post
Damian Smyk

Opublikowane 04.03.2021 17:37 przez

Damian Smyk

W nocy z soboty na niedzielę odbędzie się najważniejsze starcie w historii polskiego MMA. Jan Błachowicz stanie do pierwszej walki pasa mistrzowskiego UFC w kategorii półciężkiej. Rywalem Polaka będzie jedna z największych gwiazd tego sportu na świecie – Israel Adesanya, mistrz wagi średniej. Polak – jak zwykle u bukmacherów – nie jest faworytem tego starcia. Ale wydaje się, że “cieszyńskiemu Księciu” taki status pasuje. W większości swoich starć w UFC był underdogiem. To najwyższy czas, by podpompować ten event. Na początek serii tekstów przedstawimy najważniejsze klisze z kariery Błachowicza w UFC.

Historia Polaka w największej organizacji MMA na świecie to nie jest historia o młodym talencie, który rozbija kolejnych zawodników w drodze po pas. To raczej jedna z najbardziej nieoczywistych dróg do pasa mistrzowskiego w UFC. Przecież Błachowicz zadebiutował w tej federacji dopiero jako 32-latek. Przegrał cztery z sześciu pierwszych walk pod egidą UFC. Dwukrotnie był bliski rozstania z amerykańskim gigantem sportów walki. A jednak zdobył pas, o którym marzył.

To droga faceta, który chciał być hydraulikiem, byłbramkarzem w dyskotece i bardzo późno dojrzewającym zawodnikiem MMA. Jakie były kluczowe momenty Polaka w UFC?

Debiut z przytupem

Do UFC trafił relatywnie późno. Miał 32 lata, gdy zadebiutował w oktagonie Ligi Mistrzów sportów walki. Choć od podpisania kontraktu do ustawienia pierwszej walki w tej organizacji znów minęło kilka miesięcy – Polak musiał wyleczyć kontuzjowane kolano, a match-makerzy UFC szukali ciekawego rywala dla mistrza KSW. Wreszcie stało się jasne – Błachowicz miał zadebiutować w Szwecji, w starciu z  Ilirem Latifim (wówczas bilans 2-1 w UFC).

“Cieszyński Książe” przyznawał, że był nerwowy przed tą walką. Nie wiedział, z czym wiąże się presja występów dla UFC. – Pomyślałem wtedy “dobra, jestem tutaj, jestem w największej organizacji MMA na świecie”. Poczułem się wówczas taki malutki… – przyznawał później. Pewności nie dodawał mu fakt, że był przecież zaraz po wyleczeniu urazu. – Byłem niepewny. Obudziłem się dopiero wtedy, gdy Lafiti przywalił mi w łeb – mówił.

I obudził się w świetnym stylu. Trafił rywala kopnięciem na korpus, trafił w wątrobę pod prawym łokciem. Lafiti wyraźnie odczuł to uderzenie. A Błachowicz – co pokazał kilka lat później w walce o pas – takich szans nie marnuje. Dopadł do przeciwnika i wykończył go ciosami w parterze. Debiut w UFC potrwał niespełna dwie minuty.

Drugie zerwanie się ze stryczka

Kto by pomyślał, że po tak efektownym debiucie trzy kolejne lata Polaka w UFC będą tak trudne, rozczarowujące (przede wszystkim dla niego samego) i najzwyczajniej w świecie słabe? Błachowicz z pięciu kolejnych walk wygrał zaledwie jedną. Przegrał bardzo wyraźnie z Jimim Manuwą, później nie dał rady Corey’owi Andersonowi. I choć byli to zawodnicy wyżej notowani od Polaka, to powoli zaczęło pachnieć rozstaniem z UFC. Sam Błachowicz przyznawał, że wchodząc do oktagonu na starcie z Igorem Pokrajacem, czuł na barkach ogromną presję związaną z tym, że ewentualna porażka może przekreślić jego marzenia. Nie chodziło tylko o zdobycie pasa – o tym wówczas pewnie nikt w Polsce nie myślał. Ale jeśli Błachowicz przegrałby wówczas z Chorwatem, to najprawdopodobniej zostałby skreślony z list zawodników UFC.

Ale obronił się – wygrał na punkty, przeważał, był lepszy.

Natomiast była to tylko łyżka miodu w beczce dziegciu, bo później znów przyszły dwie przegrane – już nie tak przytłaczające, jak z Manuwą i Andersonem, ale wciąż bilans Polaka w klatce tylko się pogarszał. Od uznanego Alexandra Gustafssona był może i lepszy w stójce, ale wyraźnie przegrał w parterze. Następnie przegrał na punkty z Patrickiem Cumminsem. I znów zaczęło pachnieć rozstaniem z UFC.

W międzyczasie Błachowicz zmienił trenerów, wrócił do Warszawy. Przeszedł uraz ręki. Był coraz bardziej doświadczony, ale starcia w oktagonie obnażały jego słabości. Męczył się kondycyjnie, nie wytrzymywał trudów walk, miał problem z kończeniem rywali – jak np. w walce z Cumminsem, gdy posłał rywala na deski, ale nie zdołał go skończyć.

