post

Opublikowane 20.07.2021 16:24 przez

redakcja

Śląsk w minionym sezonie wykręcił wynik ponad stan tego, co grał. Teraz z Jackiem Magierą chce zrobić jeszcze progres, a to by oznaczało w zasadzie łatkę etatowego pucharowicza. Czy wrocławianie są tak mocni, by nim zostać?

Nie jesteśmy pewni. Pewni natomiast jesteśmy tego, że obok boiskowych bojów, w Śląsku trwa też budowa po prostu stabilnego, konsekwentnie prowadzonego projektu. Uwzględniającego tak ambitne cele, jak i rozwój – a także sprzedaż – młodych talentów. Konkurencyjny, czołowy klub ligowy, z fundamentami zapewniającymi odpowiednią siłę sportową i ekonomiczną – to cel długofalowy.

Istotne pamiętać o tym w tym sezonie o tyle, że Jacek Magiera ma wszelkie predyspozycje, by stać się istotnym elementem tak rozwijanego Śląska. Ale Ekstraklasa widziała już niejeden przypadek, gdy teoretycznie wymarzony mariaż kończył się nim się na dobre zaczął.

OCENA ROZDANIA (SKALA 1-5) – 4

Może i zeszłoroczna walka o ostatnie pucharowe miejsce była wyścigiem żółwi, i to takich żółwi, które mają wyjątkowo ciężkie skorupy, a jeszcze obijają. Ale nie zmienia to faktu, że o zeszłorocznej kadrze Śląska mamy prawo powiedzieć:

To kadra pucharowicza.

Kadra pucharowicza, której nie opuścił nikt istotny, bo nawet jeśli istniał fanklub Israela Puerto we Wrocławiu, to nie był on ani szczególnie liczny, ani fanatyczny. Idąc więc tym tropem, prosta logika nakazuje napisać:

Śląsk już miał kadrę pucharowicza, a jeszcze się wzmocnił.

Oczywiście jest w tym drobny element sofistyki, niemniej tak, zespół Śląska wyglądał już rzetelnie, puchary zrobił pomimo, że niektóre ogniwa mające ciągnąć zespół, zawodzimy (tak, patrzymy na ciebie Waldku Soboto, ale nie tylko na ciebie). One mogą się wciąż przebudzić, dać z siebie więcej. Transfery przeprowadzone latem to może nie jest jakaś gwiezdna ofensywa, ale jest tu pochwała konsekwencji. czyli:

  • Mamy młodych, ciekawych graczy, pasujących, by tak rzec, do biznesowo-sportowego modelu Śląska
  • Mamy piłkarzy doświadczonych, którzy pasują do sportowego modelu Śląska

Młodzi Maksymilian Boruc z rezerw WBA, odstrzelony przez Piasta Javier Ajenjo Hyjek z przeszłością w młodzieżowej drużynie Atletico, grywający w I lidze pomocnik Kacper Radkowski sprowadzony z Zagłębia Sosnowiec? Każdy w razie czego może zagrać na „pozycji” młodzieżowca, ale rzecz w tym, że Śląsk nie ma w tym elemencie najmniejszego problemu. Czysto po piłkarsku, a nie PESEL-em, bronią się czy Bejger, czy Praszelik. To tylko zwiększa komfort Jacka Magiery w tym elemencie. No i nie da się ukryć – to też transfery, które w razie czego mogą zostać sprawdzone w „dwójce” Śląska, która bardzo dobrze radziła sobie w zeszłym sezonie II ligi. Śląsk już sam zobaczył, jak niezwykle wartościowe jest posiadanie rezerw na poziomie centralnym. Tej drużynie też na pewno będzie się mocno przyglądał Jacek Magiera, nie bojący się odważnych ruchów między rezerwami a pierwszym zespołem – w Śląsku też już to udowodnił stawiając na Konrada Poprawę.

Trójka graczy, która przyjechała z Półwyspu Iberyjskiego, jest trochę zagadką, ale oddajmy, że Śląsk ostatnio raczej trafiał niż nie trafiał jeśli chodzi o ten kierunek. Pamiętacie, że naszą ligę potrafili wciągać goście z Segunda B? No cóż, Caye Quintana przychodzący wzmocnić atak to gracz, który grał cały sezon w La Liga 2, a łącznie ma tam ponad 80 spotkań. Podobnie stoper Diogo Verdasca – blisko sześćdziesiąt spotkań na tym poziomie. Lewy wahadłowy Victor Garcia meczów w drugiej lidze hiszpańskiej ma 32. Dla każdego z nich gra w tych rozgrywkach to nie melodia zamierzchłej przeszłości, tylko taki Garcia podobnie jak Quintana – poprzedni sezon. Portugalczyk Verdasca grał tam w latach 2017-2019, potem za gotówkę wykupił go Beitar Jerozolima.

Summa summarum, o każdym z tej trójki można powiedzieć, że są uzasadnione przyczyny, by sądzić, że dadzą sobie w Ekstraklasie radę. A nie przychodzą na spaloną ziemię – Śląsk ma obecnie taką kadrę, że praktycznie na każdej pozycji jest rywalizacja. Symboliczne jest to na lewej obronie/lewym wahadle, gdzie Dino Stiglec miał abonament na grę. Ligowa czołówka. Ale teraz ciekawą opcją jest tam również Victor Garcia.

NOWY AS W TALII: PETR SCHWARZ

Petr Schwarz przez dwa sezony w Rakowie Częstochowa ugruntował… nie wiemy czy pozycję ligowej gwiazdy, ale na pewno zawodnika ponadprzeciętnego w tym elemencie. Wyjątkowy był dla niego sezon 19/20, kiedy brylował w klasyfikacji kanadyjskiej, ostatecznie zaliczając osiem bramek i siedem asyst. Rok później wyglądał to gorzej, ale też zmieniła się rola Schwarza, grał mniej, a też często jeśli grał, to głębiej, nawet nominalnie na pozycji stopera, choć w fazie ataku zmieniającego się w rasowego środkowego pomocnika.

Co tu kryć – Petr Schwarz dał się już po prostu poznać jako bardzo dobry piłkarz.

Piłkarz inteligentnie grający, piłkarz mający rozegranie, mający prostopadłą piłkę, potrafiący świetnie wykońać stały fragment, potrafiący zachować na boisku zimną krew. Schwarz jest jednym z tych piłkarzy, którzy kleją formacje – jest synonimem wszechstronności, który potrafi efektywnie pomóc w zabezpieczaniu tyłów, jak i chwilę później posłać zabójcze podanie czy nawet znakomity strzał.

Nie będzie też żadnego gadania o potrzebie aklimatyzacji, doskonale zna Ekstraklasę, jej realia, świetnie włada też językiem polskim. To z miejsca duże wzmocnienie, a jeszcze transferowy majstersztyk, bo przecież Schwarz przychodził z kartą na ręku.

Jedyny problem to fakt, że latem się leczył. Niemniej już zdążył zadebiutować w Śląsku podczas dwumeczu z Paide, zaczął też grać w sparingach – ma się ku lepszemu. Może trzeba być przygotowanym, że nie od pierwszych kolejek będzie wyglądał tak, jak potrafi wyglądać Schwarz, ale to zawodnik, na którego warto poczekać.

BLOTKA: POTURBOWANA OBRONA

Próba wskazania słabego punktu w Śląsku Wrocław jest interesującym eksperymentem myślowym. Bo przecież nie mówimy o jakiejś wspaniałej drużynie, przy której grze ręce same składają się do oklasków. Przy takich zespołach wskazanie słabego punktu nie powinno być problemem.

Ale potem patrzysz i Śląsk wszędzie ma rzetelną obsadę. Na każdej pozycji rywalizacja. Pojęcie pewniaka do składu nie jest zbyt rozsądne w kontekście Śląska, bo tu naprawdę każdy może zostać zastąpiony. Jesteś w stanie złożyć mocny środek pomocy bez Mączyńskiego, można sobie wyobrazić grę bez Stigleca i tak dalej i tak dalej. Również Jacek Magiera podkreśla, że siłą Śląska może być ten wyrównany skład, może bez niebywałych indywidualności, ale z rzetelnym poziomem.

