post

Opublikowane 15.10.2021 13:36 przez

Szymon Janczyk

Paulo Sousa w reprezentacji Polski potrafi robić zmiany. To już wiemy, przemieliliśmy ten temat, doceniliśmy zarządzanie meczem przez Portugalczyka. Doceniliśmy także naszych jokerów, którzy świetnie wywiązują się ze swoich zadań. Zastanowiliśmy się jednak — skąd się to wzięło? Czy Sousa zawsze miał czutkę i wiedział, kogo i kiedy wpuścić na boisko? Czy nauczył się tego z czasem? A może to poniekąd kwestia zwykłego szczęścia? Przeanalizowaliśmy jego trenerską karierę po tym kątem.

Selekcjoner biało-czerwonych dobrze wiedział, jak ważną rolę może odegrać rezerwowy zawodnik, bo przecież sam grał w piłkę na wysokim poziomie. Nie była to jednak wiedza zaczerpnięta z autopsji, bo według wszelkich dostępnych danych Sousa-piłkarz tylko dwukrotnie wcielił się w rolę jokera. Raz, gdy jako piłkarz Juventusu trafił do siatki w rewanżowym meczu półfinału Ligi Mistrzów z Nantes. Drugi raz to już jego ligowy debiut w Borussii Dortmund i asysta w spotkaniu z Fortuną Dusseldorf.

Niezbyt bogaty bilans, ale wiadomo: od Sousy na boisku nie wymagano dwucyfrówek w kanadyjce co sezon, poza tym dane z tamtych lat nie są pełne, zwłaszcza jeśli chodzi o asysty. Zdecydowanie więcej możemy wyczytać z jego trenerskich statystyk. Widać w nich, że na zarządzanie meczem w wykonaniu Portugalczyk wpływ miały dwie rzeczy. Doświadczenie i jakość zmienników.

Queens Park Rangers

Pierwsza praca nigdy nie jest łatwa i Sousa szybko się o tym przekonał. W QPR spędził ledwie pół roku, wygrał siedem spotkań, zremisował 12, siedem przegrał. Zmiennicy raczej mu nie pomagali: na 15 spotkań, w których jego drużyna trafiała do siatki, tylko trzykrotnie działo się to przy pomocy rezerwowych. Jeśli po którejś z tych bramek Portugalczyk wybitnie się ucieszył, to było to raczej trafienie Dextera Blackstock z meczu z Preston North End. Wprowadzony w 80. minucie gry napastnik sześć minut później zapewnił QPR zwycięstwo. Poza Blackstockiem błysnął tylko Samuel di Carmine, którego asysta po wejściu z ławki dała Queens Park Rangers wyrównanie.

Zmiany Sousy w QPR:

 • Gole rezerwowych: 2
 • Asysty rezerwowych: 1
 • Piłkarze z udziałem przy golu w roli jokera: 3
 • Rezerwowy dał prowadzenie/zwycięstwo: 1
 • Rezerwowy dał wyrównanie/remis: 1

AS ATUTOWY PAULO SOUSY – ZARZĄDZANIE MECZEM

Swansea City

W walijskim Swansea City Paulo Sousa po raz pierwszy w trenerskiej karierze dorobił się prawdziwego jokera. Jego asem w talii był znany snajper z niższych lig angielskich: Lee Trundle. Anglik w przeszłości grał już dla „Łabędzi” i wówczas bramki zdobywał hurtowo. W Championship nie było jednak tak kolorowo. Lee za kadencji Sousy trzasnął pięć sztuk — wszystko to wchodząc z ławki rezerwowych. Żaden inny zmiennik nie miał takiej skuteczności — pozostali dorzucali po bramce czy asyście.

Obecny selekcjoner reprezentacji Polski przetrwał w Swansea ponad rok i zarządzanie meczem na pewno mu w tym pomogło. Ponad 20% wszystkich trafień miało za autorów/współautorów właśnie zmienników. Pamiętna chwila? Na pewno mecz z Sheffield United, gdy Swansea notowało serię pięciu spotkań bez wygranej. W jej przełamaniu pomógł właśnie Trundle (wszedł wyjątkowo wcześnie, bo na początku meczu) i wprowadzony po przerwie Thomas Butler.

Aż pięć z siedmiu bramek i dwie z czterech asyst rezerwowych pozwoliły ekipie Sousy zmienić losy meczu. Ciekawe jest jednak to, że o ile początkowo rola zmienników w Swansea była spora, tak z czasem Portugalczyk zatracił moc wpływania na wynik roszadami z ławki.

Zmiany Sousy w Swansea:

 • Gole rezerwowych: 7
 • Asysty rezerwowych: 4
 • Piłkarze z udziałem przy golu w roli jokera: 7
 • Rezerwowy dał prowadzenie/zwycięstwo: 6 (w jednym spotkaniu gol i asysta na wagę wygranej padły po akcji dwóch rezerwowych)
 • Rezerwowy dał wyrównanie/remis: 2

Leicester City

„Lisy” to najbardziej nieudany projekt Paulo Sousy. Projekt, w którym wytrwał ledwie 12 meczów, czyli niecałe trzy miesiące. Niewiele się tam zgadzało, więc i zmiennicy zbytnio nie pomagali trenerowi. Dość powiedzieć, że rezerwowi ani razu nie dali Leicester choćby remisu. Jedyną zmianą, z której Sousa mógł być stosunkowo zadowolony, było wejście Matty’ego Fryatta w meczu z Norwich, który strzelił wówczas dwa gole.

Ogółem widać, że w Anglii Portugalczyk uczył się jeszcze trenerki i tego, w jaki sposób może zmieniać przebieg spotkania. Trafił na Trundle’a, pierwszego prawdziwego jokera, ale poza tym w mniejszym lub większym stopniu opierał się na szczęściu. Kolejna praca Sousy pokazała jednak, że gdy ma do dyspozycji niezłą jak na warunki danej ligi kadrę, potrafi dawać impuls swoimi roszadami.

