post
Jakub Olkiewicz

Opublikowane 14.04.2021 09:18 przez

Jakub Olkiewicz

Prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, Paweł Wojtala, w imieniu wszystkich prezesów wojewódzkich, ale tak naprawdę w imieniu całego środowiska piłkarskiego wysłał list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego. Naszym zdaniem – to list ostatniej szansy. O lockdownie piłki juniorskiej i amatorskiej napisaliśmy sporo, najbardziej aktualny jest tekst z weekendu. Weekendu, podczas którego piłka amatorska tak naprawdę wróciła do grania. 

Z naszą twórczością sprzed paru dni możecie się zapoznać w tym miejscu. 

Wieszczyliśmy wówczas, że coraz więcej amatorskich rozgrywek po prostu ominie lockdown, tworząc naprędce “profesjonalne” umowy stypendialne na symboliczne kwoty. Już wcześniej grała ponad połowa IV lig w Polsce, w weekend ruszyły kolejne, choćby na Podkarpaciu. Ale restart zaliczyły też niektóre A-klasy i B-klasy w Warmińsko-Mazurskim ZPN-ie, gdzie bez wątpienia procent grających wśród wszystkich zarejesterowanych jest najwyższy. W Łodzi grała okręgówka, przymierzali się też do wznowienia treningów juniorzy z kilku klubów, którzy połowę lockdownu spędzili na konsultacjach prawniczych.

Oczywiście, każda akcja wywołuje reakcję. Gdzieniegdzie było słychać o kontrolach sanepidu, gdzieś trenujących mandatami ukarała policja, doszło nawet do sytuacji, w których część klubów torpedowała działanie konkurencji. Ale zasadniczo – lockdown powoli był spychany niżej i niżej – początkowo wydawało się że dotknie wszystkich lig poniżej czwartego szczebla rozgrywkowego, dziś tak naprawdę nie mrozi skutecznie nawet “Ósmej Ligi Mistrzów”. Na pewno jest to jakiś argument w rozmowach z rządem – po co przedłużać lockdown, który i tak jest fikcją. Natomiast Wielkopolski ZPN postanowił uderzyć z drugiej strony, być może nawet mocniej.

Otóż odwołał się m.in. do badań.

I TAK WYTRZYMALIŚMY DŁUGO

Paweł Wojtala we wstępie oczywiście podkreśla zasługi rządu i środowiska piłkarskiego na polu m.in. walki z pierwszą i drugą falą, gdy koordynacja działań była wzorcowa. Amatorzy grzecznie trwali w lockdownie, rząd zrewanżował się dość szybkim otwarciem sportu, zwłaszcza w stosunku do sąsiadów czy nawet początkowo dość liberalnych państw jak Szwecja. Prezes WZPN-u podkreśla, że dzięki temu udawało się tak długo wytrzymywać w zamknięciu, takim realnym, bez pokątnego rozgrywania meczów sparingowych na boiskach, do których udało się piłkarzom dostać poprzez podkopy.

Ważny fragment? Ten.

Także od początku 2021 roku bez zastanowienia podejmowaliśmy trudne decyzje mając na uwadze przede wszystkim dobro państwowe. Kiedy część społeczeństwa szukała luk w przepisach do wykorzystania, działaliśmy stanowczo ucinając wszelkie spekulacje o możliwości kontynuowania rozgrywek. Nie bacząc na spływającą na nas krytykę, mieliśmy poczucie, że są to działania właściwe. 

To prawda. Szczególnie Wielkopolski ZPN, ale też Mazowsze czy Małopolska – to są regiony, gdzie istotnie bardzo długo wbrew naciskom amatorskich klubów nawet nie podejmowano tematu “obchodzenia” restrykcji. Jeśli rządzący faktycznie śledzą, jak futbol reaguje na obostrzenia – z pewnością zauważą, że łamie się nie jakiś gorący raptus z okręgowego związku na odludziu, ale jeden z tych prezesów, którzy twardo utrzymywali lockdown. A więc sytuacja musi być już naprawdę zła.

DANIA, HOLANDIA, ALE I DOLNY ŚLĄSK

Czyli sytuacja wygląda tak: są regiony, gdzie właściwie nie ma już lockdownu, bo niemal wszyscy, od B-klasy po IV ligę, przeszli na “zawodowstwo”. Są też regiony, które ostatkiem sił wstrzymują się od pójścia śladami sąsiadów i trzymają rozgrywki w zawieszeniu. Ale nawet tam przecież odbywają się po cichu treningi, nawet tam dochodzi do niekontrolowanych przez związek sparingów.

