post Michał Kołkowski

Opublikowane 24.03.2020 15:32 przez

Michał Kołkowski

– Nasz projekt może nie być na tu i teraz. Ale może się okazać, że od lipca czy sierpnia zastosowanie tych rozwiązań będzie jedynym wyjściem, by rozpocząć w Polsce kolejny sezon ligowy – mówi Wojciech Cygan, prezes Rakowa Częstochowa. Ze strony beniaminka Ekstraklasy wypłynęła bardzo ciekawa koncepcja dokończenia rozgrywek ligowych. Prezes opowiedział o niej na antenie radia Weszło FM. My przygotowaliśmy tekstowy zapis tej rozmowy.

***

Proszę na początek wytłumaczyć raz jeszcze dla jasności, na czym polega wasza propozycja. Jakie są główne założenia?

To jest wstępna koncepcja, a nie pomysł dopracowany we wszystkich szczegółach. W tej chwili główną przeszkodą w rozgrywaniu Ekstraklasy jest obecne brzmienie rozporządzenia ministra zdrowia, które pewnych rzeczy zakazuje. Natomiast sam pomysł zasadza się na tym, żebyśmy rozważyli możliwość wynajęcia kilku hoteli na terenie kraju, gdzie przebywali zawodnicy klubów Ekstraklasy, pozostając w kwarantannie. W miarę możliwości – regularnie badani. Potem w odstępie kilkudniowym przez sześć tygodni rozegraliby pozostałe kolejki ligowe na stadionach z odpowiednio przygotowaną płytą boiska. Zaplecze związane z trybunami ma drugorzędne znaczenie – kibiców i tak na tych meczach by nie było.

To są takie podstawowe założenia tego pomysłu, choć wymaga on dopracowania. Przede wszystkim jeżeli chodzi o pewien nadzór epidemiczno-sanitarny. Zrealizowanie tego projektu będzie możliwy tylko w przypadku, gdy obecne przepisy zostaną złagodzone. No i trzecia uwaga, też istotna. Może to nie jest plan na dziś czy na jutro, ale za jakiś czas może nie być wyjścia i trzeba będzie się uciec do takich rozwiązań.

Pewnie bliżej kwietnia, na razie i tak wiemy, że do końca kwietnia nie zagramy. Na ten moment nie możemy się oficjalnie zgromadzać.

Dlatego proszę myśleć o tej koncepcji jako o pewnym pomyśle do wypracowania. Być może do wprowadzenia za miesiąc, za dwa, za cztery. Jeżeli się okaże, że sytuacja będzie się uspokajała, ale nie na tyle, by przywrócić normalne rozgrywki. Może wtedy będzie odpowiedni moment na to, by nasz pomysł zastosować. Nie mówimy, że jest to rozwiązanie idealne, gotowe i do wprowadzenia w najbliższych dniach.

Pierwszym etapem miałaby być obowiązkowa kwarantanna ludzi klubów i pracowników hoteli. Potem przewidujecie testy na obecność koronawirusa. Jak to technicznie zorganizować?

Zdajemy sobie sprawę, że to trudne. Nie jesteśmy oderwani od rzeczywistości, śledzimy najnowsze doniesienia medialne. Widzimy, że dostępność tych testów jest problemem. To nie jest temat do rozwiązania w najbliższych dniach. Natomiast być może w przyszłości pojawią się nowe opcje ze względu na rozwój laboratorium i metod walki z wirusem. Nie jestem specjalistą od epidemii, ale być może taka możliwość się pojawi.

Co z ludźmi odpowiadającymi za realizację transmisji i innymi pracownikami obsługi meczowej?

Nie wszyscy pracownicy mają jakikolwiek kontakt z zawodnikami. Na przykład  kamerzyści, którzy po prostu ustawiają się w konkretnym miejscu, z dala od piłkarzy i sztabów szkoleniowych. W innych przypadkach pewnie trzeba by było poddać ludzi proponowanemu przez nas reżimowi. Ale powtarzam – to tylko pomysł, nie gotowe rozwiązanie.

Pojawia się kwota waszego pomysłu – 25 milionów złotych. Konsultowaliście to już z klubami?

Rozmawialiśmy z prezesami. W pierwszej kolejności każdy mówi – to jest trudne, nierealne. Każdy w pierwszej chwili reaguje wątpliwościami. Ale wielu prezesów nie zamyka się na tę koncepcję. Chcą ją przemyśleć, zgłosić swoje uwagi. Mamy trudny moment. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w każdym klubie chociaż jedna osoba zastanowiła się na spokojnie, co zrobić, żeby przygotować się na grę w nowych realiach. Możliwe, że nasz projekt – może na zmienionych zasadach, może w innej formule – będzie musiał prędzej czy później być wprowadzony, bo innego wyjścia nie będzie.

