post

Opublikowane 26.11.2021 08:00 przez

Szymon Janczyk

Radomiak Radom to rewelacja obecnego sezonu Ekstraklasy. Powoli zbliżamy się do rundy rewanżowej, a mistrz 1. ligi ma na koncie więcej punktów niż dwaj pozostali beniaminkowie. “Zieloni” są niepokonani od sześciu gier, a cztery ostatnie wygrali. Jeśli zgarną minimum trzy punkty w dwóch kolejnych meczach, na półmetku sezonu będą przynajmniej na piątym miejscu. Krótko mówiąc: w Radomiu jesteśmy świadkami czegoś, co Angel Perez Garcia nazywał resultados historicos. Jakie są kulisy tego sukcesu?

O tym, że zwycięstwa Radomiaka mają twarz Dariusza Banasika, wie każdy. To jeden z trenerów z najdłuższym stażem w jednym klubie na szczeblu centralnym. Autor dwóch awansów, człowiek, który z każdym kolejnym meczem buduje swój pomnik. Ale co jest dalej? Radomski klub nie kończy się przecież na szkoleniowcu, niezależnie od tego, jak ważną rolę w nim pełni. Jeśli chcemy rozwikłać zagadkę udanej jesieni beniaminka, musimy cofnąć się minimum o pół roku.

Radomiak 2021 – zagraniczne wsparcie i zmiana podejścia

20 stycznia 2021 roku informowaliśmy o tym, że Radomiak może zyskać zagranicznych inwestorów. Sprawy miały się tak, że powiązane z menedżerką osoby miały wesprzeć klub, oferując swoje know-how, kontakty i przede wszystkim — piłkarzy. Skąd zainteresowanie skromnym pierwszoligowcem z Radomia? O tym nie mówiono, zresztą beniaminek Ekstraklasy nigdy nie poinformował, że zagraniczne wsparcie faktycznie dostał. A dostał, bo tak się składa, że niedługo potem pojawiły się obiecane, konkretne transfery. Słowo „konkretne” ma tutaj znaczenie, bo do tej pory w Radomiaku pojawiali się zwykle obcokrajowcy z lichym CV, zwykle bardzo egzotycznym. Żaden z nich nie zagrzał miejsca w Polsce, chyba że liczymy jednego ancymona, który zadomowił się tu na dobre. Szkoda tylko, że w więzieniu, po głośnej „aferze samochodowej”.

W każdym razie szybko okazało się, że tym razem mówimy o piłkarzach innego kalibru.

  • Raphael Rossi – obrońca, który miał odbudować się po kontuzji, ale też gość, który nie tak dawno po kapitalnym sezonie w Portugalii trafił do Sion za milion euro
  • Filipe Nascimento – pomocnik, który z powodzeniem występował w Bułgarii oraz Rumunii
  • Mamadu Cande – obrońca, reprezentant Gwinei Bissau, piłkarz z portugalskiej ekstraklasy

Raphael Rossi zostanie w Radomiaku?

Piłkarze z takim CV, choć po pewnych przejściach, wylądowali w 1. lidze. W klubie, który owszem, miał aspiracje do gry o awans, ale jeszcze pół roku wcześniej przeszedł spore zmiany, kleił kadrę w trakcie sezonu. Było to następstwem dość szalonego roku, w którym beniaminek zaplecza Ekstraklasy trochę przeszarżował i gdy COVID sparaliżował cały kraj, a stypendia miejskie, które stanowiły ogromny procent budżetu klubu, stanęły pod znakiem zapytania, musiał zmierzyć się z zaległościami. Z tamtej lekcji Radomiak wyciągnął wnioski i nie są to puste słowa. W sezonie 2020/2021 zupełnie inaczej zorganizowano np. kwestię premii meczowych.

W pierwszym sezonie na drugim poziomie rozgrywkowym były one wysokie, a koniec końców nie przyniosły awansu. Pieniądze trzeba było wypłacić, sukcesu sportowego nie było. W minionych rozgrywkach wyglądało to tak, że bonus za awans był większy, ale także dlatego, że część premii za zwycięstwa w trakcie sezonu wrzucono w nagrodę za wynik końcowy. Wszystko rozpisano też tak, żeby kwota nie ciążyła na klubowej kasie już w lipcu czy sierpniu, a była rozłożona na cały sezon, w którym na konto wpływać będą zyski z Ekstraklasy. Czyli tym razem zadowoleni byli i zawodnicy, którzy mogli sporo zarobić i klub, który nie wyrzucił pieniędzy w błoto. Przed drużyną postawiono też rozsądny cel: jesienią była to walka o miejsca 1-6, z uwagi na słabszą kadrę. Wiosną, gdy Radomiak miał nadwyżkę punktową względem założeń, postanowiono walczyć o pełną pulę.

Tercet zagraniczny miał w tym pomóc i — w większości — się sprawdził. Mamadu Cande szybko nabawił się kontuzji i wrócił do domu. Ale Raphael Rossi został liderem zespołu, a Filipe Nascimento solidnym dodatkiem. To wszystko wiemy z boiska. A co działo się za kulisami?

RAPHAEL ROSSI – OD SIÓDMEJ LIGI W ANGLII DO OFERT Z SERIE A

Mołdawsko-portugalski pion sportowy

Za kulisami powstawała koalicja polsko-mołdawsko-rumuńska. Arcadie Zaporojanu, kojarzycie? To znany menedżer ze wschodu Europy, który zajmuje się karierą Mircei Lucescu i pomaga mu w poszczególnych klubach. Szachtar Donieck, Zenit St. Petersburg, Dynamo Kijów — wszędzie tam Zaporojanu współpracował z doświadczonym trenerem i wspierał go m.in. w temacie transferów. Arcadie może się pochwalić choćby udziałem przy udanych dealach Szachtara związanych z Brazylijczykami. Jaki ma związek z Radomiakiem? Otóż lata temu poznał polskich sędziów międzynarodowych: Grzegorza Gilewskiego i Sławomira Stempniewskiego. Kontakt z nimi utrzymywał przez lata i gdy Stempniewski, prezes „Zielonych”, zainteresował go klubem, Zaporojanu umieścił w nim swojego wieloletniego współpracownika z grupy „Fotbal Hebdo” – Octaviana Moraru. To analityk, skaut i były dyrektor sportowy kilku rumuńskich klubów. Kontakty i wiedza o poszczególnych rynkach Moraru miały pomóc radomianom w łowieniu zagranicznych zawodników z potencjałem.

