post
Avatar

Opublikowane 01.03.2021 17:23 przez

Sebastian Warzecha

Być może żaden gol zdobyty przez piłkarzy Barcelony w tym sezonie nie ucieszył kibiców Dumy Katalonii tak bardzo, jak dzisiejsze wiadomości o zatrzymaniu Josepa Marii Bartomeu. Były prezydent klubu stał się w pewnym momencie w Katalonii wrogiem publicznym numer jeden, doprowadzając Barcę do wizerunkowego i finansowego kryzysu. Dziś służby weszły do biur Barcelony i zajęły dokumenty, związane z zarzutami korupcyjnymi czy słynną już aferą Barcagate.

Bartomeu, czyli problemy

Bartomeu był prezydentem uwielbianym. Jedyny problem w tym, że uwielbiali go fani Realu Madryt. Przez ponad pięć lat zdołał zdemolować w Barcelonie niemal wszystko, co zdemolować się dało. Finansowo klub wpadł w ogromny dołek. Sportowo przeszedł drogę od trypletu w 2015 roku i posiadania z przodu tria Leo Messi-Neymar-Luis Suarez, do pierwszego od lat sezonu, w którym nic nie wygrał. W dodatku Neymar odszedł z Barcy już kilka lat temu, a pieniędzy z niego nie udało się odpowiednio zainwestować. Messi był z władzami skłócony i latem chciał odejść do Manchesteru City, a Suareza wypchnięto wbrew jego woli do Atletico, gdzie z miejsca stał się kluczowym graczem ekipy Diego Simeone.

Grzechy byłego prezydenta Barcelony opisywaliśmy już zresztą dokładnie tuż po jego ostatecznej dymisji, końcem października. Tak naprawdę potęga, jaką była katalońska ekipa od kilkunastu lat, za jego rządów zaczęła nie tyle zmierzać prosto w przepaść, co już tam trafiła, ale zatrzymała się w połowie drogi, na wystającej półce skalnej. Odejście Bartomeu pozwoliło uwierzyć, że z tej właśnie półki klub zacznie na powrót wspinać się na szczyt. Choć wszyscy zdają sobie sprawę, że taki proces zajmie kilka lat.

Kluczowe mają w tym być wybory prezydenckie, które odbędą się za niespełna tydzień. Faworytem do wygrania jest Joan Laporta, który spośród ostatnich czterech prezydentów jest jedynym(!), jaki nie został zatrzymany przez policję. Zresztą już teraz spekuluje się, że cała akcja wymierzona jest w to, by Laporta zyskał dodatkową przewagę w wyborach. Teorii spiskowych, oczywiście, nie ma co uważać za fakty, ale nie ulega wątpliwości, że byłemu (i najpewniej przyszły) prezydentowi kontynuacja tej afery w tym momencie może tylko sprzyjać. To on przecież stoi w opozycji do Bartomeu czy Sandro Rosella, z którym ten współpracował wcześniej, a który finalnie spędził dwa lata w tymczasowym areszcie.

Wiele wskazuje – i mnóstwo osób na to z pewnością czeka – że jego śladem podąży Bartomeu.

Policja w biurach

Dziś prawdopodobnie wszystkie hiszpańskie media podały informację, że w godzinach porannych do biur pracowników Barcelony weszły służby i zaczęły przeszukiwać tamte pomieszczenia. Zresztą nie po raz pierwszy – takie akcje miały już miejsce w przeszłości. Tym razem jednak aresztowano też część osób związanych z Dumą Katalonii, na czele z Bartomeu. Oprócz niego w tym gronie znaleźli się też wedle doniesień mediów m.in. Ramon Ponti, szef działu prawnego klubu, Jaume Masferrera, były doradca Bartomeum czy Oscar Grau, dyrektor generalny Barcelony.

Aresztowania mają miejsce, ale nie możemy podać imion. Jesteśmy w trakcie operacji, prowadzonej wraz z agentami zajmującymi się przestępstwami finansowymi – mówił rzecznik policji dla ESPN. Z kolei madrycki “As” dodawał, że zarzuty wobec pracowników Barcelony rozciągać mogą się na korupcję, nieuczciwą administrację, a nawet pranie brudnych pieniędzy. Nie dziwi więc, że zajmują się tym właśnie funkcjonariusze z Centralnego Obszaru Przestępstw Gospodarczych Wydziału Śledczego Katalońskiej Policji.

