post
Avatar

Opublikowane 20.01.2021 09:39 przez

redakcja

Jak nietrudno się domyślić – historia futbolu, również ta najnowsza, zna takie przypadki, gdy działacze krajowej federacji decydowali się na zmianę selekcjonera na kilka miesięcy przed startem wielkiego turnieju. Nie zdarza się to może zbyt często, no ale od czasu do czasu ktoś postanawia wykonać ten ryzykowny, nieco zalatujący desperacją ruch. W związku z niespodziewanym zwolnieniem Jerzego Brzęczka postanowiliśmy zatem przypomnieć kilka podobnych sytuacji, które wydarzyły się w XXI wieku. Nie tylko z kronikarskiego obowiązku. Interesowało nas tutaj przede wszystkim, jakie skutki przynosiły w przeszłości tego rodzaju posunięcia. Spoilerować za bardzo nie chcemy, więc stwierdzimy krótko: zwykle były to skutki opłakane. Lecz w paru przypadkach dokonana na wariackich papierach zmiana trenera się opłaciła.

Ruszamy więc z małym podsumowaniem. Na początku zgłaszamy jednak drobną uwagę. Braliśmy tutaj pod uwagę przypadki zmiany trenerów na krótko przed mistrzostwami Europy i mistrzostwami świata, na tych turniejach się skupiliśmy. Jednak siłą rzeczy pojawią się także wątki związane z innymi turniejami międzypaństwowymi. Głównie Pucharem Narodów Afryki.

Dobra, startujemy.

Azjatyckie zawirowania

Zerknijmy najpierw w kierunku Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Zwłaszcza Bliskiego, ponieważ w ostatnich latach nieco chaotycznymi zmianami na stanowisku selekcjonera drużyny narodowej często popisywali się działacze z Arabii Saudyjskiej. Spójrzmy choćby na mistrzostwa świata w Niemczech. Drużynę dość długo przygotowywał do turnieju argentyński szkoleniowiec, Gabriel Calderon, ale stracił on posadę w drugiej połowie grudnia 2005 roku. Jego miejsce zajął Marcos Paqueta. Trener rodem z Brazylii. Pacqueta do tego stopnia zaimponował Saudom w roli trenera lokalnego Al Hilal SFC, że to właśnie jemu postanowiono powierzyć misję poprowadzenia kadry na mundialu.

Efekt? Remis 2:2 na otwarcie turnieju z Tunezją, potem łomot 0:4 od Ukrainy i wreszcie, na pożegnanie, skromne 0:1 z Hiszpanią. Może się ekipa “Zielonych Sokołów” na niemieckim turnieju nie skompromitowała, no ale furory też z pewnością nie zrobiła.

Do niezłego zamieszania doszło też w Arabii Saudyjskiej przed ostatnimi mistrzostwami świata. Do września 2017 roku drużynę prowadził słynny Bert van Marwijk, potem na krótki zmienił go Edgardo Bauza, by wreszcie 28 listopada 2017 roku stery powierzono w ręce Juana Antonio Pizziego. Były selekcjoner reprezentacji Chile w nowej roli spisał się przeciętnie. Saudowie na mundialu w Rosji nie wyszli rzecz jasna z grupy, turniej zaczynając od sromotnej klęski z gospodarzami. Potem było wprawdzie lepiej, a w ostatniej kolejce grupowych zmagań udało się nawet podopiecznym Pizziego pokonać Egipt, no ale nie miało to już większego znaczenia dla losów rywalizacji.

Juan Antonio Pizzi

Do ciekawej sytuacji przed turniejem w Rosji doszło także w reprezentacji Japonii. Temat był zresztą dość szeroko omawiany na Weszło, ponieważ na Japończyków w fazie grupowej trafiła drużyna Adama Nawałki. W kwietniu 2018 roku, a zatem naprawdę tuż-tuż przed mistrzostwami, posadę selekcjonera zespołu z Kraju Kwitnącej Wiśni objął Akira Nishino, wcześniej dyrektor techniczny kadry.

Pisaliśmy wówczas: “Już w niedzielę wieczorem mówiono w trybie dokonanym, że selekcjonerem reprezentacji Japonii przestał być Vahid Halilhodzić. W poniedziałek rano zostało to oficjalnie potwierdzone. Pożegnanie krewkiego Bośniaka było kwestią czasu. Władze krajowej federacji od dawna nie mogły się z nim porozumieć. O jego zwolnieniu myślano dużo wcześniej. Planowano to uczynić po zakończeniu eliminacji, ale gdy Japonia awansowała, postanowiono jeszcze zaczekać. Jak widać – niepotrzebnie. Japończycy w marcu zmierzyli się towarzysko z Mali i Ukrainą. W obu przypadkach zaprezentowali się słabo. Z afrykańskim rywalem zremisowali 1:1, z naszym wschodnim sąsiadem przegrali 1:2. Halilhodzić od dawna nie był zresztą poważany w szatni, a po tych meczach już otwarcie krytykowało go kilku zawodników. Ich opinia w sporej mierze przyczyniła się do tego, że doszło do zmiany. Okazuje się, że piłkarze potrafią zwolnić trenera na całym świecie”.

Jak się okazało – Japończycy całkiem nieźle na tej podmiance wyszli. Udało im się wyjść z grupy, pomimo poniesionej w kuriozalnych okolicznościach porażki z Polską, a potem w 1/8 finału mocno nastraszyli Belgów, późniejszych medalistów turnieju.

