post Avatar

Opublikowane 28.05.2020 18:19 przez

redakcja

„Niebiescy”, przez przedwczesne zakończenie sezonu, na stulecie klubu utknęli w III lidze. Dzisiaj przyszły dla Ruchu  ciut lepsze wiadomości, bowiem poprzez wykup akcji Urząd Miasta przekazał klubowi zauważalną kwotę. Na czym faktycznie polega ten manewr? Z jakimi wiąże się konsekwencjami?

Wiadomo jak drzewiej bywało w Ruchu, ile było znaków zapytania wokół zarządzania finansami tego klubu. To, zdawało się, nieustający serial. Dziś Maciej Grygierczyk w artykule „Sportu” podkreślał, że sytuacja Ruchu pozostaje trudna.  Tymczasem Chorzów po dzisiejszej sesji stał się największym udziałowcem „Niebieskich”. Pytanie: dlaczego teraz wsparcie nie podlegało na sesji żadnej dyskusji, a zostało podjęte jednogłośnie?

– Kwota wyznaczona na promocję była już przez klub zabudżetowana po stronie przychodów. Dzisiaj nie jest możliwa do przekazania w tej formule, jaka była pierwotnie zaplanowana. Stąd to alternatywne rozwiązanie, aby zamiast promocji zakupić akcje – wyjaśniał podczas sesji prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala.

W szczegóły wprowadza nas rzecznik prasowy Ruchu, Tomasz Ferens:To bardziej zabieg techniczny. Nie wnioskowaliśmy do miasta o żadne dodatkowe środki. Wcześniej w budżecie na 2020 miasto przeznaczyło dwa miliony na wsparcie Ruchu. Założenie było takie, że te fundusze zostaną przekazane na poczet promocji miasta przez sport. Pandemia spowodowała, że możliwości promocyjne trochę się zmieniły: naszą ligę przedwcześnie zakończono. Nie mogliśmy już promować miasta, nie wiadomo kiedy ruszą nowe rozgrywki i na jakich warunkach, czy z kibicami, czy bez. Nie wiemy czy w trakcie nowego sezonu nie przyjdzie nowa fala zachorowań i znowu nie zawieszą rozgrywek. Dlatego zmieniona została formuła wsparcia. Część środków zabezpieczonych dla nas w budżecie, zostaną przekazane w innej formie, czyli poprzez zakup akcji. Natomiast przewidziana kwota się nie zmienia. W mediach dziś gruchnęło, że Ruch ma otrzymać dodatkowe pieniądze. Nie jest to prawda, obracamy się w tych samych kwotach.

Oczywiście koronawirus dodaje amunicji tym, którzy nie uważają, aby w tym momencie miasto w sposób znaczący wspierało klub. Krytykom odpowiada Tomasz Ferens: – Wiadomo, że słowa krytyczne zawsze się znajdą jak ktoś prześledzi fora czy komentarze na Facebooku. Zawsze zdarzały się głosy, które nie popierają wspierania klubu, ale w moim odczuciu nie ma ich wiele. Natomiast dla nas wielkim pozytywem jest to, że radni podjęli tę decyzję jednogłośnie. Wniosek o przesunięcie kwoty postawił prezydent, ale rada jednym głosem, ponad podziałami politycznymi, przyznała, żeby to zrobić. Radni poprzedzili tę decyzję szeregiem pytań. Co więcej, w ostatnim tygodniu zaprosiliśmy radnych do klubu, żeby przedstawić naszą sytuację, pokazać co zrobiliśmy i co planujemy. Podoba im się to co robimy i popierają nasze działa. Widzą, że ten Ruch jest innym Ruchem, widzą co robi prezes, co robią współpracownicy. Widzą, że pieniądze, które trafiają do klubu, są bardzo rozsądnie gospodarowane, inwestowane w takie projekty, które mogą przynieść kolejne przychody, nie są kwotami ratunkowymi. Trwa odbudowa Ruchu, ale to nie nastąpi od zaraz, za duży garb mamy na plecach, ale efekty już są zauważalne. Ścinamy koszty i zwiększamy przychody. Krok po kroku chcemy sytuację prostować, naprawić finanse, żeby były po prostu zdrowe. Nie brakuje nam energii i pomysłów. Na każdym kroku wspierają nas kibice. To wszystko naszym zdaniem zauważyli w Urzędzie Miasta, a wynik głosowania to potwierdza.

