post

Opublikowane 06.02.2019 14:44 przez

Jan Ciosek

Muzyka pulsuje, świdruje i wkręca się w uszy. Jest przeraźliwie głośna, można by nawet powiedzieć, że męcząca. To nie żadne kawałki znane z polskich gal bokserskich, czy meczów siatkówki, żadne rockowe standardy, złote przeboje, wakacyjne hity. To specyficzny, tajski wynalazek, trochę w nim z folku, trochę z techno. Sprawia wrażenie, że gra coraz szybciej i szybciej, choć to tak naprawdę zapętlone kilkadziesiąt sekund, może minuta. Dla Europejczyka ten powtarzający się skowyt jest momentami ciężki do wytrzymania, ale przecież nie o Europejczyków tu chodzi. Tajskich zawodników i kibiców te dźwięki ewidentnie nakręcają. Atmosfera jest tak gęsta, że można by ją kroić nożem.

Co istotne, tu akurat muzyka leci z płyty, puszczana przez didżeja. Jest grubo, ale bywa grubiej, kiedy akurat organizatorzy postanowią doinwestować i zapłacą za zespół. Wtedy dopiero jest szaleństwo, bo muzycy dopasowują się do tempa walki. Zaczynają powoli, lekko smętnie, niemrawo. Im więcej jest ciosów, tym utwór jest szybszy. Kiedy pada cała seria uderzeń, muzyka przyspiesza do niesamowitego tempa. Gdy w powietrzu już wisi nokaut, wydaje się, że szybciej grać się już nie da.

Trudno powiedzieć, kto tutaj tak naprawdę kogo nakręca: muzycy wojowników, czy wojownicy muzyków. Na pewno jednak – jedni i drudzy nakręcają kibiców. Atmosfera na trybunach to jeden wielki trans. Aż wreszcie jeden z zawodników pada na matę, sędzia ogłasza koniec walki i nagle – muzyka ustaje, jakby ktoś przeciął taśmę nożem. Ale fakt, że zespół, lub didżej przestaje grać, nie oznacza w żadnym wypadku, że zapada cisza. Trybuny cały czas żyją, komentują, dyskutują, kłócą się. Co ważne – wyjątkowo rzadko z decyzją sędziowską. To nie boks, który znamy z polskich, niemieckich, czy amerykańskich ringów – pełen układów, korupcji, sędziowskich wałków i werdyktów wołających o pomstę do nieba. Tutaj wszystko sprawia zupełnie inne wrażenie. Czystsze. Uczciwsze. Prawdziwsze.

Jest walka, szczere emocje i ogromny szacunek. I nie udawany, prezentowany na pokaz, na konferencji prasowej czy w prasowych wywiadach. Prawdziwy szacunek, respekt, troska o rywala. Oczywiście – chodzi o walkę, o zwycięstwo, o udowodnienie swojej wyższości, wreszcie – o zarobienie pieniędzy. Ale wartością nadrzędną jest respekt, który leży u podstaw całego muay thai. Szacunek czasem wręcz trudny do zrozumienia dla kogoś przyzwyczajonego do tego, że zawodnik po znokautowaniu rywala wskakuje na liny ringu, wrzeszczy, pajacuje przed kamerami. Tutaj tego nie ma. Kiedy przeciwnik pada na deski, zawodnik w pierwszej kolejności sprawdza, czy nie stała mu się krzywda. Jeśli sam nie jest w stanie opuścić ringu – zwycięzca zawsze mu pomoże, odprowadzi na bok. Potem obowiązkowy ukłon przed trenerem oponenta, sędzią, kibicami. I za chwilę – kolejna walka.

Nokaut za nokautem

Zanim to się stanie – czas na zakłady na nadchodzący pojedynek. Właśnie: zakłady. U nas – oficjalne kolektury, ewentualnie gra w internecie. Wszystko obwarowane setką przepisów, ograniczeń i podatków. Tam? Hulaj dusza, piekła nie ma.

