Milik się przełamał, Majecki zachwyca w Ligue 1, ale poza tym blado [STRANIERI]

Autor:Arek Dobruchowski

11 marca 2024, 12:53 • 10 min czytania 3 komentarze

Nie był to najlepszy weekend w wykonaniu polskich zawodników na europejskich boiskach. Na pewno cieszy trafienie Arkadiusza Milka w Serie A, ale to tyle jeśli chodzi o dokonania naszych snajperów. Choć warto odnotować piętnaste trafienie w tym sezonie pomocnika Łudogorca Jakuba Piotrowskiego, ma lepsze liczby niż nie jeden napastnik. Radosław Majecki odnotowuje kolejny świetny występ w AS Monaco, Jakub Moder gra w końcu w dłuższym wymiarze czasowym, ale prawdę mówiąc powinien wylecieć z boiska za brutalny faul. Nie wygląda to optymistycznie przed zbliżającymi się wielkimi krokami barażami do mistrzostw Europy.

Michał Probierz w ostatnich wywiadach prostował medialne doniesienia o tym, że Arkadiusz Milik został skreślony z reprezentacji Polski. Selekcjoner podkreślał, że takiej decyzji jeszcze nie podjął, a gdy ja podejmie, to zawodnik dowie się o niej pierwszy. 30-latek u Allegriego jest głównie rezerwowym, ale gdy gra, to też za często do siatki nie trafia. Wczoraj strzelił gola w zremisowanym 2:2 meczu z Atalantą, ale to była dopiero jego trzecia bramka w tym sezonie Serie A.

– Do momentu strzelenia gola robił bardzo niewiele. Napastnik jednak jest rozliczany z bramek. Albo przynajmniej w ten sposób może uratować rażąco negatywny występ. To drugie to dzisiejszy przypadek Milika – czytamy na stronie eurosport.it o występie Milika.

Problemu z obsadą bramki w reprezentacji Polski nie mamy i z uwagi na z góry ustaloną hierarchię, Radosława Majeckiego w niej nie zobaczymy w najbliższym czasie, choć patrząc na jego formę, można byłoby go rozważać w kontekście kadry. Oczywiście mówimy tu dopiero o trzech spotkaniach w Ligue 1, ale każde z nich w wykonaniu Polaka było bardzo dobre. Tylko z Lens nie udało mu się zachować czystego konta, choć i tak m.in. dzięki jego interwencjom AS Monaco wygrało to spotkanie 3:2. Tydzień temu zakończył mecz na zero z tyłu z PSG (0:0), a teraz nie dał się pokonać w starciu ze Strasbourgiem (1:0). Francuska prasa podkreśla, że Polak emanuje spokojem i zaraża nim całą drużynę, czego nie miał Philipp Koehn, który wcześniej wydawało się, że wyjściową jedenastkę ma z urzędu.

Warto odnotować kolejną – już szóstą  – asystę w 2. Bundeslidze Tymoteusza Puchacza. Polak gdy jest zdrowy, to regularnie występuje w Kaiserslautern i od czasu do czasu daje konkret. Tym razem wrzucił idealnie lewą nogą z rzutu rożnego. Dawno w reprezentacji Polski nie strzeliliśmy gola po stałym fragmencie gry, może to jest jakaś opcja?

Jakub Moder w końcu wyszedł w pierwszym składzie Brighton ma mecz Premier League. Pomocnik bardzo długo dochodził do siebie po zerwaniu więzadeł krzyżowych, a Roberto De Zerbi wprowadza naszego zawodnika do składu ostrożnie, bojąc się o jego kolana. My kibice reprezentacji Polski oczywiście też, ale niepokoi nas to, że ten proces trwa i trwa, gdy u innych zawodników po zerwaniu ACL przebiega to w dużo żwawszym tempie. Ważne, że 24-latek w końcu zagrał w dłuższym wymiarze czasowym, bo aż do 76. minuty, ale prawdę mówiąc powinien opuścić boisko kilkanaście minut wcześniej z czerwoną kartką.

Miałem świadomość, że było to nieprzyjemne zagranie. Później oglądałem to w domu. Faktycznie mogła to być czerwona kartka. Wydaje mi się, że uratowało mnie to, że wślizg był poniżej kostki. Może tak na to patrzą… Drugie ujęcie, które oglądali, było dla mnie bardziej przychylne. Wyglądało tak, jakby Williams delikatnie uciekł z nogą. Na slowmotion nie wyglądało to tak źle – mówił o tym faulu  Moder w Kanale Zero.

