E-Sport – finansowa machina, której nie zatrzymają sceptycy

Opublikowane 21.04.2017 17:54 przez

redakcja

Zdaniem wielu nie powinni być nazywani sportowcami. Jak jednak nie zauważać e-Sportu, skoro w głównym wydaniu wiadomości informuje się o rozgrywce w League of Legends, wirtualne zmagania zapełniają katowicki Spodek, większość liczących się klubów piłkarskich ma w swoich szeregach e-sportowca, a ludzie grający w gry zarabiają więcej niż goszczący co zimę na czołówkach polskich gazet skoczkowie? W sierpniu zwycięzcy prestiżowego turnieju w USA zgarnęli ponad półtora miliona złotych. Jeżeli wierzyć ekspertom, w najbliższych latach wartość rynku e-Sportu wzrośnie na świecie ponad dwukrotnie, by w 2019 roku wynieść ponad… miliard dolarów.

Niespełna trzy lata temu tajwański Urząd Sportowy uznał sporty elektroniczne za oficjalną dziedzinę sportu. Po chwili przygotowujący relacje z imprez e-sportowych Polsat Sport stworzył na swojej stronie osobną zakładkę dla interaktywnych zmagań, a rekordy oglądalności w internecie zaczęły bić mecze kadry Nawałki komentowane przez  znacznego z e-Sportu Piotra ‘izaka’ Skowyrski. Byłem wówczas wściekły. Obwieściłem światu (a w rzeczywistości garstce osób, które śledziły serwis, dla którego pisałem), że jak tak dalej pójdzie, za 30 lat najpopularniejszym sportowcem w kraju będzie jajogłowy pokurcz w okularach, który zamiast dbać o tężyznę fizyczną, siedzi w ciemnym pokoju, łyka adderall (lek dla ludzi z ADHD, pochodna amfetaminy) i napierdala w klawiaturę. Dzieci przestaną się rodzić, a co za tym idzie cywilizacja upadnie na naszych oczach. Oczywiście był to mój popis ignorancji.

Na świecie żyje prawie 7,5 miliarda osób. 20% ludzkości gra w gry komputerowe. Nie powinno więc dziwić, że e-Sport to jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rozrywki. „Skoro za sport uznajemy szachy, brydża, pokera, to dlaczego nie to?” – bronią się zwolennicy świeżej formuły. Przeciętnie zdolny zawodowy pokerzysta wygrywa co miesiąc ok. 30 tys. zł. Sportowcy sprzed ekranu monitora śmiało zmierzają w tym kierunku.

Najlepiej zarabiającym e-Sportowcem w historii turniejów w Counter Strike’a jest nasz Filip Kubski. „NEO” z samych tylko rozgrywek zgarnął 1,6 mln zł. W dodatku może liczyć na sowitą miesięczną pensję (minimum 10 tys. dolarów), kontrakty sponsorskie (Virtus.Pro wspierają: operator komórkowy Yota, G2A i Visa) i wpływy ze streamów.

Funkcjonująca w tej samej szerokości geograficznej pływacka mistrzyni Europy juniorów nie może liczyć na wsparcie dobroczyńców, a za wygranie zawodów Polskiej Ligi Pływackiej zgarnia 200 zł. – Polscy e-Sportowcy zarabiają porządnie, ponieważ ich dziedzina jest niezależna od administracji i sytuacji w kraju. Branża technologiczna zawsze potrafiła o siebie zadbać, a tłumy widzów i graczy przyciągają tłumy sponsorów – zauważa na łamach vipmultimedia.pl Mikołaj Łodo.

Według szacunków, aktualna wartość rynku e-sportowego wynosi niespełna pół miliarda zielonych (40 mln zł w Polsce). W zeszłym roku rekordową pulą nagród w pojedynczych zawodach było 20 mln $. Wkład organizatora Dota2The International to zaledwie 1/10 tej sumy. Pozostałą kwotę wpłaciła społeczność graczy.

E-sport rozgrywki

W ostatnich latach zorganizowano grubo ponad 100 dużych imprez e-sportowych. Ich budżety są dziś dwukrotnie wyższe niż w 2014 r., suma wpływów zaś z samych biletów to wynik kilkudziesięciu milionów dolarów. Jest popyt, to i podaż. Zgodnie z wyliczeniami serwisu antyweb.com w 2019 roku będziemy mieli aż 345 milionów fanów sportu elektronicznego. Dla porównania – potencjalna widownia El Clasico to 400 mln widzów. A podkreślmy, że w przypadku e-Sportu aż 48% fanów to ludzie majętni, którzy poza biletem, chętnie sięgną po pamiątkowe gadżety i nie będą oszczędzać na kilkukrotnie  droższych niż w sklepie coli i chipsach.

