Bielsa, Wolves, psychologia i odbudowa Lecha. Barry Douglas o swojej karierze

Opublikowane 22.01.2022 11:26 przez

Szymon Janczyk

Barry Douglas jest jednym z niewielu obcokrajowców, którzy po całkiem udanej zagranicznej karierze wracają do Ekstraklasy. W rozmowie z Weszło szkocki defensor opowiedział o Polsce i drugim podejściu do Lecha Poznań, a także o tym, co robił w przerwie między obydwoma epizodami w Wielkopolsce. Sukcesy w Turcji, praca z Marcelo Bielsą i Nuno Espirito Santo, a także rozwój psychologiczny i chęć pomocy młodym piłkarzom. Wszystkie te historie należą do „Bashera”. Zapraszamy!

Polscy piłkarze często wracają do Ekstraklasy po latach gry w zagranicznych ligach. Ale ty jesteś zagranicznym zawodnikiem, który wraca do Polski.

Czasami w piłce nożnej najważniejszy jest timing. To był właściwy czas w mojej karierze, żeby spróbować nowych wyzwań. Kiedy Lech Poznań złożył mi ofertę, zacząłem ją poważnie rozważać, bo pamiętałem, jak dobre wspomnienia wiążą się z tym miejscem. Zrobiłem research, zresztą zawsze śledziłem wyniki Lecha, więc wiedziałem, że szykuje się tu ciekawy projekt. Wrócił trener Maciej Skorża, którego znam bardzo dobrze i dzięki któremu wiedziałem, że będzie mi tu łatwiej. No i jestem. Oby to był kolejny bardzo udany czas.

Kibice Lecha mówią, że Poznań za tobą tęsknił. A ty tęskniłeś za Poznaniem?

Oczywiście! Mam tylko dobre wspomnienia związane z ludźmi stąd, z miejscami, które pamiętam. Często i długo rozmawiałem o Poznaniu i Polsce, gdy odszedłem z Lecha. Polecam, żeby odwiedzali to miasto i wasz kraj, bo często ludzie, którzy nie byli w Polsce, nie zdają sobie sprawy, jak piękny macie kraj czy jakim cudownym miastem jest Poznań. Teraz jest rzecz jasna trochę inaczej, bo mam dwójkę dzieci, ale cieszę się, że będą mogły poznać to miejsce tak jaka ja.

Pewnie nie przypuszczałeś, że po odejściu z Lecha będziesz miał aż tak udaną karierę.

Zawsze byłem bardzo pewny siebie i swoich umiejętności, ale faktycznie — nie. Tak jak mówiłem: w piłce nożnej timing jest bardzo ważny. Szczęście też. Musisz znaleźć się w odpowiednim klubie, w odpowiednim momencie. Jestem szczęściarzem, bo jak do tej pory wszędzie, gdzie się pojawiałem, przychodziły sukcesy i wielkie chwile. Jestem uzależniony od takich momentów, chcę kolejnych i kolejnych. Robię się coraz starszy, ale wciąż jestem głodny sukcesów.

Udało ci się nawet zadebiutować w reprezentacji Szkocji.

To był wielki zaszczyt, bardzo ważny moment w mojej karierze. Prawdopodobnie jeszcze bardziej przeżyła to moja rodzina, bez ich i mojej pracy i poświęceń, to nie byłoby możliwe. Miło było otrzymać taką „zapłatę” za swoją pracę i dobrą formę.

Tyle że w kontekście kadry masz pecha. Grasz w piłkę w czasach, gdy najlepszymi zawodnikami szkockiej drużyny są dwaj lewi obrońcy: Andy Robertson i Kieran Tiernay.

Tak, to bardzo trudne. Znowu mogę powiedzieć, że w futbolu chodzi o timing. Teraz mamy dwóch piłkarzy klasy światowej na jednej pozycji, mojej pozycji. Zdawałem i zdaję sobie sprawę, że zawsze będzie mi ciężko załapać się do kadry, a wiadomo, że nikt nie chce być w reprezentacji i nie grać. Co mogę zrobić, nie zmienię tego. Pozostaje mi być wdzięcznym, że mimo takich rywali udało mi się zagrać.

Szkocka piłka chyba się podnosi, udało wam się pojechać na EURO 2020.

Jesteśmy w okresie przejściowym, mamy dobry zespół. Przez lata nie udawało nam się grać na takich turniejach. Teraz mamy grupę zawodników, która mentalnie jest na takim poziomie, że szczerze mówiąc musimy jeździć na największe imprezy. Większość naszych zawodników gra w Premier League, więc myślę, że nadchodzi czas, gdy trzeba się przyzwyczajać do naszej obecności na wielkich turniejach.

Wróćmy do twojej klubowej kariery. Z Lecha Poznań przeszedłeś do Konyasporu. W Turcji przeżyłeś pewien incydent ze zdjęciem z wieczoru kawalerskiego — miejscowi uznali, że twoje przebranie (Barry przebrał się za kobietę — przyp.) było zbyt… kontrowersyjne.

Może lepiej zostawmy to na inną rozmowę… (śmiech) Inna kultura, inne pojmowanie świata. To nie było nic poważnego, po prostu lekkie nieporozumienie. Ale mój czas w Konyasporze to bardzo dobry moment. Byłem tu przez półtora roku i w tym czasie zajęliśmy trzecie miejsce w lidze, a to bardzo trudne do zrobienia, mając w lidze Besiktas, Fenerbahce i Galatasaray. Pierwszy raz w historii klubu zagraliśmy w europejskich pucharach. A potem był kolejny historyczny sukces: pierwszy raz Konyaspor sięgnął po Puchar Turcji.

