Tyson kontra Jones – kabaret starszych panów pod specjalnym nadzorem?

Opublikowane 28.11.2020 17:07 przez

Kacper Bartosiak

Znaków zapytania i wątpliwości nie brakowało od samego początku, ale wygląda na to, że już w sobotę dojdzie do skutku jeden z najbardziej absurdalnych bokserskich projektów od dawna. W nocy polskiego czasu kibice będą mogli jeszcze raz obejrzeć w ringu Mike’a Tysona (50-6, 44 KO), który spotka się z Royem Jonesem (66-9, 47 KO). Na ostatniej prostej przed godziną zero wciąż nie wiadomo, ile ta walka będzie miała wspólnego z boksem.

Pomysł pojawił się właściwie znikąd i na początku wydawał się czystą fantazją. Jasne – fajnie oglądało się wracającą do formy „Bestię”, obijającą tarcze i worki podczas kilkusekundowych klipów, które co jakiś czas podbijały szturmem media społecznościowe. Gdy zaczęło się pojawiać coraz więcej informacji na temat potencjalnego powrotu Tysona do ringu na walkę, świat boksu zastygł w niedowierzaniu. Trudno było sobie wyobrazić formułę, w której mocno przetyrany przez życie 54-latek mógłby się faktycznie sprawdzić, nie robiąc sobie przy tym większej krzywdy. Od początku wyjątkowo często powracał jeden termin – „walka pokazowa”.

W Polsce „pokazowym pojedynkiem” pożegnał się z kibicami Andrzej Gołota (41-9-1, 33 KO). Doszło do tego nieco ponad rok po ostatniej sportowej walce z Przemysławem Saletą (44-8, 22 KO). 46-letni wówczas pięściarz na gali organizowanej przez Marcina Najmana spotkał się z nieco starszym od siebie Danellem Nicholsonem (42-5, 32 KO). Cztery rundy – nawet bez specjalnego forsowania akcji i bez wskazywania po wszystkim zwycięzcy – oglądało się ciężko przede wszystkim ze względu na obawy o zdrowie pięściarzy.

Zupełnie inaczej do „walki pokazowej” podszedł Floyd Mayweather (50-0, 27 KO). 31 grudnia 2018 roku w Japonii spotkał się w takim pojedynku z Tenshinem Nasukawą. Dużo mniejszy zawodnik (specjalizujący się zresztą na co dzień w kickboxingu) został po prostu zdemolowany. Amerykanin dosłownie doprowadził go do łez, odbierając za ten osobliwy happening wypłatę wynoszącą około 10 milionów dolarów.

Co właściwie pokazała taka walka? Raczej niewiele – bo chyba nikt nie jest zdziwiony, że wybitny pięściarz był w stanie zbić mniejszego od siebie przedstawiciela innej dyscypliny na swoich warunkach. Pojedynki „pokazowe” mogą być wszystkim i niczym – w zależności od tego, czego pragną ich organizatorzy. I to chyba największy problem związany z kolejnym występem Tysona – nikt właściwie nie wie, jakiego rodzaju będzie to walka.

Wrak Tysona? Ale to już było!

Zanim zagłębimy się w technikalia, warto zastanowić się nad jednym – dlaczego „Żelazny Mike” w ogóle wraca? Tu też brakuje oczywistych tropów. Historia pokazuje, że gwiazdy boksu w zdecydowanej większości kończą ze sportem o wiele za późno i prawie zawsze nie na własnych warunkach. Boksują, bo muszą – najczęściej ze względów finansowych. Tyson nie jest w tej kwestii żadnym wyjątkiem.

Jego kariera miała kilka etapów. Na początku liczyło się tworzenie historii. Nastoletni Mike w kontrowersyjnych okolicznościach nie dostał się do olimpijskiej reprezentacji przed igrzyskami w Los Angeles w 1984 roku. Gdyby wziął udział w tym turnieju, to z dużym prawdopodobieństwem by go wygrał – w grze nie liczyli się w końcu potężni Sowieci i Kubańczycy, którzy zbojkotowali imprezę.

W gronie zawodowców zadebiutował w marcu 1985 roku. Półtora roku później był już mistrzem świata. Dokonał tej sztuki jako najmłodszy w historii i do dziś nikt nie zbliżył się do jego rekordu. Pod koniec 1988 roku „wyczyścił” scenę w kategorii ciężkiej, bijąc Tony’ego Tuckera (34-0), Michaela Spinksa (31-0) i wielkiego Larry’ego Holmesa (48-2). Wydawało się, że będzie rozdawał karty przez wiele kolejnych lat – w końcu był jeszcze przed 25. urodzinami.

