Ferrari – historia niesportowa

Opublikowane 07.04.2019 13:39 przez

Rafal Bienkowski

Zgadujemy, że kiedy słyszycie „Ferrari”, wyobrażacie sobie lśniący czerwony bolid, Michaela Schumachera, kultowy model F40 lub po prostu wierzgającego czarnego konia. Historia tej marki to jednak nie tylko sport. To także ciekawe okoliczności narodzin firmy, ekscentryczny założyciel, budowa imperium w czasach komunistyczno-faszystowskich, konflikt z Kościołem czy tajemnicze negocjacje biznesowe. Ponieważ początek sezonu Formuły 1 w wykonaniu kierowców Ferrari jest lekko paździerzowy jak na tamtejsze standardy, zapraszamy więc na sentymentalną podróż do Maranello. Oto pięć niesportowych historii, które warto poznać.  

***

Historia o czarnym rumaku

Najlepiej chyba zacząć od logo, bo już z nim związana jest bardzo ciekawa opowieść. Bo nie było tak, że Enzo Ferrari któregoś dnia podczas wciągania ulubionego makaronu uznał po prostu, że to wierzgający koń będzie symbolem jego marki. Kulisy były tutaj zupełnie inne.

Być może nie każdy wie, ale jeden z najbardziej charakterystycznych znaków towarowych naszych czasów wcale nie został wymyślony przez Ferrari. Jako pierwszy posługiwał się nim Francesco Baracca, legendarny włoski pilot z czasów pierwszej wojny światowej. Gość siał postrach w szeregach wroga, bo jak wyliczyli historycy, zestrzelił aż 34 maszyny. Jego znakiem rozpoznawczym był właśnie czarny rumak stojący na dwóch nogach, który był zresztą herbem rodzinnym. Nic więc dziwnego, że wojak kazał go wymalować na swoim samolocie. Latający z koniem Baracca strzelał do nieprzyjaciela jak do kaczek, ale w końcu i jego dopadły kule. Stało się to w czerwca 1918 r., niedaleko Bergamo. Jak mówi legenda, kiedy odnaleziono wrak samolotu z ciałem pilota, okazało się, że Baracca trzymał w ręku pistolet, a w jego głowie tkwiła kula. Miał popełnić samobójstwo tuż przed katastrofą, prawdopodobne chcąc uniknąć śmierci w płomieniach lub dostania się do ewentualnej niewoli.

Enzo Ferrari miał wtedy dwadzieścia lat i oczywiście nie znał osobiście słynnego pilota. Dopiero w latach 20., przy okazji jednego z wyścigów, zupełnie przypadkiem poznał jego rodziców. To właśnie podczas tamtego spotkania został zachęcony przez matkę zmarłego żołnierza, aby wykorzystał na swoim aucie motyw wierzgającego konia. Miał to być hołd oddany pilotowi oraz znak na szczęście. Takim właśnie sposobem rumak został później symbolem zespołu Scuderia, który nasz bohater założył w 1929 r. będąc jeszcze szefem ekipy wyścigowej Alfy Romeo.

Po odejściu z tej firmy założył przedsiębiorstwo Ferrari i od 1947 r. produkował auta już pod tym szyldem. Charakterystyczny koń został więc z marką i był symbolem powołanej do życia stajni wyścigowej Scuderia Ferrari. Co ciekawe, ze słowem „Scuderia” też wiąże się pewna historyjka. Otóż gdyby nasz Enzo w pierwszych latach swojej działalności był tak uparty, jak później, Sebastian Vettel jeździłby dziś w teamie Scuderia Mutina. Ferrari, który przez całe życie był niezwykle przywiązany do Modeny z której pochodził, chciał wykorzystać łacińską nazwę miejscowości. Do nazwy „Scuderia Ferrari” przekonał go jednak niejaki Enzo Levi, znajomy prawnik.

Historia o szalonym Enzo

Skoro jesteśmy przy ojcu założycielu Enzo Ferrari, teraz chwila dla niego. Jego charakter dość ciekawie scharakteryzował po latach Piero, jeden z dwóch synów, który dziś jako wiceprezes posiada 10 proc. udziałów w firmie: – Znacie kostkę Rubika? Każdy element kostki ma swój kolor. Każda ściana różni się barwą od pozostałych. Więc taki właśnie był Enzo Ferrari, mój ojciec. Był postacią o wielu twarzach. W głębi duszy tata była aktorem. Uwielbiał odgrywać kilka ról w komedii, komedii zwanej życiem.

Enzo F

Ferrari był nietypowym człowiekiem chociażby z tego względu, że stworzył markę znaną na całym świecie, chociaż niemalże nie wychylał nosa ze swojej rodzinnej Modeny. Region Emilia-Romania był dla niego całym światem, z którego nienawidził się ruszać. Może trudno w to uwierzyć, ale nigdy nawet raz nie był w Stanach Zjednoczonych, chociaż jego samochody odniosły tam sukces. Chociaż w tym przypadku nie chodziło wyłącznie o daleką podróż. Facet, który całe życie spędził otoczony silnikami i nowymi technologiami, za nic nie chciał po prostu wejść do samolotu.

