Białek to dopiero początek. Jak Zagłębie Lubin szkoli jego następców?

Opublikowane 17.07.2020 17:32 przez

Szymon Janczyk

Okolice 85 minuty spotkania w Lubinie. 20-letni Kamil Kruk otrzymuje sygnał, że wkrótce wejdzie na boisko. Trochę motywacji pod nosem, zapewnianie samego siebie, że będzie dobrze i lecimy. Kilka chwil później stoper stał już przy linii bocznej boiska. Zmienił Jewgienija Baszkirowa, otrzymał symboliczne parę minut. Dla jednych występ niemal niezauważalny, dla niego najpiękniejszy moment w życiu, bo właśnie spełnił marzenie o debiucie w Ekstraklasie. – Nagroda za pracę – podkreślał Martin Sevela. Nagroda, która spotkała już piątego adepta akademii Zagłębia Lubin w tym sezonie.

Kruk, Bartosz Białek, Kacper Bieszczad, Kacper Chodyna, Jakub Sypek – tak wygląda pełen „pakiet” szczęśliwców, którzy dotarli na szczyt. Przynajmniej tymczasowy, bo dziś wiadomo, że dla Białka Ekstraklasa nie będzie sufitem. Reszta obecnie marzy o tym, żeby podążyć jego śladem. A przecież na tej piątce liczba wychowanków, którzy w tym sezonie wybiegali na boiska w miedziowych barwach, się nie zamyka. Dominik Hładun, Damian Oko, Dominik Jonczy, Łukasz Poręba, Dawid Pakulski, Paweł Żyra, Łukasz Soszyński, Olaf Nowak – każdy z nich ma za sobą rozdział w akademii lubińskiego klubu. Nawet Bartosz Slisz, wychowanek ROW-u Rybnik, ostatnie szlify przed wejściem do Ekstraklasy zbierał w rezerwach Zagłębia. Ale i bez niego liczba wychowanków, jak na jeden sezon, jest imponująca – 13 piłkarzy, którzy w mniejszym lub większym stopniu pograli w swoim macierzystym klubie.

Akademia Zagłębia Lubin – holenderska ścieżka

Akademia Zagłębia funkcjonowała jeszcze przed 2013 rokiem, ale bez wątpienia był to ważny dla niej moment. Właściciel klubu, czyli KGHM Polska Miedź postawił na ten projekt i wpisał go w  swoją strategię promocji sportu młodzieżowego. Bez tego wsparcia nic by nie wyszło, a tak w Lubinie pojawił się Richard Grootscholten, który został dyrektorem akademii. Skąd na Dolnym Śląsku wziął się Holender, który uznawany jest za jednego z najlepszych specjalistów od tego typu projektów? Lubinianie chcieli się rozwijać i być bliżej lokalnych mieszkańców. Chodziło o to, żeby klub nie był tylko miejscem, gdzie weterani przyjeżdżają po dobre wypłaty, a zaczął być miejscem, w którym promuje się lokalne talenty.

Dla 70-tysięcznego miasta tożsamość była niezwykle ważna. Dlatego postanowiono zainwestować w rozwój akademii. Pierwszy pomysł był taki, żeby na Dolnym Śląsku działać w porozumieniu z Ajaksem Amsterdam, jednak szkolenie pod szyldem kogoś innego – no nie był to plan, który spełniałby założenie lokalności. Ostatecznie pozostano przy holenderskim kierunku, ale nieco zmodyfikowano plan. Grootscholten miał nie tylko dać know-how. Miał pracować na żywym organizmie. I zaczęła się rewolucja, z której w Lubinie czerpią do dziś.

Richard Grootscholten, fot. Newspix

 To, że dziś młodzież wchodzi do zespołu to zasługa wszystkich pracowników akademii, ale oczywiście, podwaliny pod to dał Richard – mówi Artur Jankowski, prezes klubu. – Do dziś działamy na podstawie jego Handbooka, choć na przestrzeni lat uległ on zmianie. Wiadomo, futbol idzie do przodu, więc i my musieliśmy się dostosować. Okres pandemii, gdy nie mogliśmy pracować tak, jak normalnie, poświęciliśmy m.in. na te poprawki – dodaje Henny Lee, obecny dyrektor akademii.

Henny to już trzeci Holender, który zajmuje się lubińską akademią. Po Grootscholtenie, który odszedł do Feyenoordu Rotterdam, był jeszcze Ben van Dael, choć on nie zajmował fotelu dyrektora. Pełnił raczej rolę pomostu między akademią a zespołem seniorów. Funkcję dyrektora piastował także Polak, Krzysztof Paluszek, ale niezależnie od narodowości i zmieniających się wykonawców, rola pozostawała niezmienna. Szkolić najlepiej, jak się da i dążyć do tego, by szkolić jeszcze lepiej. Efekty są widoczne – w Lubinie znajdziemy 29 zawodników reprezentacji Polski oraz kadrowicza… Słowacji. W klubie przewidują już, że wkrótce grono powiększy się o szóstkę kolejnych piłkarzy, którzy pozostają w gronie obserwowanych przez trenerów biało-czerwonych drużyn młodzieżowych.

Technika przede wszystkim

Ok, mamy teorię, a jak wygląda praktyka? Lubińska akademia jest trochę jak rzeka, która płynie przez te same tereny, ale sama zmienia swoje koryto. Bardzo duży nacisk kładzie się na aspekty techniczne. Swego czasu dolnośląska szkółka nazywana była „Zagłębiem Techniki”. Lubinian wyróżniała praca nad techniką fundamentalną. Jakiś czas temu z „Miedziowymi” rozstały się twarze tego projektu – Stanisław i Bartosz Kwiatkowscy oraz Jarosław Rutkowski. Ale w klubie wiele się przez to nie zmieniło. – Nie jest tak, że teraz w Zagłębiu nie ma kto uczyć techniki. Jeśli chodzi o panów Kwiatkowskich, współpraca z nim nadal jest kontynuowana i przebiega bez zarzutów. W klubie pracuje też Emil Nowakowski, który od początku był odpowiedzialny za ten rodzaj treningów. W tym zakresie edukujemy też innych naszych trenerów – tłumaczy Witold Lis, koordynator akademii.

Ale wiadomo – trening techniki fundamentalnej to nie wszystko. W Lubinie wprowadzają w życie kolejne projekty, które mają sprawiać, że wyszkolenie indywidualne zawodników będzie stało na jeszcze wyższym poziomie. Jednym z nich są treningi grup masters. Spotykają się na nich najlepsi piłkarze na danej pozycji z kilku różnych roczników. Cel jest wiadomy – trenować z najlepszymi, żeby samemu stawać się lepszym. To oczywiście zajęcia dodatkowe, poza tymi, które zawodnicy odbywają w swoim roczniku. Zresztą tych w ostatnim czasie także jest więcej, bo im więcej piłki przy nodze, tym lepsi piłkarze „zjadą z taśmy produkcyjnej”. Podobne zajęcia odbywają się także dla graczy rezerw oraz młodzieży włączonej do kadry pierwszego zespołu.