Zmiany Sousy w Leicester:

 • Gole rezerwowych: 2
 • Asysty rezerwowych: 1
 • Piłkarze z udziałem przy golu w roli jokera: 2
 • Rezerwowy dał prowadzenie/zwycięstwo: 0
 • Rezerwowy dał wyrównanie/remis: 0

ZA CO WARTO POCHWALIĆ PAULO SOUSĘ?

Videoton (MOL Fehervar)

 Wywierał jednak na nas wielką presję. Każdy musiał walczyć o miejsce w składzie. Nikt nie był go pewien. Ale piłkarze go lubili, nawet ci, którzy nie grali. Motywował ich. Zwracał uwagę na każdego zawodnika. Wiem to z własnego doświadczenia, ponieważ nie zawsze wychodziłem w podstawowym składzie — wspominał okres pracy z Paulo Sousą Nemanja Nikolić. Węgier wiedział co mówi, bo u tego trenera był jokerem z krwi i kości. „Niko” 41% goli, które strzelił w tym czasie, zaliczył wchodząc na boisko z ławki rezerwowych. Łącznie z asystami pomógł Sousie wypracowując 19 bramek jako rezerwowy. Żaden inny zawodnik w trenerskiej przygodzie Portugalczyka nawet nie zbliżył się do tak znakomitego wyniku.

Na Węgrzech naszemu obecnemu selekcjonerowi zaczęło się zgadzać praktycznie wszystko. Nie tylko Nikolić pomagał mu, gdy wchodził na boisko w trakcie spotkania. Inny znany z Ekstraklasy piłkarz, Adam Gyurcso, dołożył od siebie pięć asyst i gola w roli zmiennika. Nikola Mitrović to pięć wypracowanych bramek z ławki (2 gole, 3 asysty, Sousa zabrał go potem do Maccabi). Milan Perić, Istvan Kovac i Sandor Torghelle to trzy razy trzy gole i asysty jako jokerzy.

Praktycznie, w co trzecim meczu Videotonu (dziś MOL Fehervar) zmiennicy dawali od siebie konkret. Gdy Sousa odchodził z klubu, mógł się pochwalić, że dzięki jego zmianom padło 38% wszystkich goli, które zdobyła jego ekipa. Oczywiście jego zespół dominował, więc rezerwowi często po prostu dobijali rywala. Niemniej 16 z 43 bramek, przy których uczestniczyli, wpływało na wynik widoczny na tablicy (remis/prowadzenie).

Tylko w roli selekcjonera reprezentacji Polski Paulo Sousa przeprowadzał skuteczniejsze zmiany.

Zmiany Sousy w Videotonie:

 • Gole rezerwowych: 24
 • Asysty rezerwowych: 19
 • Piłkarze z udziałem przy golu w roli jokera: 11
 • Rezerwowy dał prowadzenie/zwycięstwo: 9
 • Rezerwowy dał wyrównanie/remis: 7 (raz gol i asysta na wagę remisu padły po akcji dwóch zmienników)

Najlepsi rezerwowi Paulo Sousa

Maccabi Tel Aviv

Izrael dobrze kojarzy się portugalskiemu trenerowi. To miejsce, w którym przedłużył swoje sukcesy z Węgier — i jeśli chodzi o trofea i w aspekcie zarządzania meczem. Tak jak w Videotonie miał doskonałego snajpera-zmiennika, tak w Maccabi Tel Aviv odkrył idealnego dogrywającego. Dor Micha 40% swojego dorobku w klasyfikacji kanadyjskiej za kadencji Paulo Sousy wypracował po wejściach z ławki. Łącznie zanotował w ten sposób pięć asyst i jedną bramkę. W Izraelu nasz obecny selekcjoner miał doskonały atak. Stanowili go dwaj podstawowi piłkarze obecnej reprezentacji kraju — Eran Zahavi oraz Munas Dabbur. Do tego możemy doliczyć byłego reprezentanta Szwecji, Rade Pricę. Ta trójka potrafiła rozruszać towarzystwo tak od pierwszej minuty, jak i wchodząc w trakcie meczu (pięć goli w roli jokerów).

Już w debiucie Paulo Sousa miał nosa, bo wspomniany wcześniej Micha po wejściu z ławki zanotował dwie asysty, dwukrotnie dając prowadzenie jego drużynie. Potem bywało różnie — na 14 bramek i asyst rezerwowych wpływ na wynik meczu miała połowa. Niemniej praktycznie w co czwartym spotkaniu trener potrafił dać drużynie impuls roszadami w trakcie gry. Praktycznie każdy gol lub asysta rezerwowego była na wagę złota: dawała prowadzenie lub zwycięstwo.

Zmiany Sousy w Maccabi:

 • Gole rezerwowych: 6
 • Asysty rezerwowych: 8
 • Piłkarze z udziałem przy golu w roli jokera: 6
 • Rezerwowy dał prowadzenie/zwycięstwo: 6
 • Rezerwowy dał wyrównanie/remis: 1

MIĘDZY TURYNEM A DORTMUNDEM. DWA LATA SOUSY NA SZCZYCIE

FC Basel

Złoty czas w trenerskiej karierze Paulo Sousy obejmuje także okres pracy w Bazylei. Pod względem wpływu rezerwowych na mecz Portugalczyk wykręcił tu drugi najlepszy wynik w swojej przygodzie na ławce trenerskiej. Choć w sumie można powiedzieć, że pierwszy, bo przebija go dopiero w reprezentacji Polski, więc w żadnym innym klubie nie był on tak skuteczny. Aż 38% spotkań Basel kończyło się golem lub asystą zawodnika wprowadzonego na boisko z ławki rezerwowych. O tym, jak mocną i szeroką kadrę posiadała wtedy szwajcarska ekipa, niech świadczy fakt, że udział przy bramkach odnotowało wówczas 10 zawodników i wszystko rozkładało się w miarę równomiernie.