Czytałem, że niektórzy z twoich rodaków dziwili się, że Szkot pojechał grać w piłkę gdzieś poza Wyspy Brytyjskie.

Chyba mam inną mentalność. Oczywiście Premier League to najlepsza liga na świecie, ale poza ligą angielską jest wiele innych możliwości. Nie musisz tylko grać w Szkocji czy w niższych ligach w Anglii. Zawsze chciałem stawiać sobie nowe wyzwania, poznawać inne kultury. No i grać gdzieś, gdzie pogoda jest trochę lepsza niż deszcz i mróz! (śmiech) To wszystko złożyło się na moje decyzje. Rzecz jasna potrzebowałem też szansy, którą dostałem w Lechu czy w Turcji, bo bez niej można sobie tylko mówić „tak, zagrałbym w zagranicznych ligach”.

Czytałem, że odszedłem z Konyasporu z powodów rodzinnych.

Nie, nigdy nie miałem takich wymówek. Myślę, że klub musiał jakoś wybrnąć PR-owo z tej sytuacji, bo miałem długi kontrakt, odnieśliśmy razem kilka sukcesów i kibice nie byliby zadowoleni, że tak po prostu pozwolili mi odejść. Wolverhampton złożyło mi wtedy ekscytującą ofertę. Wiedziałem, że ten klub ma wielkie ambicje, pokazano mi szczegóły tego projektu i myślę, że podjąłem dobrą decyzję. Znów byłem świadkiem historii, bo wywalczyliśmy awans do Premier League. Zagrałem w jednym zespole z zawodnikami, którzy dziś grają w najlepszych klubach świata. Jedyne, czego mi brakowało, to słońce!

To był najlepszy sezon w twojej karierze?

Statystycznie patrząc na pewno. Gdybyś zagłębił się w moje liczby, w szersze statystyki, to grałem podobnie w każdym sezonie. Ale asyst faktycznie zanotowałem najwięcej. Mieliśmy wtedy klasowych piłkarzy w zespole i wszystko, co chcieliśmy zrobić, po prostu nam wychodziło. Dobrze było czuć, że nie jest się tylko świadkiem tej historii, ale jej czynnym i ważnym uczestnikiem.

Co możesz powiedzieć o Nuno Espirito Santo, z którym pracowałeś w Wolves?

Świetny fachowiec, w mojej ocenie to szkoleniowiec klasy światowej. Ma bardzo dużą wiedzą, zna system i potrafi sprawić, że piłka jest piękna. Gdybyś zapytał kibiców Wolverhampton, kiedy grali najlepszą piłkę od lat, powiedzieliby ci, że właśnie w tym sezonie. Wiele się od niego nauczyłem, przekazał mi sporo wiedzy taktycznej, nauczył grać w innym systemie.

Żałujesz, że Wolves zrezygnowali z ciebie po awansie do Premier League, nie dając ci szansy debiutu w lidze?

Nie, niczego nie żałuję. Byłem jednak sfrustrowany, bo czułem, że zasłużyłem na tę szansę. Ciężko na to pracowałem, dużo poświęciłem, żeby ją dostać. Porozmawiałem z trenerem, który mówił mi, że to nic osobistego, jedynie biznes. Wolves zapłaciło za mnie milion euro i chciało mnie sprzedać drożej.

Tyle że w tym samym czasie klub wydał ogromne pieniądze na zawodników z Portugalii.

Początkowo trudno było to zaakceptować, ale wtedy tak naprawdę zrozumiałem, że futbol to biznes. Można mówić o lojalności i tak dalej, jednak zrozumiałem, że w klubie jesteś tylko numerem na koszulce. Dlatego musisz cieszyć się chwilą, tym, co udało się osiągnąć. I nie brać wszystkiego zbyt emocjonalnie, bo w chwilę może się to zmienić.

Barry Douglas w Leeds United

A cieszyłeś się chwilą z Marcelo Bielsą w Leeds United?

Kompletnie inny człowiek i kompletnie inne doświadczenia niż to, co spotkałem w Wolves. Marcelo Bielsa to oczywiście kolejny trener klasy światowej. Nauczyłem się nowych aspektów związanych z moją grą. To był bardzo wymagający czas. Myślę, że tylko będąc wewnątrz, pracując z Bielsą, można zrozumieć, o co chodzi. Ale mieliśmy swoją nagrodę — sukcesy. Po czasie jeszcze bardziej doceniasz to, ile pracy włożyłeś, żeby tak to wyglądało. Mam bardzo dobrą relację z klubem, kibicami. Miło będzie pokazać moim dzieciom, gdy już dorosną, czego udało nam się dokonać.

Treningi u Bielsy były bardzo ciężkie?

Tak, inne. Pierwszy raz w życiu doświadczyłem czegoś takiego, bo każdy trening był związany z taktyką. Nie było „tradycyjnych” zajęć: małych gier, gier na utrzymanie. Wszystko było przesiąknięte taktyką w najdrobniejszych detalach. Nawet gdy ćwiczyliśmy z manekinami. Ćwiczyliśmy timing wejść w strefę, zajmowanie wolnych przestrzeni. Ci, którzy to przeżyli, zasługują na wielki szacunek. Fizycznie to wyczerpujące zajęcia, ale jeszcze bardziej męczy się głowa. Dzięki takim treningom rozwijasz się jako człowiek.