I znów w tym trudnym momencie potrafił się obronić. W walce z Devinem Clarkiem znów walczył nie tylko z rywalem, ale i o swoją przyszłość w federacji. Zapewnił ją sobie w sposób nietypowy dla siebie – duszeniem. I to duszeniem z pozycji rzadko spotykanej na tym poziomie. Złapał rywala przy siatce, dostał się do jego pleców i takim dość niezgrabnym, ale piekielnym duszeniem bulldoga zmusił Clarke’a do odklepania.

Stempel na deklaracji

To duszenie było początkiem serii, jakiej Błachowicz potrzebował, by stać się realnym pretendentem do pasa. Wygrał z Jaredem Cannonierem, zrewanżował się Jimiemu Manuwie (co ciekawe – Błachowicz nigdy w karierze nie przegrał rewanżu), a po poddaniu trójkątem rękoma Nikity Kryłowa po raz pierwszy pokazał w oktagonie, że domaga się walki o pas.

Wówczas Błachowicz był już w piątce najlepszych “półciężkich” w UFC. Domaganie się walki o pas było nie buńczucznym krzykiem desperacji, ale realnym odwzorowaniem ambicji Polaka. Ale UFC miało na niego inne plany. Po raz pierwszy – na UFC Fight Night 145 – Błachowicz został zestawiony w walce wieczoru. Starcie z Thiago Santosem zapowiadane było jako eliminator do walki o pas. To była walka wyrównana, ciasna. Polak nie chciał pozostawiać decyzji w rękach sędziów i ruszył w trzeciej rundzie. I to skończyło się fatalnie – Brazylijczyk trafił go prawym sierpem i ubił na deskach. – To zabawne, ale… od tego czasu jestem lepszym zawodnikiem. Zebrałem doświadczenie, pierwszy raz ktoś mnie znokautował, nauczyłem się czegoś na błędach. Rezultat mógłby być lepszy, ale dzisiaj patrzę na to jako na bardzo cenną nauczkę – twierdził Polak.

I zgodnie z deklaracją – odbudował się. Choć już wcześniej pojawiał się w spekulacjach na temat pasa mistrzowskiego, to dopiero lipcowa noc w Las Vegas sprawiła, że o Błachowiczu mówił cały świat MMA. Polak witał bowiem Luke’a Rockholda w wadze półciężkiej. Były mistrz kategorii średniej nie jest postacią, która jest powszechnie lubiana – wielokrotnie wchodził w konflikty z innymi zawodnikami, jego trash-talk momentami był wręcz kuriozalny. Atletyczny Amerykanin nie szczędził też cierpkich słów Polakowi.

Zniszczę tego skurwysyna. Błachowicz jest mocny, ale równocześnie spięty, wolny, kiepski technicznie. To ten wasz cały “Janek”. Plan? Egzekucja. Odbiorę mu chęć do walki, do życia – zapowiadał.

To chyba pierwsza taka sytuacja, gdy wychodziłem do walki, w które czułem podtekst osobisty – dodawał już po walce Błachowicz.

Trash-talk Rockholda znów został ośmieszony. Błachowicz walczył niezwykle pewnie, metodycznie kontrował Amerykanina. Posłał go na deski, ale Rockholda uratował gong kończący rundę. W drugiej odsłonie tego starcia rywal Polaka wszedł w klincz, ustawiał Błachowicza przy siatce. Janek pokazał jednak, że nie tylko potrafi męczyć przeciwników w tej pozycji, ale i jest paskudnie groźny przy rozerwaniu klinczu. Trafił piekielnie silnym lewym sierpem, Rockhold padł na deski kompletnie oszołomiony. Gdyby nie szybka reakcja Herba Deana, to Błachowicz połamałby rywalowi nie tylko szczękę, ale i większość kości twarzo-czaszki. Brutalny nokaut na Rockholdzie przyniósł Polakowi bonus od UFC, ale i rozgłos na całym świecie. Do dziś ten morderczy sierp trafia do kompilacji na najlepszych nokautów UFC.

Jon Jones, gdzie jesteś?

Od walki z Rockholdem “cieszyński Książę” jest w nieustannej passie zwycięstw. O ile starcie z Ronaldo Souzą nie było pewne i efektowne (wygrana przez niejednogłośną decyzję), to już rewanż Corey’u Andersonie znów wzbudził bardzo duże zainteresowanie kibiców MMA. Błachowicz kontynuował passę udanych rewanżów. Zobaczyliśmy Błachowicza w najlepszej wersji – skutecznie blokował kopnięcia rywala, sam metodycznie czytał ruchy przeciwnika, znakomicie kontrował. Eksperci podkreślali, że Polak znakomicie wyglądał pod względem “inteligencji walki”. Cieszynianin doskonale wiedział, że Anderson spróbuje wykorzystać silne, niskie kopnięcia. Udanie je blokował. Aż wreszcie skontrował jedno z kopnięć bardzo silnym prawym sierpowym. Trafił, dobił młotkiem w parterze. Nokaut w pierwszej rundzie.

Wtedy wiedziałem już, że następna moja walka będzie walką o pas. Wiedziałem to – nie ukrywał Błachowicz.

