post
Damian Smyk

Opublikowane 06.03.2021 17:46 przez

Damian Smyk

Świat MMA chce postaci. Osobowości. Charakterystycznych, przykuwających uwagę zawodników. Owszem, w grze jest wielu mistrzów, których show zaczyna się i kończy w oktagonie. Są diabelsko silni, niebezpieczni, skuteczni. Ale poza robotą w klatce nie przykuwają uwagi mas kibiców. A MMA kocha ludzi, którzy wykraczają poza bicie się. I którzy w okładaniu się po twarzy są artystami.

Kimś takim bez wątpienia jest Israel Adesanya.

Facet bije i zachowuje się jak postać z kreskówki. Nieprzypadkowy jest jego pseudonim – The Last Stylebender. Zaczerpnął ją z anime – z serii “Avatar: The Last Airbender”. W sieci uchwały się filmy z Adesanyą, który wymachuje nunczaku w stylu Bruce’a Lee. Jego zachowanie w oktagonie jest naszpikowane odniesieniami kulturowymi do filmów sztuk walki czy anime.

Chciałem być artystą. Studiowałem projektowanie graficzne. Dzisiaj maluję w walce. Moim pędzlem są ręce i nogi, płótnem ciało rywala – mówi sam Adesanya.

Broken native

Historia jego dzieciństwa wskazywałaby na klasyczną drogę “od biedy do bogactwa”. Gdy spojrzysz na to, gdzie mieszkał i dokąd się przeniósł, pomyślisz – “okej, czyli pewnie wyrwał się z afrykańskiej biedy i teraz opowie nam ckliwą historię o tym, że kiedyś nie miał nic, a teraz nosi łańcuchy za miliony dolarów, tak?”.

Ale to kompletnie nie ten casus. Israel urodził się w stolicy Nigerii. Mieszkał w Lagos. Jego rodzina była dosyć majętna. Ojciec pracował jako przedsiębiorca, matka była pielęgniarką. Mogli pozwolić sobie na prywatnych nauczycieli, służbę w domu. W mieście dużego rozwarstwienia społecznego na biednych i bogatych Adesanya należał do tych, którzy niczego nie muszą nikomu zazdrościć.

Dlaczego zatem porzucili swoje życie w dostatku i ruszyli do Nowej Zelandii? – Rodzice chcieli dać nam lepsze wykształcenie. Chcieli, byśmy wychowywali się w kulturze zachodu. Jasne, nigdy nie zapomnimy o swoich korzeniach, mamy wspaniałe wspomnienia z Lagos. Ale to jednak inna kultura. Podam przykład. Czasem, gdy jedziesz taksówką w Nowej Zelandii, możesz pogadać z gościem, który cię wiezie. Czasem słyszałem od taksówkarza “hej, byłem chirurgiem w Indiach, ale tutaj nikt mi nie da roboty w szpitalu”. Rozumiesz, o co chodzi? Dyplom szkoły z Lagos nie znaczy na świecie tyle, co dyplom Harvardu – wyjaśnia Adesanya.

On też miał skończyć studia. Podobnie jak jego rodzeństwo – jego dwie siostry pracują w szpitalu, brat jest księgowym, trzecia siostra kończy naukę. On był najstarszy. I jako jedyny nie poszedł w ślady rodziców.

Na obojczyku ma wytatuowany napis “Broken Native”. To pierwszy tatuaż, który rzuca się w oczy, gdy Adesanya wchodzi do oktagonu i ściąga koszulkę przed walką. – Wymyśliłem ten przydomek po przeprowadzce. Oznacza wiejskiego, dziwnego idiotę, który może nie jest tak popieprzony, jak wszyscy myślą. On po prostu robi rzeczy, których nie odważyliby się zrobić inni. Zawsze szedłem pod prąd. W Nowej Zelandii byłem… dziwny. Już mój sam wygląd był dziwny. Miałem prawie dwa metry, byłem czarnoskóry, bawiły mnie inne rzeczy. Lubiłem rówieśników, kumplowałem się z nimi, ale czułem, że pójście wytartą ścieżką nie jest dla mnie – uważa.

Przeprowadzka do Nowej Zelandii była dla niego błogosławieństwem. To kraj, który jest mocno ukorzeniony w historii sztuk walki. A przecież niewiele brakowało, a wraz z rodziną przeniósłby się do Stanów Zjednoczonych. Rodzice zaplanowali przeprowadzkę na październik 2001 roku. Miesiąc wcześniej doszło do zamachów terrorystycznych na WTC. – Tata uznał wówczas, że przenosimy się do Nowej Zelandii – mówi.

Rodzice Israela nie byli entuzjastami tego, by trenował sztuki walki. Niechęć pogłębiła się, gdy przy próbie wykonania salta z kanapy na podłogę złamał sobie rękę. On sam przyznaje, że do sztuk walki popchnęły go trzy rzeczy. Po pierwsze – anime. – Biegaliśmy po placu zabawach i udawaliśmy ninja. To jest autentyczne, uwielbiam anime – zaznacza. Po drugie – film “Ong-Bak” o nielegalnych zawodach sztuk walki, w których dominuje muay-thai. A po trzecie – Aderson Silva, legenda MMA, z którym Adesanya zmierzył się w UFC kilka lat później.