Pieniądze z kasy miejskiej dla klubów to rzecz kontrowersyjna, szczególnie teraz, ale trzeba w przypadku Ruchu podkreślić kilka faktów.

Prezes Seweryn Siemianowski rządzi od połowy października. Warto tu zaznaczyć rys biograficzny: Siemianowski to były piłkarz „Niebieskich”, grający pod koniec lat dziewięćdziesiątych pod prezesem Krystianem Rogalą, doskonale pamiętający niejedną obsuwę. Zaradności i pracy uczył się już jako nastolatek, gdy po samobójstwie jego ojca utrzymanie rodziny po części spadło na jego barki. To człowiek, który ma Ruch w sercu, ale i wie jak pracować w trudnych warunkach – nie zgłosił się do Ruchu sam, wynalazł go prezydent Kotala, który poprosił Siemianowskiego o zajęcie się Niebieskimi, bo Siemianowski uporządkował wcześniej sytuacje w chorzowskim UKS-ie. Siemianowski, cieszący się zaufaniem w Chorzowie, już, przez ten krótki czas, zdążył – co zauważa Grygierczyk – przeprowadzić pewne niezbędne oszczędności, przy zachowaniu miejsc pracy. Sam – wiadomo, nieistotne w szerszej finansowej perspektywie, ale symboliczne – pracuje pro bono.

Ruch, faktycznie, w ostatnim czasie robi co tylko może, by odbudowywać swoją wiarygodność. TU pisaliśmy choćby o innowacyjnej formie pomocy klubowi, gdzie robiąc zakupy poprzez aplikację część kwot szła na Ruch, w dodatku na konkretny, ustalony z góry cel. Kibice sami zgłosili propozycję, by… poprzez aplikację dało się przekazać pieniądze BEZPOŚREDNIO na klub, bez zakupów. Powstało Stowarzyszenie Wielkie Ruch i kilka innych wspierających inicjatyw.Zaufanie do marki Niebieskich faktycznie wzrosło – wymowne są takie przykłady, jak choćby ostatnio, gdy kibice przed rundą wiosenną chcieli… droższych biletów. Klub, jak podkreślał w wywiadzie z nami Siemianowski, stawia na młodzież, ma też młodego trenera Łukasza Beretę, także wychowanka Niebieskich. Nie posiada wiceprezesa, dyrektora sportowego, by nie generować dodatkowych kosztów – tą rolę także spełnia Siemianowski.  Osoby związane z klubem wspominają, że tak dobrej atmosfery wokół Niebieskich nie było od wielu lat. Firmy zaczęły się garnąć, choć wcześniej słysząc o Ruchu trzaskały drzwiami. Boiskowo też to wyglądało coraz lepiej, zamiast przewidzianej w sezonie 19/20 walki o utrzymanie, wiosną planowano ambitny plan walki o awans.

Pieniądz jest pieniądzem, sporym w czasach kryzysu na klub grający na czwartym poziomie rozgrywkowym. Ale jest też inny kontekst: Chorzów jakiś czas temu powiedział „A”. Znalazł człowieka w osobie Siemianowskiego i powierzył mu misję ratunkową. Gdyby nie powiedział teraz „B”, podtrzymując również finansowe wsparcie, zaprzepaściłby wszystko, co Ruch wypracował – nie tylko finansowo – w ostatnich miesiącach. Nie mówiąc o tym, że zupełnie stracone byłyby kwoty, które przeznaczono na klub wcześniej.

Seweryn Siemianowski, gdy pytamy co by powiedział ewentualnym krytykom:

– Dziś też z jednym radnym o tym rozmawiałem: akcje to jednak majątek, który zostaje. Przy promocji nic trwałego nie zostaje. To też więc plus. Natomiast co do sytuacji w Ruchu: cały czas powtarzam, że nie jest kolorowo, cudów nie ma, ten bagaż zaległości będzie na nas ciążył kilka lat. Wychodzimy z tego powoli, musimy spinać budżet, trzeba te zaległości cały czas regulować. Zaczyna to coraz lepiej wyglądać dzięki temu, że wspierają kibice, akcjonariusze, miasto, wszyscy ciągniemy ten wózek w jednym kierunku. Plan jest taki, że po załataniu wszystkich dziur, ta wanna zacznie się wypełniać, a w końcu przelewać – wtedy będzie można pomyśleć o większych celach.

