Wieczysta Kraków znalazła się w gronie trzech walczących o PKO BP Ekstraklasę klubów, która nie dostała licencji na grę szczebel wyżej. Beniaminek Betclic 1. Ligi zapowiedział już, że skorzysta z możliwości złożenia w tej sprawie odwołania. Licencji na grę w Ekstraklasę PZPN Wieczystej nie przyznał w związku z sytuacją organizacyjno-prawną klubu.
Ekstraklasa w Lubinie co tydzień?
Polski Związek Piłki Nożnej rozpatrzył złożone przez kluby Betclic 1. Ligi wnioski o licencję na grę w PKO BP Ekstraklasie. Licencję bez zastrzeżeń dostali Śląsk Wrocław, który prawdopodobnie bezpośrednio awansuje do elity, a także Miedź Legnica i Ruch Chorzów, którzy są w grze o baraże. Licencję z nadzorem infrastrukturalnym otrzymali za to znajdujący się w strefie barażowej Chrobry Głogów i ŁKS Łódź. Gdyby Chagiery wywalczyły pierwszy w swojej historii awans do Ekstraklasy, domowe mecze rozgrywać będą na stadionie Zagłębia Lubin.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Zamykającą strefę barażową Polonia Warszawa otrzymała zaś licencję z nadzorem infrastrukturalnym oraz finansowym. Na Czarne Koszule nałożono również karę w wysokości 10 tysięcy złotych za naruszenie dwóch przepisów Podręcznika Licencyjnego PZPN. Mowa o naruszeniu kryteriów F.01 i F.02, które dotyczą kolejno rocznego i śródrocznego sprawozdania finansowego. Znacznie większą grzywnę, w wysokości 66 tysięcy złotych, otrzymała pewna już awansu Wisła Kraków, której też przyznano licencję z nadzorem infrastrukturalnym oraz finansowym.
Wieczysta bez licencji na Ekstraklasę
PZPN uznał, że Biała Gwiazda naruszyła kryteria F.03 i F.04, dotyczące braku przeterminowanych zobowiązań transferowych wobec klubów oraz braku przeterminowanych zobowiązań wobec pracowników, ZUS-u, Urzędu Skarbowego, UEFA, PZPN i wojewódzkich ZPN-ów. M.in. przez niespełnienie tych wymogów licencji na grę w Ekstraklasie nie otrzymali Polonia Bytom i Puszcza Niepołomice. W tym przypadku doszło jeszcze do naruszeń kryteriów I.01 (niespełniający wymogów UEFA i PZPN stadion) oraz F.05 (prognoza finansowa).
Brak licencji dla Polonii uzasadniano także niespełnieniem punktu 4.1.5: – Kluby uczestniczące w rozgrywkach Ekstraklasy muszą posiadać formę prawną spółki akcyjnej. W celu uniknięcia wątpliwości nie stanowi spełnienia powyższego wymogu prowadzenie klubu w formie prostej spółki akcyjnej – czytamy w Podręczniku Licencyjnym. W związku z niespełnieniem tego punktu PZPN nie przyznał też licencji na grę w Ekstraklasie Wieczystej Kraków. Licencji nie otrzymała również Pogoń Grodzisk Mazowiecki, ale jej awans już nie grozi.
Jednocześnie podkreślamy, że w ocenie klubu na moment składania wniosku realizowane były działania związane z dostosowaniem struktury organizacyjno-prawnej do obowiązujących wymogów licencyjnych. Do czasu zakończenia postępowania nie będziemy szerzej komentować sprawy.
— KS Wieczysta Kraków (@wieczysta) May 12, 2026
Drugoligowcy też poznali decyzję
Nie tylko pierwszy zespół Śląska otrzymał licencję bez żadnych zastrzeżeń. Licencję bez nadzoru infrastrukturalnego, czy też finansowego na grę w Betclic 1. Lidze otrzymały rezerwy, które znajdują się tuż za strefą baraży o awans. Żadnych nieprawidłowości nie dopatrzono się też u Chojniczanki i Resovii. Nadzór infrastrukturalny nałożono za to Olimpię Grudziądz, Podbeskidzie, Sandecję i Wartę. Poznaniacy dodatkowo otrzymali nadzór finansowy i muszą zapłacić 5000 złotych za naruszenie wyżej wspomnianego kryterium F.01 Podręcznika Licencyjnego.
Licencję na grę w Betclic 1. Lidze z podwójnym nadzorem otrzymała też Unia Skierniewice, która już w najbliższy weekend może przyklepać pierwszy w swojej historii awans na zaplecze Ekstraklasy. Unia także otrzymała nadzór infrastrukturalny, lecz tym drugim nie jest finansowy, a „nadzór z zakresu kryteriów odpowiedzialności społecznej i środowiskowej”. Wśród klubów Betclic 2. Ligi tylko Podhale Nowy Targ nie dostało zgody na grę wyżej. Czwarty zespół Betclic 2. Ligi nie spełnił ww. kryterium I.01 i dotyczącego trenerów młodzieżówek P.11.
📣 Warta Poznań otrzymała licencję na grę w Ogródku zarówno w rozgrywkach Betclic 2. Ligi, jak i – w przypadku awansu – Betclic 1. Ligi 🏟️
Szczegóły 🔗 https://t.co/9owkyO8MM0
📸 Paweł Rosolski pic.twitter.com/lXkh9HyrMZ
— Warta Poznań (@WartaPoznan) May 12, 2026
WIĘCEJ O POLSKIEJ PIŁCE NA WESZŁO:
- Media: Gholizadeh może zostać w Lechu! Oto szczegóły
- Media: Wisła Kraków zabiega o dwumetrowego pomocnika
- Nudy na pudy, flaki z olejem, Cracovia z Radomiakiem
fot. Newspix