Myślałem, że nikt nie przebije Bruce’a Lee czy Jackie Chana. Ale później zobaczyłem Andersona Silvę. Dorwałem gdzieś płyty DVD z jego walki. Był chudym czarnym gościem, takim zawadiackim, figlarnym gościem. I wszystkich ich rozwalał – opowiada.

Czarny smok

Scena okazywania sobie szacunku przez Silvę i Adesanyę to jeden z najpiękniejszych momentów w historii UFC. Z jednej strony wieloletni mistrz wagi średniej, legenda, człowiek który zredefiniował styl walki. A z drugiej strony chłopak, który siedział w wypożyczalni płyt i inspirował się mistrzem. Po pasjonującym, efektownym starciu wygrał Adesanya. Obaj przez długie sekundy klęczeli naprzeciw siebie i oddawali sobie hołd. To było swoiste przekazanie pałeczki dominacji w wadze średniej. Choć Silva nie miał już wówczas pasa mistrzowskiego, a Adesanya jeszcze po niego nie sięgnął, to trudno było nie dostrzec wielu podobieństw między tymi zawodnikami.

Ale zanim Adesanya wylądował w UFC, najpierw musiał stoczyć dziesiątki pojedynków kickbokserskich. Przeniósł się do Auckland, później do Azji. Zrobił prawdziwą furorę na rynku japońskim.

Eugene Bareman, trener Israela, pamięta ich pierwsze spotkanie. – Przyszedł do mojej szkoły, ale powiedziałem, żeby lepiej poszukał innej siłowni. Był wówczas prymitywną wersją tego, co prezentuje dzisiaj. Moja żona nie zna się na MMA, ale wtedy powiedziała “sprawdź tego chłopaka”. Robił show w walce. Skakał na linach, tańczył, gadał z rywalem w trakcie walki. Był uparty, przyszedł znów, dogadaliśmy się.

Kilka lat później Adesanya mógł pochwalić się rekordem 32-0 jako kickbokser-amator. I 75-5 jako profesjonalista. Wygrywał turnieje w różnych kategoriach wagowych – od junior ciężkiej po ciężką. Pokonywał zawodników zdecydowanie cięższych od siebie. Ale i tak w MMA był wyśmiewany od “chudzielca”. – Chudy klaun, chudzina, chuda dziwka… Ech, słyszałem to tyle razy, że to już mnie tylko śmieszy. Co to? Zawody w crossficie? Spójrzcie na to, jak bije, a nie na to, że jestem chudy i wysoki – wzdychał Adesanya.

W azjatyckich walkach muay-thai, kickboksingu i MMA zdobył wszystko, co było do zdobycia. Wreszcie wymienił kilka wiadomości na Twitterze z Daną Whitem, prezydentem UFC. “Czarny smok”, jak nazywali go w Azji, wyfrunął do Stanów Zjednoczonych.

“Nie możesz mnie pokonać, jestem gotowy na śmierć”

W UFC zadebiutował w 2018 roku. I zdobył tytuł zawodnika roku. Stoczył cztery walki, wszystkie wygrał, dwie przed czasem. 2019? Trzy walki, trzy wygrane, jedna przed czasem, obroniony tytuł zawodnika roku, zdobyty pas tymczasowy, wygrana walka unifikacyjna o pas wagi średniej. Adesanya wkroczył do Ligi Mistrzów sportów walki zgodnie z deklaracją Conora McGregora. “Nie jesteśmy tu, by być częścią. Jesteśmy tu, by wziąć wszystko”. W dwa lata przeszedł drogę od debiutu do bilansu 7-0 w UFC i pasa mistrzowskiego.

Po jednej z walk nawiązywał do postaci Aanga z wspomnianej kreskówki anime, na cześć którego przyjął swój przydomek. – Aang jest władcą wiatru i został awatarem. Jako awatar musi opanować wszystkie żywioły – ziemię, ogień, wodę i powietrze. Ja mam tak samo. Opanowuję wszystkie style i elementy mieszanych sztuk walki. Moim przeznaczeniem jest zostać awatarem tej gry – opisywał.

Adesanya z miejsca zaczął przykuwać uwagę świata MMA swoim wpadającym w oko stylem walki. Z jednej strony był niezwykłym showmanem. Z niezwykłą gracją posyłał wysokie kopnięcia, szukał obrotowych uderzeń łokciami, prezentował bardzo wysoki poziom techniczny. Co rusz zmienia pozycję, szuka niestandardowych kątów do uderzeń. Ale z drugiej strony – był niezwykle metodyczny. Bije się jak profesor. Momentami wręcz studiuje rywali w trakcie walk. Czasem robi dziesięć-piętnaście przyruchów, kiwek, zwodów, by wyprowadzić lewy prosty. Nie ma przypadku, że dziś nazywa się go najlepszy kontr-uderzaczem w UFC. Kiwa, przepuszcza uderzenia, by za moment wyprowadzić serię trzech idealnie celnych ciosów.