Opublikowane 28.05.2020 18:19 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 11
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
robrep
robrep

Ten Chorzów to bogaty jest. 2 mln na 3 ligę. Już nie wiedzą co z kasą robić.

ZdzislawDyrman
ZdzislawDyrman

Polskie samorzady to krezusi. Szejkowie to przy nich cienkie bolki

aargh
aargh

Promocja miasta przez klub III ligowy… Dobrze wydane pieniądze w czasie spowolnienia gospodarki.

Michał
Michał

Opowiedz jak GKS Katowice w tym roku przytulił już 14 mln miejskiego pieniądza.

bigos głową miesza
bigos głową miesza

Michał, ale co to ma w tym momencie za znaczenie? Obie sytuacje to skrajna patola i elo

Wojtek
Wojtek

Super to wygląda, ale jednak Miasto powinno odcinać się od finansowania Klubu. Może wspierać szkolenie młodzieży albo rozwijać infrastrukturę. Nie powinno jednak łożyć na pensje zawodników, bo w ten sposób patologia będzie trwać.
Życzę Ruchowi szybkiego awansu do Ekstra, bo to zasłużony klub, ale najpierw niech wyjdzie na czysto z kasą. Bez tego ich miejsce jest w obecnej lidze.

KUBA97
KUBA97

Mieszkańcy Chorzowa pewnie zachwyceni.. Bogate miasto-wrzucić 2 miliony w 3 ligę,świetny ruch. :-/ A ja głupi myślałem,że się zacznie kończyć ssanie miejskiego cyca przez kluby. I tak to leci..

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe

Kolejne miasto daje kroplóweczkę dla trupa. Leczyć to się powinno pacjentów, którzy rokują…

bogas
bogas

A co maja zrobic. Klub wisi miastu chyba 18 mln a reszcie wierzycieli okolo 6. Chcac to splacic/odzyskac musza utrzymac klub przy zyciu dopoki ten nie wroci do Ekstraklasy. Tam bedzie /jest kasa z telewizji i ewentualnych transferow. Jak go uwala to nic nie odzyskaja. Proste.

PewnieITakWszyscyZginiemy
PewnieITakWszyscyZginiemy

Prawdziwi geniusze biznesu w tych chorzowskich władzach. Wydać kolejne miliony, żeby KIEDYŚ ALBO WCALE odzyskać 18 mln. Za rok wydać następne miliony i tak w kółko.
Ruch w najbliższej dekadzie nie powącha ekstraklasy. Niech urzędasy wydają swoje pieniądze na „zabawę w piłeczkę”. Szejkowie z Chorzowa, psia ich mać.
Tym powinna zająć się prokuratura, bo to przykład rażącej niegospodarności.

tolep
tolep

Samorządy przez spółki miejskie kupują sobie kluby sportowe, rządy przez spółki skarbu państwa kupuja sobie kluby sportowe i dziennikarzy. I tak to życie się toczy.

Weszło
08.08.2020

France Football, przestańcie nam Lewego prześladować i dajcie mu Złotą Piłkę

Gdy France Football ogłosiło decyzję dotyczącą anulowania plebiscytu Złotej Piłki, w naturalny sposób najbardziej pokrzywdzony wydawał się Robert Lewandowski. Miał fenomenalny rok, grał świetnie na wszystkich frontach, był faworytem bukmacherów. Wtedy jednak i my sami tonowaliśmy nastroje: poczekajmy na Ligę Mistrzów. Poczekajmy na wyczyny Cristiano Ronaldo, Karima Benzemy, na to gdzie dojdą poszczególne kluby. I […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Barcelona pozamiatała przed przerwą. Napoli nie zdołało odpowiedzieć

Czwartek. Roma gra z Sevillą, Giallorossi przegrywają 0:1, a rywale strzelają drugą bramkę. Sędzia ją uznaje, mimo że wcześniej faulowany był Edin Dżeko. Włosi są niepocieszeni, narzekają, że błąd wykluczył ich z walki o trofeum. Piątek. Juventus gra z Lyonem, potrzebuje wygranej dwiema bramkami. Jest to możliwe, jednak plan szybko się komplikuje – arbiter dyktuje mocno absurdalny […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Dzień pod znakiem Juventusu – Pirlo przejmuje ster po Sarrim

Tak, wiemy, sporo dziś u nas Juventusu, ale nie ma się co dziwić. Najpierw Bianconeri zaliczyli – co tu dużo mówić – mega wpadkę odpadając z Lyonem, którego za rok nawet nie będzie w grze o europejskie puchary. Już wtedy spekulowano, że dni Maurizio Sarriego w Turynie są policzone. Cóż, okazało się, że nawet nie dni, a […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

