Od lat uważa się, że jedną z fundamentalnych spraw, którą należy poprawić w naszym futbolu jest szeroko pojęte szkolenie dzieci i młodzieży. Największe zmiany do jakich doszło przez ostatni rok to zniesienie wyników w rozgrywkach do 12. roku życiawprowadzenie nowych specjalistycznych kursów w Szkole Trenerów PZPN. Opisywaliśmy je wielokrotnie na Weszło Junior. O tym co jeszcze dzieje się w temacie szkolenia opowiedział nam dyrektor sportowy PZPN Marcin Dorna.

Dyrektor Dorna o szkoleniu i nowych projektach. Co przez ostatni rok zrobił PZPN?

Z byłym trenerem kadry młodzieżowej spotkaliśmy się w sierpniu w siedzibie PZPN. Rozmowę zaczęliśmy nieco zaczepnie, stwierdzając, że w naszej ocenie przez ostatni rok na polu szkolenia niewiele się zmieniło względem lat poprzednich. Pan dyrektor przekonywał, że jest zgoła inaczej. I choć o rewolucji faktycznie nikt nie mówi, to jednak liczba projektów procedowanych przez PZPN skłania do patrzenia w przyszłość z nieco większym optymizmem.

Efekty zmian w szkoleniu nie będą od razu widoczne. To wszystko co robimy jest objęte pewnym faktorem czasu. Nie o wszystkim też publicznie mówi się tak szeroko – podkreślił na wstępnie dyrektor Dorna.

Zmiany w szkoleniu: Reforma CLJ

Wspomnieliśmy, że dwie kluczowe zmiany to zniesienie wyników w rozgrywkach do kategorii U-12 i wprowadzenie nowych kursów do Szkoły Trenerów. Trener Dorna przedstawił co jeszcze zostało wykonane.

Reformę przed tym sezonem przeszły też rozgrywki Centralnych Lig Juniorów. Obecnie mamy CLJ U-19, zamiast U-18. Dzięki temu zlikwidowaliśmy dziurę szkoleniową, wynikającą z faktu, że wielu piłkarzy łączy grę z edukacją w liceum, a jej ostatni rok przypada właśnie na 18. rok życia. Często było tak, że wielu młodych zawodników nie miało już swojej drużyny juniorów, a nie mogli się przeprowadzić do innego miasta, bo nie skończyli jeszcze szkoły średniej. Tacy gracze nie zawsze byli też gotowi do gry w seniorach w swoich klubach. To był wniosek klubów, poparty specjalną ankietą. Spotykaliśmy z przedstawicielami klubów podczas cyklicznych spotkań. Ponadto rozgrywki CLJ U-17 zmieniły się z czterech grup makroregionalnych w dwie 16-drużynowe: wschodnią i zachodnią. Rywalizacja jednorundowa zamieni się jednocześnie na system jesień-wiosna, każdy zespół rozegra z pozostałymi mecz i rewanż. Struktura rozgrywek, w której nie będzie przesadnej obawy o spadek z ligi ma wpłynąć na świadome decyzje trenerów o bardziej ryzykownym, proaktywnym podejściu do współzawodnictwa – dodał dyrektor Dorna.

Jak Zieliński, Mertens i Courtois

Nowością jest powołanie do życia nowych reprezentacji w ramach projektu „Future”. Są do nich powoływani piłkarze późno dojrzewający, którzy są słabsi fizycznie i mniejsi od większości swoich rówieśników, ale mają wysokie umiejętności czysto piłkarskie. Podobne kadry funkcjonują od lat m.in. w Belgii.

