Złotouści. Ranking imienia Grzegorza Skwary!

Opublikowane 04.05.2020 18:20 przez

Jakub Białek

Złotouści. Piłkarscy krasomówcy, ale i ludzie, którzy w uroczy sposób wyrażają swoje wkurwienie. Piłka to teatr, a jednym z jego elementów są wypowiedzi po meczu, przed meczem, w przerwie meczu. I czasami zdarza się, że to o nich dyskutuje się więcej niż o boiskowych wydarzeniach. Zwłaszcza, że jeśli chodzi o boisko, zwykle nie ma o czym gadać.

Wybraliśmy dla was czterdzieści kultowych rozmów okołomeczowych. Konwencja? Jak zwykle – bardzo luźna. Możemy spierać się „dlaczego roślinka Probierza niżej niż kurwa obudźmy się Malarza?”, ale nie o to w tym wszystkim chodzi – nie da się idealnie wymierzyć, który wywiad był barwniejszy, potraktujmy ten mini ranking raczej jako pretekst, by przypomnieć sobie wszystkie kultowe teksty. Nie narzuciliśmy też żadnych ram czasowych – po prostu wzięliśmy pod uwagę historię najnowszą, zdając sobie sprawę, że można kopać i kopać, a w latach 90. perełki zdarzały się co kolejkę.

No to co, zapraszamy!

***

40. Franciszek Smuda – „Walczymy o spadek”

Ten mecz Górnika Łęczna z Lechem został zapamiętany głównie z występu Przemysława Pitrego, którego Smuda przestawił na środek obrony i… o dziwo wypaliło. Na tyle, że „Kolejorz” był u siebie bezradny i oddał rywalowi punkt.

Ale to także po tym meczu miała miejsce słynna wypowiedź Franciszka Smudy, który stwierdził: – Dla nas każdy punkt jest na wagę złota. Wiadomo, że nie walczymy o mistrzostwo, a o spadek.

Po sezonie mógł pękać z dumy, drużyna wypełniła plan w stu procentach.

39. Marcin Budziński – „Jak zwykle nie udało mi się pokonać bramkarza”

Wielu piłkarzy przez te wszystkie lata się na nas obraziło. Głównie wtedy, gdy nie szczędziliśmy mocnych pojazdów. Nie wiemy, czy do tego grona zaliczał się kiedyś Marcin Budziński, wiemy natomiast jedno – nikt tak pięknie się nie samobiczował. Nawet jeśli chcielibyśmy kiedyś pojechać z „Budzikiem”, nie zrobimy tego tak dosadnie jak on.

„Zachowałem się jak zwykle, nie trafiłem”.

„Mogłem zmienić to oblicze meczu, jak zwykle nie udało mi się pokonać bramkarza”.

„Na moje życzenie znowu przegraliśmy”.

„Pierwszy mecz fatalny, nie dziwię się trenerowi Pasiece, że nie dawał mi szansy. Dobrze, że w ogóle się łapałem do osiemnastki”.

Klasyka. A to wcale nie pierwszy raz z wykonaniu Budzińskiego.

38. Michał Probierz – „Ich werde jetzt Deutsch sprechen”

W pewnym momencie Probierz przypominał opętanego. Na każdym kroku mówił o zagranicznych szkoleniowcach, Henningowi Bergowi wręczał rozmówki polsko-norweskie, a konferencję prasową zaczął… no, w niecodzienny sposób. „Będę teraz mówił po niemiecku i dzięki temu będę innym trenerem”.

Jak zawsze – Probierz miał w swoim przedstawieniu sporo racji, sami burzyliśmy się, że wystarczy, by trener mówił po angielsku i od razu jest traktowany jak wizjoner z innego świata. Po czasie spasował i wziął sobie na celownik innych.

37. Bogusław Kaczmarek – „Najlepsze połowy miał Dalmor”

Gdy jeden z dziennikarzy zagaił Kaczmarka o dobrą postawę jego zespołu w drugiej połowie, ten nie był zadowolony z tego, że jego drużyna zagrała nieźle tylko przez 45 minut. – Redaktorze, najlepsze połowy miał Dalmor – odparł.

I tu przydaje się wiedza z zakresu rybołówstwa. Dalmor to bowiem dalekomorska kompania połowowa, wcześniej nazywała się Przedsiębiorstwem Połowów, Przetwórstwa i Handlu. Bon-mot w stylu „Boba”, jeden z wielu, choć ten z uwagi na skrzyżowanie biznesu i futbolu zasługuje na szczególne uznanie.

36. Daria Kabała-Malarz & Paweł Abbott & kibice Zawiszy – „Czarna, pokaż cycuszki”

Klasyka szalonych wyzwań typu „ja nie przerwę im wywiadu? Potrzymaj mi piwo”. Kto bywa regularnie na stadionach, choć raz widział, jak wychodząca z trybuny grupa – zwykle niesiona meczowym nastrojem – próbuje przerwać reporterom C+ rozmowę. Zwykle kończy się to na kilku jękach, które nie dochodzą do mikrofonów telewizyjnych.

Chyba że chórem krzyknie cała trybuna – o, wtedy mikrofony wszystko doskonale wyłapią. Tak było na meczu Zawiszy, gdy do wywiadu stanął Paweł Abbott. Ale to nie on był celem bydgoskich kibiców, a Daria Kabała-Malarz, którą trybuny prosiły o „pokazanie cycuszków”. Reporterka trzymała zimną krew do końca, podczas gdy Abbott był wyraźnie zbity z pantałyku. Smaczku sytuacji dodaje fakt, że reporterka C+ sympatyzuje z Polonią Bydgoszcz, której z kolei nie lubi Zawisza.

35. Orest Lenczyk – „orestowanie”

Orest Lenczyk to człowiek, dla którego konwenanse i zasady dobrego wychowania mają ogromne znaczenie. Młodsza osoba podaje mu rękę jako pierwsza – może spodziewać się chłodnego wzroku trenera i wypominanie sytuacji w przyszłości. Gdy Orest Lenczyk został zwolniony z Wisły, piłkarze widząc nowego trenera nie wiedzieli, co robić. Podawać rękę? Nie podawać? Głupieli.

Podanie ręki to nie wszystko, Lenczyk ma wiele innych podobnych zasad, których skrupulatnie przestrzega. Dlatego gdy Dariusz Pasieka nazwał go na konferencji prasowej po imieniu, Lenczyk szybciutko sprowadził młodszego kolegę do pionu. Najpierw wymownie odsunął się od niego krzesłem, zaczął robić miny, a później dał do zrozumienia, by mu nie „orestować”.

Dariusz Pasieka po takiej lekcji pewnie do dziś dwa razy pomyśli, zanim nazwie kogoś po imieniu.

34. Franciszek Smuda – „Wy macie taką tą Weszło”

Gdy dostajesz trudne pytanie, nie wiesz co powiedzieć, więc mówisz „wy macie taką tą Weszło”.

Franza przerosła nie tylko gramatyka, ale i gotowość do odpowiedzi na konkretne pytanie, której koniec końców nie udzielił. Wspaniałe to były czasy. Smuda na każdym spotkaniu z dziennikarzami paplał trzy po trzy, a nas władze związku nie chciały wpuszczać na oficjalne spotkania. Dano nam zakaz, ale i tak zrobiliśmy mały happening i jakoś weszliśmy w kilkuosobowej delegacji, by zadać selekcjonerowi kilka trudnych pytań.

No i dlatego właśnie mamy taką tą Weszło.

33. Franciszek Smuda – „Gdyby ktoś mu rzucił cegłę, to on zagłówkuje”

Smudzie zdarzały się wypowiedzi kompromitujące, burackie, ale ta jest po prostu barwna i nie wywołuje żadnej negatywnej emocji. Arkadiusz Głowacki – jakby to ujął Jacek Wiśniewski – zadupczył bramkę na Legii. Smuda wziął go w obronę mówiąc: – Nie kalkuluje, gdyby ktoś mu rzucił, nie wiem, cegłę czy kamień, to on zagłówkuje.


Barwne, fajne, pozytywne. No i w świetnym świetle stawia Głowackiego, który faktycznie – z odpuszczania raczej nie słynął. Wątpliwe jest, by taki kozak miał podłamać się po jednym błędzie, ale takie słowa trenera raczej go nie zdołowały.

32. Michał Probierz – „Polska liga jest słaba i trzeba to sobie powiedzieć wprost”

Wydaje nam się, że publiczne diagnozy Probierza na temat polskiej piłki, powinny mieć własną nazwę. Probierzki? Probierzyzmy? Nie wiemy, sugerujemy, pytamy. Natomiast faktem jest, że pan trener tak często lustruje polski futbol z każdej strony, że po prostu powinno powstać jakieś określenie na to zjawisko.

