Czy Valencię stać na powrót do europejskich pucharów?

Opublikowane 14.01.2022 15:57 przez

Paweł Ożóg

Valencia pod wpływem szkodliwej polityki Petera Lima została wpędzona przeciętność. Zmiany trenerów, osłabianie kadry i polityka cięć budżetowych po przehulaniu dużych kwot to tylko kilka aspektów, które przyniosły opłakane skutki. Pat organizacyjny trwa, ale przed sezonem zatrudniono trenera, który miał poskładać wrak i odwrócić uwagę od gabinetów. Josep Bordalas, gdy stał przy oknie, rozmyślał o sensie pracy w Getafe. Nagle ujrzał na niebie znak nietoperza i pognał czym prędzej na ratunek Valencii.

Na początku pojawiały się dyskusje czy to właściwy wybór. Czy nie zrobi z Valencii klubu pokroju Getafe. Te opinie były jednak krzywdzące względem 58-latka, ponieważ z poprzedniego zespołu wycisnął, co się dało. Z przeciętnymi piłkarzami wykręcił nawet europejskie puchary, których wcześniej nikt nie oczekiwał. Styl pozostawiał wiele do życzenia, ale raczej nie powinno oczekiwać, że z Damiana Suareza zrobi się Joao Cancelo lub Nemanji Maksimovica Lukę Modrica. Z Fiata Punto nie zrobisz limuzyny. Bordalas nawet nie próbował. Dojechał z punktu A do B zgodnie z instrukcją.

Valencia z Bordalasem w roli sternika

Kiedy latem obejmował Valencię oczekiwano przełomu. Nijaki zespół miał zyskać duszę, piłkarze stać się bardziej charakternymi, a sam trener pokazać, że nie jest jednowymiarowym szkoleniowcem. Zwłaszcza to ostatnie było istotne. Dostał w teorii lepszy zespół, z pewnością w Getafe nie miał tak dobrych piłkarzy jak Goncalo Guedes, Jose Luis Gaya lub Carlos Soler. Pozostało udowodnić, że z dobrymi piłkarzami też jest w stanie osiągać dobre wyniki. No i się dogadać. W przeszłości poszła fama, że nie jest mistrzem komunikacji i nie przepada za gwiazdami.

Kibice mieli świadomość, że zatrudniono frontmana, który kontrastował ze swoim poprzednikiem. Javi Gracia był traktowany przez właściciela jak powietrze. Z czasem stał się popychadłem. Nigdy nie spotkał się z Peterem Limem w cztery oczy. Rozmowy na zoomie albo innej platformie też nie doświadczył. Olano jego prośby transferowe i zlekceważono zapewnienia. Gracia nie otrzymał piłkarzy, których oczekiwał, więc chęć ucieczki z klubu już w grudniu miała okoliczności łagodzące.

Było jasne, że Bordalas nie da sobie tak wejść na głowę i nawet jak sobie ponarzeka, to będzie robił swoje. Objął zespół w bardzo trudnym momencie, ale to wciąż Valencia. Wielka marka, klub globalny, którym interesują się ludzie na całym świecie. Wielka ambicja? Wiara we własne umiejętności, przekonanie o tym, że ma się swoje pięć minut? Niewątpliwie tak.

Valencia i tęsknota za wielkością

Valencia oddycha historią, bo teraźniejszość wywołuje ból klatki piersiowej. Ostatnie mistrzostwo wygrała siedemnaście lat temu. Klubowe legendy wspominają początek stulecia z uśmiechem na ustach. Dzięki temu mogą przez moment zapomnieć o obecnych czasach.

Symbolem zarządzania Valencią z ostatnich latach jest szkielet nowego stadionu, który za jakiś czas może nawiązać do elektrowni w Żarnowcu. Wielkie plany, wylane hektolitry betonu, przepalone pieniądze i daremność działań.

W zasadzie każdy piłkarz w Valencii jest na sprzedaż. Negocjacje nie są łatwe, ale jak innym zespołom zależy na wyjęciu, któregoś trybu to nie ma z tym większego problemu. Chyba że oferta jest daleka od ceny rynkowej lub dotyczy Goncalo Guedesa. Portugalczyk latem był bliski odejścia. Wypowiedział już nawet umowę najmu mieszkania.

Miał odejść do Sevilli, która oferowała za Portugalczyka 20 milionów euro. Transfer zablokował Peter Lim. Zadzwonił do swojej prawej ręki — Anila Murphy’ego — i powiedział, że Guedes nie może odejść za mniej niż 30 milionów. Z tego powodu negocjacje z ligowym rywalem zostały zerwane. Cena okazała się zaporowa. Ofensywny piłkarz był po fatalnym jak na swoje możliwości sezonie. Nie dziwi, że nikt nie był chętny do zapłacenia takich pieniędzy. Lim widział potencjał do wzrostu wartości zawodnika i się nie pomylił. Choć raz.

