post

Opublikowane 04.05.2017 09:09 przez

Kamil Gapinski

– Michael, czy wiesz, ile pieniędzy już zarobiłeś? – zapytał jeden z dziennikarzy podczas wywiadu nagrywanego w imponującej posiadłości Buffera. – Nie mam pojęcia! – zaśmiał się tylko głośno najsłynniejszy konferansjer świata.

72-latek to jedna z ikon boksu, dlatego podczas ostatniej walki na londyńskim Wembley pomiędzy Anthonym Joshuą a Władimirem Kliczką, też oczywiście nie mogło go zabraknąć. Nic dziwnego, skoro dla wielu kibiców jego „Let’s get ready to rumble!” to stały element show, coś co wywołuje ciary na plecach i daje jasny komunikat – to naprawdę cholernie ważna walka. A sam Buffer, mimo podeszłego wieku, wciąż nie tylko na ringu jest w odpowiedniej formie. Dobrze trzyma się też na sali sądowej, kiedy ktoś odważy się na lewo zarabiać na jego słynnych pięciu słowach.   

Jeśli wierzyć wyliczeniom amerykańskiej prasy, Michael za swoje „Let’s get ready to rumble!” („Przygotujmy się na grzmoty!”) skasował przez ponad trzydzieści lat łącznie między 400 a 500 mln dolarów! Ale tak po prawdzie, ta góra hajsu powinna zostać rozdzielona na trzy kupki. Legendarny konferansjer nigdy nie ukrywał bowiem, że jedno z najsłynniejszych powiedzeń w historii sportu nie jest w stu procentach jego dzieckiem, ale zbitką kwestii wypowiedzianych przez dwie inne osoby, które on po prostu zgrabnie ze sobą połączył.

Pierwszą był Muhammad Ali, który w 1964 r. przed walką z Sonnym Listonem wrzeszczał do niego: „Float like a butterfly, sting like a bee; rumble, young man, rumble!”, drugą zaś Sal Marchiano, spiker z Nowego Jorku, który na antenie telewizji ESPN powiedział kiedyś: „Well, we’re ready to rumble”. Tak oto narodziło się jedno z najbardziej kultowych zdań w sporcie. Przez lata tak mocno wryło się ono w kulturę masową, że kojarzą je nawet osoby, które boksem interesują się od wielkiego święta, albo i w ogóle.

Amerykański sen

Jego życie idealnie wpisuje się w bajkę o amerykańskim śnie. Urodzony w Filadelfii Buffer od początku miał w życiu pod górkę. Jego rodzice rozwiedli się, kiedy nie miał jeszcze nawet roku. Szybko trafił więc do rodziny zastępczej. Tam też nie opływał w luksusy, ponieważ jego nowy ojciec był jedynie kierowcą autobusu, a matka kurą domową. W wieku 20 lat – kiedy Amerykanie walczyli w Wietnamie – na trzy lata zaciągnął się do armii, ale wyjazd do strefy konfliktu na szczęście go ominął. Kiedy wrócił do cywila, łapał się różnych zajęć, żeby zarobić trochę grosza na życie. Był m.in. sprzedawcą samochodów, ale jak sam przyznawał po latach z uśmiechem, był w tym wyjątkowo kiepski. Dlatego też przez pewien czas był nawet modelem (w swoim CV rzekomo lubił wspominać, że ma aparycję samego Jamesa Bonda), ale w tej branży też wciąż nie mógł się spełnić. Był już więc ponad trzydziestoletnim facetem po rozwodzie i bez konkretnych planów na przyszłość.   

Wszystko zmieniło się na początku lat 80. kiedy ze swoim starszym synem oglądał akurat w telewizji jedną z walk. Obaj zgodnie uznali, że występujący w niej ringowy konferansjer kompletnie sobie nie radził. – Nie potrafił zbudować potrzebnego dramatyzmu. Mój syn powiedział wtedy: „Tato, mógłbyś to robić”. Pomyślałem sobie: „Czemu nie, jestem przecież wielkim fanem boksu. Nie stać mnie na bilet, więc mógłbym wejść na ring w taki sposób” – wspominał w wywiadzie dla ABC News. I nie odłożył swojego marzenia na półkę, tylko wziął się ostro do roboty. 

