post

Opublikowane 26.11.2021 08:00 przez

Szymon Janczyk

Radomiak Radom to rewelacja obecnego sezonu Ekstraklasy. Powoli zbliżamy się do rundy rewanżowej, a mistrz 1. ligi ma na koncie więcej punktów niż dwaj pozostali beniaminkowie. “Zieloni” są niepokonani od sześciu gier, a cztery ostatnie wygrali. Jeśli zgarną minimum trzy punkty w dwóch kolejnych meczach, na półmetku sezonu będą przynajmniej na piątym miejscu. Krótko mówiąc: w Radomiu jesteśmy świadkami czegoś, co Angel Perez Garcia nazywał resultados historicos. Jakie są kulisy tego sukcesu?

O tym, że zwycięstwa Radomiaka mają twarz Dariusza Banasika, wie każdy. To jeden z trenerów z najdłuższym stażem w jednym klubie na szczeblu centralnym. Autor dwóch awansów, człowiek, który z każdym kolejnym meczem buduje swój pomnik. Ale co jest dalej? Radomski klub nie kończy się przecież na szkoleniowcu, niezależnie od tego, jak ważną rolę w nim pełni. Jeśli chcemy rozwikłać zagadkę udanej jesieni beniaminka, musimy cofnąć się minimum o pół roku.

Radomiak 2021 – zagraniczne wsparcie i zmiana podejścia

20 stycznia 2021 roku informowaliśmy o tym, że Radomiak może zyskać zagranicznych inwestorów. Sprawy miały się tak, że powiązane z menedżerką osoby miały wesprzeć klub, oferując swoje know-how, kontakty i przede wszystkim — piłkarzy. Skąd zainteresowanie skromnym pierwszoligowcem z Radomia? O tym nie mówiono, zresztą beniaminek Ekstraklasy nigdy nie poinformował, że zagraniczne wsparcie faktycznie dostał. A dostał, bo tak się składa, że niedługo potem pojawiły się obiecane, konkretne transfery. Słowo „konkretne” ma tutaj znaczenie, bo do tej pory w Radomiaku pojawiali się zwykle obcokrajowcy z lichym CV, zwykle bardzo egzotycznym. Żaden z nich nie zagrzał miejsca w Polsce, chyba że liczymy jednego ancymona, który zadomowił się tu na dobre. Szkoda tylko, że w więzieniu, po głośnej „aferze samochodowej”.

W każdym razie szybko okazało się, że tym razem mówimy o piłkarzach innego kalibru.

  • Raphael Rossi – obrońca, który miał odbudować się po kontuzji, ale też gość, który nie tak dawno po kapitalnym sezonie w Portugalii trafił do Sion za milion euro
  • Filipe Nascimento – pomocnik, który z powodzeniem występował w Bułgarii oraz Rumunii
  • Mamadu Cande – obrońca, reprezentant Gwinei Bissau, piłkarz z portugalskiej ekstraklasy

Raphael Rossi zostanie w Radomiaku?

Piłkarze z takim CV, choć po pewnych przejściach, wylądowali w 1. lidze. W klubie, który owszem, miał aspiracje do gry o awans, ale jeszcze pół roku wcześniej przeszedł spore zmiany, kleił kadrę w trakcie sezonu. Było to następstwem dość szalonego roku, w którym beniaminek zaplecza Ekstraklasy trochę przeszarżował i gdy COVID sparaliżował cały kraj, a stypendia miejskie, które stanowiły ogromny procent budżetu klubu, stanęły pod znakiem zapytania, musiał zmierzyć się z zaległościami. Z tamtej lekcji Radomiak wyciągnął wnioski i nie są to puste słowa. W sezonie 2020/2021 zupełnie inaczej zorganizowano np. kwestię premii meczowych.

W pierwszym sezonie na drugim poziomie rozgrywkowym były one wysokie, a koniec końców nie przyniosły awansu. Pieniądze trzeba było wypłacić, sukcesu sportowego nie było. W minionych rozgrywkach wyglądało to tak, że bonus za awans był większy, ale także dlatego, że część premii za zwycięstwa w trakcie sezonu wrzucono w nagrodę za wynik końcowy. Wszystko rozpisano też tak, żeby kwota nie ciążyła na klubowej kasie już w lipcu czy sierpniu, a była rozłożona na cały sezon, w którym na konto wpływać będą zyski z Ekstraklasy. Czyli tym razem zadowoleni byli i zawodnicy, którzy mogli sporo zarobić i klub, który nie wyrzucił pieniędzy w błoto. Przed drużyną postawiono też rozsądny cel: jesienią była to walka o miejsca 1-6, z uwagi na słabszą kadrę. Wiosną, gdy Radomiak miał nadwyżkę punktową względem założeń, postanowiono walczyć o pełną pulę.

Tercet zagraniczny miał w tym pomóc i — w większości — się sprawdził. Mamadu Cande szybko nabawił się kontuzji i wrócił do domu. Ale Raphael Rossi został liderem zespołu, a Filipe Nascimento solidnym dodatkiem. To wszystko wiemy z boiska. A co działo się za kulisami?

RAPHAEL ROSSI – OD SIÓDMEJ LIGI W ANGLII DO OFERT Z SERIE A

Mołdawsko-portugalski pion sportowy

Za kulisami powstawała koalicja polsko-mołdawsko-rumuńska. Arcadie Zaporojanu, kojarzycie? To znany menedżer ze wschodu Europy, który zajmuje się karierą Mircei Lucescu i pomaga mu w poszczególnych klubach. Szachtar Donieck, Zenit St. Petersburg, Dynamo Kijów — wszędzie tam Zaporojanu współpracował z doświadczonym trenerem i wspierał go m.in. w temacie transferów. Arcadie może się pochwalić choćby udziałem przy udanych dealach Szachtara związanych z Brazylijczykami. Jaki ma związek z Radomiakiem? Otóż lata temu poznał polskich sędziów międzynarodowych: Grzegorza Gilewskiego i Sławomira Stempniewskiego. Kontakt z nimi utrzymywał przez lata i gdy Stempniewski, prezes „Zielonych”, zainteresował go klubem, Zaporojanu umieścił w nim swojego wieloletniego współpracownika z grupy „Fotbal Hebdo” – Octaviana Moraru. To analityk, skaut i były dyrektor sportowy kilku rumuńskich klubów. Kontakty i wiedza o poszczególnych rynkach Moraru miały pomóc radomianom w łowieniu zagranicznych zawodników z potencjałem.

