post Avatar

Opublikowane 26.06.2019 09:42 przez

redakcja

Dariuszowi Mioduskiemu można zarzucić niekonsekwencję w działaniach, można wspomnieć jak stał murem za Magierą tuż przed jego zwolnieniem, można przypomnieć ile szkół trenerskich przerobiła już za jego rządów Legia. Ale nie można mu zarzucić niekonsekwencji w sprawie akademii, w którą usilnie wierzy i inwestuje. Tym razem zainwestował w „know how”, które ma dać Richard Grootscholten.

Prześledźmy najpierw CV Grootscholtena.

2005-2010. Zaczynał jako dyrektor akademii w Sparcie Rotterdam, później był również dyrektorem technicznym w klubie. Podczas jego rządów akademia Sparty została trzykrotnie nominowana do nagrody Rinusa Michelsa (dla najlepszej akademii), wygrywając raz, a dwukrotnie zajmując drugie miejsce. Przez jego akademię przeszli Memphis Depay i Kevin Strootman. Ten ostatni miał być trudnym dzieciakiem, trzy razy na wylocie z akademii, nielubiany przez trenerów za swoje zachowanie – dopiero, gdy ustabilizował się pozaboiskowo, zaczął robić milowe kroki na boisku.

2007-2010. Członek komitetu KNVB (holenderskiego PZPN-u) dotyczącego przyszłości futbolu w stylu Oranje. Współtwórca The Dutch Master Plan 2015, nowego, ogólnokrajowego planu szkolenia.

2010-2012. Dyrektor techniczny i szkoleniowiec w Vancouver Whitecaps. Odpowiadał za rozwój akademii, prowadził z powodzeniem jedną z drużyn juniorskich. Whitecaps wchodzili wtedy do MLS, więc musieli budować się praktycznie od podstaw. W 2012 stali się pierwszą kanadyjską drużyną, która awansowała do play-offów MLS.

styczeń 2013 – kwiecień 2013. Zatrudniony w Kubaniu Krasnodar. Miał odpowiadać za budowę akademii najwyższych standardów. Miała być długofalowa współpraca, ale – jak opowiadał Grootscholten – w klubie pojawiły się problemy finansowe.

maj 2013 – grudzień 2015. Dyrektor Akademii Zagłębia Lubin. Przez wielu uważany jako jeden z tych, którzy dali jednej z najlepszych lubińskich akademii „know how”. Współautor dwustustronicowego podręcznika „Academy Handbook”, który specjalnie dla Zagłębia omawiał i strukturyzował wszystkie najważniejsze elementy działania akademii.

2016 – 2018. Dyrektor akademii w Feyenoordzie Rotterdam. Odszedł przed wygaśnięciem bazowego kontraktu, znowu, wedle jego słów: chciał jeszcze gruntowniejszych zmian, prawdziwej rewolucji, ale ta napotkała w klubie opozycję. Odszedł sam z własnej woli.

– Wasz kraj był zawsze nieoszlifowanym klejnotem w moich oczach, jeśli chodzi o potencjał piłkarski, który, jak wiemy, udało się zrealizować w latach 70. i który z pewnością uda się wyzwolić ponownie. Jeszcze ważniejsza jest ambicja Legii Warszawa, która chce stać się wiodącym europejskim ośrodkiem rozwoju młodzieży, co było najważniejszym czynnikiem w mojej decyzji o powrocie. Ambicja właściciela i personelu zarządzającego klubem była inspirująca i ułatwiła mi decyzję. W trakcie mojego pobytu w Polsce oraz dogłębnego sprawdzania Akademii przyglądałem się klubowi i to sprawiło, że dostrzegłem ogromny potencjał Legii, dzięki któremu może stać się szanowanym europejskim ośrodkiem piłkarskim. Kluczem do tego, aby tak się stało jest z pewnością nabycie umiejętności rozwijania młodych graczy do poziomu światowego. Dlatego jestem tu, aby w tym pomóc. Uważam, że projekt Akademii Legii jest w tej chwili jednym z najbardziej ambitnych oraz rozległych w europejskiej piłce w temacie rozwoju młodych piłkarzy. Bardzo się cieszę, że wkrótce rozpocznę pracę w Legii, łącząc siły ze wszystkimi ludźmi w klubie, aby wspólnie wprowadzić Legię na następny poziom.