Afrykański bałagan

Rzecz jasna najczęściej do nieoczekiwanych zmian na ławce trenerskiej dochodziło w reprezentacjach afrykańskich.

Zacząć wypada od chyba najbardziej spektakularnego przypadku. Świętej pamięci Stephen Keshi to szkoleniowiec, który zdołał wprowadzić kadrę Togo na mistrzostwa świata w 2006 roku. Był to naturalnie pierwszy tego kalibru sukces w dziejach ekipy “Krogulców”. A jednak to nie Keshi poprowadził tę drużynę podczas samego turnieju. Stracił pracę po nieudanym występie podczas Pucharu Narodów Afryki. Na trzy miesiące przed mundialem jego miejsce zajął więc niespełna siedemdziesięcioletni Otto Pfister. Problem w tym, że tuż przed startem mistrzostw Niemiec… także zrezygnował. W drużynie doszło bowiem do buntu zawodników, którzy domagali się od federacji uregulowania premii za awans na turniej.

Ostatecznie Pfistera namówiono do powrotu, zaapelowali o to zresztą sami piłkarze, lecz sytuacji w zespole nie udało się już poukładać. Togo nie zdobyło ani jednego punktu w fazie grupowej i z hukiem, w aurze skandalu powróciło do kraju. FIFA nałożyła potem na tę reprezentację 100 tysięcy franków szwajcarskich kary za “postawę niegodną uczestnika mundialu” w przegranym 0:2 starciu ze Szwajcarią.

Otto Pfister

Do aż trzech interesujących podmianek doszło w afrykańskich ekipach przed mistrzostwami świata w Republice Południowej Afryki. Żeby daleko nie szukać przykładów – choćby gospodarze w październiku 2009 roku pozbyli się Joela Santany, który wpędził drużynę w jeden z najstraszliwszych kryzysów formy w jej najnowszej historii. W jego miejsce ściągnęli doświadczonego Carlosa Alberto Parreirę, mistrza świata z 1994 roku. Brazylijczyk już wcześniej pracował zresztą z ekipą RPA, w gruncie rzeczy to właśnie on wytypował Santanę na swego następcę, co okazało się kompletną pomyłką. Za swój błąd Parreira częściowo zdołał się jednak zrehabilitować. Gospodarze z grupy przed własną publicznością wyjść wprawdzie nie zdołali, ale przynajmniej udało im się uniknąć kompromitacji, która była więcej niż pewna, gdyby nieszczęsny Santana pozostał na stanowisku. Zawodnicy RPA wygrali nawet swój ostatni grupowy mecz z Francją.

Na doświadczenie i międzynarodowe obycie postawili także działacze z Wybrzeża Kości Słoniowej i Nigerii.

Ci pierwsi 28 marca 2010 roku ogłosili, że nowym selekcjonerem drużyny narodowej zostaje słynny Sven-Goran Eriksson, były trener reprezentacji Anglii. Ponoć Szwed otrzymał 300 tysięcy funtów samej premii za podpisanie kontraktu. No ale wyjść z grupy z ekipą “Słoni” nie zdołał, choć miał do dyspozycji takich graczy jak Didier Drogba, Yaya Toure, Salomon Kalou, Aruna Dindane, Kolo Toure, Emmanuel Eboue, Gervinho czy też Didier Zokora. Inna sprawa, że Wybrzeże wylądowało w grupie śmierci z Portugalczykami i Brazylijczykami.

“Po turnieju przyjęto nas na lotnisku jak bohaterów. Co było w sumie dość dziwne, ponieważ nie zrealizowaliśmy celu, jakim był awans do fazy pucharowej mistrzostw świata. Jednak już wcześniej zdążyłem się przekonać, że futbol dla mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej jest właściwie całym światem. Odpadnięcia w fazie grupowej nie potraktowano jako porażki. Doceniono nasz wysiłek”
Sven-Goran Eriksson

Co ciekawe, najpierw po Erikssona zgłosili się przedstawiciele nigeryjskiej federacji, lecz Szwed nie zdołał się z nimi dogadać odnośnie szczegółów swojego kontraktu. Dlatego Nigeryjczycy sięgnęli finalnie po innego fachowca rodem ze Skandynawii. Postawili na Larsa Lagerbacka.

Zmienił on na ławce trenerskiej “Super Orłów” zwolnionego w lutym 2010 roku trenera Shuaibu Amodu. Okoliczności rozstania z nieżyjącym już niestety Nigeryjczykiem były, swoją drogą, dość dziwaczne. Postawiono przed nim zadanie, jakim był awans do półfinału Pucharu Narodów Afryki 2010. “Super Orły” misję zrealizowały, zajęły trzecie miejsce w turnieju. Po czym Amodu i tak wyleciał z posady.

Pisaliśmy na Weszło: “Poukładany świat Skandynawii to był żywioł Lagerbacka. Nigeryjski bajzel kompletnie go przytłoczył. Mundial okazał się dla Nigeryjczyków nieudany, więc natychmiast tematem numer jeden – do którego chętnie odnosili się na przykład afrykańscy współpracownicy Lagerbacka – stały się zarobki Szweda. Lasse nie miał ochoty się w tym babrać. – Do zawodników nigdy nie miałem uwag. Nigeria to jednak inna kultura. Piłka przenika się z polityką. Angażuje się w nią rząd, minister sportu – to była dla mnie nowość”.

Lars Lagerback

Czy to koniec afrykańskiego rozdziału naszej wyliczanki? No jasne, że nie. Teraz rzućmy okiem na mistrzostwa świata w Korei i Japonii.