I pierwszą walkę zapowiadał w 1982 r. mając 38 lat. Nie od razu było jednak magicznie. Buffer testował wiele powiedzeń, m.in. „Fasten your seatbelts”, ale jak mówił, nie wywoływało to większych emocji na widowni. Zdanie „Let’s get ready to rumble!” narodziło się dopiero w 1984 r. Tak Michael Buffer wspominał swój pierwszy raz z tym ringowym powiedzeniem: – Powiedziałem: „12 rund pojedynku wagi ciężkiej, przygotujcie się na grzmoty. Chciałbym przedstawić pierwszego…”. Pamiętam, bałem się, że będę w tym zbyt dramatyczny, a nie chciałem za bardzo zwracać w tym wszystkim uwagę na siebie. I któregoś dnia mój nieżyjący już przyjaciel, piosenkarz Jody Berry, powiedział mi: „Wiesz, kiedy już powiesz „Let’s get ready to rumble”, po prostu się zamknij”. Skorzystałem z tej rady, zacząłem robić w tym momencie pauzę i rzeczywiście działało to lepiej. 

Powoli stawał się coraz bardziej popularny w branży, a wypłynąć na szersze wody pozwolił mu przede wszystkim znany promotor walk bokserskich Bob Arum. Pod koniec lat 80. został z kolei oficjalnym konferansjerem podczas najważniejszych walk organizowanych w kasynach należących do Donalda Trumpa, czyli dzisiejszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. W pewnym momencie był już tak popularny, że sypać zaczęły się nawet oferty od producentów filmowych. Jeden z pierwszych epizodów, który zagrał, związany był z filmem „Rocky V” z 1990 r. Do dziś wystąpił łącznie w kilkunastu produkcjach.

Najważniejsze były jednak oczywiście walki, a te dostawał największe, włącznie z obwołaną walką stulecia bitwą Floyd Mayweather Jr – Manny Pacquiao, do której doszło w 2015 r. Co ciekawe, tamten pojedynek zapowiadał z nim akurat na spółkę Jimmy Lennon Jr. Buffer konkretnie anonsował Pacquiao, Lennon zaś Mayweathera. Stało się tak dlatego, że pierwsza dwójka miała kontrakty w stajni HBO, zaś Lennon z „The Money” w Showtime. Ale to nie był pierwszy raz, kiedy obaj panowie dzielili ring, bo w 2002 r. spotkali się też podczas walki Lennox Lewis-Mike Tyson.

Michael-Buffer-w-Jimmy-Lennon-fukuda

Nie ma sensu wymieniać wszystkich wielkich walk, które zapowiadał, bo była tego cała masa. W ostatnich trzech dekadach nie było w zasadzie gwiazdy boksu, której nie zapraszałby na ring. Warto jednak przypomnieć, że w Polsce mogliśmy go oglądać w 2011 r., kiedy zapowiadał starcie Tomasza Adamka z Witalijem Kliczko na Stadionie Miejskim we Wrocławiu.

Sądowe zwierzę

Andrzej Kostyra, szef sportu w „Super Expressie” i ekspert bokserski, który miał okazję poznać konferansjera: – Ma prezencję, głos, no i był we właściwym czasie we właściwym miejscu. Trafił na okres, kiedy była koniunktura na boks. To przykład chyba jednej z największych karier dziennikarskich w dziejach. Poza tym to kontaktowy, sympatyczny facet, nigdy nie zdarzyło mi się, żeby odmówił rozmowy – opowiada.

Zdecydowanie ostrzejszy jest, kiedy w grę wchodzą duże pieniądze, a konkretnie ochrona prawna jego produktu, na którym zbił fortunę. Jego stawka za walkę waha się średnio od 5 do 25 tys. euro, dlatego jasne jest, że lwia część z ponad 400 mln „zielonych”, które dotychczas zarobił, pochodziła ze sprzedaży praw do tych pięciu magicznych słów. Znak towarowy zarejestrował w sądzie na początku lat 90., ale prawdopodobnie nie stałoby się tak, gdyby nie nieoczekiwane zdarzenie z 1989 r. Wtedy, po jednej z walk, zadzwonił do niego biologiczny ojciec Joseph, który zobaczył go w telewizji i zastanawiał się, czy to nie on jest dzieckiem, które przed laty porzucił. I Michael ojca nie odrzucił. Mało tego, przy okazji zapoznał się z Brucem, dzieckiem jego staruszka z kolejnego małżeństwa, czyli swoim przyrodnim bratem. Ten jak się okazało miał niezłą smykałkę do biznesu i pomógł zbudować wokół konferansjera świetnie prosperujące przedsiębiorstwo, które kręci się do dziś. Dzięki temu Michael zaczął użyczać swojego głosu nie tylko podczas walk bokserskich, ale też m.in. na wielkich meczach NBA, NHL czy NFL. Z kolei sam Bruce oprócz menadżerki również zajmuje się konferansjerką, konkretnie podczas gal MMA (zwrot „It’s Time!”)

