Na razie wszystko idzie zgodnie z optymistycznym planem. Polscy skoczkowie jak byli w gazie, tak są w gazie. Bez najmniejszych kłopotów w komplecie przebrnęli kwalifikacje, zajmując drugie, trzecie, dziewiąte i jedenaste miejsce. Dawać już ten konkurs olimpijski!

Dawać już ten konkurs olimpijski!

Trochę się pozmieniało w polskich skokach na przestrzeni ostatnich lat. Weźmy na przykład takie igrzyska w Salt Lake City, na których Adam Małysz toczył niesamowitą walkę z Simonem Ammannem. „Orzeł z Wisły” odpalał petardę za petardą, ale liczył się tylko w konkursach indywidualnych. W drużynówce? Cóż, ujmijmy to tak: w tej orkiestrze był jeden wirtuoz i trzech wyrobników, od czasu do czasu zresztą strasznie fałszujących. I tak, kiedy Małysz ciągnął drużynę skokami na 132 i 122, robotę skutecznie sabotowali Robert Mateja (104 i 87) oraz Tonio Tajner (90 i 93)…

A teraz? Za plecami lidera czai się cała ekipa zawodników, którzy jemu może ustępują, ale światowej czołówce – już niekoniecznie. Dziś to było widać po raz kolejny, w kwalifikacjach do sobotniego konkursu w Pjongczangu. Dość powiedzieć, że najsłabszy w naszej ekipie był Maciej Kot, któremu skok na 99 metrów dał 11. miejsce. Dwa miejsca wyżej sklasyfikowany został Stefan Hula (100,5). Co ciekawe, Polaków rozdzielił ktoś, kto doskonale wie, jak skakać na igrzyskach olimpijskich – zdobywca czterech złotych medali, Simon Ammann (że też mu się jeszcze chce – podziwiamy!).

Kamila Stocha i Dawida Kubackiego nikt nie rozdzielił. Po skokach na 104 i 104,5 zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Obu minimalnie wyprzedził Andreas Wellinger. I trzeba przyznać, że Niemcy zaprezentowali się w kwalifikacjach imponująco. Koledzy Wellingera zajęli czwarte, szóste i siódme miejsce, i przed sobotnim konkursem na pewno czują się ekstremalnie mocni.

A czego my możemy się po nim spodziewać? Stoch na pewno będzie walczył o zwycięstwo. Zdaniem bukmacherów to właśnie on jest faworytem do złotego medalu. W wielkim gazie jest także Kubacki, który w kwalifikacjach potwierdził formę z treningów. On doskonale zdaje sobie sprawę, że to jego życiowa szansa. Przez długie lata kariery zawsze był w cieniu innych, pierwsze podium w Pucharze Świata wywalczył niespełna półtora miesiąca temu. A teraz? Bukmacherzy większe szanse na medal olimpijski na normalnej skoczni dają tylko Stochowi, Wellingerowi (dużo większe) i Freitagowi (nieznacznie). Na niezłe miejsca mogą też liczyć także Hula oraz Kot, który przecież rok temu wygrał w Pjongczangu próbę przedolimpijską….

Najnowsze

Piłka nożna

Nieprzypadkowo niepokonani. Tajemnice udanego startu Górnika Łęczna

Szymon Janczyk
Piłka nożna

Tymoteusz Puchacz znalazł swoje miejsce na zagranicznej ziemi?

Przemysław Michalak
3
Weszło

Czy Magiera odbuduje też Nahuela Leivę? [Kozacy i Badziewiacy]

Paweł Paczul
1
Weszło

Kittel – hit, który może stać się bardzo drogim kitem. Zaległości treningowe, adaptacja i frustracja

Maciej Wąsowski
Suche Info

Kolejne dymy Sa Pinto. Tym razem szalał na Cyprze [WIDEO]

redakcja
10
Weszło

Wspaniały Bułka, skuteczny Lewandowski, dobry Puchacz, fatalny Szczęsny [STRANIERI]

redakcja

Inne sporty

Siatkówka

„To były inne emocje”, czyli jak Polki wywalczyły w Łodzi marzenia

Kacper Marciniak
Inne sporty

One nie boją się nikogo! Polki wyrwały Włoszkom bilety do Paryża!

Kacper Marciniak
34
Żużel

Deklasacja. Motor Lublin rozjechał Spartę Wrocław i został żużlowym mistrzem Polski

Szymon Szczepanik
16
Suche Info

Szok! Etiopka poprawiła rekord świata w maratonie o ponad dwie minuty

redakcja
2
Inne sporty

Mateusz Gamrot zwyciężył w walce wieczoru po kontuzji Fizieva

Szymon Szczepanik
7
Inne sporty

Tak jest! Polki pokonały wielkie faworytki i są o krok od Paryża

Kacper Marciniak
13