Właściwie moglibyśmy tutaj wrzucić też sławną konferencję z różowymi okularami, gdzie Probierz wypomina brak baz czy brak perspektyw dla trenerów młodzieży. Bardziej ujmujący jest jednak wywiad przedmeczowy przed kamerami Canal+. Dziennikarka właściwie nie zagaja o temat wprost, ale trener się rozkręca – wreszcie rzuca już sławne hasło „polska liga jest słaba i trzeba to sobie powiedzieć wprost”. Gdybyśmy mieli umieścić coś pod naszym logiem na stronie głównej, to byłby chyba ten cytat.

31. Bartosz Kwiecień – „To było jawne dymanie”

Widać, że piłkarze nam grzecznieją, bo widzimy tu najpierw element asekuracji, a później odpalone działo.

Hasło zabawne, natomiast mieliśmy wówczas taką refleksję – czy piłkarzowi wypada publicznie oskarżać sędziego o celowe oszukiwanie? Wyobraźmy sobie, że to działa w drugą stronę i arbitrzy nagle zaczęliby sugerować, że piłkarze puścili komuś mecz. Nie sądzimy, by byłoby to dobrze odebrane przez środowisko. Można powiedzieć, że sędzia się pomylił, że był słaby (ALBO TENDENCYJNY!), ale że kogoś dymał?

30. Jarosław Kotas – „My jesteśmy piłkarsko debilami”

Tu mamy z kolei wątek filozoficzny, bo Kotas zdecydował się nad dość oryginalny podział inteligencji. Wyróżnia ten życiowy, prywatny. Ale i ten piłkarski. A pod tym względem jego piłkarze – jak sam stwierdził szkoleniowiec – byli debilami.

Jeśli by się tak dłużej zastanowić, to chyba trudno odmówić Kotasowi racji. Nie pod względem oceny potencjału jego ówczesnej drużyny, ale w kontekście tego, że bardzo rzadko widać punkty wspólne między inteligencją boiskową i tą życiową.

29. Bogusław Kaczmarek – „To, co zaprezentował dziś Lamptey, to wypoczynek i statystyka”

Odartey Lamptey nie zapisał się złotymi literami w historii polskiej piłki swoją grą, choć obrońcą był niezłym, natomiast Dyskobolia nie była do niego na tyle przekonana, by został w Grodzisku na dłużej. Natomiast dzięki komentarzowi Kaczmarka Ghańczyk został w naszej świadomości. „Wypoczynek i statystyka” – przecież to jest doskonałe skwitowanie postawy piłkarza. Cenimy kreatywność, bo przecież „Bobo” mógł zostać przy wyświechtanym „Iksiński przeszedł obok meczu”.

28. Grzegorz Krychowiak – „Dida, Bierhoff”

Grzegorz Krychowiak założył się z Wojtkiem Szczęsnym. Miał wymienić na konferencji prasowej nazwiska dwóch wielkich piłkarzy z przeszłości. Wiecie, można z takiej sytuacji wybrnąć na sto sposobów i powiedzieć coś w stylu:

– Mamy w bramce fantastycznego bramkarza, prawie tak dobrego, jak kiedyś Dida, a Lewy to dla nas ktoś taki jak Bierhoff dla reprezentacji Niemiec.

No, możliwości jest sto, zwłaszcza, że nie musieli być to ci konkretni piłkarze. Krychowiak nie bawił się jednak w żadne przygotowane wcześniej formułki i wypalił w losowych momentach „Dida” i „Bierhoff”. Wyszło całkiem zabawnie, Szczęsny prawie sturlał się pod stół.

27. Aleksander Kwiek – „Każdy wali nas w dupę i to nie jest fajne”

Proza życia. Ileż powiedzeń i przysłów moglibyśmy znaleźć, by opisać naszą prostą i często trudną egzystencję na tym świecie? Sypać można jak z rękawa – raz na wozie, raz pod wozem; myślał kogut o niedzieli, a w sobotę łeb ucięli; nieszczęścia chodzą parami…

Piłkarski świat nie mógł być gorszy. Mądrość wypowiedziana przez Aleksandra Kwieka po kolejnym słabym meczu Górnika Zabrze zakończona puentą „każdy wali nas w dupę i to nie jest fajne” – czy można opisać lepiej uczucia drużyny, która pikuje w tabeli? To wszystko połączone z niemal zerową ekspresją na twarzy piłkarza podczas rzucania tego tekstu – cóż, aż obudziła się w nas empatia.

26. Patryk Małecki – „Pikniki na drugą stronę Błoń”

Klasyczny Patryk – wystarczy chwila, a już z uszów leci para. Mecz z Lechią, 2011 rok, Wisła przegrywa u siebie 0:1. Małecki schodzi z boiska, z jednej z trybun słychać gwizdy pod jego adresem. Wystarczyło, by dziennikarze podstawili dyktafony, by „Mały” się odpalił.

– „Pikniki”, którzy przychodzą na stadion tylko po to, by zjeść kiełbasę i oglądnąć mecz, powinni przenieść się na drugą stronę Błoń, bo tam jest ich miejsce!

– Kibic powinien być z drużyną na dobre i na złe, tak jak nasi fani dopingujący z trybuny za bramką. Oni są z nami nawet wtedy, gdy przegrywamy. Chciałbym, by „pikniki” w ogóle nie przychodziły na stadion Wisły. Irytują mnie, bo gdy wszystko jest dobrze, to klepią nas po plecach, a gdy tylko coś się nie uda, to gwiżdżą. Nie pomagają nam, a tylko przeszkadzają. Naprawdę wolałbym grać tylko dla pięciu tysięcy fanatyków 

Bezcenne – kibice przychodzą na stadion, płacą za bilety, składają się na pensję pana piłkarza, więc – co naturalne – wymagają dobrej gry. A pan piłkarz na to: spadówa, idźcie se na Cracovię! Tym wywiadem Małecki jeszcze bardziej zapunktował u Sharksów, z którymi się bujał.

25. Euzebiusz Smolarek – „Chciał wsadzić palec tam, gdzie mi się nie podoba”

Łokieć na meczu, czerwona kartka, przepychanki w tunelu i ostry wywiad. Gównoburza pełną gębą – Smolarek zagotował się na Arboledę za to, że ten „chciał wsadzić palec tam, gdzie mu się nie podoba”. Po łokciu od Ebiego Arboleda oczywiście – jak miał to w zwyczaju – kompletnie się popłakał, wezwał służby medyczne, cud, że w ogóle przeżył!

Wspaniała to była aferka. Zwłaszcza, że padło na Arboledę, który na ligowych boiskach irytował od dłuższego czasu i aż prosił się o cios w szczękę, a także na Smolarka, dla którego – niestety – był to jedyny zapamiętany występ na ligowych boiskach.

24. Michał Probierz – sadzenie roślinki

Probierz dostał bardzo, baaaardzo duże zaufanie – zwłaszcza jak na Cracovię, która wymieniała wcześniej trenerów częściej niż – nomen omen – ziemię w kwiatkach. Mógł budować drużynę po swojemu, ufano mu nawet, gdy początkowo nie szło, z czasem awansował na wiceprezesa.

Nie od razu miał samych zwolenników – na efekty budowania Cracovii trzeba było czekać, mimo że Probierz co roku wymieniał połowę drużyny. Naturalne – zaczął dorabiać się w Krakowie coraz większej liczby krytyków.

To była kultowa konferencja prasowa. Wszystko perfekcyjnie odegrane. Probierz wyciąga z siatki ziemię, nasiona, doniczkę, wsypuje ziemię, dodaje nasiona, wszystko podlewa wodą. – Nie rośnie, może za pięć minut wyrośnie – rzuca i przechodzi do wykładu o szkoleniu, warunkach, hejtowaniu, cierpliwości i polskiej myśli trenerskiej.

Trochę czasu minęło, patrzymy w tabelę – chyba coś wyrosło.

23. Bogusław Baniak – „Różnie bywa z trenerami”

Kategoria – proroctwa. Konferencja po meczu Floty Świnoujście z Miedzią Legnica. Baniakowa Flota wygrała w Legnicy, a już wcześniej przebąkiwano, że grunt pod nogami trenera Ulatowskiego nie jest zbyt stabilny. No i na to wjechał Baniak. Nie wiemy, co lepsze – tekst „Bebeto” czy mina Ulatowskiego:

Życzenie Baniaka się nie spełniło – Ulatowski został zwolniony z Miedzi jakoś miesiąc po tej konferencji.