Octaviana najczęściej spotkamy z telefonem przy uchu, gdy obserwuje treningi lub mecze radomskiej drużyny. Słyszymy, że najbardziej lubi pracować z liczbami i danymi, analizować występy poszczególnych zawodników i pomagać sztabowi szkoleniowemu. Z racji wspomnianych kontaktów, ma także ważną rolę w pionie transferowym. Dyrektorem sportowym go nie nazwiemy, ale kilku zawodników trafiło do zespołu przy jego udziale. Jako że jego specjalizacją są Brazylia i Portugalia, pomógł także w opiniowaniu i zbieraniu informacji o tych zawodnikach, którzy byli oferowani Radomiakowi przez menedżerów. Nie ma przypadku w tym, jacy piłkarze zasilili zespół z Radomia:

  • Mario Rondon — zamienił Ligę Europy z Cluj na beniaminka Ekstraklasy. Moraru ściągnął go do Gaz Metan Medias, gdzie Wenezuelczyk stał się gwiazdą i pomógł w walce o utrzymanie
  • Maurides i Rhuan — zgarnięci z brazylijskiego rynku bezpośrednio dzięki kontaktom Radomiaka. Mauridesowi transfer do Radomia polecał Raphael Rossi
  • Luis Machado i Tiago Matos — znów Portugalia, w dodatku agencja, która reprezentuje Filipe Nascimento. Trener Banasik przyznawał zresztą, że pomysł na transfer Machado narodził się w tym samym okienku, w którym Filipe trafił do Radomia, ale trzeba było go odłożyć w czasie
  • Goncalo Silva i Thabo Cele — zawodnicy z ligi portugalskiej

Nie każdy z nich to bezpośredni transfer Moraru, ale w każdym z przypadków miał jakąś rolę w sprowadzeniu danego zawodnika. Octavian ma także dobrą wiedzę na temat rumuńskiego rynku i Radomiak aktywnie poszukiwał i poszukuje na nim piłkarzy. Mołdawianin opiekuje się też tymi, którzy już trafili do Radomia — pomaga im na co dzień, pełni rolę łącznika między sztabem a obcokrajowcami.

Octavian Moraru ściągnął do Radomia nie tylko piłkarzy. Już zimą do zespołu dołączył lekarz Alexandru Buza, który pracował z Octavianem w wielu rumuńskich klubach. Latem natomiast pion sportowy uzupełnił szef skautingu — Antonio Ribeiro. To Portugalczyk, który wcześniej związany był z agencją menedżerską, która reprezentuje Filipe Nascimento, Luisa Machado oraz Tiago Matosa. Dziś pracuje tylko dla klubu: obserwuje piłkarzy w ojczyźnie, szukając kolejnych wzmocnień. Dariusz Banasik ceni ich wiedzę i wsparcie, zwłaszcza w przypadku Octaviana, który został w Polsce i na co dzień pracuje przy pierwszym zespole.

Jak Radomiak robi transfery?

Zagraniczni eksperci pozwolili „sprofesjonalizować” transferowe działania klubu. Radomiak zerwał z dziwnymi, zagranicznymi ruchami, które przeprowadzał w przeszłości. Proces decyzyjny w przypadku letnich zakupów wyglądał tak, że poza Octavianem i Antonio w wyszukiwanie, ocenianie i opiniowanie poszczególnych zawodników zaangażowani byli także trener Dariusz Banasik wraz ze swoim sztabem, w szczególności analitykiem Maciejem Daszkiewiczem, który przygotowywał raporty oferowanych klubowi zawodników. Do Radomia trafili głównie zagraniczni piłkarze (nie licząc wypożyczeń), ale klub interesował się także Polakami. Celem na lato było sprowadzenie zagranicznego napastnika i powrót Raphaela Rossiego. Na pozostałych pozycjach obcokrajowcy „rywalizowali” z rodzimymi graczami. Stoperem „Zielonych” mógł zostać Igor Lewczuk, środek pomocy mogli zasilić Dominik Furman czy Michał Nalepa, a skrzydło Maksymilian Sitek. Lista życzeń była długa.

RAPHA ROSSI I INNI – NAJLEPSI TRANSFERY 1. LIGI

Dlaczego więc stawiano na opcje zagraniczne? Z różnych powodów — w przypadku niektórych uznawano, że obcokrajowcy gwarantują większą jakość, inni to już kwestia ceny: w klubie słyszymy, że polscy, doświadczeni ligowcy, byli poza zasięgiem finansowym Radomiaka, być może nie byli też przekonani, czy ten projekt faktycznie wypali. Czy to przypadkiem nie jest ucieczka w popularną tezę „obcokrajowiec jest tańszy od Polaka”? Pewnie dałoby się znaleźć solidnych piłkarzy nad Wisłą za podobne pieniądze, ale klub postanowił zaryzykować i postawić na brazylijsko-portugalski kierunek. I faktycznie nie wygląda na to, że radomianie płacą kokosy piłkarzom, których mogliby zastąpić równie dobrymi i tańszymi Polakami. Zagraniczna część szatni w większości nie jest droga w utrzymaniu, klub stosuje także progresywne kontrakty, które zakładają podwyżki wraz z czasem i potwierdzeniem jakości na boisku. Z wieloma zawodnikami Radomiak podpisywał też trzyletnie umowy, żeby w przypadku wystrzału formy po sezonie nie być pod ścianą i nie musieć sprzedawać zawodników w sytuacji, w której klub nie ma wszystkich kart w ręku. Wiadomo, że zawsze doszukamy się plusów i minusów takiego podejścia, ale ok: nie oceniamy, informujemy.

Ciekawy zabieg zastosowano w temacie kwot odstępnego. Beniaminka ligi nie stać na to, żeby płacić za piłkarzy. 500 tysięcy złotych wydano na Raphaela Rossiego, co jest rekordem transferowym klubu. Finansowym transferem jest także Tiago Matos, ale w jego przypadku sumę rozbito na różne bonusy i zmienne, więc ciężko jednoznacznie określić, ile radomianie ostatecznie zapłacą za tego piłkarza (na pewno nie więcej niż za Rossiego). Ale właśnie w przypadku Matosa oraz Rhuana zastosowano podział procentowy zysków z kolejnego ruchu: jeśli Radomiak wypromuje zawodników i sprzeda ich do większego klubu, ich poprzedni pracodawcy zgarną spory procent z kwoty transferu. W Radomiu wierzą, że dzięki takim zabiegom mogą wyławiać utalentowanych młodych piłkarzy z niezłych akademii, na których wykup nie byłoby ich stać.

Letnie transfery Radomiaka

Kim jest Octavian Moraru?

Radomiak założył po prostu, że w Brazylii i Portugalii można znaleźć piłkarzy, którzy oferują coś, czego nie mają zawodnicy z innych kierunków świata. Druga kwestia jest taka, że choćby w Lidze NOS można z łatwością znaleźć zawodników, którzy są w finansowym zasięgu polskich ekip. Z kolei w Brazylii bez problemu znajdziemy piłkarzy, którzy po prostu chcą grać w Europie, to żadna nowość. Jak już wspomnieliśmy osoby Octaviana Moraru, a także Antonio Ribeiro, ułatwiają poruszanie się w tych regionach świata. W rumuńskich mediach natknęliśmy się np. na wzmiankę o tym, że Moraru i Zaporojanu robili transfery do Hermannstadt przy udziale krewnego prezydenta FC Porto, tymczasem Tiago Matos trafił do Radomia z juniorów tego klubu. Prosty ciąg logiczny i potwierdzenie wspomnianych kontaktów. W Rumunii Mołdawianin jest ceniony m.in. za to, jakich zawodników potrafił dzięki nim wyszukać.

Zatrudniano go dlatego, że ma dobrą sieć kontaktów i znajomości na rynku transferowym. Zwłaszcza jeśli chodzi o Portugalię. Ściągał zagranicznych piłkarzy, o których nikt w Rumunii nie wiedział. Próbował ich wypromować i sprzedać. Część z nich faktycznie błysnęła, wyrobiła sobie nazwisko i zrobiła karierę. Octavian na pewno ma ciekawe spostrzeżenia i dobre oko do piłkarzy. Pracował w czterech rumuńskich klubach i robił solidne transfery. Część z nich wypaliła, część nie, jak to zwykle bywamówi nam Emanuel Rosu, znany rumuński dziennikarz.

