post

Opublikowane 17.04.2018 09:55 przez

Rafal Bienkowski

Aleksander Powietkin już niedługo może dostać kolejną szansę walki o tytuł mistrza świata wagi ciężkiej. Jeśli Anthony Joshua i Deontay Wilder nie osiągną porozumienia w sprawie unifikacji wszystkich pasów, to właśnie 38-letni Rosjanin wyjdzie do starcia z Brytyjczykiem. Jest jednak jeden problem – za Powietkinem i wieloma jego kolegami ciągnie się długa i dająca do myślenia dopingowa smuga.

W tej sprawie wszystko można podzielić na dwie kategorie: z jednej strony są niepodważalne fakty, z drugiej dające jeszcze więcej do myślenia poszlaki. Wszystko razem tworzy jednak spójny łańcuch przyczynowo-skutkowy, który osobom dobrze zorientowanym w sportach walki raczej nie pozostawia wątpliwości. Mimo to, sprawa rosyjskiego dopingu w boksie w trudny do zaakceptowania sposób rozeszła się po kościach.

Przełomowa data to 1 stycznia 2016 r. – właśnie tego dnia meldonium trafiło na listę zakazanych substancji. Oficjalnie ten lek poprawia ukrwienie mięśnia serca w sytuacjach chorobowych. Nieoficjalnie podnosi wydajność organizmu, pozwala lepiej reagować w stresujących sytuacjach i ułatwia regenerację po dużym wysiłku. Najlepiej jego zastosowanie opisał Ivar Kalvins – przewodniczący Rady Naukowej Łotewskiej Instytutu Syntezy Organicznej. Wynalazca tego środka powiedział jasno – meldonium miało pomagać… żołnierzom. Z taką właśnie intencją środek trafił do radzieckich wojsk stacjonujących w Afganistanie.

Jeśli żołnierze mają pracować w górach, to niedobór tlenu będzie problemem. Sposobem ochrony miało być stosowanie tego leku – tłumaczył Kalvins. Dzięki meldonium mogli dźwigać ciężkie plecaki i lepiej poruszać się po trudnym terenie. Kilka dekad później środek trafił do sportowców, którym pomagał znosić coraz większe obciążenia treningowe. Szczególnie popularny był właśnie w Rosji i krajach bloku wschodniego. Niektóre firmy farmaceutyczne reklamowały go właśnie jako lek pozytywnie wpływający na siłę i kondycję.

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) w obliczu coraz większej popularności tego specyfiku zbadała sprawę i postanowiła go zakazać. Wielu rosyjskich sportowców wpadło jednak na stosowaniu meldonium po 1 stycznia 2016 r., a najsłynniejszym przypadkiem była oczywiście Maria Szarapowa, która po prostu nie zorientowała się (rzekomo), że używana przez nią od lat substancja została zakazana.

I tu wchodzi Powietkin, cały na biało. W maju 2016 r. miał walczyć o mistrzowski pas federacji WBC z Deontayem Wilderem. Promotorzy Rosjanina (34-1, 24 KO) wydali grube miliony, aby sprowadzić czempiona do siebie. Pojedynek miał odbyć się 21 maja, jednak na miesiąc przed imprezą w organizmie pięściarza wykryto meldonium. Były to zdecydowanie śladowe ilości tej substancji – 0,07 mikrograma, ale coś znaleziono. Promotorzy Rosjanina nawet nie ukrywali, że ich zdaniem pozytywny wynik, to efekt stosowania meldonium w 2015 r., gdy środek jeszcze nie był zakazany. Ciekawsze jest jednak być może coś innego: trzy poprzednie testy przeprowadzone w kwietniu dały bowiem wynik… negatywny.

To linia obrony w stylu „pies zjadł moją pracę domową”. Sprawa jest absurdalna – tłumaczył prawnik Wildera, Judd Bernstein. Amerykanin pozwał obóz rosyjski za naruszenie warunków umowy. W pierwszej instancji przychylono się do jego wniosku o 5 mln dolarów odszkodowania. Rywale odpowiedzieli absurdalnym kontratakiem, pozywając Wildera w analogicznym wniosku o… 35 milionów.