Biorąc pod uwagę wszystkie rozgrywki Jakub Piotrowski w tym sezonie strzelił już 15 goli w barwach Łudogrca Razgrad, z czego w samej lidze już 9. W miniony weekend zdobył bramkę w wygranym 2:0 starciu z Botewem Płowdiw. 26-latek jest kapitanem bułgarskiej ekipy i jednym z najważniejszych zawodników.

Przypomniał o sobie w końcu Kacper Kozłowski. Gra w Vitesse regularnie, ale jego liczby wyglądają blado jak na środkowego ofensywnego pomocnika –  gol i cztery asysty w Eredivisie. Jego drużyna zawodzi na całej linii i zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli, ale sam 20-latek też za bardzo nie pomaga w polepszeniu sytuacji zespołu. Tym razem przegrali z RKC Waalwijk aż 1:3. Kozłowski asystował przy trafieniu Aaronsona.

Grzegorz Krychowiak ostatnio ustrzelił dublet, a teraz „popisał się” kuriozalnym samobójem, a jego drużyna przegrała aż 0:3 z Al-Ettifaq.

Z kronikarskiego obowiązku powinniśmy też odnotować asystę Roberta Lewandowskiego. Kapitan reprezentacji Polski miał udział przy fenomenalnym trafieniu Yamala z Mallorcą (1:0). Niewielki, ale miał. Do statystyk się liczy i tym samym Polak ma już 6 asyst w tym sezonie LaLiga.

LISTA STRANIERICH

ANGLIA

• Łukasz Fabiański (West Ham) – na ławce z Burnley (2:2)
  • Jakub Moder (Brighton) – do 76. minuty i żółta kartka z Nottingham Forest (1:0)
  • Matty Cash (Aston Villa) – cały mecz z Tottenhamem (0:4)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) – do 79. minuty z Brentfordem (2:1)
  • Jan Bednarek (Southampton) – cały mecz z Sunderlandem (4:2)
  • Bartosz Białkowski (Millwall) – na ławce z Birmingham City (1:0)
  • Przemysław Płacheta (Swansea City) – cały mecz z Bristol City (0:1)
  • Krystian Bielik (Birmingham) – poza kadrą (kontuzja) na mecz z Millwall (0:1)
  • Michał Helik (Huddersfield) – do 76. minuty z WBA (1:4)
  • Jakub Stolarczyk (Leicester) – na ławce z Hull (2:2)
  • Max Stryjek (Wycombe Wanderers) – poza kadrą (pauza za kartki) na mecz z Reading (2:1)
  • Kacper Łopata (Port Vale) – poza kadrą na mecz z Shrewsbury (1:2)
  • Maximilian Oyedele (Forest Green Rovers FC) – poza kadrą z FC Walsall (2:0)

ARABIA SAUDYJSKA

• Grzegorz Krychowiak (Abha) – cały mecz, żółta kartka i gol samobójczy z Al-Ettifaq (0:3)
  • Konrad Michalak (Ohod) –mecz dzisiaj z Jeddah FC

AUSTRALIA

• Filip Kurto (Macarthur FC) – cały mecz i obroniony rzut karny z Central Coast Mariners (0:3)
  • Oskar Zawada (Wellington Phoenix) – poza kadrą (kontuzja) na mecz z Melbourne City (0:1)

AUSTRIA

• Szymon Włodarczyk (Sturm Graz) – od 78. minuty z Hartberg (1:1)
  • Aleksander Buksa (WSG Tirol) – do 67. minuty z Austrią Wiedeń (0:2)

BELGIA

• Michał Skóraś (Club Brugge) – od 59. minuty z Leuven (3:1)
  • Bartosz Białek (KAS Eupen) – poza kadrą (kontuzja) na mecz z St. Truiden (1:0)
  • Karol Borys (KVC Westerlo) – na ławce z KV Mechelen (1:3)
  • Patryk Walicki (Francs Borains) – do 66. minuty i żółta kartka z Lommel SK (1:2)

BUŁGARIA

• Daniel Kajzer (Botew Płowdiw) – na ławce z Łudogorcem Razgrad (0:2)
  • Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) – do 80.minuty i gol z Botewem Płowdiw (2:0)