Davide Calla, Shkelzen Gashi, Yochiro Kakitani, Mohamed Elneny — każdy z nich po trzy razy strzelał/asystował po wejściu na boisko w trakcie spotkania. Za najlepszych jokerów robili dwaj egzotyczny piłkarze. Egipcjanin Elneny wypracował w ten sposób połowę swojego dorobku u Sousy, Japończyk Kakitano – 30%. Największa młoda gwiazda tamtej ekipy, Breel Embolo, wsadził z ławki dwie sztuki.

Ciekawostka jest jednak taka, że mimo sporej liczby meczów, w których rezerwowi „robili liczby”, nie przekładało się to na wyniki Bazylei. W żadnych z ważniejszych spotkań w lidze czy pucharach zmiennicy nie pomagali odwrócić wyniku czy zapewnić wygranej. Jedyny raz, gdy zmiennik dał prowadzenie ekipie Sousy też został zmarnowany: Basel tamten mecz przegrało. Gdybyśmy więc liczyli punkty zdobyte dzięki zmiennikom, kadencja w Szwajcarii nie byłaby przesadnie efektywna. Po prostu jego zespół był na tyle silny, że rezerwowi wchodzili co najwyżej dokończyć robotę.

Zmiany Sousy w FC Basel:

 • Gole rezerwowych: 11
 • Asysty rezerwowych: 10
 • Piłkarze z udziałem przy golu w roli jokera: 10
 • Rezerwowy dał prowadzenie/zwycięstwo: 1
 • Rezerwowy dał wyrównanie/remis: 2

DJURDJEVIĆ O STAŻU U SOUSY: STAWIA NA INTENSYWNOŚĆ

Fiorentina

Paulo Sousa i Federico Chiesa

Najbardziej ambitne wyzwanie Paulo Sousy to Fiorentina, w której spędził najwięcej miesięcy na stołku trenerskim. Nic dziwnego, że gdy spojrzymy na statystyki zmienników Violi, są one imponujące. Co trzeci mecz z golem lub asystą rezerwowego, 20% wszystkich bramek przy udziale „jokerów”. W przeciwieństwie do Bazylei, tym razem przekładało się to na wyniki, więc Portugalczyk mógł być podwójnie zadowolony. Przytrafiło mu się nawet spotkanie, w którym rezerwowy zawodnik najpierw dał mu remis, a potem zapewnił wygraną. Chyba wtedy nasz obecny selekcjoner najlepiej opanował sztukę dokonywania roszad w trakcie spotkania. W aż 60% przypadkach gole/asysty rezerwowych miały wpływ na wynik na tablicy.

We Florencji Sousa znów wychował sobie kapitalnego jokera – Mauro Zarate. Argentyńczyk aż 80% swojego dorobku w kanadyjce zdobył wchodząc z ławki rezerwowych (5 goli, 3 asysty). Kiedy na ławce siadali jego koledzy z ataku – Khouma Babacar i Nikola Kalinić, też potrafili wnieść coś świeżego. Obaj wypracowali po cztery gole jako zmiennicy. Niezłe zmiany dawali także skrzydłowi – Cristian Tello (3 asysty) i Jakub Błaszczykowski (gol, asysta), a nawet gracze z nazwiskiem nie dąsali się, gdy obserwowali część meczu zza linii bocznej (Josip Ilicić i Borja Valero zanotowali po dwie asysty).

Którą zmianę Paulo Sousa zapamiętał najlepiej? Zakładamy, że mogło to być wejście Babacara w starciu z Interem Mediolan. Napastnik pojawił się na boisku w 86. minucie gry, a pięć minut później zapewnił Fiorentinie wygraną z prestiżowym rywalem.

Zmiany Sousy we Florencji:

 • Gole rezerwowych: 14
 • Asysty rezerwowych: 18
 • Piłkarze z udziałem przy golu w roli jokera: 13
 • Rezerwowy dał prowadzenie/zwycięstwo: 9
 • Rezerwowy dał wyrównanie/remis: 8

Z ŻEBRAKAMI NA SZCZYT. SOUSA W FIORENTINIE

Tianjin Qunjian

Praca w Chinach to specyficzny moment dla Paulo Sousy. Z jednej strony mógł trenować Axela Witsela czy Alexandre Pato. Z drugiej… Cóż, to tylko liga chińska. Sporo w niej przypadku, sporo przeciętnych piłkarzy. Czy portugalski trener wykrzesał z tamtej kadry co mógł? Rezerwowi zapisali na swoim koncie osiem goli i asyst, z których połowa dawała wyrównanie/prowadzenie jego drużynie. Not great, not terrible. Gola z ławki strzelił m.in. Pato, ale wiadomo – on zwykle grywał jednak w wyjściowym składzie. Niezłe zmiany dawał za to niejaki Xu Jang. To drugi najlepszy snajper w historii chińskiej kadry (wciąż ma więcej goli na koncie niż Wu Lei), ale w Tianjin spełniał się w roli rozgrywającego. Jako joker zanotował bowiem trzy asysty.