By przewidzieć przyszłość gamingu wystarczy spojrzeć na tenis. Średni roczny dochód gospodarstwa domowego przeciętnego kibica US Open wynosi 161 tys. dol., a 80 proc. kibicujących posiada przynajmniej tytuł licencjata. To doskonała grupa docelowa dla reklamodawców oferujących sprzęt elektroniczny, zegarki czy samochody.

Jak to się dzieje, że ludziom chce się przychodzić na hale i z wypiekami na twarzy gapią się jak ktoś gra sobie na komputerze, a najpopularniejszym Youtuberem jest PewDiePie, który na swoim kanale udostępnia głownie materiały z przechodzenia przeróżnych gier. – Weźmy „Counter-Strike” – mówi profesor Jerzy Mellibruda, psycholog z warszawskiej SWPS, cytowany przez portal esportnow.pl. – To nie jest tylko strzelanka, ale i taktyka, myślenie. Wyłoniłem nawet taki zespół KORA – koncentracja, odporność, refleks i anonimowa współpraca. Jeśli do tego dołożymy prawdziwy show, wielotysięczną widownię, komentatorów i wielkie pieniądze, powstanie mieszanka gwarantująca wielką popularność.

A pan, co wybiera? FIFA’ę czy Pro Evolution Soccer – zapytałem kiedyś Mateusza Borka. Do drugiego z tych tytułów Borek podkładał głos.

Ja? Żadną, nienawidzę gier! Nie gram na telefonie, na telewizorze. Dla mnie to strata czasu, energii i wzroku. Lepiej w wolnym czasie porobić coś z rodziną, pobawić się z synem, obejrzeć film, albo po prostu uprawiać sport. Leży u mnie w domu konsola i tylko dlatego, że żona ściera kurze dwa razy dziennie, nie jest ona zakurzona.

Dzisiaj ten sam Borek z jednej strony mówi: – Jestem z tego pokolenia, w którym człowiek umawiał się na randkę z dziewczyną dzwoniąc przez telefon domowy. Zwykle dzwoniło się w poniedziałek i umawiało na piątek.

Lecz już po chwili dodaje: – Skoro dzisiaj świat przeniósł się do internetu, to kompletnie nie dziwi mnie, że idą za tym wielkie pieniądze. W tym momencie jest to już nie tylko rozrywka, ale i ogromny biznes. Słyszałem, że niektórzy komentatorzy e-sportu zarabiają dużo więcej niż ich koledzy działający na polu sportów tradycyjnych.

Serwis pracawsporcie podaje, że średnie miesięczne wynagrodzenie komentatora sportowego głównej anteny telewizji komercyjnej wynosi 10 tys. zł. Zdecydowanie wyższe kwoty inkasuje jeden z najbardziej rozpoznawalnych komentatorów e-Sportu Joe Miller. – Jeśli spojrzysz na niektóre dyscypliny tradycyjnego sportu, to już jesteśmy więksi. Rozwijamy się szybciej niż kiedykolwiek – opowiada. – Nie mają jednak znaczenia porównania do „normalnego” sportu czy kwestia obecności w „mainstreamowej” telewizji. Tak naprawdę ważne jest, że wszyscy kochamy to, co robimy. Nie potrzebujemy z nikim rywalizować!

Wśród obecnych gwiazd e-Sportu próżno szukać gości, którzy poszli ślepo za koniunkturą. To pokolenie, na którego oczach powstawało wiele kultowych gier, postęp technologiczny śledzili zza ekranu komputera. Ten stał w ich domach od wczesnych lat szkolnych. Miller zaczął karierę profesjonalnego gracza jako nastolatek, w czasach wielkiej popularności Battlefielda 1942. Ludzie tacy jak on rzadko wybierają drogę Jakuba Brzezińskiego, który z mistrza Colina McRae przeistoczył się w profesjonalnego kierowcę rajdowego. Większość zostaje przy sporcie elektronicznym.

W październiku 2016 powołano do życia pierwszą w Polsce klasę e-sportową, zazwyczaj są one tworzone dla kierunku technik informatyk. – Na początku roku prowadzący zajęcia zorganizował ankietę, która pozwoliła na podział grup. Były tam pytania związane z grami, ale także z naszym ogólnym nastawieniem do e-sportu, sportu tradycyjnego, naszych relacji z rodzicami. Następnie przez kilka tygodni trenowaliśmy ze sobą w obrębie tychże grup. Po pewnym czasie sytuacja się wyklarowała i na podstawie opinii naszych oraz prowadzącego powstały cztery drużyny. Udało się stworzyć dwa zespoły LoL-a i dwa CS-a. Pozostałe osoby trenują indywidualnie w FIFA’ę, StarCrafta II i Heartstone’a. W tygodniu mamy dwie obowiązkowe godziny lekcyjne. 130 minut wliczając przerwy – bo je też wykorzystujemy na granie – przybliża uczeń Zespołu Szkół w Bielsku-Białej Michał „Husse” Gluza. Michał reprezentuje barwy Team Ferox – drużyny założonej właśnie w ramach specjalistycznej klasy.