W lutym 1990 roku niekwestionowany mistrz udał się do Tokio, gdzie doszło do jednej z największej sensacji w historii nie tylko boksu, ale chyba także całego szeroko pojętego sportu. James „Buster” Douglas (28-4-1) był skazywany na ścięcie, ale nieoczekiwanie podniósł się z desek, by kilka chwil później znokautować Tysona. Mit legł w gruzach, ale to wcale nie był koniec wyjątkowej kariery.

Tytuł w końcu odzyskał dopiero 1996 roku, pokonując Franka Bruno (40-4). Większość pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych Tyson spędził jednak w więzieniu. Wyszedł jako zupełnie inny pięściarz. Nie otaczał go już dawny blask wybitności. Wciąż bił się z najlepszymi, ale wygrywał z rywalami, którzy nie byli zaliczani do ścisłej czołówki. W 2002 roku symboliczną klamrą podsumowującą ostatnią jak do tej pory „złotą erę” w kategorii ciężkiej była porażka cienia „Bestii” z Lennoksem Lewisem (39-2-1).

To nie był jednak definitywny koniec. Wiele osób woli o tym nie pamiętać, ale w 2004 i 2005 roku Tysona obijali kolejno Danny Williams (31-3) i Kevin McBride (32-4-1) – zawodnicy, którzy 20 lat wcześniej nie mogliby pewnie pomagać Mike’owi w sparingach, bo nie prezentowali zbyt wiele od strony sportowej.

Chcę uciec. Wstyd mi za moje życie. Chciałbym zostać misjonarzem – mówił ze śmiertelną powagą przed ostatnią zawodową walką w karierze. I tu dochodzimy do jednej z ciekawszych kwestii związanych z sobotnim wydarzeniem – jeśli Tyson był pięściarskim wrakiem 15 lat temu, to co może pokazać współcześnie? Sportowa logika podpowiada, że raczej niewiele.

Nie jest przecież tak, że te ostatnie lata spędził w jakimś pięściarskim klasztorze Shaolin. „Żelazny Mike” nadal prowadził hulaszczy tryb życia. Miewał w życiu potworne zakręty – w nieszczęśliwym domowym wypadku stracił kilkuletnią córkę. Wielokrotnie był na skraju samobójstwa, a większość jego pomysłów biznesowych to spore niewypały.

Zielone inspiracje

W ostatnich latach coś zaczęło się jednak zmieniać. Tyson został przedsiębiorcą i zaczął zarabiać na zalegalizowanej w części Stanów Zjednoczonych marihuanie. Zaczął brylować w internecie jako twórca autorskiego podcastu, który prowadził najczęściej po kilku głębszych buchach. Pięściarza odwiedziły gwiazdy popkultury – ze Snoop Doggiem i Eminemem na czele. Życiowy przełom przyniosła jednak wizyta pewnego mało znanego medyka.

Niejaki „doktor Gerry” poczęstował Mike’a sproszkowanym jadem, który wydziela rzadki gatunek ropuchy występującej w południowo-wschodniej Kalifornii. Płaz w sytuacjach zagrożenia pluje substancją, która w osobliwy sposób paraliżuje potencjalnych drapieżców. Nie wiadomo, kto pierwszy wpadł na pomysł, by jad wydzielić, sproszkować, a potem zapalić. Pewne jest jedno – takie doświadczenie zmienia ludzi, ale mocno wpłynęło także na „Bestię”.

To skok ze spadochronem do serca Boga – reklamował doktor Gerry. Tyson w tym momencie zapewne uśmiechnął się z pobłażaniem, bo on takich skoków po różnych substancjach zaliczył dziesiątki jeśli nie setki. Mimo to po kilkunastu minutach wypalił sproszkowany jad ropuchy. Substancja przypomina DMT – jeden z najmocniejszych znanych psychodelików, a całe doświadczenie bywa wstrząsające.

