post
Jakub Olkiewicz

Opublikowane 07.04.2021 16:08 przez

Jakub Olkiewicz

Sport amatorski i dziecięcy zamknięty “tylko na dwa tygodnie” już na pewno nie zostanie wznowiony przed 18 kwietnia. W całej gamie obostrzeń, które rozumiem, albo przynajmniej staram się zrozumieć, ten segment działań rządów nie tylko w Polsce pozostaje dla mnie totalnie niezrozumiały. To jak oddanie walkowera bez jakiejkolwiek próby podjęcia walki. Jak poddanie się bez wystrzału, w dodatku w sytuacji, w której chyba mamy pewną przewagę nad przeciwnikiem. 

Przede wszystkim – koronawirus jest z nami od ponad roku. Początkowe ruchy, wykonywane trochę po omacku, z czasem zaczęły ustępować bardziej precyzyjnym decyzjom, nawet jeśli czasem są to decyzje cholernie niepopularne. Jestem w stanie zrozumieć zalecenia dotyczące spotkań ze znajomymi czy rodziną, bo sam cały czas pamiętam, w jaki sposób zaraziłem się ja i moi najbliżsi. Jestem w stanie zrozumieć zamknięcia niektórych branż, a jak nie jestem w stanie – to sobie oglądam świeże zdjęcia z cmentarzy, albo ze swojego telefonu, z okresu szpitalnej rozłąki. Czasem rozumiem trochę więcej (bo widzę czarno na białym wyniki badań na dużych próbach), czasem trochę mniej (bo muszę ufać wycinkowym artykułom z “Nature”).

Ale tego zakazu uprawiania sportu na świeżym powietrzu – nijak nie jestem w stanie ogarnąć, zwłaszcza w kontekście coraz większej liczby dostępnych badań. W teorii wystarczy już sam rzut oka na piłkę nożną, która przecież normalnie hula, nawet w Polsce – i to nawet w IV lidze, gdzie naprawdę trudno o regularne testowanie zawodników i zachowanie pełnego reżimu sanitarnego. Spojrzałem sobie na IV ligę łódzką, gdzie odbyły się już cztery kolejki w 2021 roku. Od początku tegorocznego grania w Polsce szaleje już ta bardziej zaraźliwa, brytyjska odmiana koronawirusa. A mimo to – w trakcie tych czterech kolejek ani jeden mecz nie został przełożony. Wybaczcie ułomność takiego rozumowania, do badań opublikowanych przez Brytyjczyków przejdę za moment, na razie dowód właściwie anegdotyczny. Cztery kolejki. Sześć tygodni grania i trenowania. Zapewne sporo zakażeń, bo to jednak są setki graczy, ale jednocześnie – mimo przebywania ze sobą właściwie bez przerwy, dzień w dzień – żadna drużyna nie poskładała się na tyle, by przełożyć spotkanie.

Na Warmii i Mazurach, czyli na terenach, gdzie sytuacja była najtrudniejsza, odwołano 2 z 27 spotkań. Podobnie zresztą jest na poziomie centralnym, gdzie do masowych zakażeń dochodzi bardzo rzadko – w Ekstraklasie chyba tylko Pogoń Szczecin miała do czynienia z równoczesnym zakażeniem prawie całego składu. I naprawdę trudno uwierzyć, że nie miała tutaj znaczenia odległość Szczecina od pozostałych miast, przez co dużą część mikrocyklu treningowego Portowcy spędzają w ciasnym wnętrzu autokaru klubowego. Zazwyczaj kluby informują o zakażeniu pojedynczych piłkarzy, jeśli dochodzi do kilku zakażeń – często to grupa trzymająca się razem również poza boiskiem, co obserwowaliśmy choćby w I-ligowych zespołach. O tym by jeden zakażony rozłożył cały zespół, czy to w Ekstraklasie, czy w IV lidze, nie słychać.

Zmierzam do tego, że praktyka ostatnich miesięcy nie daje nam powodów, by sądzić, że drużyna piłkarska to ogromne zagrożenie epidemiczne. Ani ta ekstraklasowa (żyjąca w bańce, ale każdy wie, jak szczelna to bańka), ani ta IV-ligowa, gdzie żadnych obostrzeń wobec zawodników nie ma, podobnie jak masowego i regularnego testowania. Od drugiej strony – widać to też na wykresach Ministerstwa Zdrowia, gdzie decyzje obejmujące sport juniorski i amatorski w żaden sposób nie wpływają na licznik zakażeń.

Tę praktykę i słynny już “chłopski rozum” zdają się potwierdzać też brytyjskie badania, które opublikowało BBC, wskazujące na niskie zagrożenie zakażeniem koronawirusem na otwartej przestrzeni. Co prawda badania nie dotyczą stricte sportu, ale rozpatrują poszczególne czynniki ryzyka. Najbardziej istotna z punktu widzenia sportu amatorskiego i juniorskiego wydaje się tabela zestawiają “czynniki ryzyka”. Po kolei, za brytyjskimi naukowcami, których badania służą w strategii odmrażania państwa po wielotygodniowym lockdownie:

  • regularna bliska interakcja bez zachowania przynajmniej metrowego dystansu – w sporcie amatorskim/młodzieżowym właściwie nie występuje, chyba że mówimy o zapasach
  • kilkugodzinna interakcja – no też niekoniecznie
  • mała przestrzeń, niewielkie odległości pomiędzy uczestnikami – też nie, nawet na orlikach
  • pomieszczenia pod dachem ze słabą wentylacją, niskie temperatury, niska wilgotność – hm, to też nie sport amatorski
  • głośne zachowanie, wysiłek, śpiewy, brak masek – tu jedyny czynnik “podwyższonego ryzyka”
  • regularne dotykanie tych samych przedmiotów bez dezynfekcji – prawdopodobnie nie chodzi o jedną piłkę na 22 chłopa
  • dzielenie niewielkiej przestrzeni z obcymi ludźmi, z którymi nie utrzymuje się kontaktu – też trudno to dopasować do piłki amatorskiej

Jeden czynnik ryzyka i to też trochę naciągany, bo jednak czuć w omówieniu badań, że chodziło raczej o zamknięte siłownie, puby czy dyskoteki, niż trenera w A-klasie, który krzyczy na swojego snajpera. To o tyle dziwna i specyficzna sytuacja, że… Wielka Brytania akurat trzymała ligi amatorskie zamknięte przez długie miesiące. Co ciekawe – również podawana jako przykład państwa bez żadnego lockdownu Szwecja trzyma amatorów i juniorów pod kluczem o wiele dłużej, niż zrobiła to choćby Polska. To o tyle niezrozumiałe decyzje, że bez trudu da się wykreślić czynniki będące ryzykowne dla sportu. Ba, Szwedzi już w pierwszej fazie pandemii zwracali na to uwagę, tworząc np. międzyklasową ligę dla zespołów z okolic Sztokholmu, by wykluczyć najważniejsze ryzyko – ryzyko wspólnej wielogodzinnej podróży na mecz.

Jeśli zakładamy, że w sporcie amatorskim najbardziej śmiercionośne są przejazdy lub same szatnie –  czemu zakazujemy treningów? Czemu zamykamy orliki dla szkółek dziecięcych, które mają po sześciu młodocianych łebków w drużynie? Dlaczego pozwalamy zespołom czwartej ligi podróżować przez całe województwo, a w A-klasie nie mogą zagrać dwie drużyny występujące na co dzień na tym samym obiekcie? Jeśli wszystko wskazuje na to, że 90 minut biegania po murawie jest niemal w pełni bezpieczne – dlaczego tego zakazujemy? Dlaczego nie próbujemy zakazać wszystkiego wokół tych 90 minut na murawie, pozostawiając 90 minut na murawie?

Przyjmuję tłumaczenie, że nie da się utrzymać reżimu sanitarnego wśród 17-latków z małomiasteczkowej szkółki piłkarskiej. Że oni siłą rzeczy napiją się z jednej butelki, albo wrócą z treningu wspólnym samochodem. Ale czy w takiej sytuacji na pewno wierzymy, że ci 17-latkowie uszanują obecne obostrzenia? Że nie przeniosą się z przestronnych boisk do ciasnych blokowych mieszkań z konsolą i Internetem? No i przede wszystkim: że całościowo bilans wyjdzie nam na plus, gdy będziemy się zmagać z konsekwencjami obecnej kłódki na aktywność fizyczną?

Widzę to tak: gra toczy się o coś więcej, niż tylko powstrzymanie pandemii – bo w stawkę trzeba też wliczyć zdrowie fizyczne, ale i psychiczne setek dzieciaków i amatorów. Nie chcę uciekać w populizmy, że po miesiącu bez treningów zespół Centralnej Ligi Juniorów zamieni się w grupkę cukrzyków walczących jednocześnie z otyłością. Ale sami siebie wpuszczamy na minę. W dodatku robimy to bez wahania, bez próby zastosowania jakichś pół-środków. A mamy do dyspozycji cały szereg pół-środków, dała przykład Ekstraklasa, dali przykład IV-ligowcy. Mamy ze sobą badania, nie tylko te z brytyjskiej domeny .gov, ale też z Irlandii chociażby. Mamy wszystko, by położyć na wadzę transmisję wirusa w sporcie amatorskim i juniorskim (niewielką) oraz konsekwencje zamknięcia tej “branży”.

Jeśli waga pokaże nam, że lepiej pozamykać wszystko w pizdu – okej. Niech ktoś tylko wyjdzie to wytłumaczyć za pomocą badań, przykładów, argumentów. Boję się jednak, że takiej osoby nie znajdziemy. Bo nie ma żadnej wagi, ani śledzenia najświeższych badań, jest tylko panika. Niestety – panika skądinąd uzasadniona sytuacją w szpitalach i na cmentarzach. A nic tak nie sprzyja nerwowym, nieprzemyślanym ruchom, jak panika.

Jakub Olkiewicz

Łodzianin, bałuciorz, kibic Łódzkiego Klubu Sportowego. Od mundialu w Brazylii bloger zapełniający środową stałą rubrykę, jeden z założycieli KTS-u Weszło. Z wykształcenia dumny nauczyciel WF-u, popierający całym sercem akcję "Stop zwolnieniom z WF-u".