Nie dziwi też, że dwóch spośród trzech kandydatów na prezydenta Barcelony już zdążyło wypowiedzieć się w tej sprawie. – To nie jest ani dobra, ani przyjemna wiadomość dla Barcy. Bartomeu nie zarządzał dobrze, ale to szokująca wiadomość – powiedział Joan Laporta, zaskoczony wieścią w wywiadzie na żywo. – Zbyt wiele osób chce skrzywdzić Barcę. Nie pozwolimy na to. Nigdy nie będziesz szedł sam – pisał za to Toni Freixa na Twitterze (czym zresztą przypomniał, że był w zarządzie wraz z Bartomeu).

Sam klub też zdążył już zresztą odnieść się do sprawy, wydając komunikat. Co ciekaw jednak, mowa w nim tylko o zarekwirowaniu dokumentów. O zatrzymaniach nie wspomniano. “Wobec wejścia i przeszukania przez policję Mossos biur Camp Nou, do którego doszło dziś rano na wniosek Sądu nr. 13 w Barcelonie, który zajmuje się wykupieniem usług monitorowania mediów społecznościowych, FC Barcelona w pełni współpracuje z władzami sądowymi i z policją w celu wyjaśnienia spraw dotyczących tego śledztwa. Informacje i dokumenty zarekwirowane przez policję dotyczą jedynie spraw powiązanych z tą sprawą. FC Barcelona szanuje prowadzone dochodzenie i przypomina o domniemaniu niewinności osób dotkniętych tymi działaniami” napisano* w nim.

Warto tu też zauważyć, że o ile samo wtargnięcie do biur może być zaskakujące, o tyle śledztwo toczy się już od miesięcy, obejmując między innymi zarzuty o złe zarządzanie czy korupcję. Dziś po prostu szukano kolejnych dowodów w trwającej sprawie i dlatego policja weszła do biur pracowników klubu. Wobec zbliżających się wyborów i faktu zatrzymania wielu najważniejszych postaci w klubie budzi to jednak spore emocje.

No, a poza tym fani Barcy naprawdę chcieliby widzieć Bartomeu za kratkami. Możliwe, że w końcu się doczekają, a głośna sprawa Barcagate przejdzie przy okazji do historii.

Uderzenie w Messiego

Całe dochodzenie tak naprawdę zaczęło się właśnie od tego. Skargę w tej sprawie złożyła grupa opiniodawcza “Barca Dignitat Blaugrana”. A o co tym w Barcagate chodzi? O to, że Bartomeu miał zapłacić firmie I3 Ventures stawkę znacznie przewyższającą standardową, rynkową cenę, za wskazane w umowie pomiędzy firmą a klubem usługi (czyli monitorowanie social mediów). Nadpłata miała wynosić nawet 600 procent! W teorii zamówiony później przez Barcelonę audyt nie potwierdził tych rewelacji, ale pozostawało pytanie: na ile można wierzyć w takiej sytuacji czemuś, co zlecone zostało przez klub?

– Nie było korupcji. Zatrudniono firmę w celu śledzenia aktywności w mediach społecznościowych, ale ważne jest, że odrzucono sprawę w kwestii dyskredytowania piłkarzy. Raport ma ponad 300 stron, jeszcze go nie przeczytałem. Zrobię to w kolejnych dniach. […] Decyzję podjąłem ja. Ta firma najbardziej mi się spodobała, była najpewniejsza. Nie podam nazw innych. Nie jest łatwo znaleźć globalne firmy posiadające odpowiednie narzędzia. […] Nie przepłaciliśmy, to cena rynkowa. W raporcie zaznaczono, że firma ma jeszcze pracę do wykonania. Nie znam szczegółów. Zarząd postanowił, że praca musi zostać dokończona, dlatego zatrzymaliśmy faktury. Na razie wykonano pracę, której wartość to 620 tysięcy euro – mówił Bartomeu.

Tak naprawdę jednak to – choć może ważniejszy pod względem opcjonalnej kary – wizerunkowo mniej ważny aspekt. Istotniejsze było to, że wedle informacji mediów firma ta na polecenie samego klubu miała za sprawą internetowych botów… oczerniać własnych piłkarzy. Na celowniku znaleźli się między innymi Leo Messi czy Gerard Pique, ale też na przykład – aktualnie pracujący poza Katalonią – Pep Guardiola czy Xavi. Temu Bartomeu również, oczywiście, zaprzeczył.