22. Arkadiusz Malarz – „Obudźmy się, kurwa. My jesteśmy Legia Warszawa, kurwa!”

Klasyczny przykład autozjebki przed kamerami. Piłkarze doskonale wiedzą, że kibice mają dość memlania o tym, że ten mecz nie wyszedł, że taka jest piłka, że trzeba zapomnieć o tym niepowodzeniu i wyciągnąć wnioski. A jeśli posypie się publicznie głowę popiołem, dorzuci do tego w gratisie ze dwa bluzgi – no, widać, że zawodnikowi zależy! Malarz w rozmowie z Sonią Śledź zroastował całą drużynę, która miała wówczas problemy z łączeniem gry w Ekstraklasie z europejskimi pucharami. Poszła fama, że Legia spina się na europuchary, a polskie podwórko ma w nosie.

No i w Łęcznej było to wówczas widać. „Obudźmy się, kurwa!”, zgrabne odwołanie do estymy Legii, brakowało jeszcze całusa w herb i kałużnowego „ktoś powinien kopa w ryja dostać”. Niemniej – cenimy taką szczerość zamiast okrągłych słówek.

21. Grzegorz Lato – „Nie chcę podejmować decyzji pochopnie, ale decyzja jest nieodwołalna”

Wywiad-symbol. Zawsze, gdy zastanawiamy się, w którą stronę idzie nasza piłka, przypominamy sobie Grzegorza Latę i jego poszczególne „wyczyny”. Jednym z nich było zwolnienie Leo Beenhakkera w TVN-ie.

„Ja myślę, że trener czuje, powiem uczciwie. Ja mówię uczciwie państwu, nie chcę podejmować decyzji zaraz po meczu pochopnie. Ale decyzja jest nieodwołalna, Leo Beenhakker przestaje być trenerem reprezentacji Polski”.

Europejskie standardy, klasa, elegancja, uczciwość, szacunek. Wartości, których oczywiście nie można przypisać do Grzegorza Lato.

20. Maciej Skorża – „Liga będzie ciekawsza”

2009 rok, będąca na czele ligowej tabeli Wisła przegrywa u siebie z Legią. Maciej Skorża wzorem motywacyjnych coachów nawet i z porażki z rywalem do tytułu potrafi wyciągnąć pozytywy.

– Liga będzie ciekawsza.

To zdanie zostanie już z nim na lata. Zostaje przypominane zawsze, gdy faworyt przegra kluczowy mecz dla ligowej tabeli. Liga będzie ciekawsza – no, szklanka zawsze do połowy pełna. Jak pokazało życie, ciekawa faktycznie była, ale na końcu najbardziej cieszył się Lech.

19. Prejuce Nakoulma – „będę go zjadł”

Pocieszny chłopak z Afryki, bohater kilku znakomitych anegdot, a przy tym dobry piłkarz, który miał w Zabrzu mały problem – co robić z tymi wszystkimi kogutami, które wręczają mu po meczach? No i kiedy został o to zapytany przez Bartka Ignacika, odpowiedział:

– Będę go zjadł.

Przeurocze. Polska gramatyka to nie jest lekki kawałek chleba, ale dla „Prezesa” i tak szacunek, że nauczył się polskiego i do tej pory można z nim w naszym języku porozmawiać.

18. Michał Kucharczyk – „Fatalny to ty jesteś”

Klasyczny przykład nieporozumienia w komunikacji. O takich życiowych sytuacjach powinni uczyć trenerzy mentalni podczas szkoleń w korporacji. Przecież dziennikarz nie miał złych intencji, chciał objąć werbalnym ramieniem smutnego Kucharczyka, tymczasem dostał niemiłą ripostę, a na dodatek został wykreślony z listy pytających. Bo – jak usłyszał – Michał z panem już nie rozmawia.

17. Marcin Szulc – „Użył słów powszechnie uważanych za obraźliwe”

Oj, jak my paskudnie tęsknimy za czasami, by sędziowie udzielali rozmówek pomeczowych. Przypuszczamy, że wielu arbitrów chętnie podzieliłoby się swoim spostrzeżeniami z boiska. Wytłumaczyło decyzję, sprzedało kulisy czy zdemaskowało słowa uważane za obraźliwe.

Rozbrajająca jest ta dłuższa chwila ciszy po odpowiedzi Szulca na temat niegodziwego zachowania Mariusza Ujka. Redaktor Lipiński szukał pytania, które pociągnęłoby rozmowę. No i padło – czy komentarz o skurwysynie jebanym można puścić mimo uszu?

Jak to było w klasyku polskiej kinematografii – w y k l u c z o n e.

16. Nenad Bjelica – „VAR to cirkus i skandaloza”

Bjelica szybko nauczył się języka polskiego. Z jednej strony było to dla niego zbawienie, bo kupił tym dziennikarzy, łatwiej dogadywał się w szatni, piłkarze też widzieli, że trener się stara i nie olewa swoich obowiązków. Z drugiej jednak strony – czasami Chorwat uprawiał jakiś dziwny mix polsko-chorwacki, który wyglądał… no, tak jak w rozmowie pomeczowej o VAR.

Cirkus i skandaloza od tamtego wieczora już zawsze będą z nami. Szybko zostały przemaglowane przez wszelakie memy i trochę już się znudziły, ale sami przyznacie, że ostatnio chyba żaden zagranicznych trener nie ubogacił tak piłkarskiej polszczyzny. Błąd sędziego? Kontrowersja związana z VAR? Na myśl z miejsca nasuwa się cirkus i skandaloza. Może Bjelica nie zostawił w gablocie Lecha żadnego trofeum, ale i taka spuścizna jest cenna.

15. Sebastian Madera – „Oni ciągle są osrani na tym boisku”

Wbrew pozorom – nie jest to hasło z reklamy Stoperanu. Sebastian Madera i jego roast polskich sędziów po meczu z Legią Warszawa:

Zwracamy uwagę na to, jak zawodnik Jagiellonii rozkręcał się z każdym zdaniem. Początkowo frustracja wylewa się z jego mimiki, widać po nim opory przed tym, by rozwinąć skrzydła wulgaryzacji. Ale później jest jak z pęknięciem na tamie – gdy już poszło, to po całości. Latają „kurwy”, jest krytyka bardzo dokładnie zaadresowana, no i legendarne „oni ciągle są osrani”.

14. Radosław Kałużny – „Ktoś powinien kopa w ryja dostać”

Przykład na to, że w złych okolicznościach nawet niewinne pytanie dziennikarza może być dla wywiadu jak mentos wrzucony do coca-coli. Reporter Canal+ nie chciał przecież prowokować Kałużnego, a wyszło tak, że tylko rozsierdził bestię.

„Tata” wykazuje zdolności autokrytyczne, ale i nie do końca, bo między wierszami wyczytać można, że ten kop w dupę (albo w ryja, za przeproszeniem) należy się bliżej niezidentyfikowanej osobie z drużyny. I raczej nie jest nim pan Radosław.

Kałużny przemyca też pewne nowatorskie pomysły na ewolucje języka polskiego („flustracja”), skontrowany przez dziennikarza uruchamia też aspekt autorefleksyjny za publiczne wulgaryzmy („przepraszam za wyrażenie”). Występ kompletny.

13. Piotr Świerczewski – „Ja nie wiem co mam z tymi rękami zrobić, chyba je sobie gdzieś wsadzę”

Schyłkowy Piotr Świerczewski ładuje Wiśle Kraków gola z połowy boiska, ale sędzia go nie uznaje. „Świr” wpada przed kamery Canal+ i już po samej minie wiemy, że krew w nim buzuje. No i się zaczyna:

Ten pan nie powinien sędziować, to są mecze na najwyższym poziomie! Najbardziej uroczy w tej całej rozmowie jest kontrast między treścią, a formą. Spisane tekst brzmi jak najcięższa pojechanka po arbitrze, tymczasem ten miękki głos Świerczewskiego wygładza przekaz. Gdy wydaje się, że cała wypowiedź pójdzie jednak w stronę kąśliwej szyderki, a nie ciężkich obelg, wówczas na arbitra spada ciężki sierpowy w postaci „do dupy jest ten sędzia”.

12. Adam Nawałka – „niski pressing”

Strategia konferencyjna Nawałki przez większość kadencji wypalała – Polska grała jak z nut, a on opowiadając dziennikarzom same komunały nie stwarzał okazji, by ktokolwiek złapał go za słówko. Nie musiał udzielać wywiadów, trudnych pytań raczej nie dostawał, a nawet jak dostawał, to opowiedział coś o transferze pozytywnym czy zarówno w defensywie, jak i w ofensywie.