W listopadzie 2001 roku reprezentację Kamerunu objął Winfried Schafer. Niemiec niedługo potem zatriumfował zesztą z ekipą “Nieposkromionych Lwów” w Pucharze Narodów Afryki, lecz na mundialu szału już nie było. Kameruńczycy polegli w fazie grupowej. Podobny los spotkał także kadrę Nigerii, którą po zakończeniu PNA objął Festus Onigbinde. Co ciekawe, jego poprzednikiem był wspomniany dopiero co Shuaibu Amodu, który wyleciał ze stanowiska, ponieważ… zajął trzecie miejsce na mistrzostwach kontynentu. No nie miał chłop szczęścia do mundiali. Tak czy owak, Nigeryjczycy dowodzeni przez Onigbinde nie poradzili sobie w grupie śmierci i szybko pożegnali się z turniejem.

Przegraliśmy wtedy przez Taribo Westa! – grzmiał po latach niepocieszony selekcjoner.

O co mu chodziło? Po przegranym Pucharze Narodów Afryki wewnątrz nigeryjskiej drużyny doszło do polowania na czarownice. O klęskę oskarżano przede wszystkim czterech wielkich gwiazdorów – Jay-Jaya Okochę, Nwankwo Kanu, Ikego Shorunmu oraz wspomnianego Taribo Westa. Pojawiały się nawet polityczne naciski, by całej tej czwórki nie powołać na mundial. Onigbinde postanowił ich jednak zrehabilitować tuż przed turniejem.

Kanu, Okocha, West i Shorunmu koniec końców w komplecie pojawili się na boisku w meczu otwarcia mistrzostw przeciwko Argentynie. – Wszyscy dawali z siebie maksa. Oprócz Westa, który postanowił się zemścić – dowodził Onigbinde. – Sabotował naszą drużynę w meczach z Argentyną i Szwecją. Wystarczy spojrzeć na gola Batistuty. West nawet nie wyskakuje do główki! A co było ze Szwedami? Raz sfaulował Larssona w polu karnym, a potem w ogóle go nie krył. Widząc to, przypomniałem sobie raporty Departamentu Stanu, które przed turniejem przedstawiał mi minister sportu. Trzeba było go posłuchać i nie zabierać Taribo Westa na mistrzostwa świata.

Szwecja 2:1 Nigeria (mistrzostwa świata 2002)

Tuż przed mundialem w Korei i Japonii także reprezentacja Republiki Południowej Afryki przeszła przez okres znaczących zawirować. Carlos Queiroz zrezygnował z posady selekcjonera, ponieważ miał poczucie, że w kompetencje włazi mu z buciorami dyrektor techniczny kadry – Jomo Somo. Zwany dość wymownie “Księciem południowoafrykańskiego futbolu”. Zatem koniec końców właśnie Somo zasiadł na ławce trenerskiej podczas turnieju. Ekipa RPA, choć zaprezentowała się w sumie przyzwoicie, nie zdołała wyjść z grupy. Podobnie jak reprezentacja Tunezji, którą po zimowym Pucharze Narodów Afryki objął Ammar Souayah.

Amerykańskie i australijskie zwroty akcji

Zanim dobrniemy wreszcie na Stary Kontynent, czeka nas jeszcze szybka podróż między Australią a Ameryką Południową. Będzie to jednak podróż całkiem interesująca. Rzućmy na przykład okiem na reprezentację Paragwaju. W styczniu 2002 roku nowym selekcjonerem tejże ekipy został słynny Cesare Maldini. O ile nazwisko nowego trenera zrobiło wtedy spore wrażenie na piłkarzach, tak jednocześnie wzbudziło nieopisane wręcz oburzenie wśród kibiców oraz krajowych szkoleniowców. Maldiniego po prostu odsądzano od czci i wiary.

Twierdzono, że jest za stary i dawno już stracił kontakt ze współczesnym futbolem. Dowodzono, że Włoch nie będzie potrafił się dogadać z zawodnikami, ponieważ on po hiszpański ani be, ani me. Wreszcie – zarzucano mu, że zawarty przez niego kontrakt opiewa na sumy, które dalece przekraczają granice przyzwoitości. Doszło nawet do tego, że podjęta została prawna próba przepędzenia Maldiniego z Paragwaju. Miejscowi trenerzy próbowali zrobić z Włocha… nielegalnego imigranta i wykopać go z powrotem do Italii. Sytuacja uspokoiła się nieco dopiero wówczas, gdy głos publicznie zabrał Jose Luis Chilavert, który udzielił wsparcia nowemu selekcjonerowi. – Chciałbym przeprosić profesora Maldiniego za to, jak przyjęli go kibice – stwierdził kultowy golkiper w jednym z wywiadów. – Niestety, fani są pod wpływem retoryki przedstawianej przez dziennikarzy, a 90% przedstawicieli mediów w tym kraju to banda niekompetentnych nieudaczników.

Maldini na stołku zatem pozostał, a jego Paragwaj w Korei i Japonii pokazał kawał dobrego futbolu. Los Guaranies wyszli z grupy, a w 1/8 finału minimalnie i dość pechowo polegli 0:1 z Niemcami.

Cesare Maldini

No i wreszcie czas na anonsowaną wcześniej Australię.