Najwięcej witaminy mają… rosyjscy pięściarze?

Środowisko bokserskie podzieliło się w oczywisty sposób, Powietkina bronili rodacy, a krytykowali wszyscy pozostali. – Aleksander jest niewinny. Meldonium to nie doping, to taka witamina na serce – tłumaczył Denis Lebiediew, mistrz świata w kategorii junior ciężkiej. Wtórowali mu inni znajomi królika, z Grigorijem Drozdem na czele.

Federacja WBC zarządziła dochodzenie. Ostatecznie poniekąd przychylono się do argumentów Rosjanina. Uznano, że tak minimalne stężenie musiało być efektem stosowania tej substancji wcześniej. Wciąż nadal nie tłumaczy to jednak w żaden sposób trzech poprzednich „czystych” wyników testów.

Powietkin pozostał jednak numerem jeden rankingu i lada moment miał wrócić do negocjacji z Wilderem, który chwilowo wypadł z gry z powodu kontuzji. W grudniu 2016 r. w starciu o tymczasowy tytuł mistrzowski rywalem Rosjanina miał być Bermane Stiverne (25-3-1, 21 KO). Lepszy z tej pary w kolejnym występie miał zmierzyć się z pełnoprawnym mistrzem. Kilka dni przed walką w organizmie Powietkina znów wykryto coś, czego nie powinno być. Tym razem była to ostaryna, zakazany steryd anaboliczny, który pomaga w budowie masy mięśniowej.

Organizacja wycofała się z sankcjonowania pojedynku, ale Rosjanie niewiele sobie z tego zrobili. Zamiast Stiverne’a do ringu z nasterydowanym Saszą wyszedł Johann Duhaupas (37-4, 24 KO). Ku uciesze miejscowej gawiedzi został ciężko znokautowany, ale co zarobił to jego. Sytuacja była jednak czymś bez precedensu, bo pierwszy raz po dopingowej wpadce pięściarz wyszedł do ringu i walczył jak gdyby nic się nie stało. Przygotowanie „zapasowego” rywala pozwala przypuszczać, że gospodarze byli na taką ewentualność podejrzanie dobrze przygotowani.

Powietkin jest wstydem dla boksu. Drugi raz przed walką o pas WBC wpada na dopingu. Nie wiem co dzieje się z rosyjskimi sportowcami, ale ktoś musi coś z tym zrobić – grzmiał wówczas weteran Don King, promotor Stiverne’a.

Jak nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze. W boksie ten czynnik rządzi, więc nic dziwnego, że po kilkunastu miesiącach Powietkin znów jest pierwszy w kolejce. Federacja WBC trochę się na niego boczyła, ale po roku przywróciła go do rankingu. Prawa obowiązkowego pretendenta nabył jednak z ramienia organizacji WBA. Jeśli Joshua (21-0, 20 KO, posiadacz pasów IBF, WBA i WBO) i Wilder (40-0, 39 KO, WBC) nie dojdą do porozumienia w sprawie organizacji pojedynku, który ma wyłonić pierwszego od blisko dwóch dekad niekwestionowanego czempiona wszechwag, to Rosjanina zobaczymy w walce o tytuł. I to prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Powietkin – wersja 2.0

Tyle faktów – przejdźmy do równie mocno dających do myślenia poszlak i subiektywnych wrażeń. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że dziś Powietkin to jednak inny pięściarz. I nie chodzi tu wcale o wiek. W 2014 i 2015 r. z pomocą meldonium był bestią, potrafił brutalnie znokautować twardziela Carlosa Takama (35-4-1, 27 KO), czego nie zdołali dokonać Joseph Parker i Joshua.  W tamtej walce przyjął wiele potężnych bomb i szedł jak taran, łapiąc w kryzysowym momencie „drugi wiatr”.

