KR Rejkiawik, Akademija Pandew, FK Astana. Trio, które trzeba przebrnąć, żeby zapewnić sobie zastrzyk punktów w klubowym rankingu UEFA. Dwaj pierwsi rywale stoją na przeszkodzie naszych drużyn w 1. rundzie eliminacji, z kolei Kazachowie czekają na Raków Częstochowa na kolejnym etapie rozgrywek.

11 – meczów bez wygranej w pucharach to passa rywali polskich klubów

Trochę odzwyczailiśmy się od eurowpierdoli i rzecz jasna wcale za tym nie tęsknimy. W minionym sezonie nasi reprezentanci na europejskiej arenie spisali się solidnie:

 • Legia Warszawa w pierwszym dwumeczu odpaliła Bodo/Glimt
 • Raków Częstochowa awansował po starciach z Suduvą
 • Śląsk Wrocław wyeliminował Paide

Swojego pierwszego przeciwnika nie przeszła jedynie Pogoń Szczecin, która odpadła w konfrontacji z NK Osijek. Teraz wiemy już, że bliżej awansu jest Lech Poznań, a patrząc na początkowych rywali naszych zespołów, możemy mieć nadzieję, że każdy postawi minimum jeden krok do przodu. Polskie kluby nie mierzą się bowiem z europejskimi potentatami. Wystarczy spojrzeć na dotychczasowe przygody pucharowe KR Rejkiawik czy Akademiji Pandew, czwartkowe przeszkody Pogoni i Lechii Gdańsk.

 • Akademija Pandew – 2 mecze w pucharach, 0 strzelonych bramek, 2 porażki
 • KR Rejkjawik – 4 przegrane dwumecze (albo „jednomecze” w czasach COVID-19) z rzędu

Pontus Almqvist. Kim jest nowy piłkarz Pogoni Szczecin?

Drużyna z Macedonii trzy lata temu dostała mocne bęcki od ekipy z Bośni i Hercegowiny — Zrinjski Mostar — dwukrotnie przegrywając 0:3. To jedyne doświadczenie Akademiji na europejskim szlaku. Natomiast przybysze z Islandii w ostatnich sześciu pucharowych meczach strzelili trzy gole, jednocześnie tracąc przy tym 20 bramek. KR zapisał na koncie przegrane z Celtikiem Glasgow (0:6) czy Molde FK (1:7). Islandczycy widzieli w Europie znacznie więcej niż drużyna z kraju Aleksandra Wielkiego. Nie są to jednak przyjemne wspomnienia. Ostatnim niezłym rywalem wyeliminowanym przez KR jest MSK Zilina, mówimy tu o meczu z 2011 roku.

Finlandia, Irlandia i dwukrotnie Irlandia Północna — to kraje, których przedstawiciele nie dali rady ekipie z Rejkjawiku w kolejnych latach.

11 – meczów bez zwycięstwa w pucharach z rzędu zaliczyli rywale polskich drużyn

Islandczycy nie wygrali żadnego z ostatnich sześciu starć w europejskich pucharach, Macedończycy żadnego ze swoich dwóch pucharowych spotkań. Do tego trzeba doliczyć bilans trzeciego zespołu, który stoi na drodze Polaków do Ligi Konferencji. FK Astana ma za sobą trzy spotkania bez wygranej. Mówimy o konfrontacjach z KuPS Kuopio i jednym meczu z Arisem Saloniki. Być może wciąż pamiętamy kazachski zespół z dwumeczu z Legią Warszawa, gdy polski zespół dręczyli Junior Kabananga i Patrick Twumasi. W ostatnich latach Astanie nie wiodło się jednak tak dobrze.