Braliście pod uwagę opinie ekspertów, epidemiologów?

Podstawowe założenie tej koncepcji to dbałość o zdrowie, od tego nie odstępujemy. Zrealizowanie naszego pomysłu musi się wiązać z poluzowaniem przepisów. To oznacza, że ktoś w Ministerstwie Zdrowia i w Sanepidzie uzna, że sytuacja nie jest już tak niebezpieczna jak wcześniej. Nie mówimy: „Panowie, pakujcie się w piątek i jedziemy na kwarantannę”. Podpieramy się analizami, które muszą wypływać przede wszystkim ze strony organów władzy.

W piłkarskiej rodzinie jest generalnie nastawienie, że trzeba już myśleć o anulowaniu sezonu?

Każdy klub patrzy na swój interes w tym wszystkim, ale z moich rozmów z większością prezesów wynika, że kluby mają nadzieję, iż przynajmniej trzydzieści kolejek uda się rozegrać. Czy to jest nadzieja płonna? Tego nie wiemy. My wrzucamy pod rozwagę, pod analizę coś, co za jakiś czas być może będzie musiało być zastosowane. A może nie i zostaniemy zapamiętani jako ci, którzy postanowili się głośniej odezwać zamiast siedzieć cicho.

Kwestie sportowe są waszą motywacją, czy chodzi tylko o finanse?

Jednego i drugiego nie da się odłączyć. Nie odejdziemy od tego, że najważniejsze jest zdrowie zawodników, ale aspekt finansowy jest bardzo istotny. Każdy klub analizuje swoje straty związane z biletami, sponsorami. Do tego dochodzi ostatnia transza z kontraktu telewizyjnego. Samej podstawy około 1,5 miliona dla klubu z takiej półki jak Raków. Proszę zwrócić uwagę na jeszcze jedna rzecz – jeśli nasza koncepcja zostałaby w takiej czy innej formie wprowadzona w życie, to nie tylko zyskujemy my, bo gramy i kibice, bo oglądają. Nakręcamy w ten sposób koniunkturę. Choćby w tych ośrodkach. Choćby wśród tych ludzi, którzy wezmą w tym udział. To będzie miało swoją wartość. Poza tym – jeżeli jako Polska będziemy w tej trudnej sytuacji najlepiej zorganizowani i najbardziej pomysłowi, to możemy jeszcze na tym wszystkim coś zyskać. Znam ludzi, którzy dzisiaj pasjonują się rozgrywkami ligi białoruskiej. Może ktoś z innych krajów zaciekawiłby się rozgrywkami ligi polskiej? To wielopłaszczyznowy temat.

Nasz projekt może nie być na tu i teraz. Ale może się okazać, że od lipca czy sierpnia zastosowanie tych rozwiązań będzie jedynym wyjściem, by rozpocząć w Polsce kolejny sezon ligowy.

Czwartek będzie istotny. Wasza propozycja zostanie przedyskutowana na poziomie Ekstraklasy.

Proszę pamiętać – my tę koncepcję stworzyliśmy, przekazaliśmy do Ekstraklasy i do klubów. To są zręby. My możemy być teraz tylko ciałem doradczym, przedstawiać dodatkowe założenia. W tej chwili wszystko będzie poddawane jakimś pracom, jeżeli zdecydują się na to Ekstraklasa i kluby. Ale nie spodziewam się, że w czwartek nastąpią jakieś radykalne decyzje. Poznamy tylko opinię ludzi odpowiedzialnych za logistykę rozgrywek.

rozmawiał WOJCIECH PIELA

fot. 400mm.pl

Opublikowane 24.03.2020 15:32 przez

Michał Kołkowski

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 6
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
szabloc
szabloc

Co za niedorzeczny pomysł zresztą zerżnięty od Niemców. Tam już to im przeszło. Zresztą niezgodny z regulaminem rozgrywek. Proponuje to klub który i tak nie gra w swoim mieście . To wszystko im jedno gdzie będą grali a przy pustych trybunach to nawet lepiej. Igrzyska Olimpijskie już przełożyli a oni się martwią , żeby nawet po trupach dokończyć wątpliwe jakości widowiska. To tak jakby Teatr Miejski z Wygwizdowa kończył swój sezon przy pustych trybunach bo widzów nie wpuszczają ale za to pokazują w TV , by dostać subwencje z miasta nie licząc się ze zdrowiem pracowników. Jeszcze nie wiadomo czy w wiodących ligach zakończą rozgrywki? Wszystko wskazuje że nie. Nie będzie tam mistrzów to UEFA zapewne anuluje sezon bo swoich rozgrywek też nie dokończy. Tam jest głos decydujący . Przed kim się będziemy szczycić , że jesteśmy lepsi od Białorusinów. Raczej będą się z nas nabijać a to nie powód do dumy. Czekajmy na ruch UEFA , chociaż nie uważam tamtych ludzi za alfę i omegę ale oni wyznaczą na jakich zasadach odbędzie się zgłaszanie klubów w ich rozgrywkach i z którego sezonu. Rozpoczną się one zapewne później niż zwykle i na pewno będą okrojone a może nawet rozpoczną je wiosną 21.