W kolejnym występie spisał się jeszcze lepiej – już w pierwszej rundzie znokautował Mike’a Pereza (23-3-1, 15 KO), który nigdy wcześniej nie leżał na deskach. Uderzające były dwie rzeczy: sylwetka Powietkina i siła jego ciosów. Wcześniej, chociażby w 2012 r. w starciu z Marco Huckiem (40-5-1, 27 KO) – Rosjanin wyglądał jak ciepła klucha. Na tle atletów w stylu Kliczki i Joshuy sprawiał wrażenie kogoś z miękkim i trochę zbyt dużym brzuchem. Nie słynął z nokautującego uderzenia i miewał spore problemy kondycyjne.

Wszystko zmieniło się po porażce z Kliczką w 2013 r. Sasza pojawił się w wersji 2.0. Przybrał kilka kilogramów masy mięśniowej, a jego ciosy – nie robiące do tej pory wrażenia – zaczęły nokautować czołówkę wagi ciężkiej. Zupełnie przypadkowo ten okres pokrywa się z udokumentowanym sięganiem po meldonium, czego sam pięściarz i jego promotorzy w ogóle się nie wypierają.

Po ostatnich dopingowych wpadkach Powietkin znalazł się na cenzurowanym i obecnie jest stałym obiektem testów i badań. Może to m.in. dlatego przestał już wyglądać jak robot? Jasne, w ostatnim występie ciężko znokautował Davida Price’a (22-5, 18 KO), ale nie pokazał się z najlepszej strony. Słynący ze szklanej szczęki Brytyjczyk w trzeciej rundzie był nawet blisko wygranej przed czasem.

Temu panu „Master” ręki nie poda…

Ciekawym tłem z punktu widzenia polskiego kibica dla tej sprawy są losy Grigorija Drozda (40-1, 28 KO). Tego samego, który stał w pierwszym rzędzie obrońców Powietkina podczas dopingowych wpadek. Analogie nasuwają się same – on też długo był solidnym pięściarzem ze ścisłego zaplecza czołówki, ale jednak jednym z wielu. W 2006 r. przegrał przed czasem z Firatem Arslanem (41-8-2, 27 KO). Potem odbudował się i zaczął piąć się w rankingach.

W 2013 r. na jego drodze stanął niepokonany wówczas Mateusz Masternak. Stawką pojedynku był należący do Polaka tytuł mistrza Europy. Po krwawej batalii Drozd przełamał „Mastera” i sięgnął po pas. Po roku zdetronizował Krzysztofa „Diablo” Włodarczyka i został mistrzem świata federacji WBC. W obronie pasa wyszedł tylko raz, oficjalnie karierę zakończył z powodów zdrowotnych. Doszło do tego niemal dokładnie wtedy, kiedy organizacja wprowadziła (jako pierwsza w świecie boksu) system obowiązkowych testów. Program „Czysty Boks” zakładał, że pięściarze mogą być testowani nie tylko jak do tej pory po walkach, ale 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku. Przypadek? Nie sądzę! Fakty połączył Petr Shugurow – były dziennikarz „The Ring” i kiedyś… wielki fan Drozda.

Wierzę, że sięgał po niedozwolone środki. Gdy wpadł Powietkin, to Drozd był jednym z pierwszych, którzy rzucili się w jego obronie. Powiedział wtedy, że wszyscy brali meldonium i dla niego to żaden problem. W 2016 r. Drozd miał walczyć z Makabu, ale walkę dwukrotnie przekładano, aż wreszcie została odwołana z powodu kontuzji. Podobno miał bardzo poważne problemy z łokciem. Jakież było moje zdziwienie, gdy kilka tygodni później widziałem jak uczył dzieci boksu i wtedy łokieć nie sprawiał mu żadnych problemów – przypomniał dziennikarz.

