Gdzie może zaprowadzić pewność siebie? Historia Kacpra Kozłowskiego

Opublikowane 05.01.2022 10:13 przez

Jakub Białek

Młody piłkarz to dziś wymarzony kandydat na zięcia. Nie wychyla się. Nie wzbudza kontrowersji. Emanuje grzecznością. Cnotą dla niego jest świadomość miejsca w szeregu, pilne wykonywanie swoich obowiązków, słowo „pokora” potrafi odmienić przez wszystkie możliwe przypadki. Kacper Kozłowski, który odszedł do Brighton, różni się od swoich rówieśników nie tylko jakością piłkarską. Nigdy nie był, nie jest i nie będzie wymarzonym zięciem.

Mało kto mówi o nim, że to łatwy do prowadzenia piłkarz. Jednocześnie każdy docenia jego niecodzienną pewność siebie, która zaprowadziła go do drugiego największego transferu w historii Ekstraklasy. Jego bezczelność. Jego, to chyba dobre sformułowanie, wojtkokowalczykowość.

Kozłowski nie uznaje pokory. Ma swoje zdanie i będzie go bronił. W piłce nie przestraszył się jeszcze niczego. Na boisku zawsze czuje się jak na podwórku, niezależnie czy gra w rezerwach Pogoni, czy na Euro 2020 jako najmłodszy gracz w historii turnieju. Wielokrotnie był posądzany o modelowy materiał na sodówkę, ale ta jeszcze nigdy mu nie odbiła.

W Pogoni mocno pracowali na to, by nie zburzyć jego pewności siebie i jednocześnie by ta nigdy nie urosła to niepokojących rozmiarów. To się udało. Jak wyglądała droga jednego z największych i jednocześnie jednego z bardziej niestandardowych talentów ostatnich lat?

KIM JEST KACPER KOZŁOWSKI? HISTORIA, SYLWETKA

2018 rok. 14-letni Kacper Kozłowski debiutuje w Pogoni w sparingu z Chemikiem Police. Rok później pojawia się na boisku w meczu Ekstraklasy. Po kolejnych dwóch latach jedzie na Euro. Na zaproszenie na wielki turniej – dla każdego piłkarza będącego ogromnym przeżyciem, a co dopiero dla niepełnoletniego? – reaguje chłodno:

Powołanie jak każde inne.

Przeskok do najwyższej kategorii młodzieżowej? Przecież jestem dobry, naturalna kolej rzeczy. Pierwszy zespół Pogoni? Piłkarze jak piłkarze. Reprezentacja? Powołanie jak powołanie. Status najmłodszego zawodnika w historii mistrzostw Europy? Nic wielkiego.

Nie ma w tym pozy. Nie ma gry pod publiczkę. Na Kozłowskim jeszcze nic w piłce nożnej po prostu nie zrobiło wrażenia.

Kacper Kozłowski w reprezentacji Polski– To był pierwszy i ostatni raz, kiedy czułem stres. Miałem dziesięć lat. Bałem się iść na trening. W sumie nie wiem dlaczego, ale się bałem. Od tamtego momentu nie czuję w ogóle stresu. (…) Skoro masz powód do stresu, to znaczy, że jesteś nieprzygotowany. A ja się czuję przygotowany na wszystko, dlatego się nie stresuję.

Kacper Kozłowski o pierwszym treningu w Bałtyku Koszalin.

Dlaczego Kacper Kozłowski musi być wypożyczony do Belgii? Jak Brexit wpłynie na transfery z polskiej ligi?

„NIE WIDZIAŁEM TAK PEWNEGO SIEBIE PIŁKARZA W TYM WIEKU”

Jako starszy kolega zawsze mówiłem młodszym, że jak już wchodzą do szatni pierwszego zespołu, to nie ma podziału na młodych i starych. Im szybciej będą pewni siebie i szli po swoje, tym lepiej. U Kacpra… takiej rozmowy nigdy nie było. Od pierwszego momentu na boisku był facetem, który wiedział, czego chce. Było to widać na boisku. W szatni może mniej, w niej był raczej spokojny. Nie robiło to na nim wielkiego wrażenia, że ma 15 lat i trenuje z seniorami – opowiada Jarosław Fojut, który wprowadzał Kozłowskiego do Pogoni.

Niektórzy piłkarze „Portowców” byli wręcz zdziwieni, że „Koziołek” od początku czuje się tak pewnie. Nie pyskował, ale już założenie dziurki starszemu koledze na treningu? Michał Żyro podszedł do niego po takim incydencie i ochlapał go bidonem.

– Ty, nie zakładaj mi dziurek tutaj.

– To po co podbiegasz? – odpowiedział w swoim stylu młody Kacper.

Przylgnął do niego zwrot „daj do wujaszka”. W swoich pierwszych dniach z dorosłą drużyną wołał do starszych zawodników, by ci podali mu piłkę. I gdy ją dostawał, nie było widać po nim żadnych kompleksów. Bo doskonale wiedział, że ta drużyna nie jest dla niego żadnym sufitem.

Kacper Kozłowski w meczu Pogoń Szczecin - Legia Warszawa

To inna szatnia, niż kiedyś. W Pogoni młodzi nie mają ciężko, bo wszyscy wiedzą, jaka jest polityka klubu. To już nie te czasy, gdy młody wchodzi przestraszony. Z Kacprem nie mieliśmy żadnego problemu. Był po prostu pozytywnie bezczelny. Tę jego pewność siebie, czasem cwaniakowanie, braliśmy na wesoło. Bo on był w tym wszystkim naturalny. Nie irytował, raczej każdy miał świadomość, że on po prostu taki jest. Nie robił też z siebie gwiazdy czy wielkiego piłkarza. Nigdy nie traktowaliśmy go jako młodszego, był na równi z nami. Potrafił pożartować, jak były jakieś bardziej poważne sytuacje, to też potrafił poważnie do tego podejść. Jak na swój wiek, jest dojrzały, dużo widzi. Może ci młodzi teraz szybciej dojrzewają? Widać było, że gadasz z chłopakiem, który ma poukładane w głowie – wspomina Adam Frączczak, niegdyś kapitan Pogoni.

Dziurki na treningu? Byli tacy, którzy mu oddali, a byli tacy, którzy po prostu grali dalej. Na pewno nikt nie reagował agresywnie, bo szanowana była jakość piłkarza. A on to miał. Czy to największy talent, jaki widziałem? Nie wiem. Ale nie widziałem nigdy w Polsce tak pewnego siebie i odważnego zawodnika jak Kacper w jego wieku – dodaje Jarosław Fojut.

Jeszcze dwadzieścia lat temu – w czasach fali i latania starszyźnie po piwo – z takim podejściem Kozłowski miałby pewnie ciężko. Dziś? Zamiast pstryczków w nos było docenienie, że tak szybko łapie, o co w piłce chodzi.

KACPER KOZŁOWSKI MÓGŁ GRAĆ W LECHU POZNAŃ

Kozłowski nie jest skrupulatnie zaprogramowanym produktem akademii. Do pierwszego klubu zapisał się dopiero w wieku 10 lat. Stosunkowo późno. Wcześniej po prostu kopał na podwórku ze starszymi od siebie. Nieszczególnie ciągnęło go też do oglądania piłki w telewizji. Mistrzostw Europy 2012 – miał wtedy dziewięć lat – w zasadzie nie śledził. Jego pierwszym świadomym turniejem polskiej reprezentacji był dopiero ten we Francji. Potem bez stresu wszedł do zespołu zbudowanego na tych samych filarach, co kadra Nawałki. To kolejny dowód na to, jak mocny jest mentalnie.

Kiedy trafił do Bałtyku Koszalin, wszystko zaczęło toczyć się modelowo. To nie tak, że Kozłowski ma tylko wrodzony talent. Trenerzy z jego pierwszych lat wspominają, że po prostu błyskawicznie się wszystkiego uczył. Kiedy brylował na turniejach młodzików, szybko wzbudził zainteresowanie większych klubów.

Dziś Pogoń przelicza pieniądze z zysków za transfer do Brighton, ale równie dobrze mógł to robić Lech Poznań, który jako pierwszy zainteresował się młodym Kacprem. Wypatrzył go na jednym z turniejów. Regularnie zapraszał do siebie. Kiedy Kozłowski jeździł z Koszalina do Poznania, zabijał czas uczeniem się hymnu „Kolejorza”. Znał go na pamięć. W domu Kacpra mieli świadomość tego, że trzeba pozwolić chłopakowi się rozwijać, ale 250 kilometrów w jedną stronę stanowiło pewną przeszkodę. Żeby „Kozioł” grał w Lechu, ten musiał wziąć go do siebie, zapewnić szkołę i internat.

Ile sportowo straci Pogoń na odejściu Kozłowskiego?

Opowiada Mirosław Kowalczyk, dziś dyrektor sportowy MKP Szczecinek: – Byłem w Lechu skautem na pomorskie i zachodniopomorskie. Trafiłem na Kacpra, gdy pojechał na turniej z Bałtykiem Koszalin. Jeśli dobrze pamiętam, był w piątej klasie. Pogoń była na tym turnieju pierwsza, Bałtyk Koszalin drugi. Kacper od razu się wyróżniał wraz z Adrianem Bukowskim. Podjąłem temat, rozmawiałem na turnieju z jego ojcem. Zgłosiłem go do Lecha. Był pod obserwacją. Po kilku miesiącach obaj trafili do nas na testy. Adrian był chyba dwa razy, a Kacper jeździł i jeździł – turnieje, obozy, mecze. Później trafił jeszcze na ogólnopolskie testy, gdzie było dwunastu zawodników. Okazało się, że decyzja odnośnie do Kozłowskiego była w gestii pana Krzysztofa Chrobaka. Monitorowałem, dlaczego nie angażują się bardziej w Kozłowskiego. W każdym razie po tych testach w Lechu, drugiego dnia, pojechał na testy do Pogoni. Rozmawiam z jego ojcem, a on mówi, że już go przyjęli i będzie grał w Szczecinie. Wystarczyły jedne testy. I wie pan – tu jeździ kilka miesięcy po całej Polsce i nie biorą go na stałe, jedzie do Pogoni i od razu go biorą. W Szczecinie nie było tematu, że trzeba go testować. Przyjechał i go wzięli. I tak się skończyła przygoda Lecha z Kozłowskim.

