post

Opublikowane 18.11.2021 16:00 przez

Damian Smyk

Mamy najlepszą akademię w Polsce. Najlepszych trenerów, najlepszy sztab zarządzający. Ci chłopcy wychowani w Lechu dostają szansę. Rocznik 2003 i 2004 wykręcił ponad 40% czasu gry w tej rundzie. I dla nas to coś normalnego, choć niektórych przyprawia o zawrót głowy. My trenujemy z nimi, znamy ich. Przyglądam się zawodnikom z rocznika 2005, w kontekście przyszłego roku już sprawdzamy poziom rocznika 2006. I wiemy, że mamy z czego wybierać – mówi Artur Węska, trener Lecha II Poznań. Rezerwy Kolejorza po pierwszej połowie sezonu zajmują piąte miejsce w II lidze, mają drugą najszczelniejszą defensywę. To najlepszy wynik rezerw Lech na tym etapie sezonu – odkąd Lech ma drugi zespół w II lidze. 

Pół sezonu za wami. To najlepsza jesień rezerw Lecha na poziomie II ligi. Zajmujecie miejsce barażowe, macie drugą najszczelniejszą defensywę w lidze. To wynik powyżej oczekiwań czy zakładaliście sobie taki cel na półmetku sezonu?

Pracowaliśmy ciężko na to, żeby to osiągnąć. To zasługa sztabu, piłkarzy, całej akademii. Wyciągnęliśmy wnioski z poprzednich sezonów na poziomie II ligi. Runda jeszcze się nie skończyła, bo jeszcze w tym roku musimy rozegrać trzy mecze do końca sezonu. Chcemy mieć spokojniejszą zimę i spokojniejszą wiosnę, bo w poprzednich latach walka o utrzymanie na tym poziomie rozgrywkowym była nerwowa, walczyliśmy niemal do końca sezonu o to, by pozostać w II lidze. Taki wynik pozwala na to, byśmy poświęcili więcej czasu i uwagi na rozwój indywidualny piłkarzy. Chcemy, by nasi zawodnicy w jeszcze większym stopniu zasilali szeregi pierwszej drużyny.

Skąd taki progres względem poprzednich lat w II lidze?

Składowych jest kilka. Najważniejszy czynnik to doświadczenie. I to nasze wspólne doświadczenie – zawodników, sztab, władz. Proszę zwrócić uwagę na to, że średnia zespołu się nie zmieniła. Po prostu jesteśmy mądrzejsi, bardziej doświadczeni. Mentalnie jesteśmy mocniejsi. Wiemy już jak wygląda ta liga, z czym trzeba się mierzyć. Widzę po chłopakach, że oni są niesamowicie skupieni, bardzo skoncentrowani. Wiemy jak przeciwstawić się rywalom. Ta liga jest ciężka, to trzeba sobie powiedzieć. Niektóre zespoły grają w niej już wiele lat, są naprzeciw nas bardzo ograni zawodnicy. A nasi chłopcy tego się uczą i widzę, że przygotowanie mentalne do rywalizacji na poziomie seniorskim rośnie.

Może mnie pan wyprowadzi z błędu, ale logicznie układam to sobie w głowie tak: macie topową akademię w kraju, ci zawodnicy grać w piłkę potrafią. Kwestia tego, by fizycznie i mentalnie dorośli do rywalizacji na poziomie seniorskim. Jeśli temu sprostają, to wyniki przyjdą.

Zgadza się. Mamy najlepszą akademię w Polsce. Najlepszych trenerów, najlepszy sztab zarządzający. Ci chłopcy wychowani w Lechu dostają szansę. Rocznik 2003 i 2004 wykręcił ponad 40% czasu gry w tej rundzie. I dla nas to coś normalnego, choć niektórych przyprawia o zawrót głowy. My trenujemy z nimi, znamy ich. Przyglądam się zawodnikom z rocznika 2005, w kontekście przyszłego roku już sprawdzamy poziom rocznika 2006. I wiemy, że mamy z czego wybierać. Nadrzędnym celem jest dostarczenie zawodników do pierwszej drużyny – im wcześniej uda nam się to zrobić, tym lepiej, bo my jesteśmy tylko przystankiem do pierwszego zespołu Lecha.