Dla motywacji nowej generacji ludzi e-sportu z pewnością nie jest obojętny przypadek Nikoli Kovaca. Bośniak znalazł się w zeszłym roku tuż za czołową dziesiątką najlepszych graczy Counter-Strike’a. Dobra forma 20-latka zaowocowała transferem z Mousesports do FaZe Clanu. Ta druga ekipa wyłożyła za „NiKo” pół miliona dolarów. Dokładnie tyle w 2006 r. kosztował THW Kiel najlepszy bramkarz piłki ręcznej Thierry Omeyer.

Kilkutysięczna widownia, profesjonalny komentarz, pomeczowe wywiady, analizy ekspertów, a do tego szansa na stosunkowo szybkie zarobienie pierwszego miliona. Tylko, powtórzmy pytanie, czy to jest sport? – Po jakąkolwiek definicję sportu sięgniemy, znajdzie się w niej stwierdzenie, że to działanie „w celu doskonalenia własnych cech fizycznych”.  Niemniej w czasach powszechnej cyfryzacji definicja ta nabiera nieco innego znaczenia – pisze w swoim artykule Marcin Strus, dziennikarz na co dzień badający zjawisko e-Sportu. – W przypadku e-Sportowców istotna jest tzw. pamięć mięśniowa, czyli nieświadomy rodzaj pamięci, dzięki któremu możemy wykonywać czynności automatycznie, bez użycia świadomości i bez zastanawiania się nad procesem ruchu. Gromadzą ją nasze neuroprzekaźniki, sterujące ruchem mięśni. Wielokrotnie powtarzana czynność podczas treningu wchodzi w nawyk i treść ruchu zostaje zakodowana przez podświadomość, stając się jej treścią. Dzięki temu większość odruchów wykonujemy automatycznie, ponieważ nasz mózg, odczuwając bodziec, wydobywa podświadomą treść i reaguje natychmiast.

Takie ujęcie sportu elektronicznego nie wyklucza obowiązku przechodzenia… testów medycznych. Tym musiał poddać się w Legii Warszawa Michał Srokosz, pierwszy e-Sportowiec zatrudniony przez polski klub. Po wykonaniu pomiarów ciała i ocenie ogólnej sprawności fizycznej, Srokosz został poinstruowany przez lekarzy, co powinien wdrożyć w życie codzienne, aby po dłuższym okresie grania nie mieć problemów zdrowotnych. Grania oczywiście w FIFA’ę, która już w 2005 roku zorganizowała pierwsze interaktywne mistrzostwa świata. Czy mistrz Polski w tę grę odnajduje w e-Sporcie cechy wspólne z akceptowanymi przez ogół dyscyplinami sportowymi? – Z pewnością. Zgranie, tak zwany team spirit oraz atmosfera w drużynie to składowe sukcesu. Kolejnym przykładem są treningi na wirtualnym boisku. Można je porównać do treningu piłkarzy, bo my tak jak oni staramy się doprowadzić pewne elementy gry do perfekcji i stale na nimi pracujemy.

FIFA

 – E-Sport będzie sportem – nie kryje przekonania Jay Puryear, odpowiadający za e-sportowy rozwój Call of Duty. – Wszystko wskazuje na to, że obecna dynamika rozwoju sportu elektronicznego utrzyma się jeszcze przez przynajmniej 3 do 5 lat. Tym, z czym trzeba mierzyć się już teraz jest ustalenie, czym tak naprawdę jest e-Sport. Musimy dotrzeć z jego przekazem nie tylko do zapalonych graczy, ale do szerszego grona.

To akurat już się dzieje. Jak pokazują statystyki, 40% miłośników sportu elektronicznego e-sportu jedynie kibicuje. Sami nie grają. I pod tym względem e-Sport już przypomina sport.

HUBERT KĘSKA

Fot. główne: ESL

Australian Open
28.01.2022

Ash Barty. Walka z depresją, krykiet i wielkoszlemowe tytuły

Od samego początku była uważana za wielki talent australijskiego tenisa. W 2011 wygrała juniorski Wimbledon, ale w seniorskiej rywalizacji długo nie potrafiła zrealizować potencjału. Dopadła ją depresja, miała dość wyjazdów i sławy. Odpuściła. Przez niemal dwa lata nie było jej w tourze. Później wróciła i w kilka lat doszła na sam szczyt. Dziś Ash Barty […]
28.01.2022
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Australian Open
28.01.2022

Ash Barty. Walka z depresją, krykiet i wielkoszlemowe tytuły

Od samego początku była uważana za wielki talent australijskiego tenisa. W 2011 wygrała juniorski Wimbledon, ale w seniorskiej rywalizacji długo nie potrafiła zrealizować potencjału. Dopadła ją depresja, miała dość wyjazdów i sławy. Odpuściła. Przez niemal dwa lata nie było jej w tourze. Później wróciła i w kilka lat doszła na sam szczyt. Dziś Ash Barty […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Pekin 2022
27.01.2022