I obaj bracia są mocno wyczuleni, kiedy ktoś próbuje zarabiać na „grzmotach”. – Jeśli ktoś przygotowuje reklamę z tym zwrotem, chcąc tym samym zwrócić uwagę na swój produkt, ukradł moją własność. A my potem mamy świetnego prawnika, który już wie co z tym zrobić. Mamy całkiem dobrą średnią wygranych spraw, bo jesteśmy agresywni, ale tacy musimy być. Nie można po prostu siedzieć i czekać, aż jakaś duża firma wykorzysta nasz znak towarowy. Musimy pokazać, że zawsze jesteśmy gotowi o to walczyć – mówił w 2009 r. Michael Buffer. 

Znokautował raka

Niewiele jednak brakowało, a jego kariera zostałaby brutalnie przerwana. Nowotwór, który przypałętał się do niego w 2008 r. uderzył w jego najczulszy zawodowy punkt – struny głosowe. Zdaniem lekarzy, powodem choroby mogły być papierosy, które jednak – o dziwo – konferansjer rzucił ok. trzydziestu pięciu lat wcześniej. Fajki miały więc dać o sobie znać dopiero po latach. Chociaż nowotwór został zdiagnozowany we wczesnym stadium, to sprawa wciąż była poważna. Na tyle, że Buffer w pewnym sensie nawet pożegnał się z ringiem.

Tak opowiadał o tamtym dniu w szczerym wywiadzie dla „Philadelphia Magazine”: – Kiedy byłem na walce dwa tygodnie przed operacją, czułem, że to może być moja ostatnia walka. Powiedziałem wtedy: „Dla tysięcy tu obecnych i dla milionów oglądających nas na całym świecie, najbardziej znany zwrot w historii boksu: Panie i Panowie! Przygotujmy się na grzmoty!”. Nikomu nie mówiłem o raku, dlatego po walce docierały do mnie opinie w stylu: „Michael, owszem, jesteś całkiem znany, ale to już było trochę za dużo…”.

Dopiero kiedy po operacji wydał informację prasową o swoich problemach zdrowotnych, jego przyjaciele, szefowie HBO i kibice zrozumieli, dlaczego tak wtedy powiedział. Kiedy obudził się w szpitalu po operacji, jego pierwsze słowa brzmiały ponoć: „Panie i Panowie…”. Do pracy wrócił już kilka tygodni później zapowiadając kwietniową walkę Bernarda Hopkinsa z Joe Calzaghe w Las Vegas. Wrócił do formy i w dalszym ciągu czerpie z bokserskiego biznesu pełnymi garściami.

– Podziwiam go jeszcze z innego względu. Proszę zobaczyć, ile ma lat i jak dużo wciąż podróżuje. Buffer szarpie to swoje zdrowie strasznie, kiedyś powiedział mi, że rocznie odwiedza ok. trzydziestu krajów. To istna męczarnia – dodaje Andrzej Kostyra.

Nic więc dziwnego, że coraz częściej pytany jest o emeryturę. Kiedyś mówił, że popracuje jeszcze „dwa-trzy lata”, ale to było już… sześć lat temu. Jedno jest pewne, na brak zamówień nigdy raczej nie będzie narzekał. Tak o zbliżającej się emeryturze Buffer mówił w 2016 r. w rozmowie z „Przeglądem Sportowym”: – Często chodzi mi po głowie. Mam już 71 lat. Jednak cały czas odbieram telefony z zaproszeniami i namowami do przylotu. Przede wszystkim pozostaję fanem boksu. Uwielbiam oglądać walki i je zapowiadać. Do licha, przecież to cudowna robota!