Latem mówiło się więcej o potencjalnych odejściach niż o transferach do klubu. Piłkarze wyróżniający się w poprzedniej drużynie Bordalasa w wielu przypadkach znajdują się poza zasięgiem Valencii. Finanse nie pozwalały na sprowadzenie między innymi Mauro Arrambariego. Wystarczyło na wypożyczenie Hugo Duro, ale to inna pozycja i oczekiwania względem Hiszpana były niewielkie.

Kadra pierwszego zespołu teoretycznie nie wygląda najgorzej. Fasada, sam pierwszy garnitur, prezentuje się całkiem nieźle, ale gdy zajrzy się głębiej – brakuje alternatyw, kołderka jest krótka. Bierze się to z tego, że wielu piłkarzy ma problemy z urazami lub w poprzednich latach sytuacja klubu sprawiła, że się wypalili.

Ciężko pracuje się w takich warunkach. Mimo to Valencia mogła zakończyć 2021 w czwórce. Musiała tylko wygrać z Espanyolem, ale wtopiła. Po nowym roku dostała jeszcze lekcję futbolu od Królewskich. Zamiast czwartej pozycji jest dziesiąta. Brzmi kiepsko, ale puchary są w zasięgu. Wystarczy uporać się z bolączkami.

Obrona Valencii kulą u nogi

Nigdy drużyny Bordalasa na tym etapie sezonu nie traciły tylu bramek. W tym momencie Valencia traci średnio 1,6 bramki na mecz. Skąd nagle drużyna trenera słynącego z żelaznej defensywy zaczęła tracić tyle bramek? Przede wszystkim w pierwszych sezonach pracy w Getafe skład linii obrony był właściwie stały. Obrońców Los Azulones omijały urazy i jeśli wypadali, to głównie za sprawą zawieszeń za kartki. To ułatwiało sprawę. Fundamenty pozwoliły stworzyć gród z prawdziwego zdarzenia. W nowym klubie jest to o wiele trudniejsze.

Na początku sezonu blok obronny Valencii tworzyli: Thierry Correia, Gabriel Paulista, Omar Alderete i Jose Luis Gaya. Nie wyglądało to źle. Pierwsze cztery napawały optymizmem. Dwa czyste konta i 10 punktów. Był potencjał. Później co chwilę, któryś z wymienionych piłkarzy wypadał z różnych powodów. Największą stratą jest brak Gabriela Paulisty, wokół którego miała być budowana obrona. Piłkarz z podwójnym obywatelstwem nie gra od początku listopada. Teraz przebywa w Brazylii i szuka alternatywnych metod leczenia, by nie iść pod nóż.

Zmiennicy podstawowych obrońców również miewali problemy ze zdrowiem. W takim przypadku trudno o zgranie. Na przykład w tym momencie jedynym gotowym do gry prawym obrońcą jest Cristiano Piccini. Włoch pod koniec roku wrócił do pierwszego składu po 28 miesiącach przerwy! Przerwa wzięła się z poważnej kontuzji rzepki oraz wypożyczenia do Atalanty, w której również nie grał przez urazy.

Skala problemów sprawiła, że Nietoperze tylko pięć spotkań ligowych zakończyli bez straty bramki. Barcelona, Deportivo Alaves, Cadiz, Elche, Granada i Levante są pod tym względem gorsze.

Według dziennikarzy Marki Valencia straciła aż 16 z 32 bramek po strzałach rywali z pola bramkowego. Sprawdziliśmy to i niektóre z tych bramek zostały dopasowane nieco sztucznie. Autor ewidentnie narzucił margines około dwóch metrów. Nie zmienia to jednak faktu, że obrona Valencii pozwala przeciwnikom na zbyt wiele. Bordalas po spotkaniu z Realem Madryt powiedział, że rywale wchodzą w ich pole karne jak w masło. Już wcześniej narzekał, że zbyt często rywale oddają strzały w tej strefie. Recydywa pełną gębą. Jest nad czym pracować.

Na żółto

Valencia przystąpiła w tym sezonie do programu lojalnościowego o nazwie – żółty kartonik. Jest bardzo zaangażowana w zbieranie punktów, które przekładają się na zawieszenia zawodników. Nie znajdziecie w lidze drugiego zespołu, który z taką częstotliwością zbierałby upomnienia od sędziów. Spójrzcie na klasyfikację żółtych kartek:

 • Valencia – 72
 • Getafe – 62
 • Mallorca – 61
 • Levante – 59
 • Elche – 56

Pod względem liczby fauli również Valencia przewodzi stawce. Pod tym względem można powiedzieć, że widać znak trenera. Tego należało się spodziewać. Nikt z otoczenia klubu raczej nie będzie marudził, jeśli sezon zakończy się happy endem, pomimo niskiej oceny za styl. Bezpardonowa gra nierzadko się opłaca. Z pięknem ma niewiele wspólnego, ale uczciwie trzeba przyznać, że zespół z Estadio Mestalla w obecnym kształcie raczej powinien skupić się na prostocie i uciekać od idei tiki-takopodobnych.

Też nie jest tak, że wyłącznie kości trzeszczą. Valencia potrafi miło zaskoczyć w ofensywie. Błyskawicznie przechodzą do ataków i rywale muszą uważać, by nie dać się naciągnąć na rzut karny, bo, na przykład Hugo Duro potrafi się dobrze zastawiać.

Skuteczni pod bramką rywali

W ofensywie Valencia prezentuje się dużo lepiej. Nie potrzebuje utrzymania przy piłce, by zdobywać bramki z dość dużą częstotliwością. Przywykli do tego, że w praktycznie każdy mecz kończą ze zdobyczą bramkować. Tylko w dwóch spotkania nie zdobyła gola – Cadiz (W) 0:0 i Real Sociedad (W) 0:0.

Skuteczność piłkarzy z Estadio Mestalla dobrze oddaje statystyka bramek oczekiwanych. Według danych znajdujących się na stronie fbref.com – Valencia powinna zdobyć około dwudziestu czterech bramek, czyli o sześć mniej niż faktycznie zdobyła. W aż czterech spotkaniach strzelili minimum trzy bramki:

 • Deportivo Alaves (D) 3:0,
 • Osasuna (W) 1:4,
 • Atletico (D) 3:3,
 • Levante (W) 3:4.

To jak w sumie ich oceniać? Mimo wszystko Valencia jest ligowym średniakiem na sterydach. Potrafi miło zaskoczyć, ale i rozczarować w spotkaniu z niżej notowanym rywalem. Brakuje trochę balansu, o którym wspomina sam trener.

Cieszyć może powrót do dobrej dyspozycji Goncalo Guedesa. Wielu już skreślało Portugalczyka, ale ten ma się dobrze i pracuje na transfer do lepszego klubu. Jeśli dla kogoś oglądać Valencię to właśnie dla niego. W tym sezonie zdobył już siedem bramek i zaliczył cztery asysty. Może nie jest juz tak szybki jak przed serią urazów, ale nadal potrafi zaskoczyć dryblingiem lub posłaniem bomby zza szesnastki.

GONCALO GUEDES W TOP 10 POZYTYWNYCH ZASKOCZEŃ NA PÓŁMETKU SEZONU

Powroty z piekła do nieba

Pod względem odrabiania strat można śmiało pochwalić zespół Bordalasa. Często końcówki spotkań Valencii są ciekawe. Jeśli komentatorzy mówią o meczu Valencii, że jeszcze nie powinno się uważać spotkanie za zakończone, to nie bierze się to ze sztucznego podtrzymywanie widza przy odbiornikach. Za przygotowanie fizyczne odpowiada Javier Vidal, detalista, który na potrzeby właściwego przygotowania zespołu, korzysta z usług firmy założonej przez byłych agentów izraelskiego wywiadu.

Piłkarze klubu z Estadio Mestalla zaliczyli w tym sezonie kilka spektakularnych pościgów. W 90. minucie przegrywali dwoma bramkami zarówno z Mallorką jak i Atletico, ale obu przypadkach zdołali doprowadzić do wyrównania. Przegrywali z Granadą i Athleticiem, ale w końcówkach wyciągali wynik i jest to coś, co wyróżnia ten zespół. Granie do końca, walka i ambicja.

W obraz odrabiania strat, ale tym razem z nawiązką wpisują się inne spotkania, na przykład:

 • droga od 1:0 dla Osasuny do 1:4 dla Valencii,
 • od 1:0 dla Celty do 1:2,
 • od 2:0 dla Levante do 3:4.

Innymi słowy, potrafią zawalczyć i o to właśnie chodziło. W obecnej sytuacji muszą dawać z siebie maksimum, by w choć minimalnym stopniu nawiązać do tłustych lat i sprostać oczekiwaniom trenera, którego nie zadowoli miejsce w drugiej części stawki. Powrót do pucharów sam się nie zrobi.

Trener chce więcej

Przekaz jest jasny – stać ich na więcej. Bordalas naciska na wzmocnienia. Wie, że klubu nie stać na piłkarzy z najwyższej półki, ale oczekuje kreatywności i wykorzystania rynkowych okazji. Wie, że bez tego nie mają szans na walkę o coś więcej niż miejsce w środku stawki.

– Liga jest bardzo wyrównana i wszyscy się wzmacniają. Valencia nie może pozostać pod tym względem w tyle, ponieważ to duży klub. Powinniśmy stale wzmacniać skład, aby nie tracić dystansu do reszty. Jeśli się nie wzmocnimy, nie będziemy mieli szans na znalezienie się w czołówce. – tydzień temu wyznał szkoleniowiec klubu z Estadio Mestalla. Dziś pojawiły się informacje, że ma już dość proszenia się o piłkarzy, bo każda jego propozycja jest odrzucana. Broni nie składa, ale  jest wkurzony. Trudno mu się dziwić. Jak nie będzie wyników to singapurski właściciel do spółki ze swoim paziem zrobią z niego kolejnego kozła ofiarnego.

Nie tylko w głowie Bordalasa zaczęła kiełkować myśl, że w sumie Valencia jest w stanie załapać się do pucharów. Hugo Guillamon, Carlos Soler i Jose Luis Gaya mówią głośno, że trzeba grać o pełną pulę, czyli o puchary. Nie będzie łatwo, ale cel jest możliwy do zrealizowania. W tym momencie do trzeciego Betisu tracą sześć oczek, czyli są w zasięgu. Strach pomyśleć, gdzie byłaby Valencia, gdyby miała lepszych obrońców i traciła mniej bramek. Lim mógłby pomyśleć, że jest kotem.

WIĘCEJ O LIDE HISZPAŃSKIEJ:

Fot. Newspix

Weszło
19.01.2022

Lech nie ściągnie napastnika wobec problemów. Fiasko w rozmowach ze stoperem

Lech Poznań ma problemy w ataku, ale w klubie twierdzą, że to tylko przejściowe kłopoty i nie trzeba reagować na nie transferem. Natomiast dla świętego spokoju lechici sprawdzają rynek transferowy. Z naszych informacji wynika też, że poznaniakom nie uda się w tym oknie transferowym ściągnąć Adriana Rusa. Pod poważnym znakiem zapytania stanął też transfer innego […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Mam wrażenie, że tak zmasowana krytyka programu „700+” dla profesjonalnych klubów sportowych raczej wykluczy wprowadzenie tego oryginalnego pomysłu w życie. Już dziś widać, że odbiór inicjatywy wedle której polska piłka (i inne sporty) miałaby otrzymać szeroki strumień pieniędzy z budżetu mocno zaskoczył inicjatorów i pewnie kwestią czasu jest jeśli nie wycofanie się, to przynajmniej głęboka […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

16 nagród dla Lewandowskiego za 2021 rok

Utarło się stwierdzenie, że Złota Piłka jest najważniejszym wyróżnieniem dla piłkarza. Gdzieniegdzie pojawiają się jednak głosy o tym, że plebiscyt ten powinna niedługo zdetronizować nagroda przyznawana przez FIFA. Uchodzi ona za bardziej profesjonalną, chociaż z drugiej strony niektóre decyzje podczas ostatniej gali zadają temu kłam. Niemniej na początku tego tygodnia Robert Lewandowski zgarnął kolejne indywidualne […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Karol Linetty w uniwersum Torino

Kiedy przychodził do Sampdorii, był tylko Karolkiem. Odchodził już jako Karol i zostawił za sobą kawał historii. Opuścił zespół, w którym zbudował sobie pozycję w poważnej lidze. Chwalono go za ogładę taktyczną w lidze, w której mają fioła właśnie na punkcie taktyki. Był przecież jedną z najważniejszych postaci Sampdorii. Zdarzały się spotkania, w których pełnił […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Stadion Śląski gospodarzem finału barażów o mundial

To już pewne. Obradujący zarząd PZPN dziś podjął decyzję o przeniesieniu ewentualnego finału barażów ze Stadionu Narodowego na Stadion Śląski. Wszystko jest oczywiście związane ze wzrostem zachorowań na Covid-19. Na terenie Stadionu Narodowego znajduje się zamiejscowy tymczasowy oddział Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Jeżeli sytuacja z liczbą zakażeń będzie systematycznie spadać, to wówczas na […]
19.01.2022
Skoki
19.01.2022

Ziobro: Praca Horngachera to był sabotaż, a nasi włodarze klepali go po plecach!

Kiedy w 2013 roku wygrywał konkurs Pucharu Świata w Engelbergu, wydawało się, że polskim skokom objawił się nowy talent, który przez lata będzie podporą reprezentacji. Dziś może tylko trzymać kciuki za swoich kolegów, przygotowujących się do startu na igrzyskach. A przecież spośród polskich skoczków, których zobaczymy na igrzyskach, młodszy od niego jest tylko Paweł Wąsek. […]
19.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło
18.01.2022

Czy Courtois to po flamandzku „skała”? Jeśli nie, powinni to zmienić

W ostatnich sezonach hiszpańskiej Primera Division mówiło się przede wszystkim o rywalizacji wielkiej trójki. W drugiej kolejności o piłkarzach zdobywających hurtowo gole, ale o korespondencyjnym pojedynku bramkarzy było dość cicho. Pozycja bramkarza nie grzeje tak kibiców, ale to od nich w dużej mierze zależy wynik spotkania. Ileż to było już spotkań, w których dzięki postawie […]
18.01.2022
La Liga
18.01.2022

Powoli dobiega końca era Luisa Suareza w Atletico

Długość kariery piłkarza zależy od wielu czynników. Kilkutygodniowy dołek nie oznacza, że nie nastąpi nagłe odbicie. W tej kwestii nie ma jednego schematu. Piłkarze podobnie jak maszyny się zużywają. Nie da się przeciągać karier w nieskończoność. Z czasem zawodnik musi zdać sobie sprawę z tego, że powinien już nieco zwolnić, dać ciału odpocząć. Zejść piętro […]
18.01.2022
Weszło
17.01.2022

Uczcie się na cudzych błędach. Joao Felix w pułapce cholismo i zdrowia

Cholo Simeone doświadcza rocznie jakichś czterdziestu milionów euro zmartwień. Weźmy takiego Joao Felix. Transfer portugalskiego Golden Boya z 2019 roku miał sprawić, że Atletico Madryt wejdzie na nowy poziom i pokazać, że jest w stanie podbierać rywalom największe talenty bez względu na cenę. Oczekiwano efektu wow, a można odnieść wrażenie, że trener i piłkarz duszą […]
17.01.2022
La Liga
16.01.2022

Królewscy z pierwszym trofeum w 2022. Modrić i Benzema przesądzili o losach meczu

Finał Superpucharu Hiszpanii był pierwszą okazją dla hiszpańskich drużyn do zdobycia trofeum w 2022 roku. Miniturniej rozgrywany w Arabii Saudyjskiej stał na wysokim poziomie. W finale Athletic podejmował Real Madryt. Królewscy mieli więcej czasu na odpoczynek po półfinałach, ale z drugiej strony piłkarze z Kraju Basków rozegrali w tym sezonie o sześć spotkań mniej. W […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Na Zachodzie sobie poradzili? Na pewno nie w Sewilli

We wczorajszych derbach Sewilli zobaczyliśmy bramki pięknej urody, jednak nie to było najważniejsze. Wszelkie dobre wrażenia zostały zepchnięte na drugi plan. Wszystko przez zachowanie jednego z kibiców Realu Betis, który postanowił rzucić rurkę PCV w stronę piłkarza Sevilli. Joan Jordan został trafiony w głowę, poczuł się źle, a mecz został przerwany. Nakreślmy okoliczności. Betis był […]
16.01.2022
La Liga
14.01.2022

Czy Valencię stać na powrót do europejskich pucharów?

Valencia pod wpływem szkodliwej polityki Petera Lima została wpędzona przeciętność. Zmiany trenerów, osłabianie kadry i polityka cięć budżetowych po przehulaniu dużych kwot to tylko kilka aspektów, które przyniosły opłakane skutki. Pat organizacyjny trwa, ale przed sezonem zatrudniono trenera, który miał poskładać wrak i odwrócić uwagę od gabinetów. Josep Bordalas, gdy stał przy oknie, rozmyślał o […]
14.01.2022
Weszło
19.01.2022

Lech nie ściągnie napastnika wobec problemów. Fiasko w rozmowach ze stoperem

Lech Poznań ma problemy w ataku, ale w klubie twierdzą, że to tylko przejściowe kłopoty i nie trzeba reagować na nie transferem. Natomiast dla świętego spokoju lechici sprawdzają rynek transferowy. Z naszych informacji wynika też, że poznaniakom nie uda się w tym oknie transferowym ściągnąć Adriana Rusa. Pod poważnym znakiem zapytania stanął też transfer innego […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Mam wrażenie, że tak zmasowana krytyka programu „700+” dla profesjonalnych klubów sportowych raczej wykluczy wprowadzenie tego oryginalnego pomysłu w życie. Już dziś widać, że odbiór inicjatywy wedle której polska piłka (i inne sporty) miałaby otrzymać szeroki strumień pieniędzy z budżetu mocno zaskoczył inicjatorów i pewnie kwestią czasu jest jeśli nie wycofanie się, to przynajmniej głęboka […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

16 nagród dla Lewandowskiego za 2021 rok

Utarło się stwierdzenie, że Złota Piłka jest najważniejszym wyróżnieniem dla piłkarza. Gdzieniegdzie pojawiają się jednak głosy o tym, że plebiscyt ten powinna niedługo zdetronizować nagroda przyznawana przez FIFA. Uchodzi ona za bardziej profesjonalną, chociaż z drugiej strony niektóre decyzje podczas ostatniej gali zadają temu kłam. Niemniej na początku tego tygodnia Robert Lewandowski zgarnął kolejne indywidualne […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Karol Linetty w uniwersum Torino

Kiedy przychodził do Sampdorii, był tylko Karolkiem. Odchodził już jako Karol i zostawił za sobą kawał historii. Opuścił zespół, w którym zbudował sobie pozycję w poważnej lidze. Chwalono go za ogładę taktyczną w lidze, w której mają fioła właśnie na punkcie taktyki. Był przecież jedną z najważniejszych postaci Sampdorii. Zdarzały się spotkania, w których pełnił […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Stadion Śląski gospodarzem finału barażów o mundial

To już pewne. Obradujący zarząd PZPN dziś podjął decyzję o przeniesieniu ewentualnego finału barażów ze Stadionu Narodowego na Stadion Śląski. Wszystko jest oczywiście związane ze wzrostem zachorowań na Covid-19. Na terenie Stadionu Narodowego znajduje się zamiejscowy tymczasowy oddział Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Jeżeli sytuacja z liczbą zakażeń będzie systematycznie spadać, to wówczas na […]
19.01.2022
Skoki
19.01.2022

Ziobro: Praca Horngachera to był sabotaż, a nasi włodarze klepali go po plecach!