Na mistrzostwach świata w 2014 roku ekipę Socceroos poprowadził Ange Postecoglou, którego mianowano na to stanowisko dopiero w październiku 2013, a zatem już w momencie, gdy awans na turniej był zaklepany. Poprzedni szkoleniowiec, Holger Osieck, ukręcił na siebie bicz w jesiennych meczach towarzyskich. Przerżnął kolejno 0:6 z Brazylią oraz Francją. W Australii uznano tego rodzaju rezultaty za nieakceptowalne, nawet biorąc pod uwagę klasę rywali. Tym bardziej że Osieck zanotował też wcześniej kilka wpadek w kontynentalnych turniejach. Postecoglou cudów z australijskim zespołem osiągnąć jednak nie zdołał. Australia całkiem nieźle się zaprezentowała w grupowych konfrontacjach z Chilijczykami i Holendrami, lecz koniec końców nie zdobyła na mundialu w Brazylii nawet jednego punktu.

Eksperymenty z obsadą stanowiska trenera nie przyniosły też spodziewanych efektów cztery lata później. W styczniu 2018 roku wicemistrz świata, Bert van Marwijk objął zespół Socceroos z rąk Postecoglou właśnie. – To jest logiczny wybór – uprzejmie komplementował swego następcę Ange. – Wydaje mi się, że van Marwijk wniesie do drużyny bardziej pragmatyczne podejście do futbolu. To się może opłacić w kontekście najbliższego turnieju, choć nie wiadomo, dokąd nas zaprowadzi długoterminowo.

Cóż – van Marwijk dwa mecze na mistrzostwach świata przegrał, jeden zremisował. Australia nie wyszła z grupy.

Europejskie konflikty

Jeżeli chodzi o reprezentacje ze strefy UEFA, jest mimo wszystko wielką rzadkością, by zmieniać trenera tuż przed mistrzostwami świata czy Europy. Zwłaszcza w tym samym roku, w którym ma się odbyć dany turniej.

Zazwyczaj takim zmianom towarzyszyły jakieś wielkie, nie do końca sportowe afery.

Spójrzmy choćby na reprezentację Anglii. W 2012 roku, na kilka miesięcy przed startem Euro w Polsce i na Ukrainie, do dymisji podał się jej ówczesny selekcjoner, Fabio Capello. Włoski szkoleniowiec nie potrafił bowiem zaakceptować decyzji federacji o odebraniu opaski kapitańskiej Johnowi Terry’emu, którego niezwykle sobie cenił jako piłkarza i jako lidera zespołu. Być może pamiętacie jeszcze tę aferę – Terry został oskarżony o rasistowski atak na Antona Ferdinanda. Miał go nazwać, cytujemy, “pierdoloną, czarną pizdą”. Nagranie z tego incydentu pojawiło się zresztą wkrótce w przestrzeni internetowej. Doszło do nieopisanej wręcz burzy medialnej. Capello i wielu reprezentantów Anglii stanęło po stronie gracza Chelsea. Inna grupa, na czele rzecz jasna z Rio Ferdinandem, nie chciała już widzieć Terry’ego w barwach drużyny narodowej.

Ostatecznie stanęło na rozwiązaniu dość kuriozalnym. Terry na mistrzostwa Europy pojechał, ale powołany przez Roya Hodgsona, który zastąpił nieprzejednanego Fabio Capello w maju 2012 roku. Niedługo po nieudanym turnieju defensor ogłosił jednak zakończenie reprezentacyjnej kariery. – Interesuje mnie sprawiedliwość cywilna, a nie “sportowa” – komentował potem Capello. – Terry powinien był zachować kapitańską opaskę na Euro 2012. Nie można wymierzać człowiekowi kary przed prawomocnym wyrokiem.

John Terry i Fabio Capello

Innego rodzaju awantura sprawiła natomiast, że na mundialu w Rosji pierwszym trenerem reprezentacji Hiszpanii był nieopierzony w tej roli Fernando Hierro. Drużyną miał rzecz jasna dowodzić na turnieju Julen Lopetegui. Ten ostatni w tajemnicy przed federacją prowadził jednak negocjacje kontraktowe z Realem Madryt. Gdy “Królewscy” w czerwcu 2018 roku ogłosili, że już wkrótce Lopetegui przejmie ich zespół z rąk ustępującego w chwale Zinedine’a Zidane’a, szef hiszpańskiej federacji najadł się szaleju i wyrzucił selekcjonera na zbitą twarz.

Pisaliśmy na Weszło: “Nie żal nam w ogóle szefów federacji hiszpańskiej. Trzeba zwrócić uwagę na jedną rzecz – Lopetegui po prostu skorzystał z wpisanej do jego kontraktu klauzuli. Na jej mocy, po wpłaceniu dwóch milionów euro, mógł bezproblemowo rozwiązać kontrakt wiążący go z drużyną narodową. Jest tu zatem pewien konflikt interesów, powstały jednak na niewerbalnym, tym bardziej nie na udokumentowanym poziomie. I stąd wynika cały ambaras, bo działacze ufali szkoleniowcowi na tyle, by umieścić w kontrakcie trenera taki zapis. Teraz mają pretensje, że postąpił arogancko. No ale skoro mógł i nie nawet na papierze nie było ku temu żadnych przeszkód? Powiedzmy to sobie otwarcie – RFEF sama sobie zawiązała sznur na szyi. Najpierw popisała się ignorancją, zgadzając się na tak żałośnie niską klauzulę, a teraz jeszcze wykazała się hipokryzją, mając żal do Julena, ponieważ skorzystał z udostępnionej mu furtki. Komuś tam ewidentnie zabrakło kompetencji”.