Zawodnicy późno dojrzewający oraz ci urodzeni w drugim półroczu danego roku wymagają odpowiedniego podejścia. Wielokrotnie zdarza się, że w swoim roczniku nie mają szansy na przebicie się ze względu na spore różnice w rozwoju fizycznym. Projekt Future dedykowany jest dla kategorii wiekowych U-15 i U-16. Tak jest również w innych europejskich federacjach, które prowadzą podobne programy. Badania dowodzą, że właśnie w tym wieku dysproporcje rozwojowe są największe. Stąd właśnie idea programu Future, która ma skupiać zawodników o takiej charakterystyce. Wyznacznikiem przy doborze takich młodych piłkarzy są badania PHV (wskaźnik wieku biologicznego – przyp. red.), a także kwestie związane z rozwojem psychospołecznym. W związku z tym równolegle do „standardowych” reprezentacji Polski U-15 i U-16, działać będą także reprezentacje Future. Obiema drużynami dowodzi ten sam sztab szkoleniowy. Zespół trenerski wzmacniać będą szkoleniowcy klubowi, pojawiający się na zgrupowaniach rotacyjne. Dzięki temu zostają wprowadzeni w tajniki realizowanego projektu i mogą zauważyć, że warto zająć się na co dzień późno dojrzewającymi zawodnikami. Niekoniecznie muszą być oni podstawowymi graczami w swojej kategorii wiekowej, a historia pokazuje, że taką drogą podążyło wielu piłkarzy. Naszym przykładem jest Piotr Zieliński, który w kategorii U-15 odstawał od wielu zawodników fizycznie, ale było widać, że piłkarsko ma nietuzinkowe umiejętności i dziś jest znakomitym zawodnikiem. W Belgii dzięki takim systemom uratowano talenty Driesa Mertensa czy Thibouta Courtuisa. W najbliższym czasie odbędzie się pierwszy międzypaństwowy mecz w projekcie Future: Polska – Szwecja w kategorii U-16 – podkreśla Dorna.

piotr-zielinski-jako-16-latek

Piotr Zieliński jako 16-latek w meczu Młodej Ekstraklasy w barwach Zagłębia Lubin.

Nowa platforma i proaktywność

To nie jedyne sprawy dotyczące szkolenia, które zmieniły się w ostatnich dwunastu miesiącach. PZPN od jakiegoś czasu nieodpłatnie udostępnia konspekty zajęć dla trenerów grup młodzieżowych.

Stworzyliśmy platformę laczynastrening.pl, na której mamy plany treningowe na każdy tydzień dla małych klubów i akademii, które nie mają własnego autorskiego programu szkolenia. Dziewięć treningów w trakcie tygodnia w czterech różnych kategoriach wiekowych. To konspekty treningowe z filmami z poszczególnymi ćwiczeniami. To jest efekt prac grupy roboczej ds. szkolenia, powołanej przez pana wiceprezesa PZPN Macieja Mateńkę – zaznacza dyrektor sportowy związku.

laczy-nas-trening

PZPN przy okazji różnych spotkań i szkoleń zachęca trenerów drużyn z Centralnych Lig Juniorów do większej proaktywności i ryzyka. Chodzi o stosowanie pressingu i próby budowania akcji od własnej bramki krótkimi podaniami.

Na różnych szkoleniach i zjazdach apelujemy też o to, żeby trenerzy drużyn grających w CLJ zachęcali zawodników do pozytywnego ryzyka. Chodzi o proaktywność i chęć gry do przodu. Nasze najlepsze juniorskie zespoły powinny próbować wysokiej obrony, czyli pressingu i jednocześnie starać się rozgrywać piłkę od własnej bramki. Tak powinny grać zespoły w CLJ, gdzie na co dzień współzawodniczy około 1600 zawodników. To byłby idealny świat. Jeden zespół zaczyna rozgrywanie akcji nisko i jest pod presją drugiej drużyny, która gra w obronie wysokiej. To jest idealne środowisko do rozwoju, bo jedni nauczą się grać pod presją, a drudzy nauczą się ją wywierać. Tak wygląda nowoczesny futbol. Jeżeli jesteś mądrym trenerem to będziesz zachęcał zawodników do proaktywności, dlatego, że dopiero wówczas będą mogli rozwijać się z korzyścią dla siebie i drużyny. Bo jaki jest najgorszy model gry? Gdy jeden zespół buduje akcje spokojnie na swojej połowie, bo rywal nie wywiera tej presji. Takie środowisko nie uczy niczego – podkreśla Dorna.