Zaraz ma się rozpocząć walka, szalona muzyka jeszcze nie gra, ale atmosfera już gęstnieje. Prowadzący zapowiada, kto wejdzie do ringu. Nie ma znanej z zawodowego boksu otoczki, wejść w rytm wybranej muzyki, przedłużającej się prezentacji. Walczy ten z tym, jeden to zawodnik lokalnego klubu z Koh Phangan, drugi z niedalekiej wyspy Koh Samui. Pierwszy ma na koncie 62 walki, drugi 74. Konferansjer informuje, że w tym przypadku kursy są równe, 1:1, ktoś postawił 500 bahtów (60 złotych) na reprezentanta gospodarzy i czeka na kogoś z trybun, kto przyjmie zakład. Jeszcze chwila i zawodnicy wchodzą do ringu, kłaniają się sędziom, trenerom, kibicom. A potem – zaczyna grać wspomniana muzyka i rozpoczyna się walka. Są ubrani tylko w charakterystyczne spodenki, żadnych koszulek, kasków. Jedyne, co ich chroni przed ciosami, to rękawice. Pojedynki najczęściej rozgrywa się na dystansie 5 rund (zazwyczaj po 3 minuty każda), ale zakontraktowany dystans nie ma wielkiego znaczenia. Zdecydowana większość starć kończy się przed czasem, nagłe i często wyjątkowo brutalne zakończenia pojedynku to tutaj chleb powszedni. Trudno zresztą, żeby było inaczej, bo muay thai to wyjątkowo skuteczna sztuka walki. Zawodnicy mają gołe stopy, więc czyste kopnięcie na szczękę to pewny nokaut.

Czujecie klimat? Jest wtorkowy późny wieczór, zbliża się północ. Jesteśmy na przedmieściach Thong Sala, głównego miasta Koh Phangan. Na całej wyspie mieszka 10 tysięcy ludzi, tutaj pewnie ze cztery. Szumnie nazwany „stadion muay thai” to tak naprawdę ring w klubie bokserskim, otoczony kilkoma rzędami krzeseł (może sto miejsc).

Z jednej strony ringu stoją trybuny na kolejną setkę widzów. Cała budowla jest mocno prowizoryczna, w Polsce nie miałaby szans przejść żadnego odbioru budowlanego. Ot, metalowa konstrukcja, przykryta płytami paździerzowymi. Płyty swoje lata już mają, prawdę mówiąc trochę strach na nich usiąść, a kiedy ktoś nierozważnie opiera na jednej z nich cały ciężar ciała, następuje głośny trzask i delikwent ląduje półtora metra niżej. Wszystko ok? No, to oglądamy dalej.

Wśród kibiców trochę localsów, trochę turystów. Imprezę prowadzi po angielsku jeden z trenerów klubu, Amerykanin. Klimat jest ciekawy, bo gość na żywo komentuje walkę, przekrzykując świdrującą muzykę. Turyści oglądają to wszystko jak kolejną atrakcję turystyczną – byli już na ukrytej plaży, pływali długimi tajskimi łodziami, widzieli ping-pong show (nie pytajcie), zajadali się genialnym ulicznym jedzeniem, niektórzy nawet pojechali do sanktuarium słoni. Teraz postanowili zobaczyć na żywo galę muay thai. Dla miejscowych to coś znacznie więcej – to sposób na życie, element tajskiej tradycji i tożsamości, z której są piekielnie dumni. To, co dziwi i szokuje turystów, dla nich jest czymś absolutnie normalnym. Co na przykład? A chociażby fakt, że w walce, która właśnie kończy się kolejnym widowiskowym nokautem, walczyli dziesięciolatkowie! Walczyli. Nie była to pokazówka, jakaś ułożona choreografia, performance. Nic z tych rzeczy. 10-latkowie, z których jeden ma na koncie 62 zawodowe walki, a drugi 74, wyszli do ringu bez żadnych ochraniaczy i tłukli się po głowach bez opamiętania, do nokautu włącznie.