Chciałem o to spytać, bo pewnie ciężko jest przyswoić te wszystkie taktyczne informacje.

Początkowo tak, ale potem robisz tyle powtórzeń, tyle analiz, że nie obejrzysz się i wchodzi ci to w nawyk. Robisz to automatycznie. Zespół zmienia formację w trakcie meczu i nawet nie pyta trenera o to, co ma robić. Bazuje na instynkcie, na tym, czego się nauczy na treningach.

CZEGO UCZY MARCELO BIELSA?

Ale znowu nie dostałeś szansy, żeby zagrać w Premier League.

Jeśli myślisz, że życie da ci to, czego oczekujesz, zawsze będziesz sfrustrowany. To tak nie działa. Nikt jednak nie zabierze mi mojego wkładu w awans. Zresztą tym razem to była moja decyzja. Rozmawiałem z trenerem, który chciał, żebym został i walczył o miejsce w składzie. Wiedziałem jednak, że teraz będzie jeszcze trudniej o minuty. Miałem 30 lat i chciałem po prostu grać regularnie w piłkę.

Kto był najlepszym zawodnikiem, którego spotkałeś w tych klubach?

Uch, było ich tylu… Zobacz, w jakich klubach dziś grają: Diogo Jota jest w Liverpoolu, Ruben Neves prawdopodobnie zaraz będzie w topowym klubie. Miałem szczęście spotkać takich zawodników, to tez będę mógł pokazać dzieciom: grałem z takimi kozakami. Dobrze wspominam to, że piłkarze, o których mówimy, nie byli jedynie topowymi zawodnikami, ale i świetnymi ludźmi. Zero obnoszenia się. Kluczem do sukcesu zespołów, w których grałem nie było to, że mieliśmy tak dobrych piłkarzy. Chodziło o ich mentalność, o charakter. Tego potrzebujesz najbardziej.

Ok, jeśli mam wybrać najlepszych: Diogo i Ruben z Wolves. W Leeds? Kalvin Phillips to chyba najlepszy zawodnik w Anglii na swojej pozycji. Miał też świetny charakter, można było go pokochać od razu, gdy się go poznało. To chłopak z Leeds, to też było ważne. Ben White był świetnym piłkarzem i świetnym gościem. Najlepszy technicznie był natomiast Pablo Hernandez. Robił niesamowite rzeczy z piłką. Miał już 34 czy 35 lat, a potrafił grać w magiczny sposób.

Barry Douglas w Lechu Poznan

Podobno interesujesz się psychologią. Skąd się to wzięło?

Dobre pytanie. Zacząłem pracować z psychologiem, gdy byłem w Wolverhampton. Patrzyliśmy na moją grę w inny sposób. Pomoc psychologów to coś, o czym w piłce wciąż mówi się zbyt mało. Być może jesteśmy zbyt dumni, bo ludzie wciąż myślą, że skoro rozmawiasz z psychologiem, to masz jakiś problem. To kompletnie inna sprawa. Umysł, głowa – to są rzeczy równie ważne, a może nawet ważniejsze, od przygotowania fizycznego. Teraz razem z moim przyjacielem, który jest psychologiem, założyliśmy firmę „FC Galactico”.

Myślałem, że to plan na twoją emeryturę.

Nie jestem i nigdy nie będę psychologiem, ale wiem, jak bardzo mi to pomogło. Zwłaszcza w czasie pandemii, lockdownów. Wtedy byłem chyba najszczęśliwszy w całym swoim życiu, bo dobrze czułem się z samym sobą. Nic mnie nie przerażało. Korzyści ze współpracy z psychologiem są niewyobrażalne, jeśli tego nie doświadczysz. Myślę, że każdy zawodnik, każdy sportowiec, który jest na topie albo współpracuje z psychologiem, albo kiedyś to robił. Moim celem jest pomoc dzieciom, uświadamianie ich. Kiedy miałem 15 lat i miałem zły moment, myślałem, że świat jest przeciwko mnie, że nie będę piłkarzem. Chciałbym uświadamiać młodych ludzi, że to nie tak. Żeby to zrozumieć, potrzeba edukacji.

Mówiłeś, że gdybyś wiedział to, co wiesz dziś, 10 lat temu, mógłbyś być lepszym piłkarzem i człowiekiem.

Może tak, może nie. Ale na pewno byłbym silniejszy mentalnie i lepiej rozumiałbym życie, nie tylko piłkę. Ludzie nie widzą, jak wiele emocji wiąże się z grą w piłkę. Można powiedzieć: presji, ale zawsze żartuję, że presja to jest w oponach. Ale tak: presja, oczekiwania — jeśli nie kontrolujesz tego tak, jak trzeba, to negatywne rzeczy, które ci ciążą. Jeśli używasz tego we właściwy sposób, masz dodatkową energię, przekuwasz to w pozytyw.

Jako człowiek zebrałeś wiele doświadczeń, bo grę w piłkę zaczynałeś od amatorskich rozgrywek, gdy łączyłeś ją z pracą.