Octaviana najczęściej spotkamy z telefonem przy uchu, gdy obserwuje treningi lub mecze radomskiej drużyny. Słyszymy, że najbardziej lubi pracować z liczbami i danymi, analizować występy poszczególnych zawodników i pomagać sztabowi szkoleniowemu. Z racji wspomnianych kontaktów, ma także ważną rolę w pionie transferowym. Dyrektorem sportowym go nie nazwiemy, ale kilku zawodników trafiło do zespołu przy jego udziale. Jako że jego specjalizacją są Brazylia i Portugalia, pomógł także w opiniowaniu i zbieraniu informacji o tych zawodnikach, którzy byli oferowani Radomiakowi przez menedżerów. Nie ma przypadku w tym, jacy piłkarze zasilili zespół z Radomia:

  • Mario Rondon — zamienił Ligę Europy z Cluj na beniaminka Ekstraklasy. Moraru ściągnął go do Gaz Metan Medias, gdzie Wenezuelczyk stał się gwiazdą i pomógł w walce o utrzymanie
  • Maurides i Rhuan — zgarnięci z brazylijskiego rynku bezpośrednio dzięki kontaktom Radomiaka. Mauridesowi transfer do Radomia polecał Raphael Rossi
  • Luis Machado i Tiago Matos — znów Portugalia, w dodatku agencja, która reprezentuje Filipe Nascimento. Trener Banasik przyznawał zresztą, że pomysł na transfer Machado narodził się w tym samym okienku, w którym Filipe trafił do Radomia, ale trzeba było go odłożyć w czasie
  • Goncalo Silva i Thabo Cele — zawodnicy z ligi portugalskiej

Nie każdy z nich to bezpośredni transfer Moraru, ale w każdym z przypadków miał jakąś rolę w sprowadzeniu danego zawodnika. Octavian ma także dobrą wiedzę na temat rumuńskiego rynku i Radomiak aktywnie poszukiwał i poszukuje na nim piłkarzy. Mołdawianin opiekuje się też tymi, którzy już trafili do Radomia — pomaga im na co dzień, pełni rolę łącznika między sztabem a obcokrajowcami.

Octavian Moraru ściągnął do Radomia nie tylko piłkarzy. Już zimą do zespołu dołączył lekarz Alexandru Buza, który pracował z Octavianem w wielu rumuńskich klubach. Latem natomiast pion sportowy uzupełnił szef skautingu — Antonio Ribeiro. To Portugalczyk, który wcześniej związany był z agencją menedżerską, która reprezentuje Filipe Nascimento, Luisa Machado oraz Tiago Matosa. Dziś pracuje tylko dla klubu: obserwuje piłkarzy w ojczyźnie, szukając kolejnych wzmocnień. Dariusz Banasik ceni ich wiedzę i wsparcie, zwłaszcza w przypadku Octaviana, który został w Polsce i na co dzień pracuje przy pierwszym zespole.

Jak Radomiak robi transfery?

Zagraniczni eksperci pozwolili „sprofesjonalizować” transferowe działania klubu. Radomiak zerwał z dziwnymi, zagranicznymi ruchami, które przeprowadzał w przeszłości. Proces decyzyjny w przypadku letnich zakupów wyglądał tak, że poza Octavianem i Antonio w wyszukiwanie, ocenianie i opiniowanie poszczególnych zawodników zaangażowani byli także trener Dariusz Banasik wraz ze swoim sztabem, w szczególności analitykiem Maciejem Daszkiewiczem, który przygotowywał raporty oferowanych klubowi zawodników. Do Radomia trafili głównie zagraniczni piłkarze (nie licząc wypożyczeń), ale klub interesował się także Polakami. Celem na lato było sprowadzenie zagranicznego napastnika i powrót Raphaela Rossiego. Na pozostałych pozycjach obcokrajowcy „rywalizowali” z rodzimymi graczami. Stoperem „Zielonych” mógł zostać Igor Lewczuk, środek pomocy mogli zasilić Dominik Furman czy Michał Nalepa, a skrzydło Maksymilian Sitek. Lista życzeń była długa.

RAPHA ROSSI I INNI – NAJLEPSI TRANSFERY 1. LIGI

Dlaczego więc stawiano na opcje zagraniczne? Z różnych powodów — w przypadku niektórych uznawano, że obcokrajowcy gwarantują większą jakość, inni to już kwestia ceny: w klubie słyszymy, że polscy, doświadczeni ligowcy, byli poza zasięgiem finansowym Radomiaka, być może nie byli też przekonani, czy ten projekt faktycznie wypali. Czy to przypadkiem nie jest ucieczka w popularną tezę „obcokrajowiec jest tańszy od Polaka”? Pewnie dałoby się znaleźć solidnych piłkarzy nad Wisłą za podobne pieniądze, ale klub postanowił zaryzykować i postawić na brazylijsko-portugalski kierunek. I faktycznie nie wygląda na to, że radomianie płacą kokosy piłkarzom, których mogliby zastąpić równie dobrymi i tańszymi Polakami. Zagraniczna część szatni w większości nie jest droga w utrzymaniu, klub stosuje także progresywne kontrakty, które zakładają podwyżki wraz z czasem i potwierdzeniem jakości na boisku. Z wieloma zawodnikami Radomiak podpisywał też trzyletnie umowy, żeby w przypadku wystrzału formy po sezonie nie być pod ścianą i nie musieć sprzedawać zawodników w sytuacji, w której klub nie ma wszystkich kart w ręku. Wiadomo, że zawsze doszukamy się plusów i minusów takiego podejścia, ale ok: nie oceniamy, informujemy.

Ciekawy zabieg zastosowano w temacie kwot odstępnego. Beniaminka ligi nie stać na to, żeby płacić za piłkarzy. 500 tysięcy złotych wydano na Raphaela Rossiego, co jest rekordem transferowym klubu. Finansowym transferem jest także Tiago Matos, ale w jego przypadku sumę rozbito na różne bonusy i zmienne, więc ciężko jednoznacznie określić, ile radomianie ostatecznie zapłacą za tego piłkarza (na pewno nie więcej niż za Rossiego). Ale właśnie w przypadku Matosa oraz Rhuana zastosowano podział procentowy zysków z kolejnego ruchu: jeśli Radomiak wypromuje zawodników i sprzeda ich do większego klubu, ich poprzedni pracodawcy zgarną spory procent z kwoty transferu. W Radomiu wierzą, że dzięki takim zabiegom mogą wyławiać utalentowanych młodych piłkarzy z niezłych akademii, na których wykup nie byłoby ich stać.

Letnie transfery Radomiaka

Kim jest Octavian Moraru?

Radomiak założył po prostu, że w Brazylii i Portugalii można znaleźć piłkarzy, którzy oferują coś, czego nie mają zawodnicy z innych kierunków świata. Druga kwestia jest taka, że choćby w Lidze NOS można z łatwością znaleźć zawodników, którzy są w finansowym zasięgu polskich ekip. Z kolei w Brazylii bez problemu znajdziemy piłkarzy, którzy po prostu chcą grać w Europie, to żadna nowość. Jak już wspomnieliśmy osoby Octaviana Moraru, a także Antonio Ribeiro, ułatwiają poruszanie się w tych regionach świata. W rumuńskich mediach natknęliśmy się np. na wzmiankę o tym, że Moraru i Zaporojanu robili transfery do Hermannstadt przy udziale krewnego prezydenta FC Porto, tymczasem Tiago Matos trafił do Radomia z juniorów tego klubu. Prosty ciąg logiczny i potwierdzenie wspomnianych kontaktów. W Rumunii Mołdawianin jest ceniony m.in. za to, jakich zawodników potrafił dzięki nim wyszukać.