Zagłębie Przyszłości

A co z tymi, którzy eksplodują nieco później? Nie od dziś wiadomo, że nie każdy talent eksploduje od razu, a nie warto spuszczać z oka chłopaków, którzy mogą okazać się dynamitem, tyle że nieco dłuższym lontem. Zresztą Zagłębie jest tego doskonałym przykładem – adept ich akademii, Krzysztof Piątek, to właśnie „late talent”. – Chcemy zadbać o to, żeby chłopcy, którzy rozwijają się nieco wolniej, mieli równe szanse i nie tracili minut na boisku, bo regularna gra to najlepsza droga do rozwoju. W tym celu tworzymy nowy projekt. We współpracy z Akademią Piłkarską 'Żaczek’ chcemy stworzyć miejsce, w którym ci zawodnicy będą mogli trenować i grać, będąc pod stałą obserwacją naszych trenerów. Mecze i treningi będą się odbywały na naszych boiskach, chłopcy będą grali w naszych barwach, także nadal będą czuć się pełnoprawnymi piłkarzami Zagłębia – mówi prezes Jankowski.

 Żeby młodzi piłkarze grali więcej, organizujemy wewnętrzne mecze bliźniacze. Chodzi w nich o to, żeby każdy zagrał taką samą liczbę minut, żeby nikt nie odstawał – tłumaczy kolejny ważny aspekt lubińskiego szkolenia Witold Lis. – Organizujemy też mecze towarzyskie po 11 dla zespołów, które w lidze grają po dziewięciu. Może przez to chłopcy zaliczają mniej kontaktów z piłką, ale są lepiej przygotowani do przejścia na grę 11 v 11 w lidze.

A liga jest dla lubinian ważna. Może i nie jest wyznacznikiem jakości szkolenia, natomiast sukces zawsze lepiej się „sprzedaje”. – Wiadomo, że nie tylko o wynik w tym wszystkim chodzi. Ale jesteśmy Zagłębiem, czołową akademią w kraju musimy być na topie. Młodzi wychodzą na boisko, żeby wygrać. Patrzą w tabelę i muszą widzieć nas na szczycie – uważa Jankowski.

Zresztą, nie ma co ukrywać, na pewnym etapie, nawet u juniorów, wynik jest następstwem wyszkolenia. Ciężko byłoby przecież sięgać po medale Centralnej Ligi Juniorów, nie prezentując odpowiedniej jakości.

Rezerwy, czyli pomost dla talentów

Natomiast o ile w zespołach młodzieżowych o dominację Zagłębia nietrudno, tak potem następuje weryfikacja. Przeskok do piłki seniorskiej to etap, na którym talenty przerzedza sito. „Miedziowi”, tak jak wiele drużyn z Ekstraklasy, mają rezerwy w III lidze. – Grupa śląsko-opolska to jedna z najsilniejszych w kraju. Gra tam Ruch Chorzów, jest Górnik Zabrze. Większość klubów ma kilku zawodników z ogromnym doświadczeniem w składzie. Mają też przewagę fizyczną – mówi prezes klubu.

Bartosz Slisz w rezerwach Zagłębia. Fot. Newspix

W Lubinie nie ukrywają, że zderzenia z potężnie zbudowanymi przeciwnikami bywają dla młodych piłkarzy bolesne. Ale można ich ograć sposobem. Tak było ostatnio, gdy młodzież z Zagłębia pokonała 7:0 Apis Jędrzychowice. Mimo że rywale mogli rozbijać adeptów akademii jak kręgle, ci ich zdominowali, bo… ich zabiegali. Oczywiście ta sztuka nie zawsze się udaje, o czym świadczy tabela trzeciej ligi. „Miedziowi” jesienią wygrali tylko raz i mimo 11 remisów na koncie, znajdowali się na trzecim miejscu od końca. Spadek na niższy szczebel były dla nich dramatem, a teraz łatwiej nie będzie.

 Reforma PZPN, według której piłkarze powyżej 23 roku życia nie będą mogli zagrać w rezerwach, gdy rozegrają pięć spotkań w pierwszym zespole, utrudnia nam zadanie. U nas grała co prawda młodzież, ale czasami trzeba ją wesprzeć kilkoma bardziej doświadczonymi zawodnikami. Nie wykluczam, że w takich okolicznościach po prostu ściągniemy ich do rezerw. Nie chciałbym tego robić, bo przecież to zabierze miejsce któremuś z naszych wychowanków, jednak chcemy uzyskać dobry wynik, a liga jest naprawdę silna – tłumaczy Artur Jankowski.

Plan dla każdego piłkarza

Żeby jeszcze lepiej przeżyć przeskok z piłki juniorskiej do seniorskiej, rezerwy zostały częściowo wyłączone ze struktur akademii. Dziś to pełnoprawna, seniorska drużyna, tyle że pełna młodych zawodników. Modelowa ścieżka rozwoju wygląda tak, że junior trenuje w akademii do 18 roku życia, a potem zostaje piłkarzem drugiej drużyny. Następnie walczy o to, żeby z „dwójki” przeskoczyć do „jedynki”. Oczywiście dla najzdolniejszych są robione wyjątki.

 Nie ukrywam, że trochę zmieniliśmy nasze podejście. Wcześniej zbyt sztywno trzymaliśmy się ram. Tego, że młody piłkarz powinien jak najdłużej grać z rówieśnikami. Staramy się słuchać naszych zawodników. Jeśli ktoś chciałby dostać szansę w starszym roczniku, czy w rezerwach, bo czuje, że osiągnął sufit, pomyślimy o tym. Natomiast musimy mieć też na uwadze to, że czasami mamy kilka talentów na danej pozycji. Wtedy przesuwanie kogoś wyżej tylko po to, żeby siedział na ławce, nie ma sensu – tłumaczy Artur Jankowski.

 Każdy z piłkarzy ma przygotowany indywidualny plan rozwoju. Dbamy o to z Robinem Pronkiem – mówi nam Henny Lee. – Nie każdy musi się z nim zgadzać, ale wszystkim przedstawiamy wizję tego, jak powinna wyglądać jego kariera, żeby wydobyć z niej maksymalny potencjał. 

 Nie każdy jest cierpliwy, zdarza się, że zawodnik chce już grać wyżej, nie zgadza się z naszym planem. Nic z tym nie możemy zrobić – ma do tego prawo. Niektórzy wyrywają się do piłki seniorskiej, bo ktoś gwarantuje im minuty, wpisuje to w kontrakt. Przecież to jest oszustwo także dla tego zawodnika. Ok, zagra te parę minut, a potem co? Zjazd do rezerw? I jak to wytłumaczyć? My takich rzeczy nie robimy. Jesteśmy fair wobec naszych adeptów. W akademii każdy ma taki sam kontrakt, takie same warunki. W rezerwach podpisujemy natomiast kilkuletnie umowy, żeby zabezpieczyć się przed sytuacją, że stracimy kogoś przez zbyt krótki kontrakt – opisuje sposób działania Zagłębia Jankowski.

Warto dodać, że od niedawna praca nad psychiką młodego gracza jest łatwiejsza. W Zagłębiu zatrudniono bowiem trenera mentalnego, który ma służyć pomocą kandydatom na piłkarzy. Dzięki temu przeskok do dorosłej piłki może być jeszcze łatwiejszy.

