post

Opublikowane 09.11.2021 07:16 przez

Przemysław Michalak

Mateusz Bartolewski latem ubiegłego roku zaliczył przeskok z III ligi do Ekstraklasy, gdy zamieniał Ruch Chorzów na Zagłębie Lubin. Pierwszy sezon miał ciężki, grał sporadycznie, ale w tym stał się jednym z pewniaków w składzie „Miedziowych”. Z 23-letnim obrońcą rozmawiamy o okrzepnięciu w polskiej elicie, groźbie kolejnego rozczarowania u kibiców Zagłębia, zablokowanym transferze przez Ruch, wyjątkowym golu, zmianie pozycji i niedocenieniu w Pogoni Szczecin. Zapraszamy. 

Zapłaciłeś już frycowe w Ekstraklasie?

Sądzę, że tak. Pierwszy sezon był dla mnie średni, grałem niewiele. Cały czas trenowałem, byłem do dyspozycji, a szansę dostawałem wtedy, gdy Sasza Balić z jakiegoś powodu wypadał. To w zasadzie moje jedyne mecze plus Puchar Polski, z którego szybko odpadliśmy. Latem przyszedł nowy trener, widzi we mnie potencjał, daje mi się bardziej wykazać i dzięki temu mogę więcej pokazać na boisku. Myślę, że jakieś zaufanie u niego już zdobyłem.

Miałeś wkalkulowane takie początki w Zagłębiu?

Początkowo tak. Wiedziałem, że tego należy się spodziewać, że taka jest kolej rzeczy, zwłaszcza dla kogoś przychodzącego z III ligi. Musiałem się zaadaptować do innego poziomu treningów i innych wymagań. Kiedy jednak zimą zaczął się okres przygotowawczy i pojechaliśmy na zgrupowanie do Turcji, czułem już, że zrobiłem naprawdę duży progres, czułem się lepszym zawodnikiem. Może jeszcze tylko taktycznie nie do końca miałem wszystko poukładane. Liczyłem, że mimo wszystko wiosną dostanę trochę więcej szans. Wyszło tak, że przez cały sezon zaliczyłem 10 meczów ligowych, z czego połowę w wyjściowym składzie. Nie wiem, czy trener miał do mnie jakieś zastrzeżenia, ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Nie traciłem chęci do pracy, a swoją sytuację tłumaczyłem sobie tym, że widocznie nadal czegoś mi brakuje. Dziś są tego efekty.

Jak już grałeś, to wykorzystywałeś szansę?

Mniej więcej byłem zadowolony, choć wiedziałem, że generalnie nie jest to wszystko, co mogę pokazać. Jak na pierwsze mecze w Ekstraklasie było jednak dobrze. Gdy występowałem od początku, ani razu nie przegraliśmy. Nie czułem jeszcze pełnej swobody, wolałem grać bezpiecznie, nie ryzykowałem, ale uważam, że prezentowałem niezłą, stabilną formę.

Co na początku stanowiło największe wyzwanie?

Szybkość podejmowania decyzji. W Ekstraklasie rzadko masz więcej czasu na spokojne przyjęcie i pomyślenie, co zrobić dalej. Trzeba reagować natychmiastowo i to w mądry sposób. Z tym miałem na początku największy problem. Teraz jest znacznie lepiej, odczuwam większą pewność i luz na boisku. Na samym starcie czułem także różnicę dotyczącą przygotowania fizycznego. Treningi siłowe były bardziej wymagające w porównaniu do tego, co robiliśmy w Ruchu.

W tym sezonie jesteś w zasadzie pewniakiem do składu. Przyszedł Dariusz Żuraw, który otrzymał wytyczne, aby wprowadzać więcej młodych zawodników i na pewno na tym korzystasz.

Uważam, że ogólnie po pierwszym sezonie i swoją postawą na treningach, w jakimś stopniu zasłużyłem na poważniejszą szansę. I chyba pokazałem się do tej pory z na tyle dobrej strony, że mogę mówić o wykorzystaniu tej szansy. Myślę, że teraz grałbym nawet bez tych wytycznych.

Nie wiem, czy się zgodzisz, ale moim zdaniem na razie można cię chwalić przede wszystkim za postawę w ofensywie.

Zgodzę się. Nadal muszę poprawiać swoją grę w defensywie, dużo nad nią pracuję. Kiedyś byłem zawodnikiem ofensywnym, dopiero w Ruchu Chorzów zacząłem być lewym obrońcą. Z natury ciągnie mnie do przodu, lubię atakować. Czasami sprawia to, że muszę bardziej uważać na wydarzenia w tyłach i poświęcać im więcej uwagi.

