Wisła w świecie ofert, które spadają z nieba

Opublikowane 20.01.2022 12:50 przez

Jakub Białek

Przyszedł pół roku temu, niczego spektakularnego nie zdziałał, nie był szalenie perspektywiczny (25 lat), a odchodzi za lepsze pieniądze niż Joel Valencia (wybrany najlepszym piłkarzem ligi), Karol Świderski (dziś reprezentant), Robert Gumny (jedna z perełek renomowanej akademii Lecha) czy Bartosz Bereszyński (ograny na polskich boiskach). Aschraf el Mahdioui, który przenosi się do Al-Taawon za około 2,7 milionów dolarów, to jeden z najlepszych transferów wychodzących w historii Ekstraklasy. Oferta Arabów, którzy aktywowali klauzulę pomocnika, spadła Wiśle jak z nieba.

Artur Sobiech pojechał kiedyś z przedstawicielami Ruchu Chorzów do Józefa Wojciechowskiego. Nie chciał zmieniać pracodawcy, a jeśli już, chodziła mu po głowie raczej zagranica. Ale skoro Ruch naciskał, by chociaż ponegocjować, to ubrał garnitur i wsiadł w samochód.

To ile chcesz zarabiać? – spytał podczas rozmów Wojciechowski.
– 100 tysięcy miesięcznie – odparł Sobiech, będąc przekonanym, że właściciel Polonii wyśmieje tę ofertę i wszyscy się rozejdą.
– OK, w porządku – odparł jednak Wojciechowski i piłkarz stracił pole manewru.

Dostał ofertę, której nie można było odrzucić. Przyszła znienacka, ale była zbyt duża, by jej nie zaakceptować. Arturem Sobiechem jest dziś Wisła Kraków, która nie planowała sprzedawać Aschrafa, ale aktywowanie klauzuli przyniesie jej takie pieniądze, że… nie ma nawet czego żałować.

Czy Wisła Kraków może sobie pozwolić na sprzedaż?

Teoretycznie Wisła znalazła się w trudnym położeniu. Zimuje pięć punktów nad strefą spadkową. Można spodziewać się, że Legia zacznie marsz w górę. Zagłębie Lubin się zbroi i w logiczny sposób usprawnia obronę. Szulczek ma pomysł na Wartę. Górnik Łęczna z kolei może być nieobliczalny. To na pewno nie jest położenie, w którym można powiedzieć sobie zimą: dobra, byle do czerwca, jakoś dotrwamy do końca sezonu przejściowego. To nie jest też położenie, w którym lekką ręką możesz oddawać kluczowych zawodników.

ASCHRAF ODCHODZI. DUŻA KWOTA ODSTĘPNEGO

Kto był najlepszym piłkarzem Wisły jesienią? Zapewne Aschraf El Mahdioui. Nie jest to typ piłkarza, który sam wygrywa mecze. To raczej odpowiedni tempomat, który reguluje akcje zespołu i potrafi rzucić raz na jakiś czas świetne ciasteczko (jak chociażby do Gruszkowskiego z Zagłębiem). Jesienią większość piłkarzy Wisły mniej lub bardziej rozczarowała. Nie rozczarował Biegański. Może Gruszkowski. I na pewno nie rozczarował Aschraf, który w przeciwieństwie do swoich kolegów – zwłaszcza tych nowych – potrafił grać na regularnym poziomie.

Może i czasem zwalniał akcje, może i też ocenialiśmy go przez pryzmat elegancji w ruchach, która przecież punktów nie daje. Ale nawet mimo niezaprzeczalnych zalet, nie jest to piłkarz, za którym będzie się w Krakowie wzdychać, jak choćby za Polem Llonchem. W lidze znajdziemy znacznie lepszych fachowców na tej pozycji. Karlstroem. Kwekweskiri. Tiba. Dąbrowski. Gajos. Romanczuk. Sokołowski. Może nawet Tomasiewicz.

Podobnie ma się sprawa z Yawem Yeboahem. Piłkarzem bardzo efektownym, czasami i efektywnym, ale kompletnie nieregularnym. Yeboah oczywiście trafił na portale całego świata, gdy zezłomował obronę Górnika Łęczna, noszono go na rękach też po derbach Krakowa, które rozstrzygnął strzelając jedynego gola w meczu. Miewał więcej przebłysków, a rundę kończył z sześcioma golami. Potrafił dać Wiśle to, czego najbardziej jej jesienią brakowało – nieprzewidywalność. Za nim będzie się wzdychać, bo wprowadzał na polskich boiskach element magii. Ale czy skasowanie 1,8 milionów euro za piłkarza, który zagra dobrze raz na pięć meczów, a w pozostałych irytuje niedokładnością i nieobecnością, nie jest dobrym dealem?

No właśnie. To nie jest oddanie zawodnika lekką ręką czy rzucenie się na pierwszą lepszą ofertę.

Zastąpienie Aschrafa i Yeboaha – czy to na pewno największe wyzwanie Wisły?

Gdy jesteś stabilnym klubem, walczącym o trofea, jesteś w stanie wstrzymać takie propozycje i liczyć na to, że po sezonie też się pojawią. Wisła Kraków jest już stabilna, ale nie jest jeszcze konkurencyjna względem ligowej czołówki. Zgarnięcie około czterech milionów euro w jednym oknie to dla niej świetna informacja, bo spłaciły się z ogromną nawiązką dwie inwestycje, dzięki którym będzie można poczynić kolejne i wznieść klub na jeszcze wyższy poziom organizacyjno-finansowy. W Krakowie powiedzieliby – zrobić kolejny krok do przywrócenia Wisły na należne jej miejsce.

