Lech Poznań od pewnego czasu ma nowego trenera. John van den Brom ma na koncie sukcesy w Belgii (cztery trofea), ale jeszcze lepszym wyznacznikiem jest to, z jakiej klasy zawodnikami Holender pracował. W jego karierze trenerskiej znajdziemy ponad 100 piłkarzy, którym w trakcie pracy z nim lub na innym etapie kariery udało się zadebiutować w reprezentacji kraju.

155 kadrowiczów z ponad 50 krajów pracowało z Johnem van den Bromem

Oczywiście nie we wszystkich przypadkach mówimy o gwiazdach światowego futbolu. Rozpiętość drużyn narodowych, które reprezentowali podopieczni Johna van den Broma, jest ogromna. Od Argentyny, Hiszpanii czy Holandii po Arubę, Filipiny czy Trynidad i Tobago. Niemniej liczba kadrowiczów, którzy pracowali z nowym trenerem Lecha Poznań, jest imponująca. Mówimy o dokładnie 155 zawodnikach. Jakie kryteria zastosowaliśmy, żeby znaleźć takie grono?

 • minimum jeden oficjalny występ w reprezentacji narodowej
 • minimum jeden oficjalny występ pod wodzą van den Broma

Nie liczymy więc tych, którzy poprzestali na „młodzieżówkach” (było ich wielu), nie uwzględniamy także zawodników, którzy byli powoływani do kadry, ale w niej nie zadebiutowali (dopatrzyliśmy się kilku takich przypadków). Czasami mówimy o piłkarzach, którzy nie stanowili o sile ekip van den Broma. Mówimy jednak i o takich, którzy rozegrali dla jego zespołów ponad 50 spotkań, jednocześnie regularnie pojawiając się na zgrupowaniach kadr narodowych.

Jak grały zespoły van den Broma? Analiza taktyczna nowego trenera Lecha

52 – kraje reprezentowali zawodnicy, z którymi pracował John van den Brom

Wyobraźmy sobie, że do Lecha Poznań nagle zaczynają trafiać piłkarze z przeszłością w kadrze Belgii czy Holandii. Nierealne? Niekoniecznie, bo John van den Brom prowadził całą masę zawodników, którzy dotknęli czołowych drużyn narodowych na świecie. Są w tym gronie gwiazdy, ale i zawodnicy, którzy dziś przychylnie spojrzeliby na możliwość gry dla „Kolejorza”. Zresztą, można sięgnąć także po kadrowiczów z innych reprezentacji. W podziale na narodowości podopieczni nowego trenera wyglądają tak:

 • 28 – reprezentanci Holandii
 • 14 – Belgia
 • 10 – Szwecja
 • 7 – Demokratyczna Republika Kongo
 • 6 – Norwegia
 • 5 – Curacao, Maroko
 • 4 – Serbia, Ghana
 • 3 – Czechy, Finlandia, Arabia Saudyjska, Dania, Gruzja, Kolumbia, Surinam, USA, Japonia, Wybrzeże Kości Słoniowej
 • 2 – Senegal, Grecja, Estonia, Australia, Nigeria, Argentyna, Słowacja, Ekwador, Kamerun
 • 1 – Hiszpania, Francja, Filipiny, RPA, Egipt, Węgry, Iran, Urugwaj, Meksyk, Paragwaj, Trynidad i Tobago, Ukraina, Słowenia, Rosja, Polska, Islandia, Kostaryka, Wenezuela, Kanada, Honduras, Armenia, Rumunia, Aruba, Republika Zielonego Przylądka

W tym gronie znajdziemy masę znanych nazwisk, ale i zawodników z podwójnymi paszportami, którzy reprezentowali kraje z dalekiego szeregu. Mówimy o 22 krajach ze strefy UEFA, 10 z Afryki, 16 z Ameryk (Południowej, Północnej i Środkowej) i 4 ze strefy azjatyckiej, łącznie z należącą do niej Australią. Jedynym Polakiem, którego prowadził John van den Brom (i który grał w biało-czerwonych barwach) był Marcin Wasilewski. Obaj spotkali się w Anderlechcie.