Nawałka wszystko, absolutnie wszystko sprowadzał do jakichś taktycznych frazesów. Gdy po meczu Polska – Japonia na mundialu spytaliśmy go o heroiczną końcówkę w wykonaniu obu drużyn, odpowiedział: – Gdy jest realizowany cel, zawsze jesteśmy zadowoleni. Czas na dokładną analizę przychodzi już na spokoju, nie na gorąco. Dla nas się liczyły trzy punkty. Owszem, wynik był satysfakcjonujący dla drużyny Japonii, natomiast my cały czas mieliśmy w planie grę w niskim pressingu, przyjmowanie przeciwnika na swojej połowie i wyprowadzanie szybkich kontr. Jeśli prowadzimy 1:0, strategia gry nie zmienia się.

Było to jedno z najbardziej absurdalnych tłumaczeń w historii polskiej piłki, a na pewno najlepsza wypowiedź rosyjskiego mundialu.

11. Stanislav Levy – „Cały dzień nic nie piłem”

Szydera ze Staszka Levego zaczęła się już w momencie, gdy przyjechał do Polski. A nawet wcześniej – gdy wypłynęło jego zdjęcie. Stylówka melinowego biesiadnika, wąs, kilkudniowy zarost, przerzedzony fryz, kurteczka. Wigry 3, fioletowa ambrozja, Ołomuniec, ekskrementy. Komentarze na Weszło z tamtego okresu do tej pory wspominamy jako fenomen.

No i tenże Staszek Levy podczas meczu z Lechem miał swoją gorszą chwilę, co później wytłumaczył: – Zasłabłem, bo cały dzień nic nie piłem.

Śmiano się z chłopa, w internetowych komentarzach stał się pierwszym do spożywania trunków po wrocławskich piwnicach, a tu BANG! Zasłabł, bo cały dzień nic nie pił. Nawet najlepsze pióra internetowej szydery oszalały po tych słowach.

10. Krzysztof Przytuła – „Sport w Łomży ginie”

Krzysztof Przytuła nie cieszył się w tamtym okresie zbyt dobrą sławą. Nigdzie nie osiągał wyników, pracę trenera łączył z posadą w telewizji, w której najbardziej aktywny musiał być w weekendy. Jego konferencja prasowa w Łomży przeszła jednak do legendy. Przyszedł na wkurwie, wylał wszystko, co leży mu na wątrobie, spróbował ostatni raz zmobilizować środowisko Łomży.

Czy się udało? Niekoniecznie. Niedługo po tej konferencji prasowej został wyrzucony dyscyplinarnie za celowe działanie na szkodę klubu (wystawił do gry nieuprawnionych zawodników, co ŁKS przypłacił walkowerem). Ta konferencja prasowa zostanie z nim na zawsze. Jest tu wszystko – dramatyczne wołanie o pomoc, wylanie żali, brutalna ocena sytuacji i miasta. Przytuła zdecydowanie wyglądał jak gość, który za swoją drużynę skoczyłby w ogień.

9. Marcin Wasilewski – „Sznureczki pękają”

Czasem prozaiczne rzeczy potrafią urastać do rangi prawdziwych kataklizmów. Kamyk w bucie potrafi zepsuć dzień, żyłka w mięsie może zepsuć całą przyjemność z jedzenia obiadu, a sznureczki zabijają możliwość skupienia się na grze.

W wyznaniu Wasilewskiego najbardziej rozbraja nas kontrast między poważną do bólu miną i narzekaniem na przykrości życia, które są – co tu dużo ukrywać – relatywnie błahe. Do tego dochodzą takie smaczki, jak wyciąganie sobie trawy z języka w trakcie mówienie „nie, nie wiem”. Sznureczki pękają tak, jak brzuchy, gdy oglądamy ten wywiad po raz tysięczny. Kompletnie, konkretnie.

8. Radosław Majdan – „I wiesz, on go kurwa kopał, z trzy razy, nie…”

Ten film widział chyba każdy, komu internet podłączono wcześniej niż tydzień temu.

Ciekawa w sumie jest historia tego nagrania, bo z tego co słyszeliśmy – rozmówka wcale nie poszła live w telewizji. Ktoś z realizatorki wypuścił Majdana na rozmówkę poza livem, a następnie wypuścił go po raz kolejny tym, że naściemniał o tym, że są już na wizji. Pytanie jest jednak takie – kto puścił go w eter?

Niemniej Majdan zademonstrował bardzo klarownie, że piłkarze w prywatnych gadkach nie rzucają pustosłowia o wyciąganiu wniosków, o skupianiu się na następnym meczu. Jest mięso, proste pytania, proste odpowiedzi.

7. Michał Probierz – „Pierdolnę sobie whisky, bo co mi zostało”

Do tamtego wieczora najsłynniejszym pierdolnięciem w polskiej piłce było to z lewej nogi Jacka Krzynówka. Zmiana na whisky pokazuje też zmiany społeczne, które zachodzą w polskiej kulturze. Wódka i piwo wciąż królują na polskich stołach, natomiast coraz chętniej sięgamy po alkohole nieco droższe.

Z tamtej konferencji nieco bokiem przeszły za to też całkiem niezłe cytaty – „zastanówmy się nad sensem polskiej piłki” czy „zastanówmy się po co trenować, po co grać”. Wcześniej podawaliśmy przykłady autokrytyki, były momenty potężnej frustracji (i flustlacji), tu za to mamy klasyczny model wypowiedzi nasyconej rezygnacją. Tylko siąść wieczorem i… no, wy już wiecie co.

6. Radosław Janukiewicz – „Ogólnie jedno wielkie wkurwienie”

Wspaniała autopojechanka po zawalonym meczu. Od pierwszych słów słychać, że Janukiewicza – jakby to powiedział Skwara – po prostu rozsadza i nie może powstrzymać emocji. Kanon samobiczowania został wyczerpany – jest bluzg, jest odwołanie do wartości klubowych, jest bicie się w pierś i przeproszenie kibiców, jest słowo poświęcone rywalom.

Kto choć raz w życiu zawalił coś w robocie przed urlopem świątecznym, ten też doskonale zrozumie słowa o tym, że „święta mamy do dupy”. Podoba nam się też rozwój ekspresji udzielającego wywiadu – początek jest mocny, choć jeszcze spokojny, ale po dwóch minutach następuje totalne odpięcie wrotek, czyli „każdy powinien z nas zadać sobie pytanie – czy chce grać dla Pogoni? Jak nie, to wypierdalać”. No i klasyczek o dziewięciu gościach z Rosji i Uzbekistanu. Poezja.

5. Tomasz Wróbel – „wydymani jak dziwka po gangbangu”

Jeżeli wygrywasz 1:2, a przegrywasz po życiówce Marcina Krzywickiego – można się wkurwić. Tomasz Wróbel, zdecydowanie wykraczający poza stereotyp piłkarza, udzielił po meczu w sezonie 10/11 jednej z najbarwniejszych pomeczowych wypowiedzi w historii polskiej piłki.

– Może pan zacytować niecenzuralne słowa? – najpierw się upewnił.

A później pojechał: – Proszę powiedzieć, że ja się czuję, jak dziwka wydymana po jakimś gangbangu. To są moje słowa.

Jest piękne wkurwienie? Jest. Ale jak plastycznie oddane! Jaka boska jest ta metafora! Nie jakieś „kurwa, przejebaliśmy”, tylko gangbang. Gangbang! Wydymani jak po gangbangu! No, wpadlibyście na to?

4. Piotr Ćwielong – „Niedziela, godzina 17…”

Był „Wasyl” z problemami przyziemnymi, jest i Ćwielong z problemami meteorologicznymi. Widzieliśmy i słyszeliśmy tysiące wymówek, dlaczego akurat w tym meczu piłkarzom nie idzie – ciężkie nogi, trudny rywal, daleka podróż w tygodniu, presja kibiców, presja wyniku… Ale dzień meczu i pogoda?

Tyle pytań, tak mało odpowiedzi. Dlaczego godzina 17 jest zła? Co jest nie tak z niedzielą? Dlaczego kilkanaście stopni Celsjusza na termometrze nie pomaga? Wciąż chcemy wierzyć, że dla pana Piotra optymalną godziną do gry jest środowy wieczór w Lidze Mistrzów, natomiast najpierw trzeba zmierzyć się z trudami niedzieli, by mieć przywilej gry w środku tygodnia. I to jeszcze wieczorem.