CZARNOGÓRA

• Dawid Kort (Arsenal Tivat) – do 70. minuty z Buducnostem Podgorica (0:6)

CYPR

• Mariusz Stępiński (Omonia) – do 89. minuty z AEK Larnaka (0:1)
  • Karol Struski (Aris Limassol) – poza kadrą (kontuzja) z APOEL Nikozja (2:1)
  • Miłosz Matysik (Aris Limassol) – od 66. minuty z APOEL Nikozja (2:1)
  • Patryk Lipski (Ethnikos) –mecz dzisiaj z Apollonem Limassol
  • Mateusz Taudul (Othellos) – cały mecz z Karmiotissa (1:2)
  • Kamil Bielikow (ENAD Polis Chrysochous) – cały mecz z Digenis Morfou (3:4)

CZECHY

• Bartosz Pikul (Vlasim) – do 88. minuty z MFK Vyskov (2:2)

DANIA

• Kamil Grabara (FC Kopenhaga) – cały mecz i czyste konto z Lyngby (4:0)
  • Mateusz Kowalczyk (Broendby) – poza kadrą na mecz z Viborg FF (2:1)

FRANCJA

• Przemysław Frankowski (Lens) – cały mecz z Brestem (1:0)
  • Marcin Bułka (Nice) – cały mecz z Montpellier (1:2)
  • Radosław Majecki (Monaco) – cały mecz i czyste konto ze Strasbourgiem (1:0)
  • Karol Fila (Strasbourg) – poza kadrą (kontuzja) na mecz z AS Monaco (0:1)
  • Rafał Strączek (Bordeaux) – na ławce z Quevilly-Rouen Metropole (0:0)

GRECJA

• Tomasz Kędziora (PAOK) – cały mecz z Arisem (0:1)
  • Damian Szymański (AEK) – cały mecz z PAS Lamia (4:0)
  • Bartłomiej Drągowski (Panathinaikos) – do 7. minuty (kontuzja) z Olympiakosem (3:1)
  • Karol Angielski (Atromitos) – bez meczu w ten weekend
  • Jan Sobociński (PAS Giannina) – bez meczu w ten weekend

HISZPANIA

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) – od 61. minuty i asysta z Mallorcą (1:0)
  • Kamil Piątkowski (Granada CF) – na ławce z Realem Sociedad (2:3)
  • Kamil Jóźwiak (Granada CF) – do 81. minuty z Realem Sociedad (2:3)

HOLANDIA

• Kacper Kozłowski (Vitesse Arnhem) – cały mecz i asysta z RKC Waalwijk 1:3
  • Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – cały mecz z NEC Nijmegen (0:2)
  • Przemysław Tytoń (Twente Enschede) – cna ławce z Spartą Rotterdam (2:1)
  • Piotr Parzyszek (FC Emmen) – dziś mecz z TOP Oss
  • Kacper Kostorz (FC Den Bosch) – do 80. minuty, gol i asysta z TOP Oss (2:1)
  • Jakub Ojrzyński (FC Den Bosch) – na ławce z TOP Oss (2:1)
  • Bartłomiej Smolarczyk (FC Dordrecht) – na ławce z Jong PSV (1:0)

INDONEZJA

• Maciej Gajos (Persija Dżakarta) – cały mecz i gol z PERSIB (1:2)

IRLANDIA

• Kacper Radkowski (Waterford) – do 58. minuty z Derry City (0:3)
  • Kacper Skwierczyński (Waterford) – poza kadrą na mecz z Derry City (0:3)
  • Bartłomiej Kukułowicz (Bohemians) – na ławce z Shelbourne (0:2)
  • Kacper Chorążka (Bohemians) – cały mecz z Shelbourne (0:2)
  • Filip Piszczek (Bohemians) – do 75. minuty z Shelbourne (0:2)

JAPONIA

• Jakub Świerczok (Omiya) – mecz w środę

KAZACHSTAN

• Krystian Nowak (Żenis Astana) – cały mecz z Szachtiorem Karaganda (1:0)

MALTA

• Marcel Zapytowski (Birkirkara FC) – cały mecz i czyste konto z Marsaxlokk (0:0)