Gdy popytaliśmy we wrocławskim środowisku, wskazywano nam środek obrony jako potencjalną zagadkę. Nie ma Puerto, a po kontuzjach wracają Bejger i Poprawa. Golla już zdążył załadować z Paide samobója. Niemniej i tutaj są gracze, którzy każą sądzić, że będzie to wyglądało przyzwoicie, a doszedł jeszcze Verdasca.

ROZDAJĄCY: JACEK MAGIERA

Można powiedzieć, że Wrocław troszeczkę się zakochał w Jacku Magierze.

No dobrze, może „zakochał” to zbyt mocne słowo, ale jest zauroczenie. Awans do pucharów swoją drogą, bo wiadomo, że to nie jest wcale tak, iż przyszedł Jacek Magiera i stworzył maszynę – na finiszu w końcu Śląsk zremisował ze Stalą 1:1, nie kontrolował wydarzeń. Narracja, że Magiera pojawił się w siodle i od razu zrobił wynik jest prawdziwa, ale ma pewne zasadnicze „ale” do postawienia.

Natomiast pomaga budować wiarygodność tego szkoleniowca. Aktualnie we Wrocławiu ma on duży kredyt zaufania… praktycznie ze wszystkich stron. Od działaczy. Przez piłkarzy. Dziennikarzy. Po kibiców. Jest wielka wiara w warsztat tego szkoleniowca, imponuje także wielu sposób bycia i osobowość Magiery – wrodzony spokój, analityczne podejście, nieprzeciętna inteligencja.

To wszystko, jak zawsze, musi być poparte jednak wynikami. Jak zawsze, los trenera jest od nich uzależniony. Nie będzie się dało złych wyników zagadać, szczególnie, że kadra spełnia wymagania Magiery – wymówek nie będzie. Natomiast można założyć, że nawet gorsza passa, jakiś kryzys – a ten przyjdzie, bo przyjść musi na każdą drużynę i każdego trenera, nie inaczej będzie ze Śląskiem Magiery – będzie potraktowany z większą dozą wyrozumiałości, co nie jest w polskim środowisku piłkarskim oczywistością.

DŻOKER: WALDEMAR SOBOTA

Co to za dżoker, skoro mówimy o piłkarzu, który przyszedł dobry rok temu, przy akompaniamencie fanfar?

Ano jednak dżoker, bo wiadomo jak wyglądał Waldemar Sobota w minionym sezonie. Jeden z największych przegranych sezonu. Z zawodnika, który miał być nie tylko liderem Śląska, ale też gwiazdą całej ligi, do – cóż, nie da się tego inaczej określić – pośmiewiska. Sobocie zdarzały się błędy, które na okręgówce kończyłyby się natychmiastowym ściągnięciem z boiska. Był tylko dobry początek, potem równia pochyła, z czasem zmieniająca się w zjeżdżalnię z jakiegoś upiornego lunaparku.

Ale z obozu Śląska docierają sygnały, że Sobota u Magiery odżył. Wygląda o niebo lepiej, odciął się od minionego sezonu mentalnie, ma nową wiarę i pewność. Wciąż jest w stanie dać wiele drużynie i stawiamy, że zanotuje nie tyle lepszy sezon – bo to, rzecz jasna, żadna sztuka w porównaniu z minionym – ale bliższy takiemu, jakiego mu wyrokowano w zeszłym sezonie. Stawiamy, że stanie się ważną postacią Śląska, na której będzie spoczywać odpowiedzialność. Magiera ma historię odbudowywania piłkarzy – typujemy, że Sobotę przywróci do świata ponadprzeciętnych ligowców, na których grę dobrze się patrzy.

ŚWIEŻAK: ŁUKASZ BEJGER

Murowany pewniak do gry w wyjściowej jedenastce. To nasz ulubiony przypadek młodzieżowca, bo jest dla wszystkich jasne, że grałby również wówczas, gdyby przepisu o młodzieżowcu nigdy nie wprowadzono. A przecież Bejger to dopiero rocznik 2002.

Gdybyśmy mieli wskazać młodych piłkarzy Ekstraklasy, którzy mogliby zagrać teraz pełny, mocny sezon, a za rok wyjechać – Bejger okupowałby topowe miejsca takiej listy. Już potwierdził, że ESA na pewno go nie przerasta, ba, że jest w stanie przerosnąć klasą bardziej doświadczonych ligowców. To nowoczesny obrońca z solidnym wyprowadzeniem piłki, ale na pewno nie zapominającym, że obrońca ma przede wszystkim bronić – warsztat w Anglii nie poszedł na marne.

Bejger, choć tak młody, ma papiery na to, by być gwiazdą Śląska. Stoperem, wokół którego będzie tworzyć się defensywa złożona ze starszych graczy. To tej miary talent, którego Śląskowi wielu w lidze zazdrości. Jest relatywnie niskim ryzykiem Śląska uwzględniać w budżecie następnych lat duże pieniądze otrzymane z transferu byłego juniora Manchesteru United.

POTENCJALNY SKŁAD

OKIEM SZATNI: FABIAN PIASECKI

W trakcie tej przerwy trener dokręcał wam śrubę?

Fabian Piasecki: Oczywiście, że tak. Mieliśmy tak naprawdę 2-3 tygodnie, żeby się przygotować do pierwszego meczu o stawkę. To był solidnie przepracowany okres.

Który z piłkarzy z twojej drużyny robi największe wrażenie podczas tej przerwy?

Chyba najlepiej na tym mocno przepracowanym okresie przygotowawczym wyszedł Waldek Sobota. Widać, że potrzebował takiego mocniejszego przygotowania. Wygląda dwie klasy lepiej niż wtedy, gdy do nas przychodził.

A kto najciekawiej prezentuje się z nowych piłkarzy?

Wszyscy, którzy do nas dołączyli, prezentują się ciekawie, ale myślę, że Petr Schwarz. Widać po nim, że ma piłkarską jakość. Będzie dużym wzmocnieniem środka pola. Polecam też uważnie przyglądać się Victorowi Garcii.

Jakie będą największe atuty Śląska w najbliższym sezonie?

Myślę, że największym atutem będzie to, że stanowimy jedność jako zespół. Jeden za drugiego pójdzie w ogień. Nie mamy wielkich indywidualności, ale razem jesteśmy mocni.

A co ewentualnie może być waszą słabością?

Ciężko powiedzieć tak naprawdę. Okaże się w meczach ligowych.

Obawiacie się wirusa pucharowego?

Nie. Czujemy się pewni. Mamy poczucie, że jesteśmy dobrze przygotowani do sezonu. Myślę że nie będzie u nas problemu łączenia ligi i pucharów, bo mamy szeroką kadrę. Na każdej pozycji masz zastępstwo jeden do jednego.

Które miejsce pod koniec sezonu sprawi, że z zadowoleniem i poczuciem satysfakcji odkapslujesz piwo by uczcić sukces?

Śląsk jest ambitnym klubem. Przed moim przyjściem miał 5. miejsce, w minionym 4. miejsce, teraz myślę, że podium to minimum. Taki będzie nasz cel na sezon – zrobić progres.

Twój osobisty cel?

Wywalczyć miejsce w pierwszym składzie i strzelać bramki dla Śląska. Wiem, że mogę dać dużo tej drużynie.

OKIEM EKSPERTA: KRZYSZTOF BANASIK, NACZELNY ŚLĄSKNET

Co ci się podczas tej przerwy najbardziej w klubie podobało?

Krzysztof Banasik, portal ŚląskNet: – Wydaje mi się, że najbardziej transfery, które zostały przeprowadzone. Ponieważ zostały uzupełnione wszystkie pozcje, które wymagały uzupełnienia. Lewe wahadło – trafił tam Victor Garcia. Wreszcie będzie miał kto rywalizować z Dino Stiglecem. Potrzebowaliśmy środkowego obrońcy – mamy Diego Verdascę. Potrzebowaliśmy kogoś do środka pola – jest Petr Schwarz. Na pewno podobał mi się też fakt, że część z tych transferów została dokonana na tyle wcześnie, by zdążyli pojechać z klubem na zgrupowanie. Trener mógł im się przyjrzeć, oni też mogli przepracować z nim ten czas.

