post

Opublikowane 28.02.2018 16:00 przez

redakcja

Wiele lat temu Leo Beenhakker załamywał ręce, że tak wielki kraj jak Polska ma deficyt na pozycjach, na których w teorii powinien mieć wielu dobrych piłkarzy. Konkretnie miał na myśli środkowych obrońców i defensywnych pomocników. Wysokich, silnych, wybieganych, inteligentnych taktycznie, potrafiących odebrać piłkę i oddać do najbliższego. I faktycznie, tak jak mniej dziwi brak wybitnych dryblerów czy kreatywnych rozgrywających, tak kłopoty akurat na tych pozycjach były dosyć zaskakujące. Co więcej, lata mijają, a – poza kilkoma wyjątkami, jak Glik czy Krychowiak – sytuacja wcale się u nas znacząco nie poprawiła.

Swoistym potwierdzeniem tej tezy jest przykład Tarasa Romanczuka, który wraz z uzyskaniem polskiego obywatelstwa trafił do notesu naszego selekcjonera. Jeżeli bowiem wsparciem dla kadry ma być defensywny pomocnik wychowany na Ukrainie, to wystawia to nie najlepszą laurkę jego konkurentom z Polski. Niezależnie od tego Romanczuk zgodnie z przepisami może być brany pod uwagę w kontekście gry z orzełkiem na piersi. Jako że Adam Nawałka na przykładzie Thiago Cionka pokazał, że nie interesują go jakiekolwiek kwestie poza sportowymi, przydatność pomocnika Jagiellonii z pewnością też będzie rozważana wyłącznie pod względem piłkarskich umiejętności. Jeśli Nawałka uzna je za wystarczające, Taras załapie się na najbliższe zgrupowanie. Jak w tym kontekście kształtują się jego szanse?

Zacznijmy od tego, że na poziomie naszej ekstraklasy Romanczuk jest otrzaskany w bojach o najwyższe cele. W czterech ostatnich sezonach trzy raz bił się o mistrza, a ten ostatni bój właśnie nabiera rumieńców. Obok Grzyba, Frankowskiego i Świderskiego to jedyne ogniwo łączące rewelacyjną ekipę Michała Probierza z sezonu 2014/15 z rewelacyjną ekipą Ireneusza Mamrota z sezonu 2017/18. Przed trzema laty Romanczuk był podstawowym zawodnikiem drużyny, która skończyła na najniższym stopniu podium. W zeszłym roku był już jednym z liderów zespołu wicemistrza Polski. A dziś można zaryzykować stwierdzenie, że jest najlepszym zawodnikiem samodzielnego lidera, który właśnie rozjechał wicelidera na jego własnym boisku.

Wraz z rosnącą rolą w Jagiellonii, do góry szły też piłkarskie umiejętności Romanczuka. Dziś wyróżnia go przede wszystkim fakt, że podczas meczów cały czas pozostaje pod prądem, aktywnie bierze udział w grze i nigdy nie odpuszcza przeciwnikom. Jego atuty to żelazna kondycja (tylko w meczu z Legią przebiegł 12,05 km, wykonał 2 sprinty oraz aż 34 (!) szybkie biegi), gra w powietrzu (najwięcej wygranych górnych starć w całej ekstraklasie!), a także szeroko rozumiana gra defensywna. W bieżących rozgrywkach Taras był tym zawodnikiem, który stoczył z rywalami najwięcej pojedynków w defensywie, podjął najwięcej prób odbioru piłki oraz najwięcej razy skutecznie tę piłkę odebrał. Obecnie wygląda to tak, że w każdym meczu Romanczuk wchodzi średnio w 27 pojedynków, a z 15 wychodzi zwycięsko. Pozytywy są tu dwa. Raz, że stosunkowo często zwycięża, przez co – przykładowo – jego zespół wchodzi w posiadanie piłki. I dwa, nawet jeśli przegrywa pojedynek, to przecież sam fakt stoczenia go z przeciwnikiem sprawia, że akcja ofensywna rywali traci na tempie, a partnerzy lepiej organizują się w defensywie.

Innymi słowy, Romanczuk to takie żywe srebro w środku pola. A dla boiskowych przeciwników prawdziwe utrapienie. Nikt w tej lidze tak często nie próbuje rywalowi przeszkadzać, nikt też nie zamiata w ten sposób środka pola. Spójrzmy na same odbiory – defensywny pomocnik Jagi w każdym meczu średnio podejmuje 8 takich prób, z czego 4,7 ma udanych. Dla porównania – drugi pod tym względem w ekstraklasie Jakub Żubrowski co mecz podejmuje 5 prób odbiorów, przy czym skutecznych jest 2,8. Jakkolwiek spojrzeć, różnica jest tu kolosalna, a pod względem odbiorów Romanczuk jest dwie klasy ponad resztą stawki. – Taras ma świetny odbiór piłki, a co ważne, nie odbiera w nadmiernie agresywny sposób. Jeśli łapie kartki, to zwykle za faule taktyczne, na przykład złapanie kogoś za koszulkę przy kontrze – komentuje już po meczu z Legią Ireneusz Mamrot.