3. Przemysław Cecherz – „Można przeklinać?”

Wypowiedź z wątkami teistycznymi i sędziowskimi, czyli trener Cecherz w pełnej krasie. To być może najsłynniejsza polska pojechanka po arbitrze na pamiętnej konferencji po meczu Olimpii Grudziądz z Sandecją Nowy Sącz.

Nie wiem z czego. Nie mam pojęcia. Może ze słabości? Proszę pana… W meczu jedenaście kartek pokazać? JEDENAŚCIE? Teraz w meczu, gdy dwóch piłkarzy styka się głowami, to kartę dostaje dwóch. A u mnie dostał tylko Szufryn. Dlaczego? Bo jest słaby. Można przeklinać? Bo jest, kurwa, słaby. Albo tendencyjny. Albo tendencyjny… Dlaczego widzi dwa karne w jedną stronę, a dla nas nie widzi? Ja się pytam. To jest meczowa sytuacja. Czy boje się tych słów? Proszę pana, ja się boję Boga, nikogo więcej – pach, pach, pach, Cecherz nie bierze jeńców.

2. Jacek Wiśniewski – „My trenujemy… szkoda gadać, co my trenujemy”

Wywiad demaskatorski, czyli połączenie probierzyzmu w węższym zakresie ze skwaryzmem. Proces takiego wywiadu pomeczowego wygląda następująco – musi nastąpić pewien moment spustowy (np. przegrany mecz lub prowokacyjne pytanie dziennikarza), następnie mamy otwarcie księgi, którą w tym przypadku jest piłkarz, a w konsekwencji dostajemy pigułkę brutalnej prawdy zza kulis.

Tu Jacek Wiśniewski obnażył warsztat trenerski szkoleniowca GKS-u Jastrzębie. „Jakieś, kurwa, gry na chodzonego” – zgadzamy się z panem Jackiem, to trzeba powiedzieć. Prawdy jest tam tyle, że powtórzone ośmiokrotnie „taka jest prawda” uznajemy za kompletnie zbędne. 45 sekund czystej, brudnej prawdy zakończone puentą o urywaniu łba. Trochę dziwić może fakt, że to nagranie nie zdobyło nominacji do Oscara za najlepszy film krótkometrażowy…

1. Grzegorz Skwara – „No zgadza się, jesteśmy dziadami”

Gdyby Skwary zabrakło w zestawieniu najlepszych piłkarskich cytatów, to tak, jakby w Rafaello nie było kokosowej posypki. To tak, jakby we „Władcy Pierścieni” zgubiono pierścień. Jakby po „brawa” nie dodano „dla Gorzowa”.

Jeśli chodzi o występy pomeczowe z kategorii tych sfrustrowanych, to Skwara zaprezentował wzór, którego długo już się nie doścignie. Mamy tu absolutnie wszystko. Autokrytyka, indywidualne pociśnięcie koledze z zespołu, docenienie klasy rywala, kurwa wypowiedziana z taką refleksją, że Bogusław Linda zdejmuje cylinder i kłania się z uznaniem.

Skwara strzela jak z karabinu, a co linijka, to lepszy cytat. Zresztą – ile z nich przeszło dziś do klasyki piłkarskiej polszczyzny? No zgadza się, jesteśmy dziadami. Niech pan zapyta Foszmańczyka. Ta liga nam się nie należała. Brawa dla Gorzowa. Po prostu maestria, wywiadowa środa popielcowa.

DAMIAN SMYK

JAKUB BIAŁEK

Włochy
16.01.2022

Mecz bramkarzy. Bez bramek w hicie Serie A

Klasyczne spotkanie, po którym trenerzy powiedzą, że był to szalenie intensywny taktycznie spektakl, a kibice będą zawiedzeni brakiem goli i jakiejkolwiek dramaturgii. Hity w Serie A w tym sezonie w większości zachwycały, ale jeśli akurat w dzisiejszy wieczór nie mogliście go oglądać, to zbyt wiele was nie ominęło.  Atalanta – Inter 0:0. Emocje jak na […]
16.01.2022
La Liga
16.01.2022

Królewscy z pierwszym trofeum w 2022. Modrić i Benzema przesądzili o losach meczu

Finał Superpucharu Hiszpanii był pierwszą okazją dla hiszpańskich drużyn do zdobycia trofeum w 2022 roku. Miniturniej rozgrywany w Arabii Saudyjskiej stał na wysokim poziomie. W finale Athletic podejmował Real Madryt. Królewscy mieli więcej czasu na odpoczynek po półfinałach, ale z drugiej strony piłkarze z Kraju Basków rozegrali w tym sezonie o sześć spotkań mniej. W […]
16.01.2022
Inne sporty
16.01.2022

Polacy w Zakopanem nie zachwycili, ale już wiemy, kto leci na igrzyska

Ostatnie dni w skokach sprzyjały wyjadaczom. Wysoką formę zaczyna odzyskiwać Peter Prevc, Janne Ahonen wystąpił w mistrzostwach Finlandii i zdobył… brązowy medal, a Stefan Hula zapewnił sobie właśnie wyjazd na swoje czwarte igrzyska olimpijskie. Oprócz 35-latka do Pekinu Michal Doleżal zabierze dwóch zawodników, których dzisiaj na skoczni w Zakopanem nie oglądaliśmy, czyli Kamila Stocha (kontuzja) […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

West Ham odbiera punkty najlepszym, a potem traci je z Leeds

Do awansu do Ligi Mistrzów nie wystarczą zwycięstwa nad Liverpoolem, Chelsea i Tottenhamem. Za takie zbiera się poklask, ale punkty trzeba gromadzić też na Burnley, Southampton czy Leeds United. West Ham kolejny raz przegapił moment na doskoczenie do Chelsea, przegrywając na swoim boisku z 15. drużyną Premier League.  West Ham – Leeds 2:3. Jack Harrison […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Polacy kontra Belgia. Przestrogi i nadzieje dla Kozłowskiego

Kacper Kozłowski zanim ruszy oczarować ligę angielską i przerobić trenerów jeszcze lepszych niż Juergen Klopp, pół roku spędzi w lidze belgijskiej. O projekcie, w którym ma uczestniczyć, napisaliśmy już sporo – nie jest to typowy belgijski klub i nie jest to typowe wypożyczenie „na przeczekanie”. Misją Kozłowskiego jest pomoc przy zdobyciu mistrzostwa Belgii, złapanie potrzebnych […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Dziś tęsknotę za Salahem i Mane udało się ugasić

Juergen Klopp jakiś czas temu nazwał Puchar Narodów Afryki „małym turniejem”, potem z tym słów się tłumaczył, wskazując na ironię. Nie ma co go za to biczować, raz, że długo po czasie, dwa, że może rzeczywiście został źle zrozumiany, ale zaczynamy od tego, bo czempionat w Afryce dla Liverpoolu faktycznie jest pewnym problemem. The Reds […]
16.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło Extra
15.01.2022

Jak Janusz Waluś został bohaterem stadionów?

Janusz Waluś ostatnie 29 lat spędził w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze w południowoafrykańskiej Pretorii, do którego trafił za zamordowanie Chrisa Haniego. Dobiega siedemdziesiątki. Większość czasu spędza w celi. Czyta książki. Słucha radia. Trenuje karate. Waży coraz mniej. Niknie w oczach. Liczy, że w lutym zostanie warunkowo zwolniony, opuści więzienie i wróci do Polski, gdzie […]
15.01.2022
Weszło Extra
14.01.2022

Basałaj: – Mam prawo być mądralą

Czy był cenzorem i propagandzistą? Dlaczego nikt nie obraża się już na przyśpiewkę „Jebać PZPN”? Jak to możliwe, że Jerzy Brzęczek przegrał na byciu sobą i dlaczego były selekcjoner nie słuchał żadnych rad? Czy nie przeczuwał wizerunkowej katastrofy przy emisji „Niekochanych”? Co sprawiało, że Adam Nawałka nie chciał udzielać wywiadów? Dlaczego reprezentanci słuchali odpraw Paulo […]
14.01.2022
Ekstraklasa
09.01.2022

Przetrwać trudną zimę. Jak to jest być czerwoną latarnią?