Żołnierze, cieśla i arystokrata, czyli najbarwniejsze reprezentacje w historii zimowych igrzysk olimpijskich

Słynne reggae na lodzie. Cieśla z Indiany, który na igrzyskach wystąpił razem z żołnierzem US Navy SEAL. Człowiek, który w celu stworzenia krajowego związku narciarskiego oszukał FIS. Nastolatek, który do najważniejszego startu w życiu przygotowywał się siedząc przez czterdzieści dni w… jaskini. Zimowe igrzyska olimpijskie niezmiennie ustępują skalą i rozmachem letniemu odpowiednikowi. Ale nie znaczy […]
27.01.2022
Australian Open
27.01.2022

Iga Świątek nie zagra w finale Australian Open

To nie był półfinał, o jakim marzyliśmy. Danielle Collins była dziś po prostu nie do pokonania. Znakomicie serwowała, jeszcze lepiej returnowała, a przy tym prezentowała wielką moc. Iga na grę łapała się tylko momentami. Amerykanka do maksimum wykorzystała wszystkie swoje atuty. Polkę pokonała w dwóch setach (6:4, 6:1). W pełni zasłużenie. Nie do zlekceważenia Danielle […]
27.01.2022
Australian Open
26.01.2022

Wielka moc, college, agonia i półfinał Australian Open. Poznajcie rywalkę Igi Świątek

Danielle Collins nigdy nie była uważana za ogromny talent. Owszem, na korcie prezentowała się dobrze od najmłodszych lat, ale nie została nastoletnią gwiazdą. Zamiast tego poszła do college’u, a na zawodowstwo przeszła dopiero mając 23 lata. Kilka kolejnych sezonów zajęło jej przebicie się na najwyższy poziom, a potem i tak spowolniły ją dwie bardzo bolesne […]
26.01.2022
Inne sporty
22.01.2022

Świątek w czwartej rundzie Australian Open. W kolejnym meczu będzie faworytką?

Darja Kasatkina, pogromczyni Magdy Linette, nie zamierzała łatwo dać za wygraną. Świetnie czuła się dziś w długich wymianach, nie oddawała zazwyczaj punktów za darmo. Kiedy jednak przychodziło, co do czego musiała uznawać wyższość Igi Świątek. Polka górowała nad rywalką w decydujących momentach i wywalczyła awans do 4. rundy w Australian Open (6:2, 6:3). Tym samym […]
22.01.2022
Inne sporty
16.01.2022

Koniec walki. Australian Open nie dla Djokovicia!

Novakowi Djokoviciowi i jego prawnikom nie udało się dopiąć swego! Tym razem sąd w Australii nie stanął po ich stronie, podtrzymując decyzję o anulowaniu wizy Serba. Znany tenisista robił na przestrzeni ponad tygodnia wszystko, żeby zagrać w Australian Open, ale ostatecznie i tak będzie musiał opuścić kraj organizatorów wielkoszlemowego turnieju. Być może wróci – albo […]
16.01.2022
Siatkówka
12.01.2022

Nikola Grbić – kim jest nowy selekcjoner polskiej kadry siatkarzy?

Z naszymi parkietami związany był przez dwa lata, prowadząc Grupę Azoty ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle. Jego praca w polskiej ekipie przyniosła jej triumf w rozgrywkach Ligi Mistrzów. I chociaż prowadzony przez niego zespół w ubiegłorocznym sezonie PlusLigi uległ w finale drużynie Jastrzębskiego Węgla, a sam Grbić odszedł do drużyny z Perugii, to dziś został wybrany selekcjonerem […]
12.01.2022
Tenis
10.01.2022

Novak i jego dziwactwa. Piramidy mocy, awatar i niechęć do szczepionek

Novak Djoković – przynajmniej na ten moment – może pozostać w Australii i najpewniej wystąpi w Australian Open. Serb wygrał sprawę w sądzie, dotyczącą błędów proceduralnych przy anulowaniu mu wizy. Skąd jednak w ogóle jego problemy? Głównie z poglądów na temat szczepień… i nie tylko. Djoković bowiem od dawna zaskakuje swoimi antynaukowymi opiniami. Począwszy od […]
10.01.2022
Inne sporty
10.01.2022

Djoković jednak zagra w Australian Open?! Wygrał sprawę w sądzie

Temat Novaka Djokovica ciągnie się już kilka dni. Najlepszy tenisista świata do dzisiaj przebywał w areszcie imigracyjnym, ale wygląda na to, że będzie mógł go opuścić. Jego odwołanie w sprawie anulowania wizy, które rozpatrzył sąd federalny w Australii, przyniosło oczekiwany skutek. Na ten moment – Serb nie musi opuszczać kraju. Co oznacza, że może wystąpić […]
10.01.2022
Sporty zimowe
08.01.2022