Badania predyspozycji dla dzieci

Ministerstwo Sportu i Turystki wraz z Ministerstwem Edukacji i Nauki planuje pilotażowo wprowadzenie specjalnych badań i testów, które będą pokazywać do jakiego sportu predyspozycje mają dzieci. Chodzi o uczniów szkół podstawowych. Polski Związek Piłki Nożnej jest w tym temacie konsultantem merytorycznym.

Prowadzimy w tej sprawie rozmowy, odbyliśmy kilka spotkań. Uważamy, że dzięki tym badaniom będzie można łatwiej wskazać uczniom, drogę i zachęcić ich do konkretnych dyscyplin sportu. Jedni mają większe predyspozycje do piłki nożnej, inni do siatkówki czy koszykówki, a jeszcze inni do lekkiej atletyki – mówi były selekcjoner kadry U-21.

Budowa kadry jednym kliknięciem myszki

Ponadto PZPN cały czas rozwija swoje wewnętrzne narzędzie, które jest podobne do platform scoutingowych takich jak WyScout czy InStat. Służy ono do raportowania zawodników obserwowanych pod kątem występów w młodzieżowych reprezentacjach Polski. Graficznie wygląda to trochę jak Football Manager.

Swoje raporty z obserwacji składają tam selekcjonerzy poszczególnych reprezentacji, ich współpracownicy i skauci PZPN. W bazie mamy już kilka tysięcy zawodników. Jednym kliknięciem myszy możemy dziś stworzyć najlepszą potencjalnie drużynę z danego rocznika, sporządzoną na bazie raportów. Z naszej bazy korzystają wszyscy selekcjonerzy. Mają oni tylko podgląd na zawodników, którzy mogą występować w ich reprezentacjach. Jak więc widać sporo dzieje się, jeżeli chodzi o szkolenie. Na efekty naszych działań trzeba jednak poczekać przynajmniej kilka lat. Na pewno nie jest tak, że nic nie robimy. Dzieje się naprawdę sporo – kończy dyrektor Dorna.

Jak więc widać coś w temacie szkolenia ruszyło się. Kluczowe będzie jednak to, żeby wprowadzane pomysły systematycznie realizować. Trwająca kadencja zarządu PZPN będzie trwać jeszcze trzy lata. Ponoć minimalny czas, żeby ocenić przeprowadzane reformy to przynajmniej pięć lat. Pytanie czy obecna ekipa dostanie tyle czasu. Wszystko będzie zależeć od wyborów w związku. Te najbliższe mają się odbyć jesienią 2025 roku. Pewne jest jedno – czas na powiedzenie „sprawdzam” w pewnym momencie nadejdzie. Ocenić zmiany będzie też można po kolejnych rocznikach młodych zawodników, wchodzący w najbliższych latach do pierwszych zespołów drużyn z Ekstraklasy, 1. i 2. ligi. Oni będą namacalnym dowodem tego, czy coś w szkoleniu zmieniło się na lepsze.

MACIEJ WĄSOWSKI

WIĘCEJ O PZPN:

Fot. Newspix, graf. PZPN/ŁączyNasPiłka

Weszło
30.09.2022

Quo vadis, Wisło Kraków?

Kiedy Mateusz Kuchta popisał się fenomenalną robinsonadą po strzale głową Igora Łasickiego w ostatniej akcji meczu i utonął w objęciach kolegów z Chojniczanki, stało się wielce prawdopodobne, że Wisła Kraków zakończy wrzesień jako najgorsza drużyna miesiąca w pierwszoligowej stawce.  Nie, to niemożliwe, aż tak źle nie jest, sami przecieramy oczy ze zdumieniem. To jakaś aberracja. Albo, po prostu, kicha podlana nędzą, żeby nie bawić się w trudne słówka. Biała Gwiazda nie wygrała piątego […]
30.09.2022
Suche Info
30.09.2022