Opublikowane 07.04.2021 16:08 przez

Jakub Olkiewicz

Prasówka
17.04.2021

PRASA. Gumny: Intensywność w Bundeslidze i Ekstraklasie? Przepaść

Dzisiejsza prasa dostarcza nam sporo wieści z lig zagranicznych oraz Ekstraklasy. Mamy zapowiedzi debiutu Macieja Skorży, wywiad z Maciejem Żurawskim oraz szybki przegląd wiadomości z 1. i 2. ligi. Ciekawie wypada także wywiad z Robertem Gumnym, który opowiada o grze w Niemczech. I nie jest to opinia zbyt dobra dla polskiej ligi. – W Augsburgu […]
17.04.2021
Felietony i blogi
16.04.2021

Proponuję rewolucję: zatrudniajmy trenerów na godziny

Mówi się, że w polskiej piłce nie ma pieniędzy, ale to jest najwyraźniej jakaś skrajna bzdura. Skoro Wisłę Płock stać, żeby zatrudnić trenera na sześć kolejek, a Wisła Płock nie jest najbogatsza w lidze, to kasa musi się u nas lać strumieniami. Niedługo dojdziemy do tego, że będziemy brać trenerów na jeden mecz, potem – […]
16.04.2021
Prasówka
16.04.2021

Pekhart: Bez rodziny na miejscu mógłbym nawet zerwać umowę z Legią

Piątkowa prasa jak zawsze dostarcza nam sporo ciekawych materiałów. Jest geneza rozwoju Warty Poznań pod wodzą obecnego właściciela, jest rozmowa z Tomasem Pekhartem i analiza wcześniejszych problemów Macieja Skorży. Mamy tekst o pożegnaniu Rakowa z Bełchatowem, pochwały Kosty Runjaica pod adresem Kacpra Kozłowskiego i sporo innych rzeczy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Roszady na ławkach trenerskich w ekstraklasie […]
16.04.2021
Felietony i blogi
15.04.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Ktoś to musi powiedzieć, niech będzie, że ja. Naszykujmy szklanki z wodą i miejmy to z głowy: Maciej Skorża wraca do Ekstraklasy. Liga będzie ciekawsza. Wraca trener nietuzinkowy, wraca trener utytułowany, wraca trener, który kształtował ligowy krajobraz przez ponad dekadę. Trener, który w różnych miejscach kojarzy się dobrze – jest Spartak, jest Barcelona, jest mistrz […]
15.04.2021
Prasówka
15.04.2021

PRASA. Kosowski: “W Stali jest ‘makao’, a za chwilę może być ‘po makale'”

Dzisiejsza prasa nie porywa, ale parę ciekawych rzeczy w niej znajdziemy. Sporo jest dziś o piłce kobiecej czy futsalu. Dowiemy się, jak Weronika Zawistowska trafiła do Bayernu czy przeczytamy relację z meczu futsalistów, którzy awansowali na EURO. A ligowa młócka? W Piaście planują przedłużenia kontraktów, a zwolnienia trenerów komentuje Kamil Kosowski. – Nie ma takiej historii, […]
15.04.2021
Felietony i blogi
14.04.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

8 spośród 16 klubów Ekstraklasy wykonało już roszady na stołku trenerskim, w I lidze sytuacja jest jeszcze bardziej napięta, bo po kolejnym trzęsieniu ziemi w Widzewie już ponad połowa klubów zdecydowała się na wymianę szkoleniowca w trakcie sezonu 2020/21. Stal Mielec idzie na rekord, bo na przestrzeni dwóch ostatnich sezonów ma już piątego trenera, którego […]
14.04.2021
Weszło
18.04.2021

Remis Realu. I to remis, z którego Real powinien się cieszyć

Gdyby spojrzeć na starcie Getafe z Realem Madryt tylko przez pryzmat tych 90 minut i jakości obu ekip, to stawialibyśmy domy na madrytczyków. Ale doskonale zdawaliśmy sobie, że “Królewscy” są przetrzebieni kadrowo, a przecież w ostatnich dniach zainwestowali mnóstwo sił w dwumecz z Liverpoolem i starcie z Barceloną. No i nie było spacerku. Był spacer […]
18.04.2021
Serie A
18.04.2021

Remis, który zadowala obie strony. Napoli i Inter dzielą się punktami

W 31. kolejce Serie A Napoli zremisowało u siebie z Interem Mediolan 1:1. I tak sobie myślimy, że zarówno Antonio Conte, jak i Gennaro Gattuso mają powody, by ten rezultat zwyczajnie szanować. Nie obejrzeliśmy wielkiego widowiska z pokazem piłkarskich fajerwerków, lecz niewątpliwie obie ekipy bardzo, ale to bardzo rzetelnie zapracowały dzisiaj na kolejny punkcik do […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Puchar Fuksiarza. Poszły konie po betonie – wyniki 1. kolejki!

Pierwsza runda Pucharu Fuksiarza za nami! Kompromitacje, sensacje, niespodziewane zwroty akcji, pierwsze oskarżenia o stronnicze sędziowanie i poszukiwania nowych trenerów dla kilku ekip. To wszystko stało się w pierwszej kolejce. Jak wygląda sytuacja w grupach? Kto potwierdza spekulacje i idzie po zwycięstwo, a kto zaliczył falstart? Łapcie komplet wyników. Grupa A Szymon Janczyk Cracovia strzeli […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Legia nie przebiła się przez mur Cracovii, a mogło być jeszcze gorzej

Legia Warszawa na ostatniej prostej w drodze po mistrzostwo trochę zwolniła i drugi raz z rzędu zremisowała w lidze 0:0. Tydzień temu punkty zabrał jej Lech Poznań, a teraz to samo uczyniła Cracovia. Ba, gdyby nie Artur Boruc, “Pasy” prawdopodobnie wywiozłoby z Łazienkowskiej pełną pulę! Taktyka gości była wyjątkowo jasna i klarowna: przede wszystkim nie […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Co z tą Superligą? UEFA i klubowi giganci idą na wojnę