Nikt nie porusza się w oktagonie tak jak on. I nikt nie reaguje na rywali tak jak on – mówi Dan Hooker, zawodnik UFC wagi lekkiej, który trenował z Adesanyą w City Kickboxing: – On jest tak spokojny… Czyta, reaguje, analizuje. Niektórzy goście w oktagonie wpadają w szał, tracą kontrolę nad sobą. Ale nie Israel.

On sam jest wobec siebie bardzo wymagający. W swoim debiucie pokonał Roba Wilkinsona zasypując go serią ciosów w drugiej rundzie. Reakcja Adesanyi? Kręcenie głową i gest ręką mówiąc “so-so”, czyli tak sobie. – Jeśli chcesz mnie pokonać, to zrób to dzisiaj, bo jutro będę już lepszy – mówi.

Bywał już w tarapatach w UFC. Ot, chociażby w walce z Kelvinem Gastelumem o pas tymczasowy wagi średniej. W czwartej rundzie rywal uzyskał zdecydowaną przewagę, trafił go mocnym ciosem i Nigeryjczyk był bliski nokdaunu. Rozbrzmiał gong kończący rundę, zawodnicy usiedli w swoich narożnikach. Przed piątą rundą Adesanya stanął przy siatce i powiedział sam do siebie. – Jestem gotowy, by umrzeć.

Piąta runda tamtego starcia była prawdziwym popisem. Maestrią przyszłego mistrza. Kompletnie zdominował Gasteluma. – Dlaczego to powiedziałem? Jeśli jesteś gotowy na śmierć, to jesteś też gotowy, by zabijać – stwierdził po walce. – To była jedna z najlepszych walk mistrzowskich w historii tego sportu – zachwycał się Joe Rogan, komentator ESPN.

Taniec pomaga

Jego wyjście na walkę unifikację pasów wagi średniej UFC z Robertem Whittakerem przeszło do historii. Wypełniona po brzegi arena, Nowa Zelandia, walka o pas – czego Adesanya, kochający publiczność i zainteresowanie, mógł chcieć więcej? To był ten moment, by jego gwiazda objawiła się przed największą w historii UFC publiką.

Adesanya połączył w tańcu elementy haki i anime. Niespotykane połączenie spotkało się z gorącymi reakcjami fanów. – Tamta walka… To był pieprzony main-event. Moje show. Byłem wtedy jak “albo zrobimy to po mojemu, albo wcale”. Wiedziałem, że Dana się wkurwi, ale co tam. Wyszedłem, zrobiłem co chciałem i wyszło… No, wyszło legendarnie – mówił Adesanya już po zdobyciu pasa. Whittakera znokautował, zdobył upragniony pas. Nie tymczasowy, a ten właściwy.

Jeśli jesteś tancerzem, to chcesz zatańczyć przed 60 tysiącami ludzi. Jeśli jesteś zawodnikiem, chce walczyć przed 60 tysiącami ludzi. A ten dzieciak… On spełnił dwa marzenia za jednym zamachem – śmiał się Eugene Bareman.

A dlaczego Dana White miał być zły na swojego zawodnika? Bo prezydent UFC zapowiadał, że nie chce żadnych układów tanecznych przy wyjściu zawodników do oktagonu. – Nie robimy żadnych wyjść choreograficznych. I nie będziemy ich robić tak długo, jak będę w tej organizacji. Nie ma zbyt wielu scenariuszy, w których fani walk chcą oglądać tańczących facetów – wyjaśniał White.

Ale dla Adesanyi zrobił wyjątek. Bo Nigeryjczyk kocha tańczyć, tańczył już w szkole po przeprowadzce do Nowej Zelandii. – Uważam, że tancerze mają najlepszą pamięć mięśniową ze wszystkich sportowców. To mi pomaga – tłumaczy.

Pas zdobyty w 2019 roku obronił dwukrotnie. Najpierw przeciwko znakomitemu zapaśnikowi – Joelowi Romero. Atletyczny Kubańczyk przegrał na punkty, ale sama walka była nudna jak flaki z olejem. Adesanya osiągnął cel, ale fani i eksperci narzekali na brak intensywności. Romero nie chciał inicjować walki, Adesanya czekał na to, aż rywal zaatakuje. Israel wiedział, że jeśli chce nadal być postrzegany jako artysta oktagonu, musi przy następnej obronie zrobić coś spektakularnego.

Ten chudy klaun? Zniszczę go – grzmiał Paulo Costa przed walką z Adesanyą. Niepokonany Brazylijczyk miał być przeszkodą, na której mistrz powinien się zatrzymać. Młodszy, piekielnie agresywny, idący jak burza (bilans 13-0 przed walką z Adesanyą) przed MMA. – Skoro Adesanya potrafił rozbijać zapaśników, stójkowiczów, atletów, kondycyjne maszyny, to może pas odbierze mu ten cholernie silnie bijący Costa? – zastanawiało się wielu.