Lewandowski: Radomiak jest w budowie, zmierza w dobrą stronę

Mariusz Lewandowski z Radomiaka Radom skomentował mecz z Cracovią. „Zieloni” przegrali z „Pasami” 0:2, a spotkanie kończyli w osłabieniu po czerwonej kartce Pedro Justiniano. – Po prostym wybiciu Cracovii za linię obrony nieporozumienie Pedro Justiniano z Raphaelem Rossim, w niegroźnej sytuacji tracimy bramkę. Później znów po dłuższym podaniu, gdy piłka leci 50-60 metrów Pedro źle obliczył jej lot, zabrakło asekuracji, była czerwona kartka. W dziesięciu graliśmy lepiej niż w jedenastu, […]
30.09.2022
Weszło
30.09.2022

Piast stracił punkty i Kądziora. A Wisła Płock wygrała po raz pierwszy od sierpnia

Po meczu Piasta ze Śląskiem dwa tygodnie temu mieliśmy wrażenie, że gliwiczanie już tylko czekali na tę przerwę na kadrę, żeby wtedy spokojnie przygotować coś nowego w ofensywie. Dziś w Płocku nic nowego nie oglądaliśmy. To wciąż był nudny i przewidywalny Piast. Wykorzystała to Wisła, która długo męczyła się z ekipą Fornalika, ale ostatecznie udało jej się przypomnieć sobie o tym, że mecze też można wygrywać. Gdyby dzisiaj zestawić osobny zespół z nieobecnych w kadrach meczowych obu […]
30.09.2022
Weszło
30.09.2022

Bayern w dwunastu nie miał problemu z Bayerem. Sojusznikiem był Hradecky

Nie przywykliśmy do Bayernu na innym miejscu niż fotel lidera. Wiadomo, to dopiero początek sezonu, ale Bawarczycy w przeszłości raczej szybko zaznaczali swoją dominację i pokazywali rywalom, że pierwsze miejsce jest zajęte. Teraz jest inaczej, po serii czterech meczów bez zwycięstwa Bayern osunął się w tabeli i po prostu musiał dziś wygrać z Bayerem, żeby pokazać, iż kryzys był chwilowy. No i tak też się stało – goście nie mieli na Allianz Arena żadnych szans. Dużo […]
30.09.2022
Suche Info
30.09.2022

Zieliński o Kallmanie: – Mówiłem, że to może być strzał w dziesiątkę

Cracovia pokonała na wyjeździe Radomiak Radom (2:0). Jednym z największych bohaterów tego spotkania był Benjamin Kallman, który zdobył gola i zaliczył asystę przy trafieniu Jakuba Myszora. Na konferencji prasowej Jacek Zieliński nie szczędził pochwał Finowi. – Cieszymy się, bo to ważne zwycięstwo dla naszego zespołu po serii różnych meczów. Już w drugim spotkaniu zaliczamy konkretne przełamanie. Wygrywamy na ciężkim terenie, bo tu naprawdę trudno się gra. I tak było w niektórych […]
30.09.2022
Suche Info
30.09.2022

UEFA ukarała Olympique Marsylia

Olympique Marsylia został ukarany przez UEFA grzywną w wysokości ponad 30 tysięcy euro. Powodem nałożenia tej kary są kibice francuskiego klubu, którzy zakłócali porządek w trakcie i po meczu z Tottenhamem w ramach 1. kolejki Ligi Mistrzów. Komisja Kontroli, Etyki i Dyscypliny UEFA ogłosiła w piątek, że Marsylia została ukarana grzywną w wysokości 15 tys. euro za rzucanie niebezpiecznymi przedmiotami i 15 tys. euro za zakłócanie spokoju na stadionie Tottenhamu oraz 2 500 euro […]
30.09.2022
Weszło
30.09.2022

Quo vadis, Wisło Kraków?