O komentarz do tych faktów i poszlak poprosiliśmy samego „Mastera” w audycji „Ciosek na wątrobę” (słuchajcie nas co czwartek od 20 w Weszlo.fm). Był to chyba jedyny moment, w którym ten niespotykanie spokojny pięściarz sprawiał wrażenie wyraźnie poruszonego.

Tak jak wszystkim moim pogromcom – Kalendze, Muellerowi, Bellew – mogę podać rękę i podejść, uśmiechnąć się i pogadać, tak Drozdowi nigdy w życiu ręki nie podam. Po prostu! (…) To jest rosyjska matrioszka. (…) Z meldonium zrobili bardzo ciekawą rzecz – wsadzili środek do aptek, trenerzy polecali go zawodnikom i wszyscy przez wiele lat mieli do tego dostęp – opowiadał rozgoryczony.

Zapytany o to samo kilka tygodni wcześniej „Diablo”, aż takiego żalu nie miał. W naszej audycji podkreślał, że walka z Drozdem trafiła mu się w fatalnym momencie ze względów osobistych, chociaż również słyszał na temat rosyjskiego wspomagania sporo ciekawych anegdot.

Jeden z trenerów z Rosji lub Ukrainy powiedział mi, że gdyby wtedy wziąć go na testy, to nie wyglądałoby to ciekawie dla naszego kolegi. (…) Było u niego widać każde włókienko. (…) Gdybyśmy dziś w jakiś sposób znaleźli stare próbki rosyjskich pięściarzy, to poszlaki zamieniłyby się w dowody – ocenił Włodarczyk.

Bez tego musimy jednak pozostać w sferze domysłów i przypuszczeń. Fakty są jednak takie, że ofensywa rosyjskich pięściarzy w ostatnich miesiącach gwałtownie wyhamowała. Powietkin siłą rozpędu może jeszcze dojść do starcia o tytuł, ale czas zdecydowanie nie gra na jego korzyść. Wilder i Joshua są młodsi, silniejsi i robią postępy z walki na walkę. Jeśli do pojedynku z którymś z nich dojdzie jeszcze w tym roku, to 38-letni Rosjanin na pewno nie będzie faworytem. Pozostaje pytanie, czy pięściarz przyłapywany w ostatnich latach na takich zagrywkach powinien w ogóle walczyć o pas i odebrać wielomilionową wypłatę?

KACPER BARTOSIAK

Fot. boxingnewsonline.net

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Inne sporty
16.10.2021

Kawał siatkówki w Warszawie. Pierwszy wielki hit PlusLigi w tym sezonie nie rozczarował

Jeszcze w połowie drugiej partii wydawało nam się, że to będzie wyjątkowo jednostronny mecz. Dołujący siatkarze Projektu Warszawa uruchomili jednak blok – zdobyli nim kilka punktów, a potem poszli za ciosem, niespodziewanie kradnąc mistrzom Polski seta. Ostatecznie, po tie-breaku, wygrali nawet cały mecz. To co jednak bezstronnych kibiców powinno cieszyć najmocniej: oglądaliśmy naprawdę pasjonującą siatkówkę. […]
16.10.2021
Inne sporty
15.10.2021

Wyjątkowi na papierze, ale (na razie) nieskuteczni na parkiecie. Czy Los Angeles Lakers odpalą?

Los Angeles Lakers nie zbudowali może najlepszej drużyny w historii, ale na pewno najbardziej gwiazdorską. Projekt na czele którego stoi LeBron James zakładał w dużej mierze zebranie grupy zawodników ze szczególnie okazałym CV. Problem jest jeden – niemal wszyscy najlepsze lata mają już za sobą. Zespół z Kalifornii jest określany jako faworyt do tytułu, choć […]
15.10.2021
Inne sporty
14.10.2021

Zabójstwo Agnes Jebet Tirop. „Kenia straciła klejnot”