Zabrakło wiary w chłopaka i determinacji, żeby nie tylko jeździł jako jeden z wielu, ale po prostu był na stałe? – dopytuję.

Pan Jaros, skaut Lecha przez kupę lat, mówił, że decyzja jest na tak. Tylko nie było konkretów. Ojciec Kacpra mi zgłasza: „muszę jeździć cztery razy w miesiącu z Koszalina do Poznania, zostawić chłopaka, potem za dwa dni wrócić po niego i zabrać go z powrotem do Koszalina”. Mówił, że już nie ma pieniędzy na paliwo, bo to co tydzień było tysiąc kilometrów. Przekazywałem to władzom Lecha, ale jakoś się to wszystko zlewało. Góra odpuściła ten temat i tak wyszło.

Pogoń zachęcała przez długie miesiące. W stałym kontakcie z ojcem piłkarza był Dariusz Adamczuk. Mimo że piłkarz napalił się na Lecha, to Pogoń go doceniła. Kiedy więc Kacper i jego ojciec stwierdzili, że nie będą czekać na to, aż Lech się określi, od razu dograno formalności w Szczecinie.

Kacper Kozłowski i Grzegorz Krychowiak

BAYER LEVERKUSEN? A CZEGO WIĘCEJ SIĘ TAM NAUCZĘ?

Podobno najgorsze, co można powiedzieć młodemu piłkarzowi, to że ma talent. Bo może zbyt mocno w to uwierzyć i przestać pracować. Z łatką „niezwykle zdolnego” Kozłowski mierzy się… w zasadzie od kiedy zaczął grać w piłkę. Zmieniała się tylko skala. Najpierw doceniano go w województwie, po kilku latach znalazł się na radarze praktycznie wszystkich największych klubów w Europie.

Kozłowski nigdy nie podpalał się tym, że interesują się nim większe marki. Widać to zresztą po jego wyborze – Brighton to oczywiście klub w najlepszej lidze świata, ale też środowisko do zaliczenia naturalnego kroku. W spekulacjach przewijało się pół Europy. Liverpool. Tottenham. Manchester United. Juventus. Borussia Dortmund.

Jeszcze jako znacznie młodszy chłopak, często był zapraszany na testy do wielkich marek. Pojechał na przykład do Bayeru Leverkusen – czyli topowej akademii, która wypuściła ostatnio w świat Kaia Havertza czy Floriana Wirtza. Potrenował, zobaczył niemieckie standardy, po czym wrócił i stwierdził, że zostaje w Pogoni, bo nie nauczy się niczego więcej w Leverkusen niż Szczecinie. Niespecjalnie zaimponował mu ten wielki świat. Z drugiej strony, przed obecnym sezonem mówił wprost, że odchodzi. Za rok albo za pół roku.

Kacper Kozłowski i Paulo Sousa

Pytamy Piotra Łęczyńskiego – trenera Kacpra z U-15 i U-18 – o to, jak reagował na to nieustanne klepanie po plecach: – Nigdy nie miał z tym problemu. Mimo że jest nazywany krnąbrnym zawodnikiem – i tak rzeczywiście było we wcześniejszych latach – to cechował się dużą dojrzałością i świadomością. Nie dało się go oszukać, że jest słaby. Po prostu. Sporo osób rzeczywiście klepało go po plecach, ale to go tylko napędzało. Przyzwyczailiśmy się do tego, że Kozioł to Kozioł i on zna swoją wartość. Inni chłopcy nigdy nie odbierali tego jak nadmierne obnoszenie się. On po prostu jest sobą. I to nie jest tak, że na różne rzeczy mu się pozwalało czy przymykało oczy. Musieliśmy nauczyć się Kacpra.

Sławomir Rafałowicz, szef skautów Pogoni, uderza w podobne tony: – Szum go pozytywnie nakręca, a nie przytłacza. Słuchając różnych transmisji, czytając artykuły, wszędzie dało się wyczytać: on coś w sobie ma. A Kacper ma ten balans. Wie, że się o nim mówi, a na boisku dalej ma luz. Nie przytłacza go to w żaden sposób. Mówiąc o mentalności często mówimy o profilu „ciężko pracuje”. To jedna para kaloszy. Druga jest taka, że trzeba wytrzymać presję. Ilu znamy piłkarzy, którzy zapowiadali się, ale głowa, presja, 20 tysięcy ludzi na trybunach, zabijało zawodnika. U Kacpra jest odwrotnie – im więcej ludzi na trybunach, tym go to bardziej nakręca, chociaż w pandemii też dawal radę. To chyba genetyka, nie wiem jak to inaczej nazwać. Albo ktoś genetycznie ma cechy przywódcze, pewność siebie, albo nie ma. Czasem wychodzą one z wiekiem, a u Kacpra były od razu. Pojechał na reprezentację i to może nie jest tak, że zjadł ją na śniadanie, ale chłop nie pękł w meczach Euro. No to kurczę pieczone! 17-latek! Gdy wchodził do kolejnych zespołów, to otwierał drzwi z futryną. Dlatego dalej nie wiemy, czy następny klub będzie jego sufitem.

HUCZNA IMPREZA I POWRÓT DO BURSY

To nie tak, że droga Kozłowskiego była usłana różami i krnąbrny małolat nie przysporzył żadnych problemów wychowawczych. Pierwsza lampka zapaliła się po jednej z rozmów z Kostą Runjaiciem. Młody piłkarz przyjechał na trening skuterem. Trener spokojnie wytłumaczył mu, że nie powinien tego robić, bo jazda motocyklem po mieście to ryzyko niepotrzebnej kontuzji. Na drugi dzień Kozłowski… znowu przyjechał skuterem.

Został przeniesiony za karę do rezerw. Prawdziwy sygnał ostrzegawczy „Kozioł” wysłał wtedy, gdy w wieku 16 lat dostał od Dariusza Adamczuka możliwość przeprowadzenia się do jego mieszkania w Szczecinie. Trafił do jednego lokum z Hubertem Turskim. Dyrektor pionu sportowego Pogoni posiada w Szczecinie nieruchomości na wynajem. Obaj mieszkali wcześniej w bursie salezjańskiej. Przeprowadzka do normalnego mieszkania miała być formą docenienia dla chłopaków, którzy czynią postępy w pierwszej drużynie.

Co zrobili Kozłowski z Turskim w pierwszych dniach w nowym miejscu? Imprezę. I to dość grubą, bo mieszkanie wyglądało po niej jak pobojowisko. Pochłonięci małolacką zabawą piłkarze nie przewidzieli jednego: że życzliwi sąsiedzi mogą donieść właścicielowi – będącemu de facto ich przełożonym – o tym, że dzieciaki bawią się trochę za mocno.

Zamiast samodzielnego mieszkania, obaj musieli wrócić w ramach kary do bursy. Obaj zostali też na kilka tygodni przeniesieni do rezerw. O tym jak na młodych zawodników wpływał Kosta Runjaić pisał „Przegląd Sportowy”:

„Sztab szkoleniowy I drużyny przygotował prezentację dla zawodników. Posadził ich w szatni, a na ekranie pojawiały się czyste, zadbane mieszkania i można było wybrać, do której ze światowych gwiazd należą. Leo Messi, Cristiano Ronaldo, Zlatan Ibrahimović, Antoine Griezmann itd. Po kilku takich slajdach pokazały się zdjęcia zaniedbanych pokoi czy kuchni, z pleśnią w lodówce. W tym wypadku do wyboru byli tylko Kozłowski z kolegami. Ponoć młokos zrobił się cały czerwony ze wstydu…”

SZKOŁA CHLEBA NIE DA

Nie wszystkim podoba się też podejście Kozłowskiego do szkoły. On sam twierdzi, że nie przystąpi do matury, bo ona mu nie da chleba. Plan B? Nie potrzebuje go, jest przekonany, że w piłce wszystko świetnie się ułoży.

Często miał swoje zdanie. Pierwszy przykład z brzegu – potrafił pokłócić się jednego dnia z kilkoma nauczycielkami, bo były problemy ze zwolnieniem go z ostatniej lekcji ze szkoły. On powiedział, że dla niego trening jest najważniejszy, musi wyjść i koniec. Mieliśmy gorącą linię z panią wychowawczynią. Tak był właśnie postrzegany: jako ten, który ma swój cel – zostać wielkim zawodnikiem – i zrobi wszystko, żeby go osiągnąć, nie zwracając kompletnie uwagi na to, w jakiej jest grupie – wspomina Piotr Łęczyński, który prowadził Kozłowskiego w grupach młodzieżowych.

Kacprowi – mówiąc delikatnie – czerwony pasek nigdy nie groził. Pewnym problemem w prowadzeniu go było uzmysłowienie mu, że należy mieć w młodym wieku plan B i szkoła na pewno mu pomoże. Sumiennie walczył z naszym podejściem. Twierdził, że nie potrzebuje planu B, bo będzie piłkarzem. Do prymusów nie należał, ale jeśli miał coś zdać, to też nie było z tym dużego problemu. Siadał, uczył się, zaliczał. Ale zdecydowanie chętniej zabierał torbę na trening niż plecak do szkoły – dodaje.

