych audycji, a także mecz Ekstraklasy! Co jeszcze przygotowaliśmy w programie? Szczegóły poniżej. 7-10: „Dwójka bez sternika”. O poranku przywitają was Wojciech Piela i Michał Łopaciński! Panowie zarażą was dobrą energią na nadchodzący tydzień, a także porozmawiają o […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Liga Minus: kiedy Makowski strzela gola w lidze

Dzisiaj Ligę Minus przejmują Dwaj Zgryźli Tetrycy.  – Milewski – Olkiewicz – Roki Prowadzi Paczul. Startujemy o 19:45.  
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Podbeskidzie podaje tlen Stali

Futbol jest taki złośliwy, że czasem pracujesz ciężko na wynik, a jednak nie będzie ci on dany. Ale to nie przypadek dzisiejszego Podbeskidzia. Bielszczanie ciężko popracowali bowiem na to, by Zagłębie miało zwycięstwo i ich praca nie poszła na marne. Górale mogli osiągnąć dzisiaj arcyważne w kontekście walki o utrzymanie trzy punkty, dzięki któremu wyprzedziliby […]
11.04.2021
1 liga
11.04.2021

Styl nędzny, wynik rozczarowujący. Arka remisuje z Odrą

Co za piach. Co za kopanina. Efektywny czas gry w starciu Arki Gdynia z Odrą Opole szacujemy na jakieś 15 do 20 minut. Na ogół jest tak, że mecz piłkarski przerywany jest faulami, wybiciami, zmianami – tutaj było odwrotnie. Oglądaliśmy faule, wybicia i zmiany, a od wielkiego dzwonu składną wymianę podań. Ostatecznie starcie zakończyło się […]
11.04.2021
Ekstraklasa
11.04.2021

10 wypowiedzi przedstawicieli Lecha, które fatalnie się zestarzały

Były zapowiedzi, że Lech Poznań stanie się jedną z 50 najlepszych drużyn Starego Kontynentu. Były deklaracje o odjechaniu Legii Warszawa. Wreszcie – były zapewnienia o pełnym zaufaniu względem kolejnych trenerów, chwalenie się skuteczną polityką transferową i słowa o posiadaniu szerokiej, gotowej do święcenia triumfów na trzech frontach kadry. Przedstawiciele Lecha Poznań – Piotr Rutkowski, Karol […]
11.04.2021
Weszło
10.04.2021

Deszcz nad Madrytem łzami kibiców Barcelony. Real wygrywa w El Clasico

Są El Clasico, które możemy zakwalifikować jako przeciętne. Niektóre jako dobre. Ten odcinek najważniejszej hiszpańskiej rywalizacji był jednak po prostu kapitalny i nie przeszkodził w tym nawet deszcz, który lał tak mocno, że transmisja przypominała momentami przekazy rodem z końcówki lat 90.  Na tym jednak powiązania z minioną epoką się kończą, bo obie strony zagwarantowały […]
10.04.2021
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
11.04.2021

Czesław Michniewicz: – Powinniśmy wykreować sobie więcej sytuacji

Spotkanie pomiędzy Lechem Poznań a Legią Warszawa, delikatnie rzecz ujmując, nie stało na najwyższym poziomie. W sumie to najchętniej byśmy przemilczeli i nie skomentowali tego, co zobaczyliśmy w tym meczu. Miał być hit, wyszedł kit. Z kolei szkoleniowcy obu zespołów, z racji obowiązku, na pomeczowej konferencji prasowej odnieśli się do przebiegu tej rywalizacji. Poniżej fragmenty […]
11.04.2021
Weszło FM
11.04.2021

Poniedziałek na Weszło FM. Co dobrego w radiu?