Ale Costa został zniszczony. Zdewastowany. Nie zrobił w walce z Israelem nic. Dostawał potężne kopnięcia na łydkę, Adesanya trzymał dystans prostymi ciosami. Wreszcie trafił wysokim kopnięciem, niedługo później przepuścił serię ciosów, aż wreszcie wykończył rywala na deskach. Na koniec dał upust złej krwi, która buzowała w nim przez prowokacje Costy. Rywal był w pozycji leżącej na kolanach, a Adesanya stojąc za nim wykonał ruch, jakby odbywał z nim stosunek. Nie brakowało ludzi, którzy skrytykowali go za to zachowanie. Wygrać, pokonać, zniszczyć – jasne. Ośmieszyć, nie okazać szacunku – niektórym to się nie spodobało.

Dokonać wniebowstąpienia

Po tej walce Adesanya uznał, że w wadze średniej nie ma już rajcujących go wyzwań. – Z kim miałbym teraz walczyć w średniej? Cisza. No właśnie… – pytał dziennikarzy. Zaczepiał Jona Jonesa, niekwestionowanego mistrza wagi półciężkiej. Ale Jones zwakował swój pas, teraz chce się bić w wadze ciężkiej. Mistrzem po znakomitym występie w starciu z Dominickiem Reyesem został Jan Błachowicz.

I teraz to on spróbuje powstrzymać. Powstrzymać wniebowstąpienie – bo przecież tylko nieliczni zawodnicy w długiej historii UFC dzierżyli jednocześnie pasy dwóch kategorii wagowych. Amanda Nunes, Conor McGregor, Daniel Cormier i Henry Cejudo.

Adesanya chce być piąty. Chce mieć dwa pasy i okiełznać wszystkie żywioły.

Nieoczywisty mistrz. Najważniejsze mgnienia Błachowicza w UFC

fot. materiały promocyjne UFC

źródła: Bleacher Report, The Undefeated, FanSided, UFC, Athlets Voices, SportBible, The Athletic

Damian Smyk

Pochodzi z Poznania, choć nie z samego. Prowadzący audycję "Stacja Poznań". Lubujący się w tekstach analitycznych, problemowych. Sercem najbliżej mu rodzimej Ekstraklasie. Dwupunktowiec.

Opublikowane 06.03.2021 17:46 przez

Damian Smyk

Inne sporty
18.04.2021

Hamilton wyszedł z kłopotów, ale tym razem nie pokonał Verstappena

Opady deszczu często oznaczają świetny wyścig i tak też było tym razem. GP Emilia Romagna oglądało się kapitalnie. W centrum wydarzeń znalazł się Lewis Hamilton. Brytyjczyk o niemal – przez swój błąd – nie stracił szansy na dobrą lokatę, ale uratowało go… przerwanie wyścigu, które miało miejsce po zderzeniu bolidów Valtteriego Bottasa i George’a Russela. […]
18.04.2021
Inne sporty
10.04.2021

Mateusz Gamrot zatriumfował w UFC!

Wielu kibiców i ekspertów uważało, że Mateusz Gamrot zasługiwał na zwycięstwo w swoim pierwszym pojedynku w UFC. Uważał tak nawet gość, z którym… wtedy walczył – Guram Kutateladze. Sędziowie orzekli jednak nieprzychylny – z naszej perspektywy – werdykt. Dzisiaj, podczas gali w Las Vegas, Polak miał okazję odegrać się za ubiegłoroczną porażkę. I faktycznie to […]
10.04.2021
Inne sporty
28.03.2021

Formuła 1: Verstappen gonił Hamiltona, ale ten pokazał klasę

Wiadomo, bywa, że jesteśmy znudzeni dominacją Lewisa Hamiltona. Tego, co dziś wyczarował reprezentant Mercedesa nie sposób jednak nie docenić. Na zajechanych oponach, z Maxem Verstappenem na plecach, utrzymał prowadzenie do końca, inaugurującego sezon Formuły 1, wyścigu w Bahrajnie. To był prawdziwy popis siedmiokrotnego mistrza świata.  Na dobrą sprawę pytania przed tegorocznym sezonem Formuły 1 stawialiśmy […]
28.03.2021
Inne sporty
28.03.2021

Jak przekuć ból w sukces. Historia Pierre’a Gasly’ego

– Nie było kibiców, słynnych włoskich tifosich, ale to prezentacja zwycięzców na podium i tak była niesamowita. W końcu o to w tym wszystkim chodzi, żeby stanąć na najwyższym stopniu. Kiedy usłyszałem francuski hymn, chłonąłem wszystko jak gąbka. Wiedziałem, że pierwsza wygrana zdarza się tylko raz – tak Pierre Gasly wspomina swoją wygraną na torze […]
28.03.2021
Inne sporty
28.03.2021

