post

Opublikowane 18.11.2021 18:20 przez

redakcja

Od kilkunastu lat Urugwaj kojarzy nam się ze świetnymi piłkarzami biegającymi po europejskich boiskach oraz groźną dla każdego reprezentacją na międzynarodowych turniejach. Wiele za sprawą selekcjonera, który utrzymuje posadę od 2006 roku i umiejętnie przygotowuje drużynę do kolejnych wielkich imprez. Obecnie znajdujemy się jednak w sytuacji, gdy reprezentacji La Celeste może zabraknąć na katarskim mundialu. A obarczany winą za taki stan rzeczy jest właśnie Oscar Tabarez.

Ciemne chmury nad selekcjonerem zbierają się już od dawna. Kibice wątpią, by 74-letni szkoleniowiec był w stanie wskrzesić w zespół nowe siły i odpowiednio wprowadzić nowych zawodników. Po ostatniej przerwie na mecze reprezentacyjne nie możemy jednak mówić tylko o zachmurzeniu, a wręcz o burzy z rzęsistą ulewą. Urugwaj przegrał oba swoje spotkania – 0:1 z Argentyną i 0:3 z Boliwią na wyjeździe. Pierwsza porażka mogła być wliczona w koszty, ale lania, które sprawili Boliwijczycy nie da się w żaden sposób obronić. Zepchnęli wówczas Urugwajczyków na 7. miejsce w tabeli eliminacji, stawiając ich w tragicznej sytuacji.

Legenda Oscara Tabareza

Jednak Tabarez nie oznaczał tylko serii klęsk, przez było wręcz przeciwnie. El Maestro, bo na taki przydomek sobie zapracował, zaczynał działać w urugwajskich strukturach już w latach 80. Wtedy dwa razy obejmował reprezentację kraju do lat 20, aż wreszcie dostąpił zaszczytu prowadzenia seniorskiej reprezentacji. W trakcie swojej pierwszej przygody z La Celeste wprowadził drużynę do mistrzostw świata w 1990 roku oraz wywalczył 2. miejsce w Copa America w 1989. Po mundialu zdecydował się kontynuować karierę w Europie, gdzie nie udało mu się odnieść żadnego sukcesu. Te jednak czekały go po powrocie do kraju, gdy w 2006 ponownie objął stanowisko selekcjonera reprezentacji.

Piastuje je do dzisiaj, co czyni go najdłużej pracującym obecnie selekcjonerem drużyny narodowej na świecie. W trakcie swojej pracy zdołał awansować na wszystkie dotychczasowe mundiale. Wprowadzał do kadry wszystkich najważniejszych reprezentantów Urugwaju w ostatniej dekadzie. Luis Suarez, Edinson Cavani i Fernando Muslera zagrali pod jego wodzą swoje wszystkie ponad sto spotkań dla Urugwaju. Diego Godin załapał się jeszcze na poprzedniego szkoleniowca, pod którym rozegrał jednak tylko swoje dwa pierwsze mecze. Z tymi nazwiskami na murawie Tabarez odnosił swoje największe trenerskie sukcesy. Czwarte miejsce na mundialu w RPA nie sprawiło co prawda, by drużyna mogła wrócić do kraju z medalami na szyjach, ale zwróciło na Urugwaj uwagę całego świata. Rok później świetne występy zostały zmaterializowane w postaci wygrania Copa America. W konsekwencji tego Urugwajowi udało się wskoczyć na 3. miejsce w rankingu FIFA.

Tabarez stworzył jedną z najsilniejszych reprezentacji na świecie.

MĘDRZEC, NAUCZYCIEL, STRATEG – OSCAR TABAREZ

Klęska na wysokościach

Takie wyniki sprawiły, że dostał on spory kredyt zaufania od całego środowiska piłkarskiego w kraju. Urugwaj nie miał problemu z kwalifikowaniem się na mistrzostwa świata, ale kibice szybko zauważyli, że zespół stoi w miejscu. Od czasu zwycięstwa w Copa America, które miało miejsce dziesięć lat temu, La Celeste ani razu nie przeszli przez fazę ćwierćfinału na wielkiej piłkarskiej imprezie.

O ile na mundialu zawsze jest dużo trudniej, to w mistrzostwach kontynentu wszyscy mogli spodziewać się po drużynie z takim piłkarskim CV dużo lepszych wyników. Od kilku lat Urugwaj zaliczał jednak notoryczny spadek, którego definitywnym zderzeniem się z ziemią może być brak awansu na mundial.

Sytuacja wygląda tak:

 • siódme miejsce w tabeli na cztery kolejki przed końcem,
 • dwa strzelone gole w ostatnich sześciu meczach,
 • poniesione cztery porażki z rzędu w eliminacjach do mundialu pierwszy raz w historii kraju.