Nieudany początek w Zimbru Kiszyniów i sukces w Politehnice Iasi

Moraru starał się działać w cieniu, ale bywało o nim głośno. Jego projekty to Politehnica Iasi, AFC Hermannstadt, Gaz Metan Medias i U Cluj. Jego droga zaczęła się jednak od Zimbru Kiszyniów i nie zakończyła się sukcesem. Wręcz przeciwnie, oddajmy głos rumuńskiej Wikipedii.

W 2015 roku w Zimbru zaszły wielkie zmiany. Na zasadzie trzyletniej umowy klub trafił pod opiekę Octaviana Moraru, syna biznesmena Valerii Moraru. Do zespołu trafiła grupa ośmiu zagranicznych piłkarzy, a celem stało się wygranie potrójnej korony: mistrzostwa Mołdawii, pucharu i superpucharu kraju. Po dobrym starcie sezonu klub popadł w przeciętność”.

W latach 2015-2017 Zimbru tylko raz zakończyli sezon na podium, ale zaledwie na trzecim miejscu. Moraru nie wypełnił trzyletniego kontraktu, a miejscowe media informowały, że klub z Kiszyniowa popadł w problemy finansowe. W Rumunii wiodło mu się jednak zdecydowanie lepiej. W czerwcu 2017 roku Politehnica Iasi ogłosiła, że grupa Arcadiego Zaporojanu, Fotbal Hebdo, wchodzi do klubu. Octavian zyskał władzę nad transferami. Czterech zagranicznych zawodników, których sprowadził latem, znalazło się w TOP 5 klasyfikacji kanadyjskiej drużyny. Moraru celował w Portugalczyków, często tych, którzy mieli afrykańskie korzenie.

W Politehnice pracował przez zaledwie pół roku. Z tego co udało nam się ustalić i co potwierdzają rumuńskie media, odszedł stamtąd przez konflikt z władzami miasta i klubu, które nie wywiązały się z obietnic i nie chciały zagwarantować jemu i jego współpracownikom kontraktów i realizacji długoterminowego projektu. Iasi zaliczyło najlepszy sezon w historii, ale wiosną, już po odejściu Octaviana, przegrało niemal wszystkie mecze.

W kolejnym sezonie klub stracił swoje gwiazdy i zaczął się zjazd. Aż do drugiej ligi.

SKĄD W EKSTRAKLASIE MODA NA PORTUGALCZYKÓW?

Uratowanie Gaz Metan Medias

Octavian Moraru w styczniu 2018 roku trafił natomiast do Gaz Metan Medias, czyli drużyny, która zajmowała przedostatnie miejsce w tabeli rumuńskiej ekstraklasy. Za sprawą Mołdawianina zimą doszło do — a jakże — zagranicznego zaciągu, głównie portugalskiego. Karta dla ekipy z Medias się odwróciła: klub podwoił liczbę zdobytych punktów i utrzymał się w lidze. Sprowadzony przez Moraru Mario Rondon został najlepszym strzelcem drużyny (10 goli, 3 asysty), a jego kolejny transfer, Diogo Rosado, najlepszym asystentem (gol, 5 asyst). Rumuńskie “GSP” tak pisało o przemianie drużyny.

W Medias postanowiono ściągnąć zimą ludzi, którzy latem przebudowali Politehnikę Iasi. Zastosowano tę samą metodę: zrezygnowano z wielu zawodników, a w ich miejsce wprowadzono wielu nowych, szerzej nieznanych piłkarzy. W Iasi Zaporojanu i jego ludzie sprawili, że ligowy średniak był jednym z dwóch zespołów w lidze, który wywalczył cztery punkty z FCSB. Za udane transfery odpowiada Octavian Moraru, syn byłego właściciela Rapidu Bukareszt, który odszedł z Iasi skonfliktowany z władzami klubu, które oczekiwały, że oprócz piłkarzy wniesie do zespołu pieniądze. Teraz Moraru chce powtórzyć sukces w nowym klubie”.

 

Mołdawianin został w klubie na kolejny sezon, w którym Gaz Metan Medias znów wylądował w grupie spadkowej. Tym razem jednak zespół spisał się zdecydowanie lepiej: już po rundzie zasadniczej miał tyle punktów, ile w całym poprzednim sezonie. W grupie spadkowej okazał się zaś najlepszy i skończył rozgrywki na siódmym miejscu. Portugalczycy oraz Rondon znów odegrali główne role, będąc podstawowymi piłkarzami drużyny. Klub zarobił też na transferach.

MODA NA PORTUGALCZYKÓW. BANASIK: LUBIĄ GRAĆ ODWAŻNIE, OFENSYWNIE

U Cluj: problemy Moraru i Aleksa Buzy

Po sezonie 2018/2019 Octavian Moraru odszedł z Gaz Metanu Medias i zakotwiczył w drugoligowym U Cluj, które chciało wywalczyć awans do rumuńskiej ekstraklasy. Scenariusz działania nie był zaskakujący — już latem dokonano czterech zagranicznych transferów. Ten okres nie był jednak udany dla Mołdawianina i dla całego klubu. Lokalne media zaczęły mocno krytykować Moraru i jego współpracowników. Trafiliśmy na rozmowę, w której Octaviana pytano o to, czy klub płaci mu za sprowadzanie piłkarzy, czy nie stosuje żadnych machlojek prawnych i finansowych. Sam zainteresowany obruszał się zarzutami, odsyłał dziennikarzy do swojej historii w innych klubach i zapewniał, że wszystko odbywa się tak, jak wszędzie indziej.

Oskarżenia posypały się także pod adresem Alexandru Buzy. Prasa zarzucała mu brak uprawnień, wyciągnęła także sprawę dopingu w reprezentacji Mołdawii podczas Igrzysk Olimpijskich, dokopały się także, że Buza był zamieszany w sprawę związaną z nielegalną migracją. Chodziło o częsty w Mołdawii proceder: do sportowych ekip, które jeździły na międzynarodowe zawody, dorzucano grupę osób z lewymi papierami, które dzięki temu dostawały się na teren Unii Europejskiej. Buza nie był w to bezpośrednio zamieszany, ale jako że podróżował razem z drużyną, wplątano go w tę sytuację. A co z pozostałymi zarzutami? Spytaliśmy o nie samego zainteresowanego.