Był tak zakorzeniony w Modenie, że nawet Rzym omijał szerokim łukiem. Jak można dowiedzieć się z książki „Enzo Ferrari. Wizjoner z Maranello”, nasz bohater odwiedził stolicę Włoch w 1935 r. i nie wrócił tam aż do swojej śmierci w 1988 r.! W jego słowniku nie było nawet słowa „wakacje”. Rodzinny urlop państwa Ferrari wyglądał tak, że rodzina jechała nad morze, a głowa familii odwiedzała ich tylko na kilka godzin w ciągu dnia, po czym wracała, aby doglądać interesu.

Szefem też był niejednoznacznym. Miał znakomity konstruktorski zmysł, ale potrafił też w tym wszystkim pamiętać o swoich szeregowych pracownikach, którym pomagał rozwiązywać nawet prywatne problemy finansowe. Z drugiej jednak strony nie miał żadnych oporów, aby wyrzucić z pracy za jednym zamachem ośmiu najlepszych konstruktorów, którzy odważyli się podpisać list krytykujący jego politykę zarządzania firmą. Momentami równie ciężko miała z nim zresztą i rodzina. Enzo Ferrari był niezwykle wyczulony na zarzuty o nepotyzm, dlatego kiedy zatrudnił swojego syna Piero, w fabryce traktował go niemalże jak powietrze i celowo płacił mu mniej niż pozostałym członkom załogi.

Brzmi niewiarygodnie, ale w wywiadach, których udzielał, lub w książkach które wydał, często lubił podkreślać, że nigdy nie wydał nawet jednego lira na reklamę. Wyznawał zasadę, że jego jedynym i skutecznym nośnikiem reklamowym są wyścigi, w których startowała jego stajnia. Według często powtarzanej anegdoty, Włoch otrzymał kiedyś list od Henry’ego Forda II. Amerykanin, który podziwiał Ferrari i miał nawet chrapkę, aby je kupić (o tym później) zapytał w korespondencji, jak to jest, że on pompuje grube miliony w spoty telewizyjne, a i tak branżowe nagrody częściej od niego dostaje Ferrari.

Może i Ferrari bywał momentami dziwakiem, ale udało mu się stworzyć markę będącą symbolem Włoch. Bez cienia wątpliwości można powiedzieć, że w pewnym momencie był jedną z najważniejszych osób w państwie. Do tego stopnia, że to nie on gościł u największych osobistości, ale to u niego odbywały się „audiencje”. Ferrari przyjmował w Maranello m.in. prezydenta Włoch, a nawet Jana Pawła II. Papież Polak zajrzał do firmy przy okazji wizyty w regionie Emilia-Romania, ponieważ tor Ferrari Pista di Fiorano był idealnym miejscem na spotkane z liczną grupą wiernych.

Podczas pobytu Ojca Świętego miała miejsce zabawna scena. Papież pierwotnie miał poruszać się tam jak zwykle swoim papamobile, ale w pewnym momencie sam zapytał, czy przypadkiem nie mógłby przejechać się tego dnia Ferrari. Z prośbą pobiegł osobisty sekretarz Wojtyły Stanisław Dziwisz i za chwilę JP II miał już podstawione czerwone cacko.

Historia o grubych dealach

Historia marki Ferrari nie zawsze była pasmem sukcesów. Były momenty, kiedy nawet sam ojciec założyciel czuł, że bez fuzji z innym dużym graczem rozwój firmy będzie ograniczony. Kasy na ekspansję brakowało chociażby w latach 60. Jak wiadomo, w 1969 r. właścicielem Ferrari został koncern Fiata. Rodzina Agnellich – dla których była to perła w koronie – trzymała rączki na firmie z Maranello aż do 2016 r. Enzo Ferrari zgodził się na taki biznes pod dwoma warunkami: po pierwsze, szefostwo turyńskiego koncertu miało nie zwolnić nawet jednego pracownika fabryki, a po drugie, on sam miał mieć pełną kontrolę nad działem sportowym, a więc Scuderią Ferrari.

Romans Ferrari z Fiatem do dziś uznawany jest za jedną z najważniejszych umów zawartych na rynku motoryzacyjnym, ale niewiele brakowało, a do tamtego biznesu w ogóle by nie doszło. Kilka lat wcześniej firmę spod Modeny miał bowiem przejąć Ford, ale biznes wysypał się dosłownie na ostatniej prostej. Dlaczego? Czujny Enzo poczuł po prostu, że ktoś chce go wychujać. I chociaż negocjacje z koncernem z Detroit trwały dziewięć miesięcy, to nic się z tego nie urodziło.

A wydawało się, że transakcja zostanie doprowadzona do końca, ponieważ układ był jasny: Ford, który za 16 mln dolarów objąłby połowę udziałów Ferrari, miał zająć się produkcją seryjną, a szefostwo z Maranello miało bez niczyjej ingerencji dalej prowadzić dział wyścigów. Początkowo wszystko szło jak po maśle, negocjacje posuwały się do przodu, ponieważ obie strony respektowały ustalenia. Rozmawiano już nawet o budowie premierowego modelu „Ferrari-Ford”. Mało tego, dyskutowano o emblematach, jakie miały zostać wykorzystane na samochodach.