Przez całe dwa poprzednie zgrupowania Urugwaj jakby nie istniał, grał tak, jakby piłkarzy wcale nie było na boisku. Rywale wbijali im tylko kolejne bramki. Jasne, można próbować bronić wyniki poprzez zwrócenie uwagi na rywali – Argentyna i Brazylia są w zupełnie innymi miejscu historii, były od początku uznawane za faworyta. Ale Boliwia? 0:3 i to jako najniższy wymiar kary?

Tego nie da się wytłumaczyć w sposób normalny, dlatego próbowano dookoła.

To żadna wymówka, bo byliśmy przygotowani, ale prawdą jest, że różnica w wysokościach robi różnicę – powiedział po meczu Jose Maria Gimenez.

Stadion w La Paz jest położony 3637 m. n.p.m., co czyni go jednym z najwyżej położonych stadionów piłkarskich na świecie. Biegając na takiej wysokości za piłką organizm odczuwa oczywiście zmiany, od których nie da nie uciec i na które nie da się go przygotować. Przekonał się o tym Rodrigo Bentancur, który po meczu był kompletnie wyczerpany i w szatni przez długi czas leżał na noszach.

Urugwajczykom wyjazdowe potyczki z Boliwią zawsze sprawiały problemy. Jedyny raz wygrali tam w 2015 roku, po serii dziesięciu spotkań w La Paz bez zwycięstwa. Gdy przyjechali tam trzy lata wcześniej, jako mistrzowie kontynentu, skończyło się wynikiem 1:4.

Mimo wszystko nie można zwalać całej winy na warunki klimatyczne. Gospodarze przy wyniku 2:0 nie wykorzystali rzutu karnego, a ostatnią bramkę zdobyli grając w dziesiątkę, po czerwonej kartce dla Carmelo Algaranaza. Do tego Urugwaj miał zawstydzającą wręcz nieskuteczność, więc absolutnie nie powinien doprowadzić do takiego wyniku. Podopieczni Tabareza nie uniknęli też szkolnych błędów indywidualnych. Fernando Muslera drugi raz w przeciągu miesiąca nie potrafił wyłapać prostego dośrodkowania i wpuścił piłkę do siatki.

To właśnie obsadzenie pozycji bramkarza to jeden z głównych elementów krytyki kibiców w kierunku selekcjonera. Muslera dawno już nie jest golkiperem, którego chciały kluby z europejskiego top 5. Lista zarzutów wobec Tabareza jest jednak znacznie dłuższa.

50 CIEKAWOSTEK O PIŁCE W URUGWAJU

Rysa na pomniku

Najwięcej nerwów u kibiców z Urugwaju powodują wybory personalne szkoleniowca. Z drugiej strony denerwuje ich sama obecność Tabareza na pozycji selekcjonera, więc w ten sposób po nitce do kłębka możemy dojść do wniosku, że za wszystko odpowiedzialna jest federacja. Zacznijmy jednak od pretensji w stosunku do wybierania składu. Największe gromy spadają na:

 • popełniającego dziecinne błędy w bramce Muslere,
 • zupełnie bezproduktywnego Martina Caceresa,
 • wchodzącego z ławki w Interze Matiasa Vecino,
 • starzejącego się Godina.

Wszystko to stara gwardia, z którą Tabarez nie potrafi się rozstać. Tak samo jak federacja nie potrafi rozstać się z nim.

Problem z Muslerą przypomina dyskusje na temat Wojciecha Szczęsnego w polskich mediach. Bramkarz Galatasaray jest stałym punktem La Celeste i żelaznym żołnierzem Tabareza, jednak środowisko zaczyna zastanawiać się, co by było, gdyby jednak między słupkami postawić kogoś innego. Bardzo prawdopodobne, że przynajmniej nie popełniałby tak banalnych błędów przy łapaniu piłki po prostych dośrodkowaniach. Z kolei pretensje w kierunku Vecino są o tyle zrozumiałe, że Tabarez widzi go jako defensywnego pomocnika, przy wyżej ustawionym Lucasie Torreirze. Jest to o tyle zastanawiające, że obaj idealnie pasują do odwrotnych pozycji, wtedy ustawienie pomocy miałoby więcej sensu.

74-letni szkoleniowiec jeszcze nigdy nie był tak blisko zwolnienia z posady selekcjonera. Po serii czterech porażek i realnej świadomości ominięcia mundialu, opinia publiczna w kraju żąda jego odejścia. Do wypowiedzenia się na ten temat został zmuszony sam Tabarez, którego słowa raczej nie napawają kibiców optymizmem:

Nie biorę pod uwagę rzucenia ręcznika. Jeżeli faktycznie zostanę zwolniony, uszanuję to. Nie wiem jednak, kto może wymagać ode mnie odejścia, zwłaszcza po tylu latach pracy dla reprezentacji.

Sam nie zamierza się więc poddawać i trwać na stanowisku do samego końca, jakikolwiek by on nie był. Przypomina to konflikt tragiczny, w którym selekcjoner walczy z całym światem. Na dobrą sprawę jedynymi, którzy nie zamierzają powiedzieć złego słowa na Tabareza, są jego podopieczni.

