post Avatar

Opublikowane 17.07.2020 17:32 przez

Szymon Janczyk

Okolice 85 minuty spotkania w Lubinie. 20-letni Kamil Kruk otrzymuje sygnał, że wkrótce wejdzie na boisko. Trochę motywacji pod nosem, zapewnianie samego siebie, że będzie dobrze i lecimy. Kilka chwil później stoper stał już przy linii bocznej boiska. Zmienił Jewgienija Baszkirowa, otrzymał symboliczne parę minut. Dla jednych występ niemal niezauważalny, dla niego najpiękniejszy moment w życiu, bo właśnie spełnił marzenie o debiucie w Ekstraklasie. – Nagroda za pracę – podkreślał Martin Sevela. Nagroda, która spotkała już piątego adepta akademii Zagłębia Lubin w tym sezonie.

Kruk, Bartosz Białek, Kacper Bieszczad, Kacper Chodyna, Jakub Sypek – tak wygląda pełen „pakiet” szczęśliwców, którzy dotarli na szczyt. Przynajmniej tymczasowy, bo dziś wiadomo, że dla Białka Ekstraklasa nie będzie sufitem. Reszta obecnie marzy o tym, żeby podążyć jego śladem. A przecież na tej piątce liczba wychowanków, którzy w tym sezonie wybiegali na boiska w miedziowych barwach, się nie zamyka. Dominik Hładun, Damian Oko, Dominik Jonczy, Łukasz Poręba, Dawid Pakulski, Paweł Żyra, Łukasz Soszyński, Olaf Nowak – każdy z nich ma za sobą rozdział w akademii lubińskiego klubu. Nawet Bartosz Slisz, wychowanek ROW-u Rybnik, ostatnie szlify przed wejściem do Ekstraklasy zbierał w rezerwach Zagłębia. Ale i bez niego liczba wychowanków, jak na jeden sezon, jest imponująca – 13 piłkarzy, którzy w mniejszym lub większym stopniu pograli w swoim macierzystym klubie.

Akademia Zagłębia Lubin – holenderska ścieżka

Akademia Zagłębia funkcjonowała jeszcze przed 2013 rokiem, ale bez wątpienia był to ważny dla niej moment. Właściciel klubu, czyli KGHM Polska Miedź postawił na ten projekt i wpisał go w  swoją strategię promocji sportu młodzieżowego. Bez tego wsparcia nic by nie wyszło, a tak w Lubinie pojawił się Richard Grootscholten, który został dyrektorem akademii. Skąd na Dolnym Śląsku wziął się Holender, który uznawany jest za jednego z najlepszych specjalistów od tego typu projektów? Lubinianie chcieli się rozwijać i być bliżej lokalnych mieszkańców. Chodziło o to, żeby klub nie był tylko miejscem, gdzie weterani przyjeżdżają po dobre wypłaty, a zaczął być miejscem, w którym promuje się lokalne talenty.

Dla 70-tysięcznego miasta tożsamość była niezwykle ważna. Dlatego postanowiono zainwestować w rozwój akademii. Pierwszy pomysł był taki, żeby na Dolnym Śląsku działać w porozumieniu z Ajaksem Amsterdam, jednak szkolenie pod szyldem kogoś innego – no nie był to plan, który spełniałby założenie lokalności. Ostatecznie pozostano przy holenderskim kierunku, ale nieco zmodyfikowano plan. Grootscholten miał nie tylko dać know-how. Miał pracować na żywym organizmie. I zaczęła się rewolucja, z której w Lubinie czerpią do dziś.

Richard Grootscholten, fot. Newspix

 To, że dziś młodzież wchodzi do zespołu to zasługa wszystkich pracowników akademii, ale oczywiście, podwaliny pod to dał Richard – mówi Artur Jankowski, prezes klubu. – Do dziś działamy na podstawie jego Handbooka, choć na przestrzeni lat uległ on zmianie. Wiadomo, futbol idzie do przodu, więc i my musieliśmy się dostosować. Okres pandemii, gdy nie mogliśmy pracować tak, jak normalnie, poświęciliśmy m.in. na te poprawki – dodaje Henny Lee, obecny dyrektor akademii.

Henny to już trzeci Holender, który zajmuje się lubińską akademią. Po Grootscholtenie, który odszedł do Feyenoordu Rotterdam, był jeszcze Ben van Dael, choć on nie zajmował fotelu dyrektora. Pełnił raczej rolę pomostu między akademią a zespołem seniorów. Funkcję dyrektora piastował także Polak, Krzysztof Paluszek, ale niezależnie od narodowości i zmieniających się wykonawców, rola pozostawała niezmienna. Szkolić najlepiej, jak się da i dążyć do tego, by szkolić jeszcze lepiej. Efekty są widoczne – w Lubinie znajdziemy 29 zawodników reprezentacji Polski oraz kadrowicza… Słowacji. W klubie przewidują już, że wkrótce grono powiększy się o szóstkę kolejnych piłkarzy, którzy pozostają w gronie obserwowanych przez trenerów biało-czerwonych drużyn młodzieżowych.