Brak masowych zejść z pierwszej drużyny do rezerw też pomaga? Wiem, że wielu trenerów rezerw chwali sobie nowe przepisy. Bywało tak, że dzień przed meczem dowiadywali się, że przyjdzie 6-7 zawodników do gry, trzeba im znaleźć minuty. To wypaczało sens rywalizacji na treningach w drugim zespole.

Ja jestem bardzo zadowolony z tych przepisów. To pomaga w codziennej pracy w zespołem. Każdy trener chce mieć w trakcie mikrocyklu zawodników, których będzie mógł wystawić w meczu ligowym. Takie duże zamiany i zaburzenia w postaci wielu zejść z pierwszej drużyny utrudniają pracę. My się z tym nie męczymy, takie zejścia następują, aczkolwiek nie ma ich wielu. I były to zejścia planowe – np. młodych zawodników z rocznika 2003 czy 2004, które ustalaliśmy już przed sezonem. Nie cierpimy na tym. Czasem korzystamy z nich wcześniej – oni przyjeżdżają na trening do Wronek, by przepracować pewne scenariusze meczowe już z nami. My w tym sezonie mamy komfort treningu w mniej więcej jednolitej grupie.

Jak wygląda współpraca sztabu pierwszej i drugiej drużyny? Wiem, że w przeszłości były cykliczne spotkania działu sportu – często na początku tygodnia.

Tak, nadal takie spotkania mamy. W poniedziałki spotykamy się we Wronkach, we wtorki w Poznaniu. Nie zawsze jesteśmy tam obecni wszyscy, ale staramy się spotykać cyklicznie, by omówić ścieżki rozwoju zawodników czy najbliższe plany, zdać sobie relacje z tego, nad czym pracujemy. Najbardziej pilnują tego dyrektorzy – dyrektor Ulatowski czy dyrektor Rząsa. Komunikacja jest bardzo dobra, nie mieliśmy żadnych nieprzyjemnych spięć. Trener Skorża to bardzo dobry zarządca, pilnuje wszystkiego, ma swoich ludzi od monitorowania wielu spraw.

Sprawdziłem sobie bilans rezerw na półmetku w poprzednich latach. Dwa lata temu – 22:26, rok temu – 28:35, teraz – 17:16. Różnicę widać gołym okiem. To efekt tego dojrzewania zespołu czy gracie po prostu bardziej defensywnie?

Trochę zrównoważyliśmy styl gry. Chcemy, by zawodnicy byli bardziej świadomi w każdej fazie gry. Tracenie po 3-4 goli w meczu nie jest dobre dla ich rozwoju, to nie idzie w dobrą stronę. Cieszy nas, że tracimy mało bramek, ale pracujemy nad ofensywą, bo to nasza filozofia, by strzelać sporo goli. Natomiast widać, że w ataku grają w dużej mierze chłopcy z roczników 2003 czy 2004. W poprzednich latach było inaczej, wystawialiśmy tam zawodników już ogranych, chociażby Pawła Tomczyka czy Huberta Sobola. Mamy teraz Łukasza Spławskiego, który wypełnia swoją rolę, ale z uwagi na filozofię klubu częściej gra Norbert Pacławski. To nie jest proste dla niego, gdy przeciwstawia się starszym, bardziej doświadczonym stoperom. Więc tak – chcemy być bardziej zrównoważeni, mamy przed sobą nowe wzywania.

O Łukaszu Spławskim wielokrotnie słyszałem – najlepsze łokcie na szczeblu centralnym, tylko z golami zawsze był problem.

Ci doświadczeni zawodnicy mają nieco inną rolę. U nas każdy z zawodników zna klimat Poznania, klimat Wielkopolski. Wiadomo, że ci starsi piłkarze mają pomóc nam nie tylko w kwestii czysto piłkarskiej, ale mają też wspierać doświadczeniem młodszych graczy. I muszą też rozumieć swoją rolę w takim zespole, akceptować ją. Żaden zawodnik nie lubi siedzieć na ławce. ale filozofia przyświecająca Lechowi jest znana. Ja jestem zachwycony transferem Łukasza, to najlepszy transfer odkąd ja jestem trenerem rezerw.

Skoro o doświadczonych piłkarzy – Siergiej Kriwiec jest w czołówce klasyfikacji kanadyjskiej rezerw. On w tej formie i w tym wieku poradziłby sobie jeszcze na wyższy poziomie rozgrywkowym?

Myślę, że tak. On pokazuje w każdym meczu, że ma ambicję, charakter i umiejętności. Osiągnął najwięcej spośród naszych zawodników. Trzeba go słuchać, ma świetne wnioski po meczach i treningach. To czy on ma marzenia pograć wyżej… Musiałby go pan zapytać, ale myślę, że ma. Bo skoro pograłeś na wysokim poziomie, to nie chcesz schodzić niżej. Natomiast on rozumie do jakiej roli jest przewidziany w tym zespole.

To też materiał na trenera? Bo podobne słowa słyszałem swego czasu o Dariuszu Dudce, dzisiaj jest asystentem w pierwszej drużynie.

Z tego co wiem, to Siergiej nie jest zainteresowany pracą trenera.

Co z Tymoteuszem Klupsiem? Zaistniał na poziomie seniorskim, ale przez kontuzje jego kariera wyhamowała.

Tymek był w pierwszym zespole, bardzo długą. Przed tą rundą został przesunięty do zespołu rezerw, trenuje z nami. Bardzo chcę mu pomóc, bo to bardzo ambitny piłkarz, sfokusowany na to, kim chce zostać. Trzymam mocno za niego kciuki, wiele przeżył. Posiada takie umiejętności, może grać w Ekstraklasie. Nie wiem, jaka jest jego przyszłość i jakie ma plany – kontrakt ma bodajże do końca sezonu. Na szczęście jest zdrowy i zobaczymy, co go czeka.

Zimą planujecie kolejne transfery?

Na ten moment nie przewidujemy transferów zawodników starszych. Ta obecna grupa nam wystarcza. Czy ktoś do nas dołączy? Zobaczymy zimą. Kwestia jest też taka, że chłopcy mają z nami ważne kontrakt, ale każdy chce grać. Widać to po każdym treningu czy meczu. Większość z nich jest zadowolona, ale są tacy, którzy mają większe ambicje i mogliby grać więcej gdzieś indziej. Ale rywalizacja jest duża, niektórzy grają mniej z tego względu. Takich rozmów póki co nie prowadzimy, bo trwa sezon, gramy co tydzień. Natomiast zimą usiądziemy do pewnych rozmów. Nie przewiduje jednak wielkich zmian.

Na rynku trenerskim widzimy zwrot w kierunku młodych trenerów. W Ekstraklasie nie ma żadnego trenera po 60. urodzinach. Nowym trenerem Warty został Dawid Szulczek, który ma 31 lat. Pan ma 32 lata. Z czego wynika ta reorientacja na rynku szkoleniowców?

Futbol się zmienia. Dzisiaj piłka jest innym sportem niż 10 czy 20 lat temu. Dzisiaj wymaga się od trenera bycia specjalistą na wielu poziomach. Wymaga się, by rozwijali nie tylko zawodnika czy drużynę, ale też klub. Dzisiaj młodzi, ambitni szkoleniowcy wchodzący do piłki sprawnie poruszają się w tych tematach, mają otwarte głowy. To przekonuje dyrektorów czy prezesów. Patrzmy na to, co dzieje się na zachodzie – w Bundeslidze czy Premier League jest podobny trend. To jak z piłkarzami – tam też szuka się ciągle młodych trenerów. Młody trener jest żądny wiedzy, poświęca wiele rzeczy, czasem też rodzinę. Ale absolutnie nie chce mówić co jest lepsze. Pracowałem z doświadczonymi trenerami i tego nie kupisz. Oni przeżyli wiele sytuacji w szatniach, w gabinetach. Przeżyli wzloty i upadki. Doświadczenie jest bardzo ważne. Ale my młodzi też mamy swoje zalety.

A co z samym podejście do boiska?

Piłka się zmienia pod względem elastyczności taktycznej. Zespoły zmieniają ustawienie 2-3 razy w trakcie meczu. My – młodzi trenerzy – wzrastamy w tej filozofii, nie jesteśmy przyzwyczajeni do jednego stylu gry. Na tym budujemy swój model gry, na tej elastyczności, na odwadze. Może to taka rzecz, która podoba się dyrektorom czy prezesom?

Czytaj też:

fot. NewsPix

La Liga
27.11.2021

Bez napastników jednak da się strzelać gole. Xavi znowu górą

Barcelona nie przekonywała, nie wyrzekła się błędów oraz nie uniknęła stania się beneficjentem pobłażliwości sędziego, ale ostatecznie wygrała z Villarreal, zapewniając sobie pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie La Liga. Xavi z kolei wreszcie mógł cieszyć się z kilku bramek z gry zdobytych przez swoich wciąż nowych podopiecznych. Do tej pory z perspektywy trenera zespołu […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Zabrakło prądu – i w Częstochowie, i Zagłębiu Lubin

Lubomir Guldan był bardzo dobrym stoperem. Nawet gdy kończył już karierę, a był wtedy krótko przed 38. urodzinami, chyba znaleźlibyśmy dla niego miejsce w dziesiątce najlepszych środkowych obrońców w lidze. Wspominamy o tym dlatego, że trochę w pale nam się nie mieści to, że ktoś, kto w teorii ma wszystko, by właściwie ocenić młodszych kolegów […]
27.11.2021
Bundesliga
27.11.2021

Bayern bez błysku, Bayern nudny, Bayern zwycięski

Nieprawdopodobnie męczył się dzisiaj Bayern Monachium z Arminią Bielefeld. Obserwowanie tego spotkania było równie przyjemne co wizyta u dentysty na leczeniu kanałowym. Ostatecznie Bawarczycy zgarnęli trzy punkty i rzecz jasna w pełni na nie zasłużyli, byli o klasę lepsi, ale nie sposób nie zauważyć, że w ekipie dowodzonej przez Juliana Nagelsmanna coś ostatnio nie działa […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Spektakularna Pogoń, spektakularny Grosicki! Jest nota maksymalna

Jeśli ktoś jeszcze z lekkim przymrużeniem oka patrzył na ostatnie wyniki Pogoni Szczecin i nie miał przekonania, czy ten zespół może w tym sezonie walczyć o mistrzostwo, to właśnie pozbył się wszelkich wątpliwości. „Portowcy” upokorzyli Lechię Gdańsk, która przed tą kolejką znajdowała się wyżej w tabeli. Kluczowe dla przebiegu meczu okazały się dwa momenty.  Pogoń […]
27.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Weszło
27.11.2021

Southampton wpadł pod liverpoolski walec. Kiepski występ Bednarka

To był mecz tego typu, że jeśli spodziewaliście się w nim emocji, to po dwóch minutach było już pozamiatane. Ale jeśli chcieliście spędzić sobotnie popołudnie oglądając ofensywną grę, skuteczne ataki i sporo bramek, to trafiliście idealnie. Liverpool wybatożył Southampton 4:0 i choćby na jeden dzień wskoczył na drugie miejsce Premier League. The Reds potrzebowali takich […]
27.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
La Liga
27.11.2021

Bez napastników jednak da się strzelać gole. Xavi znowu górą

Barcelona nie przekonywała, nie wyrzekła się błędów oraz nie uniknęła stania się beneficjentem pobłażliwości sędziego, ale ostatecznie wygrała z Villarreal, zapewniając sobie pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie La Liga. Xavi z kolei wreszcie mógł cieszyć się z kilku bramek z gry zdobytych przez swoich wciąż nowych podopiecznych. Do tej pory z perspektywy trenera zespołu […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Zabrakło prądu – i w Częstochowie, i Zagłębiu Lubin

Lubomir Guldan był bardzo dobrym stoperem. Nawet gdy kończył już karierę, a był wtedy krótko przed 38. urodzinami, chyba znaleźlibyśmy dla niego miejsce w dziesiątce najlepszych środkowych obrońców w lidze. Wspominamy o tym dlatego, że trochę w pale nam się nie mieści to, że ktoś, kto w teorii ma wszystko, by właściwie ocenić młodszych kolegów […]
27.11.2021
Bundesliga
27.11.2021

Bayern bez błysku, Bayern nudny, Bayern zwycięski

Nieprawdopodobnie męczył się dzisiaj Bayern Monachium z Arminią Bielefeld. Obserwowanie tego spotkania było równie przyjemne co wizyta u dentysty na leczeniu kanałowym. Ostatecznie Bawarczycy zgarnęli trzy punkty i rzecz jasna w pełni na nie zasłużyli, byli o klasę lepsi, ale nie sposób nie zauważyć, że w ekipie dowodzonej przez Juliana Nagelsmanna coś ostatnio nie działa […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Spektakularna Pogoń, spektakularny Grosicki! Jest nota maksymalna

Jeśli ktoś jeszcze z lekkim przymrużeniem oka patrzył na ostatnie wyniki Pogoni Szczecin i nie miał przekonania, czy ten zespół może w tym sezonie walczyć o mistrzostwo, to właśnie pozbył się wszelkich wątpliwości. „Portowcy” upokorzyli Lechię Gdańsk, która przed tą kolejką znajdowała się wyżej w tabeli. Kluczowe dla przebiegu meczu okazały się dwa momenty.  Pogoń […]
27.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Weszło
27.11.2021

Southampton wpadł pod liverpoolski walec. Kiepski występ Bednarka

To był mecz tego typu, że jeśli spodziewaliście się w nim emocji, to po dwóch minutach było już pozamiatane. Ale jeśli chcieliście spędzić sobotnie popołudnie oglądając ofensywną grę, skuteczne ataki i sporo bramek, to trafiliście idealnie. Liverpool wybatożył Southampton 4:0 i choćby na jeden dzień wskoczył na drugie miejsce Premier League. The Reds potrzebowali takich […]
27.11.2021
Weszło
27.11.2021

Southampton wpadł pod liverpoolski walec. Kiepski występ Bednarka

To był mecz tego typu, że jeśli spodziewaliście się w nim emocji, to po dwóch minutach było już pozamiatane. Ale jeśli chcieliście spędzić sobotnie popołudnie oglądając ofensywną grę, skuteczne ataki i sporo bramek, to trafiliście idealnie. Liverpool wybatożył Southampton 4:0 i choćby na jeden dzień wskoczył na drugie miejsce Premier League. The Reds potrzebowali takich […]
27.11.2021
Weszło
27.11.2021

Test Stali i Śląska. Ile stracą na braku Piaseckiego oraz Exposito?

Jeden brał udział przy 47% goli swojej drużyny. Drugi przy dokładnie połowie trafień swojego zespołu. Jeden nie ma właściwie zastępcy na swojej pozycji w klubie. Drugi miałby – gdyby ten pierwszy został w Śląsku. Mowa oczywiście o Fabianie Piaseckim i Eriku Exposito. Dziś przekonamy się o tym, ile obaj znaczą dla Stali i Śląska, bo […]
27.11.2021
Weszło
27.11.2021

PRASA. Legia dogadała się już z Papszunem – ma dostać pełną autonomię

– Według naszych informacji to porozumienie już zostało zawarte. Na Papszuna, a także na jego sztab, czeka gotowy kontrakt, który trzeba tylko podpisać. Co ważne, trener Papszun ma mieć zagwarantowaną pełną autonomię w zespole mistrza Polski i wpływ na całą strukturę klubu – czytamy w „Super Expressie”. Co poza tym dziś w prasie? „SPORT” Rozmówka z […]
27.11.2021
Weszło
26.11.2021

LIGA EXPRESS ODCINEK 16 – Liga pachnąca czajkowym fetorem

26.11.2021
Weszło
25.11.2021

LECH MA NAJWIĘKSZY BUDŻET, KTO NAJWIĘCEJ WYDAJE? | Smykałka #26

Kto miał największy budżet w Ekstraklasie w poprzednim sezonie? Jak wygląda zestawienie wydatków na płace? Ile dzieli nas finansowo od mocniejszych lig w Europie? W najnowszej Smykałce omówienie ostatniego raportu Delloite. 
25.11.2021
Prasówka
25.11.2021

PRASA. „Problemem Legii są obcokrajowcy, piłkarze tranzytowi, nic im się nie chce”

– Wyglądają na wybitnie „tranzytowych” piłkarzy, świetnie zarabiających, jednak niespecjalnie przywiązanych do miejsca i klubu akurat reprezentowanego. Część z nich udowodniła, choć dawno temu, że fajne z nich grajki, jak choćby Luquinhas. Dziś wygląda na faceta, który niczego od siebie nie wymaga. Pozostali podobnie. Kiedyś w naszej lidze prześmiewczo mówiono o boiskowym lenistwie: „Jeb…ę, nie […]
25.11.2021
Liczba komentarzy: 16
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Goleadorr
Goleadorr
9 dni temu

Mogą w razie czego awansować do I ligi? Jak wyglądają przepisy? Inna kwestia to czy w ogóle by tego chcieli.

dziobak
dziobak (@dziobak)
9 dni temu
Reply to  Goleadorr

Mogą.

Zdzichu Wiertara
Zdzichu Wiertara
9 dni temu
Reply to  Goleadorr

Tak, zespół rezerw może grać o szczebel niżej niż pierwsza drużyna

Marcin
Marcin
9 dni temu
Reply to  Goleadorr

Oczywiście, że NIE mogą! W Polsce są przepisy na postawie, których rezerwy mogą grać o szczebel niżej niż pierwsza drużyna, ale maksymalnie w 2 lidze! Mieli kiedyś to zmienić, ale to nie nastąpiło.

Gonzo
Gonzo
9 dni temu
Reply to  Marcin

Ten pan ma rację

ziomekz2d
ziomekz2d
9 dni temu
Reply to  Marcin

zmienili to w zeszłym sezonie, jak nie jestes czegos pewny to się nie odzywaj

kekw
kekw
8 dni temu
Reply to  Goleadorr

Obecnie chyba mogą. Jakby rezerwy Lecha grały w I lidze, to byłby to potężny kapitał szkoleniowy. W ogóle, można mieć trzeci zespół w polskich strukturach obecnie? XD

Fab
Fab
6 dni temu
Reply to  kekw

Stał Mielec ma 3 zespoły, E, IV I kl. O

moctruch
moctruch
9 dni temu

A orientuje się ktoś dokładnie na czym polega ta zmiana w przepisach o zejściach zawodników z I drużyny do rezerw ?

Frank Underwood
Frank Underwood
9 dni temu
Reply to  moctruch

Bodajże 5 meczów w pierwszej drużynie, daje bana na występy w rezerwach

waldemar
waldemar
9 dni temu

Młodzież wymiata. Z drugiej strony to gdzie ogrywać seniorów po kontuzjach.

ambermozart
ambermozart
9 dni temu

ej, przepisy to jedno, ale przecież jak nie chcieli to nie było przymusu by ściągać graczy z pierwszego zespołu xp

waldemar
waldemar
9 dni temu
Reply to  ambermozart

Rezerwy nie ściągały. Skorża ogrywał rezerwistów.

kekw
kekw
8 dni temu
Reply to  waldemar

Nawet nie tyle Skorża, co Żuraw i poprzednicy. Skorża większość kadencji chyba już przepracował z obecnymi przepisami.

Tralalala
Tralalala (@tralalala)
9 dni temu

Jajebie, widzę, że korekta na Weszło ma już wolne nie tylko w weekendy, ale i w środku tygodnia.

floro flores
floro flores (@floro-flores)
8 dni temu
Reply to  Tralalala

korekty na weszło nigdy nie było

La Liga
27.11.2021

Bez napastników jednak da się strzelać gole. Xavi znowu górą

Barcelona nie przekonywała, nie wyrzekła się błędów oraz nie uniknęła stania się beneficjentem pobłażliwości sędziego, ale ostatecznie wygrała z Villarreal, zapewniając sobie pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie La Liga. Xavi z kolei wreszcie mógł cieszyć się z kilku bramek z gry zdobytych przez swoich wciąż nowych podopiecznych. Do tej pory z perspektywy trenera zespołu […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Zabrakło prądu – i w Częstochowie, i Zagłębiu Lubin

Lubomir Guldan był bardzo dobrym stoperem. Nawet gdy kończył już karierę, a był wtedy krótko przed 38. urodzinami, chyba znaleźlibyśmy dla niego miejsce w dziesiątce najlepszych środkowych obrońców w lidze. Wspominamy o tym dlatego, że trochę w pale nam się nie mieści to, że ktoś, kto w teorii ma wszystko, by właściwie ocenić młodszych kolegów […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Najbardziej kuriozalny mecz roku przerwany – Belenenses zabrakło piłkarzy