Miała przed sobą prawdopodobnie jeszcze mnóstwo lat wielkiej kariery. W jej dorobku już znajdował się rekord świata w biegu na 10 kilometrów, dwa medale lekkoatletycznych mistrzostw świata ze stadionu i tytuł mistrzyni w biegach przełajowych. Mogła zdobyć sporo kolejnych wyróżnień, gdyby tylko dostała na to szansę. Niestety, jej życie zostało brutalnie przerwane. Agnes Jebet Tirop […]
14.10.2021
Inne sporty
13.10.2021

Hurkacz zagrał, jak na zawodnika z pierwszej dziesiątki przystało

Niezależnie od losów środowego meczu wiedzieliśmy na temat Huberta Hurkacza jedno: po zakończeniu Indian Wells po raz pierwszy w karierze awansuje do czołowej dziesiątki rankingu ATP. Ten zaszczyt zapewniło mu pokonanie Francesa Tiafoe w poprzedniej rundzie turnieju. Dzisiaj natomiast miał zrobić kolejny krok, którym była wygrana z Asłanem Karacewem. I choć Rosjanin do słabeuszy nie […]
13.10.2021
Inne sporty
13.10.2021

Czy w pogoni za rekordami maraton dobiegł do ściany?

Mijają okrągłe dwa lata, odkąd w światowych biegach doszło do podwójnego trzęsienia ziemi. Pierwszy wstrząs miał miejsce dwunastego października 2019 roku w Wiedniu. Wtedy podczas wydarzenia o wymownej nazwie Ineos 1:59 Challenge Eliud Kipchoge jako pierwszy człowiek w historii złamał barierę dwóch godzin w biegu maratońskim. Choć ze względu na symbolikę oraz otoczkę medialną wyczyn […]
13.10.2021
Inne sporty
12.10.2021

Tenis. Świątek przegrała z Ostapenko

To był mecz dwóch triumfatorek wielkoszlemowego French Open. Ostapenko wygrała w 2017 roku, Iga Świątek trzy lata później. W obu przypadkach było to zresztą spore zaskoczenie, wręcz sensacja. Ze sobą grały wcześniej raz, jeszcze przed tytułem Igi z Paryża – w 2019 roku Polka przegrała w Birmingham 0:6, 2:6. Dziś zdobyła więcej gemów. Ale wynik […]
12.10.2021
Inne sporty
11.09.2019

11 września: sportowe tragedie w cieniu dwóch wież

Tak jak większość z 2973 ofiar poszli tego dnia normalnie do pracy, wsiedli do samolotu, żeby załatwić swoje biznesy lub po prostu aby zacząć nowe życie w nowym mieście. Na długiej liście ofiar zamachów z 11 września, od których mija właśnie 18 lat, są także ludzie sportu. Jedno z nazwisk, które od 2001 r. widnieje […]
11.09.2019
Inne sporty
03.06.2019

Jerry, przestań się dąsać, czyli historia logo NBA

Kiedy Jerry West przyznał w telewizji, że logo nigdy mu się nie podobało i powinno zostać zmienione, skrzynkę projektanta Alana Siegela zapchało momentalnie dwa tysiące e-maili. Zdecydowana większość z prośbą, żeby pod żadnym pozorem nie ruszać kultowego znaku, nawet jeśli chce tego facet, którego wizerunek został na nim wykorzystany. Prawdziwe tło logotypu NBA ma znacznie […]
03.06.2019
Inne sporty
31.05.2019

Ile Wagnera jest w Heynenie?