Kacper Kozłowski w meczu Polska - Hiszpania

KACPER KOZŁOWSKI I ODCIĘCIE OD MEDIÓW

Ekscesy wychowawcze skończyły się na kilku wybrykach, podejście do szkoły… No, jego nie udało się zmienić, w Pogoni wyszli z założenia, że skoro to nie jest olewanie szkoły z lenistwa, a po prostu skupienie się na piłce, to nic z tym nie zrobią. Kolejną przestrzenią, w której „Kozioł” mógł wdepnąć na minę, były kontakty z mediami. Zagrożenia istniały dwa. Pierwsze – że powie za dużo i przylgnie do niego podobna łatka, co do wczesnego Kamila Grabary. Drugie – że skala zainteresowania mediów zwyczajnie go przytłoczy.

Gdybyśmy czysto teoretycznie przyjęli, że Kacper byłby dostępny dla wszystkich, którzy chcieli zrobić z nim wywiad, czy materiał o nim, to prawdopodobnie nie trenowałby przez kilkanaście dni, bo nie miałby na to czasu. Mówię to oczywiście z przymrużeniem oka, natomiast faktem jest, że w okresie Euro codziennie otrzymywałem po kilka-kilkanaście próśb o wywiady, udział w programie, czy materiał. Tematyka wszelka: od „Pytania na śniadanie”, przez media sportowe, po prasę katolicką. Każdy chciał mieć Kacpra u siebie. Zupełnie się temu nie dziwię, tak działa rynek mediów – opowiada nam dyrektor pionu komunikacji i PR Pogoni, Krzysztof Ufland.

„Chcę być najlepszy na świecie”. Wywiad z Kacprem Kozłowskim

Swoją pracę w tym zakresie wykonał Tomasz Kaczmarek, dziś trener Lechii, wcześniej asystent Kosty Runjaicia. Z jednej strony – pielęgnował w Kacprze jego pewność siebie, z drugiej – próbował uświadomić mu, by nie poszła ona w złym kierunku, bo jedną czy drugą głupią wypowiedzią może szybko zepsuć sobie wizerunek.

To jeszcze młody chłopak, więc nieco naiwnie podchodził do niektórych tematów. Pytałem go: chcesz mówić publicznie o tym, jak kochasz ciężką pracę czy może o tym, że chodziłeś na wagary? Musiał zastanowić się nad tym, w jaki sposób chce pokazywać tę pewność siebie. My, widząc go codziennie na treningach, wiedzieliśmy, że to pracowity i pokorny chłopak. Ale osoba, która go nie zna, mogła wyrobić sobie o nim zdanie na podstawie jednego wywiadu. Jego wypowiedzi mogą mieć też wielki wpływ na rówieśników – opowiada Kaczmarek.

W Pogoni wyszli więc z założenia, że ograniczą wywiady z Kozłowskim do minimum. Piłkarz udziela się rzadko, aktywności medialne są mu wybierane bardzo selektywnie.

Poniekąd wynika to z poprzednio omawianej przeze mnie sytuacji: musieliśmy pomóc mu w tym okresie, by mógł skupić się na treningach i grze. Szumu wokół Kacpra było bardzo dużo i naszą rolą było to, by odpowiednio do tego tematu podejść. Medialność jest oczywiście ważna, ale Kacper przede wszystkim jest zawodowym sportowcem i wciąż jest na początku swojej piłkarskiej drogi. Trzeba też wziąć pod uwagę, że wówczas był jeszcze niepełnoletni. Działaliśmy tu w porozumieniu z pionem sportowym i z perspektywy czasu uważam, że ta decyzja była bardzo dobra. A Kacper nic na tym nie stracił, bo siłą rzeczy i tak było go wszędzie pełno dzięki dokonaniom sportowym, a w trakcie swojej kariery – o ile będzie chciał – jeszcze zdąży poważnie i świadomie zaistnieć w mediach – opowiada Krzysztof Ufland.

Niektórzy mogli złapać się za głowę, gdy „Super Express” opublikował słynne słowa Kozłowskiego o Jurgenie Kloppie. W Pogoni docierali do pełnego nagrania, by sprawdzić, czy rzeczywiście piłkarz mógł palnąć taką głupotę. Szybko wyszło, że słowa zostały wyciągnięte z kontekstu i ich wydźwięk był zupełnie inny. Z drugiej strony… idealnie pasowały do charakteru Kozłowskiego.

Właśnie między innymi tego obawiano się, ograniczając mu kontakty medialne. Że zostanie źle zrozumiany, ale będzie pasowało to do szerszego kontekstu krnąbrnego zawodnika.

WYPADEK. PIERWSZY POWAŻNY ZAKRĘT KOZŁOWSKIEGO

Najpoważniejszym zakrętem na karierze Kozłowskiego – i to dosłownie – był wypadek, w którym brali udział też Maciej Żurawski i Marcel Wędrychowski. To Kozłowski ucierpiał najbardziej. Siedział z przodu, gdy doszło do zderzenia w drodze na trening.

Pamiętam moment uderzenia. Potem jako jedyny straciłem przytomność. Miałem wstrząs mózgu. Ocknąłem się, gdy mnie wyciągali z auta. To było straszne uczucie. Wyszedłem z samochodu, a tam Kozioł leży na ulicy, Maciek z rozciętą głową, ktoś go prowadził… W pewnym momencie zacząłem się bać o życie klubowych przyjaciół. Ogromny szok – opowiada Marcel Wędrychowski.

Wypożyczony do Górnika piłkarz darł się wniebogłosy. Był przekonany, że stracił zęby. – Pamiętam, jak głowa Maćka zwisała przy kierownicy. Byłem na takiej adrenalinie, że wyszedłem z tego samochodu o własnych siłach. I nagle… wszystko mnie zaczęło boleć. Położyłem się na ulicy – opowiadał nam z kolei sam Kozłowski. – Potem się śmiałem, bo mi podali leki. Dostałem głupiego Jasia. Wypadek, karetka, a ja chodzę i się śmieję – wspomina już na wesoło. Choć po wypadku do śmiechu było mu tylko do momentu, aż nie zeszły leki. Historia zakończyła się złamaniem trzech kręgów lędźwiowych, gorsetem ortopedycznym i kilkoma miesiącami rehabilitacji.

Kacper Kozłowski na zgrupowaniu reprezentacji Polski

Wypadek nie spowodował u niego lęku przed jazdą samochodem. Zapytany o auto, jakie sprawi sobie po zdaniu prawka, odpowiedział:

Normalne auto – Mercedes C-Klasa, dwudrzwiowy.

Normalne auto. Mercedes. Cały Kozłowski. Ktoś może pomyśleć, że ma nie po kolei w głowie. Inny spojrzy szerzej, że jest totalnie zafiksowany na karierę pokroju największych zawodników w Europie i posiadanie Mercedesa nie jest dla niego niczym szczególnym.

Przy okazji anegdota w podobnym stylu, którą przywołuje „Przegląd Sportowy”. Gdy Kozłowski dochodził do siebie po wypadku, zszedł do rezerw na sparing z Jeziorakiem Szczecin. Po godzinie gry dostał sygnał, że wchodzi na boisko. Przed wejściem na plac rzuca w stronę ławki:

Idę pokopać z juniorami.

Pół godziny wystarczyło mu, by strzelić bramkę.

OBRAZIŁ SIĘ, GDY NIE MÓGŁ ZAGRAĆ PRZEZ URAZ

Kozłowski wbrew pozorom potrafi słuchać. Ma swoje zdanie, przedstawi je, często się nie zgodzi, ale gdy ktoś do niego trafi, to chętnie skorzysta ze wskazówek.

Rozmowy z nim były pewnym wyzwaniem. I nie były łatwe. Trzeba było być do nich bardzo dobrze przygotowanym, bo Kacper nie jest chłopakiem, który od razu się ze wszystkim zgadza. Ale potrafi słuchać, gdy przedstawi mu się bardzo dokładnie, dlaczego coś będzie dla niego dobre – opowiada Tomasz Kaczmarek.

To też znamienne słowa: rozmowy z 17-latkiem stanowią dla trenera jakieś wyzwanie i trzeba się do nich dobrze przygotować.

Zdarzało się, że temperować Kacpra musiała drużynowa starszyzna.

Pamiętam jedną sytuację, gdy trener Buryta zdenerwował się na niego i Huberta Turskiego. Przyszli dosłownie pięć minut przez zbiórką na trening na siłownię. Mieliśmy z nimi rozmowę, że wszyscy na nich liczymy, wchodzi przepis o młodzieżowcu, oczekujemy od nich, by nie przychodzili na ostatnią chwilę i zaczynali trening nieprzygotowani. Normalna rozmowa, bez krzyków, żeby mieli świadomość, jak są ważni dla klubu – opowiada Adam Frączczak.

I dodaje: – Kacper zawsze lubił zostawiać po sobie talerze. Siedział w narożniku w szatni. Jak ktoś miał urodziny, albo debiutował, to przynosił ciasto. Akurat przy jego miejscu były półeczki. Zawsze tam zostawiał talerzyk. Trochę z nim walczyliśmy, oczywiście nie chciał się przyznać, ale to wszystko raczej na śmiechy. Dostał po uszach, ale już później dbał o porządek!

Kacper Kozłowski podczas EURO 2020

Trener Łęczyński wspomina z kolei, że Kozłowski potrafił się zirytować na trenerów, gdy ci oszczędzali go z powodu kontuzji.

Wiedział, że jest mocny i dzięki temu jak trzeba było coś powiedzieć starszemu chłopakowi z zespołu, czy też z drużyny przeciwnej lub niestety sędziom, był pierwszy, żeby odpyskować. Było kilka drobnych sytuacji, ale nie były one groźne. Przypominam sobie jego bardzo kwaśną minę, wręcz obrażenie się, gdy przez kontuzję nie mógł zagrać na mistrzostwach Polski kadr wojewódzkich. Miał uraz, niegroźny, chcieliśmy go oszczędzić. Po raz kolejny przekonaliśmy się, jak zależy mu na grze w każdym meczu i nieważne, czy z bolącą nogą. Były krzywe miny, musieliśmy długo mu tłumaczyć, że to nie jest najlepszy pomysł, by wyszedł w podstawowym składzie. Ale finalnie wszedł na końcówkę i strzelił jeszcze dwie bramki, a cały turniej zakończyliśmy mistrzostwem – opowiada trener grup młodzieżowych Pogoni.