Wojtala mówi: musimy coś z tym zrobić. I my się z tym kompletnie zgadzamy, jeśli nie chcemy, by piłkarskie obostrzenia stały się parodią założeń tych, którzy je wprowadzali.

Ciekawi jednak dalsza, szalenie merytoryczna argumentacja. WZPN przywołuje bowiem cztery różne badania, dotyczące szeroko rozumianego zachowania koronawirusa podczas zajęć zbliżonych do amatorskiego sportu. Sami ostatni debatowaliśmy na temat brytyjskich śledztw – Anglików, którzy rozklepali czynniki wysokiego ryzyka, oraz Irlandczyków, którzy badali liczbę zakażeń poza pomieszczeniami. 

WZPN dodaje do tego Danię, Holandię oraz… Dolny Śląsk. Idźmy po kolei.

DUŃCZYCY POTWIERDZAJĄ: KONTAKT NA BOISKU JEST BARDZO KRÓTKI

W ramach rozgrzewki – dość banalny wniosek z badań Uniwersytetu w Aarhus i Uniwersytetu Południowej Danii.

W kwietniu 2020 roku, w oparciu o systemy monitorujące aktywność zawodników w trakcie spotkań w najwyższej klasie rozgrywkowej w Danii obliczono, że średni czas kontaktu, który umożliwiałby zarażenie od innego gracza w czasie meczów piłkarskich wynosi sumarycznie niespełna 88 sekund dla każdego zawodnika na ponad 90 minut gry. 

Co to oznacza pod kątem koronawirusa? Że do zakażenia prędzej dojdzie w tramwaju, bo podczas jednego przystanku spędzasz ze współpasażerami jakiś cztery razy tyle, co z rywalami na boisku. A trzeba tu dodać – te 88 sekund to i tak są w większości kontakty inne, niż twarzą w twarz.

Co więcej, określono, że czas kontaktu zmniejsza się przy rywalizacji na nieco mniejszych boiskach w mniejszej liczebności (co ma miejsce w rozgrywkach dzieci), a także w rozgrywkach niższych lig, gdzie dynamika gry, a także samych zawodników, jest na dużo niższym poziomie. Tym samym wskazano, że rywalizacja w ligach amatorskich jest obarczona dużo mniejszym ryzykiem transmisji wirusa niż w ligach profesjonalnych.

No nie da się tego merytorycznie skontrować.

HOLENDERSKI ZWIĄZEK PIŁKI NOŻNEJ I BRYTYJSKI ŚLAD

Kolejne z przywołanych badań najpełniej wybrzmiewa po wcześniejszej analizie brytyjskich wniosków, na podstawie których utworzono m.in. rządowy plan odmrażania gospodarki. W czynnikach “wysokiego ryzyka”, które mogą powodować przyspieszoną transmisję wirusa wymieniono kilka dość oczywistych elementów pokroju długotrwałego przebywania z jedną osobą w bliskim kontakcie. Ale poświęcono też ważny akapit aktywnościom na zewnątrz. I wniosek jest prosty – musisz się znaleźć w odległości poniżej metra, by faktycznie czuć się narażonym.

I tu, w środek brytyjskich badań, wjeżdżają osiągnięcia naukowców z Holandii.

Obliczenia dotyczące kontaktu przeprowadzono w oparciu o dane z systemów monitorujących ruch wszystkich zawodników w 482 meczach holenderskiej Eredivisie (najwyższa klasa rozgrywkowa). Stwierdzono, że w 98% meczów ryzyko transmisji koronawirusa było minimalne bądź żadne. Średni kontakt zawodników w odległości do 1,5 metra trwa niespełna 20 sekund i bardzo mocno maleje wraz ze zmniejszeniem dystansu – poniżej metra wynosi już tylko 8,5 sekundy. Od 50 do 80% tych zbadanych kontaktów dokonuje się w sytuacjach rzutów rożnych oraz celebracji bramek, a pamiętając o odpowiedzialnym zachowaniu przy tego typu zdarzeniach meczowych, można zredukować liczbę i zakres kontaktów do 45%.