Poniedziałek na Weszło FM rozpoczniemy od „Dwójki bez sternika”, a zakończymy Hyde Parkiem z ekipą Weszłopolskich! Premiery naszych audycji, a także mecz Ekstraklasy! Co jeszcze przygotowaliśmy w programie? Szczegóły poniżej. 7-10: „Dwójka bez sternika”. O poranku przywitają was Wojciech Piela i Michał Łopaciński! Panowie zarażą was dobrą energią na nadchodzący tydzień, a także porozmawiają o […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Tymoteusz Puchacz potwierdził transfer do Unionu Berlin

Kilka dni temu Tomasz Włodarczyk z meczyki.pl poinformował, że zawodnik Lecha Poznań po sezonie odejdzie do berlińskiego klubu. Natomiast sam piłkarz w pomeczowym programie „Liga Plus Extra” potwierdził te doniesienia. Ponadto odniósł się też do niektórych decyzji jego byłego szkoleniowca, Dariusza Żurawia. Dziennikarz portalu meczyki.pl wskazał, że Union już zimą był zdecydowany na sprowadzenie gracza […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

To był hit kolejki? Aha

Byliśmy pewni, że nikt w tej kolejce nie zagra bardziej męcząco dla odbiorcy niż Warta Poznań ze Stalą Mielec, ale chwilami podczas oglądania meczu przy Bułgarskiej nachodziły nas wątpliwości czy się nie rozpędziliśmy. Ostatecznie aż tak źle nie było, spotkanie Lecha z Legią okazało się trochę lepsze. Trochę. To miał być hit kolejki, starcie czołowych […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Manchester United wykorzystał wpadkę The Citizens

Po niespodziewanej porażce Manchesteru City z Leeds podopieczni Ole Gunara Solskjaera stanęli przed szansą zmniejszenia straty do rywala zza miedzy. Natomiast nie czekało ich dziś łatwe zadanie –  wyjazdowym przeciwnikiem był Tottenham Hotspur. Choć do przerwy przegrywali 0:1, to ostatecznie w drugiej odsłonie wrzucili wyższy bieg, podkręcili tempo i pokonali 3:1 londyńczyków. Do trafienia z […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Kamil Wilczek strzelił dwie bramki w derbach Kopenhagi [WIDEO]

Kamil Wilczek przez długi czas nie mógł się przełamać, ale gdy w końcu pokonał golkipera rywali, to rozkręcił się na dobre. Tydzień temu po ponad pięciu miesiącach wreszcie zanotował trafienie, a dziś dorzucił kolejne dwa skalpy do swojej pokaźnej kolekcji bramek w lidze duńskiej. Mało brakowało, a Polak zaliczyłby hat-tricka, jednak w doliczonym czasie nie […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Liga Minus: kiedy Makowski strzela gola w lidze

Dzisiaj Ligę Minus przejmują Dwaj Zgryźli Tetrycy.  – Milewski – Olkiewicz – Roki Prowadzi Paczul. Startujemy o 19:45.  
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Czerwona kartka Sebastiana Szymańskiego

W 56. minucie spotkania pomiędzy Dynamem Moskwa a Urałem Jaketynburg Sebastian Szymański musiał opuścić boisko z powodu otrzymania dwóch żółtych kartek. Jego zespół ostatecznie zremisował u siebie 2:2. Było to „polskie” spotkanie w rosyjskiej Priemjer-Lig. W ekipie gości cały mecz zagrał Rafał Augustyniak. Z kolei drugi z naszych reprezentantów osłabił swoją ekipę – najpierw w […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Bramka Karola Świderskiego [WIDEO]

PAOK Saloniki w spotkaniu 29. kolejki greckiej Super League zremisował na wyjeździe 1:1 z Asteras Tripolis. Na listę strzelców wpisał się polski napastnik, dla którego było jedenaste ligowe trafienie w tym sezonie. Karol Świderski otworzył wynik meczu w 56. minucie. Bardzo dobrze przyjął piłkę w polu karnym i błyskawicznie sieknął nie do obrony. Jednak jego […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Schalke wygrywa po błędzie Rafała Gikiewicza

Na boiskach Bundesligi doszło dziś do niesłychanych wydarzeń. Wyobraźcie sobie, że Schalke Gelsenkirchen odniosło drugie zwycięstwo w tym sezonie. Kolejnym niecodziennym widokiem była fatalna interwencja polskiego golkipera Rafała Gikiewicza, który w ostatnich miesiącach zbiera znakomite recenzje za swoje występy w bramce Augsburga. Ekipa z Gelsenkirchen w tym sezonie to istna wieża Babel. Jej spadek na […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Skandal na Zanzibarze. Piłkarz został trafiony kamieniem