ronnie3000
ronnie3000

Nie podniecaj się tak, to po pierwsze. Do rozwiązania jakiegokolwiek problemu potrzebni są ludzie z inicjatywą to dwa. Też uważam że to nierealne, ale nie mam zamiaru krytykować kogoś za to, że cokolwiek proponuje w sytuacji gdzie nikt nie wie co robić… to po trzecie. Po czwarte gdyby wszyscy mieli takie podejście jak Ty pewnie dalej byśmy mieszkali na drzewach.

szabloc
szabloc

Jeżeli uważasz że się podniecam masz prawo do krytyki, to po pierwsze. Ja do sytuacji tej która jest aktualnie w Polsce podchodzę pragmatycznie tak jak jest zalecane. Chyba tego człowieka z tym niedorzecznym pomysłem nie dajesz za przykład kogoś z inicjatywą ? Powielanie przez kogoś pomysłu którzy wymyślili w Niemczech ,a który tam został obalony przez wirusologa trzy dni temu i jako niedorzeczny upadł i nikt już o nim nie wspomina za Odrą. Wyskakuje jak królik z kapelusza Człowieka z Częstochowy powielił głupotę Niemców a ty go uważasz za kogoś z inicjatywą. Przecież na wiorstę czuć że człowiek coś proponuje dla samego proponowania nie mające odniesienia do rzeczywistości to po trzecie. Co z tego, że nie mieszkasz na drzewie , bo z takim podejście jakie Ty masz (mam nadzieje tylko w tej sprawie) to nasi kuzyni naczelni nie czują już wstydu że jednak zostali na drzewach to po czwarte.

sopco
sopco

2 miesiące bez ciurlania, tylko stary trep to mógł wymyślić, chyba, że im burdel wstawią w hotelach ale skąd zdrowy świeży cymes brać? już wam wybiłem ten pomysł z głowy? dziękuje dobranoc

MarioG
MarioG

Pomysł zajebant od Niemców. Nie będzie grania nawet przez pół roku. Wybuduj stadion zamiast robić kopiuj/wklej.

rederik33
rederik33

Głupi pomysł. Wygląda jak skok na kasę. Siłą chcą wyrwać pieniądze za prawa do tramsisji TV. Mecz przy cichych i pustych trybunach słabo się ogląda nawet w technologii 4K. Powinni zakończyć sezon. I tak legia mistrzem jak powiedział docent Furman! Kluby powinni obciąć kasę piłkarzom o połowę za ten czas. Powinno wystarczyć na przetrwanie pandemii.

Weszło
13.07.2020

Premierowe gole Piszczka i Wilczka, kolejna asysta „Grosika”. Jak grali stranieri?

Co tam słychać w Europie, a konkretniej tam, gdzie mamy swoich przedstawicieli? Choć w sumie już nie tylko w Europie, bo do grania wrócili nawet w USA. Tyle że za wielką wodą nasi stranieri jeszcze nie błysnęli, dlatego w biało-czerwonym raporcie skupiamy się głównie na Anglii, Turcji oraz Włoszech. Tam było najlepiej, głównie za sprawą […]
13.07.2020
Weszło
13.07.2020

Dariusz Mioduski: Mistrzostwo to dopiero początek

Poniedziałkowa prasa to przede wszystkim echa mistrzostwa Legii. Duża rozmowa z Dariuszem Mioduskim, analiza jej gry, pucharowe nadzieje. Inne tematy? Coraz gorzej dzieje się w Zagłębiu Sosnowiec.  PRZEGLĄD SPORTOWY Aleksandar Vuković cieszy się z tytułu dla Legii, ale też zdaje sobie sprawę, że drużyna wymaga pilnych wzmocnień. Szkoleniowiec Legii doskonale wie, że będzie rozliczany nie […]
13.07.2020
Włochy
13.07.2020