Zmiany Sousy w Tianjin:

 • Gole rezerwowych: 3
 • Asysty rezerwowych: 5
 • Piłkarze z udziałem przy golu w roli jokera: 5
 • Rezerwowy dał prowadzenie/zwycięstwo: 3
 • Rezerwowy dał wyrównanie/remis: 1

10 NAJLEPSZYCH PIŁKARZY, Z KTÓRYMI PRACOWAŁ SOUSA

Girondins Bordeuax

Szkoleniowiec z Półwyspu Iberyjskiego próbował się odkuć w Europie, podejmując pracę w Girondins Bordeaux. Skutek był… taki sobie. Paulo Sousa przegrał aż 17 spotkań podczas swojego pobytu we Francji. Ciężko doszukiwać się w tym okresie nosa do zmian. W co szóstym meczu jego roszady dawały jakiś efekt, ale tylko cztery razy przełożyło się to na wyrównanie/prowadzenie jego zespołu (jeden z tych meczów Bordeaux i tak przegrało). Sousa nie zawdzięczał swoim rezerwowym wielkich chwil. Dzięki nim urwał punkt Montpellier, pokonał Nantes i Metz. W momencie rozgrywania spotkania tylko Nantes było na niezłym miejscu w tabeli, reszta to starcia ze słabeuszami.

Trener nie wykreował też żadnego wielkiego jokera. Josh Maja i Nicolas de Preville zapisali na koncie udział przy dwóch golach z ławki. Dla żadnego z nich nie był to wielki wyczyn.

Zmiany Sousy w Bordeaux:

 • Gole rezerwowych: 5
 • Asysty rezerwowych: 2
 • Piłkarze z udziałem przy golu w roli jokera: 5
 • Rezerwowy dał prowadzenie/zwycięstwo: 2
 • Rezerwowy dał wyrównanie/remis: 2

WSZYSTKIE KLĘSKI PAULO SOUSY

Reprezentacja Polski

O tym, jakiego nosa ma Paulo Sousa podczas swojej pracy z reprezentacją Polski już pisaliśmy, więc nie będziemy się powtarzać. Warto jednak docenić, jak wielu zawodników biało-czerwonych zapisuje na koncie udział przy golu po wejściu na boisko (11). Rozegraliśmy do tej pory zaledwie 13 meczów pod wodzą nowego trenera, a rezerwowi raz zapewnili nam prowadzenie (Albania) i pięciokrotnie remis (Szwecja, Anglia, Anglia, Islandia, Węgry). To solidny dorobek, nawet gdy pamiętamy, że obecnie można dokonywać pięciu zmian, a wcześniej Sousa mógł zastąpić jedynie trzech zawodników w każdym spotkaniu.

Zmiany Sousy w kadrze Polski:

 • Gole rezerwowych: 11
 • Asysty rezerwowych: 7
 • Piłkarze z udziałem przy golu w roli jokera: 11
 • Rezerwowy dał prowadzenie/zwycięstwo: 1
 • Rezerwowy dał wyrównanie/remis: 5

Jak rezerwowi pomagali Paulo Sousie? [STATYTYKI]

SZYMON JANCZYK

CZYTAJ TAKŻE:

fot. FotoPyK

Piłka nożna
28.11.2021

Zwolnienie Solskjaera to nie koniec rewolucji Manchesteru United. To dopiero początek

Zwolnienie Ole Gunnara Solskjaera, zaraz po niespodziewanej klęsce z Watfordem, ucieszyło wielu kibiców Manchesteru United. Było wpuszczeniem świeżego powietrza, nacięciem, na które zdecydowaliby się średniowieczni lekarze, by upuścić trochę złej krwi. Zaraz jednak zaczęto dostrzegać wady takiego rozwiązania. Okazało się, że Manchester United – przynajmniej w pierwszych dniach – nie jest do końca przygotowany na […]
28.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

And the new… George Kambosos mistrzem świata wagi lekkiej!

W wypowiedziach przed walką Teofimo Lopez (16-1, 12 KO) głosił, że nie zamierza zabić George’a Kambososa (20-0, 10 KO), gdyż jego rywal ma rodzinę i dzieci. Posiadacz mistrzowskich pasów federacji IBF, WBA, WBO i WBC Franchise w wadze lekkiej zapowiadał natomiast, że „zaledwie” skręci mu kark. I choć z całych sił próbował zrealizować swój plan, […]
28.11.2021
Weszło
28.11.2021

Jestem Darek, teraz to już na pewno mi się uda

Nie wszystkie kawały muszą być o Jasiu, bo to niesprawiedliwe. Zupełnie jakby każdy Jaś musiał być obiektem żartów. Zmieńmy więc początek tej historii. Przybiega mały Darek z kanistrem na stację benzynową. – Szybko, szybko, dajcie 10 litrów benzyny. – Pali się czy coś? – Pali się mój klub, ale już przygasa. Ale można też zacząć […]
28.11.2021
Live
28.11.2021

LIVE: Czy w derbach Poznania wydarzy się coś niespodziewanego?

Derby Poznania i starcie Legii z Jagiellonią. To główne dania od Ekstraklasy na ten dzień. Ale jest też przystawka w postaci meczu Wisły Płock z Cracovią. Poza tym w Premier League Chelsea zagra z Manchesterem United, gra I liga, może coś postrzelają Polacy w ligach zagranicznych. A my to wszystko wam ładnie zrelacjonujemy. 
28.11.2021
Weszło
28.11.2021

Jak rośnie nowe centrum treningowe Lecha za 40 mln zł?