Technika przede wszystkim

Ok, mamy teorię, a jak wygląda praktyka? Lubińska akademia jest trochę jak rzeka, która płynie przez te same tereny, ale sama zmienia swoje koryto. Bardzo duży nacisk kładzie się na aspekty techniczne. Swego czasu dolnośląska szkółka nazywana była „Zagłębiem Techniki”. Lubinian wyróżniała praca nad techniką fundamentalną. Jakiś czas temu z „Miedziowymi” rozstały się twarze tego projektu – Stanisław i Bartosz Kwiatkowscy oraz Jarosław Rutkowski. Ale w klubie wiele się przez to nie zmieniło. – Nie jest tak, że teraz w Zagłębiu nie ma kto uczyć techniki. Jeśli chodzi o panów Kwiatkowskich, współpraca z nim nadal jest kontynuowana i przebiega bez zarzutów. W klubie pracuje też Emil Nowakowski, który od początku był odpowiedzialny za ten rodzaj treningów. W tym zakresie edukujemy też innych naszych trenerów – tłumaczy Witold Lis, koordynator akademii.

Ale wiadomo – trening techniki fundamentalnej to nie wszystko. W Lubinie wprowadzają w życie kolejne projekty, które mają sprawiać, że wyszkolenie indywidualne zawodników będzie stało na jeszcze wyższym poziomie. Jednym z nich są treningi grup masters. Spotykają się na nich najlepsi piłkarze na danej pozycji z kilku różnych roczników. Cel jest wiadomy – trenować z najlepszymi, żeby samemu stawać się lepszym. To oczywiście zajęcia dodatkowe, poza tymi, które zawodnicy odbywają w swoim roczniku. Zresztą tych w ostatnim czasie także jest więcej, bo im więcej piłki przy nodze, tym lepsi piłkarze „zjadą z taśmy produkcyjnej”. Podobne zajęcia odbywają się także dla graczy rezerw oraz młodzieży włączonej do kadry pierwszego zespołu.

Zagłębie Przyszłości

A co z tymi, którzy eksplodują nieco później? Nie od dziś wiadomo, że nie każdy talent eksploduje od razu, a nie warto spuszczać z oka chłopaków, którzy mogą okazać się dynamitem, tyle że nieco dłuższym lontem. Zresztą Zagłębie jest tego doskonałym przykładem – adept ich akademii, Krzysztof Piątek, to właśnie „late talent”. – Chcemy zadbać o to, żeby chłopcy, którzy rozwijają się nieco wolniej, mieli równe szanse i nie tracili minut na boisku, bo regularna gra to najlepsza droga do rozwoju. W tym celu tworzymy nowy projekt. We współpracy z Akademią Piłkarską ‚Żaczek’ chcemy stworzyć miejsce, w którym ci zawodnicy będą mogli trenować i grać, będąc pod stałą obserwacją naszych trenerów. Mecze i treningi będą się odbywały na naszych boiskach, chłopcy będą grali w naszych barwach, także nadal będą czuć się pełnoprawnymi piłkarzami Zagłębia – mówi prezes Jankowski.

 Żeby młodzi piłkarze grali więcej, organizujemy wewnętrzne mecze bliźniacze. Chodzi w nich o to, żeby każdy zagrał taką samą liczbę minut, żeby nikt nie odstawał – tłumaczy kolejny ważny aspekt lubińskiego szkolenia Witold Lis. – Organizujemy też mecze towarzyskie po 11 dla zespołów, które w lidze grają po dziewięciu. Może przez to chłopcy zaliczają mniej kontaktów z piłką, ale są lepiej przygotowani do przejścia na grę 11 v 11 w lidze.

A liga jest dla lubinian ważna. Może i nie jest wyznacznikiem jakości szkolenia, natomiast sukces zawsze lepiej się „sprzedaje”. – Wiadomo, że nie tylko o wynik w tym wszystkim chodzi. Ale jesteśmy Zagłębiem, czołową akademią w kraju musimy być na topie. Młodzi wychodzą na boisko, żeby wygrać. Patrzą w tabelę i muszą widzieć nas na szczycie – uważa Jankowski.

Zresztą, nie ma co ukrywać, na pewnym etapie, nawet u juniorów, wynik jest następstwem wyszkolenia. Ciężko byłoby przecież sięgać po medale Centralnej Ligi Juniorów, nie prezentując odpowiedniej jakości.

Rezerwy, czyli pomost dla talentów

Natomiast o ile w zespołach młodzieżowych o dominację Zagłębia nietrudno, tak potem następuje weryfikacja. Przeskok do piłki seniorskiej to etap, na którym talenty przerzedza sito. „Miedziowi”, tak jak wiele drużyn z Ekstraklasy, mają rezerwy w III lidze. – Grupa śląsko-opolska to jedna z najsilniejszych w kraju. Gra tam Ruch Chorzów, jest Górnik Zabrze. Większość klubów ma kilku zawodników z ogromnym doświadczeniem w składzie. Mają też przewagę fizyczną – mówi prezes klubu.

Bartosz Slisz w rezerwach Zagłębia. Fot. Newspix

W Lubinie nie ukrywają, że zderzenia z potężnie zbudowanymi przeciwnikami bywają dla młodych piłkarzy bolesne. Ale można ich ograć sposobem. Tak było ostatnio, gdy młodzież z Zagłębia pokonała 7:0 Apis Jędrzychowice. Mimo że rywale mogli rozbijać adeptów akademii jak kręgle, ci ich zdominowali, bo… ich zabiegali. Oczywiście ta sztuka nie zawsze się udaje, o czym świadczy tabela trzeciej ligi. „Miedziowi” jesienią wygrali tylko raz i mimo 11 remisów na koncie, znajdowali się na trzecim miejscu od końca. Spadek na niższy szczebel były dla nich dramatem, a teraz łatwiej nie będzie.

