Basałaj: – Mam prawo być mądralą

Opublikowane 14.01.2022 08:17 przez

Jan Mazurek

Czy był cenzorem i propagandzistą? Dlaczego nikt nie obraża się już na przyśpiewkę „Jebać PZPN”? Jak to możliwe, że Jerzy Brzęczek przegrał na byciu sobą i dlaczego były selekcjoner nie słuchał żadnych rad? Czy nie przeczuwał wizerunkowej katastrofy przy emisji „Niekochanych”? Co sprawiało, że Adam Nawałka nie chciał udzielać wywiadów? Dlaczego reprezentanci słuchali odpraw Paulo Sousy z otwartymi buziami? Do kogo Leo Beenhakker mówił „Fuck off, Polański”? Czy Zbigniew Boniek padał ofiarą własnej arogancji? Czy dalej czuje się dziennikarzem? Czy drażnią go mądrale, a jeśli tak, to dlaczego sam nim jest? Na te i na inne pytania w długiej rozmowie z nami odpowiada Janusz Basałaj, który sam mówi, że widział wszystko podczas swojej długiej dziennikarskiej, dyrektorskiej i prezesowskiej kariery zawodowej w piłce nożnej. Zapraszamy.

Janusz Basałaj może spojrzeć dziennikarskiemu środowisku w twarz po pracy w Polskim Związku Piłki Nożnej?

Nie mam powodów do wstydu, nie zamierzam się niczego wypierać. Każdemu mogę spojrzeć w twarz, nawet jeśli nie było mi z kimś po drodze. Ani ja nie obraziłem się na środowisko, ani środowisko nie obraziło się na mnie.

Irytowało, kiedy ktoś tytułował pana „cenzorem”?

Nigdy nie byłem cenzorem. Każdy mógł pisać, co tylko chciał. Przyprawiono mi klasyczną gębę. Sugerowano, że szefuję propagandzie, że kontroluję i opłacam dziennikarzy, a nie byłem tego typu człowiekiem i każdy o tym wie. Nigdy nie uciekałem się do barbarzyńskich metod. Nie cenzorowałem tekstów, nie wpływałem na wolną wolę dziennikarzy, choć zawsze miałem własne zdanie, kiedy ktoś pisał artykuł o Polskim Związku Piłki Nożnej lub o ludziach z nim związanych. Ale tak też trzeba wykonywać swoją pracę. Walczyć o prawdę. Pilnować, żeby nie było przekłamań.

Pozycja szefa departamentu ds. mediów i komunikacji w PZPN nie służyła jednak panu w zachowywaniu dobrych relacji z dziennikarskim środowiskiem. 

Nie chodzi o to, żeby wszystkim się podobać, żeby ze wszystkimi utrzymywać przyjacielskie relacje, bo to jest po prostu niemożliwe. Środowisko dziennikarskie jest niezwykle zróżnicowane. Każdy ma swoje sympatie, antypatie, mniejsze lub większe interesy. Nie ma takiego dziennikarza, który nie chce być pierwszy, najlepszy, z dostępem do najbardziej ekskluzywnego źródła wiedzy i informacji. To środowisko ludzi ze sporym ego, z wielkimi ambicjami.

Na tym polega medialność. 

Podsycają to tylko media społecznościowe. Kiedyś obecność w prestiżowym piśmie czy popularnej telewizji spełniało dziennikarskie ambicje same w sobie, a teraz ludzie kształtujący opinię starają się być przede wszystkim wystrzałowi, oryginalni i niepodrabialni na własnych profilach w social mediach, bo w pierwszej kolejności pracują na własny rachunek, a dopiero w drugiej na rzecz dobra firmy. Nie mam sobie nic do zarzucenia, a jeśli ktoś chce rozgadywać jakieś plotki na mój temat, to niech sobie rozgaduje. Nie jestem zdziwiony, bo dziennikarze lubią żyć plotkami, a jeszcze niedawno każdą wpadkę można było zrzucić na „trzęsącego prasą sportową” Janusza Basałaja.

Jest pan gruboskórny? Niespecjalnie dotykały pana wszelkie gęby?

Najważniejszy jest spokój poranka, czyli możliwość godnego spojrzenia we własne odbicie w lustrze przy goleniu. Nie miałem z tym problemu, bo mam czyste sumienie. Nie interesuje mnie, że ktoś uważa mnie za Josepha Goebbelsa albo jakiegoś totumfackiego prezesa Bońka.

Mógł uprawiać pan propagandę?

Budowałem departament ds. mediów i komunikacji, nowe strony internetowe, projekt Łączy nas Piłka. Zajmowałem się wynalezieniem i wdrożeniem nowych sposobów na pokazywanie reprezentacji narodowych. Organizowaliśmy transmisje z meczów i rozgrywek, których nikt wcześniej w żaden sposób nie pokazywał – spotkania piłki juniorskiej, piłki kobiecej, piłki halowej. Promocja polskiego futbolu w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu. I co, to jest propaganda? Jak można zrobić ze mnie propagandzistę i przemilczeć wszystkie dobre rzeczy, które dokonał departament ds. mediów i komunikacji przez dziewięć lat mojej kadencji?

Przecież do tego trzeba byłoby wykazać się wyjątkową złą wolą. Albo nie lubić mnie, ale to akurat jestem w stanie zrozumieć. Albo nie cierpieć Polskiego Związku Piłki Nożnej, a zawsze lubię mówić, że wiele dziennikarskich pokoleń w Polsce wyrosło na krytykowaniu PZPN-u. Albo mieć szaloną satysfakcję w dokopywaniu Zbigniewowi Bońkowi. Jeśli ktoś tak chce się spełniać w takich złośliwościach, to proszę bardzo, wolna droga.

Janusz Basałaj

Wszyscy jesteśmy wychowani na stadionowej kulturze niechęci do PZPN-u.

Właściwie w takiej nienawiści do jakiejś złowrogiej struktury, która przeszkadza nam w odbiorze pięknej polskiej piłki nożnej. Któryś z moich kolegów-dziennikarzy napisał kiedyś, że „PZPN zabrał nam reprezentację”. No tak, no trudno. Taki jest świat, że kadrę narodową powołuje, prowadzi, wspiera i dokarmia krajowa federacja. Tak jest w Anglii i w Hiszpanii, we Francji i w Niemczech, w Kazachstanie i w Polsce. Nie moją winą jest, że istnieją wolnomyślicielskie idee, wskazujące PZPN jako niszczycielską złą siłę, istny mordor, który kradnie nam wszystkim reprezentację, a ludzi tam zatrudnionych stawiające w rolach szatanów tego środowiska.

Za waszej kadencji poprawił się wizerunek Polskiego Związku Piłki Nożnej, ale kibice i tak śpiewają „jebać, jebać PZPN”.

Kiedyś pojechaliśmy na otwarcie nowego stadionu w Zabrzu. Trwały jeszcze jakieś prace, więc musieliśmy przejść przez sektor kibiców Górnika. W pewnym momencie grupa kilkudziesięciu kiboli przyuważyła prezesa Bońka.

Zibi, chodź do nas! – wołają.

Zdjęcia, selfie, rozmowy, uśmiechy, sympatycznie.

Idziemy, bo zaraz zaczyna się mecz – rzucił prezes.

Dzięki, Zibi – odpowiedzieli kibice i zaintonowali jedyną słuszną pieśń – „PZPN, PZPN, jebać, jebać, PZPN”.

Nie było w tym żadnej agresji. Żadnej niechęci. Nie robi to na nikim wrażenia. I nie przeżywałem tego „jebać PZPN”. Pojechaliśmy kiedyś na Gibraltar na jeden z meczów eliminacyjnych w czasie pontyfikatu prezesa Bońka i trenera Nawałki. Na trybunach siedziała przede mną jakaś pani i rozkosznie podśpiewywała „PZPN, PZPN, jebać, jebać, PZPN”. Siedziałem za nią, nachyliłem się:

Przepraszam bardzo, dlaczego chciałaby pani jebać PZPN?

Zgłupiała, zawstydziła się. Być może widziała, że siedzę ubrany w garnitur służbowy z naszytym logiem PZPN-u, ale ewidentnie kompletnie nie wiedziała, o co chodzi. Grupka kibiców, mających problem z wejściem na gibraltarski stadion, śpiewała „jebać PZPN”, więc ona niewinnie i bezmyślnie im akompaniowała. To nie jest wielki problem. Ludzie śpiewają, co chcą.

Końcówka kadencji Zbigniewa Bońka była jednym wielkim kryzysem medialnym?

Pojawiło się rozgoryczenie nieudanym występem na Euro. Nastąpiły wybory i płynna zmiana władzy. Nikt nie wiązał się na stałe z PZPN-em. Nikt nie trzymał się stołka. Nikt za wszelką cenę nie chciał przedłużać dziewięcioletniej kadencji. Wypełniłem swoją robotę, trzeba było odejść.

Ale sypać zaczęło się już, kiedy krytykowany na wszystkie strony był duet Zbigniew Boniek-Jerzy Brzęczek. 

Spójrzmy prawdzie w oczy: krytykowany był przede wszystkim Jerzy Brzęczek. Tysiące memów, setki artykułów, palenie książek, narodowa beka i szydera z jego wyglądu, z jego słów, z jego decyzji. Nikt mi nie powie, że PZPN stymulował tę nagonkę. Niestety, Jerzy Brzęczek, mój dobry kolega, nie chciał słuchać ludzi, podpowiadających mu inne rozwiązania, proponujących mu inne drogi. Trzymał się swojego stylu, podążał własnym tropem. Uważał się za wielkiego selekcjonera. Zrobił awans na Euro. Wierzył w swoją misję. I dobrze się z tym czuł. Wiele razy mu mówiłem:

Jurek, ta książka nie jest teraz potrzeba.