Polskie panczeny z dwoma medalami mistrzostw Europy

Może polskie skoki ostatnimi czasy nie rozpieszczają rodaków pod względem wyników, ale to nie znaczy, że w każdym sporcie zimowym jest bryndza. Wczoraj i dziś niezłe wyniki osiągnęli nasi łyżwiarze szybcy. Andżelika Wójcik, Kaja Ziomek i Karolina Bosiek zostały mistrzyniami Europy w wyścigu drużynowym kobiet, a dziś panowie w składzie Marek Kania, Damian Żurek i […]
08.01.2022
Liczba komentarzy: 38
Subscribe
Powiadom o
guest
38 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Przemysław Kow.
Przemysław Kow.(@syfowy-przemek)
4 lat temu

Potem dziwić się, że Islam i im podobni robią z Europą co chcą.
Skoro Europejczyk XXI wieku zamiast po broń to sięga po pada.

Dysk Dzokej
Dysk Dzokej(@dysk-dzokej)
4 lat temu

Aż dziwne, że nie dorzuciłeś tu jeszcze pisu lub po z tym tokiem rozumowania e-sport->islam

Orw14
Orw14(@orw14)
4 lat temu
Reply to  Dysk Dzokej

Fakt, poleciał, wystarczy e-sport —> gówno, a nie sport.

bytrek
bytrek(@bytrek)
4 lat temu
Reply to  Orw14

Tak, jakby takim gadaniem na forum dało się to powstrzymać. E sport nadchodzi.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

Janusz Kibol
Janusz Kibol(@janusz-kibol)
4 lat temu

Przemuś! Zacznij od siebie! Wstań sprzed tego jebanego komputera, weź nóż kuchenny i jazda do najbliższego kebaba, zrobić porządek z islamistami! Co? Boisz się, że cie maczetami pochlastają jak baraninę? Dlaczego zachowujesz się jak strachliwa różowa pipka i walczysz z islamem za pomocą klawiatury, zamiast sięgnąć po prawdziwą broń? I nie zasłaniaj się tym, że nie masz pozwolenia na pukawkę. Bierz noża tak jak mówiłem albo zaciągnij się na ochotnika do armii. Tam ci dadzą karabin i wyślą cię na pustynie. Będziesz mógł się wykazać i strzelać do ciapatych jak do kaczek.

Orw14
Orw14(@orw14)
4 lat temu

Jak wprowadzą to gównogranie kiedykolwiek na Igrzyska, to będzie to ich ostateczny koniec. Następnym ruchem będzie wpierdalanie pączków na czas i konkurs na najdłuższe usadzenie dupy na kanapie.

Król Roastów
Król Roastów(@pyszardretru)
4 lat temu
Reply to  Orw14

No tak, bo bieganie dwudziestu dwóch facetów za nadmuchanym kawałkiem jelita cielęcego to już brzmi zupełnie poważnie, nie?

Orw14
Orw14(@orw14)
4 lat temu
Reply to  Król Roastów

„Sport – forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie sprawności fizycznych w ramach współzawodnictwa, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych”

Nie mówimy tu o tym co brzmi poważnie [każdy sport w uproszczeniu brzmi niepoważnie], a o tym co jest sportem, a co nie. Choć z jednym przegiąłem, grubas w wyścigu żarcia pączków na czas, będzie miał więcej wysiłku niż e-„sportowiec”. Chyba, że mu się zainstaluje podajnik

Król Roastów
Król Roastów(@pyszardretru)
4 lat temu
Reply to  Orw14

Jeżeli patrzymy na to od tej strony, to e-Sportowcy, trenując, wyrabiają refleks i pracę dłońmi (palcami). Zręczność rąk jest elementem sprawności fizycznej. Piłkarze też tak naprawdę trenują jedynie nogi. Twój argument więc nie ma racji bytu. Coś jeszcze?

Orw14
Orw14(@orw14)
4 lat temu
Reply to  Król Roastów

Oj dajmy sobie spokój z tymi treningami, mowa jest o zawodach, a nie o tym czy ktoś się przygotowuje biegając czy chodząc po piwo do lodówki. Piłkarze i tylko nogi? Interesujące.

facemob
facemob(@facemob)
4 lat temu
Reply to  Król Roastów

Piłkarze trenuja tylko nogi??? Lol

Szczepek
Szczepek(@szczepek)
4 lat temu
Reply to  Król Roastów

Piłkarze trenują naprawdę nogi 🙂 teraz dojebales do pieca. Widziałeś kiedyś jak wyglądają treningi profesjonalnych piłkarzy? Sport ma poprawiać tezyzne fizyczną a grając wyczynowo w gry możesz dorobić się jedynie garba.

myhov
myhov(@myhov)
4 lat temu
Reply to  Orw14

Z tego co wiem na Igrzyskach azjatyckich w 2022 roku ma się pojawić e-sport.

msk
msk(@msk)
4 lat temu

Odnośnie Internationala w Dote, to pula nagrod i tak wydaje sie *mała*, bo od społecznosci trafialo tylko 25 centow z kazdego dolara.