Tuż po tym, jak sędzia odciągnął go od Andersona, Błachowicz omiótł wzrokiem publiczność. Ewidentnie kogoś szukał. I znalazł. Palcem wskazał na siedzącego blisko oktagonu Jona Jonesa (26-1) – ówczesnego mistrza kategorii półciężkiej. Jednego z najlepszych zawodników MMA w historii.

Znakomita walka! Ciosy Jana wyglądają świetnie. Jan ma teraz pełną legitymizację, by walczyć o pas. Zresztą spójrzmy na sposób, w jaki to zrobił. Nokaut w pierwszej rundzie… Błachowicz zasługuje na walkę o pas. Znokautował Rockholda, znokautował Andersona. On po prostu pociąga za spust i trafia – mówił Jones tuż po gali.

“Bones” obiecał mi to starcie, gdy gadaliśmy po walce – dodawał Błachowicz.

Starcie o pas z Jonesem miało być kulminacyjnym momentem w karierze cieszynianina. Ale nigdy do niej nie doszło i być może już nie dojdzie.

“And new light heavyweight champion of the world”

Na początku 2020 było zatem jasne – pod koniec roku zobaczymy kolejne starcie o pas mistrza wagi półciężkiej. Pytanie było jednak takie – kto o niego powalczy? Mistrzem był Jones, ale starcia z nim domagało się dwóch zawodników. Błachowicz, niesiony trzema zwycięstwami z rzędu. Oraz Dominick Reyes, który przegrał na punkty z “Bonesem”, ale zdaniem wielu werdykt sędziów był niesprawiedliwy i Reyesowi należał się rewanż.

Reyes czy Błachowicz? Błachowicz czy Reyes? Decydować miał Dana White, szef UFC. A zadecydował… Jones. Mistrz wszedł na wojenną ścieżkę z organizacją. Zarzucał jej publicznie, że ta nie chce mu zapłacić tyle, na ile zasługuje. Przebąkiwał o zakończeniu kariery. Nie pomagała mu przeszłość – liczne afery, aresztowanie, wpadki narkotykowe. Jones negocjował twardo, ale White był nieugięty. W międzyczasie wybuchła pandemia, UFC przeniosło walki na Yas Island w Abu Zabi. Wreszcie mistrz w akcje desperacji zwakował pas i usunął się w cień. Dzisiaj już wiemy, że Jones wróci do oktagonu i zawalczy w wadze ciężkiej. Ale pas został bez właściciela. Dla UFC była to idealna okazja do tego, by pogodzić interesy Reyesa i Błachowicza. White zestawił ich w rywalizacji o pas.

I we wrześniu zeszłego roku Polak doczekał się walki o pas. Nie z Jonesem, a z Reyesem. Znów bukmacherzy nie dawali szans Jankowi, a on znów spłatał im figla. Tego wieczoru był niewiarygodnie pewny siebie. Reyes przeważał nad nim warunkami fizycznymi, według zapowiedzi miał też narzucać wysokie tempo walki i wykończyć Polaka kondycyjnie. Ale Błachowicz znów miał dla rywala potężne kopnięcia w żebra. Trafił raz, trafił po raz kolejny. Na żebrach Reyesa pojawiły się krwawe wybroczyny. Rywal Polaka ewidentnie siadał, nie był taki ruchliwy, jak w starciu z Jonesem.

Błachowicz wreszcie kombinacją ciosów i poczuł po prawym prostym, że złamał Reyesowi nos. – Wtedy już wiedziałem, że wygrałem. Trzeba było poprawić i ubić. To był ten moment – przyznał po walce. I właśnie tak zrobił. Trafił jeszcze raz lewym, Reyes odstawił taniec kurczaka – charakterystyczną próbę utrzymania się na nogach, gdy błędnik szaleje. Amerykanin padł, Błachowicz dopadł go na macie i po chwili wzniósł ręce w geście triumfu.

Polsko, wasz gość to zrobił! – krzyczał Jon Anik, komentator ESPN.

Gdy Dana White wieszał pas na biodrach Błachowicza, ten trwał w pozie zwycięzcy. Ale przez ułamek sekundy zerknął na pas. Nagle uśmiech na jego twarzy zastąpił wyraz spełnienia. Jakby chciał powiedzieć “jestem tu, gdzie chciałem być, to jest ten moment”.

Pierwsza obrona pasa

Tuż po zdobyciu pasa Błachowicza czekała objazdówka po mediach w Polsce. Odwiedził też premiera. Wreszcie przyjechał do rodzinnego Cieszyna. Na miejscu przywitał go tłum chcący uhonorować pierwszego Polaka, który zdobył pas UFC. – Wróciliśmy do domu i płakaliśmy ze wzruszenia – przyznała w “The Athletic” Dorota Jurkowska, żona Błachowicza.

Ale ciężar pasa ma to do siebie, że trzeba go obronić. Było sporo spekulacji co do tego, z kim Błachowicz stanie do walki o pierwszą obronę tytułu. Z Gloverem Teixeirą? Może rewanż z Reyesem lub Santosem? Albo Jones wróci do gry i spróbuje odebrać pas, który zwakował?

Ale UFC miało inny plan. I postawiło przed Janem ekscytujące wyzwanie. Zawodnika niepokonanego. Też mistrza – z tym, że kategorii średniej. Jedną z największy gwiazd światowego MMA. Israela Adesanyę.