Ponad rok temu Lech Poznań ogłosił plany budowy centrum badawczo-rozwojowego we Wronkach. W Kolejorzu doszli do wniosku, ze baza ich akademii potrzebuje przebudowy i wzbogacenia jej o kolejne nowinki. Razem z Michałem Kokotkiem, który koordynuje cały ten projekt, sprawdzamy – jak Lechowi idzie budowa, kiedy można spodziewać się nowego rozdziału w rozwoju akademii i czy […]
28.11.2021
Ekstraklasa
28.11.2021

„W życiu bym nie przypuszczał, że przez obtartą piętę stracę osiem miesięcy”

Paweł Olszewski rok temu został odkryciem Ekstraklasy w barwach Jagiellonii Białystok, przebojowo grając na jej prawej obronie. Rundę wiosenną ubiegłego sezonu zakończył jednak po sześciu meczach i… nie do końca było wiadomo, dlaczego nie występuje. Pisano o zapaleniu kaletki w okolicach ścięgna Achillesa, ale niezorientowanym w terminologii medycznej niewiele to mówiło. Minęło ponad osiem miesięcy, […]
28.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Piłka nożna
28.11.2021

Zwolnienie Solskjaera to nie koniec rewolucji Manchesteru United. To dopiero początek

Zwolnienie Ole Gunnara Solskjaera, zaraz po niespodziewanej klęsce z Watfordem, ucieszyło wielu kibiców Manchesteru United. Było wpuszczeniem świeżego powietrza, nacięciem, na które zdecydowaliby się średniowieczni lekarze, by upuścić trochę złej krwi. Zaraz jednak zaczęto dostrzegać wady takiego rozwiązania. Okazało się, że Manchester United – przynajmniej w pierwszych dniach – nie jest do końca przygotowany na […]
28.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

And the new… George Kambosos mistrzem świata wagi lekkiej!

W wypowiedziach przed walką Teofimo Lopez (16-1, 12 KO) głosił, że nie zamierza zabić George’a Kambososa (20-0, 10 KO), gdyż jego rywal ma rodzinę i dzieci. Posiadacz mistrzowskich pasów federacji IBF, WBA, WBO i WBC Franchise w wadze lekkiej zapowiadał natomiast, że „zaledwie” skręci mu kark. I choć z całych sił próbował zrealizować swój plan, […]
28.11.2021
Weszło
28.11.2021

Jestem Darek, teraz to już na pewno mi się uda

Nie wszystkie kawały muszą być o Jasiu, bo to niesprawiedliwe. Zupełnie jakby każdy Jaś musiał być obiektem żartów. Zmieńmy więc początek tej historii. Przybiega mały Darek z kanistrem na stację benzynową. – Szybko, szybko, dajcie 10 litrów benzyny. – Pali się czy coś? – Pali się mój klub, ale już przygasa. Ale można też zacząć […]
28.11.2021
Live
28.11.2021

LIVE: Czy w derbach Poznania wydarzy się coś niespodziewanego?

Derby Poznania i starcie Legii z Jagiellonią. To główne dania od Ekstraklasy na ten dzień. Ale jest też przystawka w postaci meczu Wisły Płock z Cracovią. Poza tym w Premier League Chelsea zagra z Manchesterem United, gra I liga, może coś postrzelają Polacy w ligach zagranicznych. A my to wszystko wam ładnie zrelacjonujemy. 
28.11.2021
Weszło
28.11.2021

Jak rośnie nowe centrum treningowe Lecha za 40 mln zł?

Ponad rok temu Lech Poznań ogłosił plany budowy centrum badawczo-rozwojowego we Wronkach. W Kolejorzu doszli do wniosku, ze baza ich akademii potrzebuje przebudowy i wzbogacenia jej o kolejne nowinki. Razem z Michałem Kokotkiem, który koordynuje cały ten projekt, sprawdzamy – jak Lechowi idzie budowa, kiedy można spodziewać się nowego rozdziału w rozwoju akademii i czy […]
28.11.2021
Ekstraklasa
28.11.2021

„W życiu bym nie przypuszczał, że przez obtartą piętę stracę osiem miesięcy”

Paweł Olszewski rok temu został odkryciem Ekstraklasy w barwach Jagiellonii Białystok, przebojowo grając na jej prawej obronie. Rundę wiosenną ubiegłego sezonu zakończył jednak po sześciu meczach i… nie do końca było wiadomo, dlaczego nie występuje. Pisano o zapaleniu kaletki w okolicach ścięgna Achillesa, ale niezorientowanym w terminologii medycznej niewiele to mówiło. Minęło ponad osiem miesięcy, […]
28.11.2021
Piłka nożna
27.11.2021

Mundial bez mistrzów Europy czy Ronaldo? O potknięciu Włochów i Portugalczyków

– Pojedziemy do Kataru – zapewniał Fernando Santos po wpadce z Serbią, która oznaczała, że reprezentacja Portugalii wylądowała w barażach. – Wygramy baraże i pojedziemy do Kataru po złoty medal – mówił Roberto Mancini, gdy Włosi zremisowali z Irlandią Północną i pewne było, że to Szwajcarzy awansowali na mundial. Losowanie baraży mistrzostw świata sprawiło, że już teraz wiemy, że […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Raków Papszuna jeszcze nigdy nie czekał tak długo na gola. Zagłębie pomoże?

Trzy mecze bez strzelonej bramki. Dwa punkty stracone z nieprzekonującym w tym sezonie beniaminkiem z Łęcznej. Trzy „oczka” w plecy po wyjeździe do notującej serię nieudanych spotkań Cracovii. Raków Częstochowa nie jest w najlepszym dla siebie momencie, ale szum, jaki powstał wokół trenera Marka Papszuna, pozwolił to trochę wyciszyć. Nie można jednak przemilczeć tego, że […]
27.11.2021
Ekstraklasa
26.11.2021

Leandro czy Yeboah – kto jest najlepszym dryblerem ligi?

Niemal całą rundę jesienną czarowali swoimi bramkami, kiwkami i rajdami. Niemal całą rundę jesienną czekaliśmy także na to, żeby spotkali się ze sobą na boisku. Leandro Rossi z Radomiaka i Yaw Yeboah z Wisły Kraków to według oficjalnych statystyk dwaj najlepsi dryblerzy w Ekstraklasie. Jak sobie radzą? Ile dają swoim zespołom? Sprawdziliśmy. Siedem — tyle […]
26.11.2021
Ekstraklasa
26.11.2021

Wsparcie z Mołdawii i Portugalii. Jak działa Radomiak, rewelacja Ekstraklasy?