Paweł Karmelita, czyli nadzorca

Tak jak wspomnieliśmy, model jest taki, żeby najpierw „otrzaskać się” w drugiej drużynie, a dopiero potem wykonać następny krok. Czasami przychodzi to szybciej czasami wolniej. Nad tym czuwają cztery osoby: Paweł Karmelita, Robin Pronk, Adam Buczek oraz Martin Sevela. Można powiedzieć, że ten ostatni „przyklepuje” decyzję tego pierwszego, która jest efektem działań Buczka. To on, jako trener rezerw, dba o to, żeby młodzież się rozwijała. W Zagłębiu podkreślają jego znaczenie, to taki „surowy tata” dla tych, którzy pukają do bram Ekstraklasy. Ważną osobą jest Robin Pronk, który czuwa nad płynnym przejściem zawodników z akademii do drugiego zespołu oraz systemem szkolenia.

Podobnie jest z Witoldem Lisem, który potrafi zadbać o to, żeby zawodnik nie odleciał po pierwszym sukcesie. Natomiast równie ważna jest rola Karmelity. – Rzadko spotyka się takich ludzi, że gdy zapytamy innych o opinię o nim, to 9 czy nawet 10 na 10 osób powie, że to super gość. W przypadku Pawła by tak było – żartują w Lubinie.

Ale nie ma co żartować, bo Karmelita wykonuje „czarną robotę”. Sevela co prawda sam często odwiedza mecze rezerw, ale to Karmelita jest osobą, która na bieżąco czuwa nad tym, co słychać w drugim zespole. Raportuje, informuje i ocenia postępy zawodników, podpowiada, kto mógłby dostać szansę. Oczywiście przy wszystkim swój stempel musi postawić także Buczek.

Dziś w rezerwach jest wielu graczy, którzy wkrótce mogą podążyć śladem wspomnianej na wstępie piątki i zadebiutować w lidze. Na Jakuba Wójcickiego wkrótce może zacząć naciskać Adam Borkowski. Następcą Białka może zostać młodzieżowy reprezentant Polski, Patryk Kusztal lub Błażej Czuban. Są także zdolni skrzydłowi, jak Jakub Siga i Mateusz Kizyma. Każdy z nich musi jednak pamiętać, że o sukcesie czasami decyduje chwila, więc nie można pozwolić sobie na przestój, bo ktoś inny wskoczy na twoj miejsce. Tak, jak było z Bartoszem Białkiem.

Paweł Karmelita i Martin Sevela, fot. Newspix

Wypatrzony w Zdzieszowicach – Bartosz Białek

Dziś Białka łatwo jest chwalić i nazywać fenomenem, jednak jeszcze na starcie jesieni nie zapowiadało się, że napastnik tak wystrzeli. To także swego rodzaju „late talent”. W drugiej drużynie zaczął dominować, gdy rezerwy grały w Pucharze Polski z Miedzią Legnica. Strzelił wówczas bramkę, a przy okazji skorzystał na tym, że kolega z zespołu był mocno nieskuteczny. Białek potem zaczął trafiać w trzeciej lidze i odjeżdżać. Kluczowy okazał się wyjazd do Zdzieszowic. Napastnik przedryblował kilku rywali, kończąc akcję precyzyjnym strzałem. „Prawie jak Maradona” – żartowali w Lubinie. Bramka faktycznie była ładna, więc wycięto ją, żeby pochwalić się wyczynem młodzieżowca. Traf chciał, że filmik zobaczył też Martin Sevela, a że pochlebnie wypowiedzieli się o nim Buczek oraz Karmelita, zawodnik trafił do pierwszej drużyny. Resztę historii już znamy – gol w debiucie był jak stempel jakości. Dalej poszło z góry, bo i Białek był chętny do pracy i drużyna widziała w nim skutecznego snajpera.

Morał z tej historii jest jeden – nigdy nie wiesz, kiedy ktoś coś w tobie dostrzeże tak, jak w przypadku Białka i Seveli.

„Miedziowa Tożsamość”

Wiemy za to, że jednego w Lubinie przeoczyć nie można. Wszechobecnego podkreślania „Miedziowej Tożsamości”. To akcja skierowana do kibiców, ale i do młodych piłkarzy. Zaletą Zagłębia, podkreślaną od lat, jest fakt, że adepci akademii mają przyszłość na wyciągnięcie ręki. Dosłownie, bo z okien bursy widać stadion, na którym co dwa tygodnie goszczą najlepsi piłkarze w Polsce. Z boisk treningowych jest do niego kilka kroków, więc każdy ma świadomość, że cel jest blisko. Tę świadomość dodatkowo utrwalają „krzyczący” ze ścian wychowankowie. Zarówno na stadionie, jak i w bursie dla zawodników, wszędzie można natknąć się na zdjęcia, koszulki czy jakiekolwiek inne pozostałości zawodników, którzy wychowali się w tym klubie. Nie zawsze są to gwiazdy, jak Krzysztof Piątek czy Piotr Zieliński. Czasami to „solidni ligowcy”, którzy dorobili się kilkuset meczów na poziomie Ekstraklasy.

Być może z perspektywy osoby postronnej nie robi to wrażenia. Ale dla młodego chłopaka to już coś. Jakiś czas temu, gdy podążałem śladami Michała Karbownika, trenerzy Młodzika Radom mówili, jak duże wrażenie na ich podopiecznych robiły nawet zwykłe życzenia świąteczne od Michała czy Mateusza Radeckiego. A co dopiero, gdy masz ściany, na których roi się od reprezentantów kraju czy etatowych ligowców? Wiesz, do czego dążysz i gdzie trafiłeś. Widzisz też, że jesteś w dobrym miejscu, bo obok nich możesz zauważyć na ścianie swoje zdjęcie, gdy w nagrodę wyląduje na ścianie, na której znajdziemy zawodników miesiąca. Albo swój odcisk dłoni, który zdobi „obraz” na korytarzu. To prosty sygnał: Zagłębie to wy.

Dane za 90minut.pl

Innym sygnałem jest choćby koszulka wspomnianego wcześniej Zielińskiego, która wisi przed wejściem na stołówkę. – Kiedyś, gdy odwiedzały nas wycieczki, to dzieciaki robiły sobie z tą koszulką zdjęcia. Zamysł tych koszulek jest taki, żeby młodzież jak najczęściej widziała, że ich cele są realnie. Że ci, których podziwiają w telewizji, też tutaj byli. Zdjęcia czy koszulki absolwentów akademii wiszą w takich miejscach, że młodzi chłopcy widzą je nawet kilkanaście razy dziennie. Dzięki temu możemy pozytywnie wpływać na ich mentalność – tłumaczy Marek Wachnik, autor tego pomysłu.

Wachnik w Lubinie zadbał też o to, by w społeczności Zagłębia zaistnieli rodzice młodych piłkarzy. Regularnie organizowane spotkania mają na celu „wciągnięcie” ich w codzienne życie klubu. Pokazanie, jak funkcjonuje, ale też słuchanie ich podpowiedzi oraz pytań. Rodzice to doceniają, tak jak młodzież docenia warunki, jakie stworzył im lubiński klub. Boiska, które są dosłownie pod nosem, służą im za podwórko. Mogą wziąć sprzęt od trenerów i poćwiczyć sami lub z kolegami, po godzinach. Rzecz jasna chętnie to robią, bo co innego robić, gdy możesz „wyjść przed blok i pokopać”? Taki właśnie był zamysł lubińskiej akademii – uczynić z boiska podwórko. Dlatego boiska wyróżniają się choćby różnymi rodzajami nawierzchni.