Jak co jakiś czas powraca temat Superligi. Tym razem jednak powraca z konkretami. Bo tak chyba należy rozumieć to, że na pogłoski o planowanym ogłoszeniu powstania rozgrywek, odpowiada UEFA. Oficjalnie, oświadczeniem, a nie krążeniem naokoło tematu. Co więcej, europejską federację popierają i topowe ligi, i FIFA, więc groźba pozostawienia na marginesie klubów zainteresowanych takim formatem, […]
18.04.2021
WeszłoTV
18.04.2021

LIGA MINUS, 25. kolejka 20/21: PIOTRZE TWORKU, KOCHAMY CIĘ

18.04.2021
Felietony i blogi
14.04.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

8 spośród 16 klubów Ekstraklasy wykonało już roszady na stołku trenerskim, w I lidze sytuacja jest jeszcze bardziej napięta, bo po kolejnym trzęsieniu ziemi w Widzewie już ponad połowa klubów zdecydowała się na wymianę szkoleniowca w trakcie sezonu 2020/21. Stal Mielec idzie na rekord, bo na przestrzeni dwóch ostatnich sezonów ma już piątego trenera, którego […]
14.04.2021
Weszło
14.04.2021

List ostatniej szansy? O lockdownie piłki juniorskiej i amatorskiej

Prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, Paweł Wojtala, w imieniu wszystkich prezesów wojewódzkich, ale tak naprawdę w imieniu całego środowiska piłkarskiego wysłał list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego. Naszym zdaniem – to list ostatniej szansy. O lockdownie piłki juniorskiej i amatorskiej napisaliśmy sporo, najbardziej aktualny jest tekst z weekendu. Weekendu, podczas którego piłka amatorska tak naprawdę […]
14.04.2021
Weszło
12.04.2021

Puchar Fuksiarza 2021, czyli redakcja Weszło ustawia Ekstraklasę!

Puchar Fuksiarza. Fuks-Cup. Copa Fuksiarzorés de Weszło. Pod różnymi nazwami znany jest nasz wielki turniej, różne przydomki zyskał przez te wszystkie lata. “Uszaty Puchar”, “drugi po PNA”, “liga śmierci”. Tak naprawdę to nie. Puchar nie jest jeszcze szczególnie znany, bo to jego pierwsza edycja, ale jesteśmy pewni, że już wkrótce o udział w tym prestiżowym […]
12.04.2021
Weszło
09.04.2021

PowerPlay. Czy to jest TEN sezon Radomiaka?

Hit I ligi z udziałem rozpędzonego Radomiaka, ale i rzut oka na II-ligowe boiska. Wspomnienie chorwackich wakacji, ale i wizyta w mroźnej (no, uchodzącej za mroźną) Danii. W naszym cotygodniowym PowerPlayu jak zwykle szukamy okazji, szukamy ciekawostek oraz przede wszystkim – wysokich kursów na dość egzotyczne mecze. Zapraszamy! Jeśli nie założyliście jeszcze konta w Fuksiarzu, […]
09.04.2021
Felietony i blogi
07.04.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Sport amatorski i dziecięcy zamknięty “tylko na dwa tygodnie” już na pewno nie zostanie wznowiony przed 18 kwietnia. W całej gamie obostrzeń, które rozumiem, albo przynajmniej staram się zrozumieć, ten segment działań rządów nie tylko w Polsce pozostaje dla mnie totalnie niezrozumiały. To jak oddanie walkowera bez jakiejkolwiek próby podjęcia walki. Jak poddanie się bez […]
07.04.2021
Fuksiarz
05.04.2021

West Ham United? Fajny klub do kibicowania!

Moja wielka sympatia do West Hamu United narodziła się jakieś 25 lat temu, gdy zapytałem mojego najlepszego przyjaciela o to, jaki jest jego ulubiony angielski klub. Tata poza zestawem polskich ekip do uwielbiania (ŁKS, Zawisza, GKS Tychy) i nienawidzenia (no w sumie cała reszta) przekazał mi wtedy właśnie West Ham. Dlaczego? Bo tam grał Geoff […]
05.04.2021
Liczba komentarzy: 42
Subscribe
Powiadom o
guest
42 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Donizy Kiwajłło
Donizy Kiwajłło
11 dni temu

Przecież to jest bardzo proste: Podejmuje się wszelkie możliwe działania, by uniemożliwić ludziom gromadzenie się lub by przynajmniej bardzo mocno to ludziom utrudnić.
I nie ma tu miejsca na zabawę w wykluczanie z obostrzeń kolejnych obszarów aktywności, ale wręcz odrotnie: zezwala się na minimum. Mówiąc inaczej, tworzenie wyjątków rozszczelnia system, który z założenia opiera się na maksymalnym ograniczeniu gromadzenia się ludzi przez jakiś okres czasu.

kol. Zenon
kol. Zenon
11 dni temu
Pietrek
Pietrek
10 dni temu

Pewnie dlatego moge sie kisic w szatni z 20typami przed rozpoczeciem zmiany w robocie. Dotykac tych samych narzedzi i maszyn w stu chlopa a nie moge potem z nimi pograc na orliku w lidze zakladowej 😉 trzyma sie kupy jak nic