– Tweety przeciwko Pique czy Xaviemu? Trzeba by o to zapytać osoby, które je zamieszczały. Wiele z kont jest fałszywych, nieznanych. Łatwo jest o anonimowość. Mam nadzieję, że powstanie sposób regulowania, kto za tym stoi. Barça nie ma z tym nic wspólnego. Osoby obrażające klub muszą przeprosić. Wypowiadano się na temat klubu w nieprawidłowy sposób. Pozwaliśmy te osoby – mówił.

– Jako piłkarz Barçy widzę, że mój klub wydał pieniądze, pieniądze, o które teraz nas prosi, by krytykować, nie tylko osoby z zewnątrz powiązane z klubem, ale obecnych zawodników, to okropieństwo… Poprosiłem o wyjaśnienia i Bartomeu powiedział mi: „Gerard, nie wiedziałem o tym”. I uwierzyłem mu. Później widziałem, że osoba odpowiedzialna za zatrudnienie tamtych firm wciąż pracowała w klubie. To mnie bardzo boli. Mówię to tutaj, bo wcześniej powiedziałem to osobiście prezydentowi. Co mam powiedzieć? Że to bolesne. Tak. Czy mogę zrobić coś więcej? Nie. Moje relacje z prezydentem mogą być dobre, ale są rzeczy, których się nie zapomina – mówił jednak niedługo później Gerard Pique, między wierszami dając do zrozumienia, że prezydentowi nie ufa.

Ostatecznie to ta afera – bo musiało tak być – w dużej mierze doprowadziła do dymisji Bartomeu. Wewnętrzny audyt nie pomógł i wtedy, i, jak się okazuje, obecnie. Spekulowało się bowiem, że miał on w dużej mierze zapobiec śledztwu prowadzonemu przez władze. Jak widać – nie wyszło. Nie pomogło też odpieranie wszelkich zarzutów i grożenie wysuwającym je osobom poprzez prawników.

Na ten moment wszystko wskazuje na to, że Josep Maria Bartomeu słubom już się nie wywinie. A Barcelonie może to pomóc – jeśli ta sprawa się zakończy i osoby za nie odpowiedzialne trafią do aresztu, nowy prezydent będzie mógł budować na oczyszczonym (przynajmniej częściowo) gruncie. A to już coś.

Fot. Newspix

*cytat za FCBarca.com

Sebastian Warzecha

Opublikowane 01.03.2021 17:23 przez

Sebastian Warzecha

Weszło
18.04.2021

Remis Realu. I to remis, z którego Real powinien się cieszyć

Gdyby spojrzeć na starcie Getafe z Realem Madryt tylko przez pryzmat tych 90 minut i jakości obu ekip, to stawialibyśmy domy na madrytczyków. Ale doskonale zdawaliśmy sobie, że “Królewscy” są przetrzebieni kadrowo, a przecież w ostatnich dniach zainwestowali mnóstwo sił w dwumecz z Liverpoolem i starcie z Barceloną. No i nie było spacerku. Był spacer […]
18.04.2021
Weszło
15.04.2021

Jak Real wyszedł z kryzysu?

14 stycznia Real przegrywa Superpuchar z Athletikiem Bilbao. Sześć dni później kompromituje się w Pucharze Króla z Alcoyano. Z kolei 30 stycznia przychodzi wstydliwa porażka z Levante u siebie. Kryzys jak nic. Pojawiają się głosy, że może dać sobie z tym Zidanem spokój, że to już nie to, co kiedyś i potrzeba tutaj rzetelniejszego fachowca. […]
15.04.2021
Weszło
10.04.2021

Deszcz nad Madrytem łzami kibiców Barcelony. Real wygrywa w El Clasico

Są El Clasico, które możemy zakwalifikować jako przeciętne. Niektóre jako dobre. Ten odcinek najważniejszej hiszpańskiej rywalizacji był jednak po prostu kapitalny i nie przeszkodził w tym nawet deszcz, który lał tak mocno, że transmisja przypominała momentami przekazy rodem z końcówki lat 90.  Na tym jednak powiązania z minioną epoką się kończą, bo obie strony zagwarantowały […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Koeman, Barcelona, El Clasico w Madrycie. Wraca 1995 rok…

