5 największych wyzwań, przed którymi stanie Nikola Grbić

Opublikowane 12.01.2022 19:11 przez

Kacper Marciniak

Dokonało się. Nikola Grbić – co było już zapowiadane od tygodni – został nowym trenerem polskich siatkarzy. Nowym, choć spora część kadrowiczów zna go już doskonale. Do warsztatu Serba trudno mieć zastrzeżenia – to gość uważany za jednego z najlepszych w swoim fachu na świecie. Teraz trafia do reprezentacji, który ma olbrzymi potencjał. Ale wokół której są też równie wielkie oczekiwania. Oto najważniejsze wyzwania, jakie czekają na serbskiego szkoleniowca.

Poradzić sobie z napięciami

Nikola Grbić nie jest trenerem, który przychodzi do kadry jako gość spoza środowiska, który dopiero będzie starał się zdobyć zaufanie swoich pracodawców czy kibiców. Bo Serba w reprezentacji chcieli wszyscy. Stawiał się za nim nawet Sebastian Świderski, który od razu po wygraniu wyborów na prezesa PZPS podkreślał, że Nikola jest jego faworytem, z którym chce podpisać z nim umowę. Wątpliwości co do serbskiego szkoleniowca nie mieli też kibice, jak i sami zawodnicy.

Jego zatrudnienie można traktować jako sukces, zrealizowanie „planu A”. Polski Związek Piłki Siatkowej pozyskał dokładnie tego trenera, o którym marzył. Mimo tego, że jeszcze w listopadzie Grbić był – wydawało się – daleko polskiej kadry. Wszystko przez słowa prezesa Sir Safety Perugii, Gino Sirciego, który stawiał sprawę jasno – nie wyobraża sobie, żeby jego człowiek działał na dwa fronty.

Tak się jednak stanie. W sezonie klubowym Grbić będzie pracował przede wszystkim we Włoszech, ale w „okresie wakacyjnym” skupi się na reprezentacji Polski. Nie znaczy to jednak, że Sirci zmienił zdanie i uznał, iż Nikola faktycznie powinien podpisać umowę z PZPS-em. Wręcz przeciwnie. Regularnie udzielał wywiadów polskim mediom, mówiąc, że taki ruch ze strony Serba będzie pomyłką.

Nie jest łatwo pracować, kiedy masz na pieńku ze swoim szefem. To zatem jedno z pierwszych wyzwań, które stoją przed Nikolą Grbiciem – zadbać o spokój obu swoich pracodawców. Tak, żeby w Perugii nikt nie miał wątpliwości, że ekipa Wilfredo Leona zmierza w dobrym kierunku, a w kadrze Polski wszystko byli dalej przekonani, iż serbski trener jest właściwym człowiekiem na właściwym miejscu.

Pamiętajmy – sytuacja u Vitala Heynena zaczęła się sypać w momencie, kiedy, wówczas prowadzona jeszcze przez niego, Perugia zaczęła osiągać gorsze wyniki. Niedługo później został zwolniony przez Sirciego, a potem legła w gruzach jego kariera w Polsce. To była równia pochyła.

A przecież Belg, jeszcze w 2020 roku, miał naprawdę znakomitą opinię, jako trener klubowy i reprezentacyjny. Realia w wielkim świecie siatkówki potrafią zmieniać się błyskawicznie.

Rozwiązać sprawę Kubiaka

Michał Kubiak ubiegłego sezonu w polskiej kadrze nie mógł zaliczyć do udanych. Uważano go za jednego z głównych winowajców rozczarowujących wyników reprezentacji, ale również gościa, który – jako kapitan – zawiódł w kontaktach z mediami czy kibicami. Wdał się na dodatek w wojenkę z Ryszardem Boskiem, jedną z legend polskiej siatkówki.

Zacznijmy jednak od kwestii podstawowych. Kubiak nie był w ubiegłorocznych zmaganiach reprezentacyjnych sobą, jeśli chodzi o samą grę w siatkówkę. Trudno było mocniej przyczepić się do jego postawy w Lidze Narodów, bo wówczas Vital Heynen stawiał na ciągłe rotacje, rywale też często przystępowali do meczów w nie najmocniejszych zestawieniach personalnych. Ale im dalej w sezon, tym było gorzej.

Choć Kubiak specjalnie nie błyszczał nawet w czerwcu. Wtedy nikt na to nie zwracał uwagi – skoro Liga Narodów miała zostać potraktowana jako przetarcie przed imprezą najważniejszą. No ale właśnie – podczas igrzysk olimpijskich wszystko zaczęło się sypać. Przede wszystkim – początkowo Michała na parkiecie nie oglądaliśmy, bo zmagał się z kontuzją. „Zadebiutował” dopiero w meczu z Wenezuelą.

Heynenowi, który w ostatnich spotkaniach w Tokio wyraźnie stawiał na swojego kapitana, nie udało się jednak wkomponować rekonwalescenta do zespołu. Kubiak grał słabo, bywał ściągany z parkietu, choć ani Kamil Semeniuk, ani Olek Śliwka (w kilku meczach zawodnik pierwszej szóstki), nie byli w stanie pokazać pełni swojego potencjału.