Przez 25 lat pracowałem w kadrze olimpijskiej Mołdawii, opiekowałem się częścią zawodników, dbałem o ich suplementację i przygotowanie. Przed Igrzyskami Olimpijskimi w Rio de Janeiro pracowałem m.in. z kajakarzem Sergheiem Tarnovschim, który zdobył brązowy medal. Potem okazało się, że nie przeszedł testu antydopingowego i odebrano mu trzecie miejsce. Okazało się, że jego organizmie wykryto minimalne dawki niedozwolonej substancji. Przez ponad rok Serghei zdawał wszystkie testy antydopingowe, nie było żadnych problemów. Wszystkie suplementy, które stosowałem, były zgodne z listą antydopingową. Jego problem wynikał z tego, że na własną rękę zakupił w Czechach produkt, który zawierał niedozwoloną substancję. Nie wiedziałem o tym do czasu testów, nie miałem na to wpływu. Co do kwestii uprawnień, nie było z tym problemów, pracowałem legalnie. Chodziło tylko o to, że gdybym chciał rozszerzyć zakres obowiązków, musiałbym zaliczyć dodatkowe egzaminy w Rumunii, bo te z Mołdawii nie były tam uznawane. Starałem się o to, ale wyjechaliśmy do Polski, więc nie zdążyłem ich jeszcze zdać – tłumaczy lekarz Radomiaka.

Alexandru Buza, lekarz Radomiaka

Alexandru Buza, lekarz Radomiaka, rozmawia z Goncalo Silvą fot. własne

Prześledziliśmy rumuńskie media i znaleźliśmy podobne wypowiedzi Buzy z okresu, gdy trwało dochodzenie w sprawie kajakarza. Obecny pracownik Radomiaka nie został pociągnięty do odpowiedzialności w tej sprawie, z kolei zawodnik został zawieszony. Co ciekawe wrócił do rywalizacji na poprzednich igrzyskach i… zdobył brązowy medal. Trafiliśmy także na potwierdzenie tego, że Alexandru przez lata był związany z mołdawskimi olimpijczykami. W 2008 roku dostał nawet specjalną nagrodę od rządu za pomoc w przygotowaniach brązowego medalisty IO, boksera Veaceslava Gojana.

Lokalne media w Cluj nazywały też Buzę „najdroższym lekarzem w Rumunii”. Miał zarabiać w Universitea 4000 euro miesięcznie. Nie wiemy, czy tak było, ale z naszych ustaleń wynika też, że w Radomiu Alex otrzymuje sporo niższe wynagrodzenie. Zarówno Alex jak i Octavian nie zabawili długo w U Cluj, odeszli stamtąd po kilku miesiącach. Wyniki nie były złe, nie były też wybitne, jednak problemem miały być sprawy wewnątrz klubowe. Za negatywne artykuły mieli odpowiadać byli i aktualni pracownicy klubu, których nowe władze chciały odsunąć. Tak przynajmniej twierdzą nasze rumuńskie źródła. To się nie udało, więc Mołdawianie opuścili zespół, który do teraz gra na zapleczu ekstraklasy.

Jaką opinię ma Moraru w Rumunii?

Ostatni etap rumuńskiej kariery Octaviana Moraru to borykające się z finansowymi problemami AFC Hermannstadt. Ciężko je przypisać działaniom Moraru — część kibiców była przeciwna jego transferom i sposobowi budowania drużyny, ale kłopoty z kasą pojawiały się już wcześniej. Zresztą razem z nimi pojawiały się także plotki o tym, że „Fotbal Hebdo zainwestuje w zespół”. Klub im zaprzeczał, twierdząc, że Mołdawianin jedynie pomaga w kwestii transferów. W Hermannstadt Moraru postawił m.in. na piłkarzy, którzy sprawdzili się w jego poprzednich klubach. Część z nich obroniła się liczbami, zwłaszcza w sezonie 2019/2020, zakończonym utrzymaniem. Sezon później Hermannstadt spadło z ligi.

Niektórzy obwiniają Octaviana o klęskę dwóch ostatnich projektów, czyli Cluj i Hermannstadt. Niektórzy przypisują mu także klęskę Rapidu Bukareszt, który zbankrutował w okresie, gdy rządził nim jego ojciec Valerii. Moraru junior nie sprawował wówczas żadnej funkcji w klubie, przynajmniej oficjalnie. Nie natknęliśmy się na wzmianki o jakimś nieoficjalnym stanowisku. Wygląda na to, że w paru miejscach zrobił dobrą robotę, w innych niekoniecznie. Zapytaliśmy więc Emanuela Rosu, czy faktycznie kluby miały problemy przez działania Mołdawianina.

Futbol w Rumunii to jeden wielki, niekończący się skandal. To jak „Igrzyska Śmierci”, więc ciężko nie być uczestnikiem pewnych zdarzeń, nie być w to zamieszanym. Octavian unikał rozgłosu, media w naszym kraju nigdy nie wiedziały, w jaki sposób pracuje. To, co mówi się o nim w środowisku, to pozytywy dotyczące jego dużej siatki kontaktów. Zatrudniano go po to, żeby dał im dobrych, tanich piłkarzy, których po czasie będą mogli sprzedać z zyskiem. Wszystko opierało się na działaniu na „tu i teraz”, bo tutaj każdy klub żyje tak, jakby jutra miało nie być, nie dba o przyszłość.

EMANUEL ROSU: LIGA W RUMUNII JEST MARTWA. TO ZAMKI NA PIASKU

Radomiak i Moraru: co dalej?

O przyszłość dba za to Radomiak, który chce zbudować z Octavianem Moraru długoterminowy projekt i liczy na to samo, na co liczyły rumuńskie kluby. Z tą różnicą, że chce zachować większą cierpliwość. Z tego co słyszymy, działania Mołdawianina nie są żadną tajemnicą. Zarówno on, jak i Alexandru Buza mają długoterminową umowę z beniaminkiem Ekstraklasy, pracują w nim na etacie, otrzymują comiesięczne wynagrodzenie: nie ma tu haczyka w postaci ukrywania ich obecności czy działalności. Radomiak zapewnia nas także, że żaden z obecnych piłkarzy nie jest reprezentowany przez agencję Moraru i Zaporojanu, nie pobierają oni także żadnych prowizji za transfery do klubu.

Słyszymy także, że nie ma szans na to, żeby osoby związane z Fotbal Hebdo zostały udziałowcami czy też zaczęły pełnić kluczowe, decyzyjne role. Nie wyklucza to jednak wpływu Moraru na to, jak budowany będzie Radomiak, bo plany na przyszłość są z nim — jako ważną osobą w pionie sportowym — konsultowane i współtworzone. Ambicją Mołdawianina i radomskiej drużyny jest zbudowanie zespołu, który będzie z powodzeniem walczył o miejsca w górnej części tabeli. Celem na ten sezon jest zajęcie jak najwyższej pozycji, która zapewni zastrzyk finansowy na letnie transfery i ustabilizowanie budżetu. Jak słyszymy kierunek brazylijsko-portugalski ma być kontynuowany, ale do drużyny mają też dołączać polscy piłkarze, żeby zachowany został balans w szatni. Klub chciałby stopniowo piąć się w lidze i gdy w końcu otwarty zostanie nowy stadion, włączyć się do walki o wyższe cele.

Cóż, plany są ambitne, Radomiak nie chce wylecieć z ligi po jednym, fantastycznym sezonie. Czy to się uda? Zobaczymy. Widzieliśmy już i projekty, które wypalały i te, które zaliczały spektakularny upadek. Dajemy szansę, a za jakiś czas powiemy: sprawdzam.