Powiedzmy, że zaczynałem od „prawdziwego świata”. Pracowałem jako inżynier chłodnictwa i klimatyzacji. Od ósmej rano do 20 wieczorem. Nie chcę powiedzieć, że piłka nożna to przywilej, bo gra w nią kosztuje wiele pracy, musisz mieć też odpowiednie umiejętności. Ale jestem wdzięczny, że teraz mam taką pracę, bo wiem, jak wygląda „prawdziwy świat”. Dlatego nawet w trudnych momentach starałem się szukać pozytywów.

BOGUSZ: NIGDY W ŻYCIU NIE BĘDĘ TRENOWAŁ TAK, JAK U BIELSY

Myślałeś kiedyś o tym, że nie będziesz piłkarzem, skoro grasz amatorsko?

Szczerze mówiąc: nie. Pytanie nie brzmiało „czy będę grał w piłkę?” tylko „kiedy będę grał w piłkę?”. Kiedy zaczynałem karierę w Queens Park, już po roku dostawałem oferty z zawodowych klubów. Tyle że mój dziadek, który zawsze był dla mnie wzorem i mentorem, miał „oldschoolową” mentalność i zawsze powtarzał mi: musisz mieć plan B, musisz mieć coś, na wypadek, gdyby ci nie wyszło. Więc po dwóch czy trzech latach, gdy zdałem egzaminy i skończyłem szkołę, zacząłem profesjonalną karierę. Teraz pewnie te papiery nie są już ważne, ale nigdy nie wiesz, jak potoczy się twoje życie. Jestem szczęśliwy, że to zrobiłem, jestem też szczęśliwy, że nadal gram w piłkę. Chcę to robić, dopóki ciało mi na to pozwoli.

W Poznaniu masz ważną misję: wygrać mistrzostwo Polski, powtórzyć sukcesy sprzed lat.

To powód, dla którego tutaj przyszedłem. Nie przyjechałem na wakacje do fajnego miejsca na ziemi. Lech Poznań musi walczyć o najwyższe cele, wygrywać mistrzostwa, zdobywać puchary. To wielki klub i fani tego oczekują, dobrze o tym wiem. Ostatnie lata dla kibiców nie były łatwe. Teraz widzimy, że są już trochę szczęśliwsi. Mamy bardzo dobry skład, to jednak nie oznacza, że możemy już mówić o wygraniu ligi. Moja kariera nauczyła mnie, że wszystko może się zmienić, a druga część sezonu na pewno będzie trudna.

Jak przez lata zmieniła się Ekstraklasa?

Porównując z moim pierwszym pobytem w Polsce, teraz jest większa intensywność. Jest także coraz więcej drużyn, które skupiają się na ofensywie, chcą atakować. Mecze trwają od pierwszej do ostatniej minuty, co jest dobre dla kibiców i nieco mniej przyjemne dla trenerów (śmiech). Technicznie też widzę poprawę, zwłaszcza w mojej drużynie. Musimy znajdować balans, bo każdy mecz jest inny, zmieniamy systemy, pomysły. Naszym wyzwaniem na rundę wiosenną będzie znalezienie nowych rozwiązań, bo rywale wiedzą już, jak gramy.

Jedna rzecz się nie zmieniła: twoja lewa noga.

Wiem, że jest dobra, wierzę w swoje umiejętności. Dobrze było pokazać w tym sezonie, że nadal strzelam ładne bramki z rzutów wolnych. Przypomnieć wam, że nadal to potrafię.

Jaki jest sekret tych rzutów wolnych?

Gdy dorastasz, podglądasz, jak inni strzelają z rzutów wolnych. David Beckham, Juninho, Roberto Carlos. Ok, Roberto Carlos to trochę inny przypadek, ja nie potrafię kopać aż tak mocno! Ale sekret to po prostu trening. Wy widzicie ten jeden rzut wolny w meczu, po którym pada bramka. Ja wiem, że za nim stoją tysiące takich strzałów na treningach. Nie możesz dopracować czegoś do perfekcji, ale musisz się starać. To też chciałbym przekazać młodszym. Musisz pracować nad swoimi słabościami, ale musisz też poprawiać swoje mocne strony. Nie tylko jeśli chodzi o stałe fragmenty gry, choć wiadomo, że to one często robią różnicę w meczu. Musisz jednak pamiętać, że to, co jest dobre, może być jeszcze lepsze.

WIĘCEJ O LECHU POZNAŃ:

fot. Newspix

Suche Info
16.05.2022

Paulo Dybala się rozkleił. Odchodzi z Juventusu [WIDEO]

Dziś w Turynie dzień pożegnań. Odchodzi Giorgio Chiellini, ostatni mecz domowy w barwach Juventusu rozegrał też Paulo Dybala. Ten pierwszy nie ukrywał wzruszenia, a drugi wręcz kompletnie się rozkleił. Widać, że to niezwykle emocjonalny moment dla reprezentanta Argentyny. Paulo Dybala was moved to tears after playing his last match at the Allianz Stadium 💔 pic.twitter.com/orheJPClvQ […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Arsenal znów pokonany. Liga Mistrzów ucieka „Kanonierom”

Arsenal przegrał dzisiaj 0:2 z Newcastle United i na kolejkę przed końcem sezonu plasuje się na piątym miejscu w Premier League. Wygląda na to, że „Kanonierzy” jednak nie zdołają powrócić do Ligi Mistrzów. Naturalnie najistotniejsza w kontekście walki o udział w Champions League była niedawna porażka podopiecznych Mikela Artety 0:3 z Tottenhamem Hotspur, zajmującym obecnie […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

120 milionów euro za podpis dla Mbappe?