U17 Lecha Poznań leje seniorów Elany. Młodzież w Kolejorzu idzie ławą

Lech Poznań II wyeliminował dziś w rundzie wstępnej Pucharu Polski toruńską Elanę. Na papierze – nic szczególnego. „Dwójka” Lecha utrzymała się przecież w drugiej lidze, Elana to spadkowicz. Ale rzecz w tym, że z Elaną w zasadzie w ogóle nie grali ci, którzy niedawno rywalizowali na trzecim poziomie rozgrywkowym. Żadnego Sobola, Bartkowiaka, Szymczaka, Kaczmarka. Nie […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Co łączy króla strzelców ligi słoweńskiej, chorwackiej i rumuńskiej? Korepetycje brali w Polsce

Często wyśmiewamy polskie kluby za ich kadrowe ruchy. Kpimy z działaczy wykonujących kompletnie chybione transfery. Samym zawodnikom też nie dajemy spokoju, gdy czmychają z Polski po dwóch rundach, podczas których udało im się rozegrać siedemnaście meczów i zaliczyć jedną asystę drugiego stopnia przy golu anulowanym przez VAR. Okazuje się jednak, że w tych wszystkich transferowych […]
08.08.2020
Włochy
08.08.2020

Szybko poszło. Sarri wylatuje z Juventusu

Jeszcze całkiem niedawno działacze Juventusu zarzekali się, że jest za wcześnie by recenzować dokonania Maurizio Sarriego i szkoleniowiec „Starej Damy” pozostanie na swym stanowisku niezależnie od wyniku dwumeczu w 1/8 finału Ligi Mistrzów. A potem przyszedł Olympique Lyon po paru miesiącach bez regularnej gry o stawkę i bezceremonialnie wyrzucił Juve z Champions League. Sprawiając, że […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Superpuchar odwołany i… co teraz?

Polski Związek Piłki Nożnej odwołał mecz Superpucharu Polski po informacji dotyczącej zakażenia u masażysty Legii Warszawa. Nie pomogły nawet powtórne testy, zrobione na szybko przez stołeczny klub – PZPN już w oficjalnym komunikacie przypomniał, że wobec okresu inkubacji wirusa, wiarygodne wykluczenie ryzyka możemy otrzymać dopiero po 7 dniach. Trudno tu komukolwiek zarzucić złą wolę czy […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Dwa stracone lata. Sam Cristiano Ronaldo Ligi Mistrzów Juventusowi nie wygra

Sześć meczów – tyle w fazie pucharowej Ligi Mistrzów zagrał Juventus, od kiedy Cristiano Ronaldo dołączył do ekipy z Piemontu. Sześć meczów, z których wygrał tylko dwa. Przegrał trzy, jeden zremisował, ale co ważniejsze – tylko raz awansował. Wtedy, gdy Portugalczyk wkurzył się na swoich kolegów i zapakował trzy bramki Atletico Madryt. Zresztą Ronaldo strzelał […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Superpuchar Polski odwołany! PZPN nie chce ryzykować

Meczu o Superpuchar Polski w tym roku nie będzie – poinformował na Twitterze Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. Spotkanie Legii Warszawa z Cracovią odwołano na dzień przed planowanym pierwszym gwizdkiem. Cóż, chyba musimy się przyzwyczajać, że w najbliższym sezonie tak to właśnie będzie wyglądało. Jeszcze wczoraj, gdy informowaliśmy o możliwym zakażeniu w obozie […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Ujemne wyniki w Legii Warszawa. Ale strach obleciał całą ligę

Wczoraj informowaliśmy o tym, że jeden z masażystów Legii miał podejrzenie zarażenia koronawirusem. Legioniści zadziałali błyskawicznie – wysłanie delikwenta na kolejny test. I tym razem badanie przyniosło ulgę, bo wynik wyszedł negatywny. Skończyło się na strachu. Ale i cała liga dostała bardzo poważny sygnał ostrzegawczy – zaraz zaczynamy granie, pilnujcie się, do cholery. Plus w […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Co tam dzisiaj w Lidze Mistrzów? Ostatnia potańcówka Setiena i koncert Lewego?