Akademia znów urośnie

Prezes Artur Jankowski zdaje sobie jednak sprawę, że podobnie jak piłkarze, nie może osiąść na laurach. – Nie chcemy mówić, że jesteśmy świetni, że mamy wszystko. Wręcz przeciwnie, widzimy, że konkurencja nie śpi i wiemy, że chcemy się rozwijać. Mamy bardzo dobrą bazę, ale widzimy, że Legia wybudowała centrum w Książenicach, więc też chcemy budować. Planujemy dwie, najpotrzebniejsze obecnie inwestycje. Chcemy wykupić część terenów obok akademii i wzmocnić infrastrukturę boiskową.

Marzenia to także muzeum połączone ze sklepem klubowym i restauracją. Wkrótce w miejsce starego budynku szatni powstanie coś w rodzaju kawiarni, która odciąży restaurację w bursie. Są też kolejne plany. – Widziałbym tu jeszcze park motoryczny, taki, jak mają w Lipsku. Jeśli to powstanie, będzie kapitalnie, będziemy mieć wszystko – uważa Witold Lis.

Infrastruktura, szkolenie trenerów, koncepcja – każda z tych rzeczy jest w Lubinie płynna. Tak samo, jak wspomniany na wstępie przepływ juniorów z akademii do pierwszego zespołu. I niewykluczone, że to właśnie oni napędzą kolejne projekty, które posłużą ich następcom. Bo inwestować trzeba mieć z czego, a jeśli wychowuje się piłkarzy pokroju Bartosza Białka, to można mieć pewność, że prędzej czy później to się po prostu opłaci.

SZYMON JANCZYK

Fot. Newspix

Ekstraklasa
20.01.2022

„W Czechach pisali o mnie: Michal Doleżal. Nie wiedziałem, o co chodzi!”

Zagłębie Lubin zdecydowało, że ich celem transferowym na zimę będzie sprowadzenie napastnika. I tak na Dolny Śląsk trafił Martin Doleżal, jeden z najlepszych strzelców w historii czeskiej ekstraklasy. 31-latek opowiada nam o swoim pierwszym zagranicznym wyjeździe, o reprezentacji kraju, FK Jablonec czy o myleniu go z Michalem Doleżalem, trenerem polskiej kadry skoczków. Jak to jest, […]
20.01.2022
Brama dnia
20.01.2022

Jermain Defoe kontra Dejan Stanković | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj cofniemy się do 2002 roku i odwiedzimy angielskie oraz włoskie boiska. JERMAIN DEFOE VS CHELSEA (20.01.2002) Dokładnie dwadzieścia lat temu Chelsea zmiażdżyła 5:1 West Ham w derbach Londynu. Gola na otarcie łez dla „Młotów” zdobył Jermain Defoe i trzeba angielskiemu snajperowi oddać, że efektownie zabawił się z defensorem […]
20.01.2022
Inne sporty
20.01.2022

Świątek w trzeciej rundzie Australian Open. Pozostali Polacy odpadli

Hubert Hurkacz sprawił wczoraj – nam i sobie – niemiłą niespodziankę, ale Iga Świątek nie poszła w jego ślady. Jedno trzeba Polce przyznać – od momentu, gdy wygrała French Open w 2020 roku, trzyma solidny poziom w turniejach wielkoszlemowych. Dzisiaj nie dała szans Rebecce Peterson (6:2, 6:2) i awansowała do 3. rundy Australian Open. Inna […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Bartoszek: – Zmiana stylu gry Wisły Płock jest diametralna

Trener Wisły Płock Maciej Bartoszek zdradził ile tak naprawdę razy w tym sezonie czuł, że może zostać zwolniony. Porozmawialiśmy też o postawie większości jego zawodników jesienią. Szkoleniowiec wyjawił również, kto może odejść z klubu. Wyjaśni się także kilka innych kwestii. Czy klub prowadzi rozmowy z Jakubem Rzeźniczakiem na temat nowej umowy? Czy 16-letni Tomasz Walczak […]
20.01.2022
Prasówka
20.01.2022

PRASA. Teraz to Szewczenko jest faworytem Kuleszy

Przedłużający się wybór nowego selekcjonera to główny temat czwartkowej prasy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Adam Nawałka odesłany na ławkę rezerwowych. Prezes PZPN walczy o gwiazdę ukraińskiej piłki. We wtorek, z każdą kolejną godziną stawało się coraz bardziej pewne, że 19 stycznia nie przyniesie rozwiązania zagadki, na którą odpowiedź kibice chcą poznać od 29 grudnia. Kiedy Paulo Sousa […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Kluczowy wybór dla reprezentacyjnej kariery Lewandowskiego

Robert Lewandowski rozgaszcza i rozpycha się w złotym wieku swojej kariery. Nigdy nie był bliższy perfekcji, nigdy nie leciał bliżej słońca. Od dwóch lat próżno szukać lepszego od niego. W wielkim futbolu zaznał już wszystkiego, widział już wszystko, ale wciąż na horyzoncie majaczą się nowe cele do zrealizowania, nęcące rekordy do pobicia, trofea do odebrania. […]
20.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Ekstraklasa
20.01.2022

„W Czechach pisali o mnie: Michal Doleżal. Nie wiedziałem, o co chodzi!”

Zagłębie Lubin zdecydowało, że ich celem transferowym na zimę będzie sprowadzenie napastnika. I tak na Dolny Śląsk trafił Martin Doleżal, jeden z najlepszych strzelców w historii czeskiej ekstraklasy. 31-latek opowiada nam o swoim pierwszym zagranicznym wyjeździe, o reprezentacji kraju, FK Jablonec czy o myleniu go z Michalem Doleżalem, trenerem polskiej kadry skoczków. Jak to jest, […]
20.01.2022
Brama dnia
20.01.2022

Jermain Defoe kontra Dejan Stanković | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj cofniemy się do 2002 roku i odwiedzimy angielskie oraz włoskie boiska. JERMAIN DEFOE VS CHELSEA (20.01.2002) Dokładnie dwadzieścia lat temu Chelsea zmiażdżyła 5:1 West Ham w derbach Londynu. Gola na otarcie łez dla „Młotów” zdobył Jermain Defoe i trzeba angielskiemu snajperowi oddać, że efektownie zabawił się z defensorem […]
20.01.2022
Inne sporty
20.01.2022

Świątek w trzeciej rundzie Australian Open. Pozostali Polacy odpadli

Hubert Hurkacz sprawił wczoraj – nam i sobie – niemiłą niespodziankę, ale Iga Świątek nie poszła w jego ślady. Jedno trzeba Polce przyznać – od momentu, gdy wygrała French Open w 2020 roku, trzyma solidny poziom w turniejach wielkoszlemowych. Dzisiaj nie dała szans Rebecce Peterson (6:2, 6:2) i awansowała do 3. rundy Australian Open. Inna […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Bartoszek: – Zmiana stylu gry Wisły Płock jest diametralna