Jak informują hiszpańskie media oraz portal The Athletic, Kylian Mbappe po zakończeniu sezonu oficjalnie ogłosi przeprowadzkę do Realu Madryt. „Królewscy” skusili Francuza między innymi olbrzymią premią za podpis. 120 milionów euro – tyle ma zarobić Mbappe tylko za złożenie podpisu pod kontraktem. W teorii zatem mówimy o wolnym transferze, bo kontrakt napastnika z Paris Saint-Germain […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Wzruszające sceny we Włoszech. Giorgio Chiellini żegna się z Juventusem [WIDEO]

Giorgio Chiellini żegna się z Juventusem. Doświadczony obrońca po sezonie rozstanie się ze „Starą Damą”, dlatego kibice urządzili mu niezwykle wzruszające pożegnanie. Chiellini grał dla Juve przez siedemnaście lat. Dlatego Massimiliano Allegri zdjął go w siedemnastej minucie dzisiejszego meczu z Lazio. Kibice urządzili legendarnemu defensorowi gorące pożegnanie. Widać było też wzruszenie Andrei Agnellego, szefa klubu. […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Szysz, Poręba i Hładun pożegnani przez Zagłębie Lubin

Zagłębie Lubin utrzymało się w Ekstraklasie dzięki zwyżce formy w dwóch ostatnich meczach ligowych, ale przed „Miedziowymi” i tak wielkie zmiany. Klub już oficjalnie pożegnał Patryka Szysza, Łukasza Porębę i Dominika Hładuna. W mediach społecznościowych Zagłębia pojawiło się dziś pożegnalne zdjęcie. Dla Dominika Hładuna, Łukasza Poręby i Patryka Szysza sobotnie spotkanie z Rakowem Częstochowa było […]
16.05.2022
Weszło
16.05.2022

WESZŁOPOLSCY LIVE OD 22:30 – BIAŁEK, PACZUL, ROKI, JANCZYK I MICHALAK

Mistrza znamy, spadkowiczów znamy, ale i tak warto pogadać o Ekstraklasie. O 22:30 startują Weszłopolscy.  
16.05.2022
Ekstraklasa
16.05.2022

Od nadziei do pogrzebu. Mecz, który przypieczętował spadek Wisły Kraków

Płacz Kazimierza Kmiecika. Piłkarze siedzący bezradnie na murawie w Radomiu. Wisła Kraków po 28 latach spadła z ligi. Pożegnała się z nią w absolutnie kuriozalnych okolicznościach, które — paradoksalnie — pasowały do ostatnich lat w wykonaniu tego klubu. Jak wyglądał najważniejszy mecz „Białej Gwiazdy” w Ekstraklasie w ostatnich latach? Jak filmik-mem „call an ambulance, but […]
16.05.2022
Weszło
16.05.2022

Siedem scen z życia Wisły Kraków. Jak się spada z Ekstraklasy?

Żeby spaść z Ekstraklasy trzeba się postarać, ale żeby spaść z tej ligi będąc Wisłą Kraków, trzeba zrobić naprawdę dużo i włożyć w ten proces kompromitacji wiele serca oraz zaangażowania. Wybraliśmy siedem momentów, scen – zwał jak zwał – z sezonu 21/22, które przesądziły o pożegnaniu Wisły z naszą umowną elitą. Jest to podróż przez […]
16.05.2022
Weszło
16.05.2022

Podolski zakończył długo wyczekiwany sezon jako kozak

Długo kazał na siebie czekać Lukas Podolski, biorąc pod uwagę to, jak wiele razy deklarował chęć gry dla Górnika Zabrze. Tak długo, że aż w pełni uzasadnione były rozważania na temat tego, czy klasą sportową dorówna do tego, co do naszej ligi wniósł jako wartościowa marketingowa. Mówiąc wprost: nie mieliśmy pełnego przekonania, czy mistrz świata […]
16.05.2022
Ekstraklasa
15.05.2022

Frydrych: To najtrudniejszy moment w karierze. Dziękujemy kibicom, to nasza wina

Wisła Kraków spadła do pierwszej ligi po porażce 2:4 z Radomiakiem Radom. Po meczu udało nam się złapać Michala Frydrycha. Kapitan „Białej Gwiazdy” podzielił się odczuciami odnośnie spotkania i całego sezonu, który zakończył się degradacją jego drużyny. Prowadziliście 2:0, dlaczego tak szybko to straciliście? Mieliśmy bardzo dobry wynik, początek drugiej połowy dobrze nam się ułożył. […]
15.05.2022
Weszło
15.05.2022

Brutalna weryfikacja byłego selekcjonera

Wisła Kraków spadła z Ekstraklasy, a wraz z nią spadł z niej Jerzy Brzęczek. W tej chwili chyba prędzej przekonalibyście nas, że Jan Kliment, Zdenek Ondrasek i Felicio Brown Forbes to bardzo dobrzy napastnicy niż do tego, iż były selekcjoner to bardzo dobry trener.  A przecież między innymi o to toczyła się gra, którą z […]
15.05.2022
Ekstraklasa
15.05.2022

