post Avatar

Opublikowane 27.03.2020 10:07 przez

redakcja

Bez awansów, bez spadków. Lekką ręką anulowany sezon, czyli wysiłki piłkarzy w setkach, jeśli nie tysiącach meczów. The FA, angielska federacja, podjęła decyzje dotyczące niższych lig i trzeba przyznać, że zadziałała dość drastycznie. Sezon 19/20, choć trwał aż do marca, został potraktowany tak, jakby nigdy się nie odbył.

Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach, ale już was po tych szczegółach oprowadzamy. Czytamy w oświadczeniu:

„FA i NLS (National League System) doszły do konsensusu, według którego sezon 19/20 będzie zakończony, a wszystkie wyniki WYKREŚLONE. To oznacza, że nikt nie awansuje, nikt nie spada”.

To rozporządzenie dotyczy na razie rozgrywek OD SIÓDMEJ LIGI DO DZIESIĄTEJ. Piąta i szósta, czyli najwyższe we władaniu FA i NLS, na razie dają sobie jeszcze czas. W przypadku ligi piątej byłaby też ta kwestia, że tu sami podjąć decyzji nie mogą – do czwartego poziomu rozgrywek w Anglii rozgrywkami rządzi Football League (tak, wiemy, że to zawiłe, ale nie na darmo futbol w Anglii jest tak wielki). Niższe ligi, od 11 w dół, podpadają już pod regionalne związki, tu więc kwestia będzie ewentualnie dyskutowana – może FA będzie naciskać na anulację, ale jednak związek ma w swojej mocy inną decyzję, na przykład zachowanie obecnych tabel za wiążące. Tak samo z „grassroots”. Jeśli chodzi o rozgrywki kobiet, zarządzenie wpływa na ligi od trzeciej do siódmej.

FA oczywiście ma też takie rozgrywki jak FA Cup, ale też FA Vase, FA Trophy, FA Sunday Cup i inne – co tutaj? Na razie stara gadka – opcje są rozważane, jest chęć dokończenia w momencie, który byłby dogodny. Uwaga, cytat: „we will do all we can to keep the Wembley dream alive”.

Tyle oficjalnych informacji, papierków, ogłoszeń. Natomiast nie ma co deprecjonować wagi klubów w takiej siódmej lidze angielskiej, nie tylko dlatego, że z tamtych rejonów do Polski trafia D’Sean Theobalds prosto w skład Korony Kielce. U nas siódma liga to może sam dół piramidy, u nich może ledwo środek. I tu też przychodzi solidna frekwencja, tu też są sponsorzy, tu też skupia się życie lokalnej społeczności. Tymczasem tuż po decyzji ujawniło się kilka dramatów:

Taki Westfields FC nie przegrał w Hellenic Premier Division ani jednego meczu, ma trzynaśćie punktów przewagi nad rywalami (choć oddajmy, że drugie Binfield ma zaległe mecze). Tamtejsi przedstawiciele już pytają związek:

„A oddacie chociaż hajs, który poszedł na kary wszelakie? Skoro mecze anulowane, to może te koszty też?”

Przy tylu drużynach, tylu rozgrywkach, to byłby spory wydatek dla samej FA.

Oczywiście klubów, które miały pewny awans, dużo pewniejszy niż Westfields, a teraz zostaną skrzywdzone, jest sporo. Pierwszy z brzegu:

Tak naprawdę jednak buntować będą się nieliczni, bo nieliczni bili się jeszcze o awans w tym momencie. Większości albo nie robi to aż tak wielkiej różnicy – bo środek tabeli – a inni uratowali się przed spadkiem. Natomiast na pewno FA będzie musiała uregulować kwestię wszelakich płatności, które zostały poczynione na jej konto w tym sezonie – tym może kluby udobruchać.

To kwestia też o tyle istotna, że być może wskazuje kierunek rozwiązań, nie tylko w Anglii. FA to nie jakaś kurnikowa organizacja, a jednak postanowiła całkowicie anulować wyniki rozgrywek, choć sezony już się kończyły. Co ciekawe, według The Athletic, takie drastyczne rozwiązania są rozważane nawet w kontekście Premier League…

Opublikowane 27.03.2020 10:07 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 9
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
szabloc
szabloc

Lawina ruszyła . Za chwile zrobi to NL i EFL a na koniec PL. Za nimi pójdą kraje co coś znaczą w europie tzn. z tych których kluby będą tworzyć Super Ligę. W dalszej kolejności średniacy i pozostali. Na samym końcu zostaniemy my i Białoruś. Tam jednak dograją mistrzostwa choć zostało 29 kolejek. Jak powiedział Łukaszenka „seta” i można grać. Natomiast my będziemy mieli „niedorobionego” mistrza po idiotycznej decyzji PZPN i będziemy się cieszyć jak głupi samochodzikiem.