Błachowicz znów jest underdogiem. Ponownie eksperci twierdzą, że to jego rywal jest faworytem.

Ale czy świat MMA nie nauczył się, że Błachowiczowi taka pozycja pasuje?

fot. główne – Newspix.pl

ujęcia z walk – materiał promocyjne UFC

Damian Smyk

Pochodzi z Poznania, choć nie z samego. Prowadzący audycję "Stacja Poznań". Lubujący się w tekstach analitycznych, problemowych. Sercem najbliżej mu rodzimej Ekstraklasie. Dwupunktowiec.

Opublikowane 04.03.2021 17:37 przez

Damian Smyk

Inne sporty
18.04.2021

Hamilton wyszedł z kłopotów, ale tym razem nie pokonał Verstappena

Opady deszczu często oznaczają świetny wyścig i tak też było tym razem. GP Emilia Romagna oglądało się kapitalnie. W centrum wydarzeń znalazł się Lewis Hamilton. Brytyjczyk o niemal – przez swój błąd – nie stracił szansy na dobrą lokatę, ale uratowało go… przerwanie wyścigu, które miało miejsce po zderzeniu bolidów Valtteriego Bottasa i George’a Russela. […]
18.04.2021
Inne sporty
10.04.2021

Mateusz Gamrot zatriumfował w UFC!

Wielu kibiców i ekspertów uważało, że Mateusz Gamrot zasługiwał na zwycięstwo w swoim pierwszym pojedynku w UFC. Uważał tak nawet gość, z którym… wtedy walczył – Guram Kutateladze. Sędziowie orzekli jednak nieprzychylny – z naszej perspektywy – werdykt. Dzisiaj, podczas gali w Las Vegas, Polak miał okazję odegrać się za ubiegłoroczną porażkę. I faktycznie to […]
10.04.2021
Inne sporty
28.03.2021

Formuła 1: Verstappen gonił Hamiltona, ale ten pokazał klasę

Wiadomo, bywa, że jesteśmy znudzeni dominacją Lewisa Hamiltona. Tego, co dziś wyczarował reprezentant Mercedesa nie sposób jednak nie docenić. Na zajechanych oponach, z Maxem Verstappenem na plecach, utrzymał prowadzenie do końca, inaugurującego sezon Formuły 1, wyścigu w Bahrajnie. To był prawdziwy popis siedmiokrotnego mistrza świata.  Na dobrą sprawę pytania przed tegorocznym sezonem Formuły 1 stawialiśmy […]
28.03.2021
Inne sporty
28.03.2021

Jak przekuć ból w sukces. Historia Pierre’a Gasly’ego

– Nie było kibiców, słynnych włoskich tifosich, ale to prezentacja zwycięzców na podium i tak była niesamowita. W końcu o to w tym wszystkim chodzi, żeby stanąć na najwyższym stopniu. Kiedy usłyszałem francuski hymn, chłonąłem wszystko jak gąbka. Wiedziałem, że pierwsza wygrana zdarza się tylko raz – tak Pierre Gasly wspomina swoją wygraną na torze […]
28.03.2021
Inne sporty
28.03.2021

Miocic zdetronizowany! Ngannou nowym mistrzem wagi ciężkiej UFC

Stipe Miocic został zdetronizowany. Nowym mistrzem wagi ciężkiej UFC został Francis Ngannou. Trzy lata czekał Kameruńczyk na ten rewanż. Po drodze demolował swoich rywali tak, że cały świat MMA był zszokowany. A gdy dziś dostał drugą szansę w walce o pas, to wykorzystał ją bezlitośnie. Waga ciężka ma nowego, przerażającego króla. Miocic w 2018 roku […]
28.03.2021
Inne sporty
26.03.2021

Nowa rola Justyny Kowalczyk-Tekieli. Pomoże… polskiemu biathlonowi

Jeszcze niedawno mało kto by się tego spodziewał, ale Justyna Kowalczyk-Tekieli rozstaje się z biegami narciarskimi. Mistrzyni olimpijska rozpoczęła pracę w Polskim Związku Biathlonu, w którym będzie pełnić funkcję dyrektora sportowego. Co to oznacza? Jak zapewnia nas prezes PZBiath Zbigniew Waśkiewicz – wcale nie zostanie “przykuta” do biurka. Wciąż będzie blisko sportu, blisko zawodników. Tylko […]
26.03.2021
Weszło
21.04.2021

Wyjmujesz Mateusza Szwocha i Wisła Płock spada z ligi?

