post

Opublikowane 10.11.2021 19:52 przez

Szymon Janczyk

W XXI wieku w reprezentacji Polski wystąpiło 10 naturalizowanych piłkarzy. Raz mówiliśmy o nich farbowane lisy, innym razem świętowaliśmy dzięki nim awans na mundial czy pierwszy występ na EURO. Jedni długo czekali na szansę w kadrze, inni wskakiwali do autobusu, gdy nadarzyła się okazja. Część z nich traktowała kadrę jak zabawę, część do słów o byciu Polakiem dokładała czyny. W obliczu spodziewanego debiutu Matty’ego Casha w naszej kadrze sprawdzamy, jak wyglądały historie innych naturalizowanych piłkarzy w biało-czerwonych barwach.

Naturalizowani reprezentanci Polski w XXI wieku [lista, ranking]

Wahan Geworgian

Minuta. Tyle potrwała przygoda Wahana Geworgiana z reprezentacją Polski. Przygoda bardzo osobliwa, bo przez dziewięć lat pomocnik miał status „bezpaństwowca”. Obywatelstwo otrzymał w 2003 roku, a 14 miesięcy później zaliczył debiut w biało-czerwonych barwach. Dostał szansę z ławki rezerwowych w towarzyskim spotkaniu z USA (1:1). Geworgian, który nad Wisłę przybył aż z Armenii, nigdy później nie wrócił do kadry. Jego karierę pogrzebały problemy z hazardem, bo choć przez dekadę od debiutu w kadrze grał w piłkę na najwyższych poziomach w naszym kraju, to stać go było na więcej. Niestety życie pozaboiskowe Wahana wyglądało tak…

„Jego pierwszy, hazardowy kryzys znają wszyscy. Były prezes Wisły Krzysztof Dmoszyński opowiadał kiedyś nawet na łamach „Przeglądu Sportowego” jak to do jego gabinetu trzech smutnych panów zawitało z informacją, że dwaj zawodnicy z Płocka (Sobczak i właśnie Geworgian) mają u nich spore długi i następnego dnia mogą nie pojawić się na treningu”.

I tak…

„Po sezonie 2009/2010 spędzonym w ŁKS-ie, który sam nazwał kiedyś „ośrodkiem Monaru”, pełnym ludzi po przejściach, Wan przepadł na ponad pół roku. Wyjechał z Polski, zamieszkał u rodziny w Hamburgu. – Przez osiem miesięcy nie grałem w piłkę. Zabłądziłem – przyznaje dziś w rozmowie z Weszło. – Nie wiem, coś mi odbiło. Miałem dosyć. Niechęć do wszystkiego – środowiska, piłki, zachowań swoich i innych ludzi”.

GEWORGIAN: TAK SIĘ UPARŁEM, ŻE NAWET BÓG BY DO MNIE NIE PRZEMÓWIŁ

A ostatnio tak, jak opisywał to Mateusz Skwierawski w „WP Sportowych Faktach”, który spotkał Geworgiana na łódzkim bazarze.

„Geworgian przybrał na wadze, na twarzy sypnął mu się lekki zarost, na głowie włosy trochę dłuższe niż wcześniej. Ubrany w obcisłe spodnie dresowe, sportowe buty, bluzę z długim rękawem, na to zarzucony bezrękawnik. Wygląda, jakby było mu obojętne, w czym chodzi, ale nie chce być rozpoznanym, stąd ciemne kolory ubrań i ciemne okulary”.

Sebastian Tyrała

Na jednym spotkaniu zakończyła się także przygoda Sebastiana Tyrały z polską kadrą. Swego czasu pomocnik uchodził za duży talent: w wieku 18 lat debiutował w Bundeslidze w barwach Borussii Dortmund. Jego bilans w barwach niemieckich młodzieżówek to 37 meczów i 22 gole. Podobno BVB zdegradowała go nawet do rezerw, gdy okazało się, że piłkarz jednak woli reprezentować Polskę. Był to duży sukces Macieja Chorążyka i PZPN, bo gdy rozmawiano z Sebastianem o grze dla biało-czerwonych, wciąż uchodził za zawodnika, który może być czołową postacią klubu z Zagłębia Ruhry.

– Przyznam, że dużo zawdzięczam panu Maciejowi Chorążykowi, skautowi PZPN. Kiedyś nie było nikogo, kto interesowałby się polskimi zawodnikami w Niemczech. Fakt, że nagle pojawił się ktoś z Polski, by przekonać mnie do gry w biało-czerwonych barwach, zrobił na mnie wrażenie. Zacząłem coraz poważniej myśleć o zmianie kadry, aż w końcu się zdecydowałem – opowiadał.

Tyrała miał jednak problem, zupełnie typowy dla utalentowanych piłkarzy. Kontuzje. Bardzo szybko zerwał więzadła krzyżowe, potem przez lata dręczyły go mniejsze lub większe urazy. Gdyby ktoś spojrzał jedynie na jego CV:

 • 7 meczów w Borussii Dortmund
 • 7 sezonów w lokalnych ligach
 • 2 sezony w 2. Bundeslidze
 • rok w 3. Bundeslidze
 • 1 mecz w Bundeslidze z Greuther Furth

Mógłby się nawet zdziwić, że ktoś taki zagrał w polskiej kadrze i że było o to tyle szumu. Ale raz jeszcze podkreślimy: potencjał Tyrały wart był tego, żeby się o niego starać.

Taras Romanczuk

Przez wiele lat po EURO 2012 temat naturalizowanych piłkarzy w reprezentacji Polski praktycznie nie istniał. W kadrze grywał Thiago Cionek, ale poza tym nie zanosiło się na nowych zawodników, którzy po otrzymaniu paszportu wskoczyliby do kadry. To się zmieniło, gdy pierwsze skrzypce w Ekstraklasie grał Taras Romanczuk. Niby defensywnych pomocników nad Wisłą nie brakuje, ale ciężko było zignorować wicemistrza Polski, który otrzymał tytuł najlepszej „szóstki” w lidze i zaczął dostawać oferty z zagranicznych klubów. Zwłaszcza że rodzina Romanczuka pochodzi z Włodawy. Zawodnik po kilku latach gry w Legionovii i Jagiellonii otrzymał więc polskie obywatelstwo, jednocześnie zrzekając się ukraińskiego.

– Innymi słowy, Romanczuk to takie żywe srebro w środku pola. A dla boiskowych przeciwników prawdziwe utrapienie. Nikt w tej lidze tak często nie próbuje rywalowi przeszkadzać, nikt też nie zamiata w ten sposób środka pola. Spójrzmy na same odbiory – defensywny pomocnik Jagi w każdym meczu średnio podejmuje 8 takich prób, z czego 4,7 ma udanych. Dla porównania – drugi pod tym względem w ekstraklasie Jakub Żubrowski co mecz podejmuje 5 prób odbiorów, przy czym skutecznych jest 2,8. Jakkolwiek spojrzeć, różnica jest tu kolosalna, a pod względem odbiorów Romanczuk jest dwie klasy ponad resztą stawki – pisaliśmy, gdy Romanczuk był bliski powołania do polskiej kadry.

TARAS ROMANCZUK – NAJLEPSZA „SZÓSTKA W LIDZE”

O to zadbał już Adam Nawałka, który postawił na zawodnika Jagi w marcu 2018. Romanczuk zagrał w kadrze godzinę, Polska wygrała z Koreą Południową i… tyle było go widać. Jerzy Brzęczek odświeżył co prawda jego osobę, umieszczając go na liście podczas pierwszych powołań, ale pomocnik doznał kontuzji i na zgrupowanie nie pojechał. Kolejnych szans już nie dostał. Sam zainteresowany zresztą zdaje sobie sprawę, że nie ma w tym przypadku.

Trochę przyzwyczaiłem wszystkich do gry na poziomie, z którego choć nie schodzę, to też nie umiem go przeskoczyć. To może być pewien problem. Dwa-trzy sezony temu było o mnie głośniej, mówiono, że się rozwijam, że sondują mnie w kontekście reprezentacji, że może jakiś transfer zagraniczny, a teraz to wszystko przycichło, choć nie gram wcale gorzej. Tylko problem w tym, faktycznie, że nie gram lepiej – mówił nam w jednej z rozmów.

Taras Romanczuk w reprezentacji Polski

Sebastian Boenisch

W reprezentacji Polski lewa strona obrony nadal jest pewnym problemem. Ale kiedyś była problemem na tyle dużym, że konkurenta dla Jakuba Wawrzyniaka szukaliśmy po drugiej stronie Odry. Franciszek Smuda i jego kadencja to mnóstwo gości, którzy zyskali później przydomek farbowane lisy. Jednym z nich był urodzony w Gliwicach Boenisch, którego babcia to Ślązaczka niemieckiego pochodzenia. Sebastian urodził się na Śląsku, ale niemal natychmiast wyjechał z rodziną do Niemiec i przez wiele lat wydawało się, że nie ma nawet cienia szans na grę Boenischa dla Polski. Lewy defensor regularnie grał w niemieckich młodzieżówkach, zdobył nawet tytuł mistrza Europy U-21 jako podstawowy zawodnik. Grał także w Bundeslidze, miał na koncie mecze w pucharach. Otrzymał też powołanie do dorosłej kadry, jednak nie pojechał na zgrupowanie przez kontuzję

Gdy w 2010 roku otrzymał polskie obywatelstwo, a parę chwil później wylądował w kadrze, to – patrząc jedynie na stronę sportową – był podobnym kozakiem do Matty’ego Casha. Tyle że Seba niedługo potem roztrzaskał sobie kolano i wypadł z gry na ponad rok. To właśnie tamta kontuzja i późniejsze urazy sprawiły, że nie wspominamy go z wielkim sentymentem.