Patrząc na tu i teraz, Zagłębie raczej nie może narzekać na liczbę punktów, biorąc pod uwagę liczbę problemów na wszystkich pozycjach w polu.

Mieliśmy sporo kontuzji, ciągle coś się działo, więc można powiedzieć, że nasz aktualny dorobek odzwierciedla to, jak wyglądaliśmy. Nie oddaje natomiast pełni naszego potencjału, on jest znacznie większy. Widzę to na treningach, po poziomie poszczególnych zawodników. Początek był całkiem dobry, ostatnio za łatwo tracimy punkty. Nie zawsze wszystko się dobrze układa. W paru przypadkach traciliśmy naprawdę strasznie głupie gole, które zabierały zwycięstwa.

Zagłębiu grozi kolejny sezon w środku tabeli, w którym nie walczy ani o utrzymanie, ani o puchary.

Tak to na tę chwilę się przedstawia i pewnie wielu myśli, że znowu czeka nas to samo. Raz wygrają, raz przegrają i jakoś się sezon dokończy. My naprawdę nie wychodzimy na boisko z nastawieniem „co będzie, to będzie”. Chcemy wygrywać, chcemy być wysoko w tabeli.

Regularnie notujecie większe wpadki. W trwającym sezonie było już 0:3 z Wisłą Kraków, 0:4 z Wisłą Płock, 2:4 ze Stalą Mielec – wszystko na wyjeździe. Jak już się wydaje, że jest nieźle, szybko sprowadzacie kibiców na ziemię.

Tak to niestety wygląda, ale nie umiem stwierdzić, co jest tego przyczyną. Faktem jest, że wyniki mamy w kratkę i ktoś może przecierać oczy ze zdziwienia, bo nie poznaje drużyny, którą widział tydzień temu w dobrej dyspozycji.

Trafiłeś do Ekstraklasy latem 2020 roku, ale mogło się to stać już rok wcześniej.

Miałem ofertę z innego klubu, ale Ruch Chorzów nie dał mi odejść i zablokował transfer. Na początku czułem żal do działaczy, nie ukrywam. Chciałem skorzystać z tej propozycji i pójść do Ekstraklasy. Miałem nieco pod górkę, jednak nie traciłem przekonania, że mój moment i tak nadejdzie. Szkoda tylko, że straciłem trochę czasu.

W jakim sensie miałeś pod górkę?

No w tym, żeby odejść. Ruch nie podszedł do tego na zasadzie „dobrze, Mateusz, masz rację, musisz się rozwijać i iść do przodu, powodzenia”. Nie puszczono mnie, mimo że Ruch spadł do III ligi i na początku nawet nie było wiadomo, czy przystąpi do rozgrywek, pierwsze kolejki mieliśmy przełożone. W Ekstraklasie byłbym jeszcze młodzieżowcem, więc tym bardziej czułem rozczarowanie, ale nie mogłem tego w nieskończoność rozpamiętywać i potem robiłem swoje. Ogólnie mam duży szacunek do klubu z Chorzowa, rozwinąłem się w nim i wypromowałem. W tamtym momencie jednak nasze stanowiska się rozmijały.

Klub, który się tobą interesował, nie próbował podbijać stawki?

Nie pamiętam szczegółów, ale Ruch rzucił zaporową cenę, całkowicie nierealną. Jeśli się nie mylę, chodziło o milion euro. Abstrakcyjna kwota za chłopaka ze spadkowicza z II ligi. Miała ona dać do zrozumienia, że nie jestem na sprzedaż.

Skończyło się na tym, że przyszedłeś do Zagłębia na zasadzie wolnego transferu po wygaśnięciu kontraktu. Od marca nie grałeś, bo III liga nie dokończyła wówczas sezonu z powodu koronawirusa, co musiało utrudnić początki w nowym miejscu.

Na pewno mi to sprawy nie ułatwiło. Ruch znał moje stanowisko, nie chciałem przedłużyć umowy, ale nie wiedziałem, czy przejdę do klubu z Ekstraklasy. W Zagłębiu zaliczyłem dwie konsultacje i dopiero po nich zostałem jego piłkarzem.

Po pozostaniu w Ruchu pojawiały się czarne myśli, że uciekła ci życiowa szansa?