NIEMCY

• Jakub Kamiński (Wolfsburg) – poza kadrą (choroba) na mecz z Bayerem (0:2)
  • Dawid Kownacki (Werder Brema) – od 65. minuty z Borussią Dortmund (1:2)
  • Robert Gumny (Augsburg) – na ławce z Heidenheim (1:0)
  • Marcel Lotka (Borussia Dortmund II) – cały mecz z Arminią Bielefeld (0:2)
  • Michał Karbownik (Hertha BSC) – cały mecz z FC St. Pauli (0:2)
  • Tymoteusz Puchacz (1.FC Kaiserslautern) – cały mecz i asysta z VfL Osnabrück (3:2)
  • Damian Michalski (Greuther Furth) – cały mecz z SV Elversberg (1:4)
  • Karol Niemczycki (Fortuna Duesseldorf) – na ławce z z HSV (2:0)
  • Dennis Jastrzembski (Fortuna Duesseldorf) – d 60. minuty i asysta z HSV (2:0)
  • Marcin Kamiński (Schalke 04) – na ławce z SC Paderborn (3:3)
  • Adam Dźwigała (St. Pauli) – cały mecz z Herthą (2:0)
  • Łukasz Poręba (Hamburger SV) – na ławce z Fortuna Duesseldorf (0:2)
  • David Kopacz (FC Ingolstadt) – do 45. minuty i żółta kartka z SSV Jahn Regensburg (1:1)
  • Sebastian Zieleniecki (Hallescher) – poza kadrą (kontuzja) na mecz z Preußen Münster (0:1)
  • Sebastian Mrowca (Preussen Munster) – do 67. minuty i żółta kartka z Hallescher FC (1:0)
  • Dominik Steczyk (Preussen Munster) – od 67. minuty z Hallescher FC (1:0)
  • Martin Kobylański (Waldhof Mannheim) – od 46. minuty z Viktorią Koeln (2:2)

NORWEGIA

• Albert Posiadała (Molde FK) – przerwa w rozgrywkach

PORTUGALIA

• Paweł Kieszek (Leiria) – cały mecz i czyste konto z Oliveirense (1:0)
  • Cezary Miszta (Rio Ave) – poza kadrą na mecz z Bragą (0:0)

RUMUNIA

• Kamil Wiktorski (CS Tunari) – cały mecz z CSC Selimbar (0:0)

SŁOWACJA

• Konrad Gruszkowski (Dunajska Streda) – bez meczu w ten weekend
  • Michael Wyparło (FK Slavoj Trebisov) – od 76. minuty z MSK Povazska Bystrica (1:2)

SZKOCJA

• Maik Nawrocki (Celtic) – poza kadrą (kontuzja) na mecz z Livingston (4:2)
  • Franciszek Franczak (St. Johnstone) – bez meczu w ten weekend
  • Maksymilian Boruc (Arbroath) – od 25. minuty z Dundee United (0:4)
  • Maciej Dąbrowski (Raith Rovers FC) – cały mecz i czyste konto z Dunfermline (2:0)

SZWAJCARIA

• Łukasz Łakomy (Young Boys Berno) – od 81. minuty z FC Basel (5:1)
  • Kacper Przybyłko (FC Lugano) – na ławce z FC St. Gallen (3:2)

TURCJA

• Sebastian Szymański (Fenerbahce) – od 90. minuty z Pendiksporem (4:1)
  • Adam Buksa (Antalyaspor) – cały mecz z Basaksehirem (0:1)
  • Jakub Kałuziński (Antalyaspor) – cały mecz z Basaksehirem (0:1)
  • Krzysztof Piątek (Basaksehir) – cały mecz z Antalyasporem (1:0)
  • Patryk Szysz (Basaksehir) – poza kadrą (kontuzja) na mecz z Antalyasporem (1:0)
  • Jakub Słowik (Konyaspor) – cały mecz z Adaną Demirspor (2:2)
  • Jakub Szumski (Samsunspor) – na ławce z Ankaragücü (2:1)
  • Mateusz Lis (Goeztepe) – cały mecz i czyste konto z Sanliurfaspor (1:0)
  • Michał Nalepa (Corum) – cały mecz  i asysta z Eyüpsporem (1:0)
  • Mateusz Hołownia (Bandirmaspor) – poza kadrą (kontuzja) na mecz z Bodrum FK(0:0)