No ludzie kochani. To jest metodyczne rozsmarowywanie tych, którzy chcieliby wykazać szkodliwość amatorskiego sportu. Przywołane są też badania z Austrii o tym, że bez kibiców na trybunach zawodnicy zachowują się mniej ekspresyjnie, a przez to nie zachowują tak bliskiego kontaktu, jak przed pandemią, ale to już totalny detal.

DOLNY ŚLĄSK ALARMUJE: GNUŚNIEJEMY

Ostatnie z przywołanych badań to polskie socjologiczne przymiarki do oszacowania skali zgnuśnienia wśród ludzi dotkniętych lockdownem.

Na podstawie blisko ośmiu tysięcy ankiet wypełnionych zarówno do dzieci jak i rodziców w województwie dolnośląskim. Pytania odnosiły się natomiast do wcześniejszego normalnego funkcjonowania. W zależności od grupy wiekowej dzieci, od 68,3 do 77,9% rodziców stwierdziło, że aktywność fizyczna ich pociech w czasie wolnym obniżyła się w porównaniu do okresu przed pandemią. Średnio ponad 40% dzieci deklarujących udział w zorganizowanych zajęciach (np. treningach klubowych) odpowiedziało, że przed pandemią uczestniczyło w nich w większym wymiarze czasu. Sam udział w tego typu aktywnościach zadeklarowała mniej niż połowa dzieci.

Jeśli ktoś miał jakiekolwiek wątpliwości co do roli w tym wszystkich sportu amatorskiego – powinien powoli się ich wyzbywać. Zwłaszcza, że przy obecnych obostrzeniach zamknięte są nawet duże piłkarskie akademie, których drużyny z Centralnej Ligi Juniorów są właściwie w przedsionku profesjonalnego futbolu.

ALBO RUSZYMY, ALBO…

WZPN podaje kilka propozycji odmrożenia, deklaruje też chęć promocji szczepień, które są równie istotna “bronią” w walce z wirusem jak ograniczanie jego transmisji obostrzeniami. Natomiast kluczowe wnioski są trzy:

  • całe środowisko piłkarskie jest już na skraju wytrzymałości, część dała sobie spokój z fikcją, najbardziej praworządni zaczynają się łamać
  • dalsze zamknięcie może mieć fatalne skutki dla dzieciaków i dorosłych pod względem ich ogólnego dobrostanu fizycznego i psychicznego
  • trudno wskazać uzasadnione naukowo tezy o tym, że otwarcie sportu jest ryzykowne

My ze swojej strony dodajemy: naprawdę gra jest warta świeczki. Rozumiemy najbardziej przezornych epidemiologów, którzy dopytują o wspólne przebywanie w szatni czy w autokarze zmierzającym na mecz. Trochę zresztą zabrakło nam w liście Wojtali odniesienia choćby do wielkopolskich drużyn, gdzie z pewnością kluby szczebla centralnego dysponują historią oraz “mapą” zakażeń, które mogłaby udowodnić, jak trudno jest zarazić się od kolegi z boiska. Natomiast nawet jeśli założymy, że chodzi właśnie o przejazd na mecz, szatnię czy prysznice… Czemu nie kombinować? Czemu nie zezwolić na grę wyłącznie w swoim okręgu, co pozwoli na uniknięcie dalekich podróży? Czemu nie określić, że szatnie muszą pozostać zamknięte? Jest naprawdę multum rozwiązań pośrednich, a już z samej treści listu czuć – piłka nożna jest gotowa na wszystko, byle się odmrażać.

Dziś rząd, PKOl oraz PZPN wspólnie ogłoszą, że sportowcy reprezentujący nas na Euro 2021 oraz w Tokio zostaną zaszczepieni. Czas na kolejny ruch.

Fot.FotoPyK

Jakub Olkiewicz

Łodzianin, bałuciorz, kibic Łódzkiego Klubu Sportowego. Od mundialu w Brazylii bloger zapełniający środową stałą rubrykę, jeden z założycieli KTS-u Weszło. Z wykształcenia dumny nauczyciel WF-u, popierający całym sercem akcję "Stop zwolnieniom z WF-u".

Opublikowane 14.04.2021 09:18 przez

Jakub Olkiewicz

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Weszło
12.05.2021

DZIENNIKARSKIE ZERO #22 – ZLIKWIDUJMY OPŁATĘ REPROGRAFICZNĄ!


