Liga Narodów poligonem doświadczalnym? W przypadku reprezentacji Polski i tak, i nie. Rywale biało-czerwonych w tych rozgrywkach są zwykle bardzo mocni, ale mimo to selekcjonerzy naszej kadry mają okazję do sprawdzenia szerszej kadry. Do tej pory w Lidze Narodów w barwach Polski zagrało 40 zawodników.
To grono wkrótce może się powiększyć, bo w 23-osobowej kadrze na mecz z reprezentacją Belgii znalazło się pięciu potencjalnych debiutantów: Bartłomiej Drągowski, Łukasz Skorupski, Matty Cash, Robert Gumny i Mateusz Wieteska. 40-osobowa ekipa i tak jest jednak pokaźna. Biało-czerwoni dotychczas rozegrali 11 spotkań w Lidze Narodów. Żaden zawodnik nie zanotował kompletu występów, jednak zdarzają się tacy, którzy biorą udział w niemal każdym spotkaniu. Najwięcej gier w tych rozgrywkach zaliczyli:
- Jan Bednarek i Kamil Glik – 10
- Bartosz Bereszyński, Mateusz Klich, Piotr Zieliński, Kamil Grosicki i Grzegorz Krychowiak – 9
Trzon polskiego zespołu w Lidze Narodów zwykle stanowił duet obrońców Kamil Glik i Jan Bednarek. Tylko dwukrotnie zdarzyło się rozbicie tego duetu. Raz Bednarek zagrał z Thiago Cionkiem, innym razem partnerem Glika był Sebastian Walukiewicz. To na środku obrony najrzadziej dochodziło do zmian. Często rotowano natomiast bramkarzami, bo Łukasz Fabiański i Wojciech Szczęsny zanotowali po pięć występów, a ostatnio okazję do debiutu miał Kamil Grabara. Dzieląc kadrowiczów według pozycji, liczba zawodników z minimum jednym meczem na koncie wygląda tak:
- bramkarze – 3
- obrońcy – 12
- pomocnicy – 18
- napastnicy – 7
Co słychać w Ekstraklasie, gdy zajmujemy się kadrą?
40 – piłkarzy zagrało w reprezentacji Polski w Lidze Narodów
Dość często zdarzała się sytuacja, w której ktoś zatrzymał się na jednym spotkaniu. To także efekt tego, że w pierwszym meczu trzeciej edycji rozgrywek Czesław Michniewicz postawił na kilku swoich kandydatów. Na liście piłkarzy z jednym występem w Lidze Narodów znajdziemy głównie tych gości, którzy lada moment poprawią swój dorobek:
- Kamil Grabara
- Tymoteusz Puchacz
- Thiago Cionek
- Rafał Pietrzak
- Sebastian Walukiewicz
- Przemysław Frankowski
- Przemysław Płacheta
- Nicola Zalewski
- Jakub Kamiński
- Adam Buksa
- Karol Świderski
Wymowne, że choć duet stoperów w Lidze Narodów zwykle pozostawał taki sam, to sporo działo się na bokach obrony. Bartosz Bereszyński grał niemal zawsze, ale sporo występów zaliczyli także Tomasz Kędziora i Arkadiusz Reca. Poza tym na bokach oglądaliśmy Artura Jędrzejczyka, Macieja Rybusa, Rafała Pietrzaka czy nawet Michała Karbownika. Mimo wszystko mniejszy przemiał panował w pomocy, bo to w drugiej linii zwykle znajdowaliśmy podobne nazwiska. Ciekawostką jest, że kilka występów w kadrze w Lidze Narodów zaliczyli Kuba Błaszczykowski (3) i Rafał Kurzawa (2).
Zbyt wiele odpoczynku w meczach reprezentacji Polski w tych rozgrywkach nie miał za to Robert Lewandowski. Napastnik zagrał w ośmiu spotkaniach, spędzając na boisku ponad 630 z możliwych 990 minut. Przekładało się to jednak na konkretne efekty w postaci liczb.