USA

• Mateusz Klich (DC United) – cały mecz i żółta kartka z Cincinnati (0:0)
  • Bartosz Slisz (Atlanta United) –do 84. minuty z New England Revolution (4:1)
  • Sebastian Kowalczyk (Houston) –od 72. minuty z Columbus Crew (0:1)
  • Mateusz Bogusz (Los Angeles FC) – cały mecz z Kansas City (0:0)
  • Mikołaj Biegański (San Jose Earthquakes) – poza kadrą na mecz z Vancouver Whitecaps (0:2)
  • Dariusz Formella (Phoenix Rising) – do 69. minuty i żółta kartka z Legion FC (0:1)

WALIA

• Adrian Cieślewicz (The News Saints) – do 62. minuty z Connah’s Quay (5:1)
  • Adam Przybek (Penybont) – cały mecz, czyste konto i żółta kartka z Haverfordwest (1:0)

WĘGRY

• Rafał Makowski (Kisvarda FC) – od 80. minuty z Kecskemet (1:2)
  • Wojciech Golla (Puskas Akademia) – cały mecz z Ujpest FC (0:2)

WŁOCHY

• Piotr Zieliński (Napoli) – do 68. minuty z Torino (1:1)
  • Hubert Idasiak (Napoli) – poza kadrą na mecz z Torino (1:1)
  • Nicola Zalewski (Roma) – od 73. minuty z Fiorentiną (2:2)
  • Wojciech Szczęsny (Juventus) – cały mecz z Atalantą (2:2)
  • Arkadiusz Milik (Juventus) – do 76. minuty i gol z Atalantą (2:2)
  • Karol Linetty (Torino) – do 88. minuty z Napoli (1:1)
  • Łukasz Skorupski (Bologna) – cały mecz z Interem Mediolan (0:1)
  • Kacper Urbański (Bologna) – na ławce z Interem Mediolan (0:1)
  • Paweł Dawidowicz (Hellas Verona) – poza kadrą (pauza za kartki) na mecz z Lecce (1:0)
  • Karol Świderski (Hellas Verona) – od 58. minuty z Lecce (1:0)
  • Sebastian Walukiewicz (Empoli) – cały mecz z Milanem (0:1)
  • Bartosz Bereszyński (Empoli) – od 42. minuty z Milanem (0:1)
  • Szymon Żurkowski (Empoli) –do 76. minuty i żółta kartka z Milanem (0:1)
  • Mateusz Łęgowski (Salernitana) – na ławce z Cagliari (2:4)
  • Mateusz Wieteska (Cagliari) – od 77. minuty z Cagliari (2:4)
  • Marcin Listkowski (Lecco) – od 74. minuty z Palermo (0:1)
  • Arkadiusz Reca (Spezia) – poza kadrą (kontuzja) na mecz z Sudtirolem (2:1)
  • Przemysław Wiśniewski (Spezia) – poza kadrą (kontuzja) na mecz z Sudtirolem (2:1)
  • Filip Jagiełło (Spezia) – do 78. minuty z Sudtirolem (2:1)
  • Adrian Benedyczak (Parma) – do 60. minuty i niewykorzystany rzut karny z Brescią (2:1)
  • Mateusz Praszelik (Cosenza) – na ławce z Cittadellą (0:0)
  • Przemysław Szymiński (Reggiana) – cały mecz z Catanzaro (1:0)
  • Jakub Łabojko (Ternana) – od 79. minuty z Pisą (0:1)
  • Jan Żuberek (Ternana) – na ławce z Pisą (0:1)
  • Patryk Peda (SPAL) – do 57. minuty i asysta z Rimini (3:1)
  • Thiago Cionek (Avellino) – 45 minut z Virtus Francavilla Calcio (0:0)
  • Krzysztof Kubica (Benevento) – na ławce z ACR Messina (1:1)

WIĘCEJ O POLAKACH ZA GRANICĄ:

Entuzjasta młodzieżowego futbolu. Jest na tym punkcie tak walnięty, że woli oglądać Centralną Ligę Juniorów niż Ekstraklasę. Większą frajdę sprawia mu odkrywanie nowych talentów niż obserwowanie cały czas tych samych twarzy, o których mówi się, że są „solidnymi ligowcami”. Twierdzi, że szkolenie dzieci i młodzieży w Polsce z roku na rok się prężnie rozwija, ale niestety w Ekstraklasie dalej są trenerzy, którzy boją się stawiać na zdolnych młodych chłopaków. Aczkolwiek nie samą juniorską piłką człowiek żyje - masowo pochłania również mecze Premier League, a w jego żyłach płynie niebieska krew sympatyka londyńskiej Chelsea.