Nie będziemy was czarować – to dość miła odmiana dla sobotnich wieczorów. Przyzwyczailiśmy się do tego, że w sobotę zaczynamy dzień około piętnastej, oglądamy Maniasa, Zapolnika czy Serrarensa i tak to się żyje na tej wsi. Dzisiaj do salonu wpadają nam panowie Messi, Lewandowski czy Mertens. A pytania przed drugim dniem maratonu z Ligą Mistrzów […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Duma z brazylijskiego uśmiechu. Marcelo bohaterem Lyonu

Marcelo z Lyonu. Nie będziemy ukrywać, że zwyczajnie lubimy tego uśmiechniętego Brazylijczyka. Facet absolutnie wzorowo prowadzi swoją karierę i jest najlepszym dowodem na to, że wśród tych wszystkich przeciętniaków i szrotowców, których z zagranicy sprowadzają kluby Ekstraklasy, może trafić się perełka. Bo Marcelo jest perełką, z której jesteśmy po prostu dumni. 33-letni stoper właśnie został […]
08.08.2020

Stan Futbolu: Grajewski, Milewski, Rokuszewski i Kowalczyk

Już o 10.45 startuje kolejny Stan Futbolu. Tym razem gośćmi Krzysztofa Stanowskiego będą Andrzej Grajewski, Leszek Milewski, Mateusz Rokuszewski oraz Wojciech Kowalczyk. Piłkarskie podsumowanie tygodnia przed nami, serdecznie zapraszamy.
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Czachowski: Zieliński jest jednym z kandydatów na idola Napoli

Dlaczego liczby nie mówią o Piotrku Zielińskim wszystkiego? Czy Gattuso chce budować drużynę wokół Polaka? Czy transfer do Juventusu byłby dobrym ruchem dla Arkadiusza Milika? Czego spodziewać się po Napoli w meczu z Barceloną i dlaczego pod Gattuso drużyna się rozwija? O to wszystko zapytaliśmy Piotra Czachowskiego, byłego piłkarza między innymi Udinese, obecnie eksperta Eleven […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

PRASA. Alvarez: „Przyjechałem wygrywać tytuły z Cracovią. Chcemy zagrać w Lidze Europy”

– Przyjechałem tutaj wygrywać tytuły. Trener Probierz też mierzy wysoko, najwyżej, jak tylko można. Również dąży do zdobycia mistrzostwa, pucharu. Chciałbym poprowadzić Cracovię do fazy grupowej Ligi Europy, a wtedy stanie się bardziej rozpoznawalna na kontynencie – mówi Marcos Alvarez, nowy nabytek „Pasów” w rozmowie z „Przeglądem Sportowym”. Co jeszcze słychać w dzisiejszej prasie? Mamy […]
08.08.2020
Weszło
07.08.2020

Ronaldo nie zbawił Juve. Lyon wyrzuca „Starą Damę” z Ligi Mistrzów!

Nie było tak, że Juventus nie próbował skonsumować tego Lyonu. Więcej – robił to całkiem uroczo. Spocony Sarri nerwowo przygryzał coś przypominającego peta. Bentancur przeplatał przebłyski talentu ze skrajnym piłkarskim debilizmem. Bernardeschiemu zdarzyło się przechytrzyć nie tylko rywali, ale i samego siebie. Ronaldo walnął dwie bramki i choć nie grał wielkiego spektaklu, to miał takie […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

To jest Varane? To jest jakaś popierdółka, a nie Varane!

Czy Real Madryt miał szanse ograć dziś Manchester City? Oczywiście. Problem „Królewskich” polegał jednak na tym, że do Manchesteru przywiózł dwóch piłkarzy zdolnych do walki o awans. Jeden nazywa się Thibaut Courtois, a drugi Karim Benzema. Ponadto przywiózł atrapę Piotra Polczaka i sobowtóra Jana Sobocińskiego, bo nie damy sobie wmówić, że na środku obrony ekipy […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

Alarm COVID-owy w Legii: zakażony ma być masażysta

Sami widzicie, co się ostatnio dzieje w kraju – bijemy kolejne rekordy zakażeń koronawirusem, niebezpiecznie zbliżamy się do granicy tysiąca przypadków dziennie. A ludzie futbolu, choć z szeregiem przywilejów, to wciąż ludzie i choroba magicznie ich nie omija. Niestety, z tego co słyszymy, doczekaliśmy się kolejnego przypadku w Ekstraklasie. Tym razem w Legii. Nie chodzi […]
07.08.2020