 Mogę powiedzieć ze stuprocentową pewnością – gdyby nie te kontuzje, miałbym za sobą totalnie inną karierę. Wiem, co potrafiłem zrobić, zanim zaczęły mnie nękać kolejne kłopoty ze zdrowiem. Ale i tak byłem w stanie się zawsze podnieść, wrócić na boisko i grać na poziomie Ligi Mistrzów czy też reprezentacji narodowej – mówił nam sam zainteresowany.

Fakt, było tak, jak twierdzi Boenisch: w 2013 roku zagrał w Lidze Mistrzów, zaliczył także 60 kolejnych gier w Bundeslidze – już po EURO 2012. Ale dla reprezentacji Polski lewy obrońca Bayeru Leverkusen po mistrzostwach Europy praktycznie nie istniał. A zdecydowanie więcej argumentów na swoją obronę dawał, gdy wrócił do poważnej piłki w Leverkusen niż wtedy, gdy jechał na EURO jako bezrobotny gość. Jakub Wawrzyniak o jego występach podczas turnieju w Polsce i na Ukrainie mówił:

 To, że grał Sebastian Boenisch, było niezrozumiałe chyba dla wszystkich. Miał problemy z kolanem, okładał je lodem, nie był pewny, że zagra. Byłem największym poszkodowanym, bo nikt wcześniej nie miał takiej możliwości, żeby zagrać na Euro w Polsce. Nieważne, czy dla kogoś się nadawałem, czy nie, wszystko wtedy grałem. A tu jedziemy na obóz i słyszę: to źle, tamto źle. Jak Smuda rzucił koszulki to wiadomo, że potem już raczej ich nie zmieniał. Wracam po treningu do pokoju i mówię: nie będę grał, nie ma szans. 

BOENISCH: HAJTO? GADAŁ O MNIE, ŻEBY SIĘ WYBIĆ. DLA MNIE NIE ISTNIEJE [WYWIAD]

I trzeba się z nim zgodzić: w tamtym momencie nie miało to sensu. Wiadomo też, że farbowane lisy miały wtedy po prostu złą prasę. Nie bez powodu – sam Boenisch nie zawsze błyszczał, nie zawsze wyglądał nawet na przygotowanego do gry, więc można było się zastanawiać, po co ci goście dla nas grają. Można natomiast docenić szczerość obrońcy, który w rozmowie z nami przyznawał, że gdyby był zdrowy, gdy dostał powołanie do kadry Niemiec, pojechałby na tamto zgrupowanie. Mówił także, że PZPN nie interesował się nim, gdy grał dla niemieckich młodzieżówek. Nawet mimo tego, że on sam zgłaszał chęć gry dla Polski. Atmosferę w kadrze podsumował z kolei tak:

– Reprezentacja zawsze była podzielona na grupki. Jednak nigdy nie czułem się w niej jak jakiś zupełny wyrzutek, aczkolwiek nie udało mi się również nawiązać z resztą zespołu takiej relacji, jaką mieli między sobą zawodnicy urodzeni i wychowani w Polsce. Drużyna nie była zjednoczona tak, jak powinna być. To coś, co nie leży w gestii trenera, wyłącznie zawodników. Trener może wymyślić system, taktykę, przygotowania. Jednak jeżeli na boisku jesteś gotów ginąć za kolegę z zespołu, musi to wychodzić z ciebie. Szkoleniowiec takiej postawy nie może narzucić. My nie stanowiliśmy takiej grupy, która była zdolna do poświęceń.

Ciężko się dziwić, że to nie wypaliło. A sam Sebastian Boenisch, mimo że zdołał utrzymać się przez parę lat w topie, karierę kończył po cichu. Próbował łapać się nawet polskich pierwszoligowców, grał na niższych poziomach w Niemczech, ale w końcu dał sobie spokój. Kontuzje go zniszczyły.

Sebastian Boenisch w reprezentacji Polski

Damien Perquis

Po reprezentantów najczęściej sięgaliśmy do Niemiec. Tyrała, Boenisch, także Polanski – wszyscy zza Odry. Ale w dwóch przypadkach po Polaków wybraliśmy się aż do Francji. Jednym z nich z nich był Damien Perquis, stoper urodzony w Troyes, który przez lata grał na solidnym poziomie w Ligue 1. Podstawy do tego, żeby obrońca grał dla biało-czerwonych były: mimo że urodził się w Troyes, jego babcia była Polką. Jego kandydatura od początku wzbudzała większe wątpliwości niż ta Boenischa. Choćby dlatego, że w 2008 roku porozmawiał z „Przeglądem Sportowym” i dowiedzieliśmy się, że Damien nie zna:

 • potencjalnych kolegów z kadry
 • dorobku Polski w eliminacjach
 • nazwiska selekcjonera kadry

Nie zaczęło się zbyt dobrze i zresztą w zasadzie nigdy dobrze nie było. Ok, na boisku Perquis nie był ostatnią łamagą, grał dla Polski nawet z urazem. Natomiast ciężko było nie odnieść wrażenia, że w sumie na tym jego zaangażowanie się kończy. Chłop nie nauczył się nawet języka polskiego (chyba że liczymy oświadczenie, które niegdyś skopiował z translatora wydał). Poza tym akurat po tym, jak wciągnięto go do biało-czerwonej brygady, jego kariera zaczęła się sypać. Po EURO 2012 wylądował w Betisie, gdzie był tylko rezerwowym. Potem średnio się sprawdził w MLS. Na koniec zanotował trochę gier w Championshop i Ligue 2, ale ogółem było kiepsko.

Na tyle kiepsko, że w pewnym momencie szukał klubu na LinkedIn. Polska? Co jakiś czas przez agenta kontaktował się z mediami, wyrażając chęć powrotu do kadry. A na koniec odpalił prawdziwą petardę: stwierdził, że odsunięto go od reprezentacji z powodów politycznych.

Oczywiście tych występów mogło być więcej, ale potem nie grałem już bardziej ze względów politycznych. Nie było już klimatu do powoływania piłkarzy z podwójnym obywatelstwem. Taka prawda. Nie mówię tego, żeby się odegrać, bo każdy, kto mnie zna, wie, że taki nie jestem. Tak po prostu było.

Fakt. To, że przestał na poważnie grać w piłkę, nie miało przecież żadnego znaczenia.

DETEKTYW PERQUIS NA TROPIE POLITYCZNEGO SKANDALU

Eugen Polanski

Damien Perquis popsuł trochę wizerunek naturalizowanych kadrowiczów, ale i tak nie przebije Eugena Polanskiego. On wyświadczył piłkarzom, którzy chcieliby otrzymać paszport i grać dla Polski wielką przysługę. Szkoda tylko, że niedźwiedzią. O ile w przypadku Perquisa mogliśmy mówić, że chyba nie bardzo mu zależy, skoro nie zna języka, tak Polanski miał, mówiąc wprost, wyjebane. Brutalne, ale szczerze, bo pomocnik nawet się z tym nie krył – choćby odmawiając przyjazdu na zgrupowanie, z obawy przed problemami w klubie (mecz z Litwą był poza terminem FIFA). Ale nie chodzi już tylko o to. Polanski wiele razy mówił, że jest niemieckim piłkarzem, nie polskim. Początkowo odrzucił możliwość gry dla naszej kadry. Mało tego – fragment rozmowy z nami z 2011 roku.

To prawda, że w meczu Polska-Niemcy, gdyby pan nie grał, to byłby za Niemcami?

Tak jest. Powiedziałem w tym momencie, jak nie grałem dla Polski. Wtedy decyzja przeciwko Polską by była. Wtedy kibicowałem dla Niemców. Ale teraz jestem kibicem też dla Polski. Jak będzie mecz Polska-Niemcy, będziemy kibicować dla Polski, żeby wygrała”.

Tamta rozmowa pełna jest podobnych kwiatków. Jeśli w przypadku jakiegoś zawodnika mogliśmy mieć uzasadnione wątpliwości, czy przypadkiem nie przypomniał sobie o Polsce, bo akurat się to opłacało to… Cóż, Polanski dał nam WIELE powodów, żeby tak myśleć. Największym policzkiem był chyba ten moment, gdy Adam Nawałka pojechał do niego na rozmowy, żeby się pojednać i pomyśleć o powrocie (chwilę wcześniej Polanski twierdził, że Nawałka to amator, u którego trenował jak w juniorach). I Polanski tę propozycję odrzucił. W 2014 roku ogłosił nawet, że kończy z grą w kadrze. Miał wtedy 28 lat na karku i niewielki staż w drużynie narodowej, którego ewidentnie nie miał ochoty powiększać. Jego przygodę w kadrze kapitalnie podsumował Artur Boruc w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

 Ja się nawet cieszę, że go nie ma – rzucił bramkarz. Zero dyplomacji, prawda między oczy. Gorzej, że Polanski mimo to od czasu do czasu wypływa i wypływa jako ekspert czy nawet „wujek dobra rada”. Ostatnio na przykład pouczał Matty’ego Casha, co trzeba robić będąc reprezentantem Polski (!). Niebywały hipokryta, choć też, oddajmy mu to – dobry piłkarz. Po rezygnacji z gry w kadrze długo grał w Bundeslidze i bronił się na boisku – jeszcze w 2018 roku grał w europejskich pucharach. Obecnie jest już piłkarskim emerytem i skupia się na trenerce.