Wszyscy mają do El Maestro bezgraniczny szacunek i nie pozwoliliby sobie na jakiekolwiek słowo przeciwko trenerowi. Zwłaszcza, że ukształtował ich on przecież jako piłkarzy i większość z nich prowadzi na każdym zgrupowaniu w ich karierze. Sytuacja przypomina więc pracę Arsene’a Wengera w Arsenalu, czy Joachima Loewa w reprezentacji Niemiec. Na tym jednak podobieństwa się nie kończą – zawsze mieliśmy do czynienia z wypaloną drużyną i szatnią, która potrzebuje nowego bodźca, by zrobić krok do przodu.

Oprócz samej filozofii gry i prowadzenia zespołu rzuca się w oczy stan zdrowia Tabareza. Oczywistym jest, że nie każdy człowiek w wieku 74 lat jest zdolny do ciągłej pracy, zwłaszcza, jeśli wiąże się ona z takim stresem i podróżowaniem po całym świecie. Tabarez cierpi na zespół Guillaina-Barrégo, który wyróżnia się chociażby niedowładem kończyn dolnych, czy zaburzeniami autonomicznymi. Widok nestora, opuszczającego stadion w Boliwii, nie był niczym przyjemnym.

Urugwaj i mistrzostwa świata 2022 – co dalej?

Federacja stoi przed ciężką decyzją. Taką samą w sobie jest zwolnienie selekcjonera z 15-letnim stażem, który tak wiele znaczy dla rozwoju piłki w kraju, ale także z uwagi na moment eliminacji, w którym są zespoły z Ameryki Południowej. Urugwaj znajduje się na siódmym miejscu w tabeli, a bezpośrednio na mundial pojadą cztery najlepsze zespoły. Piąty będzie mierzył się w barażach z reprezentantami innych kontynentów. Każdej drużynie wciąż walczącej o awans, zostały do rozegrania cztery spotkania.

Wśród przeciwników Urugwaju brakuje światowych potęg, bo z tymi drużyna mierzyła się w ostatnim miesiącu, ale i tak łatwo nie będzie.

 • 27.01.2022 Paragwaj – Urugwaj
 • 01.02.2022 Urugwaj – Wenezuela
 • 24.03.2022 Urugwaj – Peru
 • 29.03.2022 Chile – Urugwaj

Jakakolwiek decyzja zostanie podjęta będzie ją można nazwać pokerową, ryzykowną. Z jednej strony można zostawić Tabareza i liczyć, że zespół będzie w stanie pokonać niżej notowane zespoły i wskoczyć do samolotu do Kataru. Z drugiej, kiedy, jeśli nie teraz, zdecydować się na przewietrzenie szatni? Pozostawienie Tabareza na stanowisku będzie prawdopodobnie oznaczać powierzenie mu reprezentacji do końca przyszłego roku, ponieważ, w razie awansu, raczej nikt nie wyobraża sobie zwolnienia go tuż przed mundialem.

Urugwajscy dziennikarze donoszą, że federacja zaplanowała specjalne spotkanie z Tabarezem. Nie wiadomo jaka będzie ostateczna decyzja, ale tematu rozmowy wszyscy mogą się domyślać. W razie zwolnienia, na pierwsze miejsce w wyścigu o posadę selekcjonera Urugwaju wysuwa się obecny menedżer brazylijskiego Internacionalu, Diego Aguirre. Dla europejskich kibiców sytuacja jest o tyle istotna, że w grę wchodzi prawdopodobnie ostatni występ na mundialu dla takich piłkarzy jak Suarez, Cavani, czy Godin. Potencjalnie straci też cała impreza – mistrzostwom świata bez ich pierwszego gospodarza i pierwszego zwycięzcy wytrąci się odrobinę kolorytu.

Czytaj także:

Fot.Newspix

Inne sporty
30.11.2021

Wejście smoka. Guanyu Zhou – pierwszy Chińczyk w F1

On sam mówi, że na drodze do Formuły 1 nie miał się na kim wzorować. Wcześniej kierowcy z Chin co najwyżej brali udział w testach bolidów, żaden nie dostał się na choćby jeden sezon do którejś z ekip. Guanyu Zhou będzie pierwszym, a na jego zakontraktowanie zdecydowała się Alfa Romeo Racing ORLEN. Jak doszedł do […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Puchar Polski. Najsłabszy ekstraklasowicz – pierwszoligowcy 3:0

Korona Kielce trochę zdominowała Górnika Łęczna w pierwszej połowie. Za to w drugiej – Górnik zdominował gospodarzy kompletnie, dzięki czemu wywiózł ze stolicy województwa świętokrzyskiego zasłużony awans do 1/4 Pucharu Polski. Można mówić, że Górnik Łęczna to pierwszoligowiec w Ekstraklasie, ale fakty są takie, że na swojej drodze odprawił już z kwitkiem trzech pierwszoligowców – […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Warciarz, lechita, dobry człowiek. Wojtek Onsorge walczy o szansę na życie

27 lat. Zdrowy chłop, piłkarz drugoligowych rezerw Lecha Poznań. Ale nowotwór nie wybiera. Wojciech Onsorge, lechita i warciarz, walczy z nowotworem złośliwym płata ciemieniowego. I prosi o to, by dać mu szansę na życie.   Z Wartą Poznań był… właściwie od zawsze. Wychowywał się w niej, przeszedł przez wszystkie szczeble szkolenia, wreszcie zadebiutował w pierwszym […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

QUIZ: SZALONE LATA DZIEWIĘĆDZIESIĄTE. OD 20:00

CITKOMANIA. SOKÓŁ PNIEWY. HELIKOPTERY BOJOWE. STRZELANINY. QUIZ O LATACH DZIEWIĘĆDZIESIĄTYCH. – KANIA – GAPIŃSKI – PIELA – MILEWSKI Sprawdź ofertę KFC https://cutt.ly/RRKIGCn 
30.11.2021
Na zapleczu
30.11.2021

Dominik Nowak zwolniony z Korony Kielce. Co poszło nie tak?

– Nie mam doświadczenia w piłce, ale na pewno mam doświadczenie w zatrudnianiu ludzi. Uważam, że trener Nowak nie jest na takim etapie, że szuka ciepłej przystani. To ambitny człowiek, za którym stoi doświadczenie – mówił nam we wrześniu Łukasz Jabłoński, prezes Korony Kielce. Nieco dalej przyznawał, że chodzi o to, żeby po prostu znać […]
30.11.2021
Anglia
30.11.2021

Kolejka dla hipsterów – punktowało Leeds United, Norwich City i Manchester United

Wchodzimy w najbardziej gorący okres Premier League, paradoksalnie przypadający na najzimniejszą porę roku. Kolejki w środku tygodnia, ligowe granie co dwa, trzy dni, ostatnia szansa na to, by poprawić swoje notowania przed końcem roku. Nic więc dziwnego, że do roboty zabrały się te kluby, którym ostatnio wiodło się raczej licho – w końcu zapunktowało Norwich, […]
30.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Inne sporty
30.11.2021

Wejście smoka. Guanyu Zhou – pierwszy Chińczyk w F1

On sam mówi, że na drodze do Formuły 1 nie miał się na kim wzorować. Wcześniej kierowcy z Chin co najwyżej brali udział w testach bolidów, żaden nie dostał się na choćby jeden sezon do którejś z ekip. Guanyu Zhou będzie pierwszym, a na jego zakontraktowanie zdecydowała się Alfa Romeo Racing ORLEN. Jak doszedł do […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Puchar Polski. Najsłabszy ekstraklasowicz – pierwszoligowcy 3:0

Korona Kielce trochę zdominowała Górnika Łęczna w pierwszej połowie. Za to w drugiej – Górnik zdominował gospodarzy kompletnie, dzięki czemu wywiózł ze stolicy województwa świętokrzyskiego zasłużony awans do 1/4 Pucharu Polski. Można mówić, że Górnik Łęczna to pierwszoligowiec w Ekstraklasie, ale fakty są takie, że na swojej drodze odprawił już z kwitkiem trzech pierwszoligowców – […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Warciarz, lechita, dobry człowiek. Wojtek Onsorge walczy o szansę na życie

27 lat. Zdrowy chłop, piłkarz drugoligowych rezerw Lecha Poznań. Ale nowotwór nie wybiera. Wojciech Onsorge, lechita i warciarz, walczy z nowotworem złośliwym płata ciemieniowego. I prosi o to, by dać mu szansę na życie.   Z Wartą Poznań był… właściwie od zawsze. Wychowywał się w niej, przeszedł przez wszystkie szczeble szkolenia, wreszcie zadebiutował w pierwszym […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

QUIZ: SZALONE LATA DZIEWIĘĆDZIESIĄTE. OD 20:00

CITKOMANIA. SOKÓŁ PNIEWY. HELIKOPTERY BOJOWE. STRZELANINY. QUIZ O LATACH DZIEWIĘĆDZIESIĄTYCH. – KANIA – GAPIŃSKI – PIELA – MILEWSKI Sprawdź ofertę KFC https://cutt.ly/RRKIGCn 
30.11.2021
Na zapleczu
30.11.2021

Dominik Nowak zwolniony z Korony Kielce. Co poszło nie tak?

– Nie mam doświadczenia w piłce, ale na pewno mam doświadczenie w zatrudnianiu ludzi. Uważam, że trener Nowak nie jest na takim etapie, że szuka ciepłej przystani. To ambitny człowiek, za którym stoi doświadczenie – mówił nam we wrześniu Łukasz Jabłoński, prezes Korony Kielce. Nieco dalej przyznawał, że chodzi o to, żeby po prostu znać […]
30.11.2021
Anglia
30.11.2021

Kolejka dla hipsterów – punktowało Leeds United, Norwich City i Manchester United

Wchodzimy w najbardziej gorący okres Premier League, paradoksalnie przypadający na najzimniejszą porę roku. Kolejki w środku tygodnia, ligowe granie co dwa, trzy dni, ostatnia szansa na to, by poprawić swoje notowania przed końcem roku. Nic więc dziwnego, że do roboty zabrały się te kluby, którym ostatnio wiodło się raczej licho – w końcu zapunktowało Norwich, […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Peszko na tropie spisku. Francuzi mają kompleks Polaków

Warto mieć kolegów, którzy wezmą cię w obronę. A tacy, którzy zrobią to nawet kosztem obnażenia własnej niewiedzy? Prawdziwy skarb. Robert Lewandowski powinien cenić przyjaźń ze Sławomirem Peszko, który stanął za swoim kumplem, mimo że do końca nie ogarnia zasad plebiscytu Złotej Piłki. O kumpelstwie obu panów powszechnie wiadomo, sam Peszko z dumą przypomina w swoim […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Złota Piłka dla Messiego kluczowa w dyskusji o wyższości nad Ronaldo?

Powoli, niestety, kończy nam się dyskusja o Messim i Ronaldo. Obaj mają bliżej niż dalej do końca swoich przepięknych karier, też nie odjeżdżają już tak innym zawodnikom pod względem umiejętności. Jakby to ująć: byli w kosmosie, ale wracają. No, ale Messi wczoraj odebrał swoją siódmą Złotą Piłkę i ostatecznie odskoczył Portugalczykowi o dwa trofea. Czy […]
30.11.2021
Brama dnia
30.11.2021

Thierry Henry kontra Andrij Szewczenko | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was konfrontację wielkich legend światowego futbolu – z jednej strony wspaniałe uderzenie autorstwa Thierry’ego Henry’ego, z drugiej genialna asysta Andrei Pirlo i klasowy strzał Andrija Szewczenki. Zapraszamy do oglądania i głosowania wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. THIERRY HENRY VS A. VILLA (30.11.2002) Thierry Henry […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Introwertyczność dyrektora Kucharskiego nie pomaga Legii

We wtorkowej prasie kolejny ciekawy tekst o sytuacji w Legii Warszawa, interesująca debata o wysiłku sportowców i sporo ligowych spraw. PRZEGLĄD SPORTOWY Zdaniem Andrzeja Juskowiaka, gdyby nie Copa America, Messi nie miałby szans na zdobycie Złotej Piłki za 2021 rok. Myślę, że Złota Piłka należała się Robertowi Lewandowskiemu. Za rekordy, które pobił. Zdobycie 41 bramek […]
30.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Złota Piłka 2021 LIVE: Robert Lewandowski, Leo Messi, a może sensacja?

To jest ten wieczór, który może przynieść polskiej piłce wiele radości. Niebawem poznamy ostateczne rozstrzygnięcie konkursu Złotej Piłki – najbardziej medialnego plebiscytu w świecie futbolu. Na ten moment faworytem mediów pozostaje Leo Messi, lecz do momentu werdyktu wiele się jeszcze może wydarzyć. Będziemy z wami przez całą galę finałową – poznamy rozstrzygnięcia dotyczące nie tylko […]
29.11.2021
Liczba komentarzy: 17
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Klemens Chujanga
Klemens Chujanga
12 dni temu

Kryzys w końcu kiedyś musiał nastąpić. Normalna kolej rzeczy. Podczas MŚ 2010 zajęli czwarte miejsce. Forlan mega robota. Wcześniej lubiłem Suareza i Forlana, ale po tym turnieju baczniej interesowałem się tą reprezentacją. W 2014 ćwierćfinał. Podczas 2018 MŚ 5 miejsce. Muslera, Godin, Suarez, Cavani dużo dali tej reprezentacji, ale wiek już daje o sobie znać. Trzeba zmontować nową ekipę, a w obliczu takiego kryzysu ciężko będzie nawet o miejsce barażowe, nie mówiąc już o pozycji, która zapewniłaby bezpośredni awans.

Lara Stars
Lara Stars
12 dni temu

! Chcesz znaleźć kobietę na jedną noc? Wejdź na — https://mysp.ac/50fjz

Cocksucker
Cocksucker
11 dni temu

W 2014 odpadli w 1/8 z Kolumbią.

Klemens Chujanga
Klemens Chujanga
11 dni temu
Reply to  Cocksucker

Prawda. Pojebało mi się 🙂

Sentino
Sentino
12 dni temu

Zawsze i wszędzie Szczęsny jebany będzie!

El Presidente
El Presidente (@el-presidente)
12 dni temu

Jebać komucha. Niech sobie kupi koszulkę z Che na otarcie łez.

Klemens Chujanga
Klemens Chujanga
12 dni temu
Reply to  El Presidente

xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD Utkaj ryja, glonojadzie.

Olo
Olo
12 dni temu

Każde „złote pokolenie” się kiedyś kończy. Za małolata pamiętam że ta drużyna była średniakiem, na MŚ w 1994, 1998 i 2006 w ogóle ich nie było. W 2002 zagrali ale nie wyszli z grupy. To co osiągneli w dekadzie 2010-19 to i tak fenomen. Ten kraj jest mniejszy od województwa śląskiego!

Piotr
Piotr
11 dni temu
Reply to  Olo

No chyba nie jest mniejszy jednak

Cocksucker
Cocksucker
11 dni temu
Reply to  Piotr

Pewnie miał na myśli liczbę ludności.

Olo
Olo
11 dni temu
Reply to  Piotr

Urugwaj – 3 530 900 mieszkańców, Śląskie – 4 492 330 mieszkańców. Co z tego że powierzchnią zajmują ponad połowę powierzchni Polski jak tam głównie wiatr hula po pustych stepach. Tam ludzi jest garstka a połowa Urugwajczyków mieszka w jednym mieście – stolicy kraju Montevideo która jest wielkości Warszawy. Także powtarzam to co wyciągnęli z piłkarzy to jest fenomen na miarę Chorwacji.

Dos Santos
Dos Santos
12 dni temu

Dokładnie, zgodzę się tutaj z jednym z przedmómców, każde złote pokolenie się kiedyś kończy, tak jak i nasze się skończyło po MŚ 2018;) Żarcik. Czwarte miejsce w RPA to był szczyt, pamiętne wybicie piłki ręką z linii bramkowej Luisa Suareza (opłaciło się) i przestrzelony karny Ghany, która była lepsza i mogła, a nawet powinna zostać pierwszą w historii drużyną z Czarnego Lądu na etapie półfinału MŚ. Z resztą z Argentyną porażka zawsze wchodzi w grę. Z Boliwią, na jej terenie również, stadion w La Paz jest położony na wysokości 3637 metrów nad poziomem morza, nie na czym oddychać, tam rzadko kto wygrywa. Do czwartego miejsca tracą 1 punkt, a jeszcze 4 mecze do rozegrania, oczywiście inni też grają i liczą się w walce o wyjazd na Mundial, ale z tym zwalnianiem Tabareza bym się wstrzymał. Jeśli mają lepszego kandydata, w co wątpię, to niech go dają. Moim zdaniem Tabarez powinien zostać. Tak jak i Nawałka. Adam wróć i ogarnij ten burdel.

Tajskie kopyto
Tajskie kopyto
12 dni temu
Reply to  Dos Santos

Na tym stadionie swego czasu Boliwia pyknęła Argentynę 6:1.

Lekek
Lekek
11 dni temu

Mistrzostwa Świata prawdopodobnie stracą też na czymś innym – nieobecność dwukrotnego zdobywcy trzeciego miejsca w 74 i 82 roku odbierze imprezie mnóstwo kolorytu.

Grandal
Grandal (@grandal)
11 dni temu

Oby tylko Urugwajczycy nie brali przykładu z naszego podwórka i nie robili tego typu pokerowych zagrywek.
Wierzę w awans Los Charruas, nie chcę powrotu tej reprezentacji do stagnacji i totalnej mizerii z lat 1977-1982 czy gry w kratkę w latach 1994-1998.

RNS
RNS
11 dni temu

Jaka stara gwardia ? Jaka wymiana pokoleniowa ? Przecież klęska w ostatnich meczach to właśnie postawienie na młode pokolenie – z Boliwią w ataku grali Torres i Alvarez mający po 20 lat i … wspólnie jedną bramkę w reprezentacji. Środek pola to pupile Tabareza. Torreira Vecino – goście z 3 lata są poza regularną grą. Obrona – Piquerez – 23 lata (NOWOŚĆ) i Caceres (TRAGEDIA- pupil). Na grę w rerezentacji zasługują Muslera z powołanych (niestety nie ma innego bramkarza) Godin (stary, ale kto nie stawia na Glika) Gimenes (bezdyskusyjny filar środka pola) Nandez – bezdyskusyjnie zdolny prawoskrzydłowy idelny do wrzutek. Suarez – co by nie mówić to jest legenda, którą wpuszcza się od 1 minuty do ostatniej.
Kogo zabrakło w ostatnich meczach:

 • Cavaniego
 • Coatesa – co gość gra sezon w Sportingu … 2 b
 • Arrascaeta – to za nim najbardziej tęsknią kibice. Utalentowanym, tehnicznym środkowym pomocnikiem
 • Dawrin Nunez – pozdrowienia dla kibiców Lech Poznań
 • Espino z Cadiz – lewoskrzydłowy rozgrywający bardzo dobry sezon
 • Valverde
floro flores
floro flores (@floro-flores)
11 dni temu
Reply to  RNS