Podobało mi się też, że Śląsk mierzył się w sparingach z dobrymi przeciwnikami, choćby z ligi chorwackiej, serbskiej. Ciężko to szło, było 0:4 z Hajdukiem Split, ale te porażki są ważne pod kątem rozwoju. Można grać ze słabeuszami i wygrywać po 4:0 – żadna sztuka. A tutaj trener Magiera podszedł ambitnie i ja to szanuję, bo to były fajne lekcje. Trener Lavicka miał inne podejście, grą ze słabszymi chciał budować mentalność zwycięzców, tutaj mamy inne podejście – sprawdzania jak daleko jesteśmy od średnich zespołów europejskich.

Co ci się podczas tej przerwy najbardziej w klubie nie podobało?

Druga strona medalu jeśli chodzi o transfery. Jednak mogła być mocniej wzmocniona formacja ofensywna. Ile można liczyć na wiekowego Roberta Picha. Kontuzjowany jest Marcel Zylla. Erik Exposito to raczej nie jest człowiek, który stanowi gwarancję wielu bramek. To wzmocnienie nastąpiło, ale późno – przyszedł Caye Quintana. Ale czy to będzie zawodnik, który będzie dawał nam więcej radości niż Exposito? Ta formacja ofensywna nie wygląda źle, ale mogła zostać wzmocniona lepiej tak liczbowo, jakościowo, jak i również w lepszym momencie.

Którym transferem jarasz się najbardziej?

Żadnym konkretnym, bo żaden mnie nie rozgrzał. Są rzetelne, to realizacja wizji, którą ma pion sportowy z Dariuszem Sztylką na czele. Raczej nie sprowadzają zawodników, którymi byśmy się „jarali”. Są gracze młodzi, z widokami na dalszą sprzedaż, są obcokrajowcy z La Liga2 w papierach. Dużego nazwiska nie ma, takiego, które robiłoby wrażenie, ale nie da się powiedzieć, że te nazwiska są słabe. Na pewno kibice najbardziej liczą na Caye Quintanę, ale to też dlatego, że zawsze gracz ofensywny intryguje bardziej.

OKIEM ANKIETOWANYCH

GDYBY ROZDANIE BYŁO GIFEM

W TYM SEZONIE WIESZCZYMY IM…

To niezwykle ciekawe, bo Śląsk ma solidne wszystkie formacje, ma solidne rotacje, ma ten mityczny balans pomiędzy młodymi graczami, solidnymi ligowcami, weteranami z dużą przeszłością, obcokrajowcami. Ma bodaj najlepszą w lidze rotację w bramce, dołożył ważną cegiełkę w postaci Schwarza, ma młodych graczy, których może rozwijać i sprzedać z zyskiem. Zachował skład, a jeszcze go wzmocnił. Nad wszystkim czuwa też trener, który wzbudza zaufanie.

To powinien być lepszy sezon niż poprzedni.

Ale sęk w tym, że poprzedni sezon był dość szczególny. Delikatnie mówiąc, w grze o puchary wybaczył sporo. I szczerze wątpimy, by to się powtórzyło.

Śląsk odrobił lekcje, Śląsk wygląda dobrze, ale liga zdaje nam się coraz bardziej konkurencyjna. I mimo porządnego lata we Wrocławiu nie wskażemy go jako jednego z faworytów w grze o puchary. Grono zainteresowanych nimi robi się stosunkowo szerokie, a w tej stawce Śląsk nie ma wyraźnej przewagi. Znowu może pójść na noże. Stawiamy jednak, że Śląsk w tej walce będzie do samego końca.

Fot. FotoPyK

redakcja

Opublikowane 20.07.2021 16:24 przez

redakcja

#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
#WeszłoFuksem
09.07.2021

Kupon Kowala, tenisowa tasiemka i królowie Euro

„Weszło Fuksem”, to nasz cotygodniowym cykl, w którym bierzemy sobie na tapet pięć najciekawszych (i często wygranych) kuponów z Fuksiarza. Co mamy w tym tygodniu? Potężny kupon potężnego Kowala. Tasiemkę na dwanaście meczów tenisowych. Specjalność zakładu Fuksiarza. No ludzie, czego my nie mamy – tak pytajcie, to będzie łatwiej. Klasyczny zestaw McKupon – czyli pewniaczek, […]
09.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
07.07.2021

Fuksiarz rejestracja – jak założyć konto w Fuksiarz.pl?

Wszystko ma swój początek. Życie, związek, praca, zajawki. Początek ma też typowanie w Fuksiarz.pl. Wybaczcie ten górnolotny i pompatyczny wstęp – zwłaszcza, że rejestracja w Fuksiarzu jest banalna, prosta, a sam proces zakładania konta niezwykle sprawny. Ponadto u tego bukmachera możecie przejść przez tzw. etap szybkiej rejestracji. No to co? Czas przeprowadzić was przez to […]
07.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
06.07.2021

Fuksiarz kod promocyjny lipiec 2021 + najwyższe promocje!

Z bukmacherami jest tak, że lubimy najbardziej ich wtedy, gdy kupony rozliczane są na zielono. Ale jak wiadomo – nie zawsze tak jest. Natomiast zawsze w Fuksiarz.pl można dostać kody promocyjne na start – to trochę tak, jak gospodarz wita nas ciepłym posiłkiem i smaczną herbatką. No i Fuksiarz w taki sposób was wita w […]
06.07.2021
Weszło
31.07.2021

W zasadzie jakie, poza Podolskim, są atuty Górnika?

– Górnik to nie jest sam Podolski – powiedział sam Podolski wczoraj po oklepie od Lecha i cóż, nic kontrowersyjnego nie powiedział. Mógłby się Messi jutro w Górniku zameldować, ale jak wszyscy pozostali ogarnialiby w takim tempie jak wczoraj, też nic z tego by nie wyszło. Dlatego wczorajszy mecz, w którym Poldi dał sygnał, że […]
31.07.2021
NBA
31.07.2021

10 najlepszych niskich skrzydłowych w historii NBA

LeBron James czy Larry Bird? Larry Bird czy LeBron James? Eksperci analizujący historię NBA przez lata nie potrafili się zdecydować, który z nich zasługuje na wyższą pozycję w rankingach wszech czasów. A przecież na tej dwójce lista znakomitych niskich skrzydłowych się nie kończy. Mamy jeszcze latającego Juliusa Ervinga, twardego jak skała Johna Havlicka, pożytecznego Scottiego […]
31.07.2021
Ekstraklasa
31.07.2021

Jak zastąpić Świerczoka? I czy trzeba zastępować Strączka?

Jakub Świerczok i Rafał Strączek. Co ich łączy? Nazwisko kończące się na literę „k”. Ha, taka zagadka, miłego dnia, dzięki za przeczytanie tego tekstu! Ale tak na poważnie – obu łączy to, że w poprzednim sezonie byli fundamentalnymi postaciami dla swoich ekip. Świerczoka w lidze już nie ma, Strączka zaraz może nie być. A w […]
31.07.2021
Ekstraklasa
31.07.2021

„Legia dała mi wszystko”. Warszawska kariera Dariusza Banasika

Kiedy Radomiak był na drodze do Ekstraklasy, gratulacje dla trenera Dariusza Banasika płynęły m.in. ze strony byłych właścicieli Legii Warszawa – Bogusława Leśnodorskiego i Macieja Wandzla. Jeśli ktoś był zdziwiony tym, że obaj panowie dobrze znają szkoleniowca radomskiej drużyny, ten powinien prześledzić początki trenerskiej kariery Banasika. To właśnie w Legii Warszawa Banasik zaczynał swoją przygodę, […]
31.07.2021
Weszło
31.07.2021

Młyński: Nie widziałem swojej przyszłości w Gdyni. Władze chciały pokazać, kto jest szefem

12 listopada 2020 roku. To właśnie wtedy Mateusz Młyński zagrał po raz ostatni w barwach Arki Gdynia. W meczu z Chrobrym Głogów spędził na boisku pełne 90 minut, jak zresztą zwykle tamtej jesieni. Potem jednak albo siedział na ławce, albo nie było go nawet w kadrze meczowej. Oczywiście nie przez to, że nagle stał się […]
31.07.2021
Brama dnia
31.07.2021

Starcie gigantów – Murawski kontra Iwański! | BRAMA DNIA

31 lipca 2008 roku. Cóż to był za dzień dla polskiego piłkarstwa. W 1. rundzie eliminacji do Pucharu UEFA dwa nasze kluby rozprawiły się z zawsze groźnymi oponentami. Lech Poznań pokonał 4:1 Chazar Lenkoran, natomiast Legia Warszawa takim samym stosunkiem goli poskromiła FK Homel. Ładnych trafień nie brakowało, więc materiał do kolejnego odcinka „Bramy dnia” […]
31.07.2021
Weszło
31.07.2021

W zasadzie jakie, poza Podolskim, są atuty Górnika?