Wszystko trwało może 15 minut, ale dla mnie to była nieskończoność. Raz się zaciągnąłem i bum… Przepadłem. Cały czas byłem świadomy, co dzieje się wokół mnie, ale wszystkie doznania odbierałem na innym poziomie. Zrozumiałem, że jestem nikim. Moje piękne ubrania i samochody – one nic nie znaczą. Obudziłem się do życia, zabiłem moje dawne ego – tłumaczył Tyson w rozmowie z ESPN.

W ringu o wiele za długo

Ten przedziwny eksperyment mógł uratować pięściarzowi życie. Mike od dłuższego czasu znów robił dobrą minę do złej gry, ale jego życie znów rozpadało się na kawałki. W tajemnicy przed całym światem wrócił do dawnych nałogów. Podróż do własnego wnętrza pozwoliła mu stanąć na nogi i spojrzeć na życie z nieco innej strony. Dziś farma „Tyson Ranch” prosperuje, a plany są mocarstwowe. Może powrót do boksu to ostatni element walki z dawnym ego?

Rywalem Tysona będzie Roy Jones junior – inny przykład wielkiego mistrza przeżutego przez bokserskiego Behemota. W swoich najlepszych latach był pięściarzem genialnym, który z łatwością podbijał kolejne kategorie. Udało mu się sięgnąć po mistrzowski tytuł nawet w wadze ciężkiej. Gdyby wtedy zakończył karierę z bilansem 48-1 (jedyna porażka to efekt dyskwalifikacji), to dziś jego imię byłoby wymienianie jednych tchem obok Sugara Raya Robinsona, Harry’ego Greba i Muhammada Alego w gronie największych w historii.

Roy jednak nie zakończył kariery w 2004 roku. Boksował jeszcze 14 długich lat, w trakcie których konsekwentnie rozmienił się na drobne. W poszukiwaniu pieniędzy trafił nawet do Polski, gdzie miał rywalizować z Dawidem Kosteckim. „Cygan” na kilkadziesiąt godzin przed walką trafił do aresztu, a szansę z marszu dostał Paweł Głażewski (17-0). I Polak powinien tę walkę wygrać, ale sędziowie patrzyli na dawną legendę przez różowe okulary.

Nie każde wyjazdowe doświadczenie było dla Roya tak przyjemne. Ciepło przyjęto go w Rosji (dostał nawet obywatelstwo), ale obie walki stoczono w Moskwie kończył ciężko znokautowany. Najpierw brutalnie obszedł się z nim Denis Lebediew (21-1), a w 2015 roku swoje dołożył Enzo Maccarinelli (40-7). Wracanie do tych walk to trauma dla każdego kibica boksu, który pamięta Amerykanina z najlepszych lat.

Walka, ale jaka?

Jones też potrzebuje pieniędzy – dlatego szybko dogadał się z Tysonem. Długo nie było jednak jasne, co właściwie panowie pokażą w ringu. To okaże się dopiero w nocy (początek transmisji o 3:00 w Polsacie Sport), ale nad przebiegiem walki będzie czuwać komisja ds. sportu stanu Nevada. Pięściarze wyjdą do ringu w większych 12-uncjowych rękawicach. Nie będą mieli kasków, a pojedynek odbędzie się na dystansie ośmiu 2-minutowych rund.

Trzecią osobą w ringu będzie Ray Corona. Według Andy’ego Fostera z komisji sportowej stanu Nevada arbiter… nie będzie liczył. Gdy któryś z zawodników znajdzie się na deskach, to dostanie czas na powrót do pełni sił. Sędzia może liczyć nawet do 120! Jeśli uzna, że pięściarz nie może kontynuować walki, to po prostu ją przerwie. Nie będzie ogłaszania zwycięzcy ani punktowania rund.

To będzie ostrzejszy sparing. Co przez to rozumiem? Tyson i Jones będą ciężko pracować, ale jeśli zranią przeciwnika to nie będą próbowali go wykończyć. Moim zdaniem to będzie coś, co można oglądać czasem w zaciszu sal treningowych. To rozumiem przez pojedynek pokazowy, ale na pewno nie będzie żadnego głaskania. Obaj są dobrymi, doświadczonymi atletami – przekonywał Foster.

Kiedy portal „Yahoo Sports” opublikował tekst przedstawiający te warunki z cytatami członka komisji, w internecie zawrzało. Nic dziwnego – walka będzie pokazywana w USA w systemie Pay-Per-View na mało znanej platformie Triller. Za dostęp do wydarzenia trzeba zapłacić 50 dolarów. Kto chciałby płacić za walkę, która nie zostanie rozstrzygnięta i ma przypominać sparing? To potężny cios marketingowy, dlatego w mediach pojawiła się szybka kontra.