EUGEN POLANSKI O OBŁUDZIE I GRZE DLA POLSKI

Thiago Cionek

Jagiellonia Białystok ma dłuższą historię dostarczania Polsce kadrowiczów – zanim powołanie otrzymał Taras Romanczuk, Polakiem został Thiago Cionek. Przez lata krytykowaliśmy Adama Nawałkę za to, że ten uparcie stawiał na Cionka, ale jednego stoperowi nie można odmówić: cierpliwości. Z Cionkiem nie było tak, że obudził się przed wielką imprezą, albo że nagle przypomniał sobie o polskich przodkach. Jego pradziadkowie wyemigrowali do Brazylii, on z kolei trafił do Europy, gdzie chciał zrobić karierę. Próbował swoich sił w Lechu Poznań (testy), potem trafił do Jagiellonii i od samego początku podkreślał, że czuje się Polakiem. W 2009 roku zaczął ubiegać się o polski paszport, rok później mówił o chęci gry dla kadry, w 2011 roku obywatelstwo otrzymał, a powołanie dostał dopiero w 2014 roku.

Pięć lat. Żadnego przyśpieszonego trybu „po znajomości”. Cóż, chłop się wyczekał i udowodnił, że kadra nie jest dla niego trampoliną.

Thiago Cionek w reprezentacji Polski

Z drugiej strony: reprezentacja faktycznie się tą trampoliną stała. Thiago Cionek na zgrupowania jeździł, ale szansę gry dostawał mniej więcej co pół roku. Ostatecznie jednak pojechał na EURO 2016, zaliczył nawet pełne 90 minut na boisku. Potem występy łapał już z większą regularnością. Został także pierwszym naturalizowanym piłkarzem, który zagrał na dwóch wielkich imprezach: wspomnianych już mistrzostwach Europy oraz na Mistrzostwach Świata w Rosji. Nie do końca nam się to podobało, że zacytujemy kilka tekstów sprzed lat…

Thiago Cionek. Ostatni lis. Ostatni gość, który psuje nam wizję zespołu opartego na mocnych charakterach, który jest w stanie wyszarpać trzy punkty nawet z mistrzami świata. Nie przemawia za tym gościem nic – ani umiejętności piłkarskie, ani CV, ani nawet narodowość, która stawia Cionka w gronie rodaków Roberto Carlosa, a nie Adama Mickiewicza”.

„Jakkolwiek spojrzeć, Cionek nie ma nic do zaoferowania w grze do przodu. Jest pierwszym hamulcowym, który spowalnia grę i wprowadza do niej mnóstwo nerwowości. Co gorsza jednak, nie jest to żadne odkrycie meczu z Senegalem, bo ten 32-latek od zawsze gra w takim właśnie stylu. I tak naprawdę, pomimo swoich ograniczeń, wyciska ze swojej kariery maksa. Problem w tym, że on sam się na Senegal nie wystawił. Ktoś go w tej kadrze umieścił i ktoś zdecydował o jego grze kosztem innych zawodników. Innymi słowy, za kompromitujący występ Cionka w największym stopniu mimo wszystko odpowiada Adam Nawałka”.

THIAGO CIONEK – NAJWIĘKSZY GRZECH ADAMA NAWAŁKI

Ale Cionek przynajmniej nie stał w jednym szeregu z Polanskim poza boiskiem. Po polsku z nim pogadasz, hymn zaśpiewa, ogółem – bazując choćby na kulisach zgrupowań kadry – wydawał się raczej pozytywną postacią. Swoją przygodę w kadrze Brazylijczyk z polskim paszportem zakończył w 2018 roku, w jednym z pierwszych meczów za kadencji Jerzego Brzęczka. To znaczy: zakończył na boisku, bo potem jeszcze przez rok przyjeżdżał na zgrupowania, tyle że w roli rezerwowego. Dziś bardziej ciekawi nas to, czy Cionek na fali powrotów do Ekstraklasy, zdecyduje się zakończyć karierę nad Wisłą. Obecnie gra w Serie B i to faktycznie gra, a nie przebywa w kadrze meczowej, więc mimo 35 lat na karku, byłoby to spore wydarzenie. Zwłaszcza że CV po latach gry we Włoszech ma konkretne:

 • 108 meczów w Serie A
 • 172 występy w Serie B

Emmanuel Olisadebe

Był zaciąg farbowanych lisów, był także „Lisek”, czyli Emmanuel Olisadebe. Nie ma co ukrywać: chłop miał tyle wspólnego z Polską, że akurat przyjechał tu strzelać bramki. A że robił to bardzo dobrze, zwłaszcza u Jerzego Engela, to ten, gdy tylko został selekcjonerem naszej kadry, postanowił wzmocnić ją Nigeryjczykiem, z którym świetnie mu się współpracowało. Nie ma też co ukrywać, że pewnie Olisadebe nie byłby pamiętany tak pozytywnie, gdyby nie fakt, że naprawdę był kozakiem. To na jego plecach po raz pierwszy od wielu lat dostaliśmy się na mundial. W eliminacjach mistrzostw świata zapewnił nam:

 • 3 punkty z Ukrainą (2 gole)
 • zwycięstwo z Norwegią (2 gole)
 • punkty z Walią (gol na 1:1)
 • wygraną z Norwegią (gol i 2 asysty)
 • remis z Ukrainą (gol na 1:0)

Wydatnie pomógł też w innych meczach:

 • wygraną ze Szwajcarią (gol na 1:0)
 • 3 punkty z Armenią (gol i asysta)

Później błysnął także w Korei i Japonii, gdzie strzelił gola w meczu z USA, pomagając Polakom wygrać cokolwiek na tej imprezie. Tyle że potem jego związki z naszym krajem coraz mocniej topniały. W Ekstraklasie nie zagrał już nigdy, od kiedy wyjechał z Polonii Warszawa do Panathinaikosu w 2001 roku. Przez moment był na testach w Lechii Gdańsk, ale zrezygnował z tej szansy. Dla kadry przestał strzelać, gdy odszedł z niej Engel, a potem nie był nawet powoływany. W końcu rozstał się nawet ze swoją polską żoną. Ciekawe jest to, że w Afryce powołanie dla Olisadebe traktowano jako wielki honor – napastnik stał się wzorem dla swoich rodaków i dowodem na to, że można odnieść sukces w Europie.

A nam Olisadebe dał kilka fajnych momentów. Z jednej strony długo debatowano o tym, ile tak naprawdę ma lat. Z drugiej – miał epizod w Premier League, strzelał bramki w Lidze Mistrzów (3), przetarł nawet szlaki w Chinach. Sympatyczna kariera.

HISTORIE POLAKÓW W POLU W PREMIER LEAGUE

Roger Guerreiro

Właściwie: Roker Perejro.

Kolejny gość, który nie miał polskich korzeni, ale występami w Ekstraklasie zwrócił na siebie uwagę selekcjonera. A ten – tym razem już Leo Beenhakker – wychodził u prezydenta nadanie Rogerowi obywatelstwa. Cel był jasny: Guerreiro potrafił grać w piłkę, a kadrze Beenhakkera brakowało tak kreatywnych postaci. W obliczu zbliżającego się EURO 2008 postanowiono więc ten team wzmocnić, żeby powalczyć o wyjście z grupy na historycznym dla biało-czerwonych turnieju. Brazylijski pomocnik dołączył do zespołu rzutem na taśmę: zdążył zagrać dwa razy po 45 minut w majowych starciach towarzyskich i bum: trzeba było jechać do Austrii i szykować się na mecze fazy grupowej.

Czy osiągnęliśmy zamierzony efekt? I tak, i nie. Roger gola na EURO strzelił, ale kadra sukcesu nie odniosła. Do 2009 roku były gracz Legii Warszawa grał jednak regularnie i robił jakieś liczby. Inna sprawa, że nie mieliśmy wtedy najlepszego czasu jako zespół, więc i Rogera pamiętamy gorzej niż choćby Olisadebe. Później zaliczył jeszcze epizod w 2011 roku. Jego losy przypominają historię Nigeryjczyka: kiedy Guerreiro wyjechał z Polski, już do niej nie wrócił. Z powodzeniem reprezentował barwy AEK-u, a potem wyjechał na brazylijską prowincję. Wspomnienia z Rogerem z kadry są raczej neutralne (udane EURO, ale i brak awansu na mundial), ale na pewno pozytywem jest fakt, że nauczył się języka i – jeśli mu wierzyć – nadal czuje się związany z naszym krajem.

Nie interesuję się polską polityką, tak jak nie interesuję się brazylijską, więc na ten temat nie mam dużej wiedzy. A samym krajem i sportem jak najbardziej. Oglądam mecze reprezentacji Polski, na bieżąco sprawdzam wyniki ekstraklasy, oglądam skróty, czytam newsy dotyczące Legii. Poza tym na twitterze obserwuję dużo Polaków, widzę, co się tu dzieje – mówił w rozmowie z nami.