Co do igrzysk – najpewniej nigdy to sie nie pojawi. Byly eksperymenty meczy druzyn narodowych i nie cieszyly sie taka popularnoscia jak mecze klubowe. W dodatku mala ilosc graczy na profesjonalnym poziomie w porownaniu z innymi sportami, brak takiej autonomii trenera jak w sporcie, konflikty interesow.

Znaffca
Znaffca(@znaffca)
4 lat temu
Reply to  msk

Chyba są mecze międzypaństwowe ale jest chyba limit ilości zawodników z jednego klubu/organizacji do max. 2 albo 3 zawodników. Polska zwykle w tych mistrzostwach świata drużyn narodowych zajmuje top 4 miejsce co roku.

Znaffca
Znaffca(@znaffca)
4 lat temu
Reply to  Znaffca

Oczywiście mówiłem o Counter Strike gdzie Polska od kilkudziesięciu lat jest w światowej czołówce(gra zespołowa 5 na 5).

PS. Pula nagród w turniejach drużynowych CS to aktualnie milion $(2-3 turnieje w roku). A finałowy mecz ogląda na żywo zawsze ponad milion ludzi.
PS.2 Trener ma ogromny wpływ na grę zespołu bo ma stałą łączność z zawodnikami i stoi za nimi na scenie.

Orw14
Orw14(@orw14)
4 lat temu
Reply to  Znaffca

„od kilkudziesięciu lat ”

Ahahahhahahaha, co za idiota.

Znaffca
Znaffca(@znaffca)
4 lat temu
Reply to  Orw14

dzięki inteligencie, że się dojebałeś wnosząc tyle do konwersacji bo już nie mogę edytować. Miało być od kilkunastu chodź nie wiem czy to dokładne info (gra powstała w 1999).

OchroniarzSklepu
OchroniarzSklepu(@ochroniarzsklepu)
4 lat temu

To jest napierdalanie w komputer, nie nazywajmy tego sportem.

Znaffca
Znaffca(@znaffca)
4 lat temu

Dla chodź trochę zainteresowanych polecam zajebisty dokument(17 min.) Włodka Markowicza:
https://www.youtube.com/watch?v=BCBzOHZ3JUo

Wróżka Weszława
Wróżka Weszława(@thewhitestar)
4 lat temu

Justyś Biber też jest mega popularny, zgarnia miliony, i o czym to świadczy? O niczym. Nie nazywajmy gówna czekoladą.

Peter Lisek
Peter Lisek(@peter-lisek)
4 lat temu

Świat się zmienia Ciocia Gienia. Już samo oglądanie sportu to mega próżność wymyślona na masową skalę pod koniec XIX wieku. Jakby spojrzeć tak naprawdę, obiektywnie z boku to też niezłe gówno 🙂

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

Wacław Grzdyl
Wacław Grzdyl(@Waclaw-Grzdyl)
4 lat temu

Jerzy Janowicz jest przykładem, że mozna świetnie połączyć e-sport i tężyznę fizyczną 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=kVKDP20EyFc#t=2m40s

sztrasburger
sztrasburger(@sztrasburger)
4 lat temu

Naprawde ktos to ogląda? Jak bardzo trzeba się nudzic zdby ogladac jak ktoś gra w gre?

Qbekk
Qbekk(@qbekk)
4 lat temu
Reply to  sztrasburger

mniej więcej tak samo, jak patrzeć jak banda chłopów gania/skacze za piłką. Uwierz mi, oglądam i jedno, i drugie. Nie widzę różnicy.

bytrek
bytrek(@bytrek)
4 lat temu
Reply to  sztrasburger

Osoba poniżej wyjęła mi słowa z ust. Uwierz, ze mecz Real vs Barcelona to mniejsza dawka emocji niż mecz na naszym ”Polskim podwórku w CSa”

Znaffca
Znaffca(@znaffca)
4 lat temu
Reply to  sztrasburger

na żywo finałowy mecz dużego turnieju w CSa zawsze ponad milion ludzi + widownia
https://www.youtube.com/watch?v=iTvJ8qLMhpo

zenek_ze_wsi
zenek_ze_wsi(@zenek_ze_wsi)
4 lat temu
Reply to  sztrasburger

To samo pytanie osoba nie będąca kibicem może zadać tobie o piłkę nożną.

Nie oglądam E-sportu, ale rozumiem oglądających.