Angielskie wyjście Wisły Kraków z Ekstraklasy

Wisła Kraków w weekend stopniowo traciła nadzieję na utrzymanie. Najpierw po golu Zagłębia Lubin. Potem po remisie w meczu Stali Mielec ze Śląskiem Wrocław. A kiedy w Radomiu „Biała Gwiazda” prowadziła już 2:0 i wydawało się, że stypę trzeba będzie odłożyć o tydzień, zespół Jerzego Brzęczka stwierdził, że w sumie ta 1. liga nie jest […]
15.05.2022
Liczba komentarzy: 14
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dawid
dawid
3 miesięcy temu

super gość

Edii800
Edii800
3 miesięcy temu

Do rzutu wolnego podchodzi Barry
zaraz ujrzymy jego lewonożne czary

Porter
Porter
3 miesięcy temu

Super wywiad. Widac ze gość ma poukładane w głowie. I niezły piłkarz.

Poznański raper peja
Poznański raper peja
3 miesięcy temu

Bardzo fajny wywiad. Muszę jednak zaznaczyć jedna rzecz. Dupka wylizana trochę na wyrost, bo właśnie że jego lewa noga się zmieniła – na gorsze. Jak zresztą całokształt gry Douglasa. Stąd też może przemyślenia że liga poszła do przodu z a to po prostu Barry jest w gorszej formie jak te parę lat temu. Pozdrawiam

Bob
Bob
3 miesięcy temu

Pressure to w jego wypiwiedzi powinno byc ze cisnienie zwiazane z gra jesli porownanie do opon a nie presja. Chyba nie sprawdze presji w oponach?

Marcin
Marcin
3 miesięcy temu

Drobna korekta Barry. Ruben Neves już jest w topowym klubie! COYW

Dzięki za super sezon w Championship. Może piłka to biznes, ale kibice Wilków pamiętają!

harry
harry
3 miesięcy temu
Reply to  Marcin

Kibice Leeds również 😉

harry
harry
3 miesięcy temu

Fajny wywiad z super gościem. Może nie znaczy już w Lechu tyle co 6 lat temu ale fajnie, że wrócił.

Mosina
Mosina
3 miesięcy temu

Dobry wywiad to TEŻ dobry „wywiadowca” zadający dobre, nie oklepane pytania. Tutaj Dobry wywiadowca i dobry odpowiadający. Ciekawe czy jego żona dalej ma firmę w Poznaniu?

eugeniuszsmietana
eugeniuszsmietana
3 miesięcy temu

A tak mówiąc troszkę z boku, to chyba właśnie to świadczy o sile kadry obecnego Lecha. Wraca zawodnik z fajną kartą i nazwiskiem na naszych boiskach, pograł na no nie ukrywajmy lepszym poziomie, bo robił awans do Premier League.

Wraca niby na swoje, wraca w formie, nawet już pokazał, że nadal brameczki z wolnych umie, że się nie zastał i co? I jest rezerwowym.

No i to właśnie jest wskazanie jak fajną pakę w Poznaniu zrobili. Na szczęście nie mówią jak to niegdyś w Warszawie, są dwie jedenastki i obie zrobią mistrza, ale no drugi garnitur też jest zacny. Żeby nie było, nie jestem fanem ani Lecha, ani Legii.

Ale jak tak spojrzeć, to Lech może grać pierwszym zespołem a na ławce trzymać sobie Douglasa, Van der Haarta, Tibę, Sobiecha, Ramireza, Czerwińskiego, Marchwińskiego, teraz jeszcze tego Velde, pewnie i Klupsia i Skórasia.

Powiedzmy sobie szczerze, Tiba, Ramirez, Czeriwński, Douglas i pewnie i Sobiech to byłby pewny plac w każdym zespole Ekstraklasy obecnie. Może Legia by się nie łasiła, ale przy obecnej bryndzy, to każdy z nich dałby tam radę, a to rezerwowi Lecha.

eugeniuszsmietana
eugeniuszsmietana
3 miesięcy temu

Zapomniałem o Murawskim, który jak tylko odejdzie do jakiegoś Piasta, czy Lechii to będzie miał mur beton pierwszy skład, a tu wraz z Tibą nawet boiska nie wącha.

qdlaty81
qdlaty81(@qdlaty81)
3 miesięcy temu

Fajny wywiad i fajny facet z tego Barry’ego

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki(@zawisza-czarnecki)
3 miesięcy temu

Jak przez lata zmieniła się Ekstraklasa?

Porównując z moim pierwszym pobytem w Polsce, teraz jest większa intensywność. Jest także coraz więcej drużyn, które skupiają się na ofensywie, chcą atakować.

Ale i tak kolejni emeryci piłkarscy będą opowiadać kocopoły, że za ich czasów e-klapa była silniejsza.
No jednak nie! eksperci z koziej perci.

WhiteStarPower
WhiteStarPower(@spoxgreq)
3 miesięcy temu

Zgadza się i tu nie jest to tylko kurtuazja. Widać to po czołówce gdzie realnie o mistrza zaczyna bić się kilka coraz mocniejszych finansowo i kadrowo klubów (Lech, Pogoń, Raków + Legia choć nie w tym sezonie) a przecież kilka klubów aspiruje też do tej czołówki (Śląsk, Lechia, Piast). No i prędzej czy później Wisełka, to nieuniknione 🙂

Myśle ze kluczowe tu był nowy kontrakt TV + duzo wieksze kwoty z transferow ktore zaczely wpadać do ligi. Brakuje troche regularnej kasy z UEFA ale od 2 sezonów coś już wpada z powrotem do ligi.