Fjardabyggd
Fjardabyggd

Decyzja na wyrost. Może się okazać tak, że grać w piłkę będzie się dało dopiero w 2021 roku. Więc teoretycznie można byłoby rozegrać rundę wiosenną 2020 w 2021 roku. Oby do tego nie doszło i oby piłka wróciła już jesienią. No ale niczego pewnym być nie można. W każdym razie ta decyzja na teraz była zbędna.

szabloc
szabloc

Anglików o decyzje na wyrost bym nie posądzał. Oni są konserwatywni . Oni mają swoje reguły, zasady, regulaminy. Dla nich długość sezonu nie jest zależna od czynników zewnętrznych np. wojna , zaraza czy tym podobne. Jeżeli w tych widełkach czasowych nie można dokończyć to nie przekładają na następny sezon , bo to jest czas w którym rozgrywki toczą się dla nowego okresu czasowego ( tj. nowy sezon). Podobnie jest gdy o czasie nie mogą zacząć nowego sezonu więc go nie rozpoczynają. Taka sytuacja zdarzyła się już 2 razy. Gdy kończyła się I i II wojna światowa. Jak wiadomo Anglicy wtedy przerwali rozgrywki. Po I WS wznowili rozgrywki od sezonu 1919/20 choć wojna zakończyła się 11 listopada 1918. Do końca sezonu było 6 miesięcy. Ciekawsze jest po II WS gdy wojna zakończyła się 2 września 1945 ( kapitulacja Japonii) a więc miesiąc po rozpoczęciu sezonu 1945/46 . Jednak Anglicy rozgrywki zaczęli od sezonu 1946/47. Nie sądzę , że w tym roku jak się spóźnią miesiąc z rozpoczęciem 2020/21 to go nie rozegrają. Trzeba jednak zwrócić uwagę na ich konserwatyzm i tradycje.

PYZ24
PYZ24

Konserwatyzm i tradycje to jedno, a sponsorzy i kasa to drugie. W tym roku, nawet jakby liga miała wystartować w październiku, to i tak rozpoczną sezon, bo rok bez grania – podczas gdy inne ligi by kopały – mógłby utworzyć ogromną przepaść finansową i sportową, na co Anglicy sobie nie pozwolą. Premier League ma największy kontrakt z telewizjami w historii i to też będzie argumentem, żeby zrezygnować z choćby Carabao Cup (i tak już hejtowane od dłuższego czasu), a w jego miejsce wrzucić ligowe kolejki, żeby tylko odrobić stracone 2 miesiące.

A wracając do obecnego sezonu. Ciągle nie mogę zrozumieć, dlaczego nie można zakończyć sezonu na podstawie tabeli z rundy jesiennej? Każdy zagrał z każdym po razie. Rozumiem, że będzie problem, że ktoś zagrał więcej meczów na wyjeździe, a ktoś w domu, ale to i tak chyba nadal lepsze wyjście niż anulowanie całego sezonu albo zakończenie go teraz.

szabloc
szabloc

Pewnie nie zauważyłeś, że napisałem że nie sądzę jak się w nowym sezonie spóźnią to go nie rozpoczną . Prawdopodobnie jakby mieli zacząć w styczniu 21 też by ten sezon rozegrali z napisanych przez Ciebie przyczyn. Nie w tym rzecz oni już myślą na tym jakie zrobić rozwiązanie gdy coś się stanie podobnego i na pewno dodają to do regulaminu nowych rozgrywek. Na tym polega ich tradycja prowadzenia rozgrywek wg. zasad przyjętych przed rozgrywkami. W tym sezonie zmienili jedną zasadę, w trakcie rozgrywek. Przesunęli zakończenie sezonu z 1 czerwca ( data graniczna zatwierdzenia całego sezonach i we wszystkich grupach rozgrywkowych prowadzonych przez NLS )na 30 czerwca. Ta zmiana w obliczu zarazy jest usprawiedliwiona. Z moralnego punktu nie wypacza rywalizacji. Natomiast nikt tam nie mówi o arbitralnym przyznawaniu lub odbieraniu komuś czegoś. Jak piszesz dlaczego nie można zakończyć sezonu z tabeli jesiennej? To bardzo proste , bo nie ma tego zapisane w regulaminie rozgrywek. Nikt tego nie mógł przewidzieć. Na zarazę nikt nie ma wpływu więc nikt nie może być nagrodzony bo więcej będzie przez to pokrzywdzonych. To nie jest zgodne z duchem sportu.