Janusz Ekspert
Janusz Ekspert(@janusz)
4 lat temu

Podbeskidzie – Łęczna > gówno > e-sport

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin(@fc-bazuka-bolencin)
4 lat temu
Reply to  Janusz Ekspert

Chciałem napisać na dole jakiś komentarz odnośnie tematu ale przeczytałem ten który napisałeś i stwierdziłem że właściwie nie uda mi się wyrazić tego w krótszy i zwięzły sposób więc podpisuję się pod Twoim obiema rękami.

Filip Piotr Skóra
Filip Piotr Skóra(@fpskora)
4 lat temu

Dopóki nie będzie zawodów w FMa, nie nazwę tego sportem!

joe
joe(@joeys)
4 lat temu

Nie będzie. FM to mimo wszystko gra losowa.

Bonzai
Bonzai(@bonzai)
4 lat temu

przeciez sa zawody i ligi xddddddddd znafcy fm-a ^^

Szczepek
Szczepek(@szczepek)
4 lat temu

Esport się napewno ale artykuł trochę pod tą tezę bo zawiera takie porównania żeby uwypuklic różnicę na korzyść właśnie esportu. Np wynagrodzenie topowego komentatora esportu vs średnie prezentera tv, chociaż porównania zarobków plywaczki i tego gracza dają do myślenia.

Marcin Bauman
Marcin Bauman(@lobsert)
4 lat temu

Ja swoim dzieciom będę odradzał sport profesjonalny.

Spójrzcie na ścieżki życiowe zakładające success story powiązanie ze sportem:

Zawodowy sport + rekreacyjny e-sport = pieniądze + potencjalne kalectwo + najprawdopodobniej bycie debilem przez obcowanie z próżnymi fizolami.

Profesjonalny e-sport + sport rekreacyjny = pieniądze + prawdopodobnie infantylne towarzystwo, ale tu stereotyp może być mniej prawdziwy niż w pozycji wyżej + zdrowie.

Jakakolwiek ścieżka zawodowa stymulująca bardziej niż gówno powyżej + sport/e-sport rekreacyjny = mniejsze pieniądze, ale zajęcie ciekawsze intelektualnie, nie czucie się jak małpa, znanie ciekawszych ludzi, życie bez popularności + zdrowie

yaro_mzks
yaro_mzks(@yaro_mzks)
4 lat temu

Srokosz nie jest mistrzem Polski w FIFE…

Suche Info
28.01.2022

Wieluń rezygnuje z gali Najmana!

Kłopoty, kłopoty Najmana, jak mawia klasyk. Burmistrz Wielunia poszedł po rozum do głowy i właśnie ogłosił, że gala MMA VIP z udziałem Andrzeja Zielińskiego, pseudonim „Słowik”, gangstera z mafii pruszkowskiej, nie odbędzie się na hali w Wieluniu. I jest to – powiedzmy sobie wprost – sukces sprawiedliwości.  Jeśli ktoś spędził ostatnie tygodnie pod kamieniem, tutaj […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Dyrektor sportowy Basaksehiru potwierdza zainteresowanie Emrelim

Serial z Mahirem Emrelim, chcącym odejść z Legii Warszawa, nadal nie znalazł swojego szczęśliwego końca. Ale zdaje się, że powoli wszystko zaczyna zmierzać do jakiegoś rozwiązania.  Od kilku tygodni turecki dziennikarz Yagiz Sabuncuoglu regularnie informuje o zainteresowaniu Basaksehiru osobą azerskiego napastnika, który w tym sezonie zagrał w trzydziestu trzech meczach warszawskiego klubu we wszystkich rozgrywkach, […]
28.01.2022
Australian Open
28.01.2022

Ash Barty. Walka z depresją, krykiet i wielkoszlemowe tytuły

Od samego początku była uważana za wielki talent australijskiego tenisa. W 2011 wygrała juniorski Wimbledon, ale w seniorskiej rywalizacji długo nie potrafiła zrealizować potencjału. Dopadła ją depresja, miała dość wyjazdów i sławy. Odpuściła. Przez niemal dwa lata nie było jej w tourze. Później wróciła i w kilka lat doszła na sam szczyt. Dziś Ash Barty […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Legia ukarana za kibicowską oprawę meczu ze Spartakiem

Komisja Kontroli, Etyki i Dyscypliny UEFA nałożyła na Legię Warszawa karę w wysokości siedemnastu tysięcy pięciuset euro za kibicowską oprawę spotkania ze Spartakiem Moskwa w szóstej kolejce fazy grupowej Ligi Europy. Mecz odbył się dziewiątego grudnia, w samym środku wielkiego jesiennego kryzysu sportowego i wizerunkowego Legii Warszawa. Ekipa Marka Gołębiewskiego wciąż miała szanse na wyjście […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Błaszczykowski: – Jesteśmy w stanie wygrać z Rosją

Kuba Błaszczykowski wierzy w zwycięstwo reprezentacji Polski w pierwszym barażowym meczu o udział w katarskich mistrzostwach świata, w którym Biało-Czerwoni zmierzą się z Rosją.  – Skoro nigdy nam się w Rosji nie udało wygrać, to przecież w końcu musi przyjść ten pierwszy raz. To jest mój pierwszy promyk nadziei. Właśnie powinniśmy walczyć o pierwsze zwycięstwo […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Lech pokonuje Herthę w sparingu!