U nas chłopiec, który ma 10 lat, najczęściej jest odwożony do szkoły przez rodziców lub dziadków (bo niebezpiecznie wysłać go samemu), ze sportu uprawia głównie piłkę nożną (na konsoli), większość czasu spędza przed telewizorem lub ze smartfonem w dłoni. W większości przypadków wszystko dostaje podane na tacy. Jeśli ktoś mu powie coś złego w szkole, leci z płaczem do mamy. W tym samym czasie, w tym samym XXI wieku, jego rówieśnik w Tajlandii może dobijać do setki zawodowych walk i mieć na utrzymaniu rodzinę.

Śmierć w ringu

Czy to bezpieczne? Cóż, oczywiście – nie do końca. W listopadzie w Bangkoku doszło do tragedii. 13-letni Anucha Tasako został brutalnie znokautowany. Zanim sędzia zdążył zainterweniować, chłopak przyjął bez żadnej obrony serię pięciu potężnych ciosów. To spowodowało krwotok mózgu i śmierć dwa dni później. To była jego… 174. walka od momentu rozpoczęcia kariery w wieku ośmiu lat. Szybki rachunek: około 30 walk rocznie, czyli częściej niż raz na dwa tygodnie. Żeby było jasne – jego przypadek nie jest żadnym ewenementem, tak to po prostu wygląda w Tajlandii. Śmierć 13-latka odbiła się dużym echem w całym kraju. Wiele osób uważa wprost, że należy całkowicie zakazać walk dzieci.

To jest praca dzieci i ich wykorzystywanie. Te dzieci zarabiają pieniądze. Utrzymują swoje rodziny i swoich promotorów, wygrywając walki. Niszczymy nasze dzieci dla sportu – grzmi doktor Jiraporn Laothamatas, neuroradiolog, cytowany przez „New York Timesa”. Lekarz niedawno opublikował wyniki siedmioletnich badań nad wpływem uprawiania muay thai na dziecięce mózgi. Z jego publikacji wynika, że walka w tak młodym wieku bezpośrednio przekłada się na spadek ilorazu inteligencji i pogorszenie funkcjonowania mózgu. Doktor Laothamas postuluje wprowadzenie ścisłego limitu walk oraz zakazu występów dla dzieci poniżej 12 roku życia.

To zniszczy muay thai – protestuje jednak Sudhichai Chokeijchai, lekarz opiekujący się profesjonalnymi zawodnikami w Bangkoku. – Powinniśmy raczej skupić się na zapobieganiu tragediom niż na wypychaniu dzieci poza ten sport. One walczą o swoje życie. My walkę mamy we krwi. Ewentualne zaostrzenie przepisów nie sprawi, że ludzie przestaną uprawiać muay thai. Po prostu nie będą tego robili pod kontrolą. Walczące dzieci są bezpieczne, sport trzyma je z dala od narkotyków i przestępczości. Co rząd zrobi dla nich, jeśli odbierze im ukochany sport?

Trudno oprzeć się wrażeniu, że obaj lekarze mają trochę racji. Przepisy dziś stanowią jedynie, że zawodnicy powyżej 15 roku życia muszą się tylko zarejestrować i mogą walczyć. W przypadku młodszych, wymagana jest zgoda rodziców. Ale już na przykład szczegółowych przepisów dotyczących bezpieczeństwa – nie ma. Inna sprawa, że w bardzo wielu przypadkach mówimy o bardzo małych imprezach, takich, jak opisywana na Koh Phangan. Mini gala, bez mediów, telewizji, trudno powiedzieć, czy z opieką medyczną i jakąkolwiek kontrolą choćby ze strony jakiegoś związku sportowego. „New York Times” podaje wyniki dziennikarskiego śledztwa, z którego wynika, że w latach 2010-2017 w Tajlandii zarejestrowanych zostało nieco ponad 10 tysięcy dzieci, walczących w muay thai. Tymczasem stan faktyczny jest taki, że regularnie w ringu występuje około 200 tysięcy dzieci poniżej 15 roku życia.

