Jak tworzyć to historię. Jak robić to furorę. Jak bańka to zaoferujemy 150 tysięcy i Daniego Ramireza na wymianę. Lech Poznań zapisał się na kartach polskiego futbolu. Jeszcze żaden klub nie odpadł z eliminacji Ligi Mistrzów tak szybko, jak „Kolejorz”.
Dzieje wstydu polskiej piłki powiększyły się o kolejny, obszerny rozdział. Qarabag tylko dwukrotnie w historii strzelił pięć bramek w europejskich pucharach. Pierwszy raz: w meczu z gruzińską Samtredią, która przegrała z azerskim zespołem 0:5. Drugi raz: w meczu z Lechem Poznań zakończonym wynikiem 1:5. Doskonale wiemy, że polskie zespoły w Lidze Mistrzów — eliminacjach Ligi Mistrzów — to nie jest przygoda na sagę rodem z „Gwiezdnych Wojen”. Zwykle odpadamy dość szybko, ale faktem jest też to, że wypad za burtę już w pierwszej rundzie kwalifikacji do Champions League nie zdarza się często. Ta sztuka udała się:
- Lechowi Poznań 22/23 (odpadł z Qarabag Agdam)
- Piastowi Gliwice 19/20 (odpadł z BATE Borysów)
- Legii Warszawa 94/95 (odpadła z Hajdukiem Split)
Natomiast jak przypomniał Jan Sikorski (rankinguefa.pl) ostatnim rozstawionym rywalem, którego wyeliminował polski klub w eliminacjach Ligi Mistrzów było Dinamo Bukareszt. Ta sztuka udała się „Czarnym Koszulom” w 2000 roku, czyli ponad dwie dekady temu.
Lechu Poznań, tak się kończy dziadowanie na transferach
12 lipca — najszybsze odpadnięcie polskiego klubu z eliminacji Ligi Mistrzów
O równie hańbiącej liście, czyli zestawieniu najszybszych porażek polskich klubów w walce o Champions League przypomniał inny użytkownik Twittera — Ramirez. Lechowi Poznań udało się poprawić o pięć dni kompromitujący wynik Piasta Gliwice, który odpadł z eliminacji Ligi Mistrzów już 17 lipca. Lista kompromitacji jest jednak dłuższa. Najszybsze porażki mistrzów Polski to:
- Lech Poznań vs Qarabag – 12.07.2022 r.
- Piast Gliwice vs BATE Borysów – 17.07.2019 r.
- Legia Warszawa vs Spartak Trnawa – 31.07.2018 r.
- Legia Warszawa vs FK Astana – 02.08.2017 r.
W latach 2017-2019 mieliśmy więc piękną serię: co roku poprawialiśmy „rekord” i dostawaliśmy w łeb wcześniej. Obecny wynik przebić będzie już bardzo ciężko, bo mistrz Polski musiałby wylądować w rundzie preeliminacyjnej. Nie to, że wątpimy — nasze zespoły co chwilę pokazują nam, że nie ma takiego dna, na którym można się zatrzymać, ale jednak wymagałoby to wielu lat nieustannych kompromitacji, a resztki optymizmu jeszcze w nas nie zgasły.
Nawet mimo to, że lista krajów, których kluby odpadły już z Ligi Mistrzów wygląda tak:
- Polska
- Czarnogóra
- Islandia
- Bośnia i Hercegowina
- Estonia
- San Marino
- Andora
- Albania
- Kosowo
- Łotwa
- Malta
- Gibraltar
A także Rosja, którą zdyskwalifikowano z udziału w rozgrywkach UEFA (ale i tak w nich punktuje, dlatego mimo wszystko idzie im lepiej niż nam).