Ostatecznie w Tokio Kubiak uzbierał – łącznie – 17 punktów w trzech spotkaniach. Po porażce z Francją w ćwierćfinale unikał rozmów z mediami. Potem podobną ścieżką poszła cała kadra – która zdecydowała się kompletnie nie udzielać wywiadów dotyczących igrzysk, skupiając się na wrześniowych mistrzostwach Europy. Tam mieliśmy powtórkę z rozrywki. Polski zespół przegrał kluczowe spotkanie, tym razem w półfinale, a jego kapitan nie wyszedł do dziennikarzy.

Kubiak postanowił przerwać milczenie dopiero po tym, jak Polacy pokonali Serbię w meczu o brązowy medal mistrzostw Starego Kontynentu. W międzyczasie dowiedzieliśmy się, że podczas igrzysk grał z blokadą – bo kontuzja pleców wciąż mu doskwierała. To nie spodobało się Ryszardowi Boskowi, który stwierdził, że kapitan kadry nie powinien występować w momencie, kiedy nie jest w pełni sił.

– Zbyt dużo się nasłuchałem, między innymi z ust Ryszarda Boska, że to ja kontroluję trenera. Że mam wpływ na wybór szóstki, że mam wpływ na wybór trenera, że mam wpływ na to, kto jest w reprezentacji. Niech ten człowiek pomyśli, zanim coś takiego pieprznie – odpowiadał Kubiak. A potem Bosek nie pozostawał dłużny, nazywając go „nie-człowiekiem”.

Generalnie – siatkarz, który był uważany za lidera polskiego reprezentacji, który nadawał jej charakteru, który miał nieograniczone zaufanie Vitala Heynena, zaczął dzielić środowisko, a także kibiców. We wrześniu pisaliśmy o Kubiaku tak:

„Na ten moment liczenie na niego przypomina jednak ruletkę, a sam Kubiak coraz częściej ściąga na siebie nieprzychylne spojrzenia z zewnątrz – a niekiedy nawet wewnątrz – środowiska. Więc może należałoby się pożegnać z kadrą teraz, zostawiając w pamięci fanów ten ostatni mecz z Serbią, który to właśnie Michał zakończył? Byłby to przecież – czysto sportowo, abstrahując od tego, co poza boiskiem – bardzo ładny koniec”.

Kapitan kadry nic nie mówił jednak o kończeniu kariery reprezentacyjnej. Po jego stronie stanęło też wielu ekspertów czy kolegów po fachu. I nie może to dziwić – bo to cały czas siatkarz z górnej półki, który na dodatek nie jest aż tak wiekowy. Za nieco ponad miesiąc skończy 34 lata. Z drugiej strony – występuje na najmocniej obsadzonej pozycji w polskiej siatkówce. I pewnie niewiele osób uważa, że na ten moment jest lepszym zawodnikiem od – przykładowo – Aleksandra Śliwki.

To zatem jedna z największych zagwozdek Grbicia. Czy uważa, że Kubiak, będący twarzą starego projektu, może wkomponować się w kolejny? Czy widzi Michała – niezmiennie – jako zawodnika pierwszej szóstki? A może jest zdania, że Polak świetnie sprawdziłby się w – nietypowej dla siebie – roli jokera? No i co ze sprawami poza boiskowymi – czy sądzi, że kapitan reprezentacji łatwo odzyska zaufanie i sympatię sporej części kibiców oraz ludzi ze środowiska, których do siebie zraził?

Mówimy bez wątpienia o jednej z tych z postaci, które się kocha, albo nienawidzi. Zobaczymy, po której stronie stanie serbski szkoleniowiec.

Postawić na swoich żołnierzy

Kubiak Kubiakiem, ale nie ma wątpliwości, że do pewnych roszad w reprezentacji Polski dojdzie. Nie chodzi nawet o przemeblowania personalne, ale zmiany w hierarchii. Obserwując ostatnie sezony w klubowej siatkówce – takie jak najbardziej są potrzebne. Vital Heynen miał swoich ulubieńców, zawodników, na których stawiał. Nie było to tajemnicą. Fakt, że ostatecznie do składu na igrzyska przebił się Kamil Semeniuk, nowa twarz w kadrze, należało uznać za pewne odstępstwo od normy.

No i właśnie – przy Semeniuku możemy się zatrzymać. Bo to jeden z tych graczy, którzy w reprezentacji Grbicia mogą stać się ważniejszymi postaciami. Podobnie sprawa ma się z innymi siatkarzami Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle – przede wszystkim Łukaszem Kaczmarkiem i Olkiem Śliwką (który z tej trójki do tej pory w kadrze grał najwięcej i bywał dla niej całkiem ważną postacią).

Zacznijmy od tego, że mówimy o członkach ekipy, która od paru lat rządzi w PlusLidze (mimo porażki w ubiegłorocznym finale z Jastrzębskim Węglem). Kędzierzynianie nie przegrali spotkania w tegorocznym sezonie polskiej ligi (są na dobrej drodze, aby pobić rekord zwycięstw z rzędu należący do Skry Bełchatów), znakomicie radzą sobie też w Lidze Mistrzów, którą w 2021 roku wygrali. Nie przeszkodziło im nawet odejście Benjamina Toniuttiego – uważanego za być może najważniejszego zawodnika w drużynie. Dalej są dominatorami.