Jeszcze rok temu taki tekst byłby herezją, a jedyne co można byłoby poradzić autorowi, to żeby wziął dobry rozbieg i dla otrzeźwienia uderzył głową w słupek od siatki. Ale po mistrzostwie świata porównanie Vitala Heynena do Huberta Jerzego Wagnera już nie jest takie nieuprawnione. Tym bardziej, że patrząc na styl prowadzenia drużyny przez szalonego Belga, […]
31.05.2019
Inne sporty
28.05.2019

„Czas leczy rany? To bzdura”

– To wszystko jakoś mi nie pasuje, nie składa się w całość. Małgosia nie miała żadnych problemów zdrowotnych. To co otrzymaliśmy ze szpitala w Brisbane nie potwierdziło zawału serca. Lekarze wyjaśnili to bardzo jasno: to nie był zawał, przyczyną śmierci było zatrzymanie akcji serca. Tylko że nie było dalej żadnego wytłumaczenia. Robiliśmy badania i nie […]
28.05.2019
Inne sporty
23.05.2019

Ahoj kapitanie Grbić

Gdyby porównać pozycję rozgrywającego do pracy reżysera, byłby bardziej Francisem Fordem Coppolą niż Jamesem Cameronem. Nigdy nie rozrzucał piłek opakowanych efektami specjalnymi, bardziej stawiał na skromne środki wizualne, ale to i tak nie przeszkodziło mu być do bólu skutecznym i zapracować sobie na miano siatkarza absolutnie wybitnego. Nikola Grbić, który został właśnie trenerem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, […]
23.05.2019
Inne sporty
20.05.2019

Polski trener dał Fenerbahce pierwszy od siedmiu lat mistrzowski tytuł

Polscy trenerzy siatkarscy pracujący za granicą to dziś rzadkość, a ci odnoszący tam sukcesy to już w ogóle gatunek na wymarciu. Mariusz Sordyl, który ma za sobą trip po Rumunii i Katarze, zaliczył teraz jednak wejście smoka do ligi tureckiej – na dzień dobry zdobył z Fenerbahce Stambuł mistrzostwo, puchar kraju i wprowadził drużynę do […]
20.05.2019
Liczba komentarzy: 5
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Dymczasem
Dymczasem (@dymczasem)
3 lat temu

ty chory pojebie, weź te swoje fantazje i pogadaj z wujkiem, spełnisz je jak w czasach kiedy spaliście w jednym łóżku. Przynudzasz

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  Dymczasem

Treść usunięta

JuvePerSempre
JuvePerSempre (@juvepersempre)
3 lat temu

Cygan wroci i ich rozniesie.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Suche Info
16.10.2021

Skorża: – To może być najtrudniejszy mecz w sezonie

Bartosz Slisz zapowiada, że Legia nie wyobraża sobie innego scenariusza niż trzy punkty, a jak to starcie komentuje Maciej Skorża? Podgrzewanie atmosfery przed hitem trwa. Skorża powiedział: – Zdajemy sobie sprawę z tego, z kim gramy. To będzie być może najtrudniejszy mecz w sezonie, bo mierzymy się na wyjeździe z aktualnym mistrzem Polski. Nie chcemy […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Slisz: – Nie zakładamy innej opcji niż trzy punkty

To już jutro – hitowe starcie Legii z Lechem. Wojskowi nie mogą już odpuszczać ligi, jeśli myślą o mistrzostwie. Z Kolejorzem muszą zagrać z taką samą pasją i jakością, jak w Europie. Głos na temat tego meczu zabrał pomocnik gospodarzy, Bartosz Slisz. Na oficjalnej stronie klubu czytamy: – Ten mecz musi być dla nas przełomowy, […]
16.10.2021
Premier League
16.10.2021

Klęska urodzaju Ole Gunnara Solskjaera. Marcus Rashford wraca do gry

Minęło już siedem kolejek Premier League, do tego mieliśmy w ich trakcie dwie przerwy reprezentacyjne, a Marcus Rashford wciąż nie zagrał w tym sezonie ani minuty. Wszystko przez operację kontuzjowanego barku. Teraz w końcu jest do dyspozycji Ole Gunnara Solskjaera. Dla Rashforda będzie to powrót do pełni sprawności po ponad rocznej przerwie. Oczywiście grał on […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Nowak: – Nie zasłużyliśmy na porażkę