I nie tylko ja, bo Zbigniew Boniek czy Jakub Kwiatkowski myśleli podobnie. Brzęczek robił swoje. Uważał, że są dwa światy. Pierwszy – jego świat piłki, celów, planów. Drugi – cudzy świat związku, który powinien go wspierać, nie przeszkadzać mu, a w zasadzie najlepiej byłoby, gdyby tylko organizował mu mecze i zgrupowania, a do reszty się nie wtrącał. Teraz głośno myślę, ale może wcześniej trzeba było zareagować, może trzeba było zainterweniować przy dołączeniu do sztabu Andrzeja Woźniaka, ale… Jerzy Brzęczek i tak nie chciałby słuchać. Poza tym był bardzo skuteczny w negocjacjach ze Zbigniewem Bońkiem, bo takie rzeczy akceptuje najpierw prezes, a później zarząd.

Nie widziałem tam wielkiego kryzysu związku. Trwał kryzys selekcjonera, który nie chciał współpracować z federacją w materii medialnej prezencji. Naprawdę staraliśmy się być do jego dyspozycji, ale Jurek Brzęczek wolał słuchać pani Małgorzaty Domagalik niż Jakuba Kwiatkowskiego czy Janusza Basałaja…

Nie chcieliście przeprowadzić z Jerzym Brzęczkiem szkolenia medialnego? Prowadził martyrologiczną narrację swojej kadencji. 

Jurek Brzęczek chciał być sobą. Uważam, że miał w tym rację, bo nie można z selekcjonera zrobić tresowanej małpy, która będzie na wszystkie pytania odpowiadała tak, żeby przypasowywać opinii dziennikarzy i kibiców. Szkoda tylko, że nie słuchał pewnych podpowiadanych mu rozwiązań i rad. Jeżeli jednak ktoś jest dorosłym i odpowiedzialnym człowiekiem na takim stanowisku, pobiera pieniądze za pełnienie roli selekcjonera reprezentacji Polski, to musi widzieć, w którym kierunku trzeba iść. Brzęczek wolał być sobą. No i był sobą.

Adam Nawałka też był sobą?

Tak, był sobą. Już na samym początku zapowiedział, że nie zamierza tracić czasu na rozmowy, na wywiady, na kontakt z dziennikarzami, ponieważ to niewiele wnosi do jego pracy, a poza tym zbyt często po przeciwnej stronie mikrofonu zasiada nieodpowiedni partner do ewentualnej dyskusji, choć akurat tego drugiego trener Nawałka głośno nie artykułował, tylko niekiedy mi to sugerował. Natomiast zawsze powtarzałem mu, żeby rozmawiał z dziennikarzami na stopie prywatnej. Że wcale nie musi być tak, że każda rozmowa będzie zamieniała się w olbrzymi, autoryzowany wywiad z poczuciem wielkiej selekcjonerskiej misji. I Nawałka tak właśnie robił. Wielokrotnie zagadywał dziennikarzy na zgrupowaniach, po konferencjach prasowych. Oczywiście, na ile był w tym wszystkim elastyczny, cwany, zręczny, żeby powiedzieć coś, nie mówiąc przy tym niczego, to już inna rzecz. Komfortowo czuł się w swojej manierze. Wytresował się w tym, wytrenował się. Miał poczucie bycia akceptowanym, a jednocześnie atrakcyjnym dla dziennikarza, choć Bożydar Iwanow z Polsatu powiedział mi kiedyś:

Słuchaj, zróbcie z nim jakieś szkolenie medialne, bo nie można wyciągnąć żadnego headline’u z urywek jego konferencji prasowych.

Przecież gadek o staraniach „zarówno w defensywie, jak i w ofensywie” nie wytniesz do nagłówka tekstu. To mogło się nie podobać, mogło drażnić. Ale znałem też wielu selekcjonerów wybitnych w budowaniu wielkich show na konferencjach prasowych. Takich kupujących wszystkich wielkimi wywiadami, spektakularnymi zagrywkami erystycznymi, przyjazną towarzyskością. Nie o to chodzi. Nawałka pokazał, że potrafi być skuteczny, że potrafi wygrywać. Ograł Niemców na Stadionie Narodowym na kilka miesięcy po zdobyciu przez nich mistrzostwa świata…

Epokowy mecz. 

Jestem mu za niego wdzięczny. Nigdy wcześniej nie ciekły mi łzy po meczu reprezentacji. Zdążyłem tylko bąknąć: „Adam, przeszedłeś do historii”. Nic więcej nie mogłem z siebie wydusić, a Nawałka tylko mnie wyściskał.

Tamten mecz był krokiem milowym dla wizerunku PZPN-u za czasów rządów waszej ekipy? 

Też, też, ale nie było jakichś szarpnięć, zrywów, to był cały proces budowania nowego wizerunku Polskiego Związku Piłki Nożnej w kontraście do tego, co zastaliśmy w federacji. Tworzyliśmy poważny dział marketingu. Ściągaliśmy sponsorów. Przekonywaliśmy do siebie kibiców, choć może nie… ci zawsze zaśpiewają „Jebać PZPN”, bo to piosenka ładna, skoczna i z Opoczna, jak to ktoś kiedyś uroczo powiedział. Niewątpliwie jednak wyniki sportowe dodawały atrakcyjności nie tylko kadrze, ale też związkowi. Nie chodzi jednak o to, żebyśmy ogrzewali się w blasku słońca reprezentacji czy Roberta Lewandowskiego. Powiedźcie to Portugalczykom czy Argentyńczykom, że od lat jadą na garbie Cristiano Ronaldo czy Leo Messiego. Bzdura. Trafił się nam fantastyczny piłkarz, trafiła się silna ekipa, przytomny trener i pojawiły się sukcesy. Przyczyniliśmy się do tego, że Polska nie musiała wstydzić się, pokazując na zewnątrz swoją drużynę w najpopularniejszą grę świata.

Paulo Sousa wydawał się panu przytomny?

Oczywiście, że tak. Nabrał wszystkich. Wydawał się prawym człowiekiem z charakterem, pełnym wartości, znającym się na swojej robocie. Miał poważanie u reprezentantów. Szanowali go piłkarze o wielkich nazwiskach. Ciepło wypowiadali się o nim młodsi, chociażby Kacper Kozłowski. Ba, oni mieli o nim fantastyczne opinie. „Takiego trenera tu nie było”, „Przy nim wiemy, co mamy grać, o co w tym wszystkim chodzi” – takie padały słowa. Jego sposób docierania do zawodników, prowadzania zajęć, przeprowadzania analiz – byliśmy pod wrażeniem. Każdy jego seans, jego wykład przyjmowany był w drużynie z otwartymi buziami. Nie miałem podstaw, żeby w niego nie wierzyć. Inna sprawa, że jeśli kogoś się przyjmuje, to raczej nie projektuje się w głowie dramatycznych czy żałosnych rozwiązań współpracy, a takie właśnie pożegnanie zgotował sobie Paulo Sousa.

Wizerunek medialny Sousy był zyskująco spójny z codziennym zachowaniem Portugalczyka.

Podczas naszego pierwszego spotkania przedstawiłem mu koncepcję funkcjonowania projektu Łączy nas Piłka. Najbardziej mnie interesowało jego zdanie w tej sprawie, bo od ośmiu lat regularnie pokazywaliśmy codzienność i otwartość reprezentacji, a zawsze mówiłem moim współpracownikom, że jeśli przyjdzie nowy selekcjoner i powie, że kamera i mikrofon przeszkodzą mu w odnoszeniu wyników, to wycofamy się z naszego przedsięwzięcia. Paulo Sousa jednak doskonale rozumiał ideę naszej pracy. Oglądał nasze produkcje.

Jesteśmy jednym teamem, walczącym o to, żeby reprezentacja odbierana była w najlepszy możliwy sposób – mówił.

Były momenty, oprócz rosyjskich mistrzostw świata, kiedy nie wypadło pokazywać wnętrza kadry na Łączy nas Piłka?

Przypominam, że koncepcja pokazywania kulisów funkcjonowania reprezentacji na filmikach pojawiła się pod koniec kadencji Waldemara Fornalika, a rozkwitła za czasów rządów Adama Nawałki i Jerzego Brzęczka. Nie było z tym najmniejszych problemów. Z każdym selekcjonerem umawiałem sposób przedstawiania reprezentacji – jak, kiedy, dlaczego? Każdego pytałem:

Będzie ci to przeszkadzać czy nie?

Oni uważali, że nie, że to nowoczesna forma komunikacji z kibicami. W przypadku Adama Nawałki było to o tyle istotne, że jego własna forma przekazu skierowana była tylko na konferencje prasowe. Selekcjoner reprezentacji Polski zawsze miał decydujące słowo w sprawie działania projektu Łączy nas Piłka. Jeśli powiedziałby „tak”, robilibyśmy swoje. Jeśli powiedziałby „nie”, nie byłoby tematu.

Janusz Basałaj

Nie przeczuwał pan katastrofy, kiedy zatwierdzał pan wyśmienity reportaż „Niekochani”, który jednak okazał się fatalny w skutkach dla Jerzego Brzęczka, bo tylko podkreślał, że jego kadra barykaduje się w wieży z kości słoniowej. 