Kibice często burzą się, gdy ich kluby sprzedają najlepszych piłkarzy. Patrząc jednak na tę sprawę bez emocji, to właśnie sprzedaż zawodników pozwala na systematyczne podnoszenie jakości kadry zespołu, o ile masz jakiś długofalowy plan i nie przejadasz pieniędzy. Jeśli nie wierzycie, spytajcie w Szczecinie, gdzie po transferach Piotrowskiego, Buksy czy Walukiewicza zbudowali pakę, która walczy o mistrzostwo Polski, a przy okazji generuje kolejne intratne transakcje. Rozwój Wisły będzie możliwy tylko wtedy, jeśli ta dalej będzie generowała duże zainteresowanie (jak do tej pory, co przełoży się na sponsorów), będzie zarabiała na piłkarzach i dzięki temu ściągała lepszych (jak robi to wspomniana Pogoń), nie będzie wywracać całego planu do góry nogami po niepowodzeniach (bo wydaje się, że wreszcie zbudowano stabilne struktury) i utrzyma się w lidze, co jest w tym przypadku warunkiem sine qua non.

Póki co Wisła wszystkie cztery punkty realizuje, a transfery Aschrafa i Yeboaha nie są wcale desperackie, jak chociażby Legii, która sprzedała naprędce Kulenovicia i Karbownika, nie wyciągając z tych ruchów takich kwot, jakie mogłaby przy odpowiednim podejściu do negocjacji. Wręcz przeciwnie. To dla „Białej Gwiazdy” kapitalne oferty. Wiśle do wypełnienia został na ten sezon zatem ostatni i najważniejszy warunek, czyli utrzymanie się w lidze. Największym wyzwaniem Wisły przed wiosenną walką nie będzie zastąpienie Yeboaha czy Aschrafa, a poprawienie wszystkich elementów, które w tym zespole nie funkcjonują. Jeśli to się uda, brak dwóch piłkarzy może być wręcz niewidoczny. Adrian Gula narzucił swojej drużynie określony styl, opierający się na grze piłką. Wisła rozgrywała ją powoli i bez pomysłu, co sprawia, że była bardzo przewidywalna. A przy tym popełniała głupie błędy i plan na poszczególne mecze szybko się sypał. Zespołu nie ciągnęły indywidualności, które w takich momentach są niezwykle ważne. Większość piłkarzy notowała jedynie przebłyski. Jeśli Wisła zacznie funkcjonować jako zespół, a pozostali piłkarze wskoczą na swój regularny poziom, nikt nie będzie wspominał Aschrafa i Yeboaha. „Biała Gwiazda” jest w stanie to zrobić, bo nawet bez tej dwójki piłkarzy ma kadrę, która spokojnie powinna myśleć o środku tabeli.

Plan Guli musi po prostu wreszcie zażreć. Jeśli wiosną nie zażre, nawet Aschraf i Yeboah by tego nie uratowali.

Aschraf el Mahdioui – najlepszy transfer wychodzący w historii Ekstraklasy?

Kwota, za jaką odchodzi Aschraf do Arabii Saudyjskiej (około 2,7 miliona dolarów plus gruby procent od przyszłego transferu), nakazuje zastanowić się, czy biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, to nie jest najlepszy wychodzący transfer w historii Ekstraklasy.

Aschrafowi daleko do rekordów transferowych Kozłowskiego, Modera czy Kamińskiego. To oczywiste. Na opłacalność tego transferu należy popatrzeć przez pryzmat dwóch czynników:

 • jakości, jaką Aschraf oferuje tu i teraz,
 • jego perspektywiczności.

Czy stwierdzimy, że Wisła się zawali, jeśli straci swojego boiskowego lidera? Nie. To oczywiście strata dla zespołu, ale nie tak odczuwalna jak chociażby ewentualna oferta dla Jesusa Imaza z Jagiellonii. Bardziej porównalibyśmy to do odejścia Patryka Sokołowskiego z Piasta. W Gliwicach pewnie przez chwilę podrapali się po głowie, a potem ściągnęli porównywalne zastępstwo na lata i koniec końców wyszli na tym ruchu korzystnie. Aschraf po prostu nie jest tak wpływowym piłkarzem, by móc żałować jego odejścia. Czy uznamy, że można było wyczekać ten transfer (oczywiście czysto teoretycznie, przy aktywowaniu klauzuli Wisła może tylko wysłać Holendrowi wyprawkę klubowych gadżetów na pamiątkę), by w przyszłości sprzedać go drożej? Absolutnie nie. Piłkarz ma już 25 lat. Nawet, jeśli wyobrazimy sobie scenariusz, w którym za rok czy dwa zostaje gwiazdą ligi i wprowadza Wisłę do eliminacji pucharów, to i tak jego wartość raczej nie dobiłaby do 2,7 milionów dolarów. Tak po prostu funkcjonuje rynek, co pokazują transfery wychodzące piłkarzy, którzy przekroczyli już 25 rok życia.

W tej kategorii wiekowej, drożej od Holendra odeszli tylko:

 • Rafał Murawski (3,2 mln euro do Rubina Kazań),
 • Maciej Żurawski (3,1 mln euro do Celtiku),
 • Josip Juranović (3 mln euro do Celtiku),
 • Nemanja Nikolić (3 mln euro do Chicago Fire),
 • Aleksandar Prijović (2,9 mln euro do PAOK-u),
 • Vadis Odjidja-Ofoe (2,5 mln euro do Olympiakosu),
 • Tamas Kadar (2,5 mln euro do Dynama Kijów).

Każdy z nich był albo reprezentantem kraju, albo niekwestionowaną gwiazdą ligi, albo piłkarzem zweryfikowanym w Ekstraklasie w szerokiej perspektywie. A najczęściej każdym na raz. Do Aschrafa nie możemy dopisać żadnego z tych określeń. To pokazuje, jak dobra jest to transakcja.