“Próbowaliśmy utrzymać koncentrację, ale brak stabilizacji tuż przed startem turnieju nigdy nie zwiastuje niczego dobrego dla drużyny”
Sergio Ramos

Lopetegui najlepiej na tym wszystkim nie wyszedł. Przepadł mu mundial, w Realu Madryt natomiast kompletnie sobie nie poradził i dopiero ostatnio w Sevilli odbudował nazwisko. Hiszpańska kadra też zawiodła, w 1/8 finału mistrzostw odpadając z Rosją.

Ostatnio przystanek naszej podróży to Bałkany.

W październiku 2013 roku stery w reprezentacji Chorwacji przejął Niko Kovac, dotychczasowy asystent pierwszego trenera. Stanął przed trudnym zadaniem, jakim było przebrnięcie przez barażowy dwumecz z Islandią i awans na mistrzostwa świata w Brazylii. Późniejszy trener Bayernu sprostał tej misji, lecz na mistrzostwach świata furory już zrobić nie zdołał. Jego podopieczni rozbili wprawdzie efektownie Kamerun, ale polegli w starciach z Brazylią i Meksykiem. Ostatecznie Kovac wyleciał z roboty w trakcie eliminacji do Euro 2016. Podobnie potoczyły się zresztą losy Mladena Krstajicia, który w październiku 2017 roku został pierwszym selekcjonerem reprezentacji Serbii. Na otwarcie mundialu w Rosji jego drużyna wymęczyła wprawdzie zwycięstwo w Kostaryką, ale później przegrała ze Szwajcarią i Brazylią, po czym pożegnała się z turniejem.

Co innego Zlatko Dalić.

Zlatko Dalić

Chorwat w październiku 2017 roku został ściągnięty ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, by ratować sytuację w chorwackiej kadrze przed zbliżającym się wielkimi krokami mundialem. Dalić nie tylko poprowadził drużynę narodową do kluczowych zwycięstw eliminacyjnych i barażowych, ale później zrobił też furorę podczas turnieju. Wicemistrzostwo świata. To mówi samo za siebie.

***

Chciałoby się rzecz jasna, by następca Jerzego Brzęczka poszedł w ślady Dalicia, ale umówmy się – szanse na to są niewielkie. Nawet abstrahując już od tego, że Chorwat miał jednak nieco więcej czasu na przygotowanie zespołu do turnieju. Większość przytoczonych przez nas przykładów świadczy o tym, że kombinowanie z obsadą pozycji trenera na krótko przed mistrzostwami świata bądź Europy przynosiło skutek odwrotny od zamierzonego i kończyło się kolejną zmianą szkoleniowca tuż po imprezie albo w trakcie następnych eliminacji.

Przed nami z pewnością ciekawe czasy. Jak w tym chińskim przekleństwie.

fot. FotoPyk / NewsPix.pl

redakcja

Opublikowane 20.01.2021 09:39 przez

redakcja

#WeszłoFuksem
16.06.2021

Finlandia za dziewięć tysięcy, efektowna tasiemka i sukcesy na Euro

Weszło Fuksem, czyli najlepsze kupony poprzedniego tygodnia. No nie będziemy ukrywać – lubimy robić te zestawienia, bo po każdym z tych kuponów robimy coś w stylu “o kurde, serio mu to weszło?”. Co mamy dla was tym razem? Mamy singla trafionego za tysiaka. Efektowną tasiemkę puszczoną z samego rana. No i graczy obłowionych na Euro […]
16.06.2021
#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
18.06.2021

Już jest mi żal tej Holandii (8)

Wdzięczna Lubelszczyzna, konkretnie stadion w Łęcznej. Luty 2016. Godzina 15.30. Na boisko Górnika wybiegli lokalni piłkarze oraz ich goście z Korony Kielce. To nie jest miejsce na robienie wielkich rzeczy, to nie jest ani termin, ani okazja, by spodziewać się fajerwerków. A jednak, to jest mecz, który pamiętam do dzisiaj, choć odbył się już ponad […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Człowiek w ogniu. Dumfries podbija Euro

Salka konferencyjna amatorskiego holenderskiego klubu VV Smitshoek. Trwa spotkanie zawodników z trenerami. Ni to odprawa, ni to pogadanka, ni to zgromadzenie. Ktoś się śmieje, ktoś opowiada kawał, komuś w plecaku brzęczy piwko. To nie wielki świat futbolu. Młodsi mają szkołę, starsi mają pracę, piłka nożna to dla nich hobby. Ale to jedna z tych rozmów […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Tydzień turnieju, a my już w domu. Prawie jak kadra! Tetrycy od 12

W euroodcinku “Dwóch zgryźliwych tetryków” Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski rozmawiają o tym, że Lukaku wszystko potrafi zrobić lepiej, że Dania mogłaby się nauczyć strzelać, a Holandia jest całkiem spoko. Nie braknie też polskich wątków, w tym drobiazgowej analizy, z której wynika, że mamy małe szanse na mistrzostwo Europy. Spis treści: 0:00 DZIEŃ DOBRY ANEGDOTO […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

O Lukaku, okazjach Danii i Lidze Narodów D (8)

Proszę państwa, wysoki sądzie, to jest najlepszy piłkarz turnieju, Romelu Lukaku. Ja zdaję sobie sprawę, że niektórych widzieliśmy tylko w jednym meczu, a Lukaku już w dwóch. Może za chwilę bębenek podbije Pogba, Mbappe, może Ronaldo, może jeszcze ktoś zrobi coś niebywałego, co przyćmi Lukaku. Ale turniej jest szybki. Nie masz czasu czekać. I na […]
18.06.2021
Brama dnia
18.06.2021