PYZ24
PYZ24

Wychodzi na to, że w pośpiechu źle przeczytałem Twój komentarz. Cały świat zwalnia, więc i na mnie czas, bo przez to głupoty wypisuję. Wybacz, kolego!

Dziękuję też za wytłumaczenie problemu z tabelą rundy jesiennej.

Pytanie, jak to wygląda w innych ligach, bo częściej słyszę o zakończeniu sezonu z obecną tabelą, co moim zdaniem jest bardzo niesprawiedliwe.

fachowiec
fachowiec

Nie rozumiem, dlaczego kibice Legii aż tak bardzo chcą mistrza „z gwiazdką”. Co to za mistrz na 11 kolejek przed końcem? Te tłumaczenia, że „hehe, no już by tego nie przejebali, 8 punktów no sporo, a ładne akcyjki robią, rozumicie”. Wszystko można przejebać, a już zwłaszcza może to zrobić Legia, co potwierdziła wielokrotnie w historii. Dopiero co dostali w cymbał od Piasta na swoim boisku, a nie pierwsza to ich porażka domowa w tym sezonie.

Wręczanie takich mistrzów bez rozegrania wszystkich meczów, tak jak Lechowi w 93 (tam formalnie Legia i ŁKS nie rozegrały 1 meczu), zawsze będzie szemrane.

Pedro
Pedro

Neverpool?

Futbol na peryferiach
Futbol na peryferiach

Zamiast kończyć na siłę stary sezon i na siłę robić nowy, proponuję
1) Zwalczyć na spokojnie epidemię
2) Dokończyć TEN sezon jesienią – tak, aby nie było poszkodowanych tylko rozstrzygnąć rywalizację na boisku – bez ryzykowania procesami (bo np. jeśli uzna się wyniki i np. Korona spadnie, to ta się chętnie o swoje upomni. A jak się anuluje, to Legia może wystąpić z tytułu strat poniesionych przez to, że nie została mistrzem).
3) Nowy sezon zorganizować w 2021 (kalendarz i tak przewalony do góry nogami, a Mundial w Katarze będzie pod koniec 2022 a nie latem. A myślę, że da się kalendarz tak zrobić, aby Euro było w środku sezonu a nie na jego koniec).
Jedyna istotny problem przy tym scenariuszu to rozwiązanie kwestii umów kończących się 30 czerwca.
A pieniądze i umowy TV? Przy dobrej wierze i uczciwych intencjach wszyscy zainteresowani mogą się porozumieć.

Włochy
06.06.2020

Dlaczego zawsze on? Brescia rozwiązuje kontrakt z Balotellim

„Dlaczego zawsze ja?” – pytał Mario Balotelli poprzez legendarny już niemalże napis na koszulce. Było to dziewięć lat temu. Włoch, wówczas napastnik Manchesteru City, zdobył otwierającą bramkę w derbach miasta, ostatecznie wygranych przez „Obywateli” 6:1. Można powiedzieć, że to pytanie stało się niejako podsumowaniem kariery Balotellego. Bo jeżeli w świecie futbolu odgrywa się jakiś skandal, […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Robert Janicki Napoleonem Warty. Poznaniacy uciekają Stali

Odkąd pierwszoligowcy wrócili na boiska, obserwujemy dziwną zasadę. Otóż na zapleczu Ekstraklasy bardzo poważnie podchodzą do dawkowania emocji. Zwykle jeden dobry mecz na dzień to maksimum, na jakie możemy liczyć. Znakomite potwierdzenie tej tezy miało miejsce w sobotę. Pierwszy mecz? Walka cios za cios, wysoka intensywność, kochana przez niektórych „jazda na dupie”. Drugi? Macanka, tempo […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Trzy punkty? Wisła Płock: a komu to potrzebne?