Odbiór i rozpoczęcie akcji – Taras Romanczuk w meczu z Lechią.

Zarówno w kwestii liczby pojedynków, jak i samej statystyki odbiorów, liczby Tarasa z tego sezonu nie są jednak niczym nowym. Jeszcze przed dwoma laty pomocnik Jagi był odpowiednio 12. w lidze pod względem pojedynków w obronie oraz 10. w klasyfikacji odbiorów. Przed rokiem był już najlepszy w statystyce wszystkich pojedynków – w całym sezonie stoczył ich najwięcej oraz najwięcej wygrał (874/487). Natomiast pod względem odbiorów był trzeci w całej stawce, ustępując tylko Jackowi Góralskiemu i Rafałowi Grzelakowi. I właściwie trudno się dziwić, że w zeszłych rozgrywkach tak mocno błyszczał Konstantin Vassiljev. Mając za plecami takich fighterów, jak Romanczuk i Góralski, mógł skupić się wyłącznie na ofensywie i budować imponujące statystyki goli czy asyst. Jakkolwiek spojrzeć, zjazd Estończyka z tego sezonu nie jest kwestią wyłącznie jego formy czy kłopotów zdrowotnych, ale też jakości partnerów, którzy grają za jego plecami.

Wracając do Romanczuka, od dłuższego czasu świetnie czuje się w bezpośrednim starciu z przeciwnikiem. Z kolei aspektem, który w ostatnim czasie mocno poprawił, jest ustawianie się oraz szeroko rozumiana inteligencja taktyczna. – Bardzo poprawił sposób poruszania się po boisku. Teraz jest znacznie częściej pod grą, a tego wymagam od swoich zawodników – analizuje Ireneusz Mamrot. Warto też podkreślić, że w tym sezonie Taras dołączył do ścisłej ligowej czołówki pod względem przejęć piłki, czyli wejść w jej posiadanie bez bezpośredniego kontaktu z rywalem (na przykład przecięcie podania lub zabranie futbolówki po uprzedniej utracie kontroli przez przeciwnika). Pomocnik Jagi również pod tym względem jest dziś jednym z najlepszych w lidze (a zazwyczaj dominują tu środkowi obrońcy). natomiast pod względem przejęć futbolówki na połowie przeciwnika po jesieni był trzeci w ekstraklasie, nieznacznie ustępując pola jedynie Matuszkowi i Trałce. No i aktywnie skraca ten dystans, bo tylko we wczorajszym meczu na Legii przejął – co wręcz niebywałe – aż 17 piłek, z czego 10 właśnie na połowie przeciwnika.

W naszych warunkach mamy więc niemal kompletnego defensywnego pomocnika. Wysoki (186 cm), silny, wybiegany, dominujący w powietrzu i nie odpuszczający przeciwnika na krok, a przy tym czujący grę, świetnie się ustawiający i przechwytujący mnóstwo piłek. Kilka kwestii z pewnością musi poprawić, na co ma jeszcze czas (na liczniku wciąż 26 lat). Przede wszystkim jednak budujące jest jego podejście. Pisząc wprost – to człowiek, który nie unika ciężkiej pracy. – Ma rezerwy jeśli chodzi o zagrywanie piłek prostopadłych. Nie jest to łatwe na jego pozycji, bo musi grać odpowiedzialnie, ale stać go tutaj na więcej. Jest to też zawodnik lewonożny, więc musi pracować nad prawą nogą, szczególnie jeśli chodzi o strzał – podsumowuje bieżące braki Ireneusz Mamrot. I dodajmy w tym miejscu, że mowa tu o szlifowaniu strzału przez defensywnego pomocnika, który przez 3,5 roku zapakował 16 bramek w ekstraklasie.

Przestrzeń do poprawy rzecz jasna jest, ale już dziś Romanczuk to idealny kandydat do roli zadaniowca. Człowieka odpowiedzialnego za zakończenie fazy ataku rywala i rozpoczęcie ataku swojego zespołu. A fakt, że na przykład przy stałym fragmencie gry może dołożyć coś ekstra tylko podwyższa jego wartość. Co ważne, Taras zdaje się dawać radę w najważniejszych spotkaniach – tylko w tej rundzie re-we-la-cyj-nie wypadł w starciach z zawsze niewygodną dla Jagiellonii Lechią oraz w bitwie na szczycie w Warszawie.

Abstrahując już od samych umiejętności Romanczuka, wydaje się, że akurat gracz o takiej charakterystyce bardzo jest Adamowi Nawałce potrzebny. Obecnie bowiem z klasycznych szóstek mamy Grzegorza Krychowiaka oraz długo, długo nic. Numerem dwa na tej pozycji zdaje się być Jacek Góralski, ale jego pozycja wciąż nie jest najmocniejsza. Dotychczas u Nawałki nie powąchał jeszcze murawy w meczu o stawkę, a jego licznik gier reprezentacyjnych zatrzymał się na dwójce. Kiedy w starciach eliminacyjnych brakowało Krychy, selekcjoner wolał postawić na Krzysztofa Mączyńskiego, wspieranego przez Karola Linettego. Tyle że wady takiego ustawienia zostały brutalnie obnażone w Kopenhadze, gdzie nasz środek nie istniał, bo został zupełnie zdominowany przez Duńczyków. Przede wszystkim brakowało siły fizycznej, bo na boisku mieliśmy Mączyńskiego (175 cm wzrostu), Linettego (176 cm), a na ławce Góralskiego (172 cm). I wszyscy pamiętamy, jak to się wtedy skończyło.