Stosunek otrzymanej kwoty do jakości/perspektywiczności wypada tutaj spektakularnie. To sprawia, że można zastanowić się, czy w historii naszej ligi był lepiej sprzedany piłkarz. Odejście Aschrafa można wrzucić do jednego worka z następującymi transferami:

 • 24-letni Adrian Mierzejewski do Trabzonsporu za 5,25 miliona euro. „Mierzej” był jednak gwiazdą ligi i reprezentantem Polski. Józef Wojciechowski nie chciał go sprzedawać – a i nie musiał, bo pieniędzy mu nie brakowało – a więc twardo negocjował z Turkami. Najpierw zaproponowali 2,5 miliona. Odrzucił. 3 miliony. Odrzucił. JW ugrał ponad dwa razy tyle, ile wynosiła pierwotna oferta i zgodził się na przenosiny tylko dlatego, że poprosił o nie sam Mierzejewski.
 • 18-letni Bartosz Białek do Wolfsburga za 5 milionów euro. Transfer młodego piłkarza nie powinien nas dziwić, ale tu mówimy o dużych pieniądzach za gościa, który nie zagrał nawet pełnego sezonu w Ekstraklasie i strzelił w niej ledwie 9 bramek. Za mniejsze kwoty odchodzili choćby Piątek, Niezgoda, Buksa czy Klimala – napastnicy znacznie bardziej ograni i ukształtowani. Za taką samą kwotę odszedł Bartosz Kapustka, który wypromował się na Euro 2016.
 • 23-letni Aleksandar Tonew do Aston Villi za 3,20 milionów euro. Potrafił huknąć z dystansu, ale czy był wielką gwiazdą Lecha? Niekoniecznie. W Anglii furory nie zrobił, jego kariera od momentu transferu to jeden wielki zjazd.
 • 29-letni Nemanja Nikolić do Chicago Fire za 3 miliony euro. Cena mogła robić wrażenie, gdy spojrzymy na metrykę piłkarza. Rzadko płaci się dziś takie pieniądze za piłkarzy, którzy są bliżej emerytury niż dalej. Amerykanie kupili jakość i ją dostali.
 • 26-letni Tomas Kadar do Dynama Kijów za 2,5 miliona euro. Początki Węgra w Lechu były bardzo dyskusyjne. Notorycznie się kompromitował. Wyglądał jak junior. Później, po przejściu na lewą obronę, ogarnął się, zaliczył udany występ na Euro 2016, stąd tak duża kwota odstępnego.
 • 17-letni Krystian Bielik do Arsenalu za 2,5 miliona euro. Znów – transfer młodego piłkarza nie powinien dziwić. Okoliczności sprawiają jednak, że ten ruch może uchodzić za majstersztyk. Legia wiedziała, że Bielikiem interesują się duże firmy. Ale chyba nie wiedział tego Lech, bo dał sobie go wydrzeć go za marne 50 tysięcy złotych. Pół roku później piłkarz był już w Anglii.
 • 20-letni Adrian Benedyczak do Parmy za 2 miliony euro. Pogoń nawet przez moment nie rozpaczała. Sprzedała napastnika, który dał jej ledwie trzy gole i raczej nie osłabił kadry pierwszego zespołu.
 • 31-letni Miroslav Radović do Hebei za 2 miliony euro. Podobna sytuacja, jak z Nikoliciem. Choć tu kontrowersyjne były okoliczności, bo „Rado” odszedł przed kluczowym meczem Ligi Europy. Taka kasa za 31-latka? Duża sprawa. Zwłaszcza, że za niedługo wrócił na Łazienkowską za drobne.
 • 24-letni David Tijanić do Gotzepe za około 3 miliony euro. W Rakowie znalazły się wtedy trzy klasowe dziesiątki (jeszcze Ivi i Cebula), więc Marek Papszun musiał nierzadko upychać piłkarzy w składzie. Tijanić bywał efektowny, ale i chimeryczny. Obecny sezon pokazuje, że wcale nie brakuje Słoweńca w składzie.

Gdzie umieścimy pośród tych ruchów Aschrafa el Mahdiouiego i czy aby nie na szczycie listy? Niezależnie od wszystkiego, Wisła Kraków zrobiła świetny deal. Nie jest to piłkarz, bez którego zespół się posypie. Nie jest to piłkarz, za którym ktokolwiek będzie płakał. Nie jest to też piłkarz, który w przyszłości mógłby dobić do jeszcze większej kwoty odstępnego.

W Krakowie mogą się tylko cieszyć, że Arabowie aktywują tak wysoką klauzulę odstępnego i jednocześnie przybić sobie piątkę, że udało się w rozmowach z piłkarzem wynegocjować takie warunki odejścia. A potem ruszać na kolejne łowy, by podnieść jakość zespołu przed trudną walką o utrzymanie. A jeśli jeszcze nie wierzycie, że to naprawdę kapitalny transfer, tylko przypomnijmy, że za mniejszą kwotę odeszli między innymi Patryk Dziczek, Robert Gumny, Jakub Świerczok, Paweł Brożek, Karol Świderski, Jakub Piotrowski, Filip Jagiełło, Joel Valencia, Mariusz Stępiński, Carlitos, Bartosz Bereszyński, Przemysław Frankowski, Mateusz Klich czy Tomasz Kędziora.

Chyba każdego z nich wycenilibyśmy w momencie odejścia znacznie wyżej niż Aschrafa, prawda?