Fakt, że pożegnanie się z Francuzem, Jakubem Kochanowskim czy Pawłem Zatorskim, nie wpłynęło specjalnie na poczynania ZAKSY, być może pokazuje, że kluczem do jej sukcesu są ludzie odpowiedzialni za atakowanie piłek – czyli właśnie Śliwka, Semeniuk oraz Kaczmarek. W ostatnich latach ci zawodnicy nie byli jednak równie istotni w reprezentacji, co w klubie.

Kaczmarek czasami wygrywał, a czasami przegrywał rywalizację z Maciejem Muzajem i Dawidem Konarskim. Śliwce dopiero wygrana w Lidze Mistrzów pomogła stać się niezaprzeczalnym przyjmującym numer trzy w polskiej kadrze (kiedy swego czasu pytaliśmy ekspertów o kłopot bogactwa na tej pozycji, wyżej oceniali możliwości Bartosza Kwolka i Bartosza Bednorza). Semeniuk to natomiast gość, dla którego rok 2021 był przełomowy. Wcześniej nie wzbudzał zainteresowania Heynena.

Wydaje się, że dopiero podczas kadencji Nikoli Grbicia zawodnicy ZAKSY zaczną pełnić centralne role w reprezentacji Polski. Nie mówimy oczywiście o sytuacji, w której cała trójka będzie występować w podstawowym składzie. Serb jednak dobrze wie, jak wiele mogą dać mu siatkarze, z którymi osiągnął największy sukces w swojej trenerskiej karierze.

Teraz, kiedy rozpoczyna nowy etap, trudno sobie wyobrazić, żeby ponownie nie zaufał oddanym żołnierzom. Szczególnie że zawodnicy ZAKSY na każdym kroku podkreślali, jak mocno cenią Serba. – Wiem, że kapitalnie wspominają sezony, które spędzili z Grbiciem. Uważają, że jest świetnym trenerem – mówił nam pod koniec roku Erik Shoji.

Ale też nie bać się zaufać „żółtodziobom”

Już w połowie 2021 roku przypuszczaliśmy, że igrzyska olimpijskie mogą posłużyć jako zamknięcie pewnego rozdziału. Żaden z polskich siatkarzy nie powiedział jednak otwarcie, że nie widzi siebie w kadrze w kolejnych latach. Możemy tu wrócić do Kubiaka, ale też zahaczyć o Bartka Kurka, który również niedługo będzie miał na liczniku 34 wiosny, albo Piotra Nowakowskiego (rocznik 1987).

Pamiętajmy – projekt Grbicia ma w założeniu odnieść sukces na igrzyskach w Paryżu. Te będą miały miejsce za ponad dwa lata. Wypada zatem zadać sobie pytanie – czy wspomniani siatkarze wciąż będą stanowić w stolicy Francji trzon reprezentacji, czy jednak już teraz lepiej będzie zacząć stawiać na ich młodszych kolegów po fachu?

Jedno wiemy na pewno – Grbić powinien poszukać „posiłków” wśród zawodników, którzy dotychczas znajdowali się poza radarem. Kogo mamy na myśli? Chociażby Karola Butryna – to gracz, który nigdy nie otrzymał powołania do kadry, nie zainteresował Vitala Heynena. Mimo tego, że miewał miesiące, kiedy wyglądał jak najlepszy atakujący PlusLigi.

Na polskich parkietach 28-latek świetnie radzi sobie zresztą od lat. W ubiegłym sezonie stanowił najjaśniejszy punkt zawodzącej Resovii (która, co ciekawe, pożegnała się z nim, stawiając na Macieja Muzaja). Brylował w ligowych statystykach. Był niezwykle efektywny w ataku, co przełożyło się na największą liczbę punktów, najwięcej skończonych ataków oraz najwięcej statuetek MVP (ex-eauqo z Mohamedem Al Hachdadim) w rozgrywkach 2020/2021. Na dodatek tylko trzech siatkarzy zanotowało więcej asów serwisowych od niego – Jurij Gładyr, Klemen Cebulj oraz Bartłomiej Bołądź.

Idźmy dalej. W październiku Butryn zaliczył spotkanie, w którym skończył… 14 z 15 ataków. Do pewnego momentu rozgrywek jego AZS Olsztyn był ligową rewelacją – legitymował się bilansem siedmiu zwycięstw i dwóch porażek. Dopiero ostatnio napotkał na większe problemy – przegrywając pięć spotkań z rzędu (z czołowymi drużynami PlusLigi). Trzeba jednak przyznać, że siódme miejsce w tabeli nie wygląda w przypadku tej ekipy najgorzej.

Sam Butryn wypowiadał się już na temat gry w kadrze: – Bardzo chciałbym się tam znaleźć, zobaczyć, jak wygląda wszystko na najwyższym poziomie. Teraz zmienia się trener kadry, zobaczymy. Mam nadzieję, że może uda mi się załapać na jeden wyjazd do Spały – opowiadał dla Interii.

Zawodników, których może odkryć czy odkopać dla kadry Grbić, jest więcej. Wydaje się, że w reprezentacyjnej hierarchii Grzegorza Łomacza (a może nawet Fabiana Drzyzgę) musi przeskoczyć Marcin Janusz. To zawodnik, którego ZAKSA sprowadziła w miejsce Benjamina Toniuttiego. I ten transferowy ruch – na razie – okazuje się strzałem w dziesiątkę.