12.05.2021
Prasówka
12.05.2021

PRASA. Tomczyk: Cel Rakowa na puchary? Wygrać Ligę Konferencji

Środowa prasa to ligowa rzeczywistość w najlepszym wydaniu. Mamy raporty z 1. i 2. ligi, a także sporo wieści z reprezentacji Polski i Ekstraklasy. W tym drugim temacie dominuje Raków Częstochowa. W “Super Expressie” dyrektor sportowy klubu zapowiada walkę o wygraną w… europejskich pucharach. – W każdym spotkaniu będziemy walczyć o zwycięstwo. Tak było do […]
12.05.2021
Primera Division
12.05.2021

Szalony mecz w Walencji! Barcelona wypisuje się z walki o tytuł?

Barcelona miała w dzisiejszym meczu wszystkie karty w ręku. Prowadziła dwiema bramkami. Tłamsiła swoich rywali. Może ich nie deklasowała, ale naprawdę miała zdecydowaną przewagę zarówno na tablicy wyników, jak i – po prostu – na boisku. I chyba właśnie to podopiecznych Ronalda Koemana zgubiło. Uznali, że zwycięstwo trzymają już w garści. Tymczasem Levante wcale nie […]
12.05.2021
Weszło
11.05.2021

Takie Napoli i takiego Zielińskiego chce się oglądać!

Nawet trudno tutaj wybrać, kto jest najbardziej efektownym piłkarzem spotkania. Może Osimhen, ze swoją siłą, przebojowością, wykorzystywaniem warunków? Wypracował setkę dla Di Lorenzo, był kluczowy przy dwójkowej akcji z Zielińskim, miał dwie własne okazje. A może właśnie Zieliński? Gol wprawdzie do pustaka, ale i ładna, przemyślana asysta przy trafieniu Ruiza, do tego tunele, zwody, przyjęcia, […]
11.05.2021
Anglia
11.05.2021

Leicester City pokonuje Manchester United C i przybliża się do Ligi Mistrzów

Zdarzają się w futbolowym świecie sytuacje, gdzie kluby muszą grać co trzy dni. Ba! Tak zdarza się bardzo często. Jednakże maraton, który ma przed sobą Manchester United jest już czymś innym, czymś relatywnie nowym. Nic więc dziwnego, że tam gdzie Ole Gunnar Solskjaer może, tam odpuszcza. W dużej mierze dzięki temu Leicester City było w […]
11.05.2021
Serie A
11.05.2021

Andrea, co poszło nie tak?

Czy polskie kluby mogą nauczyć czegoś europejską czołówkę? Oczywiście. Nie, to nie ironia. Przecież Andrea Agnelli zna się z Dariuszem Mioduskim, a wystarczyło spytać kumpla po fachu i wiedziałby, że zatrudnianie gościa bez żadnego doświadczenia do sterowania największym klubem w kraju, nie jest najlepszym pomysłem. Ale Agnelli z ziomkami z Legii nie pogadał, więc Andrea […]
11.05.2021
Weszło
09.05.2021

Liga Minus, czyli jak łotrzyk Exposito okradł Wartę z marzeń

Liga Minus to program rozrywkowy, w którym czterech sympatycznych dziennikarzy debatuje i rozprawia nad bezkresem nieskończoności. Poza tym pojawiają się w nim również Kowalizy (od Kowala), analizy pt. Boisko z tajemnicą (od Białka), fachowe osądy (od Rokiego) i niewykorzystane okazje (od Boakye). Zresztą, co my was zachęcamy, przecież do tego nie potrzeba nikogo zachęcać. Oglądamy, […]
09.05.2021
Felietony i blogi
05.05.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Jak co roku o tej porze – Komisja ds. Licencji podejmuje decyzje dotyczące, kto by się spodziewał, licencji. Jak co roku o tej porze – istnieje spore grono klubów, których przedpotopowe obiekty nadają się do ugoszczenia telewizji Polsat z jej przedpotopowymi kamerami, ale nie są już w stanie obsłużyć bardziej nowoczesnych sprzętów Canal+. I wreszcie […]
05.05.2021
Weszło
28.04.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Piotr Koźmiński z Wirtualnej Polski – a to dziennikarz, który rzadko się myli – twierdził jeszcze wczoraj, że powrót polskich kibiców na stadiony prawdopodobnie będzie mógł mieć miejsce 26 maja – a więc na finał Ligi Europy. Biorąc pod uwagę w jaki sposób UEFA postąpiła z miastami, które nie były w stanie zagwarantować, że podczas […]
28.04.2021
Weszło
28.04.2021