WIĘCEJ O WIŚLE KRAKÓW:

Fot. FotoPyK

Ekstraklasa
19.05.2022

Angielski: Zimą odrzuciłem ofertę z Rosji. Kilka dni później wybuchła wojna

Karol Angielski przed tym sezonem miał w CV cztery ekstraklasowe kluby i tyle samo strzelonych goli na tym poziomie. Teraz wreszcie pokazuje, że może być wyróżniającą się postacią w polskiej elicie. Ma już 17 bramek i powalczy jeszcze o koronę króla strzelców. W poprzedniej kolejce po wejściu z ławki zdobył trzy bramki z Wisłą Kraków, […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Aubameyang skończył reprezentacyjną karierę

Pierre-Emerick Aubameyang zakończył reprezentacyjną karierę. Były napastnik kadry Gabonu napisał: – Po 13 latach dumnego reprezentowania mojego kraju ogłaszam, że kończę reprezentacyjną karierę. Chciałbym podziękować mieszkańcom Gabonu oraz wszystkim, którzy wspierali mnie w dobrych i złych chwilach. Zawodnik Barcelony rozegrał 72 spotkania w kadrze Gabonu i strzelił 30 bramek. Największym sukcesem pozostał ćwierćfinał Pucharu Narodu […]
19.05.2022
1 liga
19.05.2022

Trenerskie przymiarki w 1. lidze. Kto poprowadzi Chrobrego i Podbeskidzie?

Pierwszy raz od dawna w 1. lidze może dojść do sporej wymiany trenerów w przerwie między sezonami. Nowych szkoleniowców szukają w Bielsku-Białej, Głogowie, Rzeszowie, Łodzi i Tychach. Jakie nazwiska są przymierzane do pracy w poszczególnych klubach? Na rynku trenerskim jest sporo szkoleniowców, którzy próbują wrócić na karuzelę. Ci znani z pierwszoligowych boisk to choćby Dariusz […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Plany transferowe Radomiaka. Powrót Mikity i nowy bramkarz?

Radomiak Radom zamyka sezon i szykuje się do letniego okna transferowego. Beniaminek dwa wzmocnienia zaklepał już wcześniej, a co dalej? W klubie nie ukrywają, że rozmowy o wzmocnieniach już trwają. Poznaliśmy kilka nazwisk, którymi interesuje się ekipa Mariusza Lewandowskiego. W Radomiu plany na letnie okienko są jasne. Klubowi zależy na ściągnięciu jednego lub dwóch prawych […]
19.05.2022
Brama dnia
19.05.2022

Jörg Böhme – dublet prawie na wagę mistrzostwa | BRAMA DNIA

Dwadzieścia jeden lat temu Schalke 05 pokonało 5:3 SpVgg Unterhaching i przez kilka cudownych chwil kibice ekipy z Gelsenkirchen byli przekonani, że ten triumf zapewnił im upragnione mistrzostwo Niemiec. Nie zdawali sobie sprawy, że Bayern Monachium nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w starciu z HSV. Wspominamy ten mecz w dzisiejszej „Bramie dnia”. 1. JÖRG BÖHME […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

„Sezon smutny jak życie w Wałbrzychu. Niech Mioduski się wstydzi”

Kibice Legii chcą „uczcić” nieudany sezon w wykonaniu Legii. Mianowicie opuścić trybuny na 17 minut. Czyli tak, by jedna minuta odpowiadała jednej porażce Wojskowych w sezonie. Na profilu Nieznanych Sprawców na Facebooku możemy przeczytać: Zwracamy się do wszystkich kibiców Legii Warszawa. Przed nami ostatni meczu sezonu. Sezonu smutnego jak życie w Wałbrzychu. Najgorszego sezonu w […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Angielski: Zimą odrzuciłem ofertę z Rosji. Kilka dni później wybuchła wojna

Karol Angielski przed tym sezonem miał w CV cztery ekstraklasowe kluby i tyle samo strzelonych goli na tym poziomie. Teraz wreszcie pokazuje, że może być wyróżniającą się postacią w polskiej elicie. Ma już 17 bramek i powalczy jeszcze o koronę króla strzelców. W poprzedniej kolejce po wejściu z ławki zdobył trzy bramki z Wisłą Kraków, […]
19.05.2022
1 liga
19.05.2022

Trenerskie przymiarki w 1. lidze. Kto poprowadzi Chrobrego i Podbeskidzie?

Pierwszy raz od dawna w 1. lidze może dojść do sporej wymiany trenerów w przerwie między sezonami. Nowych szkoleniowców szukają w Bielsku-Białej, Głogowie, Rzeszowie, Łodzi i Tychach. Jakie nazwiska są przymierzane do pracy w poszczególnych klubach? Na rynku trenerskim jest sporo szkoleniowców, którzy próbują wrócić na karuzelę. Ci znani z pierwszoligowych boisk to choćby Dariusz […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Plany transferowe Radomiaka. Powrót Mikity i nowy bramkarz?

Radomiak Radom zamyka sezon i szykuje się do letniego okna transferowego. Beniaminek dwa wzmocnienia zaklepał już wcześniej, a co dalej? W klubie nie ukrywają, że rozmowy o wzmocnieniach już trwają. Poznaliśmy kilka nazwisk, którymi interesuje się ekipa Mariusza Lewandowskiego. W Radomiu plany na letnie okienko są jasne. Klubowi zależy na ściągnięciu jednego lub dwóch prawych […]
19.05.2022
Brama dnia
19.05.2022

Jörg Böhme – dublet prawie na wagę mistrzostwa | BRAMA DNIA

Dwadzieścia jeden lat temu Schalke 05 pokonało 5:3 SpVgg Unterhaching i przez kilka cudownych chwil kibice ekipy z Gelsenkirchen byli przekonani, że ten triumf zapewnił im upragnione mistrzostwo Niemiec. Nie zdawali sobie sprawy, że Bayern Monachium nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w starciu z HSV. Wspominamy ten mecz w dzisiejszej „Bramie dnia”. 1. JÖRG BÖHME […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Jak radzili sobie triumfatorzy Ligi Europy w kolejnym sezonie?