Trener Wisły Płock Maciej Bartoszek zdradził ile tak naprawdę razy w tym sezonie czuł, że może zostać zwolniony. Porozmawialiśmy też o postawie większości jego zawodników jesienią. Szkoleniowiec wyjawił również, kto może odejść z klubu. Wyjaśni się także kilka innych kwestii. Czy klub prowadzi rozmowy z Jakubem Rzeźniczakiem na temat nowej umowy? Czy 16-letni Tomasz Walczak […]
20.01.2022
Prasówka
20.01.2022

PRASA. Teraz to Szewczenko jest faworytem Kuleszy

Przedłużający się wybór nowego selekcjonera to główny temat czwartkowej prasy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Adam Nawałka odesłany na ławkę rezerwowych. Prezes PZPN walczy o gwiazdę ukraińskiej piłki. We wtorek, z każdą kolejną godziną stawało się coraz bardziej pewne, że 19 stycznia nie przyniesie rozwiązania zagadki, na którą odpowiedź kibice chcą poznać od 29 grudnia. Kiedy Paulo Sousa […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Kluczowy wybór dla reprezentacyjnej kariery Lewandowskiego

Robert Lewandowski rozgaszcza i rozpycha się w złotym wieku swojej kariery. Nigdy nie był bliższy perfekcji, nigdy nie leciał bliżej słońca. Od dwóch lat próżno szukać lepszego od niego. W wielkim futbolu zaznał już wszystkiego, widział już wszystko, ale wciąż na horyzoncie majaczą się nowe cele do zrealizowania, nęcące rekordy do pobicia, trofea do odebrania. […]
20.01.2022
Weszło Extra
15.01.2022

Jak Janusz Waluś został bohaterem stadionów?

Janusz Waluś ostatnie 29 lat spędził w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze w południowoafrykańskiej Pretorii, do którego trafił za zamordowanie Chrisa Haniego. Dobiega siedemdziesiątki. Większość czasu spędza w celi. Czyta książki. Słucha radia. Trenuje karate. Waży coraz mniej. Niknie w oczach. Liczy, że w lutym zostanie warunkowo zwolniony, opuści więzienie i wróci do Polski, gdzie […]
15.01.2022
Weszło Extra
14.01.2022

Basałaj: – Mam prawo być mądralą

Czy był cenzorem i propagandzistą? Dlaczego nikt nie obraża się już na przyśpiewkę „Jebać PZPN”? Jak to możliwe, że Jerzy Brzęczek przegrał na byciu sobą i dlaczego były selekcjoner nie słuchał żadnych rad? Czy nie przeczuwał wizerunkowej katastrofy przy emisji „Niekochanych”? Co sprawiało, że Adam Nawałka nie chciał udzielać wywiadów? Dlaczego reprezentanci słuchali odpraw Paulo […]
14.01.2022
Ekstraklasa
09.01.2022

Przetrwać trudną zimę. Jak to jest być czerwoną latarnią?

Działacze pierwszoligowych klubów często poruszają temat lokaty na koniec roku w kontekście transferów. „Wie pan, jako lider I ligi nieco łatwiej nam przekonać piłkarzy, że podpisują kontrakt z klubem, który za 6 miesięcy będzie już grać w Ekstraklasie„. To jasne, zrozumiałe, walka na finiszu jesieni nabiera rumieńców również z uwagi na ten detal, jakim jest […]
09.01.2022
Weszło
09.01.2022

Polski piłkarz w Bangladeszu. „Kibice robili ze mną selfie nawet w trakcie treningu”

Rafała Zaborowskiego mogliście u nas poznać już dwa lata temu. Wówczas opowiedział swoją historię od grania w Polsce w III i IV lidze, przez pracę zarobkową połączoną z graniem na czwartym szczeblu w Norwegii, po przejście na piłkarskie zawodowstwo w drugiej lidze greckiej i rumuńskiej. Dziś 27-letni pomocnik jest pierwszym Polakiem, który trafił do bengalskiej […]
09.01.2022
Weszło Extra
05.01.2022

Gdzie może zaprowadzić pewność siebie? Historia Kacpra Kozłowskiego

Młody piłkarz to dziś wymarzony kandydat na zięcia. Nie wychyla się. Nie wzbudza kontrowersji. Emanuje grzecznością. Cnotą dla niego jest świadomość miejsca w szeregu, pilne wykonywanie swoich obowiązków, słowo „pokora” potrafi odmienić przez wszystkie możliwe przypadki. Kacper Kozłowski, który odszedł do Brighton, różni się od swoich rówieśników nie tylko jakością piłkarską. Nigdy nie był, nie […]
05.01.2022
Weszło Extra
25.12.2021

My o futbolu, a życie toczy się gdzieś obok

Jak wyglądałaby Ekstraklasa, gdyby występowało w niej czterystu Jakubów Rzeźniczaków? Czy w polskiej lidze brakuje wyrazistych postaci? Jak media społecznościowe zmieniły szatnie piłkarskie? Kto krytykuje go w internecie i na jakim poziomie rozgrywkowym gra piłkarz, który kiedyś hejtował go w sieci? Czy kiedykolwiek bał się wyjść na ulicę Warszawy? Co Jacek Magiera zaobserwował na Nowym […]
25.12.2021
Weszło Extra
14.02.2021

Radosław Kucharski – osąd bohatera

Radosław Kucharski w ostatnim czasie znalazł się na celowniku kibiców Legii Warszawa. W zasadzie ciężko się temu dziwić, bo kibice mistrzów Polski chcą zwykle dwóch rzeczy: transferów oraz sukcesów. W środku sezonu ciężko o to drugie dlatego domagano się przynajmniej tego pierwszego. Tymczasem do wczoraj Legia nie sprowadziła ani jednego nowego zawodnika, a Czesław Michniewicz […]
14.02.2021
Weszło Extra
13.12.2020

Warchoły kontra Scyzory. Skąd się wzięła “Święta Wojna” Radomia z Kielcami?

“Warchoły jadą na świętą wojnę do Scyzorów. Jesteśmy coś winni ofiarom 1976 roku. Zbiórka w sobotę o 8:30 na dworcu PKP” – lokalne “Echo Dnia” cytowało plakaty, które zawisły w całym Radomiu. Kibice Radomiaka dostali wówczas zakaz wyjazdowy od PZPN-u za awanturę na meczu z ŁKS-em. Ale zbytnio się tym nie przejmowali. – Jedziemy tam […]
13.12.2020
Weszło Extra
01.12.2020

Tripletta Jose Mourinho. 10 lat temu Inter był najlepszy na świecie

– Jesteś gównem – rzucił Marco Materazzi do Jose Mourinho, gdy ten odchodził z Interu. Czy zebrało mu się na szczerość do trenera, u którego był ostatnio głównie rezerwowym? Nie, wręcz przeciwnie. – Jak możesz zostawić nas tutaj z Rafą Benitezem. Nigdy ci tego nie wybaczę – dodał obrońca, który stał się bohaterem jednego z […]
01.12.2020
Weszło Extra
29.11.2020

Gennaro Gattuso. Portret wojownika

– Kiedy patrzyłem na Andreę Pirlo i na to, co robi z piłką, zastanawiałem się, czy w ogóle mogę nazywać siebie piłkarzem – mówił sam o sobie Gennaro Gattuso. Wojownik, wściekły pies i polisa ubezpieczeniowa Milanu przez ponad dekadę. Mistrz świata, dwukrotny zwycięzca Ligi Mistrzów. Człowiek, który zjadał ślimaki żywcem, wbijał kolegom z szatni widelce […]
29.11.2020
Weszło
28.11.2020