Suche Info
16.05.2022

Paulo Dybala się rozkleił. Odchodzi z Juventusu [WIDEO]

Dziś w Turynie dzień pożegnań. Odchodzi Giorgio Chiellini, ostatni mecz domowy w barwach Juventusu rozegrał też Paulo Dybala. Ten pierwszy nie ukrywał wzruszenia, a drugi wręcz kompletnie się rozkleił. Widać, że to niezwykle emocjonalny moment dla reprezentanta Argentyny. Paulo Dybala was moved to tears after playing his last match at the Allianz Stadium 💔 pic.twitter.com/orheJPClvQ […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Arsenal znów pokonany. Liga Mistrzów ucieka „Kanonierom”

Arsenal przegrał dzisiaj 0:2 z Newcastle United i na kolejkę przed końcem sezonu plasuje się na piątym miejscu w Premier League. Wygląda na to, że „Kanonierzy” jednak nie zdołają powrócić do Ligi Mistrzów. Naturalnie najistotniejsza w kontekście walki o udział w Champions League była niedawna porażka podopiecznych Mikela Artety 0:3 z Tottenhamem Hotspur, zajmującym obecnie […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

120 milionów euro za podpis dla Mbappe?

Jak informują hiszpańskie media oraz portal The Athletic, Kylian Mbappe po zakończeniu sezonu oficjalnie ogłosi przeprowadzkę do Realu Madryt. „Królewscy” skusili Francuza między innymi olbrzymią premią za podpis. 120 milionów euro – tyle ma zarobić Mbappe tylko za złożenie podpisu pod kontraktem. W teorii zatem mówimy o wolnym transferze, bo kontrakt napastnika z Paris Saint-Germain […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Wzruszające sceny we Włoszech. Giorgio Chiellini żegna się z Juventusem [WIDEO]

Giorgio Chiellini żegna się z Juventusem. Doświadczony obrońca po sezonie rozstanie się ze „Starą Damą”, dlatego kibice urządzili mu niezwykle wzruszające pożegnanie. Chiellini grał dla Juve przez siedemnaście lat. Dlatego Massimiliano Allegri zdjął go w siedemnastej minucie dzisiejszego meczu z Lazio. Kibice urządzili legendarnemu defensorowi gorące pożegnanie. Widać było też wzruszenie Andrei Agnellego, szefa klubu. […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Szysz, Poręba i Hładun pożegnani przez Zagłębie Lubin

Zagłębie Lubin utrzymało się w Ekstraklasie dzięki zwyżce formy w dwóch ostatnich meczach ligowych, ale przed „Miedziowymi” i tak wielkie zmiany. Klub już oficjalnie pożegnał Patryka Szysza, Łukasza Porębę i Dominika Hładuna. W mediach społecznościowych Zagłębia pojawiło się dziś pożegnalne zdjęcie. Dla Dominika Hładuna, Łukasza Poręby i Patryka Szysza sobotnie spotkanie z Rakowem Częstochowa było […]
16.05.2022
Weszło
16.05.2022

WESZŁOPOLSCY LIVE OD 22:30 – BIAŁEK, PACZUL, ROKI, JANCZYK I MICHALAK

Mistrza znamy, spadkowiczów znamy, ale i tak warto pogadać o Ekstraklasie. O 22:30 startują Weszłopolscy.  
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Rutkowski: „Będziemy chcieli przeznaczyć spore środki i wzmocnić zespół”

Piotr Rutkowski w programie „Ekstraklasa po godzinach” przyznał, że Lech Poznań w letnim okienku transferowym ma zamiar jeszcze dodatkowo wzmocnić skład, by uniknąć spadku formy w kolejnym sezonie. – Nie można powiedzieć tak, że my zaczynaliśmy w tym sezonie od zera. Ten sezon zaczął się o wiele wcześniej. Jak zaczynaliśmy, to sezony porażek były ciężkie […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Prezes Lecha Poznań nie rozumiał, co skandują kibice? „On głównie dośpiewywał”

Jak pisaliśmy rano, Piotr Rutkowski mocno zagalopował się podczas mistrzowskiej fety Lecha Poznań. Prezes „Kolejorza” wraz z kibicami obrażał między innymi głównego konkurenta w walce o tytuł, skandując „Raków-cwel”. Dawid Szymczak z portalu Sport.pl informuje jednak, że Rutkowski… twierdzi, iż nie rozumiał, co dokładnie wykrzykują kibice. – Piotr Rutkowski odezwał się do Michała Świerczewskiego i […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Chelsea wchodzi do walki o Roberta Lewandowskiego?