Kiedy Mateusz Kuchta popisał się fenomenalną robinsonadą po strzale głową Igora Łasickiego w ostatniej akcji meczu i utonął w objęciach kolegów z Chojniczanki, stało się wielce prawdopodobne, że Wisła Kraków zakończy wrzesień jako najgorsza drużyna miesiąca w pierwszoligowej stawce.  Nie, to niemożliwe, aż tak źle nie jest, sami przecieramy oczy ze zdumieniem. To jakaś aberracja. Albo, po prostu, kicha podlana nędzą, żeby nie bawić się w trudne słówka. Biała Gwiazda nie wygrała piątego […]
30.09.2022
Weszło
30.09.2022

Piast stracił punkty i Kądziora. A Wisła Płock wygrała po raz pierwszy od sierpnia

Po meczu Piasta ze Śląskiem dwa tygodnie temu mieliśmy wrażenie, że gliwiczanie już tylko czekali na tę przerwę na kadrę, żeby wtedy spokojnie przygotować coś nowego w ofensywie. Dziś w Płocku nic nowego nie oglądaliśmy. To wciąż był nudny i przewidywalny Piast. Wykorzystała to Wisła, która długo męczyła się z ekipą Fornalika, ale ostatecznie udało jej się przypomnieć sobie o tym, że mecze też można wygrywać. Gdyby dzisiaj zestawić osobny zespół z nieobecnych w kadrach meczowych obu […]
30.09.2022
Weszło
30.09.2022

Bayern w dwunastu nie miał problemu z Bayerem. Sojusznikiem był Hradecky

Nie przywykliśmy do Bayernu na innym miejscu niż fotel lidera. Wiadomo, to dopiero początek sezonu, ale Bawarczycy w przeszłości raczej szybko zaznaczali swoją dominację i pokazywali rywalom, że pierwsze miejsce jest zajęte. Teraz jest inaczej, po serii czterech meczów bez zwycięstwa Bayern osunął się w tabeli i po prostu musiał dziś wygrać z Bayerem, żeby pokazać, iż kryzys był chwilowy. No i tak też się stało – goście nie mieli na Allianz Arena żadnych szans. Dużo […]
30.09.2022
Ekstraklasa
30.09.2022

Killman. Fin wykończył Radomiaka, który na dobre zapomniał, jak wygrywać u siebie

Radom jesienią 2021? Trudny teren, na którym punkty tracił każdy, w tym Legia Warszawa czy Lech Poznań. Radom jesienią 2022? Teren, na który każdy przyjeżdża jak do siebie. Cracovia zrobiła to samo i bez większych problemów wróci do domu z kompletem punktów. Trzy z ośmiu spotkań przed własną publicznością wygrał Radomiak od kiedy prowadzi go Mariusz Lewandowski. W sześciu przypadkach to on pierwszy tracił bramkę w Radomiu, a siódmy to samobójcze trafienie Jakuba Rzeźniczaka. Drużyna, która w poprzednim sezonie […]
30.09.2022
Lekkoatletyka
30.09.2022

„Nie jestem jednym z Aniołków Matusińskiego. Zostałam tylko i aż Sofią Ennaoui”

Na 1500 metrów jest trzecią najszybszą biegaczką w Europie, oraz piątą na świecie. Przed sezonem sama nie spodziewała się takich wyników, stąd za wykonaną pracę w skali szkolnej wystawia sobie szóstkę z plusem. Fani uważają ją za bardzo energiczną osobę, jednak kiedy ma wolny czas, lubi spędzić go w samotności, na przykład z dobrą lekturą. Dawniej deklarowała, że chce pobić rekord Polski. Dziś twierdzi, że nie musi mówić o rekordzie – woli skupić się na własnych […]
30.09.2022
Weszło
30.09.2022

Brak zwycięstwa z Legią będzie dla Lecha kompromitacją

Siódma drużyna w tabeli przyjmuje u siebie lidera, więc teoretycznie powinno być jej trudno, tak przynajmniej podpowiadałaby logika znana z poważnych lig. No, ale nie u nas, bo trzeba sobie jasno powiedzieć, że brak kompletu punktów dla Lecha w starciu z Legią będzie jego kompromitacją. Po pierwsze Legia jedzie do Poznania bez Josue. Też trzeba być pomysłowym gościem, żeby nosić opaskę kapitańską, być najlepszym piłkarzem swojego zespołu i wykartkować się akurat na Lecha, […]
30.09.2022
Liczba komentarzy: 30
Subscribe
Powiadom o
guest
30 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
10 dni temu

„Co przez ostatni rok zrobił PZPN” – a no na przykład ostatnio pan prezes Kulesza dobrze bawił się na urodzinach Bielana razem z kolegami Bortniczukiem i Mejzą. Taka wesoła gromada przyjaciół.