Wydaje się, że cały temat Romanczuka w kadrze to właśnie próba znalezienia odpowiedzi na pytanie – co, jeśli nie Krychowiak? Na Euro 2016 w odwodzie mieliśmy napompowanego przez Czerczesowa Jodłowca, a dziś sensownych alternatyw do walki na najwyższym poziomie nie widać. W ostatnim czasie w lidze odpaliło kilku młodych, perspektywicznych chłopaków, jak Żurkowski, Piotrowski czy (Damian) Szymański i każdy z nich ma swoje niezaprzeczalne atuty. Żaden jednak nie wygląda tak dobrze na pozycji numer sześć i nawet nie ma podjazdu do liczb wykręcanych przez Romanczuka. A to oznacza, że potencjalne powołanie dla dla defensywnego pomocnika Jagiellonii wcale nie byłoby tak szokujące, jak się niektórym wydaje. A już na pewno nie pod względem sportowym.

MICHAŁ SADOMSKI

Weszło
02.12.2021

Hit w Manchesterze nie zawiódł! Arsenal wyjeżdża przegrany

Z jednej strony Arsenal, który po słabym początku sezonu wjechał na odpowiednie tory i wygląda naprawdę dobrze.  Z drugiej United, który ma duży potencjał i wreszcie pożegnał Ole Gunnara Solskjaera, bo ten – delikatnie mówiąc – nie potrafił zrobić z drużyny użytku. Zapowiadało się na solidne starcie. Ale nie dostaliśmy solidnego starcia. Tylko coś więcej, […]
02.12.2021
Weszło
02.12.2021

Wisła Guli odwraca wynik meczu? Nowe, nie znaliśmy

Widzew postawił się Wiśle Kraków. Widzew, będąc pierwszoligowcem, toczył wyrównany pojedynek z reprezentantem Ekstraklasy. Wreszcie to Widzew schodził na przerwę z zasłużonym prowadzeniem. To dla łodzian fakty, które mogą stanowić jedynie formę pocieszenia. Wisła Kraków odwróciła mecz, pokazała wyrachowanie, spokój i doświadczenie. Czyli to, czego tak bardzo brakuje jej w lidze. Wiele wskazywało na to, że […]
02.12.2021
Inne sporty
02.12.2021

Zły szef, śledztwo i najlepszy bilans w NBA. Ciekawy przypadek Phoenix Suns

Powiedzieć, że Robert Sarver wprawiał pracowników Phoenix Suns w zakłopotanie, to nie powiedzieć nic. Właściciel klubu miał używać rasowo niewrażliwego języka, być niestosowny w stosunku do kobiet, ale też odpowiadać za środowisko, które zmuszało ludzi do korzystania z antydepresantów czy skłaniało do myśli samobójczych. Ten sam człowiek, amerykański biznesman, ma jednak obecnie wiele powodów do […]
02.12.2021
Brama dnia
02.12.2021

Alan Smith kontra Cedric Mionnet | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę dnia”. Jak zawsze wraz z naszymi partnerami z Gatigo zapraszamy do oglądania pięknych trafień i do wybrania ładniejszego. Tym razem szczypta boiskowej magii z angielskich oraz francuskich bois. ALAN SMITH VS LIVERPOOL (02.12.1990) Asysta piętką? Takich boiskowych czarów pewnie nie spodziewalibyście się po Paulu Mersonie, jednak to właśnie on w tak […]
02.12.2021
Weszło
02.12.2021

Golański: Mam na liście czterech trenerów. Ojrzyński? Oczywiście, że jest jednym z nich

– Mam na liście czterech trenerów. Każdego z nich bardzo cenię i uważam, że to odpowiednie osoby na ławkę trenerską Korony. Ale jeszcze za wcześnie, by mówić o nazwiskach. Rozmawiamy z jednym trenerem i mamy trochę czasu na to, aby zakończyć ten temat – mówi Paweł Golański, dyrektor sportowy Korony Kielce. I potwierdza, że jednym […]
02.12.2021
Anglia
02.12.2021

Ronaldo znów zagra z Arsenalem. Tym razem bez Vieiry, Keowna i Henry’ego

Zestawione obok siebie herby Manchesteru United i Arsenalu zawsze zwiastują rywalizację dwóch wielkich klubów. Mimo że obu dzisiejszym drużynom daleko do tych ze starć na szczycie Premier League z przełomu wieków, jest jeden człowiek, który łączy oba wątki. Cristiano Ronaldo znów zmierzy się z Arsenalem na Old Trafford. Nie będzie to jednak ten sam Arsenal, […]
02.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Weszło
02.12.2021