„NO, ŻEBY MU ZARAZ NIE ODBIŁO”

Te wszystkie opisane historie sprowadzają się do tego, że Kozłowskiego trzeba było prowadzić w sposób szczególny. Nie można było zabić w nim pewności siebie, która tyle mu daje i tak bardzo go wyróżnia. A jednocześnie trzeba było uważać, by podsycać jej zbyt mocno, by ego młodzieżowca nie osiągnęło nigdy niepokojącego pułapu. Gdy przeprowadzałem wywiad z czwórką młodzieżowców Pogoni, chciałem zapytać o to, któremu z nich najbardziej grozi sodówka. Nie zdążyłem dokończyć pytania, a wszyscy zgodnie stwierdzili, że Kozłowskiemu. Na żarty, ale to jednak sporo mówiło. Po prostu wiele osób obawiało się, że ten moment – moment sodówki Kozłowskiego – jest nieunikniony.

Miał nadejść tysiąc razy, ale wciąż nie widać go na horyzoncie.

Trafienie do pierwszego zespołu potrafiło być sufitem dla jakiegoś zawodnika, a my chcielibyśmy, by to była podłoga. Niejeden zadurzał się płynnym rozwojem. Kacper trafił dość szybko do rezerw, za chwilę stał się jedną z ważniejszych osób w tym zespole i trafił do pierwszej drużyny, a potem dosyć szybko do pierwszej reprezentacji. Widzimy, jak to szybko się odbywa. Prowadząc go miałem obawy: czy to nie za szybko? Może potrzeba przystopować? – dzieli się refleksją Piotr Łęczyński.

Ale każde wyzwanie, jakie stawialiśmy mu jako trenerzy, wypełniał w stu procentach i zaraz stawał się jedną z najważniejszych osób w zespole. Jak każdy młody chłopak, miał swoje różne dziwne zachowania, ale wszystko w granicach normy. Przez jego charakter, świadomość i cel, raczej nie widziałem u niego zagrożeń. On nigdy nie chciał być królem strzelców CLJ czy ważną postacią w drugim zespole. Miał zawsze wysokie wymagania wobec siebie. Często zarażał młodych chłopaków tym, że trzeba celować wyżej. Gdy pojechaliśmy na mistrzostwa Polski, nie myślał tylko o pierwszym meczu. Głośno mówił, że przyjechał po złoty medal. To mu pomagało i pomaga. Pierwsza drużyna Pogoni nigdy nie była dla niego sufitem. I klub, do którego trafi, też nie będzie jego ostatnim klubem w Europie – dodaje.

Kacper Kozłowski w młodzieżowej reprezentacji Polski

Podobne zdanie ma Sławomir Rafałowicz:

Mógł odfrunąć, gdy miał 15 lat i się bawił z seniorami w III lidze. Robił zwodziki, zamachy, siateczki, balansik. Przechodzisz o szczebel, kontrakt progresywnie rośnie, więc idą za tym większe pieniądze. Wchodzisz do pierwszego zespołu, też możesz odlecieć. A tu jednak zrobił progres. Występ na Euro – to samo. Mówimy cały czas o chłopaku, który niedawno został pełnoletni. Jeśliby odfrunął, nie przebijałby tych kolejnych drzwi. Trener Runjaić jest wymagający, nie przymknąłby oka na to, że ktoś jest talentem, ale nie daje tego z siebie na treningach. Kacper jest młody, ma fantazje, hormony buzują, pojawiają się sympatie. Przeżywa to, co każdy z nastolatków. A on wychodząc na mecze dalej przebijał swój sufit, przechodził kolejne etapy wyważając drzwi z futryną. Może jeszcze nie jest kluczową postacią reprezentacji, ale nie mówmy, że bycie najmłodszym piłkarzem w historii mistrzostw Europy nie jest wyważeniem drzwi. Chłopak jest na krzywej wznoszącej. Nie było jeszcze żadnego momentu załamania. Oby był zdrowy i trzeba pozytywnie patrzeć, niech przebija kolejne sufity.

Podobało mi się to, co powiedział kiedyś Robert Lewandowski, że w Polsce pewność siebie jest mylona z arogancją. Jak ktoś jest pewny swojej wartości, to mówimy, że jest zarozumiały. A na zachodzie, szczególnie w Stanach, warto głośno mówić o tym, że jest się dobrym. U nas postrzega się to albo tak, że odfrunie, albo że jest arogancki. Chłopak widzi, że mając 18 lat daje sobie radę na poziomie Ekstraklasy i w reprezentacji, więc jest pewny sobie.

Kozłowski mówił z kolei w wywiadzie dla Weszło: – Czułem też czasami podejście na zasadzie: no, żeby zaraz mu nie odbiło. Mam wrażenie, że dużo ludzi tak reaguje: zaraz mu odbije sodówka. Jaka sodówka? Jeśli ma się poukładane w głowie, wie się, że jest się dobrym, pokazuje się to w każdym meczu, no to nie ma zagrożenia, że odbije sodówka.

Wielokrotnie udowodnił, że warto mu wierzyć.

***

Kacper Kozłowski Pogoń Szczecin

Mam nadzieję, że ten tekst oddaje obraz niecodziennego charakteru Kozłowskiego. Charakteru jakże dalekiego od typowego młodego polskiego piłkarza. Jeśli ktoś go nie zna, może pomyśleć sobie na podstawie wyrwanych z kontekstu historii, że to niepoukładany młokos, któremu sodówka wylewa się uszami. Jeśli jednak osadzi je w szerszym kontekście, dojdzie do wniosku, że to wypadki przy pracy nad idealnym planem, który się powiódł.

On taki po prostu jest. To jego sposób bycia.

Coś, co pomaga, a nie szkodzi.

Bo niecodzienna pewność siebie nigdy nie była podszyta butą czy arogancją. W niczym nie przeszkodziła. Wymowne są tu rozważania osób z jego otoczenia. Błyskawicznie przeskoczył do U-18? Nie odwaliło. Stał się szybko gwiazdą rezerw? Dalej się rozwijał. Zaczął grać w Ekstraklasie? Cały czas ten sam chłopak. Wystąpił na Euro? Nic się nie zmieniło. Pogoń dostała do oszlifowania diament. I to wcale nie było oczywiste, że go oszlifuje. Tymczasem wyszło niemalże idealnie.

Sam Kozłowski jest przekonany, że to dopiero początek. Jasno określa swoje cele („chcę być najlepszy w całej drużynie, w Europie, a niedługo na świecie”). Ten miks pewności siebie, bezczelności, miłości do piłki i jednocześnie pokory do pracy może zaprowadzić go bardzo daleko.

Do pozycji najlepszego piłkarza na świecie?

Pewnie nie. Ale dlaczego nie mierzyć wysoko?

JAKUB BIAŁEK

Fot. FotoPyK

CZYTAJ TAKŻE:

Suche Info
22.05.2022

Oficjalnie: Szymon Włodarczyk pożegnał się z Legią

Powoli wyjaśnia się przyszłość młodego napastnika Legii Warszawa. 19-latek za pośrednictwem swojego konta na Instagramie poinformował, że odchodzi ze stołecznego klubu. O pozyskanie go starają się Górnik Zabrze i Jagiellonia Białystok. W zakończonym sezonie Ekstraklasy zagrał tylko w 7 meczach Ekstraklasy. Zapewne to wpłynęło na podjętą przez niego decyzję. Nastolatek jest kolejnym wychowankiem Legii, który […]
22.05.2022
Tenis
22.05.2022

Roland Garros. Magda Linette pokonała Ons Jabeur!

Pierwsza runda French Open. Na korcie druga najlepsza tenisistka trwającego sezonu. Zwyciężczyni niedawnego turnieju WTA 1000 w Madrycie i finalistka imprezy tej samej rangi w Rzymie. Zawodniczka mająca najwięcej zwycięstw na mączce w tym roku. Czyli Ons Jabeur. A naprzeciwko niej – Magda Linette. Faworytka tego meczu była tylko jedna i po pierwszym secie wydawało […]
22.05.2022
Brama dnia
22.05.2022

Jacek Magiera kontra Tomasz Moskała | BRAMA DNIA

Kolejna odsłona „Bramy dnia!” Dzisiaj swojskie klimaty. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z Gatigo. JACEK MAGIERA VS WISŁA (22.05.2005) Siedemnaście lat temu Legia Warszawa nieoczekiwania zmiażdżyła Wisłę Kraków 5:1. Czwartego gola dla „Wojskowych” po efektownej akcji zdobył Jacek Magiera.  TOMASZ MOSKAŁA VS G. ŁĘCZNA (22.05.2007) Z kolei piętnaści lat temu Cracovia […]
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Salihamidzić: „Lewy” ma kontrakt do lata przyszłego roku i wypełni go

Dyrektor sportowy Bayernu Monachium Hasan Salihamidzić był gościem programu „Doppelpass” na antenie Sport1. Działacz odniósł się m.in. do sytuacji Roberta Lewandowskiego. Szef działu sportowego mistrzów Niemiec przyznał, że agent kapitana reprezentacji Polski otrzymał ofertę przedłużenia umowy. Bośniak dodał też, że spodziewa się wypełnienia przez Lewandowskiego kontraktu, a ten kończy się 30 czerwca 2023 roku. – […]
22.05.2022
Piłka nożna
22.05.2022

Benzema, Mbappe, Lewandowski? 10 najlepszych piłkarzy sezonu 2021/22 [RANKING]