Marzenie o Bangkoku

Motywacja? Dość oczywista: pieniądze. Życie w Tajlandii nie jest łatwe i różowe (o ile nie jesteś turystą z portfelem pełny euro, dolarów, czy innych jenów). Zarobki – nawet w największym i najbogatszym Bangkoku (blisko 10 milionów mieszkańców, z prawie 70 milionów w całym kraju) – nie powalają na ziemię. Średnia pensja to niecałe 3 tysiące złotych, a przecież wliczają się w to także prezesi największych firm, najgrubsi biznesmeni, liderzy tamtejszej listy najlepiej zarabiających. Średnia w skali kraju jest znacznie skromniejsza i wynosi niespełna 14 000 bahtów (1700 zł). Kasjerka w markecie zarabia jakieś 10 000-12 000 bahtów miesięcznie. Trudno się więc dziwić, że perspektywa zarobku od dwóch do pięciu tysięcy bahtów za walkę działa na wyobraźnię. I mówimy tu o kwotach na początek. Młody zawodnik, który sprawdzi się na mniejszych galach, ma szansę zostać zauważony przez skautów z klubów z Bangkoku. Wtedy trafia do internatu, gdzie trenerzy biorą go w obroty. Plan dnia nie przypomina w żadnym stopniu tego, co mają nasze dzieci. Nie, że szkoła, obiad, raz w tygodniu judo, raz basen, plus dużo czasu na przyjemności. W internacie jest tak: pobudka o wpół do piątej, 10 kilometrów biegu (zanim zrobi się gorąco), potem półtorej godziny treningu i… do szkoły na resztę dnia. Po szkole drugi trening i spać. Do tego raz na tydzień, czy dwa – walka. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, wypłata za pojedynek szybko wzrośnie, aż do 10-15 tysięcy bahtów. To nawet w bogatej stolicy dużo pieniędzy. Dla biednych rejonów na północy kraju – taka wypłata 2-3 razy w miesiącu to jak złapać pana boga za nogi.

CHAMPIONS SPORTS BAR& RESTAURANT WARSZAWA 13.08.2015 POLSAT BOXING NIGHT ADAMEK VS SALETA PHOTO: JERZY STALEGA / NEWSPIX.PL N/Z PRZEMYSLAW SALETA --- Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl mail us: info@newspix.pl call us: 0048 022 23 22 222 --- Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland

 Jakiś czas temu władze zaostrzyły przepisy odnośnie walk dzieci. Teraz muszą mieć skończone… cztery lata, żeby móc boksować – opowiada nam Przemysław Saleta. Były mistrz Europy w boksie i świata w kick-boxingu od kilku lat na stałe mieszka w Tajlandii, gdzie organizuje obozy treningowe. – Muay thai to dla Tajów bardzo ważny element życia, w każdym większym miasteczku jest stadion, gale odbywają się kilka razy w tygodniu. Mnóstwo ludzi trenuje, mnóstwo kibicuje. Specyfika tego sportu jest taka, że walk jest bardzo dużo. Znam chłopaka, który ma 29 lat i jakieś 800 pojedynków na koncie. To oznacza walkę praktycznie co tydzień przez 15 lat. Tutaj nikogo takie liczby nie szokują.

Muzyka znowu gra w swoim szalonym tempie, w jej rytm znów tańczą dwaj zawodnicy. Padają ciosy, piekielnie szybkie nogi próbują upolować odsłoniętą szczękę. Tu nie ma kunktatorstwa, kombinowania, układów. Sprawa jest prosta: jest nas dwóch, wygrać może tylko jeden, albo ty padniesz, albo ja. Jeden idzie dalej, drugi odpada. Muay thai to lata wyrzeczeń, piekielnie ciężkich treningów, walki o każdy krok w górę drabiny. A wszystko przecież w ekstremalnej temperaturze, która rzadko spada poniżej 35 stopni. Dla przeciętnego turysty w takich warunkach szczytem wysiłku jest spacer z hotelu nad basen czy nad morze, albo do baru po drinka. A oni codziennie trenują, od małego przelewają hektolitry potu. Na każdego, któremu uda się zrobić wielką karierę, przypadnie wielu, którzy stracą zdrowie (niektórzy życie), dla większości skończy się obrywaniem po głowie przez kilka lat, za dwieście złotych za walkę. Warto o tym przez moment pomyśleć, patrząc na ten dziki taniec w ringu…