Nie. Myślałem zupełnie inaczej. Byłem przekonany, że się przebiję. Powiedziałem sobie i rodzinie, że nie odpuszczę, dopóki nie zagram w Ekstraklasie i będę do tego dążył, choćby nie wiadomo co. Kiedyś miałem z tatą układ, że będę próbował go przebić. Śmiał się, że nigdy mi się nie uda wyjść ponad starą II ligę, w której on grał. Chciał mnie trochę zmotywować. – Zobaczysz, ojciec – powtarzałem. No i udało się. Po fakcie tata oddał szacun synowi i chodził dumny.

Piłkarsko kto jest lepszy?

Pomidor (śmiech). W siatkonodze parę razy złoił mi tyłek. Dawno nie graliśmy, nie wiem, jak byłoby dziś, ale kiedyś dawał mi przy takich okazjach cenne lekcje.

Miałeś inne opcje z Ekstraklasy?

Nie. Zresztą, gdy Zagłębie było zdecydowane, to nie myślałem o innych klubach. Wiedziałem, jak dobrym miejscem do rozwoju jest Zagłębie, jakie panują w nim warunki. Uważałem, że to idealne miejsce na wykonanie kolejnego kroku.

W Ruchu dałeś się zapamiętać z gola strzelonego ROW-owi Rybnik po kilkudziesięciometrowym rajdzie. To był impuls czy coś, co masz zamiar powtarzać?

Chłopaki śmiali się, że przyjechał Messi z Chorzowa. Czasami mam momenty, w których odpalę coś niekonwencjonalnego jak na tę pozycję, wyłączę myślenie i znienacka ruszę na bramkę. Co będzie, to będzie, ruszyłem, minąłem ze czterech i wyszło idealnie. Euforia. Generalnie staram się grać z głową, bardziej na chłodno. Szczególnie dziś moja rola na boisku raczej nie pozwala mi na takie zachowania.

Trener Łukasz Bereta wspominał, że zimą miałeś trudności z grą w sparingach przy sztucznym świetle. Koledzy śmiali się, że zapomniałeś soczewek i widzisz dwie piłki.

Faktycznie koryguję wzrok soczewkami kontaktowymi, natomiast w grze absolutnie nie stanowi to problemu. Nie robi mi różnicy czy gramy wieczorami czy w dzień, aczkolwiek były czasami szyderki w szatni jak nie miałem soczewek, można było się z tego pośmiać. W każdym razie, wzrok adaptuje mi się do każdych warunków, nie mam tu żadnych ograniczeń.

Zapewne doceniasz to, co masz obecnie po przejściach w Ruchu, gdy klub długo nie płacił.

Gdyby jeszcze mówiono jasno, że za miesiąc wszystko zostanie wyrównane, można byłoby coś zaplanować. A tak to człowiek za bardzo nie był przygotowany na takie scenariusze, nie zdążyłem też odłożyć czegoś na kupkę, bo nie miałem z czego. No i w Ruchu dostałem jedną wypłatę, minęły dwa miesiące bez innych wpływów i pojawiły się problemy z jednym czy drugim rachunkiem. To było jednak chwilowe. Mimo wszystko już jakieś pierwsze poważniejsze pieniądze zarabiałem jak na swój wiek, radziłem sobie i mogłem się samodzielnie utrzymać.

Jak wyjaśnić twoje wędrówki po Polsce? Byłeś przecież w Pogoni Szczecin, które słynie w ostatnich latach ze szkolenia i promowania młodzieży. Nie widziałeś tam perspektyw?

No właśnie mam trochę żalu do Pogoni. Przeszedłem do „Portowców” z AP Szczecinek, byłem w zespole z Centralnej Ligi Juniorów. Dwa razy z rzędu zdobyliśmy wicemistrzostwo Polski. Uważam, że rozwijałem się, szedłem do przodu. Wszystko przebiegało w dobrym tempie. Wielu moich kolegów dostawało zaproszenia na treningi z pierwszą drużyną. Niektórzy dziś już nawet nie grają w piłkę. Ja nigdy nie zostałem zaproszony, żebym zobaczył, jak to wszystko wygląda i smakuje. Najwyraźniej nie dostrzegano we mnie wystarczającego potencjału. Później musiałem przejść artroskopię kolana, na jakiś czas wypadłem z obiegu. Grałem już wtedy w rezerwach Pogoni i stwierdziłem, że mogą być problemy z powrotem do rytmu meczowego, bo do „dwójki” często schodzili zawodnicy z Ekstraklasy. Zdecydowałem się na przenosiny do Stilonu Gorzów Wielkopolski. Prowadził go trener Adam Gołubowski, który wcześniej sprowadzał mnie do Szczecina. Spędziłem tam rok, odbudowałem się – również mentalnie. Stamtąd wybiłem się do drugoligowego Ruchu Chorzów, wpadłem w oko Dariuszowi Fornalakowi podczas testów.

Wyjściowo przychodziłeś do Ruchu jako pomocnik?

Tak, w tej roli zadebiutowałem, a w trakcie meczu miałem się przesunąć do obrony. Od tamtej chwili trenowałem już jako boczny obrońca i tak też grałem.

Jak zareagowałeś na tę zmianę?

Z dużym entuzjazmem, zwłaszcza że staraliśmy się grać ofensywną piłkę, dzięki czemu mogłem biegać dość wysoko, co mi się podobało. Musiałem jednak pracować nad postawą w defensywie i, jak wspominałem, muszę nadal. Wciąż do poprawy jest gra jeden na jeden, odpowiednie ustawianie się. To moje wnioski, trener Żuraw nie wypominał mi tych kwestii, ale czuję, że mogę być lepszy w tym zakresie.

Przetarcie w niższych ligach ci pomogło czy wolałbyś przejść drogę od juniorów do Ekstraklasy w jednym klubie?

Fakt, iż musiałem się wspinać krok po kroku też miał swoje dobre strony. Wiele się nauczyłem, dość szybko zaliczyłem przetarcie w seniorskiej piłce. Na pewno jednak nie odleciałbym, gdybym na przykład w Pogoni przebił się do Ekstraklasy. To już jednak zależy od człowieka. Niektórzy ledwo co zadebiutują i już mają objawy sodówki. Byłem wychowywany z pokorą, mam szacunek do pracy.

rozmawiał PRZEMYSŁAW MICHALAK

CZYTAJ TAKŻE:

Fot. FotoPyk

Inne sporty
30.11.2021

Wejście smoka. Guanyu Zhou – pierwszy Chińczyk w F1

On sam mówi, że na drodze do Formuły 1 nie miał się na kim wzorować. Wcześniej kierowcy z Chin co najwyżej brali udział w testach bolidów, żaden nie dostał się na choćby jeden sezon do którejś z ekip. Guanyu Zhou będzie pierwszym, a na jego zakontraktowanie zdecydowała się Alfa Romeo Racing ORLEN. Jak doszedł do […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Puchar Polski. Najsłabszy ekstraklasowicz – pierwszoligowcy 3:0

Korona Kielce trochę zdominowała Górnika Łęczna w pierwszej połowie. Za to w drugiej – Górnik zdominował gospodarzy kompletnie, dzięki czemu wywiózł ze stolicy województwa świętokrzyskiego zasłużony awans do 1/4 Pucharu Polski. Można mówić, że Górnik Łęczna to pierwszoligowiec w Ekstraklasie, ale fakty są takie, że na swojej drodze odprawił już z kwitkiem trzech pierwszoligowców – […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Warciarz, lechita, dobry człowiek. Wojtek Onsorge walczy o szansę na życie

27 lat. Zdrowy chłop, piłkarz drugoligowych rezerw Lecha Poznań. Ale nowotwór nie wybiera. Wojciech Onsorge, lechita i warciarz, walczy z nowotworem złośliwym płata ciemieniowego. I prosi o to, by dać mu szansę na życie.   Z Wartą Poznań był… właściwie od zawsze. Wychowywał się w niej, przeszedł przez wszystkie szczeble szkolenia, wreszcie zadebiutował w pierwszym […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

QUIZ: SZALONE LATA DZIEWIĘĆDZIESIĄTE. OD 20:00

CITKOMANIA. SOKÓŁ PNIEWY. HELIKOPTERY BOJOWE. STRZELANINY. QUIZ O LATACH DZIEWIĘĆDZIESIĄTYCH. – KANIA – GAPIŃSKI – PIELA – MILEWSKI Sprawdź ofertę KFC https://cutt.ly/RRKIGCn 
30.11.2021
Na zapleczu
30.11.2021

Dominik Nowak zwolniony z Korony Kielce. Co poszło nie tak?

– Nie mam doświadczenia w piłce, ale na pewno mam doświadczenie w zatrudnianiu ludzi. Uważam, że trener Nowak nie jest na takim etapie, że szuka ciepłej przystani. To ambitny człowiek, za którym stoi doświadczenie – mówił nam we wrześniu Łukasz Jabłoński, prezes Korony Kielce. Nieco dalej przyznawał, że chodzi o to, żeby po prostu znać […]
30.11.2021
Anglia
30.11.2021

Kolejka dla hipsterów – punktowało Leeds United, Norwich City i Manchester United

Wchodzimy w najbardziej gorący okres Premier League, paradoksalnie przypadający na najzimniejszą porę roku. Kolejki w środku tygodnia, ligowe granie co dwa, trzy dni, ostatnia szansa na to, by poprawić swoje notowania przed końcem roku. Nic więc dziwnego, że do roboty zabrały się te kluby, którym ostatnio wiodło się raczej licho – w końcu zapunktowało Norwich, […]
30.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Inne sporty
30.11.2021

Wejście smoka. Guanyu Zhou – pierwszy Chińczyk w F1

On sam mówi, że na drodze do Formuły 1 nie miał się na kim wzorować. Wcześniej kierowcy z Chin co najwyżej brali udział w testach bolidów, żaden nie dostał się na choćby jeden sezon do którejś z ekip. Guanyu Zhou będzie pierwszym, a na jego zakontraktowanie zdecydowała się Alfa Romeo Racing ORLEN. Jak doszedł do […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Puchar Polski. Najsłabszy ekstraklasowicz – pierwszoligowcy 3:0

Korona Kielce trochę zdominowała Górnika Łęczna w pierwszej połowie. Za to w drugiej – Górnik zdominował gospodarzy kompletnie, dzięki czemu wywiózł ze stolicy województwa świętokrzyskiego zasłużony awans do 1/4 Pucharu Polski. Można mówić, że Górnik Łęczna to pierwszoligowiec w Ekstraklasie, ale fakty są takie, że na swojej drodze odprawił już z kwitkiem trzech pierwszoligowców – […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Warciarz, lechita, dobry człowiek. Wojtek Onsorge walczy o szansę na życie

27 lat. Zdrowy chłop, piłkarz drugoligowych rezerw Lecha Poznań. Ale nowotwór nie wybiera. Wojciech Onsorge, lechita i warciarz, walczy z nowotworem złośliwym płata ciemieniowego. I prosi o to, by dać mu szansę na życie.   Z Wartą Poznań był… właściwie od zawsze. Wychowywał się w niej, przeszedł przez wszystkie szczeble szkolenia, wreszcie zadebiutował w pierwszym […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

QUIZ: SZALONE LATA DZIEWIĘĆDZIESIĄTE. OD 20:00

CITKOMANIA. SOKÓŁ PNIEWY. HELIKOPTERY BOJOWE. STRZELANINY. QUIZ O LATACH DZIEWIĘĆDZIESIĄTYCH. – KANIA – GAPIŃSKI – PIELA – MILEWSKI Sprawdź ofertę KFC https://cutt.ly/RRKIGCn 
30.11.2021
Na zapleczu
30.11.2021

Dominik Nowak zwolniony z Korony Kielce. Co poszło nie tak?

– Nie mam doświadczenia w piłce, ale na pewno mam doświadczenie w zatrudnianiu ludzi. Uważam, że trener Nowak nie jest na takim etapie, że szuka ciepłej przystani. To ambitny człowiek, za którym stoi doświadczenie – mówił nam we wrześniu Łukasz Jabłoński, prezes Korony Kielce. Nieco dalej przyznawał, że chodzi o to, żeby po prostu znać […]
30.11.2021
Anglia
30.11.2021

Kolejka dla hipsterów – punktowało Leeds United, Norwich City i Manchester United

Wchodzimy w najbardziej gorący okres Premier League, paradoksalnie przypadający na najzimniejszą porę roku. Kolejki w środku tygodnia, ligowe granie co dwa, trzy dni, ostatnia szansa na to, by poprawić swoje notowania przed końcem roku. Nic więc dziwnego, że do roboty zabrały się te kluby, którym ostatnio wiodło się raczej licho – w końcu zapunktowało Norwich, […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Kolejny klub z niższych lig antywzorem zarządzania? Kokoszka: źle się dzieje w Unii Tarnów

Dwa miesiące temu ukazał się u nas duży wywiad z Adamem Kokoszką, podsumowującym swoją karierę. Karierę jeszcze wówczas trwającą, bo były reprezentant Polski w lutym, po dwuletniej przerwie, wrócił do grania i związał się Unią Tarnów. Latem wywalczył z tym klubem awans do III ligi i wydawało się, że jeszcze spokojnie sobie pokopie na tym […]
30.11.2021
Ekstraklasa
28.11.2021

Przełamanie Legii w bólach – dosłownie i w przenośni

To jest ten dzień! Kiedyś Legia Warszawa musiała się przełamać i przełamała się kosztem Jagiellonii, która w pierwszej połowie chyba przestraszyła się samej nazwy rywala, jakby zapominając, że znajduje się on w największym kryzysie od wielu lat i ostatnio łoił go każdy. W efekcie „Wojskowi” w bólach – w przenośni, ale też bardzo dosłownie – […]
28.11.2021
Ekstraklasa
28.11.2021

„W życiu bym nie przypuszczał, że przez obtartą piętę stracę osiem miesięcy”

Paweł Olszewski rok temu został odkryciem Ekstraklasy w barwach Jagiellonii Białystok, przebojowo grając na jej prawej obronie. Rundę wiosenną ubiegłego sezonu zakończył jednak po sześciu meczach i… nie do końca było wiadomo, dlaczego nie występuje. Pisano o zapaleniu kaletki w okolicach ścięgna Achillesa, ale niezorientowanym w terminologii medycznej niewiele to mówiło. Minęło ponad osiem miesięcy, […]
28.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Spektakularna Pogoń, spektakularny Grosicki! Jest nota maksymalna

Jeśli ktoś jeszcze z lekkim przymrużeniem oka patrzył na ostatnie wyniki Pogoni Szczecin i nie miał przekonania, czy ten zespół może w tym sezonie walczyć o mistrzostwo, to właśnie pozbył się wszelkich wątpliwości. „Portowcy” upokorzyli Lechię Gdańsk, która przed tą kolejką znajdowała się wyżej w tabeli. Kluczowe dla przebiegu meczu okazały się dwa momenty.  Pogoń […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Podolski i Dadok bohaterami Górnika Zabrze

Po pierwszej połowie może nie cmokaliśmy z zachwytu, ale mieliśmy naprawdę dużo przyjemności z oglądania meczu w Łęcznej. Szkoda, że druga odsłona sprowadziła nas na ziemię, a może nawet jeszcze trochę w nią wdeptała. To było koszmarne 45 minut, nic się nie działo. Koniec końców dla Górnika Zabrze to małe zmartwienie, bo odniósł drugie wyjazdowe […]
27.11.2021
Ekstraklasa
26.11.2021

Radomiak rośnie w siłę, „Biała Gwiazda” coraz bledsza

W piątkowy wieczór w Krakowie wszystko odbyło się w sposób logiczny: będący na fali Radomiak jeszcze bardziej poszedł do góry, a dołująca Wisła jeszcze bardziej się pogrążyła. „Biała Gwiazda” blednie z tygodnia na tydzień i nie chodzi tylko o wyniki, ale również samą grę. Jeszcze chwila i przy Reymonta naprawdę mocno będą drżeli o utrzymanie. […]
26.11.2021
Liczba komentarzy: 4
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kibic Zagłębia
kibic Zagłębia
21 dni temu

Pozdro Mateusz, widać źe masz serducho do gry

Marcin
Marcin
21 dni temu

Adam Gołubowski, a nie Adam Głogowski. A Bartolewski chyba w Pogoni był rozpatrywany pod kątem pozycji skrzydłowego – w I zespole wtedy była stosunkowo mocna ekipa na skrzydłach, Gyurcso i Delew grali praktycznie non stop i robili całkiem dobre liczby.

janusz
janusz
21 dni temu

Powodzenia.
Masz chęć do ciężkiej pracy,pokorę też widać.
Tak trzymaj i …wszystko przed Tobą.
Powodzenia.

Konrad
Konrad
21 dni temu

Pozdrowienia z Gorzowa

Suche Info
30.11.2021

Hellas bezbramkowo remisuje z Cagliari

Skończyło się bez bramek, więc zabrakło najważniejszego. Mecz nie był może najwyższych lotów, ale z perspektywy kibica reprezentacji Polski był ciekawą lekturą i pokazem solidności Pawła Dawidowicza. Jedyną skazą tego spotkania był incydent wywołany przez Giovanniego Simeone. Argentyńczyk uderzył przeciwnika w twarz i rozpoczęła się jatka. Wstali z ławek i ruszyli na siebie zarówno piłkarze […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Trener Broni Radom zostanie asystentem w Cracovii

Jacek Zieliński niedawno został nowym szkoleniowcem Cracovii. Teraz doświadczony trener kompletuje swój sztab. Jedną z osób, które do niego dołączą, będzie dotychczasowy opiekun trzecioligowej Broni Radom. Mowa o 35-letnim Tomaszu Jasiku, który pracował w klubie od sierpnia. Tomasz Jasik trenerskie szlify zbierał na Lubelszczyźnie, gdzie przez długi czas opiekował się młodzieżowymi zespołami Motoru Lublin. W […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Juventus pokonał słabiutką Salernitanę

Juventus wygrał z najgorszym zespołem w Serie A, czyli zrobił to czego od niego oczekiwano. Nie poślizgnął się na skórce od banana. Zadanie wykonane. Przed meczem Salernitana była jedną z dwóch drużyn, które nigdy nie straciły gola w spotkaniach domowych z Juventusem. Kiedyś musiał być ten pierwszy raz. Zawodnicy Massimiliano Allegriego miażdżyli gospodarzy posiadaniem piłki […]
30.11.2021
Inne sporty
30.11.2021

Wejście smoka. Guanyu Zhou – pierwszy Chińczyk w F1

On sam mówi, że na drodze do Formuły 1 nie miał się na kim wzorować. Wcześniej kierowcy z Chin co najwyżej brali udział w testach bolidów, żaden nie dostał się na choćby jeden sezon do którejś z ekip. Guanyu Zhou będzie pierwszym, a na jego zakontraktowanie zdecydowała się Alfa Romeo Racing ORLEN. Jak doszedł do […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Fiorentina ogrywa Sampdorię. Grał Bereszyński

Fiorentina w tym sezonie jest najbardziej bezkompromisową drużyną w Serie A. Albo wygrywa, albo przegrywa. Dosłownie. Mają chyba uczulenie na remisy. Dziś drużyna Vincenzo Italiano odniosła ósme zwycięstwo w sezonie ligowym. Pokonała na własnym boisku Sampdorię 3:1. W składzie gości znalazł się reprezentant Polski. W tym meczu różnica klas była aż nadto widoczna. Fiorentina mimo […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Puchar Polski. Najsłabszy ekstraklasowicz – pierwszoligowcy 3:0

Korona Kielce trochę zdominowała Górnika Łęczna w pierwszej połowie. Za to w drugiej – Górnik zdominował gospodarzy kompletnie, dzięki czemu wywiózł ze stolicy województwa świętokrzyskiego zasłużony awans do 1/4 Pucharu Polski. Można mówić, że Górnik Łęczna to pierwszoligowiec w Ekstraklasie, ale fakty są takie, że na swojej drodze odprawił już z kwitkiem trzech pierwszoligowców – […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Plotki o możliwych transferach Ziyecha i Wernera do Barcelony

Dyrektor sportowy FC Barcelony Mateu Alemany, dwoi się i troi, by sprowadzić do klubu nowych piłkarzy za rozsądną cenę. Z tego względu pojawia się mnóstwo nazwisk na barcelońskiej giełdzie transferowej. Tym razem dziennikarze katalońskiego Sportu sondują możliwe przyjście dwóch piłkarzy Chelsea Londyn, którzy na Stamford Bridge mają problemy z regularną grą. Mowa o Timo Wernerze […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Javier Mascherano nowym selekcjonerem argentyńskiej młodzieżówki

Większość fanów piłki nożnej doskonale kojarzy Ej Jefecito z bogatej kariery piłkarskiej. Teraz będzie stawiał pierwsze kroki w karierze trenerskiej. Z argentyńską federacją pożegnał się dotychczasowy trener młodzieżówki, który zdecydował się dołączyć do sztabu Jose Pekermana odpowiedzialnego za przygotowanie reprezentacji Wenezueli. Javier Mascherano od 2019 roku posiada uprawnienia trenera. Do tej pracował w argentyńskiej federacji […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Warciarz, lechita, dobry człowiek. Wojtek Onsorge walczy o szansę na życie

27 lat. Zdrowy chłop, piłkarz drugoligowych rezerw Lecha Poznań. Ale nowotwór nie wybiera. Wojciech Onsorge, lechita i warciarz, walczy z nowotworem złośliwym płata ciemieniowego. I prosi o to, by dać mu szansę na życie.   Z Wartą Poznań był… właściwie od zawsze. Wychowywał się w niej, przeszedł przez wszystkie szczeble szkolenia, wreszcie zadebiutował w pierwszym […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

QUIZ: SZALONE LATA DZIEWIĘĆDZIESIĄTE. OD 20:00

CITKOMANIA. SOKÓŁ PNIEWY. HELIKOPTERY BOJOWE. STRZELANINY. QUIZ O LATACH DZIEWIĘĆDZIESIĄTYCH. – KANIA – GAPIŃSKI – PIELA – MILEWSKI Sprawdź ofertę KFC https://cutt.ly/RRKIGCn 
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Legia ma nowego wicedyrektora sportowego! Pracował w Rakowie

Dariusz Mioduski zatrudnił nowego wicedyrektora sportowego. Paweł Tomczyk od pierwszego grudnia wzmocni pion sportowy Legii. Nowy pracownik warszawskiego klubu jest dobrze znany w środowisku piłkarskim. Pełnił rolę kierownika skautingu w Rakowie Częstochowa, a następnie objął stanowisko dyrektora sportowego klubu z Częstochowy. – Do jego zadań należeć będą między innymi negocjacje z zawodnikami, agentami i innymi […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Gołębiewski: Ze zdrowiem Luquinhasa wszystko jest okej

Każdy mecz jest dobry na przełamanie. Zwłaszcza w sytuacji, w której znalazła  się Legia Warszawa. Ostatnio przerwała wstydliwą passę i ograła Jagiellonię Białystok 1:0. Już jutro zespół Marka Gołębiewskiego zmierzy się Motorem Lublin w ramach rozgrywek o Puchar Polski. Dziś trener warszawskiej drużyny odpowiadał na pytania dziennikarzy. O problemach kadrowych: – Powołania zawodników z drugiego […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Saga z Pochettino trwa

Zanim Manchester United podpisał kontakt z Ralfem Rangnickiem głównym kandydatem do objęcia zespołu z Old Trafford był Mauricio Pochettino. Podpisanie umowy z Niemcem nie ucina jednak spekulacji. Umowa Rangnicka wygasa wraz się z końcem sezonu, więc temat przyjścia Argentyńczyka wciąż jest głośny. Operacja sprowadzenia Pochettino na Old Trafford nie będzie łatwa do zrealizowania. Dziennikarze Telefoot […]
30.11.2021
Na zapleczu
30.11.2021

Dominik Nowak zwolniony z Korony Kielce. Co poszło nie tak?

– Nie mam doświadczenia w piłce, ale na pewno mam doświadczenie w zatrudnianiu ludzi. Uważam, że trener Nowak nie jest na takim etapie, że szuka ciepłej przystani. To ambitny człowiek, za którym stoi doświadczenie – mówił nam we wrześniu Łukasz Jabłoński, prezes Korony Kielce. Nieco dalej przyznawał, że chodzi o to, żeby po prostu znać […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Duży krok Warty Poznań. Powstanie projekt nowego kompleksu sportowego

Warta Poznań zamierza rozwijać swoją bazę. W pierwszej kolejności powstanie projekt i dziś ogłoszono zwycięzcę przetargu. Wymagania są oczywiste. Część piłkarska ma spełniać wymogi licencyjne dla klubów Ekstraklasy. Projektant został więc zobowiązany do tego, by uzyskać pozytywną opinię Polskiego Związku Piłki Nożnej w tym zakresie. Firma KOSZT-BUD wygrała przetarg na przygotowanie projektu kompleksu obiektów sportowych […]
30.11.2021
Anglia
30.11.2021

Kolejka dla hipsterów – punktowało Leeds United, Norwich City i Manchester United

Wchodzimy w najbardziej gorący okres Premier League, paradoksalnie przypadający na najzimniejszą porę roku. Kolejki w środku tygodnia, ligowe granie co dwa, trzy dni, ostatnia szansa na to, by poprawić swoje notowania przed końcem roku. Nic więc dziwnego, że do roboty zabrały się te kluby, którym ostatnio wiodło się raczej licho – w końcu zapunktowało Norwich, […]
30.11.2021
Inne sporty
30.11.2021

Rusza Liga Mistrzów siatkarzy. Co czeka polskie kluby?

Już dziś rusza Liga Mistrzów siatkarzy. Z polskiego punktu widzenia szczególnie ciekawe, bo po raz drugi w całej historii tytułu w najważniejszych europejskich rozgrywkach bronić będzie polska ekipa – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Poza nią do rywalizacji przystąpią też Projekt Warszawa i Jastrzębski Węgiel. Na co stać nasze kluby? Jak trudne mają grupy? I czy ZAKSA może […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Carlo Ancelotti tłumaczy, dlaczego zagłosowałby na Benzemę

Carlo Ancelotti słynie z kreatywnych odpowiedzi na pytania i często stara się wybrnąć żartem. Dziś po raz kolejny zaskoczył dziennikarzy. Trener Realu Madryt podczas ostatniej konferencji przed meczem z Athleticiem został zapytany o zwycięzcę Złotej Piłki. Dyplomatycznie zakręcił. – Mam problem, ponieważ pracuję w Realu Madryt, więc nie powinienem głosować na piłkarzy, którzy nie grają […]
30.11.2021