Na początku rozgrywek 14/15 UEFA zdecydowała, że zwycięzca Ligi Europy otrzyma gwarancję występów w Lidze Mistrzów w kolejnym sezonie. Dla wielu drużyn był to tylko miły dodatek. Dla pozostałych wielka szansa, która dodatkowo podkręcała rywalizację. Sprawdziliśmy, jak triumfatorzy Ligi Europy radzili sobie w Lidze Mistrzów i jak gra w tych prestiżowych rozgrywkach wpłynęła na ich […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Magath utrzyma Herthę czy spełni ostatnią posługę dla HSV?

Felix Magath niespodziewanie po pięciu latach powrócił w marcu do pracy trenerskiej. Podjął się trudnego zadania utrzymania Herthy Berlin w Bundeslidze. Starą Damę objął, gdy ta znajdowała się w strefie spadkowej. Wyprowadził ją z niej, ale w ostatnich minutach 34. kolejki sezonu wylądował w barażach za sprawą zwycięstwa VfB Stuttgart nad 1. FC Koeln (2:1). […]
19.05.2022
Liczba komentarzy: 37
Subscribe
Powiadom o
guest
37 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtek Hadaj-Kowalczyk
Wojtek Hadaj-Kowalczyk
3 miesięcy temu

Teza z dupy, bo Wisła ich nie sprzedała dlatego żeby tę kasę zainwestować i wejść na wyższy poziom ale dlatego, że mają długi, które muszą spłacać i większość tej kasy pójdzie właśnie na ten cel.

ZnanyLubianySzanowany
ZnanyLubianySzanowany
3 miesięcy temu

Kasa z transferów plus nowi inwestorzy i sponsor to jakieś 23-25 milionów zł. Dług w październiku wynosił 13,5 miliona. Nawet jakby spłacili wszystko na raz (czego nie muszą robić, i co jest bez sensu), to i tak zostaje spora poduszka na wzmocnienia. Więc tak, część zostanie zainwestowana w zespół.

Bohdan Smoleń Forever
Bohdan Smoleń Forever
3 miesięcy temu

Tylko nie wszystkie długi są wymagalne w tym momencie. Legia ma pewnie ze 100 milionów długów. To, że ktoś ma długi, to znaczy zwykle, że inwestuje i będzie miał za co spłacić.

Jakub
Jakub
3 miesięcy temu

W przypadku Wisły to były rzeczywiście po chooju inwestycje.

AmberMozart
AmberMozart
3 miesięcy temu

Pieniądze zostaną tradycyjnie przepalone pod stołem, a Wisła spadnie zasłużenie lecz z opóźnieniem do I ligi.

Stop patologii w polskiej piłce.

(L)a(L)uś
(L)a(L)uś
3 miesięcy temu
Reply to  AmberMozart

HHAhahah nie zesraj się

JaToTylkoJa
JaToTylkoJa
3 miesięcy temu
Reply to  AmberMozart

Jesteś nie tylko lewackim zjebem, ale też frustratem.

jony
jony
3 miesięcy temu
Reply to  AmberMozart

Do 1 ligi to Twoja legia poleci tylko patrzeć

janek kos
janek kos
3 miesięcy temu

Gdyby nie kilka fartownych pktów na poczatku zezonu dzieki Yeboahowi to Wisła byłaby dzisiaj na dnie tabeli, widać ze nic tam sie nie ucza na błędach i będzie gorąco do ostatniej kolejki…

Naiwniakom z krakowskich trybun mozna nawinąć kazdy farmazon na uszy o odbudowie…

jony
jony
3 miesięcy temu
Reply to  janek kos

ale w tabeli wyżej niż legia która na dnie leży i kwiczy

bart
bart
3 miesięcy temu

Wyglada na to, ze Wisla bedzie pierwszym w historii polskim klubem, ktory zdolal wyjsc z naprawde sporych dlugow, nie lecac po drodze do nizszych lig, czy tez nie oglaszajac bankructwa lub innego licencyjnego cyrku. I to wszystko w dobie kryzysu covidowego oraz nieprzychylnosci wladz miejskich od wielu lat. Jeszcze 36 miesiecy temu, kiedy pilkarze rozwiazywali kontrakty z winy klubu, a dlugi siegaly kilkudziesieciu milionow wydawalo sie to zupelnie niemozliwe.

Edmund
Edmund(@edmund)
3 miesięcy temu
Reply to  bart

Jak by nie ,, stare koneksje „, to by dawno zaczynali jak inni, bo licencji otrzymać nie powinni! https://sport.interia.pl/klub-wisla-krakow/news-wisla-krakow-henryk-kasperczak-jak-to-mozliwe-ze-klub-dostal,nId,2775993

Stefan1916
Stefan1916
3 miesięcy temu
Reply to  bart

Poważne urojenia.
Autor i 100 osób do leczenia.

ARMIA WISŁY
ARMIA WISŁY
3 miesięcy temu

Białek przeważnie mnie wk*rwiasz, ale ten artykuł ci mega wyszedł i listwy jeszcze nie dostaniesz. TYLKO WISŁA !!!

Wit
Wit
3 miesięcy temu
Reply to  ARMIA WISŁY

Za to pan Białoński rozpacza co strasznego dzieje się w Wiśle. Wreszcie dzieje się dobrze i te transfery mają sens.

Przemek
Przemek
3 miesięcy temu

Najlepszym transferem była sprzedaż Oskara Zawady do Jeju United za 350 tys. euro.