Anon
Anon
10 dni temu

Co za populizmy piszesz. Jak pełni funkcję to ma zakaz brania udział w uroczystościach? W wywiadach też nie powinien się uśmiechać bo kuje w oczy co?

Tiramisu
Tiramisu
10 dni temu
Reply to  Anon

Nie chodzi o sam fakt udziału. Raczej o towarzystwo, w którym się znalazł, a które to towarzystwo w pewien (dosyć wyraźny) sposób definiuje Kuleszę.

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
10 dni temu
Reply to  Anon

Ja tam bym Mejzie żółwików nie przybijał, nawet gdybym się z nim przypadkiem znalazł w jednym miejscu.
Ale nie wszyscy muszą się szanować, wiadomo.

711@cm.pl
10 dni temu

Kszysztof Stanoski nie przeprasza czytelników portalu „weszło.com” za porzucenie projektu, który w dużym stopniu pozwolił mu się wywindować, przyznając szczerze, że nie ma już ochoty korzystać ze swojego jedynego talentu jakim jest pisanie choćby raz w tygodniu skromnego felietonu gdyż znacznie łatwiej jest tworzyć kilkuzdaniowe formy publikując je na platformie twitter. Projekt weszło pozostawia pod „opieką” Mateusza „Morfona” Rokuszewskiego oraz załodze podstarzałych, nadużywających etanolu i dopalaczy gimnazjalistów, którzy mają zachować pozory funkcjonowania weszło jako portalu opiniotwórczego/ informacyjnego odzierając go do poziomu skarbonki reklamowej stanowiącej de facto stronę przyboczną legalnego bukmachera- fuxiasz.pl- firmy będącej głównym sponsorem wypłat szlifujących swój warsztat fanboyów piłkarskiego uniwersum. Zapraszam na stronę sklepu kanału sportowego- kupcie sobie lub swojej sympatii kubek z mejwenami, świetnej jakości bluzę „fenomeno” lub koszulkę z odmłodzonym Mateuszem Borkiem, który ma wy*bane na frajerskie gadki i pokażcie ludziom z waszego otoczenia, że jesteście fajni. Dzięki za rybki i pierdolcie się.

Puchacz Rozjemca
Puchacz Rozjemca(@puchacz-rozjemca)
10 dni temu

Łączy nas wpierdol i przepalanie kaski

Argentina i Mexico wytrą podłoge tymi polskimi drewniakami bez woli walki

Essa
Essa
10 dni temu

Prawdziwe męczenie buły będzie z Arabią bo jedyne co Czesiek potrafi to sie zamurować a z Arabią bedzie trzeba częściej wyjsc z połowy a no i trenera spoko maja…

Marcil
Marcil
10 dni temu

dorna czlowiek porazka
po takiej klesce ja z mlodziezowka powinien robic w 4 lidze max lub akademii warty poznan

WooW
WooW
10 dni temu

Czyli tak naprawdę PZPN nie zrobił nic, poza jakąś nic nie znaczącą kosmetyką. Tak właściwie to nie wiem czy Kulesza coś robi w tym związku poza chodzeniem na imprezy czy jednak wszelkie rządy oddał Cyganowi z Rakowa. Wieje znowu czasami Laty.

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
10 dni temu
Reply to  WooW

Kulesza wygląda na słupa. Cokolwiek by nie mówić o Bońku, to on ma ego tak wielkie, że nikt nie dałby rady nim sterować. A Kulesza to pewnie wtyka określonych kręgów władzy, w końcu w PZPN jest niezła kasa do wyszarpania. Co tam się obecnie dzieje, to dopiero pokażą przyszłe audyty.