– Górnik to nie jest sam Podolski – powiedział sam Podolski wczoraj po oklepie od Lecha i cóż, nic kontrowersyjnego nie powiedział. Mógłby się Messi jutro w Górniku zameldować, ale jak wszyscy pozostali ogarnialiby w takim tempie jak wczoraj, też nic z tego by nie wyszło. Dlatego wczorajszy mecz, w którym Poldi dał sygnał, że […]
31.07.2021
NBA
31.07.2021

10 najlepszych niskich skrzydłowych w historii NBA

LeBron James czy Larry Bird? Larry Bird czy LeBron James? Eksperci analizujący historię NBA przez lata nie potrafili się zdecydować, który z nich zasługuje na wyższą pozycję w rankingach wszech czasów. A przecież na tej dwójce lista znakomitych niskich skrzydłowych się nie kończy. Mamy jeszcze latającego Juliusa Ervinga, twardego jak skała Johna Havlicka, pożytecznego Scottiego […]
31.07.2021
Brama dnia
31.07.2021

Starcie gigantów – Murawski kontra Iwański! | BRAMA DNIA

31 lipca 2008 roku. Cóż to był za dzień dla polskiego piłkarstwa. W 1. rundzie eliminacji do Pucharu UEFA dwa nasze kluby rozprawiły się z zawsze groźnymi oponentami. Lech Poznań pokonał 4:1 Chazar Lenkoran, natomiast Legia Warszawa takim samym stosunkiem goli poskromiła FK Homel. Ładnych trafień nie brakowało, więc materiał do kolejnego odcinka „Bramy dnia” […]
31.07.2021
Prasówka
31.07.2021

PRASA. Dyskretny debiut Podolskiego. Drużyna mu nie pomogła

Sobotnia prasa nie ma wyraźnej czołówki, ale znajdziemy w niej kilka rozmów i tekstów wokół ligi. Rafał Wisłocki mówi o kulisach zamiany Sandecji na Bruk-Bet, Michał Pazdan opowiada o swoich oczekiwaniach w Jadze, a trenerzy dzielą się swoimi przemyśleniami przed i po meczach. Sporo miejsca poświęcono debiutowi Podolskiego. – Każdy, kto liczył, że radykalnie odmieni grę […]
31.07.2021
1 liga
30.07.2021

ŁKS w swoim stylu – przeważał, ale punkty pogubił

Nie zawiodło nas dzisiejsze starcie dwóch ekip, które w ubiegłym sezonie poległy w barażach o awans do Ekstraklasy. GKS Tychy podzielił się punktami z ŁKS-em Łódź po naprawdę niezłym widowisku. Łodzianie zagrali w swoim starym, (nie)dobrym stylu – długo dominowali i wyszli za zasłużone prowadzenie, lecz ostatecznie pozwolili rywalom wyrównać po błędzie bramkarza. Klasyka gatunku. […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

A może naprawdę potrafią uderzyć?

Oglądamy sobie Ekstraklasę w tym sezonie, oglądamy, i tempo – uczciwie mówiąc – jest różne. W jednym meczu lepsze, w innym gorsze, generalnie takie jak zwykle. Ale są i rażące odchylenia od normy w innych aspektach. Bo liczba pięknych bramek, która już zdążyła paść… Spokojnie mogłaby obsadzić jakąś słabszą rundę. No i jest jeszcze kwestia […]
30.07.2021
Liczba komentarzy: 23
Subscribe
Powiadom o
guest
23 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
CM711
CM711
10 dni temu

Który debil wypocił ten artykuł? Stek bzdur, widać, że Ekstraklasę oglądacie na live score i nie macie żadnego pojęcia. A już największa beka z tego, że w Magierze zakochali się kibice 🙂

Knjr
Knjr
10 dni temu
Reply to  CM711

Wez już przestan na siłę jebac wszystkich za wszystko pod każdym artykułem. Jak cię tak wkurwiaja to przestań tu wchodzic

fhdhasgsagsasfsgasf
fhdhasgsagsasfsgasf
10 dni temu
Reply to  CM711
Stat
Stat
10 dni temu

Od kilku lat prowadzę bazę i rozwijam swój projekt, oglądając niektóre drużyny ESA – w tym Śląska najdłużej, bo właśnie startuje 6 rok i powiem tak:

1) Śląsk to zespół na miejsca 5-8
2) Skauting polega na sprowadzaniu młodych Polaków z przeszłością w zagranicznych klubach, bez znaczenia czy są przydatni (Płacheta), słabi (Zylla) lub jedynie perspektywiczni (Bejger) – zresztą nie tylko Śląsk tak działa…w odwodzie jeszcze Boruc, Hyjek, czy Bargiel
3) Putnocky – kozak, a Szromnik miał kilka bardzo efektownych obron zapadających w pamięć, oraz wiek jest jego atutem (najlepsza opcja to wypromowanie Michał i sprzedaż, a od przyszłego sezonu postawienie na Słowaka – jeśli utrzyma jakość to spokojnie jeszcze 2-3 lata pogra)
4) Puerto i Golla, to najlepsi obrońcy Śląska w zeszłych sezonach – za Hiszpanem nie płaczą i umniejszają tylko ci, którzy patrzą na pozasportowe aspekty, ignorując jakość na boisku
5) Stiglec jest przeciętny – stop podniecaniu się jego dobrymi występami z początku pobytu, bo przez kolejne 1,5 roku jest wybitnie średni, popełniający proste błędy (ktoś niemal najwięcej razy dośrodkowujący, w końcu dorzuci jakąś niezłą piłkę)
6) Bejger w tym momencie to wybitny średniak, popełniający grube błędy – przemawia za nim jednak umiejętność i chęć wprowadzania piłki oraz wiek, więc w perspektywie 2-3 lat pewnie będzie z niego solidny piłkarz, ale na ten moment sportowo to poziom Fortuna 1 Liga
7) Początek zeszłego sezonu Sobota miał bardzo dobry, później (najprawdopodobniej przez covid) totalny zjazd i teraz ciekawy początek – myślę, że jeśli Pawelec i Celeban nie tak dawno grali regularnie w ESA, to Waldka stać na jeszcze przynajmniej 2-3 lata przyzwoitej gry (zwłaszcza przy 4 w środku pola i braku dobrych skrzydłowych na wypadek zmiany formacji)
8) Exposito dużo pracuje i też przez to mało strzela – kibice go bardzo nie doceniają
9) Piasecki dużo strat, ale jest bardzo skuteczny – jeden z najbardziej efektywnych, liczba minut potrzebnych na gola
10) Inne transfery (zagraniczne) dla mnie to nie wiadoma bo nie oglądam np La Liga 2, natomiast spoglądając w statystyki (mimo że wybitnie underowa liga), to nowy napastnik to może być niższa wersja Erika
11) Z całym szacunkiem – Tamas, Musonda, Janasik, ale zwłaszcza Zylla, Makowski, Bergier…no to nie są piłkarze na walkę w ESA o europejskie – wiele osób stwierdza kto ostatecznie zajął 4 miejsce, ignorując fakt ile dzieliło od miejsca 3 oraz jak blisko było miejsca bodajże 13
12) Zeszły sezon bardzo fartowny, potwierdza to również xG
13) W ostatnich 11 kolejkach (większość za Magiery) Śląsk wygrał aż 3 razy – no ewidentnie pucharowa drużyna, zwłaszcza po odejściu jednych z najlepszych zawodników (Puerto, zaraz pewnie Exposito), zwycięstwa zresztą odniesiona z Jagiellonią i dwoma Beniaminkami (w każdym przypadku strzelając tylko gola więcej)
14) Duży plus dla Magiery za wdrażanie formacji i bycie konsekwentnym (od kilku lat twierdzę że to najbardziej właściwa droga, zwłaszcza ogólnie dla drużyn z Polski – miło widzieć w niektórych kolejkach po 9-10 drużyn grających w ESA taką formacją)
15) „imponuje także wielu sposób bycia i osobowość Magiery – wrodzony spokój, analityczne podejście, nieprzeciętna inteligencja” – no prawie jakby o mnie ktoś napisał… ale tak bardziej na poważnie, ponoć moja sylwetka i ogólny opis pracy został przedstawiony trenerowi, nawet nie doczekałem się jakiejkolwiek odpowiedzi (o zaproszeniu na spotkanie, czy tym bardziej zatrudnieniu już nie mówiąc), więc jeśli chodzi o mądre zarządzanie i rozwijanie klubu, to chyba poszło coś nie tak? Mowa o udzieleniu choćby krótkiej odpowiedzi, nawet z szacunku
16) Podsumowując – ostatnie 2 sezony zespół zrobił ponad stan (jeśli ktoś nie wierzy, odwołuje choćby do xG), tak jak w jeszcze wcześniejszych latach miał troszkę pecha i niesłusznie zajmował dalsze pozycje, grając lepiej niż wskazywał na to wynik. Teraz lub za rok gdy ktoś spojrzy, to nie będzie pamiętał Lecha czy Piasta, ale to że Śląsk zajął 4 miejsce i zrobił „jakiś” sukces w europejskich rozgrywkach, sprowadzając pod to że musiał być mocny skoro zajął takie dobre miejsce… nie pamiętając już, że podobna liczba punktów dzieliła go od ostatniego (jedynego spadkowego) 16-go miejsca i podium, a anulowany gol Lechii w doliczonym czasie miał taki wpływ, że remis z potężną Stalą Mielec jednak wystarczał – tam też padł gol w doliczonym