Gdyby poszukać ostatniej wizyty Ronalda Koemana na terenie Realu z herbem Barcelony na koszulce, musielibyśmy cofnąć się do 1995 roku. Jednego z najgorszych okresów w historii klubu, pełnego rozczarowań. Wtedy bowiem miał miejsce sezon, który “Duma Katalonii” zakończyła dopiero na czwartej pozycji w tabeli La Liga. To był zmierzch Johana Cruyffa w roli szkoleniowca, podobnie […]
10.04.2021
Piłka nożna
10.04.2021

Błędy Liverpoolu nauką dla Barcelony. Czego Duma Katalonii musi uniknąć w El Clasico?

Chociaż mało prawdopodobne jest, by Barcelona zagrała tak złe spotkanie jak Liverpool w pierwszej połowie, kibice Realu Madryt patrzą na El Clasico z nieco większym optymizmem. Swój test w środku tygodnia zdali celująco, znowu okazało się, że mocnego rywala potrafią ograć bez większych przeszkód. Czy na to samo będzie ich stać w najbliższym klasyku? Wyciąganie […]
10.04.2021
Hiszpania
05.04.2021

Droga przez mękę Barcelony. Katalończycy skromnie wygrywają z Valladolid

Barcelona miała dziś za zadanie nie popsuć sobie nastrojów przed El Clasico. Cel? Po prostu zgarnąć na luzie trzy punkty, nie stracić wielu sił i nie złapać absencji z powodu nadmiaru żółtych kartek. Wprawdzie Katalończycy plan minimum wykonali – pokonali Real Valladolid, ale po ogromnych mękach. Natomiast ich znakomita passa zwycięstw wciąż trwa i rzutem […]
05.04.2021
Weszło
21.04.2021

Dlaczego Michał Probierz stracił w moich oczach? || Roki wyjaśnia #8

Prowadzona przez Michała Probierza Cracovia cały czas może spaść z Ekstraklasy, w dodatku wiemy też już, że nie uratuje sezonu grą w finale Pucharu Polski. Trudno nie dostrzec w tym winy samego szkoleniowca i to właśnie jego postawę w ostatnich latach w najnowszym odcinku swojego vloga przeanalizował Mateusz Rokuszewski. 
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Boniek: – Superliga to odrealniona idea. Na froncie został tylko Florentino Perez

O bardzo gorących dniach w światowym futbolu porozmawialiśmy ze Zbigniewem Bońkiem, który całe zamieszanie widział z bardzo bliska i bardzo dokładnie. Nowy wiceprezydent UEFA opowiada o tym, dlaczego projekt ten nie mógł wypalić. – Przez ostatnie cztery lata jako członek Komitetu Wykonawczego UEFA ciągle słyszałem o Superlidze. Notoryczne lanie wody. Kilka razy mówiłem: “Panowie, wcześniej […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Wyjmujesz Mateusza Szwocha i Wisła Płock spada z ligi?

Jakiś czas temu zastanawialiśmy się, czy warto pochylić się nad liczbami Mateusza Szwocha. Ba, w naszych głowach zakiełkowała nawet myśl, że to piłkarz mogący zapracować na transfer pokroju wyjazdu Dominika Furmana do Turcji. No, może do drugiej ligi. To był początek rundy wiosennej, były wątpliwości, ale z biegiem czasu okazało się, że pomocnik Wisły Płock […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Historia Superligi: trzy dni chaosu

Miała zrewolucjonizować europejski i światowy futbol, rozruszać skostniałe struktury piłkarskie. Miała otworzyć piłkę nożną na młodych widzów i nowe rynki. Przede wszystkim jednak, Europejska Superliga miała odseparować najbogatsze kluby Starego Kontynentu od reszty towarzystwa i stworzyć dla nich sowicie opłacany kącik wzajemnej adoracji, znajdujący się w kontrze do fundamentalnych zasad rywalizacji sportowej. To się jednak […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Czy Stali uda się skorzystać z prezentu od Śląska? Lepszej okazji nie będzie