 • 21/22 – porażka w drugim dwumeczu eliminacji Ligi Konferencji z KuPS Kuopio
 • 20/21 – porażka z Dynamem Brześć w eliminacjach Ligi Mistrzów i z Budućnostem Podgorica w eliminacjach Ligi Konferencji

Owszem, w sezonie 2019/2020 zespół z Kazachstanu grał w fazie grupowej Ligi Europy (pięć porażek i zwycięstwo z Manchesterem United), jednak w porównaniu ze składem, który wystąpił w ostatnim meczu (1:4 z AZ Alkmaar), w klubie pozostał tylko kapitan Abzal Beysebekov. Pozostałych 10 zawodników wyjściowej jedenastki zakończyło kariery, albo zmieniło pracodawcę. Trzeba też przyznać, że ostatni występ Astany w grupie miał sporo wspólnego z banalną ścieżką wiodącą do awansu. Po porażce z CFR Cluj w eliminacjach Ligi Mistrzów Kazachowie trafili na:

 • Santa Coloma (Andora)
 • Valetta (Malta)
 • BATE Borysów (Białoruś)

Punkty uzbierane podczas pięciu z rzędu sezonów w fazie grupowej europejskich pucharów wciąż działają na korzyść Astany, ale nie mogą przysłonić ogólnego wyglądu tej drużyny.

Junior Kabananga w meczu z Legią Warszawa

Junior Kabananga w meczu z Legią Warszawa

0 – zwycięstw w pucharach ma na koncie Pogoń Szczecin

Bądźmy jednak uczciwi — polskie zespoły, które zmierzą się z KR Rejkiawik, Akademiją Pandew i FK Astana, także przystąpią do tych spotkań z niechlubną serią do przerwania. Mówimy przecież o zespołach, które w ostatnich latach nie dotarły do fazy grupowej europejskich pucharów. O ile Raków Częstochowa i Lechia Gdańsk mają na koncie tylko jedną porażkę (obydwie drużyny wygrały pierwsze spotkanie w dwumeczu), tak pucharowa historia Pogoni Szczecin jest dużo bardziej brutalna. Bez Pucharu Intertoto bilans Portowców wygląda tak:

 • 0:1 w dwumeczu z NK Osijek (Chorwacja)
 • 2:3 w dwumeczu z Fylkir Rejkjawik (Islandia)
 • 2:4 w dwumeczu z Hellas Werona (Włochy)
 • 1:3 w dwumeczu z 1. FC Koeln (Niemcy)

Osiem spotkań, zero zwycięstw, trzy remisy. Pogoni najmocniej zależy na przerwaniu złej serii, zwłaszcza że znów trafia na przeciwnika z Islandii. Fylkir wyeliminował klub ze Szczecina po golu w doliczonym czasie gry na obiekcie Portowców. Ostatnim golem strzelonym przez drużynę z tego miasta w pucharach pozostaje trafienie Dariusza Dźwigały, który zresztą wpisał się na listę strzelców także w pierwszym spotkaniu. Pogoń na gola w Europie czeka więc od 21 lat.

Oczywiście możemy podejść do tematu inaczej i doliczyć Szczecinianom mecze Pucharu Intertoto. W europejskiej „pasztetowej” Pogoń zagrała na przykład w 2005 roku, gdy wyeliminowała Tiligul-Tiras Tyraspol. Zespół z Mołdawii przegrał dwumecz 2:9 (2:6 i 0:3), jednak już w drugiej rundzie polska drużyna uznała wyższość Sigmy Ołomuniec (0:0 i 0:1). Był to jedyny występ Pogoni Szczecin w tych rozgrywkach w XXI wieku.

Ucieczka z cienia. Afonso Sousa w pogoni za dziadkiem i ojcem

5 – piąty raz z rzędu Lech Poznań wygrywa swój pierwszy mecz w pucharach w sezonie

 • 21/22 – Qarabag Agdam (Azerbejdżan) – 1:0
 • 20/21 – Valmiera (Łotwa) – 3:0
 • 18/19 – Gandzasar Kapan (Armenia) – 2:0
 • 17/18 – FK Pelister (Macedonia) – 4:0
 • 15/16 – FK Sarajewo (Bośnia i Hercegowina) – 1:0

Co to za lista? Oto wygrane przez Lecha Poznań inauguracyjne spotkania europejskich pucharów w ostatnich latach. Wygrana z Azerami była już piątym meczem Kolejorza bez porażki na otwarcie rywalizacji na Starym Kontynencie i piątym z rzędu, w którym Lech nie stracił nawet bramki. W czterech poprzednich przypadkach takie wejście w sezon kończyło się awansem do kolejnej rundy, więc w Wielkopolsce powinni być zadowoleni. Zwłaszcza że Lech ogółem nie zwykł odpadać w pierwszym pucharowym dwumeczu. Nomme Kalju w 2014 roku ograło polski zespół, ale poznaniacy w rewanżu odrobili straty.