Radomiak Radom to rewelacja obecnego sezonu Ekstraklasy. Powoli zbliżamy się do rundy rewanżowej, a mistrz 1. ligi ma na koncie więcej punktów niż dwaj pozostali beniaminkowie. “Zieloni” są niepokonani od sześciu gier, a cztery ostatnie wygrali. Jeśli zgarną minimum trzy punkty w dwóch kolejnych meczach, na półmetku sezonu będą przynajmniej na piątym miejscu. Krótko mówiąc: […]
26.11.2021
Weszło
26.11.2021

Nic z przodu, nic z tyłu. Bramkarz i napastnik Legii nie pomagają

Legia Warszawa zaliczyła kolejny słaby występ, przegrała kolejny mecz. Dzień jak co dzień. W czterech ostatnich spotkaniach mistrzowie Polski zawsze tracili minimum trzy gole. Odpowiedzieli na to pięcioma bramkami, ale umówmy się: żadne to pocieszenie. Dzisiaj legioniści byli spakowani już po pierwszej połowie. To, że trafił im się rzut karny, przykryło tylko fatalną grę i […]
26.11.2021
Niezły numer
24.11.2021

Jacek Zieliński nie przegrywa w debiutach. Sprawdziło się to 9 razy

Jacek Zieliński to trener, który nie może być nazywany strażakiem. To już komandos. Doświadczony szkoleniowiec z niejednego pieca chleb jadł, parę razy wchodził do szatni, która była na dnie i momentalnie ją podnosił. Dowód? Bilans debiutanckich spotkań Zielińskiego w poszczególnych klubach. Sięgamy najdalej do możliwych dostępnych statystyk i widzimy, że to trener, który na inaugurację […]
24.11.2021
Liczba komentarzy: 15
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
KptNemo
KptNemo
1 miesiąc temu

Fajna analiza, trochę czasu zaszło, żeby to policzyć. Oby tylko nie zapeszyć 🙂

Szymon
Szymon
1 miesiąc temu

No fajnie, ale kiedyś można było robić 3 zmiany a teraz 5. To zakłamuje te staty,

Różowy Moet
Różowy Moet
1 miesiąc temu
Reply to  Szymon

Weź pod uwagę ile sezonów Sousa zaliczył z 3 zmianami,a od kiedy obowiązuje 5…

tolep
tolep (@tolep)
1 miesiąc temu

„czutka” – najgorzyj

Wiem że się przypierdalam, bo nazwisko autora samo w sobie gwarantuje zasadniczo bardzo dobrą jakość artykułu.

janek kos
janek kos
1 miesiąc temu

Coaching w meczu swietny, nie ma dwoch zdan.
Ale zauwazyc tez mozna , ze Sousa niezbyt sobie radzil (mowiac oglednie) w topowych ligach : angielskiej , wloskiej , francuskiej . No i ze nigdzie nie zatrzymali go na dluzej.

Miedzic
Miedzic
1 miesiąc temu
Reply to  janek kos

Dlatego nas na niego stać, trenerzy topowych lig są poza naszym zasięgiem. A na tyle ile zapłaciliśmy jest całkiem nieźle, zwycięstwa w ligach znacznie lepszych od naszej, solidne a wręcz bardzo solidne prowadzenie Fiorentiny ( klub zdołował totalnie gdy go wyjebali). Mamy szczęście że w Bordeaux mu nie pykło a na Chinach mu nieco prestiż wyhamował. Rozwój kadry już mamy znacznie lepszy teraz pora też na wyniki.

janek kos
janek kos
1 miesiąc temu
Reply to  Miedzic

Fiorentina zdolowala totalnie ( poczatek Sousa tam mial niezly , ale potem bylo ,ze, czym dalej, tym gorzej ) wiec go wyjebali , i to z wielkim hukiem.
Jakiez-to szczescie mielismy z tym Sousa ?
Ze wygralismy z Andora, San Marino , i Albania ( z ta ostatnia , w pierwszym meczu , w duzej mierze dlatego , ze swietnie gral w naszej druzynie wloski sedzia , a w drugim to Albania powolala do skladu koronawirusa , i z powodu koronawirusa ubylo Albanii 5 zawodnikow z podstawowego skladu ) ?
Na razie to mamy Euro spieprzone przez Souse koncertowo i Katar bardzo niepewny .
Trudno tez twierdzic , ze w meczach ze Slowacja, Szwecja, Albania , Wegrami kadra grala na jakims niebotycznym poziomie.
No to gdziez to szczescie ?
Przeciez Euro bylo impreza docelowa , no i z tym Sousa bylo, niestety , jak bylo – zmiana selekcjonera , na pol roku przed turniejem i w dobie pandemii , byla najbardziej debilna zmiana selekcjonera w historii polskiego futbolu. Z perspektywy czasu , widac jak na dloni, ze to Brzeczek powinien prowadzic nasza kadre na Euro.
Osobiscie uwazam , ze Sousa to najgorszy selekcjoner reprezentacji od lat , gorszy nawet od Fornalika , co kiedys wydawalo mi sie ze nie bedzie nigdy mozliwe.
Te moja opinie moze zmienic , i to diametralnie, jedynie awans Sousy do Kataru.
A nieoslabiona Albania klasyfikowana jest na 66 miejscu w rankingu FIFA, Polska jest o 40 miejsc wyzej.

Różowy Moet
Różowy Moet
1 miesiąc temu

A teraz prosze sobie wyobrazic,ze nasi cebulowo-buraczani znawcy uważaja,że te zmiany są dowodem na…nieumiejętność wybrania wyjściowego składu przez Sousę.Litości….

hmm
hmm
1 miesiąc temu

Skoro tylko u nas tak Sousa ma to tym gorzej dla nas, bo to świadczy o tym, że jesteśmy nieprzewidywalni na boisku i trzeba sie ratowac zmianami, bo ci co weszli od poczatku znowu daja dupy.