Kroolik
Kroolik
8 dni temu

Jak dla mnie sprawa jest prostsza: elektorat PIS nie gra w piłkę, tylko siedzi w kościołach. Dlatego stadiony są zamknięte, a sklepiki czarnych szamanów otwarte w najlepsze.

max
max
11 dni temu

Mój synek gra w młodzikach d2 . W zimie trening na hali , przebieranie sie w małej nie wietrzonej szatni -wszystko ok !! połowa marca , wyszli na otwarte boisko – nie wuja , korona szaleje, siedżcie w domu….Nie dośc , że dzieci od połowy pazdziernika nie maja kon taktu z rówieśnikami w szkole , to jeszcze zabrano im kontakt z innymi dziecmi i mozliwośc pobiegania na swieżym powietrzu…Niech was piekło pochłonie sk…..y!!!

Zdzichu.Mroczkowski
Zdzichu.Mroczkowski
11 dni temu
Reply to  max

Mówi się “skurwysyny”.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
9 dni temu

Dzięki Zdzichu

Lino Gettieri
Lino Gettieri
11 dni temu

A propos ograniczeń w sporcie, to w necie natrafiłem na taką oto grafikę, która co prawda nie jest o piłce nożnej, ale w sumie pokazany niej przypadek jest jeszcze bardziej dojmujący. Przy okazji jest to też niestety wskazanie na jedną z przyczyn, z powodu których w naszym kraju jeszcze długo nie będzie dobrze.

168460457_4141923332507666_7562105883894074493_n.jpg
A O
A O
11 dni temu
Reply to  Lino Gettieri
  1. Skoro już porównujesz kościół z kortem tenisowym, to po prawej powinno być 10 osób, a jest 21. No ale cóż, wtedy wyglądałoby mnie strasznie.
  2. We Francji rozporządzenia zamykające kościoły zaczęły przegrywać w sądach – uznały że prawo do wyznawania religii jest na tyle podstawowe, że nie powinno być tak mocno ograniczane, nawet w dobie pandemii. Tak więc jak widzisz,to nie tylko polski “problem”.
Yannick_Abalo
Yannick_Abalo
11 dni temu
Reply to  A O

Ty jebany pisiorze

Only kadra
Only kadra
11 dni temu
Reply to  Yannick_Abalo

Ludzie którzy mają jakieś kontrargumenty do wszechobecmwgo internetowego szamba są “jebanymi pisiorami”, fajna z wami dyskusja lewaki. Taka na poziomie depresyjnym.

AmberMozart
AmberMozart
11 dni temu
Reply to  Only kadra

co innego od razu nazwać randoma lewakiem. prawdziwa wyżyna dyskusji lol

AmberMozart
AmberMozart
11 dni temu
Reply to  A O

10? ty widziałeś nagrania z kościołów? “limity” przekroczone nawet 10-krotnie.

nie jesteśmy we Francji. We Francji mają też wiele innych przepisów na myśl o których nasza klasa polityczna zaczęłaby płakać

floro flores
floro flores (@floro-flores)
11 dni temu
Reply to  AmberMozart

we francji masz czarne bydło, nad którym trzeba stać z batem

Amber Mozart
Amber Mozart
10 dni temu
Reply to  floro flores

Bydlo to masz u siebie na chacie, wyblakły chuju

panie.co.pan
panie.co.pan
10 dni temu
Reply to  A O

A prawo do aktywności fizycznej?

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
9 dni temu
Reply to  A O

We Francjii…
No comment

marko gaccio
marko gaccio
10 dni temu
Reply to  Lino Gettieri

prostokąt po lewej stronie ma 260m2, prostokąt po prawej 4200m2, ale pokazujesz jakby były sobie równe…. niezły populizm, a może trochę trzeźwego umysłu zamiast nienawiści?

Amber Mozart
Amber Mozart
10 dni temu
Reply to  marko gaccio

Przeciez masz na gorze napisane proporcje – kort jedna osoba na 130m, kosciol jedna na 20m. Naucz sie czytac zamiast szukac spisku

Pietrucha
Pietrucha
10 dni temu
Reply to  marko gaccio

21 osób razy 20m2 = 420m2, wróć na matematykę do II klasy szkoły podstawowej. Sam kort tenisowy połowę mniejszy, ale sporo gry w tenisa jest poza kortem, szczególnie za liniami końcowymi, więc powierzchnia całego boiska tenisowego sporo większa.

JC
JC (@jc)
11 dni temu

Jeszcze trochę ludzi umrze i może otworzą przychodnie, szpitale i boiska? Albo i nie? Może za dużo ludzi jest na świecie?

Halehandro
Halehandro
11 dni temu

Orlik to nic. Mój syn nie może w klubie trenować kolarstwa (szosowego). Oczywiście jeździ sam a trener póki co instruuje “zdalnie”.
Odnoszę wrażenie, że nikomu już nie chce się zastanowić nad uszczegółowieniem rozporządzeń i jadą jak walcem. Szkoda

Yannick_Abalo
Yannick_Abalo
11 dni temu

Rośnie pokolenie alfabetów i kalek ale o to chodzi pisowi, ważne żeby te Matoly potrafiły postawić krzyżyk na wyborach

Timmy
Timmy
11 dni temu
Reply to  Yannick_Abalo

Po co mieszasz do tego politykę. Obostrzenia są prawie we wszystkich krajach, a tam PiS nie rządzi.
I jeszcze wyzywanie innych od matołów, jak się samemu poprawnie “analfabetów” nie umie napisać 🙂

jimmy
jimmy
11 dni temu
Reply to  Timmy

Nie jest ci wstyd timmy? postać z south parku po przeczytaniu twojego posta stała się jeszcze bardziej “crippled”. Jeżeli nie widzisz tego jak pis wykorzystuje pandemie do tego by ukraść z naszych kieszeni jeszcze więcej pieniędzy i rzucić je kościołowi, to wypada ci życzyć tylko wyjścia z patologicznej relacji z władzą, gdzie plują na ludzi (więc zakładam że też na ciebie) a ty udajesz że deszcz pada i to nawet całkiem rześki.