CZYTAJ TAKŻE:

SZYMON JANCZYK

fot. Newspix

Brama dnia
05.12.2021

Mahrez czy Lukaku? | BRAMA DNIA

Dziś w „Bramie dnia” coś specjalnego dla fanów angielskiego futbolu – bardzo fajny gol Mahreza jeszcze w barwach Leicester oraz piękna asysta Pogby i klasowe wykończenie Lukaku w ekipie „Czerwonych Diabłów”. To oczywiście głosowanie pod szyldem firmy Gatigo, na które serdecznie zapraszamy. Riyad Mahrez vs Leicester (3:0 w sezonie Premier League 2015/2016) Pamiętacie tamto Leicester […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Liga Minus – upadek Zagłębia i nie tylko

Liga Minus, czyli najlepszy program ligowy na świecie. KOWAL ROKI BIAŁEK PACZUL Start o 22:00.
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Jak zmiażdżyć rywala i drżeć do końca o wynik? Opowiada Lech Poznań

Lech Poznań z pierwszej połowy? Kapitalnie naoliwiona maszyna bez słabych ogniw, która jedzie Zagłębie dwoma golami, a powinna strzelić ich znacznie więcej. Lech w drugiej? Drużyna, która wciąż gra dobrze, wciąż atakuje, wciąż powinna sieknąć więcej goli niż to zrobiła, ale też drużyna, która dwa razy pozwala dojść Zagłębiu na kontakt, przez co musi drżeć […]
05.12.2021
Inne sporty
05.12.2021

Polska skocznia nie pomogła. Nasi skoczkowie zawodzą

Dawno nie oglądaliśmy równie mało porywającego konkursu Pucharu Świata. Chcielibyśmy też powiedzieć, że dawno nie widzieliśmy tak słabego występu polskich skoczków. Ale niestety – zaczynamy się już przyzwyczaić do mizernej formy ekipy Michala Doleżala. Dzisiaj w Wiśle z – powiedzmy – przyzwoitej strony pokazał się tylko Kamil Stoch, który zajął 11. miejsce. Do drugiej serii […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Rangnick tłumów nie porwał, ale już napisał historię Premier League

Próbował Felix Magath, Jurgen Klopp czy Thomas Tuchel. Żaden z nich, żaden z niemieckich trenerów, nie był w stanie wygrać swojego debiutu w Premier League. Aż przyszedł Ralf Rangnick i napisał historię angielskiej ekstraklasy. Manchester United wygrał z Crystal Palace 1:0 i chociaż tłumów tym spotkaniem nie porwał, to trudno na ostateczny wynik złorzeczyć. Widać […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Nudy w Głogowie. Chrobry remisuje z Widzewem

Czasem bywa tak, że pierwsza liga potrafi ni z gruchy, ni z pietruchy zaskoczyć nas ciekawym meczem w niedzielne popołudnie, nawet jeśli się tego nie spodziewamy. A jednak chłopaki sobie wyjdą, pokopią w niezłym stylu, jest przyjemność z oglądania i brak poczucia straconego czasu. Czy to był jeden z tych dni w przypadku spotkania Chrobrego […]
05.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
05.12.2021

Jak zmiażdżyć rywala i drżeć do końca o wynik? Opowiada Lech Poznań

Lech Poznań z pierwszej połowy? Kapitalnie naoliwiona maszyna bez słabych ogniw, która jedzie Zagłębie dwoma golami, a powinna strzelić ich znacznie więcej. Lech w drugiej? Drużyna, która wciąż gra dobrze, wciąż atakuje, wciąż powinna sieknąć więcej goli niż to zrobiła, ale też drużyna, która dwa razy pozwala dojść Zagłębiu na kontakt, przez co musi drżeć […]
05.12.2021
Live
05.12.2021

LIVE: Derby Dariusza Żurawia! Czy Zagłębie postawi się Lechowi?

Dziś tylko dwa spotkania w ramach rozgrywek Ekstraklasy, ale oba zapowiadają się interesująco. Dariusz Żuraw spróbuje urwać punkty swojemu byłemu pracodawcy. Jego zespół nie wygrał w lidze od wrześniowego meczu z Wartą Poznań, więc faworytem dzisiejszego starcia będą piłkarze Macieja Skorży. W drugim spotkaniu Cracovia podejmie na własnym boisku Legię, która postara się przedłużyć serię […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Ilkay Durmus, czyli wygląda na to, że Lechia znalazła kozaka

Wczoraj skrytykowaliśmy Lechię, że budując swoją kadrę zapomniała o pozycji prawego obrońcy, natomiast dzisiaj chcemy ją pochwalić, bo innym ruchem na rynku mocno zapunktowali. Chodzi o Ilkaya Durmusa, który wyrósł już na lidera biało-zielonych, ale też daje coraz więcej argumentów, by rozważać go choćby w kontekście najlepszych „lewych nóg” naszej ligi. ILKAY DURMUS. SMYKAŁKA DO […]
05.12.2021
Ekstraklasa
05.12.2021

Który stoper Zagłębia Lubin jest najgorszy? Wybieramy „Miedzianego Kasztana”!

Zagłębie Lubin i poszukiwanie stopera to już historia, która powoli aspiruje do kolejnego sezonu „All or nothing”. Szkoda tylko, że póki co stanęło na „nothing”. Oczywiście jest to dość zabawne, że dramat „Miedziowych” rozpoczął się od tego, że Lubomir Guldan poszedł w dyrektory i musiał znaleźć zastępcę dla samego siebie. Choć z drugiej strony śmieją […]
05.12.2021
Weszło
04.12.2021

Lechia znów odwróciła losy meczu, w którym nie istniała

Lechia Gdańsk drugi raz z rzędu przed własną publicznością odwróciła losy meczu, w którym długo nie miała praktycznie nic do powiedzenia. Do przerwy mogło się wydawać, że Raków zmierza po dość pewne zwycięstwo i raczej nic nieprzewidzianego się nie wydarzy. A tu proszę – kibice gospodarzy przeżyli pozytywny szok. Lechia Gdańsk – Raków Częstochowa 3:1: […]
04.12.2021
Weszło
04.12.2021

Grosicki zaczyna się w Ekstraklasie bawić

Pogoń Szczecin przez cały poprzedni sezon tylko w dwóch meczach ligowych strzeliła przynajmniej trzy gole. Jasne, punkty ekipie Kosty Runjaicia i tak się długo wtedy zgadzały, ale chyba nie ma co się kłócić z tym, że ten minimalizm w poczynaniach ofensywnych bywał kulą u nogi zarówno w walce o mistrzostwo Polski, jak i później, gdy […]
04.12.2021
Brama dnia
05.12.2021

Mahrez czy Lukaku? | BRAMA DNIA

Dziś w „Bramie dnia” coś specjalnego dla fanów angielskiego futbolu – bardzo fajny gol Mahreza jeszcze w barwach Leicester oraz piękna asysta Pogby i klasowe wykończenie Lukaku w ekipie „Czerwonych Diabłów”. To oczywiście głosowanie pod szyldem firmy Gatigo, na które serdecznie zapraszamy. Riyad Mahrez vs Leicester (3:0 w sezonie Premier League 2015/2016) Pamiętacie tamto Leicester […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Liga Minus – upadek Zagłębia i nie tylko

Liga Minus, czyli najlepszy program ligowy na świecie. KOWAL ROKI BIAŁEK PACZUL Start o 22:00.
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Jak zmiażdżyć rywala i drżeć do końca o wynik? Opowiada Lech Poznań