Hit w Manchesterze nie zawiódł! Arsenal wyjeżdża przegrany

Z jednej strony Arsenal, który po słabym początku sezonu wjechał na odpowiednie tory i wygląda naprawdę dobrze.  Z drugiej United, który ma duży potencjał i wreszcie pożegnał Ole Gunnara Solskjaera, bo ten – delikatnie mówiąc – nie potrafił zrobić z drużyny użytku. Zapowiadało się na solidne starcie. Ale nie dostaliśmy solidnego starcia. Tylko coś więcej, […]
02.12.2021
Weszło
02.12.2021

Wisła Guli odwraca wynik meczu? Nowe, nie znaliśmy

Widzew postawił się Wiśle Kraków. Widzew, będąc pierwszoligowcem, toczył wyrównany pojedynek z reprezentantem Ekstraklasy. Wreszcie to Widzew schodził na przerwę z zasłużonym prowadzeniem. To dla łodzian fakty, które mogą stanowić jedynie formę pocieszenia. Wisła Kraków odwróciła mecz, pokazała wyrachowanie, spokój i doświadczenie. Czyli to, czego tak bardzo brakuje jej w lidze. Wiele wskazywało na to, że […]
02.12.2021
Inne sporty
02.12.2021

Zły szef, śledztwo i najlepszy bilans w NBA. Ciekawy przypadek Phoenix Suns

Powiedzieć, że Robert Sarver wprawiał pracowników Phoenix Suns w zakłopotanie, to nie powiedzieć nic. Właściciel klubu miał używać rasowo niewrażliwego języka, być niestosowny w stosunku do kobiet, ale też odpowiadać za środowisko, które zmuszało ludzi do korzystania z antydepresantów czy skłaniało do myśli samobójczych. Ten sam człowiek, amerykański biznesman, ma jednak obecnie wiele powodów do […]
02.12.2021
Brama dnia
02.12.2021

Alan Smith kontra Cedric Mionnet | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę dnia”. Jak zawsze wraz z naszymi partnerami z Gatigo zapraszamy do oglądania pięknych trafień i do wybrania ładniejszego. Tym razem szczypta boiskowej magii z angielskich oraz francuskich bois. ALAN SMITH VS LIVERPOOL (02.12.1990) Asysta piętką? Takich boiskowych czarów pewnie nie spodziewalibyście się po Paulu Mersonie, jednak to właśnie on w tak […]
02.12.2021
Weszło
02.12.2021

Golański: Mam na liście czterech trenerów. Ojrzyński? Oczywiście, że jest jednym z nich

– Mam na liście czterech trenerów. Każdego z nich bardzo cenię i uważam, że to odpowiednie osoby na ławkę trenerską Korony. Ale jeszcze za wcześnie, by mówić o nazwiskach. Rozmawiamy z jednym trenerem i mamy trochę czasu na to, aby zakończyć ten temat – mówi Paweł Golański, dyrektor sportowy Korony Kielce. I potwierdza, że jednym […]
02.12.2021
Anglia
02.12.2021

Ronaldo znów zagra z Arsenalem. Tym razem bez Vieiry, Keowna i Henry’ego

Zestawione obok siebie herby Manchesteru United i Arsenalu zawsze zwiastują rywalizację dwóch wielkich klubów. Mimo że obu dzisiejszym drużynom daleko do tych ze starć na szczycie Premier League z przełomu wieków, jest jeden człowiek, który łączy oba wątki. Cristiano Ronaldo znów zmierzy się z Arsenalem na Old Trafford. Nie będzie to jednak ten sam Arsenal, […]
02.12.2021
Anglia
02.12.2021

Newcastle chce kupować gwiazdy, a zamyka tabelę Premier League

Już niedługo na Newcastle United mogą być zwrócone oczy całego piłkarskiego świata. Sroki były już na nagłówkach wszystkich sportowych serwisów nieco ponad miesiąc temu, gdy klub został przejęty przez szejków z Arabii Saudyjskiej. Tak szybko jak się na nich pojawiły, tak szybko z nich  jednak zniknęły. Kogo przecież na co dzień interesują losy zespołu, w […]
02.12.2021
Ekstraklasa
01.12.2021

Niewulis: – Nie jestem zaskoczony, że Legia mocno walczy o Papszuna

– Nie jestem zaskoczony, że Legia aż tak mocno walczy o naszego trenera. Spodziewałem się nawet, że takie naciski pojawią się dużo szybciej. Pewnie jakieś były, ale nie aż takie, jak teraz. Cóż, jak do tego podchodzimy? Spokojnie, skupiamy się na meczach. Wiemy, że do końca rundy nic się nie wydarzy. Mamy nadzieję, że do […]
01.12.2021
Ekstraklasa
28.11.2021

Przełamanie Legii w bólach – dosłownie i w przenośni

To jest ten dzień! Kiedyś Legia Warszawa musiała się przełamać i przełamała się kosztem Jagiellonii, która w pierwszej połowie chyba przestraszyła się samej nazwy rywala, jakby zapominając, że znajduje się on w największym kryzysie od wielu lat i ostatnio łoił go każdy. W efekcie „Wojskowi” w bólach – w przenośni, ale też bardzo dosłownie – […]
28.11.2021
Weszło
28.11.2021