11 – razy w XXI wieku polskie kluby w pucharach traciły minimum pięć bramek
Wysoka porażka polskiego klubu w europejskich pucharach? To nie zdarza się często, zwłaszcza gdy mówimy o wrzuceniu nam pięciu bramek. Porażka Lecha Poznań była jedenastym przypadkiem w XXI wieku, w którym nasz zespół stracił minimum pięć bramek w eliminacjach lub na późniejszym etapie pucharowych rozgrywek.
- 2022 – Lech Poznań v Qarabag Agdam 1:5
- 2016 – Legia Warszawa v Borussia Dortmund 4:8
- 2016 – Legia Warszawa v Borussia Dortmund 0:6
- 2016 – Legia Warszawa v Real Madryt 1:5
- 2013 – Śląsk Wrocław v Sevilla 0:5
- 2012 – Śląsk Wrocław v Hannover 96 1:5
- 2012 – Ruch Chorzów v Viktoria Pilzno 0:5
- 2004 – Amica Wronki v Glasgow Rangers 0:5
- 2004 – Amica Wronki v Auxerre 1:5
- 2002 – Polonia Waszawa v FC Porto 0:6
- 2001 – Legia Warszawa v Valencia 1:6
Wszystkie porażki z 2016 roku to mecze fazy grupowej Ligi Mistrzów, którą Legia zakończyła na trzecim miejscu, więc zostało to w jakiś sposób zrekompensowane. Gorzej było dekadę temu, kiedy Śląsk Wrocław zbierał baty w eliminacjach, podobnie zresztą jak Ruch Chorzów. W każdym razie widzimy, że takie baty zdarzają się dość rzadko, w dodatku często ich sprawcami są bardzo solidne drużyny. Jedynie „Niebiescy” i „Kolejorz” potrafili zebrać lanie w starciu z rywalem spoza czołowych lig w Europie, bo za takie trzeba uznać rozgrywki w Azerbejdżanie i Czechach.
📊 W XXI wieku polskie kluby 14 razy przegrywały mecz w europejskich pucharach różnicą co najmniej 4 bramek. 😶#QARLPO #ChampionsLeague pic.twitter.com/3LF2Eoxe3k
— Cezary Kawecki | Statystyki piłkarskie 📊 (@CezaryKawecki) July 12, 2022
4 – razy polskie kluby odpadały z pucharów z Karabachem. To ulubieni rywale Azerów
Qarabag na samą myśl o wylosowaniu polskiej drużyny zacierał pewnie ręce. Żaden kraj nie ma tak fatalnej passy z tym klubem, jak nasi przedstawiciele w pucharach. Najwięcej zwycięstw piłkarze Karabachu odnieśli z zespołami z:
- Polski – 4
- Mołdawii, Macedonii – 3
- Albanii, Szwecji, Izraela – 2
W gronie krajów, których przedstawiciele nigdy nie wygrali z Qarabag, też jest nam komfortowo i wesoło. Na tej liście znaleźliśmy się obok Izraela, Macedonii, Irlandii Północnej, Litwy, Wysp Owczych, Szwecji, Malty, Czarnogóry, Luksemburga, Gruzji, Słowenii, Albanii i Irlandii. Dobrze, że przyplątali się ci Szwedzi i nie musimy czuć się jak najważniejszy składnik zupy ogórkowej, ale i tak nie jest kolorowo. Z Karabachem potrafili wygrywać Finowie, Cypryjczycy czy Białorusini, więc nie jest to rzecz niewykonalna.
Cóż, może do pięciu razy sztuka?
***
Sprawdź, ile możesz wygrać w Lotto! Aktualne kumulacje znajdziecie na www.lotto.pl!
Czytaj więcej o Lechu Poznań:
- Trener Karabachu: – Nasi fani byli lepsi od kibiców Lecha
- Liga Mistrzów? Nie nasza liga
- Lech obejrzał Ligę Mistrzów i uznał, że to nie dla niego
- Czy Lech Poznań zatrudni kiedyś bramkarza z prawdziwego zdarzenia?
SZYMON JANCZYK