Polak odebrał w tym sezonie PlusLigi już trzy statuetki MVP, co jest najlepszym wynikiem spośród wszystkich rozgrywających. Janusz przeskoczył kilka szczebli, stając się nagle podstawowym zawodnikiem najlepszego klubu w Europie, ale ani trochę nie wybiło go to z rytmu. Tymczasem jego poprzedni pracodawca – Trefl Gdańsk – jest pogrążony w głębokim kryzysie.

W kontekście nowych twarzy w reprezentacji – liczymy też na jeszcze częstsze występy Jakuba Popiwczaka czy Tomasza Fornala. Kolejnych graczy, którzy od dawna błyszczeli w PlusLidze, ale nie należeli do ulubieńców Vitala Heynena. Mimo tego, że do kadry ich powoływał. Generalnie – Grbić ma w czym wybierać, w Polsce jest pełno zawodników, którzy nadają się do gry na najwyższym, reprezentacyjnym poziomie.

Miejmy nadzieję, że Serb skorzysta ze swojego „kłopotu bogactwa”.

Złamać olimpijską klątwę

Nie ma co ukrywać – to najważniejszy cel Nikoli Grbicia, mimo, że z jego realizacją będzie trzeba poczekać ponad dwa lata.

Wróćmy na chwilę do przeszłości. Jeszcze w 2021 roku nikt nie miał wątpliwości, że igrzyska w Tokio będą przełomowe. Że polscy siatkarze, tworzący być może najmocniejszy zespół na świecie, nie zatrzymają się po raz piąty z rzędu na olimpijskim ćwierćfinale. Ale jednak – ten etap turniejowych zmagań okazał się dla nas nie do przejścia. Polacy przegrali niespodziewanie z Francją.

To była klęska, która przekreśliła kadencję Vitala Heynena. Choć Belga czekały jeszcze mistrzostwa Europy, choć w 2018 roku doprowadził polską kadrę do zdobycia mistrzostwa globu, w dużej mierze zostanie zapamiętany za to, że wtedy mu się nie udało. I prowadzona przez niego Polska – podobnie jak w 2004, 2008, 2012 i 2016 roku – nie sprostała trudom olimpijskiego turnieju.

Kontrakt Serba podpisany został właśnie do 2024 roku. Nieprzypadkowo. Ma dokonać tego, co nie udało się jego poprzednikom. Niekoniecznie nawet zdobyć złoto na igrzyskach, ale zwyczajnie włączyć się w walkę o medale. Po dwóch dekadach niepowodzeń możemy śmiało założyć, że nawet brąz w Paryżu nie wyglądałby źle.

O tym, jak istotna będzie olimpijska impreza, mówią słowa Sebastiana Świderskiego. – Co do mężczyzn, to mam nadzieję na trzeci z rzędu złoty medal mistrzostw świata. To byłaby super sprawa. Celem głównym są jednak igrzyska olimpijskie. Widzimy ich na podium w Paryżu […] Trudno mówić, że trener, który się nie zakwalifikuje na igrzyska, nadal będzie prowadził kadrę – zaznaczył parę dni temu dla TVP Sport.

Projekt, na czele którego stanie Nikola Grbić, zakłada więc jak najlepsze występy na dużych imprezach w 2022 oraz 2023 roku, ale moment kulminacyjny ma nastąpić dopiero w stolicy Francji. Choć apetyty polskich kibiców oraz związku są na tyle duże, że nikt nie zakłada możliwości gorszego występu na tegorocznym siatkarskim mundialu. Nasza kadra wygrywała mistrzostwa globu w 2014 roku oraz 2018 roku, a teraz wszyscy oczekują, że Nikola Grbić będzie w stanie odnieść ten sam sukces co jego poprzednicy.

Takie są realia, z którymi będzie musiał się zmierzyć serbski szkoleniowiec. Masz kapitalnych siatkarzy, to nie możesz nie dostarczać kapitalnych wyników. Sami przedstawiciele PZPS-u podkreślali jednak na dzisiejszej konferencji prasowej, jak Grbiciowi zależało na zdobyciu posady w polskiej reprezentacji. Nie mamy wątpliwości, że Serb nie boi się wyzwań. On ich oczekuje.

Czytaj także:

Fot. Newspix.pl

Suche Info
19.05.2022

Gdzie odbędzie się mistrzowska feta Lecha Poznań?

Feta Lecha Poznań z okazji zdobycia mistrzostwa Polski ma odbyć się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wcześniejsze mistrzostwa Kolejorz świętował na Starym Rynku albo na placu Mickiewicza. Pierwsza lokalizacja odpadła ze względu na przebudowę, druga, ponieważ tuż obok też trwa remont. Wybrano więc teren MTP, a konkretnie plac Świętego Marka. Po meczu z Zagłębiem Lubin […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Wiemy kiedy odbędzie się prezentacja strojów reprezentacji Polski na mundial

Zazwyczaj w maju wygląd koszulek polskiej kadry przed dużą piłkarską imprezę jest już znany. Jednak pierwszy raz w historii mistrzostwa świata odbędą się jesienią. Mundial w Katarze zacznie się 21 listopada i potrwa do 18 grudnia. Z tego też powodu prezentacja strojów Biało-Czerwonych nastąpi dopiero we wrześniu. Dostawcą sprzętu dla reprezentacji Polski od 2008 roku […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Angielski: Zimą odrzuciłem ofertę z Rosji. Kilka dni później wybuchła wojna