Miałem wątpliwości w sprawie tytułu. „Niekochani” wydało mu się strasznie pretensjonalne, ale młodsi koledzy przekonali mnie, żeby trzymać się tego pomysłu. Rozmawiałem na ten temat z Jerzym Brzęczkiem. Uważał, że pokazanie klimatu wokół reprezentacji w takim zwierciadle pomoże skonsolidować grupę. Wierzył, że wzmocni przekaz o dochodzeniu do sukcesu wbrew nieprzychylnym opiniom i zagorzałym krytykom. Może popełniłem błąd, może powinienem uderzyć pięścią w stół i powiedzieć: „Nie, Jurek, to nie ma sensu”. Ale skoro selekcjoner tak zamierzał przedstawić swoją drużynę, mając oczywiście oparcie w zawodnikach, to dlaczego mielibyśmy działać w opozycji do jego wizji? On był w strukturze związku, ja byłem w strukturze związku. Nie byłem dziennikarzem, który wpadł do szatni, żeby pokazywać całą prawdę przez całą dobę. Przesłanie „Niekochanych” odpowiadało trenerowi Brzęczkowi, więc tego się trzymaliśmy. Czy to była klęska? Nie oceniam tego filmu jakoś surowo.

Selekcjoner wyciął tylko dwa fragmenty. Reszta? „Panowie, przecież tak było”

Czyli oglądał pan szatniowe przemówienia Jerzego Brzęczka i myślał: „to powinno być dobrze przyjęte”?

Nie. To był zapis pracy Jerzego Brzęczka. Jeśli wchodzi selekcjoner do szatni i krzyczy „kurwa, mamy to!” po zwycięskim meczu, to jest w tym coś złego? No nie, przecież faktycznie mamy, a piłka nożna to emocje. W sytuacjach stresowych Brzęczek porozumiewał się językiem futbolu. Mieliśmy to wypikać, wykropkować, wypikselować?

Swojego czasu w Orange Sport robiliśmy materiał o kadrze za czasów Leo Beenhakkera, który współpracował z jednym naszym operatorem. Ciekawa sytuacja, bo nie było tam żadnego dziennikarza, żadnej ekipy, tylko właśnie ten operator, który wszystko filmował, a w Orange Sport przemienialiśmy to w większe dzieło w fazie post-produkcji. Chłopak był świetny w swojej robocie, ale niespecjalnie czuł piłkę nożną. W jego nagraniach zawierało się mnóstwo kapitalnych historii. „Kurwy” latały bardzo gęsto. Kiedy ukończyliśmy surówkę i zaczęliśmy to montować, umówiłem spotkanie z Mariuszem Lewandowskim, Michałem Żewłakowem i jeszcze kimś z rady tamtej drużyny. Mówię do Żewłaka:

Michał, zostawiamy to?

Tak, zostawiamy, to jest nastrój, to jest język szatni.

Przecież tam nikt nie powie, że „kolego szanowany, serdeczna prośba o przesunięcie się w stronę prawej flanki”, tylko raczej coś w stylu: „zapierdalaj na prawą!”. Fajna była w tym filmie scena z wejścia do reprezentacji młodego Pawła Brożka. Rozdygotany Żewłakow mówi do kogoś w przerwie:

Słuchaj, musisz grać bliżej tego, no, tego, jak mu tam…

Broziu.

No, Brozia!

Na tym to polega.

Naturalność zawsze jest w cenie.

Nie widziałem więc najmniejszego problemu w wypowiedziach Jerzego Brzęczka. Współpracowało nam się dobrze. Tak chciał poprowadzić tę kadrę, tak widział się w obrębie tego filmu. On też to kolaudował. Kluczowym pytaniem było: „czy możemy pokazać kulisy szatni?”. Mało kto wie, ale Leo Beenhakker grał kilka minut do kamery, po czym mówił do operatora z Orange Sport:

Fuck off, Polański!

Pseudonim Polański tylko ze względu na słynnego reżysera Romana Polańskiego, bo ani operator nie miał tak na nazwisko, ani nie było jeszcze w kadrze Eugena Polańskiego. Operator wychodził, a Beenhakker zaczynał mówić swoje rzeczy. Holender był człowiekiem nowoczesnym, ale trenerem może nie starej daty, ale o konserwatywnych przekonaniach. Adam Nawałka też nie zawsze był przekonany do otwarcia tego wszystkiego na sto procent. Podobnie Jerzy Brzęczek. Paulo Sousa nie stawiał limitów. Trochę zarzucano mu potem, że manipuluje odprawami do kamery, ale to bzdura. Według mnie Sousa był w tym autentyczny, choć potem to wszystko spektakularnie przekreślił.

Wcześniej trudno było ukryć, że Portugalczyk zostanie selekcjonerem reprezentacji Polski?

Poza Zbigniewem Bońkiem o wyborze nowego selekcjonera wiedziała tylko jedna osoba.

Kto?

Zbigniew Boniek.

Aha. 

Nie brałem udziału w tym całym procesie. Wybory selekcjonera były dość zamknięte, dyskretne, a ja wychodzę z założenia, że im mniej wiem, tym łatwiej mi się żyje.

Naprawdę?

Gdybym chodził za prezesem i pytał go „kto będzie nowym selekcjonerem?”, to prezes natychmiast wystawiłby swoje radary i pomyślał, że potrzebuję tej informacji, żeby sprzedać ją potem swoim zaprzyjaźnionym dziennikarzom.

Który selekcjoner miał największe parcie na kamerę?

Nie odczuwałem, żeby którykolwiek selekcjoner miał jakieś szczególe parcie na kamerę. Jedno jest pewne: w każdym przypadku działania ekipy Łączy nas Piłka autoryzował trener reprezentacji Polski. Jeśli powiedziałby, że nie życzy sobie faceta z kamerą w hotelu, w autobusie, w szatni, na zgrupowaniu czy na meczu, to w hotelu, w autobusie, w szatni, na zgrupowaniu czy na meczu nie byłoby faceta z kamerą. Bo co, mam teraz powiedzieć, że jestem tak cwany i mądry, że kilku selekcjonerów najważniejszej drużyny w Polsce przekonałem do takiej współpracy z kamerą? Jak na propagandzistę byłoby to niezłe, nie?

Zbigniew Boniek tracił na swojej pewności siebie, przeobrażającej się niekiedy w arogancję?

Nie, nie odbieram go jako aroganckiego. Przecinają się tu dwa światy. Świat bezpośredniego szefa, który nadzoruje twoją pracę, z którym masz codziennie kontakt. I świat człowieka komunikującego się z ludźmi przez prywatne media społecznościowe. Boniek bardzo lubi Twittera. Potrafi zaszokować, zaciekawić. Umie narzucać własne zasady. Ceni sobie bezpośredniość, masowość. Ma swoje opinie, chętnie się nimi dzieli. Wcześniej chyba trochę bolało go, że każdy może coś o nim napisać, coś mu zarzucić, o coś się przyczepić, a teraz jest w stanie każdemu odpowiedzieć, z każdym wejść w dyskusję. Słusznie czy nie? Inna sprawa, ale Boniek odnajduje się w tym fantastycznie i tyle.

Jako prezes, człowiek poważny i ceniony, działał mocno dyskretnie i przekonująco. Zmienił Polski Związek Piłki Nożnej przez dziewięć lat i nikt nie powie mi, że było inaczej. PZPN stał się inny, lepszy za kadencji Bońka. Ja odpowiadam za swoją działkę, ale prezes Boniek powołał mnie na stanowisko szefa departamentu ds. mediów i komunikacji, a ja byłem lojalnym pracownikiem, więc trudno spodziewać się teraz z mojej strony jakichś oceniających wynurzeń w kwestii tego okresu. Wykonaliśmy fajną robotę. Boniek pewnie w jeszcze większej skali, bo i w Polsce, i w Europie pokazał, jakie ma możliwości i siłę przebicia. Jako szef był znakomity.

Janusz Basałaj

Próbowaliście w jakikolwiek sposób rozwiązać kryzys wizerunkowy, w który Zbigniew Boniek wpadł pod koniec kadencji Jerzego Brzęczka?

Ale jak to rozumieć?

O Zbigniewie Bońku mówiło się i pisało głównie negatywnie.

Nie przypominam sobie tego.

Po występie Zbigniewa Bońka w Stanie Futbolu obowiązującą narracją wobec byłego prezesa PZPN stały się słynne już słowa redaktora Rokuszewskiego: „przez pana kaprys marnujemy mocne pokolenie reprezentacji z najlepszym piłkarzem w historii polskiej piłki włącznie”. 

To wszystko było na zasadzie: „oj, Boniek, co ty robisz, że jeszcze trzymasz tego Brzęczka?!”. Proszę mi wierzyć, że Jerzemu Brzęczkowi wielokrotnie sugerowano zmianę kursu, ale on robił swoje i zapłacił za to wysoką cenę, bo któregoś poranka przyjechał do związku i okazało się, że nie jest już selekcjonerem. To nie był kryzys wizerunkowy ani Bońka, ani PZPN-u, a selekcjonera Brzęczka, który postępował tak, jak postępował. Człowiek, który na antenie pozdrawia Michała Pola, bo ten coś tam napisał… to było wbrew zasadom komunikacji z mediami. Dziwne, bo piłkarze go lubili, ale posada selekcjonera jest w stanie zmienić człowieka.

Od kaprysu do kaprysu

Na końcu zawsze krytykowana będzie władza?

Nie tak dawno rozmawiałem z jednym ze znanych dziennikarzy śledczych, który czasami zajmuje się piłką nożną.

Nie uważasz, że na siłę czepiasz się tego PZPN-u?

Władzy trzeba patrzeć na ręce.