Ibrahimović czy Balotelli? Pojedynek akrobatów w “Bramie dnia”

Rivaldo – zgodnie z waszymi głosami to właśnie jego trafienie w starciu z Belgią na mistrzostwach świata w 2002 roku zostało wczoraj obwołane “Bramą dnia”. Dzisiaj mamy dla was propozycje nietypowe – dwa uderzenia sytuacyjne po dośrodkowaniach ze stałych fragmentów gry. Sytuacyjne, a jednak efektowne i rzadko spotykane. Do wspólnej zabawy zapraszamy wraz z Gatigo. […]
18.06.2021
Prasówka
18.06.2021

“Mamy mądrego trenera, ale brakuje mu trochę szczęścia”

Piątkowa prasa – co za zaskoczenie – w dużej mierze o mistrzostwach Europy. Mamy najświeższe wieści z polskiego obozu i rozmowy z eskpertami. W nich rzecz jasna pomysły na to, co można zmienić oraz krytyka Paulo Sousy i Zbigniewa Bońka. Tymczasem ten drugi w wywiadzie broni tego pierwszego. – Ja nie zwolnię Sousy z funkcji […]
18.06.2021
Brama dnia
18.06.2021

Ibrahimović czy Balotelli? Pojedynek akrobatów w “Bramie dnia”

Rivaldo – zgodnie z waszymi głosami to właśnie jego trafienie w starciu z Belgią na mistrzostwach świata w 2002 roku zostało wczoraj obwołane “Bramą dnia”. Dzisiaj mamy dla was propozycje nietypowe – dwa uderzenia sytuacyjne po dośrodkowaniach ze stałych fragmentów gry. Sytuacyjne, a jednak efektowne i rzadko spotykane. Do wspólnej zabawy zapraszamy wraz z Gatigo. […]
18.06.2021
Prasówka
18.06.2021

“Mamy mądrego trenera, ale brakuje mu trochę szczęścia”

Piątkowa prasa – co za zaskoczenie – w dużej mierze o mistrzostwach Europy. Mamy najświeższe wieści z polskiego obozu i rozmowy z eskpertami. W nich rzecz jasna pomysły na to, co można zmienić oraz krytyka Paulo Sousy i Zbigniewa Bońka. Tymczasem ten drugi w wywiadzie broni tego pierwszego. – Ja nie zwolnię Sousy z funkcji […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

STAN EURO W #DOBRYMSKŁADZIE [8]: LUKAKU, HAZARD, DE BRUYNE – KOZACY

– Roki – Michalak – Smyk – Paczul #DobrySkład
18.06.2021
Weszło
17.06.2021

Piątek w Weszło FM: Mucha, Stan Euro i mecze ME

Jan Mucha w poranku, Stan Euro i mecze Mistrzostw Europy 2020 – te pozycje m.in jutro na antenie Weszło FM! A co jeszcze przygotowaliśmy w programie? Szczegóły poniżej. 7-10: Dwójka bez sternika – O poranku przywitają was Wojciech Piela i Monika Wądołowska. Ten duet zawsze gwarantuje wam dużo humoru i anegdotek, a jutro po 9:00 […]
17.06.2021
WeszłoTV
17.06.2021

Biało-czerwona żenada | HADAJ #19

Wojtek Hadaj znowu nadaje. W dzisiejszym odcinku o polskiej kadrze na Euro, żonie piłkarza i Legii, która w 1. rundzie eliminacji Ligi Mistrzów trafiła na mistrza Norwegii, FK Bodoe/Glimt. 
17.06.2021
WeszłoTV
17.06.2021

WSPOMNIENIA KOWALA. Na nich! Polska – Hiszpania 1992

Kowal dzisiaj strzela ostrymi opiniami, a jako piłkarz – tak się składa – grał z Hiszpanią, a więc naszym grupowym rywalem. Posłuchaj jego wspomnień z igrzysk olimpijskich w 1992 roku.  fot. NewsPix.pl
17.06.2021
Liczba komentarzy: 9
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pioter
Pioter
4 miesięcy temu

Lars lagerback – chętnie bym go widział na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski

Konik "Artur" Konisławowski
Konik "Artur" Konisławowski
4 miesięcy temu
Reply to  Pioter

Kochasz go czy o co chodzi?

Zdizchuu
Zdizchuu
4 miesięcy temu
Reply to  Pioter

jak dla mnie Lagerback to już jednak stary wypalony dziadek, z Norwegią nic nie ugrał, mimo ciekawego składu

informator
informator
4 miesięcy temu
Reply to  Pioter

Ja bym brał Age Haareide.
Rozwalcowanie Polski 4:0 w Kopenhadze to jego zasługa.
Później dobry wystep Duńczyków na Mundialu i odpadniecie po karnych w 1/8 z Chorwatami.
Pzpn nie powinien miec problemów z jego podebraniem Rosenborgowi.

Jacek
Jacek
4 miesięcy temu

A nikt nie wspomniał o Cezare Prandellim choć to na prawde bardzo dobry Trener wyważony w swoich opiniach

Michal Sz
Michal Sz
4 miesięcy temu
Reply to  Jacek

Który w ostatnich latach wszędzie zaliczał wtopy.