Wszystko szło dobrze aż do dnia podpisania umowy, kiedy to w cudowny sposób pojawił się zapis, który ograniczał jednak kontrolę Ferrari nad Scuderią. Chociaż wcześniej ustalono, że budżet na wyścigi będzie elastyczny i w miarę potrzeby będzie można sięgać do sakiewki, to jednak na papierze pojawił się punkt o określonej kwocie na sport. Mówiąc inaczej, w przypadku problemów, Włosi musieliby prosić Amerykanów o dodatkową kasę. Kierownictwo Forda, widząc trudną sytuację finansową Ferrari, liczyło najwyraźniej, że po tak długich negocjacjach Enzo pójdzie jednak na ustępstwa i zaakceptuje ten jeden punkt. Ale dla twórcy Ferrari to było nie do zaakceptowania, dlatego natychmiast zerwał negocjacje. Kiedy zorientował się, że umowa jest lipna, powiedział ponoć swojemu prawnikowi, że strasznie zgłodniał i chciałby iść coś przekąsić. Wstał od stołu, czym wprowadził w osłupienie stronę amerykańską.

Fiasko negocjacji tak rozwścieczyło Henry’ego Forda II, że ten postawił sobie później za punkt honoru zbudowanie takiego wypasionego samochodu, który dokopałby Ferrari podczas prestiżowego 24-godzinnego wyścigu Le Mans. I walka na torze rozkręciła się na całego.

Historia o kolizji z Kościołem

Stajnia Ferrari przez całą swoją historię zdobyła piętnaście tytułów mistrza świata Formuły 1. Ale co ciekawe, tylko dwa wywalczył kierowca z Włoch – w sezonach 1952 i 1953 był to Alberto Ascari. Włoskich zwycięstw być może byłoby więcej, ale właściciel Ferrari przez lata hołdował jednej zasadzie – żadnych rodaków w bolidzie.

Wynikało to z tragicznej historii firmy. Trzeba mieć świadomość, że Formuła 1 w latach 50. i 60. delikatnie mówiąc nie była najbezpieczniejszą dyscypliną sportu na świecie. Samochody były mocno zawodne, kierowcy byli raczej słabo chronieni, a kibice wypatrywali nadjeżdżających bohaterów często wyłażąc na trasę wyścigu. Dlatego dramatycznych wypadków niestety nie brakowało i swoje ofiary miało też Ferrari. W latach 50. zginęli wspomniany Ascari, Eugenio Castellotti i Luigi Musso, a w kolejnej dekadzie Lorenzo Bandini. Każda z tych śmierci wstrząsnęła założycielem Ferrari, który w końcu przestał zatrudniać kierowców ze swojego kraju.

Wynikało to z dwóch powodów. Po pierwsze, prezes, chociaż bardzo często traktował swoich kierowców z dystansem (żeby nie powiedzieć przedmiotowo), z Włochami zawsze był znacznie bliżej. Zapraszał ich do domu na kolacje, potrafił nawiązywać z nimi przyjaźnie. Krajanie zawsze mogli liczyć u niego na specjalne względy, dlatego późniejsze tragedie tak go bolały. Drugim powodem rezygnacji z Włochów była też nagonka w kraju, która zawsze towarzyszyła tym zdarzeniom. Kiedy w czerwonym bolidzie Ferrari ginął obcokrajowiec, owszem, była to głośna tragedia, ale ludzie jednak szybciej o tym zapominali. Kiedy jednak życie tracił Włoch, następował zmasowany atak na Maranello.

35418271_1971763479501350_8263326522689978368_o

Najbardziej atakowali przedstawiciele Kościoła i środowisk katolickich, którzy generalnie krytykowali idee sportów motorowych. Zarzucano Ferrari, że dla własnej pasji ryzykuje życie kierowców i przykłada rękę do rzezi. Szczególnie ciężki okres dla firmy miał miejsce w 1957 r., kiedy doszło do masakry podczas wyścigu Mille Miglia. Życie straciła wtedy załoga Ferrari w składzie Alfonso de Portago-Edmund Nelson oraz dziewięcioro widzów (w tym pięcioro dzieci). Firma była krytykowana, a katoliccy hierarchowie publikowali w prasie opasłe artykuły uderzające w przedsiębiorstwo.

Enzo Ferrari, chociaż był agnostykiem, bardzo przeżywał ataki ze strony Kościoła. Wielokrotne występował też z prośbą o spotkania z duchownymi, aby wytłumaczyć im, że wyścigi to nie tylko rywalizacja, ale też droga do nowych technologii, które są przecież przygotowywane z myślą o ludziach. Z przedstawicielami Kościoła w końcu jednak udało mu się ułożyć, czego dowodem była wizyta papieża Jana Pawła II w Maranello pod koniec lat 80.