Bramkarz bohaterem Lecha. Nowe, nie znaliśmy

Bycie bramkarzem w Lechu Poznań to w tym sezonie bardzo specyficzna robota. Jeśli golkiper lubi i – co ważniejsze – potrafi się między słupkami „nudzić”, ta robota jest stworzona dla niego. Z kolei jeśli nie umie zachować koncentracji lub – co gorsza – sam wznieca pożary, to powinien poszukać sobie innego miejsca pracy. Najlepiej świadczy […]
28.11.2021
Ekstraklasa
28.11.2021

Twierdza Płock wciąż niezdobyta. Ekipa Bartoszka wypunktowała Cracovię

Wiemy już, dlaczego twierdza Płock jest tak potężna. Jakość i trochę szczęścia w zapasie to jedno, ale w futbolu decydują przecież detale. Te, sumując, grają na korzyść „Nafciarzy”. Nagrzany kibic Wisły Płock na majku – ukryty bohater, który ma za zadanie rozpraszać uwagę przeciwnika. Do tego trener Bartoszek ze swoją aparycją jako gość budzący strach […]
28.11.2021
Weszło
28.11.2021

Jak rośnie nowe centrum treningowe Lecha za 40 mln zł?

Ponad rok temu Lech Poznań ogłosił plany budowy centrum badawczo-rozwojowego we Wronkach. W Kolejorzu doszli do wniosku, ze baza ich akademii potrzebuje przebudowy i wzbogacenia jej o kolejne nowinki. Razem z Michałem Kokotkiem, który koordynuje cały ten projekt, sprawdzamy – jak Lechowi idzie budowa, kiedy można spodziewać się nowego rozdziału w rozwoju akademii i czy […]
28.11.2021
Brama dnia
02.12.2021

Alan Smith kontra Cedric Mionnet | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę dnia”. Jak zawsze wraz z naszymi partnerami z Gatigo zapraszamy do oglądania pięknych trafień i do wybrania ładniejszego. Tym razem szczypta boiskowej magii z angielskich oraz francuskich bois. ALAN SMITH VS LIVERPOOL (02.12.1990) Asysta piętką? Takich boiskowych czarów pewnie nie spodziewalibyście się po Paulu Mersonie, jednak to właśnie on w tak […]
02.12.2021
Anglia
02.12.2021

Ronaldo znów zagra z Arsenalem. Tym razem bez Vieiry, Keowna i Henry’ego

Zestawione obok siebie herby Manchesteru United i Arsenalu zawsze zwiastują rywalizację dwóch wielkich klubów. Mimo że obu dzisiejszym drużynom daleko do tych ze starć na szczycie Premier League z przełomu wieków, jest jeden człowiek, który łączy oba wątki. Cristiano Ronaldo znów zmierzy się z Arsenalem na Old Trafford. Nie będzie to jednak ten sam Arsenal, […]
02.12.2021
Weszło
02.12.2021

Wisła, Mladenović, Kocyła i inni – największe rozczarowania Ekstraklasy || Roki wyjaśnia #37

Za nami 16 ligowych kolejek, a to już taki okres, po którym można pokusić się o jakieś podsumowania. Dlatego Mateusz Rokuszewski postanowił zebrać w jednym miejscu największe rozczarowania trwającego sezonu Ekstraklasy. Program tworzony we współpracy z PKO Bankiem Polskim. Cashback bez obrotu do 500 PLN? Sprawdź bonus na start w Fuksiarz.pl  
02.12.2021
Anglia
02.12.2021

Newcastle chce kupować gwiazdy, a zamyka tabelę Premier League

Już niedługo na Newcastle United mogą być zwrócone oczy całego piłkarskiego świata. Sroki były już na nagłówkach wszystkich sportowych serwisów nieco ponad miesiąc temu, gdy klub został przejęty przez szejków z Arabii Saudyjskiej. Tak szybko jak się na nich pojawiły, tak szybko z nich  jednak zniknęły. Kogo przecież na co dzień interesują losy zespołu, w […]
02.12.2021
Prasówka
02.12.2021

Listkiewicz: Boniek znalazł kadrze sponsora. Niewypłacalnego, który skończył za kratami

Czwartkowa prasa to raporty z Pucharu Polski i sporo wieści z klubów Ekstraklasy oraz pierwszej ligi. W „Super Expressie” znajdziemy natomiast rozmowę z Kamilem Grosickim. Skrzydłowy mówi o szansach powrotu do reprezentacji Polski, swojej formie i barażach o mundial. „Przegląd Sportowy” zajawia natomiast książkę Michała Listkiewicza. – Zbyszek jako wiceprezes PZPN odpowiadał za marketing i […]
02.12.2021
Inne sporty
01.12.2021