Nie powiemy, że Wisła Płock straciła zwycięstwo w Białymstoku w najbardziej frajerski sposób w tym sezonie, bo pamiętamy choćby to, co w Gdyni odwalił Raków Częstochowa, ale na miejscu Radosław Sobolewskiego rozwalilibyśmy dziś ze dwie szafki. Albo zamknęlibyśmy drzwi do autokaru przed nosem kilku delikwentów. Już mieliśmy pisać, że w Ekstraklasie wszystko po staremu, czyli […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Lewandowski pobił kolejny rekord. Tym razem swój osobisty

Fantastyczny dla Roberta Lewandowskiego był sezon 2016/17. Strzelił 43 gole, na rozkładzie miał m.in. Arsenal, Atletico, Real i rzecz jasna BVB. Wydawało się, że do tak wysoko zawieszonej poprzeczki już nie doskoczy. Tymczasem Polak w bieżącym sezonie już przebił tamten wynik. A do rozegrania ma jeszcze cztery kolejki w lidze, być może dwa kolejne w […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Szymon Sićko – następca Karola Bieleckiego w kadrze na lata?

W dniu, w którym reprezentacyjną karierę zakończył Karol Bielecki, powstało pytanie: kiedy w kadrze pojawi się jego następca? Ktoś, kto będzie dysponował piekielnie mocnym rzutem, a co za tym idzie zdobywał z lewego rozegrania dużo bramek. Przez długie miesiące wydawało się, że o takim gościu w najbliższej przyszłości możemy tylko pomarzyć. I wtedy światu objawił […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Słonikom przestało sprzyjać szczęście. Podbeskidzie wygrywa czwarty raz z rzędu

Oko za oko, ząb za ząb. Taką zasadę przyjęli dziś piłkarze Podbeskidzia i Bruk-Bet Termaliki, którzy wysmażyli nam western w samo południe. Western, bo strzelania nie brakowało, mimo że ostatecznie w Bielsku padła tylko jedna bramka. Strzelili ją gospodarze, którym chyba tylko katastrofa mogłaby odebrać awans do Ekstraklasy. W czterech wiosennych meczach „Górale” zdobyli 12 […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

LIVE: Czy „żurawball” już został odmrożony?

Jeszcze parę kolejek temu Wisła Płock żyła niedalekimi wspomnieniami o fotelu lidera oraz kapitalnej jesieni, która przyniosła nadspodziewanie wysokie loty w lidze. Jagiellonia mniej więcej w tym samym czasie zerkała nerwowo za plecy, bo coraz mocniej zbliżała się do niej cała strefa spadkowa. Dziś obie ekipy zaliczają klasyczną mijankę – Jaga po trzech zwycięstwach z […]
06.06.2020
Niemcy
06.06.2020

Właściwy człowiek na właściwym miejscu. Jak Bruno Labbadia naprawił Herthę

Na przełomie 2019 i 2020 roku berlińska Hertha bez wątpienia aspirowała do miana jednej z najbardziej rozczarowujących drużyn Europy. Szczytem wszystkiego było starcie z FC Koeln. Goście z Kolonii przyjechali na Stadion Olimpijski w Berlinie jak po swoje i zmiażdżyli gospodarzy 5:0. Powiedzieć, że ten rezultat – z przeciętnym w sumie oponentem – dość mocno […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Łukasz Zwoliński – ile znaczy zmiana otoczenia

Stadion Pogoni Szczecin. Do bramki trafia wychowanek. Piłkarz, który – jak trafnie stwierdził kiedyś „Przegląd Sportowy” – ma wszystko, by stać się wymarzonym idolem trybun. – Gola strzelił Łukasz!!! – krzyczy spiker. (cisza) – Łukasz!!! – ponawia okrzyk, mimo że nie doczekał się odpowiedzi. (cisza) – Łukasz!!! Po trzecim razie już przyszła reakcja trybun. Nie […]
06.06.2020
WeszłoTV
06.06.2020

STAN FUTBOLU. Kusiński, Janiak, Kowalczyk, Rokuszewski, Stanowski

Jest sobota, jest godzina 11:30, a zatem zapraszamy na kolejny odcinek Stanu Futbolu. Tym razem w programie pojawi się jego tytułowy gospodarz, czyli Krzysztof Stanowski. Jego gośćmi będą: Wojciech Kowalczyk, Mateusz Rokuszewski, Michał Kusiński (były skaut Rakowa Częstochowa, dziś manager) i Mateusz Janiak (Przegląd Sportowy). Sporo ekstraklasowych i pierwszoligowych tematów do omówienia, więc będzie ciekawie! […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Dlaczego Pogoń Szczecin tak mocno spuściła z tonu?

Pogoń Szczecin od kilku lat ugruntowuje swoją pozycję w Ekstraklasie jako klub z górnej połowy tabeli. Nadal jednak nie potrafi wykonać kolejnego kroku do przodu, który oznaczałby awans do europejskich pucharów. Wydawało się, że w tym sezonie musi się wreszcie udać. Drużyna znalazła się jednak w tak głębokim dołku, że na tę chwilę zagrożona staje […]
06.06.2020
Bukmacherka
06.06.2020

Piszczek czy Piątek? Kto będzie lepszy w polskim starciu w Bundeslidze?