Historia o politycznym dryblingu

Tak znacząca marka jak Ferrari prędzej czy później musiała znaleźć się na kursie kolizyjnym z wielką polityką. Tym bardziej, że w latach 40. i 50. z jednej strony napierał komunizm, a z drugiej faszyzm. I trzeba przyznać, że Enzo Ferrari potrafił bardzo umiejętnie lawirować między obiema stronami, aby nie ucierpiały na tym jego interesy.

Gdyby szukać jednego słowa, które określałoby szefa Ferrari w kontekście polityki, byłby to prawdopodobnie „pragmatyzm”. Chociaż Włoch zapewniał, że nie ma konkretnych przekonań politycznych, to jednak bardzo dbał o to, aby nie mieć wrogów wśród polityków. Przykład? W połowie ubiegłego wieku jego Modena była czerwonym miastem, dlatego nie robił problemów, kiedy Włoska Partia Komunistyczna szukała w największych zakładach w regionie etatu dla swojego sekretarza. Kiedy w innych firmach kręcono nosem, on zgodził się przyjąć partyjniaka.

Do dziś krążą też legendy o związkach Ferrari z faszystami. Wzięło się to stąd, że założyciel firmy znał się osobiście z Benito Mussolinim już od lat 20., kiedy to poznał go będąc jeszcze kierowcą Alfy Romeo. Duce interesował się motoryzacją i obu panom zdarzyło się wybrać nawet na wspólną przejażdżkę. W latach 30. Ferrari zapisał się z kolei do Narodowej Partii Faszystowskiej. Jak tłumaczył się później na kartach swojej autobiografii, zrobił to dlatego, że partyjna legitymacja ułatwiała mu wyjazdy na zagraniczne wyścigi. Być może rzeczywiście kierował się przede wszystkim własnym interesem, bo później wielokrotnie krytycznie wypowiadał się też o sojuszu Mussoliniego z Hitlerem.

Tak czy inaczej, dla jednych twórca Ferrari do dziś pozostaje czerwony, a dla drugich czarny. On sam lubił żartować, że może i kochał czerwony, ale tylko dlatego, że to kolor Ferrari.

RAFAŁ BIEŃKOWSKI

Fot. ferrari.com

Weszło
19.01.2022

Lech nie ściągnie napastnika wobec problemów. Fiasko w rozmowach ze stoperem

Lech Poznań ma problemy w ataku, ale w klubie twierdzą, że to tylko przejściowe kłopoty i nie trzeba reagować na nie transferem. Natomiast dla świętego spokoju lechici sprawdzają rynek transferowy. Z naszych informacji wynika też, że poznaniakom nie uda się w tym oknie transferowym ściągnąć Adriana Rusa. Pod poważnym znakiem zapytania stanął też transfer innego […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Mam wrażenie, że tak zmasowana krytyka programu „700+” dla profesjonalnych klubów sportowych raczej wykluczy wprowadzenie tego oryginalnego pomysłu w życie. Już dziś widać, że odbiór inicjatywy wedle której polska piłka (i inne sporty) miałaby otrzymać szeroki strumień pieniędzy z budżetu mocno zaskoczył inicjatorów i pewnie kwestią czasu jest jeśli nie wycofanie się, to przynajmniej głęboka […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

16 nagród dla Lewandowskiego za 2021 rok

Utarło się stwierdzenie, że Złota Piłka jest najważniejszym wyróżnieniem dla piłkarza. Gdzieniegdzie pojawiają się jednak głosy o tym, że plebiscyt ten powinna niedługo zdetronizować nagroda przyznawana przez FIFA. Uchodzi ona za bardziej profesjonalną, chociaż z drugiej strony niektóre decyzje podczas ostatniej gali zadają temu kłam. Niemniej na początku tego tygodnia Robert Lewandowski zgarnął kolejne indywidualne […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Karol Linetty w uniwersum Torino

Kiedy przychodził do Sampdorii, był tylko Karolkiem. Odchodził już jako Karol i zostawił za sobą kawał historii. Opuścił zespół, w którym zbudował sobie pozycję w poważnej lidze. Chwalono go za ogładę taktyczną w lidze, w której mają fioła właśnie na punkcie taktyki. Był przecież jedną z najważniejszych postaci Sampdorii. Zdarzały się spotkania, w których pełnił […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Stadion Śląski gospodarzem finału barażów o mundial

To już pewne. Obradujący zarząd PZPN dziś podjął decyzję o przeniesieniu ewentualnego finału barażów ze Stadionu Narodowego na Stadion Śląski. Wszystko jest oczywiście związane ze wzrostem zachorowań na Covid-19. Na terenie Stadionu Narodowego znajduje się zamiejscowy tymczasowy oddział Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Jeżeli sytuacja z liczbą zakażeń będzie systematycznie spadać, to wówczas na […]
19.01.2022
Skoki
19.01.2022

Ziobro: Praca Horngachera to był sabotaż, a nasi włodarze klepali go po plecach!