ZAKSA ruszyła po obronę tytułu w Lidze Mistrzów. Rywale bez szans

Sezon 2020/2021 w klubowej siatkówce przyniósł nam wielkie emocje oraz historyczny sukces. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle sięgnęła w maju po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Dzisiaj natomiast rozpoczęła misję pod tytułem „obrona tytułu”. Kędzierzynianie mają nowego trenera, przemeblowany skład, ale – co już zdążyli udowodnić – wciąż są bardzo mocni. Tym razem przekonał się o […]
01.12.2021
Liczba komentarzy: 21
Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

MisKrzys
MisKrzys (@miskrzys)
3 lat temu

to ten banderowiec jest w końcu DP czy środkowym obrońcą? Bo taką wersję podają koledzy jego menadzera, gdy probują uzasadnić powołanie do kadry

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  MisKrzys

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Rudy 102
Rudy 102 (@zbyu47)
3 lat temu

Idę na taras i wracam zaraz.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

smarter
smarter (@smarter)
3 lat temu

A może by tak zacząć jakie ona ma powiązania z Polską? Bo jak żadne oprócz obywatelstwa to może być pirlo i ja go w kadrze nie chce widzieć

MesjePatryk
MesjePatryk (@mesjepatryk)
3 lat temu
Reply to  smarter

Jesli ktos ma polskie obywatelstwo to wg przepisów ma pełne prawo zagrac w kadrze.
Na szczescie to ze go nie chcesz widziec nie przeszkodzi Nawałce go powołac jesli uzna to za konieczne

rafal920102
rafal920102 (@rafal920102)
3 lat temu
Reply to  MesjePatryk

Romańczuk posiada polskie korzenie,dlatego tak szybko otrzymał polskie obywatelstwo bez specjalnego szumu. W jego sprawę nie był zaangażowany prezydent.

smarter
smarter (@smarter)
3 lat temu
Reply to  rafal920102

Jeżeli posiada polskie korzenie to zmienia w pewnym sensie mój punkt widzenia

smarter
smarter (@smarter)
3 lat temu
Reply to  rafal920102

Choć zgłębiłem temat i dalej mam obiekcje, jakby go wojsko nie ścigało kto wie czy by tak się czuł Polakiem….

Wróżka Weszława
Wróżka Weszława (@thewhitestar)
3 lat temu
Reply to  rafal920102

 rafal920102
Prezydent nie był zaangażowany w otrzymanie przez niego polskiego obywatelstwa? To jak on je otrzymał? Na targu sobie kupił, czy jak? Bo w Polsce obywatelstwo nadaje prezydent.

krzysi3x
krzysi3x (@krzysi3x)
3 lat temu
Reply to  smarter

Posiada korzenie polskie (babcia pochodziła z Polski), zna i śpiewa hymn Polski, kraj mu się podoba. Do tego otrzymał obywatelstwo, jest w bardzo wysokiej formie i myślę, że gdyby dostał szansę w reprezentacji, nie zmarnowałby jej. To nie typ zawodnika, który gdy coś osiągnie to odpuszcza, on chce być ciągle lepszy. Na pewno nie zaszkodzi spróbować.

krzysi3x
krzysi3x (@krzysi3x)
3 lat temu
Reply to  krzysi3x

Wojsko ścigało kogo się dało (pełnoletnich), chyba, że ktoś przedstawił dowody na pracę za granicą. A takie dowody, w postaci kontraktu miał Taras.

rafal920102
rafal920102 (@rafal920102)
3 lat temu

Dla mnie jest w tym momencie najlepszą opcją za Krychowiaka. Dokłada do tego fenomenalną grę głową. Na topowych rywali mogliby wychodzić razem w celu wzmocnienia defensywy.

Seksowny Cweliga z kolczykiem w uchu nokautuje i rozlicza użytkownika Sportowy_Maniak
Seksowny Cweliga z kolczykiem w uchu nokautuje i rozlicza użytkownika Sportowy_Maniak (@troll2)
3 lat temu

a kto jest najlepsza siodemką? a trójką?

Chemik
Chemik (@chemik)
3 lat temu

Nie mogliście w poniedziałek dać takiego tekstu? Zagrałby we wtorek najgorszy mecz w sezonie pewnie #KlątwaWeszło

Spektakularny
Spektakularny (@spektakularny)
3 lat temu

Lepszy on niż Mączyński

glitch3179
glitch3179 (@glitch3179)
3 lat temu

Przecież to jest absurd. Gdyby on był naprawdę dobry, to by grał w reprezentacji Ukrainy, która teraz ma przecież niższe notowanie niż Polska

Weszło
02.12.2021

Hit w Manchesterze nie zawiódł! Arsenal wyjeżdża przegrany

Z jednej strony Arsenal, który po słabym początku sezonu wjechał na odpowiednie tory i wygląda naprawdę dobrze.  Z drugiej United, który ma duży potencjał i wreszcie pożegnał Ole Gunnara Solskjaera, bo ten – delikatnie mówiąc – nie potrafił zrobić z drużyny użytku. Zapowiadało się na solidne starcie. Ale nie dostaliśmy solidnego starcia. Tylko coś więcej, […]
02.12.2021
Suche Info
02.12.2021