Arrascaeta to kozak, szkoda że gra tylko w Brazylii

Suche Info
30.11.2021

Hellas bezbramkowo remisuje z Cagliari

Skończyło się bez bramek, więc zabrakło najważniejszego. Mecz nie był może najwyższych lotów, ale z perspektywy kibica reprezentacji Polski był ciekawą lekturą i pokazem solidności Pawła Dawidowicza. Jedyną skazą tego spotkania był incydent wywołany przez Giovanniego Simeone. Argentyńczyk uderzył przeciwnika w twarz i rozpoczęła się jatka. Wstali z ławek i ruszyli na siebie zarówno piłkarze […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Trener Broni Radom zostanie asystentem w Cracovii

Jacek Zieliński niedawno został nowym szkoleniowcem Cracovii. Teraz doświadczony trener kompletuje swój sztab. Jedną z osób, które do niego dołączą, będzie dotychczasowy opiekun trzecioligowej Broni Radom. Mowa o 35-letnim Tomaszu Jasiku, który pracował w klubie od sierpnia. Tomasz Jasik trenerskie szlify zbierał na Lubelszczyźnie, gdzie przez długi czas opiekował się młodzieżowymi zespołami Motoru Lublin. W […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Juventus pokonał słabiutką Salernitanę

Juventus wygrał z najgorszym zespołem w Serie A, czyli zrobił to czego od niego oczekiwano. Nie poślizgnął się na skórce od banana. Zadanie wykonane. Przed meczem Salernitana była jedną z dwóch drużyn, które nigdy nie straciły gola w spotkaniach domowych z Juventusem. Kiedyś musiał być ten pierwszy raz. Zawodnicy Massimiliano Allegriego miażdżyli gospodarzy posiadaniem piłki […]
30.11.2021
Inne sporty
30.11.2021

Wejście smoka. Guanyu Zhou – pierwszy Chińczyk w F1

On sam mówi, że na drodze do Formuły 1 nie miał się na kim wzorować. Wcześniej kierowcy z Chin co najwyżej brali udział w testach bolidów, żaden nie dostał się na choćby jeden sezon do którejś z ekip. Guanyu Zhou będzie pierwszym, a na jego zakontraktowanie zdecydowała się Alfa Romeo Racing ORLEN. Jak doszedł do […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Fiorentina ogrywa Sampdorię. Grał Bereszyński

Fiorentina w tym sezonie jest najbardziej bezkompromisową drużyną w Serie A. Albo wygrywa, albo przegrywa. Dosłownie. Mają chyba uczulenie na remisy. Dziś drużyna Vincenzo Italiano odniosła ósme zwycięstwo w sezonie ligowym. Pokonała na własnym boisku Sampdorię 3:1. W składzie gości znalazł się reprezentant Polski. W tym meczu różnica klas była aż nadto widoczna. Fiorentina mimo […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Puchar Polski. Najsłabszy ekstraklasowicz – pierwszoligowcy 3:0

Korona Kielce trochę zdominowała Górnika Łęczna w pierwszej połowie. Za to w drugiej – Górnik zdominował gospodarzy kompletnie, dzięki czemu wywiózł ze stolicy województwa świętokrzyskiego zasłużony awans do 1/4 Pucharu Polski. Można mówić, że Górnik Łęczna to pierwszoligowiec w Ekstraklasie, ale fakty są takie, że na swojej drodze odprawił już z kwitkiem trzech pierwszoligowców – […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Plotki o możliwych transferach Ziyecha i Wernera do Barcelony

Dyrektor sportowy FC Barcelony Mateu Alemany, dwoi się i troi, by sprowadzić do klubu nowych piłkarzy za rozsądną cenę. Z tego względu pojawia się mnóstwo nazwisk na barcelońskiej giełdzie transferowej. Tym razem dziennikarze katalońskiego Sportu sondują możliwe przyjście dwóch piłkarzy Chelsea Londyn, którzy na Stamford Bridge mają problemy z regularną grą. Mowa o Timo Wernerze […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Javier Mascherano nowym selekcjonerem argentyńskiej młodzieżówki

Większość fanów piłki nożnej doskonale kojarzy Ej Jefecito z bogatej kariery piłkarskiej. Teraz będzie stawiał pierwsze kroki w karierze trenerskiej. Z argentyńską federacją pożegnał się dotychczasowy trener młodzieżówki, który zdecydował się dołączyć do sztabu Jose Pekermana odpowiedzialnego za przygotowanie reprezentacji Wenezueli. Javier Mascherano od 2019 roku posiada uprawnienia trenera. Do tej pracował w argentyńskiej federacji […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Warciarz, lechita, dobry człowiek. Wojtek Onsorge walczy o szansę na życie

27 lat. Zdrowy chłop, piłkarz drugoligowych rezerw Lecha Poznań. Ale nowotwór nie wybiera. Wojciech Onsorge, lechita i warciarz, walczy z nowotworem złośliwym płata ciemieniowego. I prosi o to, by dać mu szansę na życie.   Z Wartą Poznań był… właściwie od zawsze. Wychowywał się w niej, przeszedł przez wszystkie szczeble szkolenia, wreszcie zadebiutował w pierwszym […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