Tyle okrągłych słówek. Wgryźmy się ciut bardziej w warsztat, jaki stoi za nieprzeciętnym na polskie warunki CV.

Piątego czerwca Grootscholten udzielił szeroko komentowanego wywiadu Pawłowi Wilkowiczowi ze Sport.pl.

Polski piłkarz jest bardziej chętny do pracy niż holenderski piłkarz. Mówię serio. Ale jest wychowywany w strachu przed porażką, w systemie który tępi każdą inność i różnorodność. My w Zagłębiu robiliśmy rzeczy, których wówczas nie robił w Polsce nikt inny.”

Opowiadał o swoich doświadczeniach, gdy przyjechał do Polski w 2013, zobaczył piękne stadiony, ludzi ogarniętych pasją do piłki, ale też systemowymi skazami szkolenia. Jego zdaniem w Polsce wychowuje się piłkarzy, którzy przede wszystkim chcą gola nie stracić, piłkarzy, którzy nie ryzykują, a przyczyny tego stanu to rzeczy to między innymi „wynikomania” w juniorach.  Zacytujmy jedno kluczowe zdanie:

„Jeśli twoje pragnienie adrenaliny, jaką daje strzelenie gola, jest mniejsze niż obawa przed bólem, jaki się wiąże ze stratą bramki, to masz problem”.

W 2014 Michałowi Wyrwie z „Przeglądu Sportowego” opowiadał o wadze techniki, a także motywacji i świadomości.

„Dziecko, które nie ma problemów z piłką przy nodze, jest na najlepszej drodze do maksymalnego rozwoju swojego potencjału. Przygotowanie fizyczne można nadrobić, mając nawet 25 lat, stąd moim zdaniem nie odgrywa to tak ważnej roli. Ogromnie ważnym czynnikiem jest motywacja dziecka czy nastolatka. Musimy budować ją od podstaw, którymi u siedmiolatka będą punktualność i sumienne podejście do obowiązków. W tym wieku ogranicza się to do odrabiania zadań domowych, bo na zajęcia i tak przywożą go rodzice. My chcemy nauczyć swoich podopiecznych sumienności i motywacji, aby jak najlepiej organizowali swój czas wolny. Podstawowym aspektem jest także styl życia, czyli to, co robi adept, gdy opuści trening. Mam tu na myśli odpowiednią dietę i regenerację po zajęciach. (…) W sferze profesjonalnej musimy zadbać o każdą minutę, jaką na terenie akademii spędza młody zawodnik. Chcemy wiedzieć, czy piłkarz potajemnie nie zmaga się z kontuzją, problemami rodzinnymi, uzależnieniami.”

Tu bardzo interesująco opowiadał Markowi Wawrzynowskiego (wówczas TVP) o podstawach swojej filozofii.

„Zostało dowiedzione, że musisz poprawiać technikę, a fizyczną stroną możesz zająć później. I my to w Holandii wprowadziliśmy, a teraz postaram się to zrobić tutaj. To dobra droga. Weźmy niemiecki system. Skopiował wiele z holenderskiego. Poza tym najlepszą cechą Niemców od zawsze jest niezwykła wola zwycięstwa. A to z kolei nasz słaby punkt. Jeśli weźmiemy dobre strony systemu holenderskiego i połączymy je z ich cechami personalnymi możemy otrzymać coś, co teraz mają Niemcy. To teraz najlepszy system na świecie. (…) To jest najlepszy system. Z tego co mówią w innych krajach, w Holandii na nieprawdopodobnym poziomie jest edukacja szkoleniowców. Ale wdrożenie tego wymaga dużej pracy i pieniędzy.”

I o wynikomanii, która sprawia, że pomijamy najlepiej grających w piłkę na rzecz tych, którzy wcześniej dojrzeli fizycznie.

