post
Avatar

Opublikowane 10.04.2021 10:41 przez

redakcja

Za nami cztery tygodnie piłkarskiego lockdownu, który dotknął futbol amatorski oraz młodzieżowy. Zaostrzenie restrykcji ogłoszone przez ministra Adama Niedzielskiego w połowie marca zostało wydłużone do 18 kwietnia, łącznie więc piłkarze z niższych i juniorskich lig utracą przynajmniej miesiąc grania. Przynajmniej takie są ogólne założenia – po pierwsze, że 18 kwietnia faktycznie piłka wróci do normalności i po drugie, że… w tej chwili amatorzy siedzą w domach.

Sami nie wiemy właściwie, w co jest trudniej uwierzyć – w to, że obostrzenia nie zostaną dodatkowo wydłużone, czy jednak w to, że amatorzy zastosowali się grzecznie do zaleceń Ministerstwa Zdrowia. Nie trzeba być socjologiem, wystarczy spacer po mieście, by zobaczyć, że orliki normalnie funkcjonują. Gdzieniegdzie bardziej zapobiegliwe władze placówek edukacyjnych założyły kłódki na bramach wejściowych, ale w wielu miejscach osiedlowe życie dalej toczy się między dwiema bramkami ustawionymi na sztucznej murawie.

Amatorzy też albo oficjalnie grają i trenują, albo… nieoficjalnie grają i trenują. Paradoksalnie najmocniej obostrzeniami dostali ci, którzy posiadali najbardziej odpowiednie środki, by zachować reżim sanitarny – a więc akademie i szkółki piłkarskie, które nie mogą prowadzić treningów dla grupy “najniższego ryzyka”. Obserwując reakcje środowiska piłkarskiego, od samego szczytu, czyli Zbigniewa Bońka, aż po sam dół, czyli działaczy klubów B-klasy – 18 kwietnia jest datą graniczną.

Albo piłka od 19 kwietnia będzie legalna za zgodą władz, albo od 19 kwietnia “lockdown” pozostanie już tylko na papierze.

FIKCJA

Nie chcemy tutaj rozpatrywać słuszności samej decyzji o lockdownie – spory kawałek zagadnieniu poświęciliśmy choćby w środowym tekście Jakuba Olkiewicza. Wcześniej mieliśmy całą serię artykułów o absurdach koronawirusowych w niższych ligach od Piotra Stolarczyka.

Chcemy skupić się na tym, że tak naprawdę obostrzenia już teraz są w dużej mierze fikcją. Przyjęło się sądzić – ba, chyba też taki był zamysł wśród polityków odpowiedzialnych za tę decyzję – że poziom profesjonalny kończy się na czwartym szczeblu rozgrywkowym, czyli czterech grupach III ligi. Było to o tyle uzasadnione, że faktycznie III liga jest ostatnim ze szczebli, gdzie właściwie każdy klub opłaca swoich piłkarzy, wielu w takim wymiarze, że ci zwyczajnie żyją z piłki. Nie mówimy oczywiście o jakichś anomaliach – mamy tu na myśli na przykład Widzew czy ŁKS w czasach odbudowy, gdy łódzkie kluby występowały w IV lidze, choć nijak do tego szczebla nie przystawały. Chodzi o “ogół”. Ogół trzecioligowców płaci i to nieźle. Ogół czwartej ligi płaci, ale raczej w charakterze zwrotu za benzynę i poświęcony wolny czas po etatowej pracy. Piąta liga, czyli okręgówka, to już totalne amatorstwo, podobnie jak najniższe szczeble w postaci A-klasy, B-klasy i lokalnych C-klas.

Przejdziemy jeszcze do tego, że nie każda IV liga czuje się profesjonalna i nie każda okręgówka czuje się amatorska. Skupmy się jednak na czystych amatorach. Czy oni faktycznie nie trenują? Wystarczy rzut oka na facebookowe grupy, by odnaleźć nie tylko zaproszenia na wspólną grę orlikową, ale i poszukiwania sparingpartnerów. Tak naprawdę jedynym rzeczywistym ograniczeniem są zarządcy obiektów – i tak na przykład w niektórych miasteczkach lokalną murawę zamyka na klucz gospodarz boiska. Głucho zamknięte są też te bardziej medialne miejsca, jak choćby ośrodki treningowe klubów ze szczebla centralnego.

Ale tam, gdzie ekspozycja jest nieco gorsza? Tak, każdy by zauważył, gdyby w Legia Training Center nagle wynajęto murawę dwóm zespołom z A-klasy. Ale gdzieś na leśnym boisku, otoczonym prowizorycznymi trybunami? Treningi prowadzą wszyscy, albo bez mała wszyscy. Niektórzy krygują się co najwyżej przed graniem. Czasem władze klubu same organizują zajęcia. Czasem po prostu przymykają oko na to, że przypadkowo w okolicy boiska spotykają się samochody kilkunastu zawodników oraz trenera. Bywa, że piłkarze przeskakują przez siatkę, bywa, że na tajną halę wpuszcza ich prezes, zamykając od razu wszystkie drzwi od wewnątrz.

To, co się nie zmienia, to co jest punktem wspólnym: wszyscy są pewni – jeśli lockdown zostanie przedłużony, będzie trzeba pójść wydeptanymi śladami kolegów z niektórych IV lig i… przejść na zawodowstwo.

SPRYT

Zacznijmy od tego, że w Polsce na piątym szczeblu rozgrywkowym mamy 22 klasy, przynajmniej jedną w każdym województwie, w niektórych dwie, na Mazowszu trzy. Czy wszystkie zgodnie uznały, że lockdown dotyczy lig od IV w dół? No nie wszystkie.

Nieprzypadkowo odwołaliśmy się do Łodzi, bo tutaj IV liga nie stanęła nawet na chwilę. Decyzja o zamknięciu amatorskiego grania zastała łódzkich IV-ligowców po pierwszej wiosennej kolejce, tuż przed drugą. Szybko ustalono, że na tym szczeblu i tak większość klubów albo płaci zawodnikom, albo może w łatwy sposób zawiązać projekty stypendialne – czyli innymi słowy stworzyć na potrzeby chwili właściwie fikcyjne umowy, zakładające, że chłopak w dole ligi otrzymujący 20 złotych miesięcznie jest już zawodowcem. Bez przeszkód rozegrano 21., 22. i 23. kolejkę, dzisiaj znów cała liga wybiegnie na boiska.

Gra też Wielkopolska – tutaj na razie rozegrano dwie pełne kolejki, jeden mecz był początkowo przełożony z uwagi na “zagrożenie epidemiczne”. Warmia i Mazury – a więc teren, który jako pierwszy został objęty zamknięciem, jeszcze w czasach, gdy obowiązywała regionalizacja obostrzeń, też gra na poziomie IV ligi – jutro czwarta wiosenna kolejka. Podobnie jest w Opolu.

Wirus zawodowstwa rozprzestrzenia się zresztą po Polsce w mocnym tempie. Dobrym przykładem jest tutaj województwo świętokrzyskie. IV liga nie zagrała ani jednego meczu w weekend 20-21 marca, a więc trzy dni po wprowadzeniu ogólnopolskich obostrzeń. Wystarczył jednak tydzień na dopięcie wszystkich formalności i kolejne dwie serie spotkań zostały już rozegrane przez wszystkie zespoły ligi. Identycznie wyglądało to w Kujawsko-Pomorskiem. Część klubów IV ligi sprytnie przełożyła swoje mecze na 19 marca, żeby zagrać w piątek, przed sobotnim zamknięciem lig. Reszta… Cóż, kto nie zdążył, dograł sobie po prostu tydzień później, po uporządkowaniu papierów związanych z zawodowstwem i amatorstwem.

Nieśmiało wraca też Podlasie, ruszyła się także Lubelszczyzna, gdzie rozegrano do tej pory 10 spotkań w dwóch IV ligach. Podkarpacie prawdopodobnie wróci dziś, najpóźniej za tydzień.

Stoją nadal stolica, Trójmiasto, Kraków, Zielona Góra, Szczecin i Wrocław – kluby z Mazowsza, Pomorza, Małopolski, z Lubuskiego, Zachodniego Pomorza i Dolnego Śląska zatrzymały się na meczach z weekendu 13-14 marca, niektóre w ogóle nie wróciły po zimie. Na Śląsku, gdzie klubów jest najwięcej, próbował pomóc też związek, od razu przerabiając terminarz. Kluczowa informacja: w obu śląskich IV ligach odbywały się już mecze “lockdownowe”.

NAWET AMATORZY SIĘ PROFESJONALIZUJĄ

Spoglądając na województwa – cały czas, bez większych przerw grają cztery. Po początkowym chaosie szybko ruszyły kolejne cztery, prawdopodobnie do końca weekendu możemy mówić nawet o dziesięciu grających regionach. Warto zauważyć – stoją głównie te najbardziej “wyeksponowane” województwa, a może nawet najbardziej wyeksponowane miasta jak Kraków, Warszawa czy Wrocław.

To już mówi sporo o tym, jak jest właściwie traktowany lockdown. Ale jeszcze więcej mówi tabela i terminarz klasy okręgowej na Warmii i Mazurach. Tam bowiem w ubiegły weekend rozegrano 15 z 16 zaplanowanych meczów w obu piątych ligach. Innymi słowy – 30 spośród 32 drużyn na SZÓSTYM szczeblu rozgrywkowym  jest już oficjalnie po tej profesjonalnej stronie. Co więcej – odbyły się też na terenie W-MZPN-u pierwsze mecze A-klasy (dokładnie 15 spotkań z dwóch lig), ten weekend prawdopodobnie ruszy również kultowa Ósma Liga Mistrzów.

Co ciekawe – to właśnie lokalny związek piłki nożnej najbardziej aktywnie walczył o umożliwienie gry amatorom i juniorom. Jeszcze w pierwszej połowie marca na stronie W-MZPN-u znajdziemy komunikaty o kolejnych spotkaniach, na których wspólnie z klubami analizowano możliwości dostosowania prawnego do obowiązujących obostrzeń. Efekty widać na boiskach, gdzie toczą się mecze niemal wszystkich lig.

Najmocniej inspiracje z Olsztyna czerpie Łódź. Dziś wznawiają rozgrywki niektóre drużyny tamtejszej ligi okręgowej. Równolegle oczywiście trwa walka formalna – Stowarzyszenie PASS zrzeszające akademie i szkółki piłkarskie zebrało już ponad 9 tysięcy podpisów pod internetową petycją o poluzowanie obostrzeń dotyczących sportu amatorskiego i juniorskiego. Swoje trzy grosze starał się dorzucić Zbigniew Boniek w wywiadzie dla Meczyki.pl. “Walczą” też działacze, dziennikarze czy byli piłkarze – by faktycznie 18 kwietnia był już ostatnim dniem bez piłki.

CHAOS

Dlaczego tak ważne jest szybkie rozwiązanie tej kwestii? Cóż, najważniejszym, nadrzędnym i kluczowym powodem jest oczywiście zdrowie fizyczne i psychiczne dziesiątek tysięcy Polaków. Juniorzy i amatorzy tracą miesiąc grania. Dzieci tracą miesiąc doskonalenia własnych umiejętności, starsi zyskują miesiąc tycia w fotelach, kluby tracą na umowach sponsorskich, akademie na opłatach od rodziców. Wszyscy gnuśnieją i zbliżają się o mały kroczek do słynnych “chorób współistniejących”, wśród których przecież znajduje się otyłość. Nie chcemy wjeżdżać w przesadny populizm, żaden 17-letni piłkarz raczej nie stanie się otyłym cukrzykiem po miesiącu lockdownu. Ale to zamknięcie daje wszystkim w kość, podczas gdy eksperci wcale nie są zgodni co do ryzyka związanego z ewentualnym puszczeniem gry dalej.

Nadrzędny powód to zapobieganie depresji, otyłości, dalszej alienacji, totalnej degradacji kontaktów społecznych. Natomiast są też bardziej przyziemne kwestie, jak choćby sprawa spadków i awansów. Jak to rozwiązać, gdy pół Polski gra bez przerw, a ćwierć nadal stoi? Jak to rozwiązać, gdy niektóre IV ligi zaraz się skończą, a inne dopiero wznowią po zimie? Co w przypadku przedłużenia lockdownu?

Jeśli mielibyśmy prognozować – wyjścia są dwa. Albo 18 kwietnia lockdown oficjalnie się skończy, albo Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej przekaże swoje know-how pozostałym związkom. Już teraz obostrzenia to fikcja. Jedni obchodzą je za pomocą prawnych sztuczek. Inni po prostu łamią, z większym czy mniejszym wsparciem klubów, działaczy czy nawet związków. To nieprawdopodobnie demoralizująca sytuacja – nie trzeba być psychologiem, by zgadnąć, że po pierwszym złamaniu danego, nawet najgłupszego obostrzenia, zdecydowanie łatwiej o uzasadnienie przed samym sobą kolejnych “występków”. Przekroczysz granicę raz, w słabo strzeżonym miejscu – potem będziesz to robił ciągle.

Dlatego najwyższy czas, by skończyć z fikcją, chaosem i niepewnością. Zdaje się, że tempo pandemii ani nie zwolni, ani nie przyspieszy, jeśli zamiast tajnego sparingu Aklasowianki Aklasowo z Bklasovią Bklasów, Aklasowianka po prostu zagra z Bklasovią mecz ligowy. Zwłaszcza, jeśli w świetle prawa stanie się to legalne tuż po podpisaniu pół-fikcyjnych kontraktów “profesjonalnych”.

Fot.FotoPyK

redakcja

Opublikowane 10.04.2021 10:41 przez

redakcja

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Premier League
13.05.2021

Komu puchary, komu rozczarowanie? Emocje na finiszu Premier League

Manchester City zaklepał już sobie mistrzostwo Anglii, ale to wcale nie oznacza, że emocje w Premier League się skończyły. Wręcz przeciwnie – zapowiada się ostra rywalizacja o awans do europejskich pucharów. Kto ma na nie największe szanse? Jak wygląda terminarz zainteresowanych ekip Standardowy układ kwalifikacji do międzynarodowych rozgrywek przedstawia się w Premier League następująco. Cztery […]
13.05.2021
Weszło
13.05.2021

Ja, najlepszy piłkarz Serie B? Musisz zmienić adres!

Czy jest najlepszym piłkarzem Serie B? Dlaczego Serie B jest silniejsza od Ekstraklasy? Czym zaimponowali mu Kevin-Prince Boateng i Mario Balotelli? Dlaczego trochę żałuje, że nie został w Rakowie i jak to możliwe, że przewidywał sukces częstochowskiego klubu? Co sprawiło, że nie mógł zakochać się we Włoszech? Dlaczego włoscy trenerzy lubią sobie pogadać? Czy polskiej […]
13.05.2021
Weszło
13.05.2021

Jedenastka największych niewypałów transferowych w XXI wieku

Pomocnik, dla którego sir Alex Ferguson pobił krajowy rekord transferowy, ponieważ chciał wokół niego skonstruować nowy Manchester United. Skończyło się klapą. Obrońca, w którym nieoczekiwanie zakochał się Pep Guardiola, więc ściągnięto go do FC Barcelony nie licząc się z kosztami. Skończyło się klapą. Napastnik, za którego Chelsea zapłaciła fortunę, nie zdając sobie sprawy, że nie […]
13.05.2021
Weszło
13.05.2021

PRASA. “Małecki próbował się przebić przez Perdijicia i uderzyć trenera Matusiaka”

W czwartkowej prasie szału nie ma, ale kilka ciekawych rzeczy znajdziemy. Głos w sprawie afery Małecki-Matusiak zabrał wreszcie prezes Zagłębia Sosnowiec, Marcin Jaroszewski. Jest też rozmowa z dyrektorem sportowym GKS-u Tychy, Krzysztofem Bizackim oraz kilka “bieżączek” z Ekstraklasy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Kilku piłkarzy zanotowało udany finisz sezonu i zgłosiło akces do kadry. Brakiem powołania na eliminacje […]
13.05.2021
Weszło
13.05.2021

Sus Atletico w stronę mistrzostwa. Oblak? Kozak i tyle

Atletico Madryt wykonało dzisiaj kluczowy krok w stronę mistrzostwa. Wykorzystało potknięcie Barcelony, w spokoju poczeka na występ Realu z Granadą i przygotuje się do finiszu sezonu. Dzisiaj pyknęli 2:1 Real Sociedad. I możemy się silić na to, że to był wyrachowany występ ekipy Simeone. Ale nie. Były nerwy. Ponadto były marnowane sytuacje, był fantastyczny Oblak […]
13.05.2021
Anglia
12.05.2021

Krótka rzecz o sabotowaniu derbów Londynu

Pewnie będą tacy, którzy powiedzą, że Thomas Tuchel stosuje jakąś enigmatyczną zasłonę dymną przed finałem Ligi Mistrzów, który naturalnie będzie najważniejszym meczem Chelsea w tym sezonie, ale nie sposób podważyć tego, że The Blues dalej walczą o jak najwyższą lokatę w Premier League i nie mogą mieć totalnie wywalone na ligę, żeby zaraz, po ewentualnej […]
12.05.2021
Premier League
13.05.2021

Komu puchary, komu rozczarowanie? Emocje na finiszu Premier League

Manchester City zaklepał już sobie mistrzostwo Anglii, ale to wcale nie oznacza, że emocje w Premier League się skończyły. Wręcz przeciwnie – zapowiada się ostra rywalizacja o awans do europejskich pucharów. Kto ma na nie największe szanse? Jak wygląda terminarz zainteresowanych ekip Standardowy układ kwalifikacji do międzynarodowych rozgrywek przedstawia się w Premier League następująco. Cztery […]
13.05.2021
Weszło
13.05.2021

Jedenastka największych niewypałów transferowych w XXI wieku

Pomocnik, dla którego sir Alex Ferguson pobił krajowy rekord transferowy, ponieważ chciał wokół niego skonstruować nowy Manchester United. Skończyło się klapą. Obrońca, w którym nieoczekiwanie zakochał się Pep Guardiola, więc ściągnięto go do FC Barcelony nie licząc się z kosztami. Skończyło się klapą. Napastnik, za którego Chelsea zapłaciła fortunę, nie zdając sobie sprawy, że nie […]
13.05.2021
Weszło
13.05.2021

PRASA. “Małecki próbował się przebić przez Perdijicia i uderzyć trenera Matusiaka”

W czwartkowej prasie szału nie ma, ale kilka ciekawych rzeczy znajdziemy. Głos w sprawie afery Małecki-Matusiak zabrał wreszcie prezes Zagłębia Sosnowiec, Marcin Jaroszewski. Jest też rozmowa z dyrektorem sportowym GKS-u Tychy, Krzysztofem Bizackim oraz kilka “bieżączek” z Ekstraklasy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Kilku piłkarzy zanotowało udany finisz sezonu i zgłosiło akces do kadry. Brakiem powołania na eliminacje […]
13.05.2021
Weszło
12.05.2021

Status quo na górze zachowane, czeka nas kozacki finisz!

O rany, nabiera rumieńców ta naparzanka o Ligę Mistrzów w Serie A. Już wczoraj Napoli dało wyraźny sygnał, że nie będzie brania jeńców, nie będzie półśrodków – za to można się spodziewać ofensywnych fajerwerków. Neapolitańczycy wygrali swój mecz 5:1 i przerzucili piłkę na środę, do Turynu, Mediolanu i Bergamo. Odpowiedź? Więcej niż satysfakcjonująca. Cała trójka […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Kto wylądował w jedenastce sezonu? || Roki wyjaśnia #11

Za chwilę zakończenie rozgrywek w Ekstraklasie, więc pora powoli podsumować te wygibasy. W kolejnym odcinku swojego vloga Mateusz Rokuszewski wybiera jedenastkę sezonu 2020/21. Nie zgadzasz się z jego wyborem? Napisz w komentarzu na YT, jakiej zmiany byś dokonał i uargumentuj swój wybór. Autor najtrafniejszej podmianki zgarnie nagrodę. 
12.05.2021
Bundesliga
12.05.2021

Hertha Berlin, czyli jak oczekiwania rozminęły się z rzeczywistością

Berlin w tym sezonie przypomina odrobinę Poznań. Po jednej stronie mamy Union, który napisał piękną historię przez moment ocierając się nawet o strefę pucharową – a dla ponad 50-letniego klubu byłby to dopiero drugi sezon w międzynarodowych rozgrywkach. Union ze wschodniej części Berlina, ukryty latami za żelazną kurtyną, bez możliwości uczciwego rywalizowania z Herthą, w […]
12.05.2021
Liczba komentarzy: 23
Subscribe
Powiadom o
guest
23 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wysypisko z filmu PSY
Wysypisko z filmu PSY
1 miesiąc temu

Można jeszcze oddychać i żyć?

Aldo Moro
Aldo Moro
1 miesiąc temu

tylko jeśli minister Niedziele wyda zezwolenie

Marcin
Marcin
1 miesiąc temu

Z racji na panującą epidemię można robić tylko co drugi oddech. Zmniejsza to możliwość zarażenia się o 0,000000001 %, ale zawsze.

Uśmiech Koali
Uśmiech Koali (@usmiech-koali)
1 miesiąc temu

niestety tak, a szkoda, bo przez to nigdy nie wyjdziemy z tego lockdownu…

Niles
Niles
1 miesiąc temu

Wiecie co mnie najbardziej przeraża? Gdzieniegdzie pozamykane orliki. Nie wiem czy taka decyzja należy tylko do władz szkoły przy której znajduje się orlik czy to coś odgórnego, ale szlag mnie trafia jak codziennie przejeżdżam obok jednego nowego boiska i dzieci przeskakują przez płot, żeby pograć w piłkę (w godzinach 15-17). Co za spierdolone czasy. Ktokolwiek podjął taką decyzję, żeby zamknąć orlika – jest skończonym jełopem.

rajo
rajo
1 miesiąc temu

jak to się ładnie mówi, abstrahując od tego czy restrykcje są skuteczne i czy bieganie po boisku spowoduje zarażenie, bo to faktycznie dyskusyjne, ale problemem są a)szatnie, w których ludzie tłoczą się jeden na drugim b)dojazdy na mecze, zwykle autobusami, na poziomie IV ligi nawet po 3 godziny i więcej. Oczywiście o jakimś reżimie sanitarnym nie ma mowy, ktoś kto tak twierdzi to się błaźni. Można naturalnie uznać, że zarazić się można dosłownie wszędzie i to, że stanie się to w drodze do tej czy innej dziury w rozklekotanym autobusie nie ma już znaczenia. Ok. Nawet się zgodzę, że zdrowym bykom nic nie będzie w razie zarażenia. Ale już ich rodzicom i dziadkom, i owszem.

Hulk Hogan ze Szwecji
Hulk Hogan ze Szwecji (@hulk-hogan-ze-szwecji)
1 miesiąc temu
Reply to  rajo

Ale hale fabryczne, sklepy, biura i dojazdy komunikacją – czasem nawet po 3 godziny, nie są problemem

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu

Porównujesz pracę z amatorskim sportem??
Brawo

sadd
sadd
1 miesiąc temu
Reply to  Paweł

kościół to też praca? u mnie przez swieta po scisk w kosciele polowa ludzi bez masek i problemu nie ma

pan-nikt
pan-nikt
1 miesiąc temu
Reply to  Paweł

wirus rozpoznaje czy jesteś w pracy, czy kopiesz piłkę amatorsko? xD

Tomek Jankowski
Tomek Jankowski (@tomek-jankowski)
1 miesiąc temu
Reply to  rajo

Jedna rada – schowajcie się w beczce. Ty i Twój reżim.

Krzysiek a. k. a covidowy celebryta
Krzysiek a. k. a covidowy celebryta
1 miesiąc temu

Nie wytrzymacie dwóch tygodni?

Tomek
Tomek
1 miesiąc temu

Powiedział Morawiecki do branży restauracyjnej w listopadzie

Marek
Marek
1 miesiąc temu

Dokładnie

inbound8081363618160337565.jpg
Vrne
Vrne
1 miesiąc temu

To teraz mała informacja. Otóż gminy, które są dobrodziejami klubów w niektórych częściach naszego kraju, zapowiedziały, że jeśli kluby przejdą na zawodowstwo – wstrzymają dotację. Ta ma wspierać tylko kluby amatorskie. W innym z kolei zapowiedziano, że owszem można kupować sprzęt, wydawać pieniądze na utrzymanie boiska, ale ze względu na lockdown kluby nie będą mogły rozliczać się z pensji dla trenera, wypłat ekwiwalentu dla sędziów. Takie przykłady, których nie trzeba daleko szukać.

kapiszon
kapiszon
1 miesiąc temu

U mnie w Gliwicach na osiedlowym boisku wparowało 5 radiowozów po czyimś telefonie z donosem. Ala jakby dzieciaki kopały na trawie obok to już by było OK? Absurd.

Bele
Bele
1 miesiąc temu

W moim mieście (byłe wojewódzkie na Mazowszu) wszystkie obiekty pozamykane. Nikt nie trenuje na boisku, bo po prostu tych boisk do użytku nie ma. Zostają więc jedynie ćwiczenia w domu, bieganie, rower albo krycie się po lasach. Zaraz cyknie nam kolejny tydzień bez treningów zespołowych, tak że zazdroszczę tym miejscowościom, gdzie zarządcy obiektów nie zastosowali się do rozporządzenia.

A/m
A/m
1 miesiąc temu
Reply to  Bele

Przenieś się z Kurpiołęki do Łomży.

Szymon
Szymon
1 miesiąc temu

Wszyscy walczą o sport amatorski. A Stanowski wietrzy armagedon i blaga o szczepionke, aby uratować ludzkość

Uśmiech Koali
Uśmiech Koali (@usmiech-koali)
1 miesiąc temu
Reply to  Szymon

banowac wszystkie kanaly na Youtube, gdzie ludzie siedza bez maseczek, a bohaterom takich nagran wlepiac surowe mandaty, przeciez to niepowazne zeby banda “ekspertow” przykladowo w takim Stan Futbolu siedziala tak blisko siebie i transmitowala wirusa dalej, potem lubie ogladaja takich foliarzy i zaczynaja zachowywac sie podobnie.

Tomek Jankowski
Tomek Jankowski (@tomek-jankowski)
1 miesiąc temu
Reply to  Uśmiech Koali

Sufit spadł na głowę?

F91-DudeLange
F91-DudeLange (@f91-dudelange)
1 miesiąc temu

comment image

Sebek
Sebek
1 miesiąc temu

Prawda jest taka że to wielka fikcja. Ale co ciekawe sa kluby w okregu Piotrków Tryb. Które nie chcą grać. Bo myślą że utrzymaja sie. Inni maja problemy kadrowe to też wolą odpuścić a My czekamy wkurwieni az skonczy sie ta szopka i dadzą grać. Na cholera od poczatku stycznia przy -10 biegalismy żeby teraz w miesiąc to zmarnować.

Suche Info
13.05.2021

Robert Lewandowski opuścił trening Bayernu. Możliwa kontuzja

Chcemy, żeby to było jakieś przeinaczenie, pomyłka, cokolwiek. Wiele jednak wskazuje na to, że Robert Lewandowski znowu doznał urazu. Jak informuje Bild, Polak musiał opuścić trening Bayernu Monachium.  Mistrz Niemiec trenował dzisiaj przed sobotnim starciem z Freiburgiem. Chociaż sytuacja w tabeli Bundesligi jest dla Bayernu już jasna, sam Lewandowski pewnie podchodziłby do tego meczu bardzo […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

OFICJALNIE: Finał Ligi Mistrzów nie zostanie rozegrany na Wembley. Kierunek: Portugalia

Spekulacje trwały od dłuższego czasu, ale teraz wszystko jawi się jako jasne. Finał Ligi Mistrzów nie zostanie rozegrany w Stambule. Konkurencją miało być Wembley, lecz UEFA ostatecznie postawiła na Portugalię.  Finał odbędzie się na stadionie FC Porto – Estádio do Dragão – które może pomieścić 50000 tysięcy widzów. Oczywiście w normalnych warunkach, bo w obecnej […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Deportes Cuatro: Cristiano Ronaldo pakuje się i wraca do Sportingu!

Póki co grzmią o tym portugalskie media, ale warto odnotować. Zdaniem Deportes Cuatro, Cristiano Ronaldo jest o krok opuszczenia od Juventusu. Portugalczyk jest rozgoryczony wynikami drużyny, krytyką ze strony kibiców i chce wrócić do Sportingu.  Deportes Cuatro twierdzi, że 36-latek jest gotów wyjechać z Włoch, mimo tego, że jego kontrakt ze Starą Damą obowiązuje jeszcze […]
13.05.2021
Premier League
13.05.2021

Komu puchary, komu rozczarowanie? Emocje na finiszu Premier League

Manchester City zaklepał już sobie mistrzostwo Anglii, ale to wcale nie oznacza, że emocje w Premier League się skończyły. Wręcz przeciwnie – zapowiada się ostra rywalizacja o awans do europejskich pucharów. Kto ma na nie największe szanse? Jak wygląda terminarz zainteresowanych ekip Standardowy układ kwalifikacji do międzynarodowych rozgrywek przedstawia się w Premier League następująco. Cztery […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Piotr Tworek zrezygnował z premii

Warta Poznań to rewelacja tego sezonu Ekstraklasy. Beniaminek ma nawet szansę zakończyć rozgrywki na miejscu umożliwiającym udział w eliminacjach. Cele zostały przekroczone, ale to od początku nie był projekt obliczony na walkę o utrzymanie w lidze.  Tak przynajmniej twierdzi trener Piotr Tworek, który jest jednym z architektów sukcesu Warty. Szkoleniowiec, w rozmowie z portalem Interia, […]
13.05.2021
Weszło
13.05.2021

Ja, najlepszy piłkarz Serie B? Musisz zmienić adres!

Czy jest najlepszym piłkarzem Serie B? Dlaczego Serie B jest silniejsza od Ekstraklasy? Czym zaimponowali mu Kevin-Prince Boateng i Mario Balotelli? Dlaczego trochę żałuje, że nie został w Rakowie i jak to możliwe, że przewidywał sukces częstochowskiego klubu? Co sprawiło, że nie mógł zakochać się we Włoszech? Dlaczego włoscy trenerzy lubią sobie pogadać? Czy polskiej […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Nowy klubowy kolega Kacpra Przybyłki

Philadelphia Union sfinalizowała nowy transfer. Do zespołu z USA dołączy reprezentant Węgier, Daniel Gazdag. 25-latek jest wychowankiem Honvédu, w którym spędził całą dotychczasową karierę. Klub z MLS zapłacił za niego 1.5 miliona dolarów, co wydaje się dość promocyjną kwotą, jak na ostatnie wyniki ofensywnego pomocnika. W ostatnim sezonie zaliczył 34 występy, w których strzelił bagatela […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Trzech zawodników odejdzie z Pogoni Szczecin. Klub opuści legenda

Jak poinformowała Pogoń Szczecin, Adam Frączczak opuści klub wraz z końcem tego sezonu. 33-letni zawodnik był związany z Portowcami przez ponad 10 lat. Zadebiutował w Pogoni 4 marca 2011 roku. Przez ponad 10 lat rozegrał 287 oficjalnych spotkań, w których zdobył 69 goli, co jest jednym z najlepszych wyników w historii klubu. Frączczak zapisał piękną […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Frank Lampard wróci do Premier League?

Od czasu zwolnienia przez Romana Abramowicza, Frank Lampard pozostaje na zwolnieniu. Dużo mówiło się o tym, że były szkoleniowiec Chelsea i Derby County obejmie Celtic. Inne zdanie na ten temat ma Daily Telegraph.  Brytyjskie źródło informuje o możliwym przejęciu Crystal Palace. Lampard miałby zastąpić na stanowisku 73-letniego Roya Hodgsona. Młodszy z Anglików byłby odpowiednim ruchem […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Tomasik niczym CJ z GTA: San Andreas. Świetna akcja marketingowa Wisły Płock.

Wczoraj zachwycaliśmy się tym, co zrobił Club Leon i Ajax. Dzisiaj rękawicę na ring wrzuciła Wisła Płock, która do marketingowej topki wchodzi razem z futryną. Sporo dobrego mówi się o działalności polskich klubów w social mediach, ale tym razem naprawdę jesteśmy powaleni. Zarząd Nafciarzy postanowił przedłużyć umowę z bocznym obrońcą, Piotrem Tomasikiem. 33-latek podpisał nowy […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Jurgen Klopp: Kibice nie powinni spodziewać się dużych transferów

Z racji odniesionych kontuzji, Liverpool uchodzi za jeden z najbardziej doświadczonych przez los zespołów. Mistrzom Anglii wypadł nie tylko Virgil van Dijk, ale także Joel Matip, Joe Gomez, Jordan Henderson i Fabinho. Dość powiedzieć, że w dzisiejszych Derbach Anglii na środku obrony ma wystąpić Nathaniel Phillips oraz Rhys Williams. Wydawać by się mogło, że skłoni […]
13.05.2021
Weszło
13.05.2021

Jedenastka największych niewypałów transferowych w XXI wieku

Pomocnik, dla którego sir Alex Ferguson pobił krajowy rekord transferowy, ponieważ chciał wokół niego skonstruować nowy Manchester United. Skończyło się klapą. Obrońca, w którym nieoczekiwanie zakochał się Pep Guardiola, więc ściągnięto go do FC Barcelony nie licząc się z kosztami. Skończyło się klapą. Napastnik, za którego Chelsea zapłaciła fortunę, nie zdając sobie sprawy, że nie […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Kolejne trafienie Kacpra Przybyłki. Tym razem w MLS

Do tego, że Kacper Przybyłko trafia w 2021 roku, zdążyliśmy się już trochę przyzwyczaić. Polak trafiał głównie z rozgrywkach Ligi Mistrzów CONCACAF, ale tym razem przełamał się w MLS.  28-latek ma na swoim koncie już pięć trafień w międzynarodowym pucharze. Na jego rozkładzie znalazła się Atlanta United (USA) oraz Deportivo Saprissa (Kostaryka). Pierwszym wbił trzy […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Dariusz Formella wraca na radary. Strzelił gola w Ameryce

Nie będziemy ukrywać, że trochę nam Dariusz Formella zniknął z oczu. Polak wyjechał do Ameryki, ale występuje na drugim poziomie rozgrywkowym. Mniej zatem słychać o nim, niż o Kacprze Przybyłce lub Przemysławie Frankowskim.  Minionej nocy Formella wrócił jednak na radary z dużym przytupem. Polak nie tylko po prostu wziął udział w meczu USL Championship, gdzie […]
13.05.2021
Weszło
13.05.2021

PRASA. “Małecki próbował się przebić przez Perdijicia i uderzyć trenera Matusiaka”

W czwartkowej prasie szału nie ma, ale kilka ciekawych rzeczy znajdziemy. Głos w sprawie afery Małecki-Matusiak zabrał wreszcie prezes Zagłębia Sosnowiec, Marcin Jaroszewski. Jest też rozmowa z dyrektorem sportowym GKS-u Tychy, Krzysztofem Bizackim oraz kilka “bieżączek” z Ekstraklasy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Kilku piłkarzy zanotowało udany finisz sezonu i zgłosiło akces do kadry. Brakiem powołania na eliminacje […]
13.05.2021
Weszło
13.05.2021

Sus Atletico w stronę mistrzostwa. Oblak? Kozak i tyle

Atletico Madryt wykonało dzisiaj kluczowy krok w stronę mistrzostwa. Wykorzystało potknięcie Barcelony, w spokoju poczeka na występ Realu z Granadą i przygotuje się do finiszu sezonu. Dzisiaj pyknęli 2:1 Real Sociedad. I możemy się silić na to, że to był wyrachowany występ ekipy Simeone. Ale nie. Były nerwy. Ponadto były marnowane sytuacje, był fantastyczny Oblak […]
13.05.2021
Anglia
12.05.2021

Krótka rzecz o sabotowaniu derbów Londynu

Pewnie będą tacy, którzy powiedzą, że Thomas Tuchel stosuje jakąś enigmatyczną zasłonę dymną przed finałem Ligi Mistrzów, który naturalnie będzie najważniejszym meczem Chelsea w tym sezonie, ale nie sposób podważyć tego, że The Blues dalej walczą o jak najwyższą lokatę w Premier League i nie mogą mieć totalnie wywalone na ligę, żeby zaraz, po ewentualnej […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Status quo na górze zachowane, czeka nas kozacki finisz!

O rany, nabiera rumieńców ta naparzanka o Ligę Mistrzów w Serie A. Już wczoraj Napoli dało wyraźny sygnał, że nie będzie brania jeńców, nie będzie półśrodków – za to można się spodziewać ofensywnych fajerwerków. Neapolitańczycy wygrali swój mecz 5:1 i przerzucili piłkę na środę, do Turynu, Mediolanu i Bergamo. Odpowiedź? Więcej niż satysfakcjonująca. Cała trójka […]
12.05.2021