RAFAŁ BIEŃKOWSKI

Weszło
06.12.2021

Richarlison przegrywał ze spalonymi, ale Everton wygrał z Arsenalem

Poniedziałkowe mecze Premier League przyzwyczaiły widzów do pewnego poziomu dramaturgii. Nie wiadomo, czy ze względu na transmitowanie tych spotkań w ogólnokrajowej telewizji, czy na porę rodem z Ligi Mistrzów, ale piłkarze po prostu wtedy nie zawodzą. Przez długi czas można było podejrzewać, że dzisiaj nastąpi wyjątek od reguły, ale wtedy fajerwerki odpalił Demarai Gray. 500 […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021
Primera Division
06.12.2021

Getafe zaczęło lepiej punktować, ale wciąż jest w kropce. Co dalej?

Getafe przez kilka sezonów pracy Josepa Bordalasa osiągało wyniki ponad stan. Z przeciętnych piłkarzy wyciskał siódme poty, przez co Los Azulones dostąpili zaszczytu gry w europejskich pucharach. Ostatni sezon tego trenera pokazał, że Getafe zaczyna się wypalać i dobiło do sufitu. Pojawiały się poważne zgrzyty w szatni i w gabinetach, zaczęła znikać satysfakcja z pracy, […]
06.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Skoki
06.12.2021

Jak zbudować skocznię narciarską? Czyli wszystko, co musicie wiedzieć o arenach zmagań skoków

Obiekty, na których rozgrywają się zawody najpopularniejszego sportu zimowego w Polsce, zwykle położone są w pięknych miejscach, co w połączeniu z ich ciekawą konstrukcją tworzy obrazek jak z widokówki. Wśród fanów wzbudzają zarówno ciekawość, jak i… strach. Bo chyba każdy z nas, oglądając skoki, choć raz zadał sobie pytanie jak to jest siedzieć tam, na […]
06.12.2021
Inne sporty
05.12.2021

Co tam się działo! Hamilton wygrał szalony wyścig i zrównał się z Verstappenem

To był wyścig, który przejdzie do historii. Taki, który przyniesie niezliczone ilości materiału do późniejszych analiz i taki, który trudno jest opisać w kilku zdaniach. Lewis Hamilton i Mercedes mieli wszystko po swojej stronie. Po olbrzymim zamieszaniu, dwóch czerwonych flagach i świetnym restarcie w wykonaniu Maxa Verstappena, siedmiokrotny mistrz świata znalazł się jednak w sytuacji, […]
05.12.2021
Inne sporty
05.12.2021

Polska skocznia nie pomogła. Nasi skoczkowie zawodzą

Dawno nie oglądaliśmy równie mało porywającego konkursu Pucharu Świata. Chcielibyśmy też powiedzieć, że dawno nie widzieliśmy tak słabego występu polskich skoczków. Ale niestety – zaczynamy się już przyzwyczaić do mizernej formy ekipy Michala Doleżala. Dzisiaj w Wiśle z – powiedzmy – przyzwoitej strony pokazał się tylko Kamil Stoch, który zajął 11. miejsce. Do drugiej serii […]
05.12.2021
Skoki
04.12.2021

Po pierwszej serii było świetnie. Po drugiej? Szkoda gadać. Loteria w Wiśle

Po raz pierwszy w historii zawodów drużynowych Pucharu Świata w Wiśle na podium nie stanęli reprezentanci Polski. I to mimo tego, że po pięciu z ośmiu skoków prowadzili w konkursie. Potem przyszedł jednak gorszy skok Andrzeja Stękały, beznadziejna próba Dawida Kubackiego, a Kamil Stoch skoczył co najwyżej poprawnie, choć i tak zdołał nas wyprowadzić na […]
04.12.2021
Skoki
04.12.2021

Toni Nieminen. Genialny dzieciak, który nie udźwignął własnego sukcesu

Toni Nieminen był największą sensacją sezonu 1991/92. Ledwie szesnastoletni skoczek wygrał wszystko, co tylko było do wygrania. Najlepszy okazał się w Turnieju Czterech Skoczni, Pucharze Świata i na igrzyskach olimpijskich. A potem spadł ze szczytu równie szybko, jak na niego wszedł. Pojawiły się problemy z formą, alkoholem i własnymi myślami. Choć wciąż miał przebłyski, nie […]
04.12.2021
Inne sporty
04.12.2021