Jakiś czas temu zastanawialiśmy się, czy warto pochylić się nad liczbami Mateusza Szwocha. Ba, w naszych głowach zakiełkowała nawet myśl, że to piłkarz mogący zapracować na transfer pokroju wyjazdu Dominika Furmana do Turcji. No, może do drugiej ligi. To był początek rundy wiosennej, były wątpliwości, ale z biegiem czasu okazało się, że pomocnik Wisły Płock […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Historia Superligi: trzy dni chaosu

Miała zrewolucjonizować europejski i światowy futbol, rozruszać skostniałe struktury piłkarskie. Miała otworzyć piłkę nożną na młodych widzów i nowe rynki. Przede wszystkim jednak, Europejska Superliga miała odseparować najbogatsze kluby Starego Kontynentu od reszty towarzystwa i stworzyć dla nich sowicie opłacany kącik wzajemnej adoracji, znajdujący się w kontrze do fundamentalnych zasad rywalizacji sportowej. To się jednak […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Czy Stali uda się skorzystać z prezentu od Śląska? Lepszej okazji nie będzie

Po tym, jak wczoraj Podbeskidzie Bielsko-Biała w niewytłumaczalny sposób wypuściło z rąk zwycięstwo, przed Stalą Mielec kolejny raz szeroko otworzyła się furtka do tego, by wreszcie przeskoczyć w tabeli głównego rywala w walce o utrzymanie. Piłkarski los znowu puścił oczko do mieleckiej ekipy i ciężkim grzechem byłoby to, gdyby nie wykorzystała tej szansy. W dodatku […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Wietrzenie szatni Wisły? Pion sportowy potrzebny na wczoraj

Nawet kilkunastu zawodników może latem opuścić Wisłę Kraków. Z jednej strony to szansa, by przeprowadzić w Krakowie rewolucję kadrową i stworzyć zespół zdolny do walki o coś więcej niż walka w dolnej połowie tabeli. Ale tak po prawdzie – to też symptom tego, jak źle zarządzany jest pion sportowy “Białej Gwiazdy”. O ile o jakimkolwiek […]
21.04.2021
Niezły numer
21.04.2021

Jeszcze osiem goli i Podbeskidzie zawstydzi defensywę Zagłębia Sosnowiec

To już ten czas, to już ten moment. Niewiele brakuje, żeby historia napisała się na naszych oczach. Podbeskidzie Bielsko-Biała wkrótce może dołączyć do panteonu legend Ekstraklasy. Jeśli w ostatnich trzech kolejkach tego sezonu rywale załadują im osiem bramek, przebiją wynik Zagłębia Sosnowiec sprzed dwóch lat. Tak, to wciąż będzie mniej niż 80 straconych goli. Jednak […]
21.04.2021
Ekstraklasa
21.04.2021

Wygasające kontrakty. Kogo może stracić Ekstraklasa?

Ekstraklasa powoli dobiega końca i już za chwilę będziemy emocjonować się tym, co dzieje się w gabinetach. Ale zanim kluby zaczną ogłaszać pierwsze letnie transfery, muszą wiedzieć, z kim uda się przedłużyć umowy. Wybraliśmy dwudziestkę najciekawszych piłkarzy Ekstraklasy, których kontrakty wygasają w czerwcu. Kryteria? Bardzo luźne. Czasem są to piłkarze, których kluby będą chciały zatrzymać, […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Wietrzenie szatni Wisły? Pion sportowy potrzebny na wczoraj

Nawet kilkunastu zawodników może latem opuścić Wisłę Kraków. Z jednej strony to szansa, by przeprowadzić w Krakowie rewolucję kadrową i stworzyć zespół zdolny do walki o coś więcej niż walka w dolnej połowie tabeli. Ale tak po prawdzie – to też symptom tego, jak źle zarządzany jest pion sportowy “Białej Gwiazdy”. O ile o jakimkolwiek […]
21.04.2021
Weszło
20.04.2021

Robert Ivanov i sztuka przysposobienia się do Ekstraklasy

Pierwsze występy Roberta Ivanova w Warcie Poznań sprawiały, że pomyśleliśmy sobie “po co psuć coś, co działało?”. Warta miała przecież niemal w pełni polski skład, aż nagle wyciągnęła jakiegoś stopera z przeciętnego klubu fińskiego. I ten stoper wyglądał tak, jakby bał się wejść w starcie z rywalem. Ale Ivanov przeszedł kompletną odmianę i dzisiaj jest […]
20.04.2021
Weszło
20.04.2021

Weryfikujemy wynik meczu Jagiellonii z Wisłą Płock

Ostatnie tygodnie są stosunkowo spokojne jeśli chodzi o kontrowersje sędziowskie. I oby tak dalej. W tej kolejce musimy jednak skorygować wynik meczu Wisły Płock z Jagiellonią Białystok, bo naszym zdaniem gola na 1:0 dla gości być nie powinno. W meczu Warty z Wisłą Kraków sędzia Myć dość ostrożnie podchodził do pokazywania żółtych kartek. Ot, chociażby […]
20.04.2021
Prasówka
19.04.2021

PRASA. Do końca kwietnia decyzja w sprawie Świerczoka. Piast pobije rekord?

– Do końca kwietnia Piast Gliwice musi zdecydować, czy wykupi Jakuba Świerczoka z Łudogorca Razgrad. Jeżeli chce to zrobić, musi zapłacić milion euro, czyli ustanowić efektowny transferowy rekord w historii klubu. Świerczok – najlepszy napastnik Piasta i jeden z najlepszych w całej ekstraklasie – w tym sezonie gra tylko na zasadzie wypożyczenia, co i tak […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Superliga i superhajs. Jak ma wyglądać podział pieniędzy w Superlidze?