„JESTEM PRZYSTOJNY A TY BRZYDKI”. WIDZISZ, UMIEM PO POLSKU! – ROZMOWA Z ROGEREM

Ludovic Obraniak

Który z naturalizowanych piłkarzy najdłużej grał dla Polski? To od Ludovica Obraniaka zaczęło się budowanie zagranicznej armii na EURO 2012. Pomocnik z Francji zaczął grać z orzełkiem na piersi w 2009 roku, a skończył w 2015. W międzyczasie natłukł ponad 30 gier dla biało-czerwonych: sporo, choć mogło ich być więcej, bo w międzyczasie z różnych powodów opuścił ok. 30 spotkań. Ok, głównym powodem było to, że obraził się na Waldemara Fornalika i stwierdził, że dopóki będzie trenerem, to dla Polski nie zagra. Ale jego historia gry w reprezentacji Polski to prawdziwa przeplatanka.

 • Dublet w debiucie
 • Dwie czerwone kartki (za dwa ciosy zadane rywalom)
 • Brama z wolnego i świetne stałe fragmenty gry
 • Konflikt z Kubą Błaszczykowskim 
 • Spore umiejętności na boisku
 • Brak chęci do nauki języka polskiego

Obraniak miewał momenty genialne, miewał też fatalne. Potrafił się obrazić (razem z Perquisem), bo siadał na ławce rezerwowych. Potrafił też pomóc drużynie na boisku. I chyba właśnie to, że za cholerę nie szło rozszyfrować, którą ze stron tym razem pokaże, było jego największym problemem. Z jednej strony ma całkiem solidny bilans w polskiej kadrze. Z drugiej po gościu z takim CV (skończyło się na 290 meczach w Ligue 1, 36 występach w pucharach) spodziewano się więcej. Inna rzecz, że to kolejny przykład piłkarza, którego kariera zaczęła hamować po EURO 2012 i w kilka lat Obraniak stał się gościem, który nie rozumie, dlaczego siedzi na ławce w Niemczech i Izraelu.

Naturalizowani piłkarze w reprezentacji Polski – statystyki

Naturalizowani piłkarze w reprezentacji Polski - ranking, lista

CZYTAJ TAKŻE:

SZYMON JANCZYK

fot. FotoPyK, Newspix

Weszło
29.11.2021

QUIZ. Czy znasz wszystkich zdobywców Złotej Piłki?

Cały świat będzie dzisiaj mówił o Złotej Piłce. A skoro takie z was kozaki, to zmierzcie się z naszym quizem. Zadanie jest teoretycznie proste – zaznaczyć 44 piłkarzy, którzy sięgnęli po Złotą Piłkę. Messi, Ronaldo – to banał. Schody zaczynają się, gdy grzebiemy w historii. Który z Węgrów sięgnął po tę nagrodę? Jak to było […]
29.11.2021
Niemcy
29.11.2021

Gra w Bundeslidze nie daje Złotych Piłek. Lewandowski przełamie trend?

Już wieczorem dowiemy się do kogo powędruje kolejna Złota Piłka. Jednym ze zdecydowanych faworytów tegorocznego plebiscytu jest oczywiście Robert Lewandowski, który może tę nagrodę zdobyć pierwszy raz w swojej karierze, po ponad dziesięciu latach odnoszenia sukcesów w Bundeslidze. Gdy prześledzimy sobie wyniki poprzednich edycji Złotej Piłki okazuje się, że to właśnie gra na niemieckich boiskach […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Komu redakcja Weszło wręczyłaby Złotą Piłkę?

Wojciech Kowalczyk podmieniający Kamila Grosickiego na Leo Messiego na najwyższym stopniu podium plebiscytu Złotej Piłki? Paweł Paczul tłumaczący swój wybór jednym zdaniem? Mateusz Rokuszewski opowiadający o swoich wyborach w prawie półgodzinnym wideo? To wszystko w jednym miejscu, a i tak to jeszcze mało, bo poświęciliśmy pióra i głowy redaktorów Weszło, żeby odpowiedzieć sobie na jedno […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

PRASA. Michniewicz przed zwolnieniem w szatni: Żaden piłkarz mnie nie zwolni!

– Żaden piłkarz mnie nie zwolni! Nie pozwolę, żeby ktoś wbijał mi nóż w plecy – emocjonalnie przemawiał Czesław Michniewicz podczas swojej ostatniej, jak się okazało, odprawy jako trener Legii. Na mecz do Gliwic zabrał 16 legionistów, tych, których uważał, że będą go bronić do końca – czytamy w „Przeglądzie Sportowym”, w większym tekście o […]
29.11.2021
Weszło
28.11.2021

Sevilla sobie grała, a Real sobie strzelał. Zgadnijcie, kto wygrał

Sevilla naprawdę miała pomysł na to spotkanie. W ofensywie miliony rozwiązań, kilka wariantów stałych fragmentów gry, przebojowi piłkarze i składne akcje. W defensywie podwajanie zabezpieczenia na skrzydłach, minimalizowanie ryzyka, niedopuszczenie Realu Madryt do choćby jednej groźnej akcji we własnym polu karnym. A Królewscy? No oni proszę państwa strzelali.  SPRAWDŹ OFERTĘ FUKSIARZA NA LIGĘ HISZPAŃSKĄ Real […]
28.11.2021
Ekstraklasa
28.11.2021

Przełamanie Legii w bólach – dosłownie i w przenośni

To jest ten dzień! Kiedyś Legia Warszawa musiała się przełamać i przełamała się kosztem Jagiellonii, która w pierwszej połowie chyba przestraszyła się samej nazwy rywala, jakby zapominając, że znajduje się on w największym kryzysie od wielu lat i ostatnio łoił go każdy. W efekcie „Wojskowi” w bólach – w przenośni, ale też bardzo dosłownie – […]
28.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Weszło
29.11.2021

QUIZ. Czy znasz wszystkich zdobywców Złotej Piłki?

Cały świat będzie dzisiaj mówił o Złotej Piłce. A skoro takie z was kozaki, to zmierzcie się z naszym quizem. Zadanie jest teoretycznie proste – zaznaczyć 44 piłkarzy, którzy sięgnęli po Złotą Piłkę. Messi, Ronaldo – to banał. Schody zaczynają się, gdy grzebiemy w historii. Który z Węgrów sięgnął po tę nagrodę? Jak to było […]
29.11.2021
Niemcy
29.11.2021

Gra w Bundeslidze nie daje Złotych Piłek. Lewandowski przełamie trend?

Już wieczorem dowiemy się do kogo powędruje kolejna Złota Piłka. Jednym ze zdecydowanych faworytów tegorocznego plebiscytu jest oczywiście Robert Lewandowski, który może tę nagrodę zdobyć pierwszy raz w swojej karierze, po ponad dziesięciu latach odnoszenia sukcesów w Bundeslidze. Gdy prześledzimy sobie wyniki poprzednich edycji Złotej Piłki okazuje się, że to właśnie gra na niemieckich boiskach […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Komu redakcja Weszło wręczyłaby Złotą Piłkę?

Wojciech Kowalczyk podmieniający Kamila Grosickiego na Leo Messiego na najwyższym stopniu podium plebiscytu Złotej Piłki? Paweł Paczul tłumaczący swój wybór jednym zdaniem? Mateusz Rokuszewski opowiadający o swoich wyborach w prawie półgodzinnym wideo? To wszystko w jednym miejscu, a i tak to jeszcze mało, bo poświęciliśmy pióra i głowy redaktorów Weszło, żeby odpowiedzieć sobie na jedno […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

PRASA. Michniewicz przed zwolnieniem w szatni: Żaden piłkarz mnie nie zwolni!

– Żaden piłkarz mnie nie zwolni! Nie pozwolę, żeby ktoś wbijał mi nóż w plecy – emocjonalnie przemawiał Czesław Michniewicz podczas swojej ostatniej, jak się okazało, odprawy jako trener Legii. Na mecz do Gliwic zabrał 16 legionistów, tych, których uważał, że będą go bronić do końca – czytamy w „Przeglądzie Sportowym”, w większym tekście o […]
29.11.2021
Weszło
28.11.2021

Sevilla sobie grała, a Real sobie strzelał. Zgadnijcie, kto wygrał

Sevilla naprawdę miała pomysł na to spotkanie. W ofensywie miliony rozwiązań, kilka wariantów stałych fragmentów gry, przebojowi piłkarze i składne akcje. W defensywie podwajanie zabezpieczenia na skrzydłach, minimalizowanie ryzyka, niedopuszczenie Realu Madryt do choćby jednej groźnej akcji we własnym polu karnym. A Królewscy? No oni proszę państwa strzelali.  SPRAWDŹ OFERTĘ FUKSIARZA NA LIGĘ HISZPAŃSKĄ Real […]
28.11.2021
Ekstraklasa
28.11.2021

Przełamanie Legii w bólach – dosłownie i w przenośni

To jest ten dzień! Kiedyś Legia Warszawa musiała się przełamać i przełamała się kosztem Jagiellonii, która w pierwszej połowie chyba przestraszyła się samej nazwy rywala, jakby zapominając, że znajduje się on w największym kryzysie od wielu lat i ostatnio łoił go każdy. W efekcie „Wojskowi” w bólach – w przenośni, ale też bardzo dosłownie – […]
28.11.2021
Weszło
28.11.2021

Bułgaria, Czechy, Dania, Ukraina. Nieoczywiste kraje, które doczekały się Złotej Piłki

Jacy zawodnicy z miejsca kojarzą nam się z hasłem „Złota Piłka”? Leo Messi, Cristiano Ronaldo – wiadomo. Brazylijski Ronaldo, Zinedine Zidane czy Roberto Baggio pewnie też. Ale ten plebiscyt to nie tylko zwycięstwa gości, którzy reprezentują typowo piłkarskie nacje. Nacje, które zawsze były i są w światowej czołówce, które sięgały po mistrzostwo świata. Jeśli Robert […]
28.11.2021
Piłka nożna
27.11.2021

Mundial bez mistrzów Europy czy Ronaldo? O potknięciu Włochów i Portugalczyków

– Pojedziemy do Kataru – zapewniał Fernando Santos po wpadce z Serbią, która oznaczała, że reprezentacja Portugalii wylądowała w barażach. – Wygramy baraże i pojedziemy do Kataru po złoty medal – mówił Roberto Mancini, gdy Włosi zremisowali z Irlandią Północną i pewne było, że to Szwajcarzy awansowali na mundial. Losowanie baraży mistrzostw świata sprawiło, że już teraz wiemy, że […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Raków Papszuna jeszcze nigdy nie czekał tak długo na gola. Zagłębie pomoże?