Paweł
Paweł
10 dni temu
Reply to  Stat

Ech pozbądź się żalu bo czuć go w całym poście. Tak z ciekawości , jakie masz doświadczenie klubowe?

Stat
Stat
10 dni temu
Reply to  Paweł

Być może mylisz żal, z konkretami – uroki komunikacji tekstowej. W całym tekście jest żal?
1) niech będzie że subiektywne spojrzenie, ale gdzie tu żal?
2) stwierdziłem fakty
3) dwóch dobrych bramkarzy, nr1 zrobiony teraz bardziej „medialny”, niż ten który wybronił 2 karne w jednym sezonie
4) subiektywne spojrzenie poparte faktami (nie chce mi się, ale mogę później powołując się na dane z InStat pokazać, lub teraz szacunkowo wspomnieć – choćby w ostatnich meczach zeszłego sezonu, że taki Puerto miał z 2x więcej stoczonych pojedynków, i do tego z 25% lepszą skuteczność wygrywanych)
5) moja opinia wynikająca z faktów
6) jeśli ktoś analizował grę Śląska tyle i na takich płaszczyznach jak ja i ma inne zdanie…to dziwię się bardzo – ale gdzie tu niby żal?
7) staje w obronie piłkarza – gdzie ten żal?
8) ponownie w obronie piłkarza – jaki żal?
9) zwracam ciekawostkę statystyczną z pozytywnym wydźwiękiem – mój żal?
10) 8 bramek i 6 asyst w 82 meczach La Liga 2 (niespełna 5000 min) – niby przesadzam?
11) w moim odczuciu Tamas to typowy średniak, jego atutem jest lewa noga dominująca (zwłaszcza w obecnym ustawieniu), Janasik na podobnym poziomie, a Musonda ma w sobie coś (szybkość), ale zupełnie tego nie wykorzystuje (brak liczb) – chcesz mi powiedzieć, że mam żal…a nie że skrzydłowy grający 4000min bez gola nie przekonuje? Może na dolną połówkę ESA tak, ale gdy mowa o walce o podium/europejskie? Bez jaj
12) raz jeszcze stwierdzam fakt, odwołuje do xG w których Śląsk „najbardziej oszukał” tzn zrobił wynik ponad stan, podobne słowa o szczęściu mówiłem we wcześniejszym sezonie będąc na rozmowie na Oporowskiej – kilka osób wprost przyznawało mi rację, oni również mają dostęp do takich danych i raportów… gdzie ten żal?
13) 3 zwycięstwa (2 z beniaminkami) na 11 meczów, to wynik drużyny mającej pucharową kadrę i aspirację na podium? Przecież wiadomo, że to jedynie patrzenie przez pryzmat wyniku – Śląsk 2 lata z rzędu był dość wysoko, więc teraz (weszlo) ludzie szukają argumentów pasujących pod tezę, skoro nie ma super zawodników, to laury muszą spadać na trenera, bo inaczej nie da się tego przedstawić z ich punktu widzenia
14) chwalę trenera – tu też mam żal?
15) tu mogę się zgodzić, że tak może to brzmieć, ale jak niby inaczej mam stwierdzić fakt? Nie potraktowano mnie jak człowieka, więc o tym napisałem – tyle. Nikogo nie obraziłem, we wszystkim byłem możliwie obiektywny, powołując się często na fakty.

Pomijając podsumowanie, na 15 takich punktów, co najwyżej w 1 jakkolwiek może brzmieć to jak podwaliny do żalu. Więc przechodząc do konkretów, gdzie niby jest żal którego mam się pozbyć? Przecież gdybym nawet nie umieścił ostatniego punktu, to byś nie pomyślał o wyimaginowanym żalu.

Doświadczenie klubowe? Już opowiadam, i choć zajmie to kilka minut, uważam że warto – przez 2-letni pobyt na stażu (chyba wiadomo już gdzie) obiecano mi niektóre rzeczy, a na inne zapewniano że będą duże szanse – minął rok i na większość tych rzeczy się nie doczekałem. Co więcej, jedna z wysoko postawionych osób twierdzi, że nie odbywałem tego stażu (mimo że przeczą temu słowa innych osób, mam dokumenty z ich podpisami, pieczątkami, czy choćby zdjęcia które potwierdzają mój pobyt). Tak więc nie tylko nie podziękowano mi za pobyt (ani nie zapewniono kontynuacji), ale nawet udają że mnie tam nie było.

Z kolejnych doświadczeń klubowych, miałem kontakt z Rakowem Częstochowa. Pierwotnie plany współpracy przesunięto na „po sezonie”, jednak w przerwie zimowej odezwano się do mnie i zaproponowano spotkanie. Pomimo tego, termin był opóźniany tak długo, aż przestano mnie informować/odpowiadać. Z jakiego powodu? Chciałbym wiedzieć. Dlaczego odezwano się, skoro nie zamierzano nawet się spotkać? Też chciałbym wiedzieć.

W następnych miesiącach kontaktowała się ze mną Warta Poznań – telefonicznie zrobiła to jedna z ważniejszych osób. Prosiła o wyjaśnienie danych które zostały im przedstawione. Z jego strony padła propozycja dnia, godziny – dostosowałem się i to ja miałem zadzwonić. Tak zrobiłem, cisza. Ponawiam, cisza. Po jakimś czasie oddzwonił i powiedział że nie może rozmawiać, więc albo zadzwoni za godzinę, albo następnego dnia – trochę się zdziwiłem, no ale dostosuję się. Telefonu już więcej nie dostałem. Dlaczego? Chciałbym to wiedzieć.

Następnie pojawiła się szansa w ŁKS Łódź. Ponownie jak w przypadku Rakowa – dla mnie perspektywa dobra (innowacyjnie grająca drużyna i/lub atrakcyjny futbol), dość szybko zauważyłem że sprawy wyglądały obiecująco. Spotkanie umówione, nic tylko jechać i się spotkać. Niestety – dwukrotnie w ostatniej chwili odwoływano spotkanie ze mną. Kompletnie nie rozumiem dlaczego. Osoba z klubu będąca pośrednikiem akurat zachowała się fair (nie była główną osobą decyzyjną), ale fakt pozostaje faktem – miałem zostać potraktowany inaczej, a wyszło jak zwykle. Dlaczego? Nie z mojej winy, ale chciałbym to wiedzieć

Była też rozmowa z Jagiellonią Białystok, ale przypominało to rozmowę-meteoryt jak z Wartą Poznań, tyle że w wersji mailowej. Kontakt złapany, kilka maili. I nagle bez powodu z dnia na dzień rozmowy brak. Dlaczego? Może Ty znasz odpowiedź – dlaczego ludzie, którzy Z WŁASNEJ INICJATYWY kontaktują się z tobą, nagle nie potrafią nawet zaprosić na spotkanie, a w niektórych przypadkach nawet udają że cię nie znają. W ten sposób na czekanie i opóźnianie tematu straciłem dosłownie rok. Zważywszy że sezon się właśnie rozpoczyna, to najprawdopodobniej najbliższy rok również.

Ukończone różne uczelnie, AWF z wyróżnieniem, praca magisterska – top. W międzyczasie staż i rozwijanie projektu. Perspektywy i korzyści z tego płynące? Duże. Zainteresowanie? Średnie. Chętni na spotkanie? Brak. To po co studia, staże i inne osiągnięcia, skoro to nie daje nawet szansy (nie mówię o gwarancji) na zatrudnienie w branży? Po co istnieją takie uczelnie i staże, skoro tylko zmarnowały mój czas, motywacje, starania? Czy mam żal? W pewnym sensie – tak. Czy żal jest zawarty w poprzedniej wiadomości? Nie – bo niby gdzie, do kogo i z jakiego powodu? Dlatego raz jeszcze poproszę o konkrety, gdzie ten żal który czuć w całym poście? Chętnie bym się go pozbył, tylko muszę wiedzieć co nim nazywasz 🙂 jak widzisz, doświadczenie klubowe mam takie na jakie mi pozwolono – tzn dopóki pracować na darmowych warunkach (inne niż obiecywane), to spoko… w przeciwnym wypadku? Nie ma tematu, uznają że cię nie znają, mimo że sami się kontaktowali/proponowali termin spotkania

PS dość podobny komentarz (do tego) rzuciłem w innym artykule, gdybyś chciał się zgłębić to wkleję link na samym końcu. Tylko wtedy ludzie piali z zachwytu, rozmawiali, zostawiali plusy (choć to zawsze symboliczny wyznacznik), a teraz nagle jestem bee i mam pozbywać się żalu którym namaściłem rzekomo wpis? Cóż, poczekam jeszcze na odpowiedź, ale… ech nie mów innym co mają robić, skoro błędnie identyfikujesz emocje.

https://weszlo.com/2021/04/24/gerard-juszczak-dzial-skautingu-i-analiz-jagiellonia-bialystok

Wujaszek Billy
Wujaszek Billy
10 dni temu
Reply to  Stat

To może chociaż niech Stanowski cię zatrudni, bo analizy na takim poziomie na weszło to jeszcze nie widziałem, a już parę lat tu siedzę.

qdlaty81
qdlaty81
10 dni temu
Reply to  Stat

jedna z lepszych odpowiedzi na Weszło ever.
i niestety po raz kolejny obnażenie amatorskiego zarządzania w polskiej piłce
a że ryba psuje się od głowy…

qdlaty81
qdlaty81
10 dni temu
Reply to  Stat

i warto poczytać Twoje komentarze pod wklejonym artykułem 😉
powodzenia

Stat
Stat
9 dni temu
Reply to  qdlaty81

Dziękuję za miłe słowa 🙂 jeszcze jestem w kontakcie z jednym klubem, może coś się wykreuje last-minute, choć szansę iluzoryczne

roko
roko
10 dni temu
Reply to  Stat

Jestes zakompleksiony I zakochany w sobie. Ochlon, dostosuj sie do swiata I dzialaj.

Stat
Stat
9 dni temu
Reply to  roko

A ty mnie nie znasz, piszesz bezpodstawne bzdury i tracisz czas. Ochłoń, wyrzuć śmieci, albo zrób cokolwiek innego pożytecznego i idź spać. Działaj

roko
roko
10 dni temu
Reply to  Paweł

Nie ma zadnego, typowy freak ktory spamuje do klubow, probuje sil w bukmacherce I mysli ze ma ponadprzecietne zdolnosci analityczne(xD)

Puchatek
Puchatek
10 dni temu
Reply to  roko

Jeśli ktoś ma pasję i nie żałuje czasu na jej rozwinięcie, to ma prawo sądzić, że jakieś zdolności jednak nabył. A mieć ponadprzeciętne zdolności jest wtedy normalne, zważywszy na to, że przeciętna osoba siedzi z piwskiem na dupie i jedynie ględzi.

hahaha
hahaha
10 dni temu
Reply to  Stat

Śląsk gra efektywnie ale nie efektownie. 4 miejsce w ostatnim sezonie IMO na farcie, ile w tym zasługi Magiery? Okaże się w tej rundzie. Piszcie co chcecie ale mi Śląsk podobał się najbardziej pod wodzą Urbana, taki paradoks bo akurat wtedy walczył o to żeby nie spaść ale nie da się ukryć, że grał efektownie 😀

Stat
Stat
10 dni temu
Reply to  hahaha

No uważam właśnie podobnie 🙂 od pierwszego pełnego sezonu Lavicki było widać, że drużyna gra bardzo defensywnie, efektywnie i konsekwentnie. Ale przy tym mieli kilka razy troszkę farta (choćby fakt, że w zeszłym sezonie ta liczba punktów dawała miejsce 4, a nie równie dobrze 8), który fałszuje i sugeruje ocenę „brzydko, ale dobrze” – nie, nie było dobrze, tylko sporo na farcie oraz z błędnymi decyzjami (postawienie na Markovicia, czy Zivulica zamiast choćby więcej minut dla Gąski i Łabojko).

Końcówka sezonu (czyli już Magiera) była bardzo średnia, zbyt mała liczba zwycięstw żeby myśleć jak o topowej drużynie ESA. Należy jednak podkreślić postawienie na młodych, czyli rozsądną inwestycję – tracę coś teraz, żeby zyskać w przyszłości. Natomiast trzeba czasu żeby zobaczyć na co stać „jego” zespół. Zmienił ustawienie, postawił na Poprawę i Lewkota – co ta dwójka robiła tyle czasu w rezerwach? Lavicka nawet nie wiedział że Konrad już nie jest młodzieżowcem (był tu artykuł jakiś czas temu), a na Szymona tak długo nie zwracano uwagi, że status młodzieżowca właśnie mu się skończył (stanowił kartę przetargową, której nie wykorzystano, bo zamiast postawienia na niego ściągnięto choćby Zyllę który nic dobrego nie wnosił). Pod koniec sezonu to własnie Poprawa i Lewkot byli najlepszymi zawodnikami Śląska, i to pomimo że są młodzi i były ich to pierwsze poważniejsze mecze w karierze.

Podpisuję się też pod wzmianką o Ubranie – też uważam, że grali atrakcyjnie, ale czasem byli nieskuteczni, czasem indywidualne błędy, a czasem mieli po prostu pecha – dopiero Lavicka dostał konkretny czas na zbudowanie „swojej” drużyny, bo poprzednicy nie mogli liczyć na taki komfort.

roko
roko
10 dni temu
Reply to  Stat

Po co komu jakis analityk skoro najistotniejszy czynnik to dobrzy, grubo oplaceni zawodnicy, przeciez ty nic wartosciowego nie napisales, jakies xG ktore od lat kazdy juz zna xD
Myslisz ze jakis nowy trend w pojedynke uruchomisz

Stat
Stat
9 dni temu
Reply to  roko

Jeśli sądzisz, że kilkanaście zdań to pełny efekt i zakres mojej pracy, to jesteś ponadprzeciętnie ograniczony 🙂 ja nawet nie zajmuję się analizą, w którą tak ochoczo wbijasz szpile… ale co tam. Stworzyłeś własny świat, w którym postrzegasz mnie w wyimaginowany sposób, bo sam niczego w życiu nie osiągnąłeś? W zasadzie nie znasz mnie, jesteś dla mnie takim samym randomem jak ja dla ciebie. W jakim celu zaczepiasz kogokolwiek, jeśli nie umiesz nawiązać merytorycznej rozmowy? Jeśli nie nauczyłeś się rozmawiać z ludźmi, to nie czytaj komentarzy – zaoszczędzisz trochę czasu.