3,5 miliarda euro mają mieć do podziału kluby założycielskie Superligi. Za sam udział w fazie grupowej przykładowa Barcelona ma zgarnąć 180 milionów euro. Czyli o około 50 milionów euro więcej niż Bayern Monachium za triumf w zeszłorocznej Lidze Mistrzów. O jakich pieniądzach mówimy w kontekście Superligi? Oczywiście na dziś to dopiero plany Superligi i przecieki, […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Superliga. Walka o wpływy dopiero się zaczęła. Co dalej z ligami krajowymi?

O północy gruchnęła informacja o tym, że super-kluby zakładają sobie Superligę. Niedziela zapowiadała, że topowe europejskie marki będą chciały postraszyć UEFA lekkim liściem, a nagle na europejską federacje spadł potężny sierpowy. Jesteśmy świadkami wypowiedzenia wojny. A o co tak naprawdę będzie toczyła się ta walka? O tym czym jest Superliga napisaliśmy większy tekst, więc nie […]
19.04.2021
Liczba komentarzy: 8
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rudy Włoch
Rudy Włoch
1 miesiąc temu

Przepierdoli w pierwszej rundzie.

Bukov
Bukov
1 miesiąc temu
Reply to  Rudy Włoch

Chyba ty 🙂

Bartosz
Bartosz
1 miesiąc temu

Najbardziej w Janku podoba mi się stały progres i mentalność mistrza. Miałem duże obawy czy amerykańskie media i kibice go kupią, ale jego naturalność, normalność i luz zjednała mnóstwo osób, co widać po forach i komentarzach. Adesanya to jeden z moich ulubieńców, genialny fighter, ale myślę, że Jan ma narzędzia, żeby go przełamać. W każdym razie i tak dostarczył mi powodów do ogromnej radości i dumy, a także daje przykład jak pozostać normalnym gościem po wejściu na top. Powodzenia Jano, cała Polska za Tobą

Mariusz Buzała
Mariusz Buzała
1 miesiąc temu
Reply to  Bartosz

Zgadzam się z Tobą w stu procentach kolego, co do progresu jaki zaliczył Jan. To widać choćby po sylwetce, zmiana trenerów to też był strzał w dziesiątkę. Co do Israela natomiast, DUŻY szacun za umiejętności, za styl w jakim walczy. Geniuszem bym go (jeszcze) nie nazwał, każdego da się rozpracować co udowodnili już trenerzy Janka właśnie. Jestem ciekaw jaki przebieg będzie miała ta walka. Jeśli miałbym strzelać to LPP poszuka parteru, nie okaże tego oczywiście, ale przy pierwszej lepszej okazji (wychwycenie nogi?, Adesanya lubi kopać) sprowadzi walkę. Kibicuję całym serduchem Jankowi. Jest iskierką normalności w tym całym zblazowanym biznesie za oceanem, przepompowanych gwiazd i słynnego trash-talku. Trzymam kciuki Janie!
Ubij ,,Izzy-ego” w drugiej i wracaj do kraju z tym ich, kurwa paskiem ! Powodzenia Mistrzu !!

fakty po faktach
fakty po faktach
1 miesiąc temu

Kurde, lubię tego Jana naszego, no wydaje się być tak normalny, że masakra. Dlatego też nie jestem zwolennikiem walki z Adesanyą, bo to jednak 20-0, jest na ścieżce do hall of fame. Janek ma swoje atuty, ale to jednak ziomek 20-0. Nie, żebym wierzył w teorie spiskowe, ale UFC mogło mu podsunąć Adesanyę na spadek w rankingu bo wolą w walkach o pas / main eventach dawać ziomków z lepszymi słupkami oglądalności, większą liczbą kliknieć w socialach, no nie wiem.

Biały Kaktus
Biały Kaktus
1 miesiąc temu

Nie ma co się przejmować teoriami spiskowymi bo wtedy walka musiałaby skończyć się na punkty. Tutaj według mnie albo Jano go skończy przed czasem, albo wygra Adesanya. Nie ma raczej większych szans na to, że Janek wygra na punkty i to zakładając, że sędziowie będą uczciwi w 100%.

egzekutor_77
egzekutor_77 (@egzekutor_77)
1 miesiąc temu

Ciężko ocenić. To starcie naturalnego niezbyt szybkiego półciezkiego zawodnika z mocnym ciosem (Błachowicz) z wyrafinowanym i bardzo szybkim stojkowiczem (Adesanya). Ciężko go będzie Jankowi trafić, a co dopiero sprowadzić do parteru. Raczej Adesanya będzie go chciał go szarpać i okopywac przez wszystkie rundy by wygrać na punkty. Z kolei jeśli dojdzie do wymiany ciosów to Janek go zniszczy. On ma twardy lep i ciężkie ręce. Trzymam kciuki za Janka, ale z takim rywalem go nie widzę, chyba że uda mu się wejść w wymiany ciosów albo w zapasy lub parter. Na pełnym dystansie Adesanya jest zdecydowanym faworytem.