Działacze pierwszoligowych klubów często poruszają temat lokaty na koniec roku w kontekście transferów. „Wie pan, jako lider I ligi nieco łatwiej nam przekonać piłkarzy, że podpisują kontrakt z klubem, który za 6 miesięcy będzie już grać w Ekstraklasie„. To jasne, zrozumiałe, walka na finiszu jesieni nabiera rumieńców również z uwagi na ten detal, jakim jest […]
09.01.2022
Weszło
09.01.2022

Polski piłkarz w Bangladeszu. „Kibice robili ze mną selfie nawet w trakcie treningu”

Rafała Zaborowskiego mogliście u nas poznać już dwa lata temu. Wówczas opowiedział swoją historię od grania w Polsce w III i IV lidze, przez pracę zarobkową połączoną z graniem na czwartym szczeblu w Norwegii, po przejście na piłkarskie zawodowstwo w drugiej lidze greckiej i rumuńskiej. Dziś 27-letni pomocnik jest pierwszym Polakiem, który trafił do bengalskiej […]
09.01.2022
Weszło Extra
05.01.2022

Gdzie może zaprowadzić pewność siebie? Historia Kacpra Kozłowskiego

Młody piłkarz to dziś wymarzony kandydat na zięcia. Nie wychyla się. Nie wzbudza kontrowersji. Emanuje grzecznością. Cnotą dla niego jest świadomość miejsca w szeregu, pilne wykonywanie swoich obowiązków, słowo „pokora” potrafi odmienić przez wszystkie możliwe przypadki. Kacper Kozłowski, który odszedł do Brighton, różni się od swoich rówieśników nie tylko jakością piłkarską. Nigdy nie był, nie […]
05.01.2022
Weszło Extra
25.12.2021

My o futbolu, a życie toczy się gdzieś obok

Jak wyglądałaby Ekstraklasa, gdyby występowało w niej czterystu Jakubów Rzeźniczaków? Czy w polskiej lidze brakuje wyrazistych postaci? Jak media społecznościowe zmieniły szatnie piłkarskie? Kto krytykuje go w internecie i na jakim poziomie rozgrywkowym gra piłkarz, który kiedyś hejtował go w sieci? Czy kiedykolwiek bał się wyjść na ulicę Warszawy? Co Jacek Magiera zaobserwował na Nowym […]
25.12.2021
Włochy
16.01.2022

Mecz bramkarzy. Bez bramek w hicie Serie A

Klasyczne spotkanie, po którym trenerzy powiedzą, że był to szalenie intensywny taktycznie spektakl, a kibice będą zawiedzeni brakiem goli i jakiejkolwiek dramaturgii. Hity w Serie A w tym sezonie w większości zachwycały, ale jeśli akurat w dzisiejszy wieczór nie mogliście go oglądać, to zbyt wiele was nie ominęło.  Atalanta – Inter 0:0. Emocje jak na […]
16.01.2022
La Liga
16.01.2022

Królewscy z pierwszym trofeum w 2022. Modrić i Benzema przesądzili o losach meczu

Finał Superpucharu Hiszpanii był pierwszą okazją dla hiszpańskich drużyn do zdobycia trofeum w 2022 roku. Miniturniej rozgrywany w Arabii Saudyjskiej stał na wysokim poziomie. W finale Athletic podejmował Real Madryt. Królewscy mieli więcej czasu na odpoczynek po półfinałach, ale z drugiej strony piłkarze z Kraju Basków rozegrali w tym sezonie o sześć spotkań mniej. W […]
16.01.2022
Inne sporty
16.01.2022

Polacy w Zakopanem nie zachwycili, ale już wiemy, kto leci na igrzyska

Ostatnie dni w skokach sprzyjały wyjadaczom. Wysoką formę zaczyna odzyskiwać Peter Prevc, Janne Ahonen wystąpił w mistrzostwach Finlandii i zdobył… brązowy medal, a Stefan Hula zapewnił sobie właśnie wyjazd na swoje czwarte igrzyska olimpijskie. Oprócz 35-latka do Pekinu Michal Doleżal zabierze dwóch zawodników, których dzisiaj na skoczni w Zakopanem nie oglądaliśmy, czyli Kamila Stocha (kontuzja) […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

West Ham odbiera punkty najlepszym, a potem traci je z Leeds

Do awansu do Ligi Mistrzów nie wystarczą zwycięstwa nad Liverpoolem, Chelsea i Tottenhamem. Za takie zbiera się poklask, ale punkty trzeba gromadzić też na Burnley, Southampton czy Leeds United. West Ham kolejny raz przegapił moment na doskoczenie do Chelsea, przegrywając na swoim boisku z 15. drużyną Premier League.  West Ham – Leeds 2:3. Jack Harrison […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Polacy kontra Belgia. Przestrogi i nadzieje dla Kozłowskiego

Kacper Kozłowski zanim ruszy oczarować ligę angielską i przerobić trenerów jeszcze lepszych niż Juergen Klopp, pół roku spędzi w lidze belgijskiej. O projekcie, w którym ma uczestniczyć, napisaliśmy już sporo – nie jest to typowy belgijski klub i nie jest to typowe wypożyczenie „na przeczekanie”. Misją Kozłowskiego jest pomoc przy zdobyciu mistrzostwa Belgii, złapanie potrzebnych […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Dziś tęsknotę za Salahem i Mane udało się ugasić

Juergen Klopp jakiś czas temu nazwał Puchar Narodów Afryki „małym turniejem”, potem z tym słów się tłumaczył, wskazując na ironię. Nie ma co go za to biczować, raz, że długo po czasie, dwa, że może rzeczywiście został źle zrozumiany, ale zaczynamy od tego, bo czempionat w Afryce dla Liverpoolu faktycznie jest pewnym problemem. The Reds […]
16.01.2022
Weszło Extra
05.01.2022

Gdzie może zaprowadzić pewność siebie? Historia Kacpra Kozłowskiego

Młody piłkarz to dziś wymarzony kandydat na zięcia. Nie wychyla się. Nie wzbudza kontrowersji. Emanuje grzecznością. Cnotą dla niego jest świadomość miejsca w szeregu, pilne wykonywanie swoich obowiązków, słowo „pokora” potrafi odmienić przez wszystkie możliwe przypadki. Kacper Kozłowski, który odszedł do Brighton, różni się od swoich rówieśników nie tylko jakością piłkarską. Nigdy nie był, nie […]
05.01.2022
Weszło Extra
16.12.2021

Marco Terrazzino: U Nagelsmanna czułem się, jakby to on wymyślił piłkę nożną

Czy można przeprowadzić wywiad z Marco Terrazzino nie stawiając na pierwszym planie jego brata? Można, a nawet powinno się, bo piłkarz Lechii ma za sobą ciekawą karierę w Niemczech i całkiem dużo do powiedzenia. Dlaczego remis ze Stalą Mielec to w jakimś stopniu zasługa Juliana Nagelsmanna? Czy Christian Streich jest lepszym trenerem niż młody szkoleniowiec […]
16.12.2021
Weszło Extra
25.11.2021

„Osiem kontaktów z piłką i dwa gole. Jakość, a nie ilość”

„Praca procentuje”. To wyrażenie padło podczas tego wywiadu kilka razy. Adam Buksa zdobył szesnaście bramek w MLS, wszystkie z pola karnego. Nikt w kończącym się sezonie nie strzelił więcej goli z gry. Polak codziennie ćwiczy wykończenie na treningach indywidualnych, a gry tyłem do bramki uczy się przy pomocy sprzętu z NFL. Diametralnie zmienił swoją charakterystykę. Już nie […]
25.11.2021
Weszło Extra
22.10.2021

Weszło z Neapolu: gdzie ta magia pucharów?

Dla polskiego postronnego kibica – takiego jak ja – puchary są swego rodzaju świętem. Dla sympatyka Legii? W tym sezonie są jedynym, co trzyma go przy kibicowskim życiu (bo przecież nie liga). Dla fana Napoli? Smutnym obowiązkiem, który trzeba odbębnić. A w zasadzie najlepiej, jakby ich nie było. Po świetnym początku Napoli – osiem na […]
22.10.2021
Weszło Extra
21.10.2021

Weszło z Neapolu: kościół Diego Maradony

Czy futbol zna bardziej nadużywane stwierdzenie niż „piłka nożna jest tu (wpisz dowolne miasto) religią”? Prawdopodobnie nie. Dlatego mając pełną świadomość wagi tego słowa stwierdzam, że w Neapolu… Nie, to nie piłka nożna jest religią. To Diego Maradona. Ktoś znacznie większy niż wybitny piłkarz z zasługami. Ktoś równy Bogu. Obejrzałem kapliczki poświęcone Boskiemu Diego, widziałem […]
21.10.2021
Weszło Extra
18.10.2021

Tymin. Jak raper został wicedyrektorem skautingu?