Honka, Żetysu, Inter Baku, Fredrikstad, Chazar Lenkoran — to dalsza część wyliczanki zespołów, które były pierwszą pucharową przeszkodą Lecha i nie dały rady go zatrzymać. Seria sukcesów Kolejorza w inauguracyjnych dwumeczach to aktualnie 10 kolejnych startów z awansem do następnej rundy. Po raz ostatni poznańska lokomotywa zatrzymała się na pierwszej stacji w 2004 roku. Wtedy to Terek Grozny dwukrotnie wygrał z Polakami 1:0 w Pucharze UEFA.

***

Sprawdź, ile możesz wygrać w Lotto! Aktualne kumulacje znajdziecie na www.lotto.pl!

WIĘCEJ O EUROPEJSKICH PUCHARACH:

SZYMON JANCZYK

fot. FotoPyK

Suche Info
17.08.2022

Paco Alcacer zagra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Paco Alcacer opuszcza Europę. Odchodzi do Sharjah FC. W ostatnich miesiącach Hiszpan zaliczył spektakularny zjazd i stał się zbędnym ogniwem w układance Unaia Emery’ego. Na domiar złego jego pensja nie należała do niskich, więc Villarreal postanowił pozbyć się 29-latka. Mówiło się o potencjalnym transferze do Valencii lub Celty Vigo, natomiast na doniesieniach się skończyło. Ostatecznie Paco Alcacer trafił na roczne wypożyczenie do klubu ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W tej drużynie występuje […]
17.08.2022
Suche Info
17.08.2022

Atletico nie chce sprzedać Joao Felixa do Manchesteru United

Marca informowała, że Czerwone Diabły przymierzają się do pozyskania Joao Felixa. Okazuje się, że Atletico nie jest zainteresowane sprzedażą Portugalczyka. Według Fabrizio Romano angielski klub złożył ofertę kupna Joao Felixa, ale Los Colchoneros ją odrzucili i nie zamierzają tego lata pozbywać się swojej największej gwiazdy. Diego Simeone nie chce stracić 23-latka, widzi w nim lidera Atletico, a jego zdanie podzielają najważniejsze osoby w klubie. Piłkarz ten zaliczył […]
17.08.2022
Suche Info
17.08.2022

Marek Papszun: Chyba nie tylko ja stawiam Slavię w roli faworyta

Trener Rakowa na konferencji prasowej przed czwartkowym meczem ze Slavią ocenił szansę swojego zespołu na awans, wskazał faworyta i wskazał mocne punkty Rakowa. Marek Papszun wypowiedział się w następujący sposób: – Nie jesteśmy w tym dwumeczu faworytem, ale będziemy walczyć, aby wejść do fazy grupowej. Byłby to ogromny sukces dla klubu i miasta. W porównaniu do zeszłego roku i dwumeczu z Gentem zrobiliśmy postęp. Jesteśmy teraz lepszą drużyną. Nie tylko przez transfery, ale przede wszystkim […]
17.08.2022
Weszło
17.08.2022

QUIZ LIVE OD 20. PACZUL, ROKI, BIAŁEK, GOŁASZEWSKI I SŁAWIŃSKI

Już o 20 wielki powrót Quizu! Quiz na żywo poprowadzi Paweł Paczul, a jego gośćmi będą także Paweł Gołaszewski, Adam Sławiński, Mateusz Rokuszewski i Jakub Białek. Zapraszamy na nasz kanał na YouTube!
17.08.2022
Suche Info
17.08.2022