Kiedy w 2013 roku wygrywał konkurs Pucharu Świata w Engelbergu, wydawało się, że polskim skokom objawił się nowy talent, który przez lata będzie podporą reprezentacji. Dziś może tylko trzymać kciuki za swoich kolegów, przygotowujących się do startu na igrzyskach. A przecież spośród polskich skoczków, których zobaczymy na igrzyskach, młodszy od niego jest tylko Paweł Wąsek. […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Karol Linetty w uniwersum Torino

Kiedy przychodził do Sampdorii, był tylko Karolkiem. Odchodził już jako Karol i zostawił za sobą kawał historii. Opuścił zespół, w którym zbudował sobie pozycję w poważnej lidze. Chwalono go za ogładę taktyczną w lidze, w której mają fioła właśnie na punkcie taktyki. Był przecież jedną z najważniejszych postaci Sampdorii. Zdarzały się spotkania, w których pełnił […]
19.01.2022
Weszło
18.01.2022

Czy Courtois to po flamandzku „skała”? Jeśli nie, powinni to zmienić

W ostatnich sezonach hiszpańskiej Primera Division mówiło się przede wszystkim o rywalizacji wielkiej trójki. W drugiej kolejności o piłkarzach zdobywających hurtowo gole, ale o korespondencyjnym pojedynku bramkarzy było dość cicho. Pozycja bramkarza nie grzeje tak kibiców, ale to od nich w dużej mierze zależy wynik spotkania. Ileż to było już spotkań, w których dzięki postawie […]
18.01.2022
La Liga
18.01.2022

Powoli dobiega końca era Luisa Suareza w Atletico

Długość kariery piłkarza zależy od wielu czynników. Kilkutygodniowy dołek nie oznacza, że nie nastąpi nagłe odbicie. W tej kwestii nie ma jednego schematu. Piłkarze podobnie jak maszyny się zużywają. Nie da się przeciągać karier w nieskończoność. Z czasem zawodnik musi zdać sobie sprawę z tego, że powinien już nieco zwolnić, dać ciału odpocząć. Zejść piętro […]
18.01.2022
Weszło
17.01.2022

Spezia ogrywa nieskuteczny Milan. Pomógł sędzia…

Mecz Milanu ze Spezią był świetną okazją do weryfikacji polskich piłkarzy. Arkadiusz Reca i Jakuba Kiwior mogli pokazać się z dobrej strony na tle mocnego rywala. Mieli mnóstwo pracy. Ale w sumie tego należało się spodziewać. Milan dominował od samego początku i kwestią czasu były bramki gospodarzy. Sytuacjami mogli obstawić minimum trzy spotkania. A mimo […]
17.01.2022
Weszło
17.01.2022

Uczcie się na cudzych błędach. Joao Felix w pułapce cholismo i zdrowia

Cholo Simeone doświadcza rocznie jakichś czterdziestu milionów euro zmartwień. Weźmy takiego Joao Felix. Transfer portugalskiego Golden Boya z 2019 roku miał sprawić, że Atletico Madryt wejdzie na nowy poziom i pokazać, że jest w stanie podbierać rywalom największe talenty bez względu na cenę. Oczekiwano efektu wow, a można odnieść wrażenie, że trener i piłkarz duszą […]
17.01.2022
La Liga
16.01.2022

Królewscy z pierwszym trofeum w 2022. Modrić i Benzema przesądzili o losach meczu

Finał Superpucharu Hiszpanii był pierwszą okazją dla hiszpańskich drużyn do zdobycia trofeum w 2022 roku. Miniturniej rozgrywany w Arabii Saudyjskiej stał na wysokim poziomie. W finale Athletic podejmował Real Madryt. Królewscy mieli więcej czasu na odpoczynek po półfinałach, ale z drugiej strony piłkarze z Kraju Basków rozegrali w tym sezonie o sześć spotkań mniej. W […]
16.01.2022
Liczba komentarzy: 4
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janek1988
Janek1988
5 dni temu

Chciałbym żeby Nietoperze wrócili do gry. Pamiętam ich sukcesy kiedy trenerem był Cuper a gwiazda Mendieta. Ten klub zasługuje na poziom np. Atletico czy obecnie Betisu (pozdro dla Wojtka K)

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
5 dni temu

Dobrze że jest ktoś tam u Was w redakcji kto napisze czasem o hiszpańskiej piłce nie podejmując tematu dwójki zadłużonych gigantów a zajmując się resztą ligi.
Valencia niestety jest tak nieprzewidywalna że może na koniec sezonu być nawet w czołowej czwórce ale może też np odpaść w niedzielę z pucharu z 3-ligowym Baleares.
Generalnie nie ma chyba drugiej takiej drużyny w La lidze w tym sezonie która traciła by tak komiczne bramki (no może poza Levante). Ale Guedes czy Soler sprawiają że potencjał w drugiej linii i z przodu jest, pytanie ile jeszcze tam pograją?

...
...
4 dni temu

Valencia ma fajny, duży, częściowo zadaszony stadion – jeden z najstarszych w Hiszpanii (chociaż wiele razy był modernizowany).W porównaniu z naszym narodowym czy gdańskim szału nie ma, ale jak się ogląda Hall of Fame, imponujące postacie piłkarzy i trenerów z zamierzchłych lat, tytuły mistrzowskie, zwraca uwaga jedno: przegrane finały z Realem i Bayernem (za czasów Angulo i Mendiety) owszem są do zobaczenia przez kogoś uważnego, ale nie jest to na pewno pierwszoplanowa narracja historii klubu – końcu Valencia te mecze przegrała. I takie podejście bardzo mi się podoba.