 Reforma PZPN, według której piłkarze powyżej 23 roku życia nie będą mogli zagrać w rezerwach, gdy rozegrają pięć spotkań w pierwszym zespole, utrudnia nam zadanie. U nas grała co prawda młodzież, ale czasami trzeba ją wesprzeć kilkoma bardziej doświadczonymi zawodnikami. Nie wykluczam, że w takich okolicznościach po prostu ściągniemy ich do rezerw. Nie chciałbym tego robić, bo przecież to zabierze miejsce któremuś z naszych wychowanków, jednak chcemy uzyskać dobry wynik, a liga jest naprawdę silna – tłumaczy Artur Jankowski.

Plan dla każdego piłkarza

Żeby jeszcze lepiej przeżyć przeskok z piłki juniorskiej do seniorskiej, rezerwy zostały częściowo wyłączone ze struktur akademii. Dziś to pełnoprawna, seniorska drużyna, tyle że pełna młodych zawodników. Modelowa ścieżka rozwoju wygląda tak, że junior trenuje w akademii do 18 roku życia, a potem zostaje piłkarzem drugiej drużyny. Następnie walczy o to, żeby z „dwójki” przeskoczyć do „jedynki”. Oczywiście dla najzdolniejszych są robione wyjątki.

 Nie ukrywam, że trochę zmieniliśmy nasze podejście. Wcześniej zbyt sztywno trzymaliśmy się ram. Tego, że młody piłkarz powinien jak najdłużej grać z rówieśnikami. Staramy się słuchać naszych zawodników. Jeśli ktoś chciałby dostać szansę w starszym roczniku, czy w rezerwach, bo czuje, że osiągnął sufit, pomyślimy o tym. Natomiast musimy mieć też na uwadze to, że czasami mamy kilka talentów na danej pozycji. Wtedy przesuwanie kogoś wyżej tylko po to, żeby siedział na ławce, nie ma sensu – tłumaczy Artur Jankowski.

 Każdy z piłkarzy ma przygotowany indywidualny plan rozwoju. Dbamy o to z Robinem Pronkiem – mówi nam Henny Lee. – Nie każdy musi się z nim zgadzać, ale wszystkim przedstawiamy wizję tego, jak powinna wyglądać jego kariera, żeby wydobyć z niej maksymalny potencjał. 

 Nie każdy jest cierpliwy, zdarza się, że zawodnik chce już grać wyżej, nie zgadza się z naszym planem. Nic z tym nie możemy zrobić – ma do tego prawo. Niektórzy wyrywają się do piłki seniorskiej, bo ktoś gwarantuje im minuty, wpisuje to w kontrakt. Przecież to jest oszustwo także dla tego zawodnika. Ok, zagra te parę minut, a potem co? Zjazd do rezerw? I jak to wytłumaczyć? My takich rzeczy nie robimy. Jesteśmy fair wobec naszych adeptów. W akademii każdy ma taki sam kontrakt, takie same warunki. W rezerwach podpisujemy natomiast kilkuletnie umowy, żeby zabezpieczyć się przed sytuacją, że stracimy kogoś przez zbyt krótki kontrakt – opisuje sposób działania Zagłębia Jankowski.

Warto dodać, że od niedawna praca nad psychiką młodego gracza jest łatwiejsza. W Zagłębiu zatrudniono bowiem trenera mentalnego, który ma służyć pomocą kandydatom na piłkarzy. Dzięki temu przeskok do dorosłej piłki może być jeszcze łatwiejszy.

Paweł Karmelita, czyli nadzorca

Tak jak wspomnieliśmy, model jest taki, żeby najpierw „otrzaskać się” w drugiej drużynie, a dopiero potem wykonać następny krok. Czasami przychodzi to szybciej czasami wolniej. Nad tym czuwają cztery osoby: Paweł Karmelita, Robin Pronk, Adam Buczek oraz Martin Sevela. Można powiedzieć, że ten ostatni „przyklepuje” decyzję tego pierwszego, która jest efektem działań Buczka. To on, jako trener rezerw, dba o to, żeby młodzież się rozwijała. W Zagłębiu podkreślają jego znaczenie, to taki „surowy tata” dla tych, którzy pukają do bram Ekstraklasy. Ważną osobą jest Robin Pronk, który czuwa nad płynnym przejściem zawodników z akademii do drugiego zespołu oraz systemem szkolenia.

Podobnie jest z Witoldem Lisem, który potrafi zadbać o to, żeby zawodnik nie odleciał po pierwszym sukcesie. Natomiast równie ważna jest rola Karmelity. – Rzadko spotyka się takich ludzi, że gdy zapytamy innych o opinię o nim, to 9 czy nawet 10 na 10 osób powie, że to super gość. W przypadku Pawła by tak było – żartują w Lubinie.

Ale nie ma co żartować, bo Karmelita wykonuje „czarną robotę”. Sevela co prawda sam często odwiedza mecze rezerw, ale to Karmelita jest osobą, która na bieżąco czuwa nad tym, co słychać w drugim zespole. Raportuje, informuje i ocenia postępy zawodników, podpowiada, kto mógłby dostać szansę. Oczywiście przy wszystkim swój stempel musi postawić także Buczek.