To niech patrzy. W polskiej piłce PZPN jest chłopcem do bicia. Przyczyną wszelkich naszych futbolowych nienawiści i frustracji. Rzadko, kiedy pokazywany jest jako dobrze funkcjonująca struktura, która organizuje codzienność reprezentacji i potrafi na przykład rozkręcić taki projekt jak Łączy nas Piłka. I tak, chwalę się, również na pohybel tym, którzy uważają, że ostatnie dziewięć lat spędziłem na cenzurowaniu dziennikarzy i uprawianiu propagandy.

Janusz Basałaj jest jeszcze dziennikarzem?

Wrócę jeszcze do tego zawodu. We współczesnym świecie dziennikarzem jest każdy Kowalski, który prowadzi swoje konto na Facebooku czy Twitterze. Myśli pan, że zbierze się gremium, które orzeknie, że nie mogę już wykonywać tej pracy? Niech pan sobie wyobrazi taką komisję weryfikacyjną: „ten pan nie będzie już dziennikarzem, bo ten pan był propagandzistą, który niszczył innych dziennikarzy”. Tak, oczywiście, zwłaszcza tych młodych, których wychowywałem w każdej kolejnej redakcji. Jestem człowiekiem mediów. Przez ostatnie lata byłem zamrożony w Polskim Związku Piłki Nożnej, ale przecież tworząc czysto dziennikarskie, medialne projekty. Co miałem więcej robić? Zaatakować selekcjonera, który był moim kolegą z pracy? Albo, lepiej, prezesa, który mi płacił? Trudno było chyba na to liczyć.

Jak zachowywać świeżość, aktualność? Niby jest pan dziennikarzem starej daty, a jednak Łączy nas Piłka to projekt oparty na wyczuciu potęgi nowych mediów. 

Jedną z pierwszych moich decyzji w Polskim Związku Piłki Nożnej było zrezygnowanie z dotychczasowej formy związkowej komunikacji dziennikarskiej – starej wersji strony internetowej, papierowych magazynów. Odbywałem wiele nieprzyjemnych rozmów z ludźmi, którzy wcześniej wydawali kwartalniki o pracach trenerów czy sędziów. Wszystko to zalegało w siedzibach wojewódzkich związków. Przenieśliśmy to do sieci. Obserwowałem trendy. Słuchałem młodych ludzi. Negatywne opinie mnie nie obchodzą. Nikt nie zabroni mi za jakiś czas wrócić do pisania sążnistych artykułów o reprezentacji Polski czy niekompetencji niektórych dziennikarzy.

Aż strach. 

Stoi za mną wieloletnie doświadczenie. Dlaczego miałbym nie napisać, że człowiek, który wczoraj był niezależny, dzisiaj zostaje rzecznikiem społecznym prezesa, tylko dlatego, że postawił na niego w wyborach? Skoro każdy może mieć swoje przemyślenia i pisać swoje teksty, to ja też mogę wrócić do tego zawodu. Ocenią mnie ludzie. Jeśli nikt nie będzie chciał mnie oglądać, nikt nie będzie chciał we mnie klikać, to trudno, zajmę się tym, o czym zawsze marzyłem – pójdę na utrzymanie żony!

Śmiejemy się.

Życzę tego wszystkim mężczyznom, bo nie ma w życiu nic przyjemniejszego niż być w domu i mieć oparcie we wspaniałej kobiecie.

Jest obawa, że rynek pana wypluje?

Nie mam wielkich obaw. Nie kreślę wielkich planów. Tyle widziałem, że nie jestem w stanie mieć problemów takiej natury. Siedzę spokojnie, czekam na swoją kolej. Ale powiem tak: mam coś do powiedzenia.

Co z pana perspektywy jest największym rakiem polskiego dziennikarstwa sportowego, a co największym rakiem polskiego środowiska piłkarskiego?

Piłkarskiego? Merkantylizm, pogoń za kasą, za zarobkiem, za opłacalnością każdego posunięcia. Dziennikarskiego? Zacytuję prezesa Bońka: „wszystko przez biedę!”. Żartuję, żartuję, ale dziennikarstwo sportowe jest niedoinwestowane i mało elitarne. Brakuje mi poważnych firm medialnych, które nie tylko zabezpieczałoby dziennikarzowi pracę, ale też go nobilitowało. Kiedyś z okazji stulecia Przeglądu Sportowego ktoś zapytał mnie, co oznaczy pracować w tej gazecie, więc zacytowałem słowa pana Lecha Cergowskiego, legendarnego dziennikarza i powstańca warszawskiego: „dziennikarze sportowi dzielą się na tych, którzy pracowali, pracują lub pracować będą w Przeglądzie Sportowym”. To nie musi być ta czy inna gazeta, ta czy inna telewizja, ale przydałyby się miejsca z taką renomą.

A dziennikarstwo jest takie świat – podążające za trendami, za modami, za kierunkami. Jest to nie tylko objaśnianie rzeczywistości, bo dostęp do informacji jest tak powszechny, że pośrednicy bywają zbędni, ale też inteligentne sprzedawanie wiadomości i umiejętne kreowanie opinii. Niektórzy się mądrzą, niektórzy rzucają oczywistościami, a niektórzy informują o rzeczach, o których nigdzie indziej człowiek się nie dowie. Nie widzę żadnej choroby. Przydałaby się tylko elitarność.

Lubi pan mądrale, drażnią pana mądrale czy pan sam jest mądralą?

Tata Janusz! Mam sześćdziesiąt trzy lata i mam prawo być mądralą, kiedy siedzi naprzeciwko mnie mądrala, który ma dwadzieścia lat! Drażnią mnie tylko mądrale, którzy udają, że zjedli wszystkie rozumy, że wiedzą wszystko i jeszcze mówią ci, jak i po co masz żyć. Czy ja jestem mądralą? Nie wiem. Jeśli będzie zapotrzebowanie na mnie w mądralińskich usługach, to będę spełniał się w roli mądrali.

Szykuje pan książkę?

Mam wiele propozycji. I nie za bardzo umiem do tego usiąść. Zgromadziłem zbyt wiele ciekawych informacji, żeby wszystko upublicznić. Przeżyłem dużo. Widziałem wiele. Uważam, że wiele z tego, co człowiek dotknął, najlepiej zostawić ze sobą w czterech ścianach. Nie mówię, że zabiorę to ze sobą w najdłuższą podróż, ale nawet nie wiem, czy teraz miałbym ochotę ujawniać kulisy światka, w którym funkcjonowałem i funkcjonuję.

Czyli lepiej nie zaczynać zbliżającej emerytury z pięcioma rozprawami sądowymi w toku. 

Nie o to chodzi. To kwestia zmarnowania komuś ostatnich lat życia, postawienia kogoś w niezręcznej sytuacji wobec rysowanego przez lata własnego wizerunku. Dziennikarze, opisujący własne środowisko, muszą być zakochani w sobie z pełną wzajemnością.

Wiedzą trzeba się dzielić, trzeba jej strzec, trzeba się jej bać czy trzeba się nią napawać?

Trzeba iść przez życie z własną wiedzą, ale mieć też świadomość, że na każdym kroku może pojawić się zakręt, na którym człowiek pomyśli sobie: „o, a tego akurat nie wiedziałem”. Jeszcze ważniejsza jest intuicja. Kiedy być dziennikarzem, kiedy dyrektorem, kiedy prezesem, kiedy pomyśleć o emeryturze, a kiedy udawać mądralę.

ROZMAWIAŁ JAN MAZUREK

Czytaj więcej:

Fot. Newspix

Weszło
23.01.2022

Ostatni wysoki lot Jagiellonii

Ireneusz Mamrot pożegnany w nieprawdopodobnych okolicznościach, mimo że kilka godzin wcześniej prezes klubu oficjalnie deklarowała, że może spać spokojnie. Roszady na stanowiskach działaczowskich. Pozycja w tabeli odległa, gra nudnawa, potencjał poszczególnych piłkarzy zgromadzonych w klubie – średni. Dziś trudno w to uwierzyć, ale niemal ta sama ekipa była o pół kroku od tytułu mistrzowskiego. Jak […]
23.01.2022
Ekstraklasa
23.01.2022

„Spotkałem topowych graczy. Żałuję, że nie byłem lepiej przygotowany mentalnie”

Mało który ligowiec miał tak barwną karierę jak Bojan Nastić z Jagiellonii Białystok. Obrońca najpierw kształcił się w topowej serbskiej akademii z największymi talentami tamtejszego futbolu, jak Sergej Milinković-Savić. Potem z kolei trafił do Belgii, gdzie dzielił szatnię z obecnymi gwiazdami Premier League i Serie A. W wywiadzie opowiada nam o swoich sukcesach i zakrętach, […]
23.01.2022
Weszło Extra
23.01.2022

Sędzia-kelner, trzy żółte kartki, bankiet za wygraną. O specyfice „polskich” sparingów

Przerwa zimowa oznacza, że uwaga kibiców skupia się na sprawach transferowych i sparingach, których każda drużyna w tym czasie sobie nie szczędzi. Rozwój technologii sprawia, że ci najbardziej zainteresowani coraz częściej mogą śledzić sprawdzian swojego zespołu w transmisji na żywo. A skoro tak, dyskusji na temat gry, wyniku i postawy poszczególnych piłkarzy jest jeszcze więcej […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Z kim Cezary Kulesza spotka się w Turcji?