Jacek
Jacek
3 dni temu

Bez sukcesów sportowych budżet Valencii nie wzrośnie.
Czy to tak ciężko zrozumieć Limowi?
Powinien się określić: wzmacnia zespół i walczy on o europejskie puchary czy sprzedaje klub.
Najgorsze dla kibiców to zawieszenie, brak planów, perspektyw… 🙁

Suche Info
19.01.2022

Genoa próbuje się ratować wypożyczeniem Amiriego

Genoa zajmuje 19. miejsce w Serie A i jest na dobrej drodze do degradacji. Włosi próbują się uratować wzmocnieniami w zimowym oknie transferowym. A za takie może uchodzić Nadiem Amiri, piłkarz Bayeru Leverkusen. „Kicker” informuje, że włoski klub dogadał się już z piłkarzem odnośnie do warunków indywidualnych. Kwestią sporną pozostaje jeszcze ustalenie wszystkiego z Bayerem. Ostatnio Rudi […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Alves walczy o powrót Messiego. „Dziwnie tu bez niego”

Dani Alves wrócił do Barcelony niemalże z niebytu, by pomóc jej w powrocie na szczyt. Brazylijczyk sugeruje władzom swojego klubu, by ci zatroszczyli się o powrót Leo Messiego. – Messi jest najlepszym piłkarzem w historii futbolu. Dziwnie jest być tutaj i go nie widzieć, nie mieć go w składzie – mówi Alves dla „Radio Catalunya”. […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Zieliński dokonał selekcji trenerów. „Zostało mi trzech kandydatów”

Jacek Zieliński powiedział w TVP Sport, że dokonał już wstępnej selekcji na stołek trenera Legii. Dyrektor sportowy ma trzech kandydatów. – Zrobiłem już sobie zestawienie wad i zalet trenerów mogących pasować do Legii. Na koniec zostało mi trzech kandydatów, którzy mogą udźwignąć te wymagania. Ale kto zostanie trenerem w kolejnym sezonie? Nie ma jeszcze decyzji […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Komunikat PZPN w sprawie wyboru selekcjonera

Oficjalne komunikaty nowego PZPN-u? Lubimy. Głównie za treść, jaka wylewa się z każdego ich zdania. Dziś odbyło się spotkanie zarządu PZPN, na którym debatowano między innymi o wyborze nowego selekcjonera. Spodziewaliśmy się białego dymu, ale ten nie nastąpił. W związku z pytaniami o przyszłość kadry, centrala postanowiła wydać komunikat: Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że podczas […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Luquinhas kapitanem Legii do końca sezonu

Robert Błoński z „Przeglądu Sportowego” poinformował, że kapitanem Legii do końca sezonu będzie Luquinhas. Piłkarz nosił opaskę już podczas dzisiejszego sparingu z Krasnodarem. To sprawa, którą należy rozpatrywać na kilka sposobów. Dotychczas kapitanem stołecznego zespołu był Artur Jędrzejczyk – piłkarz z jednym z największych stażów w Legii, do tego jedna z najbardziej doświadczonych postaci w […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Marcin Brosz został selekcjonerem reprezentacji U-19

Mówiło się o tym od dłuższego czasu, ale teraz mamy oficjalne potwierdzenie. Marcin Brosz został selekcjonerem reprezentacji U-19. A właściwie Brosz najpierw obejmie zespół U-18, by przeprowadzić selekcję i potem zespół U-19 poprowadzić w kwalifikacjach do mistrzostw Europy. Te zaczną się jesienią 2022 roku. Brosz na stanowisku selekcjonera tej grupy młodzieżowej zmienił Mariusza Rumaka, któremu […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Legia wygrywa z Krasnodarem

Legia wygrała swój mecz sparingowy. Rywalem był FK Krasnodar. Krasnodar to obecnie piąty zespół ligi rosyjskiej. W składzie Rosjan na mecz z Legią nie zabrakło choćby Grzegorza Krychowiaka, który jest tam kapitanem. Mimo to zespół Vukovicia sobie poradził. Zaczęło się nieszczególnie, bo w 12. minucie na prowadzenie Rosjan wyprowadził Wanderson, ale w drugiej połowie Legia […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Lech nie ściągnie napastnika wobec problemów. Fiasko w rozmowach ze stoperem

Lech Poznań ma problemy w ataku, ale w klubie twierdzą, że to tylko przejściowe kłopoty i nie trzeba reagować na nie transferem. Natomiast dla świętego spokoju lechici sprawdzają rynek transferowy. Z naszych informacji wynika też, że poznaniakom nie uda się w tym oknie transferowym ściągnąć Adriana Rusa. Pod poważnym znakiem zapytania stanął też transfer innego […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Ben Arfa nowym piłkarzem Lille