Strzelający gola za golem Lewandowski? Dominujący w lidze francuskiej Mbappe? Czarujący dryblingiem Vinicius, a może jego bardziej doświadczony kolega z zespołu – Benzema? Sezon 2021/22 w europejskim futbolu klubowym wkrótce oficjalnie dobiegnie końca, ale już teraz jak najbardziej można się pokusić o wskazanie najlepszego piłkarza mijającej właśnie kampanii. Wytypowaliśmy dziesięciu zawodników, którzy w ostatnich miesiącach […]
22.05.2022
Weszło
22.05.2022

PSG i Kylian Mbappe. Czyli szarża w walce o katarską wiarygodność

Wielkie kluby walczą nie tylko o trofea, najwyższe miejsca, sukcesy na arenie międzynarodowej i uznanie kibiców. Kluby ze ścisłej elity walczą też o wiarygodność. Paris Saint-Germain musiało postawić wszystko na jedną kartę w rozmowach kontraktowych z Kylianem Mbappe, by utrzymać tę wiarygodność. Pytanie tylko – czy paryżanie nie przeszarżowali?  Gdybyśmy mieli szukać określeń na to, […]
22.05.2022
Weszło
07.05.2022

Trzy lata triumwiratu. Analiza zarządzania Wisłą Kraków

Minęły już grubo ponad trzy lata, odkąd Wisła Kraków znalazła się w rękach Jakuba Błaszczykowskiego, Tomasza Jażdżyńskiego i Jarosława Królewskiego. To oni rzucili się do ratowania klubu, który zmierzał do grania po wsiach i pastwiskach. Dali też nadzieję kibicom na to, że dla „Białej Gwiazdy” wychodzi słońce. Jak wygląda ta kadencja władz Wisły? Więcej jest […]
07.05.2022
Ekstraklasa
15.04.2022

Sąd nad przepisem o młodzieżowcu w Ekstraklasie. Co poprawił, a co zepsuł?

Jest niemalże przesądzone, że przed nami ostatnie tygodnie z przepisem o młodzieżowcu w Ekstraklasie. Od nowego sezonu ma on zostać zniesiony i zastąpiony bardziej zachęcającym systemem premiowania z Pro Junior System, o czym w ostatnim dniu marca pisaliśmy na Weszło. Można już zatem zacząć podsumowywać okres, w którym ten wymóg obowiązywał. Na ile zaszkodził, a […]
15.04.2022
Ekstraklasa
03.04.2022

„Czułem, że mogę coś udowodnić. Teraz widzę, że Ekstraklasa nie jest taka trudna i straszna”

Dorastanie w betonowej dżungli na Bródnie i marzenia o Legii Warszawa. Niepotrzebne komplementy Bogusława Leśnodorskiego i krytyka kibiców w Chorzowie, która siedziała w głowie podczas meczów. Najgorsza defensywa Ekstraklasy z beniaminkiem z Sosnowca i jedna z najlepszych z beniaminkiem z Radomia. Kwoty przyprawiające o zawrót głowy w szatni mistrza Polski i brak wypłat w szatni […]
03.04.2022
Weszło
13.03.2022

ZSRR, Pomarańczowa Rewolucja, Majdan. Jak Ukraina zrywała z Rosją

– Ukraina nigdy nie była prawdziwym narodem. Nie ma żadnych tradycji państwowości — to fragment wystąpienia Władimira Putina, które poprzedzało rozpoczęcie inwazji w lutym 2022 roku. Dyktator wygłosił długą tyradę o tym, że Ukraina bez Rosji nie istnieje, a zmienianie tego stanu rzeczy nie tylko nie ma sensu, ale wręcz nie przystoi. Putin łgał jak […]
13.03.2022
Weszło Extra
12.03.2022

Życie na Bali, puchary w Macedonii, helikopter Popova. Vanja Marković i jego przygody

Vanja Marković mieszkał w Kielcach i na Bali. Bawił się z piłkarzami Sevilli i Barcelony, grał w Lidze Europy z gwiazdami Realu Sociedad. W swojej karierze zwiedził pół Europy, widział także dzikie zwierzęta i morze ludzi na ulicach indonezyjskich miast. Po powrocie do Polski zameldował się w Ruchu Chorzów i opowiedział nam swoich przygodach. Twierdzi, […]
12.03.2022
Weszło Extra
08.03.2022

Narodziny dyktatora. Skąd się wziął Władimir Putin?

Borys Bieriezowski, którego majątek w 1997 roku wyceniano na trzy miliardy dolarów, był człowiekiem ze wszech miar pazernym. Pożądał bogactwa, co oczywiste. Jednym z najpotężniejszych rosyjskich oligarchów nie zostaje się przecież dzięki szlachetności ducha. Pragnął też respektu, dlatego nigdy nie starał się dementować nieco przesadzonych pogłosek, jakoby to właśnie on w istocie sterował państwem z […]
08.03.2022
Liczba komentarzy: 89
Subscribe
Powiadom o
guest
89 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jozef Wojciechowski
Jozef Wojciechowski(@jozef-wojciechowski)
4 miesięcy temu

Jak zrobi karierę, to dzięki pewności siebie. Jak nie zrobi kariery, to przez butę i arogancję. Tak czy tak, będzie o czym pisać.

Kolejorz prawdziwy z Poznania Deluxe
Kolejorz prawdziwy z Poznania Deluxe
4 miesięcy temu

Prędzej zrobi karierę Kamiński. Będzie sprzedany w tym lub kolejnym oknie za ponad 10 mln euro plus bonusy. Jeśli w tym to z wypożyczeniem na kolejne 6 miesięcy do Lecha.

Legła też może sprzedać Emrelego za potężne 2 mln euro. A nie czekaj, chyba nie 😛 He,he.

waldemar
waldemar
4 miesięcy temu

Zabawne jest to, że z Lecha odpalił go guru Marek Śledź rękami Chrobaka:)

waldemar
waldemar
4 miesięcy temu

Drugi Kozak?

Alex Legia
Alex Legia
4 miesięcy temu

Super pewnosc siebie, cały rekaw wydziarany bo wyrożniać sie musi i zgrywać kozaka wyglądem ale juz nauczyc sie angielskiego to hehe po co

Kolejorz prawdziwy z Poznania Deluxe
Kolejorz prawdziwy z Poznania Deluxe
4 miesięcy temu
Reply to  Alex Legia

Skutki „wychowania” młodzieży przez lewaków z telewizji oraz Internetów. Zapinajcie pasy, bo teraz będzie tylko gorzej. Nauczyciele skapitulowali, rodzice skapitulowali, Kościół nie ma kwalifikacji moralnych oraz intelektualnych.

Jeden z krewnych głosujący od zawsze na Lewicę niedawno odkrył, że piętnastoletnia córka pokazuje w necie tyłek za pieniądze i ją sprał. A wcześniej taki był postępowy z niego wrocławiak …

Kolejorz prawdziwy z Poznania Deluxe
Kolejorz prawdziwy z Poznania Deluxe
4 miesięcy temu

Oj, jak lewary minusują. Pozdrowienia dla waszawskich skłotów.

Tadeusz Turkawka
Tadeusz Turkawka
4 miesięcy temu

W tym miejscu muszę przyznać Ci rację.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki(@zawisza-czarnecki)
4 miesięcy temu

Sławna „róbta, co chceta”. Prócz szczepień oczywiście – jeśli chodzi o ćpanie gówna, które nie ratuje przed covidem, nie ma zmiłuj. Luzaki wtedy szczepią się grzecznie na rozkaz.
Nie dla siebie! Dla matki, dla synka, dla Czarka Pazury!

PapoKukas
PapoKukas
4 miesięcy temu

Dobrze obszczańcu że jesteś nikim bo gdyby cokolwiek od ciebie zależało to byś zmuszał dzieci do obligatoryjnych wakacji pod czarną kiecą pedofila… Róbta co chceta-tak – bo jesteśmy wolni podludziu.

Adek
Adek
4 miesięcy temu
Reply to  PapoKukas

PapoKutasie, dlaczego tak bardzo bluzgasz na kogoś kto nikogo nie obraził, a tym bardziej ciebie?

KęKę rosberg
KęKę rosberg
4 miesięcy temu
Reply to  Adek

Obraża zdrowy rozsądek. Nie żebym oczekiwał go po chłopcach z anonimowych komentarzy na portalu sportowym, ale warto się zastanowić zanim palnie głupotę.

nieprawda futbolu
nieprawda futbolu
4 miesięcy temu
Reply to  PapoKukas

Owsik komunistyczny aparatczyk i zlodziej. ten wosp jest tak zlym pomyslem na wielu plaszczyznach ze az ciezko o tym rozmawiac

Keke Rosberg
Keke Rosberg
4 miesięcy temu

No tak, wizja że ktoś organizuje wydarzenie aby zachęcić ludzi do zaoferowania pomocy innym z dobrej woli nie mieści się w pale takim kretynom jak ty.

Tito
Tito
4 miesięcy temu

Sportowo zycze jak najlepiej i samych sukcesów, lecz najbliższe pół roku prawdopodobnie bez grania w piłkę…

zonk
zonk
4 miesięcy temu
Reply to  Tito

Przecież idzie na minimum najbliższe pół roku na wypożyczenie do Belgii… pogra…

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki(@zawisza-czarnecki)
4 miesięcy temu
Reply to  zonk

W Eupen może coś by pograł, ale chyba do poważniejsze kapeli idzie?

Kaalarepa
Kaalarepa
4 miesięcy temu

Pogra minimum 40% czasu, tyle mu potrzeba, żeby dostać pozwolenie na pracę w UK

Bartek Kiezun
Bartek Kiezun
4 miesięcy temu

Zaraz wejdzie do szatni obcojęzycznej. Pewność siebie powie: sprawdzam. Albo pokaże ta pewność siebie i wejdzie do drużyny jak Grosicki albo Piotrek Świerczewski albo przepadnie jak dziesiątki innych. Jest jeszcze opcja, że się wybroni ponadprzecietnymi umiejętnościami pilkarskimi. Ale trudno w to uwierzyć.