Żelisław Żyżyński, były komentator Canal +, na początku roku rozpoczął przygodę życia – wyjechał pracować na Zanzibarze. W nowym miejscu zamieszkania zajumuje się zarządzaniem lokalnego zespołu piłkarskiego – Pili Pili Dulla Boys. Piękne widoki, świetna pogoda, rajskie życie? W dużej mierze tak. Jednak zdarzają się też mniej przyjemne sytuacje. Otóż kibice drużyny przeciwnej zachowywali się […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Podbeskidzie podaje tlen Stali

Futbol jest taki złośliwy, że czasem pracujesz ciężko na wynik, a jednak nie będzie ci on dany. Ale to nie przypadek dzisiejszego Podbeskidzia. Bielszczanie ciężko popracowali bowiem na to, by Zagłębie miało zwycięstwo i ich praca nie poszła na marne. Górale mogli osiągnąć dzisiaj arcyważne w kontekście walki o utrzymanie trzy punkty, dzięki któremu wyprzedziliby […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Napoli wygrywa z Sampdorią. Zieliński z asystą [WIDEO]

W „polskim” meczu Serie A lepszy okazał się zespół Piotra Zielińskiego. Polski pomocnik wydatnie przyczynił do zdobycia trzech punktów przez Napoli – zaliczył asystę przy trafieniu Fabiana Ruiza. Neapolitańczycy byli dziś zdecydowanie lepszym zespołem. Gdyby wykorzystali połowę dogodnych szans, to spotkanie zakończyłoby się pogromem ekipy Bartosza Bereszyńskiego. Piotr Zieliński zaliczył tym samym siódmą asystę w […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Doradca Haalanda żąda dla niego miliona funtów tygodniowo

Wobec bardzo prawdopodobnego braku awansu do Ligi Mistrzów, wszystko wskazuje na to, że Erling Haaland po sezonie opuści Borussię Dortmund. Już od dłuższego czasu mówi się o poważnym zainteresowaniu ze strony czołowych europejskich klubów. Angielski „Miror” ujawnił, że jego doradca, Mino Raiola, postawił potencjalnym nabywcom warunek: pensja piłkarza ma wynosić milion funtów tygodniowo.   Ostatnimi czasy […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Radosław Sobolewski już jutro zostanie zwolniony?

Radosław Sobolewski kilka dni temu poinformował, że wraz z końcem sezonu opuści Wisłę Płock. Jednak okazuje się, że jego rozstanie z Nafciarzami może nastąpić szybciej. Według informacji Macieja Wąsowskiego z Przeglądu Sportowego władze płockiego klubu mają jutro podjąć wiążącą decyzję w tej sprawie. Ponoć już trwają intensywne poszukiwania jego zastępcy. Wisła Płock znajduje się ostatnio […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Kobylański błysnął w drugiej Bundeslidze

Przypomniał nam o swoim istnieniu Martin Kobylański i zrobił to w sposób dość spektakularny. Polak był bohaterem Eintrachtu Brunszwik w meczu z VfL Osnabrück.  Drużyna Kobylańskiego sprawiła rywalom srogie lanie, strzelając cztery bramki i nie tracąc żadnej. Syn byłego reprezentanta naszego kraju był autorem dwóch z tych goli. W pierwszej połowie dołożył też asystę przy trafieniu, […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Szalony mecz w II lidze. Rezerwy Śląska znów zwycięskie

Nieźle na poziomie II ligi poczynają sobie rezerwy Śląska Wrocław. Podczas gdy druga drużyna Lecha Poznań ma tyle samo punktów, co będący strefie spadkowej Hutnik Kraków, zaplecze wrocławskiej ekipy zajmuje szóste miejsce w tabeli. Dziś o sile Śląska II przekonała się Bytovia Bytów.  Prowadzenie Śląskowi dał w 15. minucie Przemysław Bargiel. Wynik z rzutu karnego […]
11.04.2021
1 liga
11.04.2021

Styl nędzny, wynik rozczarowujący. Arka remisuje z Odrą

Co za piach. Co za kopanina. Efektywny czas gry w starciu Arki Gdynia z Odrą Opole szacujemy na jakieś 15 do 20 minut. Na ogół jest tak, że mecz piłkarski przerywany jest faulami, wybiciami, zmianami – tutaj było odwrotnie. Oglądaliśmy faule, wybicia i zmiany, a od wielkiego dzwonu składną wymianę podań. Ostatecznie starcie zakończyło się […]
11.04.2021