QUIZ: SZALONE LATA DZIEWIĘĆDZIESIĄTE. OD 20:00

CITKOMANIA. SOKÓŁ PNIEWY. HELIKOPTERY BOJOWE. STRZELANINY. QUIZ O LATACH DZIEWIĘĆDZIESIĄTYCH. – KANIA – GAPIŃSKI – PIELA – MILEWSKI Sprawdź ofertę KFC https://cutt.ly/RRKIGCn 
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Legia ma nowego wicedyrektora sportowego! Pracował w Rakowie

Dariusz Mioduski zatrudnił nowego wicedyrektora sportowego. Paweł Tomczyk od pierwszego grudnia wzmocni pion sportowy Legii. Nowy pracownik warszawskiego klubu jest dobrze znany w środowisku piłkarskim. Pełnił rolę kierownika skautingu w Rakowie Częstochowa, a następnie objął stanowisko dyrektora sportowego klubu z Częstochowy. – Do jego zadań należeć będą między innymi negocjacje z zawodnikami, agentami i innymi […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Gołębiewski: Ze zdrowiem Luquinhasa wszystko jest okej

Każdy mecz jest dobry na przełamanie. Zwłaszcza w sytuacji, w której znalazła  się Legia Warszawa. Ostatnio przerwała wstydliwą passę i ograła Jagiellonię Białystok 1:0. Już jutro zespół Marka Gołębiewskiego zmierzy się Motorem Lublin w ramach rozgrywek o Puchar Polski. Dziś trener warszawskiej drużyny odpowiadał na pytania dziennikarzy. O problemach kadrowych: – Powołania zawodników z drugiego […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Saga z Pochettino trwa

Zanim Manchester United podpisał kontakt z Ralfem Rangnickiem głównym kandydatem do objęcia zespołu z Old Trafford był Mauricio Pochettino. Podpisanie umowy z Niemcem nie ucina jednak spekulacji. Umowa Rangnicka wygasa wraz się z końcem sezonu, więc temat przyjścia Argentyńczyka wciąż jest głośny. Operacja sprowadzenia Pochettino na Old Trafford nie będzie łatwa do zrealizowania. Dziennikarze Telefoot […]
30.11.2021
Na zapleczu
30.11.2021

Dominik Nowak zwolniony z Korony Kielce. Co poszło nie tak?

– Nie mam doświadczenia w piłce, ale na pewno mam doświadczenie w zatrudnianiu ludzi. Uważam, że trener Nowak nie jest na takim etapie, że szuka ciepłej przystani. To ambitny człowiek, za którym stoi doświadczenie – mówił nam we wrześniu Łukasz Jabłoński, prezes Korony Kielce. Nieco dalej przyznawał, że chodzi o to, żeby po prostu znać […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Duży krok Warty Poznań. Powstanie projekt nowego kompleksu sportowego

Warta Poznań zamierza rozwijać swoją bazę. W pierwszej kolejności powstanie projekt i dziś ogłoszono zwycięzcę przetargu. Wymagania są oczywiste. Część piłkarska ma spełniać wymogi licencyjne dla klubów Ekstraklasy. Projektant został więc zobowiązany do tego, by uzyskać pozytywną opinię Polskiego Związku Piłki Nożnej w tym zakresie. Firma KOSZT-BUD wygrała przetarg na przygotowanie projektu kompleksu obiektów sportowych […]
30.11.2021
Anglia
30.11.2021

Kolejka dla hipsterów – punktowało Leeds United, Norwich City i Manchester United

Wchodzimy w najbardziej gorący okres Premier League, paradoksalnie przypadający na najzimniejszą porę roku. Kolejki w środku tygodnia, ligowe granie co dwa, trzy dni, ostatnia szansa na to, by poprawić swoje notowania przed końcem roku. Nic więc dziwnego, że do roboty zabrały się te kluby, którym ostatnio wiodło się raczej licho – w końcu zapunktowało Norwich, […]
30.11.2021
Inne sporty
30.11.2021

Rusza Liga Mistrzów siatkarzy. Co czeka polskie kluby?

Już dziś rusza Liga Mistrzów siatkarzy. Z polskiego punktu widzenia szczególnie ciekawe, bo po raz drugi w całej historii tytułu w najważniejszych europejskich rozgrywkach bronić będzie polska ekipa – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Poza nią do rywalizacji przystąpią też Projekt Warszawa i Jastrzębski Węgiel. Na co stać nasze kluby? Jak trudne mają grupy? I czy ZAKSA może […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Carlo Ancelotti tłumaczy, dlaczego zagłosowałby na Benzemę

Carlo Ancelotti słynie z kreatywnych odpowiedzi na pytania i często stara się wybrnąć żartem. Dziś po raz kolejny zaskoczył dziennikarzy. Trener Realu Madryt podczas ostatniej konferencji przed meczem z Athleticiem został zapytany o zwycięzcę Złotej Piłki. Dyplomatycznie zakręcił. – Mam problem, ponieważ pracuję w Realu Madryt, więc nie powinienem głosować na piłkarzy, którzy nie grają […]
30.11.2021