Berlin Tokio
Berlin Tokio
3 miesięcy temu
Reply to  Przemek

O jejku.

kmr
kmr
3 miesięcy temu

Tak czytam niektóre fora i komentarze o Wiśle. Jak mnie pamięć nie myli Wisła jakieś 3 lata temu to praktycznie była w 4 lidze. Teraz mam transfery po parę mln euro. Kurczę, też bym chciał mistrzoswską Wisełkę. Natomiast rzeczywistości jest jaka jest i się w sumie cieszę, że walczymy o utrzymanie, a nie bijemy o awans w derbach z Wieczystą. Poczekajmy jeszcze trochę a bedzie feta mistrzowska na rynku:)

Mario
Mario
3 miesięcy temu

Czytając ten artykuł mam wrażenie że weszło ma ból d… Na temat Wisły

WISŁA PANY
WISŁA PANY
3 miesięcy temu

Naprzód Wisło Naprzód TS !!! Biała Gwiazda zaświeci niedługo swoim blaskiem !!!

bart
bart
3 miesięcy temu
Reply to  WISŁA PANY

Nie pierdol tylko dawaj na siłkę.

Misiek wstawił nową maszyne na bica.

Luz
Luz
3 miesięcy temu

Oj panie Białek przypomniałeś o Llonchu. Chętnie bym zobaczył duet Aschraf Pol mogło by to by bardzo ciekawe połączenie =D

Kacper
Kacper
3 miesięcy temu
Reply to  Luz

do tego Imaz na podwieszonym i z takim środkiem można do europy jechać. ;D

Imperator
Imperator
3 miesięcy temu

Może wreszcie spłacą znaczną część długów i skończy się wreszcie pierdolenie od tym, że nie da się nic zrobić, bo bida panie i będziem walczyć o utrzymanie jeszcze dekadę. Mieli fuksa z tymi transferami, spłacać co się da i przestać tłumaczyć własną nieudolność mitycznymi długami.

MartaBizneswoman
MartaBizneswoman
3 miesięcy temu
Viktor
Viktor(@viktor)
3 miesięcy temu

Wisla Krakow wystepuje w ekstraklasie prawem Kaduka.To ze przejeli ja nowi wlasciciele p.Blaszczykowski ,Krolewski itp. nie ma zadnego znaczenia.Za ogrom wystepkow,dlugow i strat moralnych i fizycznych powinna byc nalozona solidna kara(karna degradacja,ujemne punkty ifinansowa potezna grzywna),ta kare klub powinien zaakceptowac odbyc ja! przeprosic wszystkich i wtedy ewntualnie przystapic do uczciwej rywalizacji sportowej.Nic takiego nie nastapilo,klub zachowuje sie jak przestepca ,ktory dlatego ze ma dobrego adwokata(czytaj kolesie w PZPN ,szczegolnie Komisji Licencyjnej)uniknal jakichkolwiek konsekwencji .Zachowanie typu napluja w twarz ,a ja powiem ze deszcz pada.Brak jakiejkolwiek etyki i kregoslupa moralnego.Ogladajac te druzyne odczuwa sie gleboki niesmak i zazenowanie.Swoja droga ,kiedy i jaka odpowiedzialnosc poniosa „panowie” z z Komisji Licencyjnej z tamtych lat.Tak wyglada uzdrawianie polskiego futbolu w krakowskim wydaniu…

Kacper
Kacper
3 miesięcy temu
Reply to  Viktor

Jak umierasz, to tobie nie jest smutno. Cierpią wszyscy dookoła.

Tak samo jest jak jesteś debilem. Współczuję twoim bliskim.

Paweł
Paweł
3 miesięcy temu

Zażre? Mam nadzieję że to klątwa W

Romelu Lukaku
Romelu Lukaku
3 miesięcy temu

ciekawe
3MLN euro z Gumnego to mniej nie 2,7 MLN dolarów za gracza Wisły

Bartek
Bartek
3 miesięcy temu

Teza z dupy. Tylko Bereszynskiego można by ocenić w trakcie transferu na wyższą kwotę

meeyoo72
meeyoo72(@meeyoo72)
3 miesięcy temu

Lionch lepszy? Zupełnie inny profil zawodnika, czy zatęsknimy – to sie okaże, jak dla mnie piłkarz niezbędny Wiśle do uporządkowania chaosu. Przyszedł i poszedł za frytki – statystyki wskazują, że jest niezwykle skuteczny w tym co robi na boisku – generalnie wszystko wskazywało, że będzie jeszcze lepiej, w innej sytuacji finansowej klubu kwota odstępnego byłaby pewnie wyższa.Teza że „nikt nie będzie po nim płakał” dosyć szokująca.

KwadratABG
KwadratABG
3 miesięcy temu
Reply to  meeyoo72

Moim zdaniem Lionch bardziej był do „noszenia węgla” na boisku. Robił lepsze liczby jeśli chodzi o bieganie i jego tempo, Aschraf bardzo dobrze operuję piłką i czyta grę, robotę robił głównie swoim ustawieniem.

jaja
jaja
3 miesięcy temu

Co Wy tam w weszlo palicie?

Kwota, za jaką odchodzi Aschraf do Arabii Saudyjskiej (około 2,7 miliona dolarów plus gruby procent od przyszłego transferu), nakazuje zastanowić się, czy biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, to nie jest najlepszy wychodzący transfer w historii Ekstraklasy.

[…]

W tej kategorii wiekowej, drożej od Holendra odeszli tylko:

[ … ]

 • Vadis Odjidja-Ofoe (2,5 mln euro do Olympiakosu),
 • Tamas Kadar (2,5 mln euro do Dynama Kijów).
mechanikabg
mechanikabg
3 miesięcy temu
Reply to  jaja

2,7 mln dolarów to przy dzisiejszym kursie 2,38 mln Euro, więc Białek dobrze napisał.

Romelu Lukaku
Romelu Lukaku
3 miesięcy temu
Reply to  jaja

I Tonev z Lecha za 2,7 MLN FUNTÓW

pozamiatane

UbieramSię
UbieramSię
3 miesięcy temu

W co Sobiech ubrał ten garnitur?