Jak informowaliśmy wczoraj, stołek Dominika Nowaka zaczyna być gorący, na radarze klubu znalazł się nowy trener – Leszek Ojrzyński. Byłaby to absurdalna zmiana, skoro Korona jest wiceliderem, ale nie takie cuda widziała polska piłka. Co natomiast miał do powiedzenia  sam Nowak po przegranym meczu z Widzewem? Trener stwierdził: – Widzieliśmy, jak ten mecz wyglądał. Nie […]
16.10.2021
Ekstraklasa
16.10.2021

Nie ma transferu? Okej, będę grał jeszcze lepiej

Wydaje się, że Lukas Podolski powoli będzie rósł w Górniku Zabrze i przynajmniej zbliżał się do oczekiwanego przez wszystkich poziomu. Symptomem tego był ostatni występ z Wisłą Płock. Nim się to jednak stało, „Poldi” musiał zmagać się z kontuzją i koronawirusem, przez co długo nie dawał drużynie spodziewanej jakości. W tym czasie drużynę, chwilami w […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

„Chiellini powinien dostać Złotą Piłkę”

Kolejne postaci ze świata futbolu wypowiadają się na temat tego, kto powinien wygrać Złotą Piłkę. Patrice Evra stwierdził, że absolutnie nie wolno dawać jej Messiemu, podobnego zdania jest Sandro Wagner, tyle że ma innego faworyta. Wagner stwierdził: – W tym roku przyznałbym Złotą Piłkę Giorgio Chielliniemu. Jest wyraźnym faworytem. Zaraz za nim umieściłbym Roberta Lewandowskiego. […]
16.10.2021
Live
16.10.2021

LIVE: Pora na czwarte z rzędu zwycięstwo Lechii Gdańsk?

Dzień dobry! „Rozpieściła” nas przerwa reprezentacyjna, podczas której niewiele było meczów, na których warto było zawiesić oko. Ale wracamy z ligą! Dziś przed nami prawdziwy maraton. Na początek kolejny odcinek nierównej (a może tym razem równej?) walki Górnika Łęczna z Ekstraklasą, który podejmie Piasta. Później Bruk-Bet, który się przełamał, podejmie rozpędzoną Lechię. 17:30? Starcie Górnika […]
16.10.2021
Ekstraklasa
16.10.2021

Hit w cieniu większego hitu. Czy Raków zdobędzie Wrocław?

Za największy hit 11. kolejki Ekstraklasy trzeba uznać starcie Legii Warszawa z Lechem Poznań. Wiadomo, jaki jest ciężar gatunkowy warszawsko-poznańskiej rywalizacji na krajowym podwórku. Ale dzisiejsza batalia Śląska Wrocław z Rakowem Częstochowa zapowiada się tylko odrobinę mniej ekscytująco. Tym bardziej że obie ekipy mają o co grać. Śląsk chce się odkuć po klapie w starciu […]
16.10.2021
Piłka nożna
16.10.2021

By pokazać, że to nie jest przypadek

Gdyby za wiążącą uznać tabelę Ekstraklasy po zmianie szkoleniowca w Lechii Gdańsk, klub ten byłby na szczycie ligi. Tak jednak nie jest, ale i tak w Gdańsku nie mają na co narzekać. W żadne gdybanie nie trzeba się bowiem bawić – Lechia jest druga, ustępuje tylko Lechowi Poznań. Dziś stanie przed szansą, by ekipę Skorży […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Sandomierski rozlicza się z karierą

Grzegorz Sandomierski na łamach Przeglądu Sportowego rozlicza się ze swoją karierą i ma sobie sporo do zarzucenia. Pamiętacie, to był kiedyś talent. Najpierw Genk, potem Blackburn, Dinamo – myślało się, no teraz Grzesiek już na pewno musi odpalić. Ale nie odpalał. W Genku zagrał raz, u Anglików i Chorwatów niewiele więcej. Wrócił do Polski, załapał […]
16.10.2021
Weszło
16.10.2021

Jak wyglądały losy drużyn przejętych przez multimiliarderów?