Lucas Biglia, późniejszy reprezentant Argentyny, oraz John van den Brom

Lucas Biglia, reprezentant Argentyny, oraz John van den Brom

3661 – meczów w kadrach zagrali podopieczni van den Broma

Sprawdzając reprezentantów, którzy wychowali się pod okiem Johna van den Broma, warto także zwrócić uwagę na to, ile meczów rozegrali w narodowych barwach. W Polsce miano „wybitnego reprezentanta” przysługuje po zaliczeniu 60. występu w kadrze. Z listy 155 zawodników wyciągnęliśmy więc wszystkich, którzy zdołali przynajmniej wyrównać tę liczbę. Grono ograniczyło się do 18 nazwisk, ale za to jakich:

 • Jan Vertonghen (Belgia) – 139
 • Osama Hawsawi (Arabia Saudyjska) – 135
 • Raio Piiroja (Estonia) – 114
 • Dries Mertens (Belgia) – 105
 • Guram Kashia (Gruzja) – 98
 • Roland Juhasz (Węgry) – 95
 • John Heitinga (Holandia) – 87
 • Thomas Vermaelen (Belgia) – 85
 • Cheikhou Kouyate (Senegal) – 82
 • Aleksandar Mitrović (Serbia) – 73
 • Nacer Chadli (Belgia), Mbemba (Demokratyczna Republika Kongo) – 66
 • Anthony Annan (Ghana) – 64
 • Alireza Jahanbakhsh (Iran), Waleri Kazaiszwili (Gruzja), Niklas Moisander (Finlandia) – 62
 • Jere Uronen (Finlandia), Marcin Wasilewski (Polska) – 60

Kim jest John van den Brom? Sylwetka trenera Lecha Poznań?

Nowy trener Lecha Poznań miał okazję współpracować z czterema zawodnikami, którzy przekroczyli barierę 100 meczów dla reprezentacji swojego kraju. Na świecie znajdziemy 591 takich zawodników (mówimy o całej historii międzynarodowej piłki), więc w teorii jest to tylko mały procent, ale w Polsce ciężko spotkać trenera, który mógłby pochwalić się takimi podopiecznymi. Jan Vertonghen, lider tego zestawienia, jest 70. piłkarzem na świecie pod względem liczby meczów w narodowych barwach, Hawsawi także łapie się do TOP 100.

Na przeciwnym biegunie znajdziemy z kolei sześciu zawodników. Mowa o piłkarzach, którzy współpracowali z van den Bromem i zanotowali tylko jeden występ w narodowych barwach (choć jeśli mówimy np. o kadrze Holandii, to ciężko używać tu słowa „tylko”). Postanowiliśmy również wyliczyć, ile gier w poszczególnych reprezentacjach zaliczyli łącznie wszyscy uwzględnieni przez nas zawodnicy. Ta liczba jest jeszcze bardziej imponująca – 3661. Średnio każdy kadrowicz, który grał u tego szkoleniowca, zaliczył więc ok. 24 występy dla drużyny narodowej.

46 – bramek dla reprezentacji zdobył najlepszy z podopiecznych van den Broma

John van den Brom podczas swojej pracy spotkał kilku gości, którzy w narodowych barwach zrobili kapitalną karierę. Możemy tu wymieniać np. Youriego Tielemansa, ale nie tylko. Warto rzucić okiem na tych zawodników z listy, którzy strzelali najwięcej bramek dla swoich reprezentacji.

 • Aleksandar Mitrović (Serbia) – 46
 • Dieumerci Mbokani (Demokratyczna Republika Kongo) – 22
 • Dries Mertens (Belgia) – 21
 • Wilfried Bony (Wybrzeże Kości Słoniowej) – 18
 • Alireza Jahanbakhsh (Iran) – 13
 • Waleri Kazaiszwili (Gruzja) – 13
 • Milan Jovanović (Serbia) – 11

Największą gwiazdą z tej listy jest rzecz jasna Mitrović, czyli lider Serbów i król strzelców Championship z obecnego sezonu. Mamy też jednak kilka afrykańskich gwiazd. Mbokani czy Bony rozgrywali u van den Broma kapitalne sezony. Ten pierwszy strzelał w Lidze Mistrzów, drugi zaliczył preludium do rozgrywek, w których zdobył koroną króla strzelców. Jeszcze lepiej spisał się Jahanbakhsh, który po sezonie z 21 bramkami (król strzelców) i 12 asystami trafił do Premier League.

Kto w ten sposób rozwinie skrzydła po zmianie trenera w Lechu Poznań?

***

Sprawdź, ile możesz wygrać w Lotto! Aktualne kumulacje znajdziecie na www.lotto.pl!