W przestrzeni publicznej pojawiło się wiele plotek, więc czas to wyjaśnić. Organizacja WBC będzie punktować ten pojedynek. Może dojść do nokautu, a bez względu na przebieg walki zostanie wskazany jeden zwycięzca. Każdy, kto mówi, że nie będzie sędziowania i wygranego kompletnie nie rozumie zasad lub prowadzi jakąś swoją grę. Mamy partnerów, którzy przyjmują zakłady bukmacherskie na tę walkę – prostował Ryan Kavanaugh, współwłaściciel aplikacji Triller.

Z biznesowego punktu widzenia wiadomo, po co wypowiada te słowa. Bulwersującą kwestią jest tu jednak samo zarabianie na emerytach, którzy nigdy nie powinni przyjąć już żadnego ciosu. Boks to sport dla młodych organizmów – to prawda znana nie od dzisiaj. Organizacja tej walki to jednak smutny znak czasów. Nostalgia sprzedaje się jak nic innego, a wiele osób obejrzy ten pojedynek z czystej ciekawości. Do niedawna nikt przecież nie sądził, że kiedykolwiek będzie mógł jeszcze zarwać wieczór dla Mike’a Tysona. „Bestia” za ten pojedynek zarobi około 10 milionów dolarów, choć wszystko zależy od sprzedaży pakietów Pay-Per-View.

Na konferencjach prasowych było względnie spokojnie. – Młody Mike wierzył, że jest Bogiem. Stary Mike prosi Boga, by zlitował się nad jego duszą – powiedział Tyson. Podczas ważenia obaj wyglądali jak panowie po pięćdziesiątce, choć waga Tysona nie odstaje wiele od tej, którą prezentował w czasie kariery. W trakcie sobotniej gali dojdzie do kilku zawodowych pojedynków, ale bezpośrednią przystawką będzie walka… youtuber Jake Paul kontra koszykarz Nate Robinson. Ktoś jeszcze ma wątpliwości, że to się sprzeda?

KACPER BARTOSIAK

Fot. YouTube.com

Piłka nożna
22.05.2022

Najciekawsze końcówki sezonu w Premier League [RANKING]

Dziś dowiemy się, kto tym razem zdobędzie mistrzostwo Anglii, którego losy rozstrzygną się po raz kolejny dopiero w ostatniej kolejce. Przed 38. serią spotkań Liverpool traci do Manchesteru City tylko jeden punkt, więc wszystko może się wydarzyć. A jakie były jeszcze równie emocjonujące końcówki sezonu w erze Premier League? Najciekawsze końcówki sezonu w Premier League […]
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Media: Leonardo zwolniony z PSG. Jest kandydat na nowego dyrektora sportowego

Według informacji „RMC Sport” w sobotę wieczorem dyrektor sportowy PSG – Leonardo dowiedział się o swoim zwolnieniu. Ponoć jego odejście jest jedną z przyczyn przedłużenia umowy z klubem przez Kyliana Mbappe. Leonardo był dyrektorem sportowym paryżan od trzech lat. Media w tym czasie rozpisywały się o jego złych relacjach z dwoma ostatnimi trenerami PSG: Thomasem […]
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Kolejny gol Buksy. Sprytny strzał zapewnił mu 7. bramkę w sezonie [WIDEO]

Adam Buksa kontynuuje świetną formę strzelecką. Napastnik New England Revolution trafił do siatki w szóstym kolejnym meczu, a jego klub pokonał na wyjeździe 3:2 FC Cincinnati. 26-latek strzelił gola na 2:1. Były napastnik Pogoni Szczecin, Zagłębia Lubin i Lechii Gdańsk zdobył bramkę w dość ekwilibrystyczny sposób. Dostał podanie w pole karne nieco za plecy, ale […]
22.05.2022
Suche Info
21.05.2022

Michniewicz zabrał głos ws. Słoniny

Gabriel Słonina zdecydował, że będzie występował w barwach reprezentacji Stanów Zjednoczonych, więc temat jego gry w naszej kadrze ostatecznie się zakończył. Głos w sprawie decyzji 18-letniego bramkarza Chicago Fire zabrał w sobotę Czesław Michniewicz. – Wczoraj Gabriel Słonina poinformował mnie o swojej decyzji odnośnie wyboru reprezentacji, w której w przyszłości zamierza występować. Podziękował za nasze […]
21.05.2022
Niemcy
21.05.2022