Miedzic
Miedzic
1 miesiąc temu
Reply to  hmm

Nie do końca, Sousa wstawił sporo swoich żołnierzy to po pierwsze, po drugie liczą się też takie no nie oszukujmy się syfne mecze. Więc raczej potraktowałbym swoją tezę z przymróżeniem oka na twoim miejscu.

Miltiadis
Miltiadis
1 miesiąc temu

Ja wiem, że obecnie każdy się boi używać tego słowa, ale Dexter nazywa się BLACKstock, nie Blockstock

Hubert
Hubert
1 miesiąc temu

W akapicie dotyczącym Fiorentiny jest drobny błąd, mowa tam o Urugwajczyku, a przecież Mauro Zarate to Argentyńczyk. Pomimo tego tekst jest naprawdę ciekawy, brawa dla autora za szczegółową analizę.

La Liga
28.11.2021

Panie Simeone, coś się zepsuło, ale co konkretnie?

Atletico Madryt w poprzednim sezonie wywalczyło upragnione mistrzostwo Hiszpanii. Zostawili za plecami swoich największych rywali, za co należy im się szacunek. Tytuł odzyskany po siedmiu latach musiał smakować wyjątkowo i wydawało się, że projekt wielkiego Atletico będzie się rozwijał. Tytuł za wygranie ligi hiszpańskiej został odhaczony, więc teraz wypadałoby zawalczyć o europejskie trofeum. Pewnie chodziło […]
28.11.2021
Suche Info
28.11.2021

Rebocho wypada z gry do końca roku

Pedro Rebocho nie znalazł się ani w pierwszym składzie, ani na ławce rezerwowych Lecha Poznań na mecz z Wartą Poznań. Dlaczego? Wyjaśniamy.  26-letni lewy obrońca Kolejorza zagrał w tym sezonie w siedmiu meczach ligowych, w których strzelił jedną bramkę, zaliczył dwie asysty i dołożył dwa kluczowe podania. W naszych notach ani razu nie zszedł poniżej […]
28.11.2021
Piłka nożna
28.11.2021

Zwolnienie Solskjaera to nie koniec rewolucji Manchesteru United. To dopiero początek

Zwolnienie Ole Gunnara Solskjaera, zaraz po niespodziewanej klęsce z Watfordem, ucieszyło wielu kibiców Manchesteru United. Było wpuszczeniem świeżego powietrza, nacięciem, na które zdecydowaliby się średniowieczni lekarze, by upuścić trochę złej krwi. Zaraz jednak zaczęto dostrzegać wady takiego rozwiązania. Okazało się, że Manchester United – przynajmniej w pierwszych dniach – nie jest do końca przygotowany na […]
28.11.2021
Suche Info
28.11.2021

„W kadrze istnieje problem bariery językowej”

Tomasz Hajto w Cafe Futbol stwierdził, że rozmawia z bliskimi sobie reprezentantami i słyszy od nich, że nie wszyscy w kadrze posługują się na tyle zaawansowanym angielskim, żeby rozumieć przekaz Paulo Sousy.  – Rozmawiam z niektórymi piłkarzami, z niektórymi się kumpluję i słyszę, że w reprezentacji jest problem bariery językowej. Nikt mi nie powie, że […]
28.11.2021
Suche Info
28.11.2021

Gmur: – Legia nie spadnie z ligi

Arkadiusz Gmur, były piłkarz Legii Warszawa, twierdzi, że Legia popełniła błąd zwalniając Czesława Michniewicza, ale nie dopuszcza perspektywy spadku mistrza Polski.  W jaki sposób Gmur diagnozuje problem Legii? – Częste zmiany trenerów do niczego nie prowadzą, tak nie zbuduje się zespołu. Zwolnienie Czesława Michniewicza to był bardzo zły ruch. Jeżeli trener naważył sobie piwa to […]
28.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

And the new… George Kambosos mistrzem świata wagi lekkiej!

W wypowiedziach przed walką Teofimo Lopez (16-1, 12 KO) głosił, że nie zamierza zabić George’a Kambososa (20-0, 10 KO), gdyż jego rywal ma rodzinę i dzieci. Posiadacz mistrzowskich pasów federacji IBF, WBA, WBO i WBC Franchise w wadze lekkiej zapowiadał natomiast, że „zaledwie” skręci mu kark. I choć z całych sił próbował zrealizować swój plan, […]
28.11.2021
Suche Info
28.11.2021

Rashford: – Szatnia szanowała Solskjaera

Ole Gunnar Solskjaer nie ma zostanie zapamiętany jako wielki trener Manchesteru United. Jego drużyna nie wygrywała trofeów, przegrywała kluczowe mecze, szukała swojej tożsamości i zbyt często nie przekonywała w kwestii stylu. Mimo to Marcus Rashford twierdzi, że cała szatnia Czerwonych Diabłów pozytywnie zapamięta norweskiego szkoleniowca.  – Ole wie, że zawsze będzie legendą Manchesteru United, wszyscy […]
28.11.2021
Weszło
28.11.2021

Jestem Darek, teraz to już na pewno mi się uda

Nie wszystkie kawały muszą być o Jasiu, bo to niesprawiedliwe. Zupełnie jakby każdy Jaś musiał być obiektem żartów. Zmieńmy więc początek tej historii. Przybiega mały Darek z kanistrem na stację benzynową. – Szybko, szybko, dajcie 10 litrów benzyny. – Pali się czy coś? – Pali się mój klub, ale już przygasa. Ale można też zacząć […]
28.11.2021
Live
28.11.2021

LIVE: Czy w derbach Poznania wydarzy się coś niespodziewanego?