Miocic zdetronizowany! Ngannou nowym mistrzem wagi ciężkiej UFC

Stipe Miocic został zdetronizowany. Nowym mistrzem wagi ciężkiej UFC został Francis Ngannou. Trzy lata czekał Kameruńczyk na ten rewanż. Po drodze demolował swoich rywali tak, że cały świat MMA był zszokowany. A gdy dziś dostał drugą szansę w walce o pas, to wykorzystał ją bezlitośnie. Waga ciężka ma nowego, przerażającego króla. Miocic w 2018 roku […]
28.03.2021
Inne sporty
26.03.2021

Nowa rola Justyny Kowalczyk-Tekieli. Pomoże… polskiemu biathlonowi

Jeszcze niedawno mało kto by się tego spodziewał, ale Justyna Kowalczyk-Tekieli rozstaje się z biegami narciarskimi. Mistrzyni olimpijska rozpoczęła pracę w Polskim Związku Biathlonu, w którym będzie pełnić funkcję dyrektora sportowego. Co to oznacza? Jak zapewnia nas prezes PZBiath Zbigniew Waśkiewicz – wcale nie zostanie “przykuta” do biurka. Wciąż będzie blisko sportu, blisko zawodników. Tylko […]
26.03.2021
Weszło
18.04.2021

Remis Realu. I to remis, z którego Real powinien się cieszyć

Gdyby spojrzeć na starcie Getafe z Realem Madryt tylko przez pryzmat tych 90 minut i jakości obu ekip, to stawialibyśmy domy na madrytczyków. Ale doskonale zdawaliśmy sobie, że “Królewscy” są przetrzebieni kadrowo, a przecież w ostatnich dniach zainwestowali mnóstwo sił w dwumecz z Liverpoolem i starcie z Barceloną. No i nie było spacerku. Był spacer […]
18.04.2021
Serie A
18.04.2021

Remis, który zadowala obie strony. Napoli i Inter dzielą się punktami

W 31. kolejce Serie A Napoli zremisowało u siebie z Interem Mediolan 1:1. I tak sobie myślimy, że zarówno Antonio Conte, jak i Gennaro Gattuso mają powody, by ten rezultat zwyczajnie szanować. Nie obejrzeliśmy wielkiego widowiska z pokazem piłkarskich fajerwerków, lecz niewątpliwie obie ekipy bardzo, ale to bardzo rzetelnie zapracowały dzisiaj na kolejny punkcik do […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Puchar Fuksiarza. Poszły konie po betonie – wyniki 1. kolejki!

Pierwsza runda Pucharu Fuksiarza za nami! Kompromitacje, sensacje, niespodziewane zwroty akcji, pierwsze oskarżenia o stronnicze sędziowanie i poszukiwania nowych trenerów dla kilku ekip. To wszystko stało się w pierwszej kolejce. Jak wygląda sytuacja w grupach? Kto potwierdza spekulacje i idzie po zwycięstwo, a kto zaliczył falstart? Łapcie komplet wyników. Grupa A Szymon Janczyk Cracovia strzeli […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Legia nie przebiła się przez mur Cracovii, a mogło być jeszcze gorzej

Legia Warszawa na ostatniej prostej w drodze po mistrzostwo trochę zwolniła i drugi raz z rzędu zremisowała w lidze 0:0. Tydzień temu punkty zabrał jej Lech Poznań, a teraz to samo uczyniła Cracovia. Ba, gdyby nie Artur Boruc, “Pasy” prawdopodobnie wywiozłoby z Łazienkowskiej pełną pulę! Taktyka gości była wyjątkowo jasna i klarowna: przede wszystkim nie […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Co z tą Superligą? UEFA i klubowi giganci idą na wojnę

Jak co jakiś czas powraca temat Superligi. Tym razem jednak powraca z konkretami. Bo tak chyba należy rozumieć to, że na pogłoski o planowanym ogłoszeniu powstania rozgrywek, odpowiada UEFA. Oficjalnie, oświadczeniem, a nie krążeniem naokoło tematu. Co więcej, europejską federację popierają i topowe ligi, i FIFA, więc groźba pozostawienia na marginesie klubów zainteresowanych takim formatem, […]
18.04.2021
WeszłoTV
18.04.2021

LIGA MINUS, 25. kolejka 20/21: PIOTRZE TWORKU, KOCHAMY CIĘ

18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Remis Realu. I to remis, z którego Real powinien się cieszyć

Gdyby spojrzeć na starcie Getafe z Realem Madryt tylko przez pryzmat tych 90 minut i jakości obu ekip, to stawialibyśmy domy na madrytczyków. Ale doskonale zdawaliśmy sobie, że “Królewscy” są przetrzebieni kadrowo, a przecież w ostatnich dniach zainwestowali mnóstwo sił w dwumecz z Liverpoolem i starcie z Barceloną. No i nie było spacerku. Był spacer […]
18.04.2021
WeszłoTV
18.04.2021

LIGA MINUS, 25. kolejka 20/21: PIOTRZE TWORKU, KOCHAMY CIĘ

18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Czy Probierz faktycznie nie stawia na młodzież?