6 – bramek wypracował w Lidze Narodów Robert Lewandowski
RL9 jest bowiem najskuteczniejszym zawodnikiem reprezentacji Polski w Lidze Narodów. Ok, jego dorobek bramkowy nie jest imponujący – to tylko dwa gole — jednak mówimy także o asystach. Tych natomiast Lewandowski zebrał sporo, bo cztery. Wiadomo, że zawodnik Bayernu Monachium nie jest typem rozgrywającego, jednak akurat w tych rozgrywkach asystowanie idzie mu całkiem dobrze. Dość powiedzieć, że żaden piłkarz polskiej kadry poza nim nie zdołał zapisać na swoim koncie dwóch ostatnich podań. Jeśli zaś chodzi o listę strzelców w Lidze Narodów, to w przypadku biało-czerwonych wygląda ona tak:
- Robert Lewandowski – 2 gole
- Kamil Jóźwiak, Jakub Kamiński, Karol Świderski, Kamil Glik, Kamil Grosicki, Karol Linetty, Piotr Zieliński, Krzysztof Piątek, Arkadiusz Milik, Kuba Błaszczykowski – 1 bramka
Poza “Lewym” w klasyfikacji kanadyjskiej więcej niż jeden punkt wypracowali Grosicki oraz Jóźwiak (gol i asysta). Najlepszym strzelcem w historii europejskiej edycji Ligi Narodów jest Romelu Lukaku. Belgijski napastnik ma na koncie 10 bramek. Zawodnik Chelsea ma jednak mocny peleton za sobą, bo po dziewięć trafień zaliczyli już Erling Haaland (Norwegia) oraz Aleksandar Mitrović (Serbia). Siedem bramek w Lidze Narodów zdobył za to Cristiano Ronaldo (Portugalia), z kolei pięć — Kylian Mbappe (Francja).
Jakub Kamiński dotarł na szczebel reprezentacyjny
1 – zwycięstwo z Walią było pierwszą wygraną Polaków przeciwko wyżej notowanej drużynie w Lidze Narodów
Liga Narodów jest dla selekcjonerów reprezentacji Polski okazją do przejrzenia szerszej kadry, ale też sporym wyzwaniem. Na 11 dotychczasowych spotkań tylko dwa razy biało-czerwoni mierzyli się z niżej notowanym przeciwnikiem. Tak przynajmniej twierdzi międzynarodowy ranking Elo, który “wycenia” siłę poszczególnych drużyn. Oczywiście obydwa przypadki to starcia z reprezentacją Bośni i Hercegowiny. Co ciekawe według wspomnianego rankingu silniejsza od Polski była nawet kadra Walii. Ale to dobrze, bo dzięki temu zespół Czesława Michniewicza może pochwalić się większym wyczynem: to pierwszy wyżej notowany rywal, którego biało-czerwoni pokonali w Lidze Narodów.
Takie zwycięstwa wciąż przydarzają się Polakom bardzo rzadko. Ostatnio reprezentacja wygrała z wyżej notowaną Szwecją, ale na sukces z lepszym według Elo rywalem czekaliśmy od 2014 roku. Wtedy pokonaliśmy kadrę Niemiec. Rzecz jasna w najbliższym czasie staniemy przed okazją na podobne zwycięstwa, bo przed nami dwa mecze z Belgią i Holandią. Na ten moment bilans kadry w Lidze Narodów nie napawa jednak optymizmem:
- 3 zwycięstwa
- 3 remisy
- 5 porażek
Być może teraz uda się to zmienić. Warto o to powalczyć, bo jeśli znów uda nam się utrzymać miejsce w najwyższej dywizji, w najbliższych latach staniemy przed szansą kolejnych poważnych sprawdzianów.
***
Sprawdź, ile możesz wygrać w Lotto! Aktualne kumulacje znajdziecie na www.lotto.pl!
WIĘCEJ O REPREZENTACJI POLSKI:
- Co czeka Jacka Góralskiego w Bochum?
- Michniewicz: Sprawdzimy, czy zbliżamy się do Belgii i Holandii
- Lubański: W Belgii ułożyłem sobie życie
SZYMON JANCZYK