Zatrudniano go dlatego, że ma dobrą sieć kontaktów i znajomości na rynku transferowym. Zwłaszcza jeśli chodzi o Portugalię. Ściągał zagranicznych piłkarzy, o których nikt w Rumunii nie wiedział. Próbował ich wypromować i sprzedać. Część z nich faktycznie błysnęła, wyrobiła sobie nazwisko i zrobiła karierę. Octavian na pewno ma ciekawe spostrzeżenia i dobre oko do piłkarzy. Pracował w czterech rumuńskich klubach i robił solidne transfery. Część z nich wypaliła, część nie, jak to zwykle bywamówi nam Emanuel Rosu, znany rumuński dziennikarz.

Nieudany początek w Zimbru Kiszyniów i sukces w Politehnice Iasi

Moraru starał się działać w cieniu, ale bywało o nim głośno. Jego projekty to Politehnica Iasi, AFC Hermannstadt, Gaz Metan Medias i U Cluj. Jego droga zaczęła się jednak od Zimbru Kiszyniów i nie zakończyła się sukcesem. Wręcz przeciwnie, oddajmy głos rumuńskiej Wikipedii.

W 2015 roku w Zimbru zaszły wielkie zmiany. Na zasadzie trzyletniej umowy klub trafił pod opiekę Octaviana Moraru, syna biznesmena Valerii Moraru. Do zespołu trafiła grupa ośmiu zagranicznych piłkarzy, a celem stało się wygranie potrójnej korony: mistrzostwa Mołdawii, pucharu i superpucharu kraju. Po dobrym starcie sezonu klub popadł w przeciętność”.

W latach 2015-2017 Zimbru tylko raz zakończyli sezon na podium, ale zaledwie na trzecim miejscu. Moraru nie wypełnił trzyletniego kontraktu, a miejscowe media informowały, że klub z Kiszyniowa popadł w problemy finansowe. W Rumunii wiodło mu się jednak zdecydowanie lepiej. W czerwcu 2017 roku Politehnica Iasi ogłosiła, że grupa Arcadiego Zaporojanu, Fotbal Hebdo, wchodzi do klubu. Octavian zyskał władzę nad transferami. Czterech zagranicznych zawodników, których sprowadził latem, znalazło się w TOP 5 klasyfikacji kanadyjskiej drużyny. Moraru celował w Portugalczyków, często tych, którzy mieli afrykańskie korzenie.

W Politehnice pracował przez zaledwie pół roku. Z tego co udało nam się ustalić i co potwierdzają rumuńskie media, odszedł stamtąd przez konflikt z władzami miasta i klubu, które nie wywiązały się z obietnic i nie chciały zagwarantować jemu i jego współpracownikom kontraktów i realizacji długoterminowego projektu. Iasi zaliczyło najlepszy sezon w historii, ale wiosną, już po odejściu Octaviana, przegrało niemal wszystkie mecze.

W kolejnym sezonie klub stracił swoje gwiazdy i zaczął się zjazd. Aż do drugiej ligi.

SKĄD W EKSTRAKLASIE MODA NA PORTUGALCZYKÓW?

Uratowanie Gaz Metan Medias

Octavian Moraru w styczniu 2018 roku trafił natomiast do Gaz Metan Medias, czyli drużyny, która zajmowała przedostatnie miejsce w tabeli rumuńskiej ekstraklasy. Za sprawą Mołdawianina zimą doszło do — a jakże — zagranicznego zaciągu, głównie portugalskiego. Karta dla ekipy z Medias się odwróciła: klub podwoił liczbę zdobytych punktów i utrzymał się w lidze. Sprowadzony przez Moraru Mario Rondon został najlepszym strzelcem drużyny (10 goli, 3 asysty), a jego kolejny transfer, Diogo Rosado, najlepszym asystentem (gol, 5 asyst). Rumuńskie “GSP” tak pisało o przemianie drużyny.

W Medias postanowiono ściągnąć zimą ludzi, którzy latem przebudowali Politehnikę Iasi. Zastosowano tę samą metodę: zrezygnowano z wielu zawodników, a w ich miejsce wprowadzono wielu nowych, szerzej nieznanych piłkarzy. W Iasi Zaporojanu i jego ludzie sprawili, że ligowy średniak był jednym z dwóch zespołów w lidze, który wywalczył cztery punkty z FCSB. Za udane transfery odpowiada Octavian Moraru, syn byłego właściciela Rapidu Bukareszt, który odszedł z Iasi skonfliktowany z władzami klubu, które oczekiwały, że oprócz piłkarzy wniesie do zespołu pieniądze. Teraz Moraru chce powtórzyć sukces w nowym klubie”.

 

Mołdawianin został w klubie na kolejny sezon, w którym Gaz Metan Medias znów wylądował w grupie spadkowej. Tym razem jednak zespół spisał się zdecydowanie lepiej: już po rundzie zasadniczej miał tyle punktów, ile w całym poprzednim sezonie. W grupie spadkowej okazał się zaś najlepszy i skończył rozgrywki na siódmym miejscu. Portugalczycy oraz Rondon znów odegrali główne role, będąc podstawowymi piłkarzami drużyny. Klub zarobił też na transferach.

MODA NA PORTUGALCZYKÓW. BANASIK: LUBIĄ GRAĆ ODWAŻNIE, OFENSYWNIE

U Cluj: problemy Moraru i Aleksa Buzy

Po sezonie 2018/2019 Octavian Moraru odszedł z Gaz Metanu Medias i zakotwiczył w drugoligowym U Cluj, które chciało wywalczyć awans do rumuńskiej ekstraklasy. Scenariusz działania nie był zaskakujący — już latem dokonano czterech zagranicznych transferów. Ten okres nie był jednak udany dla Mołdawianina i dla całego klubu. Lokalne media zaczęły mocno krytykować Moraru i jego współpracowników. Trafiliśmy na rozmowę, w której Octaviana pytano o to, czy klub płaci mu za sprowadzanie piłkarzy, czy nie stosuje żadnych machlojek prawnych i finansowych. Sam zainteresowany obruszał się zarzutami, odsyłał dziennikarzy do swojej historii w innych klubach i zapewniał, że wszystko odbywa się tak, jak wszędzie indziej.

Oskarżenia posypały się także pod adresem Alexandru Buzy. Prasa zarzucała mu brak uprawnień, wyciągnęła także sprawę dopingu w reprezentacji Mołdawii podczas Igrzysk Olimpijskich, dokopały się także, że Buza był zamieszany w sprawę związaną z nielegalną migracją. Chodziło o częsty w Mołdawii proceder: do sportowych ekip, które jeździły na międzynarodowe zawody, dorzucano grupę osób z lewymi papierami, które dzięki temu dostawały się na teren Unii Europejskiej. Buza nie był w to bezpośrednio zamieszany, ale jako że podróżował razem z drużyną, wplątano go w tę sytuację. A co z pozostałymi zarzutami? Spytaliśmy o nie samego zainteresowanego.