Derby Poznania i starcie Legii z Jagiellonią. To główne dania od Ekstraklasy na ten dzień. Ale jest też przystawka w postaci meczu Wisły Płock z Cracovią. Poza tym w Premier League Chelsea zagra z Manchesterem United, gra I liga, może coś postrzelają Polacy w ligach zagranicznych. A my to wszystko wam ładnie zrelacjonujemy. 
28.11.2021
Suche Info
28.11.2021

Podolski: – Kontroluję swojego Twittera

Lukas Podolski rozkręca się w Ekstraklasie. Tydzień temu strzelił gola w wygranym przez Górnik meczu z Legią, w ten weekend walnął przepiękną bramkę w starciu z Górnikiem Łęczna, a w międzyczasie zdążył jeszcze wywołać mini-skandal dyskusją z kibicami Legii na tle swoim twitterowym profil.  Przypominamy – na niesmaczny, pełen absurdalnych, małostkowych zarzutów wpis legijnej grupy […]
28.11.2021
Weszło
28.11.2021

Jak rośnie nowe centrum treningowe Lecha za 40 mln zł?

Ponad rok temu Lech Poznań ogłosił plany budowy centrum badawczo-rozwojowego we Wronkach. W Kolejorzu doszli do wniosku, ze baza ich akademii potrzebuje przebudowy i wzbogacenia jej o kolejne nowinki. Razem z Michałem Kokotkiem, który koordynuje cały ten projekt, sprawdzamy – jak Lechowi idzie budowa, kiedy można spodziewać się nowego rozdziału w rozwoju akademii i czy […]
28.11.2021
Suche Info
28.11.2021

Nagelsmann: – Mam nadzieję, że Lewy odbierze Złotą Piłkę

Julian Nagelsmann, trener Bayernu Monachium, nie ma wątpliwości – Robert Lewandowski powinien odebrać Złotą Piłkę dla najlepszego piłkarza 2021 roku.  − Nie muszę szukać żadnych kontrargumentów. Robert Lewandowski jest najlepszym napastnikiem na świecie. Mam nadzieję, że w poniedziałek odbierze Złotą Piłkę. Lecimy z nim do Paryża. Może i nie strzelił bramki z Arminią Bielefeld, ale jestem […]
28.11.2021
Ekstraklasa
28.11.2021

„W życiu bym nie przypuszczał, że przez obtartą piętę stracę osiem miesięcy”

Paweł Olszewski rok temu został odkryciem Ekstraklasy w barwach Jagiellonii Białystok, przebojowo grając na jej prawej obronie. Rundę wiosenną ubiegłego sezonu zakończył jednak po sześciu meczach i… nie do końca było wiadomo, dlaczego nie występuje. Pisano o zapaleniu kaletki w okolicach ścięgna Achillesa, ale niezorientowanym w terminologii medycznej niewiele to mówiło. Minęło ponad osiem miesięcy, […]
28.11.2021
Suche Info
28.11.2021

Papszun o Legii: – Odpowiedź wkrótce

Marek Papszun uśmiechnął się szeroko na konferencji prasowej po wygranym przez Raków Częstochowa meczu z Zagłębiem Lubin i zażartował, że „to koniec kryzysu”. Wcześniej odpowiedział jednak na pytanie dotyczące swojej przyszłości.  Od kilku tygodni o Marka Papszuna bardzo zabiega Legia Warszawa i Dariusz Mioduski. – Stworzyło się niepotrzebne zamieszanie. Kiedy poznamy odpowiedź w sprawie mojej […]
28.11.2021
Suche Info
28.11.2021

Żuraw nie podaje się do dymisji

Od 10. kolejki Ekstraklasy trwa kryzys Zagłębia Lubin. W tym czasie Miedziowi przegrali z Jagiellonią, ze Stalą, z Lechią, z Radomakiem i z Rakowem, przeplatając niechlubną serię dwoma remisami – z Cracovią i Górnikiem, a także wymęczonym zwycięstwem z ŁKS-em w Pucharze Polski. Czy posada Dariusza Żurawia wisi więc na włosku? Na konferencji prasowej po […]
28.11.2021
Suche Info
28.11.2021

Absurdalne sceny w finale Copa Libertadores

Różnych znamy futbolowych gagatków, różnych znamy boiskowych cwaniaczków, różnych znamy symulantów każdej maści, ale niejaki Deyverson, dzięki swojemu aktorskiemu talentowi, wysuwa się na ścisłe prowadzenie w kategorii aktorów murawy z tego tygodnia.  Trwał doliczony czas gry drugiej połowy dogrywki. Jego Palmeiras prowadził 2:1 z Flamengo w finale Copa Libertadores. Sam wcześniej Deyverson był autorem decydującego […]
28.11.2021
Weszło
28.11.2021

Sekulski i Warchoł. Dwuosobowa ekipa specjalna

Wyłączając Stal Mielec i parę Mak-Piasecki, nikt w Ekstraklasie nie ma polskiego duetu w linii ataku z taką skutecznością. Kibic Wisły Płock właściwie co kolejkę może liczyć, że któryś z nich odwali kawał dobrej roboty. Albo strzela Damian Warchoł, albo Łukasz Sekulski. Najczęściej grają razem, rzadko są dla siebie zmiennikami. To naprawdę fajny akcent, że […]
28.11.2021
La Liga
27.11.2021

Bez napastników jednak da się strzelać gole. Xavi znowu górą

Barcelona nie przekonywała, nie wyrzekła się błędów oraz nie uniknęła stania się beneficjentem pobłażliwości sędziego, ale ostatecznie wygrała z Villarreal, zapewniając sobie pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie La Liga. Xavi z kolei wreszcie mógł cieszyć się z kilku bramek z gry zdobytych przez swoich wciąż nowych podopiecznych. Do tej pory z perspektywy trenera zespołu […]
27.11.2021