Dziś w rezerwach jest wielu graczy, którzy wkrótce mogą podążyć śladem wspomnianej na wstępie piątki i zadebiutować w lidze. Na Jakuba Wójcickiego wkrótce może zacząć naciskać Adam Borkowski. Następcą Białka może zostać młodzieżowy reprezentant Polski, Patryk Kusztal lub Błażej Czuban. Są także zdolni skrzydłowi, jak Jakub Siga i Mateusz Kizyma. Każdy z nich musi jednak pamiętać, że o sukcesie czasami decyduje chwila, więc nie można pozwolić sobie na przestój, bo ktoś inny wskoczy na twoj miejsce. Tak, jak było z Bartoszem Białkiem.

Paweł Karmelita i Martin Sevela, fot. Newspix

Wypatrzony w Zdzieszowicach – Bartosz Białek

Dziś Białka łatwo jest chwalić i nazywać fenomenem, jednak jeszcze na starcie jesieni nie zapowiadało się, że napastnik tak wystrzeli. To także swego rodzaju „late talent”. W drugiej drużynie zaczął dominować, gdy rezerwy grały w Pucharze Polski z Miedzią Legnica. Strzelił wówczas bramkę, a przy okazji skorzystał na tym, że kolega z zespołu był mocno nieskuteczny. Białek potem zaczął trafiać w trzeciej lidze i odjeżdżać. Kluczowy okazał się wyjazd do Zdzieszowic. Napastnik przedryblował kilku rywali, kończąc akcję precyzyjnym strzałem. „Prawie jak Maradona” – żartowali w Lubinie. Bramka faktycznie była ładna, więc wycięto ją, żeby pochwalić się wyczynem młodzieżowca. Traf chciał, że filmik zobaczył też Martin Sevela, a że pochlebnie wypowiedzieli się o nim Buczek oraz Karmelita, zawodnik trafił do pierwszej drużyny. Resztę historii już znamy – gol w debiucie był jak stempel jakości. Dalej poszło z góry, bo i Białek był chętny do pracy i drużyna widziała w nim skutecznego snajpera.

Morał z tej historii jest jeden – nigdy nie wiesz, kiedy ktoś coś w tobie dostrzeże tak, jak w przypadku Białka i Seveli.

„Miedziowa Tożsamość”

Wiemy za to, że jednego w Lubinie przeoczyć nie można. Wszechobecnego podkreślania „Miedziowej Tożsamości”. To akcja skierowana do kibiców, ale i do młodych piłkarzy. Zaletą Zagłębia, podkreślaną od lat, jest fakt, że adepci akademii mają przyszłość na wyciągnięcie ręki. Dosłownie, bo z okien bursy widać stadion, na którym co dwa tygodnie goszczą najlepsi piłkarze w Polsce. Z boisk treningowych jest do niego kilka kroków, więc każdy ma świadomość, że cel jest blisko. Tę świadomość dodatkowo utrwalają „krzyczący” ze ścian wychowankowie. Zarówno na stadionie, jak i w bursie dla zawodników, wszędzie można natknąć się na zdjęcia, koszulki czy jakiekolwiek inne pozostałości zawodników, którzy wychowali się w tym klubie. Nie zawsze są to gwiazdy, jak Krzysztof Piątek czy Piotr Zieliński. Czasami to „solidni ligowcy”, którzy dorobili się kilkuset meczów na poziomie Ekstraklasy.

Być może z perspektywy osoby postronnej nie robi to wrażenia. Ale dla młodego chłopaka to już coś. Jakiś czas temu, gdy podążałem śladami Michała Karbownika, trenerzy Młodzika Radom mówili, jak duże wrażenie na ich podopiecznych robiły nawet zwykłe życzenia świąteczne od Michała czy Mateusza Radeckiego. A co dopiero, gdy masz ściany, na których roi się od reprezentantów kraju czy etatowych ligowców? Wiesz, do czego dążysz i gdzie trafiłeś. Widzisz też, że jesteś w dobrym miejscu, bo obok nich możesz zauważyć na ścianie swoje zdjęcie, gdy w nagrodę wyląduje na ścianie, na której znajdziemy zawodników miesiąca. Albo swój odcisk dłoni, który zdobi „obraz” na korytarzu. To prosty sygnał: Zagłębie to wy.

Dane za 90minut.pl

Innym sygnałem jest choćby koszulka wspomnianego wcześniej Zielińskiego, która wisi przed wejściem na stołówkę. – Kiedyś, gdy odwiedzały nas wycieczki, to dzieciaki robiły sobie z tą koszulką zdjęcia. Zamysł tych koszulek jest taki, żeby młodzież jak najczęściej widziała, że ich cele są realnie. Że ci, których podziwiają w telewizji, też tutaj byli. Zdjęcia czy koszulki absolwentów akademii wiszą w takich miejscach, że młodzi chłopcy widzą je nawet kilkanaście razy dziennie. Dzięki temu możemy pozytywnie wpływać na ich mentalność – tłumaczy Marek Wachnik, autor tego pomysłu.

Wachnik w Lubinie zadbał też o to, by w społeczności Zagłębia zaistnieli rodzice młodych piłkarzy. Regularnie organizowane spotkania mają na celu „wciągnięcie” ich w codzienne życie klubu. Pokazanie, jak funkcjonuje, ale też słuchanie ich podpowiedzi oraz pytań. Rodzice to doceniają, tak jak młodzież docenia warunki, jakie stworzył im lubiński klub. Boiska, które są dosłownie pod nosem, służą im za podwórko. Mogą wziąć sprzęt od trenerów i poćwiczyć sami lub z kolegami, po godzinach. Rzecz jasna chętnie to robią, bo co innego robić, gdy możesz „wyjść przed blok i pokopać”? Taki właśnie był zamysł lubińskiej akademii – uczynić z boiska podwórko. Dlatego boiska wyróżniają się choćby różnymi rodzajami nawierzchni.