Przez 25 lat pracowałem w kadrze olimpijskiej Mołdawii, opiekowałem się częścią zawodników, dbałem o ich suplementację i przygotowanie. Przed Igrzyskami Olimpijskimi w Rio de Janeiro pracowałem m.in. z kajakarzem Sergheiem Tarnovschim, który zdobył brązowy medal. Potem okazało się, że nie przeszedł testu antydopingowego i odebrano mu trzecie miejsce. Okazało się, że jego organizmie wykryto minimalne dawki niedozwolonej substancji. Przez ponad rok Serghei zdawał wszystkie testy antydopingowe, nie było żadnych problemów. Wszystkie suplementy, które stosowałem, były zgodne z listą antydopingową. Jego problem wynikał z tego, że na własną rękę zakupił w Czechach produkt, który zawierał niedozwoloną substancję. Nie wiedziałem o tym do czasu testów, nie miałem na to wpływu. Co do kwestii uprawnień, nie było z tym problemów, pracowałem legalnie. Chodziło tylko o to, że gdybym chciał rozszerzyć zakres obowiązków, musiałbym zaliczyć dodatkowe egzaminy w Rumunii, bo te z Mołdawii nie były tam uznawane. Starałem się o to, ale wyjechaliśmy do Polski, więc nie zdążyłem ich jeszcze zdać – tłumaczy lekarz Radomiaka.

Alexandru Buza, lekarz Radomiaka

Alexandru Buza, lekarz Radomiaka, rozmawia z Goncalo Silvą fot. własne

Prześledziliśmy rumuńskie media i znaleźliśmy podobne wypowiedzi Buzy z okresu, gdy trwało dochodzenie w sprawie kajakarza. Obecny pracownik Radomiaka nie został pociągnięty do odpowiedzialności w tej sprawie, z kolei zawodnik został zawieszony. Co ciekawe wrócił do rywalizacji na poprzednich igrzyskach i… zdobył brązowy medal. Trafiliśmy także na potwierdzenie tego, że Alexandru przez lata był związany z mołdawskimi olimpijczykami. W 2008 roku dostał nawet specjalną nagrodę od rządu za pomoc w przygotowaniach brązowego medalisty IO, boksera Veaceslava Gojana.

Lokalne media w Cluj nazywały też Buzę „najdroższym lekarzem w Rumunii”. Miał zarabiać w Universitea 4000 euro miesięcznie. Nie wiemy, czy tak było, ale z naszych ustaleń wynika też, że w Radomiu Alex otrzymuje sporo niższe wynagrodzenie. Zarówno Alex jak i Octavian nie zabawili długo w U Cluj, odeszli stamtąd po kilku miesiącach. Wyniki nie były złe, nie były też wybitne, jednak problemem miały być sprawy wewnątrz klubowe. Za negatywne artykuły mieli odpowiadać byli i aktualni pracownicy klubu, których nowe władze chciały odsunąć. Tak przynajmniej twierdzą nasze rumuńskie źródła. To się nie udało, więc Mołdawianie opuścili zespół, który do teraz gra na zapleczu ekstraklasy.

Jaką opinię ma Moraru w Rumunii?

Ostatni etap rumuńskiej kariery Octaviana Moraru to borykające się z finansowymi problemami AFC Hermannstadt. Ciężko je przypisać działaniom Moraru — część kibiców była przeciwna jego transferom i sposobowi budowania drużyny, ale kłopoty z kasą pojawiały się już wcześniej. Zresztą razem z nimi pojawiały się także plotki o tym, że „Fotbal Hebdo zainwestuje w zespół”. Klub im zaprzeczał, twierdząc, że Mołdawianin jedynie pomaga w kwestii transferów. W Hermannstadt Moraru postawił m.in. na piłkarzy, którzy sprawdzili się w jego poprzednich klubach. Część z nich obroniła się liczbami, zwłaszcza w sezonie 2019/2020, zakończonym utrzymaniem. Sezon później Hermannstadt spadło z ligi.

Niektórzy obwiniają Octaviana o klęskę dwóch ostatnich projektów, czyli Cluj i Hermannstadt. Niektórzy przypisują mu także klęskę Rapidu Bukareszt, który zbankrutował w okresie, gdy rządził nim jego ojciec Valerii. Moraru junior nie sprawował wówczas żadnej funkcji w klubie, przynajmniej oficjalnie. Nie natknęliśmy się na wzmianki o jakimś nieoficjalnym stanowisku. Wygląda na to, że w paru miejscach zrobił dobrą robotę, w innych niekoniecznie. Zapytaliśmy więc Emanuela Rosu, czy faktycznie kluby miały problemy przez działania Mołdawianina.

Futbol w Rumunii to jeden wielki, niekończący się skandal. To jak „Igrzyska Śmierci”, więc ciężko nie być uczestnikiem pewnych zdarzeń, nie być w to zamieszanym. Octavian unikał rozgłosu, media w naszym kraju nigdy nie wiedziały, w jaki sposób pracuje. To, co mówi się o nim w środowisku, to pozytywy dotyczące jego dużej siatki kontaktów. Zatrudniano go po to, żeby dał im dobrych, tanich piłkarzy, których po czasie będą mogli sprzedać z zyskiem. Wszystko opierało się na działaniu na „tu i teraz”, bo tutaj każdy klub żyje tak, jakby jutra miało nie być, nie dba o przyszłość.

EMANUEL ROSU: LIGA W RUMUNII JEST MARTWA. TO ZAMKI NA PIASKU

Radomiak i Moraru: co dalej?

O przyszłość dba za to Radomiak, który chce zbudować z Octavianem Moraru długoterminowy projekt i liczy na to samo, na co liczyły rumuńskie kluby. Z tą różnicą, że chce zachować większą cierpliwość. Z tego co słyszymy, działania Mołdawianina nie są żadną tajemnicą. Zarówno on, jak i Alexandru Buza mają długoterminową umowę z beniaminkiem Ekstraklasy, pracują w nim na etacie, otrzymują comiesięczne wynagrodzenie: nie ma tu haczyka w postaci ukrywania ich obecności czy działalności. Radomiak zapewnia nas także, że żaden z obecnych piłkarzy nie jest reprezentowany przez agencję Moraru i Zaporojanu, nie pobierają oni także żadnych prowizji za transfery do klubu.

Słyszymy także, że nie ma szans na to, żeby osoby związane z Fotbal Hebdo zostały udziałowcami czy też zaczęły pełnić kluczowe, decyzyjne role. Nie wyklucza to jednak wpływu Moraru na to, jak budowany będzie Radomiak, bo plany na przyszłość są z nim — jako ważną osobą w pionie sportowym — konsultowane i współtworzone. Ambicją Mołdawianina i radomskiej drużyny jest zbudowanie zespołu, który będzie z powodzeniem walczył o miejsca w górnej części tabeli. Celem na ten sezon jest zajęcie jak najwyższej pozycji, która zapewni zastrzyk finansowy na letnie transfery i ustabilizowanie budżetu. Jak słyszymy kierunek brazylijsko-portugalski ma być kontynuowany, ale do drużyny mają też dołączać polscy piłkarze, żeby zachowany został balans w szatni. Klub chciałby stopniowo piąć się w lidze i gdy w końcu otwarty zostanie nowy stadion, włączyć się do walki o wyższe cele.