Waldi
Waldi
10 dni temu

Pracuje indywidualnie z 14 latkiem z CLJ i prosze sobie wyobrazic ze w klubie nie mają treningow techniki !!!!!??? To jak oni maja wyjsc z pod peelingu bez techniki??? O czym dorna mowi dramat

Urkides
Urkides(@urkides)
10 dni temu
Reply to  Waldi

Brak techniki użytkowej a co za tym idzie brak szybkiego myślenia idziałania jest ewidentnym i powszechnym mankamentem naszych piłkarzy. Wszyscy wyjeżdżający do lepszych lig muszą przechodzić okres adaptacji do szybszej gry. Większość się odbija z powodu niemożności przebicia sufitu swoich możliwości technicznych i mentalnych.
Mam dodatkowe pytanie, co robią związki wojewódzkie, czy rozwijają treneró na swoim terenie, czy zapraszają ciekawych prelegentów, czy szykują tzw edukatorów którzy monitorują szkolenie w lokalnych klubach?
Testy sprawności w szkołach, to świetny pomysł, Słowenia zbudowała na tym swoją potęgę sportową (biorąc pod uwagę populację kraju), ale co dalej? Jak już określą predyspozycje, to wtedy pani od polskiego rozdzieli piłki między „predysponowanych” i powie żeby sobie pograli? Za tym musi stać jakiś pomysł na organizację zajęć w szkołach. Niech to będą sks-y, niech grają w futsal, koszykówkę, ręczną. W wieku 6-12 lat rozwój ogólny jest ważniejszy niż specjalizacja. W szkołach musi być sport a nie tylko pomysły za którymi kryją się puste boiska i sale gimnastyczne.

Urkides
Urkides(@urkides)
10 dni temu
Reply to  Urkides

Z zaciekawieniem, ale ze smutkiem obejrzałem mecze ME U-17, czyli pokolenia które przeszło przez sito szkolenia prezesa nieomylnego, czylo Bońka.. Graliśmy w grupie z Francją, Holandią i Bułgarią. W meczach z Francją i Holandią widać było przepaść techniczną i co za tym idzie pomysł na grę. W meczu z Bułgarią już nas tak nie gonili po boisku, ale umiejętności indywidualne zawodników bułgarskich były sporo wyższe.
Pytanie za 100 pkt, którzy piłkarze szybciej dostosują się do wymagań seniorskich? Dla mnie jest oczywiste, że ci którzy lepiej i szybciej operują piłką, czyli nie nasi.
U nas grał napastnik Zagłębia Lubin, podobno supertalent potrafiący nie tylko strzelić, ale i rozegrać. Ja widziałem zawodnika, który ma problemy z przyjęciem piłki i grą 1/1.
Jesteśmy mistrzami świata w zamykaniu oczy na sprawy oczywiste. Jak ognia unikamy porównań wprost poziomu indywidualnego zawodnikó z innymi reprezentacjami, bo pewnie to psuje tzw. narrację o osiągnięciach PMS.

michał
michał
10 dni temu
Reply to  Waldi

a co ma do tego pzpn?-klub szkoli swoich podopiecznych,wyznacza trenerów itd.pzpn jest od kadr i robi co może-w stosunku do tego co było kiedyś.żaden trener cie nie wytrenuje jeżeli nie zrobisz tego sam

Urkides
Urkides(@urkides)
10 dni temu
Reply to  michał

PZPN ma monopol na wydawanie licencji trenerskich i to on teoretycznie wyznacza trendy szkoleniowe. Jeśli na kursy, jako wykładowcy przychodzą koledzy „Piechniczków” i pieprzą koszały opały o tym jak drzewiej bywało, to tak są przygotowani trenerzy i potem robią co im w duszy gra.

michał
michał
9 dni temu
Reply to  Urkides

to Twoje wyobrażenia,mój syn trenuje piłke i śa tam sami młodzi trenerzy-watpię ,że koledzy piechniczków,kurs na trenera możesz sobie zrobić i udowodnic że mozna wychować super piłkarzy-ale łatwiej jest pisać farmazony w internrcie

Ancymon
Ancymon
10 dni temu
Reply to  Waldi

Do peelingu wystarczy wosk i plaster,technika nie jest najważniejsza.

Kamilec
Kamilec
10 dni temu

Nieudacznik, to mi przychodzi na myśl gdy patrzę na Dornę i jego kolegów.

mlody
mlody
10 dni temu

W tworzeniu tabelek, wykresów itp. pierdół Dorna jest dobry. Tylko trener z niego beznadziejny. Byłem na konferencji dla trenerów na której ten Pan miał „wykład”. Do dzisiaj chce mi się spac na samą myśl.

sabas
sabas
10 dni temu

Jeśli delikwent prowadza się ze Mejzą, to ocena może być tylko jedna. Trafił swój na swego.

Lopez
Lopez
10 dni temu

Zniesienie wyników do 12 r. ż. jest tylko połowiczne. Mój syn gra w kategorii, która jeszcze podlega tej regułę, a na stronie Pomorskiego ZPN-u można zobaczyć rezultaty meczów. Chyba coś nie zostało wystarczająco wyjaśnione.

Jakub
Jakub
10 dni temu

to z future dla slabszych fizycznie robi sens…

brakuje mi tutaj tylko czegos pod katem techniki, kontroli pilka albo nie doczytalem przelatujac

Dave R
Dave R
10 dni temu

Marcin tyle sukcesów osiągnął w piłce juniorskiej, że nie dziwię się że odpowiada obecnie za szkolenie młodzieży w PZPN. Żenada.

hahahaa
hahahaa
10 dni temu
Reply to  Dave R

Drugi Rumak xDDDD

Maniek
Maniek
10 dni temu

Zróbcie może artykuł o tym jak PZPN krzywdzi mniejsze kluby w awansach do clj. System awansu do clj jest beznadziejny. O awans rocznika do clj walczy rocznik starszy dla młodszego. Na przykład w przyszłorocznej clj u-17 będą grały drużyny której rocznik o rok starszy się w niej utrzymał w tym sezonie. A wiadomo że jeden rocznik może być lepszy a drugi gorszy. Więc w takim systemie jest duża szansa że jakaś drużyna będzie po prostu odstawać poziomem od pozostałych bo po prostu awansował dzięki rocznikowi starszemu. Przez ten system wielu utalentowanych zawodników może zostać nie odnalezieni. A zmiany w Polskiej młodzieży są co chwilę a to nie prowadzi dobrze do rozwoju młodzieży w 40 mln kraju.

Kaa
Kaa
10 dni temu

Dla mnie jak na rok pracy dużu plus, ruszyły tematy niby oczywiste, a mocno zaniedbane jak ta platforma treningowa. Żeby zwiększyć szanse proponuję jeszcze kadry wojewódzkie do u19, lub kadry makroregionalne grajace sparingi z kadrami zagranicznymi. Tylko w tym pierwszym przypadku nie mogliby tam grać zawodnicy z Clj. Na poziomie wojewódzkim kadry powiatowe do u14. I powołanie młodzieżowych pucharów. Jak mamy grać w pucharach, jak zaczynamy w nich grać dopiero w seniorach?

Legionista
Legionista
10 dni temu

Co mam zrobić w dzisiejszy wieczór? Obciągnąć menelowi czy sznur na szyję?

Potop Szwedzki
Potop Szwedzki
10 dni temu
Reply to  Legionista

Idź się utop w Wiśle!

Czesio
Czesio
9 dni temu

Zniesienie wyników do 12 roku życia oznacza tylko tyle że w weekend nie gram meczu bo wszyscy jeżdżą na turnieje gdzie są wyniki. I potem w tygodniu trzeba odrabiać kolejkę.
No bardzo Panom dziękuję.
Puknijcie się w czoło.

michał
michał
9 dni temu
Reply to  Czesio

no niekoniecznie -Belgia ,Anglia zrobiły takie reformy nawet w wiekszym wymiarze i przyniosło to efekty po kilku latach