Po tym, jak wczoraj Podbeskidzie Bielsko-Biała w niewytłumaczalny sposób wypuściło z rąk zwycięstwo, przed Stalą Mielec kolejny raz szeroko otworzyła się furtka do tego, by wreszcie przeskoczyć w tabeli głównego rywala w walce o utrzymanie. Piłkarski los znowu puścił oczko do mieleckiej ekipy i ciężkim grzechem byłoby to, gdyby nie wykorzystała tej szansy. W dodatku […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Wietrzenie szatni Wisły? Pion sportowy potrzebny na wczoraj

Nawet kilkunastu zawodników może latem opuścić Wisłę Kraków. Z jednej strony to szansa, by przeprowadzić w Krakowie rewolucję kadrową i stworzyć zespół zdolny do walki o coś więcej niż walka w dolnej połowie tabeli. Ale tak po prawdzie – to też symptom tego, jak źle zarządzany jest pion sportowy “Białej Gwiazdy”. O ile o jakimkolwiek […]
21.04.2021
Inne sporty
21.03.2021

KSW. Walka wieczoru była żartem, ale wcześniejsze – znakomite!

Mariusz Pudzianowski w minutę i dwanaście sekund wygrał swoją dzisiejszą walkę. I właściwie na tym można by skończyć jej opis. Z powodów zdrowotnych, przez które wypadł jego pierwotny rywal, ten pojedynek był właściwie tylko pokazaniem się “Pudziana” w klatce po dłuższej nieobecności. Wcześniej jednak działo się na KSW wystarczająco dużo, byśmy nie narzekali na to, […]
21.03.2021
Hiszpania
17.03.2021

Jan Oblak. Najlepszy bramkarz świata, który znów może uratować Atlético

Jan Oblak jest najlepszym bramkarzem na świecie. Z tą tezą można się kłócić, ale nie można nie wziąć jej pod rozwagę. Słoweniec chroni dostępu do bramki Atlético od lat i ani na moment nie schodzi poniżej poziomu, który powoduje, że można o nim pisać jako najlepszym. A swoją przygodę z piłką zaczynał, oglądając ojca, grającego […]
17.03.2021
Inne sporty
07.03.2021

Jan Błachowicz. 16 ciekawostek o nadal panującym mistrzu UFC

Jan Błachowicz w znakomitym stylu obronił pas mistrzowski UFC w starciu z Israelem Adesanyą, zostając pierwszym pogromcą Nigeryjczyka w MMA. Że walczyć potrafi – to jednak wiedzieliśmy już wcześniej. Udowadniał to wielokrotnie, w trakcie całej swojej długiej i krętej drogi do mistrzostwa. Są jednak rzeczy, które w życiorysie Janka wypadają interesująco, a rzadko się o […]
07.03.2021
Inne sporty
03.03.2021

Halvor Egner Granerud ma koronawirusa! Co z Norwegami?

Halvor Egner Granerud z jednej strony jest w tym sezonie dominatorem. Z drugiej jednak – w najważniejszych momentach albo brakuje mu zimnej krwi, albo ma niesamowitego pecha. Przegrał Turniej Czterech Skoczni, na mistrzostwach świata w lotach był o pół punktu gorszy od Karla Geigera, a w konkursie na normalnej skoczni w Oberstdorfie wylądował tuż za […]
03.03.2021
Inne sporty
02.03.2021

Mateusz Gamrot wraca! Druga walka Polaka w UFC już w kwietniu

Po przegranym w kontrowersyjnych okolicznościach debiucie w UFC Mateusz Gamrot wraca do klatki. Już 10 kwietnia zmierzy się ze Scottem Holtzmanem (14-4, 5 KO). To, że ma walczyć akurat z Amerykaninem, świadczy o dwóch rzeczach. Po pierwsze, nie ma zamiaru odpuszczać i nie boi się wyzwań. Po drugie w federacji wierzą w umiejętności Polaka i […]
02.03.2021
Hiszpania
01.03.2021

Bartomeu zatrzymany, policja w biurach. Dzieje się w Barcelonie

Być może żaden gol zdobyty przez piłkarzy Barcelony w tym sezonie nie ucieszył kibiców Dumy Katalonii tak bardzo, jak dzisiejsze wiadomości o zatrzymaniu Josepa Marii Bartomeu. Były prezydent klubu stał się w pewnym momencie w Katalonii wrogiem publicznym numer jeden, doprowadzając Barcę do wizerunkowego i finansowego kryzysu. Dziś służby weszły do biur Barcelony i zajęły […]
01.03.2021
Liczba komentarzy: 11
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jaszczombek Modricievicius
Jaszczombek Modricievicius
1 miesiąc temu

Zaraz go wypuszczą, więc nie ma czym się podniecać. Coś takiego nie uzdrowi tego upadłego do cna klubiku.