Timmy
Timmy
11 dni temu
Reply to  jimmy

Wstyd? Mam w dupie pis i inne takie. Tutaj chcę czytać i pisać o sporcie. Idź sobie z polityką na inne portale, a mnie nie wciągaj w takie dyskusje. Jeszcze próbujesz mnie zawstydzać i wzbudzać jakieś poczucie winy. Daj sobie spokój.

Iwo
Iwo
11 dni temu

Kuba, ale tutaj nie chodzi o dzieci, tylko o dorosłych. Przecież się spotykacie odwożąc dzieciaki, myjąc je, przebierając po meczu.

Sorki, zaręczam Ci – nie chcesz tego ulepszonego kurestwa złapać, a już na pewno nie teraz. Do szpitala biorą tylko umierających. Ale teraz trafienia do szpitala nie życzę nikomu. W żadnej sprawie. Ma na wejściu ileś % mniejsze szanse na przeżycie.

i jak te szczepionki są trefne (w sensie działają czasowo/nie na każdy rodzaj wirusa), to nawet nie jest początek końca.

AmberMozart
AmberMozart
11 dni temu
Reply to  Iwo

miałbyś rację. ale tzw. wielkanoc pokazała, jak bardzo rządowi zależy na zatrzymaniu wirusa.podpowiedź: wcale. no sorry, serio mam uwierzyć, że trening dzieciaków jest bardziej niebezpieczny niż przepełniony kościół pod wezwaniem Żyda na krzyżu?

FalszywyProfil
FalszywyProfil
10 dni temu
Reply to  AmberMozart

o, antysemityzm, i to jeszcze powiązany z nienawiścią do katolicyzmu. Pewnie nazista. Nie chcemy tu nazistów

Tralalala
Tralalala (@tralalala)
11 dni temu

Redaktor jeszcze się nie zorientował, że walczy z wiatrakami, bo pandemia ma trwać…

Zdzichu.Mroczkowski
Zdzichu.Mroczkowski
11 dni temu
Reply to  Tralalala

Ważne, że nie interesują go fakty, tylko zdjęcia z cmentarzy. Ważne dla niego są obrazki – to co zobaczy w necie albo w tylywizurze.

Zdzichu.Mroczkowski
Zdzichu.Mroczkowski
11 dni temu

“Jestem w stanie zrozumieć zamknięcia niektórych branż, a jak nie jestem w stanie – to sobie oglądam świeże zdjęcia z cmentarzy, albo ze swojego telefonu, z okresu szpitalnej rozłąki.”
Ja pierdolę, co za debil. “Dziennikarz” , cóż wymagać…

rroy
rroy
10 dni temu

Zaraz polecą minusy…

Zdzichu.Mroczkowski
Zdzichu.Mroczkowski
10 dni temu
Reply to  rroy

Jakoś nie lecą… czyżbym wreszcie prawdę napisał?

AmberMozart
AmberMozart
11 dni temu

a gdyby tak mecze rozgrywać na terenie kościołów? W kościołach wirus się nie przenosi

Zdzichu.Mroczkowski
Zdzichu.Mroczkowski
11 dni temu
Reply to  AmberMozart

A może na cmentarzu? Ale nie… redachtur pokaże ci wtedy “świeże zdjęcia…”

rajo
rajo
10 dni temu

omg, cytat “zapewne było dużo zakażeń, ale żadna drużyna się nie poskładała”… drużyna może nie, bo to zdrowe 20-letnie byczki, ale może ich rodzice i dziadkowie, którym przytargali wirusa. Ogarnia?

Tomasz
Tomasz
10 dni temu

Zrozumcie kochani ze wladza chce nam odebrac wolność w ramach ” nowego ładu ” . Nie podoba im się ze mogliśmy się przemieszczac do innych krajw, podrózowac, majac wiele rozrywek jak sport, kina , teatry. Jesli nie wyjdziemy na ulice jako kibice to będzie to trwało już zawsze jak Niedzielski powiedział.

FalszywyProfil
FalszywyProfil
10 dni temu
Reply to  Tomasz

w innych krajach (np. na Węgrzech) jest godzina policyjna i zakaż przemieszczania poza powiat, czy jak to się gdzie nazywa

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
9 dni temu
Reply to  FalszywyProfil

A na Bialorusi wirusa nie ma. A kto widzial i wspomni tego nie ma
I juz. Jest bezpiecznie

Mama Jana Rodo
Mama Jana Rodo (@mama-jana-rodo)
10 dni temu

Widzę, że tyłek piecze już prawie wszystkich. Kiedy sam dostałem finansowo po kieszeni przez pierwsze covidowe lockdowny, reszta otoczenia ekscytowała się możliwością posiedzenia w domu przez 2 tygodnie i obejrzenia wszystkich durnych seriali na Netflixie, a moje (czy podobnych mi osób) problemy były dla nich egzotyką.

Powtarzałem wtedy: “każdy zmieni myślenie kiedy dostanie po kieszeni i odczuje to na własnej skórze”. I kiedy padały kolejne branże, m. in. kina, siłownie itp, to wszystkich wokoło nagle zaczęły boleć ograniczenia. Bo zleceń mniej, bo siłownia nieczynna, bo rok mija, a ja się z nikim nie umówiłem/umówiłam itp.

Ludzie to egoiści i ostatni rok odkrył wiele masek – kto myśli naprawdę rozsądnie i troszczy się o innych, a z kogo wyłazi socjopata przykuty do hiobowych newsów płynących godzina po godzinie z mediów, który najchętniej strzelałby do osób o innych poglądach na temat obostrzeń.

Łukasz Em
Łukasz Em (@lukasz-em)
10 dni temu

Zamykanie orlików to totalny idiotyzm. Siedzę z dzieckiem na tyłku i nie mogę pójść na Orlika. Moim zdaniem też maski na dworze są intuicyjnie bez sensu.

Weszło
18.04.2021

Remis Realu. I to remis, z którego Real powinien się cieszyć

Gdyby spojrzeć na starcie Getafe z Realem Madryt tylko przez pryzmat tych 90 minut i jakości obu ekip, to stawialibyśmy domy na madrytczyków. Ale doskonale zdawaliśmy sobie, że “Królewscy” są przetrzebieni kadrowo, a przecież w ostatnich dniach zainwestowali mnóstwo sił w dwumecz z Liverpoolem i starcie z Barceloną. No i nie było spacerku. Był spacer […]
18.04.2021
Serie A
18.04.2021

Remis, który zadowala obie strony. Napoli i Inter dzielą się punktami

W 31. kolejce Serie A Napoli zremisowało u siebie z Interem Mediolan 1:1. I tak sobie myślimy, że zarówno Antonio Conte, jak i Gennaro Gattuso mają powody, by ten rezultat zwyczajnie szanować. Nie obejrzeliśmy wielkiego widowiska z pokazem piłkarskich fajerwerków, lecz niewątpliwie obie ekipy bardzo, ale to bardzo rzetelnie zapracowały dzisiaj na kolejny punkcik do […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Jan Bednarek i spółka nie popisali się w Pucharze Anglii

Trwa nienajlepsza passa Jana Bednarka. Co prawda tym razem obyło się bez jakiegoś babola na wagę straty bramki, ale złe zachowania i tak bylibyśmy w stanie wyłapać. Southampton odpada z Pucharu Anglii, Leicester wygrywa 1:0 i przechodzi do finału rozgrywek. Oddało jeden celny strzał w meczu, jedyny w całym meczu, co niech świadczy o poziomie […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Puchar Fuksiarza. Poszły konie po betonie – wyniki 1. kolejki!

Pierwsza runda Pucharu Fuksiarza za nami! Kompromitacje, sensacje, niespodziewane zwroty akcji, pierwsze oskarżenia o stronnicze sędziowanie i poszukiwania nowych trenerów dla kilku ekip. To wszystko stało się w pierwszej kolejce. Jak wygląda sytuacja w grupach? Kto potwierdza spekulacje i idzie po zwycięstwo, a kto zaliczył falstart? Łapcie komplet wyników. Grupa A Szymon Janczyk Cracovia strzeli […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Legia nie przebiła się przez mur Cracovii, a mogło być jeszcze gorzej

Legia Warszawa na ostatniej prostej w drodze po mistrzostwo trochę zwolniła i drugi raz z rzędu zremisowała w lidze 0:0. Tydzień temu punkty zabrał jej Lech Poznań, a teraz to samo uczyniła Cracovia. Ba, gdyby nie Artur Boruc, “Pasy” prawdopodobnie wywiozłoby z Łazienkowskiej pełną pulę! Taktyka gości była wyjątkowo jasna i klarowna: przede wszystkim nie […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Neville o Superlidze: – Te kluby nie mają lojalności. Trzeba je ukarać

Gary Neville nie szczędził słów na łamach SkySports w dzisiaj jakże gorącym temacie. Odniósł się do tego, że sześć klubów Premier League mogłoby wyjść z Premier League na rzecz nowo powstałej Superligi. Jak można się domyśleć, Anglik nie jest tym pomysłem zachwycony. Nawołuje do srogiego karania i dziwi się kilku klubom, że zapominają o swojej […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Co z tą Superligą? UEFA i klubowi giganci idą na wojnę

Jak co jakiś czas powraca temat Superligi. Tym razem jednak powraca z konkretami. Bo tak chyba należy rozumieć to, że na pogłoski o planowanym ogłoszeniu powstania rozgrywek, odpowiada UEFA. Oficjalnie, oświadczeniem, a nie krążeniem naokoło tematu. Co więcej, europejską federację popierają i topowe ligi, i FIFA, więc groźba pozostawienia na marginesie klubów zainteresowanych takim formatem, […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Papszun: – Zaczęliśmy oswajać się z rolą faworytów

Marek Papszun udzielił krótkiego wywiadu w dzisiejszym wydaniu Cafe Futbol. Odniósł się m.in. do nadchodzącego finału Pucharu Polski z Arką Gdynia, gdzie Raków Częstochowa będzie stawiany w roli faworyta. Trener “Medalików” twierdzi, że presja nie zje jego piłkarzy. O wyższych oczekiwaniach wobec Rakowa: – Gdybym im nie sprostał, hm, wtedy będzie jak w korporacji: odpala się […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Erik ten Hag następcą Hansiego Flicka?