Akademia znów urośnie

Prezes Artur Jankowski zdaje sobie jednak sprawę, że podobnie jak piłkarze, nie może osiąść na laurach. – Nie chcemy mówić, że jesteśmy świetni, że mamy wszystko. Wręcz przeciwnie, widzimy, że konkurencja nie śpi i wiemy, że chcemy się rozwijać. Mamy bardzo dobrą bazę, ale widzimy, że Legia wybudowała centrum w Książenicach, więc też chcemy budować. Planujemy dwie, najpotrzebniejsze obecnie inwestycje. Chcemy wykupić część terenów obok akademii i wzmocnić infrastrukturę boiskową.

Marzenia to także muzeum połączone ze sklepem klubowym i restauracją. Wkrótce w miejsce starego budynku szatni powstanie coś w rodzaju kawiarni, która odciąży restaurację w bursie. Są też kolejne plany. – Widziałbym tu jeszcze park motoryczny, taki, jak mają w Lipsku. Jeśli to powstanie, będzie kapitalnie, będziemy mieć wszystko – uważa Witold Lis.

Infrastruktura, szkolenie trenerów, koncepcja – każda z tych rzeczy jest w Lubinie płynna. Tak samo, jak wspomniany na wstępie przepływ juniorów z akademii do pierwszego zespołu. I niewykluczone, że to właśnie oni napędzą kolejne projekty, które posłużą ich następcom. Bo inwestować trzeba mieć z czego, a jeśli wychowuje się piłkarzy pokroju Bartosza Białka, to można mieć pewność, że prędzej czy później to się po prostu opłaci.

SZYMON JANCZYK

Fot. Newspix

Opublikowane 17.07.2020 17:32 przez

Szymon Janczyk

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 21
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Lincoln
Lincoln

Ekhem Chodyna podobnie zresztą jak Szota który też się przez Lubin przewinął a teraz to nie wiem gdzie się błąka to są zawodnicy, którzy nie poradzili sobie w najlepszej polskiej akademii piłkarskiej.

emjot
emjot

Szota kopie się po czole na wypożyczeniu w Stomilu z Wisły Kraków. Delikatnie mówiąc nie wzbudza entuzjazmu kibiców S.O.

Marian
Marian

Szota to jest właśnie idealny przykład tego co jest napisane w tym artykule. Chciał już grać w Ekstraklasie bo pięć razy prosto piłkę kopnął, bo był w kadrze na młodzieżowe mistrzostwa. Gorąca głowa plus odpowiednio pazerny menago i wszystko jasne. Wypisz, wymaluj rzucenie się drewnianego Jacha na Premier Ligue g14GB

skttr
skttr

ci ludzie to są odrzuty z Akademii Lecha Poznań, mała szansa była na to, że w ZL zafunkcjonują.

Krzysiek
Krzysiek

Nie ma żadnej współpracy między ZL a Kwiatkowskimi. Bzdury.

Maciej
Maciej

Zweryfikujcie proszę ten akapit, bo z innego Waszego artykułu wynika, że współpracy nie ma 😉

Czołowi zawodnicy odchodzą z Zagłębia. Co wydarzyło się w Lubinie?

Sperma na twarzy - Polska gwiazda Porno Italiano
Sperma na twarzy - Polska gwiazda Porno Italiano

W końcu niektóre, bo jeszcze nie wszystkie niestety polskie kluby zaczynają kumać, że posiadanie własnych akademii i promowanie własnych wychowanków to solidniejsza przyszłość niż ściąganie szrotu bądź emerytowanych grajków …

skttr
skttr

Co by nie mówić o ZL, to jednak inwestowanie w młodych ogarnęli pierwsi po Lechu Poznań w Polsce i zbierają plony.

Boa
Boa

A moim zdaniem jak na klub bez żadnych ambicji, przecież gdyby nie wygrali z Wisłą to mogli skończyć nawet na 13 miejscu pomimo takiego potencjału w drużynie to strasznie mało tych młodych gra. Fajnie, że postawiono tam na Akademię, w każdej lidze powinno być kilka średnich klubów dla których celem powinno być szkolenie i sprzedawanie dalej. Nie każdy może bić się o mistrzostwo i puchary, a u nas większość klubów, które i tak na nic poza utrzymaniem nie mają szans bawi się w sklecanie drużyny co sezon na jakiś odpadkach, najlepszym przykładem Wisła Płock. Pół składu emerytów i Sobolewski rodem wyjęty z polskiego antyfutbolu. Najbrzydsza drużyna w lidze. Tak naprawdę z młodych objawił się Białek i Poręba gra za Slisza, reszta tutaj wymienionych to albo ich już nie ma, albo za chwilę nie będzie, zawodnicy na 1 ligę. A Hładun i Oko młodzikami już nie są.

pep pep
pep pep

Zagłębie miało dwie młode perły – Zielińskiego i Piątka. Zarobili na nich full kasy. Prawdziwi mistrzowie zarabiania na młodych. Śmiech na sali z takim robieniem interesów na młodych. Teraz mogą sobie i 50 lat szkolić w akademii i już nigdy nie natrafić na kogoś pokroju Zielińskiego