Lech Poznań z pierwszej połowy? Kapitalnie naoliwiona maszyna bez słabych ogniw, która jedzie Zagłębie dwoma golami, a powinna strzelić ich znacznie więcej. Lech w drugiej? Drużyna, która wciąż gra dobrze, wciąż atakuje, wciąż powinna sieknąć więcej goli niż to zrobiła, ale też drużyna, która dwa razy pozwala dojść Zagłębiu na kontakt, przez co musi drżeć […]
05.12.2021
Inne sporty
05.12.2021

Polska skocznia nie pomogła. Nasi skoczkowie zawodzą

Dawno nie oglądaliśmy równie mało porywającego konkursu Pucharu Świata. Chcielibyśmy też powiedzieć, że dawno nie widzieliśmy tak słabego występu polskich skoczków. Ale niestety – zaczynamy się już przyzwyczaić do mizernej formy ekipy Michala Doleżala. Dzisiaj w Wiśle z – powiedzmy – przyzwoitej strony pokazał się tylko Kamil Stoch, który zajął 11. miejsce. Do drugiej serii […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Rangnick tłumów nie porwał, ale już napisał historię Premier League

Próbował Felix Magath, Jurgen Klopp czy Thomas Tuchel. Żaden z nich, żaden z niemieckich trenerów, nie był w stanie wygrać swojego debiutu w Premier League. Aż przyszedł Ralf Rangnick i napisał historię angielskiej ekstraklasy. Manchester United wygrał z Crystal Palace 1:0 i chociaż tłumów tym spotkaniem nie porwał, to trudno na ostateczny wynik złorzeczyć. Widać […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Nudy w Głogowie. Chrobry remisuje z Widzewem

Czasem bywa tak, że pierwsza liga potrafi ni z gruchy, ni z pietruchy zaskoczyć nas ciekawym meczem w niedzielne popołudnie, nawet jeśli się tego nie spodziewamy. A jednak chłopaki sobie wyjdą, pokopią w niezłym stylu, jest przyjemność z oglądania i brak poczucia straconego czasu. Czy to był jeden z tych dni w przypadku spotkania Chrobrego […]
05.12.2021
Ekstraklasa
05.12.2021

Który stoper Zagłębia Lubin jest najgorszy? Wybieramy „Miedzianego Kasztana”!

Zagłębie Lubin i poszukiwanie stopera to już historia, która powoli aspiruje do kolejnego sezonu „All or nothing”. Szkoda tylko, że póki co stanęło na „nothing”. Oczywiście jest to dość zabawne, że dramat „Miedziowych” rozpoczął się od tego, że Lubomir Guldan poszedł w dyrektory i musiał znaleźć zastępcę dla samego siebie. Choć z drugiej strony śmieją […]
05.12.2021
Niezły numer
01.12.2021

Siedem Złotych Piłek Messiego. Sam wygrał więcej niż kilka krajów

Czy Leo Messi w 2021 roku sięgnął po ostatnią „Złotą Piłkę” w karierze? Być może, w końcu Cristiano Ronaldo też w końcu przestał ją wygrywać. Ale nawet jeśli to fakt, że była to już siódma nagroda dla Argentyńczyka, sprawia, że jest on nie tylko najbardziej utytułowanym piłkarzem w historii plebiscytu. Jego wynik jest także lepszy […]
01.12.2021
Na zapleczu
30.11.2021

Dominik Nowak zwolniony z Korony Kielce. Co poszło nie tak?

– Nie mam doświadczenia w piłce, ale na pewno mam doświadczenie w zatrudnianiu ludzi. Uważam, że trener Nowak nie jest na takim etapie, że szuka ciepłej przystani. To ambitny człowiek, za którym stoi doświadczenie – mówił nam we wrześniu Łukasz Jabłoński, prezes Korony Kielce. Nieco dalej przyznawał, że chodzi o to, żeby po prostu znać […]
30.11.2021
Weszło
29.11.2021

Asysta Frankowskiego, Szymański MVP w Rosji | STRANIERI

Rosja. Ten kraj, tamtejsza liga to miejsce, w którym polskim piłkarzom ewidentnie idzie najlepiej. W miniony weekend udowodnili to Sebastian Szymański i Rafał Augustyn. Jak szło biało-czerwonym w ligach zagranicznych? Mamy kilka bramek, trafiły się też asysty, ale niestety także sporo błędów. Jest jeden lider ostatnich tygodni, jeśli chodzi o Polaków w ligach zagranicznych. Sebastian Szymański jest […]
29.11.2021
Weszło
28.11.2021

Bułgaria, Czechy, Dania, Ukraina. Nieoczywiste kraje, które doczekały się Złotej Piłki

Jacy zawodnicy z miejsca kojarzą nam się z hasłem „Złota Piłka”? Leo Messi, Cristiano Ronaldo – wiadomo. Brazylijski Ronaldo, Zinedine Zidane czy Roberto Baggio pewnie też. Ale ten plebiscyt to nie tylko zwycięstwa gości, którzy reprezentują typowo piłkarskie nacje. Nacje, które zawsze były i są w światowej czołówce, które sięgały po mistrzostwo świata. Jeśli Robert […]
28.11.2021
Piłka nożna
27.11.2021

Mundial bez mistrzów Europy czy Ronaldo? O potknięciu Włochów i Portugalczyków

– Pojedziemy do Kataru – zapewniał Fernando Santos po wpadce z Serbią, która oznaczała, że reprezentacja Portugalii wylądowała w barażach. – Wygramy baraże i pojedziemy do Kataru po złoty medal – mówił Roberto Mancini, gdy Włosi zremisowali z Irlandią Północną i pewne było, że to Szwajcarzy awansowali na mundial. Losowanie baraży mistrzostw świata sprawiło, że już teraz wiemy, że […]
27.11.2021
Liczba komentarzy: 33
Subscribe
Powiadom o
guest
33 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sebastian
Sebastian
9 dni temu

Świetny artykuł!

Warchoł szluczka
Warchoł szluczka
9 dni temu

A śmialiście się jak Dario mówił, że Radomiak jest w stanie ograć polowe ligi :)))

Adam
Adam
9 dni temu

Prosimy podobne artykuły na temat innych klubów z ligi naszej. Fajny artykuł 🙂

Matty
Matty
9 dni temu

Lubie takie kulisy dzialania kluby.
Oby czesciej takie artykuly!

nie oddaję do czasu
nie oddaję do czasu
9 dni temu

Zwykły fart beniaminka. Za rok będzie jak z Wartą.

Lessi
Lessi
9 dni temu

Ta, z Rakowem też tak miało byc

Adam
Adam
9 dni temu

Czasem fart czasem nie to różnie bywa. W Sporcie to ryzyko

Peresdevargas
Peresdevargas
9 dni temu

Bardzo dobrze sie czytało. Sporo wiedzy zakulisowej. Dzięki za artykuł!

Broniarz
Broniarz
9 dni temu

Od 7 nie 6.

DonTop
DonTop
9 dni temu

Miła lektura. AVE RADOMIAK

Estragon
Estragon
9 dni temu

mnie zastanawia tylko kto daje na to wszystko kasę.