„Fizyczni gwarantują, że wygrywasz, ale do pewnego momentu, zazwyczaj do 15. roku życia. Wysocy i silni wygrywają, bo rywale nie są jeszcze dobrze wyszkoleni technicznie, ale im lepiej będziesz przygotowany technicznie, tym częściej będziesz wygrywać. To wymaga jednak czasu. Poprawiając technikę, zakładasz że czasem przegrasz. Wybieram tę metodę z pełną świadomością. Chcę wygrywać wszystko, ale wiem, że tylko taki sposób zapewnia rozwój. U was trenerzy nie akceptują tego. Myślą, że przegrają i zostaną zwolnieni. To jest wielki problem. A młodzieżowa piłka to ma być zabawa i rozwój. Trenerzy wymagają wygrywania. Jeśli nie zmienicie podejścia, wasze problemy się nie skończą.”

Nie ma żadnego powodu, by uważać, że Grootscholtenowi się w Legii nie powiedzie, jeśli tylko otrzyma odpowiednie zaufanie. To facet z potężnym doświadczeniem w sprawach nie tyle szkolenia, co organizowania szkolenia praktycznie od podstaw, a to jest potrzebne w Legii. Holender poprowadzi obecny zespół zarządzający Akademią wspólnie z Jackiem Zielińskim, który nadzoruje prace Akademii od marca 2017. Legia przeprowadzkę do Legia Center, gdzie będzie miała komfort pracy, planuje w lipcu 2020 roku.

Fot. NewsPix

Opublikowane 26.06.2019 09:42 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
24.11.2020

Bezrobocie, oczekiwanie na telefon i Petr Cech. Przypadki Edouarda Mendy’ego

Złośliwe życzenia powodzenia od menadżera, który obiecywał mu znalezienie klubu w Anglii. Bezrobocie. Zapisanie się do Urzędu Pracy. Myśli o zakończeniu kariery. Tak sześć lat temu wyglądała rzeczywistość Edouarda Mendy’ego. Później też nie było kolorowo. Przegrywał rywalizację w drugiej drużynie Marsylii, przebijając się praktycznie od zera i nie licząc na nic wielkiego. Ale przebił się. […]
24.11.2020
Weszło Extra
24.11.2020

Papierosy, kobiety i szachy. Michaił Tal – pokrętne losy „Czarodzieja z Rygi”

Jeśli szukać piłkarsko-szachowych analogii, Michaił Tal był dla gry królewskiej kimś takim, jak Ronaldinho dla futbolu. Żadnego z nich nie można nazwać najwybitniejszym zawodnikiem w historii dyscypliny. Są w czołówce, jasne, lecz nie na szczycie rankingów wszech czasów. Znajdą się gracze skuteczniejsi od nich, a także bez porównania bardziej utytułowani. Posiadający więcej rekordów w swoim […]
24.11.2020
Weszło
24.11.2020

Wielki bunt? Piłkarze pytają EA Sports: kto wam pozwolił na nas zarabiać?

Hasło: „Leo, why? For money” znamy chyba wszyscy i nikt specjalnie mu się nie dziwi. Wiadomo, że każdy chciałby zarabiać na wszystkim, co robi. Dlatego fakt, że Zlatan Ibrahimović upomniał się o swoje, także dziwić nie może. O co chodzi? O burzę, którą Szwed wywołał jednym wpisem w social mediach. „Ibra” zapytał EA Sports, jakim […]
24.11.2020
Weszło
24.11.2020

Tworek: – Nie jesteśmy zespołem, który nic nie umie i tylko wolą walki zdobywa punkty

– Musieliśmy się dostosować. Na zapleczu graliśmy wyżej, zamykaliśmy rywali, ale tam nie ma takiej jakości, jeśli chodzi o budowanie akcji przez obrońców. Zakładając pressing, zmuszaliśmy do wybicia i zbieraliśmy te drugie piłki. Byliśmy na połowie przeciwnika i mogliśmy przejść do ataku. W Ekstraklasie obrońcy potrafią grać od tyłu i jeżeli zrobimy coś źle, to […]
24.11.2020
Weszło
24.11.2020