RB Lipsk przepchnął kolanem finał Pucharu Niemiec

Tydzień temu odbyła się ostatnia kolejka Bundesligi, więc dziś cała uwaga niemieckich kibiców skupiła się na finale Pucharu Niemiec. W meczu o trofeum nie dane było zagrać Borussii Dortmund, Borussii Monchengladbach i Bayernowi, ale zobaczyliśmy zespoły, które w tym sezonie w pełni zasłużyły na finał. Freiburg zmierzył się z RB Lipsk, czyli zobaczyliśmy starcie drużyn, […]
21.05.2022
Suche Info
21.05.2022

LaLiga pozwie PSG za… przedłużenie kontraktu z Mbappe

LaLiga wydała oświadczenie, w którym poinformowała o złożeniu skargi na PSG. Władzom ligi hiszpańskiej nie spodobało się przedłużenie przez paryski klub kontraktu z Kylianem Mbappe. Według nich tego typu umowy „zagrażają równowadze ekonomicznej europejskiej piłki nożnej”. Należy przypomnieć, że to nie pierwszy raz kiedy władze LaLiga na czele z jej szefem – Javierem Tebasem rozpoczynają […]
21.05.2022
Inne sporty
21.05.2022

Zastąpił Toniuttiego, niedługo zastąpi Drzyzgę. Zawrotny sezon Marcina Janusza

Marcin Janusz potrafi grać na pianinie, jest świetnym pokerzystą, ale największy talent ma do siatkówki. Jeszcze rok temu uważano go za solidnego ligowca. Dzisiaj jest podstawowym rozgrywającym ekipy, która w niedzielę powalczy o (kolejny) tytuł Ligi Mistrzów. A także człowiekiem, od którego piłki będą wkrótce kończyć Wilfredo Leon czy Bartosz Kurek. Nie ma drugiego polskiego […]
21.05.2022
Inne sporty
21.05.2022

Wspinaczka sportowa. Polskie podium w Salt Lake City!

Jeśli chodzi o wspinaczkę sportową na czas, to Polki nie mają sobie równych. Aleksandra Mirosław udowadnia to od dawna – niedawno po raz kolejny poprawiła rekord świata – a dziś w Salt Lake City dołączyły się też jej koleżanki. Efekt? Trzy Polki na trzech stopniach podium zawodów Pucharu Świata! Dominacja. Dwa tygodnie temu w Seulu […]
21.05.2022
Tenis
20.05.2022

Wimbledon imprezą towarzyską! ATP i WTA zwariowały

Decyzja organizatorów Wimbledonu dotycząca wykluczenia rosyjskich oraz białoruskich tenisistów wymagała odwagi, ale ani nie była specjalnie szokująca (bo podobne w innych dyscyplinach się zdarzały), ani oczywiście nie sprawiła, że powiedzieliśmy do siebie: oj, biedaczki. Inną reakcję dało zaobserwować się jednak w środowisku. Wiele znanych ze światowych kortów postaci (jak Novak Djoković czy Martina Navratilova) wyrażało […]
20.05.2022
Inne sporty
20.05.2022

Marcin Lewandowski skończył karierę!

W okolicach 2020 roku Marcin Lewandowski przeżywał drugą młodość i znajdował się na fali wznoszącej. Zastanawialiśmy się, jak wiele może osiągnąć na dystansie 1500 metrów i czy zdobędzie jeszcze medal wielkiej imprezy. Życie niestety pisze jednak rożne scenariusze. Dzisiaj jeden z najlepszych biegaczy w historii polskiej lekkoatletyki ogłosił, że zawiesza buty na kołku.   Co miało […]
20.05.2022
Tenis
19.05.2022

Losowanie Roland Garros. Dla Świątek kwalifikantka, Nadal z Djokoviciem w ćwierćfinale

Za nami losowanie drabinek Roland Garros 2022, które okazało się całkiem szczęśliwe dla naszych „jedynek” – Igi Świątek i Huberta Hurkacza – a znacznie gorsze dla pozostałych zawodników z Polski. Zadowoleni nie będą też Novak Djoković i Rafa Nadal, którzy trafić na siebie mogą już w ćwierćfinale. Rundę dalej czekać może za to fenomenalny Carlos […]
19.05.2022
Inne sporty
19.05.2022

Czy organizacja Igrzysk Europejskich się opłaca?