WIĘCEJ O LECHU POZNAŃ:

SZYMON JANCZYK

Suche Info
17.08.2022

Paco Alcacer zagra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Paco Alcacer opuszcza Europę. Odchodzi do Sharjah FC. W ostatnich miesiącach Hiszpan zaliczył spektakularny zjazd i stał się zbędnym ogniwem w układance Unaia Emery’ego. Na domiar złego jego pensja nie należała do niskich, więc Villarreal postanowił pozbyć się 29-latka. Mówiło się o potencjalnym transferze do Valencii lub Celty Vigo, natomiast na doniesieniach się skończyło. Ostatecznie Paco Alcacer trafił na roczne wypożyczenie do klubu ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W tej drużynie występuje […]
17.08.2022
Suche Info
17.08.2022

Atletico nie chce sprzedać Joao Felixa do Manchesteru United

Marca informowała, że Czerwone Diabły przymierzają się do pozyskania Joao Felixa. Okazuje się, że Atletico nie jest zainteresowane sprzedażą Portugalczyka. Według Fabrizio Romano angielski klub złożył ofertę kupna Joao Felixa, ale Los Colchoneros ją odrzucili i nie zamierzają tego lata pozbywać się swojej największej gwiazdy. Diego Simeone nie chce stracić 23-latka, widzi w nim lidera Atletico, a jego zdanie podzielają najważniejsze osoby w klubie. Piłkarz ten zaliczył […]
17.08.2022
Suche Info
17.08.2022

Marek Papszun: Chyba nie tylko ja stawiam Slavię w roli faworyta

Trener Rakowa na konferencji prasowej przed czwartkowym meczem ze Slavią ocenił szansę swojego zespołu na awans, wskazał faworyta i wskazał mocne punkty Rakowa. Marek Papszun wypowiedział się w następujący sposób: – Nie jesteśmy w tym dwumeczu faworytem, ale będziemy walczyć, aby wejść do fazy grupowej. Byłby to ogromny sukces dla klubu i miasta. W porównaniu do zeszłego roku i dwumeczu z Gentem zrobiliśmy postęp. Jesteśmy teraz lepszą drużyną. Nie tylko przez transfery, ale przede wszystkim […]
17.08.2022
Weszło
17.08.2022

QUIZ LIVE OD 20. PACZUL, ROKI, BIAŁEK, GOŁASZEWSKI I SŁAWIŃSKI

Już o 20 wielki powrót Quizu! Quiz na żywo poprowadzi Paweł Paczul, a jego gośćmi będą także Paweł Gołaszewski, Adam Sławiński, Mateusz Rokuszewski i Jakub Białek. Zapraszamy na nasz kanał na YouTube!
17.08.2022
Suche Info
17.08.2022

Media: Fabian Ruiz musi dołączyć do PSG

Jak donosi RAI Sport, Napoli przekazało 26-letniemu pomocnikowi informację, iż ten musi zgodzić się na transfer do Paris Saint-Germain. W przeciwnym razie Hiszpan spędzi całą jesień na trybunach. Aurelio De Laurentiis słynie z twardych negocjacji z piłkarzami. Tak jest też i tym razem w przypadku Fabiana Ruiza. O transferze wychowanka Betisu do stolicy Francji mówi się od ponad tygodnia. Teraz jednak Ruiz już nie ma innego wyjścia. Musi opuścić Neapol na rzecz […]
17.08.2022
Brama dnia
17.08.2022

Arda Turan vs Mateusz Cholewiak | BRAMA DNIA

Kto dzisiaj zwycięży w głosowaniu na „Bramę dnia”? Reprezentant polskiej ekstraklasy, czy ówczesny piłkarz Barcelony? Wybór – jak codziennie – zależy tylko od was! Arda Turan vs Sevilla (17.08.2016) Superpuchar Hiszpanii, drugi mecz dwumeczu pomiędzy Barceloną a Sevillą. W pierwszym meczu Katalończycy wygrali 2:0, w drugim, na Camp Nou chcieli dokończyć dzieła. Nie chciało być inaczej. Dwa gole strzelił Turan, jednego blondwłosy wówczas Leo Messi. […]
17.08.2022
Niezły numer
10.08.2022

Wisły na plus – od 2. ligi do Ekstraklasy. Ta z Płocka imponuje ofensywą i przygotowaniem