Trener reprezentacji, ale nie selekcjoner. Druga część historii Macieja Skorży

Gdy kolega z pokoju na studiach zapytał Macieja Skorżę, gdzie widzi samego siebie za parę lat, ten bez zastanowienia wypalił – w reprezentacji Polski. Jak wynika z relacji zawodników czy współpracowników – ten cel po części udało się osiągnąć, bo selekcjoner Paweł Janas lubił dzielić się obowiązkami. Jak wyglądała jego reprezentacyjna codzienność? Dlaczego zaufano mu […]
28.04.2021
Felietony i blogi
21.04.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Przez długi czas dominującym nurtem w grach komputerowych (przynajmniej tych, które miałem przyjemność przejść) był dość cukierkowy obraz wojny. My dobrzy, tamci źli, oni umierają setkami, u nas jeden bohater, ale też taki z trzeciego planu, żeby za bardzo nie bolało. Na końcu dobro zwycięża, zło odchodzi, scenografia zmienia się na pastelową i żywą. Dopiero […]
21.04.2021
Weszło
20.04.2021

Student, wolontariusz, uczeń Janasa. Jak zaczynał Maciej Skorża

35 lat. Przy obecnej medycynie, suplementacji oraz stylu życia – w piłce nożnej można w tym wieku spokojnie planować kolejne sezony na boiskach, często nawet w topowych europejskich klubach. Maciej Skorża? W wieku 35 lat miał już w dorobku trenerskim dwa trofea, ogromne doświadczenie jako asystent oraz pierwszy naprawdę gwiazdorski kontrakt – podpisany z Wisłą […]
20.04.2021
Liczba komentarzy: 17
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
niestety
niestety
28 dni temu

Niestety, ale takie listy i apele to wołanie w próżni, bo złotowłosy Prezes Tysiąclecia i jego koleżki mieli i mają losy lig poniżej II (a może nawet I) w okolicach okrężnicy.

licencje uefa śmiech nie papier
licencje uefa śmiech nie papier
28 dni temu
Reply to  niestety

Masz rację i nie masz.

Otóż tak, mają w okolicach odbytu losy lig poniżej I, ale w sytuacjach takich jak ta.

Bo jeśli chodzi o licencje trenerskie wymagane przez rudego i pzpn od samego dna, czyli B klasy, to już wyjebane nie mają. Kurs uefa C (wymagany w b klasie) 1200 zł, kurs uefa B 2500 zł (wymagany do okręgówki), kurs uefa a 5000 zł (IV liga i III liga). Na to rudy nie ma wyjebane.

licencje uefa śmiech nie papier
licencje uefa śmiech nie papier
28 dni temu

Nie wliczyłem w to licencji potrzebnych na granie z dziećmi. Ale rudzielec wiecznie zadowolony pan nieomylny

Kaktus
Kaktus
28 dni temu

Otwierać niższe ligi, zanim połowa klubów poupada!

Tadeusz
Tadeusz
28 dni temu

Pytanie, na ile ten list to faktyczne dbanie o zdrowie, a na ile to zwykłe dbanie o swoje stołeczki w klubikach ( większość faktycznie ledwie dyszy) albo dbanie o stołeczki w strukturach związkowych ? Prawda jest taka i dociera to do coraz większej rzeszy działaczy, sportowców iż sport będzie na poziomie ligi mistrzów reszta to amatorstwo. Wielcy i mocni będą wspierać wielki i mocny sport, na sport inny nie będzie ani kasy, ani chętnych aby przeznaczać jakiekolwiek grosiki! Powrócą ligi zakładowe @ osiedlowe i tyle w temacie .

dyrygent
dyrygent
27 dni temu
Reply to  Tadeusz

Nie powrócą, bo nie wolno. O to chodzi. Rząd nie pozwala ci wychodzić grać w piłkę w lidze osiedlowej, bo to wielkie zagrożenie zdrowia, kiedy dwudziestu dwóch facetów + sędzia biegają 90 minut po boisku, ale zatłoczona miejska komunikacja już jest okej, bo firmy rządzących i ich znajomych nie mogą sobie tak po prostu stanąć w miejscu, to by była strata kasy. A że ty z kolegami tracisz zdrowie siedząc w domu? Nawet lepiej, szybciej zdechniesz, mniej emerytury na starość weźmiesz, kasa zaoszczędzona.

ojciecMateusz
ojciecMateusz (@ojciecmateusz)
28 dni temu

W domu siedzieć bo babcia umrze. Wytrzymajmy jeszcze trochę kochani, a już w 2040 będziemy mogli grillować w majówkę.