Cóż, plany są ambitne, Radomiak nie chce wylecieć z ligi po jednym, fantastycznym sezonie. Czy to się uda? Zobaczymy. Widzieliśmy już i projekty, które wypalały i te, które zaliczały spektakularny upadek. Dajemy szansę, a za jakiś czas powiemy: sprawdzam.

CZYTAJ TAKŻE:

SZYMON JANCZYK

fot. Newspix

La Liga
27.11.2021

Bez napastników jednak da się strzelać gole. Xavi znowu górą

Barcelona nie przekonywała, nie wyrzekła się błędów oraz nie uniknęła stania się beneficjentem pobłażliwości sędziego, ale ostatecznie wygrała z Villarreal, zapewniając sobie pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie La Liga. Xavi z kolei wreszcie mógł cieszyć się z kilku bramek z gry zdobytych przez swoich wciąż nowych podopiecznych. Do tej pory z perspektywy trenera zespołu […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Zabrakło prądu – i w Częstochowie, i Zagłębiu Lubin

Lubomir Guldan był bardzo dobrym stoperem. Nawet gdy kończył już karierę, a był wtedy krótko przed 38. urodzinami, chyba znaleźlibyśmy dla niego miejsce w dziesiątce najlepszych środkowych obrońców w lidze. Wspominamy o tym dlatego, że trochę w pale nam się nie mieści to, że ktoś, kto w teorii ma wszystko, by właściwie ocenić młodszych kolegów […]
27.11.2021
Bundesliga
27.11.2021

Bayern bez błysku, Bayern nudny, Bayern zwycięski

Nieprawdopodobnie męczył się dzisiaj Bayern Monachium z Arminią Bielefeld. Obserwowanie tego spotkania było równie przyjemne co wizyta u dentysty na leczeniu kanałowym. Ostatecznie Bawarczycy zgarnęli trzy punkty i rzecz jasna w pełni na nie zasłużyli, byli o klasę lepsi, ale nie sposób nie zauważyć, że w ekipie dowodzonej przez Juliana Nagelsmanna coś ostatnio nie działa […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Spektakularna Pogoń, spektakularny Grosicki! Jest nota maksymalna

Jeśli ktoś jeszcze z lekkim przymrużeniem oka patrzył na ostatnie wyniki Pogoni Szczecin i nie miał przekonania, czy ten zespół może w tym sezonie walczyć o mistrzostwo, to właśnie pozbył się wszelkich wątpliwości. „Portowcy” upokorzyli Lechię Gdańsk, która przed tą kolejką znajdowała się wyżej w tabeli. Kluczowe dla przebiegu meczu okazały się dwa momenty.  Pogoń […]
27.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Weszło
27.11.2021

Southampton wpadł pod liverpoolski walec. Kiepski występ Bednarka

To był mecz tego typu, że jeśli spodziewaliście się w nim emocji, to po dwóch minutach było już pozamiatane. Ale jeśli chcieliście spędzić sobotnie popołudnie oglądając ofensywną grę, skuteczne ataki i sporo bramek, to trafiliście idealnie. Liverpool wybatożył Southampton 4:0 i choćby na jeden dzień wskoczył na drugie miejsce Premier League. The Reds potrzebowali takich […]
27.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Zabrakło prądu – i w Częstochowie, i Zagłębiu Lubin

Lubomir Guldan był bardzo dobrym stoperem. Nawet gdy kończył już karierę, a był wtedy krótko przed 38. urodzinami, chyba znaleźlibyśmy dla niego miejsce w dziesiątce najlepszych środkowych obrońców w lidze. Wspominamy o tym dlatego, że trochę w pale nam się nie mieści to, że ktoś, kto w teorii ma wszystko, by właściwie ocenić młodszych kolegów […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Spektakularna Pogoń, spektakularny Grosicki! Jest nota maksymalna

Jeśli ktoś jeszcze z lekkim przymrużeniem oka patrzył na ostatnie wyniki Pogoni Szczecin i nie miał przekonania, czy ten zespół może w tym sezonie walczyć o mistrzostwo, to właśnie pozbył się wszelkich wątpliwości. „Portowcy” upokorzyli Lechię Gdańsk, która przed tą kolejką znajdowała się wyżej w tabeli. Kluczowe dla przebiegu meczu okazały się dwa momenty.  Pogoń […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Stal długo nie przegrywała, więc dziś przerżnęła z osłabionym Śląskiem. Ekstraklasa…

Śląsk Wrocław do meczu ze Stalą Mielec przystąpił bez pauzującego za kartki Erika Exposito, najlepszego strzelca w lidze. Goście z kolei we Wrocławiu skorzystać nie mogli z Fabiana Piaseckiego, faceta, który rozruszał ich ofensywę i też dostarcza konkrety. No i nie uwierzycie – to długo nie był przyjemny do oglądania mecz. Zaczął taki być dopiero […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Podolski i Dadok bohaterami Górnika Zabrze

Po pierwszej połowie może nie cmokaliśmy z zachwytu, ale mieliśmy naprawdę dużo przyjemności z oglądania meczu w Łęcznej. Szkoda, że druga odsłona sprowadziła nas na ziemię, a może nawet jeszcze trochę w nią wdeptała. To było koszmarne 45 minut, nic się nie działo. Koniec końców dla Górnika Zabrze to małe zmartwienie, bo odniósł drugie wyjazdowe […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Raków Papszuna jeszcze nigdy nie czekał tak długo na gola. Zagłębie pomoże?

Trzy mecze bez strzelonej bramki. Dwa punkty stracone z nieprzekonującym w tym sezonie beniaminkiem z Łęcznej. Trzy „oczka” w plecy po wyjeździe do notującej serię nieudanych spotkań Cracovii. Raków Częstochowa nie jest w najlepszym dla siebie momencie, ale szum, jaki powstał wokół trenera Marka Papszuna, pozwolił to trochę wyciszyć. Nie można jednak przemilczeć tego, że […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Wielki test Luki Zahovicia. Czy przedłuży strzelecką passę?

Przez wiele miesięcy była prowadzona dyskusja na temat przydatności Luki Zahovicia do Pogoni Szczecin. Jeszcze na początku roku pojawiały się nawet teorie spiskowe sugerujące powstanie w ekipie „Portowców” ruchu anty-Zahović. Tak marnie słoweński piłkarz wyglądał na murawie. Ale w trzech ostatnich występach ligowych Luka zapisał na swoim koncie trzy bramki, a Pogoń między innymi dzięki […]
27.11.2021
La Liga
27.11.2021

Bez napastników jednak da się strzelać gole. Xavi znowu górą

Barcelona nie przekonywała, nie wyrzekła się błędów oraz nie uniknęła stania się beneficjentem pobłażliwości sędziego, ale ostatecznie wygrała z Villarreal, zapewniając sobie pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie La Liga. Xavi z kolei wreszcie mógł cieszyć się z kilku bramek z gry zdobytych przez swoich wciąż nowych podopiecznych. Do tej pory z perspektywy trenera zespołu […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Zabrakło prądu – i w Częstochowie, i Zagłębiu Lubin

Lubomir Guldan był bardzo dobrym stoperem. Nawet gdy kończył już karierę, a był wtedy krótko przed 38. urodzinami, chyba znaleźlibyśmy dla niego miejsce w dziesiątce najlepszych środkowych obrońców w lidze. Wspominamy o tym dlatego, że trochę w pale nam się nie mieści to, że ktoś, kto w teorii ma wszystko, by właściwie ocenić młodszych kolegów […]
27.11.2021
Bundesliga
27.11.2021

Bayern bez błysku, Bayern nudny, Bayern zwycięski

Nieprawdopodobnie męczył się dzisiaj Bayern Monachium z Arminią Bielefeld. Obserwowanie tego spotkania było równie przyjemne co wizyta u dentysty na leczeniu kanałowym. Ostatecznie Bawarczycy zgarnęli trzy punkty i rzecz jasna w pełni na nie zasłużyli, byli o klasę lepsi, ale nie sposób nie zauważyć, że w ekipie dowodzonej przez Juliana Nagelsmanna coś ostatnio nie działa […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Spektakularna Pogoń, spektakularny Grosicki! Jest nota maksymalna

Jeśli ktoś jeszcze z lekkim przymrużeniem oka patrzył na ostatnie wyniki Pogoni Szczecin i nie miał przekonania, czy ten zespół może w tym sezonie walczyć o mistrzostwo, to właśnie pozbył się wszelkich wątpliwości. „Portowcy” upokorzyli Lechię Gdańsk, która przed tą kolejką znajdowała się wyżej w tabeli. Kluczowe dla przebiegu meczu okazały się dwa momenty.  Pogoń […]
27.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Weszło
27.11.2021

Southampton wpadł pod liverpoolski walec. Kiepski występ Bednarka

To był mecz tego typu, że jeśli spodziewaliście się w nim emocji, to po dwóch minutach było już pozamiatane. Ale jeśli chcieliście spędzić sobotnie popołudnie oglądając ofensywną grę, skuteczne ataki i sporo bramek, to trafiliście idealnie. Liverpool wybatożył Southampton 4:0 i choćby na jeden dzień wskoczył na drugie miejsce Premier League. The Reds potrzebowali takich […]
27.11.2021
Piłka nożna
27.11.2021

Mundial bez mistrzów Europy czy Ronaldo? O potknięciu Włochów i Portugalczyków

– Pojedziemy do Kataru – zapewniał Fernando Santos po wpadce z Serbią, która oznaczała, że reprezentacja Portugalii wylądowała w barażach. – Wygramy baraże i pojedziemy do Kataru po złoty medal – mówił Roberto Mancini, gdy Włosi zremisowali z Irlandią Północną i pewne było, że to Szwajcarzy awansowali na mundial. Losowanie baraży mistrzostw świata sprawiło, że już teraz wiemy, że […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Raków Papszuna jeszcze nigdy nie czekał tak długo na gola. Zagłębie pomoże?

Trzy mecze bez strzelonej bramki. Dwa punkty stracone z nieprzekonującym w tym sezonie beniaminkiem z Łęcznej. Trzy „oczka” w plecy po wyjeździe do notującej serię nieudanych spotkań Cracovii. Raków Częstochowa nie jest w najlepszym dla siebie momencie, ale szum, jaki powstał wokół trenera Marka Papszuna, pozwolił to trochę wyciszyć. Nie można jednak przemilczeć tego, że […]
27.11.2021
Ekstraklasa
26.11.2021

Leandro czy Yeboah – kto jest najlepszym dryblerem ligi?

Niemal całą rundę jesienną czarowali swoimi bramkami, kiwkami i rajdami. Niemal całą rundę jesienną czekaliśmy także na to, żeby spotkali się ze sobą na boisku. Leandro Rossi z Radomiaka i Yaw Yeboah z Wisły Kraków to według oficjalnych statystyk dwaj najlepsi dryblerzy w Ekstraklasie. Jak sobie radzą? Ile dają swoim zespołom? Sprawdziliśmy. Siedem — tyle […]
26.11.2021
Ekstraklasa
26.11.2021

Wsparcie z Mołdawii i Portugalii. Jak działa Radomiak, rewelacja Ekstraklasy?

Radomiak Radom to rewelacja obecnego sezonu Ekstraklasy. Powoli zbliżamy się do rundy rewanżowej, a mistrz 1. ligi ma na koncie więcej punktów niż dwaj pozostali beniaminkowie. “Zieloni” są niepokonani od sześciu gier, a cztery ostatnie wygrali. Jeśli zgarną minimum trzy punkty w dwóch kolejnych meczach, na półmetku sezonu będą przynajmniej na piątym miejscu. Krótko mówiąc: […]
26.11.2021
Weszło
26.11.2021

Nic z przodu, nic z tyłu. Bramkarz i napastnik Legii nie pomagają

Legia Warszawa zaliczyła kolejny słaby występ, przegrała kolejny mecz. Dzień jak co dzień. W czterech ostatnich spotkaniach mistrzowie Polski zawsze tracili minimum trzy gole. Odpowiedzieli na to pięcioma bramkami, ale umówmy się: żadne to pocieszenie. Dzisiaj legioniści byli spakowani już po pierwszej połowie. To, że trafił im się rzut karny, przykryło tylko fatalną grę i […]
26.11.2021
Niezły numer
24.11.2021

Jacek Zieliński nie przegrywa w debiutach. Sprawdziło się to 9 razy

Jacek Zieliński to trener, który nie może być nazywany strażakiem. To już komandos. Doświadczony szkoleniowiec z niejednego pieca chleb jadł, parę razy wchodził do szatni, która była na dnie i momentalnie ją podnosił. Dowód? Bilans debiutanckich spotkań Zielińskiego w poszczególnych klubach. Sięgamy najdalej do możliwych dostępnych statystyk i widzimy, że to trener, który na inaugurację […]
24.11.2021
Liczba komentarzy: 31
Subscribe
Powiadom o
guest
31 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sebastian
Sebastian
1 dzień temu

Świetny artykuł!

Warchoł szluczka
Warchoł szluczka
1 dzień temu

A śmialiście się jak Dario mówił, że Radomiak jest w stanie ograć polowe ligi :)))

Adam
Adam
1 dzień temu

Prosimy podobne artykuły na temat innych klubów z ligi naszej. Fajny artykuł 🙂

Matty
Matty
1 dzień temu

Lubie takie kulisy dzialania kluby.
Oby czesciej takie artykuly!

nie oddaję do czasu
nie oddaję do czasu
1 dzień temu

Zwykły fart beniaminka. Za rok będzie jak z Wartą.

Lessi
Lessi
1 dzień temu

Ta, z Rakowem też tak miało byc

Adam
Adam
1 dzień temu

Czasem fart czasem nie to różnie bywa. W Sporcie to ryzyko

Peresdevargas
Peresdevargas
1 dzień temu

Bardzo dobrze sie czytało. Sporo wiedzy zakulisowej. Dzięki za artykuł!

Broniarz
Broniarz
1 dzień temu

Od 7 nie 6.

DonTop
DonTop
1 dzień temu

Miła lektura. AVE RADOMIAK

Estragon
Estragon
1 dzień temu

mnie zastanawia tylko kto daje na to wszystko kasę.

M1980
M1980
1 dzień temu
Reply to  Estragon

Jak to kto?Podatnicy.Radomiak utrzymuje piłkarzy z miejskich podatków

karol angielski
karol angielski
1 dzień temu

szymon janczyk- co ty masz z tym radomiakiem? jestes z radomia? czy jakis rzecznik prasowy zabiera cie do KFC ze caly czas o tym klubie smarujesz jakies artykyly?

powaznie, nie czepiam sie
weź przysiądź do tego i sprawdz swoje ostatnie 3mce na weeszlo- ile wrzuciles tekstów o radomiaku???

caly czas radomiak i radomiak. to sie juz nudne robi
a ten klub to ludzi interesuje tak samo jak stal mielec, korona kielce itd

antymistrz
antymistrz (@antymistrz)
1 dzień temu

a ten klub to ludzi interesuje tak samo jak stal mielec, korona kielce itd

Czyli jest dużo bardziej interesujący od twojego bełkotu.

RRR
RRR
1 dzień temu

A teraz powstań z kolan lamusie i pamiętaj, ze Radomiak to Wielki klub i ma kibiców w całej Polsce oraz za granicą a teraz na kolana i do berła

Szcz
Szcz
1 dzień temu
Reply to  RRR

prosty chamie z Radomia… Jest dziesiątki klubów w Polsce z o wiele bogatszą historią niż ten śmieszny radomiak

Heniek
Heniek
1 dzień temu

Tak, Szymon jest z Radomia i dlatego często pisze o kulisach klubu który ma pod ręką i ma wiedzę na jego temat. O innych rzeczach tez pisze, ale to raczej do Stano powinniście mieć pretensje że nie ma nawet na 1/5 etatu ludzi którzy napiszą coś o innych klubach. Cała ekstraklasę by w ten sposób ogarnął 3 etatami i o każdym klubie raz w tygodniu jakieś info by było.

Konrad
Konrad
1 dzień temu

Przecież to żadna tajemnica że Szymon jest z Radomia i kibicuje Radomiakowi a przed weszło działał w radomskich mediach.

karol angielski
karol angielski
1 dzień temu

serio? redaktorze napisałeś takie zdania:

„Krótko mówiąc: w Radomiu jesteśmy świadkami czegoś, co Angel Perez Garcia nazywał resultados historicos.”

„Autor dwóch awansów, człowiek, który z każdym kolejnym meczem buduje swój pomnik. ”

?

Janusz
Janusz
1 dzień temu

Powtórzę to, co napisali już inni, ale i tak: fajny artykuł! Ten portal zdecydowanie potrzebuje takich więcej.

RKSiak Skvarek
RKSiak Skvarek
1 dzień temu

Czego nie wiedziałem, w pełni wyjaśnił ten artykuł. Bomba
A co do niedowiarków i anty… W Radomiaku wiedzą co robią. Enea przedłużyła wsparcie i poszerzyła je. To musi o czymś świadczyć!
Panie Janczyk życzę innym klubom tak zaangarzowanego życiem klubu, reporterów jak Pan.
Pozdro dla kumatych.
Ave Radomiak

Normalny Kibic
Normalny Kibic
1 dzień temu

Pamiętajcie, by nie parkować aut w Radomiu..bo piłkarze kradną

RKSiak Skvarek
RKSiak Skvarek
1 dzień temu
Reply to  Normalny Kibic

Aha.. Pomyliłeś Radom z Radomskiem…
Nie gniewamy się.
Poprostu dobra rada… Zapamiętaj

lexki
lexki
1 dzień temu

Fajny tekst .Tak powinno wyglądać dziennikarstwo ,obiektywne same fakty bez oceny.Brawo Szymon

Irtysz_21
Irtysz_21
1 dzień temu

nie zesraj się z tym swoim radomiakiem

Kamson
Kamson
1 dzień temu

Zajebisty artykuł, i bardzo podoba mi się pomysł na zespół, w połowie czytania poczułem się jakbym grał w Fm21 i poszukiwał graczy w Portugalii he a grając ulubionym Ludogorcem Z Bułgarii to kierunki Brazylia i Portugalia są najlepsze na poszukiwanie graczy.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
19 godzin temu

Konkretny artykuł! Gratulację! Kibicuję temu projektowi – Radomiak da się oglądać.

La Liga
27.11.2021

Bez napastników jednak da się strzelać gole. Xavi znowu górą

Barcelona nie przekonywała, nie wyrzekła się błędów oraz nie uniknęła stania się beneficjentem pobłażliwości sędziego, ale ostatecznie wygrała z Villarreal, zapewniając sobie pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie La Liga. Xavi z kolei wreszcie mógł cieszyć się z kilku bramek z gry zdobytych przez swoich wciąż nowych podopiecznych. Do tej pory z perspektywy trenera zespołu […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Zabrakło prądu – i w Częstochowie, i Zagłębiu Lubin

Lubomir Guldan był bardzo dobrym stoperem. Nawet gdy kończył już karierę, a był wtedy krótko przed 38. urodzinami, chyba znaleźlibyśmy dla niego miejsce w dziesiątce najlepszych środkowych obrońców w lidze. Wspominamy o tym dlatego, że trochę w pale nam się nie mieści to, że ktoś, kto w teorii ma wszystko, by właściwie ocenić młodszych kolegów […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Najbardziej kuriozalny mecz roku przerwany – Belenenses zabrakło piłkarzy

Informowaliśmy wcześniej, że ekipa Belenenses wyjdzie na Benfikę zaledwie dziewięcioma zawodnikami (w tym dwoma bramkarzami). Było to pokłosie pandemii COVID-19 w portugalskim klubie. Już w pierwszej połowie okazało się, że piłkarze gości nie będą stosowali żadnej taryfy ulgowej. Wbili rywalom aż siedem bramek – trzykrotnie trafił Nunez, dwa razy Seferović, raz Weigl. Jakby tego było […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Czy Villarrealowi należał się rzut karny w meczu z Barceloną? Naszym zdaniem tak [WIDEO]

Villarreal przegrywa z Barceloną po trafieniu Frankiego de Jonga. Piłkarze Żółtej Łodzi Podwodnej są z pewnością rozczarowani tym wynikiem – w pierwszej połowie notorycznie popisywali się nieskutecznością, a w dodatku sędzia podjął niekorzystną dla nich decyzję. Jeszcze przy wyniku 0:0 strzał na bramkę oddał Artium Danjuma. Holendra w ostatniej chwili zablokował jednak Gerard Pique, który… […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Belenenses zdziesiątkowane przez COVID – na Benfikę wyjdą w dziewięciu