Dzban sochaczewski
Dzban sochaczewski
1 miesiąc temu

To będzie mega walka. Nie spodziewałem się, że akurat z Adesanyą zawalczy ale w sumie dobrze. Nie zapominajmy o Joannie Jędrzejczyk, jej sukces też był nie wiele mniejszy

Weszło
21.04.2021

Wyjmujesz Mateusza Szwocha i Wisła Płock spada z ligi?

Jakiś czas temu zastanawialiśmy się, czy warto pochylić się nad liczbami Mateusza Szwocha. Ba, w naszych głowach zakiełkowała nawet myśl, że to piłkarz mogący zapracować na transfer pokroju wyjazdu Dominika Furmana do Turcji. No, może do drugiej ligi. To był początek rundy wiosennej, były wątpliwości, ale z biegiem czasu okazało się, że pomocnik Wisły Płock […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Historia Superligi: trzy dni chaosu

Miała zrewolucjonizować europejski i światowy futbol, rozruszać skostniałe struktury piłkarskie. Miała otworzyć piłkę nożną na młodych widzów i nowe rynki. Przede wszystkim jednak, Europejska Superliga miała odseparować najbogatsze kluby Starego Kontynentu od reszty towarzystwa i stworzyć dla nich sowicie opłacany kącik wzajemnej adoracji, znajdujący się w kontrze do fundamentalnych zasad rywalizacji sportowej. To się jednak […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Oficjalnie: Kolejne kluby rezygnują z Superligi

Już nie tylko kluby angielskie oficjalnie wycofały się z rozgrywek Superligi. Pierwszym zespołem spoza Premier League, który również podziękował za udział w tym projekcie, jest Atletico Madryt. Po chwili w ślady Hiszpanów poszedł Inter Mediolan.  Hiszpański zespół przed chwilą wydał na swojej stronie komunikat w tej sprawie. Podkreślono w nim, że zarząd klubu zebrał się […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Czy Stali uda się skorzystać z prezentu od Śląska? Lepszej okazji nie będzie

Po tym, jak wczoraj Podbeskidzie Bielsko-Biała w niewytłumaczalny sposób wypuściło z rąk zwycięstwo, przed Stalą Mielec kolejny raz szeroko otworzyła się furtka do tego, by wreszcie przeskoczyć w tabeli głównego rywala w walce o utrzymanie. Piłkarski los znowu puścił oczko do mieleckiej ekipy i ciężkim grzechem byłoby to, gdyby nie wykorzystała tej szansy. W dodatku […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Media: Alaba dogadał się z Realem Madryt

Nieco w cieniu zamieszania związanego z Superligą zanosi się na koniec innej sagi. David Alaba najprawdopodobniej przeprowadzi się do Hiszpanii i będzie grał w Realu Madryt.  Taką informację podał Max Bielefeld ze “Sky Sports”. Zdaniem dziennikarza Austriak lada moment podpisze pięcioletni kontrakt z Królewskimi. Szczegóły podobno zostały już ustalone, pozostaje oficjalne zamknięcie sprawy. Jednocześnie z […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Wietrzenie szatni Wisły? Pion sportowy potrzebny na wczoraj

Nawet kilkunastu zawodników może latem opuścić Wisłę Kraków. Z jednej strony to szansa, by przeprowadzić w Krakowie rewolucję kadrową i stworzyć zespół zdolny do walki o coś więcej niż walka w dolnej połowie tabeli. Ale tak po prawdzie – to też symptom tego, jak źle zarządzany jest pion sportowy “Białej Gwiazdy”. O ile o jakimkolwiek […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

I liga podała rozkład jazdy. Maraton Bruk-Betu

Ekstraklasę na szczęście omija masowe przekładanie spotkań, z zaległości do nadrobienia najwyższa klasa rozgrywkowa ma tylko mecz pomiędzy Stalą Mielec a Rakowem Częstochowa. Takiego komfortu może zazdrościć jej pierwsza liga, w której planach koronawirus zamieszał znacznie mocniej. Dziś Departament Piłkarstwa Profesjonalnego zakomunikował, jak będzie wyglądać nadrabianie zaległości.  Zaległe mecze rozegrane zostaną w trzech terminach: 5 […]
21.04.2021
Niezły numer
21.04.2021

Jeszcze osiem goli i Podbeskidzie zawstydzi defensywę Zagłębia Sosnowiec

To już ten czas, to już ten moment. Niewiele brakuje, żeby historia napisała się na naszych oczach. Podbeskidzie Bielsko-Biała wkrótce może dołączyć do panteonu legend Ekstraklasy. Jeśli w ostatnich trzech kolejkach tego sezonu rywale załadują im osiem bramek, przebiją wynik Zagłębia Sosnowiec sprzed dwóch lat. Tak, to wciąż będzie mniej niż 80 straconych goli. Jednak […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Kto zastąpi Jose Mourinho?

Jose Mourinho był pierwszym trenerem zwolnionym w erze Superligi. Chociaż ostatecznie nowy projekt prawdopodobnie nie wystartuje, nic nie przywróci Portugalczykowi pracy. Pożegnał się z Tottenhamem bez zdobycia choćby jednego trofeum.  Jednak zwolnienie to jedno, wszak później trzeba wykonać kolejny krok i zatrudnić kogoś innego. Wydawało się, że Daniel Levy – prezes Spurs – ma określony […]
21.04.2021
Ekstraklasa
21.04.2021

Wygasające kontrakty. Kogo może stracić Ekstraklasa?