Gula: – Możemy zrobić dobry wynik w Pucharze Polski

Adrian Gula odetchnął z ulgą. Wisła Kraków odwróciła wynik meczu z Widzewem Łódź i awansowała do kolejnej fazy Pucharu Polski.  Widzew długo prowadził 1:0 i wydawało się, że Białej Gwieździe trudno będzie uniknąć porażki i wstydliwego odpadnięcia z rozgrywek, ale ostatecznie trafienia Felicio Browna Forbesa i Jana Klimenta zdecydowały o zwycięstwie ekipy z województwa małopolskiego. […]
02.12.2021
Inne sporty
02.12.2021

Vive przegrało w Paryżu. Kielczan ukąsił ich… przyszły zawodnik

Łomża Vive Kielce dokonywała w ubiegłych tygodniach wielkich rzeczy. Dwie wygrane z Barceloną, pokonanie Veszprem i Flensburga, rozbicie PSG na własnym parkiecie. To wszystko sprawiało, że sytuacja polskiego zespołu w „grupie śmierci” była naprawdę komfortowa. I dalej jest, mimo tego, że seria zwycięstw kielczan została właśnie przerwana. Szczypiorniści z Paryża pokonali ich dzisiaj 32:27. Świetne […]
02.12.2021
Weszło
02.12.2021

Wisła Guli odwraca wynik meczu? Nowe, nie znaliśmy

Widzew postawił się Wiśle Kraków. Widzew, będąc pierwszoligowcem, toczył wyrównany pojedynek z reprezentantem Ekstraklasy. Wreszcie to Widzew schodził na przerwę z zasłużonym prowadzeniem. To dla łodzian fakty, które mogą stanowić jedynie formę pocieszenia. Wisła Kraków odwróciła mecz, pokazała wyrachowanie, spokój i doświadczenie. Czyli to, czego tak bardzo brakuje jej w lidze. Wiele wskazywało na to, że […]
02.12.2021
Suche Info
02.12.2021

Cóż ten Fred? Kuriozalna bramka w Premier League?

Jezus Maria, co tu się zdarzyło? Pretensje do Davida de Gei, pretensje do Freda, pretensje do Emile Smitha Rowe’a, pretensje do Martina Atkinsona, pretensje obu drużyn, pretensje obu trenerów… A było to tak. Arsenal wykonywał rzut rożny. Dośrodkowanie Martina Odegaarda zostało wybite z pola karnego, ale walkę o piłkę wygrał Mohamed Elneny i futbolówka zaraz […]
02.12.2021
Suche Info
02.12.2021

Fatalny błąd Żurkowskiego z Torino (wideo)

Szymon Żurkowski niewątpliwie rozkręca się na boiskach Serie A, ale tego występu nie będzie mógł zaliczyć do udanych. W spotkaniu z Torino popełnił kardynalny błąd, po którym rywal z Piemontu strzelił gola na 1:0. Empoli konstruowało akcję od własnej bramki. Piłkę przy nodze miał bramkarz Guglielmo Vicario. Szymon Żurkowski wyszedł mu do rozegrania. Torino atakowało […]
02.12.2021
Suche Info
02.12.2021

PZPN wprowadza limity wiekowe dla arbitrów

Polski Związek Piłki Nożnej przyjął uchwałę, według której po polskich boiskach na szczeblu centralnym nie będą mogli biegać sędziowie przekraczający 50. rok życia.  Pomysł PZPN-u streszcza Łukasz Rogowski na Interii: Limit wiekowy sędziów głównych grupy TopAmator A, czyli tych których widzimy na boiskach I ligi i Ekstraklasy ustalono na 50 lat, natomiast grupy B (II […]
02.12.2021
Suche Info
02.12.2021

Lloris na dłużej w Tottenhamie?

Kontrakt Hugo Llorisa z Tottenhamem wygasa w czerwcu 2022 roku, ale najnowsze doniesienia wskazują na to, że w Londynie będą chcieli zatrzymać francuskiego bramkarza przynajmniej na kolejny rok.  Tuttomercatoweb podaje, że kiedy władze Tottenhamu upewnią się, że Antonio Conte widzi Hugo Llorisa w bramce Spurs w swojej wizji na kolejny sezon, już w styczniu podejmą […]
02.12.2021
Suche Info
02.12.2021

Müller: – Lewandowski zasłużył na Złotą Piłkę bardziej niż Messi

Thomas Müller podzielił się z użytkownikami Linkedina swoją opinią na temat gali France Football, na której Złotą Piłkę dla najlepszego zawodnika 2021 roku otrzymał Leo Messi.  – Z bawarskiego, polskiego, a także niemieckiego punktu widzenia, ceremonia wręczenia Złotej Piłki była zdecydowanie rozczarowująca. Dla niektórych nawet jeszcze bardziej. Choć w branży jestem już od jakiegoś czasu […]
02.12.2021
Suche Info
02.12.2021