Media: Fabian Ruiz musi dołączyć do PSG

Jak donosi RAI Sport, Napoli przekazało 26-letniemu pomocnikowi informację, iż ten musi zgodzić się na transfer do Paris Saint-Germain. W przeciwnym razie Hiszpan spędzi całą jesień na trybunach. Aurelio De Laurentiis słynie z twardych negocjacji z piłkarzami. Tak jest też i tym razem w przypadku Fabiana Ruiza. O transferze wychowanka Betisu do stolicy Francji mówi się od ponad tygodnia. Teraz jednak Ruiz już nie ma innego wyjścia. Musi opuścić Neapol na rzecz […]
17.08.2022
Brama dnia
17.08.2022

Arda Turan vs Mateusz Cholewiak | BRAMA DNIA

Kto dzisiaj zwycięży w głosowaniu na „Bramę dnia”? Reprezentant polskiej ekstraklasy, czy ówczesny piłkarz Barcelony? Wybór – jak codziennie – zależy tylko od was! Arda Turan vs Sevilla (17.08.2016) Superpuchar Hiszpanii, drugi mecz dwumeczu pomiędzy Barceloną a Sevillą. W pierwszym meczu Katalończycy wygrali 2:0, w drugim, na Camp Nou chcieli dokończyć dzieła. Nie chciało być inaczej. Dwa gole strzelił Turan, jednego blondwłosy wówczas Leo Messi. […]
17.08.2022
Niezły numer
10.08.2022

Wisły na plus – od 2. ligi do Ekstraklasy. Ta z Płocka imponuje ofensywą i przygotowaniem

Mistrz Polski trzech kolejek, czyli Cracovia, musi ustąpić miejsca mistrzowi Polski czterech kolejek, czyli Wiśle Płock. Koniec żartu, ale nie koniec pochwał dla „Nafciarzy”, bo najlepszy w historii tego klubu start sezonu w Ekstraklasie nie jest efektem przypadku. – „Przepaliłem” zespół w tamtym mikrocyklu, teraz wiem, że muszę pamiętać, że mam zawodników po kontuzjach i oni mogą mieć problem z intensywnością na 100 procent – mówił nam Pavol Stano w poprzednim […]
10.08.2022
Niezły numer
03.08.2022

Droga Lecha i Rakowa do Europy? Trzeba pokonać ogranych w niej rywali

Dwa polskie kluby nadal są w grze o fazę grupową europejskich pucharów. Żeby zagrać w Lidze Konferencji Lech Poznań i Raków Częstochowa muszą jednak pokonać rywali, którzy mają znacznie większe doświadczenie na międzynarodowym podwórku. W ostatnich pięciu sezonach to oni, a nie Polacy, częściej docierali do grupy. Vikingur Rejkjawik, FC Dudelange, Malmö FF oraz Spartak Trnawa, Panathinaikos Ateny i Slavia Praga. To zestaw rywali, na których trafiły lub mogą trafić polskie drużyny […]
03.08.2022
Niezły numer
27.07.2022

21 polskich piłkarzy znalazło nowy, zagraniczny klub

Letnie okienko transferowe jest dla Polaków całkiem udane. Nowe, zagraniczne kluby, znalazło już 22 zawodników z naszego kraju — licząc tylko transfery do najwyższej klasy rozgrywkowej. Prym wiedzie rzecz jasna Robert Lewandowski, ale w tym gronie znajdziemy jeszcze kilka ciekawych ruchów. Robert Lewandowski to najgłośniejszy i najdroższy transfer z udziałem polskiego piłkarza w obecnym okienku transferowym. Drugie miejsce w tym zestawieniu dość nieoczekiwanie zajmuje Jakub Kamiński, […]
27.07.2022
Niezły numer
20.07.2022

22 Polaków w lidze hiszpańskiej. Kto grał w La Liga przed Lewandowskim?

Wojciech Kowalczyk, Jan Urban, Roman Kosecki. To najbardziej znane nazwiska Polaków, którzy grali w lidze hiszpańskiej, ale biało-czerwonych na Półwyspie Iberyjskim było znacznie więcej. Mimo że La Liga od lat „odstrasza” naszych zawodników, to mówimy o gronie kilkunastu piłkarzy, którzy odwiedzili ten kraj. Jan Tomaszewski przecierał szlak swoim kolegom. Być może niewiele osób o tym pamięta, ale na początku lat 80. XX wieku bramkarz reprezentacji Polski trafił do hiszpańskiego Herculesa […]
20.07.2022
Niezły numer
13.07.2022