Prezes PZPN Cezary Kulesza przyleciał do tureckiego Belek, gdzie 17 zespołów Ekstraklasy przygotowuje się do startu rundy wiosennej. Gdy tylko pojawiła się informacja o wycieczce szefa polskiej federacji do Turcji, zaczęły się spekulacje o celu jego wizyty. Czy prezes PZPN wybierze nowego selekcjonera podczas zgrupowania? Według naszych informacji Cezary Kulesza w Belek ma kilka zaplanowanych […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Ngannou wciąż króluje. Niespodziewany sposób na obronę pasa UFC

Ta walka miała się rozstrzygnąć według jednego z dwóch scenariusz. Jeden z nich zakładał, że Francis Ngannou ciężko znokautuje w Ciryla Gane podczas walki wieczoru UFC 270. Drugi – że Francuz dzięki zwinności, szybkości i intelektowi zamęczy i wypunktuje mistrza. Tymczasem Ngannou obronił pas po pięciu rundach, w których pobił swój rekord obaleń i kontrolował […]
23.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło Extra
23.01.2022

Sędzia-kelner, trzy żółte kartki, bankiet za wygraną. O specyfice „polskich” sparingów

Przerwa zimowa oznacza, że uwaga kibiców skupia się na sprawach transferowych i sparingach, których każda drużyna w tym czasie sobie nie szczędzi. Rozwój technologii sprawia, że ci najbardziej zainteresowani coraz częściej mogą śledzić sprawdzian swojego zespołu w transmisji na żywo. A skoro tak, dyskusji na temat gry, wyniku i postawy poszczególnych piłkarzy jest jeszcze więcej […]
23.01.2022
Weszło Extra
21.01.2022

„Piechniczek na Księżyc!”, czyli historia nieudanego powrotu

Niekończące się narzekania na rzekomo wrogą postawę mediów, manipulujących opinią publiczną. Regularne konflikty z piłkarzami występującymi w zagranicznych klubach. Kwiaty otrzymane w ramach przeprosin za spóźnienie od delegacji z Widzewa Łódź. Obiecujący, choć przegrany mecz z Anglią na Wembley i straszliwa klęska z Włochami w Neapolu. Dziwaczne decyzje kadrowe. Zaledwie trzy zwycięstwa w czternastu oficjalnych […]
21.01.2022
Weszło Extra
15.01.2022

Jak Janusz Waluś został bohaterem stadionów?

Janusz Waluś ostatnie 29 lat spędził w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze w południowoafrykańskiej Pretorii, do którego trafił za zamordowanie Chrisa Haniego. Dobiega siedemdziesiątki. Większość czasu spędza w celi. Czyta książki. Słucha radia. Trenuje karate. Waży coraz mniej. Niknie w oczach. Liczy, że w lutym zostanie warunkowo zwolniony, opuści więzienie i wróci do Polski, gdzie […]
15.01.2022
Weszło Extra
14.01.2022

Basałaj: – Mam prawo być mądralą

Czy był cenzorem i propagandzistą? Dlaczego nikt nie obraża się już na przyśpiewkę „Jebać PZPN”? Jak to możliwe, że Jerzy Brzęczek przegrał na byciu sobą i dlaczego były selekcjoner nie słuchał żadnych rad? Czy nie przeczuwał wizerunkowej katastrofy przy emisji „Niekochanych”? Co sprawiało, że Adam Nawałka nie chciał udzielać wywiadów? Dlaczego reprezentanci słuchali odpraw Paulo […]
14.01.2022
Ekstraklasa
09.01.2022

Przetrwać trudną zimę. Jak to jest być czerwoną latarnią?

Działacze pierwszoligowych klubów często poruszają temat lokaty na koniec roku w kontekście transferów. „Wie pan, jako lider I ligi nieco łatwiej nam przekonać piłkarzy, że podpisują kontrakt z klubem, który za 6 miesięcy będzie już grać w Ekstraklasie„. To jasne, zrozumiałe, walka na finiszu jesieni nabiera rumieńców również z uwagi na ten detal, jakim jest […]
09.01.2022
Weszło
09.01.2022

Polski piłkarz w Bangladeszu. „Kibice robili ze mną selfie nawet w trakcie treningu”

Rafała Zaborowskiego mogliście u nas poznać już dwa lata temu. Wówczas opowiedział swoją historię od grania w Polsce w III i IV lidze, przez pracę zarobkową połączoną z graniem na czwartym szczeblu w Norwegii, po przejście na piłkarskie zawodowstwo w drugiej lidze greckiej i rumuńskiej. Dziś 27-letni pomocnik jest pierwszym Polakiem, który trafił do bengalskiej […]
09.01.2022
Weszło
23.01.2022

Ostatni wysoki lot Jagiellonii

Ireneusz Mamrot pożegnany w nieprawdopodobnych okolicznościach, mimo że kilka godzin wcześniej prezes klubu oficjalnie deklarowała, że może spać spokojnie. Roszady na stanowiskach działaczowskich. Pozycja w tabeli odległa, gra nudnawa, potencjał poszczególnych piłkarzy zgromadzonych w klubie – średni. Dziś trudno w to uwierzyć, ale niemal ta sama ekipa była o pół kroku od tytułu mistrzowskiego. Jak […]
23.01.2022
Ekstraklasa
23.01.2022

„Spotkałem topowych graczy. Żałuję, że nie byłem lepiej przygotowany mentalnie”

Mało który ligowiec miał tak barwną karierę jak Bojan Nastić z Jagiellonii Białystok. Obrońca najpierw kształcił się w topowej serbskiej akademii z największymi talentami tamtejszego futbolu, jak Sergej Milinković-Savić. Potem z kolei trafił do Belgii, gdzie dzielił szatnię z obecnymi gwiazdami Premier League i Serie A. W wywiadzie opowiada nam o swoich sukcesach i zakrętach, […]
23.01.2022
Weszło Extra
23.01.2022

Sędzia-kelner, trzy żółte kartki, bankiet za wygraną. O specyfice „polskich” sparingów

Przerwa zimowa oznacza, że uwaga kibiców skupia się na sprawach transferowych i sparingach, których każda drużyna w tym czasie sobie nie szczędzi. Rozwój technologii sprawia, że ci najbardziej zainteresowani coraz częściej mogą śledzić sprawdzian swojego zespołu w transmisji na żywo. A skoro tak, dyskusji na temat gry, wyniku i postawy poszczególnych piłkarzy jest jeszcze więcej […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Z kim Cezary Kulesza spotka się w Turcji?

Prezes PZPN Cezary Kulesza przyleciał do tureckiego Belek, gdzie 17 zespołów Ekstraklasy przygotowuje się do startu rundy wiosennej. Gdy tylko pojawiła się informacja o wycieczce szefa polskiej federacji do Turcji, zaczęły się spekulacje o celu jego wizyty. Czy prezes PZPN wybierze nowego selekcjonera podczas zgrupowania? Według naszych informacji Cezary Kulesza w Belek ma kilka zaplanowanych […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Ngannou wciąż króluje. Niespodziewany sposób na obronę pasa UFC

Ta walka miała się rozstrzygnąć według jednego z dwóch scenariusz. Jeden z nich zakładał, że Francis Ngannou ciężko znokautuje w Ciryla Gane podczas walki wieczoru UFC 270. Drugi – że Francuz dzięki zwinności, szybkości i intelektowi zamęczy i wypunktuje mistrza. Tymczasem Ngannou obronił pas po pięciu rundach, w których pobił swój rekord obaleń i kontrolował […]
23.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Weszło Extra
15.01.2022

Jak Janusz Waluś został bohaterem stadionów?

Janusz Waluś ostatnie 29 lat spędził w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze w południowoafrykańskiej Pretorii, do którego trafił za zamordowanie Chrisa Haniego. Dobiega siedemdziesiątki. Większość czasu spędza w celi. Czyta książki. Słucha radia. Trenuje karate. Waży coraz mniej. Niknie w oczach. Liczy, że w lutym zostanie warunkowo zwolniony, opuści więzienie i wróci do Polski, gdzie […]
15.01.2022
Weszło Extra
14.01.2022

Basałaj: – Mam prawo być mądralą

Czy był cenzorem i propagandzistą? Dlaczego nikt nie obraża się już na przyśpiewkę „Jebać PZPN”? Jak to możliwe, że Jerzy Brzęczek przegrał na byciu sobą i dlaczego były selekcjoner nie słuchał żadnych rad? Czy nie przeczuwał wizerunkowej katastrofy przy emisji „Niekochanych”? Co sprawiało, że Adam Nawałka nie chciał udzielać wywiadów? Dlaczego reprezentanci słuchali odpraw Paulo […]
14.01.2022
Weszło Extra
25.12.2021

My o futbolu, a życie toczy się gdzieś obok

Jak wyglądałaby Ekstraklasa, gdyby występowało w niej czterystu Jakubów Rzeźniczaków? Czy w polskiej lidze brakuje wyrazistych postaci? Jak media społecznościowe zmieniły szatnie piłkarskie? Kto krytykuje go w internecie i na jakim poziomie rozgrywkowym gra piłkarz, który kiedyś hejtował go w sieci? Czy kiedykolwiek bał się wyjść na ulicę Warszawy? Co Jacek Magiera zaobserwował na Nowym […]
25.12.2021
Weszło Extra
23.11.2021

Michał Kołodziejczyk: – Widz nie jest idiotą

Czy reporterowi wypada siedzieć w biurze? Dlaczego rozmowę z Mohamedem Salahem przed Bitwą o Anglię oglądało tylko sześć tysięcy osób? Czy polski widz jest idiotą? Dlaczego dziennikarze podający newsy mają giętkie kręgosłupy? Jak Franciszek Smuda opowiadał mu o hotelowych ekscesach w kadrze i dlaczego nigdy nie napisze już, że „piłkarz powinien zmienić zawód”? Czy podoba mu […]
23.11.2021
Weszło Extra
07.10.2021

Nie chcę być gościem, który wszystko wie najlepiej

Dlaczego nigdy nie dowiemy się, kim naprawdę jest? Jak przestał być ciekawostką? Co wyciągnął ze stażu u Jessego Marscha? Czy naprawdę wyżej cenił sobie pracę w niemieckiej trzeciej lidze niż w polskiej Ekstraklasie, kiedy zdecydował się poprowadzić Fortunę Koeln, a nie Zagłębie Sosnowiec? Kiedy najbardziej bał się o swoją reputację w niemieckim futbolu? Ile znaczy […]
07.10.2021
Weszło Extra
12.09.2021

Żuraw: Porywam się z motyką na słońce

Dlaczego nie lubi krzyczeć? Czy rywale wygrywają z jego zespołami poprzez „determinację, zaangażowanie i zakrzyczenie”? Dlaczego inspiruje się drużynami, a nie trenerami? Jakie były przyczyny kryzysu Lecha? Czy w pewnym momencie czuł się czołowym polskim trenerem? Dlaczego Lech nie mógł osiągnąć więcej? Czy miał wystarczająco szeroką kadrę i czy mógł mieć jakikolwiek wpływ na wymuszenie […]
12.09.2021
Liczba komentarzy: 62
Subscribe
Powiadom o
guest
62 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Yeti
Yeti
9 dni temu

Świetny wywiad. Więcej rozmów z dziennikarzami!

pejsbuk
pejsbuk
8 dni temu
Reply to  Yeti

Basalaj = człowiek z gumy. Jak najdalej od takich. Zero kręgosłupa!
===
Pozatym co to za nazwisko Basalaj? Horda Turecka?