Trzy mecze bez strzelonej bramki. Dwa punkty stracone z nieprzekonującym w tym sezonie beniaminkiem z Łęcznej. Trzy „oczka” w plecy po wyjeździe do notującej serię nieudanych spotkań Cracovii. Raków Częstochowa nie jest w najlepszym dla siebie momencie, ale szum, jaki powstał wokół trenera Marka Papszuna, pozwolił to trochę wyciszyć. Nie można jednak przemilczeć tego, że […]
27.11.2021
Ekstraklasa
26.11.2021

Leandro czy Yeboah – kto jest najlepszym dryblerem ligi?

Niemal całą rundę jesienną czarowali swoimi bramkami, kiwkami i rajdami. Niemal całą rundę jesienną czekaliśmy także na to, żeby spotkali się ze sobą na boisku. Leandro Rossi z Radomiaka i Yaw Yeboah z Wisły Kraków to według oficjalnych statystyk dwaj najlepsi dryblerzy w Ekstraklasie. Jak sobie radzą? Ile dają swoim zespołom? Sprawdziliśmy. Siedem — tyle […]
26.11.2021
Ekstraklasa
26.11.2021

Wsparcie z Mołdawii i Portugalii. Jak działa Radomiak, rewelacja Ekstraklasy?

Radomiak Radom to rewelacja obecnego sezonu Ekstraklasy. Powoli zbliżamy się do rundy rewanżowej, a mistrz 1. ligi ma na koncie więcej punktów niż dwaj pozostali beniaminkowie. “Zieloni” są niepokonani od sześciu gier, a cztery ostatnie wygrali. Jeśli zgarną minimum trzy punkty w dwóch kolejnych meczach, na półmetku sezonu będą przynajmniej na piątym miejscu. Krótko mówiąc: […]
26.11.2021
Weszło
26.11.2021

Nic z przodu, nic z tyłu. Bramkarz i napastnik Legii nie pomagają

Legia Warszawa zaliczyła kolejny słaby występ, przegrała kolejny mecz. Dzień jak co dzień. W czterech ostatnich spotkaniach mistrzowie Polski zawsze tracili minimum trzy gole. Odpowiedzieli na to pięcioma bramkami, ale umówmy się: żadne to pocieszenie. Dzisiaj legioniści byli spakowani już po pierwszej połowie. To, że trafił im się rzut karny, przykryło tylko fatalną grę i […]
26.11.2021
Liczba komentarzy: 60
Subscribe
Powiadom o
guest
60 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
18 dni temu

„Innych naturalizowanych”.
Aha.
A Ciebie, Szymon, kiedy naturalizowali? Bo podejrzewam, że obywatelstwo masz, tak samo jak Cash, od urodzenia.

Ewentualnie istnieje możliwość, że nie wiesz co właściwie znaczy słowo „naturalizować”, w takim razie można Ci w sumie wybaczyć, bo przecież wszyscy się ciągle czegoś uczymy.

Natural
Natural
18 dni temu
Reply to  Szymon Janczyk

Zgodnie z prawem zawsze je miał. Nie wystąpił o paszport ani o PESEL, ale procedura „potwierdzenie posiadania obywatelstwa” zakłada poprzez fikcję prawną, że to obywatelstwo zawsze miał.

Asga
Asga
18 dni temu
Reply to  Szymon Janczyk

Ale to była tylko formalność że je otrzymał, bo mu się należało od zawsze, wystarczyło się zgłosić. Więc za nic to nie jest naturalizowanie

janusz ekspert
janusz ekspert
18 dni temu
Reply to  Szymon Janczyk

Serio?
PS. W Polsce obowiązuje zasada prawa krwi, zgodnie z którą nabycie obywatelstwa łączy się z faktem urodzenia dziecka z rodziców (lub jednego z rodziców) mających obywatelstwo danego kraju. Wobec tego dziecko pochodzące od osób (osoby) mających obywatelstwo polskie, nabywa automatycznie obywatelstwo polskie w momencie przyjscia na swiat.

SilaKoncentratu
SilaKoncentratu
18 dni temu
Reply to  Szymon Janczyk

Parę dni temu dostał paszport, a obywatelstwo miał zawsze. Rodzice nie ubiegali się o to wcześniej bo… to jest droga przez biurokracje, z ktora nikt normalny nie chce miec nic wspolnego. Sam nie wiem, kiedy to zaczne załatwiac dla syna, bo w sumie paszport ktory ma wystarczy.

Lira
Lira
17 dni temu

))) Chcesz znaleźć kobietę na jedną noc? Wejdź na — https://mysp.ac/50fjz

Ramzes
Ramzes
18 dni temu

Thiago Cionek grał na MŚ w RPA – a to ci ciekawostka.

Natural
Natural
18 dni temu

Brakuje informacji o Matuszczyku i Szukale.

Big Tam
Big Tam
18 dni temu

odnoszę wrażenie że artykuł ma coś wspólnego z powołaniem Casha. Tylko o co chodzi z tą naturalizacją? Chłop ma polską krew, geny. Paszport należał mu sie jak psu buda. Naturalizowany to był Oli.

Edward Potok
Edward Potok
17 dni temu
Reply to  Big Tam

Oli, Wahan i Roger.
Też nie rozumiem o co chodzi Szymonowi z tą naturalizacją.

Adam
Adam
18 dni temu

Obraniaka pamietam w sumie nawet dawał trochę serca niz nasi kadrowicz. Damien Perquis też był niezłym obrońcą na EURo 2012.

CzechuL
CzechuL
18 dni temu

Roger, Olisadebe, Geworgian – nie powinni nigdy zagrać w polskiej reprezentacji, bo nigdy Polakami nie byli.
Polanski nie powinien w niej zagrać, bo nigdy nie czuł się Polakiem.

ambermozart
ambermozart
18 dni temu
Reply to  CzechuL

jak własciwie czuje się Polakiem? Wstajesz rano i myślisz „kurwa, jest mi zimno, jestem zmęczony od zapierdolu a do tego kicham przez gówniana pogodą – jak nic czuję się jak Polak”?

Gili Gili
Gili Gili
18 dni temu
Reply to  ambermozart

Wstajesz rano i myślisz:
„Nowy dzień. Mogę wprawdzie włączyć TVN i usłyszeć, że mamy tu dyktaturę, a wręcz początki faszyzmu, ale przecież tak w głębi czuję, że wcale nie. Wiem, że jak wszędzie, także i tu – raz lepiej, raz gorzej jest. Ważne, że jestem u siebie; z każdym dogadam się w moim języku, w sumie mogę robić co chcę, nie muszę się bać, że jakiś śniady koleś zdefasonuje mi twarz, bo jestem bledszy, że nie mam co jeść itp. Tak, to fajny kraj. Dobrze mi tu.”

Zołza
Zołza
17 dni temu
Reply to  Gili Gili

Jaka ładna przemowa. Z TVP info? Jacek Jaworek nie był śniady, a jakoś nie przeszkodziło mu to w zabójstwie brata z rodziną. 🙂

Fgg
Fgg
17 dni temu
Reply to  Zołza

TVN to nie jest Polska stacja. Brukselskie sługusy.

Ernest
Ernest
17 dni temu
Reply to  Fgg

A TVP albo republika to niezależne stacje? Partyjne szczekaczki…

dyrygent
dyrygent
17 dni temu
Reply to  Ernest

A kto mówi o TVP czy Republice, idioto? Wyprane mózgi widzące tylko dwie opcje i wypatrujące swojego wroga w tej drugiej, idealne bydło do prowadzenia za mordę na postronku.

Gili Gili
Gili Gili
17 dni temu
Reply to  Zołza

Cyba w sumie też nie był śniady, ale czego miałoby to dowodzić? Że powinienem bać się wychodzić na ulicę? Really?