Nieustępliwy Milan wydarł punkt Napoli

Mogą żałować piłkarze Napoli, że nie udało im się dzisiaj zwyciężyć nad Milanem. Neapolitańczycy na trzy punkty dzisiaj po prostu zasłużyli. Dominowali nad rywalami, wykreowali sobie więcej bramkowych okazji i rzadko dopuszczali piłkarzy z Mediolanu w okolice własnej bramki. Ale cóż – muszą się zadowolić remisem. Milan potwierdził reputację drużyny, która nigdy nie odpuszcza. Stuprocentowa […]
13.07.2020
Weszło
12.07.2020

Mecz jak z orlika. Bramkarze jak z pośredniaka

Lech Poznań wytrzymał mecz grany pod presją uciekającego Piasta i ograł Lechię Gdańsk 3:2. Natomiast sam mecz… Cóż, momentami czuliśmy się jak na orliku. Otwarte granie, wysoki pressing, akcja za akcją, jazda to w jedną, to w drugą stronę. No i bramkarze, którzy wyglądali tak, jakby piłkarze obu ekip umówili się, że kto najbliżej bramki, […]
12.07.2020
WeszłoTV
12.07.2020

LIGA MINUS. Paczul, Rokuszewski, Białek, Kowalczyk

Niedzielny wieczór, zatem czas na Ligę Minus. Tematów do dyskusji jak zwykle sporo. Będzie grillowanie Wojciecha Mycia i Dusana Kuciaka, będzie rozmowa o mistrzostwie Polski dla Legii Warszawa. No i oczywiście omówienie wszystkich spotkań kolejki. W studio Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Jakub Białek i Wojciech Kowalczyk. Odpalajcie tuż po meczu Lech Poznań – Lechia Gdańsk! […]
12.07.2020
Weszło
12.07.2020

Piątka z plusem dla Karbownika, trója dla Novikovasa. Oceniamy mistrzowską ekipę Legii

Był taki moment sezonu 2019/20, gdy wydawało się, że Legia po prostu pozamiata ligową konkurencję i zdobędzie mistrzowski tytuł w naprawdę spektakularnym stylu. Demolując kolejnych rywali. Ostatecznie nie do końca się to udało, dyspozycja „Wojskowych” po lockdownie pozostawiała sporo do życzenia. Jeśli sobie jednak przypomnimy sytuację, w jakiej znajdował się klub jeszcze na początku rozgrywek, […]
12.07.2020
Inne sporty
12.07.2020

F1. Sezon 2020. Odcinek drugi: Hamilton wraca na tron

Jeśli chcieliście dziś poczuć emocje, nie mogliście skupiać się na walce o zwycięstwo w Grand Prix Styrii. Głównie dlatego, że tej walki… po prostu nie było. Lewis Hamilton wystartował z pole position i od początku aż do końca wyścigu jechał niezagrożony. Sporo działo się za to w środku stawki. I to temu naprawdę warto było […]
12.07.2020
Weszło
12.07.2020

Jaga nie pomogła Lechowi. Piast coraz bliżej srebra

Jeśli Lech Poznań myśli o wicemistrzostwie ligi, a po porażce w Pucharze Polski myśli zapewne intensywniej niż kiedykolwiek wcześniej, potrzebuje „sojuszników”. Kolejorzowi nie wystarczy wygranie wszystkiego do końca sezonu, bo jeszcze mający przed tą kolejką tyle samo oczek Piast musi coś stracić. A na to na razie się nie zanosi. Jeśli w stolicy Wielkopolski w […]
12.07.2020
Weszło
12.07.2020

Status quo w II lidze zachowany. GKS na remis z Widzewem

Remis w przypadku takich meczów określa się zazwyczaj mianem: dwóch rannych zamiast jednego zabitego. To jest po części prawda, bo ani katowiczanie, ani łodzianie, płakać nad jednym punktem raczej nie będą. Zarazem jedni i drudzy mogą sobie pluć w brodę, bo trzy punkty i o wiele mocniejsza sytuacja w tabeli była na wyciągnięcie ręki. Mecz […]
12.07.2020
Weszło
12.07.2020

Śląsk remisuje z Pogonią i najpewniej kończy sezon

O ile co chwile dostajemy jakiś mecz o złote kalesony, o tyle starcie Śląska z Pogonią rzeczywiście miało stawkę inną niż symboliczną. Śląsk, gdyby dzisiaj wygrał, miałby 56 punktów i doskoczyłby do podium, wywarł pewną presję na Piaście i Lechu. A pamiętajmy: w finale Pucharu Polski zmierzą się Lechia z Cracovią, więc czwarte miejsce ze […]
12.07.2020
Weszło
12.07.2020

