post
leszek.milewski

Opublikowane 08.03.2021 16:01 przez

leszek.milewski

Czy słusznie Zbigniew Boniek oburzył się, że polskie kluby chciałyby sobie wybierać sędziów? Słusznie, sami o tym pisaliśmy. Czy mógł się odwinąć w kierunku klubów? A dlaczego nie. Fanga “na razie niech nauczą swoich piłkarzy strzelać z dwóch metrów do pustej bramki” malownicza? Niech będzie. Ale na tym należało poprzestać. “Niech się kluby zastanowią dlaczego do tej ligi nie sprowadzili jednego piłkarza zagranicznego, na którego byłby jakiś popyt” to już klasyczne o jeden most za daleko, które niejako unieważnia to, co wcześniej.

CO TO ZNACZY “JAKIŚ POPYT”

Ilu obcokrajowców w Ekstraklasie ma potencjał sprzedażowy? Nie tak znowu niewielu. Ale można też zapytać: ilu ma potencjał sprzedażowy na poziomie młodego, zapowiadającego się Polaka? No, tu już gorzej. I pewnie o takich piłkarzach Boniek mówi per “jakiś popyt”, bo przecież szeregu transferów typu “kierunek Turcja” nie mógł przegapić.

Mierzmy więc takimi standardami.

Na pewno na duży transfer mógłby zarobić Luquinhas. Frana Tudora i Josipa Juranovicia nijak nie da się nazwać – przynajmniej przy obecnych trendach – piłkarzami młodymi, ale także wyobrażamy sobie w ich kontekście dobry transfer. Może byłby bohaterem ciekawego, droższego transferu Petrasek, gdyby kontuzja nie podcięła mu skrzydeł. Alasana Manneh może być graczem, którego ktoś weźmie za trochę większe pieniądze, widząc w nim potencjał na jeszcze znacznie lepsze granie. Stipica i Mladenović to nie młodzieniaszki, ale prezentują tak topowy poziom, że spokojnie jeszcze ktoś mógłby wyłożyć więcej niż czapkę gruszek.

Natomiast owszem – przy liczbie obcokrajowców w Ekstraklasie to nie jest za wiele. Ale jest wiele istotnych czynników, o których należy pamiętać, zamiast iść w populizm.

CZTERY RODZAJE TRANSFERÓW OBCOKRAJOWCÓW Z EKSTRAKLASY

Transfery z Ekstraklasy możemy spokojnie rozróżnić na cztery grupy.

  • Pozbywanie się szrotu, który się nie sprawdził i może odejść gdziekolwiek.
  • Dżem krążący między ligami o porównywalnym piłkarskim poziomie co Ekstraklasa; bezgotówkowy piłkarz, który był, zagrał jakiś jeden, drugi przyzwoity mecz, potem ze dwa słabe, i teraz zamienił – powiedzmy – ósmy klub Ekstraklasy na dziewiąty klub ligi węgierskiej, chorwackiej, słoweńskiej.
  • Transfery za kilkaset tysięcy euro do Cośtamsporu, Serie B, MLS czy gdzie tam akurat panuje moda na piłkarzy z polskiej ligi; czasem to kilkaset tysięcy euro nie na kwocie transferowej, a na kontrakcie, bo byle klub z dołu tabeli Super Lig jest w stanie przelicytować polską czołówkę w grze o gracza z kartą na ręku.
  • Hity transferowe, albo w kierunkach topowych lig, albo za grubszą kasę.

Przyznajmy, po raz kolejny, że tych ostatnich, swoistych “transferów premium”, które potrafią dać tyle kasy, co na młodym Polaku, jest stosunkowo niewiele. Za duże pieniądze odeszli piłkarze Legii, którzy ciągnęli ją w Lidze Mistrzów, choć i tutaj kierunki były mocno różnorakie. Kadar poszedł z Lecha do Dynama Kijów. Wisła opchnęła Brleka do Serie A, tak jak Lechia Milinkovicia-Savicia i Haraslina. Typowo transferem za potencjał, zyskownym, było opchnięcie Sandro Kulenovicia. Nawet Luka Zarandia za całkiem spore pieniądze poszedł do Zulte Waregem.

Możemy się kłócić, czy Valencia to ta półka czy niższa, czy Carlitos to jednak kierunek na pieniądze, ale sportowo porażka, natomiast nie o to chodzi, by walczyć o personalia. Chodzi o trendy. A widać generalnie w tej grupie wyraźnie dwa dominujące, niczym nie zaskakujące: albo piłkarz młody, na potencjale, czyli ta sama ścieżka co młodych Polaków. Albo ktoś, kto naprawdę się wyróżniał, a najlepiej, jak jeszcze to udowodnił w pucharach. Takich, siłą rzeczy, praktycznie w lidze nie ma.

Natomiast zawodników, pod grupę Cośtamsporu, MLS, drugiej ligi chińskiej, Serie B i tym podobnych (łapie się też przecież choćby transfer Bohara do Osijek za 800 tysięcy euro), możemy wymienić naprawdę wielu, nawet w tych ekipach, którym aktualnie nie żre. Takich Saviceviciów, Guzmicsów, Spiridonoviciów, Sekuliciów, Novikovasów, Jorge Felixów, Gytkjaerów, znajdziemy wielu. Tak samo z ich następcami: spokojnie w tym symbolicznym Cośtamsporze jesteśmy sobie w stanie wyobrazić Hancę, van Amersfoorta, Chudego, Jimeneza, Imaza, Puljicia, Runje, Pospisila, van der Harta, Satkę, Ramireza, Ishaka, Rafę Lopesa, Gorgonia, Schwarza, Tijanicia, Ivi Lopeza, Frydrycha, Yeboaha, Simicia, Drazicia, Exposito, Stigleca, Picha i pozwólcie, że dalej nie będziemy strzelać nazwiskami. Wiadomo przecież, że Tiba, Pekhart czy Paixao spokojnie ogarnęliby na takim poziomie, tylko co innego poziom, a co innego pozycja rynkowa.

Paixao jest tutaj wręcz symboliczny. Przecież on gra świetnie sezon w sezon. Ale jest już w takim wieku, kiedy umiarkowanie to kogoś interesuje na rynku transferowym. I tak został jednym z najbardziej uznanych obcokrajowców w historii Ekstraklasy, choć trafił tutaj jako trzydziestolatek.

To jest popyt czy nie?

OBCOKRAJOWCY CHCĄ PRZYJŚĆ. ALE NIE MŁODZI

Najwięcej pod naszą – by tak rzec – szerokością rankingową zarabia się na młodych piłkarzach, jest to rażąca oczywistość. Klubowi szukającemu talentów w ligach takich jak nasza niespecjalnie robi różnicę, czy z Polski wyjąłby młodego Polaka, czy jednak, na przykład, Słowaka.