Stach Levy
Stach Levy

Mam znajomego który pracuje jako trener w tej całej akademi ZL. Niestety już to kiedyś pisałem tam nikt nie jest nastawiony żeby szkolić zawodników do pierwszej drużyny, liczą się jakieś głupie wyniki w piłce juniorskiej. Dlaczego w naszym kraju nie ma skrzydłowych? Bo zabrania się im dryblingu kosztem tego żeby podać bo przecież najważniejsze są wyniki. Wyniki w piłce juniorskiej? Kurwa serio? Jak to się nie zmieni to nic się nie zmieni piłkarsko w tym kraju. Ale najgorsze jest to że te nawyki później przechodzą do piłki seniorskiej. Jak zrobić przewagę w środku pola albo na skrzydle? No właśnie trzeba wejść w drybling ale 90 procent z naszych zawodników nie umie bo treneieo mówił że piłka „chodzi szybciej od zawodnika” i później przejeżdżają pastuchy z Kazachstanu i robią z nami co chcą.

Tony
Tony

Jak nie ma skrzydłowych? A Kamiński? A Jóźwiak?

Stach Levy
Stach Levy

ilu ich jest 3 albo 4 w takim kraju jak nasz? tu powinno być z 15 takich gości jak Jóźwiak.

Dodek
Dodek

Cukrujecie tej niby najlepszej akademii,a prawda jest taka że odeszło ponad 10 trenerów ,ostatnio porozwiązywali grupy białe,jest ogromne niezadowolenie rodziców ,utworzono na otarcie lez Zagłębie Future które ma zamydlić oczy ze jest dobrze ,w kombinacie podobno doszli do wniosku zę nie opłaca się szkolić tak dużej ilości zawodników ponieważ do 1 zespołu trafia dwóch więc zredukowano liczebność a postawionio na jakość z zewnątrz wycinając miejscowe talenty,holendrzy zupełnie nie orientują się w realiach polskiej piłki panuje bałagan organizacyjny.To co piszecie nie jest prawdą

Wali
Wali

Dokładnie. Szkolenie jest nastawione na wyniki. To nawet pokazuje antyfutbol stworzony przez Michniewicza w młodzieżowce na Euro. Bronienie 11 piłkarzami wyniku zamiast grać to tragedia. Wyniki takich turniejów są w dłuższej perspektywie nieważne. Historia pokazuje że nigdy cała 20 mistrzów świata czy mistrzów Europy młodzieżowych nie gra w komplecie w kadrze. A w szkoleniu najważniejsza jest pierwsza reprezentacja i jej wyniki. Tak samo nasza prowincjonalna liga jest absurdem. Zamiast stawiać po 5 młodych i obstawić ich paroma sensownymi graczami to ściągany jest szrot z Bałkanów, Czechosłowacji czy obecnie z 3 ligi hiszpańskiej i o zgrozo to są gwiazdy tej podwórkowej ligi. Korzyści ze stawiania na młodych moga być: (promocja piłkarzy, zarobek na nich czy nawet wynik sportowy) Przykładem jest Lech który jak stawiał na pięciu młodzieżowców i to do tego takich niekonwencjonalnych (skrzydłowi dobrze wyszkoleni technicznie, środkowy pomocnik z młotem w nodze czy nieustępliwy lewy obrońca) to zaczął wygrywać przy pieknej jak na nasze warunki grze. Naprawde Lecha oglądało sie super i moge tylko żałować ze jako rodowity wrocłowianin czegoś takiego nie ma w Śląsku, bo zamiast sciagac przepłaconych i słabych piłkarzy to warto dac pograc młodym z okolicznych akademii. Ale lepiej wstawia sie hiszpana czy innego słowaka ktory pozoruje gra ale sprawia wrazenie doswiadczenia i umiejetnosci gry w piłkę niz młodego kreatywnego i nieco szalonego zawodnika. Oby przyszły sezon w którym tylko jeden zespoł spada (oby Wisła Płock) był przełomowy w kwestii stawiania na młodzież i zeby ich było w kazdym zespole co najmniej 5 i zeby sie promowali do reprezentacji czy tych najlepszych klubów Europy a polskie kluby żeby na nich zaczeły zarabiac wiecej niz te 4 mln euro.

15wszechmistrz15!
15wszechmistrz15!

Pytanie: kiedy to wszystko przełoży się na jakiś medal. Lubin co sezon powinien bić się o pudło, a co mamy każdy widzi.
Maja swietny skład, płynność finansową, tylko grać i wygrywać.
A grają jak Legia za komuny, czyli wyjść, pokopać 90 min, zbytnio się nie przemęczyć i po meczu wszyscy na piweczko.

akademik
akademik

zobaczcie jak poszło szkolenie do przodu w Polsce i ile pojawia się talentów i pieniędzy ze sprzedaży w polskiej lidze. A przecież tak na poważnie na 100% zajmuja sie tym tylko cztery kluby: Lech, Zagłębie, Legia i Pogoń. Co by było gdyby cała liga miała poważne akademie? Bylibyśmy za parę lat potęga w piłce juniorskiej, a potem seniorskiej, czyli mielibyśmy to o czym od zawsze marzymy. To jest jedyna droga! brawa dla tych klubów, brawa za przepis o młodzieżowcu, resztę klubów trzeba cisnać jeszcz bardziej!!! taki Piast wywalczy brazowe medale, ale co da polskiej piłce oprócz wpierdolu ze Słowakami???