Kiedy w 2013 roku wygrywał konkurs Pucharu Świata w Engelbergu, wydawało się, że polskim skokom objawił się nowy talent, który przez lata będzie podporą reprezentacji. Dziś może tylko trzymać kciuki za swoich kolegów, przygotowujących się do startu na igrzyskach. A przecież spośród polskich skoczków, których zobaczymy na igrzyskach, młodszy od niego jest tylko Paweł Wąsek. […]
19.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Skoki
19.01.2022

Ziobro: Praca Horngachera to był sabotaż, a nasi włodarze klepali go po plecach!

Kiedy w 2013 roku wygrywał konkurs Pucharu Świata w Engelbergu, wydawało się, że polskim skokom objawił się nowy talent, który przez lata będzie podporą reprezentacji. Dziś może tylko trzymać kciuki za swoich kolegów, przygotowujących się do startu na igrzyskach. A przecież spośród polskich skoczków, których zobaczymy na igrzyskach, młodszy od niego jest tylko Paweł Wąsek. […]
19.01.2022
Inne sporty
19.01.2022

Hubert „Error” Hurkacz odpada z Australian Open

Na wstępie oddajmy Adrianowi Mannarino szacunek – grał naprawdę nieźle, jego ergonomia ruchów oraz umiejętność dostosowania się do rywala robiły wrażenie. Ale nie róbmy z niego tenisowego giganta, który nagle objawił się światu i pech chciał, że nastąpiło to akurat w meczu z Hubertem Hurkaczem. Dziś Polak był tragiczny na forehandzie i zawodził go własny […]
19.01.2022
Inne sporty
18.01.2022

Pozbawiona wszystkich ważnych obrońców Polska przegrywa 23:30 z Niemcami…

To nie tak miało być! Liczyliśmy, że dziś do wygranej z Niemcami na Euro 2022 poprowadzi nas znakomita polska defensywa, którą w meczu z Białorusią (tylko 20 straconych bramek) dowodzili Maciej Gębala i Bartek Bis. Niestety, ten pierwszy tuż przed spotkaniem otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa i nie został dopuszczony do gry, mimo tego […]
18.01.2022
Inne sporty
18.01.2022

Czas na mecz z Niemcami! Czy Polacy pokonają odwiecznego rywala?

Starcia polskich piłkarzy ręcznych z Niemcami to z reguły są widowiska, które maksymalnie podnoszą nam ciśnienie, że wspomnimy tu o finale mistrzostw świata w 2007 roku, czy też meczu o brąz igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Niestety, w przeszłości bywało tak, że wiele z tych spotkań kończyliśmy porażką – honorową, ale jednak. Dziś ta […]
18.01.2022
Australian Open
18.01.2022

Australian Open. Dobry dzień Polek. Świątek i Linette ze zwycięstwami

Iga Świątek zgodnie z oczekiwaniami, czyli bez większych problemów. Magda Linette wykonała już plan na ten turniej, a wszystko, co zrobi dalej, będzie wynikiem ponad stan. Magda Fręch powalczyła za to z Simoną Halep. We wtorkową noc Polki pokazały się na Australian Open z bardzo dobrej strony. Dwie z nich będą miały okazję powtórzyć to […]
18.01.2022
Inne sporty
17.01.2022

Netflix wchodzi w świat tenisa. Czego możemy się spodziewać?

Netflix zapowiedział powstanie serii dokumentalnej o tenisie. Nie wiemy jeszcze, jak będzie się nazywać, ile odcinków ujrzy światło dzienne, ani na których zawodnikach się skupi. Jedno jednak jest pewne już teraz – mówimy o próbie stworzenia tenisowej wersji „Drive to Survive”. Produkcji, która w niebotyczny sposób wpłynęła na popularność Formuły 1. Władze ATP i WTA […]
17.01.2022
Inne sporty
17.01.2022

Netflix wchodzi w świat tenisa. Czego możemy się spodziewać?

Netflix zapowiedział powstanie serii dokumentalnej o tenisie. Nie wiemy jeszcze, jak będzie się nazywać, ile odcinków ujrzy światło dzienne, ani na których zawodnikach się skupi. Jedno jednak jest pewne już teraz – mówimy o próbie stworzenia tenisowej wersji „Drive to Survive”. Produkcji, która w niebotyczny sposób wpłynęła na popularność Formuły 1. Władze ATP i WTA […]
17.01.2022
Inne sporty
30.12.2021

Rok poza piłką. Co z 2021 zapamiętają polscy kibice?

Podsumowań kończącego się roku w piłce nożnej na naszej stronie nie brakuje. Ale przecież w 2021 działo się też mnóstwo poza futbolem. Igrzyska olimpijskie w Tokio, fenomenalny sezon Formuły 1, siatkarskie i zimowe emocje. Sporo wydarzeń na długo zostało w naszej pamięci. Postanowiliśmy więc wybrać dziesięć pozapiłkarskich momentów 2021 roku, których polski kibic nie zapomni […]
30.12.2021
Formuła 1
16.12.2021

Hamilton kończy sezon z tytułem… szlacheckim. Ale na gali FIA się nie pojawił

Lewis Hamilton jednak z tytułem! Przyznajcie, że gdybyśmy wyłącznie w ten sposób zatytułowali poniższy tekst, byłby to jeden z najbardziej perfidnych clickbaitów. Choć taki nagłówek nie byłby sam w sobie kłamliwy. Wczoraj Brytyjczyk dostąpił zaszczytu i odebrał tytuł… szlachecki z rąk księcia Karola. Nie wiemy, czy tak zacna nobilitacja już weszła kierowcy w krew, ale […]
16.12.2021
Formuła 1
14.12.2021

Max Verstappen – mistrz od najmłodszych lat. Jak Holender doszedł na szczyt?