M1980
M1980
9 dni temu
Reply to  Estragon

Jak to kto?Podatnicy.Radomiak utrzymuje piłkarzy z miejskich podatków

karol angielski
karol angielski
9 dni temu

szymon janczyk- co ty masz z tym radomiakiem? jestes z radomia? czy jakis rzecznik prasowy zabiera cie do KFC ze caly czas o tym klubie smarujesz jakies artykyly?

powaznie, nie czepiam sie
weź przysiądź do tego i sprawdz swoje ostatnie 3mce na weeszlo- ile wrzuciles tekstów o radomiaku???

caly czas radomiak i radomiak. to sie juz nudne robi
a ten klub to ludzi interesuje tak samo jak stal mielec, korona kielce itd

antymistrz
antymistrz(@antymistrz)
9 dni temu

a ten klub to ludzi interesuje tak samo jak stal mielec, korona kielce itd

Czyli jest dużo bardziej interesujący od twojego bełkotu.

RRR
RRR
9 dni temu

A teraz powstań z kolan lamusie i pamiętaj, ze Radomiak to Wielki klub i ma kibiców w całej Polsce oraz za granicą a teraz na kolana i do berła

Szcz
Szcz
9 dni temu
Reply to  RRR

prosty chamie z Radomia… Jest dziesiątki klubów w Polsce z o wiele bogatszą historią niż ten śmieszny radomiak

Heniek
Heniek
9 dni temu

Tak, Szymon jest z Radomia i dlatego często pisze o kulisach klubu który ma pod ręką i ma wiedzę na jego temat. O innych rzeczach tez pisze, ale to raczej do Stano powinniście mieć pretensje że nie ma nawet na 1/5 etatu ludzi którzy napiszą coś o innych klubach. Cała ekstraklasę by w ten sposób ogarnął 3 etatami i o każdym klubie raz w tygodniu jakieś info by było.

Konrad
Konrad
9 dni temu

Przecież to żadna tajemnica że Szymon jest z Radomia i kibicuje Radomiakowi a przed weszło działał w radomskich mediach.

karol angielski
karol angielski
9 dni temu

serio? redaktorze napisałeś takie zdania:

„Krótko mówiąc: w Radomiu jesteśmy świadkami czegoś, co Angel Perez Garcia nazywał resultados historicos.”

„Autor dwóch awansów, człowiek, który z każdym kolejnym meczem buduje swój pomnik. ”

?

Janusz
Janusz
9 dni temu

Powtórzę to, co napisali już inni, ale i tak: fajny artykuł! Ten portal zdecydowanie potrzebuje takich więcej.

RKSiak Skvarek
RKSiak Skvarek
9 dni temu

Czego nie wiedziałem, w pełni wyjaśnił ten artykuł. Bomba
A co do niedowiarków i anty… W Radomiaku wiedzą co robią. Enea przedłużyła wsparcie i poszerzyła je. To musi o czymś świadczyć!
Panie Janczyk życzę innym klubom tak zaangarzowanego życiem klubu, reporterów jak Pan.
Pozdro dla kumatych.
Ave Radomiak

Normalny Kibic
Normalny Kibic
9 dni temu

Pamiętajcie, by nie parkować aut w Radomiu..bo piłkarze kradną

RKSiak Skvarek
RKSiak Skvarek
9 dni temu
Reply to  Normalny Kibic

Aha.. Pomyliłeś Radom z Radomskiem…
Nie gniewamy się.
Poprostu dobra rada… Zapamiętaj

lexki
lexki
9 dni temu

Fajny tekst .Tak powinno wyglądać dziennikarstwo ,obiektywne same fakty bez oceny.Brawo Szymon

Irtysz_21
Irtysz_21
9 dni temu

nie zesraj się z tym swoim radomiakiem

Kamson
Kamson
8 dni temu

Zajebisty artykuł, i bardzo podoba mi się pomysł na zespół, w połowie czytania poczułem się jakbym grał w Fm21 i poszukiwał graczy w Portugalii he a grając ulubionym Ludogorcem Z Bułgarii to kierunki Brazylia i Portugalia są najlepsze na poszukiwanie graczy.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki(@zawisza-czarnecki)
8 dni temu

Konkretny artykuł! Gratulację! Kibicuję temu projektowi – Radomiak da się oglądać.

Gru
Gru
6 dni temu

Panie Szymonie super artykuł. Do wszystkich którym się nie podoba po gówno czytacie? Nie chcecie czytać o Radomiaku nie wchodźcie w artykuł. Proste. Ja poproszę o więcej na temat Zielonych.

Grzegorz
Grzegorz
6 dni temu

Prawda jest taka ze do Radomiaka przyprowadził Ich wszystkich Artur Kapelko. Wzamian po awansie miał dostać angaż w Radomiaku na stanowisku Dyrektora sportowego bądź Prezesa. Został.oszukany mimo ze ma na to stosowną umowę. Proponuję panie redaktorze zadzwonić do Pana Artura on wszystko Panu opowie i pokarze dowody. Zarząd Radomiaka to zwykle cwaniaczki nic wiecej

Brama dnia
05.12.2021

Mahrez czy Lukaku? | BRAMA DNIA

Dziś w „Bramie dnia” coś specjalnego dla fanów angielskiego futbolu – bardzo fajny gol Mahreza jeszcze w barwach Leicester oraz piękna asysta Pogby i klasowe wykończenie Lukaku w ekipie „Czerwonych Diabłów”. To oczywiście głosowanie pod szyldem firmy Gatigo, na które serdecznie zapraszamy. Riyad Mahrez vs Leicester (3:0 w sezonie Premier League 2015/2016) Pamiętacie tamto Leicester […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Gol Cuadrado bezpośrednio z rzutu rożnego [WIDEO]

W tej kolejce Serie A padają nie tylko spektakularne wyniki, ale też wyjątkowe gole. Dopiero co wczoraj Hakan Calhanoglu pokonywał bramkarza Romy bezpośrednim strzałem z rzutu rożnego, a już dzisiaj jego wyczyn powtórzył Juan Cuadrado! Kolumbijczyk zaskoczył w ten sposób bramkarza Genoi już w 9. minucie spotkania. Między słupkami nie stał pierwszy lepszy z łapanki, […]
05.12.2021
Inne sporty
05.12.2021

Co tam się działo! Hamilton wygrał szalony wyścig i zrównał się z Verstappenem

To był wyścig, który przejdzie do historii. Taki, który przyniesie niezliczone ilości materiału do późniejszych analiz i taki, który trudno jest opisać w kilku zdaniach. Lewis Hamilton i Mercedes mieli wszystko po swojej stronie. Po olbrzymim zamieszaniu, dwóch czerwonych flagach i świetnym restarcie w wykonaniu Maxa Verstappena, siedmiokrotny mistrz świata znalazł się jednak w sytuacji, […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Liga Minus – upadek Zagłębia i nie tylko

Liga Minus, czyli najlepszy program ligowy na świecie. KOWAL ROKI BIAŁEK PACZUL Start o 22:00.
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Niecodzienny wynik w Bundeslidze [WIDEO]

SC Freiburg pokonał Borussie Moenchengladbach na jej boisku aż 6:0. Wszystkie bramki padły w pierwszej połowie, a końcowy rezultat widniał na tablicy wyników już w 37. minucie.  Jeszcze nieco ponad miesiąc temu Borussia potrafiła pokonać Bayern Monachium 5:0 w Pucharze Niemiec, a dzisiaj sama zanotowała upokarzającą porażkę. Gospodarze musieli odrabiać dwubramkową stratę już od 5. […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Jak zmiażdżyć rywala i drżeć do końca o wynik? Opowiada Lech Poznań