Poinformowany
Poinformowany
4 miesięcy temu
Reply to  Bartek Kiezun

A teraz w jakiej szatni przebywal?? Polskojezycznej?? Runjaic, Zech, Zahovic, Stipica, Mata… W Pogoni na treningu i odprawach obowiazuje język angielski.

kkkk
kkkk(@kkkk)
4 miesięcy temu
Reply to  Poinformowany

Sousa chyba też nie gadał po posku.

Wojtek Hadaj-Kowalczyk
Wojtek Hadaj-Kowalczyk
4 miesięcy temu
Reply to  Poinformowany

Bo jebany nazista Runjaic przez 5 lat w Polsce nie był w stanie albo mu się nie chciało nauczyć języka polskiego. Wyobrażasz sobie sytuację, że zagraniczny trener idzie do Bundesligi i po 5 latach nie umie po niemiecku? Nie ma szans, poza tym świadczy to o Runjaiciu.

Freddie Bajorek
Freddie Bajorek
4 miesięcy temu

Nazistą jebanym to jesteś ty żałosny śmieciu. I odpierdol się od Runjaica,bo jest bez znaczenia jakim posługuje się językiem, bez znaczenia jest też, jak wygląda to w bundeslidze ( a śmiem wątpić, żeby było jak sugerujesz). Znaczenie ma, jak wygląda zespół pod jego rządami. I tyle. Napisałbym ci jeszcze coś o Stefanie Batorym i jego znajomości języka polskiego, ale szkoda czasu na takie ścierwo jak ty.

Szczecinianin
Szczecinianin
4 miesięcy temu

My w Szczecinie jak słyszymy niemiecki to się cieszymy 🙂 Mieszkańcy sami odradzali Runjaiciowi uczyć się Polskiego, bo to strata czasu, a przeciętny Szczecinianin w jednym roku bywa więcej w Berlinie niż w Warszawie przez całe życie.
Pozdro

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki(@zawisza-czarnecki)
4 miesięcy temu
Reply to  Poinformowany

I jeszcze poprawnie reaguje na napis „open” na drzwiach kibla! Da radę.

janush
janush
4 miesięcy temu

Donikąd. W ciągu pięć lat zaliczy ligę kazachską i tyle będzie z pompowania tego balonika. Miał być czołowy klub, a poszedł do jakiegoś gównianego brajton xDDDDDD

zonk
zonk
4 miesięcy temu
Reply to  janush

Zerknij na aktualną tabelę Premier League głąbie i zawrzyj głupią paszczę …. 🙂

kekwem00
kekwem00
4 miesięcy temu
Reply to  janush

Tja. Akurat stopniowy awans pod względem budowania kariery jest znacznie mądrzejszy niż pakowanie się od razu do Liverpoolu czy gdzieś indziej, gdzie by prawdopodobnie zginął, bo takich młodych mają wielu. Pójście do Birghton poprzez RU Saint-Gilloise to jest świetne posunięcie.

Tadeusz Turkawka
Tadeusz Turkawka
4 miesięcy temu

Oby mu pomogła. Swoją drogą nie rozumiem oburzenia piłkarza, któremu ktoś założył „siatkę”. Jak dał sobie to zrobić, to to jego problem, a nie młodego, który potrafi zagrać w ten sposób. Zagranie jak najbardziej piłkarskie, a pretensje jakby chodziło o naplucie do kawy.

Kemp
Kemp
4 miesięcy temu

Tylko patrzeć jak wejdzie przepis o karaniu za drybling żółtą kartką, bo przeciwnik ucierpiał psychicznie.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki(@zawisza-czarnecki)
4 miesięcy temu
Reply to  Kemp

Przecież lewaczki już z tym eksperymentują.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki(@zawisza-czarnecki)
4 miesięcy temu

Widać smyku, nigdy nie grałeś choćby przeciw gwiazdom okręgówki. Są bardzo czuli na kanały, wrażliwcy.
Zasada jest prosta – im piłkarz bardziej drewniaczy, tym gorzej reaguje na siatę.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
4 miesięcy temu

Powodzenia chłopaku! Jestem dziwnie spokojny że akurat on sobie w miarę poradzi. Mentalnie i fizycznie w porównaniu z takimi Kapustka czy Karbownikiem to jest już gotowy dorosły piłkarz. Zdrówka i powodzenia.

root
root(@root)
4 miesięcy temu

Jest za młody na wyjazd do PL. 18lat to najgorszy wiek. za dobry żeby grać w u18 brigthon za słaby na pierwszy skład. Będzie historia jak z Kapustką. Pogra w rezerwach, później na wypożyczenie do Belgii i zjazd do Polski

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
4 miesięcy temu
Reply to  root

Kapustka jak wyjeżdżał to miał posturę chłopca do podawania piłek, a do tego mentalność gimnazjalisty. To się nie mogło udać. Mimo wszystko za Kozłowskim więcej przemawia że nie będzie tak źle, ale wszystko zależy od niego.

A żebyśta się posrali
A żebyśta się posrali
4 miesięcy temu

Kozłowski ma mental rozpuszczonego przedszkolaka, także jedyne czym może się wybronić to umiejętności. Podobno ma duże, zobaczymy

kekwem00
kekwem00
4 miesięcy temu
Reply to  root

Przecież on od razu idzie do Belgii. Prawdopodobnie pogra sobie w RUSG, poziomem akurat się załapie.

root
root(@root)
4 miesięcy temu
Reply to  kekwem00

nie byłbym tego taki pewien czy w Royal Union tak łatwo załapie się do 1 składu. Widać ze mają wysoką formę bo są na 1 miejscu w tabeli z 7 pkt przewagi nad drugim

Adek
Adek
4 miesięcy temu
Reply to  root

A mogę zapytać skąd Ty to już wiesz?

The M
The M
4 miesięcy temu
Reply to  Adek

Z tabeli? RUSG grają sezon życia, 18 latek z Pogoni Szczecin jest im tam potrzebny jak dziura w moście.

Kaalarepa
Kaalarepa
4 miesięcy temu
Reply to  The M

Potrzebne by nabił 40% minut, wtedy dostanie pozwolenie na pracę w Anglii => gra dla Brighton. A właściciel obu klubów ten sam, to pewnie jest juz wsio ustalone.

baran
baran
4 miesięcy temu

Od Kowala różni go bardzo dużo. Np. skończył podstawówkę. Można jeszcze założyć, że na stare lata nie będzie musiał z jakimiś kapiszonami bigosu gotować.

nieprawda futbolu
nieprawda futbolu
4 miesięcy temu
Reply to  baran

hahaha XD zajebiste!

A żebyśta się posrali
A żebyśta się posrali
4 miesięcy temu

XD obrażał się bo nie mógł zagrać – I tu można zakończyć. Jeśli się nie ogarnie to czego jeszcze gorszy los niż karbownika z którego też robili wielki talent – tylko ze on w tej ekstraklasie faktycznie się wyróżniał. A co do tego, że sodowka mu nie grozi – ta sodowka trwa i trwa…

Stanislav Levinsky
Stanislav Levinsky
4 miesięcy temu

Już w Pogoni mu psycha sitting to co dopiero u Angoli

KęKę rosberg
KęKę rosberg
4 miesięcy temu

Widze że go znasz osobiście że dochodzisz do takich wniosków. Uprzedzam że prośba o autograf jeszcze do tego miana cię nie przypisuje

A żebyśta się posrali
A żebyśta się posrali
4 miesięcy temu
Reply to  KęKę rosberg

A po co mi jego autograf. Nie zbieram podpisów od gimnazjalistów, na żadna loterie bym tego nie oddał bo raczej nikt by nie licytował. Nie znam go osobiście, ale w przeciwieństwie do niego nie udzielam się w mediach i nie robię z siebie rozpuszczonego bachora, który obraza się gdy mu nie pozwalają grac przez kontuzje

123
123
4 miesięcy temu

Podoba mi się jego pewność siebie i ogólnie wchodzących do poważnej piłki młodziaków. Jest światełko w tunelu, że kolejne pokolenie odetnie się od polskiego genu „nic się nie da, jestem zjebany, wszyscy dookoła chcą mi dojebać”. Powodzenia młody!

NIEMOZLIWE
NIEMOZLIWE
4 miesięcy temu
Reply to  123

XDDDD ŻE SĄ LUDZIE CO WIERZĄ W ZMIANE https://youtu.be/_Tk83Qe782A

Endrju
Endrju(@endrju)
4 miesięcy temu
Reply to  123

Że co? Przecież my już mieliśmy pełno takich cwaniaków (pierwsi z brzegu; Hajto, Świerczewski, Świerczok, Teodorczyk).

Ted Mosby
Ted Mosby
4 miesięcy temu

Bardzo fajny tekst

Adam.
Adam.
4 miesięcy temu

Z powrotem tam gdzie był 🙂

Jarek
Jarek
4 miesięcy temu

Kibicuję mu, aczkolwiek z artykułu bije raczej negatywny wydźwięk. Mimo wszystko przydałby mu się plan B, wystarczy jedno/dwa zerwania wiązadła i będzie sobie musiał przypomnieć o maturze.

Bubu
Bubu
4 miesięcy temu
Reply to  Jarek

Podpisany właśnie kontrakt zapewnił mu kwotę, której przeciętny Polak nie zarobi przez swoich kilka żywotów.
Nie mniej jednak jest on pewnym wyjątkiem, bo tysiące innych chłopaczków kopiących piłkę w drużynach młodzieżowych i myślących w podobny sposób nie skończy nawet w drużynach ze stopnia centralnego.

OrtalionowyRycerz
OrtalionowyRycerz
4 miesięcy temu
Reply to  Jarek

Przecież on na obecnym kontrakcie zarobi tyle że nawet bez jakiegoś ogromnego oszczędzania może sobie nakupować mieszkań bądź jeśli jest bardziej przedsiębiorczy to poinwestować w jakieś biznesy i będzie ustawiony do końca życia. Poza tym piłkarze mają od groma opcji jeśli chodzi o pracę po karierze, w każdym bądź razie więcej niż sportowcy w innych dyscyplinach: praca jako trener pierwszego zespołu, trener akademii, członek sztabu szkoleniowego, scout, praca w zarządzie jakiegoś klubu, praca w jakimś związku, praca jako ekspert na jakimś portalu bądź w telewizji itd. jak ktoś jest w miarę rozgarnięty to jeśli nie będzie miał sporego pecha to nawet grając na poziomie ekstraklasy bez problemu się ustawi po zakończeniu kariery

A żebyśta się posrali
A żebyśta się posrali
4 miesięcy temu

Myślisz, że jako 18-latek z marzeniami będzie teraz inwestował w mieszkania albo rozkręcał biznes. Będzie chciał grac w piłkę i na tym zarabiać a niezależnie czy będzie grał i tak cały hajs pewnie przewali na różne wygody i luksusy

Ostatni Żyd
Ostatni Żyd
4 miesięcy temu

Oby nie przepadła jak wiele transferów wychodzących z Pogoni.

Adam
Adam
4 miesięcy temu
Reply to  Ostatni Żyd

I nie tylko z Pogoni niestety

Seba
Seba
4 miesięcy temu
Reply to  Ostatni Żyd

A kto niby przepadł ?? bo raczej wszystkie ostatnie transfery na plus nie tak jak Legła

OrtalionowyRycerz
OrtalionowyRycerz
4 miesięcy temu
Reply to  Ostatni Żyd

Kto niby przepadł? Piotrowski 1000 lat temu?

OMG
OMG
4 miesięcy temu

On miał glownje Walukiewicza co nie gra z powodu ciężkiej kontuzji i Buksy który ominął 4 spotkania z powodu złamanej kości stopy.

@rek
@rek
4 miesięcy temu

Pożyjemy – zobaczymy. Ja bym już skończył z tym pompowaniem balonika, bo to jeszcze młody chłopak i różnie może być. Życzę mu oczywiście jak najlepiej.

Don Rzason i Roma
Don Rzason i Roma(@don-rzason-i-roma)
4 miesięcy temu

Rozmowa na wysokim szczeblu w Brighton:
-Ty prezes, kogoś ty kupił za tyle funtów, ledwo duka po angielsku?
-Yyy no ale jest niesamowicie pewny siebie, jak na swój wiek i założył siatę Żyrze

Przybywam z Frolixa 8
Przybywam z Frolixa 8(@w-punkt)
4 miesięcy temu

Jak oni w tym Brajton wypowiedzieli „ŻYRZE”? 😉

The M
The M
4 miesięcy temu

ŻIRU powiedzieli tak jak go w Wolves nazywali, prezes myślał że o tego napastnika chodzi i dlatego kupił.

Fiedja
Fiedja
4 miesięcy temu

Nie oglądam meczów Pogoni, więc go nie widziałem w akcji, ale czy on naprawdę tak wciąga nosem naszą ligę? Bo jak chodzi o występy międzynarodowe, to na euro miał parę udanych zagrań i to wszystko, podobny przypadek co Kapustka. Życzę mu jak najlepiej, tylko się zastanawiam czy to już czas pisać o nim jako o kimś kto świat podbije…

shyyyyyyhhhh na cvxx
shyyyyyyhhhh na cvxx
4 miesięcy temu
Reply to  Fiedja

Trzeba było oglądać. Teraz już się nie dowiesz.

Krzysiek
Krzysiek
4 miesięcy temu

Ktoś to czytał przed publikacją? To w końcu Kozłowski jest idealnym kandydatem na zięcia czy nie? Pierwszy akapit i taki babol

JANTAR
JANTAR
4 miesięcy temu

Jezeli droga do Brighton wiedzie przez Belgie (obojetenie jaki klub), to jego talent moze sie rozmyc jak: Soboty, Piotrowskiego, Teodorczyka. Belgowie uwielbiaja gnoic Polakow.

Kapitan Pazur
Kapitan Pazur
4 miesięcy temu
Reply to  JANTAR

Teodorczyk łupał bramki aż miło. Sobota grał sporo w pierwszym sezonie, a Piotrowski wyjeżdżał najwyżej jako solidny ligowiec do drużyny, która grała w Lidze Mistrzów. Jeśli już ktoś przepadł to Starzyński, który ze swoją „szybkością” mógłby robić karierę ale trzydzieści lat temu. Więc z tym gnojeniem to się trochę zagalopowałeś.

RE-CONTRA
RE-CONTRA
4 miesięcy temu
Reply to  Kapitan Pazur

W 1982 roku Marek Kusto po mistrzostwach w Hiszpanii, gral w SK Beveren, dzieki niemu klub zdobyl mistrzostwo Belgii. Byl najlepszym zawodnikiem rozgrywek tamtej rundy. To byl tylko jeden sezon pozniej poszedl w odstawke, podobnie jak wyzej wymienieni. Biora na jeden sezon, a poznie LAWA. O Marku Kuscie chyba nawet nie slyszales, prawdopodobnie cie nie bylo. Wychowanek Wawelu Krakow, gral w Wisle Krakow i Legii.

maciej
maciej
4 miesięcy temu

Kolejny Kapustka, pół poprawnie zagranego meczu i już gwiazda. Z tej Belgii wróci za pół roku, gdyż: nie zna żadnego języka obcego, jest dobrze zapowiadający się piłkarzem, ale tylko zapowiadającym się. Wróci razem z Karbownikiem.

The M
The M
4 miesięcy temu
Reply to  maciej

Kapustka miał czas, że faktycznie wymiatał w naszej lidze. O Kozłowskim powiedziałbym, że wyróżnia się. A Kapustka najlepszy sezon miał w wieku 18 na 19 lat. Cytując klasyka: spokojnie.

maciej
maciej
4 miesięcy temu
Reply to  The M

A co oznacza „wymiatanie w polskiej lidze”?

Sebek
Sebek
4 miesięcy temu

Czemu pewnie nie ? A o Lewandowskim ktoś powiedziałby 10 lat temu ,że będzie najlepszy na świecie ?

JanuszFutbolu
JanuszFutbolu
4 miesięcy temu
Reply to  Sebek

Ja.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki(@zawisza-czarnecki)
4 miesięcy temu

Nie „gdzie”, a „dokąd”?
Na pytanie gdzie idziesz, kumpel odpowiadał: tu – nie widzisz? Pozdro Kubuś!
Poprawna wersja to „dokąd”. Dbajmy o język!

embengebengebenge
embengebengebenge
4 miesięcy temu

Czego ty od nich wymagasz? xD

Adek
Adek
4 miesięcy temu

Miałem przyjemność grać z jego ojcem Mariuszem w trampkarzach i juniorach Gwardii Koszalin. Zapowiadał się świetnie, moim zdaniem był najlepszym piłkarzem w województwie koszalińskim w naszym roczniku. Niestety czasy były inne i Gwardia zepsuła chłopaka. Ponadto zaczęły się kontuzje. Gdyby urodził się 20 lat później to grałby w jakimś fajnym klubie na zachodzie Europy. Tak myślę.
Młody Kozioł ma dużo lepsze perspektywy przed sobą. Geny piłkarskie też ma niezłe no i czasy w których robi karierę też są bardziej sprzyjające niż 30-40 lat temu. Ja myślę że za 2-3 lata będziemy mieli zajebistego piłkarza w naszej reprezentacji. I tego mu życzę.

SusanMiddleton
SusanMiddleton
4 miesięcy temu

fgff

SusanMiddleton
SusanMiddleton
4 miesięcy temu

hs

Klaus
Klaus
4 miesięcy temu

Może niech najpierw niech się załapie i coś pokaże w prawdziwej piłce, a potem piszcie tego typu artykuły.
Ńiedawno pisaliście to samo o wielkim Karbowniku i co ( jak do tej pory)?

Walwerd
Walwerd
4 miesięcy temu

Byłem fanem Kozłowskiego, niemniej po pierwszych powołaniach, jak zobaczyłem, jak jego „rękaw” rośnie, widzę, że to jest taka sama droga, co Teo – ot raz błyśnie, a potem, hehe, 2. poziom ligowy „poważniejszych” lig, wita. Niestety Kozłowskiemu jest bliżej kolejnego wypożyczenia do Luton Town, niż do gry w Brighton.

Danek
Danek
4 miesięcy temu

Świetne czytatdło. Dzięki Kuba. A Kozłowskiemu życzę wchodzenia na coraz wyższe szczeble

Suche Info
22.05.2022

Oficjalnie: Szymon Włodarczyk pożegnał się z Legią

Powoli wyjaśnia się przyszłość młodego napastnika Legii Warszawa. 19-latek za pośrednictwem swojego konta na Instagramie poinformował, że odchodzi ze stołecznego klubu. O pozyskanie go starają się Górnik Zabrze i Jagiellonia Białystok. W zakończonym sezonie Ekstraklasy zagrał tylko w 7 meczach Ekstraklasy. Zapewne to wpłynęło na podjętą przez niego decyzję. Nastolatek jest kolejnym wychowankiem Legii, który […]
22.05.2022
Tenis
22.05.2022

Roland Garros. Magda Linette pokonała Ons Jabeur!

Pierwsza runda French Open. Na korcie druga najlepsza tenisistka trwającego sezonu. Zwyciężczyni niedawnego turnieju WTA 1000 w Madrycie i finalistka imprezy tej samej rangi w Rzymie. Zawodniczka mająca najwięcej zwycięstw na mączce w tym roku. Czyli Ons Jabeur. A naprzeciwko niej – Magda Linette. Faworytka tego meczu była tylko jedna i po pierwszym secie wydawało […]
22.05.2022
Brama dnia
22.05.2022

Jacek Magiera kontra Tomasz Moskała | BRAMA DNIA

Kolejna odsłona „Bramy dnia!” Dzisiaj swojskie klimaty. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z Gatigo. JACEK MAGIERA VS WISŁA (22.05.2005) Siedemnaście lat temu Legia Warszawa nieoczekiwania zmiażdżyła Wisłę Kraków 5:1. Czwartego gola dla „Wojskowych” po efektownej akcji zdobył Jacek Magiera.  TOMASZ MOSKAŁA VS G. ŁĘCZNA (22.05.2007) Z kolei piętnaści lat temu Cracovia […]
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Salihamidzić: „Lewy” ma kontrakt do lata przyszłego roku i wypełni go

Dyrektor sportowy Bayernu Monachium Hasan Salihamidzić był gościem programu „Doppelpass” na antenie Sport1. Działacz odniósł się m.in. do sytuacji Roberta Lewandowskiego. Szef działu sportowego mistrzów Niemiec przyznał, że agent kapitana reprezentacji Polski otrzymał ofertę przedłużenia umowy. Bośniak dodał też, że spodziewa się wypełnienia przez Lewandowskiego kontraktu, a ten kończy się 30 czerwca 2023 roku. – […]
22.05.2022
Piłka nożna
22.05.2022

Benzema, Mbappe, Lewandowski? 10 najlepszych piłkarzy sezonu 2021/22 [RANKING]

Strzelający gola za golem Lewandowski? Dominujący w lidze francuskiej Mbappe? Czarujący dryblingiem Vinicius, a może jego bardziej doświadczony kolega z zespołu – Benzema? Sezon 2021/22 w europejskim futbolu klubowym wkrótce oficjalnie dobiegnie końca, ale już teraz jak najbardziej można się pokusić o wskazanie najlepszego piłkarza mijającej właśnie kampanii. Wytypowaliśmy dziesięciu zawodników, którzy w ostatnich miesiącach […]
22.05.2022
Weszło
22.05.2022

PSG i Kylian Mbappe. Czyli szarża w walce o katarską wiarygodność

Wielkie kluby walczą nie tylko o trofea, najwyższe miejsca, sukcesy na arenie międzynarodowej i uznanie kibiców. Kluby ze ścisłej elity walczą też o wiarygodność. Paris Saint-Germain musiało postawić wszystko na jedną kartę w rozmowach kontraktowych z Kylianem Mbappe, by utrzymać tę wiarygodność. Pytanie tylko – czy paryżanie nie przeszarżowali?  Gdybyśmy mieli szukać określeń na to, […]
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Potężne trafienie Piotra Zielińskiego w Serie A [WIDEO]

Kończący się sezon Serie A jest zdecydowanie słabszy niż poprzedni dla Piotra Zielińskiego. Reprezentant Polski strzelił dziś swojego 6. gola w sezonie, podwyższając prowadzenie Napoli w meczu ze Spezią na 2:0. Ofensywny pomocnik popisał się mocnym i precyzyjnym uderzeniem lewą nogą. Zieliński w ostatnich tygodniach stracił miejsce w składzie Napoli, co sprawiło, że ruszyły spekulacje […]
22.05.2022
Weszło
22.05.2022

Śląsk to nie tylko zgliszcza. Jest na kim budować lepszą przyszłość

Wbrew pozorom Wrocław nie jest polem bitwy, które doszczętnie przemieliła wojna o utrzymanie w Ekstraklasie i pokrętne decyzje „generałów” w klubowych kuluarach. Choć mogłoby się wydawać, że w tym miejscu należy zaorać wszystko i zasiać coś zupełnie nowego, aż tak dosadny ostracyzm raczej nie będzie potrzebny. Owszem, piłkarze bez większych ambicji powinni zostać czym prędzej […]
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Nieoficjalnie: Tylko w II rundzie eliminacji Ligi Konferencji Raków zagra w Częstochowie

Wicemistrzowie Polski jako zdobywcy Pucharu Polski zaczną grę w europejskich pucharach od drugiej rundy eliminacji Ligi Konferencji. Okazuje się, że tylko na tym etapie rozgrywek Raków zagra u siebie w roli gospodarza. Pozostałe potencjalne domowe spotkania będzie musiał rozegrać na innym obiekcie. Podobnie jak przed rokiem ma nim być stadion Podbeskidzia Bielsko-Biała. Informacje jako pierwszy […]
22.05.2022
Siatkówka
22.05.2022

Alessandro Michieletto – złoty chłopiec włoskiej siatkówki chce zrewanżować się ZAKSIE

– Nie spotkałem tak wysokiego gracza z tak dobrym przyjęciem przez 15 lat mojej kariery. Jest jednym z najlepszych siatkarzy we Włoszech – mówił Marko Podrascanin na łamach mozzartsport.com. Osmany Juantorena użył z kolei słowa „fenomen”. Dziennik „Corriere della Sera” określił go symbolem nowej generacji włoskiej siatkówki. Alessandro Michieletto – bo o nim mowa – […]
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Chiellini blisko Los Angeles FC. Warunki kontraktu ustalone

Jeszcze kilka dni temu nie było wiadomo czy Giorgio Chiellini będzie kontynuował karierę. 38-latek w sobotę zagrał ostatni mecz w barwach Juventusu. Stara Dama przegrała z Fiorentiną (0:2). Już od jakiegoś czasu było wiadomo, że obrońca po sezonie odejdzie z Juve. Teraz w zasadzie jest już jasność, jeżeli chodzi o przyszłość defensora. Włoski dziennikarz Fabrizio […]
22.05.2022
Ekstraklasa
22.05.2022

Noc, na którą czekał cały Poznań

Już od ponad tygodnia wiemy, że Lech Poznań zdobył tytuł Mistrza Polski. Była ogromna radość w szatni, potem – spontaniczna i kontrowersyjna pod stadionem. Jednak oficjalna koronacja i uroczyste świętowanie miały miejsce dopiero poprzedniego wieczora, a może raczej – poprzedniej nocy. Choć nie wszystko wyszło po myśli organizatorów i kibiców, to bez wątpienia Poznań takiej […]
22.05.2022
1 liga
22.05.2022

Rybski: Ekstraklasa z Widzewem Łódź nabierze kolorytu

Andrzej Rybski, były piłkarz Widzewa Łódź, drugi pod względem liczby występów na zapleczu Ekstraklasy zawodnik w historii ligi, a obecnie trener w akademii łódzkiego klubu, rozmawiał o finiszu sezonu w 1. lidze w programie „Pierwsza Klasa”. Jak były pomocnik patrzy na szanse Widzewa na awans? Mecz z Miedzią Legnica mógł poprawić humory kibiców Widzewa, ale […]
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Skorża: W szatni są piłkarze, którzy noszą się z zamiarem zmiany klubu

Pojawiają się pierwsze komentarze po zakończeniu sezonu Ekstraklasy. Głos zabrał trener nowych mistrzów Polski – Lecha, czyli Maciej Skorża. Szkoleniowiec przyznał, że w szatni jego zespołu są piłkarze, którzy nie są do końca zadowoleni ze swojej sytuacji w drużynie i noszą się z zamiarem odejścia z klubu. Wczoraj w ostatniej kolejce Ekstraklasy Kolejorz pokonał u […]
22.05.2022
Weszło
22.05.2022

Ludzie cierpią, a FIFA odwraca oczy. Nie po raz pierwszy

Horror, koszmar, piekło na ziemi – takimi przymiotami określane jest to, co miało miejsce przez ostatnie 20 lat w Fifa Goal Centre pod auspicjami Haitańskiego Związku Piłki Nożnej (FHF). Gwałty, niewolnictwo seksualne z udziałem nieletnich, zastraszanie, szantaże, aborcje – to praktyki, które obecne były tam na co dzień. Na światło dzienne zaczęły wychodzić już kilka […]
22.05.2022
Piłka nożna
22.05.2022

Najciekawsze końcówki sezonu w Premier League [RANKING]

Dziś dowiemy się, kto tym razem zdobędzie mistrzostwo Anglii, którego losy rozstrzygną się po raz kolejny dopiero w ostatniej kolejce. Przed 38. serią spotkań Liverpool traci do Manchesteru City tylko jeden punkt, więc wszystko może się wydarzyć. A jakie były jeszcze równie emocjonujące końcówki sezonu w erze Premier League? Najciekawsze końcówki sezonu w Premier League […]
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Media: Leonardo zwolniony z PSG. Jest kandydat na nowego dyrektora sportowego

Według informacji „RMC Sport” w sobotę wieczorem dyrektor sportowy PSG – Leonardo dowiedział się o swoim zwolnieniu. Ponoć jego odejście jest jedną z przyczyn przedłużenia umowy z klubem przez Kyliana Mbappe. Leonardo był dyrektorem sportowym paryżan od trzech lat. Media w tym czasie rozpisywały się o jego złych relacjach z dwoma ostatnimi trenerami PSG: Thomasem […]
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Kolejny gol Buksy. Sprytny strzał zapewnił mu 7. bramkę w sezonie [WIDEO]

Adam Buksa kontynuuje świetną formę strzelecką. Napastnik New England Revolution trafił do siatki w szóstym kolejnym meczu, a jego klub pokonał na wyjeździe 3:2 FC Cincinnati. 26-latek strzelił gola na 2:1. Były napastnik Pogoni Szczecin, Zagłębia Lubin i Lechii Gdańsk zdobył bramkę w dość ekwilibrystyczny sposób. Dostał podanie w pole karne nieco za plecy, ale […]
22.05.2022