Jeździć kartami zaczął w wieku czterech lat. Jego karierą od niemal samego początku opiekował się ojciec, Jos. W każdej kolejnej kategorii i serii wyścigowej młody Holender dominował. Do Formuły 1 doszedł jeszcze przed osiemnastymi urodzinami, gdy nie miał nawet prawa jazdy. I został tam na dobre, a po siedmiu latach zdobył tytuł mistrza świata w […]
14.12.2021
Formuła 1
12.12.2021

NIESAMOWITE! Max Verstappen mistrzem na ostatnim okrążeniu!

Nie było w tym roku bardziej zwariowanego wyścigu. Nie było wyścigu, który dałby nam tyle negatywnych i pozytywnych emocji równocześnie. Wmieszali się sędziowie. Wmieszał Mick Schumacher i wmieszał walczący z nim Nicholas Latifi, rozbijając swój bolid. Wmieszał Michael Masi. Ale finalnie to Max Verstappen utonął we łzach. Po wyprzedzeniu rywala na ostatnim okrążeniu, gdy jeszcze […]
12.12.2021
Formuła 1
12.12.2021

Nie tylko Verstappen i Hamilton. Pięć tytułów, o których zdecydował ostatni wyścig

Jeden wyścig. 58 okrążeń. Grand Prix Abu Dabi zdecyduje o tym, kto zostanie mistrzem świata Formuły 1 w 2021 roku. Po raz pierwszy od 35 lat doszło do sytuacji, w której przed ostatnią odsłoną mistrzostw dwaj kierowcy mają tyle samo punktów na koncie – 369,5. Ale nie jest tak, że Max Verstappen i Lewis Hamilton […]
12.12.2021
Inne sporty
11.09.2019

11 września: sportowe tragedie w cieniu dwóch wież

Tak jak większość z 2973 ofiar poszli tego dnia normalnie do pracy, wsiedli do samolotu, żeby załatwić swoje biznesy lub po prostu aby zacząć nowe życie w nowym mieście. Na długiej liście ofiar zamachów z 11 września, od których mija właśnie 18 lat, są także ludzie sportu. Jedno z nazwisk, które od 2001 r. widnieje […]
11.09.2019
Inne sporty
03.06.2019

Jerry, przestań się dąsać, czyli historia logo NBA

Kiedy Jerry West przyznał w telewizji, że logo nigdy mu się nie podobało i powinno zostać zmienione, skrzynkę projektanta Alana Siegela zapchało momentalnie dwa tysiące e-maili. Zdecydowana większość z prośbą, żeby pod żadnym pozorem nie ruszać kultowego znaku, nawet jeśli chce tego facet, którego wizerunek został na nim wykorzystany. Prawdziwe tło logotypu NBA ma znacznie […]
03.06.2019
Inne sporty
31.05.2019

Ile Wagnera jest w Heynenie?

Jeszcze rok temu taki tekst byłby herezją, a jedyne co można byłoby poradzić autorowi, to żeby wziął dobry rozbieg i dla otrzeźwienia uderzył głową w słupek od siatki. Ale po mistrzostwie świata porównanie Vitala Heynena do Huberta Jerzego Wagnera już nie jest takie nieuprawnione. Tym bardziej, że patrząc na styl prowadzenia drużyny przez szalonego Belga, […]
31.05.2019
Inne sporty
28.05.2019

„Czas leczy rany? To bzdura”

– To wszystko jakoś mi nie pasuje, nie składa się w całość. Małgosia nie miała żadnych problemów zdrowotnych. To co otrzymaliśmy ze szpitala w Brisbane nie potwierdziło zawału serca. Lekarze wyjaśnili to bardzo jasno: to nie był zawał, przyczyną śmierci było zatrzymanie akcji serca. Tylko że nie było dalej żadnego wytłumaczenia. Robiliśmy badania i nie […]
28.05.2019
Inne sporty
23.05.2019

Ahoj kapitanie Grbić

Gdyby porównać pozycję rozgrywającego do pracy reżysera, byłby bardziej Francisem Fordem Coppolą niż Jamesem Cameronem. Nigdy nie rozrzucał piłek opakowanych efektami specjalnymi, bardziej stawiał na skromne środki wizualne, ale to i tak nie przeszkodziło mu być do bólu skutecznym i zapracować sobie na miano siatkarza absolutnie wybitnego. Nikola Grbić, który został właśnie trenerem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, […]
23.05.2019
Inne sporty
20.05.2019