Niebawem zacznie się jeden z najdziwniejszych meczów w historii portugalskiej piłki. Belenenses podejmie u siebie Benfikę, ale gospodarze wiedzą, że ten mecz będzie trudniejszy niż wygląda na papierze. Z powodu pandemii COVID-19 ich skład jest zdziesiątkowany. Diario de Noticias podaje, że w zespole wykryto aż siedemnaście przypadków zarażenia koronawirusem. 13 z nich dotyczy piłkarzy, cztery […]
27.11.2021
Bundesliga
27.11.2021

Bayern bez błysku, Bayern nudny, Bayern zwycięski

Nieprawdopodobnie męczył się dzisiaj Bayern Monachium z Arminią Bielefeld. Obserwowanie tego spotkania było równie przyjemne co wizyta u dentysty na leczeniu kanałowym. Ostatecznie Bawarczycy zgarnęli trzy punkty i rzecz jasna w pełni na nie zasłużyli, byli o klasę lepsi, ale nie sposób nie zauważyć, że w ekipie dowodzonej przez Juliana Nagelsmanna coś ostatnio nie działa […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Leeds bezbramkowo remisuje z Brighton. Dobry występ Jakuba Modera

Chociaż Brighton miało przewagę, to nijak nie potrafiło zamienić jej na gole. Podopieczni Grahama Pottera podzielili się punktami z Leeds United w meczu ciekawym, ale nieprzynoszącym żadnych bramek. W dużej mierze odpowiedzialna jest za to nieskuteczność, która ciążyła obu ekipom. Wśród piłkarzy Brighton wyróżniał się Jakub Moder, ale Polak nie potrafił sfinalizować żadnej z ofensywnych […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Mecz Rakowa z Zagłębiem przerwany. Na stadionie zabrakło prądu

Mecze w Ekstraklasie bywały przerywane już z rozmaitych powodów. Awaria prądu też się już zdarzała, ale umówmy się – dawno nie mieliśmy z nią do czynienia. Niemniej to właśnie ona stanęła na drodze spokojnego przebiegu meczu Rakowa Częstochowa z Zagłębiem Lubin. Do przerwy w dostawie prądu doszło w okolicach 21. minuty. Na stadionie zapadły nagle […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Spektakularna Pogoń, spektakularny Grosicki! Jest nota maksymalna

Jeśli ktoś jeszcze z lekkim przymrużeniem oka patrzył na ostatnie wyniki Pogoni Szczecin i nie miał przekonania, czy ten zespół może w tym sezonie walczyć o mistrzostwo, to właśnie pozbył się wszelkich wątpliwości. „Portowcy” upokorzyli Lechię Gdańsk, która przed tą kolejką znajdowała się wyżej w tabeli. Kluczowe dla przebiegu meczu okazały się dwa momenty.  Pogoń […]
27.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Grzegorz Krychowiak zmarnował rzut karny, a Krasnodar zremisował

W zakończonym niedawno meczu ligi rosyjskiej, Krasnodar zremisował z FK Khimki 3:3. Wynik mógł być jednak inny, gdyby z jedenastu metrów nie pomylił się Grzegorz Krychowiak. Polak podszedł po piłki przy wyniku 1:0 dla swojej drużyny. Chciał w ten sposób wykorzystać rzut karny, który sam wywalczył. Niestety dla niego, bramkarz rywala wyczuł jego intencje i […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Juventus przegrywa z Atalantą – Zapata załadował pod poprzeczkę

Mecz Juventusu z Atalantą? Póki co bardzo dobre widowisko, okraszone jeszcze golem Duvana Zapaty. Golem bardzo w jego stylu – w końcu Kolumbijczyk załadował pod poprzeczkę.  Napastnik Atalanty wykorzystał koszmarny błąd Starej Damy, która podarowała piłkę rywalowi. Wystarczyło jedno podanie, pewne przyjęcie i bezkompromisowość Zapaty, by goście objęli prowadzenie w dzisiejszym hicie Serie A. Duvan […]
27.11.2021
Weszło
27.11.2021

Southampton wpadł pod liverpoolski walec. Kiepski występ Bednarka

To był mecz tego typu, że jeśli spodziewaliście się w nim emocji, to po dwóch minutach było już pozamiatane. Ale jeśli chcieliście spędzić sobotnie popołudnie oglądając ofensywną grę, skuteczne ataki i sporo bramek, to trafiliście idealnie. Liverpool wybatożył Southampton 4:0 i choćby na jeden dzień wskoczył na drugie miejsce Premier League. The Reds potrzebowali takich […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Szymon Żurkowski kontuzjowany. Zderzył się… z włazem od studzienki

Mecz Empoli z Fiorentiną okazał się udany dla gospodarzy, ale Szymon Żurkowski nie ma aż tylu powodów do optymizmu co jego koledzy. Polak wystąpił w pierwszym składzie, ale już przed przerwą został zmieniony.  Przyczyną takiego ruchu była jednak nie dyspozycja pomocnika, ale kontuzja. W pewnym momencie meczu Żurkowski wyjechał wślizgiem za linię boczną boiska, a […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Stal długo nie przegrywała, więc dziś przerżnęła z osłabionym Śląskiem. Ekstraklasa…

Śląsk Wrocław do meczu ze Stalą Mielec przystąpił bez pauzującego za kartki Erika Exposito, najlepszego strzelca w lidze. Goście z kolei we Wrocławiu skorzystać nie mogli z Fabiana Piaseckiego, faceta, który rozruszał ich ofensywę i też dostarcza konkrety. No i nie uwierzycie – to długo nie był przyjemny do oglądania mecz. Zaczął taki być dopiero […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Ernest Muci nie wróci do końca roku?

TVP Sport podało kolejne niepokojące wieści dla kibiców Legii Warszawa. Według ich informacji do końca roku na boiska może nie wrócić Ernest Muci. Albańczyk nabawił się urazu stawu skokowego podczas pucharowego starcia z Leicester City i wiele wskazuje na to, że kontuzja pozbawi go możliwości występów aż do końca 2021 roku. W tym czasie Legię […]
27.11.2021
Boks
27.11.2021

Teofimo Lopez – sensacyjny mistrz, który wygrywa z własnymi demonami

To niespodziewany czempion, który zdetronizował samego Wasyla Łomaczenkę. Jednak być może najważniejszą walkę w życiu stoczył wcześniej, w 2019 roku, kiedy zmagał się z depresją. I choć wyszedł z niej zwycięsko, to sam pewnie powiedziałby, że to starcie jeszcze się nie skończyło. Wciąż ma w sobie demony – dokładnie tak samo, jak jego ojciec i […]
27.11.2021
Weszło
27.11.2021

Co w Szwecji i Czechach mówi się o drabince baraży z Polakami?

Jako Polacy możemy powiedzieć, że w losowaniu dopisało nam szczęście. Jesteśmy w drabince baraży, która jak najbardziej jest do przejścia. Nie trafiliśmy na najsilniejsze ekipy, w pierwszej rundzie mamy jednego ze słabszych rywali z drugich miejsc fazy grupowej, a ewentualny finał gramy u siebie. Gdyby udało się pokonać Rosję, zmierzylibyśmy się ze Szwecją lub Czechami. […]
27.11.2021