Co do meritum – najistotniejszym czynnikiem to dobrzy i grubo opłacani zawodnicy? Widać jak głupi jesteś = czytaj, w jak uproszczony sposób postrzegasz sport, który tak chętnie oglądasz, a i tak niewiele z niego rozumiesz. Nie wiem czy uruchomię nowy trend, bo mi na tym nie zależy (w zasadzie mam gdzieś, czy ktoś za tym pójdzie, bo patrzę na siebie i korzyści jakie JA mogę uzyskać oraz klub któremu mógłbym w ten sposób pomóc – reszta niech robi co chce, ich kasa i ich podejście do tematu to nie mój problem… chyba tylko ty masz taki problem, że nie potrafisz przejść obojętnie obok czegoś co cię zupełnie nie dotyczy). xG każdy zna? Po pierwsze, to słyszała o tym jakaś część. Z tego zapewne większość tylko wie czym to jest, nie rozumiejąc nawet w jaki sposób to działa. Najlepszy na to dowód ostatniego Euro, gdzie większość patrzy choćby na Polskę przez pryzmat wyniku, a nie właśnie bardziej zaawansowanych statystyk. Zdecydowanie nie brakuje osób które umniejszają takiej metodzie, pokazując skrajność jako regułę i błędnie odczytując niektóre dane. Dodam tylko tyle, że (w oparciu o dane xG z fazy grupowej) wszyscy czterej półfinaliści Euro byli w tej klasyfikacji w TOP5 drużyn, natomiast Włosi mieli najlepszy wskaźnik xGA (goli traconych), a Anglia była na drugim miejscu – czyli mowa kolejno o zwycięzcy i srebrnym medaliście całego turnieju. Gdyby „każdy” wiedział na czym polega xG i tego typu dane, to nie mówiono by tyle o Francji, czy Belgii jako faworytach, a choćby o Danii, pomimo braku Eriksena- cóż, ty jak zwykle gadasz bzdury, ja jak zwykle wspominam o faktach lub przedstawiam kolejne potwierdzenia słuszności moich tez. Ty jak zwykle w błędzie, ja kolejny raz mam rację.

Gdybyś zobaczył czym się zajmuje i ze zrozumieniem wysłuchał, to może byś w ogóle pojął o czym mowa – a przynajmniej zająłbyś stanowisko w oparciu o jakąkolwiek wiedzę. Dzięki temu co robię, można właśnie uniknąć zbędnego przepłacania pieniędzy na niektórych zawodników, lub znaleźć gracza któremu warto dać szansę mimo że nie cierpi on na brak zainteresowania. Doskonale wiem ile razy ludzie mieli sprzeczne zdania z moimi wynikami, ale później częściej okazywało się że to ja miałem rację (transfer Cholewiaka do Legii, a teraz utrzymanie w ESA… brak gry w ESA Dankowskiego który rzekomo był super talentem… kompletna porażka Zivulicia w Diosgyor oraz Markovicia w Radnicki… czy choćby hejtowany od dawna Exposito, i tylko czekam aż faktycznie uda się zmonetyzować jego pobyt w Śląsku… dobrze wyglądający Gąska, któremu Śląsk swoimi decyzjami hamuje rozwój, a nadałby się na ESA… przykładów jest dużo więcej). Po jakimś czasie okazuje się, że zdecydowana większość moich danych, wniosków i prognoz sprawdza się w kontekście słuszności zatrudnienia/zwolnienia lub wystawiania do składu danego piłkarza. Z tego już krok, aby zrozumieć że część decyzji można było wykonać lepszych, lub szybciej i wyciągnąć z tego korzyści (sportowe i/lub finansowe) – wystarczyło mieć w zasięgu taką osobę jak ja. No ale, przecież to nie mi milion zł rocznie ucieka 🙂 nie moja kasa, więc nie moja spina

PS odpisywałem przez grzeczność, ale jeśli nie masz zamiaru napisać czegokolwiek wartościowego, to z szacunku do siebie przestanę odpisywać, bo rozmowa z tobą staje się bardzo jałowa 🙂 nie wnosisz do rozmowy merytoryki, gadasz bzdury, krytykujesz innych i jednocześnie mówisz kto racji nie ma, bo rację (XD) masz przecież ty, nie przedstawiając oczywiście na to jakichkolwiek argumentów. Zresztą ty nawet nie masz swojego zdania, po prostu z założenia przyjmujesz przeciwne stanowisko, tak o. Darmowa rada na koniec – nie oceniaj ludzi skoro ich nie znasz, ani nie próbujesz poznać, a tym bardziej tego co robią. Nie dlatego bo tak nie wypada, ale po to żeby nie wyjść na pajaca… o ile jeszcze nie jest za późno

Kafel
Kafel
10 dni temu

Białek przeproś Dąb Pruszowice

ClaraFraser
ClaraFraser
10 dni temu

Zacznij zarabiać od 120 do 200 USD za godzinę pracy online z domu przez kilka godzin każdego dnia … Otrzymuj regularne płatności co tydzień … Wszystko, czego potrzebujesz, to komputer, połączenie internetowe i trochę wolnego czasu … Więcej tutaj
…………………..>>>>  https://Www.Work85.Com

jeremy
jeremy
10 dni temu

artykuł skopiowany z zeszłego roku, tylko zamiast Laviczka wstawili Magiera

fhdhasgsagsasfsf
fhdhasgsagsasfsf
10 dni temu
Marcin
Marcin
9 dni temu

„Istotne pamiętać o tym w tym sezonie o tyle, że Jacek Magiera ma wszelkie predyspozycje, by stać się istotnym elementem tak rozwijanego Śląska”
Przeczytałem na głos, żona zapytała, czy Polak to pisał – moją odpowiedź pominę.
puchary zrobił pomimo, że niektóre ogniwa mające ciągnąć zespół, zawodzimy”
oj zawodzimy, donośnie zawodzimy wszyscy, którzy to czytamy. Na dziś nie dam rady więcej

Suche Info
31.07.2021

Tworek: – Nie jesteśmy w optymalnej formie

Na konferencji przed meczem z Pogonią Szczecin szkoleniowiec Warty Poznań, Piotr Tworek, przyznał, że jest zadowolony z efektów pracy jego podopiecznych, aczkolwiek nie ukrywa tego, że  zespół potrzebuje jeszcze trochę czasu, by wskoczyć na najwyższe obroty. Nie szczędził również pochwał w stosunku do niedzielnego rywala.  – Postęp w naszej grze jest widoczny, mimo że zespół […]
31.07.2021
Weszło
31.07.2021

W zasadzie jakie, poza Podolskim, są atuty Górnika?

– Górnik to nie jest sam Podolski – powiedział sam Podolski wczoraj po oklepie od Lecha i cóż, nic kontrowersyjnego nie powiedział. Mógłby się Messi jutro w Górniku zameldować, ale jak wszyscy pozostali ogarnialiby w takim tempie jak wczoraj, też nic z tego by nie wyszło. Dlatego wczorajszy mecz, w którym Poldi dał sygnał, że […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Młody piłkarz Ajaksu zginął w wypadku samochodowym

Klub z Amsterdamu poinformował, że wczoraj doszło do ogromnej tragedii. Noah Gesser, ich 16-letni podopieczny, zginął w wypadku. Śmierć poniósł także jego starszy brat.  Do tragicznego zdarzenia doszło w miejscowości IJsseltein. Według holenderskich mediów pojazd, w którym znajdował się piłkarz, zderzył się czołowo z taksówką. Kierowca taksówki z poważnymi obrażeniami został przetransportowany do szpitala. Podczas […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Aston Villa gotowa zaakceptować rekordową ofertę za Jacka Grealisha