Karol Angielski przed tym sezonem miał w CV cztery ekstraklasowe kluby i tyle samo strzelonych goli na tym poziomie. Teraz wreszcie pokazuje, że może być wyróżniającą się postacią w polskiej elicie. Ma już 17 bramek i powalczy jeszcze o koronę króla strzelców. W poprzedniej kolejce po wejściu z ławki zdobył trzy bramki z Wisłą Kraków, […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Aubameyang skończył reprezentacyjną karierę

Pierre-Emerick Aubameyang zakończył reprezentacyjną karierę. Były napastnik kadry Gabonu napisał: – Po 13 latach dumnego reprezentowania mojego kraju ogłaszam, że kończę reprezentacyjną karierę. Chciałbym podziękować mieszkańcom Gabonu oraz wszystkim, którzy wspierali mnie w dobrych i złych chwilach. Zawodnik Barcelony rozegrał 72 spotkania w kadrze Gabonu i strzelił 30 bramek. Największym sukcesem pozostał ćwierćfinał Pucharu Narodu […]
19.05.2022
1 liga
19.05.2022

Trenerskie przymiarki w 1. lidze. Kto poprowadzi Chrobrego i Podbeskidzie?

Pierwszy raz od dawna w 1. lidze może dojść do sporej wymiany trenerów w przerwie między sezonami. Nowych szkoleniowców szukają w Bielsku-Białej, Głogowie, Rzeszowie, Łodzi i Tychach. Jakie nazwiska są przymierzane do pracy w poszczególnych klubach? Na rynku trenerskim jest sporo szkoleniowców, którzy próbują wrócić na karuzelę. Ci znani z pierwszoligowych boisk to choćby Dariusz […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Plany transferowe Radomiaka. Powrót Mikity i nowy bramkarz?

Radomiak Radom zamyka sezon i szykuje się do letniego okna transferowego. Beniaminek dwa wzmocnienia zaklepał już wcześniej, a co dalej? W klubie nie ukrywają, że rozmowy o wzmocnieniach już trwają. Poznaliśmy kilka nazwisk, którymi interesuje się ekipa Mariusza Lewandowskiego. W Radomiu plany na letnie okienko są jasne. Klubowi zależy na ściągnięciu jednego lub dwóch prawych […]
19.05.2022
Inne sporty
18.05.2022

Vive rozbiło Montpellier i z przytupem awansowało do Final Four Ligi Mistrzów!

– Montpellier wygrało 4 z 5 meczów w Kielcach, więc Łomżę Vive czeka ciężka przeprawa – mówili przed tym starciem pesymiści. – Skoro wygrali mecz we Francji, dadzą sobie radę i u siebie – uważali z kolei optymiści. Ci drudzy zdecydowanie mieli rację. Podopieczni Talanta Dujszebajewa bez najmniejszych problemów ograli rywali znad Sekwany 30:22 w […]
18.05.2022
Tenis
18.05.2022

Roland Garros za pasem. Kto może zagrozić Idze Świątek?

28 zwycięstw z rzędu. Pięć wygranych turniejów, w tym cztery rangi WTA 1000. W ostatnich trzech imprezach ledwie jeden stracony set. Bez porażki na mączce w trwającym sezonie. Iga Świątek wkroczy w Roland Garros jako ogromna faworytka do zwycięstwa w całym turnieju. Czy ktokolwiek będzie w stanie zagrozić jej na drodze do ostatecznego triumfu? Teoretycznie […]
18.05.2022
Inne sporty
17.05.2022

Igrzyska Europejskie 2023 oficjalnie w Krakowie. Podpisano umowę

Choć status gospodarza Kraków i Małopolska otrzymały oficjalnie już w 2019 roku, to dopiero dziś w Centrum Olimpijskim w Warszawie oficjalnie podpisano umowę na organizację Igrzysk Europejskich 2023. Impreza odbędzie się w dniach 21 czerwca – 2 lipca przyszłego roku. Sportowcy będą w niej rywalizować w 24 dyscyplinach. Igrzyska europejskie. Historia Zakładamy, że igrzyska europejskie […]
17.05.2022
Inne sporty
17.05.2022

Legia kontra Śląsk, czyli czas na niespodziewany koszykarski finał

– ­Czy we Wrocławiu czuć ekscytację? Oczywiście, że tak. Czekamy na ten mityczny osiemnasty tytuł – mówi nam Maciej Zieliński. Jego Śląsk może zdobyć pierwszą koszykarską koronę od 2002 roku. W finale Energa Basket Ligi powalczy z Legią Warszawą, czyli kolejną wielką marką, która odrodziła się na parkietach PLK. W przypadku koszykarskiej sekcji Legii Warszawa […]
17.05.2022
Żużel
16.05.2022

Wyścig traktorów, śrubokręt i walkower – kompromitacja w hicie żużlowej 1. Ligi

Niedziela, godzina 19:15. Kilka tysięcy kibiców, zgromadzonych na stadionie przy ulicy Legionów, przeżywa niesamowite emocje związane z hitem żużlowej eWinner 1. Ligi. Oto Cellfast Wilki Krosno miał odjechać spotkanie ze Stelmetem Falubazem Zielona Góra i zgodnie z programem zawodów, żużlowcy obu ekip powinni już ustawiać się do startu w pierwszym biegu. Powinni, ale ostatecznie fanom, […]
16.05.2022
Inne sporty
16.05.2022

Dlaczego najlepszy siatkarz świata przestał wygrywać?