Czcibor Czcigodny
Czcibor Czcigodny

A co ma do tego przepis o mlodzieżowcu?

akademik
akademik

zmusza te kluby, które inaczej miałyby to w dupie, do rozwoju alademii

Gggghh
Gggghh

Zaczyna się pompowanie. Typowe weszło.

Różowy Moet
Różowy Moet

Cmok cmok och ach,a jakość szkolenia podsumowuje ten fragment,o rezerwach:/”Miedziowi” jesienią wygrali tylko raz i mimo 11 remisów na koncie, znajdowali się na trzecim miejscu od końca. Spadek na niższy szczebel były dla nich dramatem, a teraz łatwiej nie będzie./.Narazie malolaci są w stanie w bólach rywalizować na 4 poziomie.

Weszło
11.08.2020

Klepali, męczyli, cisnęli, w końcu wpadło. Sevilla w półfinale Ligi Europy

Ever Banega i Lucas Ocampos. To są nasi wieczorni bohaterowie, herosi, którym ślemy życzenia i czekoladki. To oni bowiem skonstruowali jedną, jedyną bramkę dzisiejszego wieczora, dzięki której uniknęliśmy dogrywki w starciu Sevilli z Wolverhampton. 2020 rok jest paskudny i mógłby sobie odpuścić dogrywkę w Lidze Europy po 0:0 w 90 minutach. Okazał litość, co za […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Szymon Jadczak w Hejt Parku w Dobrym Składzie! LIVE od 22.00

Coś czujemy, że kibice Wisły Kraków zajmą dziś naszą linię i rozgrzeją ją do czerwoności! Szymon Jadczak, autor książki „Wisła w ogniu”, związany zawodowo z TVN-em, będzie gościem Tomasza Smokowskiego w „Hejt Parku w Dobrym Składzie”. Program możecie śledzić w „Kanale Sportowym” oraz w Weszło.FM. Macie pytania do naszego gościa? Śmiało, telefon do studia to […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Duży talent, ale też duży egoista. Kim jest Yaw Yeboah z Wisły Kraków?

Wisła Kraków kontynuuje zbrojenia przed nowym sezonem. Sprowadziłą już czwartego obcokrajowca w tym okienku, ale na razie nie będziemy się czepiać. Yaw Yeboah – podobnie jak Fatos Beciraj, Stefan Savić i Adi Mehremić (no, ten najmniej) – na papierze ma bowiem trochę argumentów wskazujących na to, że może być ciekawym transferem. Niewykluczone nawet, że z […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Idioci w służbie sabotażu rozgrywek. Szkoci dostali żółtą kartkę od rządu

Tysiąc razy można mówić „słuchajcie, są takie i śmakie obostrzenia, przestrzegajcie ich”. Można wskazywać, że każde wystawianie na ryzyko integralności ligi to zagrożenie nie tylko zdrowotne, ale też i finansowe dla klubów. Do tego można rzucać przykładami, że lekceważenie koronawirusa źle się kończy. A na to wchodzi Boli Bolingoli z Celtic oraz ośmiu piłkarzy Aberdeen, […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Kamil Glik wraca do Serie A. Benevento z ambicjami na coś więcej niż utrzymanie

Cztery pełne sezony we Francji. 167 występów pod herbem Monaco. Mistrzostwo kraju i trafienie do jedenastki dekady klubu z księstwa. I wreszcie nadszedł czas, by powiedzieć „dziękuję”. Kamil Glik odchodzi z Monaco i wraca do Włoch, gdzie podpisał kontrakt z beniaminkiem Serie A – Benevento. Tym razem ekipa „Czarownic” nie chce jak meteoryt przelecieć przez […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Koronawirus decyduje o tym, z kim Legia zmierzy się w eliminacjach

Potencjalni rywale Legii w I rundzie eliminacji do LM jeszcze nie zagrali swojego meczu, a już dowiedzieliśmy się, z kim  zmierzy się polska drużyna. Podopieczni Vukovicia unikną starcia z zawsze mocną Dritą Gnjilane. W zasadzie formalnością jest, że wynik meczu rozstrzygnie koronawirus. Obie ekipy miały wyjść na boisko jeszcze dzisiaj. Dwie godziny przed meczem UEFA […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Śląsk reaguje na głupotę. I brawo!

Trochę zżymaliśmy się w ostatnich dniach na zachowanie klubów, które lekko zgłupiały w związku z koronawirusem. Były proste błędy ludzkie, był brak zdrowego rozsądku, były braki w kompetencjach. Ale skoro krytykujemy, to warto też pochwalić, bo nie wszyscy temat mają w nosie. Śląsk Wroclaw bardzo poważnie podszedł do naszych wczorajszych doniesień i odsunął od treningów […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Odejście Jóźwiaka – nie „czy”, a „kiedy”. Co z Sykorą, Moderem i Klupsiem?