Dydy
Dydy
28 dni temu
Reply to  ojciecMateusz

Pogarda dla starszych ludzi zupełnie niepotrzebna

tomek
tomek
28 dni temu

tragedią jest brak zajęć sportowych dla dzieci i amatorów, tak samo jak tragedią i błędną decyzją jest zamknięcie szkół. zapłacimy za to znacznie wyższą cenę niż za wirusa który jest trochę groźniejszy od grypy. a nawet jeżeli byłby znacznie groźniejszy to nie wolno patrzeć wyłącznie na jeden aspekt ale także na długofalowe efekty zdrowia psychicznego i fizycznego społeczeństwa.

Jarosz Numizmat
Jarosz Numizmat
28 dni temu

Szkoda czasu. Zezwolą przez dwa dni, a potem zamkną ludzi w domach na dwa lata.

Pioter
Pioter
28 dni temu

Mnie najbardziej wkurwia w tym wszystkim Niedzielski. Chłop widać, że ma kij w dupie. Wszystko bierze na poważnie, zero jakieś racjonalnego tłumaczenia, mówienia. I tak połowa społeczeństwa to już pierdoli, gramy na jakiś balonach lub w zamkniętych salach ze sztuczną trawą, gdzie nie ma przepływu powietrza i się można znacznie łatwiej zarazić niż w na boisku na świeżym powietrzu.

syf
syf
28 dni temu
Reply to  Pioter

kolejna marionetka po szumowinie, przeciez on nie ma tam wlasnego zdania. Pojawia sie tylko wtedy, kiedy ktos mu napisze na kartce co ma mowic.

kyy
kyy
28 dni temu
Reply to  Pioter

Musi grać swoją rolę z kijaszkiem w anusie, bo gdyby on sam zaczął mieć wywalone, to cała zamordziarska agenda straciłaby resztki sensu

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
28 dni temu
Reply to  Pioter

Minister poniedziałkowy to tylko marionetka (notabene bardziej działająca na nerwy niż jego poprzednik). Ja już od jakiegoś czasu straciłem jakiekolwiek poczucie że tam ktokolwiek myśli i wyciąga wnioski. Robią tylko co im pasuje i tyle.

P.S. Wie ktoś jak się pozbyć tego czerwonego Stanowskiego z rakietka tenisową który mi wyskakuje przy każdym artykule?

namjan
namjan
28 dni temu

Opcja atomowa pt. adblock, ale wtedy Xysiu Stanoski się zezłości i nazwie cię małym złodziejaszkiem

rajo
rajo
28 dni temu

panie Olkiewicz, wykonaj pan operację myślową – granie w piłkę to nie 88 sekund kontaktu na boisku, to kilka godzin w autokarze w jedną stronę wyjazdu na mecz, to kilkadziesiąt minut gdzie spoceni faceci cisną się w szatni o powierzchni 3 na 3 metry, zarażenie się tam jest niemal pewne. I o ile zdrowym bykom grajacym w piłkę nic raczej nie będzie to coś rodzicom i dziadkom mogą do domu przywlec.

Bartek
Bartek
27 dni temu

Szukanie merytorycznych argumentów nie ma sensu. Działa tylko argument siły. Strajki kobiet, kibice Legii pod stadionem, “hejt” na pandemicznych oszołomów. Róbmy swoje, ja już gram, ale nie powiem gdzie, żeby nie prowokować ORMOwców.

Suche Info
12.05.2021

Report CIES. MSK Żilina najlepsza, Raków Częstochowa i Piast Gliwice jedne z najgorszych

Analitycy z CIES Football Observatory przygotowali kolejny raport. Tym razem na tapet wzięli wychowanków i liczbę minut, które otrzymują oni w swoich macierzystych klubach. Dwa zespoły z Ekstraklasy osiągnęły bardzo niechlubny wynik.  Warunkiem koniecznym, do bycia uwzględnionym w rankingu, jest spędzenie w swoim pierwszym klubie co najmniej trzech lat między 15. a 21. rokiem życia. […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

DZIENNIKARSKIE ZERO #22 – ZLIKWIDUJMY OPŁATĘ REPROGRAFICZNĄ!