Early Level
Early Level (@early-level)
4 miesięcy temu

Cóż. Sposob, w jaki Boniek potraktowal “ekspertów-dziennikarzy” może boleć. Będą teraz pokazywać jego dzialanie jako kaprys.
W ogólnym rozrachunku jednak Boniek zmienił wynik reprezentacji z “chu***wy-wujowy” na “czas pokaże”

rubendias
rubendias
4 miesięcy temu
Reply to  Early Level

Rudy podjal jedyna decyzje jaka mogl podjac. Wy*** pajaca tego wóje calego, skonczcie trollowac. Trzeba bylo to zrobic szybciej, jednak wazne, ze po prostu to zrobil. Polska to nie jest jakas Kambodza czy Bangladesz gdzie futbol rodzimy nie stanowi dyskusji w kazdej rodzinie. My potrzebujemy konkretnego trenera nie jakiegos clowna, pajaca i tej repeentacji, wezcie go spakujcie i wyniescie. Nie karmic trolla ten caly wuja z ta malgorzata smaruja pozniej jakies posty na weszlo jaki to on uciemiezony. Niech wraca do jakiegos Maccabi czy Austrii moze ktos mu da potrenowac 2 lige

I Sekretarz KC PZPN
I Sekretarz KC PZPN
4 miesięcy temu

Dan Petrescu?

Suche Info
18.06.2021

Sześciu zawodników odeszło z Podbeskidzia

Podbeskidzie Bielsko-Biała kontynuuje kadrowe przemeblowania po spadku do I ligi. Dziś poinformowano, że szeregi “Górali” opuszcza sześciu zawodników.  Są to Dmytro Baszłaj, Karol Danielak, Gergo Kocsis, Petar Mamić, Sierhij Miakuszko i Michał Rzuchowski. Najbardziej zawiedli Baszłaj i Kocsis. Najlepiej z tego grona prezentował się Rzuchowski, choć w tym przypadku “najlepiej” nie znaczy “dobrze”. Przypomnijmy, że […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Mateusz Bodzioch na stałe w Radomiaku

Mateusz Bodzioch zostaje w Radomiaku Radom. 31-letni obrońca podpisał z beniaminkiem Ekstraklasy kontrakt do 2023 roku z opcją przedłużenia.  Bodzioch w październiku został wypożyczony ze Stali Mielec, w barwach której nie zdołał zadebiutować na najwyższym szczeblu. W Radomiaku od razu wskoczył do składu i nie oddał miejsca do końca rundy jesiennej. Wiosną jego akcje spadły, […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Cholewiak piłkarzem Górnika Zabrze

Mateusz Cholewiak został nowym piłkarzem Górnika Zabrze. Podpisał dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia o rok.  – Cieszymy się, że trafia do nas piłkarz z bardzo dużym doświadczeniem i obyciem. Górnik potrzebuje piłkarzy, którzy odnosili sukcesy, a tak przecież jest w przypadku Mateusza, który grał w meczach o dużą stawkę. Cholewiaka cechują nie tylko duże umiejętności piłkarskie, […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Ultrasi Parmy do Buffona: Jesteś najemnikiem, nie bohaterem

Dopiero co Parma ogłosiła, że Gianluigi Buffon wrócił do Parmy, z której wyszedł na wielki piłkarski świat. To wiązało się z wieloma pozytywnymi głosami, to był moment ikoniczny. Ale, jak się okazuje, nie wszyscy są z powrotu włoskiego bramkarza zadowoleni. Ultrasi klubu dali znać, że “Gigi” nie jest mile widziany. Continued.. ”20 years ago you […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Lewandowski: – Brakuje nam iskry, żeby przełożyć naszą jakość na mecze

Robert Lewandowski wypowiedział się na temat meczu ze Słowacją. Nie ukrywamy, że czekaliśmy na głos naszego kapitana. Nic specjalnie odkrywczego nie powiedział, choć zastanawia stwierdzenie, że reprezentacji brakuje pewnego rodzaju iskry. Detalu, dzięki któremu jakość z treningu uda się przełożyć na mecze. Robert twierdzi, że to w końcu się zmieni. – Mieliśmy kontrolę nad meczem, […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Peszko: – Powiedziałem “Lewemu”, że zagrał słabo. Był rozczarowany

Jak wiadomo, Sławomir Peszko zna się z Robertem Lewandowskim całkiem dobrze. Piłkarz Wieczystej to wykorzystał, mówiąc “Lewemu”, że zagrał słabo w meczu ze Słowacją. Były reprezentant Polski zdradził też, że po rozmowie z naszym kapitanem ma nadzieje przed jutrem. – Nie wiem, czy ktoś ma odwagę zwrócić uwagę Lewandowskiemu. Ja z nim rozmawiałem i powiedziałem […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Już jest mi żal tej Holandii (8)

Wdzięczna Lubelszczyzna, konkretnie stadion w Łęcznej. Luty 2016. Godzina 15.30. Na boisko Górnika wybiegli lokalni piłkarze oraz ich goście z Korony Kielce. To nie jest miejsce na robienie wielkich rzeczy, to nie jest ani termin, ani okazja, by spodziewać się fajerwerków. A jednak, to jest mecz, który pamiętam do dzisiaj, choć odbył się już ponad […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Wychowanek Lecha nowym piłkarzem Warty Poznań

Jak się dowiedzieliśmy, Wiktor Pleśnierowicz (20 l.) zostanie nowym zawodnikiem Warty Poznań. To transfer gotówkowy z Miedzi Legnica. Wiktor nie pasował do modelu gry trenera Łobodzińskiego, a w Warcie pilnie potrzebowali młodzieżowca. Jak słyszymy, to rozwiązanie jest bardzo dobre dla każdej ze stron. Miedź dostaje naprawdę dobre pieniądze, niemałe jak na standardy Warty, a sam […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Człowiek w ogniu. Dumfries podbija Euro