Trudno lubić tę dzisiejszą Cracovię. A przecież za budowę zespołu odpowiada Michał Probierz. Trener i wiceprezes “Pasów” powoli sam sobie przykleja łatkę trenera, który nie stawia na młodzież, wybiera obcokrajowców kosztem Polaków i nie promuje zawodników na zachód. Czy słusznie? Cóż, przeszłość pokazuje, że Probierz potrafił promować młodych, polskich zawodników. I gdy mówi, że wielu […]
18.04.2021
WeszłoTV
15.04.2021

Quiz: WOJCIECH HADAJ – REDEMPTION

15.04.2021
Weszło
15.04.2021

HADAJ #11: Strach Skorży? Charakterny Sobolewski. Emeryci do pracy

15.04.2021
Prasówka
14.04.2021

PRASA. Skorża nie poprowadził Lecha z Legią, bo przeciągały się rozmowy

– To nie tak, że nie chciałem poprowadzić drużyny w meczu z Legią. Rozmowy rozpoczęliśmy po odejściu Darka Żurawia i one długo trwały. Nie pamiętam, kiedy tak długo rozmawiałem z klubem. Nie chodziło o finanse, bo tutaj porozumienie osiągnęliśmy natychmiast. Ale chcieliśmy ustalić, jakich błędów nie popełnić. A w meczu z Legią drużyna zagrała bardzo […]
14.04.2021
Liczba komentarzy: 17
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Michu
Michu
1 miesiąc temu

Ciekawe czy klątwa Weszło działa też w sportach walki….

Michu
Michu
1 miesiąc temu
Reply to  Michu

A jednak kurwa działa!! 😀 WPWW 😉

tymek
tymek
1 miesiąc temu

taa a widzieliście jego “walkę” z Romero . Owszem ma gadkę ,ale to nie jest na pewno najlepszy zawodnik ani pewniak , dużo reklamy na razie sztuczki które wystarczają nie wygrał z kimś znaczącym bo gdy przyszło na kogos powaznego jak Romero to unikanie i pozorowanie walki

Bartosz
Bartosz
1 miesiąc temu

Bardzo słabe tłumaczenia z angielskiego, a Yoel Romero to Kubańczyk. Poza tym bardzo fajny i dobry tekst.

kol. Zenon
kol. Zenon
1 miesiąc temu

no na pewno artysta… ale jak dla mnie to gośc tym pajacowaniem prosi sie o srogi wpierd*** , mam nadzieję że Jan – przeciwieństwo Adesanyi – to zrobi. tak po prostu, bez napinki, bez tańców i głupich gestów. złapie go przy siatce, położy i wykończy tym swoim młotem. powodzenia Janie

Jarosław Polske Zbaw
Jarosław Polske Zbaw
1 miesiąc temu

“W Azji w Muay Thai wygrał wszytsko” – sorry ale farmazon i to srogi. Niczego nie wygrał w Tajlandi wiec nie istnieje w Muay Thai.

Jaro
Jaro
1 miesiąc temu

Ma mistrzowski pas WMC najlepszej chyba organizacji na swiecie w muay thai

floro flores
floro flores (@floro-flores)
1 miesiąc temu

Panowie, czy jest w stanie mi ktoś powiedzieć czy ten człowiek ma imię? Bo widzę jedynie Adesanya

Semita
Semita
1 miesiąc temu
Reply to  floro flores

Ma ale wiesz jak jest. Lepiej nie używać słowa I*r*el bo jeszcze ktoś antysemityzm zarzuci.

Malin
Malin
1 miesiąc temu

Damian czy ty tak szczerze interesujesz się MMA? Tekst nie zły ale pełny uogólnień, niedomówień i przeinaczeń. Tak jakby nie było go komu napisać a ty skleiłeś coś za przysłowiowe ,,pięć dwunasta”. Osobie średnio zaznajomiona ze sportami walki wyniesie z niego sporo błędnych informacji.
Jednakże jako tekst właśnie średnio obeznanej w temacie osoby jest napisany poprawnie.

xsybzyx
xsybzyx
1 miesiąc temu

O tak.. Z pewnoscią te klęknięcie było takie spontaniczne.. Bez słowa i w tym samym momencie..

Poker
Poker
1 miesiąc temu

Adesanya walczac w kat. 84kilo przy wzroscie 196cm i olbrzymim zasiegu… ma rece do kolan, mial jakies 20cm wiekszy zasieg a to bardzo duzo, pozwala kontrolowac walke. Oczywiscie ma talent ale dopiero teraz awalczy z kims o podobnym zasiegu. Jan jest sztywny jakby mial kij od szczotki w dupie, i musi wywierac presje bo jak stanie w miejscu to mu skopie noge na kwasne jablko, i wtedy Jan bedzie jeszcze wolniejszy i zostanie osmieszony

Miro Juro
Miro Juro
1 miesiąc temu
Reply to  Poker

I co teraz napiszesz?

Apollo
Apollo
1 miesiąc temu

Straszna Rzecz się wydarzy z Błachowiczem w Walce z Adesani.

Prostata Kowala
Prostata Kowala
1 miesiąc temu
Reply to  Apollo

Tak kończą trolle, cisza.

kol. Zenon
kol. Zenon
1 miesiąc temu

wiedzialem … młoty na koniec !!!!! BRAWO JAN

Miro Juro
Miro Juro
1 miesiąc temu

Klątwa Weszło 🙂 Brawo Janek!!!

Weszło
18.04.2021

Remis Realu. I to remis, z którego Real powinien się cieszyć

Gdyby spojrzeć na starcie Getafe z Realem Madryt tylko przez pryzmat tych 90 minut i jakości obu ekip, to stawialibyśmy domy na madrytczyków. Ale doskonale zdawaliśmy sobie, że “Królewscy” są przetrzebieni kadrowo, a przecież w ostatnich dniach zainwestowali mnóstwo sił w dwumecz z Liverpoolem i starcie z Barceloną. No i nie było spacerku. Był spacer […]
18.04.2021
Serie A
18.04.2021

Remis, który zadowala obie strony. Napoli i Inter dzielą się punktami

W 31. kolejce Serie A Napoli zremisowało u siebie z Interem Mediolan 1:1. I tak sobie myślimy, że zarówno Antonio Conte, jak i Gennaro Gattuso mają powody, by ten rezultat zwyczajnie szanować. Nie obejrzeliśmy wielkiego widowiska z pokazem piłkarskich fajerwerków, lecz niewątpliwie obie ekipy bardzo, ale to bardzo rzetelnie zapracowały dzisiaj na kolejny punkcik do […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Jan Bednarek i spółka nie popisali się w Pucharze Anglii

Trwa nienajlepsza passa Jana Bednarka. Co prawda tym razem obyło się bez jakiegoś babola na wagę straty bramki, ale złe zachowania i tak bylibyśmy w stanie wyłapać. Southampton odpada z Pucharu Anglii, Leicester wygrywa 1:0 i przechodzi do finału rozgrywek. Oddało jeden celny strzał w meczu, jedyny w całym meczu, co niech świadczy o poziomie […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Puchar Fuksiarza. Poszły konie po betonie – wyniki 1. kolejki!

Pierwsza runda Pucharu Fuksiarza za nami! Kompromitacje, sensacje, niespodziewane zwroty akcji, pierwsze oskarżenia o stronnicze sędziowanie i poszukiwania nowych trenerów dla kilku ekip. To wszystko stało się w pierwszej kolejce. Jak wygląda sytuacja w grupach? Kto potwierdza spekulacje i idzie po zwycięstwo, a kto zaliczył falstart? Łapcie komplet wyników. Grupa A Szymon Janczyk Cracovia strzeli […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Legia nie przebiła się przez mur Cracovii, a mogło być jeszcze gorzej

Legia Warszawa na ostatniej prostej w drodze po mistrzostwo trochę zwolniła i drugi raz z rzędu zremisowała w lidze 0:0. Tydzień temu punkty zabrał jej Lech Poznań, a teraz to samo uczyniła Cracovia. Ba, gdyby nie Artur Boruc, “Pasy” prawdopodobnie wywiozłoby z Łazienkowskiej pełną pulę! Taktyka gości była wyjątkowo jasna i klarowna: przede wszystkim nie […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Neville o Superlidze: – Te kluby nie mają lojalności. Trzeba je ukarać

Gary Neville nie szczędził słów na łamach SkySports w dzisiaj jakże gorącym temacie. Odniósł się do tego, że sześć klubów Premier League mogłoby wyjść z Premier League na rzecz nowo powstałej Superligi. Jak można się domyśleć, Anglik nie jest tym pomysłem zachwycony. Nawołuje do srogiego karania i dziwi się kilku klubom, że zapominają o swojej […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Co z tą Superligą? UEFA i klubowi giganci idą na wojnę

Jak co jakiś czas powraca temat Superligi. Tym razem jednak powraca z konkretami. Bo tak chyba należy rozumieć to, że na pogłoski o planowanym ogłoszeniu powstania rozgrywek, odpowiada UEFA. Oficjalnie, oświadczeniem, a nie krążeniem naokoło tematu. Co więcej, europejską federację popierają i topowe ligi, i FIFA, więc groźba pozostawienia na marginesie klubów zainteresowanych takim formatem, […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Papszun: – Zaczęliśmy oswajać się z rolą faworytów

Marek Papszun udzielił krótkiego wywiadu w dzisiejszym wydaniu Cafe Futbol. Odniósł się m.in. do nadchodzącego finału Pucharu Polski z Arką Gdynia, gdzie Raków Częstochowa będzie stawiany w roli faworyta. Trener “Medalików” twierdzi, że presja nie zje jego piłkarzy. O wyższych oczekiwaniach wobec Rakowa: – Gdybym im nie sprostał, hm, wtedy będzie jak w korporacji: odpala się […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Erik ten Hag następcą Hansiego Flicka?