Podbeskidzie wreszcie ma bramkarza, szanse na utrzymanie rosną

Podbeskidzie na początku sezonu nie gra najbardziej badziewnej piłki w lidze, zdecydowanie nie. Często nawet w przegranych meczach patrzyło się na ten zespół dość przyjemnie. Być może bielski beniaminek dysponuje najsłabszymi obrońcami, choć ci ze Stali Mielec chcieliby w tym temacie podyskutować. Bez wątpienia jednak do niedawna to właśnie „Górale” mieli najgorszych bramkarzy w całej […]
24.11.2020
Weszło
24.11.2020

Rozmawialiśmy między sobą: kurde, jak to możliwe, że tych punktów nie ma?

– Graliśmy osiem meczów, mieliśmy dwa punkty. Ale czy graliśmy słabo? Nie, mieliśmy dobre spotkania, tylko nie strzelaliśmy bramek. Taka jest piłka. Wczoraj nie zagraliśmy najlepszego meczu w sezonie. To nie był jakiś nasz super mecz. Ale była koncentracja w defensywie, do tego byliśmy skuteczni i jest zwycięstwo. Tak to jest. Możesz grać bardzo, bardzo […]
24.11.2020
Weszło
24.11.2020

Szymonowicz: – Futbol uratował życie 90% piłkarzy

– Jestem zdania, że futbol uratował życie 90% piłkarzy. On jest przepustką dla znacznej części zawodników do lepszego życia. Ja mam 25 lat i gdybym miał to wszystko stracić, byłby problem, żeby się odnaleźć i musiałbym pokombinować – mówi szczery Dawid Szymonowicz z Cracovii w ankiecie „Weszło z Butami”. Zapraszamy na zapis naszej rozmowy. Zanim […]
24.11.2020
Weszło
24.11.2020

Krzysztof Stanowski – Dziennikarskie Zero #2

Co w drugim odcinku „Dziennikarskiego Zera” Krzysztofa Stanowskiego? – Włodzimierz Szaranowicz i Adam Małysz – Marcin Najman, życie i twórczość – Bayer Full i brudne, chińskie majteczki – Hipokryzja Stanowskiego. Zapraszamy! 
24.11.2020
Weszło
24.11.2020

Boniek: Wybrałem opcję spokojną, czyli Jurek dalej prowadzi kadrę

We wtorkowej prasie Zbigniew Boniek mówi o reprezentacji i selekcjonerze, Gergo Lovrencsics wspomina pobyt w Lechu, Dominik Furman opowiada o pobycie w Turcji, a Ivi Lopez nie ukrywa swoich dużych ambicji.  PRZEGLĄD SPORTOWY Rozmowa ze Zbigniewem Bońkiem o Jerzym Brzęczku i ostatnich wydarzeniach wokół reprezentacji Polski. (…) Piłkarze narzekali na kiepski styl już w trakcie […]
24.11.2020
Weszło
23.11.2020

Jagiellonia uczy skutecznego piętnowania amatorki

To Ekstraklasa, tu się może zdarzyć dużo, ale umówmy się, że ramy przyzwoitości wskazują, że nie masz prawa wygrać, jeśli odwalasz kompletną amatorkę. Jeśli kompletnie debilnie ustawiasz mur, zostawiając dwóch niekrytych przeciwników na siódmym metrze, jeśli nagminnie tracisz piłkę na własnej połowie, jeśli zaskakuje cię długa piła chwilę po starcie drugiej połowy, jeśli nie wyciągasz […]
23.11.2020
Weszło
23.11.2020

Wtorek w Weszło.FM – Liga Mistrzów, magazyny, Ekstraklasa

Liga Mistrzów, Ekstraklasa… Wtorek zapowiada się ciekawie, więc i z Weszło.FM nudzić się nie będziecie. Mamy dla was dzień pełen emocji: rozmowy z ekspertami, piłkarzami i nasze autorskie programy podsumowujące ligę angielską oraz niemiecką. Co jeszcze? Sprawdźcie naszą ramówkę. Wtorek standardowo zaczniemy od „Dwójki bez sternika”! O poranku budzić was będą Maja Strzelczyk i Marcin […]
23.11.2020
Weszło
23.11.2020