Z TAJLANDII JAN CIOSEK

Fot. Newspix.pl

Weszło
06.12.2021

Richarlison przegrywał ze spalonymi, ale Everton wygrał z Arsenalem

Poniedziałkowe mecze Premier League przyzwyczaiły widzów do pewnego poziomu dramaturgii. Nie wiadomo, czy ze względu na transmitowanie tych spotkań w ogólnokrajowej telewizji, czy na porę rodem z Ligi Mistrzów, ale piłkarze po prostu wtedy nie zawodzą. Przez długi czas można było podejrzewać, że dzisiaj nastąpi wyjątek od reguły, ale wtedy fajerwerki odpalił Demarai Gray. 500 […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021
Primera Division
06.12.2021

Getafe zaczęło lepiej punktować, ale wciąż jest w kropce. Co dalej?

Getafe przez kilka sezonów pracy Josepa Bordalasa osiągało wyniki ponad stan. Z przeciętnych piłkarzy wyciskał siódme poty, przez co Los Azulones dostąpili zaszczytu gry w europejskich pucharach. Ostatni sezon tego trenera pokazał, że Getafe zaczyna się wypalać i dobiło do sufitu. Pojawiały się poważne zgrzyty w szatni i w gabinetach, zaczęła znikać satysfakcja z pracy, […]
06.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Skoki
06.12.2021

Jak zbudować skocznię narciarską? Czyli wszystko, co musicie wiedzieć o arenach zmagań skoków

Obiekty, na których rozgrywają się zawody najpopularniejszego sportu zimowego w Polsce, zwykle położone są w pięknych miejscach, co w połączeniu z ich ciekawą konstrukcją tworzy obrazek jak z widokówki. Wśród fanów wzbudzają zarówno ciekawość, jak i… strach. Bo chyba każdy z nas, oglądając skoki, choć raz zadał sobie pytanie jak to jest siedzieć tam, na […]
06.12.2021
Inne sporty
05.12.2021

Co tam się działo! Hamilton wygrał szalony wyścig i zrównał się z Verstappenem

To był wyścig, który przejdzie do historii. Taki, który przyniesie niezliczone ilości materiału do późniejszych analiz i taki, który trudno jest opisać w kilku zdaniach. Lewis Hamilton i Mercedes mieli wszystko po swojej stronie. Po olbrzymim zamieszaniu, dwóch czerwonych flagach i świetnym restarcie w wykonaniu Maxa Verstappena, siedmiokrotny mistrz świata znalazł się jednak w sytuacji, […]
05.12.2021
Inne sporty
05.12.2021

Polska skocznia nie pomogła. Nasi skoczkowie zawodzą

Dawno nie oglądaliśmy równie mało porywającego konkursu Pucharu Świata. Chcielibyśmy też powiedzieć, że dawno nie widzieliśmy tak słabego występu polskich skoczków. Ale niestety – zaczynamy się już przyzwyczaić do mizernej formy ekipy Michala Doleżala. Dzisiaj w Wiśle z – powiedzmy – przyzwoitej strony pokazał się tylko Kamil Stoch, który zajął 11. miejsce. Do drugiej serii […]
05.12.2021
Skoki
04.12.2021

Po pierwszej serii było świetnie. Po drugiej? Szkoda gadać. Loteria w Wiśle

Po raz pierwszy w historii zawodów drużynowych Pucharu Świata w Wiśle na podium nie stanęli reprezentanci Polski. I to mimo tego, że po pięciu z ośmiu skoków prowadzili w konkursie. Potem przyszedł jednak gorszy skok Andrzeja Stękały, beznadziejna próba Dawida Kubackiego, a Kamil Stoch skoczył co najwyżej poprawnie, choć i tak zdołał nas wyprowadzić na […]
04.12.2021
Skoki
04.12.2021

Toni Nieminen. Genialny dzieciak, który nie udźwignął własnego sukcesu

Toni Nieminen był największą sensacją sezonu 1991/92. Ledwie szesnastoletni skoczek wygrał wszystko, co tylko było do wygrania. Najlepszy okazał się w Turnieju Czterech Skoczni, Pucharze Świata i na igrzyskach olimpijskich. A potem spadł ze szczytu równie szybko, jak na niego wszedł. Pojawiły się problemy z formą, alkoholem i własnymi myślami. Choć wciąż miał przebłyski, nie […]
04.12.2021
Inne sporty
04.12.2021

Iga Świątek zakończyła współpracę z trenerem Sierzputowskim

Iga Świątek ogłosiła za pośrednictwem mediów społecznościowych, że zdecydowała się zakończyć współpracę z trenerem Piotrem Sierzputowskim. Z byłym już szkoleniowcem pracowała od ponad pięciu lat, to pod jego opieką wygrała juniorski Wimbledon, seniorski Roland Garros i wspięła się na czwarte miejsce w rankingu WTA. – Ta zmiana nie jest łatwa i decyzja też nie była – […]
04.12.2021
Inne sporty
13.03.2020

Panowie, wyłączcie wasze silniki. I to raczej na dłuższy czas… Motorsport także odwołany

Dla kibiców sportów motorowych połowa marca to tradycyjnie czas, kiedy kończy się sen zimowy, a zaczyna wielkie ściganie. W tym roku miało być tak samo, najlepsi kierowcy świata już byli w Australii, gotowi do rozpoczęcia sezonu Formuły 1. A jednak, silniki nie zostaną odpalone, żadnego ścigania nie będzie. Królowa sportu motorowego zapada w ponowny sen […]
13.03.2020
Inne sporty
12.03.2020

Formuła 1? Nie, Formuła Covid-19! Jak się ścigać z koronawirusem

Turnieje tenisowe – odwołane. Gale sportów walki – odwołane. Mecze piłkarskie – jedne odwołane, inne – póki co – rozgrywane bez udziału publiczności. Wszystko oczywiście przez epidemię koronawirusa, która uderzyła w świat sportu z ogromną siłą. Tymczasem Formuła 1 właśnie szykuje się do rozpoczęcia sezonu, jak gdyby nigdy nic. No, dobra, jak gdyby nigdy nic […]
12.03.2020
Inne sporty
08.03.2020

Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą. Z tym, że chyba nie bardzo…

Czy są jakieś granice żenady? Cóż, patrząc na to, co wydarzyło się na ringu w Łomży – chyba nie w świecie boksu. Oto Artur Szpilka stoczył pierwszą walkę po powrocie do kategorii junior ciężkiej. Walkę słabą, żeby nie powiedzieć – żenującą. Ale jego kiepska postawa była niczym w porównaniu do tego, co pokazali austriaccy sędziowie. […]
08.03.2020
Inne sporty
07.03.2020

Jędrzejczyk przed walką o pas: Kocham rywalizację. Nawet gdy gram ze szwagrem w chińczyka, mocno walczę

W życiu Joanny Jędrzejczyk nie ma miejsca na nudę. Polska wojowniczka dziś w nocy stanie przed wielką szansą na odzyskanie mistrzowskiego pasa federacji UFC. W międzyczasie Joanna Jędrzejczyk jest po prostu Joanną Jędrzejczyk: pewną siebie, wyszczekaną, zdecydowaną i świadomą swoich możliwości wojowniczką. Po tym, jak mistrzyni UFC Weili Zhang pokazała polskim kibicom środkowy palec, JJ […]
07.03.2020
Inne sporty
24.02.2020

W skokach narciarskich się udało. Teraz szukamy następców Kubicy

Ulica Bielańska w Warszawie to tak naprawdę ledwie uliczka, jakiej przebiegnięcie zajęłoby dobremu sprinterowi może 15 sekund. Stoi tu kilka bloków, apteka, najmniejsza pętla autobusowa w mieście (dla jednego autobusu), osiedlowa siłownia, popularna klubokawiarnia i salon pielęgnacji psów, podobno najlepszy w kraju. Aha, i jeszcze siedziba PKN Orlen, największej polskiej firmy. Kimi Raikkonen, mistrz Formuły […]
24.02.2020
Inne sporty
23.02.2020

Król Cyganów królem świata! Tyson Fury zdemolował Wildera

Takie walki kochamy, dla takich walk zarywamy noce. Dziś nawet nie trzeba było rezygnować ze snu, a jedynie ustawić budzik na świt polskiego czasu. Choć wstawanie w niedzielę około piątej rano to czyste barbarzyństwo, to jednak żadnego fana boksu specjalnie namawiać nie trzeba było. W Las Vegas toczyła się walka, na którą świat czekał od […]
23.02.2020
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Weszło
06.12.2021

Richarlison przegrywał ze spalonymi, ale Everton wygrał z Arsenalem

Poniedziałkowe mecze Premier League przyzwyczaiły widzów do pewnego poziomu dramaturgii. Nie wiadomo, czy ze względu na transmitowanie tych spotkań w ogólnokrajowej telewizji, czy na porę rodem z Ligi Mistrzów, ale piłkarze po prostu wtedy nie zawodzą. Przez długi czas można było podejrzewać, że dzisiaj nastąpi wyjątek od reguły, ale wtedy fajerwerki odpalił Demarai Gray. 500 […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Dominik Nowak rozmawia z klubem 1. ligi, który już trenował

29 listopada 2021 roku Dominik Nowak przestał pełnić funkcję trenera Korony Kielce. Poprowadził ten zespół tylko w 32 meczach, bo władze klubu nie były zadowolone z jego pracy. Od zwolnienia nie minęło wiele czasu, a bardzo prawdopodobne, że 49-latek za chwilę może objąć innego pierwszoligowca. To Górnik Polkowice, którego trener Nowak już w przeszłości prowadził. […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Trener Wisły Kraków: – Cieszy nas punkt

Marian Zimen, asystent Adriana Guli, który prowadził Wisłę Kraków w meczu z Wartą Poznań, stwierdził na pomeczowej konferencji prasowej, że jeden zdobyty punkt powinien cieszyć Białą Gwiazdę. Zimen zastępował na ławce trenerskiej krakowskiego klubu Adriana Gulę, ponieważ tego Komisja Ligi zawiesiła na dwa spotkania po czerwonej kartce, którą Słowak zobaczył w meczu z Radomiakiem. – […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Szulczek: – Remis nie jest dramatem

Dawid Szulczek, trener Warty Poznań, na konferencję prasową po zremisowanym meczu z Wisłą Kraków przyszedł w koszulce „Wojtek, trzymaj się!” i nadrukowanym linkiem do zbiórki na rzecz walczącego z nowotworem Wojciecha Onsoroge. Mówił: – Pierwsze słowa, jakie usłyszałem po meczu brzmiały: „to jest dramat”. Myślę, że to nie jest dramat, dramatem są te rzeczy, które przeżywa […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Ibra: – Calhanoglu skorzystał na tragedii Eriksena

Zlatan Ibrahimović wydał nową książkę. „Adrenalina” wypełniona jest przemyśleniami Szweda na temat świata futbolu i swojej pozycji w piłkarskim środowisku. Co jasne – nie brakuje też w niej pikantnych, kontrowersyjnych kawałków i spostrzeżeń, które powoli przebijają się poza strony książki.  Co więc tym razem naopowiadał Ibra? Ano gwiazdor Milanu wziął na tapet postać Hakana Calhanoglu, […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Petrescu może zostać selekcjonerem Rumunii

Dan Petrescu dostał propozycję poprowadzenia reprezentacji Rumunii. W połowie listopada, po nieudanych eliminacjach do mistrzostw świata, z posadą selekcjonera kadry Rumunii pożegnał się Mirel Radoi. Propozycję pracy w rumuńskiej federacji otrzymali Gheorghe Hagi i Razvan Lucescu, ale ani jeden, ale drugi nie byli zainteresowani przyjęciem tej oferty. Teraz Rumunia zwróciła się w stronę Dana Petrescu, […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

W Lechu wraca temat sprowadzenia Jimeneza?

Lech Poznań – według informacji Tomasza Włodarczyka – znów sonduje możliwość sprowadzenia Jesusa Jimeneza z Górnika Zabrze.  Kolejorz przymierzał się już do sprowadzenia hiszpańskiego lidera Górnika Zabrze w letnim okienku transferowym, ale wtedy na przeszkodzie stały wygórowane żądania finansowe ekipy z ulicy Roosevelta – jeden milion euro okazał się zaporowy dla Lecha, który wówczas miał […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Danch odchodzi z Arki

Pierwszoligowe kluby powoli zapadają w zimowy sen, coraz mniej dzieje się na boiskach, więc wrzeć zaczyna w gabinetach, gdzie już zaczynają się przemeblowania w zespołach przed rozpoczęciem rundy wiosennej. Ot, przykładowo Arka Gdynia pożegnała się z Adamem Danchem.  Adam Danch był związany z Arką od 2017 roku. W jej barwach wystąpił w 110 meczach i zdobył pięć bramek. […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Węgierski stoper dogadany z Chelsea?

Marco Rossi, selekcjoner reprezentacji Węgier, zdradził, że Attila Szalai najprawdopodobniej trafi do Chelsea.  Calciomercato poprosiło Marco Rossiego o wybranie reprezentanta Węgier, który poradziłby sobie w Serie A. Trener węgierskiej kadry wskazał Attilę Szalaia, ale zaraz dodał, że jego ewentualny transfer z Fenerbahce do Włoch jest aktualnie raczej niemożliwy. – Trudno wymienić tylko jednego zawodnika, ale […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Roger Schmidt odrzucił ofertę prowadzenia Lipska

RB Lipsk gorączkowo szuka następcy dla zwolnionego Jessego Marscha. Jak się jednak okazuje – znalezienie słusznego fachowca na objęcie trenerskiej władzy w klubie ze stajni Red Bulla wcale nie będzie takie proste.  Jednym z głównych kandydatów na zastąpienie Marscha był Roger Schmidt. 54-letni niemiecki szkoleniowiec bardzo dobrze radzi sobie w holenderskim PSV, gdzie osiąga średnią […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Słowik zostanie w J-League?

Jakub Słowik spadł z ligi japońskiej, reprezentując barwy Vegalty Sendaia, ale najprawdopodobniej utrzyma się na poziomie J-League i będzie grał dla FC Tokyo.  Jakub Slowik to FC Tokyo. It has been confirmed that they have signed up. — Marco Molla (@MarcoMolla) December 6, 2021 FC Tokyo to dziewiąty zespół minionego sezonu J-League. W minionej kampanii […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Podolski: – Jak się wygrywa mecz, to cały tydzień jest na luzie

Lukas Podolski wrzucił piąty bieg i prowadzi Górnika Zabrze do kolejnych zwycięstw. Ostatnie trzy mecze ekipy Jana Urbana to trzy zwycięstwa i trzy gole Poldiego. Jak do tego wszystkie ustosunkowuje się sam mistrz świata z 2014 roku? – Jak się wygrywa mecz, to cały tydzień jest na luzie. Tak jest na całym świecie, niezależnie od klubu. Po wygranym meczu tydzień jest […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Tromsø IL uderza w Katar

Katarskie mistrzostwa świata budzą kontrowersje na całym świecie na wielu poziomach. Raz na jakiś czas ktoś w środowisku nawołuje do ich bojkotu. Powody? Przeróżne – sportswashing, dyktat pieniądza, nietolerancyjne prawo panujące w kraju, nieludzkie i niehumanitarne warunki pracy zwykłych robotników podczas pracy przy organizacji MŚ. Teraz w Katar uderza norweski klub, Tromsø IL.  Tromsø IL […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Media: Kontuzja Szymańskiego jednak nie tak groźna?

Zadrżały nasze serca, kiedy zobaczyliśmy kąt skrzywienia nogi Sebastiana Szymańskiego po brutalnym faulu rywala w meczu ligi rosyjskiej z tego tygodnia. Początkowo istniała obawa, że Polaka będzie czekać dłuższa przerwa od gry. Nowe doniesienia medialne są jednak dużo bardziej optymistyczne.  Portal Championat.com, powołując się na źródło ze sztabu medycznego Dynama Moskwa, informuje, że po wnikliwych […]
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021