„W rok z rapera w gwiazdę pop”, nawijał w jednym z kawałków Quebonafide. Podobnej drogi nie przeszedł Tymin, który z obiecującego rapera stał się… wicedyrektorem skautingu Zagłębia Sosnowiec. W nieco ponad rok, bo swoją pracę zaczął w 2020, chwilę po tym, jak wypuścił w świat dwa single po podpisaniu kontraktu z Sony Music, czyli jedną […]
18.10.2021
Liczba komentarzy: 30
Subscribe
Powiadom o
guest
30 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe
1 rok temu

Nieudolni. Ranking redakcyjnych Stażystów.

Opera Zrzut ekranu_2020-05-04_184850_weszlo.com.png
Lecę na piwo
Lecę na piwo
1 rok temu

Hehe czepiasz się.. To jeno obniżka o połowę to i korekta w połowie działa. Pozdro

Przemek
Przemek
1 rok temu

W sumie to gramy tak jak trenujemy

Wirus
Wirus
1 rok temu

Apropos miejsca nr.32 Jak najbardziej „probierzyzmy”.Probierzki to sobie rusek w lesie moze uskuteczniac

maciek
maciek
1 rok temu
Lecę na piwo
Lecę na piwo
1 rok temu

O take weszło kciałem

Semp
Semp
1 rok temu

Brakuje zdecydowanie, że czwarta stracona bramka ustawiła mecz.

Prz
Prz
1 rok temu

Jacek Wiśniewski definiujący zawód psychologa za czasów Cracovii?

https://youtu.be/nwsaOPswPDM

Sierot
Sierot
1 rok temu

Brakuje Wiśniewskiego, który zadupczył bramkę.

Emilio
Emilio
1 rok temu

Panowie a gdzie jest analiza trenera Wiśniewskiego po meczu Janikowo – Warta?

Żmudna Piłka
Żmudna Piłka
1 rok temu

Skwara mistrzem autokrytyki, a i tak dla mnie prawdziwe perełki to Prezes Nakoulma i „Bendę go zjadł” oraz Bogusław Baniak o spotkaniach trenerów w rundzie wiosennej – szpileczka pierwsza klasa.

Szynkers88
Szynkers88
1 rok temu

„To być może najsłynniejsza polska pojechanka po arbitrze na pamiętnej konferencji po meczu Olimpii Grudziądz z Sandecją Nowy Sącz.” To był mecz Olimpia – Kolejarz Stróże, a nie z Sandecją.

iqh
iqh
1 rok temu

Hmm, 2-0 to niebezpieczny wynik, to Michniewicz powiedział, nie? Też pasuje

ros93
ros93
1 rok temu

Co do Cecherza, to był mecz Olimpii Grudziądz, ale z Kolejarzem Stróże. Cecherz nigdy Sandecji nie prowadził 😉

cieplaoranzadaniemamiejscabytu
cieplaoranzadaniemamiejscabytu
1 rok temu

a propo „tej takiej waszej weszlo” to kiedy ustosunkujecie się do wyłudzenia waszego ex-redaktora Tomasza Kwaśniaka (który na tej konferencji grał pierwsze skrzypce)? zamietliście sprawę pod dywan i myślicie że ludzie zapomną?

ViteQ
ViteQ
1 rok temu

oni sami zapomnieli, z tych czasow w redakcji zostal tylko Stanowski i Olkiewicz

Czeslaw
Czeslaw
1 rok temu
Arek
Arek
1 rok temu

Poraz kolejny mylicie Sandecję Nowy Sącz z Kolejarzem Stróże przy punkcie 3. Przemysław Cecherz – „Można przeklinać”

Pumpkin
Pumpkin(@pumpkin)
1 rok temu

Brakuje tekstu Smudy, który na pytanie dziennikarza, czy w Widzewie jest kasa, odparł „tak, pancerna”.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin(@fc-bazuka-bolencin)
1 rok temu

Brakło mi jeszcze Kuby Koseckiego jak się w ciuchach klauna wybrał pod szatnię Jagiellonii i szukał tego co „kopnął naszą panią”. Albo „konwersacji na poziomie” Żurawskiego i Majdana na starym stadionie w Lubinie.
Co do Bobo Kaczmarka to bardziej mi utkwił w pamięci tekst o zamarzniętych Ricardinho i Traore na pewnym grudniowym meczu w Zabrzu. A i wideo z tego by było łatwiej znaleźć niż z tego Dal-Moru.

marky
marky
1 rok temu

Myślałem, że połowa to będzie Probierz i Smuda, dużo się nie pomyliłem 😀

baran
baran(@baran)
1 rok temu

Najlepszy tekst to jednak opinia redaktora Stanowskiego o Lewandowskim, który nie miał szans w rywalizacji z Barriosem.

wkolski
wkolski(@wkolski)
1 rok temu

Brak Andrzeja Wiśniewskiego i jego „Szeremet to nie jest obrońca” to skandal. To jest potencjał na top5.

wkolski
wkolski(@wkolski)
1 rok temu
Reply to  wkolski

No i Jan Tomaszewski powinien dostać co najmniej dwa miejsca w rankingu za „niech będzie na poważnie, to jest ku*** skandal” i „trzeba go wy*** dyscyplinarnie”.

Kfiatek
Kfiatek
1 rok temu

A Skora i jego „To będzie trudny mecz”?

gasxzsaxzxzxzxzxzxzxzxz
gasxzsaxzxzxzxzxzxzxzxz
1 rok temu

https://najwiekszekursykuponow.blogspot.com/ – Trafili kupon z kursem 383 i zdjęcie jego juz na blogu!
Na dziś już kupon dostępny. Polecam bo sam juz duzo zarobilem z nimi.

Wacław
Wacław
1 rok temu

Brakło wam słynnego komentarza Dariusza wdowczyka jak był trenem korony w 1 lidze. Jak korona przegrała mecz a Pan Dowczyk powiedział że jakby miał możliwość dokonać 11 zmian wykorzystałby wszystkie.

Fago
Fago
1 rok temu
Reply to  Wacław

Jeszcze jak Wdowczyk nazwał Fijarczyka fujarczykiem.. Pomijam dokonania obu bo na jednym wozie jechali.

Dom
Dom
1 rok temu

Brakuje riposty Bączka, na problemy Ćwielonga

Jacek
Jacek
1 rok temu

A cytaty Wojciecha Łazarka!? „Gramy na typ”Nie warto się kopać z koniem.”owe udo. Albo się udo, albo się nie udo.””Graliśmy tak dobrze, że moje jądra składały się same do oklasków.”A najlepszy tekst Michała Probierza?”Pamiętam, że w Białymstoku też podrzucano mnie w górę, tylko potem już zapomniano złapać.”No i debeściak polskich komentatorów pan Dariusz Szpakowski:”Włodek Smolarek krąży jak elektron koło jądra Zbyszka Bońka.””Niemcy często zmieniają pozycje, ale nie mogą zadowolić trenera.””Grał w meczu towarzyskim w mieście, w którym urodził się 2 tygodni”To już ostatnie sekundy! Giuly… szuka szczęścia między nogami Campbella”

Włochy
16.01.2022

Mecz bramkarzy. Bez bramek w hicie Serie A

Klasyczne spotkanie, po którym trenerzy powiedzą, że był to szalenie intensywny taktycznie spektakl, a kibice będą zawiedzeni brakiem goli i jakiejkolwiek dramaturgii. Hity w Serie A w tym sezonie w większości zachwycały, ale jeśli akurat w dzisiejszy wieczór nie mogliście go oglądać, to zbyt wiele was nie ominęło.  Atalanta – Inter 0:0. Emocje jak na […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Algieria przegrała po raz pierwszy od 2018 roku [WIDEO]

Sensacja stała się faktem – reprezentacja Algierii przegrała 0:1 z Gwineą Równikową. Obrońcy Pucharu Narodów Afryki byli niepokonani od 16 października 2018 roku. W sumie zanotowali passę 35 oficjalnych meczów bez porażki. Algierczyków pogrążył w 70. minucie Esteban Obiang.  Co to oznacza dla układu tabeli w grupie E? Ano obrońcy tytułu mają poważny problem. […]
16.01.2022
Piłka ręczna
16.01.2022

Białoruś rozbita – szczypiorniści są już w drugiej rundzie Euro 2022!