W latach 2014-2018 zdobył wszystko, co było do zdobycia. Cztery mistrzostwa, cztery Puchary Rosji oraz cztery tytuły Ligi Mistrzów. Wilfredo Leon był jak swego czasu Mariusz Wlazły w PlusLidze – stanowił receptę na sukces. To już jednak przeszłość. Bo człowiek uznawany za najlepszego siatkarza globu przestał wygrywać. Dlaczego? Oczywiście – coś tam do dorobku Leona […]
16.05.2022
Liczba komentarzy: 9
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
4 miesięcy temu

He. Pisać o Heynenie, że jego kariera w Polsce legła w gruzach to jest jednak mimo wszystko dość śmiała teza. Życzę serdecznie wszystkim trenerom reprezentacji, żeby ich kariera też legła w gruzach zdobyciem medalu ME.

aaa
aaa
4 miesięcy temu

Skoro piszą o Heynenie „Holender”, to czymże przy tym są tak śmiałe tezy.

ędrju
ędrju
4 miesięcy temu

Zdobycie brązowego medalu ME przez taką dreprezentację jak Polska jest porażką.Chyba, że patrzy się przez pryzmat igrzysk na których ponieśliśmy klęskę.Belg zmarnował nie tylko czas, ale też potencjał. Młodzi Włosi pokazali co to znaczy entuzjazm, świeża krew, zaskoczenie stylem gry itd. Siatkarze Heynena grali tę samą siermiężną siatkówkę jaką też grali trzy turnieje olimpijskie temu w większości tymi samymi siatkarzami. Czym oni mogli zaskoczyć? Jedynie tatuażami i fryzurami.

kaczkasmoleńska
kaczkasmoleńska
4 miesięcy temu
Reply to  ędrju

To nie takie proste.
Chyba kazdy byl zawiedziony.
Ale sklaniam sie ku tezie ze tu tez jest wazna dyspozycja dnia i druzyny sa wyrownane. Szczegolnie jak ktos ma dzien a ktos nie ma.
Polfinal z amerykanami ? Przeciez to byla poezja. Dwie swietne druzyny, swietny mecz. Ktorys polfinal ze slowencami ? Przeciez im wchodzili dzikie pilki bardzo czesto a u nas nikt sie nie mogl przebic.
To nie pilka nozna ze wystarczy przeblysk geniuszu a caly mecz mozna przeczlapac by w jednej akcji rozstrzygnac wszystko na swoja korzysc, albo postawic autobus. W siatce wszystko musi zagrac na tip top. Jezeli nie masz tego cm przewag to jestes na poziomie kilku innych druzyn i kazdy moze wygrac.
Nie wspomne tez ze kalendarz jest przeladowany do granic absurdu.Ile w sezonie jest imprez miedzynarodowych ? I rob forme na kazde lub tu odpusc a tam nie, a jest jeszcze klub i puchary. Lato popelnic blad w mikrocyklach a byc moze czegos nie uwzglednic i juz ci brakuje tego wspomnianego cm.
Szkoda ale nie ma juz druzyny ktora by dominowala wiec moze cos w tym jest. Od czasow brazyli poziom poszedl do gory i wszystko sie wyrownalo.

qwd
qwd
4 miesięcy temu

Dziwnym trafem Słoweńcom zawsze wchodzą dzikie piłki a nam nie. Dziwnym trafem dostaliśmy od Słowenii w łeb drugie mistrzostwa Europy z rzędu na tym samym etapie. O ile odpadniecie w Igrzyskach z mistrzem Olimpijskim mogę zrozumieć to odpadniecie ze Słowenią która ma mniej mieszkańców niż Warszawa uważam za klęskę i kompromitację. Moim zdaniem to właśnie słaby wynik Euro przypieczętował koniec Heynena a nie Igrzyska. Gdyby zdobył złoto to byłaby motywacja i pokazanie potencjału. Medal brązowy ME i to organizowanych w Polsce uważam z kompromitację trenera i drużyny.

Portero
Portero
4 miesięcy temu

Pierwszą pozycją do zmiany jest rozgrywający. Mam nadzieję, że Grbic wsadzi Drzyzgę do rakiety. To pierwszy hamulcowy reprezentacji i jeden z powodów, dlaczego słabo zagraliśmy na olimpiadzie. Heynen się go trzymał jak pijany płotu…

Piotruś
Piotruś
4 miesięcy temu
Reply to  Portero

Oj tak, zdecydowanie. I jeszcze trzeba wypróbować Popiwczaka w paru meczach. To co chłop wyprawiał w lidze to było niesamowite.

Czerwone Teofilów
Czerwone Teofilów
4 miesięcy temu
Reply to  Piotruś

Ale z którego libero zrezygnować? Zatorski kot, Wojtaszek kot ciężka sprawa.
Co do Drzyzgi mam swoją teorie że jest gdzie jest tylko dzięki nazwisku, za granicą nie zrobił kariery, nie przypominam sobie żeby wygrał jakiś mecz w naszej plus lidze, kreatywny rozgrywający to 60%sukcesu tymbardziej przy tak mocnych skrzydłach i solidnych środkowych jakich posiadamy.