Skoro Hansi Flick ogłosił swoje odejście z Bayernu Monachium, oczywistym jest, że otwiera się giełda potencjalnych następców. Nazwisk poznaliśmy już kilka na czele z Julianem Nagelsmannem, tylko że w jego przypadku dochodzi aspekt sporej kwoty wykupu. No i nie jest powiedziane, że 33-latek chciałby przerwać projekt w RB Lipsk. Jest numerem jeden na liście, ale […]
18.04.2021
WeszłoTV
18.04.2021

LIGA MINUS, 25. kolejka 20/21: PIOTRZE TWORKU, KOCHAMY CIĘ

18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Kandydat do babola sezonu w Ekstraklasie (WIDEO)

Patrząc na ogół występów w Ekstraklasie, trudno mieć do Xaviera Dziekońskiego jakiekolwiek pretensje. Chłopak daje radę, nieraz notując interwencje klasy światowej. Zasługuje na wysokie noty, a poza tym nie będzie herezją stwierdzenie, że pracuje na transfer do lepszej ligi. To materiał na topowego polskiego bramkarza. Ale, cóż, 17-latek nie ustrzegł się kuriozalnego błędu w meczu […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Manita w Madrycie. Ekipa Simeone zdemolowała Eibar

Eibar jest ostatnim zespołem w La Liga, ale i tak raczej nikt się nie spodziewał, że Atletico sprawi swoim rywalom taki łomot. Tym bardziej, że zespół Simeone nie słynie ze strzelania dużej liczby bramek. A tak – 5:0, totalna deklasacja. Dzięki tej wygranej Atletico znów ma cztery punkty przewagi w tabeli nad Realem Madryt, a […]
18.04.2021
Inne sporty
18.04.2021

Hamilton wyszedł z kłopotów, ale tym razem nie pokonał Verstappena

Opady deszczu często oznaczają świetny wyścig i tak też było tym razem. GP Emilia Romagna oglądało się kapitalnie. W centrum wydarzeń znalazł się Lewis Hamilton. Brytyjczyk o niemal – przez swój błąd – nie stracił szansy na dobrą lokatę, ale uratowało go… przerwanie wyścigu, które miało miejsce po zderzeniu bolidów Valtteriego Bottasa i George’a Russela. […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Tak, to prawda – możemy analizować terminarz Warty, by sprawdzać szanse na puchary

Nie wierzyliśmy, że Warta awansuje do Ekstraklasy – awansowała. Nie wierzyliśmy, że się w tej lidze utrzyma – utrzymała się. Nie wierzymy, że rzeczywiście może walczyć o wejście do eliminacji europejskich pucharów. To co, zajmie czwarte miejsce? Podkreślaliśmy to we wczorajszej pomeczówce. Wydaje się, że beniaminek musi płacić frycowe i głupio tracić punkty. Jasne, Warcie […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Kevin De Bruyne wypada na kilka tygodni. Występ z PSG zagrożony

Kevin De Bruyne ma to do siebie, że w karierze czasami nie dopisuje mu szczęście ze zdrowiem. Kiedy się rozkręca, bywa, że łapie jakiś uraz. Mniejszy czy większy – w każdym razie trochę ich w swojej kartotece już zdobył. Tym razem nabawił się kontuzji w meczu półfinałowym Pucharu Anglii. Nie dokończył meczu z Chelsea i […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Messi pobił rekord Ryana Giggsa

– Bycie kapitanem tej drużyny jest wyjątkowe. Barcelona to klub mojego życia. Zawsze miło jest, kiedy możemy podnieść jakiś puchar. Zasłużyliśmy na tę chwilę radości. Nasza droga do niej była naprawdę trudna – powiedział Messi po wczorajszym finale Copa Del Rey. Oczywiście wygranym, co pozwoliło Argentyńczykowi zbliżyć się do Daniego Alvesa w liczbie zdobytych trofeów. […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Oświadczenie UEFY w sprawie Superligi. “Wzywamy do walki”

UEFA, Angielski Związek Piłki Nożnej, Premier League, Królewska Hiszpańska Federacja Piłki Nożnej (RFEF), LaLiga, Włoska Federacja Piłki Nożnej (FIGC) i Lega Serie A wydały wspólne oświadczenie w odpowiedzi na wieści o rychłym powstawaniu Superligi. Jest mowa m.in. o zakazie występów dla krajowych reprezentacji. W oficjalnym oświadczeniu UEFY czytamy: “Jeśli Superliga powstanie, powtórzymy to, co zawsze. […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Bartoszek uratował honor nowych mioteł

Tomasz Marzec, prezes Wisły Płock, mówił nam w środku tygodnia, że postanowił zwolnić Radosław Sobolewskiego, bo zespół potrzebował wstrząsu. Podkreślał, że Nafciarzom “siadał mental”. Tłumaczył, że nie chciał dopuścić do nerwowej sytuacji, w której Wisła do ostatniej kolejki musiałaby drżeć o utrzymanie. Pomóc miała mu rzecz jasna nowa miotła w postaci Macieja Bartoszka, no i […]
18.04.2021