12 lipca, czyli nowy rekord. Lech Poznań i najszybszy w historii wylot z Ligi Mistrzów

Jak tworzyć to historię. Jak robić to furorę. Jak bańka to zaoferujemy 150 tysięcy i Daniego Ramireza na wymianę. Lech Poznań zapisał się na kartach polskiego futbolu. Jeszcze żaden klub nie odpadł z eliminacji Ligi Mistrzów tak szybko, jak „Kolejorz”. Dzieje wstydu polskiej piłki powiększyły się o kolejny, obszerny rozdział. Qarabag tylko dwukrotnie w historii strzelił pięć bramek w europejskich pucharach. Pierwszy raz: w meczu z gruzińską Samtredią, która przegrała z azerskim […]
13.07.2022
Niezły numer
06.07.2022

11 – meczów bez wygranej w pucharach to passa rywali polskich klubów

KR Rejkiawik, Akademija Pandew, FK Astana. Trio, które trzeba przebrnąć, żeby zapewnić sobie zastrzyk punktów w klubowym rankingu UEFA. Dwaj pierwsi rywale stoją na przeszkodzie naszych drużyn w 1. rundzie eliminacji, z kolei Kazachowie czekają na Raków Częstochowa na kolejnym etapie rozgrywek. Trochę odzwyczailiśmy się od eurowpierdoli i rzecz jasna wcale za tym nie tęsknimy. W minionym sezonie nasi reprezentanci na europejskiej arenie spisali się solidnie: Legia Warszawa w pierwszym […]
06.07.2022
Liczba komentarzy: 7
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kaczka smolenska
kaczka smolenska
1 miesiąc temu

dziekujemy za klatwe weszlo
kazda seria sie kiedys konczy

Albin
Albin(@albin)
1 miesiąc temu

Bez przesady z tą ojczyzną Aleksandra Wielkiego. Dzisiejsi Macedończycy-Słowianie mają niewiele wspólnego ze starożytnymi Grekami z Macedonii. Przez lata trwał spór o nazwę między krajami i trzeba przyznać, że do teraz Macedończycy nieco przywłaszczają sobie tę postać patrząc na ich architekturę.

hiacynt
hiacynt
1 miesiąc temu
Reply to  Albin

dokładnie tak!

Ksiek stanoski
Ksiek stanoski
1 miesiąc temu
Reply to  Albin

uciekaj do swojego zbrodniarza Mitsotakisa do Aten grecka onuco

rododendron
rododendron
1 miesiąc temu
Reply to  Albin

Więcej nawet – kraj to obszar państwa. Aleksander Wielki urodził się w Macedonii, ale na terenie współczesnej Grecji. To Grecy mogą mówić o sobie, że są krajem Aleksandra Wielkiego, nie mieszkańcy Macedonii Północnej.

FałszywyProfil
FałszywyProfil
1 miesiąc temu

„Raków Częstochowa i Lechia Gdańsk mają na koncie tylko jedną porażkę (obydwie drużyny wygrały pierwsze spotkanie w dwumeczu”

Coraz bardziej niechlujne te teksty. Lechia ma 3 porażki, bo grała z Juventusem w 1983

Niby nic, a drażni. Tak samo jak w tym waszym tekście o Karabachu, że Gruzja w połowie lat 90 miała dopiero poznać wojnę, a tymczasem w tym samym czasie co wojna o Karabach była wojna w Gruzji .

Jeśli macie pisać teksty, w których popisujecie się wiedzą (z internetu), a nie można im ufać, bo ciągle jakaś wpadka, to zrezygnujcie z takiej formy. Wymyślcie coś innego

major lewandowski
major lewandowski
1 miesiąc temu

11 meczów bez wygranej? To pora na przełamanie, nie ma lepszego momentu niż jak sie trafiło polski gównoklub.