Simić: „U Giampaolo przez miesiąc trenowaliśmy bez piłki. Tak uczył taktyki”

– Wierzę, że w przyszłości zagram w reprezentacji Chorwacji razem z Duje Caleta-Carem – deklaruje Lorenco Simić, stoper Zagłębia Lubin. Dlaczego uważa, że jego marzenia mają prawo się spełnić? Jak to się stało, że grał w Serie A, a dziś jest na Dolnym Śląsku? Wychowanek Hajduka Split opowiedział nam o treningach u Marco Giampaolo, na których nie […]
28.11.2020
Weszło
26.11.2020

Puchary, korupcja i przekręcanie nazwisk. Raymond Goethals, rewolucjonista z Belgii

– Nie marudź, graj! – pokrzykiwał do swoich piłkarzy Raymond Goethals w szatni, na treningu oraz na meczu. Charakterystyczny, brukselski akcent wystarczał, żeby zawodnik brał się w garść i wracał do pracy. Bez znaczenia, czy był to Alen Boksić, Paul van Himst, Rob Rensenbrink, czy Arie Haan. Szacunek do trenera miał każdy. Ciężko było go […]
26.11.2020
Liczba komentarzy: 21
Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lincoln
Lincoln
1 rok temu

Ekhem Chodyna podobnie zresztą jak Szota który też się przez Lubin przewinął a teraz to nie wiem gdzie się błąka to są zawodnicy, którzy nie poradzili sobie w najlepszej polskiej akademii piłkarskiej.

emjot
emjot
1 rok temu
Reply to  Lincoln

Szota kopie się po czole na wypożyczeniu w Stomilu z Wisły Kraków. Delikatnie mówiąc nie wzbudza entuzjazmu kibiców S.O.

Marian
Marian
1 rok temu
Reply to  Lincoln

Szota to jest właśnie idealny przykład tego co jest napisane w tym artykule. Chciał już grać w Ekstraklasie bo pięć razy prosto piłkę kopnął, bo był w kadrze na młodzieżowe mistrzostwa. Gorąca głowa plus odpowiednio pazerny menago i wszystko jasne. Wypisz, wymaluj rzucenie się drewnianego Jacha na Premier Ligue g14GB

skttr
skttr(@skttr)
1 rok temu
Reply to  Lincoln

ci ludzie to są odrzuty z Akademii Lecha Poznań, mała szansa była na to, że w ZL zafunkcjonują.

Krzysiek
Krzysiek
1 rok temu

Nie ma żadnej współpracy między ZL a Kwiatkowskimi. Bzdury.

Maciej
Maciej
1 rok temu
Reply to  Krzysiek

Zweryfikujcie proszę ten akapit, bo z innego Waszego artykułu wynika, że współpracy nie ma 😉
https://junior.weszlo.com/2020/06/25/czolowi-zawodnicy-odchodza-z-zaglebia-co-wydarzylo-sie-w-lubinie/

Sperma na twarzy - Polska gwiazda Porno Italiano
Sperma na twarzy - Polska gwiazda Porno Italiano(@tohp)
1 rok temu

W końcu niektóre, bo jeszcze nie wszystkie niestety polskie kluby zaczynają kumać, że posiadanie własnych akademii i promowanie własnych wychowanków to solidniejsza przyszłość niż ściąganie szrotu bądź emerytowanych grajków …

skttr
skttr(@skttr)
1 rok temu

Co by nie mówić o ZL, to jednak inwestowanie w młodych ogarnęli pierwsi po Lechu Poznań w Polsce i zbierają plony.

Boa
Boa
1 rok temu

A moim zdaniem jak na klub bez żadnych ambicji, przecież gdyby nie wygrali z Wisłą to mogli skończyć nawet na 13 miejscu pomimo takiego potencjału w drużynie to strasznie mało tych młodych gra. Fajnie, że postawiono tam na Akademię, w każdej lidze powinno być kilka średnich klubów dla których celem powinno być szkolenie i sprzedawanie dalej. Nie każdy może bić się o mistrzostwo i puchary, a u nas większość klubów, które i tak na nic poza utrzymaniem nie mają szans bawi się w sklecanie drużyny co sezon na jakiś odpadkach, najlepszym przykładem Wisła Płock. Pół składu emerytów i Sobolewski rodem wyjęty z polskiego antyfutbolu. Najbrzydsza drużyna w lidze. Tak naprawdę z młodych objawił się Białek i Poręba gra za Slisza, reszta tutaj wymienionych to albo ich już nie ma, albo za chwilę nie będzie, zawodnicy na 1 ligę. A Hładun i Oko młodzikami już nie są.

pep pep
pep pep(@pep-pep)
1 rok temu

Zagłębie miało dwie młode perły – Zielińskiego i Piątka. Zarobili na nich full kasy. Prawdziwi mistrzowie zarabiania na młodych. Śmiech na sali z takim robieniem interesów na młodych. Teraz mogą sobie i 50 lat szkolić w akademii i już nigdy nie natrafić na kogoś pokroju Zielińskiego

Stach Levy
Stach Levy
1 rok temu
Reply to  pep pep

Mam znajomego który pracuje jako trener w tej całej akademi ZL. Niestety już to kiedyś pisałem tam nikt nie jest nastawiony żeby szkolić zawodników do pierwszej drużyny, liczą się jakieś głupie wyniki w piłce juniorskiej. Dlaczego w naszym kraju nie ma skrzydłowych? Bo zabrania się im dryblingu kosztem tego żeby podać bo przecież najważniejsze są wyniki. Wyniki w piłce juniorskiej? Kurwa serio? Jak to się nie zmieni to nic się nie zmieni piłkarsko w tym kraju. Ale najgorsze jest to że te nawyki później przechodzą do piłki seniorskiej. Jak zrobić przewagę w środku pola albo na skrzydle? No właśnie trzeba wejść w drybling ale 90 procent z naszych zawodników nie umie bo treneieo mówił że piłka „chodzi szybciej od zawodnika” i później przejeżdżają pastuchy z Kazachstanu i robią z nami co chcą.

Tony
Tony
1 rok temu
Reply to  Stach Levy

Jak nie ma skrzydłowych? A Kamiński? A Jóźwiak?

Stach Levy
Stach Levy
1 rok temu
Reply to  Tony

ilu ich jest 3 albo 4 w takim kraju jak nasz? tu powinno być z 15 takich gości jak Jóźwiak.