Dziwne są to tygodnie dla fanów Lecha Poznań. Z jednej strony – do klubu przyszło już czterech piłkarzy, dwóch z nich jest naprawdę obiecujących. Ale z drugiej strony – wątpliwości kibiców budzi fakt, że za żadnego Kolejorz nie musiał płacić. Kasa w kontekście poznaniaków jest dość ważna, bo jest kluczowym czynnikiem wpływającym dla to, że […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Michniewicz: Niektórzy w wieku Kapustki marzą o wyjeździe, on już wraca z bagażem doświadczeń

– U nas graliśmy w ustawieniu bez skrzydłowych, 4-3-1-2, grał jednego ze środkowych pomocników, czasem dziesiątkę, pod napastnikami. Grywał też jako skrzydłowy, ale ja bym go widział w środku. Ma świetny przegląd pola, bardzo dużo widzi, swobodnie operuje piłką, fajnie się z piłką w tłoku obraca. U trenera Nawałki grał na skrzydle, ale chyba trochę […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Zmęczeni średniactwem. Pogoń chce czegoś więcej

Pogoń Szczecin to niechlubny fenomen. Mają siódme miejsce w tabeli wszech czasów Ekstraklasy, przed Widzewem Łódź, Śląskiem Wrocław, Cracovią. Rozegrali w elicie aż czterdzieści osiem sezonów. Od lat sześćdziesiątych może z przerwami, ale w każdej dekadzie zaznaczając swoją obecność w polskiej piłce. Przy tym NIGDY NIC nie wygrali na najwyższym szczeblu. Tyle lat, ani jednego […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Tworek: Nie możemy być jak ćmy, które parzą się lecąc do światła

Warta Poznań awansowała do Ekstraklasy jako zespół… braku wiary. Braku wiary z zewnątrz. Celem Warty przed startem sezonu absolutnie nie był awans, a przed decydującymi barażami eksperci rzadko kiedy stawiali na piłkarzy trenera Piotra Tworka. Mimo że to oni przystępowali do nich jako trzecia siła pierwszej ligi. Wiary za to nie brakowało w zespole. I […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

COVID-19 także w pierwszej lidze. Sandecja Nowy Sącz już w izolacji

Wygląda na to, że koronawirus w polskiej piłce rozsiadł się wygodnie w fotelu i zapina pasy. Po serii zachorowań w Ekstraklasie, która dotknęła już czterech klubów – a nawet pięciu, bo zakażenie, choć dzięki ostrożności klubu w mniejszym stopniu, dotknęło także Górnika Zabrze – przyszedł czas na jej zaplecze. Pierwszoligowcy zgodnie z zaleceniami Komisji Medycznej […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Sytuacja niecodzienna: mistrz porządnie dozbrojony

Artur Boruc z AFC Bournemouth. Bartosz Kapustka z Leicester City. Josip Juranović z Hajduka Split. Dwaj solidni ligowcy, Filip Mladenović z Lechii Gdańsk i Rafael Lopes z Cracovii. A to wszystko przy bardzo nieznacznych, może nawet symbolicznych osłabieniach – bo jeśli chodzi o kluczowych piłkarzy, sprzedany został jedynie Radosław Majecki. Legia Warszawa w tym okienku […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Piłkarz totalny. O pierwszym sezonie Ronaldo w Interze

Inter chce wygrywać Scudetto i Ligę Mistrzów, ale w starym odpowiedniku Ligi Europy, Pucharze UEFA, też ma zacne tradycje. W latach dziewięćdziesiątych wygrywał go trzykrotnie, ostatni raz z Ronaldo w składzie. Ronaldo, który był wówczas zdecydowanie najlepszym piłkarzem na świecie, Ronaldo, który przenosząc się do Nerazzurri drugi raz bił transferowy rekord świata, Ronaldo, nie tylko […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Polski mecz nie był tylko sloganem. Szymański i Augustyniak wchodzą z buta w sezon w Rosji

Takie rozpoczęcia sezonu to my lubimy. Pierwsza kolejka ligi rosyjskiej jeszcze się nie skończyła, a Sebastian Szymański już zdołał wyrównać swój wynik w klasyfikacji kanadyjskiej z poprzedniego sezonu. Jak do tego doszło? Otóż mecz Dynama Moskwa z Uralem Jekaterynburg okazał się „polski” nie tylko ze względu na samą obecność na murawie naszych graczy. Szymański, a […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Czwarty polski klub z koronawirusem. Tym razem Pogoń Szczecin

Start rozgrywek Ekstraklasy coraz bliżej, a tymczasem występują coraz większe komplikacje. Właśnie okazało się, że mamy czwarty przypadek koronawirusa w polskim klubie. Gdzie tym razem? W zachodnio-pomorskim, czyli w szczecińskiej Pogoni. Zakażony jest jeden, ale to wystarczyło, żeby drużyna została skierowana na kwarantannę. O sprawie poinformował sam klub, który opublikował na swojej stronie komunikat. Dowiadujemy […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Król strzelców II ligi zagra szczebel wyżej? Dwa kluby zainteresowane Michałem Bednarskim

Na polskim rynku transferowym nic się nie zmienia – większość klubów szuka napastnika, więc ci, którzy strzelają sporo, mają rozgrzany telefon. Tak też jest w przypadku Michała Bednarskiego, który w poprzednim sezonie został królem strzelców drugiej ligi w barwach Górnika Polkowice. Wiele wskazuje na to, że zawodnik ostatecznie trafi na zaplecze Ekstraklasy. W najwyższej lidze […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

„Legia chciała ukryć zarażenie i twierdziła, że wszyscy są zdrowi”

– Mieliśmy przypadek pozytywnego testu na obecność koronawirusa, ktoś chciał to ukryć i grać, bo twierdzi, że wszyscy są zdrowi. Są procedury, które jasno mówią, jak trzeba funkcjonować, kiedy ktoś jest chory. Nasz Zespół Medyczny wysłał do klubów dokładne wytyczne. Każdy odpowiedzialny i mądry klub zrobił piłkarzom, trenerom i pracownikom badania przed pierwszym treningiem. W […]
11.08.2020