Iga Świątek zakończyła współpracę z trenerem Sierzputowskim

Iga Świątek ogłosiła za pośrednictwem mediów społecznościowych, że zdecydowała się zakończyć współpracę z trenerem Piotrem Sierzputowskim. Z byłym już szkoleniowcem pracowała od ponad pięciu lat, to pod jego opieką wygrała juniorski Wimbledon, seniorski Roland Garros i wspięła się na czwarte miejsce w rankingu WTA. – Ta zmiana nie jest łatwa i decyzja też nie była – […]
04.12.2021
Inne sporty
30.06.2021

Testujemy Hierro V6 – nowe buty trailowe od New Balance

Wystartuj w biegu górskim, a asfalt przestanie cię kręcić. Na przestrzeni ostatnich lat znajomi zawodnicy wiele razy powtarzali mi to zdanie. Nie skusiłem się na ich sugestie, głównie dlatego, że po prostu lubię brać udział w miejskich wyścigach. Niezależnie od tego, zdarza mi się trenować w górach. Wam pewnie też. Co więcej, jestem przekonany, że […]
30.06.2021
Inne sporty
05.03.2021

Kraft mistrzem świata w Oberstdorfie. Żyła znów najlepszy z Polaków – był czwarty

Tym razem nie było niespodzianki. Uważany przez wielu za faworyta mistrzostw świata na dużej skoczni Stefan Kraft wywalczył tytuł. Zdobył go w identycznym stylu, jak Piotr Żyła na normalnym obiekcie – był liderem po pierwszej serii i to prowadzenie udało mu się utrzymać. Niestety, poza zawodnikiem z Wisły Biało-Czerwoni byli dziś dla rywali tłem. Żyła […]
05.03.2021
Inne sporty
28.12.2020

Polscy skoczkowie nie wystąpią w pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni!

2020 rok dał nam wszystkim wiele razy po mordzie, ale dzisiejszy strzał jest jednym z najboleśniejszych, jakie otrzymaliśmy w minionych, popieprzonych miesiącach. Reprezentanci Polski nie wystartują w pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni, w Oberstdorfie! Czy Dawid Kubacki obroni tytuł sprzed roku? A może Kamil Stoch nawiąże swoimi występami do najlepszych lat? Zapewne niejeden wujek poruszał […]
28.12.2020
Inne sporty
28.09.2020

W Warszawie da się biegać, czyli jak zorganizowano cztery maratony w… dwa dni

Koronawirus, rzęsisty deszcz i porywisty wiatr – to wszystko nie zatrzymało uczestników 42. PZU Orlen Maratonu Warszawskiego. Impreza, która odbywała się w miniony weekend w stolicy, okazała się równie oryginalna, co udana. Cztery serie po 250 biegaczy. Pierwsza startująca w sobotę o 16, ostatnia w niedzielę o 13. Pomiędzy nimi elita biegnąca o 8 rano, […]
28.09.2020
Inne sporty
25.09.2020

Bieg, którego nie zatrzymał stan wojenny. Startuje kolejna edycja PZU Orlen Maratonu Warszawskiego

PZU Orlen Maraton Warszawski to od zawsze była impreza, której uczestnicy potrafili sobie radzić z przeciwnościami losu. Bieg odbył się nawet w stanie wojennym, a w 2002 roku, gdy wydawało się, że przez problemy organizacyjne nie uda się go przeprowadzić, zawodnicy skrzyknęli się w Parku Saskim i zaliczyli królewski dystans. Koronawirus też ich nie zatrzymał, […]
25.09.2020
Weszło
14.08.2020

„Góry” w Warszawie, czyli nowoczesny trening, który pomoże biegaczom i triathlonistom poprawić wyniki

Chcesz zbudować odpowiednią formę na maraton albo inny, chociażby triathlonowy start, wyjedź w góry. Jeśli potrenujesz kilka tygodni na właściwej wysokości, efekty muszą przyjść. Te dwa zdania to oczywiście nadal prawda, ale… nie do końca. Albowiem świat biegów i triathlonu, podobnie jak chociażby ten piłkarski, ewoluuje. Dlatego wypracowanie wysokiej dyspozycji nie jest już połączone wyłącznie […]
14.08.2020
Liczba komentarzy: 4
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