Czerwone Teofilów
Czerwone Teofilów
4 miesięcy temu

Pozbyć się Drzyzgi i postawić na Firleja albo Janusza.
Dosyć gry w siatkówkę bez rozgrywającego..

Suche Info
19.05.2022

Gdzie odbędzie się mistrzowska feta Lecha Poznań?

Feta Lecha Poznań z okazji zdobycia mistrzostwa Polski ma odbyć się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wcześniejsze mistrzostwa Kolejorz świętował na Starym Rynku albo na placu Mickiewicza. Pierwsza lokalizacja odpadła ze względu na przebudowę, druga, ponieważ tuż obok też trwa remont. Wybrano więc teren MTP, a konkretnie plac Świętego Marka. Po meczu z Zagłębiem Lubin […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Wiemy kiedy odbędzie się prezentacja strojów reprezentacji Polski na mundial

Zazwyczaj w maju wygląd koszulek polskiej kadry przed dużą piłkarską imprezę jest już znany. Jednak pierwszy raz w historii mistrzostwa świata odbędą się jesienią. Mundial w Katarze zacznie się 21 listopada i potrwa do 18 grudnia. Z tego też powodu prezentacja strojów Biało-Czerwonych nastąpi dopiero we wrześniu. Dostawcą sprzętu dla reprezentacji Polski od 2008 roku […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Angielski: Zimą odrzuciłem ofertę z Rosji. Kilka dni później wybuchła wojna

Karol Angielski przed tym sezonem miał w CV cztery ekstraklasowe kluby i tyle samo strzelonych goli na tym poziomie. Teraz wreszcie pokazuje, że może być wyróżniającą się postacią w polskiej elicie. Ma już 17 bramek i powalczy jeszcze o koronę króla strzelców. W poprzedniej kolejce po wejściu z ławki zdobył trzy bramki z Wisłą Kraków, […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Aubameyang skończył reprezentacyjną karierę

Pierre-Emerick Aubameyang zakończył reprezentacyjną karierę. Były napastnik kadry Gabonu napisał: – Po 13 latach dumnego reprezentowania mojego kraju ogłaszam, że kończę reprezentacyjną karierę. Chciałbym podziękować mieszkańcom Gabonu oraz wszystkim, którzy wspierali mnie w dobrych i złych chwilach. Zawodnik Barcelony rozegrał 72 spotkania w kadrze Gabonu i strzelił 30 bramek. Największym sukcesem pozostał ćwierćfinał Pucharu Narodu […]
19.05.2022
1 liga
19.05.2022

Trenerskie przymiarki w 1. lidze. Kto poprowadzi Chrobrego i Podbeskidzie?

Pierwszy raz od dawna w 1. lidze może dojść do sporej wymiany trenerów w przerwie między sezonami. Nowych szkoleniowców szukają w Bielsku-Białej, Głogowie, Rzeszowie, Łodzi i Tychach. Jakie nazwiska są przymierzane do pracy w poszczególnych klubach? Na rynku trenerskim jest sporo szkoleniowców, którzy próbują wrócić na karuzelę. Ci znani z pierwszoligowych boisk to choćby Dariusz […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Plany transferowe Radomiaka. Powrót Mikity i nowy bramkarz?

Radomiak Radom zamyka sezon i szykuje się do letniego okna transferowego. Beniaminek dwa wzmocnienia zaklepał już wcześniej, a co dalej? W klubie nie ukrywają, że rozmowy o wzmocnieniach już trwają. Poznaliśmy kilka nazwisk, którymi interesuje się ekipa Mariusza Lewandowskiego. W Radomiu plany na letnie okienko są jasne. Klubowi zależy na ściągnięciu jednego lub dwóch prawych […]
19.05.2022
Brama dnia
19.05.2022

Jörg Böhme – dublet prawie na wagę mistrzostwa | BRAMA DNIA

Dwadzieścia jeden lat temu Schalke 05 pokonało 5:3 SpVgg Unterhaching i przez kilka cudownych chwil kibice ekipy z Gelsenkirchen byli przekonani, że ten triumf zapewnił im upragnione mistrzostwo Niemiec. Nie zdawali sobie sprawy, że Bayern Monachium nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w starciu z HSV. Wspominamy ten mecz w dzisiejszej „Bramie dnia”. 1. JÖRG BÖHME […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

„Sezon smutny jak życie w Wałbrzychu. Niech Mioduski się wstydzi”

Kibice Legii chcą „uczcić” nieudany sezon w wykonaniu Legii. Mianowicie opuścić trybuny na 17 minut. Czyli tak, by jedna minuta odpowiadała jednej porażce Wojskowych w sezonie. Na profilu Nieznanych Sprawców na Facebooku możemy przeczytać: Zwracamy się do wszystkich kibiców Legii Warszawa. Przed nami ostatni meczu sezonu. Sezonu smutnego jak życie w Wałbrzychu. Najgorszego sezonu w […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Jak radzili sobie triumfatorzy Ligi Europy w kolejnym sezonie?