Polski trener dał Fenerbahce pierwszy od siedmiu lat mistrzowski tytuł

Polscy trenerzy siatkarscy pracujący za granicą to dziś rzadkość, a ci odnoszący tam sukcesy to już w ogóle gatunek na wymarciu. Mariusz Sordyl, który ma za sobą trip po Rumunii i Katarze, zaliczył teraz jednak wejście smoka do ligi tureckiej – na dzień dobry zdobył z Fenerbahce Stambuł mistrzostwo, puchar kraju i wprowadził drużynę do […]
20.05.2019
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
19.01.2022

Zieliński dokonał selekcji trenerów. „Zostało mi trzech kandydatów”

Jacek Zieliński powiedział w TVP Sport, że dokonał już wstępnej selekcji na stołek trenera Legii. Dyrektor sportowy ma trzech kandydatów. – Zrobiłem już sobie zestawienie wad i zalet trenerów mogących pasować do Legii. Na koniec zostało mi trzech kandydatów, którzy mogą udźwignąć te wymagania. Ale kto zostanie trenerem w kolejnym sezonie? Nie ma jeszcze decyzji […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Komunikat PZPN w sprawie wyboru selekcjonera

Oficjalne komunikaty nowego PZPN-u? Lubimy. Głównie za treść, jaka wylewa się z każdego ich zdania. Dziś odbyło się spotkanie zarządu PZPN, na którym debatowano między innymi o wyborze nowego selekcjonera. Spodziewaliśmy się białego dymu, ale ten nie nastąpił. W związku z pytaniami o przyszłość kadry, centrala postanowiła wydać komunikat: Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że podczas […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Luquinhas kapitanem Legii do końca sezonu

Robert Błoński z „Przeglądu Sportowego” poinformował, że kapitanem Legii do końca sezonu będzie Luquinhas. Piłkarz nosił opaskę już podczas dzisiejszego sparingu z Krasnodarem. To sprawa, którą należy rozpatrywać na kilka sposobów. Dotychczas kapitanem stołecznego zespołu był Artur Jędrzejczyk – piłkarz z jednym z największych stażów w Legii, do tego jedna z najbardziej doświadczonych postaci w […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Marcin Brosz został selekcjonerem reprezentacji U-19

Mówiło się o tym od dłuższego czasu, ale teraz mamy oficjalne potwierdzenie. Marcin Brosz został selekcjonerem reprezentacji U-19. A właściwie Brosz najpierw obejmie zespół U-18, by przeprowadzić selekcję i potem zespół U-19 poprowadzić w kwalifikacjach do mistrzostw Europy. Te zaczną się jesienią 2022 roku. Brosz na stanowisku selekcjonera tej grupy młodzieżowej zmienił Mariusza Rumaka, któremu […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Legia wygrywa z Krasnodarem

Legia wygrała swój mecz sparingowy. Rywalem był FK Krasnodar. Krasnodar to obecnie piąty zespół ligi rosyjskiej. W składzie Rosjan na mecz z Legią nie zabrakło choćby Grzegorza Krychowiaka, który jest tam kapitanem. Mimo to zespół Vukovicia sobie poradził. Zaczęło się nieszczególnie, bo w 12. minucie na prowadzenie Rosjan wyprowadził Wanderson, ale w drugiej połowie Legia […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Lech nie ściągnie napastnika wobec problemów. Fiasko w rozmowach ze stoperem

Lech Poznań ma problemy w ataku, ale w klubie twierdzą, że to tylko przejściowe kłopoty i nie trzeba reagować na nie transferem. Natomiast dla świętego spokoju lechici sprawdzają rynek transferowy. Z naszych informacji wynika też, że poznaniakom nie uda się w tym oknie transferowym ściągnąć Adriana Rusa. Pod poważnym znakiem zapytania stanął też transfer innego […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Ben Arfa nowym piłkarzem Lille

Hatem Ben Arfa podpisał kontrakt z OSC Lille, poinformował francuski klub. Ben Arfa pozostawał bez pracodawcy od czerwca ubiegłego roku. Wtedy skończyła się jego umowa z Bordeaux i przez kolejne pół roku Francuz nie miał nowego klubu. Teraz to się zmienia. Lille potrzebuje wzmocnień, bo po sensacyjnym mistrzostwie jest dopiero na dziesiątym miejscu w tabeli. […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Mam wrażenie, że tak zmasowana krytyka programu „700+” dla profesjonalnych klubów sportowych raczej wykluczy wprowadzenie tego oryginalnego pomysłu w życie. Już dziś widać, że odbiór inicjatywy wedle której polska piłka (i inne sporty) miałaby otrzymać szeroki strumień pieniędzy z budżetu mocno zaskoczył inicjatorów i pewnie kwestią czasu jest jeśli nie wycofanie się, to przynajmniej głęboka […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

16 nagród dla Lewandowskiego za 2021 rok

Utarło się stwierdzenie, że Złota Piłka jest najważniejszym wyróżnieniem dla piłkarza. Gdzieniegdzie pojawiają się jednak głosy o tym, że plebiscyt ten powinna niedługo zdetronizować nagroda przyznawana przez FIFA. Uchodzi ona za bardziej profesjonalną, chociaż z drugiej strony niektóre decyzje podczas ostatniej gali zadają temu kłam. Niemniej na początku tego tygodnia Robert Lewandowski zgarnął kolejne indywidualne […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Prawnik Emreliego już nie jest przekonany, że atak na autokar to ormiańska prowokacja!