Lecę na piwo
Lecę na piwo
1 miesiąc temu

Krzysiu Stanooski.. Dawaj hejt park na ten temat.. To nie są leszcze Stefan 🙂 masz jaja to dzwoń po Kowala i róbcie program. Oglądalność w huj. Bez złośliwości…

Kikk
Kikk
1 miesiąc temu

Nigdy nie będziesz szedł sam ” no nie, przecież go policja odprowadziła.

Kikk
Kikk
1 miesiąc temu

No i jak już pisałem nie raz. To niemożliwe przebujać tyle kasy i nie mieć11 do grania w piłkę. Kasa musi gdzieś wyplywać.

egzekutor_77
egzekutor_77 (@egzekutor_77)
1 miesiąc temu

Całe szczęście, że – z uwagi na brak sukcesów w ostatnim okresie – Krzysiek Stanoski już nie kibicuje Barcelonie … miałby się z pyszna, gagatek…

***** **
***** **
1 miesiąc temu

Więcej niż klub. Który to już zatrzymany prezes? Trzeci? 🙂

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
1 miesiąc temu
Reply to  ***** **

Przeciez w tekscie napisane…

FalszywyProfil
FalszywyProfil
1 miesiąc temu

i teraz proszę sobie wyobrazić jak by było, gdyby Katalonia odłączyła się od Hiszpanii i odpowiedzieć sobie po co komu ta niepodległość Katalonii

tete
tete
1 miesiąc temu

Zresztą już teraz spekuluje się, że cała akcja wymierzona jest w to, by Laporta zyskał dodatkową przewagę w wyborach” – komuś się chyba sufit na łeb spierd**ił.

zenek_ze_wsi
zenek_ze_wsi
1 miesiąc temu

No ale przecież ktoś tę kreaturę na Prezydenta Barcelony wybrał. Socios mogą mieć pretensje tylko do siebie, bo obecnej sytuacji są winni na równi z tym nieudacznikiem (złodziejem?).

Wojciech
Wojciech
1 miesiąc temu

News tak długi i merytoryczny jak w przypadku wejścia CBA do PZPN. A nie… czekaj…

Weszło
21.04.2021

Dlaczego Michał Probierz stracił w moich oczach? || Roki wyjaśnia #8

Prowadzona przez Michała Probierza Cracovia cały czas może spaść z Ekstraklasy, w dodatku wiemy też już, że nie uratuje sezonu grą w finale Pucharu Polski. Trudno nie dostrzec w tym winy samego szkoleniowca i to właśnie jego postawę w ostatnich latach w najnowszym odcinku swojego vloga przeanalizował Mateusz Rokuszewski. 
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Boniek: – Superliga to odrealniona idea. Na froncie został tylko Florentino Perez

O bardzo gorących dniach w światowym futbolu porozmawialiśmy ze Zbigniewem Bońkiem, który całe zamieszanie widział z bardzo bliska i bardzo dokładnie. Nowy wiceprezydent UEFA opowiada o tym, dlaczego projekt ten nie mógł wypalić. – Przez ostatnie cztery lata jako członek Komitetu Wykonawczego UEFA ciągle słyszałem o Superlidze. Notoryczne lanie wody. Kilka razy mówiłem: “Panowie, wcześniej […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Wyjmujesz Mateusza Szwocha i Wisła Płock spada z ligi?