Lech Poznań – cztery. Hertha Berlin – dwa. Lech 4:2 Hertha. No, no, no, na papierze wygląda to świetnie, nie ukrywamy, nawet jeśli to tylko zimowy sparing.  Lider Ekstraklasy, w zamkniętym sparingu, pokonał Herthę Berlin, w której składzie zagrało parę uznanych nazwisk, chociażby Stevan Jovetić, Lucas Tousart, Kevin-Prince Boateng, Marvin Plattenhardt, Marco Richter, Vladimir Darida, […]
28.01.2022
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Lechia sprowadzi 19-krotnego reprezentanta Holandii

Dwieście osiemnaście meczów w Eredivisie, trzydzieści jeden spotkań w Premier League, dziewiętnaście występów w reprezentacji Holandii. PSV Eindhoven, SC Heerenveen, Swansea City, Feyenoord Rotterdam, Twente Enschede. Luciano Narsingh ma trzydzieści jeden lat i może pochwalić się naprawdę sympatycznym CV, a niewykluczone, że niedługo obejrzymy go na boiskach Ekstraklasy… Sebastian Staszewski z Interii informuje, że Lechia rozmawia […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

L’Equipe: Milik zostanie w Marsylii

Powoli rozjaśnia się najbliższa przyszłość Arkadiusza Milika. L’Equipe informuje, że napastnik reprezentacji Polski nie opuścił tej zimy Marsylii. Milik przeżywa trudne chwile w Ligue 1. Wiosną ubiegłego roku wyrósł na gwiazdę całej ligi, latem doznał jednak kontuzji, a po powrocie nie może dojść do formy. Więc, kiedy już wydawało się, że wszystko, co najgorsze ma […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Praszelik przejdzie do Hellasu Verona

Śląsk Wrocław ostatnio pozyskał dwóch potencjalnie ważnych piłkarzy (Dennis Jastrzembski, Daniel Leo Gretarsson), ale teraz traci zawodnika, który jesienią grał pierwsze skrzypce. Więcej niż jedną nogą w Hellasie Verona jest Mateusz Praszelik.  Jak poinformował „Przegląd Sportowy” (pierwszy o Veronie napisał portal Transfery.info), pomocnik, który wciąż znajduje się w wieku młodzieżowca, odejdzie za 2 mln euro. […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Wszołek: Union grał ustawieniem bez nominalnych skrzydłowych

Paweł Wszołek wrócił do Legii Warszawa na półroczne wypożyczenie z Unionu Berlin. Piłkarz nie ukrywał swojego zadowolenia z ponownego dołączenia do ekipy z Łazienkowskiej.   – Mam nadzieję, że na boisku uda mi się potwierdzić swoją jakość. Na pewno zobaczycie charakter, bo będę dawał z siebie wszystko. Wierzę, że teraz nadchodzi najlepszy moment sezonu dla całej […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Michał Janota po zabiegu ablacji serca

Pomocnik Podbeskidzia, Michał Janota przeszedł zabieg ablacji, polegający na leczeniu arytmii serca. Jak czytamy na oficjalnej stronie bielskiego klubu, jest to zabieg mało inwazyjny. W przeszłości musieli mu się poddać m.in. Mateusz Szwoch, Jarosław Niezgoda i Arvydas Novikovas. Janotę czeka teraz miesięczna przerwa od treningów. – Jestem pełen optymizmu przed rehabilitacją. Przez najbliższy miesiąc będę […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Stoper Pogoni po operacji, teraz miesiąc przerwy

Stoper Pogoni Szczecin, Konstantinos Triantafyllopulos przeszedł zabieg naprawy uszkodzonej łąkotki w stawie kolanowym. Kontuzji doznał podczas przygotowań w Turcji.  Dr Bartosz Paprota poinformował na oficjalnej stronie „Portowców”, że przewidywany czas powrotu do gry greckiego obrońcy wynosi około miesiąca. Absencja Kostasa to szansa na wywalczenie miejsca w składzie dla Mariusza Malca, który jesienią rozegrał zaledwie cztery […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Bartosz Kopacz nowym kapitanem Zagłębia Lubin

Bartosz Kopacz w tym okienku wrócił do Zagłębia Lubin, które zapłaciło za niego Lechii Gdańsk 1,2 mln zł. Nowy-stary piłkarz „Miedziowych” od razu ma odgrywać bardzo ważną rolę nie tylko na boisku, ale również w szatni. Piotr Stokowiec w wywiadzie dla oficjalnej telewizji klubowej zapowiedział, że Kopacz będzie kapitanem jego drużyny w rundzie wiosennej.  – […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022