Wieczysta bez licencji na Ekstraklasę! PZPN rozpatrzył wnioski

Maciej Bartkowiak

Opracowanie:Maciej Bartkowiak

12 maja 2026, 14:27 • 4 min czytania 17

Reklama
Wieczysta bez licencji na Ekstraklasę! PZPN rozpatrzył wnioski

Wieczysta Kraków znalazła się w gronie trzech walczących o PKO BP Ekstraklasę klubów, która nie dostała licencji na grę szczebel wyżej. Beniaminek Betclic 1. Ligi zapowiedział już, że skorzysta z możliwości złożenia w tej sprawie odwołania. Licencji na grę w Ekstraklasę PZPN Wieczystej nie przyznał w związku z sytuacją organizacyjno-prawną klubu.

Reklama

Ekstraklasa w Lubinie co tydzień?

Polski Związek Piłki Nożnej rozpatrzył złożone przez kluby Betclic 1. Ligi wnioski o licencję na grę w PKO BP Ekstraklasie. Licencję bez zastrzeżeń dostali Śląsk Wrocław, który prawdopodobnie bezpośrednio awansuje do elity, a także Miedź Legnica i Ruch Chorzów, którzy są w grze o baraże. Licencję z nadzorem infrastrukturalnym otrzymali za to znajdujący się w strefie barażowej Chrobry Głogów i ŁKS Łódź. Gdyby Chagiery wywalczyły pierwszy w swojej historii awans do Ekstraklasy, domowe mecze rozgrywać będą na stadionie Zagłębia Lubin.

Zamykającą strefę barażową Polonia Warszawa otrzymała zaś licencję z nadzorem infrastrukturalnym oraz finansowym. Na Czarne Koszule nałożono również karę w wysokości 10 tysięcy złotych za naruszenie dwóch przepisów Podręcznika Licencyjnego PZPN. Mowa o naruszeniu kryteriów F.01 i F.02, które dotyczą kolejno rocznego i śródrocznego sprawozdania finansowego. Znacznie większą grzywnę, w wysokości 66 tysięcy złotych, otrzymała pewna już awansu Wisła Kraków, której też przyznano licencję z nadzorem infrastrukturalnym oraz finansowym.

Wieczysta bez licencji na Ekstraklasę

PZPN uznał, że Biała Gwiazda naruszyła kryteria F.03 i F.04, dotyczące braku przeterminowanych zobowiązań transferowych wobec klubów oraz braku przeterminowanych zobowiązań wobec pracowników, ZUS-u, Urzędu Skarbowego, UEFA, PZPN i wojewódzkich ZPN-ów. M.in. przez niespełnienie tych wymogów licencji na grę w Ekstraklasie nie otrzymali Polonia Bytom i Puszcza Niepołomice. W tym przypadku doszło jeszcze do naruszeń kryteriów I.01 (niespełniający wymogów UEFA i PZPN stadion) oraz F.05 (prognoza finansowa).

Reklama

Brak licencji dla Polonii uzasadniano także niespełnieniem punktu 4.1.5: – Kluby uczestniczące w rozgrywkach Ekstraklasy muszą posiadać formę prawną spółki akcyjnej. W celu uniknięcia wątpliwości nie stanowi spełnienia powyższego wymogu prowadzenie klubu w formie prostej spółki akcyjnej – czytamy w Podręczniku Licencyjnym. W związku z niespełnieniem tego punktu PZPN nie przyznał też licencji na grę w Ekstraklasie Wieczystej Kraków. Licencji nie otrzymała również Pogoń Grodzisk Mazowiecki, ale jej awans już nie grozi.

Drugoligowcy też poznali decyzję

Nie tylko pierwszy zespół Śląska otrzymał licencję bez żadnych zastrzeżeń. Licencję bez nadzoru infrastrukturalnego, czy też finansowego na grę w Betclic 1. Lidze otrzymały rezerwy, które znajdują się tuż za strefą baraży o awans. Żadnych nieprawidłowości nie dopatrzono się też u Chojniczanki i Resovii. Nadzór infrastrukturalny nałożono za to Olimpię Grudziądz, Podbeskidzie, Sandecję i Wartę. Poznaniacy dodatkowo otrzymali nadzór finansowy i muszą zapłacić 5000 złotych za naruszenie wyżej wspomnianego kryterium F.01 Podręcznika Licencyjnego.

Reklama

Licencję na grę w Betclic 1. Lidze z podwójnym nadzorem otrzymała też Unia Skierniewice, która już w najbliższy weekend może przyklepać pierwszy w swojej historii awans na zaplecze Ekstraklasy. Unia także otrzymała nadzór infrastrukturalny, lecz tym drugim nie jest finansowy, a „nadzór z zakresu kryteriów odpowiedzialności społecznej i środowiskowej”. Wśród klubów Betclic 2. Ligi tylko Podhale Nowy Targ nie dostało zgody na grę wyżej. Czwarty zespół Betclic 2. Ligi nie spełnił ww. kryterium I.01 i dotyczącego trenerów młodzieżówek P.11.

WIĘCEJ O POLSKIEJ PIŁCE NA WESZŁO:

fot. Newspix

Reklama
17 komentarzy
Maciej Bartkowiak

Przede wszystkim fan uniwersum polskiej piłki i rodowity poznaniak, więc zainteresowanie Ekstraklasą było mu pisane. Kiedy pada zdanie, że "po takich historiach młodzi chłopcy zakochują się w piłce", to czuje się wywołany do tablicy w związku z mistrzostwem Leicester City. W wolnych chwilach lubi zmęczyć się bieganiem, a po nim zasiąść do czytania kryminału.

Rozwiń
[email protected]

Najnowsze

Reklama

Betclic 1. Liga

Reklama