Możliwy jest zaskakujący zwrot akcji w sprawie Roberta Lewandowskiego. Dotąd wydawało się, że Polak albo zostanie w Bayernie Monachium na kolejny sezon, albo już latem trafi do FC Barcelony. Jednak zdaniem dziennikarzy „The Guardian” do gry o napastnika wkracza też Chelsea. I coś w tym może być, biorąc pod uwagę okoliczności. W The Blues przeprowadzane […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Coming out w Anglii. Piłkarz Blackpool ogłasza: „jestem homoseksualistą”

To może być olbrzymi przełom w świecie angielskiego futbolu. Po raz pierwszy od 1990 roku aktywny, profesjonalny piłkarz przyznał publicznie, że jest homoseksualistą. Na coming out zdecydował się Jake Daniels, 17-letni zawodnik Blackpool. W sezonie 2021/22 Jake Daniels rozegrał jeden mecz na zapleczu angielskiej ekstraklasy. Stawia więc dopiero pierwsze kroki w zawodowej piłce, ale z […]
16.05.2022
Brama dnia
16.05.2022

Javi Moreno kontra Matuzalem | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę dnia”. Cykl współtworzymy wraz z naszymi partnerami z Gatigo! JAVI MORENO VS LIVERPOOL (16.05.2001) Dwadzieścia jeden lat temu Liverpool po szalonym meczu pokonał Deportivo Alaves 5:4 w finale Pucharu UEFA. Sprytnym golem z rzutu wolnego popisał się tamtego dnia Javi Moreno, napastnik hiszpańskiego klubu.  MATUZALEM VS MILAN (16.05.2004) A skoro […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Klęska reprezentacji Polski U-17 na mistrzostwach Europy

Katastrofą zakończył się pierwszy występ reprezentacji Polski podczas mistrzostw Europy U-17. Biało-czerwoni przegrali z Francją aż 1:6. Dla polskie kadry U-17 to trzeci występ na mistrzostwach Europy. W 2002 roku Polacy odpadli w fazie grupowej, dziesięć lat później dotarli do półfinału turnieju. Teraz zanosi się raczej na powtórkę tego pierwszego scenariusza. Co tu dużo tłumaczyć, […]
16.05.2022
Żużel
16.05.2022

Wyścig traktorów, śrubokręt i walkower – kompromitacja w hicie żużlowej 1. Ligi

Niedziela, godzina 19:15. Kilka tysięcy kibiców, zgromadzonych na stadionie przy ulicy Legionów, przeżywa niesamowite emocje związane z hitem żużlowej eWinner 1. Ligi. Oto Cellfast Wilki Krosno miał odjechać spotkanie ze Stelmetem Falubazem Zielona Góra i zgodnie z programem zawodów, żużlowcy obu ekip powinni już ustawiać się do startu w pierwszym biegu. Powinni, ale ostatecznie fanom, […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Klopp: „Będę zaskoczony, jeśli uda nam się pokonać Real Madryt”

Wielkimi krokami zbliża się czas ostatecznych rozstrzygnięć w Lidze Mistrzów. 28 maja 2022 roku zmierzą się ze sobą Liverpool oraz Real Madryt. Juergen Klopp, szkoleniowiec The Reds, faworyta do triumfu widzi w „Królewskich” z uwagi na ich doświadczenie. – To oni [Real Madryt] są zdecydowanymi faworytami. Mają olbrzymie doświadczenie. My też jesteśmy bardziej doświadczeni niż […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Wybrano gracza sezonu w Bundeslidze. Lewandowski nie zdobył nagrody

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że Robert Lewandowski jest powszechnie wskazywany jako najlepszy piłkarz Bundesligi. Ale nie w tym sezonie. Jak poinformowała liga za pośrednictwem mediów społecznościowych, najlepszym zawodnikiem rozgrywek wybrano Christophera Nkunku. 24-letni pomocnik RB Lipsk faktycznie imponował formą w sezonie 2021/22. Zapisał na swoim koncie 20 bramek, dołożył też do kolekcji 13 asyst. […]
16.05.2022
Weszło
16.05.2022

Których piłkarzy ze spadkowiczów widzielibyśmy w Ekstraklasie?

Poznaliśmy już wszystkich tegorocznych spadkowiczów. Właśnie pomachaliśmy na „do widzenia” trzem klubom – Wiśle Kraków, Bruk-Betowi i Górnikowi Łęczna. Rozliczenia trwają, szukanie winnych w toku. Czy będziemy tęsknić? I tak, i nie, dopiero pierwszoligowe boje oddzielą ziarno od plew, ale postanowiliśmy przysiąść z notesem i wypisać sobie piętnastu zawodników, których – w bliższej lub dalszej […]
16.05.2022
Suche Info
16.05.2022

Szymanowski: „Niech się teraz legendy wiślackie tłumaczą”

Wisła Kraków po porażce z Radomiakiem Radom pożegnała się z Ekstraklasą. Rozgoryczenia tym faktem nie ukrywa Antoni Szymanowski, jedna z największych postaci w historii „Białej Gwiazdy”. 82-krotny reprezentant Polski wypowiedział się na łamach Interii. – Degradacja Wisły to zbyt trudny dla mnie temat, jako dla człowieka od dawna pozostawionego na bocznym torze. Przede mną postawiono […]
16.05.2022
Weszło
16.05.2022

W „Niewydrukowanej” Wisła i Termalica byłyby poza strefą spadkową

W Ekstraklasie właściwie niemal wszystkie najważniejsze rozstrzygnięcia już zapadły. Ale w naszej „Niewydrukowanej Tabeli” jest jeszcze kilka znaków zapytania. Gdyby nie błędy sędziowskie, to np. nie byłby jeszcze przesądzony spadek Wisły Kraków. Czas zająć się kontrowersjami z 33. kolejki. Zaczynamy od derbów Poznania, bo widzieliśmy opinie, że Corryn przyaktorzył i spadł w ręce van der […]
16.05.2022