Roman Kolton
Roman Kolton(@roman-kolton)
4 lat temu

Matti to znaczy ja powiem tak . Przed walka Dziekanowski – Iwanow w Glasgow , jesli dobrze pamietam to Kowal odgrywal role konferansjera i uzyl innego sformulowania rozpoczynajacego walke ,moze troche zbyt niecenzuralnego ale brzmialo bojowo i kabaretu z tego nie bylo

Kris
Kris(@kris)
4 lat temu
Reply to  Roman Kolton

Najgorzej jak ktoś sam siebie okłamuje, że potrafi rozbawić innych.

garret
garret(@garret)
4 lat temu

Pamiętam gierkę Ready2Rumble Boxing 🙂

Weszło
06.12.2021

Richarlison przegrywał ze spalonymi, ale Everton wygrał z Arsenalem

Poniedziałkowe mecze Premier League przyzwyczaiły widzów do pewnego poziomu dramaturgii. Nie wiadomo, czy ze względu na transmitowanie tych spotkań w ogólnokrajowej telewizji, czy na porę rodem z Ligi Mistrzów, ale piłkarze po prostu wtedy nie zawodzą. Przez długi czas można było podejrzewać, że dzisiaj nastąpi wyjątek od reguły, ale wtedy fajerwerki odpalił Demarai Gray. 500 […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Dominik Nowak rozmawia z klubem 1. ligi, który już trenował

29 listopada 2021 roku Dominik Nowak przestał pełnić funkcję trenera Korony Kielce. Poprowadził ten zespół tylko w 32 meczach, bo władze klubu nie były zadowolone z jego pracy. Od zwolnienia nie minęło wiele czasu, a bardzo prawdopodobne, że 49-latek za chwilę może objąć innego pierwszoligowca. To Górnik Polkowice, którego trener Nowak już w przeszłości prowadził. […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Trener Wisły Kraków: – Cieszy nas punkt

Marian Zimen, asystent Adriana Guli, który prowadził Wisłę Kraków w meczu z Wartą Poznań, stwierdził na pomeczowej konferencji prasowej, że jeden zdobyty punkt powinien cieszyć Białą Gwiazdę. Zimen zastępował na ławce trenerskiej krakowskiego klubu Adriana Gulę, ponieważ tego Komisja Ligi zawiesiła na dwa spotkania po czerwonej kartce, którą Słowak zobaczył w meczu z Radomiakiem. – […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Szulczek: – Remis nie jest dramatem

Dawid Szulczek, trener Warty Poznań, na konferencję prasową po zremisowanym meczu z Wisłą Kraków przyszedł w koszulce „Wojtek, trzymaj się!” i nadrukowanym linkiem do zbiórki na rzecz walczącego z nowotworem Wojciecha Onsoroge. Mówił: – Pierwsze słowa, jakie usłyszałem po meczu brzmiały: „to jest dramat”. Myślę, że to nie jest dramat, dramatem są te rzeczy, które przeżywa […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Ibra: – Calhanoglu skorzystał na tragedii Eriksena

Zlatan Ibrahimović wydał nową książkę. „Adrenalina” wypełniona jest przemyśleniami Szweda na temat świata futbolu i swojej pozycji w piłkarskim środowisku. Co jasne – nie brakuje też w niej pikantnych, kontrowersyjnych kawałków i spostrzeżeń, które powoli przebijają się poza strony książki.  Co więc tym razem naopowiadał Ibra? Ano gwiazdor Milanu wziął na tapet postać Hakana Calhanoglu, […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Petrescu może zostać selekcjonerem Rumunii

Dan Petrescu dostał propozycję poprowadzenia reprezentacji Rumunii. W połowie listopada, po nieudanych eliminacjach do mistrzostw świata, z posadą selekcjonera kadry Rumunii pożegnał się Mirel Radoi. Propozycję pracy w rumuńskiej federacji otrzymali Gheorghe Hagi i Razvan Lucescu, ale ani jeden, ale drugi nie byli zainteresowani przyjęciem tej oferty. Teraz Rumunia zwróciła się w stronę Dana Petrescu, […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

W Lechu wraca temat sprowadzenia Jimeneza?