Tomek
Tomek
3 miesięcy temu

Jeśli każdego z nich wycenilibyście znacznie wyżej to znaczy, ze nie wiecie jaki potencjał ma ten zawodnik, patrzac na jego grę to „6” której potrzeba praktycznie wszędzie(nie mówię, ze Wisła popełniła błąd, bo to dobry deal) jest zaangażowany(wiem jak to brzmi, ale takie są realia naszej ligi) umie przyjąć piłkę i PODAĆ na 50-60 metrów, grać kombinacyjnie, odebrać, uderzyć z dystansu, zazwyczaj najwiecej przebiegnietych km w meczu, duzy spokój (prawdopodobnie wypracowany w Holandii), itd. Dla Wisły był tempomatem i najlepszym zawodnikiem minionej rundy, wiec pisanie, ze nikt go nie będzie wspominał brzmi jak niedocenienie tego zawodnika. W krajach arabskich jest dużo pieniędzy, jednak to lidzie bogaci najlepiej potrafią zadbać o swoje interesy i nie płacą takich pieniędzy za byle kogo.

Ekstraklasa
19.05.2022

Angielski: Zimą odrzuciłem ofertę z Rosji. Kilka dni później wybuchła wojna

Karol Angielski przed tym sezonem miał w CV cztery ekstraklasowe kluby i tyle samo strzelonych goli na tym poziomie. Teraz wreszcie pokazuje, że może być wyróżniającą się postacią w polskiej elicie. Ma już 17 bramek i powalczy jeszcze o koronę króla strzelców. W poprzedniej kolejce po wejściu z ławki zdobył trzy bramki z Wisłą Kraków, […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Aubameyang skończył reprezentacyjną karierę

Pierre-Emerick Aubameyang zakończył reprezentacyjną karierę. Były napastnik kadry Gabonu napisał: – Po 13 latach dumnego reprezentowania mojego kraju ogłaszam, że kończę reprezentacyjną karierę. Chciałbym podziękować mieszkańcom Gabonu oraz wszystkim, którzy wspierali mnie w dobrych i złych chwilach. Zawodnik Barcelony rozegrał 72 spotkania w kadrze Gabonu i strzelił 30 bramek. Największym sukcesem pozostał ćwierćfinał Pucharu Narodu […]
19.05.2022
1 liga
19.05.2022

Trenerskie przymiarki w 1. lidze. Kto poprowadzi Chrobrego i Podbeskidzie?

Pierwszy raz od dawna w 1. lidze może dojść do sporej wymiany trenerów w przerwie między sezonami. Nowych szkoleniowców szukają w Bielsku-Białej, Głogowie, Rzeszowie, Łodzi i Tychach. Jakie nazwiska są przymierzane do pracy w poszczególnych klubach? Na rynku trenerskim jest sporo szkoleniowców, którzy próbują wrócić na karuzelę. Ci znani z pierwszoligowych boisk to choćby Dariusz […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Plany transferowe Radomiaka. Powrót Mikity i nowy bramkarz?

Radomiak Radom zamyka sezon i szykuje się do letniego okna transferowego. Beniaminek dwa wzmocnienia zaklepał już wcześniej, a co dalej? W klubie nie ukrywają, że rozmowy o wzmocnieniach już trwają. Poznaliśmy kilka nazwisk, którymi interesuje się ekipa Mariusza Lewandowskiego. W Radomiu plany na letnie okienko są jasne. Klubowi zależy na ściągnięciu jednego lub dwóch prawych […]
19.05.2022
Brama dnia
19.05.2022

Jörg Böhme – dublet prawie na wagę mistrzostwa | BRAMA DNIA

Dwadzieścia jeden lat temu Schalke 05 pokonało 5:3 SpVgg Unterhaching i przez kilka cudownych chwil kibice ekipy z Gelsenkirchen byli przekonani, że ten triumf zapewnił im upragnione mistrzostwo Niemiec. Nie zdawali sobie sprawy, że Bayern Monachium nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w starciu z HSV. Wspominamy ten mecz w dzisiejszej „Bramie dnia”. 1. JÖRG BÖHME […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

„Sezon smutny jak życie w Wałbrzychu. Niech Mioduski się wstydzi”

Kibice Legii chcą „uczcić” nieudany sezon w wykonaniu Legii. Mianowicie opuścić trybuny na 17 minut. Czyli tak, by jedna minuta odpowiadała jednej porażce Wojskowych w sezonie. Na profilu Nieznanych Sprawców na Facebooku możemy przeczytać: Zwracamy się do wszystkich kibiców Legii Warszawa. Przed nami ostatni meczu sezonu. Sezonu smutnego jak życie w Wałbrzychu. Najgorszego sezonu w […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Jak radzili sobie triumfatorzy Ligi Europy w kolejnym sezonie?

Na początku rozgrywek 14/15 UEFA zdecydowała, że zwycięzca Ligi Europy otrzyma gwarancję występów w Lidze Mistrzów w kolejnym sezonie. Dla wielu drużyn był to tylko miły dodatek. Dla pozostałych wielka szansa, która dodatkowo podkręcała rywalizację. Sprawdziliśmy, jak triumfatorzy Ligi Europy radzili sobie w Lidze Mistrzów i jak gra w tych prestiżowych rozgrywkach wpłynęła na ich […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Kobylański w TSV 1860 Monachium

Martin Kobylański ma nowy klub. To TSV 1860 Monachium. Przez ostatnie trzy sezony Kobylański występował w Eintrachcie Brunszwik. Awansował nawet do 2. Bundesligi, by po sezonie zlecieć i dalej grać na trzecim poziomie rozgrywkowym w Niemczech. Teraz Brunszwik znów awansował (z drugiego miejsca), ale już nie wziął Kobylańskiego na pokład. TSV jako czwarty zespół trzeciej […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Magath utrzyma Herthę czy spełni ostatnią posługę dla HSV?