Gmoch
Gmoch
17 dni temu
Reply to  Gili Gili

A potem patrzysz ile co miesiąc dopłacasz do tej polskości i na co to jest wydawane. Ilu Rydzyków sponsorujesz, jakie patologie, „pokusy”, i się odechciewa. Myślisz sobie, że co prawda śniadych kolesi za bardzo tu nie ma, za to od rodzimych możesz dostać prawilny wp… Bo coś im się nie spodoba. I uj ich obchodzi, że po części kraj utrzymuje ich z twoich podatków.

Pięknie jest.

Zdzislaw Dyrman
Zdzislaw Dyrman (@zdzislaw-dyrman)
18 dni temu
Reply to  ambermozart

Jeśli wkurwia cię kostka brukowa, prowokuje kosz na śmieci albo stojak na rowery, gdy masz bluzę ze znakiem Polski Walczącej, a na plecach tatuaż z orłem, gdy uważasz, że Polska musi być biała i nienawidzisz ludzi LGBT, i oczywiście gdy jesteś przekonany, że w Smoleńsku był zamach to jesteś PRAWDZIWYM Polakiem i możesz tu mieszkać. Jeśli nie to inni prawdziwi każą ci stąd wypierdalać.

Awers
Awers
17 dni temu

Nie zapomnij o wrogach – prawdziwy Polak musi ich mieć przynajmniej kilku. Obecnie w cenie są m.in. Żydzi, LGBT, PO, Niemcy, Unia, Czesi i wielu innych. Jest w czym wybierać.

Gmoch
Gmoch
17 dni temu
Reply to  Awers

To są tylko odpryski, skutki uboczne.
Największym wrogiem „prawdziwego” Polaka jest EDUKACJA!

Awers
Awers
17 dni temu
Reply to  Gmoch

Racja, wszelką wiedzę o świecie należy czerpać od księży (ale nie z Biblii, bo tam są rzeczy, które nie pasują Prawdziwemu Polakowi) oraz z nauk jedynego, najświętszego, nieskalanego grzechem, polskiego papieża.

Edward Potok
Edward Potok
17 dni temu
Reply to  Gmoch

Ciągle powtarzane hasło, szczególnie w kontekście ruchu społecznego o nazwie LGBT. O czym tu edukować? 😛

Gmoch
Gmoch
17 dni temu
Reply to  Edward Potok

Przede wszystkim o gospodarce, ekonomii, wiedzy współczesnej. Uczyć ludzi docierania do źródeł i korzystania z nich, nie zakuwania na pamięć. Sprawdzania informacji w kilku źródłach, bo bądź co bądź żyjemy w erze dezinformacji. Uczyć zależności, mechanizmów działania, wynajdowania analogii. Myślenia analitycznego. Wyciągania wniosków. Odnajdowania związków przyczynowo-skutkowych, bo jak widzę z tym mają problem nie tylko uczniowie, ale i dorośli.

Spróbować odwrócić trend „mody na bycia debilem”. Kretyni nie są zabawni, nie są śmieszni, ale są niebezpieczni. Dla ogółu. Do tego przy okazji cofnąć chamom przyzwolenie władzy na bycie chamami. Czas, żeby szczury wyszły z worka.

Długo można wymieniać.

Bardzo trudne sprawy dla „prawdziwego” Polaka. Niczym w pewnym programie TVP. Mierzwi mnie takie określenie.

2137
2137
18 dni temu

Ciekawy tekst, jedna drobna uwaga Olisadebe zaliczyl jeszcze ostatnie powolanie do kadry we wrzesniu 2005 za Janasa na fali bramek zdobytych dla Panathinaikosu z Wisla w el. Ligi mistrzow. Choc nie zagral wowczas dla repry ani minuty.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe (@icek-mordehaj)
18 dni temu
Reply to  2137

Janas powołał go już w 2004. Zagrał na pewno z Węgrami u nas. Było 0:0. Niedługo później zagrał ostatni mecz w kadrze. Powołania z 2005 nie pamiętam.

Malicki
Malicki
18 dni temu

Mnie nie interesuje że są to nie prawdziwi polacy drugiej kategorii, ważne by grali przynajmniej dwa razy lepiej od prawdziwego polaka.

Dnjsjsh
Dnjsjsh
18 dni temu

W zestawieniu zabrakło Roberta L. Wg mnie jest Niemiec bo dla Niemców strzela a dla Polski nie

Misquamacus
Misquamacus (@misquamacus)
18 dni temu
Reply to  Dnjsjsh

Oho! Guz daje się we znaki? Ale na pewno nie na mózgu, bo pod kopułką pusto.

sks z Targówka
sks z Targówka
18 dni temu

Moim zdaniem oceny mocno tendencyjne. Podczas Euro w Polsce to właśnie Polanski i Perquis jako jedyni gryźli trawę i wypluli płuca, choć na niewiele to się zdało, bo reszta „prawdziwych” Polaków była w stanie biegać tylko przez 30 minut. A po Euro Polanski grał na dobrym poziomie w Bundeslidze, podczas gdy Perquis rozsypał się z powodu licznych kontuzji.

Dr Niedziele
Dr Niedziele
18 dni temu

Też miałem takie odczucia, Polański robił wtedy mega robotę w środku pola

Gmoch
Gmoch
17 dni temu
Reply to  Dr Niedziele

Ta, podobało mu się w kadrze, nie podobało, ale na boisku budził szacunek. Nawet jak słabszy mecz był, to widać było, że mu się chciało. Gryzł trawę, w przeciwieństwie do niektórych gapiów typu Dudka.

F91-DudeLange
F91-DudeLange (@f91-dudelange)
18 dni temu

Przeczytałbym tekst, ale jakaś jebana reklama piwa mi go zasłania. Czy fuksiarz na górze strony i liroj merlin + niu balans po prawie to za mało, żeby ZA DARMO przeczytać ten ekskluzywny artykuł?

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
17 dni temu
Reply to  F91-DudeLange

Ksysio kazał przykręcić śrubę, bo reklamodawcy zgłaszali pretensję że za mało wyświetleń i utną kasę.

furtl
furtl
18 dni temu

Swoją drogą można było wspomnieć o paru dawniejszych naturalizowanych reprezentantach: Bułanowie czy Patkolo, ta historia nie zaczęła się w XXI wieku.

Shelly Gá
Shelly Gá
18 dni temu
Reply to  furtl

Ernest Wilimowski, Jan Banaś, ogólnie wielu piłkarzy ze Śląska mogłoby spokojnie grać dla Niemców

Gili Gili
Gili Gili
18 dni temu
Reply to  Shelly Gá

I Ernest grał. Ale też Ernest to był prosty chłopak ze Śląska i chciał po prostu kopać piłkę. Robił to świetnie, a największego kopa dała mu niestety historia.

MSW
MSW
18 dni temu

Z Geworgianem to klasyczny przykład fikcji statystycznej. Sędzia zakończył mecz z USA w 94:13, więc gość grał około pięciu minut. Około, bo wejścia zawodnika nie pokazali w transmisji 🙂

Rrrr
Rrrr
18 dni temu

Wiem, że to był gównomecz towarzyski, ale ten gol Rogera zrobił wtedy na mnie ogromne wrażenie. I w sumie dalej robi to, jaki sobie fantazyjny strzał wymyślił 😀
https://www.youtube.com/watch?v=2qx9ADN9Jfg

tęczowy smyk
tęczowy smyk
18 dni temu
Reply to  Rrrr

Bramkarz też się nie popisał

janek kos
janek kos
18 dni temu

Dostrzeglem w tym artykule kilka bledow i nirzetelnosci dot. pilkarza Obraniaka

 1. Obraniak podczas swych wystepow w reprezentacji zalapal dwie czerwone kartki : pierwsza w towarzyskim meczu z Meksykiem , i druga , te bardziej wazaca, w meczu eliminacyjnym z Czarnogora.. Przy tej drugiej czerwonej kartce Czarnogorzec teatralnie upadl , a jak wykazaly powtorki telewizyjne , nie zostal on nawet dotkniety przez Obraniaka.
 2. Zauwazyla to nawet UEFA , ktora odstapila w tym wypadku od nalozenia na Obraniaka karencji w nastepnych meczach .
 3. Obraniak sie nie obrazal – Obraniak byl obrazany i upokarzany przez Bonka i Fornalika , jak rowniez przez pewna grupe dziennikarzy ( ( nie wszystkich) , do ktorych nalezal rowniez zespol redakcyjny „Weszlo.pl”, z redaktorem Stanowskim na czele.Niektorzy nazywali to nawet „nagonka na Obraniaka”.W przeciwienstwie od tych pajacow od nagonki Obraniak byl bardzo ceniony ( przez niektorych bezkrytycznie uwielbiany) przez znakomita wiekszosc kibicow , ktorzy nieraz nagradzali jego gre owacja na stojaco ( ostatnia taka standing ovation miala miejsce w jednym z jego ostatnich wystepow , juz za Nawalki , w meczu ze Szkocja (0:1))

4.Autor nie wspomina , ze po pobycie w Wolfsburgu ( leczyl tam dosc dlugo kontuzje srodstopia) i Izraelu Obraniak mial bardzo dobry okres gry w tureckim Rizesporze , gdzie byl najlepszym zawodnikiem – to w duzej mierze dzieki niemu Rizespor zaistnial w europejskich pucharach.
Na koniec chcialbym przytoczyc swoj komentarz sprzed paru dni , ktory zamiescilem pod poprzednim artykulem redaktora Janczyka :

„Gdyby nie to, ze Obraniak zostal wypchniety z kadry przez Fornalika i Bonka , to mialby ten Obraniak o wiele wiecej wystepow w reprezentacji .
To wypchniecie z kadry Obraniaka odbylo podczas eliminacji do finalow MS w Brazylii 2014 i nie wyszlo nam bynajmniej na dobre – w grupie eliminacyjnej Polska wyprzedzila jedynie San Marino i Moldawie , a do grajacej potem w barazach Ukrainy ( Anglia zakwalifikowala sie bezposrednio) braklo nam wtedy 9 punktow , rowniez dlatego , ze grajacy w miejsce Obraniaka mlodziutki Zielinski byl wtedy, w meczach o punkty, z reguly, najgorszy na boisku.
Obraniak byl wtedy podstawowym graczem klubu Ligue 1( Bordeaux) , grajacego regularnie w europejskich pucharach , a Fornalik wolal probowac w kadrze grajkow, o ktorych malo kto pamieta : raz wystapil Majewski z drugiej ligi angieskiej , byl jakis Pawlowski i ktos tam jeszcze – taki to byl poszukujacy selekcjoner – Waldemar Fornalik, wynalazek Antoniego Piechniczka , ktory utracil wtedy kandydature Kasperczaka na selekcjonera”

janek kos
janek kos
18 dni temu
Reply to  janek kos

I jeszcze probka z owczesnego „Weszlo” ” Niestety, Obraniakowi bardziej wychodzi strzelanie fochów niż strzelanie bramek. Widać, że nie interes kadry, ale ten własny jest dla niego kluczowy. Naprawdę, przemyślmy to – przesiedział gostek jeden mecz na ławce i już narobił rabanu, że mu źle. Przecież to żart i kpina.
Obrońców też ma kiepskich. Na łamach „PS” odezwał się mieszkający we Francji Tadeusz Fogiel: „Przed wejściem na murawę w meczu z Ukrainą Ludovic Obraniak rozgrzewał się zaledwie dwie i pół minuty, gdy było minus 12 stopni. Jak w takiej sytuacji mógł coś wnieść do gry? Ludovic był zaskoczony, że musiał wejść po tak krótkim czasie rozgrzewki.”. I dalej: „Jeśli selekcjoner nie uzgodnił z Obraniakiem posadzenia go na ławce w meczu z San Marino, to wygląda to na celowe upokorzenie tego zawodnika”. Po prostu facet jest nad Wisłą permanentnie upokarzany – aż dziwne, że wytrzymuje te wszystkie szykany i chce tu ciągle wracać. Bo – niestety – chce. Tak zapewnia – że wróci.
Na szczęście może temu zapobiec Waldemar Fornalik.”
No i zapobiegl ten Waldemar Fornalik obecnosci Obraniaka w owczesnej kadrze . Rownoczesnie zapobiegl rowniez awansowi reprezentacji na MS 2014 w Brazylii.
Taki to byl zapobiegliwy selekcjoner , Waldemar Fornalik.
A jesli chodzi o to, ze Qbraniak byl zawiedziony i niezadowolony siedzeniem na lawie w meczu z San Marino , to jest oczywiste , ze byl.
Fornalik , po meczu z Ukraina , gdzie wpuscil Fornalik Obraniaka na ostatnie pol godziny , przy stanie 1:3 (w dodatku bez rozgrzewki), gdy cala nasza kadra byla juz w proszku i niezdolna do czegokolwiek sensownego., trzymal Fornalik Obraniaka w Warszawie przez prawie tydzien , po to , aby Obraniak caly mecz przesiedzial na lawie..
Kazdy na jego miejscu bylby niezadowolony.
Taki to byl selekcjoner-psycholog , Waldemar Fornalik.

Blaugran
Blaugran
17 dni temu
Reply to  janek kos

Ja tam nie oklaskiwałem tego dziada z czapką niewidką. Hamulcowy. Zwłaszcza podczas Euro. Mierzejewski ogarniał znacznie więcej niż on. Poza stałymi fragmentami, to jedyne czym się wyróżnił, to burackie zachowanie gdy został zmieniony w meczu z Rosją. Japy w szatni nie otworzył, bo nie mówił po polsku. To już wolę brak awansu i Majewskiego z drugiej ligi, niż takiego farbowanego lisa.

janek kos
janek kos
17 dni temu
Reply to  Blaugran

Mierzejewski tak ogarnial , ze jak gral na pozycji Obraniaka z takimi potegami jak Moldawia i Czarnogora, to Polska szczesliwie ratowala remis.
Mierzejewski nie potrafil grac z rywalem , ktory stosowal pressing – potrzebowal duzo miejsca , slabo centrowal i slabo strzelal..
Wystarczy zreszta porownac , jakie rezultaty miala reprezentacja w eliminacjach do MS 2014 w Brazylii , gdy w skladzie wyjsciowym byl Obraniak , i gdy go nie bylo
I ta czapka niewidka Obraniaka : 6 goli i 5 asyst w 36 meczach ( w wielu nie gral calego meczu) – jak na pomocnika chyba calkiem niezle..
A podczas Euro mial asysty przy wszystkich golach strzelonych przez Polakow ( bylo tych goli dwa : jeden z Grecja , i jeden z Rosja )..
A jape w szatni otworzyl , bo znal angielski , w dodatku kilku pilkarzy mowilo po francusku ( m.in. Krychowiak), w dodatku uczyl sie polskiego.
Aktualnie Sousa porozumiewa sie jedynie po angielsku i trudno twierdzic , ze nie otworzy w szatni japy..
A twoj Majewski zagral godzine z Ukraina , zszedl z boiska przy stanie 1:3 , i potem nawet Fornalik , mimo braku Obraniaka , nie mial ochoty juz go powolywac ,bo gosc byl slabiutenki.
Ale to naprawde ciekawe , ze lubisz Majewskiego i brak awansu. , – . .

Jurai
Jurai
18 dni temu

Farbowanymi lisami to nazywało ich Weszło i paru kumpli redaktora Stanowskiego. Tak samo pod jego dyktat gnoiliście Cionka. Należałoby się do tego przyznać, a nie rozwadniać fakty, że to było powszechne zjawisko.

janek kos
janek kos
17 dni temu
Reply to  Jurai

Cionek , z reguly, byl mocnym punktem druzynyny. Jego samobojcza bramka (byl to wlasciwie rykoszet) w meczu z Senegalem , obciaza glownie Pazdana , ktory bezsensownym , nieudanym wslizgiem , umozliwil oddanie strzalu Senegalczykowi.

Ambermozart
Ambermozart
18 dni temu

Ale tak w całej Afryce czy w Nigerii? W takim Togo czy Madagaskarze mówiono o Olisadebe? Jakoś wątpię. P.S o ile pamiętam to było odwrtotnie i nigeryjskie media bardzo krytykowały Olisadebe za zmiane barw. P.s.2 kadra Nigerii była wówczas mocniejsza od naszej więc nikt nie uznałby jego decyzji za jakiś jego sukces

Gmoch
Gmoch
17 dni temu
Reply to  Ambermozart

Gdzieś o tym sukcesie czytałem i chwaleniu Olisadebe. Tylko, że pisały to polskie gazety XD Nie wiem, może PN, PS lub nawet samo Weszło. Czyli nakręcili temat i teraz opierają się na nim.

LewyMistrz
LewyMistrz
18 dni temu

Akurat „farbowane lisy” były kiedy w kadrze „rządził” Błaszczykowski. Nie pasuwali Kubusiowi, tak jak nie pasował mu wchodzący w jego rolę Lewandowski.

Fgg
Fgg
17 dni temu

Na euro 2012 jedynie Polański dupy nie dał. Farbowany, a jedyny jako piłkarz się obronił.

Edward Potok
Edward Potok
17 dni temu

Naturalizowani to z tej dziesiątki są Oli, Wahan i Roger.

KptNemo
KptNemo
17 dni temu

A w XX wieku jacyś byli?

Pedro
Pedro
17 dni temu

No i jeszcze wiecznie pomijany Matuszczyk. Taki sam farbowany lis, jak wymienieni. Tylko z dziwnych względów przez Weszło pomijany. Podobnie jak na siłę pomijany był Cionek przy występach Stranierich. Cóż, taki widocznie mamy klimat… :/

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
17 dni temu
Reply to  Pedro

Matuszczyk to Polak raczej, chyba nawet kariere w Zaglebiu L konczyl

Gmoch
Gmoch
17 dni temu
Reply to  qdlaty81

Nie, powoli kończy karierę, w niższych ligach niemieckich.
Podobno na niezłych warunkach finansowych.

Suche Info
29.11.2021

Andy Carroll gra za tysiąc funtów tygodniowo

Andy Carroll w weekend strzelił swojego pierwszego gola w barwach Reading. Do ekipy z Championship dołączył ledwie dwa tygodnie temu po tym, jak latem rozstał się z Newcastle United i w sobotę pomógł swojemu nowemu zespołowi z pokonaniu 3-2 Swansea City, dzięki czemu jego klub zyskał czteropunktową przewagę nad strefą spadkową.  Wydarzenie to stało się […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Ramos o współpracy z Messim i Złotej Piłce

Sergio Ramos zadebiutował wczoraj w barwach PSG, co oznacza również, że po raz pierwszy wystąpił w jednym zespole z Leo Messim, z którym przez lata rywalizował jako piłkarz Realu Madryt. Po meczu z Saint-Etienne został zapytany o ten fakt przez reportera ESPN.  Hiszpan swoimi słowami namalował Messiemu piękną laurkę. – Jest w dobrej formie i […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Dominik Nowak na wylocie z Korony. Trwa spotkanie w klubie

Czy to ostatnie chwile Dominika Nowaka w Kielcach? Wiele wskazuje na to, że tak. Trener pierwszoligowej Korony od dłuższego czasu siedział na stołku, który dość mocno parzył. Jego odejście z Kielc było spodziewane od dawna, informowaliśmy nawet, że Korona kontaktowała się z Leszkiem Ojrzyńskim. W pierwszoligowym klubie właśnie trwa narada. O godz. 10 rozpoczęło się […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

QUIZ. Czy znasz wszystkich zdobywców Złotej Piłki?

Cały świat będzie dzisiaj mówił o Złotej Piłce. A skoro takie z was kozaki, to zmierzcie się z naszym quizem. Zadanie jest teoretycznie proste – zaznaczyć 44 piłkarzy, którzy sięgnęli po Złotą Piłkę. Messi, Ronaldo – to banał. Schody zaczynają się, gdy grzebiemy w historii. Który z Węgrów sięgnął po tę nagrodę? Jak to było […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Zespół Kacpra Przybyłki w finale Konferencji Wschodniej

Trwa faza play-off w MLS. W trakcie wczorajszych meczów poznaliśmy dwóch finalistów. Na Zachodzie to Real Salt Lake (ograny 2-1 został Sporting Kansas City), a na Wschodzie – Philadelphia Union, której piłkarzem jest Kacper Przybyłko, w związku z czym ten mecz interesował nas trochę bardziej.  Przybyłko pojawił się w pierwszym składzie na mecz z Nashville […]
29.11.2021
Niemcy
29.11.2021

Gra w Bundeslidze nie daje Złotych Piłek. Lewandowski przełamie trend?

Już wieczorem dowiemy się do kogo powędruje kolejna Złota Piłka. Jednym ze zdecydowanych faworytów tegorocznego plebiscytu jest oczywiście Robert Lewandowski, który może tę nagrodę zdobyć pierwszy raz w swojej karierze, po ponad dziesięciu latach odnoszenia sukcesów w Bundeslidze. Gdy prześledzimy sobie wyniki poprzednich edycji Złotej Piłki okazuje się, że to właśnie gra na niemieckich boiskach […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Komu redakcja Weszło wręczyłaby Złotą Piłkę?

Wojciech Kowalczyk podmieniający Kamila Grosickiego na Leo Messiego na najwyższym stopniu podium plebiscytu Złotej Piłki? Paweł Paczul tłumaczący swój wybór jednym zdaniem? Mateusz Rokuszewski opowiadający o swoich wyborach w prawie półgodzinnym wideo? To wszystko w jednym miejscu, a i tak to jeszcze mało, bo poświęciliśmy pióra i głowy redaktorów Weszło, żeby odpowiedzieć sobie na jedno […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

PRASA. Michniewicz przed zwolnieniem w szatni: Żaden piłkarz mnie nie zwolni!

– Żaden piłkarz mnie nie zwolni! Nie pozwolę, żeby ktoś wbijał mi nóż w plecy – emocjonalnie przemawiał Czesław Michniewicz podczas swojej ostatniej, jak się okazało, odprawy jako trener Legii. Na mecz do Gliwic zabrał 16 legionistów, tych, których uważał, że będą go bronić do końca – czytamy w „Przeglądzie Sportowym”, w większym tekście o […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Dwa miesiące przerwy Jędrzejczyka

Legia Warszawa wydała komunikat dotyczący stanu zdrowia swoich piłkarzy. We wczorajszym spotkaniu z Jagiellonią Białystok boisko z powodu kontuzji opuściło aż czterech graczy.  Najbardziej konkretny przekaz dotyczy Artura Jędrzejczyka. 40-krotny reprezentant Polski złamał obojczyk i przejdzie operację. W związku z tym czeka go około dwumiesięczna przerwa. W przypadku Mattiasa Johanssona dokładniejszą diagnozę poznamy po badaniach […]
29.11.2021
Weszło
28.11.2021

Sevilla sobie grała, a Real sobie strzelał. Zgadnijcie, kto wygrał

Sevilla naprawdę miała pomysł na to spotkanie. W ofensywie miliony rozwiązań, kilka wariantów stałych fragmentów gry, przebojowi piłkarze i składne akcje. W defensywie podwajanie zabezpieczenia na skrzydłach, minimalizowanie ryzyka, niedopuszczenie Realu Madryt do choćby jednej groźnej akcji we własnym polu karnym. A Królewscy? No oni proszę państwa strzelali.  SPRAWDŹ OFERTĘ FUKSIARZA NA LIGĘ HISZPAŃSKĄ Real […]
28.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

Drugi mecz, druga porażka. Pierwsze koty za płoty kadry Milicica

Zmienił się trener kadry polskich koszykarzy, zmieniły się realia. Jeszcze parę miesięcy temu po dwóch porażkach z rzędu, z Izraelem oraz osłabionymi Niemcami, mielibyśmy wyjątkowo nietęgie miny. Obecnie jednak musimy być bardziej wyrozumiali. I zdawać sobie sprawę, że odmłodzona kadra nie będzie faworytem w większości rozgrywanych spotkań. Choć dzisiaj, w meczu z niemiecką kadrą, do […]
28.11.2021
Suche Info
28.11.2021

Mamrot: „Dziwiła mnie bojaźliwość mojego zespołu”

Legia Warszawa wygrała u siebie 1:0 z Jagiellonia Białystok i przełamała fatalną passę porażek. Rozgoryczenia przebiegiem spotkania nie ukrywał szkoleniowiec gości, Ireneusz Mamrot, któremu nie podobała się bojaźliwość jego podopiecznych. – Możemy mieć do siebie ogromne pretensje za pierwszą połowę. Chcieliśmy dłużej utrzymywać się przy piłce, grać wyżej i intensywnie. Dziwiła mnie bojaźliwość mojego zespołu […]
28.11.2021
Suche Info
28.11.2021

Fatalny błąd bramkarza Sevilli [WIDEO]

Real Madryt bardzo słabo zaczął spotkanie z Sevillą i po 12. minutach przegrywał 0:1. „Królewskim” udało się jednak wyrównać, ponieważ pomocną dłoń wyciągnął ku nim golkiper drużyny przyjezdnej, Bono. Spójrzcie sami: Fatalny błąd Bono! 😱😱😱 Takich pomyłek nie wybacza Karim Benzema, który trafia na 1:1! ⚽ #lazabawa 🇪🇸 pic.twitter.com/MICcavDb3J — ELEVEN SPORTS PL (@ELEVENSPORTSPL) November […]
28.11.2021
Suche Info
28.11.2021

Piotr Zieliński z kolejnym golem w Serie A [WIDEO]

Kolejny mecz ligowy, kolejny gol Piotra Zielińskiego. Ostatnio polski pomocnik trafił w starciu z Interem, tym razem ukąsił przeciwko Lazio. No jest w gazie Piotrek, nie da się tego nie zauważyć. Spójrzcie sami: PIOTR ZIELIŃSKI ZNOWU Z BRAMKĄ! ⚽ Dzięki jego trafieniu SSC Napoli prowadzi w starciu z S.S. Lazio! 👏 Zobaczcie gola reprezentanta Polski! […]
28.11.2021
Ekstraklasa
28.11.2021

Przełamanie Legii w bólach – dosłownie i w przenośni

To jest ten dzień! Kiedyś Legia Warszawa musiała się przełamać i przełamała się kosztem Jagiellonii, która w pierwszej połowie chyba przestraszyła się samej nazwy rywala, jakby zapominając, że znajduje się on w największym kryzysie od wielu lat i ostatnio łoił go każdy. W efekcie „Wojskowi” w bólach – w przenośni, ale też bardzo dosłownie – […]
28.11.2021
Weszło
28.11.2021

LIGA MINUS – LIVE OD 21:00

28.11.2021
Suche Info
28.11.2021

Napoli uhonorowało Diego Maradonę pomnikiem

Diego Maradona to bez wątpienia najważniejsza postać w historii Napoli, najbardziej uwielbiana legenda klubu i jedna z ikon całego Neapolu. Nie może zatem dziwić, że władze klubu uczciły kultowego Argentyńczyka pomnikiem. Wygląda on tak: DIEGO 🔟 💙 #ForzaNapoliSempre pic.twitter.com/Zfd49XHfvc — Official SSC Napoli (@sscnapoli) November 28, 2021 Pomnik Maradony na Stadio Diego Maradona. Wszystko się […]
28.11.2021
Suche Info
28.11.2021

Plaga kontuzji w Legii Warszawa

Legia Warszawa wygrała 1:0 z Jagiellonią Białystok, ale radosną atmosferę przy Łazienkowskiej – poza kiepską postawą w drugiej połowie spotkania – zakłóca plaga kontuzji, która dotknęła drużynę. Przed trenerem Markiem Gołębiewskim mnóstwo znaków zapytania. Podsumujmy: w 10. minucie meczu urazu nabawił się Artur Jędrzejczyk – prawdopodobnie uszkodził obojczyk na drugą połowę nie wyszedł Mattias Johansson […]
28.11.2021