Dwa dni temu podpisano umowę na mocy której w Krakowie i Małopolsce odbędą się Igrzyska Europejskie 2023. Całkowity koszt organizacji tego wydarzenia wyniesie około 1,2 miliarda złotych. Z tego względu postanowiliśmy przybliżyć wam temat tej imprezy. Czym ona tak naprawdę jest? Kto wcześniej ją organizował? Jak podobne wydarzenia wyglądają na innych kontynentach? Jaka jest jej wartość […]
19.05.2022
Liczba komentarzy: 8
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Konik "Artur" Konislawowski
Konik "Artur" Konislawowski
1 rok temu

Nic. Czysty marketing. Wzięli przykład z wiadomo kogo.

Niles
Niles
1 rok temu

Nawet, gdyby dziadki Tyson i Jones wystąpili w strojach klaunów i robili fikołki na ringu, ich walka będzie miała dużo więcej wspólnego ze sportem i boksem, niż cała kariera Marcina Najmana.

Arczi Pałka Zakopane
Arczi Pałka Zakopane
1 rok temu
Reply to  Niles

No właśnie nie. Fikołki to fikołki. Tyson i Jones kiedyś byli sportowcami, ale dzisiaj się wygłupiają przed kamerami dla kasy. Ich sportowa przeszłość i dokonania nie powodują, że fikołki to sport.

Slimboo
Slimboo
1 rok temu
Reply to  Niles

to Najman miał jakąś kariere?

Yannick_Abalo
Yannick_Abalo
1 rok temu

tyson to trochę taki maradona..

Sperma na twarzy - Polska gwiazda Porno Italiano
Sperma na twarzy - Polska gwiazda Porno Italiano(@tohp)
1 rok temu

Roy Jones vs Tyson …

men-kissing.jpg
Arczi Pałka Zakopane
Arczi Pałka Zakopane
1 rok temu

vs? raczej &.

Kcramsib
Kcramsib(@kcramsib)
1 rok temu

Ot, Fame MMA po amerykańsku. Jedna różnica, tu przynajmniej ktoś zna uczestników.

Piłka nożna
22.05.2022

Najciekawsze końcówki sezonu w Premier League [RANKING]

Dziś dowiemy się, kto tym razem zdobędzie mistrzostwo Anglii, którego losy rozstrzygną się po raz kolejny dopiero w ostatniej kolejce. Przed 38. serią spotkań Liverpool traci do Manchesteru City tylko jeden punkt, więc wszystko może się wydarzyć. A jakie były jeszcze równie emocjonujące końcówki sezonu w erze Premier League? Najciekawsze końcówki sezonu w Premier League […]
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Media: Leonardo zwolniony z PSG. Jest kandydat na nowego dyrektora sportowego

Według informacji „RMC Sport” w sobotę wieczorem dyrektor sportowy PSG – Leonardo dowiedział się o swoim zwolnieniu. Ponoć jego odejście jest jedną z przyczyn przedłużenia umowy z klubem przez Kyliana Mbappe. Leonardo był dyrektorem sportowym paryżan od trzech lat. Media w tym czasie rozpisywały się o jego złych relacjach z dwoma ostatnimi trenerami PSG: Thomasem […]
22.05.2022
Suche Info
22.05.2022

Kolejny gol Buksy. Sprytny strzał zapewnił mu 7. bramkę w sezonie [WIDEO]

Adam Buksa kontynuuje świetną formę strzelecką. Napastnik New England Revolution trafił do siatki w szóstym kolejnym meczu, a jego klub pokonał na wyjeździe 3:2 FC Cincinnati. 26-latek strzelił gola na 2:1. Były napastnik Pogoni Szczecin, Zagłębia Lubin i Lechii Gdańsk zdobył bramkę w dość ekwilibrystyczny sposób. Dostał podanie w pole karne nieco za plecy, ale […]
22.05.2022
Suche Info
21.05.2022