Dodek
Dodek
1 rok temu
Reply to  Stach Levy

Cukrujecie tej niby najlepszej akademii,a prawda jest taka że odeszło ponad 10 trenerów ,ostatnio porozwiązywali grupy białe,jest ogromne niezadowolenie rodziców ,utworzono na otarcie lez Zagłębie Future które ma zamydlić oczy ze jest dobrze ,w kombinacie podobno doszli do wniosku zę nie opłaca się szkolić tak dużej ilości zawodników ponieważ do 1 zespołu trafia dwóch więc zredukowano liczebność a postawionio na jakość z zewnątrz wycinając miejscowe talenty,holendrzy zupełnie nie orientują się w realiach polskiej piłki panuje bałagan organizacyjny.To co piszecie nie jest prawdą

Wali
Wali
1 rok temu
Reply to  Stach Levy

Dokładnie. Szkolenie jest nastawione na wyniki. To nawet pokazuje antyfutbol stworzony przez Michniewicza w młodzieżowce na Euro. Bronienie 11 piłkarzami wyniku zamiast grać to tragedia. Wyniki takich turniejów są w dłuższej perspektywie nieważne. Historia pokazuje że nigdy cała 20 mistrzów świata czy mistrzów Europy młodzieżowych nie gra w komplecie w kadrze. A w szkoleniu najważniejsza jest pierwsza reprezentacja i jej wyniki. Tak samo nasza prowincjonalna liga jest absurdem. Zamiast stawiać po 5 młodych i obstawić ich paroma sensownymi graczami to ściągany jest szrot z Bałkanów, Czechosłowacji czy obecnie z 3 ligi hiszpańskiej i o zgrozo to są gwiazdy tej podwórkowej ligi. Korzyści ze stawiania na młodych moga być: (promocja piłkarzy, zarobek na nich czy nawet wynik sportowy) Przykładem jest Lech który jak stawiał na pięciu młodzieżowców i to do tego takich niekonwencjonalnych (skrzydłowi dobrze wyszkoleni technicznie, środkowy pomocnik z młotem w nodze czy nieustępliwy lewy obrońca) to zaczął wygrywać przy pieknej jak na nasze warunki grze. Naprawde Lecha oglądało sie super i moge tylko żałować ze jako rodowity wrocłowianin czegoś takiego nie ma w Śląsku, bo zamiast sciagac przepłaconych i słabych piłkarzy to warto dac pograc młodym z okolicznych akademii. Ale lepiej wstawia sie hiszpana czy innego słowaka ktory pozoruje gra ale sprawia wrazenie doswiadczenia i umiejetnosci gry w piłkę niz młodego kreatywnego i nieco szalonego zawodnika. Oby przyszły sezon w którym tylko jeden zespoł spada (oby Wisła Płock) był przełomowy w kwestii stawiania na młodzież i zeby ich było w kazdym zespole co najmniej 5 i zeby sie promowali do reprezentacji czy tych najlepszych klubów Europy a polskie kluby żeby na nich zaczeły zarabiac wiecej niz te 4 mln euro.

15wszechmistrz15!
15wszechmistrz15!
1 rok temu

Pytanie: kiedy to wszystko przełoży się na jakiś medal. Lubin co sezon powinien bić się o pudło, a co mamy każdy widzi.
Maja swietny skład, płynność finansową, tylko grać i wygrywać.
A grają jak Legia za komuny, czyli wyjść, pokopać 90 min, zbytnio się nie przemęczyć i po meczu wszyscy na piweczko.

akademik
akademik
1 rok temu

zobaczcie jak poszło szkolenie do przodu w Polsce i ile pojawia się talentów i pieniędzy ze sprzedaży w polskiej lidze. A przecież tak na poważnie na 100% zajmuja sie tym tylko cztery kluby: Lech, Zagłębie, Legia i Pogoń. Co by było gdyby cała liga miała poważne akademie? Bylibyśmy za parę lat potęga w piłce juniorskiej, a potem seniorskiej, czyli mielibyśmy to o czym od zawsze marzymy. To jest jedyna droga! brawa dla tych klubów, brawa za przepis o młodzieżowcu, resztę klubów trzeba cisnać jeszcz bardziej!!! taki Piast wywalczy brazowe medale, ale co da polskiej piłce oprócz wpierdolu ze Słowakami???

Czcibor Czcigodny
Czcibor Czcigodny
1 rok temu
Reply to  akademik

A co ma do tego przepis o mlodzieżowcu?

akademik
akademik
1 rok temu

zmusza te kluby, które inaczej miałyby to w dupie, do rozwoju alademii

Gggghh
Gggghh
1 rok temu

Zaczyna się pompowanie. Typowe weszło.

Różowy Moet
Różowy Moet
1 rok temu

Cmok cmok och ach,a jakość szkolenia podsumowuje ten fragment,o rezerwach:/”Miedziowi” jesienią wygrali tylko raz i mimo 11 remisów na koncie, znajdowali się na trzecim miejscu od końca. Spadek na niższy szczebel były dla nich dramatem, a teraz łatwiej nie będzie./.Narazie malolaci są w stanie w bólach rywalizować na 4 poziomie.

Suche Info
20.01.2022

Kolejny obrońca opuszcza Arsenal. Kierunek? Włochy

Kolejny zawodnik opuszcza szeregi Arsenalu. Niedawno Sead Kolasinac przeniósł się na stałe do Marsylii, a teraz w jego ślady idzie Pablo Mari. Hiszpan trafił do Udinese Calcio.  Na razie na zasadzie wypożyczenia do końca sezonu. Wcześniej na podobnych warunkach inny zawodnik Kanonierów, Ainsley Maitland-Niles, wzmocnił AS Romę. 28-letni Mari do Arsenalu trafił w lipcu 2020 […]
20.01.2022
Ekstraklasa
20.01.2022

„W Czechach pisali o mnie: Michal Doleżal. Nie wiedziałem, o co chodzi!”

Zagłębie Lubin zdecydowało, że ich celem transferowym na zimę będzie sprowadzenie napastnika. I tak na Dolny Śląsk trafił Martin Doleżal, jeden z najlepszych strzelców w historii czeskiej ekstraklasy. 31-latek opowiada nam o swoim pierwszym zagranicznym wyjeździe, o reprezentacji kraju, FK Jablonec czy o myleniu go z Michalem Doleżalem, trenerem polskiej kadry skoczków. Jak to jest, […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Koniec Dembele w Barcelonie? „Liczymy, że do transferu dojdzie przed końcem stycznia”

Ousmane Dembele nie znalazł się w kadrze FC Barcelony na dzisiejszy mecz Pucharu Króla, w którym rywalem Dumy Katalonii będzie Athletic Bilbao. Wiele wskazuje na to, że Francuza w barwach tego klubu już nie zobaczymy.  To kolejny odcinek sagi, która wiąże się z rozmowami kontraktowymi w sprawie przedłużenia umowy 24-letniego piłkarza. Jego dotychczasowy kontrakt wygasa […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Wisła wypożyczyła obrońcę do Izraela

Pisaliśmy wczoraj o tym, że w zasadzie przesądzony jest los Aschrafa El Mahdiouiego, który odejdzie za dobre pieniądze do Al-Taawon, ale na tym nie koniec zmian personalnych w drużynie Wisły. Kraków opuszcza również Adi Mehremić.  To ogólem już piąty piłkarz, którego wiosną nie zobaczymy przy Reymonta (pozostali to Yeboah, Buchalik i Wachowiak), ale za Bośniakiem […]
20.01.2022
Brama dnia
20.01.2022

Jermain Defoe kontra Dejan Stanković | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj cofniemy się do 2002 roku i odwiedzimy angielskie oraz włoskie boiska. JERMAIN DEFOE VS CHELSEA (20.01.2002) Dokładnie dwadzieścia lat temu Chelsea zmiażdżyła 5:1 West Ham w derbach Londynu. Gola na otarcie łez dla „Młotów” zdobył Jermain Defoe i trzeba angielskiemu snajperowi oddać, że efektownie zabawił się z defensorem […]
20.01.2022
Inne sporty
20.01.2022