12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Thiago Silva i Thomas Tuchel podpiszą nowe umowy z Chelsea

Wiele osób było sceptycznie nastawionych do tego ruchu. Thiago Silva na początku sezonu związał się z Chelsea, podpisując roczny kontrakt. Od tamtej pory wydarzyło się jednak tyle, że na Stamford Bridge nie wyobrażają najbliższej przyszłości bez wiekowego Brazylijczyka.  36-latek ma niebawem uzgodnić z The Blues warunki nowej umowy. Na jej mocy będzie piłkarzem Chelsea do […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Egy Maulana Vikri powołany do reprezentacji Indonezji!

Sześć występów w Ekstraklasie. 78 minut na boisku. Powołanie do reprezentacji swojego kraju. Kadry takich państw jak Indonezja rządzą się swoimi prawami, więc powołanie chłopaka, który cały czasu uchodzi za wielki talent, jest jak najbardziej wytłumaczalne.  Egy Maulana Vikri raczej nie zrobi kariery w Lechii Gdańsk. Piotr Stokowiec wpuścił go na boisko tylko kilka razy, […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Koeman nie wie, co stało się w meczu Barcelony z Levante

Minionego wieczora Barcelona mierzyła się z Levante. Duma Katalonii prowadziła już 2:0, a następnie 3:2. Każde prowadzenie da się jednak roztrwonić, na co dowód widzieliśmy, gdy do siatki trafiał Melero, Morales i na końcu Leon. Remis sprawił, że Barcelona nie tylko nie awansowała na pierwsze miejsce w tabeli, ale może też zostać niebawem wyprzedzona przez […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Fulham nie chce puścić Scotta Parkera

Sporo w angielskiej prasie było plotek na temat możliwego odejścia Scotta Parkera z Fulham. Szkoleniowiec miał być rozważany jako nowy menadżer Tottenhamu, który miałby zająć miejsce Ryana Masona. Jego obecny klub nie chce jednak kończyć współpracy. Mimo tego, że Parker nie zdołał utrzymać klubu w Premier League, wyrobił sobie całkiem niezłą markę na Craven Cottage. […]
12.05.2021
Prasówka
12.05.2021

PRASA. Tomczyk: Cel Rakowa na puchary? Wygrać Ligę Konferencji

Środowa prasa to ligowa rzeczywistość w najlepszym wydaniu. Mamy raporty z 1. i 2. ligi, a także sporo wieści z reprezentacji Polski i Ekstraklasy. W tym drugim temacie dominuje Raków Częstochowa. W “Super Expressie” dyrektor sportowy klubu zapowiada walkę o wygraną w… europejskich pucharach. – W każdym spotkaniu będziemy walczyć o zwycięstwo. Tak było do […]
12.05.2021
Primera Division
12.05.2021

Szalony mecz w Walencji! Barcelona wypisuje się z walki o tytuł?

Barcelona miała w dzisiejszym meczu wszystkie karty w ręku. Prowadziła dwiema bramkami. Tłamsiła swoich rywali. Może ich nie deklasowała, ale naprawdę miała zdecydowaną przewagę zarówno na tablicy wyników, jak i – po prostu – na boisku. I chyba właśnie to podopiecznych Ronalda Koemana zgubiło. Uznali, że zwycięstwo trzymają już w garści. Tymczasem Levante wcale nie […]
12.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Nie przegrali meczu w lidze. Sporting mistrzem po 19 latach!

Kiedy po raz ostatni wygrywali w lidze, barwy tego klubu reprezentował Ricardo Sa Pinto, Ricardo Quaresma grał swój pierwszy sezon w zawodowej piłce, królem strzelców z 42 golami zostawał Jardel. Po 19 latach Sporting Lizbona powtarza ten sukces. Zostaje mistrzem Portugalii. Ciężko powiedzieć, że te minione 19 lat było chudymi czasami Sportingu. Cztery razy wygrali […]
11.05.2021
Weszło
11.05.2021

Takie Napoli i takiego Zielińskiego chce się oglądać!