Michniewicz zabrał głos ws. Słoniny

Gabriel Słonina zdecydował, że będzie występował w barwach reprezentacji Stanów Zjednoczonych, więc temat jego gry w naszej kadrze ostatecznie się zakończył. Głos w sprawie decyzji 18-letniego bramkarza Chicago Fire zabrał w sobotę Czesław Michniewicz. – Wczoraj Gabriel Słonina poinformował mnie o swojej decyzji odnośnie wyboru reprezentacji, w której w przyszłości zamierza występować. Podziękował za nasze […]
21.05.2022
Niemcy
21.05.2022

RB Lipsk przepchnął kolanem finał Pucharu Niemiec

Tydzień temu odbyła się ostatnia kolejka Bundesligi, więc dziś cała uwaga niemieckich kibiców skupiła się na finale Pucharu Niemiec. W meczu o trofeum nie dane było zagrać Borussii Dortmund, Borussii Monchengladbach i Bayernowi, ale zobaczyliśmy zespoły, które w tym sezonie w pełni zasłużyły na finał. Freiburg zmierzył się z RB Lipsk, czyli zobaczyliśmy starcie drużyn, […]
21.05.2022
Suche Info
21.05.2022

LaLiga pozwie PSG za… przedłużenie kontraktu z Mbappe

LaLiga wydała oświadczenie, w którym poinformowała o złożeniu skargi na PSG. Władzom ligi hiszpańskiej nie spodobało się przedłużenie przez paryski klub kontraktu z Kylianem Mbappe. Według nich tego typu umowy „zagrażają równowadze ekonomicznej europejskiej piłki nożnej”. Należy przypomnieć, że to nie pierwszy raz kiedy władze LaLiga na czele z jej szefem – Javierem Tebasem rozpoczynają […]
21.05.2022
Suche Info
21.05.2022

Kolejne trafienie Frankowskiego w Ligue 1 [WIDEO]

Przemysław Frankowski wyprowadził Lens na prowadzenie w 30. minucie spotkania z Monaco. Dla Polaka to już szóste trafienie w tym sezonie Ligue 1, ale dopiero pierwsze od ponad miesiąca.  Reprezentant Polski popisał się fantastycznym instynktem strzeleckim pod bramką Monaco. 27-latek dopadł do piłki odbitej przez bramkarza Alexandra Nuebela po dośrodkowaniu Jonathana Claussa. Ta odbiła się […]
21.05.2022
Suche Info
21.05.2022

Oficjalnie: Kylian Mbappe zostaje w PSG

Właśnie zakończyła się niezwykle długa saga transferowa z Kylianem Mbappe w roli głównej. Paris Saint-Germain oficjalnie poinformowało, że 23-letni napastnik przedłużył kontrakt z klubem do 2025 roku. Tym samym wieszczony od dłuższego czasu transfer do Realu Madryt nie dojdzie do skutku.  – Chciałem ogłosić, że zdecydowałem się przedłużyć mój kontrakt w Paris Saint-Germain i oczywiście […]
21.05.2022
Ekstraklasa
21.05.2022

Złego sezonu niezłe zakończenie – Legia pewnie pokonuje Cracovię

Mecz Legii z Cracovią, tak jak większość dzisiejszych ekstraklasowych spotkań, nie miał w teorii większego znaczenia w kontekście końcowego układu tabeli. Goście od dawna znajdowali się w dość komfortowej sytuacji, którą osiągnęli szybciej, niż gospodarze. Ci z kolei wieńczyli dzisiaj najbardziej nieudany sezon od wielu lat. Żegnali się także z Aleksandarem Vukoviciem, który poprowadził w […]
21.05.2022
Suche Info
21.05.2022

Kamil Glik nie zagra w Serie A

Benevento przegrało 0:1 rewanżowe spotkanie z Pisą w półfinale baraży o awans do Serie A i straciło szanse na występ w finale. Całe spotkanie w drużynie gości rozegrał reprezentant Polski Kamil Glik.  Pierwsze spotkanie Benevento z Pisą odbyło się we wtorek 17 maja na Stadio Ciro Vigorito. Wtedy górą była drużyna z Kampanii, która triumfowała […]
21.05.2022
Ekstraklasa
21.05.2022

Angielski próbował, ale dogonił tylko Ishaka

Radomiak Radom miał prosty cel na ostatni mecz sezonu: utrzymać szóste miejsce w tabeli i pomóc Karolowi Angielskiemu w zdobyciu korony króla strzelców. I chociaż przez długi czas wydawało się, że radomianie sprostają temu zadaniu, ekipa Mariusza Lewandowskiego w ostatniej chwili narobiła sobie smrodu. Piast Gliwice – Radomiak Radom. Karol Angielski walczył o koronę Szanse […]
21.05.2022
Weszło
21.05.2022