Gugug
Gugug
9 dni temu

glazurek.. dobrze się czytało, serio 😉

Korek w dupie
Korek w dupie
9 dni temu

Nie był cenzorem? Taaa, jasne. A kto dzwonił i wysyłał sms-y do dziennikarzy, gdy Ci pisali negatywnie o PZPN? xDDD. Wywiadzik lukier i samouwielbienie. Porażka.

Niebieska eRka
Niebieska eRka
9 dni temu
Reply to  Korek w dupie

Dokladnie tak to odebrałem. Sam siebie uwielbia, jeszcze dodam że gdy komentował mecze w C+ to musiałem wyłączać głos bo nie dało rady tego słuchać

Barboru
Barboru
9 dni temu
Reply to  Korek w dupie

Miałem kiedyś nauczyciela, który był łysy, ale on twierdził, że nie jest łysy tylko ma wysokie czoło, aż po sam kark. Pewnie byłby z niego dobry PR-owiec.

Paweł
Paweł
9 dni temu
Reply to  Korek w dupie

30 lat po upadku komunizmu a młodzież z ZSMP dalej u żłobu.

Wooda
Wooda
8 dni temu
Reply to  Paweł

Coś ci w życiu nie wyszło? Nie załapałeś się? Taka żółć z ciebie się wydziela.

xDDDDD
xDDDDD
9 dni temu

Olaboga, Niemcy atakują xDDDDD

Samochód
Samochód
9 dni temu

dobrze słucha się Basałaja, ale to manipulant, nie oszukujmy się

Edek
Edek
9 dni temu
Reply to  Samochód

Jako komentatora meczów to słuchało się go tragicznie, on nawet nazwisk piłkarzy nie umiał wypowiedzieć poprawnie…

Zbychu
Zbychu
9 dni temu
Reply to  Edek

A po każdej bramce tekst „i gol, gol gol gol” – pewnie długo nad nim myślał 😉

Lecę na piwo
Lecę na piwo
8 dni temu
Reply to  Zbychu

Jak z Schalke Wisła

15-lecie Przeszczepu z Wronek
15-lecie Przeszczepu z Wronek
9 dni temu
Reply to  Samochód

Kawał skurwysyna

Ancymon
Ancymon
9 dni temu
Reply to  Samochód

Człowiek od PR, naczelny redaktor, wierchuszka mediów. To musi być śliski typ, manipulant, koniunkturalista. Glizdoń. Inaczej długo by nie zagrzał miejsca na świeczniku.

Zibiwłaz
Zibiwłaz
9 dni temu

Wcześniej trudno było ukryć, że Portugalczyk zostanie selekcjonerem reprezentacji Polski?

Poza Zbigniewem Bońkiem o wyborze nowego selekcjonera wiedziała tylko jedna osoba.

Kto?

Zbigniew Boniek.

Aha. 

XDDD

Ambermozart
Ambermozart
9 dni temu

30 lat repki polskiej to z 5 fajnych spotkan na poziomie z emocjami.

Zaorać.

7m7
7m7
8 dni temu
Reply to  Ambermozart

trzeba bylo zostac pilkarzem. a nie,czekaj….jestes bez talentu. no tak. wiec zamknij pape

ambermozart
ambermozart
8 dni temu
Reply to  Ambermozart

aż się rozczuliłem. nie każdy zasługuje na podszywacza xp

zonk
zonk
9 dni temu

Dobry wywiad seńor Mazurek :>

Pytanko offtopic – czy mógłby Pan przeprowadzać korektę tego, co i jak piszą Smyk i Paczul ???

Zbychu
Zbychu
9 dni temu

Jeśli prawdą jest to, co kiedyś mówił Michał Kołodziejczyk (abstrahując od tego czy to dobry dziennikarz czy nie) że pan B wysyłał do niego smsy z tekstem typu „odcięcia od dziennikarskiego koryta”, a to wszystko za krytyczne wobec związku teksty, to jest to coś obrzydliwego. Wyobraźmy sobie, że np. PRowiec Kaczyńskiego wysylalby do np Lisa takie smsy. Byłaby to afera na cały kraj i niebywały skandal, ale że to piłka nożna to nikt się tym nie przejmował. Okropieństwo

Pan Zygmunt
Pan Zygmunt
9 dni temu
Reply to  Zbychu

no przeciez wystarczy spojrzec na wiek Pana B., robil kariere w PRL, wie skad wyrastaja mu korzenie, zadne zaskoczenie. W 89′ wymieniono tylko szyld, nic wiecej sie nie zmienilo, czerwone pyski zmienily mundury na drogie garnitury i dalej uprawiaja te same gierki

Krzysiek
Krzysiek
8 dni temu
Reply to  Zbychu

Ty tak serio, przecież dokładnie tak właśnie działa półświatek polityczny

trombel
trombel
8 dni temu
Reply to  Zbychu

Akurat w kwestii Kołodziejczyka, to pewnie była zbyt łagodna wiadomość do niego.
Przecież ten „dziennikarz” większość swojego jadu (tudzież warsztatu) kierował w Bońka ponad miarę – zawziął się, bo Boniek umiał go zgasić. Jeśli porównamy klasę np Rokuszewskiego w stawaniu w szranki z prezesem, to jest tutaj przepaść.
Przeczytaj sobie wywiad z Kołodziejczykiem na weszło i porównaj z Basałajem, kolejna przepaść…

Odejdź na emeryturę
Odejdź na emeryturę
9 dni temu

Temu Panu już dziękujemy. Niech lepiej napisze książkę i bawi wnuki. Wszystkie te stare komunistyczne pupilki i ” działacze od zawsze” niech lepiej znikną. Majewskie, janasy, enegle i ich koledzy „dziennikarze” od lizania dupy pole, borki i kołtonie. Za bilety i bankiety ci panowie już dawno porzucili uczciwe wobec widza i czytelnika dziennikarstwo.

Federico
Federico
9 dni temu

Najgorszy komentator jakuego słyszałem. Kiedy komentował, musiałem wyciszać telewizor. Szpakowski nawet mnie tak nie irytował mimo braku przygotowania i powtarzania w kółko tego samego podsumowania 20min przed końcem meczu.

Abstrahując od tych panów, ogólnie polscy komentatorzy uprawiają komentarz radiowy i non stop drą się nakręceni jakby nawciągali się białego proszku przed meczem. Zdarza mi się oglądać mecze na niemieckich kanałach i tam jest spokojniej – jak nic się nie dzieje to sprawozdawca nie drze japy wniebogłosy tylko opowiada coś stonowanym głosem albo nic nie mówi.

xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDD
9 dni temu
Reply to  Federico

A wiesz, co jest w tym wszystkim najzabawniejsze?

Patryk Mirosławski kiedyś prowadził program pt. „As wywiadu”, gdzie rozmawiał z różnymi osobami w tym z komentatorami, co mnie najbardziej śmieszyło każdy z nich na szczele ze Szpakowskim, Szaranowiczem, Borkiem i właśnie Basałajem mówili „wielu polskich komentatorów to gaduły, właściwie radiowcy. Po co oni mówią, że akcja idzie lewą stroną boiska albo że piłkarz uderzył piłkę prawą nogą skoro widz to wszystko widzi na ekaranie telelwizora lub monitora”? A potem człowiek sobie przypomina, że przecież oni robią dokładnie to samo, a mimo tego mają się za top komentatorski, gdzie tak naprawdę w Polsce komentatorów nie ma żadnych. Zwykli radiowcy, gaduły, którzy niszczą widowisko swoim bełkotem.

Federico
Federico
9 dni temu
Reply to  xDDDDDDDDDDDD

Niestety, panów komentatorów opanowało takie samouwielbienie, że nie mają pojęcia jak sami irytują ludzi słowotokiem. Borek jeszcze przynajmniej jest przygotowany i rozpoznaje zawodników, a pamiętam jak kiedyś Szpakowski dostał kartkę z pomieszanymi numerami Macedończyków i nawet na zbliżeniu nie kapnął się, że pokazywany piłkarz to Lazarewski, dobrze znany wtedy w Polsce z gry w Dyskobolii.

xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDD
9 dni temu
Reply to  Federico

Szpakowski to dla mnie zero. Nie pojmuję jak można do pracy przychodzić nieprzygotowanym. Zwykły wał. Jego gafy można liczyć w milionach.