Felix Magath niespodziewanie po pięciu latach powrócił w marcu do pracy trenerskiej. Podjął się trudnego zadania utrzymania Herthy Berlin w Bundeslidze. Starą Damę objął, gdy ta znajdowała się w strefie spadkowej. Wyprowadził ją z niej, ale w ostatnich minutach 34. kolejki sezonu wylądował w barażach za sprawą zwycięstwa VfB Stuttgart nad 1. FC Koeln (2:1). […]
19.05.2022
Ekstraklasa
19.05.2022

Pogromca gwiazd. Kim jest Kamil Pestka?

Niemroźne przedpołudnie na boisku treningowym Pasów przy ulicy Wielickiej w Krakowie. Kamil Pestka siedzi na zdezelowanym krzesełku przy samej murawie w szarej bluzie i dżinsowych spodniach z dziurami na kolanach. – Whisky z Michałem Probierzem czy whisky z Czesławem Michniewiczem? – pytamy przewrotnie. – Whisky z jednym i drugim! – odpowiada zgrabnie.  Minęły dwa lata […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

„Nie zawsze wynik jest celem nadrzędnym”. Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku w Świdnicy

Po kilku latach przerwy finały wojewódzkie turnieju „Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku” wróciły do Świdnicy. Na obiektach miejscowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w środę rywalizacja o prym na Dolnym Śląsku rozpoczęła się od kategorii U12. Podczas ceremonii otwarcia zobaczyliśmy przykry obrazek. Podsumowanie tego, jak wiele zabrała nam pandemia. Po tym jak prowadzący zapytał […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Verratti twierdzi, że Benzema faulował Donnarummę

Marco Verratti w rozmowie “Le Parisien” wspomina dwumecz z Realem w Lidze Mistrzów i wskazuje powody, dla których PSG odpadło z Ligi Mistrzów. Zdaniem piłkarza Benzema faulował Donnarummę: – Dla mnie to był faul. W starciu z Troyes widzieliśmy, że sędzia anulował gola za podobny faul Kyliana na obrońcy, który nawet nie upadł. Jednak każdy […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Origi trafi do Milanu

Divock Origi zostanie nowym piłkarzem Milanu. Piłkarz po ośmiu latach opuszcza Liverpool na stałe. Fabrizio Romano napisał na Twitterze: – Divock Origi nie ma wątpliwości co do swojego kolejnego celu: czeka tylko na ukończenie badań medycznych i podpisanie kontraktu jako nowy zawodnik Milanu w nadchodzących tygodniach. Origi trafił do Liverpoolu z Lille w 2014 roku. […]
19.05.2022
Prasówka
19.05.2022

PRASA. Frankowski: Kuba był dobrej myśli. Przypuszczaliśmy, że będą słabsi od Wisły

Czwartkowa prasa nie rozpieszcza, ale znajdziemy w niej parę rozmów, które przykuwają uwagę. Wciąż sporo o reprezentacji, zwłaszcza o Gabrielu Słoninie. Przegląd Sportowy Tomasz Frankowski o problemach „Białej Gwiazdy”. Napastnik analizuje spadek Wisły. Wisłę tworzył zlepek piłkarzy z zagranicy, umówmy się, w większości kiepskich. Ale zdarza się, że taki zlepek tworzy solidny zespół. Uważam, że akurat […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Van Bronckhorst: – Czujemy olbrzymi ból

Giovanni van Bronckhorst nie ukrywał żalu po przegranej z Eintrachtem w finale Ligi Europy. Holenderski trener Rangersów mówił: – Karne to loteria, a my dzisiaj nie byliśmy po jej dobrej stronie. Nie mogę narzekać na moich piłkarzy, dali z siebie wszystko. Jeśli grasz w finale i wygrasz, będziesz go pamiętać do końca życia. Jeśli jednak […]
19.05.2022
Suche Info
19.05.2022

Glasner: – Brakuje mi słów, a to nie zdarza się zbyt często

Oliver Glasner, trener Eintrachtu, nie ukrywał jak bardzo jest szczęśliwy po wczorajszym zwycięstwie w finale Ligi Europy (po karnych z Rangersami). Glasner mówił: – Wróciliśmy dziś z dalekiej podróży. To, co ci goście robią w tym sezonie… Nie potrafię znaleźć słów, a to nie zdarza mi się zbyt często. Spotkanie było cholernie intensywne, wszyscy dali […]
19.05.2022
Liga Europy
19.05.2022

Eintracht drugim niemieckim klubem z europejskim triumfem w XXI wieku

Bundesliga jeśli chodzi o triumfy w europejskich pucharach pozostaje mocno w cieniu w XXI wieku. Eintracht Frankfurt wygraniem Ligi Europy poprawił te niekorzystne dla Niemców statystyki. Może to być pewne zaskoczenie, ale dotychczas jedynym niemieckim klubem, który wygrywał europejskie rozgrywki w obecnym wieku jest Bayern. Monachijczycy w 2001, 2013 i 2020 roku triumfowali w Lidze […]
19.05.2022
Weszło
19.05.2022

Liga Europy dla Eintrachtu! Triumfatora wyłoniły rzuty karne

Eintracht Frankfurt wygrał Ligę Europy! Zwycięzcę meczu finałowego rozgrywanego w Sewilli wyłoniła seria rzutów karnych. W regulaminowym czasie gry padł remis 1:1. W konkursie jedenastek Orły okazały się lepsze od piłkarzy Rangers 5:4. Decydująca okazała się czwarta kolejka konkursu jedenastek, w trakcie której spudłował pomocnik The Gers – Aaron Ramsey. Gdy Sewilla starała się zorganizować […]
19.05.2022