Lech Poznań – według informacji Tomasza Włodarczyka – znów sonduje możliwość sprowadzenia Jesusa Jimeneza z Górnika Zabrze.  Kolejorz przymierzał się już do sprowadzenia hiszpańskiego lidera Górnika Zabrze w letnim okienku transferowym, ale wtedy na przeszkodzie stały wygórowane żądania finansowe ekipy z ulicy Roosevelta – jeden milion euro okazał się zaporowy dla Lecha, który wówczas miał […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Danch odchodzi z Arki

Pierwszoligowe kluby powoli zapadają w zimowy sen, coraz mniej dzieje się na boiskach, więc wrzeć zaczyna w gabinetach, gdzie już zaczynają się przemeblowania w zespołach przed rozpoczęciem rundy wiosennej. Ot, przykładowo Arka Gdynia pożegnała się z Adamem Danchem.  Adam Danch był związany z Arką od 2017 roku. W jej barwach wystąpił w 110 meczach i zdobył pięć bramek. […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Węgierski stoper dogadany z Chelsea?

Marco Rossi, selekcjoner reprezentacji Węgier, zdradził, że Attila Szalai najprawdopodobniej trafi do Chelsea.  Calciomercato poprosiło Marco Rossiego o wybranie reprezentanta Węgier, który poradziłby sobie w Serie A. Trener węgierskiej kadry wskazał Attilę Szalaia, ale zaraz dodał, że jego ewentualny transfer z Fenerbahce do Włoch jest aktualnie raczej niemożliwy. – Trudno wymienić tylko jednego zawodnika, ale […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Roger Schmidt odrzucił ofertę prowadzenia Lipska

RB Lipsk gorączkowo szuka następcy dla zwolnionego Jessego Marscha. Jak się jednak okazuje – znalezienie słusznego fachowca na objęcie trenerskiej władzy w klubie ze stajni Red Bulla wcale nie będzie takie proste.  Jednym z głównych kandydatów na zastąpienie Marscha był Roger Schmidt. 54-letni niemiecki szkoleniowiec bardzo dobrze radzi sobie w holenderskim PSV, gdzie osiąga średnią […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Słowik zostanie w J-League?

Jakub Słowik spadł z ligi japońskiej, reprezentując barwy Vegalty Sendaia, ale najprawdopodobniej utrzyma się na poziomie J-League i będzie grał dla FC Tokyo.  Jakub Slowik to FC Tokyo. It has been confirmed that they have signed up. — Marco Molla (@MarcoMolla) December 6, 2021 FC Tokyo to dziewiąty zespół minionego sezonu J-League. W minionej kampanii […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Podolski: – Jak się wygrywa mecz, to cały tydzień jest na luzie

Lukas Podolski wrzucił piąty bieg i prowadzi Górnika Zabrze do kolejnych zwycięstw. Ostatnie trzy mecze ekipy Jana Urbana to trzy zwycięstwa i trzy gole Poldiego. Jak do tego wszystkie ustosunkowuje się sam mistrz świata z 2014 roku? – Jak się wygrywa mecz, to cały tydzień jest na luzie. Tak jest na całym świecie, niezależnie od klubu. Po wygranym meczu tydzień jest […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Tromsø IL uderza w Katar

Katarskie mistrzostwa świata budzą kontrowersje na całym świecie na wielu poziomach. Raz na jakiś czas ktoś w środowisku nawołuje do ich bojkotu. Powody? Przeróżne – sportswashing, dyktat pieniądza, nietolerancyjne prawo panujące w kraju, nieludzkie i niehumanitarne warunki pracy zwykłych robotników podczas pracy przy organizacji MŚ. Teraz w Katar uderza norweski klub, Tromsø IL.  Tromsø IL […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Media: Kontuzja Szymańskiego jednak nie tak groźna?

Zadrżały nasze serca, kiedy zobaczyliśmy kąt skrzywienia nogi Sebastiana Szymańskiego po brutalnym faulu rywala w meczu ligi rosyjskiej z tego tygodnia. Początkowo istniała obawa, że Polaka będzie czekać dłuższa przerwa od gry. Nowe doniesienia medialne są jednak dużo bardziej optymistyczne.  Portal Championat.com, powołując się na źródło ze sztabu medycznego Dynama Moskwa, informuje, że po wnikliwych […]
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021