Wisła Kraków pożegnała się tak, jak grała przez cały sezon

Wisła Kraków na swoim ekstraklasowym pogrzebie zaprezentowała się tak, że jeśli ktoś miał jeszcze cień wątpliwości, czy zasłużyła na spadek, to teraz nie ma już żadnych. „Biała Gwiazda” z Wartą Poznań straciła punkty w typowy dla siebie sposób. Wisła Kraków – Warta Poznań 0:1. Smutne pożegnanie Gospodarze odważnie zaczęli, wyraźnie dominowali, stwarzali sobie sytuacje, nawet […]
21.05.2022
Ekstraklasa
21.05.2022

Porażka na pożegnanie z ligą. Imaz pogrążył Górnika Łęczna

Górnik Łęczna spada z Ekstraklasy spodziewanie, spada rzecz jasna zasłużenie, ale spada też z godnością, a nie w aurze wielkiej kompromitacji, na którą zanosiło się na początku ligowych zmagań. No i dzisiejsze spotkanie z Jagiellonią Białystok może w sumie stanowić podsumowanie całego sezonu w wykonaniu łęcznian – nie było tragedii, niewiele brakowało do zdobycia przynajmniej […]
21.05.2022
Weszło
21.05.2022

Teorie Stano się sprawdziły. Wisła Płock ograła Stal

W ostatniej kolejce Ekstraklasy Wisła Płock udanie pożegnała się ze swoimi kibicami. Choć nie było ich zbyt wielu przez wciąż trwający remont stadionu, to obiekt mogli opuszczać z uśmiechem na ustach. Nafciarze w dobrym stylu pokonali Stal Mielec 3:0, przerywając serię trzech porażek z rzędu. Ten mecz pokazał również, w jakim kierunku będzie rozwijał się […]
21.05.2022
Weszło
21.05.2022

Niedosyt po szczecińsku

Pogoń Szczecin nie wygrała mistrzostwa Polski. Pogoń Szczecin nie poprawiła wyniku sprzed roku. Pogoń Szczecin zamyka udaną kadencję Kosty Runjaicia z gorzką świadomością niewygrania żadnego trofeum. Coś się kończy, coś się zaczyna, a spotkanie z Bruk-Betem po prostu musiało się odbyć, żeby postawić kropkę przy ostatnich cztery latach w szczecińskiej piłce. Rok temu Pogoń Szczecin […]
21.05.2022
Weszło
21.05.2022

„Za ten sezon hańby wszyscy do widzenia”, ale… nie za ten mecz

Choć Śląsk Wrocław przegrał ostatnie spotkanie sezonu na własnym stadionie, pokazał kawał dobrego futbolu. Można było sobie przypomnieć, że ta drużyna potrafiła grać fajną dla oka piłkę, nawet kosztem gry defensywnej, tak jak na początku pucharowej przygody jeszcze pod wodzą Jacka Magiery. Może nie dało to zwycięstwa z Górnikiem, który dzisiaj miał jednak więcej szczęścia […]
21.05.2022
Weszło
21.05.2022

Lechia rozbita, Raków wicemistrzem Polski

Tak się ułożył ten sezon, że multiliga miała temperaturę niższą niż pokojowa – większość zespołów mogłaby się zgodzić wręcz na to, by ostatnią kolejkę odwołać i jechać na wakacje. No, ale akurat nie Raków i nie Pogoń, bo to jednak pewna różnica: mieć srebrny medal, czy mieć brązowy. Raków, żeby być pewnym tego pierwszego krążka, […]
21.05.2022
Weszło
21.05.2022

Multiliga? Ivi Lopez zakończył emocje w 12. minucie

Fabuła filmu „Teściowie” opiera się na weselu, na którym nie ma pary młodej, bo ta rozmyśliła się zanim dotarła na ślubny kobierzec. Mimo to wesele się odbywa. Sala zarezerwowana. Posiłki zamówione. Goście zjechali. Kapela opłacona. Impreza trwa, choć jest groteskowa – bo co tu świętować? Podczas dzisiejszej multiligi czuliśmy się podobnie – jak bohaterowie tego […]
21.05.2022