Skoro Hansi Flick ogłosił swoje odejście z Bayernu Monachium, oczywistym jest, że otwiera się giełda potencjalnych następców. Nazwisk poznaliśmy już kilka na czele z Julianem Nagelsmannem, tylko że w jego przypadku dochodzi aspekt sporej kwoty wykupu. No i nie jest powiedziane, że 33-latek chciałby przerwać projekt w RB Lipsk. Jest numerem jeden na liście, ale […]
18.04.2021
WeszłoTV
18.04.2021

LIGA MINUS, 25. kolejka 20/21: PIOTRZE TWORKU, KOCHAMY CIĘ

18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Kandydat do babola sezonu w Ekstraklasie (WIDEO)

Patrząc na ogół występów w Ekstraklasie, trudno mieć do Xaviera Dziekońskiego jakiekolwiek pretensje. Chłopak daje radę, nieraz notując interwencje klasy światowej. Zasługuje na wysokie noty, a poza tym nie będzie herezją stwierdzenie, że pracuje na transfer do lepszej ligi. To materiał na topowego polskiego bramkarza. Ale, cóż, 17-latek nie ustrzegł się kuriozalnego błędu w meczu […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Manita w Madrycie. Ekipa Simeone zdemolowała Eibar

Eibar jest ostatnim zespołem w La Liga, ale i tak raczej nikt się nie spodziewał, że Atletico sprawi swoim rywalom taki łomot. Tym bardziej, że zespół Simeone nie słynie ze strzelania dużej liczby bramek. A tak – 5:0, totalna deklasacja. Dzięki tej wygranej Atletico znów ma cztery punkty przewagi w tabeli nad Realem Madryt, a […]
18.04.2021
Inne sporty
18.04.2021

Hamilton wyszedł z kłopotów, ale tym razem nie pokonał Verstappena

Opady deszczu często oznaczają świetny wyścig i tak też było tym razem. GP Emilia Romagna oglądało się kapitalnie. W centrum wydarzeń znalazł się Lewis Hamilton. Brytyjczyk o niemal – przez swój błąd – nie stracił szansy na dobrą lokatę, ale uratowało go… przerwanie wyścigu, które miało miejsce po zderzeniu bolidów Valtteriego Bottasa i George’a Russela. […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Tak, to prawda – możemy analizować terminarz Warty, by sprawdzać szanse na puchary

Nie wierzyliśmy, że Warta awansuje do Ekstraklasy – awansowała. Nie wierzyliśmy, że się w tej lidze utrzyma – utrzymała się. Nie wierzymy, że rzeczywiście może walczyć o wejście do eliminacji europejskich pucharów. To co, zajmie czwarte miejsce? Podkreślaliśmy to we wczorajszej pomeczówce. Wydaje się, że beniaminek musi płacić frycowe i głupio tracić punkty. Jasne, Warcie […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Kevin De Bruyne wypada na kilka tygodni. Występ z PSG zagrożony

Kevin De Bruyne ma to do siebie, że w karierze czasami nie dopisuje mu szczęście ze zdrowiem. Kiedy się rozkręca, bywa, że łapie jakiś uraz. Mniejszy czy większy – w każdym razie trochę ich w swojej kartotece już zdobył. Tym razem nabawił się kontuzji w meczu półfinałowym Pucharu Anglii. Nie dokończył meczu z Chelsea i […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Messi pobił rekord Ryana Giggsa

– Bycie kapitanem tej drużyny jest wyjątkowe. Barcelona to klub mojego życia. Zawsze miło jest, kiedy możemy podnieść jakiś puchar. Zasłużyliśmy na tę chwilę radości. Nasza droga do niej była naprawdę trudna – powiedział Messi po wczorajszym finale Copa Del Rey. Oczywiście wygranym, co pozwoliło Argentyńczykowi zbliżyć się do Daniego Alvesa w liczbie zdobytych trofeów. […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Oświadczenie UEFY w sprawie Superligi. “Wzywamy do walki”

UEFA, Angielski Związek Piłki Nożnej, Premier League, Królewska Hiszpańska Federacja Piłki Nożnej (RFEF), LaLiga, Włoska Federacja Piłki Nożnej (FIGC) i Lega Serie A wydały wspólne oświadczenie w odpowiedzi na wieści o rychłym powstawaniu Superligi. Jest mowa m.in. o zakazie występów dla krajowych reprezentacji. W oficjalnym oświadczeniu UEFY czytamy: “Jeśli Superliga powstanie, powtórzymy to, co zawsze. […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Bartoszek uratował honor nowych mioteł

Tomasz Marzec, prezes Wisły Płock, mówił nam w środku tygodnia, że postanowił zwolnić Radosław Sobolewskiego, bo zespół potrzebował wstrząsu. Podkreślał, że Nafciarzom “siadał mental”. Tłumaczył, że nie chciał dopuścić do nerwowej sytuacji, w której Wisła do ostatniej kolejki musiałaby drżeć o utrzymanie. Pomóc miała mu rzecz jasna nowa miotła w postaci Macieja Bartoszka, no i […]
18.04.2021