Biało-czerwony walec się nie zatrzymuje! Polacy wygrali drugi mecz na Euro 2022, tym razem z Białorusią, aż 29:20. Ten sukces oznacza, że zapewniliśmy sobie awans do drugiej rundy turnieju. Zanim w niej wystąpimy, czeka nas jeszcze jedno stracie w grupie, z Niemcami (wtorek 18). Jeśli zespół Patryka Rombla zagra z nimi na takim poziomie, jak […]
16.01.2022
La Liga
16.01.2022

Królewscy z pierwszym trofeum w 2022. Modrić i Benzema przesądzili o losach meczu

Finał Superpucharu Hiszpanii był pierwszą okazją dla hiszpańskich drużyn do zdobycia trofeum w 2022 roku. Miniturniej rozgrywany w Arabii Saudyjskiej stał na wysokim poziomie. W finale Athletic podejmował Real Madryt. Królewscy mieli więcej czasu na odpoczynek po półfinałach, ale z drugiej strony piłkarze z Kraju Basków rozegrali w tym sezonie o sześć spotkań mniej. W […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Piechniczek: „po co nam cieć za dwa miliony euro rocznie?”

Antoni Piechniczek od lat prowadzi krucjatę przeciwko zagranicznym trenerom pracującym w reprezentacji Polski. Tym razem w rozmowie z TVP Sport były selekcjoner biało-czerwonych przejechał się po obcokrajowcach wyjątkowo mocno. – Gdyby to ode mnie zależało, gdyby prezes Cezary Kulesza liczył się z moim zdaniem, zasugerowałbym mu, aby oświadczył, że dopóki on będzie prezesem, selekcjonerem będzie […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

„Sportowe Fakty”: Kulesza zdecydował, ma już selekcjonera

Jak poinformował Piotr Koźmiński z portalu „WP Sportowe Fakty”, klamka zapadła. Cezary Kulesza zdecydował, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Prezes PZPN ostatecznie postawił na Adama Nawałkę. Były trener kadry od początku uchodził za faworyta do objęcia zespołu w kryzysowym momencie. Tym bardziej że nawet od samych zawodników wypływał przekaz, jakoby oczekiwali oni nominacji dla […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Sensacja w Pucharze Narodów Afryki! Kuriozalny gol dla Sierra Leone [WIDEO]

Wielka sensacja w Pucharze Narodów Afryki. Piłkarze Sierra Leone zremisowali 2:2 z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Iworyjczycy prowadzili 1:0, potem 2:1, lecz pogrążył ich gol stracony w trzeciej minucie doliczonego czasu gry. Gol, dodajmy, kuriozalny: 🚨⚽️ | Another angle of the Sierra Leone equalising goal by Kamara! What’s the goalie doing! pic.twitter.com/riC1q3zKKi — Football For You […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Everton polował na Jose Mourinho

Jak informują angielskie media, działacze Evertonu już podjęli pierwszą próbę zatrudnienia następcy Rafy Beniteza. Miał nim zostać… Jose Mourinho, obecnie prowadzący AS Romę. Portugalczyk stanowczo odrzucił propozycję The Toffees. Benitez został dziś zwolniony po serii fatalnych wyników w ostatnich miesiącach. Wcześniej szkoleniowcem Evertonu był zaś Carlo Ancelotti, ale Włoch latem zdecydował się na powrót do […]
16.01.2022
Inne sporty
16.01.2022

Polacy w Zakopanem nie zachwycili, ale już wiemy, kto leci na igrzyska

Ostatnie dni w skokach sprzyjały wyjadaczom. Wysoką formę zaczyna odzyskiwać Peter Prevc, Janne Ahonen wystąpił w mistrzostwach Finlandii i zdobył… brązowy medal, a Stefan Hula zapewnił sobie właśnie wyjazd na swoje czwarte igrzyska olimpijskie. Oprócz 35-latka do Pekinu Michal Doleżal zabierze dwóch zawodników, których dzisiaj na skoczni w Zakopanem nie oglądaliśmy, czyli Kamila Stocha (kontuzja) […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Prezes Stadionu Śląskiego: „A gdybyśmy znów tu awansowali na mundial?”

– Na Stadionie Śląskim trzykrotnie przypieczętowaliśmy awans do mistrzostw świata. W 1977, 1985 i 2001. A czternaście lat temu do mistrzostw Europy. Na razie to tylko marzenie, bo najpierw trzeba ograć Rosję, ale czy nie byłoby wspaniale, gdybyśmy ponownie wywalczyli tu awans? – pyta Jan Widera, prezes Stadionu Śląskiego, w rozmowie z TVP Sport. Po […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Rangnick zaczyna się niecierpliwić?

Jak donoszą brytyjskie media, Ralf Rangnick zaczyna odczuwać zniecierpliwienie postawą władz Manchesteru United. Klubowi działacze nie chcą realizować transferowych zachcianek Niemca, ponieważ jest on tylko szkoleniowcem tymczasowym. Kością niezgody zdaniem dziennikarzy „The Mirror” jest przede wszystkim Amadou Haidary – 23-letni pomocnik RB Lipsk, którego Rangnick chciałby ściągnąć na Old Trafford już w zimowym oknie transferowym. […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

West Ham odbiera punkty najlepszym, a potem traci je z Leeds

Do awansu do Ligi Mistrzów nie wystarczą zwycięstwa nad Liverpoolem, Chelsea i Tottenhamem. Za takie zbiera się poklask, ale punkty trzeba gromadzić też na Burnley, Southampton czy Leeds United. West Ham kolejny raz przegapił moment na doskoczenie do Chelsea, przegrywając na swoim boisku z 15. drużyną Premier League.  West Ham – Leeds 2:3. Jack Harrison […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Polacy kontra Belgia. Przestrogi i nadzieje dla Kozłowskiego

Kacper Kozłowski zanim ruszy oczarować ligę angielską i przerobić trenerów jeszcze lepszych niż Juergen Klopp, pół roku spędzi w lidze belgijskiej. O projekcie, w którym ma uczestniczyć, napisaliśmy już sporo – nie jest to typowy belgijski klub i nie jest to typowe wypożyczenie „na przeczekanie”. Misją Kozłowskiego jest pomoc przy zdobyciu mistrzostwa Belgii, złapanie potrzebnych […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Kehl: „Haaland nie może przeciągać tematu w nieskończoność”

Erling Haaland wywołał spore medialne poruszenie – norweski napastnik stwierdził ostatnio, iż władze Borussii Dortmund wywierają na niego presję, aby jak najszybciej podjął decyzję odnośnie swojej przyszłości. Do sprawy odniósł się Sebastian Kehl, obecnie działacz BVB. – Byłem trochę zaskoczony komentarzami Haalanda. Niebawem z nim o tym porozmawiam. Chcę wiedzieć, co chodzi mu po głowie, […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Dziś tęsknotę za Salahem i Mane udało się ugasić

Juergen Klopp jakiś czas temu nazwał Puchar Narodów Afryki „małym turniejem”, potem z tym słów się tłumaczył, wskazując na ironię. Nie ma co go za to biczować, raz, że długo po czasie, dwa, że może rzeczywiście został źle zrozumiany, ale zaczynamy od tego, bo czempionat w Afryce dla Liverpoolu faktycznie jest pewnym problemem. The Reds […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Klich górą nad Fabiańskim, Leeds lepsze od West Hamu

Mateusz Klich lepszy od Łukasza Fabiańskiego, Leeds United lepsze od West Hamu United. Podopieczni Marcelo Bielsy zwyciężyli w Londynie 3:2. Bohaterem przyjezdnych został Jack Harrison – 25-letni Anglik trzykrotnie wpisał się na listę strzelców, otwierając hat-trickiem drogę do zwycięstwa dla swojego zespołu. Po stronie „Młotów” bramkami odpowiedzieli Jarrod Bowen i Pablo Fornals. Łukasza Fabiańskiego zdołał […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Joan Jordan opuścił szpital

Jak poinformowała oficjalnymi kanałami Sevilla, jej zawodnik Joan Jordan – ugodzony rzuconym z trybun przedmiotem podczas wczorajszych derbów Andaluzji – opuścił już szpital i obecnie znajduje się pod domową obserwacją lekarzy. – Joan opuścił stadion Benito Villamarin w stanie oszołomienia. Przewieziono go do szpitala, w którym przeszedł serię badań kontrolnych. Finałowa diagnoza lekarzy to urazowe […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Rafa Benitez zwolniony z Evertonu

To po prostu musiało się tak skończyć. Po 22 rozegranych spotkaniach Rafa Benitez został zwolniony z funkcji trenera Evertonu. Drużna pod wodzą Hiszpana popadła w olbrzymi kryzys i obecnie plasuje się na 16. miejscu w tabeli Premier League. Nie trzeba chyba dodawać, że oczekiwania były znacznie większe. Everton to – wbrew pozorom – jeden z […]
16.01.2022