Informowaliśmy wcześniej, że ekipa Belenenses wyjdzie na Benfikę zaledwie dziewięcioma zawodnikami (w tym dwoma bramkarzami). Było to pokłosie pandemii COVID-19 w portugalskim klubie. Już w pierwszej połowie okazało się, że piłkarze gości nie będą stosowali żadnej taryfy ulgowej. Wbili rywalom aż siedem bramek – trzykrotnie trafił Nunez, dwa razy Seferović, raz Weigl. Jakby tego było […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Czy Villarrealowi należał się rzut karny w meczu z Barceloną? Naszym zdaniem tak [WIDEO]

Villarreal przegrywa z Barceloną po trafieniu Frankiego de Jonga. Piłkarze Żółtej Łodzi Podwodnej są z pewnością rozczarowani tym wynikiem – w pierwszej połowie notorycznie popisywali się nieskutecznością, a w dodatku sędzia podjął niekorzystną dla nich decyzję. Jeszcze przy wyniku 0:0 strzał na bramkę oddał Artium Danjuma. Holendra w ostatniej chwili zablokował jednak Gerard Pique, który… […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Belenenses zdziesiątkowane przez COVID – na Benfikę wyjdą w dziewięciu

Niebawem zacznie się jeden z najdziwniejszych meczów w historii portugalskiej piłki. Belenenses podejmie u siebie Benfikę, ale gospodarze wiedzą, że ten mecz będzie trudniejszy niż wygląda na papierze. Z powodu pandemii COVID-19 ich skład jest zdziesiątkowany. Diario de Noticias podaje, że w zespole wykryto aż siedemnaście przypadków zarażenia koronawirusem. 13 z nich dotyczy piłkarzy, cztery […]
27.11.2021
Bundesliga
27.11.2021

Bayern bez błysku, Bayern nudny, Bayern zwycięski

Nieprawdopodobnie męczył się dzisiaj Bayern Monachium z Arminią Bielefeld. Obserwowanie tego spotkania było równie przyjemne co wizyta u dentysty na leczeniu kanałowym. Ostatecznie Bawarczycy zgarnęli trzy punkty i rzecz jasna w pełni na nie zasłużyli, byli o klasę lepsi, ale nie sposób nie zauważyć, że w ekipie dowodzonej przez Juliana Nagelsmanna coś ostatnio nie działa […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Leeds bezbramkowo remisuje z Brighton. Dobry występ Jakuba Modera

Chociaż Brighton miało przewagę, to nijak nie potrafiło zamienić jej na gole. Podopieczni Grahama Pottera podzielili się punktami z Leeds United w meczu ciekawym, ale nieprzynoszącym żadnych bramek. W dużej mierze odpowiedzialna jest za to nieskuteczność, która ciążyła obu ekipom. Wśród piłkarzy Brighton wyróżniał się Jakub Moder, ale Polak nie potrafił sfinalizować żadnej z ofensywnych […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Mecz Rakowa z Zagłębiem przerwany. Na stadionie zabrakło prądu

Mecze w Ekstraklasie bywały przerywane już z rozmaitych powodów. Awaria prądu też się już zdarzała, ale umówmy się – dawno nie mieliśmy z nią do czynienia. Niemniej to właśnie ona stanęła na drodze spokojnego przebiegu meczu Rakowa Częstochowa z Zagłębiem Lubin. Do przerwy w dostawie prądu doszło w okolicach 21. minuty. Na stadionie zapadły nagle […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Spektakularna Pogoń, spektakularny Grosicki! Jest nota maksymalna

Jeśli ktoś jeszcze z lekkim przymrużeniem oka patrzył na ostatnie wyniki Pogoni Szczecin i nie miał przekonania, czy ten zespół może w tym sezonie walczyć o mistrzostwo, to właśnie pozbył się wszelkich wątpliwości. „Portowcy” upokorzyli Lechię Gdańsk, która przed tą kolejką znajdowała się wyżej w tabeli. Kluczowe dla przebiegu meczu okazały się dwa momenty.  Pogoń […]
27.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Grzegorz Krychowiak zmarnował rzut karny, a Krasnodar zremisował