Prawnik Mahira Emreliego – Anil Dincer – jeszcze niedawno kozaczył w mediach i opowiadał różne durne historie, na przykład takie, że Legia inspirowała atak na autokar, ponadto chodziło o rasizm. Były to skrajne bzdury, aż można było się zdziwić, że ktoś taki jest prawnikiem. Niemniej Dincer z tych głupot powoli się wycofuje. Przypomnijmy jednak najpierw, […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Karol Linetty w uniwersum Torino

Kiedy przychodził do Sampdorii, był tylko Karolkiem. Odchodził już jako Karol i zostawił za sobą kawał historii. Opuścił zespół, w którym zbudował sobie pozycję w poważnej lidze. Chwalono go za ogładę taktyczną w lidze, w której mają fioła właśnie na punkcie taktyki. Był przecież jedną z najważniejszych postaci Sampdorii. Zdarzały się spotkania, w których pełnił […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Xavi: – Albo Dembele przedłuża kontrakt, albo żegnamy się w styczniu

Telenowela z Ousmanem Dembele wciąż trwa, bo nadal nie wiemy, czy piłkarz przedłuży kontrakt, czy nie przedłuży, czy czego on w ogóle chce (poza pieniędzmi). Dlatego Xavi dziś ostro i stanowczo wypowiedział się na ten temat, gdyż wspomniana telenowela ma coraz bliżej do cyrku. Trener Blaugrany stwierdził: – Z Ousmane jesteśmy w złożonej i trudnej […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Stadion Śląski gospodarzem finału barażów o mundial

To już pewne. Obradujący zarząd PZPN dziś podjął decyzję o przeniesieniu ewentualnego finału barażów ze Stadionu Narodowego na Stadion Śląski. Wszystko jest oczywiście związane ze wzrostem zachorowań na Covid-19. Na terenie Stadionu Narodowego znajduje się zamiejscowy tymczasowy oddział Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Jeżeli sytuacja z liczbą zakażeń będzie systematycznie spadać, to wówczas na […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Nawałka ogłoszony dopiero pod koniec tygodnia?

Wszyscy czekamy na biały dym nad PZPN-em i potwierdzenie objęcia sterów w reprezentacji przez Adama Nawałkę. Miało to się stać dziś, ale najwyraźniej tak nie będzie. Portal Meczyki.pl ustalił u Piotra Szefera z PZPN-u, że cała sprawa zostanie sfinalizowana pod koniec tego tygodnia. Środa nie postawi kropki nad „i”, mimo zaplanowanego zebrania zarządu związku. To […]
19.01.2022
Skoki
19.01.2022

Ziobro: Praca Horngachera to był sabotaż, a nasi włodarze klepali go po plecach!

Kiedy w 2013 roku wygrywał konkurs Pucharu Świata w Engelbergu, wydawało się, że polskim skokom objawił się nowy talent, który przez lata będzie podporą reprezentacji. Dziś może tylko trzymać kciuki za swoich kolegów, przygotowujących się do startu na igrzyskach. A przecież spośród polskich skoczków, których zobaczymy na igrzyskach, młodszy od niego jest tylko Paweł Wąsek. […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

OFICJALNIE: Sorescu w Rakowie. Rekordowy transfer

Zakończyła się saga transferowa z rumuńskim skrzydłowym Deianem Sorescu. Raków i Dinamo Bukareszt osiągnęły porozumienie. Umowa transferowa między klubami została podpisana. 24-latek został najdroższym piłkarzem w historii częstochowskiego zespołu. Znamy szczegóły porozumienia. O negocjacjach w sprawie tego transferu można napisać książkę. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Działo się to głównie za sprawą rumuńskiej strony. […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Kosowo nie dla Brzęczka

W ostatnim czasie sporo mówiło się o tym, że Jerzy Brzęczek może dostać ciekawą robotę, mianowicie – funkcję selekcjonera w reprezentacji Kosowa. To zespół z ambicjami i ciekawymi graczami, żadne drugie San Marino czy Gibraltar. Niestety, najwyraźniej nic z tego nie będzie. Portal „Piłkarskie Bałkany” informuje, że Brzęczka wyprzedził inny kandydat. Mianowicie znany Felix Magath, […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Ralf Rangnick chce się pozbyć trzech piłkarzy Manchesteru United

Jak informują brytyjskie media, Ralf Rangnick podczas specjalnego spotkania z zarządem Manchesteru United ogłosił, że trzech zawodników „Czerwonych Diabłów” nie nadaje się do gry na tak wysokim poziomie i muszą zostać jak najszybciej zastąpieni. O kogo chodzi? Co ciekawe, wcale nie o graczy mało znaczących. Rangnick wśród piłkarzy do odstrzału wymienił bowiem Harry’ego Maguire’a (kapitana […]
19.01.2022