Świątek w trzeciej rundzie Australian Open. Pozostali Polacy odpadli

Hubert Hurkacz sprawił wczoraj – nam i sobie – niemiłą niespodziankę, ale Iga Świątek nie poszła w jego ślady. Jedno trzeba Polce przyznać – od momentu, gdy wygrała French Open w 2020 roku, trzyma solidny poziom w turniejach wielkoszlemowych. Dzisiaj nie dała szans Rebecce Peterson (6:2, 6:2) i awansowała do 3. rundy Australian Open. Inna […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Bartoszek: – Zmiana stylu gry Wisły Płock jest diametralna

Trener Wisły Płock Maciej Bartoszek zdradził ile tak naprawdę razy w tym sezonie czuł, że może zostać zwolniony. Porozmawialiśmy też o postawie większości jego zawodników jesienią. Szkoleniowiec wyjawił również, kto może odejść z klubu. Wyjaśni się także kilka innych kwestii. Czy klub prowadzi rozmowy z Jakubem Rzeźniczakiem na temat nowej umowy? Czy 16-letni Tomasz Walczak […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Leśnodorski: – Ta liga jest za słaba, by Legia z niej spadła

Bogusław Leśnodorski udzielił „Sportowym Faktom” wywiadu, w którym podsumował jesień w wykonaniu Legii Warszawa. Były prezes stołecznego klubu nie szczędził cierpkich słów, ale przyznał też, że nie wyobraża sobie, by mistrz Polski, który zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli, w przyszłym sezonie grał w pierwszej lidze: – Nie, nawet przez chwilę się o to nie martwiłem. Ta […]
20.01.2022
Prasówka
20.01.2022

PRASA. Teraz to Szewczenko jest faworytem Kuleszy

Przedłużający się wybór nowego selekcjonera to główny temat czwartkowej prasy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Adam Nawałka odesłany na ławkę rezerwowych. Prezes PZPN walczy o gwiazdę ukraińskiej piłki. We wtorek, z każdą kolejną godziną stawało się coraz bardziej pewne, że 19 stycznia nie przyniesie rozwiązania zagadki, na którą odpowiedź kibice chcą poznać od 29 grudnia. Kiedy Paulo Sousa […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Henry wróci na ławkę trenerską w Ligue 1?

Szykuje się kolejna zmiana trenerska w topowych ligach. Według francuskich mediów policzone są dni Vladimira Petkovicia, który trenuje Girondins Bordeaux, a zastąpić może go Thierry Henry. Mający wewnętrzne problemy Żyrondyści w ostatniej kolejce przegrali z Rennes aż 0-6 i był to trzeci ligowy mecz z rzędu, po którym schodzili z boiska pokonani. W tabeli Ligue […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Kluczowy wybór dla reprezentacyjnej kariery Lewandowskiego

Robert Lewandowski rozgaszcza i rozpycha się w złotym wieku swojej kariery. Nigdy nie był bliższy perfekcji, nigdy nie leciał bliżej słońca. Od dwóch lat próżno szukać lepszego od niego. W wielkim futbolu zaznał już wszystkiego, widział już wszystko, ale wciąż na horyzoncie majaczą się nowe cele do zrealizowania, nęcące rekordy do pobicia, trofea do odebrania. […]
20.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Sensacja! Atletico odpadło z Pucharu Króla

Za nami pierwsza duża sensacja w Pucharze Króla. Z rozgrywek na etapie 1/8 wypisało się Atletico Madryt. Drużyna Diego Simeone mierzyła się w środę z Realem Sociedad. Przegrała 2:0. Pierwszego gola głową zdobył Januzaj. Drugi był dziełem Alexandra Sorlotha. To nie jest sezon Atletico. Niedawno madrytczycy odpadli w półfinale Superpucharu z Athletic Bilbao. W lidze też […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Aschraf odchodzi. Duża kwota odstępnego

Najlepszy piłkarz Wisły w tym sezonie? Prawdopodobnie Aschraf El Mahdioui. Ale „piłkarz Wisły” to już sformułowanie nieaktualne. Holender przenosi się za grube pieniądze do Arabii Saudyjskiej. I pisząc o „grubych pieniądzach”, wcale nie przesadzamy. Wczoraj ujęliśmy to jako „ofertę nie do odrzucenia” i ta faktycznie taka jest. Według naszych informacji Al-Taawon płaci za piłkarza „Białej Gwiazdy” […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Co za końcówka! Tottenham wyszarpuje zwycięstwo w doliczonym czasie!

Ależ zadziało się w meczu Leicester City – Tottenham Hotspur. Gospodarze aż do 94. minuty prowadzili 2:1. A potem do akcji wkroczył Steven Bergwijn. Bohater spotkania wszedł na boisko dopiero w 79. minucie. Doliczony czas gry należał do niego. Holender pierwszy cios wyprowadził w 95. minucie, gdy wykończył akcje Matta Doherty’ego, czyli innego rezerwowego. Drugi – klasa, […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Genoa kupiła trenera KV Oostende

Genoa aktywowała klauzulę wykupu Alexandra Blessina. Niemiec trenował od lipca 2020 roku belgijskie KV Oostende. To szokujący ruch, bo ta kandydatura ani razu nie padła jeszcze w mediach. KV Oostende zajmuje dopiero piętnaste miejsce w lidze belgijskiej, a więc nowy szkoleniowiec klubu z Serie A nie wyróżnił się wynikami. Włochów przekonała wizja niemieckiego szkoleniowca, który […]
19.01.2022
Ekstraklasa
19.01.2022

Radomiak testuje nowego zawodnika. Przyjechał na obóz do Turcji

Ekstraklasowy Radomiak Radom zapowiadał, że na obóz do Turcji może przylecieć nowy zawodnik. Ekipa Dariusza Banasika zostawiła miejsce w hotelu dla piłkarza, który miałby sprawdzić się w treningach i sparingach albo dołączyć do „Zielonych” na zasadzie definitywnego transferu. Właśnie rozgrywa się pierwszy scenariusz. W środę wieczorem do hotelu w Larze, gdzie stacjonuje Radomiak Radom, przybył […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Łukasz Skorupski okradziony. Straty to 70 tysięcy euro

Kolejny polski piłkarz okradziony we Włoszech. Kiedyś Arkadiuszowi Milikowi ukradziono zegarek marki „Rolex”, tym razem padło na Łukasza Skorupskiego. Według informacji „Przeglądu Sportowego” jego dom został przetrzepany z najcenniejszych przedmiotów w momencie, gdy… był na boisku. Do grabieży doszło w momencie Bologna – Napoli, w którym ekipa Piotra Zielińskiego wygrała 2:0. Na meczu była rodzina […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Świderski w MLS? 5 milionów euro na stole

Karol Świderski może grać w MLS. Napastnik reprezentacji Polski dostał konkretną ofertę. Informuje o niej portal meczyki.pl. Klubem, który wyraził zainteresowanie Świderskim, jest Charlotte FC. W beniaminku MLS zagra od przyszłego sezonu także Jan Sobociński. Amerykanie wykładają na stół 5 milionów euro. Wygląda na to, że wszystko jest już przesądzone. Świderski, według informacji Tomasza Włodarczyka, […]
19.01.2022