Na początku rozgrywek 14/15 UEFA zdecydowała, że zwycięzca Ligi Europy otrzyma gwarancję występów w Lidze Mistrzów w kolejnym sezonie. Dla wielu drużyn był to tylko miły dodatek. Dla pozostałych wielka szansa, która dodatkowo podkręcała rywalizację. Sprawdziliśmy, jak triumfatorzy Ligi Europy radzili sobie w Lidze Mistrzów i jak gra w tych prestiżowych rozgrywkach wpłynęła na ich […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Kobylański w TSV 1860 Monachium

Martin Kobylański ma nowy klub. To TSV 1860 Monachium. Przez ostatnie trzy sezony Kobylański występował w Eintrachcie Brunszwik. Awansował nawet do 2. Bundesligi, by po sezonie zlecieć i dalej grać na trzecim poziomie rozgrywkowym w Niemczech. Teraz Brunszwik znów awansował (z drugiego miejsca), ale już nie wziął Kobylańskiego na pokład. TSV jako czwarty zespół trzeciej […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Magath utrzyma Herthę czy spełni ostatnią posługę dla HSV?

Felix Magath niespodziewanie po pięciu latach powrócił w marcu do pracy trenerskiej. Podjął się trudnego zadania utrzymania Herthy Berlin w Bundeslidze. Starą Damę objął, gdy ta znajdowała się w strefie spadkowej. Wyprowadził ją z niej, ale w ostatnich minutach 34. kolejki sezonu wylądował w barażach za sprawą zwycięstwa VfB Stuttgart nad 1. FC Koeln (2:1). […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Pogromca gwiazd. Kim jest Kamil Pestka?

Niemroźne przedpołudnie na boisku treningowym Pasów przy ulicy Wielickiej w Krakowie. Kamil Pestka siedzi na zdezelowanym krzesełku przy samej murawie w szarej bluzie i dżinsowych spodniach z dziurami na kolanach. – Whisky z Michałem Probierzem czy whisky z Czesławem Michniewiczem? – pytamy przewrotnie. – Whisky z jednym i drugim! – odpowiada zgrabnie.  Minęły dwa lata […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

„Nie zawsze wynik jest celem nadrzędnym”. Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku w Świdnicy

Po kilku latach przerwy finały wojewódzkie turnieju „Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku” wróciły do Świdnicy. Na obiektach miejscowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w środę rywalizacja o prym na Dolnym Śląsku rozpoczęła się od kategorii U12. Podczas ceremonii otwarcia zobaczyliśmy przykry obrazek. Podsumowanie tego, jak wiele zabrała nam pandemia. Po tym jak prowadzący zapytał […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Verratti twierdzi, że Benzema faulował Donnarummę

Marco Verratti w rozmowie “Le Parisien” wspomina dwumecz z Realem w Lidze Mistrzów i wskazuje powody, dla których PSG odpadło z Ligi Mistrzów. Zdaniem piłkarza Benzema faulował Donnarummę: – Dla mnie to był faul. W starciu z Troyes widzieliśmy, że sędzia anulował gola za podobny faul Kyliana na obrońcy, który nawet nie upadł. Jednak każdy […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Origi trafi do Milanu

Divock Origi zostanie nowym piłkarzem Milanu. Piłkarz po ośmiu latach opuszcza Liverpool na stałe. Fabrizio Romano napisał na Twitterze: – Divock Origi nie ma wątpliwości co do swojego kolejnego celu: czeka tylko na ukończenie badań medycznych i podpisanie kontraktu jako nowy zawodnik Milanu w nadchodzących tygodniach. Origi trafił do Liverpoolu z Lille w 2014 roku. […]
19.05.2022
Prasówka
19.05.2022

PRASA. Frankowski: Kuba był dobrej myśli. Przypuszczaliśmy, że będą słabsi od Wisły

Czwartkowa prasa nie rozpieszcza, ale znajdziemy w niej parę rozmów, które przykuwają uwagę. Wciąż sporo o reprezentacji, zwłaszcza o Gabrielu Słoninie. Przegląd Sportowy Tomasz Frankowski o problemach „Białej Gwiazdy”. Napastnik analizuje spadek Wisły. Wisłę tworzył zlepek piłkarzy z zagranicy, umówmy się, w większości kiepskich. Ale zdarza się, że taki zlepek tworzy solidny zespół. Uważam, że akurat […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Van Bronckhorst: – Czujemy olbrzymi ból

Giovanni van Bronckhorst nie ukrywał żalu po przegranej z Eintrachtem w finale Ligi Europy. Holenderski trener Rangersów mówił: – Karne to loteria, a my dzisiaj nie byliśmy po jej dobrej stronie. Nie mogę narzekać na moich piłkarzy, dali z siebie wszystko. Jeśli grasz w finale i wygrasz, będziesz go pamiętać do końca życia. Jeśli jednak […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Glasner: – Brakuje mi słów, a to nie zdarza się zbyt często

Oliver Glasner, trener Eintrachtu, nie ukrywał jak bardzo jest szczęśliwy po wczorajszym zwycięstwie w finale Ligi Europy (po karnych z Rangersami). Glasner mówił: – Wróciliśmy dziś z dalekiej podróży. To, co ci goście robią w tym sezonie… Nie potrafię znaleźć słów, a to nie zdarza mi się zbyt często. Spotkanie było cholernie intensywne, wszyscy dali […]
19.05.2022