Barcelona zabiega o Cavaniego

Angielski dziennik The Times podaje, że Edinson Cavani chciałby zagrać w Barcelonie. Urugwajczyk nie znaczy już w Manchesterze United tyle, ile znaczył chociażby w minionym sezonie. Coraz częściej przydarzają mu się kontuzje, a kiedy jest zdrowy wcale nie ma pewnego miejsca w składzie Czerwonych Diabłów, mimo że sam twierdzi, iż jest jeszcze w stanie grać […]
02.12.2021
Suche Info
02.12.2021

Boniek: – Lewy najlepszym piłkarzem w naszej historii? Nie mam z tym problemu

Zbigniew Boniek twierdzi, że niełatwo wskazać jest najlepszego polskiego piłkarza w historii, ale Robert Lewandowski spokojnie może kandydować do takiego miana.  – W dzisiejszych czasach najlepszy jest Robert Lewandowski, nie podlega to żadnym wątpliwościom. Najwięcej ze wszystkich wygrał Grzegorz Lato – dwa razy zdobył srebrny medal mistrzostw świata za trzecie miejsce, dwa razy przywiózł medale […]
02.12.2021
Inne sporty
02.12.2021

Zły szef, śledztwo i najlepszy bilans w NBA. Ciekawy przypadek Phoenix Suns

Powiedzieć, że Robert Sarver wprawiał pracowników Phoenix Suns w zakłopotanie, to nie powiedzieć nic. Właściciel klubu miał używać rasowo niewrażliwego języka, być niestosowny w stosunku do kobiet, ale też odpowiadać za środowisko, które zmuszało ludzi do korzystania z antydepresantów czy skłaniało do myśli samobójczych. Ten sam człowiek, amerykański biznesman, ma jednak obecnie wiele powodów do […]
02.12.2021
Brama dnia
02.12.2021

Alan Smith kontra Cedric Mionnet | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę dnia”. Jak zawsze wraz z naszymi partnerami z Gatigo zapraszamy do oglądania pięknych trafień i do wybrania ładniejszego. Tym razem szczypta boiskowej magii z angielskich oraz francuskich bois. ALAN SMITH VS LIVERPOOL (02.12.1990) Asysta piętką? Takich boiskowych czarów pewnie nie spodziewalibyście się po Paulu Mersonie, jednak to właśnie on w tak […]
02.12.2021
Suche Info
02.12.2021

Reca: – Nie mam kontaktu z Sousą

Arkadiusz Reca wrócił do zdrowia i dostaje coraz więcej minut we włoskiej Spezii na boiskach Serie A. Lewy obrońca lub wahadłowy liczy też na powrót do reprezentacji. Niedawno wymienialiśmy go w gronie największych przegranych eliminacji do katarskich mistrzostw świata. Pisaliśmy: Arkadiusz Reca od września 2019 roku do marca 2021 roku – czternaście meczów w kadrze. […]
02.12.2021
Suche Info
02.12.2021

„Papszun sam wskaże następcę? To byłoby ciekawe”

Wojciech Cygan, prezes Rakowa Częstochowa, odniósł się do spekulacji na temat przyszłości Marka Papszuna w klubie spod Jasnej Góry.  Cygan, w rozmowie z TVP Sport, odniósł się do oświadczenia Dariusza Mioduskiego, który przed meczem z Leicester ogłosił, że Legia stara się o zatrudnienie Marka Papszuna. – Dla mnie to też stawianie Marka Papszuna w trudnej […]
02.12.2021
Weszło
02.12.2021

Golański: Mam na liście czterech trenerów. Ojrzyński? Oczywiście, że jest jednym z nich

– Mam na liście czterech trenerów. Każdego z nich bardzo cenię i uważam, że to odpowiednie osoby na ławkę trenerską Korony. Ale jeszcze za wcześnie, by mówić o nazwiskach. Rozmawiamy z jednym trenerem i mamy trochę czasu na to, aby zakończyć ten temat – mówi Paweł Golański, dyrektor sportowy Korony Kielce. I potwierdza, że jednym […]
02.12.2021
Suche Info
02.12.2021

Eriksen wrócił do treningów

Wspomnienia z czerwca są jeszcze świeże. Dalej mrożą krew w żyłach. Wszyscy pamiętamy Christiana Eriksena, który w końcówce pierwszej połowy meczu Danii z Finlandią na Euro nagle upadł na murawę i świat futbolu zamarł na wiele godzin. Na murawie stadionu w Kopenhadze trwała walka o życie duńskiego piłkarza. Niedługo później okazało się, że Eriksen przeżył, […]
02.12.2021
Suche Info
02.12.2021

Odwołany mecz ŁKS-u z Puszczą

Nie odbędzie się zaplanowany na sobotę pierwszoligowy mecz ŁKS-u Łódź z Puszczą Niepołomice. Powód? Oczywiście – liczba zakażonych koronawirusem.  Spora liczba pozytywnych testów w Puszczy Niepołomice, nie ma szans na mecz z ŁKS-em. Paradoks tej sytuacji jest taki, że bardziej zadowolony jest chyba ŁKS, bo Puszcza była w gazie po wygranej z Koroną a łodzianie […]
02.12.2021