W zakończonym niedawno meczu ligi rosyjskiej, Krasnodar zremisował z FK Khimki 3:3. Wynik mógł być jednak inny, gdyby z jedenastu metrów nie pomylił się Grzegorz Krychowiak. Polak podszedł po piłki przy wyniku 1:0 dla swojej drużyny. Chciał w ten sposób wykorzystać rzut karny, który sam wywalczył. Niestety dla niego, bramkarz rywala wyczuł jego intencje i […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Juventus przegrywa z Atalantą – Zapata załadował pod poprzeczkę

Mecz Juventusu z Atalantą? Póki co bardzo dobre widowisko, okraszone jeszcze golem Duvana Zapaty. Golem bardzo w jego stylu – w końcu Kolumbijczyk załadował pod poprzeczkę.  Napastnik Atalanty wykorzystał koszmarny błąd Starej Damy, która podarowała piłkę rywalowi. Wystarczyło jedno podanie, pewne przyjęcie i bezkompromisowość Zapaty, by goście objęli prowadzenie w dzisiejszym hicie Serie A. Duvan […]
27.11.2021
Weszło
27.11.2021

Southampton wpadł pod liverpoolski walec. Kiepski występ Bednarka

To był mecz tego typu, że jeśli spodziewaliście się w nim emocji, to po dwóch minutach było już pozamiatane. Ale jeśli chcieliście spędzić sobotnie popołudnie oglądając ofensywną grę, skuteczne ataki i sporo bramek, to trafiliście idealnie. Liverpool wybatożył Southampton 4:0 i choćby na jeden dzień wskoczył na drugie miejsce Premier League. The Reds potrzebowali takich […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Szymon Żurkowski kontuzjowany. Zderzył się… z włazem od studzienki

Mecz Empoli z Fiorentiną okazał się udany dla gospodarzy, ale Szymon Żurkowski nie ma aż tylu powodów do optymizmu co jego koledzy. Polak wystąpił w pierwszym składzie, ale już przed przerwą został zmieniony.  Przyczyną takiego ruchu była jednak nie dyspozycja pomocnika, ale kontuzja. W pewnym momencie meczu Żurkowski wyjechał wślizgiem za linię boczną boiska, a […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Stal długo nie przegrywała, więc dziś przerżnęła z osłabionym Śląskiem. Ekstraklasa…

Śląsk Wrocław do meczu ze Stalą Mielec przystąpił bez pauzującego za kartki Erika Exposito, najlepszego strzelca w lidze. Goście z kolei we Wrocławiu skorzystać nie mogli z Fabiana Piaseckiego, faceta, który rozruszał ich ofensywę i też dostarcza konkrety. No i nie uwierzycie – to długo nie był przyjemny do oglądania mecz. Zaczął taki być dopiero […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Ernest Muci nie wróci do końca roku?

TVP Sport podało kolejne niepokojące wieści dla kibiców Legii Warszawa. Według ich informacji do końca roku na boiska może nie wrócić Ernest Muci. Albańczyk nabawił się urazu stawu skokowego podczas pucharowego starcia z Leicester City i wiele wskazuje na to, że kontuzja pozbawi go możliwości występów aż do końca 2021 roku. W tym czasie Legię […]
27.11.2021
Boks
27.11.2021

Teofimo Lopez – sensacyjny mistrz, który wygrywa z własnymi demonami

To niespodziewany czempion, który zdetronizował samego Wasyla Łomaczenkę. Jednak być może najważniejszą walkę w życiu stoczył wcześniej, w 2019 roku, kiedy zmagał się z depresją. I choć wyszedł z niej zwycięsko, to sam pewnie powiedziałby, że to starcie jeszcze się nie skończyło. Wciąż ma w sobie demony – dokładnie tak samo, jak jego ojciec i […]
27.11.2021
Weszło
27.11.2021

Co w Szwecji i Czechach mówi się o drabince baraży z Polakami?

Jako Polacy możemy powiedzieć, że w losowaniu dopisało nam szczęście. Jesteśmy w drabince baraży, która jak najbardziej jest do przejścia. Nie trafiliśmy na najsilniejsze ekipy, w pierwszej rundzie mamy jednego ze słabszych rywali z drugich miejsc fazy grupowej, a ewentualny finał gramy u siebie. Gdyby udało się pokonać Rosję, zmierzylibyśmy się ze Szwecją lub Czechami. […]
27.11.2021