Nawet trudno tutaj wybrać, kto jest najbardziej efektownym piłkarzem spotkania. Może Osimhen, ze swoją siłą, przebojowością, wykorzystywaniem warunków? Wypracował setkę dla Di Lorenzo, był kluczowy przy dwójkowej akcji z Zielińskim, miał dwie własne okazje. A może właśnie Zieliński? Gol wprawdzie do pustaka, ale i ładna, przemyślana asysta przy trafieniu Ruiza, do tego tunele, zwody, przyjęcia, […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Gdzie odbędzie się finał Ligi Mistrzów? Faworytem Porto

Wciąż nie wiadomo, gdzie odbędzie się finał Ligi Mistrzów. Według „Sky Sports”, na tę chwilę faworytem do organizacji tego prestiżowego meczu jest Porto. Pierwotnie finał miał się odbyć w Stambule. I gdyby nie awansowały do niego angielskie ekipy, pewnie plan nie uległby zmianie. Problemem jest jednak to, że Turcja znalazła się na czerwonej liście Wielkiej Brytanii. […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Turcja: Pazdan, Łukasik i Szumski lecą z ligi

Dziś na tureckich boiskach odbywała się multiliga. Nie przyniosła ona dobrych wieści dla polskich zawodników. Ankaragucu (z Michałem Pazdanem i Danielem Łukasikiem) oraz Erzurum BB (z Jakubem Szumskim) przyklepali spadek na zaplecze. Ten sam los prawdopodobnie spotka Genclerbirligi (z Dominikiem Furmanem), a kilka kolejek temu z ligi zleciał Denizlispor (z Radosławem Murawskim). No cóż – […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Double-double Piotra Zielińskiego!

Piotr Zieliński jeszcze nigdy w swojej karierze nie notował takich liczb. Biorąc pod uwagę Serie A i Ligę Europy, Polak wykręcił już double-double! Przyklepał je dziś z Udinese (mecz wciąż trwa). Zieliński wpisał się na listę strzelców dobijając strzał Osimhena. To jego dziesiąta bramka w sezonie. Ósmy gol Piotra Zielińskiego w tym sezonie ligowym! ⚽ […]
11.05.2021
Anglia
11.05.2021

Leicester City pokonuje Manchester United C i przybliża się do Ligi Mistrzów

Zdarzają się w futbolowym świecie sytuacje, gdzie kluby muszą grać co trzy dni. Ba! Tak zdarza się bardzo często. Jednakże maraton, który ma przed sobą Manchester United jest już czymś innym, czymś relatywnie nowym. Nic więc dziwnego, że tam gdzie Ole Gunnar Solskjaer może, tam odpuszcza. W dużej mierze dzięki temu Leicester City było w […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Manchester City mistrzem Anglii!

Manchester United przegrał z Leicester 1:2 (Solskjaer wyszedł rezerwowym składem), co oznacza, że Manchester City przyklepał tytuł mistrza Anglii. Ekipa Guardioli ma dziesięć punktów przewagi nad United i już nie da się przeskoczyć jej w tabeli Premier League. Dla City może to być najlepszy sezon w historii klubu. Zdarzyło im się wprawdzie zdobyć już wcześniej […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Mbappe stawia warunek: przedłuży kontrakt, jeśli dostanie zgodę na IO

Kylian Mbappe nie zamierza latem odpoczywać. Po intensywnym sezonie chce wziąć udział nie tylko w mistrzostwach Europy, ale i w – zdaniem „L’Equipe” – Igrzyskach Olimpijskich. Euro kończy się 11 lipca, Igrzyska zaczynają 23 lipca, a kończą 7 sierpnia. Oznaczałoby to, że Francuz musiałby odpocząć na początku przyszłego sezonu. W momencie, kiedy PSG przygotowuje się […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Borna Sosa. Chciał grać dla Niemiec, nie zagra nigdzie?

Borna Sosa to jeden z ciekawszych lewych obrońców w Bundeslidze. Pochodzi z Chorwacji, grał dla młodzieżówek, ale nigdy nie dostał powołania dla dorosłej reprezentacji. Zainteresowała się nim więc niemiecka federacja. I namówiła do tego, by przyjął niemieckie obywatelstwo. Procedura była bardzo prosta, gdyż jego matka urodziła się w Berlinie. Sam Sosa nie ukrywał, że nie […]
11.05.2021
Serie A
11.05.2021

Andrea, co poszło nie tak?

Czy polskie kluby mogą nauczyć czegoś europejską czołówkę? Oczywiście. Nie, to nie ironia. Przecież Andrea Agnelli zna się z Dariuszem Mioduskim, a wystarczyło spytać kumpla po fachu i wiedziałby, że zatrudnianie gościa bez żadnego doświadczenia do sterowania największym klubem w kraju, nie jest najlepszym pomysłem. Ale Agnelli z ziomkami z Legii nie pogadał, więc Andrea […]
11.05.2021