Jak nie bronić rzutów wolnych? Warsztaty Wisły Płock

Stałe fragmenty gry. W futbolu coraz więcej od nich zależy. Pada z nich coraz więcej bramek. Cały świat analizuje, jak się ustawić, jak bronić, generalnie: co zrobić? Wisła Płock chyba jest aż do przodu ze zmianami, ewidentnie ktoś tam dostał cynk, że rzut wolny w okolicach szesnastki to jak osobisty w koszykówce i nie można […]
23.11.2020
Weszło
23.11.2020

PSG walczy o życie w Lidze Mistrzów. Lipsk znów ich zaskoczy?

Wtorkowy zestaw gier w Lidze Mistrzów to raczej pakiet „lanie od mocarza”. Wśród pojedynków maluczkich z gigantami wyróżnia się jednak jedno spotkanie. PSG kontra RB Lipsk, hit wieczoru i mecz, który może być bardzo ważny w kontekście walki o wyjście z grupy. Zwłaszcza w przypadku porażki ekipy z Francji. Dobra, przyjrzymy się więc tej batalii […]
23.11.2020
Weszło
23.11.2020

Piast w trzy dni ugasił pożar, dziś przełamał klątwę Lechii

Był pożar, nie ma pożaru. Od początku sezonu Piast grał lepiej niż punktował i ciągle wydawało się, że drużyna Waldemara  Fornalika musi odpalić. I tak też się wreszcie stało. Wymuszony przez koronawirusa miesiąc przerwy najwyraźniej pomógł kilka spraw uporządkować, bo gliwicka ekipa w ciągu trzech dni uspokoiła swoją sytuację. W piątek wygrała w Zabrzu, a […]
23.11.2020
Weszło
23.11.2020

Defensywa Podbeskidzia szansą dla Mraza?

Liga Mistrzów Ligą Mistrzów, ale we wtorek czeka nas prawdziwy hit. Podbeskidzie Bielsko-Biała co prawda nie gra z Górnikiem Łęczna, a z Zagłębiem Lubin, ale taki tydzień z Ekstraklasą jak najbardziej nam pasuje. Zwłaszcza że obydwa zespoły kojarzą się raczej ze sporą liczbą bramek. Czyli w Bielsku może być kolorowo, a my serwujemy wam porcję […]
23.11.2020
Weszło
23.11.2020

Totolotek podwaja wpłatę! 100% reload bonusu

Widzieliście kiedyś takie cuda, żeby wpłacić stówkę i mieć dwie? Jeśli nie, to koniecznie zajrzyjcie do Totolotka. Ten legalny bukmacher oferuje wam dziś promocję RELOAD BONUS 100%. W ramach niej możemy otrzymać aż do 100 PLN bonusu za dokonanie wpłaty. Brzmi świetnie? To sprawdźcie szczegóły. Zasady promocji są banalnie proste. Skorzystać może z niej każdy, […]
23.11.2020
Weszło
23.11.2020

WESZŁOPOLSCY: SZUMSKI, TWOREK, SZYMONOWICZ, MICHALSKI

Weszłopolscy strikes again! Za nami pierwsza kolejka po przerwie reprezentacyjnej, więc wracamy z ulubionym programem wszystkich Polaków. Wydarzenia w Ekstraklasie i na jej zapleczu omówi dziś dla was ekipa w składzie: Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul, Kuba Olkiewicz oraz Adam Sławiński. Goście? Jak zwykle, wybitni, czyli  Jakub Szumski, Piotr Tworek, Dawid Szymowicz oraz Seweryn […]
23.11.2020
Weszło
23.11.2020

„Skowronek powinien dostać czas do końca roku. A później czas na decyzję”

– Teraz jest czas na weryfikacje. Spodziewam się, że trener Skowronek będzie sprawdzony w tych trudnych meczach. I wtedy na koniec roku można usiąść i ocenić – jak sobie trener w tych warunkach poradził. Wówczas można się zastanowić, czy Skowronek może prowadzić dalej tę drużynę, czy jednak trzeba oddać je w ręce kogoś innego – […]
23.11.2020