Lech Poznań z pierwszej połowy? Kapitalnie naoliwiona maszyna bez słabych ogniw, która jedzie Zagłębie dwoma golami, a powinna strzelić ich znacznie więcej. Lech w drugiej? Drużyna, która wciąż gra dobrze, wciąż atakuje, wciąż powinna sieknąć więcej goli niż to zrobiła, ale też drużyna, która dwa razy pozwala dojść Zagłębiu na kontakt, przez co musi drżeć […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Krychowiak z kolejną czerwoną kartką [WIDEO]

Krasnodar pokonał na wyjeździe Soczi 2:1, dzięki czemu awansował na trzecie miejsce w tabeli ligi rosyjskiej i wyprzedził tym samym dzisiejszych rywali. Meczu do udanych nie zaliczy Grzegorz Krychowiak, który w 87. minucie został ukarany czerwoną kartką.  Obie bramki dla gości zdobył Viktor Claesson. Polski pomocnik otrzymał bezpośrednią czerwoną kartkę za atak na nogi Joaozinho. […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Stawski: Jako trenerowi jest mi bardzo wstyd

W ostatniej tegorocznej kolejce 1. ligi Arka Gdynia pokonała Stomil Olsztyn aż 6:0. Gospodarze prowadzili do przerwy tylko jedną bramką, a trener gości wypowiedział się w mocnych słowach o dyspozycji swojego zespołu w drugiej połowie.  – Gratulacje dla Arki za świetny mecz, my natomiast nie możemy tego o sobie powiedzieć. Jest mi, jako trenerowi, bardzo, […]
05.12.2021
Inne sporty
05.12.2021

Polska skocznia nie pomogła. Nasi skoczkowie zawodzą

Dawno nie oglądaliśmy równie mało porywającego konkursu Pucharu Świata. Chcielibyśmy też powiedzieć, że dawno nie widzieliśmy tak słabego występu polskich skoczków. Ale niestety – zaczynamy się już przyzwyczaić do mizernej formy ekipy Michala Doleżala. Dzisiaj w Wiśle z – powiedzmy – przyzwoitej strony pokazał się tylko Kamil Stoch, który zajął 11. miejsce. Do drugiej serii […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Suarez: Messi cierpi, gdy gra na zimnie

Leo Messi z Luisem Suarezem przyjaźni się od wielu lat. Urugwajczyk wręczał mu nawet Złotą Piłkę podczas ostatniej gali. Panowie znają się przede wszystkim z kilkuletniej gry dla FC Barcelony. Mimo że żaden z nich nie gra już w Katalonii, wciąż utrzymują ze sobą kontakt, a Suarez wyznał ostatnio co przeszkadza Messiemu w odnalezieniu formy […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Rangnick tłumów nie porwał, ale już napisał historię Premier League

Próbował Felix Magath, Jurgen Klopp czy Thomas Tuchel. Żaden z nich, żaden z niemieckich trenerów, nie był w stanie wygrać swojego debiutu w Premier League. Aż przyszedł Ralf Rangnick i napisał historię angielskiej ekstraklasy. Manchester United wygrał z Crystal Palace 1:0 i chociaż tłumów tym spotkaniem nie porwał, to trudno na ostateczny wynik złorzeczyć. Widać […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Niesamowita remontada w Serie A. Verona wygrywa z Dawidowiczem w składzie

W meczach Serie A w tym sezonie śmiało można próbować grać zakłady na bramki strzelone przez obie drużyny. Co kolejkę obserwujemy wysokie wyniki na włoskich boiskach, a  tym razem w jedno z takich spotkań zamieszany był Paweł Dawidowicz.  Jego Verona grała na wyjeździe z Venezią. Sensacyjnie to gospodarze już po 28. minutach mieli przewagę trzech bramek, […]
05.12.2021
Live
05.12.2021

LIVE: Derby Dariusza Żurawia! Czy Zagłębie postawi się Lechowi?

Dziś tylko dwa spotkania w ramach rozgrywek Ekstraklasy, ale oba zapowiadają się interesująco. Dariusz Żuraw spróbuje urwać punkty swojemu byłemu pracodawcy. Jego zespół nie wygrał w lidze od wrześniowego meczu z Wartą Poznań, więc faworytem dzisiejszego starcia będą piłkarze Macieja Skorży. W drugim spotkaniu Cracovia podejmie na własnym boisku Legię, która postara się przedłużyć serię […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Nudy w Głogowie. Chrobry remisuje z Widzewem

Czasem bywa tak, że pierwsza liga potrafi ni z gruchy, ni z pietruchy zaskoczyć nas ciekawym meczem w niedzielne popołudnie, nawet jeśli się tego nie spodziewamy. A jednak chłopaki sobie wyjdą, pokopią w niezłym stylu, jest przyjemność z oglądania i brak poczucia straconego czasu. Czy to był jeden z tych dni w przypadku spotkania Chrobrego […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Fiorentina oczekuje za Vlahovicia 70 milionów euro

Fabrizio Romano ujawnił, że aby pozyskać Dusana Vlahovicia, trzeba będzie wyłożyć na stół co najmniej 70 milionów euro. Serbski napastnik jest obok Erlinga Haalanda uważany za jednego z najlepszych napastników młodego pokolenia na świecie.  Dzisiaj Vlahovic po raz kolejny wpisał się na listę strzelców we włoskiej Serie A, skutecznie wykonując rzut karny i zapewniając kolejne […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Felix Brych najlepszym sędzią w 2021 roku

Za nami gala Złotej Piłki, ale grudzień to czas nagradzania za udany rok pracy nie tylko piłkarzy, ale też sędziów. Międzynarodowa Federacja Historyków i Statystyków Futbolu od 1987 roku wybiera najlepszych arbitrów w roku kalendarzowym. Za okres ostatnich dwunastu miesięcy statuetka trafiła w ręce Felixa Brycha.  Niemiecki sędzia wygrał głosowanie także w 2017 roku. W […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Przepiękne trafienie piłkarza Tottenhamu [WIDEO]

Lucas Moura w sezonie 2021/22 nie błyszczał skutecznością – dość powiedzieć, że jak dotąd nie zdobył w Premier League ani jednego gola. Ale jak już się przełamał, to w doprawdy niesamowitym stylu. Spójrzcie na trafienie Brazylijczyka w dzisiejszym starciu z Norwich: GOAL: 10′ Tottenham 1-0 Norwich City (Lucas Moura)#TOTNOR #PL #THFC #FPL Follow for more […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Robert Sibiga. Jak Polak został sędzią roku w MLS?

Robert Sibiga wyjechał do Stanów Zjednoczonych na początku lat 90., gdy jego rodzina wylosowała Zieloną Kartę. Od tamtej pory imał się różnych zajęć, koniec końców sięgając za gwizdek. Swój pierwszy mecz sędziował w wieku 36 lat, a już pięć lat później trafił do MLS. Teraz, po sześciu latach od tamtego wydarzenia, został wybrany najlepszym arbitrem […]
05.12.2021