Już w niedzielę Newcastle zagra swój pierwszy mecz w zupełnie nowej erze dla klubu. Po czternastu latach Mike Ashley ku uciesze kibiców wreszcie sprzedał klub, a nabywcą nie został pierwszy lepszy biznesman. W popularne „Sroki” wpompować pieniądze zdecydował się Mohammed bin Salman, który zarządza funduszem inwestycyjnym Arabii Saudyjskiej. Jak może wyglądać nowa era angielskiego klubu, […]
16.10.2021
Weszło
16.10.2021

Dlaczego Puchacz nie gra w Bundeslidze i kiedy zacznie?

Cieszyliśmy się przed sezonem, że dwóch Polaków trafiło do Unionu Berlin, bo to zawsze ciekawiej mieć możliwość oglądać rodaków w Bundeslidze, ale cóż: Tymoteusz Puchacz i Paweł Wszołek zagrali w tym sezonie ligowym tyle meczów, co my i wy. Okrągłe zero. Sytuacja tego pierwszego jest przeciętna, gra tylko w europejskich pucharach, natomiast były piłkarz Legii […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Milik wraca do reprezentacji

Zdaniem Interii Arkadiusz Milik wraca do reprezentacji. Polak zostanie powołany na listopadowe mecze. Milik wrócił po kontuzji i zagrał w dwóch meczach OM – po jednym w Lidze Europy i Ligue 1. Wciąż mało, ale będzie więcej, ponadto już piłkarzy z nie takim stażem ściągał Sousa, a Milik to dla tej kadry jednak postać znacząca. […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Magiera: – Cały czas widzimy progres

Jacek Magiera zabrał głos przed bodaj najciekawiej zapowiadającym się meczem tego dnia w Ekstraklasie, czyli Śląsk – Raków. Trener stwierdził: – Analizowaliśmy grę Rakowa. Mają bardzo dobrze dysponowany zespół jeśli chodzi o stałe fragmenty. Raków ma dobrych zawodników w powietrzu, jak Niewulis, Gutkovskis, Petrasek i Musiolik. Posiadają wiele wariantów stałych fragmentów i dobrych wykonawców. Obrona […]
16.10.2021
Weszło
16.10.2021

Stan Futbolu. „Jeśli Legia przegra, to może zapomnieć o mistrzostwie”

16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Evra: – Mam dość dawania Złotej Piłki Messiemu!

Nie chcecie, by Złotą Piłkę dostał w tym roku Messi? Przybijcie sobie piątkę z Patricem Evrą – Francuz również nie jest w fanklubie Argentyńczyka. Evra stwierdził: – Moim zdaniem Złotą Piłkę powinien dostać N’Golo Kante albo Jorginho. Mam dość dawania jej Messiemu! Co on wygrał w tym roku?! Okej, miał Copa America z Argentyną, natomiast […]
16.10.2021
Prasówka
16.10.2021

PRASA. Bosacki: Mecz z Legią jest ważny, ale to nie mecz o mistrzostwo świata

W sobotniej prasie już pełna koncentracja na piłce ligowej. Dużo materiałów przed Legia – Lech, z innych klubów rozmowy m.in. z Damianem Rasakiem i Grzegorzem Sandomierskim. Jest ciekawie. PRZEGLĄD SPORTOWY Czasem grały o mistrzostwo, czasem „tylko” o punkty, ale od dawna starcia tych drużyn to więcej niż zwykłe ligowe spotkanie. Top 10 meczów Legia – […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Sousa spotka się nie tylko z Cashem

Sousa spotyka się w ten weekend z Cashem, ale jak informuje Tomasz Włodarczyk, to nie jest jedyny punkt jego programu w Anglii. Portugalczyk znajdzie też czas dla młodej polonii, która żyje i gra w Wielkiej Brytanii. PZPN organizuje przegląd polonijnych kadr w Ambasadzie RP w Londynie, w ramach projektu „Gramy dla Polski”, który został wymyślony […]
16.10.2021