Beniaminek w barażach – Radomiak pokazuje, że warto było zreformować I ligę

31. kolejka pierwszej ligi to czas, w którym większość drużyn w ostatnich latach grała już o nic. Najpilniejsze kwestie były już rozstrzygnięte, albo zmierzały do rozstrzygnięcia bardzo pewnym krokiem. A tymczasem dziś, dzięki reformie rozgrywek, taki Radomiak nadal ma o co grać. Nie musi liczyć na cud, kilka potknięć rywali. Beniaminek na zapleczu Ekstraklasy ograł […]
12.07.2020
Weszło
12.07.2020

Legia najbardziej utytułowanym klubem w historii ligi

Nie dojdziesz z kibicem Legii do porozumienia – czy ma czternaście mistrzostw czy piętnaście. Ale po przyklepanym wczoraj tytule tak naprawdę nie ma to aż tak wielkiego znaczenia z punktu widzenia historii Ekstraklasy. Legia Warszawa, bez względu na interpretację sezonu 1992/93, została oficjalnie najbardziej utytułowanym klubem w historii ligi. Zerknijmy na czołówkę klasyfikacji medalowej (za […]
12.07.2020
Live
12.07.2020

LIVE: Lech odegrał się na Lechii

Przed nami ostatni niedzielny maraton w tym sezonie! Za tydzień czeka nas już Multiliga i szalenie emocjonująca końcówka (oczywiście żartujemy), a więc celebrujmy ten moment. Na start Śląsk Wrocław – Pogoń Szczecin. Jakie to będzie meczycho!!! Potem Piast z Jagą. Już nie możemy się doczekać!!! O 17:30 Lech z Lechią. Zacieramy ręce!!! A na deser […]
12.07.2020
Weszło
12.07.2020

Dla Piasta znów brawa, ale raczej nie za skuteczność transferową

Cokolwiek się stanie na mecie sezonu, Piastowi Gliwice znów należą się brawa. Po sensacyjnym mistrzostwie wielu zakładało, że nastąpi szybki powrót do miejsca w szeregu, tymczasem podopieczni Waldemara Fornalika najdłużej starali się deptać Legii po piętach i od pewnego momentu byli jedynym zespołem, który ewentualnie mógłby jej pomieszać szyki. Nie udało się, ale sezon prawdopodobnie […]
12.07.2020
Weszło
12.07.2020

Lech Poznań jako klub zasłużył na joby. Drużyna Lecha jeszcze nie

Jako dziennikarze bardzo często pojęcia „klub” i „drużyna” stosujemy zamiennie. Ale między tymi słowami jest istotna różnica. Na przykładzie Lecha Poznań widać to wyraźnie. Lech – jako klub – zasłużył na to, by przez ostatnie lata stać się obiektem drwin. Ale Lech Poznań – jako obecna drużyna – póki co nie nagrzeszył tak, by wrzucać […]
12.07.2020
Weszło
12.07.2020

Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed GKS Katowice – Widzew Łódź

Widzew Łódź i GKS Katowice między siebie mogą podzielić dwadzieścia dwa medale mistrzostw Polski. Dzisiaj jednak zmierzą się w II lidze, przy Bukowej grając kluczowe spotkanie w kontekście awansu na zaplecze Ekstraklasy. Przed tym starciem rozmawiamy z ekspertami, a przy tym kibicami tych klubów. Dlaczego kibice GKS-u z natury są czarnowidzami? Dlaczego sytuacja trenera Góraka […]
12.07.2020
Weszło
12.07.2020

Śląsk walczy o przedłużenie emocji – dla siebie i dla nas

Lech Poznań był rzecz jasna największym przegranym swojego półfinału Pucharu Polski z Lechią Gdańsk. Zaraz potem jednak na tę listę trzeba wpisać… Śląsk Wrocław. Finał Cracovia – Lechia sprawia, że niemal na pewno czwarte miejsce w Ekstraklasie nie da przepustek do eliminacji Ligi Europy, a to najbardziej uderza właśnie w drużynę Vitezslava Lavicki. Jeżeli myśli […]
12.07.2020
Weszło
12.07.2020

UFC 251. W półśredniej bez zmian – Usman zdominował ulicznika

Jorge Masvidal chciał oszukać wszelkie możliwe systemy przygotowywania się do starcia w MMA. Do zestawienia walki wieczoru wskoczył tydzień przed terminem. Musiał błyskawicznie przygotować wagę, zejść o 20 funtów w ciągu sześciu dni. Czekał go lot ze Stanów Zjednoczonych do Abu Dhabi, seria testów na koronawirusa, błyskawiczna seria treningów na otrzaskanie się ze stylem walki […]
12.07.2020