Rzecz w tym jednak, że do polskiej ligi – jak pisaliśmy ostatnio w reportażu – garną się piłkarze, którym już uciekł pierwszy pociąg. Pozwólcie, że zacytujemy trzy wypowiedzi ludzi Ekstraklasy:

Paweł Tomczyk, dyrektor sportowy Rakowa: – Obcokrajowcy patrzą na naszą ligę wręcz zaskakująco pozytywnie. Liga jest dla nich atrakcyjna, dobrze opakowana, i widać też po samym rynku, że można się pokazać i wyjechać. Myślę, że gdyby jeszcze, wzorem niektórych innych lig z naszego regionu, co roku jeden, a najlepiej dwa zespoły pokazywały się w pucharach, to byłby jeszcze większy skok do przodu. Ta reputacja poszłaby w górę, bo poza tym piłkarze widzą infrastrukturę, widzą, że jest to liga, którą ludzie żyją, która jest szeroko pokazywana i gdzie można się wypromować.

Paweł Magdoń, dyrektor sportowy Wisły Płock: – Polski rynek jest solidny. Piłkarze z krajów skandynawskich mówią, że w Polsce łatwiej się wypromować na Zachód czy na dobry kontrakt wschodni. Jesteśmy postrzegani jako fajny rynek do sprzedaży piłkarzy, okno wystawowe. Ostatnio rozmawialiśmy z piłkarzem reprezentacji pewnego kraju. Potwierdził, że zrobił sobie research o Ekstraklasie i doszedł do wniosku, że to dla niego dobra ścieżka promocji.

Bogdan Kłys, prezes Podbeskidzia: – Potwierdzam dobre opinie na temat polskiej ligi ze strony piłkarzy zagranicznych. Czy to są Czesi, Ukraińcy, Chorwaci, Serbowie, wiem, że na oferty z Polski patrzą przychylnie. My byliśmy w grudniu na ostatnim miejscu, więc patrzyli ostrożnie, natomiast gdy przychodzą i zaczynają tutaj funkcjonować… Podeprę się przykładem Hory, który powiedział, że już nie chce wracać do czeskiej Ekstraklasy. Uważa, że tutaj ma większe możliwości rozwoju niż w lidze czeskiej, gdzie są 3-4 mocne kluby. U nas ta liga jest bardziej wyrównana, gra się też na o wiele ładniejszych stadionach.

Zarazem jednak jest problem ze sprowadzaniem piłkarzy młodszych z innych krajów. Ci mają ciekawsze opcje niż Polska. Na nich jest też dużo większa konkurencja i tę, jeśli polskie kluby podejmują, to często przegrywają. Dlatego nasze kluby szukają, starają się być kreatywne. Nawet pierwszoligowcy znaleźli swoją niszę – niższe ligi w Portugalii, tak wypłynął już Tiago Alves.

Widzimy jak zmienił się obecnie polski rynek transferowy, jak łatwo stąd wyjechać, jak łatwo zarobić na młodym piłkarzu kilka milionów euro, nawet na bazie jednej udanej rundy. Polska liga jest pod tym względem ewenementem, mamy rynek, z którego inni czerpią o wiele chętniej, niż wskazywałaby na to nasza pozycja. Ale to nie znaczy zarazem, że gdzie indziej też się nie pozmieniało.

Przypomnijmy sobie modelowy transfer ostatnich lat, Ondrej Duda do Herthy Berlin. Przyszedł ze Słowacji jako młody talent na wznoszącej, czyli: była uzasadniona wiara, że odpali, nie był niewiadomą. W Polsce okrzepł, miał wahania formy, ale poradził sobie z nimi, poszedł dalej. Nie byle gdzie, ale do Bundesligi. I to jest bardzo istotny transfer, bo gdy Legia kupowała Dudę, mówiło się wręcz, że to może być początek trendu. Ekstraklasa jako liga tranzytowa dla – a jakże – młodych Słowaków. A kto wie, może potem i innych lig z naszego regionu.

No więc teraz żadnego polskiego klubu nie stać byłoby na następnego Ondreja Dudę. Wybijający się młodzi Słowacy nie potrzebują żadnych lig tranzytowych. Paweł Zimończyk, menadżer działający prężnie na tamtym rynku, mówił nam swego czasu:

Bayo szedł do Celticu za 2,5 miliona euro. David Hancko z Ziliny poszedł prosto do Fiorentiny za 3,5 miliona euro, Samuel Mraz do Empoli za 1,5 miliona, Laszlo Benesz za dwa miliony do Gladbach. W Lazio jest Vavro, który trafił tu via Kopenhaga, a z Ziliny odchodził też za ponad milion. Wszyscy niedawno byli w Fortuna Lidze, dziś są w topowych ligach. Słowacy dziś nie muszą, jak kiedyś Ondrej Duda, w drodze na Zachód iść przez Polskę.

Zakupy młodych obcokrajowców oczywiście są, ale często są to zawodnicy już na przykład 23-letni, co na rynku powoli przestaje oznaczać gracza młodego. Transfer gracza 22-letniego? W teorii młody piłkarz. Ale niech zagra ten sezon, dwa – po to został sprowadzony – a już rynkowo jest w innej puli. Już wiele rynków on nie interesuje.

Względnie są to gracze tacy jak Lederman – tak, pamiętamy, że ma polski paszport – którzy są młodzi tak, że mogą zagrać sezon, dwa, a wciąż być w najbardziej pożądanym przez rynek wieku, ale też na pewno daleko im do bycia pewniakami. To danie szansy, a nie historia, która jak nie wypali, to będzie zaskoczeniem.

INWESTOWAĆ W MŁODZIEŻ? NO PRZECIEŻ INWESTUJĄ

Jest jeszcze inna kwestia, być może w tym układzie kluczowa. Otóż – znowu oczywistość – polskie kluby zarabiają krocie na młodych Polakach. To im działa, a biorąc pod uwagę jakim priorytetem stały się akademie i szkolenie młodzieży, może działać jeszcze lepiej. Taki jest trend. A skoro zarabiają na swoich, skoro przypływ polskich talentów jest coraz większy, skoro – po prostu – można, bo jest narybek, który potem trzeba tylko wyszkolić, oszlifować, to po co się szarpać w innych ligach? Dlaczego nie skupić się na jak najlepszym zagospodarowywaniu własnego poletka?

Na pewno nie doszliśmy do ściany, w sensie: nie no, już tak przebrany jest ten rynek młodych polskich piłkarzy, że nie ma gdzie talentów szukać. Nie, polskie kluby tej ściany jeszcze nawet nie widzą. Lata zaniedbań sprawiły, że jesteśmy na etapie nadrabiania strat, byliśmy mistrzami marnowania potencjału. Innymi słowy: powinno być jeszcze lepiej. Choć już, można się rozejrzeć po lidze, jest lepiej.

Nie twierdzimy, że należy olać rynki – przykładowo – innych krajów Europy Wschodniej pod kątem poszukiwania najmłodszych talentów. Ale gdyby sprowadzać stamtąd kogoś zapowiadającego się nawet średnio dobrze, to takich średnio dobrych będzie… wielu i u nas. A jak ktoś faktycznie się wybija tak, że warto, bo mógłby zrobić różnicę, no to cóż, prawie na pewno nie uszedł uwadze tych, którzy są w stanie dać więcej za jego potencjał. A polskie kluby średnio stać na to, by znaleźć się po drugiej stronie tego hazardu z potencjałem, czyli płacić za obietnicę piłkarza, niż za obietnicę piłkarza zgarniać kokosy. Być może dałoby się znaleźć takiego gracza przed innymi, ale to wymagałoby potężnego nakładu na skauting – przykładowo – nastoletnich Słoweńców. Może w tym jest potencjał. Ale może to nie jest na to moment, skoro jeszcze nie jest wydobyty potencjał z nastoletnich Polaków.

Reasumując:

Zarabia się wśród lig takich jak nasza na młodych piłkarzach.

A polskie kluby stawiają na młodych, tylko Polaków. Z tym mają dostatecznie dużo roboty.

Oczywiście zdarzają się strzały wśród młodzieży zagranicznej, ale raczej po okazji. Na ten moment systemowego przeczesywania innych krajów nie udźwigniemy, nie w tym momencie, nie przy takiej konkurencji.

Obcokrajowców sprowadza się w wieku takim, że najmocniejsze ligi już się nimi nie interesują, więc jeśli ktoś nie wystrzeli w sposób niesamowity, to nawet jak gra dobrze, za parę milionów do Serie A nie pójdzie.

Ale nie transfer za parę milionów jest miernikiem jego sukcesu. Bo powiedzmy na konkretnym przykładzie, przykładzie Pedro Tiby.

Czy Pedro Tiba odejdzie z Lecha za duże pieniądze? Innymi słowy, czy jest na niego “jakiś popyt”? Nie. Piłkarze w jego wieku za duże pieniądze nie idą. Na piłkarzy w jego wieku popytu nie ma. Jakikolwiek transfer w zanadrzu miałby Tiba, to na pewno nie byłby kierunek na szczególnie większe granie, raczej na większe pieniądze.

A przecież ten Tiba, na którego nie ma popytu – nie ma najmniejszych wątpliwości, że to był jeden z najlepszych transferów ostatnich lat. Obcokrajowiec, który odciska na lidze swoje piętno. Podnosi jej poziom. Utożsamia się z klubem, który reprezentuje, próbuje go ciągnąć w trudnych chwilach. Jest wzorowym transferem, takich obcokrajowców tylko sobie życzyć.

Ale przy kwantyfikatorze, jaki przyjął Boniek, Tiba się nie liczy. Jest wyrzutem dla polskich klubów.

Dlatego za każdym razem, gdy ktoś, na jakikolwiek temat, wypowiada się jadąc tylko po powierzchni, mam wątpliwość. Szkoda tylko, że tak po powierzchni wypowiada się ktoś, kto w tym temacie powinien widzieć głębiej.

Leszek Milewski

leszek.milewski

Ekstraklasa. Historia polskiej piłki. Lubię pójść na mecz B-klasy.

Opublikowane 08.03.2021 16:01 przez

leszek.milewski

Weszło
21.04.2021

Historia Superligi: trzy dni chaosu

Miała zrewolucjonizować europejski i światowy futbol, rozruszać skostniałe struktury piłkarskie. Miała otworzyć piłkę nożną na młodych widzów i nowe rynki. Przede wszystkim jednak, Europejska Superliga miała odseparować najbogatsze kluby Starego Kontynentu od reszty towarzystwa i stworzyć dla nich sowicie opłacany kącik wzajemnej adoracji, znajdujący się w kontrze do fundamentalnych zasad rywalizacji sportowej. To się jednak […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Czy Stali uda się skorzystać z prezentu od Śląska? Lepszej okazji nie będzie

Po tym, jak wczoraj Podbeskidzie Bielsko-Biała w niewytłumaczalny sposób wypuściło z rąk zwycięstwo, przed Stalą Mielec kolejny raz szeroko otworzyła się furtka do tego, by wreszcie przeskoczyć w tabeli głównego rywala w walce o utrzymanie. Piłkarski los znowu puścił oczko do mieleckiej ekipy i ciężkim grzechem byłoby to, gdyby nie wykorzystała tej szansy. W dodatku […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Wietrzenie szatni Wisły? Pion sportowy potrzebny na wczoraj

Nawet kilkunastu zawodników może latem opuścić Wisłę Kraków. Z jednej strony to szansa, by przeprowadzić w Krakowie rewolucję kadrową i stworzyć zespół zdolny do walki o coś więcej niż walka w dolnej połowie tabeli. Ale tak po prawdzie – to też symptom tego, jak źle zarządzany jest pion sportowy “Białej Gwiazdy”. O ile o jakimkolwiek […]
21.04.2021
Niezły numer
21.04.2021

Jeszcze osiem goli i Podbeskidzie zawstydzi defensywę Zagłębia Sosnowiec

To już ten czas, to już ten moment. Niewiele brakuje, żeby historia napisała się na naszych oczach. Podbeskidzie Bielsko-Biała wkrótce może dołączyć do panteonu legend Ekstraklasy. Jeśli w ostatnich trzech kolejkach tego sezonu rywale załadują im osiem bramek, przebiją wynik Zagłębia Sosnowiec sprzed dwóch lat. Tak, to wciąż będzie mniej niż 80 straconych goli. Jednak […]
21.04.2021
Ekstraklasa
21.04.2021

Wygasające kontrakty. Kogo może stracić Ekstraklasa?

Ekstraklasa powoli dobiega końca i już za chwilę będziemy emocjonować się tym, co dzieje się w gabinetach. Ale zanim kluby zaczną ogłaszać pierwsze letnie transfery, muszą wiedzieć, z kim uda się przedłużyć umowy. Wybraliśmy dwudziestkę najciekawszych piłkarzy Ekstraklasy, których kontrakty wygasają w czerwcu. Kryteria? Bardzo luźne. Czasem są to piłkarze, których kluby będą chciały zatrzymać, […]
21.04.2021
Ekstraklasa
21.04.2021

Milion za Świerczoka. Czy to dobra cena?

„Przegląd Sportowy” podał, że Piast Gliwice może wykupić Jakuba Świerczoka za milion euro. Czas na podjęcie decyzji ma do końca kwietnia. Z jednej strony – Piast nigdy na nikogo takich pieniędzy nie wyłożył. Z drugiej… no, to Świerczok. Piłkarz, jak na polską ligę, ekscytujący. Pewniak, który może być kluczową postacią Piasta przez kilka sezonów. Przed meczem […]
21.04.2021
Weszło
16.04.2021

“Będziemy zawsze razem, o ile będzie szło dobrze” | Dwaj zgryźliwi tetrycy

Czy sezon przejściowy istnieje, czy to tylko urojenie bajkopisarza z Bałut? Czy mięta oraz skrzynka z cytrusami sprawdziłyby się lepiej od Leszka Milewskiego i Jakuba Olkiewicza? Czy słowa przysięgi małżeńskiej powinny zawierać zastrzeżenie “aż do śmierci, o ile będzie nam dobrze szło”? To był program niełatwy. To był program trudny. Tetrycy na początku musieli zmierzyć […]
16.04.2021
Felietony i blogi
15.04.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Ktoś to musi powiedzieć, niech będzie, że ja. Naszykujmy szklanki z wodą i miejmy to z głowy: Maciej Skorża wraca do Ekstraklasy. Liga będzie ciekawsza. Wraca trener nietuzinkowy, wraca trener utytułowany, wraca trener, który kształtował ligowy krajobraz przez ponad dekadę. Trener, który w różnych miejscach kojarzy się dobrze – jest Spartak, jest Barcelona, jest mistrz […]
15.04.2021
Weszło
14.04.2021

Szor: – Uważamy, że należało dać impuls już teraz

– W dwóch ostatnich meczach widać było wyraźny regres drużyny, szczególnie w Sosnowcu, gdzie tak naprawdę od 1 do 90 minuty rządził rywal. Mecz z Puszczą wyglądał troszeczkę inaczej ze względu na inne nastawienie piłkarzy z Niepołomic, którzy przede wszystkim nie chcieli przegrać. Ale nasza gra znowu nie wyglądała dobrze w ofensywie, poza jakimiś pojedynczymi […]
14.04.2021
Weszło
14.04.2021

Niech ktoś zatrzyma tę karuzelę || Roki wyjaśnia #7

Sypnęło zwolnieniami w Ekstraklasie, choć wydawało się, że w sezonie, w którym spada tylko jeden zespół, cierpliwość w stosunku do trenerów będzie trochę większa. Do najbardziej cudacznej zmiany doszło w Stali Mielec, gdzie Leszka Ojrzyńskiego zastąpił Włodzimierz Gąsior. I właśnie głównie o podejściu do trenerów w tym klubie jest kolejny odcinek serii “Roki wyjaśnia“. 
14.04.2021
Weszło
12.04.2021

Iwański: – Jak mówisz szczerze, to jesteś arogancki

“Jak mówisz szczerze, to jesteś arogancki. Jeśli to uzasadnisz, jesteś problematyczny. W tym przypadku wolę być arogancki i problematyczny”. “Jak chce się kogoś na boisku pokazać w złym świetle, zawsze się uda”. “Trenerzy, którzy ze mną pracowali mieli odmienne zdanie od prasy”. “Zabawne, że wszyscy zarzucali mi, że nie biegałem, a ja do dzisiaj biegam, […]
12.04.2021
Weszło
09.04.2021

Kto by to przewidział? Legia skorzystała na zatrudnieniu trenera | Dwaj zgryźliwi tetrycy #11

Dwaj zgryźliwi tetrycy, czyli Leszek Milewski oraz Jakub Olkiewicz omawiają najważniejsze wydarzenia w polskim piłkarstwie minionego tygodnia. Nie zabraknie wobec tego historii o tym, jak Leszek zrezygnował z kierowania wózkiem widłowym, omówimy dokładnie, jak wyglądało okienko pocztowe zarządzane przez poczmistrza Jakuba. Jak w każdym programie piłkarskim – poświęcimy też osobny segment na rozstrzygnięcie, która Siostra […]
09.04.2021
Liczba komentarzy: 49
Subscribe
Powiadom o
guest
49 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tstrrr
tstrrr
1 miesiąc temu

niech tyn rudy dziod idzie już na emeryturę

Jarek Mergner
Jarek Mergner
1 miesiąc temu
Reply to  tstrrr

Już niedługo Wstydzewiak odjedzie.

jasny przekaz
jasny przekaz
1 miesiąc temu
Reply to  tstrrr

tyle co ten rudy dziod zrobił dla polskiej piłki nie zrobił nikt…przypomnij sobie jak wyglądało to wszystko w czasach laty i listkiewicza. .nie ma nawet porównania …chyba ze masz 15 lat i nie pamietasz

Michał od łychy
Michał od łychy
1 miesiąc temu

Kluczem do zakupu obcokrajowców jest w Polsce odpowiednio duży wagon, do sprzedaży odpowiednio wielka ściema!

KamL
KamL
1 miesiąc temu

Korona która miała największe doświadczenie w imporcie wagonów Szrotoviciów spadła, craxa idzie tą samą drogą.

antyant
antyant
1 miesiąc temu
Reply to  KamL

Oby spadli

ędrju
ędrju
1 miesiąc temu

Ondrej Duda nie z Herthy Berlin przyszedł, tylko z pisowskiej sekty.

glitch3179
glitch3179
1 miesiąc temu
Reply to  ędrju

To mafia, nie sekta

Saffron
Saffron
1 miesiąc temu

Może po 18 sierpnia jakieś kolabo z Marcinem Dańcem? Sędzia krzywdzi twój zespół trenerze? A Twoi kopacze nie trafiają w bramke hehehe. My lubimy polemikie, my lubimy dyskutować, ale czemu ma się to odbywać na takim poziomie?
Brawo Panie Leszku

Kurwa Frankowska z Torunia
Kurwa Frankowska z Torunia
1 miesiąc temu

Oczywiście, że dla klubów z topowych lig Europy nie jest ważne czy z polskiej ligi biorą Polaka, Słowaka czy innego Chorwata. Zapłacą za każdego podobne pieniądze niezależnie od narodowości. Tylko oni tu nie kupują gotowych piłkarzy, ale potencjał. Dlatego raczej nikt stamtąd nie kupi bezpośrednio z polskiej ligi piłkarza po 25 roku życia. Chociażby się w niej bawił jak Vadis czy Nikolić. A niestety polskie kluby nie sprowadzają raczej młodych i obiecujących obcokrajowców. Rynek jest przebrany kilka razy, do tego trzeba mieć skauting, znajomości i pieniądze.

mlsz
mlsz
1 miesiąc temu

Boniek chyba widzi więcej, ale do dyskusji używa jedynie takich argumentów które mu pasują i czynią z niego najlepszego człowieka w całej piłkarskiej Polsce, a PZPN najlepszą organizacją. Pan Trener Selekcjoner Jurek Brzęczek był dobrym wyborem, to Polacy są źli. Typowo polskie jest krytykowanie, ale za to w modzie i bardzo światowe jest nieprzyznawanie się do błędów.

Cerber
Cerber
1 miesiąc temu

Polacy mogliby z Białorusi czy Ukrainy brać młodych zdolnych piłkarzy, niektóre kierunki świata jak Afryka Środkowa czy Azja Płd.-Wsch. są nadal nie odkryte, ale u nas trzeba zwozić wagon szrotu.

loko
loko
1 miesiąc temu
Reply to  Cerber

Moglibyśmy, ale mamy limit na piłkarzy spoza UE, zagwarantowany przez Złotoustego i Rudowłosego Prezesa, więc ściągamy głównie starych Słowaków i 10. sort piłkarzy z Bałkanów, bo reszta już została przebrana przez zamożniejsze kluby i ligi.

loko
loko
1 miesiąc temu
Reply to  loko

odszczekuje, znieśli ten limit, no ale zanim odbuduje się w tamtych regionach siatkę do rozpoznawania talentów to trochę minie

N.
N. (@n)
1 miesiąc temu
Reply to  Cerber

Dobrzy zawodnicy z Ukrainy czy Bialorusi idą do ligi rosyjskiej.

abc8
abc8
1 miesiąc temu

Nathan Cadwell, Paschal Ekwueme, Vladimir Bednar, Davor Maras, czy Ruslan Medzhidov.
Co mają wspólnego?
Zagraniczni piłkarze sprowadzeni do Widzewa, gdy współwłaścicielek klubu był Boniek.
Caldwell po roku wrócił do Australii
Ekwueme po 1.5 roku odszedł do 3 ligowego greckiego Olympiakos Volou
Bednar po 1.5 roku poszedł do Zagłębia Sosnowiec
Maras po pół roku odszedł do czarnogórskiego FK Mladost.
I UWAGA! UWAGA! Na Medzhidova był POPYT, bo po roku został sprzedany do Neftchi Baku za 50 tysi euro, choć ponoć wart był 150 tysi euro 🙂

N.
N. (@n)
1 miesiąc temu
Reply to  abc8

Tylko ile to lat temu było, jaki był wtedy popyt na mlodych Polaków?
Jak dobrze pamietam, to gwiazdą kadry był Irek Jeleń grajacy w Auxerre ….

floro flores
floro flores (@floro-flores)
1 miesiąc temu
Reply to  abc8

Medżidow

Mr Joda
Mr Joda
1 miesiąc temu

Co to ma być?
A ilu 26-letnich i starszych Polaków jest wykupywanych i za jaką kasę?
Przykład Dudy pokazuje, że zwyczajnie polskie kluby rzadko stać na ryzyko młodego nie Polaka.
Wyszło z Dudą ale mega wtopy z Nagym czy Kulenovićem.
Natomiast polskich piłkarzy w średnim wieku z Eklapy to towar z koszyka w gratisie z napisem “przeterminowane, na własną odpowiedzialność”.

Dario
Dario
1 miesiąc temu
Reply to  Mr Joda

Stary z Dudą wyszło bo to ogarnięty koleszka był, Węgier miał pstro w głowie, to nie ma się czemu dziwić, a Sandro, popatrz co robię w Osjeku i pomysł czy aby na pewno nie ma lepiej??

N.
N. (@n)
1 miesiąc temu
Reply to  Mr Joda

Kulenović wtopa? Zarobili na nim ponad 1 mln € na czysto.

tolep
tolep (@tolep)
1 miesiąc temu

Kluby muszą grać w rozgrywkach europejskich, żeby być atrrakcyjnym przystankiem w karierze (a może i miejscem docelowym)

N.
N. (@n)
1 miesiąc temu
Reply to  tolep

Liga musi mieç 2,3 mocne kluby. Tak, by te kilka/kilkanascie meczy w sezonie bylo rozgrywane na dobrym, wyżsxym niż mlocka ligowa poziomie.
Jak tu grasz na pół gwizdka albo w rugby, to potem przychodzi gong w pucharze lata, gdzie jest wyższy poziom, presing i szybkość.

Marek
Marek
1 miesiąc temu

Można sie śmiać ale Wojciech Kowalczyk uwzględniając kwotę z transfermarktu i inflacje liczoną nie jako wzrost cen ale jako zwiększenie ilości waluty w obiegu był jednym z najbardziej wartościowych transferów w historii

Marek
Marek
1 miesiąc temu
Reply to  Marek

Oczywiście chodzi o polską lige

Bartek BAchorski
Bartek BAchorski
1 miesiąc temu

Bońkowi wydłużenie kadencji wyraźnie nie służy. Fajnie było kilka lat temu zgrywać guru polskiej piłki, który wszystko czego nie dotknie to naprawi. Tylko, że po poprzedniej ekipie wszystko było do naprawy. Teraz gdy trzeba włączyć zdrowy rozsądek, systemowe myślenie i metodycznie rozwijać polską piłkę, Pan Prezes woli pierdolić farmazony i nadal zgrywać nieomylnego.

Dario
Dario
1 miesiąc temu

Ruda ciota, i skundlone struktury sędziowskie pzpn. Niech szkolą, lepiej sędziów, a piłkarzami niech się martwią kluby. Skoro zawodnik popełnia błąd nie trafiając do bramki, to idzie trenować, jak wqrwi tym trenera to idzie na ławę. A sędzia jest nietykalny. Co za rudy pojeb.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
1 miesiąc temu
Reply to  Dario

Sędziów, trenerów i mogliby działaczy klubowych

N.
N. (@n)
1 miesiąc temu

Boniek ma tu akurat rację: skoro zarabia się na młodych, to po kiego sprowadza się starych Szrotoviciów albo Slowaków na peczki, na ktorych się nie zarobi nigdy?
Z tej ligi król strzelców nie idzie za takie pieniądze, jak młody grajacy w kadrze mlodzieżowej ( Moder, Karbownik, Majecki, Klimala, Buksa z Pogoni, wczesniej Szymański, nawet Sobociński z ŁKSu)
Nie idzie klubom ogrywanie swoich mlodych, za to doskonale wydeptane są scieżki do miejskich ratuszy po wsparcie, oczywiście na wymienionych w moim akapicie Szrotoviciów…
Na kim Cracovia zarobiła przez ostatnie 5 lat?
Piątek, Kapustka oraz Helik.
Jak wyglada jej sklad, oraz kto budzi z niego jakiekolwiek zainteresowanie konkurencji lub klubow zsgranicznych?
Bramkarz grający ze względu na przepis o mlodzieżowcu.
Kto ma rację: Rudy czy prezesi kontraktujacy na ilość Icióv?

Jaro
Jaro
1 miesiąc temu
Reply to  N.

Chyba nie zrozumiałeś artykułu. Młodymi Polakami to już Górnik Zabrze grał ze Słowacką drużyną pełną zagranicznego szrotu i takiego blamażu w dwumeczu 1:6 nie było od lat. Potrzebni są i młodzi Polacy i dobry obcokrajowcy. Dobrzy Polacy i tak zostaną wytransferowani, więc młodzi muszą się przy kimś uczyć. Polska piłka się rozwija, szkolenie jest coraz lepsze, ale z kimś CI zawodnicy, dla ich własnego rozwoju muszą grać w tej ekstraklasie a nie z samymi innymi młodymi Polakami.

N.
N. (@n)
1 miesiąc temu
Reply to  Jaro

To napisz, na ilu Polakach a na ilu obcokrajowcach Górnik zarobił przez ostatnie lata? Dobrzy, ale naprawdę dobrzy obcokrajowcy podnoszacy poziom drużyny kosztują. Wiec sciaga się na peczki szrot ( w Górniku Płatek i tak cuda robi)
Teraz co do pucharowej przygody KSG: po dobrym sezonie poszli tam bez Kurzawy, Kadziora i Wieteski. Trio, które ugrało bramkami/asystami połowę punktów Górnika.
Dziwnym trafem zarobili na nich, nie na Gergelu czy jakimś innym Słowaku.
Do meritum: kluby żebrają o pieniadze wszędzie ( ratusz daj daj, PZPN daj daj) a przy koniunkturze na młodych Polaków sprowadzają tony zzawodników pokroju Muchara czy Philipsa…
Ceny podbijają reprezentacje mlodzieżowe, nie liga, która jest przaśna.
Zarobisz na 4 transferach to zakobtraktujesz swojego “Vadisa”.
Nie mam racji?
To gdzie finansowo jest Lubin, a gdzie Górnik, Lechia, sportowo Cracovia czy Koronaz zaciagiem poprzednich władz?

Mr Joda
Mr Joda
1 miesiąc temu
Reply to  N.

Giakoumakis.
Był “za mało perspektywiczny” (25 lat, bez przebłysków do tej pory), by wydać na niego 300 tys euro (konkluzja trzech eklapowych klubów).
Ile tych klubów grających polską młodzieżą odniosło sukcesy sportowe?
Czy jednak sukcesy odnoszą kluby obsiane przeciętniakami zagranicznymi, ale lepszymi piłkarsko (vide Legia, Piast czy Lech).
To zasadniczo powinno zakończyć dyskusję.

N.
N. (@n)
1 miesiąc temu
Reply to  Mr Joda

Zasadniczo, to sukcesy sportowe odnosił twój ulubiony prezes Leśniodorski z mieszanką w drużynie. Skonczyły się 4 lata temu.
Sama Legia srednio ogrywa mlodych, za to średnio dobrze zbiera trofea.
Jak napisalem powyżej: ograsz i sprzedasz kilku mlodych, to dojdziesz do momentu zakontraktowania swego Vadisa.
Jak bedziesz sciagał szrot, to bedziesz palił w piecu pieniędzmi .

Cerber
Cerber
1 miesiąc temu
Reply to  Jaro

Uczyć piłki i rozwijać zawodnika powinni trenerzy, a nie Szrotovicie. A w Polsce trenerzy są jacy są i powinni w komplecie zostać wymienieni na trenerów pokroju Hyballi i Runjaicia..

bruhhh
bruhhh
1 miesiąc temu

Ja uważam, że dobry jest kierunek jaki mają kluby Belgijskie, Skandynawskie czy grupa redbulla – Afryka. Wystarczy spojrzeć ilu młodych wpływa np. z takiego Club Brugge czy innego Gentu / -ku. Przykładowo taki Diatta, które poszedł za krocie do Monaco i sam był chyba najlepszym zawodnikiem ligi. Inny przykład, Mohammed Kudus, 20 letni Ghańczyk wyciągnięty z Nordsjaelland za kwotę 9mln euro do Ajaksu + przyszły % z transferu. Wiadomo, że te rejony pewnie będą kosztowne, ale jest to na pewno jakaś opcja

Peter
Peter
1 miesiąc temu
Reply to  bruhhh

Ludzie… prezes ma Racje.
liga grac mlodymi… I robic nowoczesne akademje a za 10 lat polska bedzie sprzedawac jak hollandja… a reprezentacja bedzie miala wybor.

sorry, ale za moj polski.

Mireck
Mireck
1 miesiąc temu
Reply to  Peter

Tylko, że ci młodzi muszą z kimś grać. W Holandii sami młodzi nie wygrywają, tylko oni grają z np. takim Huntelaarem czy Mario Goetze, który ma doświadczenie a u nas? Karbownik grał z Gvilia czy Luqiniashem. Przecież ten szrot (jak i inne drużyny, dodam to bo kibice legii zjedzą mnie) odpada z pierwszym lepszym klubem bo nie ma kim grać
Górnik z tą cudowną młodzieżą dostał eurowpierdol. Popatrzcie na te kluby, które nas biją. Albo mają samych (bardzo doświadczonych) starców, którzy nas zjadają na śniadanie (Turcja, Grecja, Cypr) czy właśnie utalentowani gracze z zajebistym CV (nie tacy ludzie co podał ręcznik Sterlingowi w meczu wewnątrz treningowym) przy których młodzież polska się ogrywa.
Dlatego przepis z obowiązkowym młodzieżowcem to bujda, bo taki młody już wszystkiego będzie wymagał. Fornalik już wspomniał o tym, że taki młodzieżowiec jak zasłużył to zagrał. W koszykówce już był taki przepis ale odeszli od tego wiedząc, że nie mają podjazdu do obcokrajowców i po prostu mieli zbytnio wygórowane wymagania będąc koszykarzem na poziomie I ligowca (a I liga a PLK to jest ogromna różnica klas) 🙂

buuuu
buuuu
1 miesiąc temu
Reply to  Peter

a kto ma trenowac tych mlodziezowcow?

Mr Joda
Mr Joda
1 miesiąc temu
Reply to  bruhhh

Po pierwsze trzeba mieć system szkolenia w tym trenerów i to szczególnie trenerów młodzieży.
Po drugie trzeba mieć system skautingu.
Po trzecie trzeba mieć przyzwoitą ligę, żeby była na to wszystko kasiora.

Kami(L)
Kami(L)
1 miesiąc temu
Reply to  bruhhh

Zobacz, że kraje które wskazujesz są miejscem docelowym migracji z Afryki. Zawodnicy sami przyjeżdżają do tych krajów, grają sobie w klubach za dzieciaka, i są wypatrywani. Inna kwestia jest to, że jak masz rdzennych mieszkańców takiego Kongo czy innego Senegalu możesz ich lepiej użyć jako scoutów. Z kim lepiej się rozmawia biednemu czarnemu? Z innym czarnym czy może potomkiem białego diabła vide belgowie i kongo

Kar
Kar
1 miesiąc temu

Christian Gytkjaer. Duńczyk w podeszłym Wieku. Gra w naszej przaśnej ekstraklasie. Odchodzi za darmo… ale zaczyna dostawać powołania do reprezentacji Danii. Jest multum przykładów że starzy “stranieri” dają jakość i paradoksalnie to jest przyszłość naszej piłki skopanej. 1. Nie mają potencjału sprzedażowego.
2. Nie przebierają nogami myśląc o nowym kontrakcie w innej lidze. Tylko myślą żeby zarobić na przedłużenie kontraktu.
3. Dla “nich” to jest moment akceptacji lub wyparcia swojego talentu.
4. Na koniec każdy z “nich” też chciałby zostać legendą jakiegoś klubu. I tu mogą się spełnić.

DanielSvenson
DanielSvenson (@danielsvenson)
1 miesiąc temu

Wlasciwe rynki dla Polskich klubow do sprowadzania talentow:
Bialorus, Azja centralna, Indonezja.

Lecę na piwo
Lecę na piwo
1 miesiąc temu
Reply to  DanielSvenson

a może ściągać od pogromców z PUCHARÓW

talenty z Astany, Gibraltaru, Szeryfa

Lecę na piwo
Lecę na piwo
1 miesiąc temu

Wstydzew Wstydzew łódzki Wstydzew

tego klubu się nie wstydzew

Lecę na piwo
Lecę na piwo
1 miesiąc temu
Reply to  Lecę na piwo

Wróciłeś się podszywać trolu.. Nie stać cię wymyślić swoją ksywkę? Nie pozdrawiam

Lecę na piwo
Lecę na piwo
1 miesiąc temu
Reply to  Lecę na piwo

Zgłosiłem twój dyskryminujący komentarz. Co to znaczy nie pozdrawiam? To rasistowskie

kamiljabko
kamiljabko (@kamiljabko)
1 miesiąc temu

Pełna zgoda Panie Leszku, dobrze, że ta kadencja Zibitop już się kończy

aastro
aastro
1 miesiąc temu

Dobra analiza. Naprawdę dobra. A przy okazji zaorane po miszczu Twittera. Choć akurat o to, ostatnio jakoś coraz łatwiej. Brawo

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
1 miesiąc temu

Boniek kończ waść, wstydu oszczędź (samemu sobie)

Weszło
21.04.2021

Historia Superligi: trzy dni chaosu

Miała zrewolucjonizować europejski i światowy futbol, rozruszać skostniałe struktury piłkarskie. Miała otworzyć piłkę nożną na młodych widzów i nowe rynki. Przede wszystkim jednak, Europejska Superliga miała odseparować najbogatsze kluby Starego Kontynentu od reszty towarzystwa i stworzyć dla nich sowicie opłacany kącik wzajemnej adoracji, znajdujący się w kontrze do fundamentalnych zasad rywalizacji sportowej. To się jednak […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Oficjalnie: Kolejne kluby rezygnują z Superligi

Już nie tylko kluby angielskie oficjalnie wycofały się z rozgrywek Superligi. Pierwszym zespołem spoza Premier League, który również podziękował za udział w tym projekcie, jest Atletico Madryt. Po chwili w ślady Hiszpanów poszedł Inter Mediolan.  Hiszpański zespół przed chwilą wydał na swojej stronie komunikat w tej sprawie. Podkreślono w nim, że zarząd klubu zebrał się […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Czy Stali uda się skorzystać z prezentu od Śląska? Lepszej okazji nie będzie

Po tym, jak wczoraj Podbeskidzie Bielsko-Biała w niewytłumaczalny sposób wypuściło z rąk zwycięstwo, przed Stalą Mielec kolejny raz szeroko otworzyła się furtka do tego, by wreszcie przeskoczyć w tabeli głównego rywala w walce o utrzymanie. Piłkarski los znowu puścił oczko do mieleckiej ekipy i ciężkim grzechem byłoby to, gdyby nie wykorzystała tej szansy. W dodatku […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Media: Alaba dogadał się z Realem Madryt

Nieco w cieniu zamieszania związanego z Superligą zanosi się na koniec innej sagi. David Alaba najprawdopodobniej przeprowadzi się do Hiszpanii i będzie grał w Realu Madryt.  Taką informację podał Max Bielefeld ze “Sky Sports”. Zdaniem dziennikarza Austriak lada moment podpisze pięcioletni kontrakt z Królewskimi. Szczegóły podobno zostały już ustalone, pozostaje oficjalne zamknięcie sprawy. Jednocześnie z […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Wietrzenie szatni Wisły? Pion sportowy potrzebny na wczoraj

Nawet kilkunastu zawodników może latem opuścić Wisłę Kraków. Z jednej strony to szansa, by przeprowadzić w Krakowie rewolucję kadrową i stworzyć zespół zdolny do walki o coś więcej niż walka w dolnej połowie tabeli. Ale tak po prawdzie – to też symptom tego, jak źle zarządzany jest pion sportowy “Białej Gwiazdy”. O ile o jakimkolwiek […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

I liga podała rozkład jazdy. Maraton Bruk-Betu

Ekstraklasę na szczęście omija masowe przekładanie spotkań, z zaległości do nadrobienia najwyższa klasa rozgrywkowa ma tylko mecz pomiędzy Stalą Mielec a Rakowem Częstochowa. Takiego komfortu może zazdrościć jej pierwsza liga, w której planach koronawirus zamieszał znacznie mocniej. Dziś Departament Piłkarstwa Profesjonalnego zakomunikował, jak będzie wyglądać nadrabianie zaległości.  Zaległe mecze rozegrane zostaną w trzech terminach: 5 […]
21.04.2021
Niezły numer
21.04.2021

Jeszcze osiem goli i Podbeskidzie zawstydzi defensywę Zagłębia Sosnowiec

To już ten czas, to już ten moment. Niewiele brakuje, żeby historia napisała się na naszych oczach. Podbeskidzie Bielsko-Biała wkrótce może dołączyć do panteonu legend Ekstraklasy. Jeśli w ostatnich trzech kolejkach tego sezonu rywale załadują im osiem bramek, przebiją wynik Zagłębia Sosnowiec sprzed dwóch lat. Tak, to wciąż będzie mniej niż 80 straconych goli. Jednak […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Kto zastąpi Jose Mourinho?

Jose Mourinho był pierwszym trenerem zwolnionym w erze Superligi. Chociaż ostatecznie nowy projekt prawdopodobnie nie wystartuje, nic nie przywróci Portugalczykowi pracy. Pożegnał się z Tottenhamem bez zdobycia choćby jednego trofeum.  Jednak zwolnienie to jedno, wszak później trzeba wykonać kolejny krok i zatrudnić kogoś innego. Wydawało się, że Daniel Levy – prezes Spurs – ma określony […]
21.04.2021
Ekstraklasa
21.04.2021

Wygasające kontrakty. Kogo może stracić Ekstraklasa?

Ekstraklasa powoli dobiega końca i już za chwilę będziemy emocjonować się tym, co dzieje się w gabinetach. Ale zanim kluby zaczną ogłaszać pierwsze letnie transfery, muszą wiedzieć, z kim uda się przedłużyć umowy. Wybraliśmy dwudziestkę najciekawszych piłkarzy Ekstraklasy, których kontrakty wygasają w czerwcu. Kryteria? Bardzo luźne. Czasem są to piłkarze, których kluby będą chciały zatrzymać, […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Guardiola zabrał głos w sprawie… kontuzji Lewandowskiego

Chociaż chyba nie znalazła się jeszcze trafna diagnoza co do tego, co tak naprawdę dolega Robertowi Lewandowskiemu, powoli godzimy się z myślą, że kapitan reprezentacji jeszcze trochę odpocznie. Był jednak czas, gdy na Paulo Sousie wieszano psy za wystawienie napastnika w meczu z Andorą.  W trakcie spotkania eliminacyjnego, Lewandowski doznał kontuzji. Początkowo niegroźny uraz wykluczył […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Właściciel Liverpoolu przeprosił swoich kibiców

Od oświadczenia Liverpoolu i dołączenia do Superligi do oświadczenia Liverpoolu i opuszczenia Superligi, minęło 47 godzin i 34 minuty. The Reds – tak jak inne angielskie kluby – zdecydowali się odstąpić od projektu, który podzielił piłkarski świat. Mimo że zamieszanie nie trwało długo, spotkało się z ostrą reakcją kibiców. Przed stadionem Chelsea fani protestowali tak […]
21.04.2021
Ekstraklasa
21.04.2021

Milion za Świerczoka. Czy to dobra cena?

„Przegląd Sportowy” podał, że Piast Gliwice może wykupić Jakuba Świerczoka za milion euro. Czas na podjęcie decyzji ma do końca kwietnia. Z jednej strony – Piast nigdy na nikogo takich pieniędzy nie wyłożył. Z drugiej… no, to Świerczok. Piłkarz, jak na polską ligę, ekscytujący. Pewniak, który może być kluczową postacią Piasta przez kilka sezonów. Przed meczem […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Banasik z pretensjami do sędziów: W pierwszej połowie ustawili spotkanie

Wczoraj, w bardzo ciekawie zapowiadającym się meczu pierwszej ligi GKS Tychy pokonał 1-0 Radomiaka Radom. Dzięki temu zwycięstwu tyszanie przeskoczyli w tabeli ŁKS Łódź i wspomnianego rywala, ale po spotkaniu sporo mówiło się o sędziowskich kontrowersjach. W język przede wszystkim nie gryzł się Dariusz Banasik, trener gości.  – Przegraliśmy mecz, którego nie musieliśmy przegrać. Przed […]
21.04.2021
Prasówka
21.04.2021

“FIFA i UEFA oskarżające kogoś o chciwość to ironia historii i cynizm”

W środowej prasie dużo o Superlidze, choć nie wszystkie teksty są w pełni aktualne i uwzględniają wydarzenia z drugiej połowy wtorku. Oprócz tego raczej ligowa młócka. PRZEGLĄD SPORTOWY Dzień po ogłoszeniu powstania Super League część klubów zaczęła się wycofywać z projektu. We wtorkowy wieczór z udziału w rozgrywkach oficjalnie zrezygnowało sześć angielskich klubów, a media […]
21.04.2021
Felietony i blogi
21.04.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Przez długi czas dominującym nurtem w grach komputerowych (przynajmniej tych, które miałem przyjemność przejść) był dość cukierkowy obraz wojny. My dobrzy, tamci źli, oni umierają setkami, u nas jeden bohater, ale też taki z trzeciego planu, żeby za bardzo nie bolało. Na końcu dobro zwycięża, zło odchodzi, scenografia zmienia się na pastelową i żywą. Dopiero […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Marcin Bułka spadł do trzeciej ligi francuskiej

23 sierpnia poprzedniego roku Marcin Bułka siedział na ławce rezerwowych w finale Ligi Mistrzów. Nie powiemy, że był blisko zagrania w najważniejszym meczu sezonu, bo gdzieś tam obok niego był też Sergio Rico, który w razie potrzeby zastąpiłby Keylora Navasa, ale pewnie też nie zakładał, iż osiem miesięcy później zaliczy spadek z Ligue 2 na […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

OFICJALNIE: Angielskie kluby opuszczają Superligę!

Koniec plotek. Angielskie zespoły opuszczają Superligę. Mamy oficjalne potwierdzenia! Arsenal: – Wsłuchaliśmy się w wasze głosy i opuszczamy Superligę. Popełniliśmy błąd i za niego przepraszamy. Liverpool:  – Możemy potwierdzić, że rezygnujemy z planów tworzenia Superligi. United: – Nie będziemy brali udziału w Superlidze. Tottenham: – Oficjalnie potwierdzamy, że rozpoczęliśmy proces opuszczania Superligi. * Niesamowite. Czekamy […]
21.04.2021
Weszło
20.04.2021

Taki mecz, że nawet Magiera się uśmiechnął

Pierwsza bramka dla Śląska? Minorowa mina Jacka Magiery. Druga bramka dla Śląska? Minorowa mina Jacka Magiery. Trzecia bramka dla Śląska? Minorowa mina Jacka Magiery. Czwarta bramka dla Śląska? Szeroki uśmiech i naturalna radość na twarzy Jacka Magiery. To obrazek tego meczu. Podbeskidzie i Śląsk rozegrały meczycho, o jakim nie marzyliśmy nawet w najodważniejszych snach o […]
20.04.2021