Łukasz Piszczek kontra Krzysztof Piątek. To starcie dnia za naszą zachodnią granicą. Doświadczony defensor niedawno z powodzeniem zatrzymał Roberta Lewandowskiego. Czy ta sztuka uda mu się z Piątkiem, który przechodzi strzeleckie odrodzenie? Sprawdźcie nasze typy na mecz Borussii z Herthą Berlin u legalnego bukmachera BETFAN! Borussia Dortmund – Hertha Berlin Ostatnie mecze bezpośrednie: WWRRW Poprzednie […]
06.06.2020
Bukmacherka
06.06.2020

Czy Zagłębie znów ogra Lecha? „Miedziowi” walczą o grupę mistrzowska

W sobotnie popołudnie w Ekstraklasie czeka nas mecz, na myśl o którym Alan Czerwiński ma spory ból głowy. Jego przyszła drużyna – Lech Poznań, przyjeżdża do obecnej – Zagłębia Lubin. Ale nie tylko o Czerwińskim warto dziś wspomnieć. „Miedziowi” muszą dziś wygrać, żeby zachować szanse na awans do grupy mistrzowskiej. Lech, żeby nie stracić dystansu […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Pogoń w kryzysie. Ile winy ponosi Kosta Runjaić?

Pogoń Szczecin długo szukała swojego wymarzonego trenera, ale jakoś nie potrafiła być stała w uczuciach. Do pojawienia się Kosty Runjaicia tylko Dariusz Wdowczyk umiał przebić barierę 500 dni na stołku, w innych przypadkach zawsze było coś nie tak. W Michniewiczu nie pasował styl, Skorża rozczarował totalnie, Moskal odszedł z powodów osobistych. Niby wszyscy wiedzieli, że […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Bartosz Białek, czyli napastnik wielowymiarowy

Sześć goli, dwie asysty, dwa kluczowe podania w jedenastu meczach. Nie mówimy o napastniku sprowadzonym za pół bańki euro, któremu trzeba co miesiąc przelewać 30 tysięcy w europejskiej walucie. Mówimy o 18-letnim absolwencie akademii. Bartosz Białek przywitał się z ligą takimi liczbami, że aż skłonił nas do refleksji. Po pierwsze – z czego to wynika, […]
06.06.2020
Weszło
06.06.2020

Marek Jóźwiak: „Czasem mam ochotę wywalić gościa w powietrze”

Z Markiem Jóźwiakiem, dyrektorem sportowym Wisły Płock, rozmawiamy o dwóch tygodniach na OIOM-ie, gdzie pierwszy raz zobaczył śmierć. O Robercie Lewandowskim w czasach Legii Warszawa. Występach w LZS-ie Siemiątkowo, boiskowej rywalizacji PGR-ów i nostalgii do niższych lig. Pięciu tonach mocznika, które wylano na boisko Legii przed meczem z Panathinaikosem, a od czego wyzdychały wszystkie szczury […]
06.06.2020
Bukmacherka
06.06.2020

Warta wykorzysta potknięcie Stali? Obstaw 1. ligę w Totolotku!

Warta Poznań staje przed wielką szansą. Jeśli Poznaniacy wygrają dziś z Olimpią Grudziądz, ich przewaga nad trzecią w tabeli Stalą Mielec wzrośnie do czterech punktów. Natomiast grudziądzanie chcieliby skorzystać z okazji na przeskoczenie Miedzi Legnica i ponowne zawitanie w czołowej szóstce. Obydwie drużyny miały już przetarcie w boju, które lepiej wspominają gospodarze. Kto będzie lepszym […]
06.06.2020
Niemcy
06.06.2020

Powiedz Mario Götze, co poszło źle? Złoty chłopiec opuszcza Dortmund

25 maja 2013 roku Bayern Monachium w finale Ligi Mistrzów pokonał 2:1 Borussię Dortmund, dodając tym samym dość przykrą puentę do bardzo pięknej opowieści, jaką w latach 2010 – 2013 napisali podopieczni Juergena Kloppa. Zarówno na krajowym, jak i europejskim podwórku. Charyzmatyczny szkoleniowiec BVB pozostał wprawdzie na Signal Iduna Park jeszcze przez dwa sezony, pierwszy […]
06.06.2020