Jakiś czas temu zastanawialiśmy się, czy warto pochylić się nad liczbami Mateusza Szwocha. Ba, w naszych głowach zakiełkowała nawet myśl, że to piłkarz mogący zapracować na transfer pokroju wyjazdu Dominika Furmana do Turcji. No, może do drugiej ligi. To był początek rundy wiosennej, były wątpliwości, ale z biegiem czasu okazało się, że pomocnik Wisły Płock […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Historia Superligi: trzy dni chaosu

Miała zrewolucjonizować europejski i światowy futbol, rozruszać skostniałe struktury piłkarskie. Miała otworzyć piłkę nożną na młodych widzów i nowe rynki. Przede wszystkim jednak, Europejska Superliga miała odseparować najbogatsze kluby Starego Kontynentu od reszty towarzystwa i stworzyć dla nich sowicie opłacany kącik wzajemnej adoracji, znajdujący się w kontrze do fundamentalnych zasad rywalizacji sportowej. To się jednak […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Oficjalnie: Kolejne kluby rezygnują z Superligi

Już nie tylko kluby angielskie oficjalnie wycofały się z rozgrywek Superligi. Pierwszym zespołem spoza Premier League, który również podziękował za udział w tym projekcie, jest Atletico Madryt. Po chwili w ślady Hiszpanów poszedł Inter Mediolan.  Hiszpański zespół przed chwilą wydał na swojej stronie komunikat w tej sprawie. Podkreślono w nim, że zarząd klubu zebrał się […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Czy Stali uda się skorzystać z prezentu od Śląska? Lepszej okazji nie będzie

Po tym, jak wczoraj Podbeskidzie Bielsko-Biała w niewytłumaczalny sposób wypuściło z rąk zwycięstwo, przed Stalą Mielec kolejny raz szeroko otworzyła się furtka do tego, by wreszcie przeskoczyć w tabeli głównego rywala w walce o utrzymanie. Piłkarski los znowu puścił oczko do mieleckiej ekipy i ciężkim grzechem byłoby to, gdyby nie wykorzystała tej szansy. W dodatku […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Media: Alaba dogadał się z Realem Madryt

Nieco w cieniu zamieszania związanego z Superligą zanosi się na koniec innej sagi. David Alaba najprawdopodobniej przeprowadzi się do Hiszpanii i będzie grał w Realu Madryt.  Taką informację podał Max Bielefeld ze “Sky Sports”. Zdaniem dziennikarza Austriak lada moment podpisze pięcioletni kontrakt z Królewskimi. Szczegóły podobno zostały już ustalone, pozostaje oficjalne zamknięcie sprawy. Jednocześnie z […]
21.04.2021
Weszło
21.04.2021

Wietrzenie szatni Wisły? Pion sportowy potrzebny na wczoraj

Nawet kilkunastu zawodników może latem opuścić Wisłę Kraków. Z jednej strony to szansa, by przeprowadzić w Krakowie rewolucję kadrową i stworzyć zespół zdolny do walki o coś więcej niż walka w dolnej połowie tabeli. Ale tak po prawdzie – to też symptom tego, jak źle zarządzany jest pion sportowy “Białej Gwiazdy”. O ile o jakimkolwiek […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

I liga podała rozkład jazdy. Maraton Bruk-Betu

Ekstraklasę na szczęście omija masowe przekładanie spotkań, z zaległości do nadrobienia najwyższa klasa rozgrywkowa ma tylko mecz pomiędzy Stalą Mielec a Rakowem Częstochowa. Takiego komfortu może zazdrościć jej pierwsza liga, w której planach koronawirus zamieszał znacznie mocniej. Dziś Departament Piłkarstwa Profesjonalnego zakomunikował, jak będzie wyglądać nadrabianie zaległości.  Zaległe mecze rozegrane zostaną w trzech terminach: 5 […]
21.04.2021
Niezły numer
21.04.2021

Jeszcze osiem goli i Podbeskidzie zawstydzi defensywę Zagłębia Sosnowiec

To już ten czas, to już ten moment. Niewiele brakuje, żeby historia napisała się na naszych oczach. Podbeskidzie Bielsko-Biała wkrótce może dołączyć do panteonu legend Ekstraklasy. Jeśli w ostatnich trzech kolejkach tego sezonu rywale załadują im osiem bramek, przebiją wynik Zagłębia Sosnowiec sprzed dwóch lat. Tak, to wciąż będzie mniej niż 80 straconych goli. Jednak […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Kto zastąpi Jose Mourinho?

Jose Mourinho był pierwszym trenerem zwolnionym w erze Superligi. Chociaż ostatecznie nowy projekt prawdopodobnie nie wystartuje, nic nie przywróci Portugalczykowi pracy. Pożegnał się z Tottenhamem bez zdobycia choćby jednego trofeum.  Jednak zwolnienie to jedno, wszak później trzeba wykonać kolejny krok i zatrudnić kogoś innego. Wydawało się, że Daniel Levy – prezes Spurs – ma określony […]
21.04.2021
Ekstraklasa
21.04.2021

Wygasające kontrakty. Kogo może stracić Ekstraklasa?

Ekstraklasa powoli dobiega końca i już za chwilę będziemy emocjonować się tym, co dzieje się w gabinetach. Ale zanim kluby zaczną ogłaszać pierwsze letnie transfery, muszą wiedzieć, z kim uda się przedłużyć umowy. Wybraliśmy dwudziestkę najciekawszych piłkarzy Ekstraklasy, których kontrakty wygasają w czerwcu. Kryteria? Bardzo luźne. Czasem są to piłkarze, których kluby będą chciały zatrzymać, […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Guardiola zabrał głos w sprawie… kontuzji Lewandowskiego

Chociaż chyba nie znalazła się jeszcze trafna diagnoza co do tego, co tak naprawdę dolega Robertowi Lewandowskiemu, powoli godzimy się z myślą, że kapitan reprezentacji jeszcze trochę odpocznie. Był jednak czas, gdy na Paulo Sousie wieszano psy za wystawienie napastnika w meczu z Andorą.  W trakcie spotkania eliminacyjnego, Lewandowski doznał kontuzji. Początkowo niegroźny uraz wykluczył […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Właściciel Liverpoolu przeprosił swoich kibiców

Od oświadczenia Liverpoolu i dołączenia do Superligi do oświadczenia Liverpoolu i opuszczenia Superligi, minęło 47 godzin i 34 minuty. The Reds – tak jak inne angielskie kluby – zdecydowali się odstąpić od projektu, który podzielił piłkarski świat. Mimo że zamieszanie nie trwało długo, spotkało się z ostrą reakcją kibiców. Przed stadionem Chelsea fani protestowali tak […]
21.04.2021
Ekstraklasa
21.04.2021

Milion za Świerczoka. Czy to dobra cena?

„Przegląd Sportowy” podał, że Piast Gliwice może wykupić Jakuba Świerczoka za milion euro. Czas na podjęcie decyzji ma do końca kwietnia. Z jednej strony – Piast nigdy na nikogo takich pieniędzy nie wyłożył. Z drugiej… no, to Świerczok. Piłkarz, jak na polską ligę, ekscytujący. Pewniak, który może być kluczową postacią Piasta przez kilka sezonów. Przed meczem […]
21.04.2021
Suche Info
21.04.2021

Banasik z pretensjami do sędziów: W pierwszej połowie ustawili spotkanie

Wczoraj, w bardzo ciekawie zapowiadającym się meczu pierwszej ligi GKS Tychy pokonał 1-0 Radomiaka Radom. Dzięki temu zwycięstwu tyszanie przeskoczyli w tabeli ŁKS Łódź i wspomnianego rywala, ale po spotkaniu sporo mówiło się o sędziowskich kontrowersjach. W język przede wszystkim nie gryzł się Dariusz Banasik, trener gości.  – Przegraliśmy mecz, którego nie musieliśmy przegrać. Przed […]
21.04.2021
Prasówka
21.04.2021

“FIFA i UEFA oskarżające kogoś o chciwość to ironia historii i cynizm”

W środowej prasie dużo o Superlidze, choć nie wszystkie teksty są w pełni aktualne i uwzględniają wydarzenia z drugiej połowy wtorku. Oprócz tego raczej ligowa młócka. PRZEGLĄD SPORTOWY Dzień po ogłoszeniu powstania Super League część klubów zaczęła się wycofywać z projektu. We wtorkowy wieczór z udziału w rozgrywkach oficjalnie zrezygnowało sześć angielskich klubów, a media […]
21.04.2021
Felietony i blogi
21.04.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Przez długi czas dominującym nurtem w grach komputerowych (przynajmniej tych, które miałem przyjemność przejść) był dość cukierkowy obraz wojny. My dobrzy, tamci źli, oni umierają setkami, u nas jeden bohater, ale też taki z trzeciego planu, żeby za bardzo nie bolało. Na końcu dobro zwycięża, zło odchodzi, scenografia zmienia się na pastelową i żywą. Dopiero […]
21.04.2021