Dzikie Bydle
Dzikie Bydle(@dzikie-bydle)
8 dni temu
Reply to  Federico

Był gorszy , ale to ze względu na zastraszenie Jasiny , który miał te mecze komentować, oraz dlatego ze Borek się w ostatniej chwili rozmyślił.

Shark
Shark
9 dni temu

Masz prawo być madrala A jestes przyglupem. Proste

Placzul
Placzul(@placzul)
9 dni temu

ty…

3334r242.jpg
Barboru
Barboru
9 dni temu

Ten Pan idealnie nadawałby się do postaci z filmu „Psy”, gdy Linda mówi do tej postaci „czasy się zmieniają, a pan zawsze jest w komisjach”. Z zawodu dyrektor, właściwie nie wiadomo dlaczego. Komentator okropnie, PRZEOKROPNIE słaby, felietonista mierny, PR-owiec według starej szkoły „wysuszę ci dziennikarskie koryto”. Zalety… hmm… znajomość ze Zbysiem na pewno. Zna ktoś jakieś inne?

Paweł
Paweł
9 dni temu
Reply to  Barboru

Że zbysiem to oni ubili interes 100 lecia. Zbysio scentralizowal jako goal&goal prawa tv do polskiej ligi i sprzedał ją z gigantyczną prowizja dla siebie C+. Szefem sportu w C+ kto wtedy był? Pierwszy okres C+ w Polsce po dostaniu koncesjiiod KRRiT pod przewodnictwem Czarzastego z ZSMP na nadawanie to był okres spłaty długu wdzięczności poprzez stołki dla ludzi z ZSMP. Dziwna to była tv, niby prywatna a monopol na produkcję dla niej miał jej prezes Rywin. Wszystkie ważne i dobrze płatne stołki obsiedli byli ZSMP owcy.Kiedy nastąpiła w C+ weryfikacja kadr według kompetencji, pan janusz dostał podobną fuchę w TVP gdzie prezesem był jego kumpel z ZSMP Kwiatkowski.Miał on tam za zadanie wychować nowe pokolenie komentatorów sportowych, wychowywał ich tak pilnie że mianował sam siebie na to stanowisko. Zero wstydu, żenada po całej linni.Jak świetnym był komentatorem można się przekonać oglądając na you… skróty meczy Wisły w Pucharze UEFA.No i na stare lata przed emeryturą pana Janusza przygarnął Boniek w ramach wdzięczności za Deal życia.

Kaktus
Kaktus
9 dni temu

bardzo dobra rozmowa i ciekawy rozmówca!

Roch
Roch(@roch)
9 dni temu

Dziwi mnie brak pytań o niezbyt profesjonalne potraktowanie Henryka Kasperczaka w 2004 roku w Wiśle Kraków.

Paweł
Paweł
9 dni temu
Reply to  Roch

To nie ten basalaj. To brat jego.

Paweł
Paweł
9 dni temu
Reply to  Roch

Pomyliłeś Janusza z Bogdanem.

Barboru
Barboru
9 dni temu
Reply to  Paweł

Lepiej sprawdź i zobaczysz kto, kogo pomylił 😉

floro flores
floro flores(@floro-flores)
8 dni temu
Reply to  Roch

pamietam jak za gówniaka 7-8 letniego byłem chyba na pierwszym meczu na Reymonta w życiu i gromkie okrzyki: BASAŁAJ SPIERDALAJ

root
root(@root)
9 dni temu

Słaby wywiad. Rozmawiając z dziennikarzem o takim doświadczeniu można by było wyciągnąć wiele ciekawych historii.

Damiano_L
Damiano_L
9 dni temu

Oporowe pójście w zaparte. „Nie, kryzys wizerunkowy Brzęczka wcale nie uderzał w prezesa Bońka. Nikt o tym nie wspominał. Co złego, to nie my!”

Herkules Minos
Herkules Minos
9 dni temu

jak czytałem ten wywiad, to miałem wrażenie że panowie Basałaj i Boniek dobrali się idealnie pod względem charakterologicznym!

ja jestem najlepszy. ja mam prawo się wymądrzać, bo jak tworzyłem Canal+/grałem w Juventusie to… może i popełniłem błędy, ale tak naprawdę to nie popełniłem błędów.

nick dick
nick dick
9 dni temu

Basałaj, Ty masz, ale krzywe nogi jak srasz.

Bartek
Bartek
9 dni temu

Odnoszę wrażenie, że każda rozmowa z działaczem poprzedniej kadencji to wynoszenie na piedestał kanału „Łączy nas piłka”, jako argumentu za tym, że odwalili kawał dobrej roboty. Racja, fajnie się ogląda te filmiki ale PZPN to nie jest związek youtuberów. Smutne, że nie ma w tych podsumowaniach dyskusji o kondycji polskiej piłki. To trochę jak z Ekstraklasą, wzorzyście i kolorowo pomalowana wydmuszka.

Thanos
Thanos
8 dni temu
Reply to  Bartek

Dokładnie moje przemyślenia!! Można by pomyśleć że są firmą medialną, a nie sportową i jeszcze mamy ich chwalić za talent wynajętego operatora, który znając Polskę fachu uczył się sam w wolnym czasie.

waffek
waffek
9 dni temu

Może zamiast lizać się po fujarkach to napiszecie o co chodzi z tymi grantami z budżetu co to niby maja trafić m.in. do klubów piłkarskich ?

Jacek
Jacek
8 dni temu

NIe ma Pan prawa wydawać decyzji w sprawie Wisły Kraków jako były Jej Rzecznik Klubowy

Alojz
Alojz
8 dni temu

„słynne już słowa redaktora Rokuszewskiego(…)” Tfuuu jaka wazelina. Do tego momentu wywiad czytało się świetnie. Macie problem z tym wybitnym dziennikarzem. Kolejny wchodzi mu bez mydła w d….

Dzikie Bydle
Dzikie Bydle(@dzikie-bydle)
8 dni temu

Największa zaleta tego gościa to wywalenie Szpaka, szkoda że nie na zawsze.

ProfesorKuleszówki
ProfesorKuleszówki
8 dni temu

Leśny dziadu, won do nory, a kysz!

ambermozart
ambermozart
8 dni temu

wszyscy: co ten Boniek, po kij zmienia trenera w styczniu. było to zrobić wcześniej albo wcale.
Basałaj: no tak, ale to nie krytyka Bońka tylko trenera.
Logiczne xp

OtylyKibol
OtylyKibol(@otylykibol)
8 dni temu

za rozłożenie potęgi Wisły na proch (razem z bratem) – liść wychowawczy…

Jakub
Jakub
8 dni temu

chuj mnie obchodzi zdanie kakiegos grubego-betonu z pzpn?

jebac ciebie basalaj i jebac pzpn

banda cweli

loko
loko
8 dni temu

To ten który legende DARIUSZ SZPAKOWSKIEGO odsunal od komentowania meczów i samemu go zastepil?

Jakub
Jakub
8 dni temu

zeby nie bylo, Polskie dziennikarstwo pilkarskie to taka sama zenada jakni caly pzpn, jednego profesjonalnego pytania nie potrafia zadac idioci na konfach

F91-DudeLange
F91-DudeLange(@f91-dudelange)
8 dni temu

Ograł Niemców na Stadionie Narodowym na kilka miesięcy po zdobyciu przez nich mistrzostwa świata…

Epokowy mecz.

Ja pierdolę, to w pigułce pokazuje jakim beznadziejnym krajem jest Polska i jak jej mieszkańcy mają, kurwa, kompleksy Niemiaszka-zaborcy.

Epokowy mecz eliminacji, gdzie Niemcy przyjechali drugim składem porównując do finału MŚ, a Polacy spięli dupę na 120%, przy czym ostatecznie grupę i tak wygrali nasi sympatycznie szwargoczący sąsiedzi zza Odry.

EPOKOWY!

Chuj, że kadra przywoziła kiedyś medale z MŚ czy IO, chuj że Grzesiu Lato był królem strzelców MŚ, POKONANIE NIEMCÓW W ELIMINACJACH W JEDNYM MECZU (bo w rewanżu było 3:1) TO EPOKOWY MECZ!

Epoka… m.in. okres zapoczątkowany jakimś ważnym wydarzeniem. I jaki to okres zapoczątkowało to zwycięstwo? ME2016? Gdzie w jednym meczu udało się wygrać rzuty karne, ale w drugim już nie? MŚ2018 z symulowaniem kontuzji w meczu, kurwa, o nic? ME2020 z kolejnym ostatnim miejscem w grupie i wpierdolem od Słowaków? Ucieczka Sousy i pozostawienie bardaka reprezentacyjnego?

A może „epoka” to 'moment stanowiący punkt odniesienia w rachubie czasu’ – i jak widać wielu, na czele z Kołtoniem, będą do WYGRANEJ W ELIMINACJACH odnosić się tak jak wcześniej do zwycięskiego remisu na Wembley? Kurwa, medale sobie wybijcie i wręczcie.

Co za umysłowy dramat narodu.

pieknylolo
pieknylolo
8 dni temu

Czepiacie sie Basalaja, ale Laczy nas Pilka kazdy z was pewnie oglada. Pajace.

Criticball
Criticball(@criticball)
8 dni temu

Generalnie, Basałaj to jest mądrala, który ma prawo być mądralą.

W przeciwieństwie do niektórych mądrali kołtoniowatych…

Jacek
Jacek
6 dni temu

Świetny wywiad, z takim rozmówcą to wiadomo że rozmowa gładko się potoczy, ale i tak duży szacunek Panie Mazurek, wysoka forma w ostatnim czasie!

......
......
5 dni temu

Dobry wywiad

Suche Info
23.01.2022

Dusan Vlahović miał podjąć decyzję. 60 milionów euro na stole

Dusan Vlahović jest jednym z najgorętszych nazwisk zimowego okienka transferowego. Serba kusił Arsenal oraz Juventus, ale zdaniem „Tuttosport” piłkarz podjął już decyzję. O transferze Vlahovicia mówi się od dłuższego czasu. Napastnik Fiorentiny znalazł się na celowniku Arsenalu, a klub z Premier League był w stanie przeznaczyć na niego kilkadziesiąt milionów funtów. Okazuje się jednak, że […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Sandecja Nowy Sącz zainteresowana piłkarzem Cracovii

Do Turcji kolejny raz docierają wieści od pierwszoligowców. Jak udało nam się ustalić, grająca na zapleczu Ekstraklasy Sandecja Nowy Sącz chce wzmocnić skrzydła. „Sączersi” interesują się zawodnikiem Cracovii, Danielem Pikiem. 21-letni Daniel Pik jest zawodnikiem Cracovii od 2018 roku. Jego ostatnie miesiące w Krakowie to jednak gra w rezerwach klubu i brak szans w Ekstraklasie. […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Fabian Piasecki opuścił zgrupowanie Śląska Wrocław

Śląsk Wrocław poinformował, że Fabian Piasecki opuścił zgrupowanie w Turcji. Napastnik wrócił do Polski ze względu na sprawy rodzinne.  Fabian Piasecki został ściągnięty z wypożyczenia do Stali Mielec. Piłkarz dołączył do Śląska Wrocław jeszcze przed wyjazdem do Turcji, a następnie udał się na zgrupowanie z resztą zespołu. Niespodziewanie musiał jednak zdecydować się na szybki powrót […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Ostatni wysoki lot Jagiellonii

Ireneusz Mamrot pożegnany w nieprawdopodobnych okolicznościach, mimo że kilka godzin wcześniej prezes klubu oficjalnie deklarowała, że może spać spokojnie. Roszady na stanowiskach działaczowskich. Pozycja w tabeli odległa, gra nudnawa, potencjał poszczególnych piłkarzy zgromadzonych w klubie – średni. Dziś trudno w to uwierzyć, ale niemal ta sama ekipa była o pół kroku od tytułu mistrzowskiego. Jak […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Christian Eriksen blisko powrotu do gry. Trafi do Premier League

Christian Eriksen jest coraz bliżej powrotu na boisko. „Daily Mail” donosi, że Duńczyk porozumiał się już z Brenford i podpisze kontrakt w ciągu 72 godzin. Od czasu dramatycznego spotkania podczas mistrzostw Europy, Eriksen nie zaliczył ani jednej minuty. Najpierw sporo czasu poświęcił na rekonwalescencję, później zaś musiał pogodzić się z ograniczeniami prawnymi, które uniemożliwiły mu […]
23.01.2022
Ekstraklasa
23.01.2022

„Spotkałem topowych graczy. Żałuję, że nie byłem lepiej przygotowany mentalnie”

Mało który ligowiec miał tak barwną karierę jak Bojan Nastić z Jagiellonii Białystok. Obrońca najpierw kształcił się w topowej serbskiej akademii z największymi talentami tamtejszego futbolu, jak Sergej Milinković-Savić. Potem z kolei trafił do Belgii, gdzie dzielił szatnię z obecnymi gwiazdami Premier League i Serie A. W wywiadzie opowiada nam o swoich sukcesach i zakrętach, […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Milik o odejściu z Marsylii: – To fajnie. Ja nic nie wiem

Według francuskich mediów Arkadiusz Milik znajduje się na wylocie z Marsylii. Polak miałby trafić do Hiszpanii lub Włoch. W wywiadzie po meczu z Lens osobiście odniósł się do tych rewelacji. Zdaniem wielu przygoda Milika we Francji powoli dobiega końca. Napastnik rzekomo znajduje się na liście transferowej i Marsylia chętnie wysłucha ofert za reprezentanta Polski. W […]
23.01.2022
Weszło Extra
23.01.2022

Sędzia-kelner, trzy żółte kartki, bankiet za wygraną. O specyfice „polskich” sparingów

Przerwa zimowa oznacza, że uwaga kibiców skupia się na sprawach transferowych i sparingach, których każda drużyna w tym czasie sobie nie szczędzi. Rozwój technologii sprawia, że ci najbardziej zainteresowani coraz częściej mogą śledzić sprawdzian swojego zespołu w transmisji na żywo. A skoro tak, dyskusji na temat gry, wyniku i postawy poszczególnych piłkarzy jest jeszcze więcej […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Kevin De Bruyne wśród najlepszych. Dogonił Davida Beckhama

Kevin De Bruyne dołączył do grona najskuteczniejszych asystentów w historii Premier League. Belg zanotował już 80 ostatnich podań. We wczorajszym meczu przeciwko Southampton (1:1), Kevin De Bruyne zanotował kolejną asystę na poziomie Premier League. Było to jego 80 ostatnie podanie w historii występów w angielskiej ekstraklasie. Tym samym Belg dołączył do grona najlepszych w dziejach. […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Watford zwolni kolejnego trenera? Od czterech lat pracowało tam ośmiu

Jak podaje „The Telegraph”, włodarze Watfordu są bliscy zwolnienia Claudio Ranierego. Włoch miałby stracić pracę po trzech miesiącach.  Właściciele Watfordu od lat znani są ze swojej impulsywności w kwestii doboru szkoleniowców. Od 2018 roku w ich klubie pracowało aż ośmiu trenerów. Tylko jeden z nich – Javi Gracia – poprowadził drużynę w więcej niż 50 […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Z kim Cezary Kulesza spotka się w Turcji?

Prezes PZPN Cezary Kulesza przyleciał do tureckiego Belek, gdzie 17 zespołów Ekstraklasy przygotowuje się do startu rundy wiosennej. Gdy tylko pojawiła się informacja o wycieczce szefa polskiej federacji do Turcji, zaczęły się spekulacje o celu jego wizyty. Czy prezes PZPN wybierze nowego selekcjonera podczas zgrupowania? Według naszych informacji Cezary Kulesza w Belek ma kilka zaplanowanych […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Papszun o pracy w Legii: – Jeśli na coś się umawiamy, a to się zmienia, nie ma tematu

Marek Papszun porozmawiał z Adamem Sławińskim podczas zgrupowania Rakowa Częstochowa. Trener zabrał głos w sprawie swoich przenosin do Legii Warszawa. Marek Papszun wypowiedział się na temat swoich negocjacji z Wojskowymi. Szkoleniowiec nie krył rozczarowania nagłą zmianą na stanowisku dyrektora sportowego. Jacek Zieliński niespodziewanie zmienił Radosława Kucharskiego. – Jeśli na coś się wcześniej umawiamy, a to […]
23.01.2022
Suche Info
23.01.2022

Aleksander Paluszek na kolejnym wypożyczeniu

Górnik Zabrze podjął decyzję o skróceniu wypożyczenia Aleksandra Paluszka. Stoper został ściągnięty z FK Pohronie, ale nie wrócił do Górnika. Wypożyczono go do Skry Częstochowa. Na początku bieżącego sezonu Aleksander Paluszek udał się na Słowację, by bronić barw FK Pohronie. Zdołał zaliczyć 11 występów i zanotować jedną asystę. Ostatnio nie grał jednak regularnie i Górnik […]
23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Ngannou wciąż króluje. Niespodziewany sposób na obronę pasa UFC

Ta walka miała się rozstrzygnąć według jednego z dwóch scenariusz. Jeden z nich zakładał, że Francis Ngannou ciężko znokautuje w Ciryla Gane podczas walki wieczoru UFC 270. Drugi – że Francuz dzięki zwinności, szybkości i intelektowi zamęczy i wypunktuje mistrza. Tymczasem Ngannou obronił pas po pięciu rundach, w których pobił swój rekord obaleń i kontrolował […]
23.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Aston Villa chce kolejnego transferu. Piłkarz Juventusu na celowniku

Aston Villa w bieżącym okienku transferowym dokonała już trzech ruchów. Na tym jednak nie koniec, bowiem ekipa z Birmingham przymierza się do kolejnego transferu. Na ten moment włodarze z Villa Park sprowadzili już Coutinho z Barcelony oraz Lucasa Digne’a z Evertonu. Udało się również zakontraktować Robina Olsena z AS Romy. „Daily Mail” podaje jednak, że […]
22.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

PZPN rozbije bank na Szewczenkę?!

Nowego selekcjonera reprezentacji Polski poznamy 31 stycznia. Jak donosi „Sport.pl”, Cezary Kulesza może zrobić wiele, by za sterami kadry stanął Andrij Szewczenko.  Jednym z powodów, dla których kandydatura Ukraińca była początkowo eliminowana, są jego zarobki. Teraz okazuje się, że PZPN może zrobić ukłon w stronę szkoleniowca i zaproponować mu naprawdę gigantyczny kontrakt. Szewczenko chce dostawać […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Legia Warszawa w poszukiwaniu bramkarza. Złożyli kolejną ofertę

Legia Warszawa nie ustaje w poszukiwaniach nowego bramkarza. Mistrzom Polski zależy, by tę pozycję wzmocnić jeszcze w styczniowym okienku transferowym. Złożyli kolejną ofertę. Legia Warszawa chce, by przed końcem tego sezonu między słupkami stanął nowy bramkarz. Wojskowi uważają, że mimo obsady w postaci Cezarego Miszty, Kacpra Tobiasza oraz Artura Boruca, pozycję tę należy wzmocnić. W […]
22.01.2022