Hatem Ben Arfa podpisał kontrakt z OSC Lille, poinformował francuski klub. Ben Arfa pozostawał bez pracodawcy od czerwca ubiegłego roku. Wtedy skończyła się jego umowa z Bordeaux i przez kolejne pół roku Francuz nie miał nowego klubu. Teraz to się zmienia. Lille potrzebuje wzmocnień, bo po sensacyjnym mistrzostwie jest dopiero na dziesiątym miejscu w tabeli. […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Mam wrażenie, że tak zmasowana krytyka programu „700+” dla profesjonalnych klubów sportowych raczej wykluczy wprowadzenie tego oryginalnego pomysłu w życie. Już dziś widać, że odbiór inicjatywy wedle której polska piłka (i inne sporty) miałaby otrzymać szeroki strumień pieniędzy z budżetu mocno zaskoczył inicjatorów i pewnie kwestią czasu jest jeśli nie wycofanie się, to przynajmniej głęboka […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

16 nagród dla Lewandowskiego za 2021 rok

Utarło się stwierdzenie, że Złota Piłka jest najważniejszym wyróżnieniem dla piłkarza. Gdzieniegdzie pojawiają się jednak głosy o tym, że plebiscyt ten powinna niedługo zdetronizować nagroda przyznawana przez FIFA. Uchodzi ona za bardziej profesjonalną, chociaż z drugiej strony niektóre decyzje podczas ostatniej gali zadają temu kłam. Niemniej na początku tego tygodnia Robert Lewandowski zgarnął kolejne indywidualne […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Prawnik Emreliego już nie jest przekonany, że atak na autokar to ormiańska prowokacja!

Prawnik Mahira Emreliego – Anil Dincer – jeszcze niedawno kozaczył w mediach i opowiadał różne durne historie, na przykład takie, że Legia inspirowała atak na autokar, ponadto chodziło o rasizm. Były to skrajne bzdury, aż można było się zdziwić, że ktoś taki jest prawnikiem. Niemniej Dincer z tych głupot powoli się wycofuje. Przypomnijmy jednak najpierw, […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Karol Linetty w uniwersum Torino

Kiedy przychodził do Sampdorii, był tylko Karolkiem. Odchodził już jako Karol i zostawił za sobą kawał historii. Opuścił zespół, w którym zbudował sobie pozycję w poważnej lidze. Chwalono go za ogładę taktyczną w lidze, w której mają fioła właśnie na punkcie taktyki. Był przecież jedną z najważniejszych postaci Sampdorii. Zdarzały się spotkania, w których pełnił […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Xavi: – Albo Dembele przedłuża kontrakt, albo żegnamy się w styczniu

Telenowela z Ousmanem Dembele wciąż trwa, bo nadal nie wiemy, czy piłkarz przedłuży kontrakt, czy nie przedłuży, czy czego on w ogóle chce (poza pieniędzmi). Dlatego Xavi dziś ostro i stanowczo wypowiedział się na ten temat, gdyż wspomniana telenowela ma coraz bliżej do cyrku. Trener Blaugrany stwierdził: – Z Ousmane jesteśmy w złożonej i trudnej […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Stadion Śląski gospodarzem finału barażów o mundial

To już pewne. Obradujący zarząd PZPN dziś podjął decyzję o przeniesieniu ewentualnego finału barażów ze Stadionu Narodowego na Stadion Śląski. Wszystko jest oczywiście związane ze wzrostem zachorowań na Covid-19. Na terenie Stadionu Narodowego znajduje się zamiejscowy tymczasowy oddział Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Jeżeli sytuacja z liczbą zakażeń będzie systematycznie spadać, to wówczas na […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Nawałka ogłoszony dopiero pod koniec tygodnia?

Wszyscy czekamy na biały dym nad PZPN-em i potwierdzenie objęcia sterów w reprezentacji przez Adama Nawałkę. Miało to się stać dziś, ale najwyraźniej tak nie będzie. Portal Meczyki.pl ustalił u Piotra Szefera z PZPN-u, że cała sprawa zostanie sfinalizowana pod koniec tego tygodnia. Środa nie postawi kropki nad „i”, mimo zaplanowanego zebrania zarządu związku. To […]
19.01.2022
Skoki
19.01.2022

Ziobro: Praca Horngachera to był sabotaż, a nasi włodarze klepali go po plecach!

Kiedy w 2013 roku wygrywał konkurs Pucharu Świata w Engelbergu, wydawało się, że polskim skokom objawił się nowy talent, który przez lata będzie podporą reprezentacji. Dziś może tylko trzymać kciuki za swoich kolegów, przygotowujących się do startu na igrzyskach. A przecież spośród polskich skoczków, których zobaczymy na igrzyskach, młodszy od niego jest tylko Paweł Wąsek. […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

OFICJALNIE: Sorescu w Rakowie. Rekordowy transfer

Zakończyła się saga transferowa z rumuńskim skrzydłowym Deianem Sorescu. Raków i Dinamo Bukareszt osiągnęły porozumienie. Umowa transferowa między klubami została podpisana. 24-latek został najdroższym piłkarzem w historii częstochowskiego zespołu. Znamy szczegóły porozumienia. O negocjacjach w sprawie tego transferu można napisać książkę. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Działo się to głównie za sprawą rumuńskiej strony. […]
19.01.2022