Mistrz Polski trzech kolejek, czyli Cracovia, musi ustąpić miejsca mistrzowi Polski czterech kolejek, czyli Wiśle Płock. Koniec żartu, ale nie koniec pochwał dla „Nafciarzy”, bo najlepszy w historii tego klubu start sezonu w Ekstraklasie nie jest efektem przypadku. – „Przepaliłem” zespół w tamtym mikrocyklu, teraz wiem, że muszę pamiętać, że mam zawodników po kontuzjach i oni mogą mieć problem z intensywnością na 100 procent – mówił nam Pavol Stano w poprzednim […]
10.08.2022
Niezły numer
03.08.2022

Droga Lecha i Rakowa do Europy? Trzeba pokonać ogranych w niej rywali

Dwa polskie kluby nadal są w grze o fazę grupową europejskich pucharów. Żeby zagrać w Lidze Konferencji Lech Poznań i Raków Częstochowa muszą jednak pokonać rywali, którzy mają znacznie większe doświadczenie na międzynarodowym podwórku. W ostatnich pięciu sezonach to oni, a nie Polacy, częściej docierali do grupy. Vikingur Rejkjawik, FC Dudelange, Malmö FF oraz Spartak Trnawa, Panathinaikos Ateny i Slavia Praga. To zestaw rywali, na których trafiły lub mogą trafić polskie drużyny […]
03.08.2022
Niezły numer
27.07.2022

21 polskich piłkarzy znalazło nowy, zagraniczny klub

Letnie okienko transferowe jest dla Polaków całkiem udane. Nowe, zagraniczne kluby, znalazło już 22 zawodników z naszego kraju — licząc tylko transfery do najwyższej klasy rozgrywkowej. Prym wiedzie rzecz jasna Robert Lewandowski, ale w tym gronie znajdziemy jeszcze kilka ciekawych ruchów. Robert Lewandowski to najgłośniejszy i najdroższy transfer z udziałem polskiego piłkarza w obecnym okienku transferowym. Drugie miejsce w tym zestawieniu dość nieoczekiwanie zajmuje Jakub Kamiński, […]
27.07.2022
Niezły numer
20.07.2022

22 Polaków w lidze hiszpańskiej. Kto grał w La Liga przed Lewandowskim?

Wojciech Kowalczyk, Jan Urban, Roman Kosecki. To najbardziej znane nazwiska Polaków, którzy grali w lidze hiszpańskiej, ale biało-czerwonych na Półwyspie Iberyjskim było znacznie więcej. Mimo że La Liga od lat „odstrasza” naszych zawodników, to mówimy o gronie kilkunastu piłkarzy, którzy odwiedzili ten kraj. Jan Tomaszewski przecierał szlak swoim kolegom. Być może niewiele osób o tym pamięta, ale na początku lat 80. XX wieku bramkarz reprezentacji Polski trafił do hiszpańskiego Herculesa […]
20.07.2022
Niezły numer
13.07.2022

12 lipca, czyli nowy rekord. Lech Poznań i najszybszy w historii wylot z Ligi Mistrzów

Jak tworzyć to historię. Jak robić to furorę. Jak bańka to zaoferujemy 150 tysięcy i Daniego Ramireza na wymianę. Lech Poznań zapisał się na kartach polskiego futbolu. Jeszcze żaden klub nie odpadł z eliminacji Ligi Mistrzów tak szybko, jak „Kolejorz”. Dzieje wstydu polskiej piłki powiększyły się o kolejny, obszerny rozdział. Qarabag tylko dwukrotnie w historii strzelił pięć bramek w europejskich pucharach. Pierwszy raz: w meczu z gruzińską Samtredią, która przegrała z azerskim […]
13.07.2022
Niezły numer
06.07.2022

11 – meczów bez wygranej w pucharach to passa rywali polskich klubów

KR Rejkiawik, Akademija Pandew, FK Astana. Trio, które trzeba przebrnąć, żeby zapewnić sobie zastrzyk punktów w klubowym rankingu UEFA. Dwaj pierwsi rywale stoją na przeszkodzie naszych drużyn w 1. rundzie eliminacji, z kolei Kazachowie czekają na Raków Częstochowa na kolejnym etapie rozgrywek. Trochę odzwyczailiśmy się od eurowpierdoli i rzecz jasna wcale za tym nie tęsknimy. W minionym sezonie nasi reprezentanci na europejskiej arenie spisali się solidnie: Legia Warszawa w pierwszym […]
06.07.2022
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments