post

Opublikowane 25.10.2021 11:33 przez

Kamil Warzocha

Urodził się na terenie byłej Jugosławii. Przemierzył dziewięć krajów w poszukiwaniu stabilizacji, której zaznał dopiero w Polsce. Wcześniej żył w mieście, które wyglądało jak wyjęte ze średniowiecza. Grał w lidze, w której nie ma kontraktów. Trafił na klub, który spadł z ligi rosyjskiej i zbankrutował, choć wygrał krajowy puchar i mógł występować w Lidze Europy. W koszulce reprezentacji ścierał się z Robertem Lewandowskim, a na treningach podziwiał ikony bałkańskiego futbolu. Gdyby nie piłka, nauczałby jako profesor na uczelni. Nemanja Mijusković, obrońca Miedzi Legnica. Zapraszamy.

500 PLN ZWROTU BEZ OBROTU – ODBIERZ BONUS NA START W FUKSIARZ.PL!
Wszyscy ludzie z Bałkanów mają gorące głowy?

Moim zdaniem niekoniecznie. Mamy swój temperament, który niektórzy potrafią kontrolować lepiej, inni gorzej. Czasami on pomaga, czasami nie. Ale zgodzę się, że ludzie z Bałkanów mają coś wyjątkowego w sobie.

Zgaduję, że ten temperament mógł ci kiedyś przeszkodzić.

Miałem taką sytuację w Rumunii. Trener do mnie mówił i odpowiedziałem mu w mocnych słowach. Nigdy się nie złoszczę i nigdy nie mówię złych rzeczy, kiedy trenerzy oceniają moje występy czy postawę na treningach. Każdy trener może to robić. Ale żaden nie powinien źle wypowiadać się o mnie jako o człowieku. On przesadził. Straciłem nad sobą kontrolę i dwa dni później rozwiązałem kontrakt z klubem. Potem trafiłem do Miedzi.

Co takiego musiałeś powiedzieć, że spaliłeś sobie most?

Oj, wolę nie mówić. Normalnie jestem spokojny, ale wtedy nie wytrzymałem. Dzisiaj mam więcej doświadczenia i czegoś takiego już bym nie zrobił.

Jak wyglądało twoje dzieciństwo? Miałeś jakiś kontakt z wojną? Urodziłeś się w Podgoricy, wtedy jeszcze będącej na terenie Jugosławii.

Ani ja, ani moja rodzina nie miała kontaktu z wojną. Jestem z rocznika 92′, więc mogę czegoś nie pamiętać, ale generalnie w Czarnogórze był spokój. Gorzej w Albanii czy Bośni.

Jak w takim razie zaczęła się twoja przygoda z piłką?

Zacząłem późno, bo w wieku 12 lat. Rok grałem w Buducnost Podgoricy, największym zespole w mieście. Pewnego dnia dostałem zaproszenie na testy do OFK Belgrad. Większe w Serbii były wtedy tylko Partizan i Crvena Zvezda, ale mówiło się, że w Belgradzie jest najlepsza szkółka. Stamtąd pochodzi choćby Aleksandar Kolarov czy Branislav Ivanović. Poszedłem tam, choć nie skończyłem nawet 15 lat. Miałem tylko jedno ultimatum od mamy: musiałem dobrze się uczyć. To mi się udawało. Mama powiedziała mi na dodatek, że jak nie spodobam się trenerom w Belgradzie, to wracam do Podgoricy i kończę z piłką. Tylko szkoła i jeszcze raz szkoła. Na szczęście testy się udały i mogłem potem łączyć treningi z edukacją tak jak chciała tego mama.

Z klubu w Belgradzie trafiłeś do Dynama Moskwa.

W Serbii jest wielu menadżerów, którzy często przychodzą na mecze U-16, U-17 czy U-18. Jeden z nich powiedział mi, że Dynamo potrzebuje kogoś takiego jak ja. Nie miałem jeszcze 18 lat, ale zgodziłem się na ten wyjazd. Przyjeżdżam, przychodzę do hotelu, a kierownik mnie pyta, jaki numer na koszulce chcę. Pomyślałem sobie: oho, chyba zostaję tu na 100%, choć to miały być tylko testy. Uśmiechnęło się też do mnie szczęście, bo 4 marca miałem urodziny, czyli tydzień przed startem ligi. W Rosji mieli taki przepis, że w zespole mogą grać tylko dorośli obcokrajowcy.

Po trzech miesiącach do Dynama przyszedł trener z Czarnogóry, Miodrag Bozović, który mnie znał. Przyjechał na mój mecz rezerw, zobaczył mnie w akcji i zabrał na treningi do pierwszego zespołu. Wtedy grał tam Kevin Kuranyi czy Andrij Woronin. Czułem się dobrze obok takich zawodników, zbierałem doświadczenie.

Z drugiej ligi z powrotem na szczyt? Trwa odbudowa Dinama Moskwa

Trudna była taka przeprowadzka? Jak to wyglądało u ciebie na gruncie finansowym?

W Belgradzie było ciężko. Musiałem prosić rodziców o pomoc, ale jak trafiłem do Moskwy, to już jako nastolatek miałem fajną pensję. Ba, wtedy nawet sam mogłem pomagać rodzicom. Ale ta przygoda trwała krótko, bo miałem 20 lat, a debiutu w pierwszym zespole Dynama na horyzoncie brak. Chciałem coś zmienić, mimo że było wygodnie. Przeniosłem się do Amkaru Perm, a potem do Sarajeva. Na papierze to może wyglądać fajnie, tylko że to była niełatwa droga.

W Amkarze mieliśmy pewne utrzymanie na finiszu sezonu i kilka meczów do końca. Mój kontrakt był skonstruowany w taki sposób, że po rozegraniu pięciu spotkań w pierwszym zespole po 45 minut pensja wchodziła na normalny, wyższy poziom. Mieliśmy grać z Tomskiem i wiedziałem wcześniej, że będę grał od 1. minuty. Przychodzi dzień meczowy, spotykam dyrektora sportowego. Pyta mnie „co ty tutaj robisz?”. Zdziwiłem się. Zaczął mi tłumaczyć, że nie mogę zagrać, bo musieli usunąć jednego obcokrajowca z kadry, żeby dokonać wzmocnienia. Mogło być ich dziesięciu. Dyrektor w zimowym okresie usunął mnie z listy graczy, którzy mogą grać w pierwszym zespole. Nie powiedział mi o tym. Później okazało się, że nikogo do klubu nie ściągnął, a mnie nie dało się już zarejestrować do „jedynki”.

Poszedłem wtedy do trenera, miałem łzy w oczach. Usłyszałem, że wszystko wie i będziemy działać po meczu. Obiecał, że załatwi sprawę z prezesem i dostanę ten wyższy kontrakt. Dogadaliśmy się. Był koniec sezonu i przerwa. Potem wróciliśmy, idę na pierwszy trening i słyszę, że trener odchodzi z Amkaru do Rostova, a ja nie pojadę na przygotowania do nowego sezonu i mogę szukać nowego klubu. Straciłem wszystko.

Wylądowałeś na lodzie. Nie wiedziałeś, co przyniesie jutro.

Dokładnie. To było straszne. Nie miałem spokoju i stabilizacji.

Jak to się stało, ze trafiłeś później do Vardaru Skopje w Macedonii?

Po dwóch latach gry w Czarnogórze, kiedy nawet zagrałem ze Śląskiem Wrocław w kwalifikacjach do Ligi Europy, odbudowałem się. Grałem dobrze. Agent, który załatwił mi przenosiny do Rosji, zadzwonił z propozycją, że duży klub w Macedonii szuka środkowego obrońcy. Zgodziłem się, byli tam też Rosjanie, z którymi mogłem się na początku dogadać. Podobało mi się to miejsce, bo wszystko było poukładane. Akademia, boiska treningowe, opieka medyczna. Zostaliśmy mistrzami kraju, zdobyliśmy 90 punktów. Mam tam dużo przyjaciół i ten okres wspominam świetnie.

Nie chciałeś zostać w Czarnogórze?

Jeśli chcesz coś w życiu osiągnąć i trochę zarobić jako piłkarz, żeby mieć spokojne życie – musisz wyjechać z Czarnogóry. Ostatnio wygląda to lepiej, ale za moich czasów [8 lat temu] nikt nie miał kontraktu. Przychodzisz do klubu, prezes pyta „chcesz stówkę?”, godzisz się i grasz. Jeśli nie, to wypad. Stamtąd można tylko się wybić, nie zarabiać na życie.

Grałeś za grosze?

Można tak powiedzieć.

W Kazachstanie kontrakt już chyba miałeś.

Tak, ale powiem ci szczerze, że do Kazachstanu [FK Taraz] trafiłem przypadkowo. W Vardarze grałem wszystko, tylko że w drugim sezonie złapałem kontuzję. W klubie co roku jest duża wymiana zawodników i straciłem swoją pozycję. Gdy grałem w Macedonii, dostałem pierwsze powołanie do kadry narodowej, więc chciałem gdzieś regularnie grać w piłkę, żeby znowu na nie zapracować. Czekałem na jakąś ofertę do końca okienka, ale nic innego niż kierunek kazachski nie miałem. Słyszałem, że mogę liczyć tam na niezłe warunki finansowe i na grę, lecz okazało się, że to nie był najlepszy pomysł. Nie chcę mówić, że popełniłem błąd, były jakieś plusy, ale tam generalnie przychodzą piłkarze w wieku 30 lat i więcej. Ja miałem 24 i to nie był dobry kierunek dla rozwoju mojej kariery. Oczywiście pomijam takie kluby jak Kajrat Ałmaty czy Astana, które wyglądają inaczej. Są w „innej lidze”.

W Kajracie zarabiałem dziesięć razy więcej, ale to nie pieniądze są w życiu najważniejsze (WYWIAD)

Jak żyło się w Kazachstanie?

Miasto, w którym żyłem, było jak wyjęte z czasów średniowiecza. Tysiąc lat wstecz. Góry, pustynie, chatki. Inny świat. Najgorsze były wyjazdy. Był taki jeden, kiedy musieliśmy na 22 iść na pociąg, żeby potem przesiąść się do innego odjeżdżającego rano, a na koniec lecieć dwie godziny samolotem. Nie chcę nawet mówić o boiskach, bo były bardzo słabe i to w większości sztuczne. My mieliśmy tylko jedno: do codziennego treningu i meczów. To zatrważające o tyle, że w Kazachstanie wydają na obcokrajowców naprawdę duże pieniądze, a w takie rzeczy jak baza treningowa nie inwestują.

W tych krajach chyba nie można do końca ufać obietnicom. Na papierze dużo, w rzeczywistości niekoniecznie.

Zgadzam się w 100% i coś takiego spotkało mnie też za drugim podejściem w Rosji. Miałem tam dobre kontakty, więc wróciłem. Konkretnie do FK Tosno. Oni grali wtedy w najwyższej lidze, bili się o utrzymanie. Wydawało mi się, że to będzie dobry ruch, władze kluby były przekonujące, ale już po kilku dniach pobytu tam zacząłem czuć, że coś jest nie tak i może być coraz gorzej. Zawodnicy nie chcieli trenować, bo od trzech miesięcy nie mieli zapłaconej pensji. Problemy wisiały w powietrzu. Potem okazało się, że są jakieś komplikacje z boiskiem treningowym, bo klub wszystko wynajmował. Graliśmy mecze na starym stadionie Zenita. Do tego w trakcie przygotowań do sezonu złapałem kontuzję i generalnie wszystko poszło nie po mojej myśli. Zagrałem tylko dwa mecze w lidze, spadliśmy, ale… wygraliśmy Puchar Rosji.

To jest dopiero historia.

Tak, zwycięstwo w pucharze gwarantowało fazę grupową Ligi Europy. Za to osiągnięcie klub dostał 8 milionów. Ja byłem tam siedem miesięcy, a dostałem pensję tylko za dwa. Nigdy później nie odzyskałem tych pieniędzy. Właściciel powiedział, że odchodzi z klubu, skoro spadł z najwyższej klasy rozgrywkowej. Nie wiem, czy to miało sens. Klub był zadłużony na 3-4 miliony, ale dostał od Uefy dwa razy tyle. Z tego dało się wyjść. Dziwnie też tam płacili, bo jedną połowę dostawaliśmy prosto do ręki, a drugą połowę przelewem. Byli bankrutami, choć nie musiało tak być. Dodatkowo pojawił się limit trzech obcokrajowców. Ci zaczęli odchodzić, bo nie mogli grać w lidze. Tym samym klub nie zamierzał grać w Lidze Europy z obawy przed wynikami pokroju 0:5.

Potem trafiłeś do klubu, który powstał w 2015 roku. FC Hermannstadt, Rumunia.

Kiedy tam przyszedłem, klub grał w rumuńskiej ekstraklasie. Robił awans po awansie, a ostatnio wylądował na zapleczu. Wszystko było w porządku, grałem regularnie, choć w kuluarach też były jakieś problemy. Tam miałem tę awanturę z trenerem, po której rozwiązałem kontrakt. Po przygodzie w Rumunii w końcu postanowiłem, że mój następny klub musi mieć dobrą organizację. Że chcę wiedzieć, na czym stoję bez obaw o następny dzień. Byłem zmęczony zmienianiem miejsc zamieszkania oraz wrażeniem, że coś za chwilę się wykolei.

Nie dziwię się. Teraz masz spokój.

Pierwszy raz trafiłem do klubu, w którym zyskałem pewność. W Legnicy mam długi kontrakt i nie mam obaw. Mogę myśleć tylko piłce, chodzę z czystą głową. To była świetna decyzja. Trafiłem z trzeciego świata futbolu do Polski, gdzie na nic nie mogę narzekać. Trochę szkoda, że tak późno. Może brakowało mi wcześniej kogoś, kto potrafiłby mi lepiej doradzić.

Brusiło: Wiem, że ciężko się emocjonować tym, że klub jest wiarygodny

Gdzie żyło ci się najgorzej?

W Tosnie. Tam była tak gęsta atmosfera, że sobie nawet nie wyobrażasz. Po dwóch tygodniach myślałem „boże, gdzie ja trafiłem?”.

Domyślam się, że miałeś większe ambicje.

Miałem, ale uważam, że mogło być gorzej. Może tak musiało być? Może czegoś musiałem się nauczyć? Nie wiem, ale te przeżycia w różnych krajach potrafiły dobić. Dlatego tym bardziej cieszę się z tego, co mam obecnie. Jestem szczęśliwy.

Mimo wszystko udało ci się wystąpić w kilku meczach reprezentacji Czarnogóry. Zagrałeś nawet mecz przeciwko Polsce będącej w galowym składzie [4:2] w trakcie eliminacji do mundialu w Rosji.

Doskonale pamiętam ten mecz na Stadionie Narodowym. Wcześniej straciliśmy szansę nawet na baraże, a Polska musiała jeszcze walczyć o punkty. Podeszliśmy do tego spotkania spokojnie, bez presji. Ja wychodziłem z założenia, że starcie z takimi piłkarzami jak Lewandowski to nic wielkiego, bo widziałem na treningach wielu ciekawych zawodników, takich jak choćby Jovetić. Widziałem, że też popełniają błędy i nie są idealni. Takie nastawienie mi pomogło, nie bałem się. Zaliczyłem nawet asystę przy przewrotce Stefana Mugosy. Po tej bramce się jednak trochę posypaliśmy. W każdym razie życzę każdemu, żeby miał choć jeden mecz na tak niesamowitym stadionie.

Pojedynki z Lewandowskim mogły być fajnym doświadczeniem na przyszłość.

Dokładnie. Im więcej meczów grasz z lepszymi od siebie, tym większa jest szansa, że nauczysz się czegoś wartościowego. Przed wyjściem na murawę zdarza się, że mam jakieś obawy, ale gdy dzisiaj wchodzę na boisko, mówię sobie „ku*rwa, grałeś na Lewandowskiego, czego masz się bać?”. Nie wiem, mam się bać napastnika Ekstraklasy czy 1. ligi? Takie myślenie budzi, jest pozytywne.

W Polsce grasz już trzeci sezon. Co najbardziej rzuca ci się w oczy, jeśli chodzi o różnice względem poprzednich klubów?

Kiedy przyszedłem do Miedzi, od razu zauważyłem, że mamy bardzo dobry zespół. Wyobrażałem to sobie tak, że ciągle będziemy atakować, a ja będę stał na połowie przeciwnika bez poważniejszej roboty do wykonania. Wiesz, zwycięstwa po 3:0 i tak dalej. Przychodzi sparing przed sezonem, rywal z trzeciej ligi, i myślę „oj, jednak nie będzie tak łatwo”. Myliłem się i byłem zaskoczony, że jest tak ciężko. Pod względem fizycznym 1. liga jest bardzo dobra, a jeśli chodzi o infrastrukturę i całe zaplecze – porównywalna do czołówki rumuńskiej ekstraklasy.

Byłeś kiedykolwiek wcześniej kapitanem? Bo teraz w Miedzi masz opaskę i, co za tym idzie, większą rolę w zespole.

To mój pierwszy raz, ale nie zapominajmy, że zastępuję Szymona Matuszka. Na pewno czuję większą odpowiedzialność i jestem dumny, że klub dał mi taką możliwość. Tym bardziej, że jestem obcokrajowcem, choć w tej szatni czuję się jak Polak i koledzy tak na mnie patrzą. Mogę nawet powiedzieć, że czuję się jak w domu, jakbym spędził w Legnicy już wiele lat. Uważam również, że rozgrywam swój najlepszy sezon w Miedzi. Trener mi ufa, a to dobrze na mnie działa. Teraz chcę zrobić awans do Ekstraklasy jako obrońca, który dołożył do tego swoją cegiełkę.

Kim byś był, gdyby nie piłka?

Myślę, że poszedłbym w kierunku ekonomii. Albo zostałbym adwokatem lub profesorem wykładającym na uczelni. Mógłbym nauczać.

Zastanawiasz się już nad tym, co będzie po karierze?

Przede wszystkim nie chcę mieć presji, kiedy zawieszę buty na kołek. Nie będę człowiekiem, który nie pracuje. Ale gdy skończę karierę w poniedziałek, we wtorek chcę obudzić się z poczuciem pewnego komfortu, że nic nie muszę.

Trener, który najbardziej zapadł ci w pamięć?

Miodrag Bozović, który znany jest z pracy w rosyjskich klubach. Kiedy przyszedł do Amkaru Perm, w pierwszy dzień podał nam swoje zasady. Pamiętam, że powiedział tak: „Panowie, w tym mieście są cztery miejsca na disco. Jeśli pójdziecie tam, gdzie was zobaczę, macie problem. Jeśli do tych dwóch, do których nie chodzę – problemu nie ma. Jeśli ktoś mi powie, że widział was w klubie, powiem, że was nie widziałem.”. Miał do piłkarzy specyficzne podejście, miał mocną psychikę, ale dosłownie każdy go lubił. Bozović potrafił stworzyć świetną atmosferę, a moim zdaniem ona robi dobry wynik.

Najlepszy piłkarz, którego spotkałeś?

Mirko Vucinić, wielki zawodnik na boiskach Serie A w Juventusie i AS Romie. Poza nim Zvjezdan Misimović [84-krotny reprezentant Bośni i Hercegowiny, wychowanek Bayernu Monachium], który przyszedł do Dynama Moskwa z Wolfsburga. Tylko u niego widziałem coś takiego, że piłkarz potrafi zrobić z piłką dosłownie wszystko. Bawił się nią. W Moskwie nie miał optymalnego okresu w swojej karierze, ale to i tak był kapitalny zawodnik. Podobał mi się bardziej niż Lewandowski!

Fot. Newspix

Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Złota Piłka 2021 LIVE: Robert Lewandowski, Leo Messi, a może sensacja?

To jest ten wieczór, który może przynieść polskiej piłce wiele radości. Niebawem poznamy ostateczne rozstrzygnięcie konkursu Złotej Piłki – najbardziej medialnego plebiscytu w świecie futbolu. Na ten moment faworytem mediów pozostaje Leo Messi, lecz do momentu werdyktu wiele się jeszcze może wydarzyć. Będziemy z wami przez całą galę finałową – poznamy rozstrzygnięcia dotyczące nie tylko […]
29.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Jak można wpychać Jorginho do dyskusji o Złotej Piłce?

Jakim cudem, jako ludzkość, dopuściliśmy do sytuacji, w której Google na hasło „Jorginho Ballon d’Or” wyrzuca ponad dwa miliony haseł w niewiele ponad pół sekundy? Plebiscyt Złotej Piłki co roku dostarcza mnóstwo kontrowersji, nie ma przecież jednego żelaznego kryterium oceny, każdy może zaproponować swojego kandydata. Wojciech Kowalczyk może typować Kamila Grosickiego i nikt mu tego […]
29.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Złota Piłka 2021 LIVE: Robert Lewandowski, Leo Messi, a może sensacja?

To jest ten wieczór, który może przynieść polskiej piłce wiele radości. Niebawem poznamy ostateczne rozstrzygnięcie konkursu Złotej Piłki – najbardziej medialnego plebiscytu w świecie futbolu. Na ten moment faworytem mediów pozostaje Leo Messi, lecz do momentu werdyktu wiele się jeszcze może wydarzyć. Będziemy z wami przez całą galę finałową – poznamy rozstrzygnięcia dotyczące nie tylko […]
29.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Jak można wpychać Jorginho do dyskusji o Złotej Piłce?

Jakim cudem, jako ludzkość, dopuściliśmy do sytuacji, w której Google na hasło „Jorginho Ballon d’Or” wyrzuca ponad dwa miliony haseł w niewiele ponad pół sekundy? Plebiscyt Złotej Piłki co roku dostarcza mnóstwo kontrowersji, nie ma przecież jednego żelaznego kryterium oceny, każdy może zaproponować swojego kandydata. Wojciech Kowalczyk może typować Kamila Grosickiego i nikt mu tego […]
29.11.2021
1 liga
13.11.2021

Podbeskidzie rozjechało Widzew. 0:4 lidera w Bielsku

Widzewowi Łódź do pewnego momentu żarło, oj żarło. Seria meczów bez porażki, efektowny futbol, twierdza Łódź – wszystko to składało się na fotel lidera rozgrywek. Ale na zapleczu Ekstraklasy tak już jest, że gdy idzie ci zbyt dobrze, to coś wisi w powietrzu. Przed rokiem przekonali się o tym sąsiedzi Widzewa zza miedzy, teraz przekonuje […]
13.11.2021
1 liga
09.11.2021

Ubych: Real miał Zidane’a, Barca Guardiolę, Miedź ma Łobodzińskiego

Marek Ubych od kilku lat jest dyrektorem sportowym Miedzi Legnica. Przeżył z klubem awans do Ekstraklasy, przeżył także spadek z ligi. Jak dziś wygląda pierwszoligowa Miedź? Skąd pomysł na zatrudnienie Wojciecha Łobodzińskiego w roli pierwszego trenera? Czy dobre wyniki zaskoczyły legniczan? Jakie są kulisy letnich transferów? O tym wszystkim Ubych opowiedział nam w „Weszłopolskich”. Trener […]
09.11.2021
1 liga
07.11.2021

Ależ to było meczycho! Widzew z Miedzią podzielili się punktami

To był świetny pokaz futbolu na szczycie 1. ligi. Mecz, którego nie powstydziłyby się najlepsze ekipy w Ekstraklasie. Dzisiaj mógł wygrać każdy, ale sprawiedliwie będzie powiedzieć, że mocny trafił na mocnego i podział punktów oddaje pewną rzeczywistość. Miedź z Widzewem walczyła jak równy z równym. Szkoda, że nie mogło być dogrywki i rzutów karnych, ot, […]
07.11.2021
Weszło
31.10.2021

Miedź przerywa siedmioletnią niemoc z Arką. Mijusković bohaterem

To nie było starcie pełne wymiany ciosów. Przez większość spotkania widzieliśmy drużyny, które bardziej nie chcą stracić gola, niż go strzelić. Była wojna nerwów, trochę piłkarskich szachów i, jak przystało na mecz topowych ekip w 1. lidze, dużo piłkarskiej jakości. Ale na samym końcu to trener Łobodziński wychodzi z pojedynku z trenerem Tarasiewiczem zwycięsko. Miedź […]
31.10.2021
Weszło
25.10.2021

„Czego mam się bać? K*rwa, grałem na Lewandowskiego”

Urodził się na terenie byłej Jugosławii. Przemierzył dziewięć krajów w poszukiwaniu stabilizacji, której zaznał dopiero w Polsce. Wcześniej żył w mieście, które wyglądało jak wyjęte ze średniowiecza. Grał w lidze, w której nie ma kontraktów. Trafił na klub, który spadł z ligi rosyjskiej i zbankrutował, choć wygrał krajowy puchar i mógł występować w Lidze Europy. […]
25.10.2021
1 liga
23.10.2021

Korona wciąż w kryzysie – tylko remis z Górnikiem Polkowice

Trwa kryzys Korony Kielce. Podopieczni Dominika Nowaka ostatni mecz ligowy wygrali na początku września i dzisiaj znów nie udało im się przerwać fatalnej passy. Co jest tym bardziej bolesne, że kielczanie mierzyli się z nisko notowanym Górnikiem Polkowice. I nie tylko zremisowali mecz 2:2, ale i piłkarsko zaprezentowali się słabiej od rywali. Górnik Polkowice – […]
23.10.2021
Weszło
29.11.2021

Najlepszy piłkarz za żelazną kurtyną, który wygrał „Złotą Piłkę”

Ołeh Błochin to legenda radzieckiego futbolu oraz ikona Dynama Kijów. Ukraiński magik, który potrafił jednocześnie mijać swoich rywali jak tyczki, biegać z szybkością najlepszych sprinterów na świecie i strzelać masę goli przez wiele sezonów. Mógł zostać najdroższym piłkarzem na świecie, chciał go Real Madryt. Transfer zablokował ZSRR, a postawienie się rządowi zagrażało jego rodzinie. Franz […]
29.11.2021
Ekstraklasa
28.11.2021

Twierdza Płock wciąż niezdobyta. Ekipa Bartoszka wypunktowała Cracovię

Wiemy już, dlaczego twierdza Płock jest tak potężna. Jakość i trochę szczęścia w zapasie to jedno, ale w futbolu decydują przecież detale. Te, sumując, grają na korzyść „Nafciarzy”. Nagrzany kibic Wisły Płock na majku – ukryty bohater, który ma za zadanie rozpraszać uwagę przeciwnika. Do tego trener Bartoszek ze swoją aparycją jako gość budzący strach […]
28.11.2021
Weszło
28.11.2021

Sekulski i Warchoł. Dwuosobowa ekipa specjalna

Wyłączając Stal Mielec i parę Mak-Piasecki, nikt w Ekstraklasie nie ma polskiego duetu w linii ataku z taką skutecznością. Kibic Wisły Płock właściwie co kolejkę może liczyć, że któryś z nich odwali kawał dobrej roboty. Albo strzela Damian Warchoł, albo Łukasz Sekulski. Najczęściej grają razem, rzadko są dla siebie zmiennikami. To naprawdę fajny akcent, że […]
28.11.2021
Weszło
27.11.2021

Co w Szwecji i Czechach mówi się o drabince baraży z Polakami?

Jako Polacy możemy powiedzieć, że w losowaniu dopisało nam szczęście. Jesteśmy w drabince baraży, która jak najbardziej jest do przejścia. Nie trafiliśmy na najsilniejsze ekipy, w pierwszej rundzie mamy jednego ze słabszych rywali z drugich miejsc fazy grupowej, a ewentualny finał gramy u siebie. Gdyby udało się pokonać Rosję, zmierzylibyśmy się ze Szwecją lub Czechami. […]
27.11.2021
Piłka nożna
27.11.2021

Jak mocniejsze reprezentacje radziły sobie w barażach?

Sytuacja w barażach do mundialu w Katarze, której będziemy świadkiem w marcu 2022 roku, jest naprawdę unikalna. Nie dość, że znalazł się tam jednocześnie niedawny i aktualny mistrz Europy, to jeszcze któryś z nich na turniej nie pojedzie. To niemal pewne, że dojdzie do bezpośredniego starcia. Mielibyśmy do czynienia z niespodzianką, gdyby Portugalczycy wyeliminowali Włochów, […]
27.11.2021
Weszło
24.11.2021

Xavi daje Barcelonie nadzieję na lepsze jutro

180 minut pod wodzą nowego trenera to niewiele. Ba, w skali całego sezonu to wręcz nic nieznaczący strzępek czasu. Z jego oceną trzeba uważać, ale też nie przesadzajmy w drugą stronę. Wnikliwe oko potrafi połączyć kilka kropek i dostrzec, że nawet w tak krótkim okresie zmiany względem pracy poprzednika są widoczne. Obraz, jakiego się spodziewaliśmy, […]
24.11.2021
Liczba komentarzy: 12
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
SmyQ
SmyQ (@smyq)
1 miesiąc temu

Ciekawe, czy Davide Simoncini też sobie tak myśli przed kolejnymi meczami. Tylko on przynajmniej tego Lewandowskiego potrafił zatrzymać. xD

Janusz
Janusz
1 miesiąc temu

I to slowo „k*rwa” Ciebie określa piłkarzu.
Dla Ciebie Lewandowski to Pan Robert Lewandowski.
Będziesz miał co wspominać wnukom.

Tomasz
Tomasz
1 miesiąc temu
Reply to  Janusz

Ja prdl gościu… Jeszcze dodaj błogosławiony…

Janusz
Janusz
1 miesiąc temu
Reply to  Tomasz

Błogosławiony Pan Robert Lewandowski.
Chcialeś-masz.
Jestem miły dla proszących.

Fredk
Fredk
1 miesiąc temu
Reply to  Janusz

Przyjales o jedna dawke szprycy Adasia szczesc Boze bedziesz pan wisial Niedzielskiego ?

Janusz
Janusz
1 miesiąc temu
Reply to  Fredk

Co mamroczesz?
Wiesz chociaż co napisałeś?
Rozumiesz swój bełkot?

Fredk
Fredk
1 miesiąc temu
Reply to  Janusz

Piles nie pisz janusz . Czy twoja zona to Grazyna ? i przyjeliscie za duzo szprycy Adasia szczesc boze ,bedziesz wisial Niedzielskiego? Czy w dyni ci sie pomieszalo od braku tlenu ?

???
???
1 miesiąc temu
Reply to  Janusz

Ale kompleks polaka robaka, jeszcze moze sanktuarium powinien mu wybudowac? xD

Janusz
Janusz
1 miesiąc temu
Reply to  ???

Jeszcze będziesz z żalem wspominał grę w piłkę nożną przez Roberta Lewandowskiego. Gdy skończy już granie

Greg
Greg
1 miesiąc temu
Reply to  Janusz

Widzisz taka różnica między Nim a Tobą że gdzie u niego podłoga to u Ciebie sufit .Przecież nic złego nie napisał o Lewym więc po co ta napinka .

Janusz
Janusz
1 miesiąc temu
Reply to  Greg

O podłodze i suficie napisał Cat-Mackiewicz.
Znasz tytuł ? Wiesz,co autor miał na myśli? Do czego się odwoływał?

Sija
Sija
1 miesiąc temu
Reply to  Janusz

Panie Januszu,
chciał Pan się popisać, ale nie w tym kościele dzwonią.
Słowa „Co dla jednych jest podłogą, to dla innych staje się sufitem” napisała Zofia Nałkowska

Suche Info
29.11.2021

Rzeczniczka Lewandowskiego: Osiągnięcia piłkarskie nie są najważniejszym kryterium

Piotr Koźmiński, dziennikarz „Wirtualnej Polski” jest w Paryżu na gali „Złotej Piłki”. Po tym, jak okazało się, że nagrodę wygrał Leo Messi, porozmawiał z obozem Roberta Lewandowskiego. Komentarz w sprawie wyników gali wygłosiła jego rzeczniczka, Monika Bondarowicz. – Drugie miejsce wskazuje jak wielu dziennikarzy też widzi w Robercie Lewandowskim najlepszego piłkarza 2021 roku. Bardzo za […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Nieoficjalnie: Messi wyprzedził Lewandowskiego o 33 głosy

Wiadomo już, że Lionel Messi został najlepszym piłkarzem świata po raz siódmy. W 2021 roku, zdaniem „France Football”, był lepszy od Roberta Lewandowskiego. Pojawiają się już pierwsze, póki co nieoficjalne, informacje dotyczące liczby punktów czołówki plebiscytu. Według nich Argentyńczyk wygrał o 33 głosy. Choć werdykt w sprawie „Złotej Piłki” już znamy, szczegóły dotyczące liczby punktów, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Lewandowski najlepszym Polakiem w historii

Robert Lewandowski zajął drugie miejsce w plebiscycie „France Football”, co jest najlepszym wynikiem polskiego zawodnika w historii. Dotychczas na podium stawali jedynie dwaj zawodnicy z naszego kraju: Zbigniew Boniek oraz Kazimierz Deyna. Najlepszym wynikiem Lewandowskiego było natomiast czwarte miejsce, które zajął w 2015 roku. Napastnik reprezentacji Polski już po raz szósty zagościł w gronie wyróżnionych […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Messi do Lewandowskiego: Zasługujesz, żeby mieć w domu tę nagrodę

Lionel Messi po raz siódmy zwyciężył w plebiscycie „Złota Piłka”. „France Football” przyznała także nagrodę pocieszenia – tytuł napastnika roku – Robertowi Lewandowskiemu. Argentyńczyk przyznał, że Polak zasługiwał na zwycięstwo. – Wszyscy wiemy, że zasługujesz na to, żeby mieć w domu tę nagrodę. Gdyby nie pandemia, to by się udało – powiedział zawodnik PSG odbierając nagrodę. Co […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Lionel Messi wygrywa po raz siódmy!

Niby człowiek wiedzioł, a jednak się łudził. Czyli poznaliśmy wyniki „Złotej Piłki” za rok 2021. W plebiscycie zwyciężył Lionel Messi. Robert Lewandowski zajął drugie miejsce w głosowaniu, a podium uzupełnił mistrz Europy – Jorginho. Jak wyglądają pełne wyniki plebiscytu? Tegoroczna edycja plebiscytu była już 65. w historii. Zwycięstwo Leo Messiego oznacza, że Argentyńczyk w pojedynkę […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Gianluigi Donnarumma najlepszym bramkarzem

„Złota Piłka” to nie tylko główna nagroda, ale też kilka pobocznych trofeów. Wiemy już, że najlepszym piłkarzem do lat 21 został Pedri, a co dalej? Nagroda Lwa Jaszyna dla bramkarza roku. Otrzymał ją mistrz Europy 2020 i zawodnik PSG – Gianluigi Donnarumma. Włoski golkiper rozpoczynał rok jako bramkarz Milanu, jednak latem trafił do PSG. Jego […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Alexia Putellas zawodniczką roku

Gala „Złotej Piłki” rozkręca się. Właśnie poznaliśmy laureatkę nagrody dla najlepszej piłkarki 2021 roku. Sięgnęła po nią Alexia Putellas, zawodniczka FC Barcelony. 27-letnia Putellas rozpoczynała karierę w Espanyolu, potem grała dla Levante, a od blisko dekady reprezentuje Barcelonę. W 2021 roku Hiszpanka wygrała Ligę Mistrzów kobiet, ligę hiszpańską oraz puchar kraju. Jest ofensywną pomocniczką lub […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Lewandowski: Nie ma zaskoczenia, przyjechałem się dobrze bawić

Robert Lewandowski został wybrany najlepszym napastnikiem 2021 roku w plebiscycie „France Football”. Podczas gali „Złotej Piłki” kapitan reprezentacji Polski porozmawiał z reporterem TVP, Jackiem Kurowskim. Jak ocenia swoje osiągnięcie? – Przyjechałem tu po to, żeby się dobrze bawić. To jakaś odskocznia. Nie jestem zaskoczony, żadnych niespodzianek nie ma – stwierdził zawodnik Bayernu Monachium. – Czasami nie do końca […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Robert Lewandowski napastnikiem roku

„France Football” to jednak są gagatki. Rok temu stwierdzili, że nie będą przyznawali żadnej nagrody. Teraz wymyślili sobie, że zamiast jednej nagrody będzie ich kilka. Robert Lewandowski został wybrany „napastnikiem roku”. Pozostaje zadać pytanie: czy to w jakikolwiek sposób może zrekompensować „Złotą Piłkę„? Przed dzisiejszą galą Francuzi zapowiadali, że wszyscy kibice będą zadowoleni. Niektórzy przeczuwali, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Pedri młodym piłkarzem roku

Zanim poznamy główne rozstrzygnięcia „Złotej Piłki”, dowiemy się, kto sięgnął po pomniejsze trofea. Na start poznaliśmy zwycięzcę w kategorii Młody Piłkarz Roku. Nagrodę wręczył Fabio Cannavaro, który zwyciężył „Złotą Piłkę” w 2006 roku. Nagrodę im. Raymonda Kopy przyznaje dziesięciu zwycięzców „Złotej Piłki” sprzed lat. Dotyczy ona zawodników z kategorii do lat 21. Wśród nominowanych znaleźli […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Komisja Ligi: Sasa Balić zawieszony, Machado bez kary

W poniedziałek 29 listopada Komisja Ligi wydała komunikat w sprawie wydarzeń z meczu Zagłębie Lubin – Radomiak Radom. Podczas tego spotkania piłkarz „Miedziowych”, Sasa Balić, wbiegł na boisko i uderzył w twarz Luisa Machado. Piłkarz został zawieszony na pięć spotkań. To, że Sasa Balić otrzyma surową karę, było oczywiste. Skrzydłowego nie powinno być nawet na […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Złota Piłka 2021 LIVE: Robert Lewandowski, Leo Messi, a może sensacja?

To jest ten wieczór, który może przynieść polskiej piłce wiele radości. Niebawem poznamy ostateczne rozstrzygnięcie konkursu Złotej Piłki – najbardziej medialnego plebiscytu w świecie futbolu. Na ten moment faworytem mediów pozostaje Leo Messi, lecz do momentu werdyktu wiele się jeszcze może wydarzyć. Będziemy z wami przez całą galę finałową – poznamy rozstrzygnięcia dotyczące nie tylko […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Neymar, Kane, Bruno Fernandes. Złota Piłka: miejsca 11-30

Coraz bliżej gali wielkiego finału „Złotej Piłki„. W ostatnich godzinach „France Football” przedstawiało nam kolejno zawodników, którzy w tegorocznym plebiscycie uplasowali się na odległych miejscach. Kto nie załapał się nawet do TOP 10? Mistrz Europy z 2020 roku – Leonardo Bonucci, gwiazda PSG – Neymar czy liderzy Manchesteru United (Bruno Fernandes) i Manchesteru City (Ruben […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Golański o zwolnieniu trenera: Wyniki były słabe, to także moja wina

Korona Kielce rozstała się z trenerem Dominikiem Nowakiem. Pierwszoligowiec przez moment był nawet liderem zaplecza Ekstraklasy, ale w ostatnich 10 spotkaniach punktował tak źle, że za ten okres Korona znalazłaby się w strefie spadkowej. Podczas konferencji prasowej powody zmiany wyjaśnił Paweł Golański, dyrektor sportowy klubu. Posada trenera Nowaka chwiała się już od dłuższego czasu. Szalę […]
29.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021