„Sky Sports” podało informację, że działacze Aston Villi wyrazili zgodę na transfer ich gwiazdy do Manchesteru City. „Obywatele” zaoferowali za Jacka Grealisha 100 milionów euro. Z początku włodarze „The Villans” kręcili nosem i chcieli od potencjalnego kupca zagarnąć jeszcze większą sumę pieniężną, ale – według angielskich dziennikarzy – w końcu zweryfikowali swoje ogromne oczekiwania. Negocjacje […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Mariusz Lewandowski: – Czeka nas ciężka przeprawa

Szkoleniowiec Bruk-Betu Termaliki Nieciecza na przedmeczowej konferencji prasowej powiedział, że nie może już doczekać spotkania z Wisłą Kraków, ponieważ na trybunach będzie panować atmosfera dużego święta. Ponadto pokreślił, że wraz ze sztabem wnikliwie analizował błędy z poprzedniego spotkania ze Stalą Mielec. Nie szczędził również pochwał dla przeciwnika. –  Kibice stęsknili się za meczami. Na trybunach […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

David Luiz wyjeżdża do ligi tureckiej

Włoskie media podały informację, że David Luiz zostanie zawodnikiem Adany Demirspor. Według informacji dziennikarza „SportItalia”, Rudiego Galettego, z nowym klubem podpiszę dwuletnią umowę.  34-letni obrońca od czerwca jest wolnym zawodnikiem. W poprzednim sezonie nie odgrywał już istotnej roli w Arsenalu. Zanotował we wszystkich rozgrywkach 30 występów, stąd też „Kanonierzy” postanowili nie przedłużyć z nim wygasającego […]
31.07.2021
NBA
31.07.2021

10 najlepszych niskich skrzydłowych w historii NBA

LeBron James czy Larry Bird? Larry Bird czy LeBron James? Eksperci analizujący historię NBA przez lata nie potrafili się zdecydować, który z nich zasługuje na wyższą pozycję w rankingach wszech czasów. A przecież na tej dwójce lista znakomitych niskich skrzydłowych się nie kończy. Mamy jeszcze latającego Juliusa Ervinga, twardego jak skała Johna Havlicka, pożytecznego Scottiego […]
31.07.2021
Ekstraklasa
31.07.2021

Jak zastąpić Świerczoka? I czy trzeba zastępować Strączka?

Jakub Świerczok i Rafał Strączek. Co ich łączy? Nazwisko kończące się na literę „k”. Ha, taka zagadka, miłego dnia, dzięki za przeczytanie tego tekstu! Ale tak na poważnie – obu łączy to, że w poprzednim sezonie byli fundamentalnymi postaciami dla swoich ekip. Świerczoka w lidze już nie ma, Strączka zaraz może nie być. A w […]
31.07.2021
Ekstraklasa
31.07.2021

„Legia dała mi wszystko”. Warszawska kariera Dariusza Banasika

Kiedy Radomiak był na drodze do Ekstraklasy, gratulacje dla trenera Dariusza Banasika płynęły m.in. ze strony byłych właścicieli Legii Warszawa – Bogusława Leśnodorskiego i Macieja Wandzla. Jeśli ktoś był zdziwiony tym, że obaj panowie dobrze znają szkoleniowca radomskiej drużyny, ten powinien prześledzić początki trenerskiej kariery Banasika. To właśnie w Legii Warszawa Banasik zaczynał swoją przygodę, […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Urban: – Nie możemy zakłamywać rzeczywistości

Górnik Zabrze fatalnie wszedł w nowy sezon Ekstraklasy. Dwie porażki w kiepskim stylu powodują, że kibice „Trójkolorowych” mogą mieć obawy co do najbliższych spotkań. Na pomeczowej konferencji prasowej Jan Urban nie ukrywał rozczarowania kolejnym niepowodzeniem, lecz uważa, że nie ma powodów do paniki. Według niego zabrzanie zagrali z zespołami aspirującymi do walki o podium, a […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Grzegorz Krychowiak bardzo blisko zmiany klubu

Rosyjskie media nie mają wątpliwości – Grzegorz Krychowiak opuści Lokomotiw Moskwa i przejdzie do FK Krasnodar. Podobno polski pomocnik pożegnał się już z kolegami z drużyny, a niebawem ma dojść do oficjalnego ogłoszenia transferu. Już od kilku dni krążą doniesienia na temat zmiany barw klubowych przez reprezentanta Polski. Portal „Championat.com” twierdzi, że lada moment podpisze […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Skorża: Spodziewamy się wzmocnień!

– Drużyna mentalnie wyglądała dobrze nawet w trudnych momentach. Cieszę się, że jako zespół wyglądaliśmy solidnie. Dużo pozytywnych rzeczy płynie po tym meczu – mówił trener Maciej Skorża po zwycięstwie Lecha Poznań z Górnikiem Zabrze 3-1. Jego wypowiedzi spisała Interia.  – Cieszę się jednak, że odwróciliśmy losy meczu. Graliśmy agresywnie, byliśmy z piłką często na […]
31.07.2021
Weszło
31.07.2021

Młyński: Nie widziałem swojej przyszłości w Gdyni. Władze chciały pokazać, kto jest szefem

12 listopada 2020 roku. To właśnie wtedy Mateusz Młyński zagrał po raz ostatni w barwach Arki Gdynia. W meczu z Chrobrym Głogów spędził na boisku pełne 90 minut, jak zresztą zwykle tamtej jesieni. Potem jednak albo siedział na ławce, albo nie było go nawet w kadrze meczowej. Oczywiście nie przez to, że nagle stał się […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Podolski: Górnik to nie jest sam Podolski. Musi się palić!

– Ważne, żeby Górnik grał lepiej, bo te ostatnie dwa mecze nie wyszły tak jak miały. Jak mówię: Górnik to nie jest sam Podolski. Musi się palić. Tego dziś trochę brakowało- mówił przed kamerami Canal + Lukas Podolski tuż po przegranym przez zabrzan meczu z Lechem Poznań. Jego wypowiedzi spisał portal Gol24.  – Za mną […]
31.07.2021
Brama dnia
31.07.2021

Starcie gigantów – Murawski kontra Iwański! | BRAMA DNIA

31 lipca 2008 roku. Cóż to był za dzień dla polskiego piłkarstwa. W 1. rundzie eliminacji do Pucharu UEFA dwa nasze kluby rozprawiły się z zawsze groźnymi oponentami. Lech Poznań pokonał 4:1 Chazar Lenkoran, natomiast Legia Warszawa takim samym stosunkiem goli poskromiła FK Homel. Ładnych trafień nie brakowało, więc materiał do kolejnego odcinka „Bramy dnia” […]
31.07.2021
Suche Info
31.07.2021

Raków poznał potencjalnych rywali

Najprawdopodobniej ktoś z czwórki PAOK, Astana, Feyenoord i Gent będzie rywalem Rakowa Częstochowa, o ile oczywiście wicemistrz Polski przejdzie w III rundzie Rubin Kazań. UEFA podzieliła drużyny na grupy przed poniedziałkowym losowaniem IV rundy kwalifikacji Ligi Konferencji. Para Raków – Rubin będzie oczywiście nierozstawiona. Mecze tej fazy zostaną rozegrane 19 i 26 sierpnia. Wśród ośmiu […]
31.07.2021
Prasówka
31.07.2021

PRASA. Dyskretny debiut Podolskiego. Drużyna mu nie pomogła

Sobotnia prasa nie ma wyraźnej czołówki, ale znajdziemy w niej kilka rozmów i tekstów wokół ligi. Rafał Wisłocki mówi o kulisach zamiany Sandecji na Bruk-Bet, Michał Pazdan opowiada o swoich oczekiwaniach w Jadze, a trenerzy dzielą się swoimi przemyśleniami przed i po meczach. Sporo miejsca poświęcono debiutowi Podolskiego. – Każdy, kto liczył, że radykalnie odmieni grę […]
31.07.2021
Weszło
30.07.2021

W co ty się, Poldi, wpakowałeś…

Bulwersująca sprawa – okazuje się, że posiadanie mistrza świata w składzie na nic ci się zda, jeśli nie masz drużyny. A Górnik w tym momencie drużyny nie ma. Nie przesadzimy, jeśli stwierdzimy, że to póki co najgorszy zespół w Ekstraklasie. W głowie Podolskiego szybko zagoszczą myśli: i na co mi to było? Nie twierdzimy, że jego debiut […]
30.07.2021