Salka konferencyjna amatorskiego holenderskiego klubu VV Smitshoek. Trwa spotkanie zawodników z trenerami. Ni to odprawa, ni to pogadanka, ni to zgromadzenie. Ktoś się śmieje, ktoś opowiada kawał, komuś w plecaku brzęczy piwko. To nie wielki świat futbolu. Młodsi mają szkołę, starsi mają pracę, piłka nożna to dla nich hobby. Ale to jedna z tych rozmów […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Josue Pesqueira trafi do Legii Warszawa. Na papierze – świetny transfer

Legia Warszawa pozyska ofensywnego pomocnika Hapoelu Beer-Szewa, Josue Pesqueirę. Ma on 30 lat, w ostatnim sezonie zagrał w 34 meczach. Strzelił 13 goli i 6 asyst, grał w Lidze Europy. Informację o dopiętym transferze podał sam klub poprzez media społecznościowe. Gdy spojrzymy w CV tego zawodnika, od razu da się zauważyć, że to nie jest […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Kwaśniewski: – Nasza polska drużyna nie istnieje

Przy okazji meczów reprezentacji Polski głos zabiera wielu ludzi związanych ze sportem. Mniej lub bardziej, tutaj akurat mniej. Proszę państwa, przemówił były prezydent Polski, Aleksander Kwaśniewski. Rzecz jasna, grę naszej kadry skrytykował, ale też wykazał się optymizmem. – Naprawdę boję się tego meczu. Nasi grają jak grają, a Hiszpanie zawsze grali w taki sposób, którego […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

“Hazard to niesamowity piłkarz, który fatalnie trenuje”

Jose Mourinho opowiedział trochę o współpracy z Edenem Hazardem na łamach TalkSport. Portugalski szkoleniowiec nie ukrywa, że Belg mógłby osiągnąć w swojej karierze zdecydowanie więcej, gdyby nie podejście do piłki. – Prawda o Hazardzie jest taka, że to niesamowity piłkarz, który fatalnie trenuje. Można sobie tylko wyobrazić, jaki mógłby być dobry, gdyby jego podejście było […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Tydzień turnieju, a my już w domu. Prawie jak kadra! Tetrycy od 12

W euroodcinku “Dwóch zgryźliwych tetryków” Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski rozmawiają o tym, że Lukaku wszystko potrafi zrobić lepiej, że Dania mogłaby się nauczyć strzelać, a Holandia jest całkiem spoko. Nie braknie też polskich wątków, w tym drobiazgowej analizy, z której wynika, że mamy małe szanse na mistrzostwo Europy. Spis treści: 0:00 DZIEŃ DOBRY ANEGDOTO […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

O Lukaku, okazjach Danii i Lidze Narodów D (8)

Proszę państwa, wysoki sądzie, to jest najlepszy piłkarz turnieju, Romelu Lukaku. Ja zdaję sobie sprawę, że niektórych widzieliśmy tylko w jednym meczu, a Lukaku już w dwóch. Może za chwilę bębenek podbije Pogba, Mbappe, może Ronaldo, może jeszcze ktoś zrobi coś niebywałego, co przyćmi Lukaku. Ale turniej jest szybki. Nie masz czasu czekać. I na […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Sergio Busquets wraca do reprezentacji Hiszpanii

Sergio Busquets miał negatywny wynik testu na obecność koronawirusa i dołączy do reprezentacji Hiszpanii w Sewilli. Mundo Deportivo podaje jednak, że pomocnik Barcelony nie zagra w meczu z Polską. Celem będzie powrót pomocnika na spotkanie ze Słowacją. Oczywiście istnieje cień szansy, że Busquets pojawi się jutro na boisku. Nie w pierwszym składzie, ale po wejściu […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Hajto: – Pokazywanie odprawy Sousy jest dla mnie żenujące

Tomasz Hajto krytykuje reprezentację Polski. To stały punkt programu, proszę państwa. Nikt się tego nie spodziewał. O co chodzi mu tym razem? Ano choćby o to, że pokazywanie odprawy Paulo Sousy w filmie na kanale “Łączy nas piłka” jest według niego nie na miejscu. – Takie rzeczy załatwia się w drużynie. Tego się nie puszcza […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Kolejny zwrot akcji. Tottenham zerwał rozmowy z Gattuso

Tottenham szuka nowego trenera od kwietnia, kiedy postanowił rozstać się z Jose Mourinho. Do końca sezonu drużynę w roli tymczasowego trenera prowadził Ryan Mason, ale było wiadomo, że po Euro 2020 zespół przejmie ktoś inny, już na stałe. Wydawało się, że nowym trenerem Tottenhamu ostatecznie zostanie Paulo Fonseca. Portugalczyk ustalił nawet warunki umowy, wszystko było […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Bąk: – Brzęczka “Lewy” już zwolnił. Teraz chce zwolnić Sousę?

Kolejny były reprezentant Polski strzela w Roberta Lewandowskiego. Jacek Bąk twierdzi, że brak w tym piłkarzu genu lidera. Ba, uważa wręcz, że jego zachowania mogą mieć negatywny wpływ na zespół. – Fajnie, że jest jednym z najlepszych piłkarzy na świecie, ale machaniem rękami nie stworzy nic pozytywnego. Trzeba podejść, skrzyknąć się, pogadać. Jego koledzy chcą […]
18.06.2021