Ekstraklasa powoli dobiega końca i już za chwilę będziemy emocjonować się tym, co dzieje się w gabinetach. Ale zanim kluby zaczną ogłaszać pierwsze letnie transfery, muszą wiedzieć, z kim uda się przedłużyć umowy. Wybraliśmy dwudziestkę najciekawszych piłkarzy Ekstraklasy, których kontrakty wygasają w czerwcu. Kryteria? Bardzo luźne. Czasem są to piłkarze, których kluby będą chciały zatrzymać, […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Guardiola zabrał głos w sprawie… kontuzji Lewandowskiego

Chociaż chyba nie znalazła się jeszcze trafna diagnoza co do tego, co tak naprawdę dolega Robertowi Lewandowskiemu, powoli godzimy się z myślą, że kapitan reprezentacji jeszcze trochę odpocznie. Był jednak czas, gdy na Paulo Sousie wieszano psy za wystawienie napastnika w meczu z Andorą.  W trakcie spotkania eliminacyjnego, Lewandowski doznał kontuzji. Początkowo niegroźny uraz wykluczył […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Właściciel Liverpoolu przeprosił swoich kibiców

Od oświadczenia Liverpoolu i dołączenia do Superligi do oświadczenia Liverpoolu i opuszczenia Superligi, minęło 47 godzin i 34 minuty. The Reds – tak jak inne angielskie kluby – zdecydowali się odstąpić od projektu, który podzielił piłkarski świat. Mimo że zamieszanie nie trwało długo, spotkało się z ostrą reakcją kibiców. Przed stadionem Chelsea fani protestowali tak […]
21.04.2021
Ekstraklasa
21.04.2021

Milion za Świerczoka. Czy to dobra cena?

„Przegląd Sportowy” podał, że Piast Gliwice może wykupić Jakuba Świerczoka za milion euro. Czas na podjęcie decyzji ma do końca kwietnia. Z jednej strony – Piast nigdy na nikogo takich pieniędzy nie wyłożył. Z drugiej… no, to Świerczok. Piłkarz, jak na polską ligę, ekscytujący. Pewniak, który może być kluczową postacią Piasta przez kilka sezonów. Przed meczem […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Banasik z pretensjami do sędziów: W pierwszej połowie ustawili spotkanie

Wczoraj, w bardzo ciekawie zapowiadającym się meczu pierwszej ligi GKS Tychy pokonał 1-0 Radomiaka Radom. Dzięki temu zwycięstwu tyszanie przeskoczyli w tabeli ŁKS Łódź i wspomnianego rywala, ale po spotkaniu sporo mówiło się o sędziowskich kontrowersjach. W język przede wszystkim nie gryzł się Dariusz Banasik, trener gości.  – Przegraliśmy mecz, którego nie musieliśmy przegrać. Przed […]
21.04.2021
Prasówka
21.04.2021

“FIFA i UEFA oskarżające kogoś o chciwość to ironia historii i cynizm”

W środowej prasie dużo o Superlidze, choć nie wszystkie teksty są w pełni aktualne i uwzględniają wydarzenia z drugiej połowy wtorku. Oprócz tego raczej ligowa młócka. PRZEGLĄD SPORTOWY Dzień po ogłoszeniu powstania Super League część klubów zaczęła się wycofywać z projektu. We wtorkowy wieczór z udziału w rozgrywkach oficjalnie zrezygnowało sześć angielskich klubów, a media […]
21.04.2021
Felietony i blogi
21.04.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Przez długi czas dominującym nurtem w grach komputerowych (przynajmniej tych, które miałem przyjemność przejść) był dość cukierkowy obraz wojny. My dobrzy, tamci źli, oni umierają setkami, u nas jeden bohater, ale też taki z trzeciego planu, żeby za bardzo nie bolało. Na końcu dobro zwycięża, zło odchodzi, scenografia zmienia się na pastelową i żywą. Dopiero […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Marcin Bułka spadł do trzeciej ligi francuskiej

23 sierpnia poprzedniego roku Marcin Bułka siedział na ławce rezerwowych w finale Ligi Mistrzów. Nie powiemy, że był blisko zagrania w najważniejszym meczu sezonu, bo gdzieś tam obok niego był też Sergio Rico, który w razie potrzeby zastąpiłby Keylora Navasa, ale pewnie też nie zakładał, iż osiem miesięcy później zaliczy spadek z Ligue 2 na […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

OFICJALNIE: Angielskie kluby opuszczają Superligę!

Koniec plotek. Angielskie zespoły opuszczają Superligę. Mamy oficjalne potwierdzenia! Arsenal: – Wsłuchaliśmy się w wasze głosy i opuszczamy Superligę. Popełniliśmy błąd i za niego przepraszamy. Liverpool:  – Możemy potwierdzić, że rezygnujemy z planów tworzenia Superligi. United: – Nie będziemy brali udziału w Superlidze. Tottenham: – Oficjalnie potwierdzamy, że rozpoczęliśmy proces opuszczania Superligi. * Niesamowite. Czekamy […]
21.04.2021